Liderul PSD, Marcel Ciolacu, a primit cu bucurie anunțul făcut de premierul Ciucă privind scăderea TVA-ului la energie la 5%, însă susține că acest lucru trebuie aplicat chiar de la 1 februarie, nu de la 1 aprilie, când s-ar ieși din perioada în care se află în vigoare Legea privind plafonarea și compensarea prețului la energie electrică și gaze naturale.
Într-o postare făcută pe contul său de Facebook, Ciolacu a afirmat că „măsurile anunțate azi sunt corecte, dar e nevoie de mai mult. Sunt convins, însă, că putem avea tăria și voința politică de a lua decizii și mai îndrăznețe”, ba chiar a venit și cu sugestia că această reducere de TVA să fie aplicată și pentru gaze naturale. De altfel, premierul a subliniat în cadrul anunțului de astăzi că are în vedere și o serie de măsuri pentru consumatorii de gaze naturale.
„Acum, nu în aprilie, factura energetică îi arde cel mai tare pe oameni. Așa face Polonia, din 1 februarie: TVA ZERO la gaze, îngrășaminte și mâncare, plus taxe reduse la carburanți. Acesta este modul corect de reacție a statului, pe care îl voi propune ca model de urmat la prima ședință a liderilor coaliției”, a scris Ciolacu pe Facebook.
De altfel, acesta a ținut să sublinieze că „în momente excepționale, o guvernare poate proba prin măsuri excepționale că este preocupată cu adevărat de viața cetățenilor săi”. Mai mult decât atât, nu a ezitat să îl atace pe ministrul Energiei, Virgil Popescu, despre care spune că „se lamentează la televizor că o companie de stat din energie îi fură pe români”, în loc să schimbe conducerea firmei la care Ministerul Energiei este acționar. „Nu rezolvăm criza nici cu strategii energetice pe hârtie, nici cu planuri mărețe privind schimbările climatice. Ci cu decizii curajoase, simple și rapide care să protejeze în mod real nivelul de trai al românilor”, a concluzionat liderul social democraților.
Compensarea facturii la gaz se va face la nivel unei treimi din aceasta
Reamintim că potrivit Legii 259/2021, care prevede plafonarea și compensarea facturilor la energie electrică și gaze naturale, pe perioada sezonului de iarnă, până pe 31 martie, consumatorii români beneficiază de plafonare și/sau compensarea facturilor.
Concret, compensarea se aplică pentru clienții casnici care au contracte de furnizare de gaze naturale cu un preț al gazelor naturale mai mare decât prețul de referință de 125 lei/MWh, luat în calcul în cadrul schemei de compensare. Cota procentuală aferentă compensării se determină prin raportare la prețul gazelor naturale.
Compensarea se determină prin calcularea unei cote procentuale din valoarea consumului de gaze naturale, reprezentând 33% din această valoare. Însă pe toată perioada 1 noiembrie 2021 – 31 martie 2022, consumul să nu depășească 1.100 metri cubi.
În privința plafonării la energia electrică, prețul final facturat al acesteia este de cel mult 1 leu/kWh, din care componenta de preț al energiei electrice va fi în valoare de maximum 0,525 lei/kWh, iar valoarea unitară a compensației 0,291 lei/kWh, dar nu mai jos de 0,68 lei/kWh cu toate taxele incluse.
Astfel, cei care au un preț la energia electrică sub nivelul de 0,68 lei/kWh, chiar dacă se încadrează în marja de consum de 330 kWh, sau un consum de peste 200 mc la gaze naturale nu vor beneficia de prevederile acestei legi.
Primarul Constanței, Vergil Chițac, crede că termenul cel mai optimist pentru redeschiderea Spitalului de Boli Infecțioase, ce a fost închis în urma incendiului din 1 octombrie 2021, este pe 28 februarie. Asta deși necesitatea unei unități spitalicești în debutul valului 5 al pandemiei ar fi fost ca o „gură de oxigen”, însă acest lucru nu este posibil.
O situație remarcată atât de edil, cât și de ministrul Sănătății, Alexandru Rafila, prezent la Constanța, a fost cea privitoare la colectivul medical, despre care spune Rafila că „disersarea personalului acestui spital represintă un pericol pe termen mediu și pe termen lung”, un motiv în plus pentru ca acesta să devină cât mai repede funcțional, dincolo de pandemia Covid, căci „patologia infecțioasă va rămâne o problemă majoră de sănătate publică”.
„Din păcate, s-a luat decizia ca spitalul să fie închis (n.r. în urma incendiului din octombrie). Lucrul acesta ne-a perturbat serios activitatea și primul meu gând a fost să deschidem spitalul în cel mai scurt timp. Însă, după toate cutumele legale, asta se putea face la cele mai noi standarde. Lucrurile nu sunt așa de simple. Uitați-vă la Matei Balș, la un an de la incendiu. Cifrele nu sunt relevante. Degeaba vă spun că am investit 4 milioane de lei. Tot ceea ce pot să vă spun este că, în momentul de față, mai avem de rezolvat problema instalației electrice.
Proiectul, avizele, care vor fi destul de rapide, și manopera în sine. Am grăbit cumva lucrurile. În rest, spitalul de mâine, dacă s-ar schimba numai instalația electrică, ar fi perfect funcțional. Este extrem de important să reținem colectiv unit. În scurt timp, vom da drumul celor 50 de paturi”, a spus primarul Vergil Chițac, subliniind că nu există un termen, cel de 15 decembrie era la nivel de ambiție personală. „Din păcate, nu a putut fi respectat din motive obiective. Într-o prognoză optimistă, 28 februarie”, a concluzionat edilul Constanței.
Pe un fundal de scule electrice, ministrul Rafila a susținut că trebuie găsită o soluție pentru ca acest spital să își reia activitatea, mai mult, că trebuie să existe „un plan de conformare, un proiect de consolidare”, însă pentru acest lucru este nevoie de implicarea tuturor instituțiilor statului, nu doar a Ministerului Sănătății sau a Direcției de Sănătate Publică, ori, în acest caz, și a Primăriei Constanța, care este proprietarul.
Simona Grigore este psiholog sportiv, psihoterapeut. Este omul care aude „au”, la propriu și la figurat. A oferit un interviu Ziarului de Investigații. Ne-am propus să aflăm care sunt vulnerabilitățile oamenilor care fac performanță, mai ales în sport. De cele mai multe ori, sportivii ne sunt modele, pentru că îi vedem pe podium, nu etapă cu etapă spre performanță. Asta înseamnă și: stres, accidentări, eforturi financiare. Simona Grigore lucrează cu sportivi de performanță din toate domeniile.
Reporter Ziarul de Investigații– Cum a apărut specializarea „psiholog sportiv” pentru tine?
Simona Grigore-Lucrând într o clinică cu specific de Ortopedie și Recuperare medicală, foarte des frecventată de sportivi din toate disciplinele, am luat contact cu implicațiile nevăzute și neștiute de publicul larg pe care le presupune înalta performantă. M-a fascinat să descopăr din ce este alcătuită acea putere interioara de care are nevoie fiecare că să evolueze și mai ales cum poate fi ea crescuta într-atât încât sportivul să își atingă maximul de echilibru intre minte, corp și emoții, exact în momentele cheie. Am studiat psihicul uman atât în cadrul unei scoli de formare româno-britanice, cât și în cadrul unui masterat cu specific sportiv. Dar, cel mai mult a contat studiul și lucrul direct cu sportivii de performanță.
Reporter Ziarul de Investigații– Poți să spui câteva diferențe/asemănări dintre sportivul de performantă/omul care face performanță și populatia generală?
Simona Grigore-Începem de la spațiul de lucru care pentru populația obișnuită este întotdeauna unul din cabinetele mele. Acolo caut să ofer un cadru securizant, confortabil. Sunt atentă la distanta dintre scaune, temperatură și cadrul general.
Cu sportivii de performanță pot lucra direct pe stadion, înainte sau după antrenament, în sala de forță, pe covorul de gimnastica sau în camera de hotel înainte de o competiție foarte importantă, din cauza că aceștia nu își permit „luxul de timp” să facă o deplasare până la cabinet sau nu există posibilitatea unui spatiu dedicat în deplasare.
„Lucrul cu trauma” poate afecta cariera unui sportiv de performanță”
Dacă la un om cu activități obișnuite lucrul cu trauma poate fi folosit, la un moment dat, în procesul terapeutic, la un sportiv de performantă o asemenea abordare ar putea să pericliteze iremediabil un moment- cheie din cariera sa și obiectivele de lucru sunt cu totul altele.
Excepție fac cazurile cu episoade depresive majore ale sportivilor în care chiar nu se mai poate accede către performantă, dacă nu curățam, restructuram și reorganizam ceea ce a dus la afecțiunea respectivă. Altfel, focusul cu sportivii este pe maximizarea resurselor și căutarea de soluții pe ceea ce nu funcționează la capacitate optima în antrenamente și competiții.
Reporter Ziarul de Investigații–Care sunt cele mai des întâlnite vulnerabilități ale oamenilor care fac performanță în orice domeniu? Din experienta ta, evident.
Simona Grigore- Recunoașterea și aprecierea celor din jur, atât a persoanelor apropiate cât și din partea publicului larg. Indiferent de vârstă sportivului, fiecare caută să vadă cine îi este alături, cu ce cuvinte, ce mesaje primește, reacția sălii, dar mai ales a antrenorului și a familiei. Uneori, o privire într-un anumit fel, din partea unei persoane importante, poate să facă diferență dintre o medalie și un abandon de concurs.
Reporter Ziarul de Investigații-Când ajunge un sportiv la tine în cabinet? Care e media de vârstă a sportivilor cu care lucrezi?
Simona Grigore-În momentul acesta, cea mai mică sportivă cu care lucrez are 11 ani și are o performantă remarcabilă la categoria ei de vârstă și ca vârstă maximă cu care am lucrat până acum este 32 de ani.
„Sportivul are nevoie de terapeut și după retragerea din activitate”
Menționez că este esential lucrul cu un terapeut și după retragerea din activitatea sportivă, indiferent de motive, fericite sau nefericite, înainte de vreme sau la momentul potrivit. Acesta este un alt capitol important din viață unui sportiv de performantă.
Motivele pentru care apelează la serviciile mele sunt diverse și ne putem întâlni când sportivul deja este într-un stadiu delicat cum ar fi blocajele în evoluție, tulburări obsesiv compulsive (practicarea excesiva a anumitor ritualuri precompetitionale), nivel de anxietate crescut care afectează capacitatea de concentrare, atacuri de panică, tulburări psihosomatice (dureri de stomac, voma, amețeală, afecțiuni ale pielii, etc.) sau în stadii incipiente ale performanței sportive în care ceea ce se dorește este training mental și suport în dezvoltarea individuală, relațională și de echipă.
Reporter Ziarul de Investigații- Ți s-a întâmplat să lucrezi cu sportivi de performanță care, din punct de vedere tehnic au făcut totul, dar s-au accidentat/ au eșuat din cauza faptului că psihic au „cedat”. Dacă da, care ar fi prima ta recomandare ca specialist?
Simona Grigore -Întotdeauna în evoluția unui sportiv este extrem de important să lucrez atât cu acesta, cât și cu părinții și cu antrenorul când vorbim de un minor. În cazul adulților, rămâne cu siguranță mereu activa relația cu antrenorul fară de care nu se poate ajunge la a atinge maximul de potențial.
„Când psihicul a cedat, implicit și corpul acestuia. Există risc crescut de accidentare și din cauza unui entuziasm foarte mare”
Dacă vorbim despre cazurile extreme când psihic sportivul a “cedat”, atunci și tehnica are de suferit și implicit corpul acestuia. Atunci, există un risc crescut de accidentare. Se poate și în urma unui entuziasm foarte mare,din dorința de a demonstra, sportivul să facă greșeli tehnice și să se accidenteze sau să sufere diverse leziuni, întinderi musculare etc.
„Cheia este echilibrul”
De aceea, cheia este găsirea acelui echilibru între minte, corp, emoții specific fiecăruia în parte în funcție de personalitatea lui.
Antrenamentul mental are rolul de a îl ajuta pe sportiv să se deconecteze de la neliniștile din viață personală și să se concentreze în “aici” și “acum” la partea profesională ca și când în intervalul de timp respectiv nimic altceva nu este mai important decât ceea ce face. Obiectivele lui, atât pe termen scurt cât și pe termen lung, primează.
Reporter Ziarul de Investigații– În cazul gimnastelor, în toată lumea, am văzut retrageri cu „cantec’. Unele ajung să-și urască antrenorii, să nu își mai amintească în mod plăcut de cantonament, Federatii. De regulă, pleacă de foarte mici de acasă, la pregătire. Din experienta ta, gimnastica de performantă are o particularitate față de celelalte sporturi și toti cei implicati ar trebui să se consulte cu un psiholog sportiv înainte să vorbească despre medalii și competiții?
„Oamenii sunt diferiți și experiențele sunt trăite altfel de fiecare”
Simona Grigore- Am văzut gimnaste care se reîntorc cu plăcere în sala de gimnastică și cu dor față de antrenorii pe care i-au avut. Am întâlnit și cazuri care nu au vrut să se mai întoarcă niciodată. Oamenii sunt diferiți și experiențele sunt trăite altfel de fiecare.
Din experiența mea, nu există o particularitate în gimnastica de performantă fata de celelalte sporturi. Am întâlnit și balerine foarte fericite cu ceea ce fac și altele nefericite în prag de a renunța.
În orice alt sport este la fel. Sunt mulți factori care influențează experiențele și percepția fiecăruia fată de sport, performantă și antrenori.
„Nu doar corpul are nevoie de antrenor, ci și psihicul!”
Orice om care vrea să facă performanță, indiferent că vorbim de sport, pian, fizică și orice altceva, are nevoie de un antrenor pentru corpul lui și de un altul pentru psihicul lui, cel din urmă este un terapeut pregătit în psihologia performantei
Reporter Ziarul de Investigații –Am auzit foarte des fraza: „visul copilului meu este să ajungă ca Nadia Comăneci”, în cazul părințillor, în special al mamelor. E posibil ca părinții, involuntar, să proiecteze propriile lor aspirații asupra copiilor și, astfel, să se ajungă la presiune în cazul micuțelor gimnaste?
Simona Grigore- Riscul ca părinții să își proiecteze propriul vis pe copiii lor există întotdeauna și în sport, și în orice domeniu apreciat de aceștia, cu atât mai mult cu cât au avut un idol sau o persoană pe care au admirat-o foarte mult într-o anumită perioadă. Este important ca fiecare om să aibă șansa să descopere despre sine ce i se potrivește cel mai mult în viață să trăiască tot pentru sine, prin propriile forțe, pasiunea.
Reporter Ziarul de Investigații-Cum ar trebui să identificăm dacă în mod real ne dorim să facem sport de performanță?
Simona Grigore-Prin a observa nivelul de motivație și atitudinea în momentele critice. Tendința este de renunțare sau de a cauta soluții și resurse?
Ziarul de Investigații-Orice om poate face performanță, în sport sau în orice alt domeniu? Adică, reusim asta, dacă ne setăm în minte acest obiectiv?
„Nu orice om poate face performanță”. Psihologul sportiv Simona Grigore spune de ce mai este nevoie
Simona Grigore –Nu este suficient doar să ne setăm un obiectiv, este mult mai mult de atât. Nu orice om poate să facă performanță.
De exemplu, în sport contează foarte mult calitățile motrice pe care unii le au foarte dezvoltate, dar nu există pasiune și alții le au mai puțin dezvoltate dar compensează foarte mult cu munca și dorința excesivă de a reuși. Pot spune că un element determinant în performanta în orice domeniu este pasiunea pentru domeniul respectiv.
Reporter Ziarul de Investigații– Cum ti se pare că privesc instituțiile sportive din România rolul psihologului sportiv?
Simona Grigore- În ultima perioadă, rolul psihologului în general este mai ușor acceptat și prejudecățile s-au mai diminuat, chiar daca mulți încă nu fac diferența între psiholog, psihoterapeut și psihiatru. În particular, în instituțiile sportive sunt persoane care apreciază și caută prezenta psihologului, atât antrenori, sportivi cât și președinți de federații.
Dar, sunt și persoane care încă nu au încredere în importanta contribuției unui psiholog specializat în psihologia sportului și consideră că așa cum s-a făcut performanță până acum se va face și de acum înainte.
Cătălin Drulă, fostul ministru a Transporturilor, susține că a lăsat „totul pregătit dlui. Grindeanu, doar să pună banii și să urmărească cheltuirea lor”, în privința lucrărilor de reînnoire de la CFR.
Mai mult, că pentru finanțarea acestor lucrări au fost „prinși” bani și prin PNRR, de unde ar putea să suplimenteze, dar că pentru acest lucru este nevoie ca actualul ministru al Transporturilor să aibă oamenii care „să se ocupe și să organizeze lucrările pe 2022 și cererile de finanțare”. De asemenea, Drulă afirmă, într-o postare pe Facebook, că rolul lui Sorin Grindeanu, ministrul Transporturilor, este de a găsi soluții, nu „să se minuneze” de creșterea costurilor cu energia.
În 2021 am apăsat pe accelerație cu programul de achiziții de materiale pentru calea ferată și lucrări de reînnoire. În total, din subvenția bugetară pentru întreținere au fost folosite în jur de 220 milioane de lei pentru lucrări și materiale. În 2022, suma alocată din subvenție pentru întreținere este de doar 80 de milioane de lei. Mai clar, asta înseamnă o frână abruptă pe lucrările de reînnoire. Deși, conform Strategiei Feroviare 2021 – 2025 direcția trebuia să fie exact cealaltă, o dublare a sumelor investite în reînnoiri în fiecare an. Tehnic vorbind, deși transferul din subvenție este mai mare anul acesta, partea care este consumată de cheltuieli fixe a crescut accelerat și ea. De ce? Din cauza prețurilor la energie și gaze și a preluării personalului CFR Electrificare. A aflat și ministrul Grindeanu se pare, care a comentat ca cetățean european, mirat.
a scris Drulă pe contul său de Facebook
Fostul ministru al Transporturilor a precizat că lucrările de reînnoire sunt: relativ ieftine, 300 mii de euro/km); rapide, putând fi făcute sute de km anual, acestea intrând în categoria „lucrărilor de întreținere”; readuc calea ferată la viteza constructivă, adică la 120 km/h în cazul trenurilor de marfă.
Cât privește documentația, și nu numai, pe care Drulă susține că a lăsat-o pregătită pentru Sorin Grindeanu, aceasta se referă la stocurile de cale ferată pe care CFR le are, pentru prima dată după 20 de ani, acordul-cadru pentru traversele de beton necesare pentru aproximativ 800 km de cale ferată, dar și 600 de schimbătoare de cale ferată (macaze), esențiale pentru permite menținerea vitezei de rulare.
„Puteți dle. Grindeanu? Sau nu merge cu băieții de la partid?”, se întreabă, retoric, Drulă, subliniind că există toate pârghiile necesare, „au ministerul de Finanțe, au 70% în Parlament, au gura mare și populismul până la cel când sunt în Opoziție”.
Fost ministru al Muncii, ex-liberala Violeta Alexandru încearcă să prezinte o altă față în problema valului de creșteri la facturile de energie electrică și gaze.
Aceasta subliniază că nu furnizorii sunt principalii vinovați, ci au tot existat decizii care au dus la situația prezentă, iar unul dintre vinovați ar fi chiar ministrul Energiei, Virgil Popescu. Același ministru care pune la zid acum furnizorii, în vreme ce ex-ministrul Muncii atrage atenția că până nu se va face o schimbare în conducerea Ministerului Energiei problema nu își va găsi rezolvare.
Într-o postare pe Facebook, Violeta Alexandru arată că totul a plecat de la faptul că producătorii de energie și gaze au mărit prețurile anul trecut, iar de aici s-a rostogolit „bulgărele”. Cu atât mai mult cu cât, subliniază aceasta, „Ministerul Energiei a pierdut un an, ignorând în continuare exploatarea resurselor naturale existente în România, Gazpromul (rușii) ajungând, în România, de la 10% în 2019 la o cotă de piață de peste 30%”.
„Problema e de o gravitate extraordinară și se vede cu ochiul liber. Suntem în mijlocul unui dezastru. Cu cât stăm la Ministerul Energiei cu Popescu, cu atât ne apropiem de prăpastie. Cred că am fost prima care a spus acest lucru de la tribuna Parlamentului, încă din septembrie 2021.
Nu furnizorii sunt problema (nu sunt principala problemă), așa cum încearcă Ministrul Energiei, Popescu, să spună, ci problema a plecat de la producători – companii românești cu acționar Ministerul Energiei/statul. Se vedea de anul trecut (…). Nici nu era greu; de exemplu, pentru factura la energie, certificatele verzi care influențează, în parte, prețul la consumator au fost cumpărate de către CE Oltenia, târziu, la preț dublu față de când ar fi trebuit să le cumpere, așa că efectul imediat a fost că CEO a scumpit energia, aducând efecte în lanț. Imediat, au scumpit și celelalte companii producătoare. De exemplu, Nuclearelectrica a ridicat și ea prețul. Imediat și Hidroelectrica. De ce, întreb și eu? S-a scumpit apa?
Mă și mir că furnizorii (care nu sunt perfecți, foarte bine fac autoritățile că îi verifică și pe ei) își lasă reputația terfelită de Ministrul Energiei care sugerează că ei reprezintă principala cauză a scumpirii facturilor. E problema dânșilor dacă acceptă acest lucru cu mentalitatea că nu trebuie să se pună rău cu politicienii. De aceea suntem unde suntem, pentru că nu avem curaj.
Problemele se vor acutiza în lunile următoare. Noi acum am primit facturile pe anul trecut. Vor continua și după 31 martie când încetează plafonarea (făcută după prețurile mărite) și compensarea. Energie vom folosi și după martie. Centralele pe gaz vor fi folosite și după martie. Aceste scumpiri se vor vedea tot anul. Urmează semnarea unor noi contracte.
Sunt pentru companii producătoare românești puternice dar corecte. Își fac rău singure ascultând, cu obediență, politicienii sau purtând de grija anumitor interese. Mai devreme sau mai târziu, tot ceea ce nu este în regulă, se vede”, arată Violeta Alexandru.
Aceasta nu are neapărat soluții, ci tot promisiuni. Unul dintre demersurile la care s-a gândit aceasta este acela de a participa la lucrările comisiei constituite pentru analizarea situației, însă din „tonul” pe care îl folosește, Violeta Alexandru dă de înțeles că prezența sa nu poate fi dată ca sigură. Despre ceea ce ar putea face ca participant în această comisie, nicio vorbă:
„Voi cere Camerei Deputaților să îmi permită să fac parte din Comisia aceasta de anchetă pentru creșterea facturilor, pe care, culmea ipocriziei, au înființat-o PSD și PNL în toamna anului trecut. Ați auzit ceva de ea dacă tot s-a format? 15 parlamentari: 5 de la PSD, 4 PNL, 3 USR, 1 AUR, 1 UDMR și 1 Minorități.
Conduce PSD (Daniel Zamfir, un fost liberal trecut pe la ALDE și recuperat de PSD). Să vedem dacă mă acceptă. Toți cei care au avut un rol în ceea ce se întâmplă trebuie să fie audiați. În alte țări, parlamentele joacă un rol serios într-un asemenea moment”.
Câteva mii de persoane au apelat la Telefonul Copilului – 119, încă din prima săptămână de funcționare.
Este anunţul făcut, în cursul zilei de azi, de ministrul Familiei, Gabriela Firea.
Firea a ţinut să precizeze că mulţi au sunat doar să vadă dacă funcţionează.
Cu toate acestea, au fost și apeluri cât se poate de reale. Un exemplu este cazul fetiței agresată de propria mamă, la Constanța.
Telefonul Copilului ofertă consiliere psihologică, dar și juridică
Ministrul Familiei precizează că toți copiii aflați în situații de risc, dar și adulții care doresc să semnaleze situații critice vor putea suna atât la numărul de telefon 116 111, al Asociației Telefonul Copilului, unde vor primi consiliere psihologică și juridică, dar și la numărul de urgență 119, Telefonul Copilului. Acesta va prelua cazurile grave pentru care este nevoie de acțiune imediată.
“Toate acțiunile care vin în sprijinul copilului, mai ales pentru cel aflat în situații de risc, trebuie privite cu maximum de seriozitate și inovate permanent. Experiența ne-a arătat că situațiile de viață, petrecute în mod concret pe teren, nu corespund mereu cu cele gândite în birouri. De aceea, este foarte important ca fiecare dintre noi să facem doar ce este mai bun pentru persoanele cu vulnerabilități, așa cum sunt copiii care au trecut prin perioada dificilă a pandemiei”,a declarat Gabriela Firea.
Firea: “Toți copiii trebuie ascultați și ajutați”
În plus, ministrul Familiei a pus accent pe utilitate, menţionând că există un parteneriat pentru completarea Telefonului Copilului.
În acest mod, românii vor avea la dispoziţie un telefon pentru urgențe, 119. În ceea ce priveşte numărul pe care îl știe deja toată lumea, 116 111, al Asociației Telefonul Copilului, va rămâne pentru consiliere.
“Toți copiii trebuie ascultați și ajutați, indiferent cine face asta. Cei aflați în situații de risc trebuie să afle că există cineva care-i poate ajuta”, a mai adăugat ministrul Familiei.
Ministrul Sănătății, Alexandru Rafila, a anunțat că s-a discutat cu doi producări de medicamente antivirale, inovative, necesare în tratamentul pacienților diagnosticați cu Covid, și, în același timp a făcut și câteva precizări cu privire la cele care există în acest moment în farmaciile cu circuit închis, adică în spitale.
„În ceea ce priveşte medicaţia antivirală, am stabilit nu numai contactul, dar am avut şi convorbiri repetate şi detaliate cu cei doi producători MSD şi Pfizer în ceea ce priveşte medicamentele inovative care se iau în ambulatoriu. Ele sunt demonstrate prin studii clinice ca fiind eficiente, iar în farmacii nu putem să punem în vânzare către public decât medicamente care sunt recomandate de către Comisia de Specialitate a Ministerului Sănătăţii”, a declarat Alexandru Rafila, la Constanţa.
Cât privește tratamentul cu antiviralele care ar putea fi găsite în farmacii, ministrul Rafila afirmă că acestea sunt foate toxice, motiv pentru care nu pot fi luate decât cu prescripție medicală.
„Aici vreau să fiu foarte clar şi tranşant. Încercăm să facem acest lucru pentru Favipiravir. Favipiravir e un medicament antiviral care poate să scurteze cu două-trei zile durata bolii, dar care nu influenţează în niciun fel formele complicate şi decesul. Asta spun cele câteva studii clinice referitoare la Favipiravir.
Încercăm să găsim o soluţie, însă persoanele care pot să ia Favipiravir în ambulatoriu pot să ia numai după ce sunt evaluate din punct de vedere al stării de sănătate”, a mai spus ministrul Rafila, care a subliniat că nu este vorba de evaluarea în urma infectării cu Covid, ci și la alte tipuri de afecțiuni, „pentru că sunt medicamente foarte toxice care afectează inclusiv sarcina dacă discutăm despre reacţii adverse care pot fi foarte serioase”.
Totodată acesta a oferit explicații și cu privire la medicamentul Arbidol, cel intens mediatizat, inclusiv de Gigi Becali, dar despre care spune că nu există niciun studiu la nivel global care să arate că influențează în vreun fel infecția Covid. „În consecință, Comisia de Boli Infecţioase a Ministerului Sănătăţii nu a putut să recomande întrucât ANMDM, agenţia care aprobă utilizarea acestui medicament sau vânzarea lui prin farmacii, să poată să elibereze autorizaţie de punere pe piaţă. Asta e situaţia. Nu pot să fac altceva decât să respect opinia medicală a colegilor mei infecţionişti care au această răspundere în calitate de profesionişti în sănătate”, a concluzionat ministrul Sănătăţii.
„Vine valul cinci şi în continuare nu se găsesc antivirale în farmacii”
Reamintim că George Simion și o serie de susținători ai AUR au protestat în fața casei ministrului Sănătății, tocmai pe subiectul antiviralelor.
„Domnule Rafila, sunteţi acasă? Am venit cu colegii mei, pentru că domnul ministru nu ne primeşte într-o audienţă. Vine acum valul şi îmi ia calul. Vine valul cinci şi în continuare nu se găsesc antivirale în farmacii. O să putem considera că cei care nu asigură antiviralele în farmacii pentru oamenii care vor pentru sănătatea lor, când se testează și descoperă că sunt bolnavi să ia un medicament, o să considerăm că toată gașca este formată din criminali”, a spus George Simion, duminică, într-o postare live făcută pe contul său de socializare.
Anul 2021 a fost perioada în care românii au făcut schimbări profesionale majore, aplicând în număr record pentru locuri de muncă.
Cei mai mulţi candidaţi dornici de o schimbare în carieră provin din Bucureşti, Capitala atrăgând peste un sfert din aplicări.
Un raport eJobs.ro arată că românii au depus peste 12,6 milioane de aplicări anul trecut, cel mai mare număr de candidaturi din ultimul deceniu.
Una dintre principalele priorităţi ale candidaţilor în 2021 a fost găsirea unui loc de muncă sau schimbarea celui curent.
Conform eJobs.ro, numărul candidaturilor depuse este cu 34% mai mare ca în 2019 şi cu 5% mai mare ca în 2020.
Aproape 365.000 de joburi noi au fost scoase la bătaie în 2021, cu doar 5% mai puţine ca în 2019 şi, totodată, cu 22% mai multe ca în 2020
“Dacă în 2020 am văzut candidaţi nevoiţi să facă schimbări profesionale ca urmare a disponibilizărilor şi a transformărilor impuse de pandemie, în 2021 s-a resimţit puternic faptul că schimbarea jobului a redevenit o alegere şi a încetat să mai fie o constrângere, ca în anul anterior. Am văzut candidaţi mai curajoşi ca oricând, iar asta s-a reflectat în cifre record la nivel de aplicări: 12,6 milioane, cele mai multe din ultimii zece ani”, spune Bogdan Badea, CEO eJobs România.
Optimism: anul 2022 va fi un an în care piaţa muncii se va stabiliza
Conform declaraţiilor oferite de Bogdan Badea, anul 2022 va fi unul benefic în ceea ce priveşte piaţa locurilor de muncă.
În România, va exita o luptă acerbă pentru talente. În plus, companiile care vor investi în continuare în brandul de angajator şi vor şti să-l folosească în favoarea lor vor reuşi să iasă câştigătoare din lupta pentru cele mai bune talente.
“Totodată, candidaţii vor fi mai selectivi în faţa ofertelor de muncă şi vor îmbrăţişa schimbarea doar dacă oportunitatea profesională le va bifa toate criteriile dorite”, mai spune Bogdan Badea.
Cea care relatează, nu insinuează. Cea care ne arată ce se întâmplă, cu surse verificate și știri pertinente. Și nu vorbesc aici despre presa ”de divertisment”, pentru că e normal să existe și ea, ci despre presa ca mod de a fi la curent cu ceea ce se întâmplă în lume.
Suntem din ce în ce mai dependenți de știri. Mai avizi după informație. Mai implicați în realitatea socio-politico-economică. Și ăsta e un lucru bun.
Ce nu e bine e că mulți aleg să se informeze dintr-o singură sursă. Sau două, sau trei, dar care merg pe aceeași linie. Au aceleași simpatii/antipatii. Promovează sau denigrează, în mod constant, aceleași lucruri/persoane.
Presa e obiectivă. Oamenii – nu
Și, până la urmă, și presa e formată tot din oameni. Cu convingeri mai mult sau mai puțin rigide. Mai mult sau mai puțin predispuși la flexibilitate. Mai liberali sau mai conservatori (și nu mă refer la orientarea politică).
O să spuneți că nu e normal ca presa să facă rabat de la principii. Nu e. Dar, după cum spuneam, presa e formată din oameni, iar oamenii sunt diferiți.
Revenind la titlu: Presa poate informa, dezinforma sau alege să nu vorbească despre un subiect.
Și e de datoria fiecăruia dintre noi să facem distincția între aceste trei abordări. Am mai spus: dacă luăm o informație deja mestecată de alții și-o dăm mai departe, cu rangul de adevăr, asta nu înseamnă că e si adevărată. Înseamnă doar că am fost destul de leneși, pentru a nu ne face lecțiile.
Jurnalistul trebuie să se informeze din măcar trei surse; consumatorul de presă – de peste tot
Vi s-a întâmplat să dați peste o televiziune care ridică în slăvi un anumit partid și denigrează, constant, pe un altul? Bineînțeles că da.
Privitor care vrea să fie informat, schimbați canalul. Altă televiziune, aceeași poveste.
Primul gând e că, da, ăla este adevărul.
Și aici intervine problema. Nu vă luați după informația seacă, vă luați după părerea jurnalistului despre informația cu pricina. Adică, după păreristică. Iar asta poate fi, pe termen lung, nociv.
Informația nu trebuie să fie, în niciun caz, păreristică. Informația trebuie să fie seacă. Cu date sustenabile și cu surse verificate. Indiferent de subiect.
Dacă cineva vă spune că o lege (de exemplu) e proastă pentru că – și aici inserați orice părere și-o dă jurnalistul – mergeți și citiți legea. Fiecare paragraf, fiecare alineat. Și, de-abia după ce ați citit-o, formați-vă o părere. Aia este informația pură. Nu ce a spus cutare că presupune legea aia.
E greu, e plictisitor, dar e obiectiv
Într-o societate în care presa are, și ea, simpatii și antipatii, singurul mod de a fi obiectiv e să cunoști toate părerile. Și, pe lângă ele, să te duci la sursa informației. În miezul ei.
Uitați-vă la toate televiziunile, citiți toate publicațiile. Nu vă opriți doar la cele care vă validează simpatiile și antipatiile. Nu vă axați doar pe cele care vă repetă, papagalicește, ceea ce credeți că știți. Nu vă opriți doar la cele care vă confirmă teoriile.
Săpați. Adânc. Pentru că, la fel ca voi, și jurnalistul e tot om. Și poate fi supus greșelii. Poate fi influențat. Poate fi părtinitor. Pe când informația pură nu are nuanțe.
Premierul Nicolae Ciucă a anunțat, marți, noi măsuri de protecție pentru consumatorii casnici și IMM-uri, în contextul creșterii prețului la energia electrică și gaze naturale, și după ce se iese din perioada în care este în vigoare Legea privind plafonarea și compensarea facturilor la energie, printre acestea cea mai importantă este cea cu privire la scăderea TVA-ului.
Aceste măsuri vor fi prezentate în următoarea ședință de coaliție a precizat premierul, care a convocat astăzi o ședință cu miniștrii Finanțelor, Energiei, Agriculturii, Antreprenoriatului și Turismului, Mediului și președintelui ANRE, pentru a stabili noi măsuri de protejare a populației și a întreprinderilor de efectele creșterii prețurilor la energie.
„Românii au nevoie de garanții privind corectitudinea facturării consumului de energie electrică și gaze naturale. În același timp sunt necesare și măsuri de sprijin penru companii în această perioadă dificilă, generată de creșterea prețului la energie.
Aceste măsuri vor contribui la creșterea rezilienței economice și la menținerea locurilor de muncă pentru români. Pentru garantarea eficienței măsurilor de protecție a cetățenilor, consumatori casnici, urmează a fi refăcute facturile care nu au respectat plafoanele reglementate. Până la refacerea calculelor de către furnizori, aceste categorii de facturi nu vor fi purtătoare de penalități”, a declarat premierul Ciucă.
Concret, „de la 1 aprilie, consumatorii casnici, cu un consum lunar de până la 330 kWh vor beneficia de o nouă schemă de protecție, care va include TVA redus la 5%, precum și compensarea certificatului verde și a bonusului pentru co-generare pentru consum. Vom reduce costul energiei electrice la consumator prin compensarea bonusului de co-generare și contravaloarea certificatelor verzi”, a mai precizat premierul Ciucă, acesta subliniind că urmează a fi elaborată o astfel de schemă și în privința gazelor naturale.
Totodată, acesta a subliniat că în domeniul sectorului agricol și al industriei alimentare, vor fi lansate măsurile de sprijin la 1 februarie, ce se vor menține active până la data de 1 iulie.
„Analizăm totodată, la nivelul guvernului, introducerea unei noi scheme de sprijin a IMM-urilor, începând cu 1 aprilie. Protejarea cetățeanului este principala preocupare a guvernului pe care îl conduc și vom dispune măsuri în consecință. Este însă foarte important să înțelegem că toate aceste măsuri necesită coerență și coordonare folosind toate pârghiile decizionale de care dispunem”, a mai spus premierul care a anunțat că toate aceste măsuri vor fi prezentate în următoarea ședință a coaliției.
Ministerul Educației a anunțat schimbarea criteriilor pentru bursele de merit. Sunt vizați elevii din anii de început de ciclu, clasele a V-a și a IX-a. Mai exact, oficialii de la Educație vor acordarea acestor burse pentru cei care au obținut media 9,50 pe semestrul I, iar pentru clasa a IX-a, în semestrul I, pe baza mediei 9,50 de la de admiterea în învățământul liceal sau profesional.
Concret, s-a stabilit un nou prag pentru acordarea burselor de merit: media acceptată(minimă) nu mai este 8,50, ci 9,50.
„Notele maxime au crescut, în contextul predării online, de șapte ori, așa încât au generat acea problemă prin care mai mult de jumătate din elevii României ar trebui considerați de geniu”, s-a exprimat ministrul Educației, la B1TV.
Cum „întregește” sfertul burselor de merit sărăcia sistemului de Educație
Declarațiile ministrului Cîmpeanu ar putea fi considerate întemeiate, dacă sistemul de Educație ar utiliza criterii reale de evaluare a performanței.
Unii dintre profesori recunosc că notele nu reflectă cunoștințele elevilor. Mai mult decât atât, profesorii români sunt extrem de slab pregătiți. O arată statisticile de la examenul de titularizare, o recunosc chia și ei.
„Acum avem pragul de 9,50, dar ce înseamnă acest 9,50? Și în ce fel e echivalent un 9,50 de la școala X cu unul de la școala Y? Bursele deja sunt mici, dar lucrurile sunt simple din punctul de vedere al guvernanților. Atât ne ajunge plapuma. Hai să găsim o soluție să ne învelim toți cu ea. Ce facem? Păi nu ne mai învelim de la 8,50, ci de la 9,50 în sus. Decizia lor este rațională în contextul dat. Dar nimeni nu are curaj să spună sus și tare unele din adevărurile mai puțin comode. O medie de 8,50 e foarte ușor de obținut, o medie de 8,50 se poate obține cu note de 5 și 6 la matematică și română și cu 10 la sport și educație tehnologică. Nu știu în ce măsură o astfel de situație reflectă meritul și ar trebui premiată”, spune profesorul Dragoș Iliescu, potrivit republica.ro.
Criterii de evaluare în România: 9.50 pentru elevi, profesori care nu reușesc să obțină media 5
Nu dorim să ne poziționăm pro sau contra burselor de merit. De altfel, un elev învață pentru el. Statul ar trebui să-i ofere mediul, contextul potrivit pentru a face performanță. Iar, asta ar însemna și resurse materiale. Cifrele pe care vi le prezentăm reflectă gradul de pregătire al profesorilor din România. Mai exact, ei sunt cei care dau note copiilor.
Rata de promovabilitate a examenului de titularizare este de 44,47%. Profesori cu note de „1”
La examenul de titularizare din anul 2021, nu au reușit să promoveze nici jumătate dintre cei înscriși. Mai mult decât atât, au fost 15 profesori care au obținut nota „1”.
„20% dintre profesori care nu au reușit nici măcar să ia nota 5. Este la fel de trist că am avut 15 cadidați cu nota 1, dar și că am avut candidați eliminați din examen pentru fraudă. Îi felicit totuși pe cei care au reușit să obțină nota 10”, a subliniat ministrul Sorin Cîmpeanu, la Digi 24.
200 de lei, la „limită”. Performanță sau supraviețuire
Statul român oferă elevilor suma de 200 de lei pentru „merite” deosebite. Aceasta ar trebui privită ca pe un mic stimul. O sumă din care un elev cu „drag de carte” să-și poată plăti câteva instrumente necesare tot procesului de formare(cărți, reviste, acces la cinema, teatru, concerte etc)
Din păcate, elevii români sunt atât de sărăci, încât bursa de merit este văzută ca o „întregire” a venitului lunar. Mai exact, banii sunt necesari pentru supraviețuirea copilului: rechizite, mâncare, haine/încălțăminte. Astfel, copiii ajung să „împuște note”, cu precădere în mediul rural. Un copil care obține bursă de merit nu este, din păcate, de cele mai multe ori, un elev capabil să înțeleagă un text, să emită ipoteze, concluzii. Probabil, va putea citi, însă problemele sunt mult mai multe și mai profunde.
„Copiii care intră în grădinițe și clase primare cu probleme de atenție, vocabular sarac, coordonare motrica fina și grosiera slabe, logica dezorganizata, ies din scoli și grădinițe tot cu probleme de atenție, tot cu decalaje în limbaj, cu stângacii motrice, cu pasi logici incipienți în gândire. Ce intră slab iese slab. Ce intră de top iese de top”, consideră Oana Moraru, consilier educațional, potrivit portalînvatamant.ro
Toți copiii au nevoie de un „start”. Performanța nu se face în beznă
Societatea Academică din România a reușit să convingă autoritățile locale să suplimenteze fondurile pentru bursele școlare ale elevilor.
Primarii din cinci județe au majorat sumele cuvenite copiilor cu aproximativ 30 de miliarde de euro. Reprezentanții acestui ONG spun că au fost uluiți să constate burse în valoare de 7 lei sau să realizeze cu stupoare că nu sunt acordate deloc.
„Autoritățile publice locale sunt cele care, conform Codului administrativ, gestionează serviciul public local de educație, iar inacțiunea acestora și dispretul față de obligațiile legale care le incumbă au consecințe în practică asupra asigurării unui acces liber la o educație de calitate pentru fiecare copil” , au transmis mebrii Societății Academice din România. Ei au derulat proiectul Școli curate, în perioada 2019-2021. În cadrul acestuia, au reușit să elaboreze un ghid legislativ prin care autoritățile locale trebuie să îl respecte la alocarea burselor școlare.
Cu toate acestea, suma maximă pe care o pot acorda nu poate lumina în beznă totală. Valoarea de 500 de euro, necesară tuturor copiilor pentru acces la educație, a fost amânată pentru anul viitor. Dreptul la educație în mod echitabil, prevăzut de Constituție, a fost lăsat „pe mai târziu”.
România are 52.233 de gospodării neracordate la reţeaua de curent electric. 28% dintre elevi și 43% dintre cadrele didactice nu dețin parțial sau total resursele materiale necesare învățământului online. Unul din cinci copii merge la culcare flămând, au transmis oficialii „Salvați Copiii”.
Într-o postare pe pagina sa de Facebook, fostul comisar european Dacian Cioloș a transmis un mesaj de condoleanțe după moartea președintelui PE David Sassoli.
El este „profund îndurerat” de pierderea „unui prieten drag”, cu care a lucrat pe parcursul mandatului său de președinte al grupului politic Renew Europe. Mai mult, președintele USR a mai menționat faptul că „Europa a pierdut astăzi un mare european, un om generos și bun.”
Dacian Cioloș: „Îmi doresc doar ca memoria sa să fie cinstită”
„Am apreciat la el faptul că era un om al dialogului, un mediator bazat pe principii, mereu dornic de a găsi soluțiile cele mai bune pentru Europa și pentru cetățenii săi, atașat de diversitatea culturală a continentului nostru și cu o înțelegere profundă a istoriei europene”, a scris Cioloș.
Totodată, chiar dacă a avut un mandat foarte dificil, din cauza pandemiei de COVID-19, David Sassoli a știut cum să gestioneze această „provocare uriașă”, e de părere Cioloș.
„În mandatul său, s-a ajuns la un acord pe bugetul multianual al UE, pe dosare complicate din domeniul digital și cel al libertăților fundamentale și al independenței justiției în statele membre, s-a încheiat după lungi negocieri în care Parlamentul a jucat un rol-cheie un acord cu Marea Britanie”, a mai precizat fostul premier.
Mai mult, Cioloș a amintit de un gest al lui David Sossori, făcut fără „fanfară și show mediatic”, în primăvara anului 2020: deschiderea cantinelor Parlamentului European pentru a distribui mese săracilor și a birourilor pentru femeile fără adăpost.
„A fost un gest dintr-o profundă preocupare pentru binele semenilor noștri. De aceea voi evita și eu superlativele în acest mesaj de rămas bun. Îmi doresc doar ca memoria sa să fie cinstită prin implicarea în politică a cât mai mulți oameni modești, muncitori și cu o preocupare reală pentru binele comun. Drum lin, David. Riposa in pace, David”, a concluzionat liderul USR.
Reamintim că președintele Parlamentului European, David Sassoli, a încetat din viață la vârsta de 65 de ani, într-un spital din Italia, din cauza unor complicații cauzate de o disfuncție a sistemului imunitar.
Demisie anunțată de premierul britanic Keir Starmer, într-o declarație în fața clădirii de pe Downing Street nr. 10.
Premierul demisionar a explicat că fiecare decizie...
Liberalii s-au întâlnit ieri, într-un congres, pentru a decide atât numele viitorului președinte al PNL, cât și măsurile care vor fi luate împotriva membrilor...
Utilizăm cookie-urile pentru a vă oferi cea mai bună experiență pe site-ul nostru. De asemenea, utilizăm cookie-uri pentru a optimiza funcţionalitatea site-ului web, pentru a îmbunătăţi experienţa de navigare si integrarile cu reţele de socializare.