27.8 C
București
joi, 25 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 738

Ursula von der Leyen a transmis un mesaj Guvernului Ciucă

Foto: Profimedia Images

Ursula von der Leyen, președinta Comisiei Europene, l-a felicitat pe generalul Nicolae Ciucă pentru învestirea în funcția de premier al României. În mesajul postat pe Twitter, șefa executivului comunitar a dat asigurări că va colabora cu noul guvern învestit pentru implementarea PNRR și găsirea de soluții în lupta cu pandemia de COVID-19.

„Vom lucra împreună cu noul guvern român pentru a găsi soluţii împotriva pandemiei şi pentru a implementa planul naţional de redresare şi rezilienţă”, a scris Ursula von der Leyen într-un mesaj pe Twitter.

Reamintim că preşedinta Comisiei Europene Ursula von der Leyen  a venit la sfârșitul lunii septembrie la Bucureşti pentru a semna Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă (PNRR).

Țara noastră are un nou Executiv după două luni de criză politică

Joi, 25 noiembrie, guvernul condus de Nicolae Ciucă a primit votul de încredere în Parlament. Cabinetul a primit 318 voturi „pentru”, cu 84 mai mult decât minimul necesar de 234 de voturi. Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) și Uniunea Salvați România (USR) au votat împotrivă.

Nicolae Ciucă a declarat, după prima ședință de Guvern de când a fost numit în funcție, că partidele politice au înțeles că e nevoie de stabilitate, iar mai presus de orice este cetățeanul român. „A fost o zi lungă în care au avut loc toate activităţile procedurale privind învestirea Guvernului României şi iată că astă seară are loc prima şedinţă a Guvernului României, după o perioadă de criză politică şi doresc să mulţumesc încă o dată Parlamentului României pentru că ne-a acordat votul de încredere”, a mai precizat Nicolae Ciucă.

Tot joi, Florin Cîțu a semnat în calitate de ministru interimar al Investițiilor și Proiectelor Europene, acordul de finanțare dintre România și Comisia Europeană pentru PNRR. Ultimul document aprobat de acesta la minister. Astfel, primii bani din PNRR, mai exact 1,8 miliarde de euro, vor intra în maxim două luni în conturile țării noastre. Mai mult, până la sfârşitul anului, România va beneficia de o prefinanţare de 3,793 miliarde euro, iar în cursul anului 2022 de o finanţare de aproximativ 6,171 miliarde euro.

Ursula von der Leyen: „Au existat și momente mai dificile între cele două părți, dar acum știm ce ne așteaptă”

Alexandru Rafila: „Prioritatea este de a vaccina cât mai mult din populaţie”

Foto: Agerpres
Foto: Agerpres

Noul ministru al Sănătății, Alexandru Rafila, a anunțat că prioritară, în acest moment, este vaccinarea unui număr cât mai mare de români. Mai mult, el a declarat că este foarte afectat de numărului mare de morți ce se înregistrează zilnic în țara noastră din cauza COVID-19.

 „Mă interesează profesionalismul şi calitatea umană şi dorinţa de a lucra într-o echipă care să ajute România să treacă peste acest moment foarte dificil”, a precizat Ministrul Sănătății, relatează Antena3. De asemenea, Alexandru Rafila a mai adăugat că o țară care gestionează bine pandemia va reuși să-și revină economic mult mai rapid. Mai mult, el a spus că următoarele măsuri de sănătate publice ce urmează să fie luate sunt în interesul poporului român și pentru funcționarea normală a economiei.

Alexandru Rafila: „ Trebuie să schimbăm ceea ce s-a întâmplat în ultimul an și jumătate”

De asemenea, noul ministru al Sănătății din partea PSD a precizat că românii trebuie să înțeleagă că unele reguli și proceduri pe care autoritățile le-au luat în lupta cu pandemia sunt pentru o perioadă determinată. Totodată, Alexandru Rafila a anunțat, joi, că printre prioritățile mandatului său sunt pregătirile pentru valul cinci al pandemiei.

„Dezvoltarea sistemului de asistenţă medicală ambulatorie şi creşterea capacităţii de testarea sunt două măsuri absolut necesare, pentru că ele pot duce la controlul pandemiei şi pot evita o mortalitate excesivă, cum s-a întâmplat în acest val patru”, a mai precizat Ministrul Sănătății, relatează sursa citată.

Spre finalul lunii octombrie, deputatul PSD Alexandru Rafila a declarat că România are nevoie de un guvern stabil, care să adopte măsuri pentru limitarea răspândirii nolui coronavirus. Rafila l-a făcut vinovat pe Florin Cîțu  pentru atitudinea sa „intransigentă”.

Noul ministru al Sănătății Alexandru Rafila este şeful Disciplinei de Microbiologie al Universităţii de Medicină şi Farmacie „Carol Davila” şi şeful Laboratorului Institutului Naţional de Boli Infecţioase „Matei Balş” din Bucureşti. De asemenea, în perioada 2014-2017 a deținut funcția de membru în Comitetul Executiv al Organizației Mondiale a Sănătății (OMS). Recent a fost ales de către OMS să reprezinte România în comitetul de conducere al acestei organizaţii.

Conform Comitetului național de coordonare a activităților privind vaccinarea împotriva COVID-19, în ultimele 24 de ore s-au vaccinat 65.173 de persoane, dintre care 16.810 cu primă doză, 23.472 cu rapel și 24.891 cu doză booster.

Alexandru Rafila vrea controlul total pentru gestionarea pandemiei

Cîțu, despre declarațiile lui Ciolacu privind guvernarea din ultimii doi ani: „Nu bag în seamă”

Fostul premier Florin Cîțu a anunțat joi că nu  a luat în seamnă atacurile liderului PSD, Marcel Ciolacu, în ziua învestirii Guvernului Ciucă. Reamintim că înaintea votului din Parlament, liderul social-democrat a susținut că ultimii doi ani sub conducerea liberală au fost „ani pierduți”. Cu instabilitate politică și criză, în care „milioane de români au fost abandonați de stat.”

Liderul Partidului Național Liberal (PNL) a precizat că ceea ce a spus Ciolacu reprezintă un „discurs politic”, iar românii au văzut că economia a evoluat în ultimii doi ani. „Nu am băgat în seamă acel discurs. Este un discurs politic. Oamenii văd şi au văzut în ultimul an de zile cum a evoluat economia. Am arătat că am crescut veniturile de la buget, chiar dacă am scos taxele puse de PSD”, a mai susținut Florin Cîțu, relatează Digi24.

Florin Cîțu: „Doar economia liberală poate scoate România din criză”

Mai mult, fostul premier e de părere că viitorul guvern trebuie să continue „viziunea liberală”. „Doar economia liberală poate scoate România din criză şi aşa va fi şi în viitor”, a spus Cîţu la sediul central al Partidului Național Liberal (PNL).

Întrebat de către jurnaliști dacă afirmațiile liderului PSD vin într-un moment nepotrivit, Cîțu a afirmat că nu comentează gestul lui Marcel Ciolacu. Totodată, Florin Cîțu a enumerat motivele pentru care, în perioada guvernării sale, România a înregistrat o creștere economică unică în Uniunea Europeană.

„Am arătat că putem să avem venituri la buget fără să creşti taxele. Rectificarea bugetară pe care am lăsat-o noi, la 10 luni, cu un deficit de 4%, deci nu ar trebui să crească deficitul până la sfârşitul anului. Vom vedea cum va arăta rectificarea bugetară, dar noi am lăsat o rectificare bugetară, care reducea deficitul bugetar”, a mai precizat fostul premier Florin Cîțu.

Joi, în plenul reunit al Parlamentului, Marcel Ciolacu a criticat cei doi ani în care liberalii au fost la putere. El a mai susținut că au fost nevoiți să intre la guvernare, după „doi ani pierduți”. În discursul său din Parlament la votul de învestire a Cabinetului Ciucă, Marcel Ciolacu a declarat că românii au avut de suferit din cauza vechii coaliții. Mai mult, el e de părere că Partidul Social Democrat (PSD) va demonstra că este un partid „responsabil” și va guverna pentru români, nu împotriva lor.

Cioloș, despre învestirea noului guvern: „Suntem singuri împotriva lor”

Banca Națională a României lansează bancnota de 20 de lei

BNR

De 1 Decembrie, Banca Națională a României (BNR) pune în circulație prima bancnotă pe care este prezentată o personalitate feminină, Ecaterina Teodoroiu. Bancnota, în valoare de 20 de lei, va fi prezentată publicului vineri, 26 octombrie, de guvernatorul BNR, Mugur Isărescu.

„Se răspunde astfel interesului public legitim, care a găsit o largă susținere la nivelul societății, susținându-se consolidarea egalității de gen și a rolului major al personalităților feminine în istoria și societatea românească”, se arată în comunicatul transmis de BNR.

Bancnota va avea o valoare nominală de 20 de lei

De asemenea, bancnota este imprimată pe suport de polimer, în tehnică mixtă plană/în relief, cu dimensiuni de 136 x 77 mm și culoare predominant verde oliv. Mai mult, pe aversul bancnotei se regăsește portretul Ecaterinei Teodoroiu, anii în care a trăit și un element floral format din brândușe.Totodată, în plan secund e reprezentată o insignă a Asociației Cercetașii României. Pe reversul bancnotei vom regăsi o imagine a Maosoleului de la Mărășești, o reprezentare înaripate de le Medalia Victoriei și o floare de crin.

Potrivit comunicatului de presă transmis de BNR, punerea în circulație a bancnotei se va face prin sucursalele regionale București, Cluj, Constanța, Dolj, Iași şi Timiș ale Băncii Naţionale a României. Totodată, de Ziua Națională a României se va lansa o replică a primei bancnote de 20 de lei emisă de BNR în anul 1881. Tirajul este de 30 de mii de bucăți, iar prețul de vânzare este de 100 de lei.

Reamintim că BNR a lansat prima bancnotă cu polimeri în România, dar și în Europa după eclipsa totală de soare din 11 august 1999. Bancnota de 2000 de lei, chiar dacă a avut o viață scurtă, a devenit foarte căutată de colecționari. În momentul de față, preţurile pentru o astfel de bancnotă sunt între 1000 şi 4000 de lei, în funcţie de serie, conform site-urilor de anunţuri.

Pe 1 iulie 2005, leul românesc a pierdut ultimele patru zerouri, prin denominare la rata de 1 leu nou (RON) pentru 10.000 lei „vechi” (ROL). Totodată, este de așteptat ca țara noastră să treacă la moneda unică europeană (euro), cel mai devreme în 2025.

BNR: „La noi s-a dublat această evoluție cu o liberalizare mult întârziată și o dezorganizare a procesului de liberalizare”

Consiliul Local din Sectorul 6 a respins delegarea serviciului de salubrizare: „Ne paște o amendă usturătoare”

foto: Primăria Sector 6

Consiliul Local din Sectorul 6 a respins delegarea serviciului de salubrizare cu tot ce implică: mod de operare, atribuții specifice. Proiectul a fost supus votului consilierilor locali, joi, 25 noiembrie, însă, inițiativa primarului Ciprian Ciucu nu a avut susținere. Proiectul a primit doar 10 voturi pentru, opt împotrivă și șapte abțineri.

Ciprian Ciucu a dorit să le explice consilierilor locali ce avantaje are, de fapt, delegarea serviciului de salubrizare.

„Acest proiect ar însemna subcontractare pentru serviciul de salubritate. Suntem somați atât de Curtea de Conturi, cât și de ANRSC, să delegăm serviciul de salubritate. Ne paște o amendă usturătoare. Votul din acest moment este foarte important.

În lipsa acestuia, suntem în imposibilitatea de a scoate la licitație serviciul de colectare selectivă, de transport al deșeurilor la stația de sortare. Trebuie să facem o companie mică, limitată, dar fâșneață, să facă treabă. Suntem al doilea Sector după Sectorul 1 care plătește mult pentru salubritatea stradală. Pe baza studiului făcut, dacă nu delegăm serviciul de salubrizare, costul va crește cu 20 de milioane de lei pe an”(n.r costul de gestionare a deșeurilor), a declarat primarul Ciprian Ciucu, înainte ca proiectul să fie suspus aprobării.

Consiliul Local din Sectorul 6 a respins delegarea serviciului de salubrizare

În fapt, primarul Sectorului 6, Ciprian Ciucu, a explicat încă din vară, de ce tariful la gunoi crește simțitor, iar autoritățile trebuie să găsească soluții viabile.

Edilii din București sunt extrem de îngrijorați, deoarece în Capitală există o singură groapă de gunoi, iar operatorul care o gestionează, Eco Sud SA, nu respectă tarifele stabilite de Consiliul General București.

După cum știți, avem o singură groapă de gunoi, din cauza asta prețul nu este sustenabil pentru primăriile de sector. Există un contract din 1999 între municipalitate și Eco-Sud, dacă el este legal sau nu o să stabilească instanța.

Operatorul de salubrizare a transmis Consiliului Local şi Primăriei Sector 6 notificări succesive privind nevoia de indexare/creştere a tarifului pentru persoane fizice, din două considerente: majorarea tarifului de depozitare direct în celulele Depozitului Ecologic Vidra, adică 200,63 lei/tonă (fără TVA) faţă de 110 lei/tonă (fără TVA), tariful practicat până la închiderea depozitului Iridex; introducerea contribuţiei pentru economie circulară, adică 80 lei/tona deşeu depozitat”, a declarat Ciprian Ciucu, la Europa FM, în luna august ac.

Între Eco Sud SA și Consiliul Local Sector 6 sunt mai multe procese pe rol, cu privire la anularea hotărârilor privind tariful de gestionare a deșeurilor. La acest moment, nu sunt hotărâri definitive care să stabilească returnarea unor sume de bani pentru niciuna dintre părți, este răspunsul Primăriei Sector 6, la solicitarea noastră.

Citește și: Groapa de gunoi Vidra, la un pas de a fi închisă. Primarii au intrat în alertă

Cioloș, despre învestirea noului guvern: „Suntem singuri împotriva lor”

Sursă Foto: Mediafax
Sursă Foto: Mediafax

Președintele USR Dacian Cioloș a criticat noul Guvern ce a fost votat în Parlament. Fostul premier e de părere că partidul pe care îl conduce trebuie să „strângă rândurile” din cauza că a ajuns să fie „împotriva întregii clase politice vechi”.

De asemenea, Cioloș consideră că aceleași partide „s-au luat în brațe” într-o alianță antireformă, iar acest lucru a fost posibil doar cu ajutorul președintelui Iohannis, „care va avea aproape toată puterea în statul român.”

Dacian Cioloș: „PSD, cel mai corupt partid pe care l-a avut România după 1989”

În postarea sa pe Facebook, liderul USR acuză pe social-democrați că au furat România timp de 30 de ani, iar liberalii cu Iohannis au decis să-i facă parteneri în Guvern.

„Peneliștii și președintele Iohannis îl fac azi vicepremier pe Grindeanu, premierul PSD care a dat OUG 13 și față de care sute de mii de oameni au protestat săptămâni întregi. Este o rușine, o gravă deturnare a votului!”, a mai scris pe Facebook liderul USR.

Mai mult, Cioloș a anunțat că USR rămâne cel mai „mare partid de opoziție” și va lupta pentru românii care au fost dezamăgiți de alianța PSD-PNL-UDMR.

„Avem de-acum și experiența politică necesară să facem o opoziție competentă, dar și experiența guvernării, pentru a monitoriza atent orice derapaj. Și îi chemăm alături de noi pe toți cei care vor să contribuie la construirea unei alternative liberale la actuala coaliție antireformă”, a scris Dacian Cioloș. De asemenea, el a mai menționat că USR va negocia cu partidele politice care își doresc să formeze o construcție solidă de dreapta pentru a câștiga alegerile din 2024.

Înaintea votului de încredere din Parlament pentru Guvernul Ciucă, vicepreședintele USR Dan Barna a „lăudat” pe social-democrați pentru faptul că au reușit să scoată PNL din istorie. De la tribuna Parlamentului, Barna îi acuză pe liberali că au renunțat la guvernare și au acceptat să facă o alianță cu Partidul Social Democrat (PSD).

Guvernul Ciucă a fost învestit cu 318 voturi, iar membrii Cabinetului au depus jurământul la Palatul Cotroceni joi după masă.

Miniștrii din Guvernul Ciucă au depus jurământul la Cotroceni. Iohannis: „Criza politică s-a terminat”

Agenția Europeană a Medicamentului a autorizat vaccinul Pfizer pentru copii

Sursa foto: Mediafax

Joi, 25 noiembrie, Agenţia Europeană pentru Medicamente (EMA) a autorizat vaccinul Pfizer-BioNTech împotriva COVID-19 pentru copiii din grupa de vârstă 5-11 ani.

Conform comunicatului agenției, experții au analizat, timp de două luni, datele medicale cu privire la riscurile și eficiența vaccinului pentru grupa de vârstă 5-11 ani. Până acum, la nivelul Uniunii Europene, vaccinul produs de compania Pfizer-BioNTech era administrat doar persoanelor cu vârste de peste 12 ani.

Vaccinul produs de Pfizer-BioNTech poate fi administrat și copiilor cu vârsta cuprinsă între 5 și 11 ani

Valeriu Gheorghiță, coordonatorul campaniei de vaccinare, a anunțat că dozajul pentru copiii cu vârste cuprinse între 5 și 11 ani este de 10 micrograme. Vaccinul va fi administrat în două doze, la interval de 21 de zile. „Sunt flacoane cu 10 doze care au stabilitate la temperatura de două grade timp de 10 săptămâni”,  a spus coordonatorul campaniei de vaccinare.

În țara noastră au fost identificate 45 de cabinete de vaccinare în spitale și 135 în centrele unde se folosește vaccinul Pfizer pentru ca cei cu vârste între 5 și 11 ani să se imunizeze. „Aceste situaţii vor fi în dinamică şi pe măsură ce vom avea o finalizare a numărului de cabinete, o vom comunica”, a spus Gheorghiţă în urmă cu două zile. La nivel mondial, SUA, Israel, China, Cuba și Emiratele Arabe Unite au aprobat vaccinurile COVID-19 pentru copiii cu vârste cuprinse între 5 și 11 ani.

Tot joi, Comisia Europeană a propus ca rezidenții Uniunii Europene să se vaccineze cu a treia doză „booster” pentru a putea călători într-o altă țară din blocul comunitar fără teste sau obligativitatea de a intra în carantină.

În toată lumea au fost administrate 7,8 miliarde de doze de vaccin împotriva noului coronavirus. De asemenea, 3,3 miliarde de oameni au primit două doze de vaccin, mai exact 42,7% din populația globului.

La nivel european, peste 70 % din populație s-a vaccinat împotriva COVID-19. În total, peste 256 de milioane de adulți din UE au în prezent o schemă completă de vaccinare. În țara nostră, rata de vaccinare a ajuns la 43% din populație.

Valeriu Gheorghiță anunță cum va fi făcută vaccinarea pentru copiii peste 5 ani

Groapa de gunoi Vidra, la un pas de a fi închisă. Primarii au intrat în alertă. Document

Groapa de gunoi
foto cu caracter ilustrativ

Autoritatea Națională de Reglementare pentru Servicii Comunitare de Utilități Publice(A. N. R. S.C) a transmis, la cererea noastră, că are în derulare un control pentru verificarea tarifelor practicate de Eco Sud SA pentru depozitul de gunoi Vidra, în perioada 2016-2020.

Adresa oficială a acestei instituții, comunicată în baza Legii 544/2001, privind accesul liber la informație, spulberă orice precizare potrivit căreia „nu există niciun control”. Raționamentul logic e simplu: câtă vreme nu s-a finalizat controlul, operatorul Eco Sud SA nu poate emite concluzii definitive, spunând că „nu există controale sau că jurnaliștii au falsificat notele de control ale A.N.R.S.C”, așa cum am fost acuzați.

Concret, tarifele aplicate de Eco Sud sunt incerte, cel puțin până la acest moment.

Primarii din sectoarele 1,2, 3, 4 sunt extrem de revolați și arată cu degetul spre Primăria Capitalei, pe care o acuză de nepăsare. Ei spun că s-a ajuns la nerespectarea Hotărârilor de Consiliu Local General. Mai exact, prin Hotărârea de Consiliu Local General din data de 6 iulie 2021, se stabilea tariful de depozitare la groapa Vidra: 24,9 euro pe tonă cu TVA, echivalentul a aproape 124 de lei.

Eco Sud SA refuză să aplice acest tarif potrivit primarilor din sectoarele mai sus menționate și aplică tarife cuprinse între 200 și 214 lei/tona de gunoi. Aceste aspecte au mai fost prezentate de Ziarul de Investigații, iar reacția Eco Sud SA a fost să nege existeța vreunui control. Mai mult decât atât, jurnaliștii a fost acuzați că ar prezenta pasaje falsificate din documentele A.N.R.S.C

Groapa de gunoi Vidra, la un pas de a fi închisă. Primarii au intrat în alertă. Document

Un alt document, prezentat și de „Buletin de București” arată, însă, că primarii din București chiar sunt îngrijorați de comportamentul oficialilor Eco Sud SA. Pe lângă faptul că pierd bani de la bugetul local, riscă să rămână cu gunoiul „la ușă”.

A.N.R.S. C nu a stat cu mâinile în sân și a trimis informare către Primăria Capitalei.

Primăria Municipiului Bucuresti nu a răspuns la solicitările autorităților administrației publice locale ale sectoarelor municipiului București și inclusiv ale operatorilor de salubrizare de a le fi comunica tariful de depozitare pe care Eco Sud S.A. are dreptul să îl practice.

În lipsa comunicării de către Primăria Muncipiului București a perioadei/datei de aplicare a tarifului aprobat de prin H.C.G.M.B., consilile locale ale sectoarelor sunt în imposibilitatea de a hotărâ , în condițiile legii, cuantumul tarifelor/taxelor de salubrizare ce trebuie plătite de utilizatorii serviciului de salubrizare, iar aprobarea alocării de la bugetul local a sumelor pentru plata depozitării și neaprobate de către Consiliul General al Municipiului București este nelegală”, se arată în notificarea transmisă de A.N. R.S.C, Primăriei București, potrivit publicației citate.

Procesele sunt pe rol. Unde ducem gunoiul

A.N.R.S.C ne-a transmis, de asemenea, că sunt două procese pe rol cu firma Eco Sud Sa, în care se contestă anumite măsuri dispuse în notele de control, însă, o decizie finală cu privire la groapa de gunoi Vidra va fi luată în câteva zile. Potrivit surselor noastre autorizate, depozitul ar urma să fie închis.

Garda de Mediu nu s-a ferit să spună public că acest depozit este o „bombă” ecologică și funcționează ilegal.

„S-au adus la cunoștință aspecte legate de ilegalitatea executării lucrărilor de construire a depozitului, de necorelarea capacităților de depozitare prevăzute în actele de reglementare și nerespectarea procedurii de emitere a AIM actualizată și au solicitat analiza legalității desfășurării activității operatorului depozitului de deșeuri Vidra”, explicau în urmă cu un an oficialii de la Garda de Mediu.

Eco Sud SA a deschis procese primăriilor

Pe de altă parte, Eco Sud SA susține tarifele aplicate sunt exclusiv perioadei 2016 – 2017, calculat la un curs mediu euro din perioada 08. 2015 – 07. 2016. În opinia celor de la Eco Sud SA nu pot fi aplicate pentru alte perioade decât cele menționate.

Ziarul de Investigații a cerut date de la toate primăriile din București. În sectorul 3, numit „verde”, Consiliul Local a fost chemat în instanță de acest operator de salubritate, alături de Societatea de Salubrizare și Deszăpezire, Iridex Group SRL, Societatea Vitalia Servicii pentru tratarea deșeurilor SRL. Se dorește anularea unei Hotărâri de Consiliu Local care reduce tarifele aplicate de Eco Sud Sa. Următorul termen este programat la data de 17 decembrie ac.

Primăria Capitalei încă nu a comunicat stadiul proceselor cu Eco Sud SA

Și Consiliul Local al Sectorului 5 a transmis că are procese pe rol cu Eco Sud Sa. Oficialii companiei vor să anuleze Hotărârea Consiliului General prin care sunt obligați să aplice un tarif de maxim 124 lei/tona de gunoi depozitată. Situația este identică și pentru Consiliul Local al Sectorului 6. Până la acest moment, nu sunt hotărâri definitive prin care se stabilește recuperarea unor sume de către primării sau de către Eco Sud SA, urmare a neînțelegerii cu privire la tarifele aplicate. Primăria Capitalei încă nu a răspuns.

În România fiecare județ deține un singur depozit ecologic gestionat de o companie, iar Bucureștiul, pe același principiu, deține un singur depozit ecologic este Depozitul Ecologic Vidra,

Prin urmare, companiile care acționează în domeniul tratării și depozitarii deșeurilor își desfășoară activitatea în regim de „monopol controlat”, așa cum prevede Legea nr. 51/2006 a serviciilor comunitare de utilităţi publice. Cu toate acestea, „monopolul controlat” nu poate duce la practicarea unor tarife neaprobate, este concluzia A.N.R.S.C

Citește și: Eco Sud SA a jefuit bucureștenii prin tarifele la gunoi

Miniștrii din Guvernul Ciucă au depus jurământul la Cotroceni. Iohannis: „Criza politică s-a terminat”

Sursa foto: Observator

Membrii Guvernului Ciucă au depus jurământul la Palatul Cotroceni, după ce președintele României a semnat decretul pentru numirea noului Executiv. Ceremonia a început cu intonarea imnului, iar primul care a depus jurământul a fost premierul Nicolae Ciucă, urmat de viceprim-miniștrii Sorin Grindeanu și Kelemen Hunor.

Guvernul Ciucă a fost votat cu o majoritate de 318 voturi, mai exact cu 84 de voturi mai mult decât minimul necesar de 234 de voturi. Președintele României, Klaus Iohannis, i-a felicitat pe membrii noului Executiv și a precizat că românii au nevoie de fapte, nu vorbe.

Klaus Iohannis: „Criza politică s-a terminat. Dar celelalte crize nu”

Mai mult, șeful statului a recomandat Guvernului să vină cu soluții rapide pentru rezolvarea problemelor cu care se confruntă România. „Oamenii așteaptă plata salariilor și a pensiilor la timp. Pentru toate acestea e nevoie de un guvenr solid, cu o majoritate consistentă în Parlament. Și acum există acest guvern”, a mai spus Klaus Iohannis.

De asemenea, președintele României a amintit că e nevoie ca PNRR să fie implementat și respectat.

„PNRR se cere implementat. Sunt mulți bani ce trebuie investiți în beneficiul românilor. Toată lumea vrea măsuri pentru creștere economică, a salariilor și pensiilor, pentru investiții, autostrăzi, drumuri, spitale, școli și multe altele”, a mai declarat Klaus Iohannis.

Totodată, șeful statului a precizat că a fost nevoie de o renunțare la orgoliile politice pentru formarea unei alianțe care să scoată țara din criză. „A fost nevoie să se treacă peste multe orgolii, și mai mari, și mai mici. Pentru a ajunge la votul de încredere de azi. Așteptările sunt mari. Românii așteaptă să vă apucați de rezolvat problemele. Lumea s-a săturat de crize, de promisiuni. Oamenii vor să vadă fapte, rezultate. Vă invit să le livrați”, a conchis Klaus Iohannis.

Reamintim că PSD are nouă ministere și secretariatul general, PNL are opt ministere și UDMR- trei. De asemenea, liderii partidelor au stabilit un sistem de rotativă, în care intră premierul și ministerele Finanțe, Justiție și Transporturi. Altfel spus, în 2023, premierul ar urma să fie de la PSD, iar PNL va avea ministerul Finanțelor și ministerul Transporturilor. Ministerul Justiției va fi condus de social-democrați.

Ludovic Orban consideră că Guvernul Ciucă va fi incapabil să facă reforme

Ludovic Orban consideră că Guvernul Ciucă va fi incapabil să facă reforme

Sursa foto: Facebook

Ludovic Orban a declarat, după votul de învestire a noului Guvern, că a votat împotrivă și că Executivul condus de Nicolae Ciucă va fi incapabil să facă reforme. Mai mult, fostul premier a afirmat că noul guvern seamnănă cu o „încropeală făcută fără noimă împotriva oricărei logici politice.”

Mai mult, fostul lider al Partidului Național Liberal (PNL) a mai spus că Guvernul va împărți banii pentru „satisfacerea clientelei lacome a PSD.”

„Acest Guvern este o sfidare la adresa românilor cinstiţi, de bună credinţă, care şi-au pus încrederea în formaţiunile politice care i-au înşelat”, a mai precizat Orban.

Ludovic Orban: „Am votat împotriva acestui Guvern al trădării”

De asemenea, fostul președinte al Camerei Deputaților a spus că a votat împotriva Guvernului Ciucă deoarece nu a dorit să facă parte din „monstruoasa coaliție.” Totodată, Orban nu a ezitat să-l atace pe șeful statului.

El a scris, într-o postare pe pagina sa de Facebook, că Iohannis s-a folosit de mandatul primit de la cetățeni pentru a distruge PNL și să aducă la guvernare Partidul Social Democrat (PSD). Ba mai mult, fostul lider liberal e de părere că Iohannis a mințit românii și a vrut să „pară mumă”, dar s-a dovedit a fi „ciuma roșie”. Orban i-a cerut lui Iohannis să demisioneze pentru că trădarea față de poporul român este „insuportabilă”. „Nimeni nu scapă atunci când își bate joc de oameni!”, a concluzionat Ludovic Orban.

Fostul lider PNL a părăsit partidul după 30 de ani de activitate politică

Reamintim că în urmă cu câteva zile, Ludovic Orban, împreună cu alți 16 colegi parlamentari, și-a depus demisia la sediul central al partidului. Pe 12 noiembrie, el a primit un vot de excludere din Partidul Național Liberal (PNL), partid din care face parte încă din 1992. Ludovic Orban, fostul lider liberal, a anunțat că-și va forma propriul partid pentru a continua lupta împotriva coaliției formate între liberali și social-democrați.

Astăzi, 25 noiembrie, Guvernul Nicolae Ciucă a trecut de votul Parlamentului, fiind votat cu 318 de parlamentari, în condițiile în care erau necesare 234 de voturi.

Ludovic Orban, atac dur la Iohannis: „A dovedit că este ciumă roșie”

Reacții la votul de învestire a guvernului Ciucă

Sursă foto: www.digi24.ro
Sursă foto: www.digi24.ro

A avut loc votul de învestire a guvernului.

Rezultatul? Previzibil. Guvernul a primit votul de încredere în Parlament. Și nu orișicum, ci cu o majoritate zdrobitoare: 318 voturi favorabile vs 126 împotrivă.

După atâtea negocieri, doar un naiv mai putea crede că nu va trece. Asta nu înseamnă că nu s-a lăsat cu schimburi de replici, care mai de care mai acide. Ca-n politica românească, bineînțeles.

Foști peneliști la votul de învestire

Cele mai dure reacții le-au avut, după cum era de așteptat, Ludovic Orban și Violeta Alexandru.

Acest Guvern seamănă cu o încropeală făcută fără noimă împotriva oricărei logici politice”, spune Ludovic Orban.

Normal că a votat împotrivă, fără să uite să le bată obrazul foștilor colegi. Pentru c-au înșelat așteptările românilor care i-au votat.

Cam pe aceeași linie a mers și Violeta Alexandru, insistând pe trădare. Trădarea promisiunilor făcute în campania electorală.

”Sunt om care a stat în piaţă, pe frig, împotriva domnului Grindeanu, pe care PNL l-a acceptat în Guvern”, a plusat ea.

Îmi și imaginez mimica lui Grindeanu, în ședință. Jubilare totală.

 USR – prin Dan Barna și Anca Dragu

”Domnule Ciolacu, ați reușit ceea ce nici Ion Iliescu nu a reușit să facă: ați scos PNL din istorie și l-ați pus în buzunarul de la piept al PSD. […]De ce nu l-ați chemat direct pe Liviu Dragnea, că e liber de contract, să îi predați Ministerul Justiției?” este dilema lui Dan Barna.

Explicația e, probabil, foarte simplă: deocamdată Dragnea e ocupat cu propriul partid. Și cu acuze împotriva PSD-ului. Deci n-ar putea face o alianță cu aceștia. Cum adică, să te înjuri și dup-aia să bați palma? Este imposibil! De fapt…

Fostul președinte al Senatului, Anca Dragu, acuză PNL-ul și PSD-ul de cârdășie pentru a-și împărți ciolanul. Dar și asta este imposibil, nu? Cum adică politicieni care se uită, în primul rând, după interesul propriu?

”Unde s-a ascuns Florin Cîţu?” se întreabă George Simion

Într-o formă mai puțin elegantă decât restul reacțiilor, George Simion forțează puțin nota. Mai ales ținând cont de faptul că se afla, totuși, la tribuna Parlamentului.

”Îi este frică, este jenat, poate intră în depresie, unde este micuţul, unde a plecat Florin Cîţu? Probabil este cu domnul Klaus Iohannis, l-a trimis la produs.”

Adevărul e că nu știm unde era Florin Cîțu. El a ales să nu vină la ședință, ci doar la votul de învestire. Practic, la două zile de când e președintele Senatului, a chiulit direct. Fără jenă, fără scrupule.

Bine, probabil partea cu chiulul a învățat-o de la alt președinte. Acela al țării.

Nicolae Ciucă: „Există resurse financiare pentru plata pensiilor şi salariilor”

Sursa foto: Gazeta de Sud

Nicolae Ciucă a menționat, după ce a primit votul de încredere în Parlament, că există bani pentru plata salariilor și pensiilor. Mai mult, noul premier al României a mai anunțat că există și fonduri pentru nevoile Ministerului Sănătății, în contextul pandemiei.

Vineri, 26 noiembrie, Guvernul va dezbate elementele privind rectificarea bugetară și deficitul bugetar.

„Nimeni nu trebuie să aibă vreo temere de faptul că nu sunt resurse financiare pentru plata pensiilor şi salariilor. Sunt asigurate fonduri pentru toate nevoile pe care le are Ministerul Sănătăţii. Nu pot să vorbesc acum de încălcarea acestor angajamente pe plan extern, atâta timp cât nu avem cifrele finale”, a afirmat Nicolae Ciucă, informează Digi24.

Guvernul Ciucă a fost învestit cu 318 voturi

Totodată, social-democratul Marius Budăi a dat asigurări tuturor pensionarilor că se vor găsi bani pentru pensii. El o contrazice pe fostul ministru al Muncii, Raluca Turcan, care a spus că spre sfârșitul lunii noiembrie pensionarii vor rămâne fără bani.  

Mai mult, și liberalul Florin Roman a afirmat că există bani pentru plata pensiilor și salariilor. De asemenea, el a adăugat că din 1 ianuarie 2022, noul Guvern va crește pensiile, salariile și alocațiile.

„Sunt bani pentru că a fost o colectare mai bună. Sunt bani pentru că noi am reușit practic să fiscalizăm pentru prima dată cel mai bine sistemul de colectare de la ANAF. Iar asta ne ajută să putem onora aceste obligații”, a declarat acesta în urmă cu câteva zile.

În urmă cu trei zile, fostul premier Florin Cîțu i-a dat replica Ralucăi Turcan. Ea precizase că nu mai sunt bani pentru pensii. Florin Cîțu a spus că trebuie să-și asume dacă nu mai sunt fonduri.

Numărul pensionarilor din România, într-o continuă scădere

Conform datelor Ministerului Muncii, până la sfârșitul lunii iunie, la noi în țară mai erau 4,9 milioane de pensionari, în scădere cu peste 61.000 de persoane față de iunie 2020. Mai mult, 95% sunt pensionari de asigurări sociale de stat, restul fiind pensionari agricoli.

Guvernul Ciucă a anunțat că din 1 ianuarie 2022, punctul de pensie va creștere la 1586, iar pensia minimă de la 800 la 1000 de lei.

Noul Guvern de Coaliție condus de Nicolae Ciucă a fost învestit de Parlament

Rămâi conectat

6,124FaniÎmi place
București
cer acoperit de nori
27.8 ° C
27.8 °
27.8 °
45 %
3.4kmh
100 %
J
28 °
vin
30 °
S
31 °
D
33 °
lun
37 °

Ultimul articol

Ambasadorul român la Moscova, convocat de ministerul rus de Externe

Ambasadorul României la Moscova, Cristian Istrate, a fost chemat la Ministerul rus de Externe, în urma deciziei președintelui Nicușor Dan de a-l declara pe...

Primarul Ciucu, în continuare sub control judiciar pentru luare de mită

Ciprian Ciucu nu a avut prea mult succes în instanță, ieri. Acesta a cerut anularea măsurii controlului judiciar în dosarul în care este acuzat de...

Nicușor Dan așteaptă o înțelegere între partide pentru un guvern și desemnarea premierului

Nicușor Dan pare că nu se mai grăbește să își desemneze un premier al său, ci așteaptă un semn de la partide. Ieri, șeful statului...