23.9 C
București
joi, 25 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 638

Sergio Mattarella, reales președinte al Italiei

Sergio Mattarella (Repubblica.it)

Preşedintele italian Sergio Mattarella a fost reales sâmbătă pentru un al doilea mandat, în urma unui maraton parlamentar care a scos la iveală diviziuni profunde între partidele aflate guvernare, într-o perioadă critică pentru relansarea post-Covid 19, informează Euronews.

Astfel, după zile de impas, șefii partidelor din Italia l-au îndemnat pe Mattarella (80 de ani), să se răzgândească, având în vedere că mandatul acestuia urma să se încheie pe 3 februarie. Mattarella  a fost reales pentru un al doilea mandat de şapte ani, cu 505 de voturi din partea celor 1.009 senatori, deputaţi şi responsabili regionali chemaţi să voteze.

Reamintim că după șase zile de vot în Parlament, nu s-a ajuns la un consens cu privire la un candidat la președinție, astfel că sâmbătă seară, liderii politici au încercat să îl convingă pe Mattarella să își reconsidere decizia.

Fostul premier Silvio Berlusconi, care conduce Forza Italia, partid de centru-dreapta, a spus că unitatea „nu poate fi găsită astăzi decât în ​​jurul figurii președintelui Sergio Mattarella, căruia știm că îi cerem un mare sacrificiu”.

Ministrul Sănătăţii, Roberto Speranza, președintele Articolo Uno – partid de stânga, a afirmat că realegerea lui Mattarella va fi crucială pentru „un context de stabilitate pentru Italia”.

În timp ce fostul premier, Giuseppe Conte, liderul celei mai mari forțe a Parlamentului, subliniază că „Mattarella este garantul tuturor, imparțial, autoritar”.

De asemenea, premierul Mario Draghi a avut o convorbire sâmbătă cu Mattarella şi i-a spus acestuia că trebuie să rămână în funcţie „pentru binele şi stabilitatea ţării”, potrivit unei surse guvernamentale, relatează Agerpres.  De altfel, mult timp considerat drept favorit, premierul Mario Draghi şi-a văzut şansele diminuându-se, numeroşi parlamentari refuzând să voteze în favoarea sa de teama că se va sparge coaliţia guvernamentală, amestecând dreapta şi stânga, ceea ce ar duce la declanşarea alegerilor legislative anticipate.

Situația a fost atât de tensionată în Italia, încât un celebru star porno și-a anunțat, mai în glumă sau mai în serios, candidatura pentru funcția de președinte al Italiei.

„Este o mare plăcere să aud că politica nu mai este treaba plictisitoare şi tristă cu care suntem obişnuiţi. Aşadar, în lumina noilor deschideri către lumea porno, căreia, aşa cum ştiţi, îi sunt un reprezentat consacrat, îmi anunţ în mod oficial candidtura la funcţia de preşedinte al Republicii”, anunţa în glumă, la 20 ianuarie, starul porno în vârstă de 50 de ani. „Până la urmă este bine cunoscut faptul că eu am făcut mai mult bine ţării decât toţi politicienii la un loc”, a mai adăugat Rocco Siffredi.

Preşedintele Republicii italiene, ales pentru şapte ani, nu are decât un rol onorific, dar poate avea o influenţă decisivă asupra desemnării premierului şi poate dizolva parlamentul. De asemenea, el prezidează Consiliul Superior al Magistraturii, numeşte o treime dintre membrii Curţii Constituţionale şi dispune de dreptul de graţiere.

Republica italiană a avut până acum 12 preşedinţi. Doar unul dintre ei, Giorgio Napolitano (2006-2015), a mai obţinut până acum un al doilea mandat.

Olaf Scholz a câștigat alegerile din Germania

Și al doilea consilier  de la Mogoșoaia și-a dat demisia

preluare Fanatik

Consilierul local Valentin Ene și-a dat demisia din PNL, după ce a agresat-o pe Felicia Ienculescu-Popovici (USR), colegă în Consiliul Local din Mogoșoaia, a transmis PNL Ilfov, într-o postare asumată de Hubert Thuma, președintele filialei de Ilfov.

Gheorghe Dinu, consilierul din partea PMP și-a înaintat, vineri, demisia din partid, iar potrivit Codului Administrativ, în urma demisiei cei doi își pierd și funcțiile din Consiliul Local.

„În cursul acestei zile, Partidul Național Liberal filiala Ilfov a luat act de demisia domnului Valentin Ene, ca urmare a evenimentului de la Mogoșoaia.

Decizia a venit în urma asumării clare și ferme de către PNL Ilfov a unei atitudini de toleranță zero față de orice fel de acțiune care afectează principiile și valorile liberale.

Respingem orice tip de violență, după cum respingem orice tentativă de exagerare și exploatare în sensul atragerii de capital politic din partea USR”, a transmis Hubert Thuma, liderul PNL Ilfov, pe contul de socializare.

De asemenea, mai precizează acesta, „orice distorsionare a situației poate face mai rău, pentru că poate discredita înseși principiile care sunt apărate. Avem încredere că organele abilitate, deja sesizate, vor analiza corect și vor face lumină cu privire la toate aspectele referitoare la acest caz”, a concluzionat Thuma.

Întrebat cum comentează situația de la Mogoșoaia, președintele PNL, Florin Cîțu, a precizat că în cadrul partidului său nu sunt tolerate violențele, de nicio natură, fie că vorbim de cele fizice sau de cele verbale. „I-am cerut preşedintelui PNL Ilfov să ia cele mai drastice măsuri. L-a suspendat din toate funcţiile politice. Nu ştiu dacă este destul. Ştiu că este o anchetă în desfăşurare. Dacă ancheta demonstrează că acest consilier a fost de vină, trebuie exclus imediat”, a spus Florin Cîţu, într-o conferinţă de presă.

La rândul său, primarul de Mogoșoaia, Paul Precup a reacționat după ce în spațiul public au apărut imaginile în care Felicia Ienculescu-Popovici a fost agresată de Ene și Dinu.

„Am analizat toate imaginile apărute în spaţiul public. Este foarte clar, nu e niciun semn de întrebare. Consilierul liberal a greşit grav. I-am telefonat astăzi şi i-am cerut demisia din PNL, dar şi din Consiliul Local”, a scris Paul Precup pe Facebook.

Consilierul agresor de la Mogoșoaia și-a dat „demisia de onoare” din PMP

Condamnatul Ioan Neculaie a fost reținut în Grecia

Ioan Neculaie (preluare G4Media)

Omul de afaceri Ioan Neculaie, fost patron al FC Brașov, dat în urmărire după ce a fost condamnat definitiv la 2 ani şi 6 luni de închisoare cu executare, pentru săvârşirea unei infracţiuni la regimul armelor şi muniţiilor, a fost prins în Grecia, relatează HotNews.

Acesta a fost condamnat în urmă cu o săptămână, de Curtea de Apel Brașov, iar Poliția Română l-a dat în urmărire pentru punerea în aplicare a mandatului de executare a pedepsei cu închisoare, din care urma să fie redusă perioada de arest preventiv.

Dosarul Retrocedărilor din Constanța: Dragoș Săvulescu, liber în Italia

„Având în vedere mandatul de executare a pedepsei închisorii, emis la data de 21.01.2022, pe numele numitului Neculaie Ioan, condamnat definitiv la o pedeapsă cu închisoarea, de 2 ani şi 6 luni cu executare, pentru săvârşirea unei infracţiuni la regimul armelor şi muniţiilor, în urma activităţilor investigative efectuate de IPJ Braşov, cu sprijinul comenzii IGPR, în colaborare cu DOS, DIC, CCPI, Centrul SELEC, poliţiştii greci, coordonaţi de şeful ENFAST din nordul Greciei, astăzi, 29.01.2022, au depistat persoana urmărită pe numele căreia fusese emis un mandat european de arestare şi au condus-o la sediul organului competent, în vederea confirmării şi punerii în executare a mandatului”, anunţă IGPR, citat de G4Media.

De altfel, Neculaie mai are o condamnare pentru aceeași infracțiune, precum și una pentru omor din culpă, fiind eliberat condiționat în 2018.  Condamnarea pentru omor în culpă a venit după ce o persoană a murit într-un accident de muncă petrecut pe platforma Roman, pe care Neculaie o deținea la acel moment. De asemenea, societatea a fost condamnată la 50.000 de lei amendă penală pentru neluarea măsurilor prevăzute de Legea protecţiei muncii şi 70.000 de lei pentru ucidere din culpă. Pe latură civilă, concubina victimei a primit 8.500 euro daune morale şi 1.500 de euro daune materiale, sume care trebuiau achitate de Ioan Neculaie și Aurelian Ragabeja, unul dintre directorii, potrivit site-ului brasovultau.ro.

Omul de afaceri Ioan Neculaie a fost dat în urmărire națională de Poliția Română

Rafila vede o reluare a evenimentelor private abia în luna mai

Alexandru Rafila (captură video)

Ministrul Sănătății, Alexandru Rafila, susține că populația, dar și agenții economici au nevoie de predictibilitate, iar într-o „opinie personală” acesta consideră că în luna mai pot fi reluate evenimentele private, din categoria nunților sau botezurilor, însă în anumite condiții, ce vor fi anunțate în luna martie, când se estimează o scădere a numărului de cazuri de infectare.

„Cred că în luna martie o să putem să avem o discuţie aplicată despre un calendar, pe termen mediu măcar, în aşa fel încât să existe predictibilitate. Toată lumea îşi doreşte predictibilitate. Cred că în martie, când vom avea elemente mult mai concrete în ceea ce priveşte evoluţia pandemiei, putem să stabilim împreună un program. E o opinie personală, dar cred că începând din luna mai aceste tipuri de evenimente se pot relua. Probabil cu anumite limitări, nu ştiu dacă se referă neapărat la număr, dar trebuie păstrate elementele de siguranţă care înseamnă o oarecare distanţare sau în cazul unor evenimente publice utilizarea măştii”, a spus Alexandru Rafila, în cadrul unei conferințe de presă. Mai mult, ministrul susține că în cazul tulpinii Omicron masca este cel mai important element de protecție.

PSD lansează acuzații la adresa USR-ului din cauza unui sondaj în care ministrul Sănătății este bine văzut

„Nu aveam cum să încălcăm legislaţia şi să încheiem cu ei un contract”

În privința fondului pe care cei de la Pfizer l-au cerut autorităților din România pentru despăgubirea eventualelor victime ale administrării medicamentelor sale inovative, dar care ar crea foarte multe rezerve, în primul rând în rândul pacienților, ministru Rafila susține că solicitarea americanilor nu este adaptată legislației românești, dar nici a celei europene. Mai mult, Rafila a explicar și care a fost motivul pentru care i-a refuzat pe aceștia.

„Pfizer a venit cu un contract cu model american pe care noi nu am putut să îl acceptăm pentru că el nu era în niciun fel adaptat legislaţiei româneşti şi legislaţiei europene care includea şi această prevedere. E o prevedere standard pentru contractele americane, deci era clar că nu putem să acceptăm un astfel de contract. Aşteptăm în momentul de faţă să vedem contractual din partea UE pentru că în aceste zile se finalizează. Era vorba de un contract bilateral. Şi pentru că nu aveam cum să încălcăm legislaţia şi să încheiem cu ei un contract, aşteptăm contractul pe care îl va încheia UE cu Pfizer şi acum avem mai multe elemente pentru că ieri Agenţia Europeană a Medicamentului a acordat autorizaţie acestui medicament şi atunci putem avea mai multe informaţii pe care să le punem dispoziţia publicului, cum am făcut de fiecare data. Vrem să fim transparenţi, punem toate informaţiile la dispoziţie, inclusive potenţialele limitări ale utilizării acestui medicament sau reacţii adverse încât toată lumea să facă în cunoştinţă de cauză tratamentul cu medicaţia antivirală”, a declarat Rafila.

În acest momet, România se află în a patra zi cu un număr de peste 30.000 de cazuri de infectare, vârful fiind atins în 26 ianuarie, când au fost confirmate 34.255 de cazuri, cu 108.937 de teste efectuate, ceea ce reprezintă o rată de pozitivare de 31,44 %.

Pfizer: despăgubiri pentru victimele medicamentelor inovative

Cîțu, despre creşterea economică: “Anul trecut a fost cel mai bun an din istorie”

Foto: Digi 24
Foto: Digi 24

Retrospectivă: conform declaraţiilor oferite de Cîţu în cursul zilei de sâmbătă, anul trecut a fost cel mai bun din punct de vedere economic.

Florin Cîţu a declarat, azi, 29 ianuarie, că această creștere a fost consecința faptului că s-au transferat mai multe resurse către investiții.

De asemenea, preşedintele PNL a pus accent pe menţinerea măsurilor liberale. În plus, a făcut apel la social-democrați să nu facă promisiuni care nu le pot respecta.

Apelul preşedintelui PNL, către PSD: “Să nu promitem ce nu putem să facem”

În cadrul discursului, Florin Cîțu a ţinut să insiste pe faptul că anul 2021 a fost cel mai bun an din istorie. Cu toate acestea, există un singur regret, acela că nu a avut timpul necesar pentru a duce la final reformele.

Succesul s-ar fi văzut în buzunarul tuturor românilor. Măsurile luate au fost cele mai bune și au dus la această creștere economică” , a punctat preşedintele PNL.

Cîţu este de părere că anul trecut a fost un an înfloritor economic, iar banii au fost folosiți pentru a compensa facturi, fără să se pună în pericol deficitul

Făcând o analiză a ultimilor doi ani, acesta consideră că anul 2021 a reprezentat un test despre cum funcționează economia liberală. Conform declaraţiilor, anul trecut, economia liberală a trecut cu brio acest test.

Astfel, dacă România intenţionează să cunoască noi creşteri economice, singura soluţie o reprezintă menţinerea măsurilor liberale.

În ceea ce priveşte parteneriatul cu PSD, Cîţu a ţinut să puncteze că social-democrații au înţeles împărţirea bugetară. Deşi au promis creșterea pensiilor cu 40%, au înțeles că o creştere de 10% reprezintă soluţia pentru un câștig pe termen lung.

Florin Cîţu: “Azi, România trece printr-o perioadă dificilă, dar diferită, o criză a prețului la energie. Trebuie să găsim soluții. Crize vor există mereu și vor fi diferite”

Să nu promitem ce nu putem face pentru că e periculos. Cu pensiile, s-a putut cu creșterea de 10%. Dacă mergem în ritmul asta vom putea crește și pensii și salarii. Dar să nu promitem ce nu putem face.

Anul trecut s-a demonstrat că poți avea creștere mare când te poți împrumută pentru investiții. Te poți împrumută dacă o faci pentru investiții”, a conclus preşedintele PNL.

Consilierul agresor de la Mogoșoaia și-a dat „demisia de onoare” din PMP

Gheorghe Dinu (preluare Facebook USR)

Gheorghe Dinu, consilierul local din Mogoșoaia, acuzat că a agresat o colegă din CL, membră a USR, și-a dat „demisia de onoare” din Partidul Mișcarea Populară (PMP), pe listele căruia a obținut funcția de consilier. În urma demisiei, potrivit Codului Administrativ, acestuia îi încetează și mandatul de consilier local.

Anunțul a fost făcut pe pagina oficială de Facebook a PMP, unde reprezentații partidului au transmis că „PMP are toleranță zero față de violența fizică și verbală în politică”.

Reamintim că incidentul în care au fost implicați consilierii Felicia Ienculescu-Popovici (USR) – aceasta fiind partea agresată, Valentin Ene (PNL) și Gheorghe Dinu (PMP) a avut loc în timpul unor discuții legate de „Sector 0”, concret despre transformarea a 1.339 hectare din comuna Mogoșoaia într-un ansambluu rezidențial.   

PMP, Facebook

După ce imaginile și filmarea cu întreg scandalul au fost date publicității, liderul PNL Ilfov a anunțat că Valentin Ene a fost „suspendat” din toate funcțiile politice. Însă suspendarea lui Ene nu înseamnă pierderea mandatului de consilier local, așa cum se întâmplă în cazul lui Dinu Gheorghe de la PMP. De altfel, acestuia din urmă, chiar Eugen Tomac a fost cel care i-a cerut să își dea demisia din calitatea de membru al partidului. În prezent, locurile din Consiliul Local Mogoșoaia sunt împărțite astfel: 8 PNL, 4 USR, 2 PMP, 1 PSD.

Ședință de consiliu, cu „greii” USR în spate

Incidentul de la Mogoșoaia nu a rămas fără ecou, căci polițiștii din Buftea au deschis deja un dosar penal în acest caz. Mai mult, la ședința de CL, de vineri, Dacian Cioloș, Dan Barna, Cătălin Drulă, Anca Dragu și alți membri USR au fost prezenți pentru a-și susține colega.  

„Am venit să transmitem un semnal foarte clar că USR nu acceptă comportamentul de tip mafiot din partea unor aleși, intimidări, atunci când consilierii noștri își fac treaba, pun întrebări și cer respectarea legii. (…) Apreciez că am avut reacții și de la PNL, și de la PMP la solicitarea mea de ieri. M-aș fi așteptat ca și domnul Cîțu, președintele partidului, să aibă o reacție, nu doar filiala locală. (…) Ce au anunțat ca sancțiuni e apă de ploaie. Nu văd cum locuitorii pot să fie reprezentați în Consiliul Local de oameni care își permit să amenințe colegii de Consiliul Local cu scaunul cu rotile pentru că au cerut respectarea legii pentru acest tun imobiliar care se prefigurează aici sub oblăduirea primarului, a unor consilieri locali”, a declarat Dacian Cioloș.

Membră USR din Mogoșoaia, amenințată și agresată de doi consilieri PNL și PMP. Cioloș cere o anchetă: „Dacă mai există autoritate în acest stat, trebuie să se vadă acum”

Vasile Dîncu: „În ceea ce privește rezerviştii, nu avem un plan de mobilizare”

Foto: Facebook

Vasile Dîncu, ministrul Apărării, a explicat la România Actualități că ordnele de mobilizare care au apărut în spațiul public fac parte dintr-un plan normal privind activarea rezerviștilor, o evidență care se reface anual, și care nu are nicio legătură cu contextul actual. Prin aceste explicații, ministrul Apărării încearcă să răspundă întrebărilor pe care opinia și le-a pus în ultima vreme, având în vedere starea de conflict dintre Rusia și Ucraina.

„Pot să spun foarte clar: în ceea ce privește rezerviştii, nu avem un plan de mobilizare. De altfel dacă observați cu atenție, nici măcar Ucraina nu a trecut la mobilizare generală. Noi avem un plan normal pentru activarea rezerviștilor în fiecare an. Corpul rezerviștilor, câteva mii de oameni, sunt chemați pentru a se reface evidențele legate de adrese, de starea lor și așa mai departe. Asta este o chestiune care înseamnă actualizarea bazei de date. Deci în acest moment dacă au apărut și am văzut în presă că a apărut un ordin de mobilizare, acesta era unul regulat, unul care nu ține de o situație excepțională”, a declarat Vasile Dîncu la România Actualități.

De altfel, potrivit Legii 446/2006, „evidenţa militară a cetăţenilor încorporabili şi a rezerviştilor reprezintă ansamblul activităţilor desfăşurate pentru cunoaşterea şi actualizarea datelor referitoare la identitatea, pregătirea profesională, militară şi de specialitate, ocupaţia, locul de muncă, domiciliul şi situaţia medico-militară a acestora”.

Preluare Antena 3

În privința stagiului militar obligatoriu, ministrul Apărării susține că în acest moment nu este luată nicio decizie, însă a reamintit de alte două decizii luate la finalul anului trecut: un sistem de voluntariat, ca o formă de profesionalizare a tinerilor, respectiv o selecție pentru formarea de cadre militare profesioniste.

 „Avem două decizii importante despre care am vorbit luna trecută pe larg. Este vorba de sistemul de voluntariat pe care l-am redeschis acum în acesta an şi deja am văzut că avem  foarte mulți tineri care vor să vină, sunt rezerviști voluntari, cei care intră în sistem, dar care rămân acasă. Avem un plan destul de important aici şi avem încă un concept, probabil că o să promovăm luna viitoare cel de militari în termen voluntari, adică sunt şi tineri care să poată face în formule mai scurte, care să poată face stadiul militar şi prin aceasta, într-un fel, se şi profesionalizează. E o posibilă profesionalizare, este şi o modalitate prin care noi putem să aducem după aceea, să creăm cadre pentru a selecţiona tineri care, până la urmă, să devină ofiţeri sau, în orice caz, cadre militare profesioniste”, a mai spus ministrul Apărării, care a subliniat că în niciun caz nu este vorba de stagiul militar obligatoriu, așa cum au fost până la 1 ianuarie 2007.

Totodată, potrivit Legii 395/2005, pe durata stării de război, a stării de mobilizare, precum şi pe timpul stării de asediu, executarea serviciului militar devine obligatorie, în condiţiile legii.

Conform Legii 446/2006, soldaţii şi gradaţii în rezervă se ţin în evidenţă până la împlinirea vârstei de 45 de ani, astfel: a) clasa I: până la 35 de ani inclusiv; b) clasa a II-a: de la 36 de ani până la 40 de ani inclusiv; c) clasa a III-a: de la 41 de ani până la 45 de ani inclusiv, în timp ce cadrele militare în rezervă se ţin în evidenţă, pe clase de evidenţă, până la împlinirea vârstei prevăzute de lege.

Lege susţinută de Ciucă: Armata va putea să recruteze tineri

Marius Budăi cere mai mult respect din partea mediului de afaceri

Marius Budăi (Facebook)

Marius Budăi, ministrul Muncii, cere o mai mare aplecare a mediului de afaceri către angajați, subliniid că „cea mai importantă resursă de pe pământ este resursa umană”, astfel, dacă angajații se vor simți respectați vor avea și un randament al muncii mai crescut. Iar acest fapt se va vedea în „creșterea rezultatelor din exercițiul financiar”.

Totodată, pe lângă acest apel făcut către reprezentanții mediului de afaceri, Budăi încearcă să arate că și statul are un rol important, prin măsurile pe care le-a luat pentru încurajarea ocupării forței de muncă. Una dintre cele mai importante fiind cea privind „subvenționarea cheltuielilor cu forța de muncă” pentru angajarea absolvenților, a tinerilor NEET sau a șomerilor cu vârsta de peste 45 de ani. Este vorba de acordarea timp de 12 luni, în anumite condiții, a sumei lunare de 2.250 de lei.

„Avem măsuri la Ministerul Muncii pentru a încuraja ocuparea şi pentru a sprijini angajatorul. Aceste măsuri sunt cei 2.250 lei pentru fiecare ucenic, tânăr angajat, şomer de peste 45 de ani, acele categorii greu angajabile. Trebuie să creăm măsuri să sprijinim mediul de afaceri să îşi creeze locuri de muncă, să şi le apere, dar şi mediul de afaceri trebuie să se aplece cu atenţie asupra angajaţilor săi”, a spus ministrul Muncii, citat de România TV.

Cât privește munca la negru, ministrul Budăi susține că este foarte importantă implicarea tuturor autorităților, explicând situațiile cu care s-a confruntat în vremea când era director la Casa de Pensii Botoșani, când erau mulți pensionari, care deși au lucrat 30-40 de ani aveau o pensie foarte mică, tocmai pentru că erau plătiți la „gri”, în cărțile de mucă aveau salariul minim pe economie și mai primeau ceva „la negru”.

„Credeţi-mă că pe atunci mi-au trecut prin mâini, filă cu filă, peste 10.000 de dosare din cele 110.000 dosare care erau la Botoşani la acea vreme. Foarte multe persoane au câte 20-25 de ani stagii de cotizare, în cel mai bun caz la normă întreagă, cu salariul minim, dar majoritatea au fracţiune de normă”, a spus ministrul Muncii.

De altfel, acesta este și motivul pentru care a fost introdusă regula potrivit căreia atunci când deții un singur contract de muncă cu jumătate de normă, fără alte contracte suplimentare, angajatul să fie plătit pe baza principiului contributivităţii, la norma întreagă.

„Acei oameni care au lucrat 20 de ani la fracţiune de normă pe salariul minim, gândiţi-vă ce contribuţii au avut la pensii. Şi pensiile sunt aşa cum sunt şi din această cauză”, a conchis ministrul Muncii, Marius Budăi.

Potrivit inspectorului general de stat Dantes-Nicolae Bratu, şeful Inspecţiei Muncii, la nivel naţional în programul REGES/REVISAL sunt înscrise 6.593.847 contracte muncă, din care 1.144.168 contracte parţiale şi 5.533.587 salariaţi. Dintre contractele parţiale existente, vineri erau înregistrate 324.055 contracte cu normă de patru ore şi 315.993 contracte cu normă de două ore.

Dintre acești salariați, aproximativ 1,6 milioane sunt cu salariul minim pe economie, care de la 1 ianuarie 2022 a ajuns la 2.550 de lei (1.524 de lei „în mână”).

Budăi: „Nu vreau să dau speranțe, să spun că pensiile vor crește, însă noi vom da plus valoare”

Noul prefect de Timiș, Mihai Ritivoiu, se implică în criza termoficării din Timișoara

Mihai Ritivoiu (Facebook)

Mihai Ritivoiu, președintele PSD Timiș, a fost învestit în funcția de prefect, la cinci luni după ce postul a rămas liber ca urmare a eliberării din funcție a lui Zoltan Nemeth (USR), prin ieșirea de la guvernare.

Printre temele pe care le va avea în atenție, în perioada imediat următoare, se află cea a termoficării din Timișoara, o situație pentru a cărei rezolvare s-a cerut sprijinul Guvernului, dar și cea a migranților, care trec ilegal granița, zi de zi.

„Numirea de astăzi mă onorează și responsabilizează deopotrivă. (…) Alături de colegul meu Sorin Ionescu (n.r. – al doilea subfrecet de Timiș) înțelegem că PSD ne-a trimis aici ca să arătăm alegătorilor din Timiș că am înțeles mesajul transmis la alegerile din 2020 și că vom face tot ce ne stă în putere pentru a transmite certitudinea că se guvernează onest, competent, cu bun simț și transparență. Suntem deschiși și vom colabora cu toate forțele politice, cu toate primăriile, cu CJ și societatea civilă pentru a transmite ideea acestui act de guvernare onestă și în folosul cetățenilor”, a transmis Mihai Ritivoiu, prefectul județului Timiș.

Acesta a trecut în revistă problemele cu care se confruntă comunitatea timișeană. Pe lângă cele privind pandemia, criza facturilor la energie și gaze, tensiunile din Ucraina, „noi, în Timiş, avem şi problema migranţilor care întră în ţară intr-un număr tot mai mare”, a afirmat Mihai Ritivoiu, după depunerea jurământului.

De altfel, prima măsură pe care o ia în calitate de prefect, Mihai Ritivoiu, este să îi aducă la aceeaşi masă a discuţiilor pe primarul din Timişoara, Dominic Fritz, şi preşedintele Consiliului Judeţean Timiş, Alin Nica, pentru a discuta soluţii în problema termoficării din Timişoara.

 „Pe lângă acestea, timişorenii se confruntă cu o problemă critică, problema Colterm, după cum ştiţi, se stă în frig în spitale, în şcoli, în case, oameni bolnavi, oameni suferinzi şi aceasta este o chestiune care doare şi din punctul meu de vedere este prima prioritate, trebuie să lăsăm artizanatul politic, nu discutăm de PNL, PSD, USR, discutăm de timişoreanul care de 30 de ani contribuie la bugetul de stat şi este una din puţinele ocazii în care întinde o mână ca să fie ajutat. Sunt convins că găsim o soluţie, i-am şi invitat pe primarul Dominic Fritz şi preşedintele CJT Alin Nica, de urgenţă să vedem ce se poate face şi în ce măsură guvernul se poate implica”, a mai declarat Ritivoiu.

Dan Negru: „Două partide mi-au propus să candidez la Primăria Timișoarei! Ca marionetă, m-am prins”

PSD lansează acuzații la adresa USR-ului din cauza unui sondaj în care ministrul Sănătății este bine văzut

Alexandru Rafila (captură video)

PSD a lansat acuzații la adresa celor de la USR, după ce sondajul pe care l-au făcut pe site-ul oficial al formațiunii care a condus Ministerul Sănătății în Cabinetul Cîțu.  Concret este vorba de un sondaj în care românilor li se cerea să îi acorde o notă actualului ministru, Alexandru Rafila.

„Puneți sondajul înapoi! Românii vor să voteze, lașilor!  Nu mai merge să măsluiți voi voturile, cum ați făcut-o la Sectorul 1 sau în alegerile voastre interne!”, au scris reprezentanții PSD pe contul de Facebook.  

Unul dintre internauți a avut o întrebare chiar pentru social democrați. „Din sondajul PSD reiese că Rafila e foarte bun? Sau vă este teamă să întrebați.”

Captură vot sondaj USR

Replica celor de la USR, la acuzațiile PSD, nu a întârziat să apară, aceștia au precizat că nu ei au „scos” sondajul, ci că le-a „picat” serverul, „la fel cum a picat rata de vaccinare de când e Rafila ministru”. Mai mult, au continuat cu săgețile spre social democrați. „Serverul își va reveni, rata de vaccinare cu Rafila ministru… avem dubii”, au mai scris cei de la USR.

Potrivit acestui sondaj, ministru Rafila este apreciat de 59% dintre cei care au votat, în timp ce 35% dintre acestea consideră că prestația lui Rafila este „nesatisfăcătoare”.

În „descrierea” sondajului, cei de la USR consideră că „lipsa de acțiune a lui Alexandru Rafila în plin val 5 al acstei pandemii este nu numai inexpliabilă, dar profund iresponsabilă”. Mai mult, aceștia îi cer actualului ministru al Sănătății să ia măsuri concrete și în regim de urgență pentru accelerarea campaniei de vaccinare.

„Vaccinarea este singura soluție pentru a reuși să reducem riscul de îmbolnăvire și însuși domnul Rafila cunoaște acest lucru, cu atât mai mult cu cât din postura de specialist, anul trecut, din Opoziție, dădea lecții și critica «inconsecvenţa şi neseriozitatea» guvernului privind scăderea numărului de persoane vaccinate împotriva COVID-19”, se mai arată în „descrierea” sondajului.

„Nota” pentru Rafila a fost „cerută” în ziua în care România înregistra pentru a doua zi consecutiv peste 31.000 de cazuri de infectare cu Covid (cu puțin peste 100.000 de teste efectuate, cu o rată de pozitivare de 31%).

Rafila: „O să renunțăm la certificatul internațional când va exista o decizie la nivelul UE”

Un bărbat din Covasna și-a vândut fiica de 15 ani unor traficanți de carne vie. Fata a fost exploatată timp de doi ani, tatăl a fost arestat

foto ilustrativ-Știri Botoșani

Trei bărbați din Covasna au fost reținuți ieri într-un dosar instrumentat de procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism, fiind acuzați de trafic de minori, rele tratamente aplicate minorului și viol în formă continuată.

Concret, din ce explică procurorii DIICOT, unul dintre inculpați și-a vândut fiica minoră celorlalți doi inculpați, care au traficat-o timp de doi ani, până în 2021.

După o noapte în arest, cei trei au fost prezentați instanței cu propunere de arestare preventivă, soluția instanței fiind aceea ca doar unul dintre aceștia să rămână cu cătușe – tatăl fetei traficate, iar ceilalți să fie plasați sub control judiciar.

Admite în parte propunerea Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie – Direcţia de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism – Biroul Teritorial Covasna, doar cu privire la inculpatul GERGELY VIKTOR şi, în consecinţă: dispune arestarea preventivă a inculpatului GERGELY VIKTOR – pe o durată de 30 de zile, începând cu data de 28 ianuarie 2022 şi până la data de 26 februarie 2022 inclusiv. Dispune emiterea mandatului de arestare preventivă cu privire la inculpatul GERGELY VIKTOR. Respinge propunerea de arestare preventivă privind pe inculpaţii MAJLAT LORAND şi MAJLAT ISTVAN.

Dispune luarea măsurii controlului judiciar faţă de inculpatul MAJLAT LORAND pentru o perioadă de 60 de zile de la data de 28 ianuarie 2022 până la data de 28 martie 2022 inclusiv. Dispune punerea în libertate de îndată a inculpatului MAJLAT LORAND, dacă nu este reţinut ori arestat într-o altă cauză. Pe timpul cât se află sub control judiciar inculpatul MAJLAT LORAND, trebuie să respecte următoarele obligaţii: a) să se prezinte la organul de urmărire penală, la judecătorul de cameră preliminară sau la instanţa de judecată, ori de câte ori este chemat; b) să informeze de îndată organul judiciar care a dispus măsura sau în faţa căruia se află cauza cu privire la schimbarea locuinţei; c) să se prezinte la Poliţia Municipiului Târgu Secuiesc organ desemnat cu supravegherea, conform programului de supraveghere întocmit de organul de poliţie sau ori de câte ori este chemat. Pe timpul controlului judiciar impune inculpatului MAJLAT LORAND să respecte următoarele obligaţii: a) să nu părăsească limitele Municipiului Târgu Secuiesc, judeţul Covasna, decât cu încuviinţarea prealabilă a organului judiciar; b) să comunice periodic respectiv lunar, informaţii despre mijloacele sale de existenţă; c) să nu se apropie de persoana vătămată şi cu coinculpaţii GERGELY VIKTOR şi MAJLAT ISTVAN şi să nu comunice cu aceştia direct sau indirect, pe nicio cale.

Dispune luarea măsurii controlului judiciar faţă de inculpatul MAJLAT ISTVAN pentru o perioadă de 60 de zile de la data de 28 ianuarie 2022 până la data de 28 martie 2022 inclusiv. Dispune punerea în libertate de îndată a inculpatului MAJLAT ISTVAN, dacă nu este reţinut ori arestat într-o altă cauză. Pe timpul cât se află sub control judiciar inculpatul MAJLAT ISTVAN trebuie să respecte următoarele obligaţii: d) să se prezinte la organul de urmărire penală, la judecătorul de cameră preliminară sau la instanţa de judecată, ori de câte ori este chemat; e) să informeze de îndată organul judiciar care a dispus măsura sau în faţa căruia se află cauza cu privire la schimbarea locuinţei; f) să se prezinte la Poliţia Comunei Poian, judeţul Covasna – organ desemnat cu supravegherea, conform programului de supraveghere întocmit de organul de poliţie sau ori de câte ori este chemat. Pe timpul controlului judiciar impune inculpatului MAJLAT ISTVAN să respecte următoarele obligaţii: d) să nu părăsească limitele Comunei Poian, judeţul Covasna, decât cu încuviinţarea prealabilă a organului judiciar; e) să comunice periodic respectiv lunar, informaţii despre mijloacele sale de existenţă; f) să nu se apropie de persoana vătămată şi cu coinculpaţii GERGELY VIKTOR şi MAJLAT LORAND şi să nu comunice cu aceasta direct sau indirect, pe nicio cale”, se arată în încheierea instanței, care a fost deja contestată de inculpatul arestat, dar și de DIICOT.

Potrivit comunicatului DIICOT, fata a fost vândută în 2019, când avea 15 ani. Tatăl a fost cel care a dus-o la domiciliul unuia dintre inculpați, anchetatorii arătând că „fapta a fost săvârșită prin constrângere, inducere în eroare și abuzând de poziția sa de autoritate asupra minorei și de situația vădit vulnerabilă a acesteia datorată nivelului de educație, dezvoltare fizică și psihică și situației de dependență în care se afla”. Odată ajunsă la ceilalți doi inculpați, fata a trăit un coșmar permanent, mai arată procurorii.

Ceilalți doi inculpați au lovit-o, au lipsit-o de libertate și au exploatat-o sexual și prin obligarea la muncă pe minoră în perioada 2019-2021, interval de timp în care victima a fost ținută în stare de aservire și lipsire de libertate prin folosirea violenței fizice și psihice, profitând de vulnerabilitatea acesteia. În toată această perioadă, cei doi inculpați au beneficiat de sprijinul inculpatului care și-a traficat copilul”.

STB extinde plata cu cardul bancar a călătoriei la toate mijloacele de transport

STB (Facebook)

Societatea de Transport București (STB) a anunțat extinderea plății cu cardul a călătoriei la toate mijloacele de transport, pe care o consideră „cea mai simplă și rapidă” modalitate de achitare a călătoriei. Potrivit reprezentanților STB, până acum, această facilitate era disponibilă doar în autobuzele noi Otokar și Mercedes Hibrid, se arată într-un comunicat al STB, publicat pe pagina oficială de Facebook.

Astfel, STB a demarat la finalul anului trecut procedura de achiziție a acestui serviciu, care să vină în sprijinul tuturor cetățenilor să își achite rapid și ușor călătoria, chiar dacă nu dețin un card de transport, indiferent de tipul de vehicul utilizat – tramvai, troleibuz sau autobuz de generație veche. Mai mult, măsura vine și în sprijinul persoanelor care se află doar în trecere prin Capitală.

„Utilizatorii noștri așteaptă simplificarea procesului de plată și integrarea tehnologiei în rutina lor zilnică. Ei pot folosi cu ușurință dispozitive ca telefonul mobil sau smartwatch-urile asociale unui card bancar pentru a achita călătoria direct la validatorul din vehicul, fără grija unui card de transport sau deplasarea la un centru de vânzare”, a declarat Adrian Criț, directorul STB.

De asemenea, mai afirmă reprezentanții STB, un alt avantaj al acestei soluții de digitalizare a serviciilor de plată este acela că validatoarele permit atât plata cu cardul bancar, cât și plata cu cardul de transport.

„Termenul de implementare a serviciului de plată cu cardul bancar direct în vehicule este de 180 zile, condiționat și de situația pandemică la nivel internațional ce a afectat piața de componente electronice și implicit numărul mare de echipamente necesare pentru tot parcul STB SA”, se mai arată în comunicatul companiei de transport în comun.

În acest moment, călătorii au următoarele modalități de plată: centrele de vânzare, automatele vânzare, cardul bancar contactless (pe cele două tipuri de autobuze noi), aplicația 24Pay, on-line și sms.

STB vrea bilete „cu timp” pe mijloacele de transport din Capitală

Rămâi conectat

6,124FaniÎmi place
București
cer acoperit de nori
23.9 ° C
24.4 °
22.8 °
65 %
1.2kmh
100 %
mie
24 °
J
28 °
vin
31 °
S
33 °
D
33 °

Ultimul articol

Jurnalist trimis în judecată pentru propagandă legionară

Anchetă finalizată în dosarul unui jurnalist care gestionează un post de radio, prin intermediul căruia face propagandă legionară. Acesta a fost plasat sub control judiciar...

Grindeanu își face planuri de prim-ministru

Sorin Grindeanu pare dispus să se „sacrifice” pentru țară și să își aume mandatul de premier. După 2 încercări ratate ale lui Nicușor Dan cu...

Polițist din Olt, arestat pentru trafic de influență

Un ofițer de poliție, subcomisar în cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Olt – Serviciul de Investigare a Criminalității Economice, a ajuns la rândul său...