29.5 C
București
luni, 22 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 546

Biblioteca ASTRA Sibiu a expus una dintre picturile copiilor ucraineni

Sursă foto: Facebook/Radu Vancu
Sursă foto: Facebook/Radu Vancu

În seara zilei de joi, 24 martie 2022, în Foaierul Bibliotecii Județene ASTRA Sibiu, a avut loc vernisajul expoziției de pictură „Peaceful Sky Over Ukraine”.

Este un eveniment care s-a bucurat de prezența unui public numeros și entuziast, au precizat reprezentanții, pe contul de Facebook.

Proiectul artistic este inițiat de Organizația pentru Tineret „Здоровая Украина”/ „Healthy Ukraine” din Kiev, reprezentată de Stanislav Lypovskyi, și organizat în colaborare cu Alexandra Mihalcea.

Expoziția „Peaceful Sky Over Ukraine” cuprinde o serie de lucrări de pictură realizate de copiii ucraineni. Războiul văzut prin ochii copiilor este tema expoziției găzduită de Biblioteca Județeană ASTRA Sibiu

Copii au fost incluși într-un program de terapie prin artă, pornit la începutul conflictului armat din Crimeea, în 2014, cu scopul de a-i sprijini pe cei afectați de acesta.

 Urmărind aceste lucrări de pictură, veți înțelege emoțiile puternice prin care au trecut nu doar copii, dar și toți cetățenii Ucrainei. Sunt copii care au văzut războiul cu ochii lor, copii din Mariupol, din Kyiv, din Harkyv, orașe bombardate în ultimele săptămâni. În lucrările expuse în cadrul expoziției, copiii și-au dezvăluit frica, dar totodată și speranța. Activitățile de desen și pictură îi ajută să depășească emoțiile negative puternice”, a declarat Stanislav Lypovskyi.

De asemenea, Stanislav a precizat că expoziția va putea fi vizionată la Biblioteca ASTRA Sibiu timp de două săptămâni, urmând a fi itinerată în orașe din Romania, inclusiv București. După, va merge în Slovacia, Germania și alte state europene.

Radu Vancu: ”Ce fac copiii aceștia în desenele lor este să adune toate inimile lumii într-o comunitate care speră din răsputeri că frumusețea mai e posibilă”

Radu Vancu, scriitor și profesor, a fost prezent în cadrul evenimentului. Scriitorul a precizat că Ucraina rămâne supra-tema planetei, în această perioadă.

”Desenele îi ajută pe ei să vadă lumina și ne ajută și pe noi să vedem frumusețea în continuare, într-o lume care face tot posibilul să distrugă frumusețea. Copiii aceștia sunt inimi care încă speră că lumina mai e posibilă. Faptul că lumina este posibilă pentru acești ochi, pentru aceste inimi, în lumea atât de întunecată și de îngrozitoare, ne arată că, de fapt, există o speranță pentru specia noastră. Noi nu suntem doar specia care produce războaie cumplite”, a spus Radu Vancu, scriitor și profesor, în cadrul evenimentului.

”Cel mai mult m-a impresionat lucrarea în care un copil încearcă să escaladeze infernul, să se cațere dintr-un infern subteran către un soare de o lumină splendidă”

E istoria acestor copilării distruse care speră că vor vedea lumina și, într-un fel, istoria speciei noastre care mereu a sperat că va ieși din întuneric către o lumină vindecătoare”, a adăugat scriitorul.

Expoziția este deschisă publicului în perioada 24 martie – 7 aprilie 2022, în Foaierul Bibliotecii Județene ASTRA Sibiu (Str. George Barițiu, nr. 7, sediul nou, parter), de luni până vineri, în intervalul orar 8:00 – 20:00.

Scade prețul la gaze în Europa

Sursa foto: Pixibay

Vineri, 25 martie, prețurile la gaze naturale în Europa a scăzut după acordul semnat între SUA și UE ce deschide calea spre majorarea livrărilor de gaz lichefiat, informează Digi24.

Mai exact, la Bursa de la Amsterdam, cotațiile futures la gaze naturale a scăzut cu 7%, cotațiile scăzând până la 103,75 de euro pentru pentru un Megawatt-oră. Maximul istoric a fost atins la începutul lunii martie, când prețul a ajuns la 345 de euro.

Din cauza conflictului ruso-ucrainean, Uniunea Europeană vrea să își reducă dependența de gazele rusești, care în momentul de față asigură 40% din necesar. Cu toate acestea, capacitatea de import a Europei este limitată, iar liderii statelor caută soluții pentru a renunța definitiv la gazul provenit din Rusia.

Acord istoric semnat între SUA și UE

Vineri dimineață, Joe Biden a anunțat că Statele Unite vor furniza cel puțin 15 miliarde de metri cubi suplimentari de GNL până la sfârșitul anului, în parteneriat cu mai multe state.

„SUA vor oferi 15 miliarde de metri cubi de gaz lichefiat. Comisia va lucra să depoziteze gazul pe tot continentul. Vom promova folosirea de hidrogen ecologic pentru a reduce emisiile de carbon. Vom crea o echipă comună pentru a implementa aceste schimbări, care va fi condusă de oameni din echipa Casei Albe și a Comisiei Europene. Știu că eliminarea gazului rusesc va costa Europa, dar este lucrul corect de făcut din punct de vedere moral”, a precizat președintele american.

Totodată, Joe Biden a precizat că până în 2030, scopul pe termen lung este de a livra Europei aproximativ 50 de miliarde de metri cubi pe an de gaz suplimentar.  

Președinta Comisiei Europene Ursula von der Layen a declarat că Uniunea Europeană este pregătită să țină piept „războiului brutal al Rusiei”, precizând că sancțiunile impuse își fac efectul în sistemul rusesc, iar președintele rus Vladimir Putin va rămâne fără resurse.

„Vreau să spun poporului american că Europa este recunoscătoare pentru această susținere fermă, care ajută la întărirea securității energetice a Europei. Avem obiectivul de a reduce dependența de gaz rusesc, iar acest lucru va fi îndeplinit prin investiții în surse regenerabile, dar și prin diversificarea surselor de energie”, a declarat Ursula von der Leyen.

Ciucă: ”Jumătate din dividendele companiilor Nuclearelectrica și Romgaz va reveni statului”

Un medic a fost reținut după ce a cerut mită de la un bolnav de cancer

Sursă foto: Pixabay
Sursă foto: Pixabay

Un medic de la Institutul Oncologic din București a fost reținut de procurori.

În urma declarațiilor făcute de procurori, s-a stabilit că medicul ceruse mită unei familii, pentru a face o operație.

Conform legii, reținerea bărbatului a fost făcută pentru o durată de 24 de ore.

Cadrul medical inculpat a cerut mii de lei pentru a face o intervenție chirurgicală

Medicul, care lucrează în cadrul Institutului Oncologic Bucureşti, a cerut mită în valoare de câteva mii de lei. Iniţial, acesta a pretins suma de 9.500 de lei. După, a mai cerut încă 6.000 de lei, pentru a realiza o intervenţie chirurgicală.

Parchetul de pe lângă Tribunalul Bucureşti a transmis, vineri, printr-un comunicat de presă, că la data de 24 martie, procurorii au început urmărirea penală a unui medic pentru comiterea infracţiunii de luare de mită, informează News.ro, conform Știri pe Surse.

Bărbatul reținut a pretins respectiva sumă de bani la începutul lunii în curs. Martora l-a denunțat ieri, 24 martie

La data de 3 martie 2022 inculpatul, medic în cadrul Institutului Oncologic Bucureşti, a pretins suma de 9.500 de lei, cuantum pe care l-a redus apoi la suma de 6.000 de lei, pentru a realiza o intervenţie chirurgicală în cadrul unităţii medicale menţionate, sumă pe care a primit-o de la martora denunţătoare la data de 24.03.2022”, se arată în comunicat.

Cadrul medical va fi prezentat astăzi, 25 martie, la Tribunalul Bucureşti, cu propunere de arestare preventivă.

Sectorul Verde al lui Negoiță, colorat în negru și gri

Sursa foto: Facebook/ Robert Negoiță

De la primele ore ale dimineții, pe bulevardul Unirii, Sectorul 3, supranumit „Sectorul Verde”, praful ce se ridică de pe urma tăierii pavajului le oferă locuitorilor din zonă un început de primăvară cu totul special.

Edilul Negoiță afirma, în urmă cu ceva timp, că adevărata problemă a sectorului este reprezentată de pulberea de praf, oferind, de asemenea, o definiție a „spațiului verde” din Sector.

„Spaţiul verde nu înseamnă pământ, dimpotrivă, acolo unde nu este vegetaţie pământul este cât se poate de „negativ”, în sensul în care atunci când plouă se face noroi şi când nu plouă se face praf”, a declarat Negoiță, potrivit Agerpres.

Veșnicele șantiere au devenit un simbol al Sectorului 3, ce își poate schimba denumirea în „Sectorul Prafului” sub conducerea edilului.

Dilemă: Unde sunt panseluțele?

„Trebuie să facem treabă în aceşti ani”- declara Negoiță, nespecificând scopul și durata proiectelor de transformarea la față a Sectorului. Între timp, edilul, fiind preocupat cu postarea videoclipurilor în care apar mai multe betoane decât spațiu verde nu observă un lucru esențial: Sectorul este blocat.

Proiectele bat pasul pe loc, iar cu fiecare zi ce trece, acel praf toxic ce se ridică în aer oferă acelui „verde” o aură aparte, poate unică în tot Bucureștiul și în România. Dar să nu ne grăbim să judecăm. Potrivit proverbului latin Verba volant, scripta manent- Vorbele zboară, scrisul rămâne, administrația Primăriei Sectorului 3 pune în aplicare acest lucru: „verde pe hârtie, praf și pietre în gospodărie.”

Cu toate acestea, Sectorul 3 este într-o continuă schimbare: de la construcții ilegale și până la aerul irespirabil, edilul mizează pe o singură carte: „verdele” apare odată cu primăvara. Să sperăm că nu va fi luat prin surprindere, dar oricum cetățenii o să fie informați în legătură cu acest lucru printr-o postare pe pagina de Facebook a primarului.

Citește și :„Sectorul Verde”, transformat în „marea betoniadă”. Primarul Robert Negoiță nu respectă legea și a intrat abuziv pe terenul Clubului Sportiv Olimpia

Ciucă: ”Jumătate din dividendele companiilor Nuclearelectrica și Romgaz va reveni statului”

Captură video- Facebook/Guvernul României
Captură video- Facebook/Guvernul României

În cadrul unor declarații susținute de Nicolae-Ionel Ciucă, la începutul ședinței de guvern din 25 martie, premierul a subliniat că o jumătate din dividendele companiilor Nuclearelectrica și Romgaz va reveni statului.

În același timp, cealaltă jumătate va fi folosită exclusiv pentru investiții.

Anunțul premierului a fost publicat pe contul de Facebook al Guvernului României.

Ciucă: ”Vor fi consolidate măsurile luate pentru sprijinirea populației și protecția cetățenilor față de creșterea prețurilor la energie și gaze”

Înainte de ședința de guvern, premierul României a venit cu informații referitoare la acest calcul.

Prin urmare, pentru Nuclearelectrica și Romgaz, se va stabili azi, printr-o hotărâre de guvern, ca 50% din dividende să revină statului.

Cealaltă jumătate să fie folosită pentru investiții”, a transmis vineri premierul României, Nicolae Ciucă, înainte de ședința de guvern.

Premierul țării a adăugat că astăzi, 25 martie, se va aproba o hotărâre de guvern prin care vor fi consolidate măsurile luate pentru sprijinirea populației și protecția cetățenilor față de creșterea prețurilor la energie și gaze.

În ceea ce privește companiile Nuclearelectrica și Romgaz vom stabili ca 50% din dividende să revină statului, iar cealaltă jumătate să fie folosită pentru investiții (capabilități de extracție offshore și asigurarea dezvoltării reactoarelor 3 și 4 la Centrala Nucleară de la Cernavodă)”, a conchis Nicolae Ciucă.

Google vrea să monitorizeze sănătatea cu ajutorul smartphone-urilor

Sursa foto: Pixibay

Compania Google a anunțat că a început cercetările cu privire la utilizarea microfonului încorporat al smartphone-ului pentru detectarea bătăilor inimii când acesta este plasat pe piept, informează news.ro.

Greg Corrado, șeful Alphabet, a declarat că acest lucru ar putea permite descoperirea bolilor cardiace precoce.

„Nu este la nivel de diagnostic, ci este la nivelul de a şti dacă există un risc crescut”, a declarat Corrado.

Google și sănătatea utilizatorului în 2022

Totodată, Greg Corrado a mai precizat că Google ia în calcul și cercetarea ochilor pentru a detecta bolile, precum și cele legate de diabet, prin fotografii.

Compania a anunțat că a obținut „rezultate timpurii promițătoare” prin folosirea camerelor de masă în clinici, iar acum va încerca să examineze dacă și fotografiile de pe telefoanele mobile ar putea funcționa.

Planul Google pe termen lung este formarea unei legături între medic și pacient, precizând că în viitor, oamenii vor putea să înțeleagă mai bine problemele pe care le au și vor putea lua decizii cu privire la starea lor de sănătate direct de acasă, cu ajutorul telefonului.

Mai mult, reprezentanții companiei au anunțat că au în plan să testeze dacă software-ul de inteligență artificială va fi capabil să analizeze screening-urile cu ultrasunete efectuate de tehnicieni mai puțin calificați, informează sursa citată. O astfel de tehnologie ar permite femeilor care nasc să fie evaluate acasă.

Proiectele stabilite de companie reprezintă „un pas major”, dar adoptarea acestora va dura.

Reamintim că Google are aplicații pentru greutatea corporală, care măsoară pulsul și tensiunea arterială. Google Fit este orientat doar pe exercitii fizice și detalii de nutriție, serviciul adresându-se tuturor utilizatorilor de un smartphone.

Cu toate acestea, în 2008, compania Google a lansat Google Helath, un proiect prin care utilizatorii aveau acces la datele medicale stocate în format electronic. Cu toate acestea, după cinci ani, proiectul nu a prins la publicul larg, iar Google a închis secțiunea.

Reamintim că Apple, prin aplicația „Sănătate” colectează datele despre sănătate de pe toate aplicațiile pe care le folosește utilizatorul.

Citește și articolul: Ministrul Economiei: „Noua legislaţie europeană a cipurilor va creşte capacitatea de cercetare şi inovare în Europa”

Refugiații ucraineni stabiliți la Mamaia au curățat plaja. Acțiunea a venit din proprie inițiativă

Sursa foto: Facebook/Reporter
Sursa foto: Facebook/Reporter

Un grup de refugiați găzduit în Mamaia a igienizat plaja, din proprie inițiativă.

Oamenii provin din Odesa și au fost găzduiți în Mamaia Nord de către mai mulți proprietari ai unui bloc.

Observând cantitatea mare de deșeuri acumulate, 20 de persoane au igienizat, în mod voluntar, plaja din proximitatea clădirii în care locuiesc temporar.

La acțiunea de igienizare au participat și copii

Unul dintre proprietarii care găzduiesc ucrainenii fugiți din calea războiului a declarat pentru „Dobrogea Live” că un grup de aproximativ 20 refugiați a avut inițiativa de a curăța plaja, după ce au observat abundența de deșeuri de pe nisip.

Sursa menționată a precizat că refugiații și-au achiziționat mănușile și sacii de gunoi din propriile fonduri.

Printre deșeurile colectate în câțiva zeci de saci se numără, inclusiv, materiale de construcții.

Cele de 20 de persoane fac parte dintr-un grup de 47 de refugiați (mame și copii) din Odesa, găzduiți gratuit într-un bloc din stațiunea Mamaia Nord.

Reporter: ”A fost totul din proprie inițiativă, voluntar. Inclusiv sacii și mănușile și le-au cumpărat din banii lor”

Vecinii noștri UCRAINENI din Odessa au curățat VOLUNTAR plaja Năvodari… am vrut doar să vedeți ce fel de oameni sunt ucrainienii pe care i-ați ajutat cu locuințe in Mamaia Nord.

Sacii albaștri sunt plini de gunoaiele adunate de ei de pe plaja! A fost totul din proprie inițiativă, voluntar, inclusiv sacii și mănușile și le-au cumpărat din banii lor.

Felicitări părinților și copiilor din Ucraina pentru aceasta inițiativă!”, se arată pe pagina de Facebook a publicației Reporter.

Firea: „Banca Mondială este partenerul nostru în proiectele pentru familii, tineri şi copii în situaţii de risc”

Sursa foto: Facebook/ Gabriela Firea

Într-o postare pe pagina sa de Facebook, ministrul Familiei Gabriela Firea a declarat că în urma întâlnirii pe care a avut-o cu Anna Akhalkatsi, directorul pentru România al Băncii Mondiale, mai multe domenii vor beneficia de sprijinul şi expertiza „acestei instituții prestigioase.”

De asemenea, Firea a precizat că cei din Ministerul Familiei au stabilit, împreună cu economistul cu experiență în Banca Mondială, Victor Sulla, direcțiile în care se vor concentra eforturile comune.

„Reprezentanții Băncii Mondiale au solicitat prezența reprezentanților Ministerului Familiei, Tineretului și Egalității de Șanse în grupurile de lucru pe care le au în acest moment pe problematica familiei și a copiilor în situații de risc. De asemenea, colaborăm pentru a dezvolta proiecte pentru tinerii care au terminat o școală, dar nu au locuri de muncă”, a anunțat Gabriela Firea.

„Situația familiilor refugiate din Ucraina este una de interes pentru Banca Mondială”

Totodată, fostul edil al Capitalei a precizat că urmărește modificările legislative care vin în sprijinul copiilor care riscă să abandoneze școala sau nu au acces la servicii medicale. Mai mult, Firea a anunțat că în următoarele luni se va discuta despre un proiect privind alocația pentru familii, subiect gestionat de Ministerul Muncii.

Fostul edil al Capitalei a reamintit că Ministerul Familiei oferă protecție femeilor și copiilor care au fugit din Ucraina.

„Împreună căutăm instrumente pentru a identifica nevoile familiilor care vor rămâne în România o perioadă mai lungă de timp sau chiar definitiv. În perioada imediat următoare, Banca Mondială face un sondaj printre aceste familii de ucraineni. La întâlnire au mai participat secretarii de stat Doina Pârcălabu și Izabella Doboly, președintele ANPDCA, Elena Tudor și colegii mei din minister specialiști în atragere de fonduri nerambursabile”, a concluzionat ministrul Familiei

Reamintim că ieri, Gabriela Firea a declarat că toți copiii ucraineni care au rămas fără părinți și se află în țara noastră se vor întoarce în Ucraina după ce războiul va lua sfârșit. Aceasta a precizat că niciunul nu poate fi adoptat în România deoarece legea nu permite acest lucru.

„Am transmis o scrisoare Ambasadei Ucrainei la București și Ministrului Politicilor Sociale din Ucraina prin care am  reiterat angajamentul Guvernului României de a le asigura toată grija și protecția orfanilor ucraineni care au ajuns de urgență în țara noastră”, a scris ministrul Familiei pe o rețea de socializare în urmă cu o zi.

Firea: „Respectăm drepturile fiecărui copil ucrainean care se află în grija noastră”

Ministrul Energiei: „Estimez că în această vară, în sistemul naţional de transport va intra gaz românesc din Marea Neagră”

Sursa foto: Facebook/ Virgil Popescu

Ministrul Energiei Virgil Popescu a declarat, la Digi24, că din această vară, Româniar ar putea avea gaz extras din Marea Neagră. Mai mult, producția anuală a companiei Black Sea Oil&Gas va fi de circa un miliard de metri cubi.

„Vom avea intrat în această vară-toamnă în jur de trei milioane de metri cubi, zilnic, de gaz natural din Marea Neagră”, a spus Virgil Popescu.

De asemenea, Popescu a vorbit și despre inteconectorul dintre Grecia și Bulgaria, prin care țara noastră ar primi gaz natural lichefiat.

România se rupe definitiv de gazul rusesc

„Sunt convins că de data aceasta au realizat că trebuie făcut acest interconector, ceea ce va permite României să folosească coridorul vertical și să aducem atât gaz din Azerbaidjan”, a declarat ministrul Energiei.

Totodată, acesta a amintit că inteconectorul dintre cele două state trebuia terminat de mult timp, reamintind că România a fost exclusă de pe harta conductelor de gaze naturale. Cu toate acestea, în urmă cu doi ani, odată cu directiva gazelor naturale, conductele de tranzit care străbăteau Dobrogea, Ucraina-Dobrogea-Bulgaria-Grecia, au fost preluate, iar contractul cu Gazprom reziliat.

„Ele au fost legate în sistem reversibil la granița cu Bulgaria și cu Ucraina și avem astfel și un culoar nou de transport, Interbalcanic se numește, care leagă România-Ucraina, România-Bulgaria și Turcia, deci practic, de la sfârșitul anului trecut, independent de interconectorul Grecia și Bulgaria, am creat un nou culoar de transport al gazelor naturale, care poate aduce LNG din porturile turcești și, evident, gaz”, a mai spus Virgil Popescu.

De asemenea, ministrul Energiei a afirmat că își dorește ca țara noastră să aibă cât mai puțină dependență față de Rusia, acesta fiind și unul dintre obiectivele Uniunii Europene.

„Acum depindem 25-27 la sută. La iarnă cred că vom ajunge să înjumătățim – chiar mai mult, cred eu.  Eu sper și îmi doresc ca în iarna viitoare să nu mai avem nevoie – putem importa, dar să nu mai avem nevoie – de gaz rusesc. Și vrem să avem depozitele pline în această iarnă”, a concluzionat ministrul Energiei, Virgil Popescu.

Citește și articolul: Ministrul Energiei îi liniștește pe români. Conflictul din Ucraina nu va afecta aprovizionarea cu energie și gaze

Iohannis: „Războiul se poartă şi în continuare cu puşca şi cu tancul”

Sursa foto: Facebook/ Administrația Prezidențială

Președintele României Klaus Iohannis a declarat, la Bruxelles, că este posibil să se crească numărul de militari activi, dar nu există încă o decizie în acest sens.

De asemenea, liderul de la Cotroceni a precizat că vor fi mai mulți bani la dispoziție pentru instalații  defensive mai performante.

Mai mult, Iohannis a amintit de decizia prin care a crescut bugetul pentru Apărare, de la 2% la 2,5%, menționând că până la începutul anului viitor se va lucra la un plan ce va fi prezentat publicului privind modul în care vor fi investiți acești bani.

„Din ce în ce mai importante devin armele moderne şi foarte moderne”

Totodată, președintele Iohannis a declarat că războiul din Ucraina este unul convențional, ce se poartă în continuare cu pușca și tancul, însă sunt folosite arme moderne cu mult high-tech, care sunt foarte scumpe.

Liderul de la Cotroceni a precizat că e nevoie să fie achiziționate sisteme antirachetă de ultima generație. (…) „I-am rugat pe cei responsabili să se gândească cum să folosim cel mai bine aceşti bani pentru a avea militari mai bine pregătiţi, deci pregătirea să fie de calitate, salarizarea să fie de calitate şi dotarea să fie la nivelul anului în care trăim”, a spus Iohannis, potrivit news.ro.

De asemenea, președintele României a mai anunțat că s-a întâlnit și cu președintele american Joe Biden. Cei doi au discutat despre sancțiunile impuse Rusiei și sprijinul oferit Ucrainei. Întrebat dacă în discuția cu președintele american a reușit să îl invite să vizite România, Iohannis  a spus că nu a discutat despre o astfel de invitație.

„Astăzi nu am discutat despre această invitaţie, dar am discutat, evident, foarte pe scurt chestiunile pe care tocmai le-am enunţat, cum sprijinim noi Ucraina şi într-una din discuţii, că am avut două astfel de discuţii, ne-am amintit împreună cum preşedintele Biden, la momentul respectiv, a sprijinit România pentru a intra în NATO”, a mai spus Iohannis.

Reamintim că președintele României a discutat cu președintele Joe Biden și cu secretarl general al NATO Jens Stoltenberg, înainte de începerea Summitulului Alianței de la Bruxelles.

Iohannis, înaintea Summitului NATO: „„Agresorul e Rusia și noi trebuie să construim o apărare foarte solidă pe flancul estic”

Nicușor Dan are probleme „la capitolul Cultură”. Trimite Corpul de Control la teatrele din Capitală, dar nu vede jaful din spitale

sursă foto: facebook „Teatrul Nottara”

Nicușor Dan „nu se lasă” și se ține de controale la teatrele din Capitală. Ultimul pe care l-a dispus este la Teatrul „Nottara” , condus de Marinela Țepuș.

Bineînțeles, comunicarea este în stilul oamenilor care au probleme la capitolul „Cultură” și nu se pot exprima decât prin intermediul rețelelor de socializare.

Iată marele „anunț” al lui Nicușor Dan, primar general al Bucureștiului: „La sesizarea unui grup de 15 angajați (printre care și actori), am trimis Corpul de Control la Teatrul Nottara. Managementul în instituțiile subordonate primăriei trebuie să fie unul corect și urmează să vedem care e situația în cazul Teatrului Nottara”, a scris pe Facebook Nicușor Dan. (n.r el sau unul dintre puținii consilierii pe care îi mai are )

Bravo, stimabile! Numai că(…) banii alocați teatrelor(sugrumate de pierderi, nu doar din cauza pandemiei, deoarece românii sunt iubitori de baxuri de ulei, nu de cultură) reprezintă, de fapt, investiții, nu cheltuieli. Salvarea unei națiuni se face prin cultură, nu prin orgolii politice.

Marinela Țepuș, directoarea Teatrului Nottara, îi dă replica lui Nicușor Dan

Directoarea Teatrului Nottara, Marinela Țepuș, susține că acest control e binevenit. În opinia ei, cei care au formulat sesizarea ar trebui să-și amintească pentru ce sunt plătiți: să muncească.

O, Doamne, ce bucurie îmi faceți, Domnule Primar General!

Noi, managerii teatrelor bucureștene din subordinea PMB și CGMB, am fost făcuți ”sinecuriști”, infractori”… E un bun prilej să demontăm astfel de false acuzații! În privința celor 15 reclamanți de care vorbiți, vă aduc la cunoștință faptul că, la fel ca în oricare instituție, sunt câțiva angajați cărora trebuie să li se amintească foarte des faptul că e obligatoriu să munceacă pentru salariile pe care le primesc din bugetul PMB.

Nu este cazul celorlați 135 dintre cei 150 de angajați ai Teatrului Nottara, dupa cum reiese din postare.

Acești colegi ai mei se fac adesea de râs acuzându-mă că îi “hărțuiesc/ discriminez” atunci când le explic faptul că trebuie să muncească în conformitate cu obiectivele/ programele culturale care se regăsesc in Proiectul meu de management, aprobat de PMB!

De pildă, unii dintre ei au invocat fel de fel de pretexte pentru a nu reface un spectacol invitat să paricipe la prestigiosul Festival Shakespeare de la Craiova (ceea ce ar oferi posibilitatea ca Teatrul Nottara să intre în circuitul european al marilor festivaluri Shakespeare)”, a scris pe Facebook, Marinela Țepuș, directoarea uneia dintre cele mai cunoscute instituții de cultură din țară.

Înainte să trimită Corpul de Control la Nottara, Nicușor Dan a anunțat, tot pe Facebook, că „se va verifica” modul în care a fost cheltuite anumite sume de bani la Teatrul Excelsior.

Nicușor Dan trimite Corpul de Control la teatrele din Capitală, dar nu vede jaful din spitale

În ceea ce privește rezultatele controalelor, edilul general Nicușor Dan nu a mai făcut niciun anunț public, iar la întrebările jurnaliștilor evită să ofere răspuns.

Este dubios cum primarul Capitalei răspunde prompt la sesizările unor angajați de la teatre care abia „supraviețuiesc”, iar la solicitările medicilor de la Spitalul Colțea a rămas pasiv. Cei din urmă i-au scris cu disperare că sunt blocate anumite licitații prin reaua-credință a Laviniei Coțofană(consilier juridic), iar pacienții sunt în mare pericol.

În acest caz, Nicușor Dan a tăcut. Potrivit surselor noastre autorizate, primarul general al Capitalei vrea să-i înlăture DOAR pe oamenii de la conducerea instituțiilor publice, angajați în timpul mandatului Gabriela Firea, fost primar general.

Citește și: Nicușor Dan, ca la Netflix: „Va urma”. Anunță demisii pe Facebook și se ferește să răspundă jurnaliștilor

Studiu: Agricultura animală poluează și consumă mai multă apă decât orice altă industrie

Sursa foto: Pixabay
Sursa foto: Pixabay

Din ce în ce mai mult, preparatele care imită carnea devin populare pe piață.

Conform cercetătorilor, este posibil ca, până în anul 2035, omenirea să renunțe complet la consumul de carne.

Patrick Brown, directorul executiv al Impossible Foods, a spus audienței de la Web Summit 2020 că preparatele din ”carne” bazată pe plante ale companiei sale vor deveni și mai bune, potrivit Futurism.

Până în 2035 nimeni nu va mai consuma carne de la animale sacrificate

Misiunea noastră este să înlocuim complet utilizarea animalelor ca tehnologie alimentară până în 2035. Suntem foarte serioși în privința asta. Credem cu totul că este realizabil”, a declarat Brown.

În timp ce Impossible Foods există din 2011, alimentele vegetariene au crescut recent în popularitate. White Castle a adăugat în meniu un preparat din soia în 2018 și l-a făcut permanent, după ce acesta a devenit o ”senzație peste noapte”, potrivit revistei QSR, citează Descoperă.ro.

Încă din 2019, Burger King a lansat un meniu fără carne. De asemena, KFC a introdus un ”pui” pe bază de plante în meniul lor

Conform declarațiilor oferite de Brown, schimbările climatice vor juca un rol esențial în ceea ce privește alimentația.

În articolul publicat se precizează că impactul distructiv al creșterii animalelor asupra mediului global îl depășește cu mult pe cel al oricărei alte tehnologii de pe Pământ.

Amprenta de gaze cu efect de seră a creșterii animalelor rivalizează cu cea a oricărei mașini, camion, autobuz, navă, avion și rachetă combinate. Agricultura animală poluează și consumă mai multă apă decât orice altă industrie”, a mai scris compania.

Rămâi conectat

6,124FaniÎmi place
București
cer fragmentat
29.5 ° C
30.1 °
29.4 °
39 %
2.7kmh
53 %
lun
30 °
mar
31 °
mie
28 °
J
30 °
vin
30 °

Ultimul articol

Au început audierile miniștrilor propuși în Guvernul Veștea

Adrian Veștea nu pierde timpul și se pregătește de funcția de premier. După ce ieri a depus în Parlament lista cabinetului și programul de...

Marea Britanie, fără premier; Keir Starmer și-a anunțat demisia

Demisie anunțată de premierul britanic Keir Starmer, într-o declarație în fața clădirii de pe Downing Street nr. 10. Premierul demisionar a explicat că fiecare decizie...

Bolojan, reconfirmat președinte al PNL; repercusiuni pentru cei care susțin Guvernul Veștea

Liberalii s-au întâlnit ieri, într-un congres, pentru a decide atât numele viitorului președinte al PNL, cât și măsurile care vor fi luate împotriva membrilor...