21.2 C
București
marți, 23 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 549

Traian Băsescu a fost colaborator al Securității. Decizia ÎCCJ este definitivă

Sursa foto: Facebook/ Traian Băsescu

Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a anunțat, miercuri, că fostul președinte al României, Traian Băsescu, a colaborat cu Securitatea, decizia fiind definitivă. Băsescu nu a vrut să comenteze decizia, dar a precizat că va merge la CEDO.

În septembrie 2019, Curtea de Apel Bucureşti – instanţa de fond – a admis acţiunea CNSAS şi a decis că fostul preşedinte Traian Băsescu a colaborat cu Securitatea comunistă.

În urmă cu doi ani, dosarul a ajuns la Instanța supremă-Secția de contencios administrativ, iar magistrații de la Curtea de Apel București au avut nevoie de nouă luni pentru a motiva această decizie.

„Respinge, ca fiind inadmisibilă excepţia de nelegalitate invocată de recurentul-pârât Băsescu Traian. Respinge, ca fiind nefondat, recursul, astfel cum a fost precizat la data de 5 noiembrie 2021, declarat de recurentul-pârât Băsescu Traian împotriva sentinţei nr. 471 din 20 septembrie 2019, pronunţată de Curtea de Apel Bucureşti – Secţia a VIII-a contencios administrativ şi fiscal. Admite cererea de intervenţie accesorie formulată de intervenientul Ciuvică Mugur-Cristian, în interesul intimatului-reclamant Consiliul Naţional pentru Studierea Arhivelor Securităţii. Definitivă. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 23 martie 2022”, se arată în hotărârea Înaltei Curţi, pronunțată miercuri, 23 martie.

Băsescu: „Am luat nota de decizia ICCJ pe care nu o voi comenta public”

Imediat după sentința ÎCCJ, fostul președinte a reacționat printr-un mesaj postat pe Facebook, prin care preciza că a luat act de decizie și va face toate demersurile legale la CEDO.

Potrivit CNSAS, Băsescu și-a turnat colegii și a păstrat legătura cu Securitatea ca persoană de sprijin, până la căderea regimului comunist. În dosar au fost depuse documente de la SRI şi MApN.

Fostul președinte a fost desemnat de fosta Securitate cu gradul de locotenent-colonel, având pseudonimul de Petrov. Mai mult, Băsescu a furnizat informații prin care denunța activitățile împotriva regimului comunist, precum și intenția mai multor persoane de a părăsi țara și relații cu cetățeni din afara granițelor.

„Analizând informaţiile furnizate de pârât, apreciem că acestea vizează îngrădirea dreptului la viaţă privată (art. 17 din Pactul Internaţional privind Drepturile Civile şi Politice) şi dreptul la liberă circulaţie (art. 12 din Pactul Internaţional privind Drepturile Civile şi Politice”, susţinea CNSAS.

Traian Băsescu a negat, în timpul procesului de la Curtea de Apel București, că ar fi fost colaborator al fostei Securități.

Reamintim că prin decizia de ieri, Băsescu își pierde toate beneficiile de fost președinte: dreptul pentru tot restul vieții la locuință de protocol, consilier și secretar, venit lunar de 75% din indemnizația acordată președintelului României în exercețiu, pază și protecție permanentă de la SPP și autoturism permament de la SPP, conform Legii nr. 406/2001.

Băsescu este convins că „Putin nu mai e în totalitatea facultăților de exercițiu a funcției de președinte”

Sprijin financiar pentru românii care găzduiesc refugiaţi ucraineni

Sursa foto: ePitesti.ro

Românii care au găzduit sau găzduiesc refugiaţi proveniţi din Ucraina vor beneficia, la cerere, de decontarea unor cheltuieli, a anunțat purtătorul de cuvânt al Guvernului, Dan Cărbunaru. Guvernul a aprobat miercuri o ordonanţă de urgenţă privitoare la aceste reglementări. Astfel, pentru fiecare refugiat găzduit suma zilnică acordată de stat este de 20 de lei pentru hrană şi 50 de lei pentru cazare.

„Deoarece am văzut că există ceva speculaţii pe tema legată de beneficiarii sumelor alocate de Guvern pentru cei care, inclusiv în mediul privat, au găzduit şi găzduiesc refugiaţi din Ucraina, pot să vă confirm că, în continuare, sunt alocate sume, inclusiv pentru hoteluri sau alte zone de cazare unde se află refugiaţi ucraineni, suma pusă la dispoziţie fiind de 100 de lei/zi pentru un refugiat cazat. De asemenea, pentru spaţiile puse la dispoziţie de către statul român, suma este de 50 de lei/zi pentru fiecare refugiat găzduit”, a explicat Dan Cărbunaru.

Sumele cheltuite cu asigurarea mâncării și a cazării vor fi decontate din bugetele Inspectoratelor Judeţene pentru Situaţii de Urgenţă, respectiv Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Bucureşti-Ilfov.

” Iată că prin această ordonanţă, Guvernul dă posibilitatea românilor care au făcut acest gest să poată continua sau, cel puţin, să-şi diminueze efortul pe care l-au făcut până acum, atât în privinţa asigurării hranei, cât şi în privinţa asigurării cazării”, a declarat Dan Cărbunaru.

Mecanismul de decontare şi perioada de aplicare vor fi stabilite printr-o hotărâre de guvern, a mai declarat Dan Cărbunaru.

El precizat că Guvernul alocă 100 de lei/zi pentru un refugiat din Ucraina cazat la un hotel, pentru spaţiile puse la dispoziţie de statul român suma fiind de 50 de lei/zi.

Gradul de ocupare a centrelor de cazare ale Inspectoratului General pentru Imigrări este, în prezent, de 86,3%, a anunţat, miercuri, Ministerul Afacerilor Interne. De la începerea conflictului din Ucraina, 4.268 de cetăţeni ucraineni au solicitat azil în România.

Dintre aceştia, 17 au solicitat în ultimele 24 de ore.

Cărbunaru: „Nu trebuie să ne aşteptăm la introducerea de noi taxe”

Școlile rămân închise în Afganistan. Talibanii nu sunt de acord cu uniforma fetelor

Foto: Pixabay
Foto: Pixabay

Talibanii au ordonat închiderea școlilor pentru fete, deși unitățile de învățământ au fost redeschise azi, pentru câteva ore.

Da, este adevărat”, a declarat pentru AFP, fără niciun alt comentariu, Inamullah Samangani, purtător de cuvânt al talibanilor. Acesta a confirmat informaţiile conform cărora fetelor li s-a cerut să se întoarcă acasă.

Elevele au părăsit sălile de clasă în lacrimi: Conform Ministerul Educaţiei din Afganistan, cursurile urmau să înceapă în data de miercuri, 13 martie

O echipă a AFP-TV filma, miercuri dimineaţă, un curs într-o clasă din Liceul Zarghona pentru fete, în capitala Kabul. În acel moment, un profesor a intrat în sală, cerându-le elevelor să plece acasă.

Fetele, care se bucurau de revenirea la şcoală pentru prima dată de la preluarea puterii de către fundamentaliştii islamişti, şi-au închis cărţile.

Elevele şi-au strâns lucrurile şi au părăsit clasa în lacrimi, relatează AFP, potrivit Agerpres, citat de Digi 24.

Comunitatea internaţională au făcut din dreptul la educaţie pentru toţi o condiţie esenţială în negocierile privind ajutorul şi recunoaşterea regimului talibanilor, mai arată sursa citată.

Clădirile școlare sunt separate în Afganistan, iar portul hijabului este obligatoriu. Mai mult, în ceea ce privește predarea, talibanii acceptă doar profesori de sex feminin

Anunțul conform căruia școlile din Afganistan urmau să fie deschise azi a fost făcut marți, 22 martie. Cu toate acestea, revenirea la cursuri a fetelor de peste 12 ani trebuia să se facă în anumite condiţii. Două dintre condiții erau portul hijabului și profesori de sex feminin.

Deși au existat o serie de presiuni naţionale şi internaţionale, școlile rămân închise. Decizia vine în contextul în care talibanii au promis că fetele din Afganistan pot reveni la cursuri, odată cu începerea noului an şcolar.

EXCLUSIV. Colegiul Medicilor recunoaște parțial: Medicul legist Tudor Mariea NU are drept de liberă practică. Solicităm(din NOU) să răspundă de când și din ce motiv

foto cu caracter ilustrativ-pixabay

Medicul primar legist Tudor Mariea nu are drept de liberă practică, este informația confirmată parțial de Colegiul Medicilor din România. Cu toate acestea, instituția NU a specificat de când acest medic e „inexistent” profesional, dar își pune semnătura pe rapoarte de expertiză care, iată, ajung la organele de urmărire penală, așa cum s-a întâmplat în cazul Adrianei, o tânără mamă din România care poartă cea mai absurdă luptă cu sistemul de Justiție din România. Puteți(re)citi întregul caz al mamei care vrea cu disperare să afle cauza precisă a copilului său, aici, aici, aici și aici.

Mai exact, medicul legist Tudor Mariea a efectuat raportul de expertiză nr A1/7863/2017 prin care a stabilit o cauză a decesului nesusținută medical de nicio probă de laborator, așa cum au arătat și răspunsurile experților internaționali, la solicitarea Adrianei.

Colegiul Medicilor din România recunoaște că medicul legist Tudor Mariea nu are drept de liberă practică

Sub „umbrela GDPR”, Colegiul Medicilor nu spune cât de „valide” sunt rapoartele întocmite de medicul legist Tudor Mariea

Așa cum se poate observa din răspunsul oficial al Colegiului Medicilor, nu sunt oferite „alte date”, deoarece se invocă protecția datelor cu caracter personal(GDPR).

O „gogoasă” seacă, nici măcar umflată, deoarece în cazul unei suspiciuni de fals în acte, malpraxis(infracțiune), GDPR nu se mai aplică.

Este o informație de interes public și solicităm conducerii Colegiului Medicilor să ne trimită drept la replică, dacă se consideră „lezată”. A avut sau nu medicul legist Tudor Mariea drept de liberă practică când a efectuat raportul de expertiză mai sus menționat?

Câte rapoarte de expertiză a efectuat acest medic legist și câte dintre acestea au fost infirmate?

Care sunt motivele pentru care medicul legist Tudor Mariea nu mai are drept de liberă practică? Așteptăm aceste răspunsuri de la Colegiul Medicilor.

De altfel, pe masa Colegiului Medicilor din România-Biroul Executiv al Consiliului Național-Comisia de genetică se află o plângere prin care sunt reclamați mai mulți medici legiști(n.r inclusiv medicul Tudor Mariea). Este vorba despre cererea de soluționare a unui diagnostic stabilit eronat. Menționăm că procurorii iau în calcul rapoartele de expertiză întocmite de medicii legiști, pentru trimiterea în judecată/clasarea unei cauze.

Prin urmare, un raport de expertiză întocmit de un medic care nu are drept de liberă practică sau care a comis abateri grave, astfel încât să-i fie retras acest drept, nu mai poate fi o informație „protejată” de GDPR.

Jens Stoltenberg: Patru noi grupuri de luptă vor fi desfăşurate în Bulgaria, România, Ungaria şi Slovacia

Jens Stoltenberg, secretarul general al NATO

NATO va desfăşura patru noi grupuri de luptă în Bulgaria, România, Ungaria şi Slovacia, pentru a-şi consolida apărarea pe flancul său estic contra Rusiei. Anunțul a fost făcut de către secretarul general al Alianţei Nord-Atlantice, Jens Stoltenberg.

„Liderii NATO vor decide la summitul lor mâine (joi) să consolideze poziţia de apărare cu patru noi grupuri de luptă în Bulgaria, în România, în Ungaria şi în Slovacia, aducând la opt grupările tactice desfăşurate de la Marea Baltică la Marea Neagră”, a declarat Stoltenberg într-o conferinţă de presă la sediul Alianţei de la Bruxelles.

NATO are grupuri de luptă în Estonia, Letonia, Lituania şi Polonia. Secretarul general al NATO se așteaptă ca liderii să aprobe întărirea poziţiei NATO în toate domeniile, cu creşteri majore în partea estică a Alianţei la sol, în aer şi pe mare. Jens Stoltenberg a mai declarat că există o nouă realitate pentru securitate, motiv pentru care trebuie resetată poziţia de apărare şi descurajare pe termen mai lung. Aliații sunt uniți în sprijinirea poporului curajos al Ucrainei, a mai subliniat secretarul general al NATO. Acesta a mai declarat că Vladimir Putin trebuie să încheie acest război.

Secretarul general al NATO a mai precizat că la summitul care va avea loc joi aderarea Ucrainei la NATO nu este pe agendă, dar liderii NATO vor discuta „despre întărirea susținerii pentru Ucraina.”

Jens Stoltenberg: Rusia trebuie să înceteze cu retorica nucleară

„Mă aştept ca liderii să convină întărirea poziţiei NATO în toate domeniile, cu creşteri majore în partea estică a Alianţei la sol, în aer şi pe mare”, a declarat Jens Stoltenberg.

Secretarul general al Alianţei a calificat Belarusul drept ”complice” la invazia militară rusă din Ucraina încă dinainte ca aceasta să fie lansată, deoarece a permis ca teritoriul său să fie utilizat pentru concentrarea de trupe.

Stoltenberg a spus că Moscova trebuie să renunțe la amenințările privitoare la utilizarea armelor nucleare.

„Rusia trebuie să înceteze cu retorica nucleară”, a spus secretarul general al NATO.

China „a furnizat susținere politică Rusiei”, aliații fiind îngrijorați „că Beijingul ar putea furniza ajutor militar Rusiei”, a mai declarat Jens Stoltenberg.

„China a furnizat Rusiei sprijin politic, inclusiv prin răspândirea de minciuni şi dezinformări flagrante, iar aliaţii sunt îngrijoraţi că Beijingul ar putea furniza sprijin material pentru invazia rusă”, a precizat secretarul general al NATO.

Jens Stoltenberg: NATO trebuie să se asigure că războiul nu trece de granițele Ucrainei

Cristian Diaconescu, exclus din PMP

Cristian Diaconescu (PMP, Facebook)

Colegiul Național al PMP a decis excluderea din partid a fostului președinte al formațiunii, Cristian Diaconescu. Eugen Tomac, noul președinte al PMP, a declarat că în partid nu există decât o singură structură de conducere, aleasă democratic. Eugen Tomac a mai declarat că Cristian Diaconescu nu mai este membru PMP.

„Astăzi, în deplină legalitate, în acord cu statutul partidului nostru, cu un singur vot de abținere, a decis să ne despărțim definitiv de fostul nostru coleg, domnul Diaconescu. S-a încheiat o etapă, lucrurile sunt clare, începând de astăzi domnul Diaconescu nu mai este membru PMP. Înțeleg că are alte obiective politice, îi urăm succes, dar experiența pe care am avut-o împreună este una regretabilă și ea s-a încheiat astăzi”, a declarat președintele PMP, Eugen Tomac.

„Am făcut o incizie, am extirpat această cangrenă care se numește Cristian Diaconescu”, a declarat și președintele executiv PMP, Petru Movilă.

Eugen Tomac a fost reales, la congresul PMP din 19 februarie, președinte al PMP. Cristian Diaconescu, fostul președinte al PMP, a contestat în instanța organizarea congresului și alegerea noii structuri de conducere.

Diaconescu, critici dure la adresa lui Tomac

Liderul PMP Cristian Diaconescu afirmase anterior că „gruparea autointitulată ca fiind de conducere”, în frunte cu europarlamentarul Eugen Tomac, organizează, miercuri, o şedinţă unde se va discuta excluderea sa din PMP. „Pe scurt, miza reală a acestui conflict este debarcarea către un alt partid politic şi promisiunile făcute de domnul Eugen Tomac în acest sens”, a susţinut Diaconescu.

Potrivit acestuia, „autointitulata grupare condusă de Eugen Tomac duce totul la extrem iar tot ceea ce se petrece este doar un exerciţiu de imagine inclusiv inducerea publicului în eroare cu privire la un document real emis de Tribunalul Bucureşti privind înscrisurile cu numele meu în Registrul Partidelor Politice, pe care dânşii nu îl recunosc şi invocă o dispoziţie legală care nu există”.

Cristian Diaconescu: „Autointitulata grupare condusă de Eugen Tomac duce totul la extrem”

Alexandru Rafila: 20 de milioane de comprimate de iodură de potasiu au fost distribuite direcțiilor de sănătate publică

Alexandru Rafila (captură video)

20 dintre cele 30 de milioane de comprimate de iodură de potasiu produse la Antibiotice Iași au fost deja distribuite direcțiilor de sănătate publică din țară, a transmis miercuri ministrul Sănătății, Alexandru Rafila. Un număr de 20 de milioane de comprimate de iodură de potasiu au fost distribuite deja direcțiilor de sănătate publică. Până la sfârșitul acestei săptămâni toată cantitatea de comprimate va fi distribuită în județe, a asigurat ministrul Alexandru Rafila.

„Fabricaţia a fost încheiată de către compania Antibiotice Iaşi. Deja, 20 de milioane din cele 30 de milioane de comprimate produse au ajuns la direcţiile de sănătate publică şi întreaga cantitate va ajunge la nivelul acestora până la sfârşitul acestei săptămâni”, a afirmat Alexandru Rafila.

Alexandru Rafila: Va exista o campanie de informare

„Între timp, împreună cu CNAS facem o evaluare a persoanelor din grupe de vârste. O avem la nivel național și județean, dar acum mergem puțin mai în profunzime și așteptăm cifrele referitoare la numărul de persoane de pe lista fiecărui medic de familie, pentru că intenționăm să găsim o formulă care să implice medicii de familie către distribuirea acestor comprimate la pacienții de pe propriile liste”, a declarat Alexandru Rafila.

Campania de distribuire a comprimatelor va fi dublată în perioada imediat următoare de o campanie de informare. Ministrul Sănătății a mai precizat că recomandările vor conține și detalii legate de modul de păstrare a acestor comprimate.

„Avem deja materialele realizate, care să permită înţelegerea modului de utilizare a acestor comprimate care nu trebuie în niciun caz luate de către persoane sau de către copiii lor decât în cazul unei recomandări exprese, într-un anumit moment, în cazul unui incident nuclear. Nu are nici un fel de rost, este, dimpotrivă, chiar periculos consumul acestor medicamente în afara unei astfel de situaţii extreme. Şi, de asemenea, recomandările vor include şi modul de păstrare a acestor comprimate, pentru că ele au o valabilitate de câţiva ani şi e bine ca odată primite, ele să fie păstrate în condiţii corespunzătoare şi, sigur, în caz de nevoie, să poată să fie luate, dar nu în afara unei astfel de precizări care trebuie să vină de la autorităţile de sănătate publică”, a declarat Rafila.

Centrele de vaccinare anti-Covid din judeţul Iași au fost închise

VIDEO: Bucureștenii continuă să îi ceară lui Nicușor Dan să semneze certificatul de urbanism. Piedone: ”Primarul dă dovadă de rea credință”

Foto: Captură video
Foto: Captură video

Mai multe persoane au protestat împotriva deciziilor luate de Primarul General al Capitalei, Nicușor Dan, privind certificatul de urbanism.

Bucureștenii continuă să fie nemulțumiți, scandând și manifestând cu pancarte.

Pe strada Mihai Drăgan nr.5 din Sectorul 5, oamenii au protestat, din nou, în fața sediului Primăriei Capitalei. Oamenii îi cer primarului Nicușor Dan să semneze certificatul de urbanism care ar permite branșarea imobilului cu 90 de apartamente la curent electric

Eu am făcut cât mi-a permis legea și fac orice să ajut, în continuare, această comunitate. Oamenii nu au nicio vină că au fost înșelați, nu au nici vină că sunt cumpărători de bună credință, dar autoritățile responsabile și, în speță Primăria Capitalei, trebuie să aibă o rezolvare și să-și asume un lucru extrem de simplu: este atât de greu să dai un aviz sau un certificat de urbanism?

Nu pot să acuz. Dar pot să îmi exprim o părere personală: este rea credință să nu vii și să dialoghezi cu oamenii. Parte din acești oameni, garnatez, l-au votat pe Nicușor Dan”, a declarat primarul Sectorului 5.

Ziua 4 de protest: Oamenii au declarat că sunt de zile bune în fața Primăriei și își vor continua protestul. Cu toate acestea, Nicușor Dan refuză orice formă de dialog

Sunteți un laș și vă ascundeți în spatele geamurilor. Dar vă văd toți locatarii”, a precizat, la portavoce, o protestatară.

Primarul Sectorului 5 a declarat că, în acel moment în care avea loc protestul, delegația primăriei se afla la o întâlnire cu consilierul Primarului General și directorii de administrație ai străzilor.

Le-am făcut proiectul, le-am dat și proiectul. Pe românește, se numește mură-n gură. Doar să pună pe ordinea de zi. Este o stradă ”fericită” pentru că oamenii vor să beneficieze de racordul la curent”, a ținut să explice primarul Sectorului 5.

Totuși, Cristian Popescu Piedone a ținut să adauge că încă există străzi în Sectorul 5 fără apă și canal.

Este vorba despre zone în care oamenii așteaptă de 30 de ani o canallizare și străzi care sunt aproape de Centru, inclusiv în Ghencea sau pe Calea Rahovei.

Centrele de vaccinare anti-Covid din judeţul Iași au fost închise

Sursa foto: vaccinare-covid.gov.ro

Toate centrele de vaccinare anti-Covid din judeţul Iași au fost închise începând de miercuri, din cauza numărului mic de vaccinări. Astfel, numărul persoanelor care se imunizau zilnic a scăzut sub 30, motiv care a stat la baza deciziei. Potrivit directorului Direcţiei de Sănătate Publică Iași, Vasile Cepoi, vaccinarea se va putea face în continuare la cabinetele medicilor de familie.

„Nivelul de prezentare al populației la vaccinare a scăzut foarte mult, avem câteva zeci de persoane care se vaccinează pe zi. Prin urmare, hotărârea Centrului Național de Vaccinare a fost să se închidă toate centrele de vaccinare și să se continue doar la medicii de familie. Lista medicilor de familie care vaccinează este afișată pe site-ul Direcției Sanitare”, a transmis Vasile Cepoi.

2.827.936 cazuri de infectare cu noul coronavirus

Un număr de 4.521 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate în ultimele 24 de ore, cu 619 mai puţine faţă de ziua anterioară, a informat, miercuri, Ministerul Sănătăţii. Au fost efectuate 12.711 de teste RT-PCR şi 24.877 teste rapide antigenice.

Conform Ministerului Sănătăţii, 552 dintre cazurile noi din ultimele 24 de ore s-au înregistrat la pacienţi care s-au reinfectat, ei fiind testaţi pozitiv la o perioadă mai mare de 90 de zile după prima trecere prin boală.

În total, până miercuri, pe teritoriul României au fost înregistrate 2.827.936 cazuri de infectare cu noul coronavirus.
Până astăzi, 64.789 de persoane diagnosticate cu infecție cu SarsCov-2 au decedat. În intervalul 22.03.2022 (10:00) – 23.03.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 40 decese (18 bărbați și 22 femei), dintre care 5 anterioare intervalului de referință.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienţilor care erau deja pozitivi, 302 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.
Cele mai multe cazuri noi de infectare cu SARS-CoV-2 faţă de ultima raportare sunt în Bucureşti – 1.502 şi în judeţele Cluj – 365, Timiş – 351, Hunedoara – 214, a informat, miercuri, Ministerul Sănătăţii.

Cele mai puţine cazuri, conform ultimei raportări, sunt în judeţele Brăila – 7, Tulcea – 7, Covasna – 8.

Papa Francisc: Războiul este o înfrângere a umanităţii

Discurs halucinant, într-o societate și așa dezbinată: Sorin Lavric, senator AUR

Sursă foto: Facebook
Sursă foto: Facebook

Un discurs amestecat, fals și instigator la ură. Ură față de oameni, indiferent de religie, sex, apartenență politică.

Asta mi-a inspirat răspunsul lui Sorin Lavric, senator AUR. Bineînțeles că nu am fost surprinsă. Aș fi fost, dacă ar fi vorbit despre toleranță, iubire creștină, egalitate.

Într-un interviu acordat pentru Blog de Jurnalist, Sorin Lavric spune în felul următor:

Reporter: Sunt promovate dinspre USR importuri ideologice precum „Părinte 1”, „Părinte 2″…

Sorin Lavric: Se vrea distrugerea națiunilor creștine și a statelor suverane, și formarea unui supra-stat federal cu un singur parlament, un singur guvern, cu un singur președinte. Adică globalizarea totală, ateistă, egalitaristă, fără memoria trecutului și fără tradiții. Să fim niște capsule goale, îndopate numai cu drepturile omului, și atât! Nici alea nu sunt, însă, respectate. Niște aberații, vor trece! Nu se poate, vor trece! Părinte 1 sau Părinte 2? (râde). Acum depinde, aveți sex „fluid”, s-ar putea ca mâine să fiți tată, așa cum eu pot fi femeie, o tâmpenie… e diabolic, distrug individul, familia, tradiția, biserica și da, distrug tinerii! Acum totul e într-o sincopă din cauza războiului din Ucraina, totul depinde de cine va câștiga, Putin sau globaliștii.”

Și ce e fals și greșit în acest discurs?

Simplu: totul.

Să vorbești despre state creștine în condițiile în care România nu are religie de Stat e greșit.

Dă impresia că avem nevoie de cruciade pentru a păstra creștinismul, în condițiile în care nimeni nu-ți spune în ce să crezi. Ce religie să ai. Când, unde sau cum să te rogi.

Ce omită să spună e că ortodoxia nu e singura confesiune creștină. Că-i place lui să creadă că e singura, asta e strict problema dumnealui.

Dar discursul s-ar putea să prindă la masele care-i dau dreptate și care au impresia că Papa nu e creștin. Ba s-ar putea să fie chiar satanist!

Globalizarea înseamnă, din punctul lui de vedere, ștergerea credinței, memoriei, ba chiar (culmea tupelui!) egalitate.

Cum lumea nu stă să caute ce e aia globalizare și au tot repetat termenul ca pe acest bau-bau, din nou, mulți vor fi tentați să-l creadă.

Nu știu cum își închipuie Sorin Lavric că li se va șterge tuturor memoria, în așa fel încât să devină niște roboței identici, dar tind să cred că a văzut prea multe SF-uri.

Dezinformarea continuă

”Aveți sex „fluid”, s-ar putea ca mâine să fiți tată, așa cum eu pot fi femeie”, continuă Lavric.

Din nou, nu știu ce filme a văzut, dar ar trebui să fie informat că, din cauza globalizării, n-o să fie nevoit deloc să fie ceva ce nu este. Nici femeie, nici să nască, nici nimic. E problema lui ce alege să fie. A nimănui altcuiva.

Dar e foarte interesant să emiți idei fanteziste, neadevărate, care să prindă la public. Și care, foarte probabil, să ducă la ură și violență.

Și mai interesant e că ideile astea, despre o obligativitate fictivă, sunt emise chiar de persoane care ar vrea să oblige pe ceilalți să fie ca ei.

Creștini ortodocși. Daci liberi. Locul femeii e la cratiță. Heterosexuali. Căsătoriți și cu o liotă de copii.

Nu cred că i s-ar părea ciudat să oblige oamenii să fie așa cum îi vrea el. Așa că-și imaginează că și ”partea cealaltă” vrea același lucru: să-l oblige.

În loc de concluzie

Nu, dragi buni creștini, patrioți și păstrători ai tradițiilor. Nu vă obligă nimeni să fiți altfel decât sunteți. Nu vă fură nimeni credința. Nici sexul. Nici copiii. Nu vă oprește nimeni să vă îmbrăcați în costume populare și să cântați doine. Nici să vă învățați copiii să facă la fel. Nu vă împiedică nimeni să duceți tradițiile mai departe.

Ce se întâmplă, într-adevăr, într-o societate liberă și ”globalizată”, cum vă place s-o numiți, e că, la fel cum voi aveți dreptul la alegere, așa au și alții. Și asta e ceea ce vă sperie.

Și cred că de asta vă permiteți să afirmați, în timp ce Ucraina se transformă în ruine, cătotul depinde de cine va câștiga, Putin sau globaliștii.”

Partea amuzantă e că nu vă împiedică nimeni să vă mutați în Rusia lui Putin. Ca să fiți apărați, încă de pe acum, de globalizare.

Refugiații primesc case gratis în sate depopulate. Sociolog: ”Poate duce la integrarea lor în comunitate”

Sat românesc: Wikipedia
Sat românesc: Wikipedia

Mai mulți refugiați din Ucraina primesc, în mod gratuit, case situate în sate depopulate.

Sunt zone din care românii au migrat în stăinătate sau în orașe mai dezvoltate.

Prin această inițiativă, ucrainenii care au fugit din calea războiului pot deveni soluția pentru satele românești nepopulate. Astfel, primarii le oferă case și terenuri gratis, dacă vor să se stabilească în România.

Primarii le oferă case și terenuri gratis celor care vor să se stabilească în sate depopulate. Oamenii pot să salveze aceste localități îmbătrânite, din care localnicii români au plecat

Un exemplu foarte bun în acest sens este satul Răchiș, aflat la 40 km de Alba Iulia. La ultimul recensământ, localitatea avea doar 6 locuitori, dar foarte multe case goale, arată Știrile Pro Tv, citat de Monitorul de Cluj.

La un moment dat, un tânăr a renovat 12 aceste case goale, iar autoritățile le oferă gratuit ucrainenilor care vor să rămână, mai arată sursa citată.

Au existat inițiative de acest fel și în alte locuri. În Păltiniș, Botoșani, primarul le dă ucrainenilor 200 de case și terenuri.

Vorbind cu cetățenii ei au spus: lăsam casele atât cât este nevoie, ba chiar le lăsăm definitiv, dar cu condiția să fie oameni gospodari, să păstreze acele bunuri și chiar să le dezvolte”, a spus Costel Romanescu, primar Păltiniș, potrivit sursei citate.

Sociolog din Cluj: ”Limba română, integrarea în comunitate și relațiile de prietenie sunt elemente care duc la fixarea oamenilor în comunitate”

De asemenea, un sociolog clujean consideră, însă, că nu este suficient ca primarii să le ofere case, ci sunt și alte lucruri de care trebuie să țină cont pentru ca ucrainenii să se poată integra în comunități:

Învățarea limbii, integrarea în micro-rețele comunitare, relații de prietenie – elemente care ar putea să ducă la integrarea și la fixarea lor în comunități din România. Apoi, cred că un ansamblu de măsuri care să vizeze locurile de muncă pentru adulți și cadrul educațional”, a declarat Ioan Hosu, sociolog Universitatea Babeș-Bolyai Cluj-Napoca.

Papa Francisc: Războiul este o înfrângere a umanităţii

Războiul din Ucraina a arătat că omenirea trebuie să renunţe la instinctul ei ciudat de „autodistrugere”, a declarat miercuri Papa Francisc. Suveranul Pontif a mai subliniat că achiziţiile suplimentare de arme nu reprezintă o soluţie finală pentru niciun conflict.

Suveranul Pontif le-a cerut credincioșilor să se gândească la toate victimele războiului, la morţi, la „soldaţii ucişi într-o parte a baricadei sau în cealaltă”, la persoanele rămase fără locuinţe şi la refugiaţi.

„Fie că Domnul să îşi trimită duhul sfânt către noi, pentru a ne face să înţelegem că războiul este o înfrângere a umanităţii, că trebuie să îi învingem pe toţi cei care fac război”, a declarat Papa Francisc.

Războiul este o nevoie care ne distruge , a adăugat liderul de la Vatican. Papa Francisc i-a cerut lui Dumnezeu „să ne elibereze de această ‘nevoie’ de autodistrugere”.

Papa Francisc a evocat din nou pericolul unui război nuclear. Suveranul Pontif a folosit termeni şi expresii precum „agresiune nejustificată”, „masacru” şi „atrocităţi” pentru a condamna războiul din Ucraina.

Armele trebuie transformate în instrumente ale păcii

„Să ne rugăm pentru că cei care guvernează să înţeleagă că achiziţiile de arme şi fabricarea de arme nu reprezintă soluţia problemei”, a mai spus, miercuri, liderul de la Vatican.

„Soluţia este să lucrăm împreună pentru pace, aşa cum spune Biblia, pentru a transforma armele în instrumente ale păcii”, a adăugat el.

Papa Francisc a declarat în trecut că fondurile cheltuite pentru armament ar trebui folosite în alte scopuri, cum ar fi combaterea foametei la nivel global, dezvoltarea şi distribuirea de vaccinuri. Liderul Bisericii Catolice a cerut interzicerea armelor nucleare, considerând că deţinerea lor în scopuri de descurajare este imorală.

Papa Francisc a descris războiul ca fiind „un masacru fără sens”, unde milioane de oameni sunt nevoiți să fugă de acasă și să își găsească refugiu în alte țări.

 „Agresiunea violentă contra Ucrainei nu se opreşte din păcate. Este un masacru fără sens în care în fiecare zi se repetă măcelării şi atrocităţi”, a spus Suveranul Pontif.

Papa Francisc, despre războiul din Ucraina: „Un masacru fără sens”

Rămâi conectat

6,124FaniÎmi place
București
cer fragmentat
21.2 ° C
22.8 °
20.6 °
81 %
4kmh
63 %
mar
30 °
mie
28 °
J
30 °
vin
30 °
S
23 °

Ultimul articol

Au început audierile miniștrilor propuși în Guvernul Veștea

Adrian Veștea nu pierde timpul și se pregătește de funcția de premier. După ce ieri a depus în Parlament lista cabinetului și programul de...

Marea Britanie, fără premier; Keir Starmer și-a anunțat demisia

Demisie anunțată de premierul britanic Keir Starmer, într-o declarație în fața clădirii de pe Downing Street nr. 10. Premierul demisionar a explicat că fiecare decizie...

Bolojan, reconfirmat președinte al PNL; repercusiuni pentru cei care susțin Guvernul Veștea

Liberalii s-au întâlnit ieri, într-un congres, pentru a decide atât numele viitorului președinte al PNL, cât și măsurile care vor fi luate împotriva membrilor...