19.8 C
București
joi, 25 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 637

Gabriela Firea, despre amenzile primite de PMB din partea Inspectoratului de Stat în Construcții. „Pentru mofturile și încăpățânarea actualului primar general de a face propriile legi”

Foto: Digi 24
Foto: Digi 24

Gabriela Firea, fostul edil al Capitalei, a prezentat dovezi cu privire la amenzile primite de municipalitate din partea Inspectoratului de Stat în Construcții (ISC), pentru faptul că actualul primar nu respectă legea în privința certificatelor de urbanism, respectiv a autorizațiilor de contrucție. Concret, este vorba de 40.000 de lei pentru mai bine de 2.000 de certificate de urbanism și autorizații de contrucție, cu termenele depășite.

În postarea făcută de Gabriela Firea, pe contul său de Facebook, aceasta precizează că banii sunt irosiți pe „mofturile și încăpățânarea” lui Nicușor Dan, pe care îl acuză nu doar de faptul că vrea să îți facă „propriile legi”, dar și pentru nu respectă exact ceea ce le cerea celor din administrațiile anterioare. Mai mult, Firea este deranjată de faptul că aceste amenzi sunt plătite din bugetul PMB, deși ar trebui ca primarul să plătească din buzunarul propriu.

„Bucureșteanul plătește, când primarul greșește! Amenzile pe care Nicușor Dan le-a primit de la Inspectoratul de Stat în Construcții pentru că nu a respectat legea au fost plătite, ilegal spun eu, din bugetul Primăriei Capitalei. 40.000 de lei din banii bucureștenilor s-au irosit pentru mofturile și încăpățânarea actualului primar general de a face propriile legi”, a scris Gabriela Firea pe Facebook.

Astfel, susține Firea,  aproape 1.600 de certificate de urbanism nu au fost semnate la timp de primarul general, „chiar dacă legea spune clar că trebuie eliberate în maximum 15 zile de la primirea cererii”, motiv pentru care ISC l-a amendat cu 20.000 de lei pe Nicușor Dan pentru nerespectarea legii și „i-a impus primarului general să semneze certificatele de urbanism. În zadar”, a mai scris Firea.

De asemenea, mai precizează fostul edil, același lucru s-a întâmplat și cu toate autorizațiile de construire din ultimul an. „Aproape 500 de solicitări au depășit termenul legal de 30 de zile. Altă amendă de 20.000 de lei pentru Nicușor Dan și din nou obligația de a elibera autorizațiile în termenul legal”, a continuat actualul ministru al Familiei.

Totodată, Gabriela Firea a atras atenția că aceste amenzi au fost plătite de Nicușor Dan, din bugetul PMB, chiar dacă ele au fost emise pe numele său, nu al instituției. „În doar o săptămâna, ambele sancțiuni au fost achitate din bugetul Primăriei Capitalei. Nu vin doar cu vorbele, dovezile sunt mai jos!

Primarul general nu respectă fix ce le cerea celor de dinaintea sa: să respecte legea și să cheltuie chibzuit banul public! Ar fi trebuit să plătească din salariul său amenzile, iar Primăria Capitalei trebuie să explice în ce bază a achitat sancțiunile primite de persoana fizică Nicușor Dan în exercitarea mandatului de primar general”, a concluzionat Gabriela Firea.

Gabriela Firea, atac la Nicușor Dan. „Nu a mișcat un deget din ziua în care a ajuns primar, pentru a folosi banii pe care i-a moștenit”

Codrin Ștefănescu insistă: Dragnea stă mai bine în sondaje

Foto: preluare ȘtiriDiaspora

Un nou sondaj făcut public, un nou motiv de nemulțuire pentru Codrin Ștefănescu, dat fiind că rezultatele nu sunt cele pe care le consideră corecte.

De nemulțumiri este vorba, însă despre nemulțumirile românilor vizavi de ceea ce se întâmplă în acest moment în țară, ceea ce îl face pe Codrin Ștefănescu să fie convins că doar Liviu Dragnea poate fi în topul fiecărui sondaj.

Zilele trecute, INSCOP a făcut public rezultatul unui sondaj, potrivit căruia PSD deţine 34,3% din intenţiile de vot la alegerile parlamentare, în scădere, în timp ce AUR a urcat pe locul al doilea cu 20,6%, iar PNL a coborât pe locul al treilea cu 16,6%, urmat de USR cu 12,5%.

În acest sondaj, față de cele anterioare, printre variante a fost totuși strecurată și Alianța Pentru Patrie a lui Codrin Ștefănescu, însă rezultatul – 1,0% intenție la vot, l-au făcut pe acesta să răbufnească.

Cu atât mai mult cu cât, despre acest sondaj, și-a dat cu părerea și Vasile Dîncu, fost coleg – actual inamic politic. Chiar dacă acesta nu a vorbit nimic despre APP, precizând doar că „AUR-ul are o creştere conjuncturală şi AUR-ul va creşte numai dacă PSD şi PNL fac greşeala de a face un război continuu între ele sau războaie interne”. Sau poate tocmai de aceea.

Enumerați toate nenorocirile la care vă gândiți zilnic! Începând cu facturile astronomice, rata de schimb, prețul la benzină, ratele la bănci, pensiile înghețate, falimentele în lanț, scumpirile la alimente și terminând cu certificatul verde și restricțiile cu iz de dictatură!

Aveți vreun motiv de mulțumire, cât de mic? Nu?? Și atunci, cum de în ultimele sondaje Iohannis, Câțu și Cioloș sunt înaintea lui Liviu Dragnea? Că firmele astea de sondare a opiniei publice, cu Dâncu și PieleaNu al lor, nu m-au făcut să pricep!”, scrie Codrin Ștefănescu pe Facebook.

De altfel, și în octombrie, același Codrin Ștefănescu sugera că cel mai recent sondaj de la acea vreme privind încrederea pe care românii o au în politicieni este „măsluit”, în condițiile în care printre răspunsuri nu era și numele celui mai important om din viața sa: Liviu Dragnea.

Cîmpeanu: „Dacă se păstrează acest trend de creştere, Clujul va intra cu siguranţă de săptămâna viitoare în online”

Sorin Cîmpeanu (captură video)

Ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, a precizat, la Digi 24, că dacă se continuă trendul ascendent al cazurilor în Cluj, fapt care a dus și la un grad mare de ocupare al paturilor destinate pacienților Covid, cel mai probabil de săptămâna viitoare cursurile vor trece în sistemul online. De altfel, rata de infectare în municipiul Cluj-Napoca a ajuns, duminică, la 27,72 cazuri la mia de locuitori, „vârful” din valul anterior fiind depășit încă din 17 ianuarie.

Mai mult, potrivit Ministerul Sănătății, gradul de ocupare al paturilor Covid, pe Cluj, este de 67,5%, conform raportării de joi, ziua care este luată drept referință pentru deciziile din săptămâna următoare.

„La Cluj într-adevăr avem cea mai mare rată de ocupare a acestor paturi, dacă se păstrează trendul ascendent şi, din păcate, conform specialiştilor, că următoarele două săptămâni va fi foarte grele, că numărul infectărilor va creşte. Dacă se păstrează acest trend de creştere, Clujul va intra cu siguranţă de săptămâna viitoare în online cu toate şcolile şi grădiniţele. Asta este regula. Este legătura cu paturile destinate pacienţilor Covid, nu cu paturile de ATI”, a explicat ministrul Educaţiei, la Digi 24.

Totodată, acesta a precizat că numărul copiilor internaţi este de opt la sută din totalul persoanelor care se află în spitale.

„Ministerul Sănătăţii monitorizează zilnic şi gradul de ocupare a paturilor destinate copiilor şi a paturilor destinate pacienţilor ATI. Erau 776 pe copii internaţi Covid din 8.800, deci 8% din cei internaţi, din cei 8800 de pacienţi internaţi cu afecţiuni Covid, erau copii. Dintre aceştia, din fericire, sigur, fiecare caz este dramatic, dar a scăzut semnificativ numărul cazurilor copiilor care necesită tratament în secţiile de terapie intensivă”, a mai spus Sorin Cîmpeanu.

De asemenea, ministrul a subliniat importanța testării în școli, afirmând că cei mai mulţi dintre cei 27.000 de copii infectaţi au fost depistaţi pe baza acestor teste de salivă.  

„Va trebui să înţelegem că următoarele două săptămâni, dincolo de subiectul şcolii, vor fi săptămâni grele pentru toată lumea. Regula se va păstra: atunci când un judeţ va depăşi 75% în ziua de referinţă joi, următoarea săptămână va funcţiona integral în online. Înseamnă că această măsură de micşorarea a mobilităţii ajută sistemul spitalicesc să nu fie depăşit. Este vorba de  27.000 de copii infectaţi. Mare parte din aceşti copii au fost depistaţi la testele pe bază de salivă care, în sfârşit, au început să funcţioneze în şcoli”, a mai spus Cîmpeanu.

Acesta a dat asigurări că toate școlile, din toate județele au la dispoziție teste pentru testare o dată la două, trei zile. Mai mult decât atât, și că mai mult de judeţe au primit şi ultimul lot de peste cinci milioane de teste, iar cele cinci milioane de măşti au fost deja distribuite. Astfel că cele două elemente care pot limita răspândirea npii tulpini sunt la dispoziția elevilor și a cadrelor didactice. „Testarea şi respectarea regulilor sanitare rămâne o măsură extrem de importantă”, a concluzionat ministrul Educației.

Adriana Pistol: „Utilizarea acestor teste de două ori pe săptămână face diferenţa”

Robert Cazanciuc, despre corupția din România: „Statul își pierde anticorpii în relația cu mediul infracțional”

Sursa: Facebook

Robert Cazanciuc, vicepreședintele Senatului, a vorbit aseară despre sistemul juridic din România, cu atât mai mult cu cât a fost, la un moment dat, ministru de Justiție.

Cazanciuc a deținut portofoliul la Justiție între 2013 și 2015, iar în acest moment consideră că țara noastră este departe de a fi pe drumul cel bun în ceea ce privește lupta anticorupție. Motivele sunt mai multe, iar vicepreședintele Senatului a discutat la AlephNews inclusiv despre Secția pentru Investigarea Infracțiunilor din Justiție sau despre Curtea Constituțională a României.

Ceea ce este cert pentru Cazanciuc e că fenomenul corupției s-a adâncit în România, iar înainte de toate, trebuie făcută o analiză asupra modului în care s-a ajuns aici. Ca mulți alți politicieni, Cazanciuc înclină să îi dea dreptate președintelui Klaus Iohannis, care a afirmat că țara noastră a eșuat în a-și proteja ceățenii.

În ultimii 2 ani, România stă mai rău la indicele corupției. (…) Corupția, fie a devenit mai adâncă, fie s-a sofisticat. Cred că președintele avea dreptate cu statul eșuat. Statul își pierde anticorpii în relația cu mediul infracțional.

De ce s-a ajuns aici? Trebuie făcută o analiză în CSAT. Unde sunt mulți bani, apar multe interese. Informatizarea a redus mica corupție. Cea mai mare problemă a României după 1989 este neadecvarea resursei umane la funcția publică.

Nu Constituția este de vină că se numesc fătuce în funcții publice. (…) Contractul social români – stat nu este respectat”, a declarat Robert Cazanciuc la Aleph News.

Cazanciuc nu a venit neapărat cu soluții, ci a vorbit despre modul în care poate fi recâștigată încrederea românilor. Aceasta în condițiile în care, potrivit propriilor susțineri, „două lucruri supără oamenii: durata proceselor și practica neunitară”. Iar aici, sunt două probleme stringente: desființarea Secției pentru Investigarea Infracțiunilor din Justiție și deciziile cu iz politic ale Curții Constituționale.

Cazanciuc a explicat care este, din punctul său de vedere, rolul Curții Constituționale în România – stat de drept. Și, chiar dacă au existat zvonuri potrivit cărora pe viitor s-ar pregăti pentru un post de judecător constituțional, acesta a afirmat că nu și-a pus această problemă. Ceea ce este cert e că „Ministerul Justiției va modifica Codurile Penale pentru a le pune în acord cu deciziile CCR”. Însă, chiar dacă a afirmat că CCR „nu ia decizii politice”, a recunoscut că este „un organism politico-jurisdicțional”, însă a punctat că „nu este a doua Curte Supremă de Justiție din România”.

Trebuie să existe un dialog între sistemul judiciar și clasa politică. (…) Legile nu sunt făcute să ne încurce, ci să ne ajute. Ministerul Justiției va modifica Codurile Penale pentru a le pune în acord cu deciziile CCR”, a asigurat Cazanciuc.

Legat de SIIJ, potrivit acestuia, social democrații nu au avut în plan să desființeze Secția, ci să o facă să funcioneze. Însă au mers pe mâna partenerilor de coaliție și este convins că în final proiectul va fi unul bun, cu mici modificări la forma propusă în acest moment.

În Parlament, am făcut o dezbatere largă pe Legile Justiției. Trebuie garantată independența judecătorilor. SIIJ nu a fost înființat ca un scut, ci ca o garanție.

Din anumite motive, SIIJ nu a funcționat cum trebuia. (…) Acum s-a găsit o formulă de compromis în coaliție. Cred că proiectul lui Predoiu va suferi modificări. Încercăm să înființăm o structură care să funcționeze”, a mai asigurat vicepreședintele Senatului.

Un nou caz de agresiune a unui membru USR de către un liberal. Vicepreședintele TNL, instigare la violență la adresa viceprimarului Brașov, Flavia Boghiu

Bogdan Pintilie (Facebook)

În numai o săptămână, două cazuri de agresiune a membilor PNL la adresa membrilor USR, în ambele situații persoanele agresate fiind femei. După cazul de la Mogoșoaia (Ilfov), a venit cel de la Brașov, unde vicepreşedintele TNL Braşov Bogdan Pintilie este acuzat că a postat pe Facebook o imagine şi comentarii considerate ameninţări la adresa viceprimarului USR al Braşovului Flavia Boghiu.

De altfel, tânărul liberal și-a anunțat demisia din partid, anunț pe pe care l-a făcut tot pe Facebook, și în care își cere scuze viceprimarului, cu precizând că postarea, al cărei text a fost un „pamflet” și îi aparține, a fost ștearsă de pe rețeaua de socializare. Postarea la care se incită la violență, deși ștearsă, a apucat să fie salvată de internauți.

„Îmi cer public scuze doamnei Flavia Boghiu pentru postarea de ieri, postare pe care am și sters-o, tot ieri. De asemenea, îmi cer scuze tuturor doamnelor care au fost victime ale violenței de orice fel și care au văzut postarea mea.

Deși poza nu îmi aparține și am scris în textul postării că este un pamflet, regret că fost interpretată greșit și că am atins un subiect atât de sensibil, cu care foarte multe femei se confruntă.

Întrucât subiectul a fost exploatat politic, am decis să demisionez din PNL”, a scris Bogdan Pintilie, adăugând că doar „până la clarificarea acestei situații”.

Această formă de a-și pune „cenușă-n cap” pare totuși una de fațadă, dat fiind faptul că în comentariile pe care le-a avut la postarea cu demisia a continuat cu atitudinea agresivă, subliniind că nu și-a dat demisia la solicitarea lui președintelui Florin Cîțu sau a Alinei Gorghiu ori a Marei Mareș, ci pentru că asa a simțit.

De altfel, în același comentariu a precizat că „acum, nemaifiind membru al PNL, pot pune câteva poze simpatice, în care apar unii membri de bază ai PNL, că așa-i în politică”. Și a și apărut o primă poză cu Mara Mareș, cu precizarea că are un „dosar întreg cu video și poze” cu aceasta.    

Altfel, Organizația Județeană Brașov a PNL a transmis prin intermediul unui comunicat de presă că „se delimitează ferm și dezavuează manifestarea vicepreședintelui Tineretului Național Liberal  Brașov, Bogdan Pintilie, membru al Organizației municipale Brașov a PNL, la adresa d-nei viceprimar Flavia Boghiu.

Ca partid și ca persoane care am militat și milităm împotriva oricărei forme de violență, promovând constant buna cuviință, respectul față de semeni și fair-play-ul în politică și în societate, nu putem accepta, nici măcar ca o glumă, un asemenea derapaj, cu atât mai puțin cu cât ținta sa este o doamnă. Sunt glume care se fac și glume care nu se fac. Iar postarea pe o rețea de socializare a tânărului nostru coleg intră în cea de-a doua categorie”, se arată în comunicat asumat de Adrian Ioan Veștea, președintele filialei PNL Brașov.

 Totodată, au precizat reprezentanții PNL Brașov, „o asemenea manifestare, pe care o respingem net, nu caracterizează liberalii brașoveni, lucru pe care l-am dovedit de-a lungul timpului. Înainte de a fi politicieni, suntem oameni și trebuie să ne respectăm”.

Mai mult, subliniază Veștea, în cazul în care nu se va întâmpla demisia anunțată deja de Pintilie, conform statutului PNL, „să se ia în discuție procedura de urgență în acest caz și să se dispună măsura care se impune”.

Membră USR din Mogoșoaia, amenințată și agresată de doi consilieri PNL și PMP. Cioloș cere o anchetă: „Dacă mai există autoritate în acest stat, trebuie să se vadă acum”

Guvernul Ciucă exclude orice renegociere a PNRR până anul viitor

Dan Cărbunaru (captură video)

Purtătorul de cuvânt al Guvernului Ciucă, Dan Cărbunaru, a precizat, pentru Agerpres, că Executivul va respecta toate angajamentele privind investițiile din PNRR, subliniind că este exclusă demararea oricărui demers de renegociere până anul viitor, când va fi prima oportunitate în acest sens. Afirmația lui Cărbunaru vine în contextul în care ministrul Muncii, Marius Budăi, a declarat în urmă cu câteva zile că PSD vrea să renegocieze PNRR, deoarece prin plafonul de 9,4% din PIB pentru cheltuielile cu plata pensiilor, seniorii români „sunt condamnați la sărăcie”.

Totodată, Cărbunaru a subliniat că reformarea sistemului de pensii este unul dintre obiectivele importante de pe „agenda” Planului Național pentru Redresare și Reziliență.

Cîţu: “Nu vom renegocia PNRR”

„Guvernul României va respecta toate angajamentele privind reformele şi investiţiile din Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă (PNRR). Este exclus să demarăm orice demers de renegociere, până în 2023, când va fi prima oportunitate în acest sens. Trebuie să ne concentrăm pe atingerea ţintelor şi jaloanelor, pentru ca românii să poată beneficia de miliardele de euro de care avem nevoie pentru susţinerea economiei şi ridicarea nivelului de trai. Aşa cum premierul Nicolae-Ionel Ciucă a subliniat, vineri, în conferinţa de presă susţinută alături de secretarul general al OCDE, Mathias Cormann, reforma pensiilor este un obiectiv cât se poate de important, iar, la nivelul Guvernului, atenţia trebuie să se concentreze astfel încât românii să beneficieze, după o viaţă de muncă, de un venit care să le permită să ducă un trai decent”, a declarat Dan Cărbunaru.

De altfel, purtătorul de cuvânt a reamintit că, încă de la prima întrunire a Comitetului interministerial pentru PNRR, printre primele subiecte care au fost discutate s-a numărat reforma pensiilor, care este menită să ducă la eliminarea inechităților între pensionari.

„Ca atare, este o ţintă din PNRR, intră în ansamblul de reforme pe care Guvernul trebuie să le facă, astfel încât să poată să atragă banii pe care îi avem la dispoziţie prin acest program. Vom continua să acordăm toată atenţia necesară, astfel încât această reformă să se îndeplinească”, a explicat Dan Cărbunaru.

Prin PNRR, România va primi, în total, 29,2 miliarde de euro, din care 14,2 miliarde sub formă de granturi, iar 14,9 miliarde euro sub formă de împrumuturi. De altfel, primele două tranșe, una pentru granturi (1,8 miliarde euro), alta pentru împrumuturi (1,9 miliarde de euro), ambele sub formă de prefinațare, reprezentând 13% din totalul fondurilor, au fost deja transferate în conturile României,

Comisia Europeană a transferat a doua tranșă de bani din PNRR în conturile României

ÎPS Teodosie, declarații controversate la ieșirea din carantină

ÎPS Teodosie (captură video)

ÎPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, deși a ignorat de nenumărate ori „legile pământești”, susține că de data aceasta să li s-a supus pentru a da „pildă credincioșilor” că se supune „și unor legi vremelnice”. Afirmația înaltului prelat, dar controversat în același timp, a fost făcută după ce i-a expirat perioada de carantină ce i-a fost impusă la revenirea din Iordania.

„Iubiţi credincioşi, a trecut de miezul nopţii, s-a sfârşit exilul, aici într-o cămăruţă din Arhiepiscopia Tomisului, coborând din acest paraclis micuţ, dar frumos şi plin de sfinţenie în biserica cea mare, în Catedrală ca să fim de acum faţă către faţă şi iată să ne bucurăm împreună în rugăciune şi în toate slujbele pe care le facem în catedrală zilnic sau la alte bisericii, cum vor fi astăzi la Biserica Sfinţii Trei Ierarhi”, a afirmat Arhiepiscopul Tomisului.

El a mai declarat că s-a supus „unor legi vremelnice”, doar pentru a da un exemplu credincioșilor. „Iată acatistul Învierii Domnului îl vom săvârşi în Sfânta Catedrală, mergem să deschidem uşile bisericii care pentru mine au fost ferecate câteva zile după legile acestea pământeşti, nu cu logică, dar fiind de la stăpânire ca să dau pildă credincioşilor că mă supun şi unor legi vremelnice care niciodată nu pot fi perfecte pentru că numai Dumnezeu este perfect şi legea Lui este a adevărului, iată vin acum spre Sfânta Catedrală.

Vă mulţumesc că v-aţi rugat, v-am simţit rugăciunea, dar v-am simţit şi lipsa pentru că păstorul fără oi nu poate fi împlinit. Vă mulţumesc şi sperăm ca de acum să nu se mai petreacă acestea. A fost tocmai ca în perioada când biserica a fost închisă frăţiilor voastre credincioşilor şi veneam şi slujeam şi gândeam că sunteţi departe, că aproape ne sunt îngerii, dar cu sufletul eraţi la noi şi noi eram cu sufletul la dumneavoastră. Să mergem spre Sfânta Catedrală”, a mai declarat ÎPS Teodosie.

Arhiepiscopului Tomisului i-a fost impusă carantinarea, pe 20 ianuarie, la întoarcerea din Iordania, țară aflată pe lista roșie, însă acesta nu a respectat decizia autorităților, iar pe 24 ianuarie a fost amendat de trei ori de către politiștii constănțeni, valoarea totală a sancțiunilor fiind de 3.000 de lei. De altfel, luni seară, Arhiepiscopia a anunțat că ÎPS Teodosie se va carantina, împreună cu un sobor de preoți, în Palatul Episcopal, mai mult decât atât și că va contesta amenzile, precum și ordinul de carantinare, pe care le-a considerat ilegale. ÎPS Teodosie a atacat în instanță decizia DSP, însă cererea acestuia a fost respinsă de către două instanțe.  

ÎPS Teodosie se carantinează la Palatul Arhiepiscopal

NATO nu intenţionează să trimită trupe de luptă în Ucraina

Jens Stoltenberg, secretarul general al NATO

NATO nu intenţionează să trimită trupe de luptă în Ucraina, care nu este membră a Alianţei, în eventualitatea unei invazii ruse, a declarat duminică secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg, în cadrul unui interviu pentru BBC, relatează Agerpres.

„Nu avem intenţia de a desfăşura trupe de luptă în Ucraina… ne concentrăm pe furnizarea de sprijin. Există o diferenţă între a fi membru NATO şi a fi un partener puternic şi foarte apreciat ca Ucraina. Nu există nicio îndoială în această privinţă”, a declarat Stoltenberg.

Pe de altă parte, Marea Britanie vrea să propună NATO o desfășurare „majoră” de trupe – o dublare a contingentului britanic de 1.150 de militari  în Europa de Est, nave de război și avioane de luptă.

Prin această propunere, care urmează să fie prezentată într-o reuniune a comandanţilor militari NATO săptămâna viitoare, Londra ar urma să dubleze contingentul britanic de 1.150 de militari desfăşurat în prezent în Europa de Est şi să furnizeze ”armament defensiv” Estoniei, potrivit Guvernului. „Acest ansamblu de măsuri ar trimite un mesaj clar Kremlinului – noi nu le vom tolera activitatea destabilizatoare şi ne vom afla întotdeauna alături de aliaţii noştri din NATO împotriva ostilităţii ruse”, a declarat premierul Boris Johnson, citat într-un comunicat publicat sâmbătă seara.

„Marea Britanie va face un pas a prelua conducerea în apărarea libertății și a democrației prin descurajare și diplomație credibile. Chiar și în apogeul Războiului Rece, am reușit să cădem de acord asupra principiilor unei Europe mai sigure. De-a lungul a peste patru decenii, am făcut progrese uriașe către o lume mai liberă și mai sigură prin acorduri, de la Actul final de la Helsinki din 1975 până la Acordul de la Dayton din 1995 și Protocolul de la Minsk din 2014”, se arată într-un comunicat asumat de şefa diplomaţiei britanice, Liz Truss.

În același timp, partea rusă vrea relații „respectuoase” cu SUA, potrivi ministrului rus de Externe, Serghei Lavrov.  ”Noi vrem bune relaţii, echitabile, de respect reciproc şi egale cu Statele Unite, la fel ca şi cu orice altă ţară din lume”, declară Serghei Lavrov într-un interviu acordat televiziunii ruse, relatează Agerpres.

Totodată, șeful Consiliului rus de Securitate Nikolai Patruşev dă asigurări, tot duminică, de faptul că Moscova nu ameninţă Ucraina. „Noi nu vrem războiul. Şi nu avem nevoie deloc de el. Iar cei care îl impun, şi anume occidentalii, îşi urmează propriile planuri egoiste”, declară el, citat de agenţiile ruse de presă, potrivit sursei menționate anterior. Însă Rusia a trimis deja rezerve de sânge și alte materiale medicale la granița cu Ucraina. În pofida dezminţirilor Rusiei, Ucraina a îndemnat sâmbătă Occidentul să rămână „ferm” faţă de Moscova.

Ministrul Bogdan Aurescu: „Sprijinim intens Kievul”

Un medic a fost înregistrat jignind fiica unui pacient: “Nesimțită ordinară!”

Foto: Digi 24
Foto: Digi 24

O anchetă a fost demarată la Spitalul Județean Sibiu, după ce un medic a fost înregistrat jignind fiica unui pacient.

Înregistrarea a apărut în spațiul public. Potrivit convorbirii postate pe Facebook, femeia îi reproșează medicului cardiolog că nu l-a tratat cum se cuvine pe tatăl ei.

Convorbire medic – fiica pacientului: “Auzi, vrei să te dau pe mâna poliției? Ce vrei tu, nesimțito? Eu i-am dat boala lui taică-tău? Nesimțită ordinară !”

Spitalul Județean Sibiu a făcut anunţul în cursul zilei de sâmbătă, 30 ianuarie.

Astfel, după apariția în spațiul public a unei înregistrări cu o convorbire dintre un medic cardiolog al SCJU Sibiu și fiica unui pacient, purtată ”într-un mod inadecvat și în care se utilizează cuvinte jignitoare”, va începe, de urgență, o anchetă internă, arată Antena 3.

Spitalul Județean Sibiu a anunțat că va începe o anchetă internă. Reprezentanţii au declarat că acest comportament este intolerabil

Ca urmare a apariției in spațiul public a unei înregistrări cu o convorbire dintre un medic cardiolog al SCJU Sibiu și fiica unui pacient, purtată într-un mod inadecvat și în care se utilizează cuvinte jignitoare, conducerea spitalului anunță că va fi demarată de urgență o anchetă internă.

Precizăm că nu tolerăm un astfel de comportament în cadrul unei instituții publice, care trebuie sa se afle la dispoziția cetățenilor. Orice abatere de la conduita etică, morală și profesională va fi sancționată” se arată în mesajul transmis de conducerea Spitalului Clinic Județean Sibiu.

Conducerea Spitalului Clinic Județean Sibiu prezintă scuze pentru situaţia cauzată

Totodată, conducerea a declarat că îşi cere scuze cetățenilor pentru această situație. De asemenea, incidentul nu ar fi trebuit niciodată să aibă loc în relația medic – aparținători sau pacient.

Mai mult, reprezentanţii au menţionat că acest tip de comportament nu caracterizează personalul spitalului, fiind doar o refulare personală de neacceptat.

Femeia care a publicat înregistrarea susține că această convorbire este doar una dintre discuții. Cu toate acestea, există și alt dialog din care reies posibile fapte penale și disciplinare. Dovada va fi depusă, zilele următoare, la instituțiile competente.

Cine e de vină pentru educația ”tinerelor generații”?

Sursă foto: stirileprotv.ro
Sursă foto: stirileprotv.ro

În primul rând, responsabili pentru educație mi se par părinții.

Pentru orice soi de educație: de la educație civică și norme sociale, până la, inclusiv, a-și învăța copilul să citească. Indiferent de ce generație vorbim.

Mai ales dacă este vorba despre părinți care pot face asta. Primul responsabil de educație este părintele.

Școala este acolo să-i cizeleze. Să le mărească nivelul de cunoștințe. Să îi ghideze, eventual.

Să fim serioși, școala nu poate fi responsabilă pentru reacțiile copilului. Pentru că degeaba îl înveți tu, la școală, că nu e bine să arunce hârtii pe jos (un exemplu minor) dacă, dup-aia, părinții aruncă, nonșalant, gunoi pe geam. Și, mai mult decât atât, nimeni nu-i trage de mânecă.

Indiferent de ce va învăța la școală, un copil petrece mai mult timp acasă. De acolo își ia și obiceiurile pe termen lung, și noțiunea de ”bine” și de ”rău”.

Prea puțini sunt cei care conștientizează că ceva nu e ok în familie. Și mai puțini sunt cei care vor face ”ce e bine”, contrar exemplului primit acasă. Și, de cele mai multe ori, lipsa fricii de repercusiuni, tot din ce au văzut la adulți se trage. Indiferent de câtă educație juridică primesc la școală.

De ce vorbim, acum, de educație?

Da, știu, e pandemie. În ultimii ani școala s-a făcut pe sărite. Dar parcă, din ce în ce mai mult, aud de violență și huliganism în rândul elevilor. Iar asta nu poate fi cauzată de 2 ani de școală ”on-line”.

O fi și teribilism, nu zic nu. dar parcă e mai mult, mai rău, mai grav.

Și acum 20 de ani exista bully-ing în școli. Poate eram noi mai indiferenți. Mai puternici. Mai lipsiți de informație. Dacă ne afecta? Normal că ne afecta. Dar mergeam mai departe. Nu știu să se fi ajuns la bătăi și scos cuțitul. La fel de bine, poate nu am auzit eu, că România e mare și școlile diverse.

O fi lipsa de socializare intensă în rândul adolescenților care ne-a adus în acest moment. Sau, poate, multiplele exemple de ”șmecheri” care ”se descurcă” și nu pățesc nimic. Sau, la fel de bine, nivelul scăzut de implicare, din partea părinților. Lipsa lor, fizică sau morală, din viața copiilor.

Motivele pot fi multiple, rezultatele sunt dezastruoase.

Câteva mici exemple

Un elev de 17 ani, din Timișoara, a fost înjunghiat de o altă elevă, de 16 ani. În ianuarie, 2022.

După ce l-a înjunghiat, eleva s-a dus la cursuri.

Ce poate declanșa să scoți cuțitul și să-l bagi în altă persoană, la 16 ani? Ce soi de educație ar trebui făcută, pentru a evita soiul ăsta de incidente? E un eșec al familiei sau al sistemului? Al ambelor sau al umanității, în general?

O fată de 14 ani, din Galați, este jignită, constant, de două colege de clasă. A fost și bătută. Nu o singură dată. Agresiunile sunt constante, de mai bine de trei ani. A fost sesizată inclusiv poliția, dar injuriile și amenințările continuă.

În cazul acesta, cine e de vină? Școala ar putea, în caz extrem, să le exmatriculeze pe cele două agresoare. Dar asta ar întrerupe lanțul violențelor? Nu din familie ar trebui să pornească ideea de ”nu e bine”? Nu părinții ar trebui să le explice celor două că nu e ok să agresezi alte persoane? Că totul poate duce la finaluri nu tocmai fericite, pentru niciuna dintre părțile implicate?

La Pitești, câțiva elevi de clasa a 12-a au făcut grătar în clasă. Ba, mai mult, unul dintre ei a încercat să dea foc părului unei colege. Acum riscă exmatricularea. În clasa a 12-a.

S-au filmat și au și postat pe Facebook.

Nu poți spune că e lipsă de informare. Duduie internetul de persoane care se filmează în timp ce fac lucruri nu tocmai legale, pun pe rețelele de socializare și sunt prinși. Dosar penal, amendă, tot tacâmul.

În clasa a 12-a ai acces la soiul acesta de informații. Știi că nu faci bine ce faci. Ai 18-19 ani. Nu ești copil. Ai drept de vot. Ești cetățean cu drepturi depline. Dar și cu responsabilități.

Ce îi face pe oameni de 18-19 ani să comită o ilegalitate și să se și laude cu asta?

Concluzie

O școală care nu-și mai poate controla sau motiva elevii.

Familii care nu știu ce fac copiii lor. Asta e lipsă de interes. Sau care știu, dar nu încearcă să le spună că nu e bine. Tot lipsă de interes. Și, mai grav de atât, familii care știu despre ce e vorba, dar nu văd greșeala. O iau ori ca pe ceva normal, ori ca o ”nebunie a tinereții”.

Iar aici, deja nu mai e vina familiei, ci vina întregii societăți.

O societate defectă, în care răul e perceput ca normal. În care violența devine regulă de lege. Șmecheria e ridicată la rang de artă. Iar cei care respectă, cu adevărat legea, sunt percepuți ca fraieri care nu știu să se descurce.

Întrebarea care trebuie pusă e: ”Avem nevoie de generații noi care să se descurce sau de generații noi care să facă lumea mai bună?”. Avem nevoie de educație sau de ”școala vieții”? avem nevoie, până la urmă, de moralitate și umanitate sau de fiecare pentru el?

Pentru că, dacă ajungem la fiecare pentru el, m-apuc de pe acum să-mi construiesc buncăr. Undeva, în creierul munților, departe de o umanitate absentă.

Dîncu: „Istoria nu face paşi înapoi”

Vasile Dîncu (captură video)

Vasile Dîncu, ministrul Apărării, a afirmat la Insider Politic că succesul AUR, care a ajuns în cele mai recente sondaje la 20%, este doar unul conjuctural, și subliniază că nu crede într-o reeditarea a alegerilor prezidențiale din 2000, când în turul al doilea au ajuns Ion Iliescu (PSD) și Corneliu Vadim Tudor (candidat extremist). Ba mai mult, a punctat în ce condiții ar mai putea crește în sondaje cei de la AUR.

Partidul extremist AUR, pe locul 2 în intenția de vot

„Nu cred. Spuneam înainte, istoria nu face paşi înapoi. AUR-ul are o creştere conjuncturală şi AUR-ul va creşte numai dacă PSD şi PNL fac greşeala de a face un război continuu între ele sau războaie interne. Atunci cu siguranţă că vom servi pe tavă, să zicem aşa, o finală pentru AUR. În acest moment nu este cazul”, a afirmat Vasile Dîncu, în emisiunea Insider Politic de la Prima TV.

Cât privește coaliția de guvernare, una de compromis așa cum este considerată de mulți, Vasile Dîncu susține că scopul coaliției, cu diferențe ideologice existente, este să lucreze pentru România.

„Sunt printre cei care sunt pozitivi în ceea ce priveşte pregătirea unui proiect comun cu PNL, am fost şi criticat de multe ori pentru că am vorbit despre faptul că trebuie să lucrăm împreună pentru România, indiferent de particularităţile noastre ideologice. Ceea ce vreau să spun, însă, este următorul lucru: funcţionarea noastră în Guvern şi în coaliţie este una foarte bună”, a mai precizat Dîncu.

De alfel, acesta are explicații și pentru faptul că deși în „spatele ușilor închise” totul pare în regulă, la ieșirea în fața camerelor, atât PNL, cât și PSD își aruncă vorbe dure. „Există însă în toate părţile, există şi la noi, şi la liberali, poate oameni frustraţi că nu au reuşit să prindă echipa guvernamentală. Aceştia devin, cum spunea cronicarul care vorbea despre Ştefan cel Mare, degrabă vărsători de cuvinte”, a mai spus ministrul Apărării.

„În maşina politicii, este foarte important motorul”

Totodată, Vasile Dîncu a transmis și un mesaj colegilor de coaliție, pe care îi vede asociați succesului dacă rămân alături de social democrați, dar mai ales că în acest moment, potrivit celor mai recenete sondaje, poziția acestora nu este deloc bună, fiind depășiți de AUR.   

„Este o şansă acum pe care România o are şi pe care Partidul Naţional Liberal o are în acest moment, pentru că, dacă ne uităm în sondaje, PNL nu stă bine. Viitorul Partidului Naţional Liberal poate fi într-o coaliţie în care se poate dezvolta liber, noi nu am stabilit să facem front comun ideologic, ci am stabilit că fiecare îşi păstrează identitatea. Eu cred că alături de noi, Partidul Naţional Liberal poate demonstra că va face ceea ce nu a făcut în trecut, în alte guvernări, se poate asocia succesului. Şi eu asta le-o doresc”, a mai spus Vasile Dîncu.

De asemenea, acesta a făcut o comparație plastică între o mașină și politica actuală. „În maşina politicii, este foarte important motorul, nu claxonul, motorul şi volanul. Cei care claxonează toată ziua şi încearcă să se dea interesanţi şi încearcă să atace pe un ministru sau altul cred că greşesc şi sunt oameni pe care, în principiu, la un moment dat, politica îi aruncă afară din sistem. Eu sunt pentru o colaborare pozitivă. Guvernul vreau să vă spun că avem o colaborare şi coordonare perfectă între noi, nu există nicio diferenţă între de unde venim, de la ce partid”, a explicat ministrul Apărării.

Budăi nu este îngrijorat de sondaje, ci de guvernare

Adriana Pistol: „Utilizarea acestor teste de două ori pe săptămână face diferenţa”

Sursa foto: Wall-Street.ro

Adriana Pistol, secretarul de stat în Ministerul Sănătății, a afirmat, la Digi 24, că testarea copiilor de două ori pe săptămână face diferența între a închide sau nu școlile din România, mai mult, aceasta a subliniat că prin metoda de „screening” pot fi oprite focarele de Covid.

„Dat fiind faptul că la nivelul şcolilor încă nu putem să spunem că există un grad foarte mare de afectare, sunt numai o parte dintre şcoli care au avut mai multe cazuri, peste trei cazuri într-o clasă, seriozitatea testării copilului, utilizând acele teste pe care fiecare părinte le-a primit pentru a le utiliza la domiciliu, este esenţială. Acest mecanism prin care se încearcă prin testare să se depisteze copiii care sunt posibili infectaţi şi aceştia să nu meargă la şcoală, va limita substanţial apariţia de focare în şcoli şi deci învăţământul se poate desfăşura în sistem normal, în formă fizică”, a declarat Adriana Pistol, la Digi 24.

CNSU a decis închiderea școlilor în funcție de gradul de ocupare a paturilor Covid la nivel județean

Totodată, aceasta a menționat faptul că „utilizarea acestor teste de două ori pe săptămână face diferenţa între a închide şcoala ceea ce copiii noştri nu prea mai agreează. Ei au nevoie de socializare, ei au nevoie să comunice unii cu ceilalţi, prin această metodă de screening putem să oprim apariţia focarelor”, a mai spus secretarul de stat.

În ceea ce privește posibilitatea ca o dată cu „valul” Omicron, să fie încheiată pandemia, așa cum lasă de înțeles „vocile” din domeniu, Adriana Pistol a precizat că este precaută în a se exprima pe acest subiect, mai ales că „sunt, într-adevăr, niște semnale că aceste noi tulpini aflate în circulație acum și care nu sunt la fel de severe ca precedentele să devină tulpini endemice, care să evolueze cu o oarecare sezonalitate.”

De altfel, Adriana Pistol a subliniat că viața ar putea reveni la acea normalitate pe care toată lumea o dorește, dar pentru reușita acestui deziderat, posibil că „vom aborda în mod diferit anumite sfaturi și anumite restricții, care poate nu o să mai fie la fel, deci viața noastră s-ar putea relua într-o oarecare măsură față de ce s-a întâmplat în ultimii ani, acea normalitate”, a adăugat secretarul de stat.

Școală online în funcție de gradul de ocupare al paturilor Covid

Reamintim că în urmă cu mai bine de două săptămâni, Comitetul Naţional pentru Situaţii de Urgenţă (CNSU) a decis ca în baza unui ordin comun al Ministerului Educaţiei şi Ministerului Sănătăţii, desfăşurarea cursurilor cu prezenţă fizică în unităţile de învăţământ preuniversitar/conexe să fie permisă în funcţie de rata de ocupare la nivel judeţean a paturilor de spital destinate îngrijirii pacienţilor cu Covid 19. De altfel, aceasta propunere a fost anunțată de ministrul Sănătății, Alexandru Rafila, încă din prima săptămâna de după vacanța de iarnă, considerată o variantă mai potrivită decât trecerea în formatul online în funcție de rata de infectare de 3 cazuri la mia de locuitori sau al gradului de vaccinare al cadrelor didactice de sub 60%, așa cum era prevăzut în ordinul comun al Ministerului Educației și Ministerului Sănătății aprobat în noiembrie 2021.

Dacă paturile Covid din spitale sunt ocupate mai mult de 75%, școlile din județul respectiv trec în sistem online, potrivit hotărârii adoptate de CNSU. Pentru a se redeschide școlile în aceste județe, gradul de ocupare a paturilor Covid în spitale trebuie să scadă sub 70%.

Astfel, potrivit raportării de joi, ziua ce este luată ca referință în privința gradului de ocupare al paturilor, județul Cluj are cea mai mare rată, de 67,5%, urmat de Suceava (58,56%) și Bistrița-Năsăud (56,56%).

Rafila vede o reluare a evenimentelor private abia în luna mai

Rămâi conectat

6,124FaniÎmi place
București
cer fragmentat
19.8 ° C
21.2 °
19.4 °
91 %
5.4kmh
83 %
J
28 °
vin
30 °
S
32 °
D
32 °
lun
28 °

Ultimul articol

Jurnalist trimis în judecată pentru propagandă legionară

Anchetă finalizată în dosarul unui jurnalist care gestionează un post de radio, prin intermediul căruia face propagandă legionară. Acesta a fost plasat sub control judiciar...

Grindeanu își face planuri de prim-ministru

Sorin Grindeanu pare dispus să se „sacrifice” pentru țară și să își aume mandatul de premier. După 2 încercări ratate ale lui Nicușor Dan cu...

Polițist din Olt, arestat pentru trafic de influență

Un ofițer de poliție, subcomisar în cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Olt – Serviciul de Investigare a Criminalității Economice, a ajuns la rândul său...