26.1 C
București
miercuri, 24 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 641

CNA sesizează Parlamentul în cazul „listei” AUR

Membrii Consiliului Național al Audiovizualului (CNA) consideră atacul politic pe care AUR l-a lansat la adresa presei este „o încercare de intimidare a jurnaliștilor și o subminare a angajamentelor statului român în privința libertății mass-media, ca parte a parcursului european al României și un atac la adresa valorilor democrației”, se arată într-un comunicat al CNA.

În acest sens, CNA a transmis că, în calitatea sa de garant al interesului public în domeniul comunicării audiovizuale, sesizează comisiile de specialitate ale Parlamentului, mai mult, că face apel „la aplicarea mecanismelor interne ale acestuia”, astfel încât asemenea derapaje să fie prevenite.

În același comunicat, CNA a precizat care sunt prevederile legale din Legea audiovizualului, în privința protecției jurnaliștilor.

Art. 8. din Legea 504/2002

(1) Autoritățile publice abilitate asigură, la cerere :

a) protecția jurnaliștilor în cazul în care aceștia sunt supuși unor presiuni sau amenințări de natură să împiedice ori să restrângă în mod efectiv libera exercitare a profesiei lor ;

b) protecția sediilor și a localurilor radiodifuzorilor, în cazul în care acestea sunt supuse unor amenințări de natură să împiedice sau să afecteze libera desfășurare a activității lor.

(2) Protecția jurnaliștilor și a sediilor sau a localurilor radiodifuzorilor, în condițiile alin. (1), nu trebuie să devină pretext pentru a împiedica sau a restrânge libera exercitare a profesiunii ori a activității acestora.

Legea 504/2002

În opinia lui Valentin Jucan, membru CNA, „este pentru prima dată când un partid politic îşi permite într-un mod atât de clar şi de tranşant să facă astfel de topuri în care incită de fapt la ură împotriva mass media în general, prin comentariile susţinute la adresa posturilor de televiziune, indiferent care sunt acestea”.

Reamintim că miercuri, pe pagina oficială a Partidului Alianța pentru Unirea Românilor a fost lansat un „provocare” prin care urmăritorii săi să conceapă o listă cu „cele mai toxice și false «organe de presă»”, iar în „capul listei” a fost pus site-ul G4Media, pe care îl numesc, ironic, „G4 Fake Media”.

Postarea acestora a strâns peste 42.000 de comentarii, în ceva peste 24 de ore, precum și aproape 200 de distribuiri. În urma multitudinii de comentarii, AUR a anunțat că „publicul s-a pronunțat: U.M. Digi24 este cea mai toxică și falsă instituție mass-media. Din păcate pentru ei, tinerele speranțe de la G4 Fake Media nu au reușit să obțină decât o mențiune, din partea juriului, la fel ca și colegii lor de la Sputnik. Pe o notă serioasă. recomandăm tuturor românilor să rămână vigilenți atunci când sunt bombardați cu știri false, să se informeze din mai multe surse și să filtreze critic toate informațiile”, au transmis cei de la AUR pe Facebook.

Nicolae Ciucă respinge orice încercare de intimidare a jurnaliștilor

Morții sunt „buni” de plată. Primăria Ploiești încasează taxa specială pentru gunoi de la persoane decedate. Document

foto cu caracter ilustrativ. arhiva Zin.ro

Haosul gestionării deșeurilor a atins cote maxime. Potrivit documentelor obținute de „Ziarul de Investigații”, Primăria Ploiești emite decizii de impunere fiscală pentru persoane decedate încă din 2005 și 2012.

Într-un caz, cu totul atipic, s-a și încasat această taxă de la unul dintre moștenitorii „debitorului” din acte.

Este mai mult decât evident că, administrațiile locale nu au date actualizate de la Institutul Național de Statistică(INS). Prin urmare, nu se poate spune că se calculează, respectiv se încasează taxa specială pentru gunoi în mod real. Acest lucru poate fi în dezvantajul cetățenilor(n.r cum e în cazul acesta, prezentat de noi) sau în cel al firmei de salubritate.

Primăria Ploiești încasează taxa specială pentru gunoi de la persoane decedate. Document

Primăria Ploiești încasează taxa specială pentru gunoi de la persoane decedate

Spre exemplu, doi cetățeni decedați în 2005, respectiv 2012. Două certificate de deces distincte, eliberate de Primăria Ploiești(n.r. foto). O decizie de impunere care reflectă o suprafață nelocuită la acest moment.

Primăria Ploiești încasează taxa specială pentru gunoi de la o persoană decedată din 2005

„Pentru părinți( decedați) am plătit pentru că aveam nevoie de un certificat fiscal”, ne-a transmis cititorul nostru, care a sesizat cum încasează Primăria Ploiești taxa specială pentru gunoi.

Taxa specială pentru gunoi de la persoane decedate

Primăriile cad în propria capcană. Ce riscă dacă nu aplică tarifarea corectă

Aplicarea taxei speciale pentru gunoi face parte din obligațiile administrațiilor locale, însă este necesar ca acestea să reflecte populația reală. Lipsa unor astfel de date conduce la facturarea unor cantități eronate de ridicare/depozitare a gunoiului. În unele cazuri, primăriile cad în propria capcană, deoarece sunt executate silit de către operatorii de salubritate care nu pot suporta financiar diferențele dintre cantitatea de gunoi „de pe hârtie” și cea ridicată/depozitată în mod real.

Oficialii Primăriei Ploiești nu au putut fi contactați pentru un punct de vedere până la publicarea acestei informații.

Citește și: Primarii din Hunedoara au început să „plângă” la TV. Cazul Orăștie: „Vom avea de plătit cam un milion de euro către operatorul de salubritate”

Rusia îndeamnă Moldova să se concentreze pe „soluţionarea problemelor” în relația Moscova-Chișinău

Foto: G4 Media
Foto: G4 Media

Moscova s-a arătat deranjată de afirmațiile făcute de președintele Republicii Moldova, într-un interviu acordat Pro TV, și cere Chișinăului să se concentreze pe „soluționarea problemelor” din relațiile bilaterale, în loc să critice prezența „forțelor de menținere a păcii” în Transnistria, relatează Agerpres, citându-l pe Aleksei Zaițev,  directorul-adjunct al Departamentului pentru informaţie şi presă al Ministerului de Externe rus.

„O îndemnăm pe dna Sandu şi pe alţi parteneri moldoveni să renunţe la asemenea afirmaţii departe de realitatea istorică şi să se concentreze pe soluţionarea problemelor din relaţiile ruso-moldoveneşti, inclusiv pe cele create artificial de Chişinău, precum şi pe conferirea unei dinamici pozitive procesului de reglementare din Transnistria, care să includă reluarea dialogului cu Tiraspolul asupra tuturor aspectelor procesului de reglementare”, a transmis Zaiţev.

În interviul menționat, Maia Sandu a afirmat faptul că războiul din Transnistria a fost „o tentativă de a opri procesul de obținere a independenței Republicii Moldova”, mai mult, că „existența acestui conflict transnistrean reprezintă impedimente serioase în dezvoltarea Republicii Moldova, reprezintă impedimente pe drumul nostru european”.

De altfel, Maia Sandu susține că „Federația Rusă a trimis oameni” în acțiunea împotriva Republicii  Moldova, mai mult, că cele două țări au un „dialog complicat, dar necesar” și speră rezolvarea a cât mai multe subiecte de pe agenda sa.

Cât privește starea de conflict dintre Rusia și Ucraina, Maia Sandu a subliniat că nu își dorește să se ajungă la o acțiune militară.  „Republica Moldova este o țară neutră, dar asta nu înseamnă că noi trebuie să ne izolăm sau că noi ne izolăm. Este dreptul suveran al poporului să decidă cum își asigură securitatea și asta scrie Constituția. În același timp, din 2006, avem program de cooperare cu NATO, iar de curând a fost actualizat acest program care ne ajută să modernizăm sectorul de securitate și sectorul apărării, și, dincolo de asta, avem programe de sprijin cu România, cu Statele Unite, cu alte țări ale Uniunii Europene. Vom continua să avem programe de sprijin pentru a ne consolida sistemul de securitate și de apărare”, a mai spus președintele Republicii Moldova.   

Maia Sandu: „Comunicarea cu Rusia este complicată, dar necesară”

Ziua Internațională de Amintire a Holocaustului și-o Românie din ce în ce mai antisemită

Sursă foto: www.g4media.ro
Sursă foto: www.g4media.ro

Ziua Internațională de Amintire a Holocaustului este ziua în care ne aducem aminte că lagărul de exterminare de la Auschwitz a fost eliberat de Armata Roșie.

La 27 ianuarie 1945.

Nu știți ce e Auschwitz? Nici ce e Holocaustul? Nici că România se face vinovată de moartea a 280 – 380 mii evrei și 11 mii de romi în perioada 1940 – 1944? Sau, mai rău, știți doar așa, niște frânturi de informații și preferați să credeți persoane care vă spun că Holocaustul nu a fost așa de grav?

Citiți. Informați-vă. Din multiple surse. Nu mai credeți tot ce vor diverse persoane cu idei cumva extremiste să credeți. Pentru că răul începe, în primul rând, cu lipsa informării. Și cu minimizarea sau negarea istoriei. Și a răului care a derivat din asta.

Octavian Fulop, supraviețuitor al Holocaustului

Avea 13 ani și jumătate când a ajuns la Auschwitz, împreună cu întreaga familie. Acum are 91 de ani și nu concepe ca unii să nege ororile care s-au întâmplat. Pe care le-a trăit. La care a fost martor.

Și asta, completez eu, venită din partea unor persoane care nici măcar nu aveau habar că se vor naște, la acea vreme. Cel mai probabil, nici părinții lor nu erau născuți.

Am fost internat în lagărul morţii Auschwitz la vârsta de 13 ani şi jumătate, împreună cu întreaga mea familie. Acolo, la Birkenau, am fost prezent de la sosire până la evacuarea lagărului, în umbra crematoriilor, a camerelor de gazare. Acolo am cunoscut toate ororile posibile ale soluţiei finale. Selecţiile, lichidarea lagărelor de ţigani, uciderile unor oameni care n-au putut să suporte detenţia… Am fost martor la transportul miilor de oameni de la selecţia de la gară până la crematoriu. Am trăit toate ororile posibile, ale crimelor existente, pentru soluţia finală.”, spune Octavian Fulop.

Mărturia lui e una dintre multele mărturii ale supraviețuitorilor Holocaustului. Toate spun același lucru: a fost groaznic. Nu trebuie să se mai repete. Să negăm sau să minimizăm Holocaustul înseamnă să fim dispuși să-l repetăm. Iar asta ar trebui să fie inacceptabil.

Unii români sunt antisemiți; și nici măcar nu știu de ce, dacă-i iei la bani mărunți

Sinagogi vandalizate. Monumente din cimitire evreiești – distruse. Declarații cu tentă antisemită în spațiul public.

Chiar azi, în timp ce, la Monumentul Holocaustului din București, Ambasada Israelului a organizat un eveniment de comemorare a victimelor Holocaustului, antisemitismul a apărut.

Doi bărbați au depus o coroană de flori cu mesajele: ”România a salvat 400.000 de evrei în timpul Holocaustului” și ”Să nu uităm, despre Holocaust: Jumătate din adevăr este minciună”.

De ce? Degeaba. Pentru că discursul antisemit nu e pedepsit, pe cât și cum ar trebui. Pentru că mesajele negaționiste plutesc libere, în spațiul public și doar din când în când se iau măsuri. Pentru că se împrăștie zvonuri și idei false, iar lumea nu-și ia timp să verifice informațiile.

De obicei, cei care vandalizează sinagogi și morminte sunt tineri teribiliști. Dar tinerețea nu e o scuză. Nici pentru ură, nici pentru lipsa informației. Poate așa au învățat acasă. Poate au fost manipulați de vreun discurs auzit pe undeva. Și care nici n-a fost sancționat, nici n-a fost combătut cu adevăr istoric.

Pentru cei mai mari care cred și/distribuie discurs antisemit, scuzele sunt și mai puține.

De ce sau de unde acest tip de discurs?

Dacă îi iei la bani mărunți, o să afli că n-au cunoscut un evreu în viața lor. Sau au cunoscut, dar n-au știut. Urăsc o idee, inoculată de alții, care se află, și ei, exact în aceeași situație. N-au cunoscut. Dar se umflă naționalismul în ei dacă aruncă cu discurs antisemit.

La fel cu restul discursului urii, totul provine din teamă de necunoscut. Și din lipsă de informare. Și din, poate, tendința aia de a te umfla în pene, că ce mare patriot ești tu, dacă ești antisemit. C-ai auzit tu, de la Cutare, care a auzit și el de la un Alt Cutare, că evreii îs răi. Și vor să ne ia țara. Să ne ia joburile. Și banii. Bla-bla-bla.

Ceva fondat? Ceva informat? Nimic. Doar păreri bombastice. Dar care, pe termen lung, fac rău. Duc la violență. La instigare la violență. La răutate gratuită și degeaba.

Înainte de a vă declara anticeva (orice), puneți-vă întrebarea ”de ce?”. Și, dacă nu puteți răspunde cu propriile voastre cuvinte, nu cu textele altcuiva, interesați-vă. Nu e atât de greu. O să ajungeți la concluzia că textele alea nu vor decât să vă manipuleze. Iar singurele persoane care nu pot fi manipulate sunt cele informate.

Nu e nevoie să mă credeți pe cuvânt. Interesați-vă ce e Holocaustul. Din surse multiple, credibile și verificate. Nu din statusuri pe Facebook.

Cererea de anulare a carantinării lui ÎPS Teodosie, respinsă în instanță

ÎPS Teodosie (captură video)

ÎPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, va rămâne în carantină, după ce Judecătoria Constanța i-a respins cererea de anulare a carantinării, relatează presa locală. Decizia nu este definitivă şi poate fi atacată cu apel în termen de 48 de ore de la comunicare.

De marți, 25 ianuarie, ÎPS Teodosie s-a carantinat, împreună cu el puțin alți trei preoți, în Palatul Arhiepiscopal, de unde și oficiază slujbele, pe perioada în care trebuie să stea în izolare. Pe lângă această măsură, impusă ca urmare a revenirii în România  dintr-o țară aflată pe „lista roșie”, ÎPS Teodosie a „încasat” și trei amenzi, în  valoare totală de 3.000 de lei, pentru nerespectarea măsurii carantinării. Luni, înaltul prelat a oficiat o slujbă în cadrul Bisericii Sf. Petru și Pavel, a fost prezent la evenimentul prilejuit de Ziua Unirii Principatelor Române, apoi a participat la conferința „România, vechea vatră a Europei”.

Captură video

În privința celor trei amenzi pe care ÎPS Teodosie le-a primit, luni, Biroul de Comunicare a transmis faptul că acestea sunt ilegale, motiv pentru care vor fi contestate, subliniind că „este absurd să fii amendat fără să fii vinovat”. De altfel, reprezentanții Arhiepiscopiei Tomisului, susțin că „decizia de carantinare a ÎPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, de către DSP București a sosit în mail-ul personal al ÎPS astăzi, 24 ian. 2022, în jurul orei 13.00. Aceasta i-a fost adusă la cunoștință în jurul orei 15.00, în cadrul unui eveniment la care ÎPS participa”.

În cererea de anulare a carantinării, reprezentanții Arhiepiscopiei susțineau că actul emis de DSP București nu este semnat de nimeni, nu indică o persoană împuternicită și asumată de a emite un act administrativ și nu are completate cu date câmpurile special destinate identificării persoanei. „Ca atare nu este temeinic, nu îndeplinește condițiile formale impuse de lege și nu are legalitate Adică actul nu există”, a transmis purtătorul de cuvânt al Arhiepiscopiei Tomisului.

Mai mult, Arhiepiscopia mai spunea că actul DSP nu este motivat de fapt și de drept, deoarece „Hot. CNSU 2/7.01.2022 prevede excepția suspendării pentru persoanele care sosesc din state terțe, care participă la evenimente culturale, artistice sau de divertisment, și care prezintă rezultatul negativ al unui test RT-PCR efectuat cu cel mult 48 de ore înaintea îmbarcării.

În plus, acțiunea contestă decizia carantinării preventive a celor ce revin în țară, care sunt presupuși ca persoane care riscă să infecteze pe alții. „Din moment însă ce testele medicale negative autorizate arată că nu există risc epidemiologic, pentru ce mai sunt carantinați cei testați negativ? În acest fel, carantinarea devine lipsită de motivație”, se întreabă, retoric, purtătorul de cuvânt.

ÎPS Teodosie contestă în instanţă decizia de carantinare şi amenzile:“E absurd”

Pfizer: despăgubiri pentru victimele medicamentelor inovative

Sursa foto: CNN
Sursa foto: CNN

Pfizer propune despăgubiri pentru victimele medicamentelor noi.

Cu toate acestea, România refuză.

Conform declaraţiilor oferite de ministrul Sănătății, Alexandru Rafila, compania Pfizer a cerut autorităților din România crearea unui fond național care să despăgubească eventualele victime ale administrării medicamentelor sale inovative, ceea ce ar crea foarte multe rezerve, în primul rând în rândul pacienților.

Compania Pfizer a pus o serie de condiții comerciale și un contact tipic din Statele Unite

În timpul ședinței de Guvern, Alexandru Rafila a precizat că, în cursul zilei de luni, 31 ianuarie, va sosi în România o cantitate de 50.000 de cutii de medicamente inovativ antiviral Monopiravir.

Am reușit să facem acest lucru, dar din păcate cu cei de la Pfizer nu am reușit. Ne-au pus niște condiții comerciale și un contact tipic din Statele Unite care e foarte greu de adoptat în România. Vă dau un singur exemplu, care cred că ar crea rezerve în primul rând pacienților: formarea unui fond național care să despăgubească eventualele victime ale acestui tratament. Vă dați seama că o astfel de chestiune nu avem cum să o facem și e foarte greu de instrumentat”, a declarat Rafila, în timpul ședinței de Guvern.

Pfizer-BioNTech a anunţat, de asemenea, că a început teste pentru propriul vaccin specific împotriva Omicron, arată Digi 24.

Compania îşi evaluează formula nu doar ca rapel, ci şi pentru seria iniţială de injecţii la persoanele nevaccinate anterior.

România va primi militari din Franţa: o echipă tehnică franceză se află, în acest moment, în ţară

Foto: Antena 3
Foto: Antena 3

Guvernul a emis un anunţ în care precizează că o echipă tehnică franceză se află, în momentul de faţă, în România, cu scopul de a evalua posibilitatea trimiterii de militari.

Anunţul a fost făcut după întâlnirea dintre premierul României, Nicolae Ciucă, şi ministrul francez al Apărării, Florence Parly.

Franţa se pregăteşte să trimită militari în România

În cadrul întâlnirii, au avut loc discuţii despre securitatea pe flancul estic şi cooperarea franco-română în domeniul securităţii şi apărării, dezvoltarea noilor abordări strategice ale UE şi NATO, respectiv evoluţiile din Mali şi regiunea Sahelului.

Doamna Florence Parly a informat despre echipa tehnică franceză sosită pentru a evalua punerea în aplicare a opţiunii preşedintelui Franţei de întărire cu trupe a flancului estic, care ar putea avea loc imediat ce decizia NATO va fi luată în acest sens. De altfel, Franţa asigură, începând cu 1 ianuarie, conducerea VJTF (Very High Readiness Joint Task Force), a forţei de desfăşurare rapidă a NATO”, a transmis Executivul.

Prim-ministrul a salutat decizia Franţei de a creşte prezenţa militară franceză în ţară, considerând că aceasta întăreşte parteneriatul strategic

În acest context, premierul român a insistat pe importanţa unităţii UE şi NATO în susţinerea principiilor care stau la baza actualei arhitecturi europene de securitate. În plus, se cere descurajarea încălcării principiilor suveranităţii, independenţei şi integrităţii teritoriale a statelor.

Prim-ministrul Nicolae-Ionel Ciucă a condamnat, în context, presiunile Federaţiei Ruse şi ameninţările la adresa Ucrainei şi a subliniat importanţa sprijinirii consolidării rezilienţei şi a acordării unei atenţii speciale cooperării cu partenerii estici”, a mai transmis Guvernul, arată Adevărul.

Premierul ţinut să reamintească faptul că România este pregătită să participe în cadrul Task Force Takuba, forţa operativă multinaţională pentru combaterea terorismului în regiunea de frontieră dintre Mali, Niger şi Burkina Faso.

Conform Executivului, desfăşurarea personalului militar român urmează să fie coordonată cu Franţa şi alţi parteneri europeni participanţi la Task Force, imediat ce autorizaţiile locale vor fi fost obţinute.

Ciolacu: „Nu suntem într-un vid legislativ pentru luna ianuarie”

Marcel Ciolacu (captură video)

Liderul PSD, Marcel Ciolacu, a precizat că deși OUG privind noua schemă de plafonare și compensare a facturilor, adoptată în urmă cu două zile, va intra în vigoare de la 1 februarie, pentru facturile aferente lunii ianuarie există lege de aplicare a măsurilor, pe vechea formă a Legii 259/2021. Subliniind astfel că nu există un „vid legislativ” pentru  facturile din luna ianuarie, care oricum sunt emise în februarie.

„Noi aveam o lege din noiembrie, decembrie, ianuarie, trecută prin Parlament, care nu s-a aplicat corect, deoarece pe lunile noiembrie şi decembrie au fost emise aproape 4 milioane de facturi greşite. S-a dat o Ordonanţă de Urgenţă care obligă să se emită alte facturi. Pe luna ianuarie este o zonă acoperită de fosta lege (n.r. Legea 259/2021). S-a venit cu o părere juridică, că este retroactiv şi nu poate fi aplicată, dacă s-ar fi introdus şi luna ianuarie în această ordonanţă de urgenţă pentru lunile februarie şi martie, atunci am fi riscat să nu se poată pune în aplicare şi rămâneam descoperiţi pe cele două luni. (…) Nu suntem într-un vid legislativ pentru luna ianuarie, mai ales că s-a dat o ordonanţă de urgenţă să se corecteze facturile emise pe noiembrie şi decembrie. Eu nu cred că pe luna ianuarie se vor emite facturi tot greşite, se facturează cu o lună în urmă”, a spus Ciolacu, la Palatul Parlamentului.

De asemenea, Ciolacu a precizat că „marea provocare” pentru coaliţia de guvernare şi pentru Guvern are legătură cu perioada de după 1 aprilie, când există riscul unei noi explozii a prețurilor. Reamintim că deja furnizorii de energie electrică și-au înștiințat clienții că pentru perioada 1 ianuarie – 30 iunie prețul final va fi de 1,42 lei/kWh, aproape dublu față de cel din decembrie 2021, iar potrivit Legii 259/2021, cu modificările aduse, în urma plafonărilor și a compensărilor, nu s-ar plăti mai mult de 80 de bani/kWh.

Captură furnizor energie electrică

„Am văzut ce a făcut Franţa, şi-a negociat cu Comisia Europeană chiar o depăşire a celor 6 luni, plus 3 luni (pentru reglementarea preţurilor – n.r.). Au mers la o acoperire de aproape un an şi aici Guvernul, şi am avut discuţia cu prim-ministrul, să înceapă discuţiile cu Comisia Europeană pentru că acest lucru nu putem să îl facem, fiindcă suntem membri ai UE. Sperăm să prindem o perioadă de un an, să acoperim şi iarna viitoare, să venim cu un preţ reglementat cel puţin la zona casnică, cu certitudine, şi să vedem cât acoperim dintre IMM- uri. (…) Pentru ceilalţi consumatori să se vină tot pe sistemul de compensare. Eu vorbesc ce îmi doresc politic şi într-o logică economică şi ce am discutat cu partenerii sociali”, a afirmat liderul PSD.

Guvernul Ciucă a adoptat noile măsuri pentru plafonarea și compensarea facturilor la energie

Rusia va continua dialogul cu Statele Unite

Sursa foto: Reuters

Purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a transmis, joi, că Washingtonul nu a luat în considerare cerințele Rusiei privind securitatea europeană. Totodată, oficialul rus a anunțat că Moscova „nu se va grăbi” să reacționeze, precizând că dialogul cu Statele Unite va continua.

Peskov a catalogat răspunsurile Statelor Unite și NATO la principalele revendicări ale Rusiei ca fiind „inacceptabile”.

Joe Biden a declarat că SUA ar putea trimite mai mulți militari în România și Polonia

Reamintim că miercuri, 26 ianuarie, NATO și aliații săi au respins revendicările Moscovei, și anume încetarea extinderii Alianței în est și retragerea forțelor armate NATO. Cu toate acestea, Alianța a dat asigurări că vrea să continue negocierile cu Rusia despre temerile acesteia la adresa securităţii sale.

Serghei Lavrov, șeful diplomației ruse, a declarat că Statele Unite nu au dat un „răspuns pozitiv” la cerințele Moscovei. „Nu există un răspuns pozitiv la problema principală”, a precizat Lavrov, potrivit Digi24.

Totodată, oficialul rus a anunțat că va exista o discuție în probleme secundare cu SUA, se arată într-un comunicat de presă.

„Problema principală este poziţia noastră clară cu privire la caracterul inacceptabil al continuării expansiunii NATO către est şi desfăşurarea de armament de atac care ar putea ameninţa teritoriul rus”, precizează Lavrov.

Oficialul rus a declarat că Moscova studiază răspunsul primit de la americani și cel primit de la NATO, iar decizia finală îi revine lui Vladimir Putin.

Președintele american Joe Biden a anunțat că 8.500 de militari americani au  fost puși în alertă pentru o posibilă detașare în estul Europei, având în vedere că Rusia continuă să mobilizeze un număr considerabil de militari ruși la granițele Ucrainei. Între timp, Kievul a primit din partea guvernului britanic 2.000 de rachete antitanc și a trimis specialiști care să instruiască militarii ucraineni să le folosească.

De asemenea, Estonia a livrat rachete antitanc Javelin, iar Letonia și Lituania rachete antiaeriene Stinger. Cu toate acestea, Germania a anunțat că nu va livra armament Kievului, dar va cofinanța un spital de companie în valoare de circa 6 milioane de dolari.

Experiții militari au declarat că ajutorul oferit de Occident Ucrainei are rolul de a descuraja o eventuală invazie rusească.

Secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg: „Cerem din nou Rusiei să detensioneze imediat situația”

Nicolae Ciucă respinge orice încercare de intimidare a jurnaliștilor

Foto: alephnews.ro
Foto: alephnews.ro

Prim-ministrul României a criticat inițiativa AUR de a realiza o listă cu „cele mai toxice și false organe de presă” din România, precizând că respinge orice încercare de intimidare a oamenilor de presă.

De asemenea, premierul consideră de neacceptat ca în spațiul public să fie promovată o listă cu „redacții toxice” și condamnă orice timp de violență.

„Guvernul României respinge cu fermitate orice încercare de intimidare a jurnaliștilor. Libertatea de exprimare și liberul acces la informație sunt garanții ale unei democrații consolidate și ale funcționării statului de drept”, se arată într-un comunicat de presă al guvernului.

AUR a susținut că istoria Holocaustului și educația sexuală reprezintă „teme minore”

Totodată, prim-ministrul României a precizat că orice incitare la ură împotriva presei va avea efecte negative pe plan extern, precizând că România s-ar îndepărta de valorile democratice pe care și le-a sumat ca stat membru al Uniunii Europene și NATO.

Reamintim că miercuri, 26 ianuarie, AUR, printr-o postare pe Facebook, a provocat susținătorii partidului să completeze o listă cu cele „mai toxice și false organe de presă” din România.

George Simion, liderul AUR, a declarat în urmă cu o zi că postarea de pe Facebook este una îndreptățită, precizând că G4 Media a comis „un grav derapaj” media la adresa partidului pe care îl conduce.

„Nu cred că demersul nostru este periculos atâta vreme cât o parte din presă face același lucru, separă partidele între bune așa zis democratice și partide pe care ei le consideră, fără argumente, extremiste. Scopul este de a sancționa public derapajele structurilor similare care nu au decența de a suna și să ia o poziție din partea celor despre care scriu pentru că nu sunt articole de opinie, editoriale ci sunt articole de conținut, știri”, a precizat Simion, potrivit hotnews.ro.

Ioana Avădani, președintele Centrului de Jurnalism Independent, a precizat că demersul AUR reprezintă un „precedent periculos” pentru libertatea de exprimare a presei din România.  

„Povestea listelor negre este lungă, tristă și întodeauna s-a sfârșit prost. (…) AUR se poziționează în postura de victimă, își croiește profilul de victimă”, a concluzionat Ioana Avădani.

Partidul extremist AUR, pe locul 2 în intenția de vot

Cîţu: “Nu vom renegocia PNRR”

Sursa foto. Facebook
Sursa foto. Facebook

Florin Cîţu îi contrazice pe social-democraţi, precizând că nu vor exista negocieri în ceea ce priveşte Planul Național de Redresare și Reziliență.

Declaraţiile vin contextul în care cei de la PSD spuneau că ar dori o renegociere a PNRR, în special pe tema pensiilor.

PSD doreşte să renegocieze PNRR deoarece, spune ministrul Muncii, Marius Budăi, prin plafonul de 9,4% din PIB agreat de Comisia Europeană pentru cheltuielile cu plata pensiilor, vârstnicii României “sunt condamnați la sărăcie”.

Florin Cîţu consideră că o renegociere PNNR ar presupune o pierdere financiară pentru România

Președintele PNL, Florin Cîțu, a explicat că este imposibil de renegociat PNRR, argumentând că o renegociere ar viza întreg proiectul și România ar putea să piardă bani.

Când am intrat în coaliție am spus că nu vom renegocia PNRR, pentru că asta înseamnă că reluăm toată procedura și ar însemna să aruncăm la coș 30 de miliarde de euro și nu accept așa ceva.

PNL rămâne focusat pe reforme mari, pe reforme importante, nu pe declarații mici, pe mici atacuri. Ne interesează reformarea sistemului de pensii, reforma administrației publice, proiectul ”România Educată” sau reorganizarea teritorială ”, a declarat Florin Cîţu, conform Ştiri pe Surse.

PNRR-ul României ridică noi probleme în coaliţie

De asemenea, preşedintele liberalilor a adăugat că, în momentul de faţă, dispune de o majoritate parlamentară uriașă.

În plus, Cîţu este de părere că Partidul Naţional Liberal nu s-a ferit niciodată de problemele mari, în ciuda faptului că reformele sunt considerate nepopulare.

Reformele sunt nepopulare pe moment, dar, termen lung, aduc beneficii românilor”, a spus Florin Cîțu.

Partidul extremist AUR, pe locul 2 în intenția de vot

Foto: G4 Media
Foto: G4 Media

Conform unui sondaj Inscop publicat de G4 Media, partidul AUR se află pe locul 2, după PSD, în intenția de vot.

PNL se situează pe locul 3, iar USR pe locul 4.

Sondajul s-a desfăşurat în intervalul 10-18 ianuarie, demonstrând simpatia românilor pentru AUR: partidul a crescut în preferinţe, de la 18% în octombrie 2021, la 20,6%. Social-democraţii se clasează pe primul loc, deşi există o scădere față de lunile anterioare.

Clasamentul intenției de vot în ianuarie

  • PSD: 34,3%, în scădere față de decembrie 2021;
  • AUR: 20,6%, în creștere față de decembrie 2021;
  • PNL: 16,6%, în scădere față de decembrie 2021;
  • USR: 12,5%, în creștere față de decembrie 2021;
  • UDMR: 4,2%.

Tensiunile din interiorul coaliţiei au plasat partidul AUR pe locul 2 în preferinţele românilor

Conform declaraţiilor oferite de Remus Ștefureac, directorul Inscop, principale concluzii ale sondajului se axează pe certurile dintre partidele coaliției aflate la guvernare. Aceste tensiuni au venit şi pe fondul crizei facturilor la energie.

În plus, tensiunile din coaliție și întârzierea oferirii de soluții la problemele sociale alimentează, în continuare, creșterea AUR.

Dacă pe zona de securitate militară, din cauza amenințărilor Rusiei observăm o creștere foarte puternică a încrederii în NATO, în UE, în Occident, de bun augur pentru moralul națiunii, problemele sociale și politice domestice/interne vor alimenta în continuare adeziunea electorală la discursul ultra-populist”, se arată în comunicat.

Sondajul de opinie INSCOP a fost realizat în perioada 11-18 ianuarie 2022, datele fiind culese prin metoda CATI (interviuri telefonice). Volumul eșantionului a fost de 1162 de persoane. Eroarea maximă admisă a datelor este de ± 2.9 %, la un grad de încredere de 95%, mai arată sursa citată.

Rămâi conectat

6,124FaniÎmi place
București
ploaie puternică
26.1 ° C
27.3 °
25 °
63 %
5.4kmh
100 %
mie
28 °
J
32 °
vin
32 °
S
32 °
D
32 °

Ultimul articol

Jurnalist trimis în judecată pentru propagandă legionară

Anchetă finalizată în dosarul unui jurnalist care gestionează un post de radio, prin intermediul căruia face propagandă legionară. Acesta a fost plasat sub control judiciar...

Grindeanu își face planuri de prim-ministru

Sorin Grindeanu pare dispus să se „sacrifice” pentru țară și să își aume mandatul de premier. După 2 încercări ratate ale lui Nicușor Dan cu...

Polițist din Olt, arestat pentru trafic de influență

Un ofițer de poliție, subcomisar în cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Olt – Serviciul de Investigare a Criminalității Economice, a ajuns la rândul său...