30.1 C
București
vineri, 26 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 585

Au trecut 45 de ani de la cutremurul din 1977

Sursa foto: Wikipedia
Sursa foto: Wikipedia

România comemorează 45 de ani de la cutremurul din 1977, seismul în urma căruia mai mult de 1.500 de oameni şi-au pierdut viaţa.

Cele mai multe decese au fost înregistrate în Bucureşti. Printre acestea s-au numărat actorul Toma Caragiu, regizorul Alexandru Bocăneţ, cântăreaţa Doina Badea, scriitorul Alexandru Ivasiuc și poetul A.E. Baconsky.

Cutremurul s-a simțit în aproape toată Europa de Sud-Est. În nord, s-a simțit până în Moscova și Sankt Petersburg. Cea mai afectată a fost Capitala României

Cutremurul din 4 martie 1977 s-a produs la ora 21:22. Seismul a avut magnitudinea de 7,2 grade pe scara Richter şi a durat aproximativ 56 de secunde. Și-au pierdut viaţa 1.578 de persoane, majoritatea în Bucureşti. Alte 11.321 au fost rănite, în principal din cauza prăbuşirii clădirilor.

În Capitală au fost distruse 33 de clădiri şi blocuri de înălţime mare sau medie, printre care clădiri vechi construite în perioada antebelică, dar şi trei clădiri noi – blocul OD16 din cartierul Militari, blocul de pe Ştefan cel Mare-Lizeanu şi Centrul de Calcul al Ministerului Transporturilor.

În total, s-au prăbuşit sau au fost grav avariate 32.897 de locuinţe şi au fost afectate 763 de unităţi industriale din 23 de judeţe. Un raport din 1978 al Băncii Mondiale arată pagube de două miliarde de dolari, din care 70% în Bucureşti, notează Gândul.ro.

Ce s-ar întâmpla cu Bucureştiul în cazul unui seism similar celui din 1977

Conform datelor oficiale, în 2022, în Bucureşti, 363 de clădiri se află în clasa l de risc seismic, majoritatea în zona centrală, şi 373 sunt încadrate în clasa a ll-a de risc seismic.

Aceste clădiri pot suferi degradări structurale majore în cazul unui cutremur puternic.

Gabriela Firea: „Suntem pregătiți pentru copiii care ajung neînsoțiți de părinți pe teritoriul României”

Sursa foto: Facebook

Ministrul Familiei Gabriela Firea a declarat, vineri, că de la începutul războiului ruso-ucrainean și până în prezent, pe teritoriul țării noastre au intrat 58.284 de copii din Ucraina, iar acum mai sunt 22.610.

Fostul edil al Capitalei a mai menționat că numărul acestora va crește considerabil în următoarele zile, afirmând că sunt cu 4.500 mai mulți copii față de ziua precedentă.

La finalul ședinței de task-force organizată de Guvern, Firea a prezentat situația copiilor care au fugit din Ucraina.

  „Am văzut familii care nu și-au părăsit nici animalele de companie”

„Au intrat în ţara noastră 58.284 de copii, au ieşit împreună cu părinţii sau însoţitorii 35.674, sunt în acest moment în ţara noastră 22.610 copii. Sunt cu peste 4.500 mai mult decât ziua precedentă, raportarea precedentă, aşadar numărul de copii care vin în ţara noastră din Ucraina creşte în fiecare zi cu câteva mii. Vă prezint şi cifrele defalcat. Copii sub cinci ani – 5.660, copiii sub 10 ani – 13.144, copii sub 14 ani – 18.529”, a anunțat ministrul Familiei.

De asemenea, Gabriela Firea a mai declarat că dacă acest conflict va dura mai mult, numărul locurilor disponibile pentru copii se va epuiza.

Cu toate acestea, fostul edil al Capitalei a precizat că a luat legătura cu asociații, organizații, instituții și cetățeni care vor sprijini direcțiile județene de asistență socială și vor prelua, dacă va fi necesar, orfanii din Ucraina.

 Totodată, Firea a declarat că la Punctul de Frontieră Isaccea au ajuns în țara noastră  85 de copii orfani.

„(…) Au venit şi 27 de elevi de la un liceu militar din Ucraina, care se află la Tulcea, clasele a noua şi a unsprezecea. Odată cu ei au venit şi însoţitori, dar nu foarte mulţi. Avem şi copii cu dizabilităţi care au nevoie de un tratament special, de personal, de o anumită medicamentaţie şi ne ocupăm de toate aceste cazuri specifice”, a spus ministrul Familiei.

 Firea a anunțat că împreună cu Ministerul Educaţiei şi Ministerul Muncii lucrează la o Ordonanță de Urgență care să modifice unele legi privind refugiații din România.

„Noi, de la Ministerul Familiei am lucrat la acest text împreună cu UNICEF, care are o experienţă largă în ceea ce priveşte refugiaţii minori şi atunci suntem convinşi că acest text va ajuta în această perioadă şi va clarifica atât colaborarea dintre instituţii, cât şi ce anume se întâmplă atât cu orfanii care vin în ţara noastră, cu minorii care vin neînsoţiţi sau care vin cu însoţitori stabiliţi ad-hoc şi care poate pleacă fără ei şi aceşti copii rămân în ţara noastră, în grija statului român. Această ordonanţă de urgenţă este deja pe circuitul de avizare”, a concluzionat Gabriela Firea.

Citește și: Gabriela Firea, despre situația refugiaților din Ucraina: „Este cumplit”

Video: Alarmă falsă de război. Locuitorii din Sighetu Marmaţiei au fost treziţi în miezul nopţii

Captură video
Captură video

Locuitorii din Sighetu Marmaţiei au fost treziţi de o alarmă de război, în noaptea de joi spre vineri.

Alarma, pornită ca glumă proastă, s-a dovedit a fi falsă.

După investigaţiile efectuate de poliţişti, s-a ajuns la concluzia că făptaşii sunt doi tineri.

Aceştia au pus, la megafon, alarme de război, în noaptea de joi spre vineri, în orașul Sighetu Marmației din județul Maramureș.

Cei doi tineri din Sighetu Marmaţiei au fost identificați, ulterior, de polițiști

Polițiștii de la IPJ Maramureș spun că s-au sesizat în legătură cu acest caz după ce în mediul online a apărut un clip video, arată Mediafax.

Astăzi, 4 martie, în urma apariției în mediul online a unui clip video, în care se aude sunetul unei sirene de război, polițiștii din Sighetu Marmației s-au sesizat din oficiu. Se efectuează verificări, pentru identificarea persoanelor participante și luarea măsurilor legale care se impun”, a transmis IPJ Maramureș.

Cei doi tineri au fost amendaţi

Potrivit oamenilor legii, cei doi tineri au fost deja identificați. Este vorba de doi tineri de 19 ani din Sarasău, o comună în județul Maramureș, Transilvania. Comuna este formată numai din satul de reședință cu același nume.

Cei doi au fost sancționați contravențional cu amenzi în valoare de 2.000 de lei.

O grădină zoologică poloneză salvează animalele din Ucraina

Sursa foto: Facebook - Zoo Poznań
Sursa foto: Facebook - Zoo Poznań

O grădină zoologică din Polonia găzduieşte mai multe animale provenite din Ucraina.

Pe contul de Facebook, reprezentanţii Grădinii Zoologice din Poznan postează zilnic informaţii în legătură cu starea animalelor salvate.

Doar în cursul zilei de ieri, şase lei, șase tigri, un câine sălbatic african şi doi caracali au supraviețuit miraculos transportului, prin regiunea devastată de război și foc.

Sursa foto: Facebook – Zoo Poznań

Toate necuvântătoarele provin din grădini zoo din Ucraina sau sanctuare abandonate din cauza bombardamentelor.

Un exemplu este Grădina Zoologică din Kiev, care a rămas fără hrană pentru cele 4.000 de animale.

Angajaţii grădinii zoologice: “În Ucraina, asistăm la crime de război comise împotriva oamenilor și animalelor”

Sursa foto: Facebook – Zoo Poznań

Tot ieri, în momentul în care animalele salvate se aflau în drum grădina zoologică din Poznan, salvatorii au spus despre acestea că reprezintă un simbol al salvării de vieți, “mai ales când, în Ucraina, asistăm la crime de război comise împotriva oamenilor și animalelor” .

Toate animalele au fost salvate. Nu am apucat să le facem poze tuturor pentru că erau prea speriate.

Acum se odihnesc, mănâncă și dorm, departe de necazurile călătoriei.

Mulțumim tuturor pentru susținere, ținându-ne pumnii strânși.

Avem credința că această operațiune unică va avea succes!”, au scris angajaţii, pe contul de socializare.

Grădina este una atipică. Spaţiul a devenit, în ani, un real sanctuar. Angajaţii se implică mai mult decât oricând, riscându-şi viaţa pentru a salva. “Am transportat leii tocmai din Odessa, din iad. Copiii Ucrainei trebuie să își ştie animalele în siguranţă”

Dragilor, încă nu ne-am tras sufletul, dar continuăm să ajutăm, pentru că autoritățile orașului Poznan și grădina noastră nu vor rămâne indiferente la soarta oamenilor și animalelor Ucrainei!

Sursa foto: Facebook – Zoo Poznań

Am transportat leii tocmai din Odessa, din iad. De asemenea, suntem bucuroşi să vă informăm că vicepreședintele orașului Poznan a fost de acord ca tigrii să rămână cu noi pentru o perioadă mai lungă.

Copiii Ucrainei trebuie să își ştie animalele în siguranţă”.

Oamenii se întorc la graniţa cu Ucraina, în ciuda bombardamentelor, pentru a salva cât mai multe animale: “Trebuie să ajutăm! Trăiască Ucraina liberă!”

Salvatorii au precizat că se vor întoarce la graniţa cu Ucraina pentru a încerca să salveze cât mai multe necuvântătoare abandonate, din cauza războiului, în grădini zoologice, adăposturi sau sanctuare.

Într-un anunţ publicat pe pagina de Facebook, oamenii cer ajutorul. Este nevoie de donații în bani, medicamente, mâncare pentru câini și pisici.

Mai mult decât orice, animalele salvate au nevoie de conserve și de hrană uscată, granule pentru păsări şi pentru mamiferele mici.

Grădina Zoologică din Poznan este una dintre cele mai vechi grădini zoologice din Polonia.

Este situată în orașul Poznan şi fost fondată în 1874. De asemenea, a fost inclusă în registrul instituţiilor de patrimoniu cultural, în 1978.

Puteți sprijini misiunea de salvare a animalelor, accesând următorul link: Zoo Poznań Official Site.

Situația adăposturilor de protecție civilă din România. Arafat: „Unele sunt utilizate cu alte scopuri”

Raed Arafat (captură video)

Raed Arafat, șeful DSU, a precizat, vineri, că IGSU a început verificările privind starea adăposturilor de protecție civilă, acesta afirmând că unele sunt în blocuri și sunt utilizate cu alte scopuri.

„Inventarierea există, o cunoaştem, vizita a arătat că sunt adăposturi la asociaţiile de proprietari, la autorităţile locale şi un număr de adăposturi care nu au fost predate autorităţilor locale. IGSU lucrează pentru inventarierea acestora”, a spus secretarul de stat, informează news.ro.

De asemenea, Arafat a mai precizat că urmează ca IGSU să își intensifice controalele, precizând ca unele adăposturi vor fi refăcute pentru a fi funcționale în caz de urgență.  

„Trebuie să existe un minimum necesar de adăposturi”

Totodată, șeful DSU a afirmat că trebuie să existe un minim necesar de adăposturi care să primeacă cetățeni în cazul unui atac, chiar dacă este puțin probabil ca acest lucru să se întâmple.

„Eu locuiesc într-un bloc unde are zonă de boxe şi are şi adăpostul, care e gol. E adevărat că nu e pregătit, cu pături. Trebuie să existe un minimum necesar, să fie depozitat acolo, şi curăţat, pentru că multe nu sunt curăţate pentru a ţine oamenii o perioadă în ele. La noi foarte puţin probabil să fie această nevoie, dar trebuie să fim pregătiţi, din timp”, a mai spus Arafat.

Secretarul de stat a îndemnat asociațiile de proprietari și autoritățile locale să „pună la punct” adăposturile, chiar dacă asta înseamnă ca spațiul să rămână gol. Mai mult, acesta a amintit că IGSU va controla ca adăposturile să fie goale, pregătite pentru orice scenariu.

Potrivit IGSU, în România există 4.538 de adăposturi civile, pregătite în eventualitatea oricărui tip de atac. Locațiile se regăsesc în toate județele din România, iar cele mai multe dintre adăposturile civile, respectiv 1.171, se află în municipiul București.

După invazia rusească asupra Ucrainei, lista cu adăposturile a reapărut în atenție.

Ministrul Apărării Vasile Dîncu a declarat în urmă cu câteva zile că România este pregătită pentru orice situație, iar verificarea adăposturilor civile se face anual.

Citește și: O enclavă separatistă „tip Donețk” la 25 km de granița României? „Salvați-ne de România!”, cereau, în 2018, găgăuzii din Republica Moldova

Armata rusă a intrat în oraşul-port Mikolaiv de la Marea Neagră

Nikolaev
Nikolaev. Sursa foto: Wikipedia

Trupele ruse au intrat în oraşul-port ucrainean Mikolaiv (Nikolaev) de la Marea Neagră, pentru prima dată de la declanşarea invaziei ruse asupra Ucrainei. Anunțul a fost făcut de către autorităţile regionale.

Guvernatorul Vitali Kim a declarat, într-o înregistrare video difuzată online, că au loc lupte în mai multe zone din oraş. „Să nu ne pierdem cumpătul”, este mesajul transmis de acesta.

Preşedintele rus Vladimir Putin, care plasase între 150.000 şi 200.000 de soldaţi în jurul Ucrainei în săptămânile precedente, a anunțat „o operaţiune militară” în Ucraina pentru a apăra „republicile” separatiste autoproclamate în estul ţării şi a căror independenţă o recunoscuse în urmă cu trei zile.

La scurt timp după anunțul lui Vladimir Putin, au fost auzite explozii puternice la Kiev dar şi în mai multe oraşe din estul şi sudul Ucrainei. Autorităţile de la Kiev au acuzat „o invazie de mare amploare”.

Trupele ruse îşi continuă avansul către capitala Ucrainei, Kiev, a anunţat vineri armata ucraineană.

”Principalele eforturi ale ocupanţilor se concentrează pe încercuirea Kievului”, a transmis armata ucraineană în raportul de dimineaţă.
Sirenele de alertă aeriană au răsunat de mai multe ori după miezul nopţii de joi spre vineri. Rezidenţilor li s-a transmis să se îndrepte spre adăposturile pentru raiduri aeriene.
Trupele ruse s-au retras de la aeroportul Gostomel, punct strategic important aflat la nord-vest de Kiev, potrivit autorităților ucrainene.
Autorităţile de la Kiev au anunţat că oraşul-port Mariupol, din sudul Ucrainei, este complet încercuit de forţele inamice. Ele au adăugat că trupele ruse au un ”avantaj tehnic semnificativ”. Ministerul Apărării britanic a indicat însă, vineri dimineaţă, că Mariupol rămâne sub control ucrainean, dar a fost încercuit de forţele ruse, fiind sub un asediu intens.
”Infrastructura civilă a oraşului a fost ţinta unor lovituri ruse intense”, a mai precizat ministerul britanic.

Ucraina a solicitat Germaniei să-i furnizeze noi arme

Ucraina a solicitat Germaniei să-i furnizeze noi arme

Rachete
Rachete sol aer . Sursa foto: Digi24

Ucraina a solicitat Germaniei noi livrări de armament. Demersul a fost făcut de către ambasada Ucrainei de la Berlin către guvernul german, pentru a se apăra în faţa invaziei armatei ruse.
Guvernul condus de cancelarul Olaf Scholz a renunţat la politica foarte restrictivă a Germaniei privitor la exporturile de arme. Executivul german a autorizat livrări directe de armament către Ucraina, pentru a o sprijini să lupte împotriva forţelor ruse, după o săptămână de la declanșarea războiului în Ucraina.

Guvernul de la Berlin a transmis că a trimis deja 1.000 de arme anti-tanc şi 500 de rachete Stinger sol-aer din stocurile armatei germane.

Cererile ambasadei ucrainene au fost enumerate într-o notă verbală adresată cancelariei federale, Ministerului de Externe şi Ministerului Apărării ale Germaniei.

Ministerul Apărării german a analizat ce alte arme ar putea furniza forţelor armate ucrainene în timpul actualului conflict cu Rusia.

Germania a refuzat ani la rând să exporte arme de orice fel în zonele de conflict sau să permită unor terţe ţări să trimită arme de fabricaţie germană în astfel de zone de conflict.

„Dată fiind situaţia de securitate extrem de tensionată cauzată de agresiunea rusă în curs, guvernul ucrainean solicită ca această cerere să fie procesată şi evaluată favorabil cât mai repede posibil”, se mai precizează în notă.

În cerere mai este precizat că preşedintele rus Vladimir Putin a început „un război de anihilare” împotriva Ucrainei, folosind sisteme de arme moderne, inclusiv arme interzise, precum bombe cu submuniţie.

„Federaţia Rusă a încălcat prin urmare în mod grav legislaţia umanitară internaţională”, se precizează în nota transmisă de ambasada Ucrainei.

Armata rusă a comis „numeroase crime de război” iar guvernul ucrainean caută din acest motiv „asistenţă imediată” din partea Germaniei, se mai precizează în cererea ambasadei din Ucraina.

Ambasada ucraineană a solicitat tancuri, maşini de infanterie, sisteme de artilerie precum obuziere autopropulsate, sisteme de apărare antiaeriană, elicoptere de luptă şi de sprijin, drone de recunoaştere şi de luptă, avioane de transport şi nave de război. Este „nevoie urgentă” de aceste arme, se subliniază în nota ambasadei ucrainene.

CNAS ajută refugiaţii ucraineni ajunşi în România

Apelul voluntarilor: “Nu mai trimiteţi mărgele, paiete și pantofi cu toc. Refugiaţii nu au nevoie de aşa ceva”

Foto: ProSport - Vama Siret
Foto: ProSport - Vama Siret

Mulţi români continuă să se mobilizeze şi să trimită ajutoare voluntarilor care se ocupă de colectarea şi sortarea pachetelor.

În acelaşi timp, pentru alţii, criza refugiaţilor reprezintă motivul ideal pentru a scăpa de obiectele inutile, rupte sau mizerabile.

Printre ajutoarele pentru refugiați, voluntarii au găsit şi costume de baie, mărgele și pantofi cu toc.

Mai mulţi voluntari au precizat, prin intermediul Facebook, că în pachete găsesc şi lucruri inutile, uzate, nespălate sau mirosind a mucegai

O româncă ce se ocupă de colectarea ajutoarelor pentru refugiații veniți din Ucraina le transmite celor care trimit îmbrăcăminte să nu mai pună în colete costume de baie, mărgele și pantofi cu toc.

Femeia încearcă, din răsputeri, să le explice oamenilor că aceste articole nu le sunt de folos celor care fug din calea războiului.

Refugiaţii ucraineni sunt speriaţi, înfriguraţi şi înfometaţi. Este motivul pentru care românii continuă să se organizeze, chiar şi pe o vreme cumplită, cu viscol sau cod portocaliu.

Voluntarii sunt epuizaţi fizic, dar şi psihic. “Dacă voi credeți că piesele unui costum de baie, mărgelele, pantofii cu toc și rahaturi cu paiete sunt necesare unui refugiat…să mă ierte Dumnezeu, sunt eu nebună că nu înțeleg”

Mihaela Dan, coordonatorul centrului de primire a refugiaților din punctul vamal Isaccea, a postat, pe Facebook, un mesaj. Voluntara le cere românilor care trimit pachete pentru ajutorarea refugiaților veniți din Ucraina să nu mai trimită produse pe care cei nevoiași nu au cum să le folosească.

Români, din orice colț al acestei țări,

Opriţi-vă!

Nu mai trimiteţi la Isaccea donaţii, decât dacă aţi vorbit cu mine. Decât dacă vi le-am cerut.

Nu-mi mai trimiteți transporturi de noapte. Suntem EPUIZAȚI. Au trecut doar 4 zile.

Nu mai am energie să am “TON”. Dar, la fel gândesc, habar n-avem să donăm. Dacă VOI credeți că piesele unui costum de baie, mărgelele, pantofii cu toc și rahaturi cu paiete sunt necesare unui refugiat…să mă ierte Dumnezeu, sunt eu nebună că nu înțeleg. Și-mi asum nebunia”, scrie Mihaela Dan într-unul dintre grupurile de ajutor pentru refugiați.

Coordonatorul centrului de primire a refugiaților din punctul vamal Isaccea mai transmite și că voluntarii sunt oricum foarte puțini și epuizați după o săptămână foarte solicitantă. Astfel, selectarea materialelor primite ar trebui realizată cât mai eficient cu putință.

Ministerul Sănătății, avertisment pentru români: Nu luați preventiv iodură de potasiu

Iodura de potasiu
Iodura de potasiu. Sursa foto: observatornews.ro

Iodura de potasiu nu trebuie utilizată în mod preventiv, deoarece poate provoca afecţiuni ale glandei tiroide, avertizează Ministerul Sănătății. Precizarea a fost făcută în contextul discuţiilor privitoare la utilizarea iodurii de potasiu în cazul unui eventual incident nuclear.

„În caz de urgenţă datorată unui posibil incident nuclear, administrarea comprimatelor de iodură de potasiu se face doar în primele ore, iar Ministerul Sănătăţii organizează asigurarea stocurilor, conform recomandărilor Institutului Naţional de Sănătate Publică”, se arată într-un comunicat al ministerului.

SC Antibiotice SA asigură producerea de iodură de potasiu, care este stocată de Administraţia Naţională a Rezervelor de Stat şi Probleme Speciale, a mai transmis Ministerul Sănătății.

„În caz de nevoie, acest produs va fi distribuit în cel mai scurt timp populaţiei de către autorităţile de sănătate publică din fiecare judeţ”, a subliniat Ministerul Sănătăţii.

Europenii au luat cu asalt farmaciile în căutare de iod, deşi aceste pastile sunt recomandate doar în cazul creșterii nivelului de radiații.

Cum poate fi administrată iodura de potasiu

Iodura de potasiu trebuie luată doar în baza recomandărilor cadrelor medicale.

Dacă sunt sunt administrate fără prescripție, acest pastile duc la apariţia mai multor probleme de sănătate.

Iodul, administrat sub formă de pastile sau sirop, este considerat a fi capabil să protejeze organismul de cancerul de tiroidă provocat de expunerea la radiații

Pastilele cu iod nu trebuie administrate fără să existe o recomandare din partea autorităților sanitare.

Avertismentul vine din partea agenției federale belgiene pentru control nuclear.

Instituția a lansat acest avertisment ca urmare a creșterii temerilor potrivit cărora Vladimir Putin ar putea declanșa un război nuclear.

“În ultimele șase zile, farmaciile bulgare au vândut la fel de mult iod cât vând de obicei într-un an întreg. Unele farmacii au rămas deja fără stocuri. Am comandat cantități noi, dar mi-e teamă că nu ne vor ajunge prea mult timp”, spune Nikolai Kostov, șeful Uniunii Farmaciilor din Bulgaria, conform Reuters.

Temându-se de un război nuclear, oamenii iau cu asalt farmaciile, în căutare de iod

CNAS ajută refugiaţii ucraineni ajunşi în România

Sursa foto: Gândul.ro
Sursa foto: Gândul.ro

Casa Naţională de Asigurări de Sănătate (CNAS) vine cu informaţii în legătură cu serviciile medicale de care pot beneficia refugiații ucraineni ajunşi pe teritoriul ţării noastre.

Procedura prin care cetățenii străini sau apatrizii aflați în situații deosebite, proveniți din zona conflictului armat din Ucraina, pot accesa servicii medicale pe teritoriul României, a fost aprobată de președintele Casei Naționale de Asigurări de Sănătate (CNAS), anunță instituția.

Astfel, pe baza documentului de trecere a frontierei acceptat de statul român, cetățenii străini sau apatrizii care provin din Ucraina beneficiază de servicii medicale, medicamente, materiale sanitare, dispozitive medicale și de serviciile cuprinse în programele naționale curative, la fel ca și persoanele asigurate din România, precizează publicaţia Gândul.ro.

Răspunsul CNAS în legătură cu serbiciile medicale acordate refugiaţilor care au ajuns în România

Furnizorii de servicii medicale la care se prezintă aceste persoane vor transmite la casa de asigurări de sănătate, prin orice mijloace de comunicare electronice, o copie a documentului pe baza căreia persoana va fi adăugată în Sistemul Informatic Unic Integrat (SIUI), prin atribuirea unui număr unic de identificare încadrat într-o nouă categorie creată special pentru evidența informatizată a acestor persoane, cu codul 426, denumită „Cetățeni străini sau apatrizi aflați în situații deosebite care provin din zona conflictului armat din Ucraina, care intră în România și nu solicită o formă de protecție, conform legii nr.122/2006 și care nu sunt beneficiari ai Convenției ratificată prin Decretul nr.165/ 1961.””, explică CNAS.

Casa Naţională de Asigurări de Sănătate: “Trebuie să asigurăm asistența medicală necesară acestor oameni greu încercați, chiar dacă acest lucru presupune un efort suplimentar”

În cadrul caselor de asigurări de sănătate va fi asigurat personalul necesar în program de lucru prelungit (luni-duminică, 08:00 – 20:00) pentru procesarea documentelor transmise de către furnizorii cu care se află în relație contractuală și atribuirea numărului unic de identificare persoanelor mai sus menționate, astfel încât furnizorii să poată acorda serviciile medicale atunci când sunt solicitate de către cetățenii străini sau apatrizii din Ucraina, se mai precizează în comunicat.

Procesarea pentru atribuirea numărului unic de identificare se va realiza într-un timp foarte scurt, de aceea recomandăm medicilor ca în momentul în care acordă servicii medicale unui refugiat din Ucraina, în primul rând să transmită în format electronic la casa de asigurări de sănătate documentele necesare, astfel încât până la finalul consultației să primească numărul unic de identificare necesar înregistrării în SIUI a serviciului medical acordat,” a declarat Adela Cojan, președintele interimar al CNAS.

Un adolescent a cântat la pian, în Harkov, pentru a atenua sunetul bombelor

Captură video Instagram
Captură video Instagram

În oraşul Harkov, 34 de civili au fost uciși, în cursul zilei de ieri, în urma atacurilor rusești.

Oraşul a înregistrat şi 285 răniți, potrivit serviciilor de urgență.

Inamicul a continuat să lovească cartiere rezidențiale și așezări întregi cu bombele sale mortale, obuzele și grenadele propulsate de rachete”, a declarat Serviciul de Stat de Urgență (SES) al Ucrainei, într-un comunicat.

Un adolescent a cântat la pian, într-un hotel din Harkov, în timpul bombardamentelor

Jurnalista Whitney Leaming, care lucrează pentru The Washington Post, a fost cea care l-a filmat pe tânărul muzician. Clipul a fost distribuit în spaţiul media, a devenit viral şi a adunat peste zece milioane de vizualizări, într-un timp record.

Adolescentul a cântat o piesă compusă de Philip Glass şi Paul Leonard-Morgan.

Philip Glass, compozitorul piesei, a declarat, pentru The Washington Post, că este complet impresionat să audă melodia, cântată în plin război, în timp ce cad bombele.

Luând exemplu adolescentului, mai mulţi pianişti au interpretat melodii la pianul alb din holul hotelului.

A noua zi de război în Ucraina

În a noua zi război, rușii au preluat controlul centralei nucleare de la Zaporijie, cea mai mare din Europa. În urma incendiului, stins de forţele de intervenţie, nivelul radiațiilor este normal.

În acest context, preşedintele Ucrainei acuză Moscova că recurge la teroare nucleară.

Ministrul Mediului, anunț după incendiul izbucnit la centrala nucleară din Ucraina: Nu există niciun pericol pentru populația din România

Ministrul Mediului, Tánczos Barna, a dat asigurări că autoritățile din România nu au detectat până la ora actuală un nivel de radioactivitate crescut. Potrivit ministrului Mediului, Agenția pentru Protecția Mediului, care este în subordinea ministerului, monitorizează permanent nivelul radiațiilor. Angajații instituției fac măsurători 24 din 24 de ore, a subliniat ministrul Mediului.

Agenția pentru Protecția Mediului va oferi o informare în timp real asupra nivelurilor de radiații în următoarea perioadă, a mai adăugat ministrul Tánczos Barna.

„Conform măsurătorilor efectuate astăzi se înregistrează niveluri normale de radiații după ce centrala nucleară din Zaporojie din sud-estul Ucrainei a fost atacată de forțele armate ruse. Nu există nici un pericol pentru populația din România”, a afirmat ministrul Tánczos Barna.

Echipamentul esenţial de la centrala nucleară de la Zaporijie din Ucraina nu este afectat după incendiul provocat acolo de bombardamentele ruse, iar nivelul radiaţiilor este neschimbat, a anunţat vineri Agenţia Internaţională pentru Energie Atomică (AIEA), care a citat autorităţile locale de reglementare în domeniul nuclear.

AIEA a adăugat că Ucraina a anunţat că uzina, situată în sud-estul ţării, a fost bombardată în timpul nopţii.

„Autoritatea ucraineană de reglementare a anunţat că un incendiu la sit nu a afectat echipament ‘esenţial’ şi că personalul centralei ia măsuri de atenuare. Nu au fost raportate schimbări în nivelul de radiaţii la centrală”, a comunicat AIEA.

Echipele de intervenţie ucrainene au anunţat vineri că au stins un incendiu izbucnit într-o clădire a centralei nucleare din Zaporojie, lovită în timpul nopţii de bombardamentele ruse.

Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a acuzat vineri Moscova că recurge la „teroarea nucleară”. Moscova doreşte să repete dezastrul de la Cernobîl, după bombardarea unei centrale nucleare din centrul Ucrainei, a mai afirmat Volodimir Zelenski.

Declarațiile liderului de la Kiev vin după ce un incendiu a izbucnit în această dimineață la centrala nucleară de la Zaporojie.

Angajaţii Gărzii de Mediu vor primi salarii mai mari

Rămâi conectat

6,124FaniÎmi place
București
cer senin
30.1 ° C
31.1 °
28.9 °
38 %
2.2kmh
0 %
vin
30 °
S
28 °
D
33 °
lun
36 °
mar
36 °

Ultimul articol

Siegfried Mureșan, propus pentru funcția de premier

Siegfried Mureșan, o soluție „viabilă” de premier - anunță în tandem PNL, USR și UDMR. Ce a mai rămas din coaliția de guvernare pro-europeană a...
Credit foto: Observatorul Prahovean

Noi atacuri cu drone rusești la granița României

Alertă din nou astăzi, la primele ore ale dimineții, din cauza a noi atacuri cu drone rusești la granița țării noastre. Conform Ministerului Apărării Naționale,...

Ambasadorul român la Moscova, convocat de ministerul rus de Externe

Ambasadorul României la Moscova, Cristian Istrate, a fost chemat la Ministerul rus de Externe, în urma deciziei președintelui Nicușor Dan de a-l declara pe...