30.8 C
București
joi, 25 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 743

Ludovic Orban a demisionat din PNL împreună cu 16 parlamentari

Sursa foto: G4media.ro

Fostul lider al Partidului Național Liberal (PNL) Ludovic Orban și-a depus demisia, împreună cu cei 16 colegi parlamentari, la sediul central al partidului. Mai mult, fostul președinte PNL a adăugat că „a fost obligat să părăsească partidul” deoarece actualii lideri au decis să întoarcă spatele milioanelor de români.

Reamintim că pe 12 noiembrie, Ludovic Orban a primit un vot de excludere din PNL, partid din care face parte încă din 1992. Liberalul a adăugat că „astăzi este o zi crucială”, deoarece trebuie să părăsească partidul unde și-a petrecut „aproape toată viața adultă”.

”Am fost obligat să aleg între a fi loial PNL şi a fi loial cetăţenilor români care ne-au acordat încrederea. (..) O familie nu se poate întemeia decât între doi oameni care se iubesc şi au încredere unul în celălalt. Aproape toate lucrurile în care cred nu se mai regăsesc azi in PNL”, a declarat Orban.

Ludovic Orban: „Colegii din PNL au dezamăgit speranțele oamenilor”

De asemenea, în discursul său din fața sediului partidului, Orban e de părere că actuala conducere a PNL nu mai este loială oamenilor, iar „trădarea, minciuna, lipsa de asumare politică” reprezintă noile reguli pe care „gașca demolatoare care a confiscat PNL” a decis să le pună în aplicare.

Mai mult, Orban a dat asigurări că va reveni, în cel mai scurt timp posibil, cu o construcție solidă în Parlament. „Demisia nu este un sfârşit, este un început. Nu mă las. Vom începe împreună o construcţie solidă care să se bazeze pe oameni de caracter, cu bun-simţ şi pe oameni care într-adevăr au capacitatea de a face viaţa mai bună semenilor lor”, a mai spus Orban. Liberalul a precizat că săptămâna viitoare va începe procedura de înființare a grupului parlamentar de la Camera Deputaților.

După pierderea alegerilor din interiorul PNL, Ludovic Orban a anunțat că nu va mai colabora cu președintele Klaus Iohannis. Mai mult, el a început să îl critice pe Florin Cîțu pentru modul în care a decis să conducă partidul. Ludovic Orban a precizat că singura soluție de ieșire din criza politică e refacerea coaliție de dreapta PNL-USR-UDMR cu un alt premier.

Se subțiază partidul: încă un senator liberal își anunță demisia din PNL

Ana Birchall, după ce a aflat cine ar putea conduce MJ: „Îmi doresc ca justiția să nu mai fie folosită în scopuri electorale”

Ca fost ministru al Justiției – din partea PSD – Ana Birchall urmărește cu interes (și) schimbările din acest domeniu, iar astăzi comentează pe marginea posibilității ca portofoliul să fie preluat din nou de Cătălin Predoiu.

„Din nou”, pentru că Predoiu a condus MJ între noiembrie 2019 – decembrie 2020, dar și între februarie 2008 și mai 2012. De la finalul anului trecut este simplu deputat, de Prahova. Ales în 2016 pe listele din Călărași, Predoiu anunța în campania electorală de anul trecut că a fost „adoptat” de PNL Prahova, unde a fost pus pe lista candidaților la Camera Deputaților. Iar acum, numele său este dat ca sigur pentru Justiție, în viitorul cabinet PSD-PNL-UDMR Ciucă.

Din acest motiv, Ana Birchall scrie câteva rânduri referitoare la ce ar trebui făcut în justiție, dar mai ales ceea ce nu ar trebui repetat. Ori, cum Predoiu nu preia acest portofoliu pentru prima dată, rămâne de văzut cum va stăpâni domeniul și ce îmbunătățiri mult așteptate (și promise) va aduce.

Nu sunt multe și nici noi „idealuri” anunțate: finalizarea monitorizării României prin Mecanismul de Cooperare și Verificare (MCV), adoptarea Legilor Justiției, reforma Inspecției Judiciare, precum și desființarea Secției de Investigare a Infracțiunilor din Justiție și înființarea unei noi structuri care să asigure independența magistraților.

Personal îmi doresc să se facă reformele atât de necesare în justiție iar acest domeniu, atât de important pentru orice societate, să nu mai fie câmp de bătălie politică.

Îmi doresc ca justiția să nu mai fie folosită în scopuri electorale. Justiția trebuie să fie, exact cum scrie în Constituție: un serviciu public în slujba cetățenilor. A cetățenilor cinstiți!

Legea să fie lege pentru toți, egală pentru toți, aplicată tuturor, indiferent cum îl cheamă și ce funcție are”, atrage atenția Ana Birchall, pe Facebook.

Marius Humelnicu renunța la nominalizarea pentru Ministerul Economiei

SURSA FOTO: GSP

Printr-un comunicat de presă al Partidului Social Democrat (PSD), Marius Humelnicu renunță la nominalizarea pentru conducerea Ministerului Economiei.  Mai mult, demnitarul a mulțumit tuturor celor care l-au susținut pentru ocuparea aceste funcții importante în viitorul Guvern Ciucă.

„Vreau să le mulţumesc colegilor mei din organizaţia PSD Galaţi pentru onoarea de a mă propune în funcţia de ministru al Economiei şi colegilor mei din partid”, este declarația atribuită lui Marius Humelnicu și transmisă de biroul de presă al PSD, relatează g4media.ro.

Conform surselor din PSD, social-democrații au decis să-l propună pe Florin Spătaru pentru Ministerul Economiei.

Fost fotbalist în Ministerul Economiei

Liderul PSD nu a știu să explice ce îl recomandă pe Marius Humelnicu pentru funcția de ministru al Economiei.

„Vorbiți de domnul Humelnicu? Senatorul de Galați? Care este președintele comisiei de….IT din Senat, comisie decizională? Am înțeles că este inginer și are toată susținerea noastră pentru acest domeniu. Veți vedea, va veni în fața dumneavoastră și veți afla. Sper să fie un ministru pe așteptările românilor”, a spus liderul social-democraților la nominalizarea miniștrilor pentru Guvernul Ciucă.

Mai mult, Ciolacu a mai adăugat că Marius Humelnicu a fost recomandat de către organizația PSD Galați.

PSD Galați l-a recomandat pe Marius Humelnicu pentru postul de ministru al Economiei

În vârstă de 44 de ani, Marius Humelnicu a făcut fotbal de perfomanță până în 2007. În timpul guvernării lui Emil Boc, el a fost numit Director Coordonator în cadrul Direcției pentru Sport a Județului Galați. Mai mult, în 2015 a fost numit secretar de stat în Transporturi, ciy manager și viceprimar în Galați.

Conform declarației de avere, Mariu Humelnicu a avut în 2020 venituri de peste 116 mii de lei de la primăria Municipiului Galați și 4460 de lei de la Senatul României. Potrivit declarației de interese, Marius Humelnicu este vicepreședinte al Organizației Județene PSD Galați.

Reamintim că Partidul Social Democrat (PSD) va avea 9 ministere în Guvernul Ciucă, PNL rămâne cu 8 ministere, iar UDMR 3. Miercuri, 24 noiembrie, va avea loc audierea miniștrilor, urmând ca joi, 25 noiembrie să aibă loc votul din Parlament.

Adrian Năstase: „PSD se pregătește să intre la guvernare, riscând să piardă un avantaj electoral”

Valeriu Gheorghiță anunță cum va fi făcută vaccinarea pentru copiii peste 5 ani

FOTO: INQUAM PHOTOS - George Călin
FOTO: INQUAM PHOTOS - George Călin

Șeful Comitetului Național pentru vaccinare, Valeriu Gheorghiță, a declarat că au fost identificate 45 de cabinete de vaccinare în spitale și 135 în centrele unde se folosește vaccinul Pfizer pentru ca cei cu vârste între 5 și 11 ani să se imunizeze împotriva noului coronavirus. „Aceste situaţii vor fi în dinamică şi pe măsură ce vom avea o finalizare a numărului de cabinete, o vom comunica”, a spus Gheorghiţă, relatează Digi24.

Mai mult, medicul a anunțat că, cel mai probabil, în 26 noiembrie, Comisia Europeanp va autoriza vaccinul de la Pfizer pentru a fi administrat la grupa de vârstă 5-11 ani. De asemenea, Valeriu Gheorghiță a dat asigurări că și vaccinul de la compania Moderna va primi recomandarea de autorizare pentru grupa de vârstă 6-11 ani.

Copiii vor fi vaccinați cu serul Pfizer/BioNTech

Medicul Valeriu Gheorghiță a precizat că dozajul pentru copiii cu vârste cuprinse între 5 și 11 ani este de 10 micrograme cu două doze la interval de 21 de zile. „Sunt flacoane cu 10 doze care au stabilitate la temperatura de două grade timp de 10 săptămâni”,  a spus coordonatorul campaniei de vaccinare.

De asemenea, medicul a mai precizat că cei mici se pot vaccina în centrele din spitale, în cabinetele  de medicină de familie sau în centrele adresate populației generale. „Momentul când va începe efectiv vaccinarea ține de livrarea dozelor”, a precizat Gheorghiță. Medicul a mai anunțat că la fiecare centru de vaccinare se va menționa dacă se pot administra și vaccinuri pentru grupa de vârstă 5-11 ani.

România renunță la vaccinarea cu Astra Zeneca

Președintele Comitetului Național de coordonare a activităților privind vaccinarea împotriva SARS-CoV-2 (CNCAV), Valeriu Gheorghiță a propus Ministerului Sănătății la renunțarea serului produs de Astra Zeneca. Motivul principal este lipsa de interes din partea românilor de a se vaccina cu acest ser. Astfel, conform lui Valeriu Gheorghiță, de la începutul anului 2022, vaccinul va fi retras definitiv de pe piață. Mai mult, el a precizat că decizia de a retrage vaccinul vine în contextul în care s-au descoperit probleme privind managementul serului.

Valeriu Gherghiță: „Nu este exclus să se genereze o nouă tulpină”

Se subțiază partidul: încă un senator liberal își anunță demisia din PNL

Sursă foto: www.antena3.ro
Sursă foto: www.antena3.ro

Spuneam că nu știm cât va mai rezista partidul liberal, cu membru după membru dându-și demisia.

Alexandru Kocsis-Cristea anunța, ieri, că-și va da demisia, împreună cu încă 16 colegi, din PNL.

Motivul? Alianța cu PSD, bineînțeles.

Ar fi fost 40 de parlamentari din PNL care au contestat alianța. Au rămas 17, deciși să părăsească partidul, în favoarea lui Ludovic Orban.

Marele Partid Național Liberal, cel care a trecut peste Războiul de Independență, două Războaie Mondiale și peste urgia comunistă, a capitulat în mod inexplicabil în fața lui Klaus Iohannis, un politician mediocru și meschin care ne-a păcălit pe toți”, spunea Alexandru Kocsis-Cristea, pe pagina de Facebook.

Bineînțeles că nu putea Iohannis, de unul singur, să ajungă la acest record. A avut parte de sprijin, tot din partea partidului liberal. Doar că, la un moment dat, s-a hotărât să rămână alături de PNL, dar cumva să-și apropie și PSD-ul.

Că USR-ul era cam prea tupeist. Acest adolescent rebel, care crede că poate schimba orânduiala lumii. Și dacă orânduiala lumii poate fi schimbată, orânduiala politică, mai greu. Se mai îndoiește cineva că ”partidele tradiționale” se uită, înainte de toate, la propriul interes și de-abia apoi la cel al votanților? Să nu fim naivi!

Partidul acuzat de ceva mai degradant decât prostituția

Tot de către un liberal, care a decis, și el, să-și dea demisia: senatorul Ion Iordache.

Ce faceţi voi, cei din conducerea PNL, acum, este mai degradant decât orice formă de prostituţie! Pentru beneficiile şi sinecurile voastre, i-aţi trădat pe oamenii care v-au votat, inclusiv familie şi prieteni”, vociferează Ion Iordache.

Ce nu înțeleg eu e în felul următor: inclusiv dintre cei care l-au susținut pe Florin Cîțu la șefia partidului se declară nemulțumiți de el. Mai ales după ce au parafat înțelegea cu PSD și-au mai pierdut niște funcții.

Aceia unde sunt? Ei de ce nu-și dau demisia din partid? Dacă tot sunt atât de nemulțumiți, de ce nu pleacă în masă? De ce nu se refugiază sub umbrela protectoare a altui partid? De ce nu se împacă cu Ludovic Orban? De ce?

Cei care rămân, vor să facă revoluție în partid? Sau se mulțumesc cu posturile până la următoarele alegeri? Cei care pleacă, pleacă din convingere sau pentru un exercițiu de imagine, care să le aducă voturi exact la următoarele alegeri?

Care e jocul? Care e planul? Și, mai ales, cât de plauzibil e ca mișcările de trupe politice din ultimul timp să ne afecteze pe termen lung?

Mă uit în jur. Nu-mi place ce văd. 2024 pare foarte departe. Cert este că, oricât am sperat în 2020, modernizarea aia, digitalizarea și accentul pus pe reforme trebuie să mai aștepte puțin. am așteptat 30+ de ani, ce mai contează încă 3 în plus?

Dacian Cioloș, despre revocarea Ancăi Dragu: „O avanpremieră fără respect pentru reguli”

Sursa Foto: Antena 3
Sursa Foto: Antena 3

Într-o postare pe pagina sa de Facebook, Dacian Cioloș a precizat că „monstruoasa alianță PNL-PSD-UDMR” l-a pus la șefia Senatului pe Florin Cîțu pentru „meritele deosebite” de distrugere a coaliției cu USR. Mai mult, Cioloș e de părere că noua coaliție va guverna „în forță, fără respect pentru reguli și meritocrație”.

 „Dincolo de faptul că revocarea forțează Constituția. Ea este și o avanpremieră la modul în care noua majoritate va acționa: în forță, fără respect pentru reguli și meritocrație”, a scris Dacian Cioloș pe pagina sa oficială de Facebook.

Anca Dragu a fost revocată din funcția de președinte al Senatului

Mai mult, Dacian Cioloș (USR) consideră că modul în care a fost îndepărtată Anca Dragu de la șefia Senatului se va întoarce împotriva „monstruoasei coaliții PNL-PSD-UDMR”.

„Se va întoarce curând împotriva acestor politicieni care acționează fără scrupule sub deviza <<pentru că putem>>”. În încheierea mesajului, Dacian Cioloș îi mulțumește pentru tot ce a făcut fiind președintele Senatului. „Îi mulțumesc Ancăi Dragu pentru modul impecabil cu care a onorat poziția de președintă a Senatului”, a concluzionat liderul USR. Anca Dragu a anunțat că Uniunea Salvați România (USR) va ataca la Curtea Constituțională această revocare din funcție.

Camera Deputaților revine lui Marcel Ciolacu, iar Senatul lui Florin Cîțu

Reamintim că Florin Cîțu, liderul Partidului Național Liberal (PNL) a fost ales președintele Senatului cu 82 de voturi „pentru” și 25 „împotrivă”. După demiterea din funcție de astăzi a Ancăi Dragu (USR). De asemenea, liderul Partidului Social Democrat (PSD) Marcel Ciolacu a fost ales președinte al Camerei Deputaților cu 217 voturi „pentru” și 77 „împotrivă”.

În 13 octombrie, Ludovic Orban a demisionat din fruntea Camerei Deputaților după ce a pierdut alegerile pentru conducerea partidului. Biroul permanent a decis ca şefia Camerei Deputaţilor să fie deţinută prin rotaţie de vicepreşedinţii forului legislativ. Din 2 noiembrie, social-democratul Sorin Grindeanu a preluat președinția interimară. Anterior, interimatul af ost deținut pentru 14 zile de liberalul Florin Roman.

Luni, 22 noiembrie, Președintele României Klaus Iohannis a anunțat că l-a desemnat pe Nicolae Ciucă pentru funcția de premier după negocierile cu noua coaliție PNL-PSD-UDMR.

Florin Cîțu a devenit președintele Senatului

Două cadavre exhumate în Galați, la solicitarea procurorilor

Captură video, Observator
Captură video, Observator

În urma suspiciunilor existente în legătură cu decesul, două cadavre vor fi exhumate, miercuri, 24 noiembrie, în Galaţi.

Este vorba despre trupurile a doi gălăţeni, ambii decedaţi în aceeaşi unitate spitalicească: Mihaela Anghele, studenta din Galaţi în vârstă de 21 de ani care a murit după două săptămâni de chinuri, dar şi Florin Chirilă, bărbatul din Galaţi care a murit după ce a fost lăsat să aştepte, în frig, un test PCR.

Morți suspecte la Spitalul Județean din Galați

În luna noiembrie, o tânără de 21 de ani, studentă în anul trei la Medicină, a murit la Spitalul Judeţean Galaţi, după mai multe diagnostice greşite. În acest caz, procurorii s-au autosesizat şi au dispus „începerea urmăririi penale in rem sub aspectul săvârşirii infracţiunii de ucidere din culpă”.

Cazul nu este unul singular: Florin Chirilă, un bărbat în vârstă de 46 de ani, a murit după ce a fost lăsat să aştepte ore în şir, în frig, pe o bancă din curtea spitalului, un test PCR. Testul s-a dovedit a fi negativ, iar la scurt timp după aflarea rezultatului, bărbatul şi-a pierdut viaţa, fiind diagnosticat cu pneumonie.

Exhumarea va avea loc în cursul zilei de miercuri

Procurorii gălățeni s-au autosesizat după ce Mihaela Anghele şi Florin Chirilă au decedat în condiții suspecte la spitalul gălățean, ambele decese ducând la proteste şi acuzaţii la adresa cadrelor medicale.

Mai mult, există şi un al treilea caz în urma căruia se desfăşoară o anchetă penală la Spitalul Judeţean din Galaţi, privind moartea unei femei de 30 de ani care n-ar fi fost operată la timp.

Un bărbat a afirmat, în data de 18 noiembrie, că soţia lui, în vârstă de 30 de ani, a murit în unitatea spitalicească.

Victima nu a fost operată la timp, deşi a ajuns la Unitatea de Primiri Urgenţe în stare foarte gravă.

Florin Cîțu a devenit președintele Senatului

Marți, 23 noiembrie, Florin Cîțu, președintele PNL, a fost ales președinte al Senatului cu 82 de voturi „pentru” și 25 „împotrivă”, după demiterea din funcție de astăzi a Ancăi Dragu (USR).

De asemenea, liderul Partidului Social Democrat (PSD) Marcel Ciolacu, a fost ales președinte al Camerei Deputaților. Ciolacu a obținut 217 voturi „pentru” și 77 „împotrivă”. Cristina Prună, candidată din partea USR a primit doar 77 de voturi „pentru” și 217 „împotrivă”.

Florin Cîțu, președintele PNL, a declarat că cei din coaliție au decis ca președinții PNL și PSD să preia cele două funcții. „Este o decizie a coaliției, ca președinții PNL și PSD să preia cele două funcții. Le-am răspuns tuturor colegilor care vor să discutăm o problemă să vină să discutăm în PNL”, a mai spus Florin Cîțu, relatează g4media.

Florin Cîțu: „PNL a ieșit mai puternic din aceste negocieri”

Mai mult, Cîțu e de părere că în urma negocierilor cu cei de la PSD, partidul pe care îl conduce a ieșit „mai puternic”. „Sunt unii care au plecat dintr-o afinitate mai veche pentru fostul lider, dar azi există un singur partid de dreapta, liberal. PNL a ieșit mai puternic din aceste negocieri”, a mai spus Florin Cîțu, marți după-masă.

Anca Dragu, fosta președintă a Senatului, a declarat că „prima grijă a noului USL a fost să asigure o funcție pentru partid”. De asemenea, ea a mai spus, de la tribuna Senatului, că în Constituția României se prevede clar stabilitatea funcțiilor de președinte al Camerei Deputaților și Senatului, pentru a evita abuzuri.

Anca Dragu a fost revocată din funcția de președinte al Senatului, cu voturile PNL, PSD și UDMR. Din 115 senatori prezenți, au votat pentru demiterea ei 82. Au fost de asemenea 24 de voturi împotrivă și 9 abțineri.

La data de 22 decembrie 2020, Anca Dragu a fost aleasă președinte al Senatului României, fiind prima femeie din România care ocupă acest post. Mai mult, ea a ocupat funcția de ministru al Finanțelor Publice între 17 noiembrie 2015 și 4 ianuarie 2017. Anca Dragu a anunțat că Uniunea Salvați România (USR) va ataca la Curtea Constituțională această revocare din funcție.

Anca Dragu, revocată de la șefia Senatului

Case istorice, vechi de peste 100 de ani, demolate în Bucureşti

Sursa foto: HotNews
Sursa foto: HotNews

A început demolarea a trei case de peste 100 de ani în București.

Acţiunea s-a desfăşurat în ciuda faptului că primarul general a încercat, fără succes, să oprească demolarea.

Conform Hotnews, este vorba despre trei case, vechi de peste 100 de ani, aflate pe strada Icoanei 2-8, vizavi de Școala Centrală.
Autorizația de demolare a fost dată de fostul primar general al Capitalei, Gabriela Firea, în ultimele zile de mandat, mai arată sursa citată.

Primarul Nicușor Dan a mers la șantier și a încercat să oprească lucrările

Nicuşor Dan a declarat că autorizația ar fi emisă nelegal. Cu toate acestea, instituțiile abilitate care au luat decizia sunt Inspectoratul de Stat în Construcții și Parchetul.

Strada Icoanei este zonă protejată, acolo fiind mai multe clădiri monument istoric, printre care Școala Centrală. Primarul general a precizat că aceste imobile nu au valoare individuală de monument istoric.

Totuşi, ele fac parte din această zonă protejată, din situl monument istoric și toate documentele naționale și internaționale de protecția patrimoniului.

Spun că ele au valoare și trebuie păstrate. Bineînțeles, pot fi încorporate în clădiri noi. Nu vrem să afectăm în vreun fel dreptul de proprietate și de a dispune de teren al oamenilor care le-au cumpărat”, a declarat Nicușor Dan pentru HotNews.ro.

Clădiri construite acum 100 de ani, demolate în mod ilegal

De asemenea, edilul a explicat faptul că autorizația de demolare a fost emisă nelegal. În plus, Nicuşor Dan a insistat că a sesizat Inspectoratul de Stat în Construcții, încă din luna martie.

Cu toate acestea, instituția nu a făcut verificările necesare până acum.

El spune că a sesizat și Parchetul și că procurorii ar putea opri și ei lucrările: “Am sesizat în această dimineață și Parchetul care poate și el să dispună oprirea lucrărilor. Noi nu putem cu Disciplina în Construcții a Poliției Locale să dispunem oprirea lucrărilor pentru că suntem într-o zonă protejată, construirea cu încălcarea autorizației este infracțiune și în caz de infracțiune Poliția Locală poate doar să sesizeze Parchetul, iar Parchetul să dispună oprirea lucrărilor”.

Inclusiv autorizația de construire pentru blocul de 4 etaje ar fi nelegală

Dezvoltatorii imobiliari din Bucureşti au încercat să demoleze imobilele și în luna aprilie.

La acel moment, au fost opriţi după ce Nicușor Dan a dat o dispoziție de suspendare a autorizației de demolare.

Preşedintele Republicii Moldova, Maia Sandu, primită la Cotroceni

Sursa foto: Observator

Președintele României și președintele Republicii Moldova au făcut declarații comune, luni, la Cotroceni. Klaus Iohannis i-a mulțumit Maiei Sandu pentru sprijinul medical pe care Moldova l-a oferit țării noastre la debutul valului patru al pandemiei. „Adresez mulțumiri doamnei președinte. Autorităților și medicilor din Republica Moldova pentru ajutorul valoros pe care ni l-au oferit recent. Efortul a ajutat la salvarea de vieți. Nu vom uita acest gest”, a precizat Klaus Iohannis, relatează Digi24.

Mai mult, șeful statului a mai susținut că se va implica pentru ca Moldova să facă parte din comunitatea europeană. „Dorim ca Moldova să se dezvolte în sens european. România va rămâne cel mai apropiat prieten al Republicii Moldova”, a spus Klaus Iohannis.

Maia Sandu: „Republica Moldova a simțit mereu umărul României alături”

De asemenea, Sandu i-a reamintit lui Iohannis că a fost primul șef de stat care „a onorat” cu prezența Moldova după alegerile prezindețiale. Totodată, Maia Sandu a transmis un mesaj oamenilor de afaceri, precizând că „Moldova se schimbă” și că va deveni, în cel mai scurt timp, un mediu prietenos pentru investiții. „Spre România merg cele mai multe dintre exporturile noastre. Noi vom avea grijă ca prin reformele în Justiție să facem din Moldova un loc sigur pentru investiții”, a declarat Maia Sandu.

Mai mult decât atât, președintele Moldovei a mulțumit României pentru dozele de vaccin anti-COVID donate și sprijinul necondiționat de care autoritățile române au dat dovadă. „România este cel mai mare donator de vaccin pentru noi. La ele se adaugă milioane de unități de echipamente de protecție”, a spus președintele Republicii Moldova.

De asemenea, Maia Sandu a mai precizat că diplomele absolvenților din Republica Moldova vor fi recunoscute în România, în urma mai multor negocieri între miniștrii Educației celor două țări. Mai mult, Sandu e de părere că țara noastră va ajuta Moldova să intre în Uniunea Europeană.

„Contăm pe vocea puternică a României în Uniunea Europeană. Parteneriatul strategic cu România ne va ajuta să ne atingem țelul de integrare europeană”, a mai spus Maia Sandu.

Președintele Republicii Moldova se află la București, la invitația lui Klaus Iohannis, în contextul celebrării a 30 de ani de la stabilirea relaţiilor diplomatice bilaterale dintre cele două ţări.

Maia Sandu: “Vino și tu să sădești un copac! Astfel construim o Moldovă verde”

Portugalia devine a patra țară din UE care renunță la energia electrică pe bază de cărbune

Foto: Radio Eco Natura
Foto: Radio Eco Natura

Portugalia a închis, zilele trecute, ultima sa termocentrală pe bază de cărbune.

Prin această acţiune benefică mediului, ţara devine al patrulea stat din Uniunea Europeană care pune punct utilizării acestui combustibil fosil pentru a produce electricitate, transmite Reuters.

ONG-ul pentru protecţia mediului Zero a precizat, într-un comunicat de presă, că termocentrala pe cărbune de la Pego, centrul Portugaliei, era al doilea mare emitent de CO2 din această ţară, şi a adăugat că “eliberarea de cea mai importantă sursă de gaze cu efect de seră este o zi glorioasă pentru Portugalia”.

2030: data ţintă pe care şi-a propus-o Portugalia cu privire la încetarea utilizării acestui combustibil fosil

Ţara şi-a propus încetarea utilizării cărbunelui pentru producţia de electricitate cu mult înainte de 2030.

Belgia, Austria şi Suedia sunt celelalte trei state membre ale UE care au încetat deja să mai utilizeze cărbune pentru a produce energie electrică.

Deşi un procent important de 60%-70% din energia electrică din Portugalia este produsă din surse regenerabilă, această ţară se bazează în continuare pe importurile de combustibili fosili pentru a-şi acoperi necesarul de energie, mai arată sursa citată.

Există îngrijorări că termocentrala de la Pego, care aparţine grupului privat Tejo Energia.

Totuşi, termocentrala ar putea fi reconvertită pentru a putea arde peleţi din lemn.

Provocarea acum este să ne asigurăm că firmele de utilităţi nu fac greşeala de a înlocui cărbunele cu gazele naturale sau biomasă nesustenabilă”, a declarat Kathrin Gutmann, director la Europe Beyond Coal.

Conform unui proiect de document consultat de Reuters, în luna iunie, Uniunea Europeană se gândeşte să înăsprească regulile cu privire la posibilitatea ca energia produsă pe baza arderii lemnului să fie clasificată drept regenerabilă.

Anca Dragu, revocată de la șefia Senatului

Anca Dragu (Facebook)

Anca Dragu a fost revocată din funcția de președinte al Senatului, cu voturile PNL, PSD și UDMR. Astfel, funcția va fi preluată de Florin Cîțu, liderul PNL. Din 115 senatori prezenți, au votat pentru demiterea ei 82. Au fost de asemenea 24 de voturi împotrivă și 9 abțineri.

„Constituția României prevede în mod expres stabilitatea funcției de președinte al Senatului și al Camerei Deputaților. Tocmai pentru a evita un abuz de putere. Vă reamitesc că art. 64 (2) din Constituție prevede clar că președintele Camerei Deputaților și Senatului se aleg pe durata mandatului camerelor, respectiv perioada 2020-2024. Tot în acest sens, Curtea Constituțională statuează că orice reglementare care face posibilă revocarea președintelui Senatului, ori de câte ori s-ar realiza majoritatea de voturi suficientă adoptării unei asemenea măsuri ar fi de natură să creeze o instabilitate innstituțională perpetuă”, a declarat Anca Dragul din plenul Senatului.

Totodată, aceasta a atras atenția cu privire la fenomenul „tirania majorității”, pe care o consideră una dintre slăbiciunile democrației. „Preşedintele Senatului are un loc special în arhitectura instituţională, fiind al doilea om în stat, preşedintele Senatului nu are puterea de a forma sau de a da jos guverne, nici de a transforma de unul singur simple propuneri în legi, are însă un rol important: în a semnala derapajele activităţii din Parlament și de a garanta dezbaterile democratice din plen. Și cel mai important, poate sesiza Curtea Constituțională a României asupra legilor și hotărârilor  cu privire la care există suspiciuni de neconstituționalitate”, a mai spus Anca Dragu.

„USR va lupta pentru a împiedica abuzul deosebit de grav pe care noua majoritate parlamentară PSD-PNL-UDMR îl orchestrează la Senat în scopul revocării neconstituționale a președintei Anca Dragu”, au transmis reprezentanții USR.

Senatorul liberal Alina Gorghiu a spus, înaintea ședinței de revocare, că există decizii CCR care ar permite schimbarea Ancăi Dragu. Gorghiu a invocat două articole din Constituție, Regulamentul Senatului și o decizie a CCR.

„Este un punct care ține de realitatea politică la acest moment. Nu este o sancțiune pentru Anca Dragu, este o chestiune firească de normalitate atunci când se schimbă majoritatea, când se schimbă configurația politică”, a spus Gorghiu.

Altfel, liderul social democraților, Marcel Ciolacu a fost ales marți noul președinte al Camerei Deputaților. El a primit 216 voturi, iar contracandidata asa, Cristina Prună (USR), 77 de voturi. 5 voturi au fost anulate.

Anca Dragu, președintele Senatului: „Nu avem încredere în premierul Florin Cîțu”

Rămâi conectat

6,124FaniÎmi place
București
cer senin
30.8 ° C
31.1 °
30.1 °
45 %
1.3kmh
0 %
J
31 °
vin
31 °
S
31 °
D
33 °
lun
36 °

Ultimul articol

Ambasadorul român la Moscova, convocat de ministerul rus de Externe

Ambasadorul României la Moscova, Cristian Istrate, a fost chemat la Ministerul rus de Externe, în urma deciziei președintelui Nicușor Dan de a-l declara pe...

Primarul Ciucu, în continuare sub control judiciar pentru luare de mită

Ciprian Ciucu nu a avut prea mult succes în instanță, ieri. Acesta a cerut anularea măsurii controlului judiciar în dosarul în care este acuzat de...

Nicușor Dan așteaptă o înțelegere între partide pentru un guvern și desemnarea premierului

Nicușor Dan pare că nu se mai grăbește să își desemneze un premier al său, ci așteaptă un semn de la partide. Ieri, șeful statului...