23.5 C
București
joi, 25 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 745

Ciolacu dă asigurări: PSD va avea buget pentru pensii

Foto: Digi 24
Foto: Digi 24

Potrivit Ralucăi Turcan, din 26 noiembrie, România nu va mai avea bani de pensii și salarii.

Turcan a explicat afirmaţia, argumentând că fondurile au fost luate de la Ministerul Muncii, în momentul în care s-a realizat rectificarea bugetară.

De asemenea, a ţinut să precizeze că Ministerul Muncii, minister pe care l-a condus, nu mai are bani pentru pensionari.

Raluca Turcan i-a cerut demisia lui Florin Cîțu: banii de pensii, jucaţi la poker

Raluca Turcan l-a acuzat pe Florin Cîțu că este dispus să joace la poker până și banii de pensii, precizând că de o lună îi spune că, din 26 noiembrie, nu mai sunt bani de pensii şi alocații.

Prim-vicepreședintele PNL a transmis un mesaj dur conducerii partidului: este nevoie ca Florin Cîțu să-și depună demisia, împreună cu echipa de negociere cu PSD, care s-au „milogit” la Marcel Ciolacu să prindă un colț de pâine, arată G4 media.

În acelaşi context, Marcel Ciolacu i-a atras atenția lui Turcan că PSD a anunţat, încă de acum trei luni, că executivul va cunoaşte un deficit bugetar pentru finalul anului

Marcel Ciolacu vine cu asigurări, precizând, în cadrul conferinţei, că are încredere în faptul că noul ministru de la Finanțe va rezolva problema majorării pensiilor.

Prin urmare, liderul PSD a explicat că noul ministru de la Finanțe, Adrian Câciu, de la PSD, va rezolva situația cu care se confruntă pensionarii din România.

Noi v-am spus acum 3 luni și nu ne-ați crezut. Mâine, nominalizarea noastră la Finanțe se va vedea cu domnul Dan Vîlceanu, titularul de la Finanțe, cu tehnicul de la Finanțe și va stabili o rectificare bugetară pentru luni. Noi am spus de acum 3 luni că au fost luați bani de la pensii. Am văzut că această știre a ieșit de la doamna Turcan, dar când semnezi ca să ți se ia bani. Când ești ministru, faci ce trebuie pentru români, nu te plângi după”, a explicat Marcel Ciolacu.

Liderii PSD l-au numit astăzi, 22 noiembrie, pe Adrian Câciu în funcţia de ministru al Finanțelor. Câciu este economist fără funcție în partid, având studii economice.

De asemenea, cea mai mare parte a carierei sale a fost derulată în Ministerul Agriculturii și instituții subordonate.

PSD a validat lista miniștrilor

Președintele PSD Marcel Ciolacu (foto Hotnews)

În ședinta Consiliului Politic Național, PSD a aprobat lista miniștrilor trimiși de PSD în Guvernul Ciucă. Social-democrații vor avea 9 ministere și secretariatul general al Guvernului. Liderul PSD, Marcel Ciolacu, a anunțat că partidul său a demonstrat că își dorește să guverneze pentru români.

„PSD a demonstrat în acestă perioadă de criză că este cel mai responsabil partid și cel mai stabil. Îmi doresc ca și celelalte partide să dea dovadă de aceeași maturitate politică”, a declarat Marcel Ciolacu, după ședința PSD, relatează Digi24.

Marcel Ciolacu: „Măsurile pentru oameni sunt mai importante decât funcțiile trecătoare”

De asemenea, liderul PSD a amintit motivul pentru care partidul pe care îl conduce a intrat la guvernare. „Scopul nostru a fost să impunem măsurile sociale. Dacă nu ar fi fost acceptate aceste măsuri, PSD nu ar fi acceptat”, a mai precizat liderul social-democrat.

Mai mult, Ciolacu a îndemnat PNL și UDMR să dea dovadă de maturitate și să lupte pentru o viață mai bună a românilor.

Miniștrii PSD în Guvernul Ciucă sunt:

  • Ministerul Finanțelor: Adrian Câciu
  • Ministerul Apărării: Vasile Dîncu
  • Ministerul Transporturilor: Sorin Grindeanu
  • Ministerul Muncii: Marius Budăi
  • Ministerul Tineretului și Familiei: Gabriela Firea
  • Ministerul Culturii: Lucian Romașcanu
  • Ministerul Economiei: Marius Humelnicu
  • Ministerul Sănătății: Alexandru Rafila
  • Ministerul Agriculturii: Adrian Chesnoiu

Rotativa PSD-PNL

Liderii liberali și social-democrați au decis că pe 1 iulie 2023, pe lângă schimbarea premierului, să se rotească și ministerele avizatoare și cele de „forță”. Astfel, Justiția și Internele vor ajunge la PSD, iar Finanțele, Apărarea și Secretarul General al Guvernului vor fi ale liberalilor.

Luni, 22 noiembrie, Klaus Iohannis l-a desemnat pe Nicolae Ciucă să formeze un nou guvern, după consultările cu partidele politice. PNL, PSD, UDMR și reprezentanții minorităților au mers împreună la consultări. USR a refuzat să se mai prezinte la discuții. Premierul desemnat pentru a doua oară, Nicolae Ciucă, a precizat că joi va obține votul Parlamentului pentru noul Executiv.

Conform unor surse, miniștrii PNL în viitorul guvern sunt:

  • Ministerul Justiţiei – Alina Gorghiu / Cătălin Predoiu
  • Ministerul de Interne – Lucian Bode
  • Ministerul Educației – Sorin Cîmpeanu
  • Ministerul Energiei- Virgil Popescu
  • Ministerul de Externe – Bogdan Aurescu
  • Fondurile Europene – Marcel Boloș / Cristian Bușoi
  • Ministerul de Cercetare, Inovare și Digitalizare – Florin Roman
  • IMM și Turism – Daniel Cadariu

UDMR își păstrează următoarele ministere: Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor și Ministerul Sportului.

Victor Ponta nu exclude o posibilă revenire în PSD

Abuzul unor inspectori judiciari, sancționat de Înalta Curte. Sistemul de Justiție, „sufocat” de scandaluri odioase

Înalta Curte de Casație și Justiție (ÎCCJ) a decis, astăzi, că judecătoarea Neluța Tudorache a fost sancționată disciplinar în mod nelegal. Astfel, a fost anulată decizia CSM – secția pentru Judecători, de reducere a indemnizației cu 10% pe o perioadă de trei luni. Sancțiunea a fost primită de Neluța Tudorache după ce s-a pensionat. Mai mult decât atât, fostul magistrat nu știe de ce a fost inclusă într-un scandal odios, în care este implicat George Șerban, actual secretar de stat în cadrul Ministerul Justiției, fost secretar general al CSM. Decizia Înaltei Curți de Casație este definitivă.

Admite recursul declarat de recurenta Tudorache Neluta impotriva Hotararii nr. 7J din 7 aprilie 2021 a aceleiasi sectii. Caseaza hotararea recurata si rejudecând: Respinge actiunea disciplinara formulata de Inspectia Judiciara impotriva recurentei Tudorache Neluta. Definitiva. Pronuntata in sedinta publica, astazi, 22 noiembrie 2021”.

Sistemul de Justiție, sufocat de scandaluri odioase. Prima judecătoare din țară, citată prin Fan Curier. Foto

Neluța Tudorache este prima judecătoare din țară care a fost citată de Inspecția Judiciară (n.r structura care verifică abaterile disciplinare ale magistraților) prin Fan Curier, cu plata la destinatar. În niciun proces, fie și disciplinar, citația nu poate fi trimisă cu plata la destinatar, deoarece intră în obligația structurii care o emite să aducă la cunoștință termenul de prezentare pentru audiere.

A aflat termenele de la o altă parte din dosar

Cum fosta judecătoare Neluța Tudorache nu a fost găsită de curier, acest lucru s-a menționat în raportul Inspecției Judiciare care, evident, nu a achitat plicul în valoare de 21 lei, iar documentul a rămas la Fan Curier (n.r foto).

Dacă ar fi primit plicul cu citația, Neluța Tudorache ar fi trebuit să achite 21 de lei, așa cum rezultă din fotografie. Plicul a ajuns înapoi la Inspecția Judiciară, instituție care a refuzat să achite această sumă. Ceilalți magistrați anchetați de Inspecția Judiciară au fost citați prin poștă militară sau prin reprezentanții Poștei Române. Prin urmare, argumentul că s-a dorit accelerarea procesului nu poate fi justificat. Neluța Tudorache a aflat termenul de prezentare pentru audiere de la o altă colegă, parte în același dosar, citată prin poștă militară.

Acest caz a stârnit mari controverse în rândul judecătorilor din țară. Ei susțin că este extrem de grav când execuția vine de la cel mai înalt nivel din țară. Mai exact, orice judecător care nu este pe placul membrilor CSM, poate fi redus tăcere, prin încălcarea dreptului la exprimare.

„Oricând pot fi suspendați din funcții de CSM-ul lui Bogdan Mateescu . Chiar și înainte că împotriva lor să fie formulate acuzații disciplinare sau să fie trimiși în judecată disciplinară. Totul depinde dacă motivările sau deciziile lor sunt sau nu pe placul unora de prin Consiliul Superior al Magistraturii, cică “garantul independentei justiției”, a fost reacția judecătoarei Adina Lupea de la Curtea de Apel Cluj.

Potrivit surselor noastre autorizate, cel care ar fi pus la cale anchetarea disciplinară a Neluței Tudorache este actualul secretar de stat din cadrul Ministerului Justiției, George Șerban. El ar fi amenințat alte judecătoare din țară cu excluderea din magistratură, caz pe care Ziarul de Investigații l-a relatat pe larg aici. Deputatul Dumitru Coarnă a cerut să se verifice cum a ajuns George Șerban să fie secretar general al CSM. Potrivit politicianului, există suspciunea că a fost delegat în această funcție în mod nelegal.

Citește și: Imaginea Justiției. Cel mai bogat secretar de stat și cea mai „bună” procuroare

Cum se pune pumnul în gură unor magistrați

Clotilde Armand: “Bucureștenii nu trebuie să sufere de pe urma unor decizii politice odioase”

Foto: Facebook, Clotilde Armand
Foto: Facebook, Clotilde Armand

Într-o postare publicată astăzi, 22 noiembrie, pe contul de Facebook, Clotilde Armand a insistat că nu va comenta ce se întâmplă, în prezent, pe scena politică.

De asemenea, primarul Sectorului 1 al Capitalei a precizat că îşi doreşte să găsească soluţii pentru ieşirea din criza politică, o criză care afectează întreaga ţară.

Trebuie să ne apucăm să construim ceea ce am promis în 2020. Suntem cu toții aici ca să construim o comunitate mai bună, nu să facem bășcălie și glumițe pe Facebook”, a transmis Clotilde Armand, pe contul de socializare.

Edilul Sectorului 1, despre noua coaliţie: “Să lăsăm în urmă tot ce ne dezbină”

În plus, edilul a explicat faptul că, în urma apelului de vineri prin care a solicitat să nu se refacă USL în Capitală, a avut o întâlnire cu liderii PNL din București și liderii USR București.

Armand a adăugat că a gestul său a intervenit după o serie de păreri contradictorii şi conflicte apărute în alianţă, iar, în urma acestor discuții, a stabilit, de comun acord, o negociere transparentă.

Trebuie să ne mai vedem astăzi sau mâine. Să lămurim toate neînțelegerile, să lăsăm în urmă tot ce ne dezbină. Trebuie să găsim calea cea mai bună pentru ca bucureștenii să nu sufere de pe urma unor decizii politice odioase”, a scris edilul pe Facebook.

Clotilde Armand nu comentează deciziile politice, dar îi transmite mulţumiri lui Ciprian Ciucu

În contextul în care primarul al Sectorului 6 al Bucureștiului a votat împotriva alianței cu PSD, în ședința PNL, Clotilde Armand a ţinut să îi aducă mulţumiri, într-o notă de subsol.

Mi-aș dori mult ca apelul meu să devină realitatea noastră prezentă. Mi-aș dori să scăpăm măcar Capitala din ghearele USL. Vreau să-i mulțumesc președintelui PNL București pentru că astăzi a refuzat categoric prin votul lui din Biroul Național al PNL o alianță cu PSD. E un mesaj important pentru cei care încă mai luptă cu adevărat pentru reformele din administrație”, a conclus Armand.

Nepăsare totală la FRF. Fotbalul feminin, „abandonat” în noroi

Sursa foto: Playsport

Fotbalul feminin din România a fost dat uitării de FRF, chiar dacă Răzvan Burleanu anunța, în urmă cu șapte ani, că unul dintre obiectivele principale este transformarea fotbalului românesc.

Jurnaliștii de la Playsport au prezentat modul în care se joacă fotbal pe stadionale din țară. FRF a reușit „să transforme” fotbalul românesc cu adevărat. Așa cum reiese din imagine, în etapa a 7-a din campionatul Ligii a 3-a Feminin, ACS Baia Mare și CS Colțea 1920 Brașov au jucat pe un teren plin de noroi și apă.

Fotbalul românesc și investițiile uitate pe hârtii

Imaginile obținute de cei de la Playsport.ro arată situația tristă a fotbalului feminin din țara noastră. În ciuda promisiunilor Federației Române de Fotbal (FRF), investițiile lipsesc cu desăvârșire, iar infrastructura lasă de dorit.

FRF a reacționat, pe fondul situației semnalate de sursa citată, printr-un comunicat oficial. Conform acestuia, situația dezastruoasă în care se află terenul e din cauza vremii și a meciurilor consecutive. Mai mult, reprezentanții FRF au mai susținut că un meci se poate desfășura dacă 75% din suprafața terenului este conformă.

FRF a mai precizat că nu e străină de situația infrastructurii fotbalistice atât în județul Maramureș, cât și în țară. Oficialii FRF susțin că se desfășoară un amplu proiect investițional finanțat exclusiv din mediul privat

Iată argumentele FRF

„Referitor la suprafața de joc a stadionului „Topitorul Ferneziu”, în urma consultării cu cei implicați, vă aducem la cunoștință că în zilele de 19, 20 și 21 noiembrie, premergător partidei de fotbal feminin, s-au desfășurat pe stadionul respectiv patru meciuri, în condiții de ploaie, drept pentru care starea terenului s-a degradat semnificativ. Cu toate acestea, conform Regulamentului  de Organizare a Activității Fotbalistice (ROAF), care prevede că o partidă se poate desfășura dacă 75% din suprafața terenului este conformă, meciul s-a putut disputa. Decizia arbitrilor de a aproba începerea jocului urmează însă a fi verificată.

Federația Română de Fotbal cunoaște situația în ceea ce privește starea infrastructurii fotbalistice în județul Maramureș, dar și în țară. Este o problemă cu care fotbalul românesc se confruntă, în special la nivel juvenil și în fotbalul feminin. În ceea ce privește Municipiul Baia Mare, acesta este cuprins în programul Companiei Naționale de Investiții (CNI) de dezvoltare a bazelor sportive cu teren artificial, vestiare, tribune și nocturnă, iar baza sportivă din localitate este deja în construcție.

Totodată, la nivel național FRF desfășoară un amplu proiect investițional finanțat exclusiv din mediul privat, împreună cu partenerii săi comerciali. Acesta are ca obiectiv construirea unui teren sintentic de dimensiuni standard în fiecare județ din țară. În urmă cu o lună, la Satu Mare a fost inaugurat un astfel de teren, al zecelea din cadrul acestui proiect, după cele din Timișoara, Piatra Neamț, Iași, Botoșani, Deva, Râmnicu Sărat, Buftea, Giurgiu și Târgoviște, cărora li se adaugă și terenul cu suprafață de joc naturală de la Târgu Mureș.”

Citește și: Federația de Fotbal din Moldova, despre licențele false de antrenor! În Laos și în Oman cu un carnet de antrenor fals

Cum au ajuns jucătorii de la Dunărea Călărași cu burta goală

Salvați Copiii România cere urgentarea testării antigen în școli

Preluare Digi 24

Într-un comunicat oficial, organizația Salvați Copiii România a subliniat importanța testării antigen în școli. Mai mult, reprezentanții organizației sunt de părere că în această procedură pot fi implicați, pe lângă cadrele medicale, și părinții sau alți voluntari.

„Organizaţia Salvaţi Copiii România consideră imperativă şi urgentă clarificarea testării periodice a copiilor în şcoli. (…) Astfel, decizia de testare trebuie luată de consiliile de administraţie ale şcolilor. ”, se arată în comunicatul transmis, relatează Agerpres.

Peste 70 de milioane de teste antigen ar trebui să ajungă în unitățile de învățământ

Totodată, Salvați Copiii România a mai precizat că o parte din părinți sunt de acord ca testele să fie realizate în școală. Unii doresc să se implice direct în această procedură.

Mai mult, reprezentanții organizației cer urgentarea procedurii. Înainte ca valul 5 al pandemiei să lovească din nou țara noastră. Astfel, acest lucru ar asigura instalarea unei practici pozitive cu privire la testarea elevilor din școli.

Consiliile de administrație sunt cele care trebuie să comunice cu asociațiile de părinți pentru stabilirea procedurilor adaptate la nivel de școală. Mai mult, opinia elevilor va fi luată în calcul pentru găsirea celor mai adecvate abordări cu privire la testarea non-invazivă.

Conform datelor puse la dispoziție de Organizația Salvați Copiii, în fiecare an, peste 35 de mii de elevi părăsesc sistemul preuniversitar. De asemenea, analfabetismul funcțional la noi în țară este de 41% la citire. Mai mult, 47% la matematică și 44% la științe. „Datele statistice privind abandonul şcolar  ne obligă să fim responsabili cu generaţiile actuale de elevi”, a mai transmis Salvaţi Copiii, relatează sursa citată.

Ministerul interimar al Educației, Sorin Cîmpeanu, a anunțat că circa 70 de milioane de teste non-invazive vor fi puse la dispoziția unităților de învățământ până la sfârșitul primului semestru. Mai mult, conform hotărârii CNSU de vineri, se aprobă prezența în format fizic în localităţile în care rata de incidenţă este sub 3 la mie. Independent de procentul de vaccinare a personalului din unitatea de învăţământ.

Peste 2,6 milioane de elevi şi preşcolari – 90% din total – au reînceput astăzi, 22 noiembrie, cursurile cu prezenţă fizică.

Noi presiuni pentru introducerea testelor pe bază de salivă în şcoli

Victor Ponta nu exclude o posibilă revenire în PSD

Foto: România Tv
Foto: România Tv

Într-o emisiune la Digi24, președintele Pro România, Victor Ponta, a precizat că îi va ajuta, ,,cu plăcere” pe social-democrați în următoarea guvernare. Mai mult, fostul premier a mai declarat că se va discuta și o viitoare fuziune între PSD și partidul pe care îl conduce. „Dacă au nevoie, îi ajut cu plăcere. Dacă nu au nevoie, nu îi deranjez”, a mai precizat liderul Pro România.

Președintele Pro România a precizat, în repetate rânduri, că România are nevoie de un guvern de stânga. El a dat ca și „exemplu” eșuat coaliția dintre PNL-USR-UDMR.

Victor Ponta și revenirea sa în Partidul Social Democrat (PSD)

De asemenea, fostul lider PSD a amintit faptul că el, împreună cu mai mulți colegi, au fos excluși din partid după ce nu au votat moțiunea de cenzură împotriva lui Sorin Grindeanu. „Acum, când Sorin Grindeanu va fi ministru, poate chiar vicepremier, mă aștept să anuleze acea decizie. Pentru mine ar conta moral acest lucru”, a mai spus Ponta, relatează Digi24.

Întrebat dacă după anularea deciziei, se va întoarce în PSD, Victor Ponta a spus că orice soluție este luată în calcul în momentul de față.„Dacă vor și ei, o să discutăm. N-am discutat de niciuna dintre variante pentru că trebuie să vrea. Din partea Pro România există”, a conchis fostul prim-ministru, actualul președinte Pro România.

Vizita lui Ponta la Marcel Ciolacu

În pline negocieri politice, Victor Ponta a avut o întâlnire în urmă cu câteva zile cu actualul președinte al Partidului Social Democrat (PSD) Marcel Ciolacu, la sediul din Kiseleff. Vasile Dîncu a declarat, în aceea perioadă, că nu s-au discutat chestiuni politice.

„Ponta a venit pentru o chestiune personală. N-am avut nicio discuție politică. Chiar l-am atenționat că-l așteaptă presa afară, dar a răspuns că el nu are ce să transmită presei. Că nu mai face politică”, a precizat Dîncu atunci.

Reamintim că Victor Ponta a fost prim-ministrul României din 7 mai 2012 și până la demisia sa din 4 noiembrie 2015. El a fost președinte al Partidul Social Democrat din 2010 până în 2015 și deputat de Gorj.

Victor Ponta, despre actualul program de guvernare: ”Totul este un circ ieftin”

Purtatea măştii în Parlament rămâne facultativă pentru Diana Şoşoacă

Foto: Mediafax

Diana Şoşoacă, alături de mai mulţi colegi din AUR, continuă să sfideze regulile privitoare la purtatul măștii în Parlament.

Deşi este cercetată pentru zădărnicirea combaterii pandemiei Covid şi transmiterea de informații false, senatoarea independentă insistă să rămână vocală, refuzând, în nenumărate rânduri, portul măştii sanitare.

În acest context, Nicoleta Pauliuc, senator PNL și președintele Comisie de Apărare, a apelat numărul de urgenţă 112, chemând şi informând Poliţia, în cursul zilei de astăzi, 22 noiembrie.

Gestul senatoarei PNL a fost aplaudat de mai mulţi politicieni: sfidarea reprezintă atât insolenţă, cât şi nerespectarea legii

Înțeleg că sunt colegi deasupra legii. Parlamentul adoptă legi care sunt respectate de cetățeni, asta este democrația. Cum putem să le cerem cetățenilor să respecte legea, când colegii nu o fac? Medicii poartă mască 12 ore pe zi și nu au făcut apel la drepturi constituționale. Stimată colegă, dacă nu vă conformați legii pe care noi o aprobăm, dați-mi voie să apelez la instituțiile statului pentru că instigați la nerespectarea legii”, a spus Nicoleta Pauliuc, după care a sunat la 112 chiar de la pupitrul Senatului.

Diana Șoșoacă, cercetată de DIICOT din cauza presiunilor făcute asupra medicilor dintr-un centru de vaccinare

În cursul lunii noiembrie, procurorii DIICOT au decis cercetarea penală a senatoarei în ceea ce priveşte pentru zădărnicirea combaterii pandemiei, după ce, la începutul lunii septembrie, Şoşoacă a blocat activitatea unui centru de vaccinare din județul Iași.
De asemenea, Parchetul General a trimis dosarul la DIICOT, Şoşoacă fiind cercetată şi pentru transmiterea de informații false, informaţii care atentează la siguranța națională.

Ioana Mihăilă: „De 1 decembrie, Florin Cîțu le face cadou românilor valul 5 al pandemiei”

Ioana Mihăilă, ministrul Sănătății (captură video)

Ioana Mihăilă, fostul ministru al Sănătății, e de părere că Florin Cîțu face „cadou” românilor valul 5 al pandemiei. Într-o postare pe pagina sa de Facebook, ea susține că relaxarea măsurilor de către autorități reprezintă o greșeală.

„Nimic nu poate fi mai lipsit de patriotism decât să expui populația voit la risc de infecție cu virusul SARS-COV2 de dragul unor manifestări publice”, a scris Ioana Mihăilă pe pagina sa de Facebook.

Mai multe țări din Europa își închid cetățenii în case

Mai mult, fostul ministru al Sănătății a precizat că în Europa, mai multe state se gândesc să introducă măsuri mult mai dure pentru a evita un val 5 puternic al pandemiei.

Reamintim că Austria a intrat în lockdown total pentru trei săptămâni, iar din 2022 vaccinarea va fi obligatorie. Rata de vaccinare completă este de 70%. De asemenea, Germania și Olanda se apropie de 70% din populație vaccinată împotriva noului coronavirus.

Ioana Mihăilă a precizat că guvernul României permite organizarea de evenimente cu 1.000 de persoane unde rata de vaccinare completă este de doar 38%. „Ziua Națională este un prilej de sărbătoare, dar, în mod tragic, Florin Cîțu alături de Klaus Iohannis o vor transforma într-o „petrecere COVID”, a mai scris pe Facebook.

În finalul mesajului, fostul ministru al Sănătății amintește că noua coaliție a uitat legea certificatului verde, fiind interesați mai mult de împărțirea funcțiilor în noul guvern, decât de sănătatea românilor.

Măsuri de relaxare cu ocazia Zilei Naționale

Alexandru Rafila a anunțat că, în ciuda numărului de infectări tot mai redus, România nu trebuie să ignore un posibil val 5 al pandemiei. Medicul a precizat că pandemia poate fi ținută sub control dacă cetățenii vor colabora și vor decide să se vaccineze și să respecte măsurile impuse de autorități.

Reamintim că CNSU a aprobat mai multe relaxări ce vor intra în vigoare spre sfârșitul lunii noiembrie. Mai exact, spectacolele, concertele și festivalurile vor putea fi organizate cu cel mult 1.000 de spectatori. De asemenea, competițiile sportive vor putea fi organizate cu public, la capacitate de cel mult 30%.

Mai mult, conform hotărârii, cursurile se vor putea desfășura cu prezență fizică indiferent de rata de vaccinare, acolo unde incidența este de sub 3 la mia de locuitori.

Stelian Ion, despre „rotativa” PSD-PNL: „O mare ticăloșie”

Oradea: deşeuri amestecate în pubele de gunoi

Foto: Radio Eco Natura
Foto: Radio Eco Natura

56 de avertismente au fost aplicate asociaţiilor de proprietari, pentru deşeuri amestecate în pubele de gunoi, la Oradea.

Colectarea selectivă reprezintă o principală etapă a reciclării, împreună cu separarea și procesarea unora dintre componentele deșeurilor.

Cu toate acestea, Oradea continuă să întâmpine dificultaţi în înţelegerea şi aprofundarea problemelor de mediu.

Mai multe asociaţii de proprietari din Oradea au fost amendate, deşi procesul de separare al deşeurilor este extrem de simplu și presupune doar disciplină, implicare și atenție

Primăria oraşului a precizat că au avut loc o serie de verificări în perioada 9-12 noiembrie. În cursul acestei săptămâni, Poliţia Locală a dat avertismente, pentru patru asociaţii de proprietari unde deşeurile erau amestecate.

Totuşi, raportat la alte perioade de timp, locuitorii oraşului au demonstrat că procesul de colectare selectivă se îmbunătăţeşte treptat.

Colectarea selectivă, educată prin amendă

Echipa de control formată din reprezentanţi ai Primăriei, ai Poliţiei Locale, ai Eco Bihor şi ai RER Vest, a constatat și îmbunătăţiri în colectarea separată a deşeurilor.

În a doua săptămână, procentul de deșeuri reciclabile conforme raportat la numărul de generatori verificați a fost de 71%, în săptămâna a treia acest procent a crescut la 98.90%. În cazul deșeului biodegradabil, procentul a crescut de la 50% în a doua săptămână la 64% în săptămâna a treia”, a precizat Adina Popa, director adjunct al Direcţiei Tehnice.

Cum separăm deșeurile

· Container albastru – hârtie și carton;
· Container galben – plastic și metal;
· Container verde – sticlă;
· Container negru – deșeu menajer.

Stelian Ion, despre „rotativa” PSD-PNL: „O mare ticăloșie”

Stelian Ion (foto Observator)

Stelian Ion, fostul ministrul al Justiției, a afirmat că noua coaliție PSD-PNL-UDMR își va împărți banii publici în mod egal, „frățește”. Într-o postare pe pagina sa de Facebook, Stelian Ion (USR) a mai precizat că șeful statutului și-a dorit să ajungă alături de Partidul Social Democrat (PSD).

„Tot ce a făcut Iohannis în ultimele luni a fost să împingă PSD la guvernare și pentru asta i-a creat toate condițiile. S-a asigurat că are un premier obedient, a scos USR din Guvern, a descompus PNL”, a scris pe Facebook fostul ministru al Justiției.

Stelian Ion: „«Rotativa» e nășită de președintele Iohannis”

Mai mult, în continuarea mesajului său, Stelian Ion e convins că partidele din coaliție vor împărții banii în funcție de interesele lor, ignorând problemele adevărate ale românilor. Totodată, el e de părere că Iohannis va avea un  ministru al Justiției care „să-i pună în practică directivele fără să crâcnească”. „Cu ajutorul lui Iohannis, PSD va avea funcții de conducere nu doar în Guvern, ci și în Parlament. O mare ticăloșie!”, încheie Stelian Ion.

Luni, 22 noiembrie, președintele Klaus Iohannis l-a desemnat pe Nicolae Ciucă să formeze un nou guvern, după consultările cu partidele politice de la Palatul Cotroceni. Cu doar o zi în urmă, liderii partidelor de coaliție au căzut de comun acord ca partidul care nu va avea premierul va deține portofoliul Finanţelor, Transporturile şi Secretariatul General al Guvernului.

La negocierile de la Cotroceni, Uniunea Salvați România (USR) nu s-a prezentat. Dacian Cioloș, liderul USR, consideră că președintele României a devenit „nașul acestei monstruoase coaliții”. Mai mult, Cioloș consideră alianța PSD-PNL-UDMR ca fiind „noul FSN”.

Liderul AUR, George Simion, a precizat că la consultările de la Cotroceni, președintele „nu a scos mai mult de trei cuvinte”.  El a anunțat că AUR nu va gira un astfel de guvern PNL-PSD-UDMR. „Astăzi au avut loc nişte pseudo-consultări, preşedintele Klaus Iohannis nu a scos mai mult de trei cuvinte”, a spus Simion, potrivit News.ro.

Criza politică din România a început după ce Stelian Ion a fost demis de către Florin Cîțu la începutul lunii septembrie. USR a decis să se retragă din coaliția de guvernare și a votat moțiunea de cenzură propusă de PSD împotriva Guvernului Cîțu.

Klaus Iohannis: „Îl desemnez pe Nicolae Ciucă pentru a forma o echipă guvernamentală”

Mai are PNL putere să reziste și la următoarele alegeri?

Sursă foto: stirileprotv.ro
Sursă foto: stirileprotv.ro

În momentul de faţă, PNL este o anexă a PSD. […] Partidul e în situaţia de a ajunge cârpă de şters pe jos pentru liderii PSD, în situaţia de a-şi încălca toate angajamentele luate faţă de români, de a readuce la putere un partid toxic împotriva căruia am luptat cu toate forţele de a-l da jos de la putere”, spune Ludovic Orban.

Plecat dintr-o poziție de forță din coaliția cu USR, PNL-ul pare că mai zvâcnește, timid, dintr-un picioruț. A pierdut ministere, a pierdut influență și pierde, încet-încet, și din oameni.

Ludovic Orban anunță că-și dă demisia din PNL, pentru că nu e de acord. Nici cu Cîțu, nici cu modul în care s-au dus negocierile cu PSD, nici cu direcția spre care se îndreaptă partidul. Mai mult, cel mai probabil, odată cu el, vor mai pleca peneliști. Cei care îi sunt fideli sau care nu sunt, nici ei, de acord cu ce se întâmplă, în prezent, în partid.

Nu e clar dacă plecarea lui Orban va fi o lovitură chiar atât de grea pentru Cîțu, dar în niciun caz nu-i pică bine. Pentru că a făcut prea multe ”compromisuri” doar din mândrie și ambiție. Iar cele câteva firimituri scăpate de PSD nu sunt de ajuns pentru a potoli orgoliul întregului partid.

”Echipa de negociere nu a purtat o negociere pentru PNL, ci a pregătit o garnitură şi o foaie de parcurs pentru predarea la cheie a PNL către PSD”

 Este parte din mesajul Ralucăi Turcan pe grupurile interne PNL.

Cu o atitudine vădită pro-Orban, Raluca Turcan îi cere demisia lui Cîțu. Pentru că nu ar fi negociat în folosul partidului, ci doar în interesul propriu. Pentru ”că s-a negociat în genunchi.” Și pentru că ”mandatul lui Florin Câţu nu a fost decât un şir de minciuni, greşeli şi jocuri personale.”

Rămâne de văzut dacă Raluca Turcan i se va alătura lui Ludovic Orban și-și va da, și ea, demisia din partid, în situația în care Cîțu nu se dă înlăturat din PNL. Puține șanse să plece de bună-voie și nesilit de nimeni.

Între timp, Cîțu dă asigurări

Mă voi asigura că interesele românilor nu vor fi niciodată puse sub semnul întrebării și stabilitatea financiară a țării nu e pusă în pericol”, zice el.

Nu e foarte clar din ce postură dă aceste asigurări. Ținând cont de faptul că nici la negocieri nu a fost primit cu brațele deschise, e neclar cum poate da asigurări. Nu o să mai fie prim-ministru. N-o să prindă niciun minister. Funcția de președinte al PNL nu îi conferă puterea de a fi garantul din umbră. Nici măcar jucătorul ascuns, care să poată trage sforile pe cât de mult ar trebui.

În plus, în acest moment nu e foarte bine privit de mulți dintre peneliști. Nu se știe cât va mai fin în funcția de președinte al partidului. Sau câți membri va mai avea partidul pe care, poate, îl va mai conduce. Și atunci, de unde această siguranță? Ce știe el și nu știm noi?

Mai mult, va mai rezista PNL la următoarele alegeri? Va mai reuși să se păstreze pe poziție, pentru a ajunge, din nou, în Parlament? Coaliția cu PSD nu-l va costa, oare, mai mult decât ceea ce a ”câștigat” acum, dând încă un prim-ministru?

Să fie finalul PNL-ului? Să fie Florin Cîțu cel care l-a detronat pe Ludovic Orban și care a redus la minimum un partid care ar fi putut fi cel mai mare din România?

Rămâi conectat

6,124FaniÎmi place
București
cer senin
23.5 ° C
24.4 °
22.8 °
72 %
0.9kmh
3 %
J
30 °
vin
29 °
S
31 °
D
33 °
lun
36 °

Ultimul articol

Primarul Ciucu, în continuare sub control judiciar pentru luare de mită

Ciprian Ciucu nu a avut prea mult succes în instanță, ieri. Acesta a cerut anularea măsurii controlului judiciar în dosarul în care este acuzat de...

Nicușor Dan așteaptă o înțelegere între partide pentru un guvern și desemnarea premierului

Nicușor Dan pare că nu se mai grăbește să își desemneze un premier al său, ci așteaptă un semn de la partide. Ieri, șeful statului...

Jurnalist trimis în judecată pentru propagandă legionară

Anchetă finalizată în dosarul unui jurnalist care gestionează un post de radio, prin intermediul căruia face propagandă legionară. Acesta a fost plasat sub control judiciar...