29.5 C
București
luni, 22 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 666

77 de tone de haine rupte și murdare au fost găsite în Portul Constanța

Foto: Captură video
Foto: Captură video

În cursul zilei de ieri, 11 ianuarie, 77 de tone de haine rupte și murdare, aduse din Canada, au fost găsite în Portul Constanța.

Conform Digi24, este vorba de trei containere cu deșeuri textile. Acestea au fost oprite în Portul Constanța de către reprezentanții Gărzii de Coastă.

Destinaţia finală a deşeurilor textile era o firmă din Mureş. România a “importat” din Canada nu mai puţin de 77 de tone de haine second-hand

Toate articolele erau degradate și uzate. Acțiunea a beneficiat de sprijinul Agenției Europene FRONTEX.

Articolele textile – cu un grad avansat de uzură – urmau să ajungă la o societate comercială din Mureș. Reprezentanții Gărzii de Mediu și ai Agenției Naționale pentru Protecția Consumatorului au stabilit că acestea sunt, în fapt, deșeuri inutilizabile și nu pot fi puse în vânzare în România, iar întreaga cantitate urmează a fi returnată către expeditor.

Toate produsele textile, fie că sunt doar purtate sau uzate, care nu respectă prevederile legale sunt scoase de pe piață și sunt încadrate ca fiind deșeuri

În cauză, se fac cercetări sub coordonarea procurorilor constănțeni, pentru import de deșeuri cu încălcarea legii și introducerea în România a deșeurilor de orice natură în scopul eliminării acestora.

În cursul lunii decembrie, peste 40 de tone de deşeuri aduse din Italia şi Ungaria au fost oprite la frontieră. La acel moment, era vorba despre două autocamioane. Acestea erau încărcate cu peste 40 de tone de deşeuri din plastic, textile şi cauciucuri.

Ambele au fost oprite la intrarea în ţară prin vămi din judeţele Arad şi Bihor.

Două alerte cu bombă în Timișoara. Sute de persoane au fost evacuate

Sursa foto: Gazeta de Sud

Miercuri dimineață, sute de elevi ai Liceului Catolic din Timișoara au fost evacuați în curtea instituției de învățământ, în urma unui apel prin care s-a anunțat că în clădire există o bombă.

Echipa pirotehnică a Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Timiș, împreună cu mai multe echipaje de poliție și pompieri au intervenit de urgență la fața locului. De asemenea, circulația mijloacelor de transport în comun a fost oprită.

În urma evacuării personalului din Liceul Catolic, pirotehniștii din cadrul Serviciului pentru Acțiuni Speciale Timiș și polițiștii Secției 1 Timișoara au efectuat verificări pentru a stabili dacă în incinta clădirii există sau nu o bombă, au precizat reprezentanții IPJ Timiș, relatează Tion.ro.

Amenințare cu bombă la Liceul Catolic și Iulius Mall

În urma verificărilor, oamenii legii au stabilit că a fost vorba de o alarmă falsă. Alerta la liceu a fost declanșată de un adolescent de 15 ani, care a declarat că a vrut să facă „o glumă”, relatează g4media.

La câteva ore de la amenințarea cu bombă de la Liceul Catolic, polițiștii au fost anunțati că în incinta Iulius Mall s-ar afla tot o bombă, iar echipajele de intervenție au plecat spre locul indicat.

Din primele informații, apelul ar fi venit din partea unei femei care a sunat la 112, iar oamenii legii iau în considerare și varianta ca aceasta să aibă probleme psihice. În primă fază, IPJ Timiș a decis să nu evacueze centrul comercial, iar echipele de intervenție au început verificările la fața locului.

În urmă cu două săptămâni, centrul comercial Park Lake din București a fost evacuat timp de trei ore, în urma unei amenințări cu bombe care s-a dovedit falsă.

Cu toate acestea, mesajul de amenințare a fost trimis pe singura adresă de e-mail care figurează pe site-ul Poliției Române, la „contact”, „trimite o petiție online.” Reprezentanții centrului comercial au declarat în acea perioadă că un fost angajat al mallului a trimis amenințarea.

La fața locului au intervenit de urgență specialiștii Serviciului Pirotehnic din cadrul IGPR și din cadrul Serviciului Român de Informații. Polițiștii Secției 12 și ai Brigăzii Rutiere s-au asigurat că oamenii au fost evacuați în siguranță și au restricționat traficul din zonă.

Incendiu la un mall din Arad

Artiștii și lucrătorii din industria spectacolelor ies în stradă

Sursa foto: Facebook

De Ziua Culturii Naționale, mai multe organizații ale artiștilor și lucrătorilor din industria spectacolelor au anunțat organizarea unui protest în Piața Victoriei, pe 15 ianuarie.

Aceștia avertizează Guvernul României că dacă nu va lua măsuri urgente, riscă dispariția ca industrie.

„De ziua Culturii Naționale, noi sărbătorim Ziua Culturii Invizibile. Sutem mii de profesioniști, companii, artiști și lucrători ignorați de autorități în ultimii doi ani, iar 2020 și 2021 au însemnat pentru noi pierderi de milioane de euro”, se arată în anunțul protestului.

Industria spectacolelor din România, uitată de politicieni

Totodată, organizațiile care au anunțat protestul au mai precizat că nu au primit nicio compensare pentru pierderile suferite în ultimii ani, iar minimul sprijin lunar oferit ca indemnizație nu mai există.

„O țară normală nu le interzice cetățenilor să muncească fără să le ofere nimic în schimb. Suntem o industrie ajunsă în pragul colapsului, dar invizibilă pentru autorități”, sunt de părere organizațiile artiștilor și lucrătorilor din industria spectacolelor.

Ei cer măsuri compensatorii pentru pierderile suferite și sprijin constant pentru liber profesioniștii din acest domeniu. Mai mult, se cere un plan de reluare a activității predictibil și coerent, adaptat specificului activității industriei.

„Ieșim în Piața Victoriei, poate așa vom deveni mai vizibili. Strângem rândurile, scoatem case-urile și spunem și pe stradă ce am spus de sute de ori deja în scrisori, adrese, e-mailuri și telefoane cu autoritățile: că riscăm dispariția ca industrie dacă autoritățile nu iau măsurile de mai sus. #NuSuntemINVIZIBILI #UnitedWeStand #ZiuaCulturiiInvizibile #ALIS #MUZE #PACTE #AST”, se mai arată în anunțul protestului ce va avea loc sâmbătă, de Ziua Națională a Culturii.

Facturile la gaz și electricitate închid instituțiile de cultură

Opera Națională din Iași a anunțat oficial că nu mai are bani să plătească facturile la utilități, managerul instituției menționând faptul că încasările sunt prea mici pentru că spectacolele au loc cu doar 50 % din capacitate.

De asemenea, probleme există și în Cluj-Napoca, unde Tompa Gabor, managerul Teatrului Maghiar a precizat că prețul la gaz a crescut de opt ori iarna aceasta.

„Suntem la costul de 26.000 de lei pe lună, ceea ce este o lovitură enormă pentru bugetul nostru. Suntem în pericol să suspendăm activitatea”, a declarat Tompa Gabor în urmă cu câteva zile.

Facturile la utilități închid instituțiile de cultură din Iași

Doza 4 de vaccin nu este neaparat necesară

Foto: Digi 24
Foto: Digi 24

A patra doză de vaccin împotriva COVID-19 ar putea să nu fie necesară.

Necesitatea unei a patra doze a fost pusă la îndoială de autoritatea de reglementare a medicamentelor din Uniunea Europeană.

Oficialii a declarat că, în prezent, nu există date care să susţină această abordare, transmite Reuters.

În timp ce utilizarea rapelurilor suplimentare poate face parte din planurile de urgenţă, vaccinările repetate la intervale scurte de timp nu ar reprezenta o strategie durabilă pe termen lung”, a declarat Marco Cavaleri, şeful diviziei de Strategia Vaccinurilor la Agenţia Europeană a Medicamentului (EMA), într-o conferinţă de presă.

A patra doză poate duce la supraîncărcarea sistemul imunitar şi la oboseală

În acelaşi timp, Cavaleri şi-a exprimat îngrijorarea că o strategie de a administra un rapel la fiecare patru luni prezintă riscul de a supraîncărca sistemul imunitar al oamenilor. Mai mult, efectul ar putea fi şi oboseala resimţită de populaţie, mai arată sursa citată.

Oficialul EMA a mai spus că sunt necesare mai multe date despre tulpina Omicron. În plus, este nevoie de o mai bună înţelegere a evoluţiei valului actual, pentru a decide dacă este necesar un vaccin specific pentru această variantă.

Oficialii rămân atenţi la posibilitatea mutaţiilor coronavirusului

Este important să existe o discuţie bună în jurul alegerii compoziţiei vaccinului pentru a ne asigura că avem o strategie care nu este doar reactivă. Trebuie să încercăm să venim cu o abordare care să fie potrivită pentru a preveni o nouă tulpină a coronavirusului”, a subliniat Marco Cavaleri.

În România, numărul de cazuri noi de COVID-19 se menține ridicat. Conform unui bilanţ provizoriu, în ultimele 24 de ore au fost 8.600 de cazuri noi de infectări. Alte 44 de decese au fost raportate de autorități.

Bucureştiul intră în scenariul roșu din cauza ratei de infectare. Miercuri, 12 ianuarie, Capitala a atins la 3,32 la mie.

Capitala intră în scenariul roșu

Sursa foto: Evz.ro

Capitala României intră în scenariul roșu din cauza ratei de infectare, care a ajuns, miercuri, la 3,32 la mie.

Mai mult, de luni, școlile unde rata de vaccinare a personalului este de sub 60% urmează să treacă în online. Potrivit ministerului Educației, în Capitală, din 655 de unități de învățământ, doar 57 aveau o rată de vaccinare de sub 60%.

În scenariul roșu, restaurantele, sălile de fitness, cinematografele și alte activități mai pot funcționa până la maximum de 30% din capacitate.

Pentru a intra în vigoare noile restricții este necesară o decizie a Comitetului Municipal pentru Situații de Urgență București, care, potrivit Prefecturii, va avea o ședință de la ora 15.00.

Cluj a fost primul județ din țară care a intrat în scenariu roșu, iar marți, 11 ianuarie, rata de incidență a fost 4,04 cazuri la mia de locuitori. Suceava, Brașov și Timiș se apropie de rata de 3/1000. Cea mai mică rata de incidență este în Gorj, cu 0,38 la mie.

 A început valul cinci al pandemiei de coronavirus. Noi restricții impuse de autorități

Reamintim că anul trecut, în 22 octombrie, Capitala a atins cea mai mare rată de infectare cu COVID-19 de la debutul pandemiei- 16,54 cazuri la mia de locuitori, scăzând până la 0,61 înainte de sărbători.

Totodată, din 8 ianuarie, în România au intrat in vigoare noi măsuri, odată cu prelungirea stării de alertă. Astfel, masca devine obligatorie în toate spațiile publice închise și deschise, fiind permise doar măști de tip medical sau FFP2. Cele din material textil sau plastic sunt considerate neconforme.

Mai mult, magazinele alimentare rămân deschise de la 05:00-22:00, iar în afara acestui interval este permisă livrarea la domiciliu. Persoanele pot intra fără a prezenta certificatul Covid ( vaccinare, trecere prin boală sau test negativ). Cu toate acestea, în restaurante, cafenele și cinematografe este necesar certificatul Covid. Evenimentele private, botezurile și nunțile rămân în continuare interzise.

Conform Grupului de Comunicare Strategică, în ultimele 24 de ore au fost 8.600 de cazuri noi de COVID-19 și alte 44 de decese au fost raportate de autorități.

Cluj, primul județ în scenariul roșu în valul 5

Cîțu îi acuză pe social-democraţi: Neadoptarea certificatului verde la locul de muncă aparține PSD

Florin Cîțu a declarat că PSD care nu a susținut proiectul de lege depus în Parlament cu privire la adoptarea certificatului verde la locul de muncă.

De asemenea, preşedintele PNL a ţinut să reamintească faptul că, în coaliție, PNL și UDMR au fost favorabile proiectului. Cu toate acestea, social-democraţii s-au împotrivit.

Cîțu acuză PSD pentru neadoptarea certificatului verde

Există un proiect de lege în Parlamentul României care a făcut să ducă rata de vaccinare din nou la 100.000 de persoane pe zi. (Proiectul – n.r.) nu este mort, este la Camera Deputaților. Din păcate, nu a fost susținut de actualii parteneri de coaliție atunci când a fost în Parlamentul României. Eu în continuare cred că este varianta de compromis cea mai bună dacă se dorește în coaliție. Nu pot doar eu singur să-l susțin. Noi l-am votat atunci, din păcate la Senat a avut acel rezultat”, a declarat Florin Cîțu, marți seară, la TVR.

Adoptarea certificatului verde în România a dus la creșterea ratei de vaccinare

Mai mult, preşedintele PNL a precizat că proiectul beneficiază de susținerea a doar două partide din coaliție, PNL și UDMR.

În ceea ce priveşte vaccinul anti-Covid, Cîţu este de părere că adoptarea certificatului a dus la creșterea ratei de vaccinare în rândul populației. Previzibil, în momentul în care proiectul de lege s-a blocat, vaccinarea a scăzut.

Când am vrut să fac un proiect de lege pentru certificatul verde, l-am făcut și l-am depus în Parlamentul României. Nu l-am trecut prin guvern, nu l-am trecut pe nicăieri. Dacă vă uitați, e semnat de mine, de câțiva senatori, deputați PNL, UDMR, și l-am depus în Parlamentul României. În coaliție noi aducem din nou acest proiect pe masă, vom chema câțiva specialiști de la Ministerul Sănătății și guvern să vedem dacă există interes sau nu pentru această variantă”, a mai adăugat preşedintele PNL.

Florin Cîţu a reamintit că, în momentul în care a depus proiectul în Parlamentul României, rata de vaccinare a crescut la 100.000 de persoane pe zi. Totuşi, în momentul în care acel proiect nu a fost susținut, rata de vaccinare a scăzut.

Germania a achiziționat 5 milioane de doze de vaccin Pfizer din România

Sursa foto: m.zf.ro

Ministerul federal al Sănătății a anunțat că Germania a cumpărat 5 milioane de doze de vaccin Pfizer/BioNTech din România pentru accelerarea campaniei de administrare a celei de-a treia doze, relatează Agerpres. Dozele primite de țara noastră prin schema de achiziție comună urmau să nu mai fie administrate.

Mai mult, guvernul german a precizat că dozele booster vor fi disponibile din 24 ianuarie, iar per total, 32 de milioane de doze de vaccin vor ajunge în Germania în următoarele trei săptămâni.

Cancelarul Germaniei, Olaf Scholz, a declarat în urmă cu doar câteva zile că numai persoanele vaccinate cu doza booster vor putea merge la restaurant fără un test negativ de COVID-19. Mai mult, persoanele care au făcut doza booster nu mai trebuie să rămână în carantină după contactul cu o persoană infectată.

Germania accelerează campania de adminstrare a dozei booster împotriva infectării cu varianta Omicron

De asemenea, spre sfârșitul lunii decembrie, Germania a cumpărat 1 milion de pastile anti-Covid produse de compania Pfizer. Conform ministrului Sănătății Karl Lauterbach, primele livrări vor ajunge în ianuarie, adăugând că noul medicament produs de companie este unul promițător în lupta cu coronavirus.

„Mă aștept ca acesta să ne permită să prevenim numeroase cazuri grave în unitățile de terapie intensivă”, a spus Lauterbach, citat de Mediafax.

Reamintim că agenția americană pentru Alimente și Medicamente (FDA) a autorizat în regim de urgență pastila dezvoltată de Pifzer/BiONTech, Paxlovid, cu câteva zile înaintea Crăciunului.

Potrivit companiei Pfizer/BioNTech, pacienții vor trebui să ia trei pastile de două ori pe zi, pentru o perioadă de cinci zile. Medicamentul conține un ingredient ce reduce capacitatea virusului de a se replica.

Reamintim că de la debutul campaniei de vaccinare, în România s-au vaccinat peste 8 milioane de persoane. Mai mult, în ultimele 24 de ore s-au imuniza împotriva COVID-19 aproape 26.000 de persoane, dintre care 6.854 cu prima doză. Totalul dozelor administrate din 27 decembrie 2020 și până în prezent este de 16,1 milioane.

În Germania s-au vaccinat 60 de milioane de persoane ( 71,9% din populație) și s-au administrat 155 de milioane de doze de vaccin.

Germania vrea să achiziționeze vaccinuri din România

Noi tensiuni. Armata rusă a început exercițiile militare la granița cu Ucraina

Sursa foto: Timpul.md

A doua zi după negocierile cu Statele Unite, Rusia a început exerciții militare cu 3.000 de soldați lângă granița cu Belarus și în regiunile Voronezh, Belgorod și Bryansk, în apropiere de Ucraina, transmite Reuters, citată de g4media. Exercițiile se desfășoară cu muniție reală, vehicule de război și tancuri.

Reamintim că Rusia a masat peste 100.000 de soldați la granița cu Ucraina, iar Occidentul  încearcă pe cale diplomatică să detensioneze situația. Vladimir Putin a cerut NATO să se retragă din Europa de Est, zona de influență a Rusiei. Statele Unite a respins o astfel de cerere și amenință cu sancțiuni dure dacă armata rusă va invada Ucraina.

Washingtonul a avertizat Moscova că NATO nu își retrage trupele

Luni, 10 ianuarie, a avut loc prima rundă de negocieri între SUA și Rusia la Geneva. Întâlnirea a avut loc cu ușile închise și a durat aproximativ șapte ore și jumătate. Ministrul de externe rus Serghei Rabkov a declarat că e nevoie de compromisuri și a cerut Statelor Unite să nu subestimeze riscul unei confruntări.

„Rusia nu va mai permite SUA să se joace cu focul”, a declarat Riabkov pentru presa rusească. Oficialul a precizat că după negocierile din 12 și 13 ianuarie, Rusia va decide pașii pe care îi va urma.

Negocierile dintre SUA și Rusia vor continua săptămâna aceasta

De partea cealaltă, adjuncta secretarului de stat american, Wendy Sherman, a menționat că a discutat despre eventualele limite reciproce pentru rachete și manevere militare în Europa, precizând că Rusia nu a dat niciun răspuns cu privire la „detensionarea” situației la frontiera ucraineană.

Astăzi, 12 ianuarie, secretarul general al Alianței Nord-Atlantice, Jens Stoltenberg, va prezida reuniunea Consiliului NATO-Rusia. Reamintim că în 2014, reuniunile Consiliului cu Rusia au fost întrerupte în urma anexării ilegale a peninsulei Crimeea de către ruși. Totodată, la Bruxelles va avea lor reuniunea Şefilor de Stat Major ai statelor membre NATO, unde vor participa și reprezentanții statelor din Ucraina și Georgia.

De asemenea, joi, 13 ianuarie, va avea loc reuniunea OSCE, unde vor participa reprezentanți ai Ucrainei, Rusiei, SUA și ai țărilor europene.

SUA și UE avertizează Rusia înaintea negocierilor de la Geneva

Schimbări de „trupe” la Agenția Națională a Funcționarilor Publici: au intrat în pâine noi secretari generali

Agenția Națională a Funcționarilor Publici (ANFP) pare un organism viu, într-o perpetuă schimbare, date fiind ultimele mișcări de „trupe” din interiorul instituției.

Instituția se „primenește” din nou, după ce în urmă cu o săptămână Violeta Vijulie a fost eliberată din funcția de președinte, cu rang de secretar de stat, iar în locul acesteia a fost numit Vasile Felix Cozma, prin decizii semnate de premierul Nicolae Ciucă.

Ieri, în Monitorul Oficial au fost publicate nu mai puțin de trei acte administrative semnate de același premier Ciucă, referitor la componența instituției. Este vorba despre trei decizii, una legată de plecarea unui secretar general adjunct al ANFP, în vreme ce restul au legătură cu numirile unui secretar general adjunct și a unui secretar general.

Astfel, i-a încetat mandatul Feliciei Mariana Stan, care până ieri era secretar general adjunct al ANFP – funcție din categoria înalților funcționari publici, în locul acesteia fiind numită prin decizie Mihaela Luminița Baciu. Totodată, de ieri a intrat în vigoare și decizia „privind exercitarea, cu caracter temporar, de către doamna Lavinia Claudia Niculescu a funcției publice vacante din categoria înalților funcționari publici de secretar general al Agenției Naționale a Funcționarilor Publici”.

Lavinia Claudia Niculescu este director al Direcţiei programe cu finanţare externă în cadrul Agenţiei Naţionale a Funcţionarilor Publici, însă a fost și pe un post mai înalt – de secretar general adjunct al instituției – până pe 27 ianuarie 2021, când ex-premierul Florin Cîțu a semnat o decizie privind încetarea exercitării funcției publice vacante.

Și Felicia Stan are state vechi de plată prin ANFP, inclusiv ca secretar general adjunct, numirea acesteia operând sub pixul aceluiași Cîțu, care a semnat o decizie pentru numirea acesteia în octombrie 2021. Cât despre Mihaela Luminița Baciu, și aceasta este de ceva timp în ANFP, ba chiar a mai deținut funcții asimilate înalților funcționari publici, în mai multe rânduri. Ultima dată, mandatul i-a încetat chiar anul trecut, printr-o decizie din 9 decembrie 2020, semnată de Ciucă.

PNL și ALDE încep negocierile pentru fuziune. Ce se întâmplă cu PMP

Partidul Alianța Liberalilor și Democraților s-ar putea întoarce „la bază”, adică în Partidul Național Liberal – de unde s-a și desprins inițial, dat fiind că cele două formațiuni au demarat procedurile privind o eventuală fuziune.

Acest aspect a fost confirmat de ambele tabere politice, semn că discuțiile sunt serioase, în viitorul apropiat urmând ca echipele pentru negocieri să se adune, pentru a pune pe masă termenii și condițiile.

Ieri, purtătorul de cuvânt al PNL, Ionuț Stroe, a vorbit despre fuziune în cadrul unei conferințe de presă, punctând asupra faptului că partidul din care face parte și-a asumat „rolul de partid integrator al dreptei”. În acest moment, se știe cine va merge să dea ochii cu reprezentanții ALDE, a mai arătat fostul ministru al Tineretului și Sportului în cabinetul Ludovic Orban.

S-a stabilit în ședința BPN componența comisiei de negociere cu ALDE în vederea fuziunii. Noi, PNL, am asumat de la bun început rolul de partid integrator al dreptei. Ăsta e și motivul pentru care începem demersuri de dialog, dialog politic, cu ALDE. (…)

Comisia are în componență, alături de secretarul general Dan Vîlceanu, pe Rareș Bogdan, Iulian Dumitrescu, Toma Petcu, Hubert Thuima și Gheorghe Falcă”, a precizat Stroe, cu mențiunea că secretarul general al PNL este cel care va conduce echipa.

De altfel, acest aspect a fost confirmat și de președintele ALDE, Daniel Olteanu, pentru Europa Liberă: „Le mulțumesc celor de la PNL pentru invitație, iar dacă acest dialog politic va merge spre o fuziune, asta vom vedea ulterior”, a spus acesta.

Întrebarea de pe buzele tuturor a fost legată însă inclusiv despre poziția pe care o are Călin Popescu Tăriceanu vizavi de această posibilă fuziune, în condițiile în care fostul premier a fost cel care a înființat formațiunea după ce a plecat din PNL, partid al cărui președinte fusese. Mai mult decât atât, ALDE a participat la guvernare alături de PSD, când acest partid era condus de Liviu Dragnea, în perioada 2016 – 2019.

Însă în acest moment, Tăriceanu nu mai e o „voce”, a spus Ionuț Stroe, care a precizat că, din câte știe, „Domnul Tăriceanu nu se mai află în structura de conducere a ALDE”. Chiar și așa, Daniel Olteanu a ținut să sublinieze că expertiza lui Călin Popescu Tăriceanu, chiar dacă acesta nu mai face parte nici măcar din partid, este importantă. „Există un dialog ori de câte ori simțim nevoia să o facem. A existat un dialog inclusiv pentru fuziunea cu PNL”, a asigurat Olteanu, care conduce ALDE din aprilie 2021.

ALDE a cam dispărut de pe scena politică după ce a rămas fără subvenție după alegerile de anul trecut, în condițiile în care liderii partidului, inclusiv Tăriceanu, au preferat să meargă pe lista Pro România la parlamentare. După momentul în care nici Pro România nu a obținut necesarul de 5% pentru reprezentarea în Parlament, Tăriceanu s-a retras din lumina reflectoarelor.

Pe de altă parte, tatonări ar exista în continuare și pentru o fuziune cu PMP, potrivit lui Ionuț Stroe existând „un progres evident al discuțiilor”. Rămâne de văzut însă ce va spune și Cristian Diaconescu, actualul președinte al PMP, care la primele zvonuri, în noiembrie, a negat că ar fi existat vreo încercare de apropiere.

Diaconescu a recunoscut că se făceau discuții pentru o viitoare cooperare, însă nu la modul în care fuseseră prezentate de Florin Cîțu, președintele PNL: „Fuziunea nu a fost discutată în forurile noastre de conducere. Nu există tema, nu există așa ceva. Focalizarea pe dreapta românească este și una internațională, avem și noi o responsabilitate, nu putem sta pasivi”.

Florin Cîțu: „TVA zero înțeleg că a mai încercat Dragnea”

Florin Cîțu (captură video)

Liderul PNL, Florin Cîțu, a vorbit despre propunerea lui Marcel Ciolacu de a reduce sau chiar elimina TVA la gaze, îngrășăminte și alimente. Fostul premier a declarat că scăderea TVA reprezintă venituri mai mici la buget, iar o astfel de variantă trebuie discutată în coaliția de guvernare.

„Dar TVA scăzut înseamnă și venituri mai mici la buget și este o întreagă spirală. Și atunci eu zic că e foarte bine că există acest interes de a găsi soluții, dar ele vor veni în coaliție și vom găsi cea mai bună soluție atât pentru români, cât și pentru echilibrul macroeconomic”, a declarat Cîțu, relateză Digi24.

Cîțu: „E foarte important în acest moment să găsim soluțiile pentru români”

Declarația președintelui PNL vine după ce liderul social-democrat a scris pe pagina sa de Facebook că la următoarea ședință a coaliției va propune reducerea TVA la energie și gaze naturale de la 1 februarie.

„Putem reduce TVA-ul nu doar la energie, ci și la gaze naturale – și nu la 1 aprilie, ci din 1 februarie. Acum, nu în aprilie, factura energetică îi arde cel mai tare pe oameni”, a scris Ciolacu.

În replică, Florin Cîțu a menționat că e nevoie de soluții pentru români și speră că această promisiune nu este făcută „în stil politicianist.”

„Trebuie să le aducem aminte colegilor de coaliție că alegerile sunt în 2024. (…) Presupun că a avut această discuție și că acest cost, care va fi mare, sau reducere de venituri la buget prin această lege a TVA-ului poate să fie compensată în altă parte”, a mai precizat Cîțu.

Mai mult, fostul premier a mai spus că reducerea TVA la zero a mai încercat si Liviu Dragnea, dar proiectul nu a putut fi implementat.

„În Uniunea Europeană poți să ai doar 2 taxe mai mici și 5% era minimul, dar presupun că președintele PSD a avut o discuție la Comisia Europeană sau ministrul Finanțelor și a făcut această postare după ce lucrurile s-au clarificat”, e de părere Florin Cîțu.

Reamintim că premierul Nicolae Ciucă a declarat că de la 1 aprilie, consumatorii casnici, cu un consum lunar de până la 330 kWh vor beneficia de o nouă schemă de protecție, care va include TVA redus la 5%, precum și compensarea certificatului verde și a bonusului pentru co-generare pentru consum.

Ciolacu salută anunțul lui Ciucă privind scăderea TVA-ului pentru energie, însă o vrea chiar de luna viitoare

Cîmpeanu: „Punctul meu de vedere e foarte clar: ascult opinia epidemiologilor de la INSP și ai Ministerului Sănătății”

Soirn Cîmpeanu (captură video)

Ministerul Educației, Sorin Cîmpeanu, a declarat, la B1TV, că deciziile privind funcționarea școlilor, în perioada următoare, în contextul creșterii incidenței cazurilor de infectare, sunt luate în urma discuțiilor cu specialiștii din Ministerul Sănătății și a INSP, nu a altor experți sau „autointitulați specialiști”.

Cîmpeanu a anunțat, luni, că școlile din localitățile cu o incidență de peste 3 cazuri la mia de locuitori, respectiv cu o rată de vaccinare a cadrelor didactice și nedidactice de sub 60%, vor trece începând din 14 ianuarie în formatul online.  „Sunt prevederile Ordinului comun ministrul Educației – ministrul Sănătății azi (marți), la ora la care vorbim. (…) Repet, în vigoare azi, dar, împreună cu Ministerul Sănătății, analizăm modul de actualizare a Ordinului de Ministru fie și numai din perspectiva modificării duratei de carantinare. Știți că s-a modificat la nivel general, deci e normal să se modifice și pentru elevi și angajații din școli. Vom vedea care vor fi condițiile”, a declarat Cîmpeanu, la B1TV.

Reacția ministrului Educației a venit după ce a fost criticat de opinia publică și nu numai, cu privire la măsurile anunțate, asta la numai o zi după ce afirmase că nu își dorește revenirea la școala online, dar că, în cazul în care va fi nevoie de acest lucru va propune de urgență modificarea cadrului legislativ astfel încât trecerea cursurilor în formatul online să fie pe o perioadă scurtă de timp.

„Între diversele opinii pe care le-ați enunțat, punctul meu de vedere e foarte clar: ascult opinia epidemiologilor de la Institutul Național de Sănătate Publică și ai Ministerului Sănătății. Restul… alți specialiști sau autointitulați specialiști, îmi pare rău.. citesc și eu ca orice cetățean, dar ca ministru ascult punctul de vedere al INSP și al Ministerului Sănătății, un punct de vedere care a fost exprimat public – nu e cazul să închidem școlile. Apreciez foarte mult acest punct de vedere”, a mai spus Cîmpeanu.

Elevii sunt penalizați din cauza profesorilor care au decis să nu se vaccineze

Una dintre vocile critice cu privire la revenirea în formatul online a fost cea a fostului ministru al Educației, Mircea Miclea. Aceasta a afirmat, pentru edupedu.ro, că o astfel de măsură  este „o penalizare mai degrabă pentru elevi, care sunt deprivați de o învățare mai serioasă”, care nu este deloc binevenită, căci elevii sunt pedepsiți pentru că profesorii au decis să nu se vaccineze. Mai mult, acesta consideră că este o decizie greșită, chiar dacă ea nu aparține numai ministrului Educației, ci și ministrului Sănătății.

Mai mult, susține Miclea, măsura trecerii în formatul online nu va avea ca efect o creștere a ratei de vaccinare în rândul profesorilor, astfel că pierzător va fi elevul, ce a intrat deja în al treilea an școlar sub semnul pandemiei.

Cîmpeanu: „Un părinte care ţine la copilul lui achiziţionează teste dacă poate”

Rămâi conectat

6,124FaniÎmi place
București
cer fragmentat
29.5 ° C
30.1 °
29.4 °
39 %
2.7kmh
53 %
lun
30 °
mar
31 °
mie
28 °
J
30 °
vin
30 °

Ultimul articol

Au început audierile miniștrilor propuși în Guvernul Veștea

Adrian Veștea nu pierde timpul și se pregătește de funcția de premier. După ce ieri a depus în Parlament lista cabinetului și programul de...

Marea Britanie, fără premier; Keir Starmer și-a anunțat demisia

Demisie anunțată de premierul britanic Keir Starmer, într-o declarație în fața clădirii de pe Downing Street nr. 10. Premierul demisionar a explicat că fiecare decizie...

Bolojan, reconfirmat președinte al PNL; repercusiuni pentru cei care susțin Guvernul Veștea

Liberalii s-au întâlnit ieri, într-un congres, pentru a decide atât numele viitorului președinte al PNL, cât și măsurile care vor fi luate împotriva membrilor...