32.6 C
București
joi, 25 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 740

Cosette Chichirău, despre miniștrii viitorului Guvern: „Marionete sau anonimi care pot fi schimbați ușor”

Deputatul USR Cosette Chichirău analizează parte dintre miniștrii cabinetului Ciucă, după ce ieri toți au trecut cu bine de audierile comisiilor de specialitate din Parlament, primind aviz pozitiv.

Astăzi urmează ca senatorii și deputații să dea votul pe învestitură, adică ultima formalitate pentru ca Guvernul Ciucă să își intre în drepturi, însă deputatul ieșean consideră că noii miniștri nu sunt tocmai cei mai potriviți pentru a lua deciziile atât de importante în acest moment.

În opinia sa, Guvernul Ciucă ar fi fost făcut „pe genunchi” și, dincolo de modul în care s-au derulat audierile, Cosette Chichirău analizează câțiva miniștri, pe baza CV-urilor. Intră sub „lupă” cei care vor prelua portofoliile de la Finanțe, Agricultură, Fonduri Europene sau la IMM-uri și Turism.

Iar concluzia de la finalul analizei postate de deputatul USR pe Facebook este una singură: „România merită mai mult!”.

Guvern de strânsură, format preponderent din mediocri și anonimi. De exemplu, viitorul ministru de finanțe, Adrian Câciu, are un CV mai subțire decât al oricărui alt ministru de finanțe de până acum, luându-i în calcul inclusiv pe cei din PSD. La apogeul carierei lui, Câciu a fost șeful de cabinet al unui secretar de stat de la Ministerul Agriculturii. În rest, funcții mărunte, obținute politic, posturi căldicele, fără mari responsabilități și fără bătăi de cap.

Alt exemplu: Adrian Chesnoiu, viitorul ministru al agriculturii. A început tot ca director de cabinet și a rătăcit prin funcții mărunte până când Liviu Dragnea l-a pus la conducerea Agenției pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR), deși nu avea studiile necesare. Din 2020, Chesnoiu a ocupat funcția de administrator public al orașului Caracal.

Despre Dan Vîlceanu, știți deja. Liberalul școlit de pesediști, prieten cu Florin Cîțu, autorul unor declarații stupide, pe măsura capacității sale de înțelegere a mecanismelor economice, va fi ministru al Fondurilor Europene.

Alt liberal subțire la CV este Constantin Daniel Cadariu, viitorul ministru al IMM-urilor și Turismului. Cadariu n-a lucrat nimic până la vârsta de 29 de ani și, când a făcut-o, a fost ca angajat la firma soției. În rest, zero experiență în domeniul IMM.

Nici PNL și nici PSD nu s-au străduit să-i aducă în Guvern pe cei mai competenți oameni. Au pus în funcție cu precădere marionete sau anonimi care pot fi schimbați ușor, fără ca cineva să le observe absența. Este un guvern de fațadă, în spatele căruia Cîțu și Ciolacu își vor împărți bani și funcții fără nicio jenă”, crede Cosette Chichirău.

Cîmpeanu, despre revenirea fizică la școală. Imediat după scăderea ratei de incidență sub 3 cazuri la mia de locuitori

Sursa Foto: Facebook

Ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu a anunțat că școlile și grădinițele vor reveni în formatul fizic imediat după scăderea ratei de incidență sub 3 cazuri la mia de locuitori, prin decizie proprie a Consiliului de Administrație a unităâiloe de învățământ, cu informarea Inspectatelor Școlare. Mai mult, că incidența pe fiecare localitate va fi publicată, zilnic, pe site-ul Ministerului Educației.  Anunțul ui Cîmpeanu vine după ce în București rata de infectare a coborât sub 3 la mie.

Aceasta este a treia modificare  a modului în care se fac cursurilor, în numai două săptămâni și jumătate de la reînceperea acestora. Inițial a fost discuția ca revenirea fizică la școală să se facă în funcție de gradul de vaccinare, care trebuia să fie de cel puțin 60% în rândl cadrelor didactice și nedidactice, indiferent de rata de infectare din localități. Apoi s-a decis ca în acele localități cu incidență de sub 3 cazuri la de infectare la mia de locuitori, chiar dacă gradul de vaccinare era sub 60%, să fie cu prezență fizică, motivându-se că în special în zona rurală elevii nu pot avea acces la învățământ online.

Astfel, ziua de vineri a rămas ca zi de referință a vaccinării doar în acele localități în care rata de infectare este de peste 3 cazuri la mia de locuitori.

„Conform Ordinului comun ME-MS nr. 5338/2021, cu modificările şi completările ulterioare, trecerea de la sistemul online la cel cu prezenţă fizică nu mai este condiţionată de raportarea la ziua de vineri a fiecărei săptămâni. Ziua de vineri a rămas ca zi de referinţă doar pentru rata de vaccinare a personalului din învăţământ, criteriu valabil pentru localităţile în care rata de infectare este mai mare de 3/1000. Totodată, fac din nou apel la respectarea tuturor regulilor de protectie sanitară în şcoli şi grădiniţe”, a transmis Cîmpeanu, în cadrul unei conferințe de presă.

Potrivit noului Ordin comun al miniștrilor Educației și Sănătății, în localitățile în care incidența de infectare cu Covid-19 depășește 3 la mia de locuitori, modul de funcționare al școlilor este dependent de rata de vaccinare a personalului: pentru prezență fizică, minim 60% din personal trebuie să fie vaccinat. „Începând cu data de 22 noiembrie 2021, în localitățile în care rata de incidență este sub 3/1000, activitățile didactice se pot desfășura cu prezența fizică în unitățile de învățământ preuniversitar, cu respectarea strictă a normelor de protecție sanitară, independent de procentul de vaccinare a personalului din unitatea de învățământ”, se arată în noul ordin comun.

Cîmpeanu a anunțat prezența fizică în școală, „decuplată” de gradul de vaccinare al profesorilor

Incendiatorii de deșeuri din Sinteşti, identificaţi cu ajutorul unei drone

Foto: Radio Eco Natura
Foto: Radio Eco Natura

Consiliul Județean Ilfov cedează o dronă pentru a-i printre pe incendiatorii de deșeuri din Sinteşti.

Drona va fi folosită de Garda Naţională de Mediu pentru identificarea surselor generatoare de poluare.

Prin utilizarea dronei de către Garda de Mediu Ilfov se urmăreşte identificarea surselor generatoare de poluare şi/sau a unor activităţi ilegale pe raza judeţului, cu preponderenţă în comuna Jilava – sat Sinteşti, se arată în hotărâre.

În acelaşi context, Primăria Sectorui 4 a decis o colaborare cu Garda de Mediu, cu scopul de a elimina sursele de poluare din sudul Capitalei

Am semnat zilele trecute un protocol de colaborare cu Garda de Mediu, în vederea protecției mediului înconjurător” spune primarul de la Sectorul 4.

În urma acestuia, echipele de control ale Poliției Locale Sector 4 vor fi sprijinite în mod real și chiar și însoțite de specialiștii parteneri atunci când situația din teren impune acest lucru, astfel încât rezultatele muncii lor să se reflecte într-un mediu mai sănătos și un aer mai curat pentru familiile noastre”, a declarat Daniel Băluță.

Deșeuri incendiate la Sintești: Persoane reținute, după ce mai mulți oameni au atacat cu furcile comisarii Gărzii de Mediu

În cursul săptămânii trecute, două persoane au fost reținute pentru audieri, în localitatea Sintești, județul Ilfov. Reţinerea a survenit în cadrul unei descinderi a comisarilor Gărzii Naționale de Mediu, cu sprijinul Poliției, Jandarmeriei și IGSU.

Acţiunea a vizat arderile ilegale de deșeuri de lângă Capitală.

Pentru astfel de fapte, comise în mod deliberat, nu trebuie să existe clemență, iar persoanele reținute riscă, alături de complicii lor, pe lângă amenzile primite, să plătească cu libertatea. Vom continua aceste acțiuni seară de seară, week-end de week-end, până se va înțelege foarte clar că nu ne jucăm cu sănătatea noastră. Îi felicit pe toți participanții de la acțiunea de astăzi și le mulțumesc pentru riscurile pe care și le asumă zi de zi, în lupta mafia arderilor ilegale”, a declarat, la acel moment, ministrul Tánczos Barna.

Ludovic Orban, atac dur la Iohannis: „A dovedit că este ciumă roșie”

Sursa foto: Aleph News

Într-o postare pe pagina sa de Facebook, fostul lider al Partidului Național Liberal (PNL) îl acuză pe Iohannis că a mințit românii și a „vrut să pară mumă”, dar s-a dovedit a fi „ciumă roșie”.

De asemenea, Orban a mai scris că „trădarea lui Iohannis” față de cei care l-au votat este „insuportabilă”. „Într-o Românie Normală, astăzi, cinstit ar fi fost ca cel care ocupă fotoliul de la Cotroceni să-și depună demisia” a scris Ludovic Orban pe Facebook.

Ludovic Orban: „Nimeni nu scapă atunci când își bate joc de oameni”

Totodată, fostul prim-ministru îl acuză pe șeful statului că s-a folosit de mandatul primit de la cetățeni pentru aducerea la putere a Partidului Social Democrat (PSD). El e de părere că niciun român nu mai are încredere în instituția Președintelui României din cauza acestui „personaj”.

„A golit-o (președinția României) de legitimitate și autoritate morală. Nici în cele mai negre coșmaruri nu m-aș fi gândit că poate duce lucrurile în acest punct”, a mai spus Ludovic Orban.

În încheierea mesajului său, fostul lider PNL e convins că oricât de mult va evita întâlnirile cu oamenii, „scrâșnelile din dinți, sudalmele și blestemele” îl vor ajunge pe șeful statului. „Nimeni nu scapă atunci când își bate joc de oameni!”, a concluzionat Ludovic Orban.

Fostul lider PNL s-a retras din partid după 30 de ani de activitate

În urmă cu câteva zile, Ludovic Orban și-a depus demisia, împreună cu alți 16 colegi parlamentari, la sediul central al partidului. El a declarat că „a fost obligat să părăsească partidul” din cauza liderilor politici ce au decis să trădeze votul milioanelor de români. Liberalul a adăugat că ziua în care a decis să părăsească PNL a fost una „crucială”. Mai ales că și-a petrecut „aproape toată viața adultă” în partid.

 „Am fost obligat să aleg între a fi loial PNL şi a fi loial cetăţenilor români care ne-au acordat încrederea. (…) O familie nu se poate întemeia decât între doi oameni care se iubesc şi au încredere unul în celălalt. Aproape toate lucrurile în care cred nu se mai regăsesc azi in PNL”, a declarat Orban în aceea perioadă.

Ludovic Orban a demisionat din PNL împreună cu 16 parlamentari

Toți miniștrii Guvernului Ciucă au primit aviz pozitiv în Parlament

Sursa foto: Stirile ProTV

În urma audierilor de astăzi, toți miniștrii din Guvernul Ciucă au primit avize pozitive în comisiile de specialitate din Parlament. Audierile au început la ora 10 dimineața. Senatorii și deputații vor da joi, 25 noiembrie, votul de învestitură.

Nicolae Ciucă a depus marți, la Parlament, lista Cabinetului PNL-PSD-UDMR și programul de guvernare. Conform prevederilor, fiecare candidat pentru funcția de ministru a fost audiat, în ședință comună a comisiilor permanente ale celor două Camere.

Alianța PNL-PSD-UDMR și generalul Nicolae Ciucă

Executivul condus de Nicolae Ciucă va avea 20 de ministere la care se adaugă și funcția de secretar general al guvernului. Mai mult, față de guvernul anterior, noul guvern va avea două ministere noi: ministerul pentru IMM-uri și Turism și ministerul Tineretului și Familiei.

Partidul Social Democrat (PSD) are nouă ministere și secretariatul general al guvernului, iar Partidul Național Liberal (PNL) a rămas cu opt ministere. Uniunea Democrată Maghiară din România (UDMR) și-a păstrat cele trei ministere din guvernarea anterioară. De asemenea, conform negocierilor purtate, din vara anului 2023, premierul ar urma să fie de la PSD, iar liberalii vor avea ministerul Finanțelor și ministerul Transporturilor. Totodată, Justiția ar urma să treacă la PSD.

Totodată, marți, Florin Cîțu a preluat funcția de președinte al Senatului cu voturile PNL,PSD și UDMR, după ce Anca Dragu a fost revocată. De asemenea, liderul PSD Marcel Ciolacu a fost votat tot marți în funcția de președinte al Camerei Deputaților, rămasă vacantă după demisia lui Ludovic Orban. Ciolacu a obținut 217 voturi pentru și 77 împotrivă.

Lista Guvernului PNL-PSD-UDMR

  • Prim-ministru: Nicolae Ciucă
  • Vicepremier: Kelemen Hunor
  • Vicepremier: Sorin Grindeanu

Miniștrii PSD

  • Ministerul Finanțelor: Adrian Câciu
  • Ministerul Apărării: Vasile Dîncu
  • Ministerul Transporturilor: Sorin Grindeanu
  • Ministerul Muncii: Marius Budăi
  • Ministerul Tineretului și Familiei: Gabriela Firea
  • Ministerul Culturii: Lucian Romașcanu
  • Ministerul Economiei: Florin Spătaru
  • Ministerul Sănătății: Alexandru Rafila
  • Ministerul Agriculturii: Adrian Chesnoiu

Miniștrii PNL

  • Ministerul Justiției – Cătălin Predoiu
  • Ministerul Fondurilor Europene – Dan Vîlceanu
  • Ministerul Energiei- Virgil Popescu
  • Ministerul de Interne- Lucian Bode
  • Ministerul de Externe- Bogdan Aurescu
  • Ministerul Educației – Sorin Cîmpeanu
  • Ministerul Digitalizării – Florin Roman
  • Ministerul IMM-urilor și Turismului – Constantin Cadariu

Miniștrii UDMR

  • Ministerul Dezvoltării: Cseke Attila
  • Ministerul Mediului: Tanczos Barna
  • Ministerul Sportului: Eduard Novak

Gabriela Firea, aviz favorabil pentru Ministerul Familiei

Gabriela Firea, aviz favorabil pentru Ministerul Familiei

Foto: Facebook

Senatoarea PSD, Gabriela Firea, a obținut aviz favorabil pentru postul de ministru al Familiei, Tineretului şi Egalităţii de Şanse. Fostul primar general al Capitalei a primit 38 de voturi „pentru”, 18 „împotrivă” și 4 „abțineri”.

În cadrul audierii, Gabriela Firea a anunțat măsurile pe care le va lua și a răspuns la câteva întrebări legate de interzicerea avorturilor și educația sexuală în școli. Ea a precizat că va lupta pentru dreptul femeilor de a avea acces la servicii medicale de calitate. Mai mult, Firea susține că educația sanitară trebuie făcută de specialiști, doar cu acordul familiei.

Gabriela Firea: „Să nu ne întoarcem la vremurile dinainte de Revoluţie”

Mai mult, senatoarea PSD a amintit că alocațiile pentru copiii până în 2 ani vor crește de la 427 la 600 de lei. De asemenea, pentru copiii între 2 și 18 ani, creșterea va fi de la 214 lei la 243 de lei. De asemenea, noul guvern își propune să construiască creșe în incinta clădirilor cu birouri, să achiziționeze laptopuri pentru școala online, să ofere credite personale pentru tinerii familiști și să implementeze programul „Școală după școală”.

Întrebată de un reprezentant AUR dacă va limita avorturile, Gabriela Firea a susținut că va milita mereu pentru drepturile femeilor. „Ele trebuie să decidă și să dispună de propria lor viață și de corp. Voi milita ca toate femeile să aibă acces la servicii medicale de calitate. La servicii de consiliere de calitate, la discuții cu duhovnicul dacă sunt credincioase. Ca să ia cea mai bună decizie pentru ele și corpul lor”, a precizat  Gabriela Firea la audierile din Comisiile parlamentare reunite pentru muncă şi pentru egalitatea de şanse.

Mai mult, ea a dat asigurări că „nu ne întoarcem la vremurile dinainte de Revoluție”, unde avortul era strict interzis.

Educația sanitară în școli, doar cu acordul părinților

La audierile din comisiile parlamentare reunite, Gabriela Firea a mai susținut că este pentru implementarea educației sanitare în școli, care să includă și noțiuni de sexualitate. Evident, doar cu condiția ca părinții să fie de acord.

„Susțin cu tărie ca toți copiii să beneficieze de educație sanitară. Chiar și noțiuni de sexualitate. Dar aceasta să fie realizată de persoane specializate. De medici, psihologi, și cu acordul familiei”, a mai precizat Gabriela Firea.

Ea e de părere că orice părinte responsabil nu va fi împotriva educației sanitare în școli. „Sunt de acord ca împreună cu specialiștii să găsim soluții ca să nu mai avem mame minore, pentru că suntem pe primul loc în UE la acest capitol”, a conchis Firea.

La începutul lunii noiembrie, de  Zilele europene ale inegalității salariale, într-o postare pe pagina sa de Facebook, Gabriela Firea a precizat că va lupta pentru protecția și echilibrarea situației profesionale a femeilor din România. „Femeile muncesc dublu: și acasă, și la serviciu. Cresc copiii, spală, calcă, fac de mâncare…Sunt și bărbați care se implică în treburile casnice, dar în număr mai mic, din păcate”, a scris Gabriela Firea pe Facebook.

Reamintim că Gabriela Firea a obținut aviz favorabil pentru postul de ministru al al Familiei, Tineretului şi Egalităţii de Şanse.

Gabriela Firea: „Noi nu ne dorim guvernarea de dragul guvernării”

Cum ajung spitalele din România să funcționeze din donații

Donația „Salvați Copiii”

Pandemia de coronavirus a arătat, încă o dată, cât de slab dotate sunt spitalele din România. Din martie 2020 și până în prezent, tot mai multe organizații nonguvernamentale, reprezentanți ai multinaționalelor și chiar persoane fizice au donat pentru lucruri de bază, pe care spitatele ar fi trebuit să le aibă: materiale de protecție, dezinfectanți, ventilatoare.

Băiatul în vârstă de 15 ani care s-a electrocutat, la mijlocul lunii octombrie, după ce s-a urcat pe un vagon de tren şi care a suferit arsuri de 80% din suprafaţa corpului, a putut fi tratat cu aparatură performantă, după ce Organizația „Salvați Copiii ” România a donat Spitalului de Copii „Sf. Maria” din Iași, unde copilul este internat, un sistem MEEK expandare grefe piele, în valoare de 16.500 euro

Prin programul de dotare a secțiilor de pediatrie și a maternităților din întreaga țară, Salvați Copiii România a dotat până în prezent 102 unități medicale, cu o investiție totală de peste 6.800.000 euro.

Secția de Chirurgie Plastică Microchirurgie Reconstructivă şi Unitate Funcţională de Arşi din cadrul Spitalului Clinic de Urgenţă pentru Copii” Sf. Maria” Iaşi, coordonată de Dr. Sidonia Susanu, este singura care deservește întreaga regiune a Moldovei.

Cum ajung spitalele din România să funcționeze din donații. Statul nu are bani pentru targa pacienților

Cu cât ai un echipament performant, cu atât şansele de a acoperi arsura sunt mai mari. Echipamentul primit de la Salvați Copiii îi acordă acestui pacient o şansă reală la supravieţuire”, a declarat Alina Belu, managerul Spitalului de Copii „Sf. Maria”. În mod uluitor, statul nu are bani pentru a oferi o targă pentru transportul pacienților.

Pentru a putea interveni cât mai prompt în cazurile pediatrice, Secția de Chirurgie Plastică Microchirurgie Reconstructivă şi Unitate Funcţională de Arşi din cadrul Spitalului Clinic de Urgenţă pentru Copii ”Sf.Maria” Iaşi, mai are nevoie de:

  1. Masă de operație – 25.000 Euro
  2. Sistem de încălzit pacientul intraoperator – 7.000 Euro
  3. Electrocauter – 20.000 Euro
  4. Aspirator chirurgical – 2.000 Euro
  5. Monitor de funcţii vitale – 5.000 Euro
  6. Instrumentar necesar pentru traumatismele severe de braţ şi antebraţ – 11.000 Euro
  7. Truse instrumentar chirurgie reconstructivă – 9.500 Euro
  8. Targă transport pacienţi – 1.200 Euro
  9. Dispozitiv sterilizare pardoseli cu abur – 3.000 Euro
  10. Nebulizator pentru sterilizarea aeromicroflorei – 7.000 Euro.

Se face apel pentru dotarea spitalelor. Secțiile pentru pacienții arși, cele mai slab dotate

Anual, sunt tratați în medie 250 de copii arşi cu vîrste cuprinse între 3 luni şi 18 ani, cu arsuri cu suprafaţă cutanată între 10% si 70% şi profunzime gradele I-III (toată grosimea), rata de vindecare fiind de peste 98%.

Perioada medie de spitalizare este de 17 zile, majoritatea pacienţilor arşi (peste 75%) provenind din mediul rural şi din familii defavorizate social, este o statistică a organizației „Salvați Copiii”

„Palmă” pentru politicieni. Companiile dotează spitalele

De mai bine de un deceniu, Dreamstime participă activ și se implică direct sau cu sprijin financiar în diverse campanii legate de sănătate, egalitate de șanse și drepturi, mediu, schimbări climatice și socio-economice, din dorința de a aduce o schimbare în bine în viața comunităților la nivel local și internațional. Suntem entuziasmați de această colaborare cu Salvați Copiii și sperăm ca prin contribuția noastră, copiii din zona Moldovei să beneficieze de îngrijiri de calitate, acum cu aparatură de ultimă generație”, a declarat Carmen Pietraru, reprezentantă a companiei Dreamstime, cu sprijinul căreia a fost posibilă dotarea. Declarația această vine ca „o plamă” pentru politicienii care citesc doar discursuri de pe foi. În realitate, spitalele sunt dotate masiv de companiile private. Aleg să direcționeze 20% din impozitul pe profit pentru ceea ce statul român trebuie să garanteze tuturor: dreptul la sănătate, dreptul la viață.

Donația pentru Oradea. Copiii au primit o șansă la viață

În urmă cu an, „Salvați Copiii” reușea, prin programele de donații, să doteze maternitatea din Oradea cu un ecograf permanent, necesar pentru depistarea nașterilor premature.

Aparatul performant, cu trei sonde și un incubator de transport, in valoare totală de 47 000 de euro, îî vor ajuta pe nou-născuți să supravietuiască, în cazul nașterilor premature.

Cele două echipamente au fost predate medicilor de la Spitalul Oradea și le înlocuiesc, de fapt, pe altele învechite, care se defectau des și pentru care nu se mai găseau piese de schimb.

Donație în valoare de peste 70 000 de euro la Spitalul din Oradea

„Salvaţi Copiii” nu este la prima donație pentru Spitalul din Oradea, în perioada 2014-2019 a adus echipamente acestei unități medicale în valoare de 76 000 de euro.

Spitalul orădean acordă îngrijiri și pacienților din județele Bihor și Satu-Mare, are 20 de paturi pentru copiii născuți prematur și alte 15 pentru cei care au nevoie de îngrijiri speciale.

De asemenea, pentru Spitalul din Slatina, s-a strâns din donații suma de 790 000 de lei.

În alte județe, pe lângă echipamente medicale de strictă necesitate, firmele si ONG-urile au făcut eforturi să renoveze unele secții ale spitalelor, să le igienizeze, așa cum s-a întâmplat în sudul-tării, la Spitalul de Urgență din Călărași. În urmă cu trei ani, un bărbat stabilit în Anglia a fost impresionat de paturile vechi ale acestei unități și a donat 70 000 de euro, pentru renovare, achizitionare echipamente noi.

Primul Spital din Capitală NU are RMN și nici mentenanță pentru stația de oxigen. Pacienții sunt în pericol

Ziarul de Investigații a relatat, recent, despre faptul că Spitalul Colțea, prima unitate medicală din București, cu monoprofil de hemato-oncologie, nu are servicii de mentenanță permanentă pentru echipamente vitale oamenilor: stația de oxigen, instalațiile radiologice.

Nu există un contract de mentenanță pentru echipamentele medicale, mai ales acum când pentru îngrijirea pacienților COVID dar și non-COVID, acestea sunt utilizate la capacitate maxima, inclusiv rețeaua de oxigen, punând probleme de siguranță a pacienților și personalului”, au scris unii dintre medicii de bună-credință de la Spitalul Colțea. Au formulat o petiție la Primăria Capitalei și Administrația Spitalelor și Serviciilor Medicale București.

Potrivit surselor noastre autorizate, unitatea medicală nu are un RMN, deși o companie a donat banii pentru aceasta. Întrucât actuala conducere nu a făcut demersuri pentru amenajarea acestui unui echipament de strictă necesitate pentru pacienți, spitalul va pierde donația.

Pacienții ard de vii

Cheltuielile cu sănătatea s-au menținut în 2021 sub 5% din Produsul Intern Brut, departe de ținta de 6% propusă în programul de guvernare și departe de procentele alocate în majoritatea țărilor europene, potrivit unei statistici Eurostat.

România a fost „zguduită” de incendiile puternice de la secțiile ATI în urma cărora pacienții au murit arși de vii. Ultimul, fără victime, s-a înregistrat pe 17 noiembrie ac. Cele mai multe spitale din țară nu au sistemul electric pus la punct.

„Se merge pe improvizații. Cu prelungitoare, cu aeroterme”, a explicat un medic, pentru Ziarul de Investigații.

Citește și: Clipe de coșmar la Spitalul Colțea

Tragedia de la Spitalul Constanța se poate repeta în fiecare zi

Marius Budăi: „Nu Ministerul Muncii gestionează pensiile speciale”

Sursa foto: botosaneanul.ro
Sursa foto: botosaneanul.ro

Marius Budăi, ministrul desemnat pentru portofoliul Muncii şi Solidarităţi Sociale, a primit aviz favorabil în urma audierilor. El a anunțat că viitorul Guvern Ciucă va mări pensiile, salariile și alocațiile, iar persoanele cu dizabilități vor primi un sprijin în plus.

De asemenea, viitorul ministru a explicat că nu se pune problema creșterii pensiilor speciale. Budăi a precizat că nu Ministerul Muncii gestionează pensiile de serviciu.„Vreau să rămân un om care este în primul rând interesat de soarta copiilor. Dar şi a părinţilor şi bunicilor noştri, per total”, a afirmat Marius Budăi în faţa comisiei de specialitate din Parlament.

Din 1 ianuarie 2022 vor crește pensiile și salariile

Marius Budăi a mai adăugat că viitorul guvern va acorda ajutor și firmelor care angajează persoane „greu angajabile”. Mai mult, el a adăugat că majorarea salariului minim brut la 2550 de lei nu va crea dezechilibre în economie.

Ministrul desemnat al Muncii a mai precizat că pensiile mici vor fi majorate de la 800 de lei la 1000 de lei, iar punctul de pensie va crește la 1586 de lei, față de 1442 de lei cât este acum. Mai mult, el susține acordarea unui ajutor în prima lună a anului viitor pentru cei mai săraci dintre pensionari dar şi o a 13-a indemnizaţie pentru persoanele cu dizabilităţi. 

Marius Budăi nu a primit întrebări din partea parlamentarilor PNL și PSD. Cu toate acestea, reprezentanții altor formațiuni politice l-au întrebat dacă o să aibă în vedere reducerea bugetului pentru pensiile speciale.

„Am convenit în coaliţie, aşa cum trebuia convenit de mult. Indemnizaţiile speciale nu sunt ale Ministerului Muncii. (…) Împreună cu specialiştii din cadrul Ministerului Muncii şi din cadrul Casei Naţionale de Pensii, dacă se va dori expertiza noastră o vom pune la dispoziţie. (…) Nu Ministerul Muncii gestionează aceste pensii”, a declarat Marius Budăi despre pensiile de serviciu, relatează news.ro.

Guvernul Ciucă va avea 20 de ministere, dintre care Partidul Social Democrat (PSD) deține 9, Partidul Național Liberal (PNL) 8, iar Uniunea Democrată Maghiară Română (UDMR) 3. Joi, 25 noiembrie, Guvernul Ciucă va merge în Parlament pentru a primi votul de încredere.

Dacian Cioloş: „Florin Cîţu a aruncat PNL în braţele PSD”

Patriarhul Daniel s-a vaccinat împotriva COVID-19

Sursă foto: www.g4media.ro
Sursă foto: www.g4media.ro

Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române a declarat, la finalul ședinței din Parlament cu ocazia Zilei Naționale, că s-a vaccinat împotriva COVID-19. Întrebat de ziariști ce mesaj transmite credincioșilor, Patriarhul BOR i-a îndemnat să asculte sfaturile medicilor.

Cu toate acestea, el a refuzat să dea mai multe detalii despre vaccinul pe care l-a făcut, afirmând că toate datele sunt confidențiale. Vasile Bănescu, purtătorul de cuvânt al Bisericii Ortodoxe Române (BOR) a confirmat spusele Patriarhului. „Părintele Patriarh a confirmat astăzi, într-o scurtă întâlnire cu presa, la ieșirea din Parlament, că s-a vaccinat. Poziția favorabilă a BOR față de vaccinarea în sine ca act medical profilactic și benevol este deja foarte bine cunoscută”, se arată în mesajul transmis de purtătorul de cuvânt BOR.

Biserica Ortodoxă Română (BOR) îndeamnă credincioșii să asculte de medici

Reamintim că în urmă cu 10 zile, Patriarhul Daniel a transmis un îndemn la „rugăciune și grijă pentru sănătate”, în contextul în care valul patru al pandemiei pusese stăpânire peste România. Mai mult, el a rugat pe toți credincioșii să respecte regulile impuse de autorități și să asculte sfaturile medicilor.

Patriarhul BOR a evitat subiectul vaccinării, singura intervenție a sa fiind pe 1 Mai, de Paște. El a precizat că datorită vaccinării, Basilica Sfântului Mormânt a fost ocupată de peste 2 mii de oameni. Totodată, de când a început pandemia, mesajele sale au fost extrem de puține.

Mai mulți preoți au încercat să aducă în fața credincioșilor informații cu privire la vaccinarea împotriva COVID-19. Spre exemplu, Patriciu Vlaicu, preot român ce predică pentru comunitatea ortodoxă „Sfântul Nicolae” din Bruxelles, a comparat vaccinul COVID-19 cu o vestă antiglonț. El a postat pe Youtube un videoclip prin care explică preoților și enoriașilor care nu cred în vaccin beneficiile imunizării împotriva noului coronavirus.

„S-a înlocuit frica de virus cu frica de vaccin. Noi preoții ar trebui să fim mai reținuți (…) Orice formă de descurajare a celor care au dorința să se vaccineze este păcat (…) Dumnezeu a îngăduit medicilor să descopere vaccinul.”, a mai spus preotul ortodox Patriciu Vlaicu.

PF Daniel, un nou apel la credincioși să respecte „cu strictețe sfatul medicilor”

Un tren de marfă încărcat cu lemne a deraiat în Mehedinți

Miercuri diminieață, 24 noiembrie, circulația feroviară în stația căi ferate Balota, județul Mehedinți, a fost închisă din cauza deraierii a trei vagoane cu lemne. Conform Companiei Naționale de Căi Ferate „CFR” SA, accidentul s-ar fi produs la intrarea în stație, în timpul manevrelor de cuplare a locomotivei.

De asemenea, trenul de marfă ce aparține operatorului privat Cerfesped, cu 26 de vagoane încărcate cu lemne, circula în relația Curtici-Sfântu Gheorghe.

Trei vagoane cu lemne au deraiat

Conform comunicatului CFR SA, deraierea vagoanelor s-a produs pe linia 4, iar personalul specializat al SRCF Craiova a intervenit cu utilaje necesare repunerii pe șină a vagoanelor și eliberarea gabaritului pentru reluarea traficului feroviar.

Accidentul s-a produs în timpul manevrelor de cuplare a locomotivei

De asemenea, SRCF Craiova a asigurat transportarea pasagerilor cu mijloace auto pe relația Drobeta Turnu Severin- Prunișor, până la finalizarea intervențiilor din stația Balota unde a avut loc accidentul.

În documentul citat, reprezentanții Companiei Naționale de Căi Ferate „CFR” SA își cer scuze pentru întârzierile care se vor înregistra în circulaţia trenurilor pe raza Regionalei CF Craiova, urmare producerii acestui eveniment.

Cerfesped și transportul de marfă în România

„Personalul feroviar va colabora permanent cu reprezentanţii operatorului de marfă şi va asigura tot suportul tehnic necesar pentru repunerea pe şină a vagoanelor şi restabilirea circulaţiei în condiţii normale de trafic”, a prezizat Compania Națională de Căi Ferate „CFR” SA, relatează ziare.com.

Reamintim că cele trei vagoane cu lemne aparțin operatului Cerfesped. Compania datează din 2006, iar în prezent se află în primii 8 operatori feroviari de transport marfă din România.

De asemenea, compania are ca principal client deservit Grupul EP Rail, serviciile fiind prestate cu un parc de locomotive propriu. Totodată, Cerfesped are convenții de colaborare cu operatori feroviari pentru transportul de marfă din Bulgaria, Ungaria, Ucraina și Serbia.

 În urmă cu 8 ani, CFR Marfă a fost pusă în vânzare din cauza datoriilor acumulate de-a lungul anilor. Suma cerută în acea perioadă a fost de 61 de milioane de euro, deși valoare vagoanelor  a fost de peste 200 de milioane de euro.

Ministrul Drulă propune ca CFR Călători să primească un ajutor de stat de peste 43 milioane de euro

Un avocat din Iași, dar și un notar, anchetați de DIICOT într-un dosar cu un prejudiciu de 2.500.000 euro

Foto: DIICOT

Acțiune de amploare azi în Iași, desfășurată sub coorodonarea procurorilor Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism (DIICOT), într-o cauză în care suspecți sunt inclusiv un avocat și un notar.

Astăzi au fost efectuate 18 percheziții domiciliare, toate pe raza judeţului Iaşi, în urma cărora au fost identificate mai multe mijloace de comunicare, înscrisuri utilizate în activitatea infracțională, sume de bani și alte bunuri interzise la deținere. Prejudiciul calculat până acum este de 2.500.000 euro, prin săvârşirea infracţiunilor de înșelăciune cu consecințe deosebit de grave, spălare de bani şi abuz în serviciu.

Concret, înșelăciunile au fost comise timp de aproximativ 6 ani, în domeniul imobiliar, membrii grupului din care ar face parte cei doi practiciani ai dreptullui dezvoltând o rețea pentru identificarea unor persoane, de regulă în vârstă, fără moștenitori sau cu moștenitori care domiciliază în străinătate, care solicitaseră reconstituirea drepturilor de proprietate asupra unor imobile reprezentate de suprafețe mari de teren, iar cererile acestora au fost confirmate prin hotărâri de reconstituire a drepturilor de proprietate.

„Rețeta” era simplă, dat fiind că grupul infracţional organizat avea o structură bine ierarhizată, în care fiecare avea un ro bine definit: moștenitorii erau contactați de către suspecţi, ocazie cu care li se solicita întocmirea unei procuri notariale în favoarea unui membru al grupului, prin care acesta să fie împuternicit să procedeze la obținerea actelor necesare și la valorificarea terenului.

Ulterior, după obținerea actelor notariale, membrii grupului obțineau sume de bani de la persoanele interesate de achiziționarea acestora, fiind încheiate antecontracte de vânzare-cumpărare, contracte de cesiune, contracte de dare în plată, însă care ulterior nu mai erau predate titularilor de drepturi. În total, până acum, au fost identificate 10 părți vătămate, au comunicat procurorii DIICOT.

Din cercetările efectuate în cauză a rezultat faptul că, grupul infracţional organizat a fost constituit încă din anul 2015 și a acționat în mod efectiv până la data intervenției organelor de urmărire penală, având o structură ierarhizată, în care liderul i-a coordonat pe ceilalți membri, inclusiv pentru valorificarea în scop infracțional a cunoștințelor juridice de specialitate ale acestora (avocat şi notari publici).

Astfel, liderul grupului a primit direct sau indirect, prin persoane interpuse, sumele de bani provenite din activitatea infracțională, a stabilit cuantumul cuvenit fiecărui membru al grupului și le-a distribuit efectiv, potrivit ierarhiei și importanței acestora cadrul grupului, precum şi aplicarea, la nevoie, a unor măsuri de coerciție, prin neplata sumelor de bani sau reducerea cuantumului.

În cadrul rolurilor specifice din interiorul grupului, s-a conturat activitatea infracţională a unui avocat din cadrul Baroului Iași, care și-a pus la dispoziție cunoștințele juridice specializate, pentru a acorda un sprijin infracțional liderului grupului (în același timp, autor al faptelor de înșelăciune). Astfel, activitatea acestuia a constat în identificarea operațiunilor juridice cele mai potrivite, pentru a crea o aparență de legalitate actelor infracționale, a păstrat produsul infracțional, prin inițierea unor circuite de spălare a banilor, a asigurat protecția juridică în cazul în care ar fi fost declanșate proceduri legale față de membrii grupului, folosind totodată calitatea de avocat, pentru a întări seriozitatea susținută de lider față de persoanele vătămate, la momentul inducerii în eroare.

În acest sens, suspectul se deplasa împreună cu liderul grupului la domiciliul persoanelor vătămate, cărora le înmâna cartea sa de vizită, se prezenta în faţa autorităților administrative unde, prin invocarea calității de avocat, intenționa rezolvarea unor aspecte în interesul grupului, inclusiv prin prezentarea unei persoane vătămate a unor aspecte neadevărate, în legătură cu situația juridică a bunului imobil, pentru a o determina să încheie, în calitate de cumpărător, un contract de vânzare-cumpărare. Pentru toate acestea, suspectul a primit de la liderul grupului sume importante de bani, fiind a doua persoană ca importanță în ierarhia grupului.

Totodată, un alt membru al grupului, notar public din municipiul Iași, i-a furnizat liderului informații despre drepturile reale imobiliare care puteau fi tranzacționate în mod fraudulos de către membrii grupului și a autentificat toate actele notariale necesare grupului, uneori cu încălcarea evidentă a dispozițiilor legale. Astfel, suspectul s-a deplasat personal la domiciliul persoanelor vătămate și a autentificat acte, fără a consemna aceste aspecte în încheierea de autentificare, nu a respectat dispozițiile privind procedura succesorală notarială, prin aceea că a finalizat procedura în cursul aceleiaşi zile în care a fost înregistrată cererea, consemnând că nu sunt alți moștenitori, în afara unei persoane, cu toate că acestea erau prezente, chiar în biroul său, a autentificat declarații notariale, deși cunoștea faptul că acestea conțin afirmații neadevărate etc.).

Totodată, au fost identificate și circuite de spălare a banilor, pentru păstrarea produsului infracțional. La sediul DIICOT- Serviciul Teritorial Iaşi vor fi aduse, în vederea audierii, un număr de 16 persoane”, au transmis anchetatorii.

Dacian Cioloş: „Florin Cîţu a aruncat PNL în braţele PSD”

Dacian Cioloș (captură video)

Liderul Uniunii Salvați România (USR), Dacian Cioloș, îl acuză pe Florin Cîțu că nu a avut în plan niciodată refacerea coaliției de guvernare, după ce guvernul pe care l-a condus a fost demis. De asemenea, el e de părere că PNL și PSD au început să își împartă funcțiile, imediat după ce președintele liberal a anunțat că există discuții cu social-democrații.

Invitat la o emisiune la Digi24, Dacian Cioloș a susținut că refacerea coaliției ar fi fost singura variantă pentru România, dar cu un alt premier. „Noi am fost dispuşi să refacem coaliţia, ceea ce ne duce la presupunerea că soluţia asta era pregătită şi anticipată. Vă spun că a fost foarte clar domnul general Ciucă, că nu are mandat de a reface coaliţia PNL-USR”, a spus Cioloş, la Digi24.

Dacian Cioloș: „Florin Cîțu nu știe să lucreze în echipă”

De asemenea, liderul USR a precizat că Florin Cîțu și-a dorit să rămână premier și după moțiunea de cenzură prin care guvernul său a fost demis. „Cred că toată lumea a înţeles, mai puţin Cîţu, dar tot nu i-a ieşit, nici cu PSD şi a aruncat PNL-ul în braţele PSD-ului”, a spus Cioloș.

Mai mult, președintele USR a adăugat că președintele Klaus Iohannis a „nășit” înțelegerea dintre PSD și PNL. Totodată, Cioloș crede că partidul său va reveni la guvernare și a anunțat că va face un guvern din umbră. „Vom avea o echipă de guvern din umbră, vom avea cel puţin doi colegi pe fiecare portofoliu, domeniu”, a afirmat Cioloş, precizând că România ar putea funcţiona şi cu un Guvern cu 12 ministere, relateză sursa citată.

Dacian Cioloș a criticat aspru „monstruoasa alianță PNL-PSD-UDMR”, după ce Florin Cîțu a fost numit președintele Senatului. Mai mult, el e de părere că noua coaliție va guverna „prin forță” și fără respect pentru „reguli și meritocrație”.

 „Dincolo de faptul că revocarea forțează Constituția. Ea este și o avanpremieră la modul în care noua majoritate va acționa: în forță, fără respect pentru reguli și meritocrație”, a scris Dacian Cioloș pe pagina sa oficială de Facebook.

Dacian Cioloș, despre revocarea Ancăi Dragu: „O avanpremieră fără respect pentru reguli”

Rămâi conectat

6,124FaniÎmi place
București
cer acoperit de nori
32.6 ° C
32.8 °
32.2 °
37 %
2.7kmh
100 %
J
33 °
vin
30 °
S
31 °
D
33 °
lun
36 °

Ultimul articol

Ambasadorul român la Moscova, convocat de ministerul rus de Externe

Ambasadorul României la Moscova, Cristian Istrate, a fost chemat la Ministerul rus de Externe, în urma deciziei președintelui Nicușor Dan de a-l declara pe...

Primarul Ciucu, în continuare sub control judiciar pentru luare de mită

Ciprian Ciucu nu a avut prea mult succes în instanță, ieri. Acesta a cerut anularea măsurii controlului judiciar în dosarul în care este acuzat de...

Nicușor Dan așteaptă o înțelegere între partide pentru un guvern și desemnarea premierului

Nicușor Dan pare că nu se mai grăbește să își desemneze un premier al său, ci așteaptă un semn de la partide. Ieri, șeful statului...