26.9 C
București
luni, 29 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 187

Doi primari din PNL au intrat în PSD Gorj

PSD Gorj a deschis ușile pentru doi primari care au candidat în 2020 pe listele PNL și care astfel și-au câștigat și actualele mandate, în comunele Dănciulești și Țânțăreni.

Anunțul oficial a fost făcut ieri, pe pagina de Facebook a PSD Gorj, cu mențiunea că actuala conducere a formațiunii „salută decizia domnilor primari ai localităților Dănciulești și Țânțăreni, Marius DUMITRA-BĂDESCU și Robert CIUTUREANU, de a se alătura echipei PSD”.

Însă nu doar primarilor ex-PNL li s-a urat bun-venit, ci și unui inginer care a intrat în tabăra social democraților gorjeni, Sorin Chircu.

Totodată, a și fost explicată alegerea politică a celor trei, mai mult sau mai puțin obiectiv, anume că „are la bază performanța și viziunea îndreptată spre dezvoltare a liderilor partidului”.

Am satisfacția că rezultatele muncii noastre se văd, inclusiv în decizia unor oameni de a ni se alătura, care au, în mod cert, aceeași preocupare ca și noi: dezvoltarea județului.

Gorjul este un adevărat șantier și asta ca urmare a proiectelor atrase în toate localitățile, datorită eforturilor depuse și implicării întregii echipe a partidului.

Le urez bun venit în PSD Gorj, domnilor primari Marius Dumitra-Bădescu și Robert Ciutureanu”, a declarat președintele PSD Gorj, Mihai Weber.

În ceea ce îl privește pe primarul Dumitra-Bădescu, acesta a arătat că a intrat în echipa social democrată pentru „cinele comunității” pe care o reprezintă, dat fiind că „nu este simplu să răzbați de unul singur, iar la baza alegerii mele au stat oamenii din PSD”.

Și primarul Ciutureanu a explicat decizia sa, lăsând să se înțeleagă că PSD Gorj l-a susținut până acum, asigurând votanții că „având sprijinul dumnealor în continuare, vom realiza ceea ce ne-am propus”.

Dacă PSD Gorj a anunțat că are noi colegi printr-un comunicat de presă, în care în urmă cu doar o săptămână, și PNL Gorj făcea public că și-a mărit echipa: „În cadrul unei ședințe festive, Biroul Politic Județean al PNL Gorj a spus astăzi bun venit la alți peste 100 de târgujieni care s-au alăturat echipei liberale”, echip caracterizată ca fiind „soluția pentru reconstruirea județului Gorj”.

Președintele PUSL, Cristian Popescu Piedone: „România nu ar trebui niciodată să accepte să fie tratată ca o țară de rang inferior”

Președintele executiv al Partidului Umanist Social Liberal (PUSL), Cristian Popescu Piedone, a transmis ieri o scrisoare deschisă către ministerul de Interne, mai precis ministrului Cătălin Predoiu, pe tema discuțiilor din jurul subiectului privind aderarea României la Schengen.

Din ce se arată în document, Piedone subliniază poziția profesională exprimată de Cătălin Predoiu, în condițiile în care este clar că țara noastră îndeplinește de ceva timp condițiile pentru a fi primită în Shengen, „România face în permanență eforturi” pentru a reduce decalajele existente față de alte țări din Uniunea Europeană, motiv pentru care „nu ar trebui niciodată să accepte să fie tratată ca o țară de rang inferior”.

Recent, aseară, Predoiu a explicat „pe sticlă” că în acest moment continuă „discuțiile intense și constructive cu privire la aderarea României și Bulgariei la Spațiul Schengen” și că nu vrea să facă „niciun pronostic, nici legat de frontiera aeriană, nici de cea terestră, nici de cea navală”.

Iar explicațiile oferite în toată această perioadă de Predoiu, care deține portofoliul Internelor, un minister implicat activ în această chestiune, sunt salutate de PUSL.

Partidul Umanist Social Liberal a luat act cu un deosebit interes de explicațiile oferite de domnia voastră în ceea ce privește continuarea procesului de integrare a României în spațiul Schengen.

Atitudinea adoptată de dumneavoastră, într-un moment în care emoțiile erau la cote înalte, trebuie felicitată și dată drept exemplu pentru toți politicienii, care în permanență trebuie să fie atât bine pregătiți, cât și calmi în fața tuturor provocărilor, care să fie mereu abordate cu demnitate, onoare și curaj.

Apreciem faptul că ați lămurit chestiunea migranților, dar și faptul că nu există condiții suplimentare din partea Austriei, care să condiționeze intrarea României în Schengen.

De altfel, credem că Uniunea Europeană este rezultatul colaborării unor parteneri cu drepturi egale, în ciuda diferențelor și decalajelor care încă există între țările membre. România face în permanență eforturi pentru a reduce aceste decalaje și nu ar trebui niciodată să accepte să fie tratată ca o țară de rang inferior, mai ales în condițiile în care respectă integral cerințele oficiale ale Uniunii.”, se arată în scrisoarea asumată de Cristian Popescu Piedone.

Iohannis, momentul adevărului privind aderarea la Schengen: „Mai e cale lungă. E nevoie de foarte, foarte multe negocieri”

Sursa foto: Facebook/ Klaus iohannis

Șeful statului a venit cu declarații temperate vizavi de șansele ca țara noastră să intre în spațiul de liberă circulație Schengen.

Chiar dacă au existat afirmații „bombastice” pe acest subiect din partea unor politicieni – fie ei de stânga sau de dreapta, Klaus Iohannis a subliniat că nu e cazul să ne vedem deja în Schengen, chiar dacă Austria și-a „fexibilizat” poziția vizavi de intrarea noastră în acest spațiu.

Declarațiile lui Iohannis au fost făcute cu ocazia intervenției acestuia în cadrul participării la Summitul Uniunea Europeană-Balcanii de Vest, care are loc la Bruxelles, președintele subliniind că „mai e cale lungă”.

Chiar dacă Iohannis a punctat că „a apărut o oarecare flexibilizare a poziției austriece”,în continuare „este nevoie de multe negocieri și multe discuții”, în condițiile în care „dosarul Schengen este un dosar european care nu a mers așa cum a trebuit”, iar de anul trecut, constant, „toată lumea negociază pe absolut toate palierele”.

În ultima vreme a apărut o oarecare flexibilizare a poziției austriece, însă vreau să fiu foarte sincer, aici mai este cale lungă și este nevoie de multe negocieri și multe discuții. Aici intervin sigur ministerele – Externele, Internele – și Reprezentanța noastră din Bruxelles, care s-a implicat exemplar în toate discuțiile.

Dar nu vreau să creadă cineva că suntem la un mic pas de un rezultat favorabil pentru România. Este nevoie de foarte, foarte multe negocieri în continuare. (…)

Dacă se ajunge la un compromis acceptabil, atunci cu siguranță există deschidere pentru a avea un Consiliu extraordinar și pentru a închide chestiunea. Deci nu în asta stăm, ci în fondul problemei. (…)

Este (…) cunoscut faptul că noi suntem tratați momentan, așa este procedura, la pachet cu Bulgaria și acest lucru complică negocierile, fiindcă ele sigur se vor purta cel puțin în trei sau în patru, dar în foarte puține situații negocierile se vor purta în bilateral, cum se spune direct. Deci, încă un punct complicat.

Totuși, pentru România avem asigurări din partea tuturor, în afară de Austria, care încă mai are anumite chestiuni care trebuie clarificate în negocieri care vor dura”, a explicat Klaus Iohannis.

Premierul Ciolacu, față în față cu sindicaliștii din Sănătate

Sursa: gov.ro

Întâlnire ieri între premierul Marcel Ciolacu și reprezentanții sindicatelor din Sănătate, date fiind nemulțumirile acestora din urmă, care au dus la proteste.

Situația a escaladat încă din momentul învestirii actualului Guvern, în iunie, când Uniunea Națională a Sindicatelor TESA din Sănătate a demarat primele mișcări serioase protest, după greva japoneză de săptămâna trecută, cu avertismentul că se poate ajunge la greva generală.

După o serie de discuții eușuate, ieri, sindicaliștii au purtat discuții atât cu premierul Ciolacu, cât și cu vicepremierul Marian Neacșu, ministrul Sănătății, Alexandru Rafila, șeful Cancelariei prim-ministrului, Alexandru-Mihai Ghigiu, secretarul de stat din Ministerul Finanțelor, Mihai Diaconu, și consilierii de stat în Cancelarie – Carmen Orban și Minel Ivașcu.

Întâlnirea nu a dus neapărat la stingerea conflictului, ci s-a ajuns la – după cum se arată într-un comunicat al Guvernului – agreerea unor pași care ar trebui făcuți pentru detensionarea situației.

Astfel, în comunicat se arată că s-a pus accentul pe necesitatea debirocratizării procedurii pentru ocuparea posturilor din sectorul sanitar, care să fie aplicată începând de anul viitor, dar și pe măririle salariale.

Pentru asigurarea continuității serviciilor medicale, va fi aprobată de Guvern o soluție legislativă care să permită ca fiecare post vacantat în sistemul public de sănătate să fie ocupat prin concurs, fără a mai fi nevoie de Memorandum adoptat în ședința de Guvern. Această măsură va simplifica procedura de ocupare prin concurs a posturilor vacantate din sistemul public de sănătate.
De asemenea, reprezentanții Guvernului și cei ai sindicatelor din sănătate au discutat găsirea unor soluții de angajare în sistemul public de sănătate a tinerilor medici specialiști.

Perspectiva creșterilor salariale pentru angajații din sistemul de sănătate și eliminarea inechităților salariale au fost, de asemenea, discutate, în contextul aprobării de către Guvern a proiectului de buget pentru anul viitor.
Consultările între reprezentanții Guvernului și cei ai sindicatelor din sănătate vor continua
”, se precizează în document.

Casa Națională de Asigurări de Sănătate are un nou șef, fost manager de spital SRI

Schimbare așteptată la conducerea Casei Naționale d Asigurări de Sănătate.

După demisia președintelui Andrei Baciu, ca urmare a implicării sale în dosarul achiziției de vaccinuri anti-Covid, era nevoie de o altă persoană care să conducă instituția.

Până aici nicio surpriză, însă numele celui care va asigura interimatul poate că nu era chiar așteptat. Potrivit Agerpres, în locul lui Baciu, până la numirea conducătorului instituţiei, în condiţiile legii, premierul l-ar fi desemnat pe vicepreşedintele CNAS, Cristian Georgică Celea, să exercite atribuţiile preşedintelui Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate.

Celea, în vârstă de 67 de ani, este fost manager de spital SRI și președinte al Casei Naționale de Sănătate (CNAS) pe vremea lui Adrian Năstase, așa că ar avea experiență. Generalul în rezervă era consilier onorific al ministrului Alexandru Rafila în ianuarie, când a fost numit în consiliul de administraţie al instituției, prin semnătura premierului Nicolae Ciucă.

Acum, tot de o semnătură de premier a fost nevoie. De altfel, actualul premier a semnat mai întâi o decizie privind revocarea lui Andrei Baciu, „la cerere, din funcția de membru al consiliului de administrație și de președinte, cu rang de secretar de stat, al Casei Naționale de Asigurări de Sănătate”.

Baciu și-a dat ceea ce numea el „demisia de onoare” din funcția de președinte al Casei, după ce procurorii anticorupție au făcut public că au extins ancheta în dosarul vaccinurilor și că are calitatea de suspect. Baciu este cercetat pentru abuz în serviciu, cu consecințe deosebit de grave, pentru deciziile pe care le-a luat în vremea când era secretar de stat cu atribuții delegate de ministru al Sănătății.

Iohannis, prima reacție după scandalul dintre premierul Colacu și ambasadorul României în SUA

Foto: presidency.ro
Foto: presidency.ro

Klaus Iohannis a avut astăzi o primă reacție în scandalul dintre ambasadorul României în Statele Unite ale Americii și premierul Marcel Ciolacu.

Declarația vizavi de acest subiect a fost făcută în cadrul participării lui Iohannis la Summitul Uniunea Europeană-Balcanii de Vest, care are loc la Bruxelles, momentan șeful statului neimplicându-se foarte mult pentru a „spulbera” tensiunile dintre Andrei Muraru și Ciolacu.

Muraru se arătase deranjat că a fost exclus de la întâlnirele politice pe care premierul PSD Marcel Ciolacu și le stabilise în SUA, în replică premierul arătând însă că, la acel moment nu avusese discuții „aplicate” vizavi de modul în care „vor fi reprezentările în ziua următoare”.

Lipsa de anvergură a domnului ambasador şi o reacţie până la urmă cred că emoţională a domniei sale nu l-a calificat pentru a fi ambasador”, opina Marcel Colacu, care arăta că reacția publică a ambasadorului pe acest subiect ar trebui taxată drastic de președintele Klaus Iohannis, cel în măsură să îl retragă pe Andrei Muraru.

O primă reacție nu a venit însă de la cel către care Ciolacu făcuse „apel”, ci de la ex-premierul Nicolae Ciucă, lider al PNL și președinte al Senatului, care a atras însă atenția că, în astfel de situații, „rufele se spală în familie” și că „nu așa se face diplomație, nu așa se face politica externă”.

Însă acum, la mai bine de o săptămână, șeful statului a părut că abia a aflat despre tensiuni, opinia sa netranșând însă problema: „În ce privește discuțiile din SUA, probabil ca această vizită ar fi trebuit să fi fost pregătită mai bine din ambele părți. Faptul că au fost discuții nu ne face bine”, a spus Klaus Iohannis.

Ciucă nu vede cu ochi buni varianta unui candidat comun PSD-PNL la prezidențiale

Aseară a venit rândul președintelui PNL să răspundă la întrebări în studiourile Digi 24, după ce luni șeful PSD Marcel Ciolacu fusese invitatul „surpriză”.

Nicolae Ciucă a răspuns la rândul său la o serie de întrebări și provocări, a dat replici și a asigurat că este „cel natural”, după afirmația lui Ciolacu, potrivit căreia acestuia „îi plăcea mai mult de Ciucă cel natural”.

Și, cum era de așteptat, unul dintre subiecte a vizat strategia pe care liberalii o vor pune în aplicare în 2024, an plin electoral, președintele PNL explicând că sloganul partidului chiar înseamnă ceva:

Prin noi înșine înseamnă că strategia, planul de campanie și direcțiile de acțiune ale PNL vizează toate fazele electorale din anul 2024. Vom merge pe cont propriu”, a declarat liderul PNL pentru sursa citată, vizavi de o eventuală alianță cu PSD pentru un candidat comun la prezidențiale.

Cât despre propria candidatură, liderul PNL a explicat că „este o decizie a partidului, care se va lua la momentul oportun”, cu mențiunea că „trebuie să treacă timp”.

Dacă va fi să primesc de la partid această sarcină și dacă voi merita o voi face. Am spus să treacă timpul, să vedem cum ne vom profila și cum vom fi încadrați la vremea respectivă în sondaje și în funcție de aceasta se va lua o decizie, la nivel de partid”, a punctat Ciucă.

Însă, cum în ultimul timp sondajele îl dau pe Mircea Geoană drept unul dintre favoriți în ceea ce privește intenția de vot a românilor la prezidențiale, Ciucă a subliniat că nu are nimic împotriva acestuia, fiindcă îl cunoaște „foarte bine”:

Pot să spun că am lucrat împreună şi este dreptul dumnealui să aleagă să candideze. Este absolut normal. Şi în momentul de faţă chiar nu văd nicio problemă să candideze”.

La Primăria Sectorului 5 au venit primii colindători

Urătura, colinda și tradițiile noastre sfinte, moștenite din moși strămoși le primiți?” – așa a început totul astăzi, o surpriză pusă la cale pentru edilul Sectorului 5, care a fost colindat, alături de ceilalți angajați din primărie.

Însă, înainte de colind, gazdele au fost servite cu pâine și sare. „Ca la noi, baciule, nu?”, a fost prima reacție a primarului Cristian Popescu Piedone.

Apoi, timp de câteva zeci de minute, colindătorii au încântat gazdele cu datini și obiceiuri precum căluții, dansul coșarilor, jocul moșului și al babei – povățuitori ai satului – sau jocul urșilor. „Cu domnul Piedone o să ne întâlnim încă vreo 60 de ani la primărie” – au completat la final urătorii.

Suntem localnici, tradițiile le purtăm în sânge. Eu vă știu, și nu numai pe voi, și alte ansambluri din zonă. Sărbători fericite și tot ce vă doriți!”, le-a urat la rândul său primarul Piedone, care mai apoi a mărturisit pe Facebook că a avut parte de o „bucurie, ca în copilărie”:

Ne-au sosit oaspeți de seamă tocmai din Dolheștii Sucevei. Un alai de plăieși buni și bravi, plecați de cu seară spre noi, să ne încânte cu o fărâmă din frumusețea moldavă străbună.

Și… ne-au bucurat cu buhai și cu plugușor, cu colinde, fanfară și cu toate datinile și obiceiurile hibernale care rezistă și respiră prin ei și prin alții ca ei… pe meleagurile sfintei noastre Bucovine.

Am înțeles că surpriza aceasta superbă a fost pusă la cale de băiatul meu Vlad Popescu Piedone, deputat de Suceava, împreună cu bunul său prieten și al meu tiz Cristinel Bărculescu, primarul din Dolheștii Sucevei! Vă mulțumesc amândurora! Și vă iubesc!

Pentru că, măcar pentru câteva minute, acești minunați colindători mi-au amintit de iernile copilăriei mele trăite fară griji… acasă la Fărcașa Neamțului. Parcă mai ieri cutreieram și eu ulițele satului cu prieteni, cu buhai și plugușor… și câte și mai câte…
Vă mulțumesc plăieși frumoși!

Comunitatea și colegii din primărie vă îmbrățișează și vă spun, sincer, că ne-ați făcut, tuturor, o mare, mare bucurie!”.

Ciolacu: „Forțele democratice ar trebui, în loc să se atace prea mult, să facă un coridor sanitar împotriva acestor forme extremiste”

Președintele PSD Marcel Ciolacu face un soi de apel către partidele „democratice”, pentru a lupta cot la cot împotriva celor „extremiste”.

Subiectul a fost atins la Digi 24, unde Ciolacu a fost invitat ieri seară, și unde s-au discutat mai multe teme de actualitate, inclusiv viitorul, din perspectiva alegerilor de anul viitor.

Iar premierul a punctat că „există un trend crescător extremist”, în ceea ce privește intenția de vot, pe care îl consideră „un pericol”. Cu toate acestea, Ciolacu a subliniat că votanții au mereu dreptate, însă a ținut să atragă atenția și asupra contextului în care oamenii au aceste noi „afinități”.

Venim după o pandemie care a provocat niște mutații și anxietate. A fost frica de moarte, a existat o mortalitate excesivă în România. După, a venit o criză energetică, cu niște măsuri de compensare luate foarte târziu și când au fost luate, pe picior, ne-au adus costuri foarte mari. După asta, s-a declanșat un război, iarăși cu o criză de securitate majoră. (…)

Acum vindem știri că vin emigranții, afgaini, sirienii, deci există o manipulare, care din punctul meu de vedere, ca om politic, toți oamenii politici trebuie să vină să explice ce se întâmplă. Am vazut alegerile din Olanda, unde extrema a câștigat alegerile. Există un trend la nivel european. În SUA nu există acest trend, acolo e altfel democrația structurată și consolidată”, a explicat pentru sursa citată Marcel Ciolacu.

Iar la acest moment, răspunsul e tot la politicieni, consideră premierul: „Forțele democratice ar trebui, în loc să se atace prea mult, să facă un coridor sanitar împotriva acestor forme extremiste”.

Președintele Casei de Asigurări de Sănătate, demisie după ce procurorii anticorupție l-au acuzat de abuz în serviciu

Sursa: Facebook

Romică Andrei Baciu, președintele Casei Naționale de Asigurări de Sănătate, este cel mai nou suspect în dosarul vaccinurilor anti-Covid, instrumentat de procurorii anticorupție.

Ieri, DNA a anunțat că se fac cercetări împotriva acestuia pentru abuz în serviciu cu consecințe deosebit de grave, fapte comise în vremurile de pandemie, când era secretar de stat cu atribuții delegate de ministru al Sănătății.

Ieri, după ce DNA a anunțat public că ancheta s-a extins, Baciu a anunțat la rândul său – pe Facebook – că face un pas în spate și demisionează din funcția de președinte al CNAS.

Având în vedere informațiile apărute în spațiul public, am luat decizia de a-mi înainta demisia de onoare din funcția de președinte al Casei Naționale de Asigurări de Sănătate. Aleg să îmi înaintez demisia de onoare datorită angajamentului meu față de principiile etice și morale în care cred și pe care le-am susținut întotdeauna, și nu dintr-o obligație legală.

De-a lungul a nouă ani de când m-am întors în România și în special în ultimii patru ani, în rolurile pe care le-am avut în timpul crizelor globale pe care România le-a traversat, am acționat cu un respect neclintit pentru legislație, instituții și cetățeni. Medic fiind, am pus mereu pe primul loc binele pacienților.

Am încredere deplină în actul de justiție, convins fiind că adevărul și dreptatea vor prevala.
Vă mulțumesc și vă sunt recunoscător tuturor pentru încrederea și susținerea pe care mi le arătați
”, scria acesta pe Facebook.


Însă până să ajungă șef la Casa de Asigurări de Sănătate, Baciu este acuzat că s-a implicat activ în achiziția de vaccinuri dn pandemie:

Suspectul Baciu Romică Andrei, la data faptelor având funcția de secretar de stat cu atribuții delegate de ministru al Sănătății, cu încălcarea dispozițiilor legale și în lipsa oricăror documente/ analize care să ateste necesitatea achiziției, ar fi susținut un memorandum aprobat la data de 19 aprilie 2021 de către suspectul Cîțu Florin Vasile, în calitate de prim – ministru al Guvernului României, care ar fi avut ca urmare tranzacționarea și ordonanțarea la plată a achiziției, în plus, a unei cantității de 4.260.269 doze de vaccin Pfizer.

Suspectul Baciu Romică Andrei ar fi întreprins demersurile menționate mai sus în condițiile în care ar fi cunoscut faptul că numărul persoanelor eligibile pentru vaccinare comunicat de statul român Comisiei Europene era de 10,7 milioane și că dozele de vaccin contractate anterior datei de 01 ianuarie 2021 (37.588.366 doze) ar fi fost suficiente pentru vaccinarea unui număr de peste 23 milioane persoane”.

Numit în funcția de președinte al CNAS în urmă cu câteva luni, Baciu a fost în pandemie și șef al Comitetului național de coordonare a activităților privind vaccinarea împotriva SARS-CoV-2, preluând conducerea în martie 2022, înlocuindu-l pe medicul militar Valeriu Gheorghiță.

Absolvent al Universității de Medicină și Farmacie „Carol Davila” Baciu a fost propus în 2015 de către premierul de atunci, Dacian Cioloș, pentru funcția de ministru al Sănătății. Andrei Baciu era pe atunci medic rezident, însă propunerea a fost retrasă după câteva ore. Din noiembrie acel an, Andrei Baciu a ocupat funcția de consilier al ministrului Sănătății.

Exclusiv zin.ro/Foto -183.765.454 de lei dă Primăria Sectorului 1 pe levigat și pe viermi în colectarea separată a deșeurilor

Clotilde Armand - Foto Facebook

Când toate sectoarele investesc masiv în serviciile de salubrizare parcă ești tentat să arăți și tu că ești capabil și că nu vei rămâne în urmă, mai ales că peste câteva luni vei cere din nou votul cetățenilor pentru încă un mandat în fruntea urbei, în prima linie a luptei împotriva mafiei, fie ea a deșeurilor ori politică…mafie să fie.

Conștientă fiind că nu ai un specialist în mediu (pentru că dacă ai fi avut, s-ar fi văzut) o iei pe Veronica Haidemak de la cadastru, care era acolo ”de pe vremea lui Chiliman” și, peste noapte o faci specialistă de mediu la direcția de mediu a Primăriei. Dar distinsa doamnă Haidemak NU ȘTIE din astea cu mediu pentru că ea este om de cadastru.

Veronica Haidemak la Gala Parteneriatelor APL-ONG

Și da, urmează dezastrul. Specialiștii din Primăria Sectorului 1 au ales containere nepotrivite pentru gunoiul menajer. Nu sunt etanșe și se scurge levigatul. Containerele sunt făcute doar pentru hârtie, sticlă, carton, dar primăria s-a ambiționat să le pună și pentru gunoi menajer!

PS – din ce am aflat, la cadastru acum poți să ”suni” cât vrei că nu răspunde nimeni.

Achiziție directă de 100.000 de euro pentru un proiect pilot

Se știe că Primăria Sectorului 1 este ”cea mai bogată” primărie de sector. Poate concura chiar cu multe județe din țară cînd vine vorba de buget, așa încât, 100k de euro nu contează atât de mult când vine vorba despre ”binele cetățeanului”. Atât se pare că este investiția în acele pubele care trebuiau îngropate. De ce nu sunt îngropate nu știu, dar pot bănui că au fost lăsate așa ca să fie vizibile, să le vadă tot omul, să se vadă că cineva a muncit și acolo.

Pubelele minune trebuiau să colecteze deșeuri RECICLABILE, adică dintre cele USCATE. Pentru fracția umedă (deșeurile menajere) se folosește altceva, însă cum cadastrul NU este același lucru cu mediul se ajunge în situația hilară din imagini.

Incompetența angajaților naște…viermi

Este un fapt ca primărița useristă vorbește doar pe facebook și spune doar ce vrea. La fel, este un fapt că, dacă la începutul mandatului erau câteva mii de like-uri la fiecare postare, acum, cu multe cazne ajunge la câteva sute, și, și alea sunt destul de chinuite. Dar să vedem ce scria primărița acum câteva luni de zile

Acum se pun întrebările – este Clotilde Armand o lăudăroasă?, este ea foarte competentă dar este ”săpată” din interior? sau de fapt atât poate?

Mai puțin contează cum și de ce este Clotilde așa, contează că levigatul și viermii se produc în pubelele instalate de Direcția de Mediu (sau supravegheate) pe care o conduce (chiar și din comuna Domnești) Veronica Haidemak iar aceste pubele sunt la câteva zeci de metri de locuințele oamenilor. Locuitorii sectorului 1 nu au nicio vină că incompetența Primarului dar și a angajaților este la cote nemaiîntâlnite până acum.

Zeama de la deșeurile umede se numește LEVIGAT

Levigatul rezultă în urma fermentării deșeurilor, conține substanțe extrem de nocive pentru om/animale dar și pentru mediu. Levigatul trebuie captat și transportat la stații speciale de epurare a apelor uzate, acesta nu trebuie sa ajungă pe străzi, curgând din mașinile de gunoi.

Potențialele riscuri asociate cu contactul cu levigatul includ:

  • Iritații cutanate: Substanțele chimice din levigat pot cauza iritații ale pielii, inclusiv roșeață, mâncărime sau chiar leziuni mai severe.
  • Afectarea ochilor: Contactul cu levigatul poate provoca iritații ale ochilor și, în unele cazuri, leziuni grave.
  • Riscuri pentru sistemul respirator: În anumite condiții, vapori sau gaze provenite din levigat pot prezenta riscuri pentru sistemul respirator, provocând dificultăți de respirație sau alte probleme.
  • Risc microbiologic: Levigatul poate conține bacterii patogene care pot cauza boli.
    • Dacă, din greșeală, cineva intră în contact cu levigatul, este important să se ia măsuri imediate:
  • Spălarea imediată a pielii: Cu apă și săpun, pentru a înlătura substanțele chimice sau bacteriile.
  • Clătirea ochilor: Cu apă curată timp de cel puțin 15 minute în caz de contact cu ochii.
  • Îmbrăcăminte de protecție: Înainte de manipularea levigatului, purtarea echipamentului de protecție adecvat (mănuși, îmbrăcăminte de protecție) este esențială pentru a minimiza riscul de expunere.

În orice situație de expunere accidentală, este important să se solicite asistență medicală imediată. De asemenea, este crucial să se respecte protocoalele de siguranță și regulamentele locale referitoare la manipularea și gestionarea deșeurilor, pentru a preveni expunerea la levigat și a minimiza riscurile pentru sănătate și mediu.

Pe lângă levigat, sectorul 1 al Capitalei produce și viermi

În aceleași fotografii, pe lângă levigat se pot vedea și viermii rezultați în urma fermentării deșeurilor. Am credința că acești viermi nu sunt nici animale de companie și sunt sigur ca nimeni nu îi vrea în prejma sa.

Ce este cel mai rău este că niciun oficial al Primăriei Sectorului 1 nu ”iese” să spună aceste lucruri. În acest mod se perpetuează indolența față de locuitorii sectorului 1, un fel de bătaie de joc de genul – dacă nu știi înseamnă că nu există.

Faptul că Primarul Sectorului 1 al Capitalei are o luptă personală cu unii și cu alții îi abate atenția de la adevăratele probleme. După trei ani de mandat, userista Clotilde Armand pare că a dezamăgit chiar și o mare parte a votanților USR.

Consilieri locali din Neamț, acuzați că și-au votat scutiri de taxe pentru afacerile pe care le dețineau; alți aleși au fost dați pe mâna procurorilor

Sursa: pixabay.com

Mai mulți aleși locali au picat „testul” Agenției Naționale de Integritate, care astăzi a comunicat că nu mai puțin de 13 persoane s-au aflat fie în conflict de interese de natură administrativă fie în incompatibilitate iar în unele cazuri au fost a sesizate organele de urmărire penală.

Un caz interesant făcut public de ANI este cel al unor consilieri locali din județul Neamț, care și-au votat anumite beneficii, constând în scutiri de taxe.

Astfel, în comunicatul ANI se detaliază că trei consilieri locali din comuna Podoleni, Neamț, s-au aflat în conflict de interese administrativ. Pe principiul „cine-mparte parte-și face”, aleșii locali ar fi ridicat mâna la votul care implica scutirea de la plata unor anumite taxe pentru agenții economici, printre care erau incluse și afacerile pe care le administrau.

Oficial, este vorba despre Dumitru Daniel Mihai, care „în perioada exercitării mandatului de consilier local (2020 – prezent), deși avea un interes personal în problema supusă dezbaterilor, a participat, în data de 06 ianuarie 2022, atât la avizarea favorabilă a proiectului de hotărâre, cât și la adoptarea Hotărârii C.L. prin care s-a aprobat exceptarea de la plata unei taxe a agenților economici prevăzuți în lista anexă a hotărârii, listă în care se regăseau atât întreprinderea individuală al cărei titular este persoana evaluată, cât și societatea al cărei asociat unic și administrator este tatăl său.

Totodată, în data de 10 mai 2022, a participat și la adoptarea Hotărârii C.L. privind închirierea unei suprafețe de teren din domeniul privat al comunei Podoleni, în baza căreia Primăria Podoleni a încheiat la data de 16 mai 2022, prin atribuire directă, un contract de închiriere pentru suprafețele de teren aflate în domeniul privat al comunei, cu asociația al cărei asociat unic și administrator este tatăl persoanei evaluate”.

Totodată, arată ANI, în aceeași perioadă și alesul local Mihai Mândrilaș a „uitat” să se abțină de la vot, participând „atât la avizarea favorabilă a proiectului de hotărâre, cât și la adoptarea Hotărârii C.L. prin care s-a aprobat exceptarea de la plata unei taxe a agenților economici prevăzuți în lista anexă a hotărârii, listă în care se regăsește și întreprinderea individuală al cărei titular este persoana evaluată”.

Al treilea consilier este Adrian Nicolae Grasu, care „deși avea un interes personal în problema supusă dezbaterilor C.L., a participat în anul 2022, la emiterea și adoptarea unor acte administrative de natură să producă un folos material pentru soția acestuia, în calitate de titular al unei întreprinderi individuale, respectiv exceptarea întreprinderii individuale de la plata unei taxe a agenților economici”.

Și despre alte persoane ANI detaliază că s-au aflat în stare de conflict administrativ:

Valentin Necula, consilier local în cadrul C.L. al Cocora, județul Ialomița – „în perioada exercitării mandatului de consilier local (2020 – prezent), deși avea un interes personal în problema supusă dezbaterilor C.L, a participat la deliberarea și adoptarea a două Hotărâri în baza cărora persoana evaluată a încheiat cu Comuna Cocora contracte de închiriere a unor terenuri aflate în domeniul privat al comunei

Ștefan Bostan, consilier local în cadrul C.L. Corbeni, județul Argeș – „în perioada exercitării mandatului de consilier local (2020 – prezent), deși avea un interes personal în problema supusă dezbaterilor C.L, a participat în data de 26 aprilie 2022 la deliberarea și adoptarea Hotărârii privind aprobarea închirierii unor terenuri disponibile aflate în proprietatea comunei de către o asociație în cadrul căreia persoana evaluată deține calitatea de membru”.

Marian Agiu, fost consilier local în cadrul C.L. Nicolae Bălcescu, județul Călărași – „în perioada exercitării mandatului de consilier local (23 octombrie 2020 – 26 octombrie 2021), deși avea un interes personal în problema supusă dezbaterilor, a participat în data de 24 noiembrie 2020 la deliberarea și adoptarea Hotărârii C.L. privind prelungirea prin act adițional a contractelor de închiriere a unui teren, proprietate privată a Comunei N. Bălcescu și modificarea taxei anuale de închiriere. În temeiul acesteia, Comuna Nicolae Bălcescu (în calitate de locator) a încheiat cu persoana evaluată (în calitate de locatar) un Act adițional la Contractul de închiriere încheiat în luna mai 2018, potrivit căruia se modifică durata și prețul contractului, în sensul prelungirii duratei cu 1 an și diminuarea prețului închirierii la 500 lei/ha/an”.

Sile Adrian Merlea, fost consilier local în cadrul C.L. Perieți, județul Ialomița – „în perioada exercitării mandatului de consilier local, deși avea un interes personal în problema supusă dezbaterilor, a participat în data de 20 aprilie 2021, la deliberarea și adoptarea Hotărârii C.L. privind adoptarea bugetului de venituri și cheltuieli pe anul 2021 al Comunei Perieți, Hotărâre prin care s-au alocat, printre altele, și sume de bani școlii gimnaziale în cadrul căreia persoana evaluată deținea funcția de director”.

O situație mai aparte este a unui consilier din comuna Cocora, județul Ialomița, în cazul căruia nu doar că s-a constatat conflictul de interese, ci a fost sesizat totodată și parchetul.

Astfel, Stanciu Marian David este acuzat că „în perioada exercitării mandatului de consilier local (2020 – prezent), deși avea un interes personal în problema supusă dezbaterilor C.L, a participat în data de 21 ianuarie 2021, la deliberarea și adoptarea Hotărârii privind inițierea procedurii de închiriere a terenurilor aflate în proprietatea privată a comunei, iar ulterior, în baza acestei hotărâri, soția și fratele persoanei evaluate (în calitate de locatari) au încheiat cu Comuna Cocora (în calitate de locator) contracte de închiriere a unor terenuri aflate în domeniul privat al comunei.

Agenția Națională de Integritate a sesizat Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție cu privire la existența unor indicii referitoare la posibila săvârșirea de către DAVID STANCIU MARIAN a infracțiunii de folosirea funcției pentru favorizarea unor persoane prevăzută de art. 301 din Codul Penal, întrucât, în exercitarea atribuțiilor de serviciu, a îndeplinit un act prin care s-a obținut un folos patrimonial pentru soția și fratele său, respectiv, încheierea de către aceștia a unor contracte de închiriere terenuri cu Comuna Cocora și obținerea de către soția persoanei evaluate de subvenții acordate de către A.P.I.A., prin încheierea contractului de închiriere mai sus menționat”.

Procurorii au fost sesizați și în cazul lui Mihail Ștefănescu, consilier local în cadrul C.L. Nicolae Bălcescu, județul Călărași, deoarece ar exista indicii „referitoare la posibila săvârșire a infracțiuni de folosirea funcției pentru favorizarea unor persoane prevăzută de art. 301 din Codul Penal. În exercitarea atribuțiilor de serviciu, a participat la deliberarea și adoptarea unor Hotărâri ale C.L. în baza cărora atât persoana evaluată, soția acestuia cât și societatea comercială în cadrul căreia persoana evaluată deține calitatea de asociat și funcția de administrator, au încheiat contracte de închiriere a unor suprafețe de teren cu Primăria Comunei Nicolae Bălcescu”.

În același timp, dosar penal are și Daniel Paliță, consilier local în cadrul C.L. Dănești, județul Gorj, în cazul căruia au fost sesizați procurorii anticorupție, „cu privire la existența unor indicii referitoare la posibila săvârșirea a infracțiunii asimilată faptelor de corupție prevăzută de art. 12, lit. b) din Legea 78/2000, întrucât, în exercitarea atribuțiilor de serviciu, a aprobat la data de 21 aprilie 2021 Hotărârea C.L. privind aprobarea bugetului local de venituri și cheltuieli al comunei Dănești pentru anul 2021. În baza acestei Hotărâri, a fost alocată suma de 40.000 lei unei entități finanțate de la bugetul local, pentru reabilitarea unui monument, reabilitare efectuată de societatea comercială la care administrator și asociat era persoana evaluată”.

Pe de altă parte, despre alți aleși locali, ANI arată că s-au aflat în stare de incompatibilitate:

Ionel Achim, consilier local în cadrul C.L. Radomirești, județul Olt – „în perioada deținerii mandatului de consilier local (2020 – prezent), societatea la care acesta deține calitatea de asociat unic și funcția de administrator unic, a încheiat cu Primăria comunei Radomirești, două contracte comerciale de furnizare de produse prin achiziție directă, în temeiul cărora societatea a încasat suma totală de 49.580 lei”.

Dumitru Dădălău, consilier local în cadrul C.L. Bumbești – Jiu, județul Gorj – „s-a aflat în stare de incompatibilitate în perioada 01 octombrie 2020 – 31 ianuarie 2022, întrucât a exercitat simultan funcția de consilier local și funcția de director general al unei societăți pe acțiuni – filială a unei Companii Naționale”.

Jan Dan, consilier local în cadrul C.L. Padina, județul Buzău – „în perioada deținerii mandatelor de consilier local 2016 – 2020 și 2020 – prezent, societatea la care persoana evaluată deține calitatea de asociat și funcția de director, iar soția acestuia deține calitatea de asociat și funcția de administrator a încheiat cu Primăria comunei Padina, prin achiziție directă, 30 de contracte comerciale de furnizare de produse, în temeiul cărora societatea a încasat suma totală de aprox. 189.662 lei”.

Rămâi conectat

6,124FaniÎmi place
București
cer senin
26.9 ° C
27.8 °
26.1 °
52 %
1.8kmh
0 %
D
27 °
lun
36 °
mar
36 °
mie
32 °
J
31 °

Ultimul articol

Exclusiv Ziarul de Investigații zin.ro – ANAF a controlat în patru luni două treimi...

Două treimi dintr-un an, în patru luni Datele transmise Ziarului de Investigații de către ANAF arată că presiunea de control asupra transportului alternativ a crescut...

Sondaj CURS București: competiție strânsă. PNRR Piedone, în creștere peste scorul oficial

Competiție strânsă în Capitală, fără un lider clar Potrivit sondajului CURS București, PNL și PSD sunt cotate la egalitate, cu câte 22%, urmate îndeaproape de...

Social democrații nu vor premierul propus de PNL-USR-UDMR

Social democrații par că vor doar guvernul lor și anunță că nu sunt de acord cu ultima decizie a PNL-USR-UDMR de a susține același...