32.6 C
București
joi, 25 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 741

Tensiuni în comisia în care a fost audiat Sorin Grindeanu

Foto: Realitatea
Foto: Realitatea

În cadrul audierilor în comisiile de specialitate, Sorin Grindeanu, propus ministru Transporturilor, a criticat modul în care s-au cheltuit banii în acest minister. El e de părere că în loc să se investească în autostrăzi și drumuri, s-au cheltuit pe „studii, hărţi, desene şi carioci”.

Cătălin Drulă, care a condus portofoliul în guvernarea trecută, a pus problema depolitizării companiilor de stat. Mai mult, fostul ministru susține că PSD și PNL și le-ar fi împărțit, iar planul pentru Transporturi este la fel cu cel din guvernarea anterioară. În replică, Grindeanu a transmis că programul de guvernare nu s-a schimbat mult faţă de cel anterior pentru că este nevoie de o continuitate în proiecte.

Sorin Grindeanu: Cred că toți suntem vinovați”

Fostul premier a precizat, în timpul audierilor, că toată clasa politică e vinovată pentru modul în care a ajuns România.

„Nu vreau să critic pe nimeni de la ministerul transporturilor, dar cert este că avem o mare datorie pentru poporul român. S-au cheltuit în aceşti ani zeci, dacă nu sute de milioane de euro pentru studii, hărţi, desene, carioci, iar rezultatul îl vedem cu toţii”, a spus Grindeanu, relatează adevărul.ro. Drulă a mai susținut că formatul audierilor este făcut pe repede înainte, în funcție de persoana care este audiată și de majoritatea parlamentară.

Sorin Grindeanu a primit critici şi din partea unui deputat AUR, care l-a întrebat dacă își cere scuze românilor pentru OUG13. Președintele de ședință a intervenit imediat și a cerut să i se taie microfonul pe motiv că afirmațiile sale nu coincid cu subiectul discuției. La rândul său, Grindeanu a recunoscut că a fost în fruntea guvernului care a adoptat OUG13.

„Da, sunt cel care conducea un guvern atunci când s-a dat acea ordonanţă. Tot eu conduceam guvernul şi peste câteva zile când s-a dat ordonanţa 14, pe care mi-am asumat-o aproape la nivel personal, ştiind în ce intru, din punct de vedere politic”, a mai precizat Sorin Grindeanu.

Reamintim că astăzi, 24 noiembrie, au loc audierile miniștrilor în comisiile parlamentare de specialitate. Până acum, toți miniștii viitorului Guvern Ciucă au primit aviz favorabil.

„Caracatiță politico-mafiotă” la Ministerul Transporturilor. Un secretar de stat, acuzat că se folosește de funcție pentru a prospera în afaceri

Societatea civilă – avertisment pentru clasa politică

Sursă foto: www.reportervirtual.ro
Sursă foto: www.reportervirtual.ro

Societatea civila este formată din cetățeni, asociați sub diferite forme, care au aceleași interese și care își dedică timpul, cunoștințele și experienta pentru a-și promova și apăra aceste drepturi și interese.” (Wikipedia)

Este independentă de Stat, dar are rolul de a veghea că drepturile cetățenilor sunt respectate. Poate fi reprezentată de organizații, sindicate, cluburi, media sau orice persoană care se implică în apărarea acestor drepturi.

Astfel, în acest moment, societatea civilă lansează un avertisment și-o acuză către clasa politică actuală. Sau, mai exact, pentru coaliția PNL-PSD, sub forma unui manifest public.

”NU ABANDONĂM ROMÂNIA – Declarație a societății civile către cei care dețin puterea în stat”

Acțiunile politice din prezent sunt numite ”mineriadă politică” și ”cea mai nerușinată trădare a votului popular de după 1990”.

Și pe bună dreptate, pentru că alianța PNL-PSD nu face decât să contrazică tot ceea ce s-a întâmplat în ultimii ani. Și faptul că am ieșit la proteste. Și că am ales Iohannis în loc de Ponta sau Dăncilă. Și propria campanie electorală a PNL-ului. Și ieșitul la vot, pe timp de pandemie. Și rezultatele acelui vot. Și speranța că vom reduce roșul de pe hartă. Și speranța de mai bine, de transparență, de mai puțină demagogie, de mai multă implicare, în folosul cetățenilor.

Totul e contrazis, ignorat cu bună-știință, călcat în picioare.

Zeci de asociații civile și personalități publice au semnat manifestul. Pentru că societatea civilă are rolul de a sancționa derapajele politice. Și de a se asigura că nu ajungem, din nou, în dictatură. Sau într-un dispreț cras pentru voința cetățenilor.

Societatea civilă cere aceleași lucruri care au fost cerute și în stradă

Da, inclusiv atunci când Klaus Iohannis a coborât în piață, printre protestatari. Un moment pe care l-a uitat sau pe care se preface că-l uită.

Ce se cere?

”– repararea legilor Justiției (conform rapoartelor MCV și deciziilor Comisiei de la Veneția; inclusiv cu desființarea SIIJ – și excluzând reînființarea ei în altă formă);

– repararea legilor electorale (pentru alegerea primarilor în două tururi);

– desființarea pensiilor speciale;

– un guvern fără dosare penale;

– depolitizarea instituțiilor de stat, instalarea criteriilor competenței și meritocrației în selecție;

– transparența totală a cheltuirii banilor publici din programele PNDL și PNRR.”

Lucruri de bun-simț, pe care le dorim cu toții. Sau, mă rog, majoritatea cetățenilor, în niciun caz majoritatea clasei politice. Acest lucru a fost dovedit în multiple rânduri.

Avertismentul pe care societatea civilă îl lansează este la fel de simplu: ”Suntem tot aici. Și credem la fel de neclintit în destinul european al României.”

Și promit că, dacă va fi cazul, vor ieși în stradă. Pentru că drepturile și libertățile cetățenilor nu sunt negociabile. Spre deosebire de anumite funcții politice.

Iohannis, absent de la ședința solemnă din Parlament

Foto: Prahova Online
Foto: Prahova Online

Klaus Iohannis lipsește de la ședința din Parlament, în condiţiile în care Senatul şi Camera Deputaţilor s-au reunit, astăzi, în şedinţă comună solemnă.

Şedinţa este dedicată Zilei Naţionale a României – 1 Decembrie.

Cu toate acestea, Klaus Iohannis lipsește, deși, conform unui memorandum aprobat de conducerea Parlamentului, era invitat să susțină un discurs.

Şedinţa, condusă de vicepreşedintele Senatului, Alina Gorghiu, a început cu intonarea Imnului Naţional.

Bulai: “Îi transmitem ceva anume președintelui României?”

Klaus Iohannis ar fi trebuit să ajungă la Parlament la ora 14.00.
Preşedintele României a uitat, în mod voit, de faptul că era aşteptat pentru a ține discursul despre ziua de 1 Decembrie.

În acest context, Iulian Bulai a ţinut să-l ironizeze pe preşedinte, într-o postare publicată pe contul de socializare.

Președintele Camerei Deputaților Marcel Ciolacu îi va da cuvântul. Doriți să îi transmitem ceva anume președintelui României?”, a scris Bulai pe pagina de Facebook.

Românii din mediul online cer demisia lui Iohannis

Domnule președinte! Daţi-vă demisia! Îi transmitem că este un trădător de neam și țară. Regret că am stat la rând ore în ploaie la Milano sa-l votăm. După 31 de ani, aduce mafia PSD care a distrus și vândut țara bucată cu bucată. Noi muncim prin țări străine datorită acestei mafii care l-a omorât pe Ceaușescu, crezând că ne fac o țară mai bună”, a fost unul dintre comentariile postate de internauţi, ca răspuns la textul publicat de Iulian Bulai.

Protest Declic în fața Parlamentului

Sursa foto: G4media.ro

Miercuri, 24 noiembrie, mai mulți membri ai comunității Declic au protestat în fața Palatului Parlamentului, față de noul guvern PNL-PSD-UDMR. Aceștia au purtat măști cu fețele lui Florin Cîțu, Marcel Ciolacu și Klaus Iohannis. Ei simulau „lupta pentru ciolan din ultimiele luni”.

Declic a transmis un mesaj clar celor din Parlament: „Nu giraţi lupta pe ciolan: nu votaţi premier PNL-PSD-UDMR!”, au scris pe pagina de Facebook membrii Declic.

Cu „ciolanul” în fața Palatului Parlamentului

Denisa Soare, reprezentant Declic, a precizat că votul de încredere pentru un guvern format din PNL-PSD-UDMR reprezintă o trădare față de poporul român. „Dacă parlamentarii vor vota un premier PNL-PSD-UDMR, este ca şi cum ar călca în picioare votul pe care noi, cetăţenii, l-am dat la alegerile parlamentare”, a declarat reprezentantul Declic, Denisa Soare, relatează g4media.ro.

Nu este prima dată când comunitatea Declic a afișat un ciolan în fața politicienilor. La Congresul PNL, mai mulți membri Declic au adus cu ei un ciolan de mari dimensiuni, cu mesajul „Când terminați lupta pe ciolan, desființați Secția Specială”. Mai mult, delegații liberali au putut auzi și scandările membrilor Declic: „Guvernează de un an, doar cu gândul la ciolan”.

Ciolanul adus de Comunitatea Declic a fost amplasat chiar la intrarea principală la congres, astfel că a putut fi văzut chiar și de președintele României, Klaus Iohannis, dar și de către ceilalți lideri ai PNL, Ludovic Orban, și premierul Florin Cîțu.

Joi, 25 noiembrie, Guvernul Ciucă va intra în Parlament pentru votul de încredere

Din cauza pandemiei de COVID-19, românii nu au mai ieșit în stradă pentru a protesta împotriva deciziilor pe care politicienii le-au luat în ultimele luni. Președintele „Inițiativa România”, Diana Voicu, a precizat că 26 de organizații civice și 50 de personalități culturale și universitare au semnat un manifest legat de situația politică actuală. „Suntem cu ochii pe politicieni și că le cerem aceleași lucruri pentru care s-a ieșit în stradă. Justiție, transparență. Fără oameni cu dosare penale în guvern”, a precizat Diana Voicu, relatează hotnews.ro.

Comunitatea Declic are până în prezent peste 900 de mii de membri care trăiesc în România sau în diaspora. Activitatea comunității este finanțată prin donațiile individuale ale membrilor Declic și prin fonduri nerambursabile de la diferite organizații și fundații.

Protest Declic: ”PNL trebuie să termine cu ciolaniada și cu lupta pentru putere”

„Caracatiță politico-mafiotă” la Ministerul Transporturilor. Un secretar de stat, acuzat că se folosește de funcție pentru a prospera în afaceri

C.O. T.A. R spune că există o „caractiță politico-mafiotă” în cadrul Ministerului Transporturilor. Operatorii de transport autorizați sunt extrem de nemulțumiți că Sandor Gabor, secretar de stat, coordonează în continuare Autoritatea Rutieră Română(ARR), Registrul Auto Român(RAR), Inspectoratul de Stat pentru ontrolul în Transportul Rutier (ISCTR), deși un raport de control arată indicii că a săvârșit fapte penale.

„Documentul respectiv, care ulterior i-a fost înaintat ministrului interimar Dan Vîlceanu, arată că în urma acţiunii de control „au fost constatate indicii cu privire la săvârşirea de către persoanele responsabile, nominalizate în cadrul raportului, a unor posibile fapte de natură penală, prevăzute de Codul penal, fapt pentru care Raportul de control va fi transmis, imediat după aprobarea acestuia de către conducerea ministerului, organelor de cercetare penală, în vederea efectuării cercetărilor care se impun, potrivit competenţelor”, au explicat oficialii C.O.T.A. R

„Caracatiță politico-mafiotă” la Ministerul Transporturilor. Secretarul de stat Sandor Gabor, acuzat de C.O. T. A. R că s-a folosit de funcție în scop personal

Conform Raportului, secretarul de stat Sandor Gabor a transmis baza de date de la Autoritatea Rutieră Română pe adresa sa personală de email.

Din acest motiv, Corpul de Control a cerut sesizarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 1 Bucureşti şi a Agenţiei Naţionale pentru Integritate, instituţii care ar fi trebuit să verifice şi modul în care directorul general al ARR, Mihai Alecu, a dispus casarea şi transmiterea cu titlu gratuit a unor automobile din cadrul Autorităţii, precum şi încheierea unui contract cu o firmă care nu se afla în catalogul SEAP/SICAP la data consultării acestuia de către funcţionarii instituţiei publice.

Sandor Gabor, acuzat că a organizat licitații în mod nelegal. Kovesi, chemată să facă „lumină” în acest caz

Sandor Gabor(foto) este acuzat că a organizat fără drept licitații și a donat mașini la una dintre primăriile conduse chiar de tatăl directorului ARR.

 „ARR a întocmit procesele-verbale de predare a maşinilor, care au ajuns în teritoriu astfel: una la Primăria Odobești, unde primar este nimeni altul decât Alecu Nicolae, tatăl Directorului General al ARR; una la Primăria Produleşti – judeţul Dâmboviţa, unde primar este bun prieten al familiei Alecu, secretar General al PSD Dâmbovița pe vremea când și Nicolae Alecu era membru PSD ”, ne-au menționat liderii taximetriștilor din țară.

Presiuni asupra jurnaliștilor care vor să prezinte cazul

Oficialii C.O. T.A.R ne-au menționat că se dorește „închiderea cazului”, inclusiv prin presiuni asupra jurnaliștilor care vor să prezinte această situație.

Constatăm că s-a ajuns foarte departe cu mafia din acest minister. Din reacțiile celor care apar ca fiind vinovați, în urma verificărilor făcute de Corpul de Control al Ministerului Transporturilor, precum și din reorganizarea și rotirea cadrelor în aceleași structuri, după publicarea Raportului Corpului de Control, reiese că pe cei incriminați, cu dovezi concludente, nici măcar nu-i interesează faptul că noi toți am aflat despre ilegalitățile pe care le comit.

Faptul că nu-i interesează consecințele arată că au susținere politică atât de puternică, încât au înțeles cu toții că sunt mai presus de lege. Iar lipsa de intervenție a instituțiilor abilitate pentru a face curățenie în acest cuib de viespi din Ministerul Transporturilor arată că în România nu mai contează nicio lege, atunci când oamenii partidelor de la guvernare fac afaceri cu banii și cu bazele de date ale statului. Dacă situația aceasta va continua, vom înainta o plângere către Parchetul European”, a declarat Vasile Ștefănescu, președintele COTAR.

Sándor Gábor este licențiat ca inginer de autovehicule rutiere al Institutului Politehnic București – Facultatea Transporturi. Deține diplomă de master în managamentul securității, sănătății și al relațiilor de muncă, obținută la Universitatea ”Lucian Blaga” din Sibiu.

Este un apropiat al liderului UDMR, Kelemen Hunor. Până la postarea acestei informații, nu a putut fi contactat, dar Ziarul de Investigații va reveni cu un punct de vedere al acestui secretar de stat.

Dan Vîlceanu: „Nu există nicio gaură în buget”

Dan Vîlceanu (captură video)

Dan Vîlceanu, ministru propus la Investiții și Proiecte Europene, a dat asigurări că nu va exista o problemă în plata salariilor și pensiilor, cum a spus Raluca Turcan în urmă cu câteva zile. El a precizat că imediat după ce noul guvern va fi învestit, se va aproba rectificarea bugetară. Vîlceanu e de părere că declarațiile Ralucăi Turcan au fost spuse la „supărare”.

„Nu există o gaură. (…) Vineri, din câte ştiu, va fi adoptată rectificarea bugetară şi nu vor exista niciun fel de problem la plata salariilor, pensiilor sau altor drepturi către cetăţenii români”, a mai precizat Dan Vîlceanu, relatează news.ro.

Pensiile și salariile vor crește din 1 ianuarie 2022

De asemenea, Vîlceanu a mai precizat că în scurt timp va apărea și execuția bugetară, situația economică din România fiind una „bună”. „Vreau să vă spun că în scurt timp va apărea şi execuţia bugetară la 10 luni şi o să vedeţi o situaţie economică bună a României, cu încasări bune, cu cheltuieli ţinute în frâu”, a mai precizat liberalul.

Ministrul interimar al Muncii Raluca Turcan l-a acuzat pe Florin Cîțu că spune doar minciuni și i-a cerut să-și depună demisia din funcția de președintele PNL cu toată echipa de negociere. „E puţin spus că s-a negociat în genunchi”, a spus Raluca Turcan.

Mai mult, ea e de părere că premierul demis Florin Cîțu joacă „poker cu banii de pensii”, iar din 26 noiembrie nu vor mai exista bani pentru plata alocațiilor și pensiilor. „De vineri (26 nov) nu mai sunt bani de pensii şi de alocaţii pt că i-ai luat la rectificare doar ca să dai tu bine la cifre în postările de pe Facebook”, i-a transmis Turcan lui Cîţu.

Ca și replică, președintele Partidului Național Liberal (PNL) Florin Cîțu a declarat că Raluca Turcan trebuie să-și asume dacă nu mai sunt fonduri. „Raluca Turcan, dacă avea ceva de spus, putea să vină la ședința BPN să spună, nu în presă. Este ministrul Muncii. Să-și asume dacă nu mai sunt fonduri”, a susținut Florin Cîțu.

Reamintim că miercuri, 24 noiembrie, miniștrii propuși să facă parte din Guvernul Ciucă sunt audiați în comisiile parlamentare de specialitate. Joi, 25 noiembrie, urmează să aibă loc votul de învestire a Cabinetului Ciucă.

Codrin Ștefănescu, avertisment pentru români: „Pensia voastră nu va crește!”

Raport: 40% dintre oamenii de pe planetă sunt supraponderali

Foto: Radio Eco Natura
Foto: Radio Eco Natura

Un raport anual, intitulat Global Nutrition Report (GNR), consemnează că, în prezent, 48% dintre oameni mănâncă ori prea mult, ori prea puţin.

În acelaşi timp, jumătate din populaţie suferă de malnutriţie.

Potrivit Digi24, în ritmul actual, lumea nu va reuşi să îndeplinească opt dintre cele nouă obiective stabilite de OMS pentru 2025 în materie de nutriţie, notează organizaţiile.

Este vorba în special de a reduce emacierea copiilor (atunci când sunt prea slabi raportat la înălţime) şi întârzierile de creştere (atunci când copiii sunt prea scunzi pentru vârsta lor), precum şi obezitatea în rândul adulţilor.

Raport aproape 150 de milioane de copii sub cinci ani suferă de întârzieri de creştere, peste 45 de milioane sunt emaciaţi şi alţi aproape 40 de milioane sunt supraponderali

În plus, peste 40% dintre bărbaţii şi femeile lumii, adică circa 2,2 miliarde de oameni, sunt supraponderali sau obezi, conform datelor din raport.

Decesele evitabile survenite ca urmare unei alimentaţii inadecvate au crescut cu 15% din 2010”, reprezentând, în acest moment “un sfert din totalul deceselor în rândul adulţilor”, a transmis preşedinta grupului de experţi independenţi ai GNR, Renata Micha.

Potrivit raportului GNR, oamenii nu consumă cantităţile recomandate de alimente benefice pentru sănătate cum sunt fructele şi legumele.

Şi, după cum era de aşteptat, consumul de astfel de alimente este cel mai scăzut în ţările cu venituri mici, mai arată sursa citată.

Ţările cele mai dezvoltate consumă cele mai nocive alimente

La polul opus, în ţările cu venituri mai mari se consumă în cea mai mare măsură alimente cu efecte nocive asupra sănătăţii. Aceste alimente sunt carnea roşie, produsele lactate şi băuturile îndulcite.

De asemenea, specialiştii explică faptul că, în aceste ţări, se înregistrează şi cel mai mare număr de persoane supraponderale.

Supercom a dat-o din nou în bară. 1000 de contracte sunt încheiate ilegal

Supercom Aleea Sinaia Sect2, foto-arhivă Ziarul de Investigații

Radu Mihaiu, primarul sectorului 2 București, este revoltat de modul în care a acționat firma de salubritate Supercom SA. El a explicat că a depistat 1000 de contracte încheiate ilegal, care nu respectă hotărârile Consiliului Local, ci conțin clauze de natură să-i facă pe bucureșteni să scoată mai mulți bani din buzunare.

„Până pe 31 decembrie trebuie să încheiem aproape 2.500 de contracte pentru asociaţiile de proprietari şi peste 25.000 de contracte cu cetăţenii care stau la case. Îngrijorarea vine de la faptul că 1.000 de contracte încheiate până acum de operatorul de salubritate rebuie refăcute, pentru că acel contract ce a fost votat de Consiliul local a fost înlocuit de operatorul de salubritate cu un altul care are prevederi mult mai nefavorabile cetăţenilor. Este o situaţie foarte gravă, pe care trebuie să o rezolvăm în puţinul timp rămas. (…) Vom face cu siguranţă o sesizare către Protecţia Consumatorului, să vedem cum am putut să ajungem în această situaţie.

Supercom a dat-o în bară. Primăria Sector 2 vrea control

Vom face, de asemenea, un control la operator, pentru a ne asigura că aceste lucruri nu se mai întâmplă. Vorbim de peste 800 de asociaţii de proprietari care au semnat astfel de contracte prin care pot să menţionez că tarifele la deşeuri sunt duble faţă de ce a aprobat Consiliul local atunci când există depăşiri”, a precizat Radu Mihaiu, într-o întâlnire cu jurnaliștii.

Concret, Supercom a „strecurat” în 1.000 de contracte cu locuitorii din Sectorul 2 București că angajații nu sunt obligați să curețeî n jurul pubelei. Astfel, ar genera un cost în plus pentru cetățeni de aproximativ 25 de lei.

Cum se scuză Supercom

Potrivit edilului din Sectorul 2 București, Supercom se scuză și spune că e vorba despre o „eroare materială” recunoscut în scris eroarea materială,

Compania Supercom a luat act cu regret de utilizarea în activitatea de încheiere a contractelor de prestare a serviciilor de salubrizare cu persoanele fizice și asociațiile de proprietari de pe raza Sectorului 2 din București a unei variante de lucru anterioară Hotărârii Consiliului Local 305 din 30.09.2021. Imediat după aflarea acestei situații, compania Supercom a oprit această activitate, a început informarea beneficiarilor deja contractați și semnarea de noi contracte în varianta corectă. Subliniem că această eroare nu a produs niciun efect material, întrucât beneficiarii nu au achitat nicio sumă, contractele urmând să intre în vigoare de la 1 ianuarie 2022″, a transmis Supercom, potrivit Agerpres, care citează surse oficiale din cadrul Primăriei Sector 2 București

Este interesant cum eroare materială nu a produs efecte materiale în rândul bucureștenilor. Nu ar fi fost descoperită, dacă primarul Radu Mihaiu nu se sesiza.

Cetățenii din Sector 2 București sunt extrem de nemulțumiți de modul în care această firmă de salubritate ridică gunoiul. De altfel, reporterii Zin.ro i-au surprins pe angajați cum lăsau zeama de gunoaie(n.r. levigatul) pe străzi.

În urma apariției articolului nostru Garda de Mediu a dispus control pe loc.

Citește și: Exclusiv. Supercom, la un pas de insolvență

Supercom merge cu zeama de gunoaie înainte

Supercomul lui Ciuclea a obținut contractul de salubrizare la Cluj după ce Primăria lui Boc a respins toate ofertele celorlalte firme

Alexandru Rafila vrea controlul total pentru gestionarea pandemiei

Alexandru Rafila (captură video)

Medicul Alexandru Rafila, propunerea pentru portofoliul Sănătății, a primit aviz  favorabil din partea comisiei de Sănătate, cu 26 de voturi „pentru” şi zece „împotrivă”.

În timpul audierilor, acesta și-a exprimat opinia cu privire la gestionarea pandemiei, mai mult, consideră că este necesar ca „frâiele” să fie preluate, într-un mod activ, de către Ministerul Sănătății, semn că l-ar vrea dat la o parte pe Raed Arafat, secretarul de stat în MAI, șeful DSU, cel care coordonează și activitatea CNSU.

„DSU şi-a făcut foarte bine treaba în România şi domnul doctor Arafat este un foarte bun profesionist (…) dar politica de sănătate şi sănătate publică o face Ministerul Sănătăţii. Măsurile de sănătate publică trebuie luate de Ministerul Sănătăţii. Nu se poate ca aceste măsuri cu impact pe sănătatea publică să fie aprobate de o altă structură (n.r. DSU ține de Ministerul Afacerilor Interne), iar Ministerul Sănptății să răspundă…”, a declarat Rafila în privința unei posibile demiteri a lui Arafat. De altfel, Orban susținea în urmă cu ceva vreme că sistemul pentru situații de urgență este „construit” în așa fel, încă acesta să depindă de Raed Arafat.

Totodată, Rafila a precizat în cadrul audierilor că va avea o discuție la nivelul Guvernului, astfel încât acest mecanism să fie schimbat. „Ministerul Sănătății să aibă toate pârghiile la dispoziţie, inclusiv date despre situaţia din timp real. Nu putem să lucrăm ca o anexă a unei supra-structuri”, a mai afirmat Rafila.

Certificatul verde, necesar, dar nu acum

Deși încă ne află în valul 4 al pandemiei, unul care a lăsat zeci de mii de familii îndoliate, iar necesitatea implementării certificatului verde și la locul de muncă este tot mai solicitate de o parte a scenei politice, Alexandru Rafila consideră că acesta mai poate aștepta.

„Certificatul verde este un instrument  care salvează vieţi, dar trebuie introdus într-un moment oportun”, a afirmat, miercuri, Alexandru Rafila, explicând că nu este împotriva introducerii certificatului în anumite domenii de activitate.  De asemenea, viitorul ministru al Sănătății face un nou apel la vaccinare: „Dacă vreţi să avem sărbători fericite, trebuie să ne protejăm vârstnicii din familie, să-i vaccinăm şi să avem sărbători liniştite”.

Certificatul verde atestă vaccinarea, testarea negativă Covid și trecerea prin boală, din 25 octombrie acesta fiind necesar pentru accesul la unele activități (restaurant, cinema) sau în anumite spații închise (centrele comerciale), fiind însă exclusă și varianta de testare negativă, așa cum a fost el conceput.   

Rafila îl consideră potrivit pe Arafat la DSU

Campania ”Donează sânge, donează zâmbete!”, o acţiune USR Galaţi

Foto: USR Galaţi
Foto: USR Galaţi

Consilierii USR Galaţi lansează campania de donare de sânge, campanie care este destinată copiilor din oraş.

Cu ajutorul tichetelor primite în urma donării, vor fi cumpărate cadouri de Crăciun pentru copiii cu posibilităţi materiale reduse.

Tradiția de a dona sânge: “Când donezi sânge – poți salva până la trei vieți”

Campania ”Fii Moș Crăciun pentru un copil”: gălăţenii sunt invitaţi să doneze sânge într-un număr cât mai mare și, din tichetele primite, să poată asigura o parte din cadourile şi bunurile pe care cei mici și le doresc cu ocazia Crăciunului.

Consilierii vor merge să doneze sânge vineri, 26 noiembrie, la Centrul Regional de Transfuzie Sanguină Galați, începând cu ora 08:00.

Salvezi până la trei vieți și aduci și zâmbetul pe fața mai multor copii. Ne-am gândit ca, astfel, să putem aduce un zâmbet mai multor persoane: și celor pe care îi ajutăm donând, și copiilor, care se vor bucura la un cadou de Crăciun. Nu e un gest mare, nu e un sacrificiu. E vorba despre puțin din timpul nostru, al fiecăruia, pentru a ajuta, atunci când e nevoie. Și fiecare dintre noi, are nevoie, la un moment dat, de un zâmbet”, au precizat, pe pagina de Facebook, reprezentanţii USR Galaţi.

Avantajele donării:

• Următoarele analize sunt gratuite: RH; Grupa sanguină; Hepatita B, C; HIV(SIDA); TPHA(siffilis); ALT (probe hepatice);
• Adeverinţa pentru obţinerea unei reduceri de 50% pentru transportul în comun pentru 30 de zile;
• 1 zi liberă (în cazul angajaţilor cu carte de muncă);
• Primeşti 7 bonuri de masă.

Agent Green cere demiterea lui Tanczos Barna, “cel mai nociv ministru al Mediului”

Credit foto: Agent Green
Credit foto: Agent Green

Agent Green lansează o nouă petiţie prin care cere Parlamentului României să îl demită pe ministrul Mediului, Tanczos Barna.

De asemenea, reprezentanţii organizaţiei îl numesc pe Tanczos Barna “cel mai nociv ministru al mediului”, argumentând că, pe durata mandatului, a coalizat cu vânătorii de trofee, cu mafia lemnului. În plus, a blocat numeroase inițiative legislative benefice naturii.

Tanczos Barna a reuşit să blocheze și finanțări cheie pentru rezolvarea unor probleme de mediu.

Petiţia pentru demiterea ministrului mediului poate fi semnată aici

În textul petiţiei, Agent Green a adăugat că, prin Tanczos Barna, ministerul Mediului a demonstrat o conducere deficitară, dezastruoasă şi un eşec repetitiv care va costa România bani grei.


ANIMALE SĂLBATICE

  1. Favorizează pe față vânătoarea de trofee prin atitudinea pe care o afișează și prin inițiativele legislative disperate pe care le promvează.
  2. A eșuat să abordeze esența problemei (degradarea habitatului, schimbările climatice și persecuția). În plus, se comportă ca un instigator la ucidere.
  3. Se face vinovat de pierderile de vieți omenești. Este vinovat și de pagubele suferite de oameni prin blocarea tuturor fondurilor care ar fi putut reduce conflictul om-urs. Aceste fonduri ar fi putut îmbunătăți coexistența și coadaptarea. (De exemplu: a blocat banii alocați în 2019 pentru garduri electrice).
  4. Tergiversează realizarea și aplicarea unui plan național de acțiune pentru salvarea speciei urs.
  5. Creează premisele pentru vânarea altor specii strict protejate: râs și pisică sălbatică. În plus, încurajează abuzuri în rândul altor specii, inclusiv de păsări cântătoare.
  6. Continuă să permită exclusiv asociațiilor de vânătoare să administreze fauna României din banii obținuți prin împușcarea animalelor, deși studiile arată că ecoturismul prin tururi ghidate de specialiști produc de 14 ori mai mulți bani și locuri de muncă.

PĂDURI

  1. A secretizat datele Inventarului Forestier Naţional despre dimensiunea tăierilor ilegale și nu a aprobat finanțarea unui nou inventar care ar putea arăta dimensiunea reală a tăierilor ilegale de păduri.
  2. A secretizat datele din SUMAL. Sunt datele pe care publicul le-a cerut la Marșul pentru Păduri și care au devenit obligatoriu de oferit publicului prin HG.
  3. Nu dorește să folosească fondurile din PNRR pentru stoparea deșertificării și creșterea suprafeței împădurite a țării de la 29% la 40%. Ambiția domniei sale este de a planta 40 mii hectare până în 2026, deși România are nevoie urgentă de 2 milioane de hectare cu păduri noi. În ritmul actual de împădurire, România va ajunge la 40% suprafață împădurită peste 16.500 de ani dacă nu se vor mai face defrișări, începând de astăzi.
  4. Nu a reformat fundamental Romsilva.

BIODIVERSITATE

  1. Nu a pus capăt tăierilor în parcuri naționale și în rezervații.
  2. Nu susține stricta protecție a 10% din suprafața României, așa cum prevede strategia europeană pentru biodiversitate.
  3. Tăierile abuzive în siturile Natura 2000 continuă, deși România se află în infringement din partea Comisiei Europene.
  4. Blochează aprobarea directivei INSPIRE . Aceasta stabilește digital și precis limitele tuturor ariilor protejate. În acest fel, mafia imobiliarelor și Romsilva mută limitele ariilor naturale protejate după bunul plac pentru investiții distructive.
  5. Refuză protejarea strictă a ultimelor păduri seculare și primare. Este vorba despre aproximativ 500.000 de hectare. Promovează prin PNRR construirea de noi drumuri forestiere, inclusiv în aceste păduri.
  6. Refuză realizarea strategiei naționale pentru ecoturism.
  7. Susține exclusiv silvicultori în Agenția Națională pentru Arii Naturale Protejate (ANANP), deși această agenție trebuie condusă și formată din specialiști în științele naturii.

DEȘEURI, APE ŞI SCHIMBĂRI CLIMATICE

Ministrul Mediului nu a interzis importul de deșeuri, ba mai mult, a blocat digitalizarea acestora. În plus, a blocat realizarea rampelor de colectare separată a deșeurilor casnice mari, pentru fiecare unitate administrativ-teritorială în parte.

În ceea ce priveşte apele, incompetenţa lui Tanczos Barna a blocat radarul balastierelor. Mai mult, a promovat betonarea râurilor, inclusiv cu bani din PNRR, în loc să renatureze râurile.

Raportat la lupta împotriva schimbărilor climatice, ministrul Mediului nu a prezentat un plan concret de acțiune pentru ca România să îndeplinească ținta de neutralitate climatică.

Agent Green: “Este timpul ca natura să primească un ministru care să o apere, nu să o distrugă. România trebuie să își aleagă, pentru mediu, un ministru spcialist în științele naturii, care iubește deopotrivă natura, oamenii și animalele sălbatice”.

Nu este pentru prima dată când organizaţia de protecţia mediului cere demiterea ministrului Mediului.

În cursul lunii iulie, Agent Green a distribut o petiţie iniţiată pentru demiterea ministrului, alături de mesajul: ”Semnează şi trimite-l pe ministrul Tanczos Barna să plimbe ursul”.

Potrivit organizaţiei, ”singurele victorii pentru natură sunt cele în instanţele de judecată”.

DNA cere Camerei Deputaților efectuarea unei percheziții informatice în cazul deputatului Adrian Miuțescu

emilia sercan amenintare
DNA

Direcţia Naţională Anticorupţie (DNA) a anunţat miercuri că solicită Camerei Deputaţilor încuviinţarea pentru efectuarea unei percheziţii informatice în dosarul în care este vizat deputatul Gheorghe Adrian Miuţescu, suspect de săvârşirea a opt infracţiuni de folosire a influenţei sau autorităţii de către o persoană care deţine o funcţie de conducere într-un partid, în scopul obţinerii pentru sine sau pentru altul de foloase necuvenite.

„Procurorul șef al DNA a transmis procurorului general al PÎCCJ referatul și dosarul penal (9 volume) întocmite de procurorii din cadrul Serviciului teritorial Pitești, pentru a fi înaintate ministrului Justiției, astfel încât acesta să solicite Camerei Deputaților, în baza art. 72 din Constituția României, art. 23 alin. 1 si art. 24 din Legea 96/2006 republicată, privind Statutul deputaților și senatorilor, art. 222 alin. 1 și 2 din Regulamentul Camerei Deputaților, încuviințarea percheziției informatice”, se arată în comunicatul DNA.

Percheziția informatică este o activitate prevăzută de Codul de procedură penală necesară pentru descoperirea și strângerea probelor în procesul penal, iar în cazul membrilor Parlamentului, efectuarea acestei activități este condiționată strict de votul plenului Camerei din care face parte parlamentarul respectiv.

Pe lângă Miuțescu, în acest dosar mai sunt cercetați:  Gelu Tofan, președinte al Organizației Pitești a unui partid și viceprimar al municipiului Pitești, sub aspectul săvârșirii unei infracțiuni de folosire a influenței sau autorității de către o persoană care deține o funcție de conducere într-un partid, în scopul obținerii pentru sine sau pentru altul de foloase necuvenite (art.13 din Legea 78/2000); Cristian Mitrofan, vicepreședinte al Organizației Județene a unui partid, sub aspectul săvârșirii unei infracțiuni de folosire a influenței sau autorității de către o persoană care deține o funcție de conducere într-un partid, în scopul obținerii pentru sine sau pentru altul de foloase necuvenite (art.13 din Legea 78/2000) și Ovidiu Chiru, comisar superior la Comisariatului Județean pentru Protecția Consumatorului Argeș, pentru instigare la una dintre infracțiunile reținute în sarcina primului menționat.

Președintele PNL Argeș și alți lideri liberali din județ, suspecți într-un dosar penal legat de angajări pe pile în funcții de conducere

Rămâi conectat

6,124FaniÎmi place
București
cer acoperit de nori
32.6 ° C
32.8 °
32.2 °
37 %
2.7kmh
100 %
J
33 °
vin
30 °
S
31 °
D
33 °
lun
36 °

Ultimul articol

Ambasadorul român la Moscova, convocat de ministerul rus de Externe

Ambasadorul României la Moscova, Cristian Istrate, a fost chemat la Ministerul rus de Externe, în urma deciziei președintelui Nicușor Dan de a-l declara pe...

Primarul Ciucu, în continuare sub control judiciar pentru luare de mită

Ciprian Ciucu nu a avut prea mult succes în instanță, ieri. Acesta a cerut anularea măsurii controlului judiciar în dosarul în care este acuzat de...

Nicușor Dan așteaptă o înțelegere între partide pentru un guvern și desemnarea premierului

Nicușor Dan pare că nu se mai grăbește să își desemneze un premier al său, ci așteaptă un semn de la partide. Ieri, șeful statului...