26.9 C
București
sâmbătă, 27 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 655

Rareș Bogdan, despre liderii AUR: „Nu port discuții cu cei care scuipă și înjură”

Foto: Digi24
Foto: Digi24

Europarlamentarul Rareș Bogdan a declarat pentru Digi24 că manifestările pe care le practică AUR sunt extrem de dure, iar comportamentul liderilor partidului este unul care „nu ține de normalitatea polemicii parlamentare.”

„La orice prezență se trezește cineva de la AUR să apară cu telefoane, cu scandări(…) Au fost câteva acțiuni periculoase”, a precizat liberalul.

Totodată, europarlamentarul a susținut că retorica anti-holocaust a liderilor AUR reprezintă un comportament „de mișcare legionară.”

„Totul a culminat cu intrarea cu forța în primăria din Timișoara. Chestiunile de ordinul acesta nu pot rămâne în această formă. Eu privesc mult ce se întâmplă în răsărit. Am văzut Belarus, Kazahstan, sunt lucruri care mă sperie”, a susținut europarlamentarul.

Rareș Bogdan: „Eu doar atrag atenția și privesc cu îngrijorare manifestările lor”

De asemenea, liberalul a mai precizat că liderii AUR sunt „prea mici” pentru a purta un război cu ei, menționând că nu poate avea discuții cu persoanele care „scuipă și înjură.”

„Eu am diplome luate pe bune, am fost olimpic și am citit câteva mii de cărți. Că să porți o dispută cu mine trebuie să fii capabil să porți, nu să înjuri. Nu port discuții cu cei care scuipă și înjură. Eu doar atrag atenția și privesc cu îngrijorare manifestările lor”, a spus Rareș Bogdan.

Cu toate acestea, el a mai declarat că există și oameni decenți în AUR, iar bătăliile ar trebui duse în cadrul politic pe bază de idei și argumente. De asemenea, prim-vicepreședintele PNL a mai spus că a luat legătura cu premierul și ministrul de Interne cu privire la manifestările AUR din ultima perioadă.

„Premierul Nicolae Ciucă e și el îngrijorat. Am discutat și cu Lucian Bode. Eu doar le-am spus. I-am întrebat dacă ei au văzut și dacă consideră firesc. E treaba lor, nu e treaba mea. Eu sunt un simplu europarlamentar”, a mai precizat Rareș Bogdan.

De asemenea, el a vorbit și despre plagiatul premierului Ciucă, precizând că decizia sa de a cere verificarea tezei de doctorat reprezintă o dovadă de transparență.

„Deocamdată există suspiciune. Eu știu că pe suspiciuni nu poți să acționezi. Trebuie să existe probe concludente. Trebuie să vedem niște lucruri concrete”, a conchis Rareș Bogdan.

Liderul AUR, despre Rareș Bogdan: „S-a îmbogățit pe seama românilor şi ne dă nouă acum lecții de moralitate”

„Monopolul deșeurilor”. Cine își asumă suprataxarea. Război între OIREP-uri și Asociațiile de Dezvoltare Intercomunitară

Asociația OIREP Ambalaje ( Organizație care Implementează Obligațiile privind Răspunderea Extinsă a Producătorului) a lansat un atac dur la adresa instituțiilor publice cu rol în gestionarea deșeurilor din România.

Prin „vocea” Mihaelei Frăsineanu, sunt criticate suprataxarea pentru tona de ambalaje gestionate, obligația de a susține campanii de informare privind colectarea selectivă și lipsa de implicare a Asociațiilor de Dezvoltare Intercomunitară în gestiionarea deșeurilor de ambalaje.

În opinia sursei citate, salariile celor de la aceste entități cu atribuții clare în gestionarea gunoiului din țară, sunt susținute aproape degeaba de privați.

Municipalitățile au primit oportunitatea ca, pe lângă tarifele deja exagerat de mari pentru deșeurile proprii, să beneficieze de alți 40 lei/tona de material de reciclat destinat campaniilor de educare a populației, acestea toate peste taxele locale de salubrizare pe care statul „a uitat” să le scoată din funcțiune.

 Astfel, extrem de mulți bani au fost cheltuiți, pe cale de consecință, în inundarea străzilor patriei cu postere, flyers, broșuri și înscrisuri pompieristice despre ecologie, economie circulară, planete verzi și așa mai departe. Fiecare cum s-a priceput, a investit banii prevăzuți în de lege în campanii de mică anvergură, de mic efect și cam atât.

Citiți și: Video: Unde ajunge plasticul nostru?

Atenție – vorbim de aceleași autorități locale care, conform controlului Ministerului Mediului, nu au capacități de colectare separată și sortare a deșeurilor, deși investiții uriașe – miliarde de euro – din bani europeni au fost realizate în infrastructură de colectare separată (igloo-uri, containere, pubele având diferite volume), platforme de depozitare și de sortare a deșeurilor

Război între OIREP-uri și Asociațiile de Dezvoltare Intercomunitară. Cine își asumă suprataxarea

E bine de știut și faptul că eficiența cu care deșeurile municipale sunt colectate separat și reciclate este de maxim 10% din cât se generează de către populația plătitoare, depozitarea în devălmășie la groapă continuând să fie norma.

 Banii sunt destinați „gestionării datelor” de către municipalități. Altfel spus, plata salariilor unor angajați ai statului (salariați ai autorităților publice locale) sau privați (salariați ai Asociațiilor de Dezvoltare Intercomunitară – ADI, entități de drept privat declarate ca fiind de utilitate publică) este pusă în sarcina altor agenți economici privați – producătorii și importatorii de produse ambalate, prin OIREP-urile care îi reprezintă”, a transmis Mihaela Frăsineanu, director executiv al Asociației OIREP Ambalaje.

Replica NU a întârziat să apară: „Banii colectați de la OIREP-uri sunt folosiți preferențial și defectuos”

În replică, Federația Asociațiilor de Dezvoltare Intercomunitară(n.r FADI) susține că risipa de bani este produsă chiar de OIREP-uri.

Citiți și: Mafia deșeurilor a dat în „clocot”. Clanurile de romi din Strehaia au „turnat” nume grele. Milioane de euro pentru milioane de tone reciclate FICTIV(I)

Concret, Liliana Nichita, director executiv, FADI, spune că nu este vorba despre suprataxe, ci despre obligațiile extinse ale producătorului, printre care se numără și informarea cetățeanului.

În mod eronat se afirmă că salariile angajaților ADI sunt plătite producători prin OIREP-uri. Sumele colectate provin de la populație la cumpărarea bunurilor. Banii colectați de la OIREP-uri sunt folosiți preferențial și defectuos.

În România, tarifele aplicate producătorilor(n.r. de OIREP-uri) sunt mai mari cu aproximativ 10%”, este un fragment din replica transmisă de FADI. O puteți citi integral aici.

Războiul dintre cele două entități are la bază, de fapt, Ordinul ministrului Mediului nr 2190/2021, prin care se prevede că toate costurile nete pentru deșeurile de ambalajele pot fi încasate lunar de către o asociație de dezvoltare intercomunitară. Rezultă, astfel, obligația de a se încheia contract cu astef de asociații. În opinia FADI, dispare competiția neloială a unor OIREP-URI licențiate.

Citiți și: Exclusiv. Ministerul Mediului ar putea închide calea celor care vor să profite din pet-uri. Românii vor sta la coadă (și) pentru 50 de bani

Cu plasticul în natură. Cât de puțin reciclează România

Mihai Chirica, primarul Iașiului, a reacționat la acuzațiile de plagiat aduse premierului Ciucă

Mihai Chirica, primarul Iașiului, a precizat că acuzațiile de plagiat aduse lui Nicolae Ciucă vin într-un moment destul de greu pentru țara noastră, edilul afirmând că este o „manieră cel puţin subversivă de a distrage atenţia opiniei publice de la problemele care chiar contează.”

Totodată, pe un ton ironic, edilul a punctat că acuzațiile de plagiat aduse premierului reprezintă „Hiroshima 3”, o adevărată „bombă atomică” pentru societatea românească.

„Este o intervenţie subversivă la securitatea statului român să încerci să introduci băţul prin gard când abia ne-am găsit liniştea şi abia am reuşit să detensionăm situaţia populaţiei României. Abia am reuşit să ne punem cu picioarele pe pământ cu o guvernare serioasă şi a venit bomba atomică, Hiroshima 3”, a declarat primarul Iașiului într-o declarație de presă, relatează news.ro.

Chirica: „O să fac doctoratul când mă las de politică”

De asemenea, liberalul a mai precizat că Guvernul a reușit să calmeze populația prin scăderea valorilor de referinţă la energia electrică şi la gaz, iar subiectul „bombă, catastrofal”, plagiatul premierului Ciucă, vine într-un moment când toată „Europa vuieşte de sutele de mii de soldaţi care stau la graniţa Ucrainei.”

Mai mult, Chirica a spus pe un ton ironic că „tanti Lenuța este extrem de afectată şi că ea plânge în hohote că nu înţelege de ce în lucrarea de doctorat sunt nişte paragrafe preluate dintr-o altă lucrare de doctorat care vorbeşte de strategia de apărare a ţării.”

Totodată, primarului Iașiului a mai precizat că premierul Ciucă avea toate abilititățile „din lume” să își facă treaba bine și fără teza de doctorat.

Reamintim că teza premierului Nicolae Ciucă, în baza căreia a devenit doctor în Științe militare în 2003, include peste 40 de pagini plagiate, din totalul de 138, relatează PressOne.

Prim-ministrul României a reacționat imediat și a anunțat că solicită analizarea lucrării sale de către Comisia de Etică a UNAp.

 „Acuzaţiile publice nu se pot susţine ştiinţific in niciun fel, fapt ce poate fi dovedit si de raportul oricărei metodologii de depistare a similitudinii, corect şi profesionist utilizată”, a spus premierul.

Victor Ponta îi ia apărarea premierului Ciucă: „Să îl lăsăm în pace să facă ceea ce așteptăm toți”

Familia fetiţei ucise pe trecerea de pietoni cere 6 milioane de euro

Foto: Capital
Foto: Capital

Familia fetei omorâte de poliţist cere despăgubiri, în instanța, în valoare de 6 milioane de euro.

Repetăm: 6 milioane de euro.

Părinţii victimei au intentat proces civil și pretind o sumă uriașă de bani, pe lângă suma oferită de firma de asigurări.

Milioanele de euro virate în contul părinţilor nu reprezintă o pedeapsă aplicată poliţistului. Şi nici nu anulează tragedia. Iar moartea unui copil nu echivalează cu un câştig la Loteria Română

Nu, nu contestăm tragedia. Şi nici nu minimizăm o dramă.

O singură întrebare se pune: ajungeau sau nu respectivii părinţi în atenţia media dacă şoferul nu era poliţist, ci un neica nimeni?

Pentru că zeci, dacă nu sute de neica nimeni accidentează şi ucid. Zilnic. În România. Inclusiv pe trecerea de pietoni.

Doar că nu poartă uniforma, iar moartea produsă de uniformă duce la puţin (mai multă) publicitate.

Iar publicitatea duce la pretenţii.

Călcăm sau nu peste cadavre: suma de 6 milioane de euro ar face dreptate? Sau este doar un mijloc tragic, dar uşor, de îmbogăţire? Întrebăm, nu dăm cu parul

Urmează ca cererea să fie înaintată Parchetului pentru o despăgubire de 6 milioane de euro, în cazul Raisei. Zilele următoare se va întâmpla”, a confirmat avocatul familiei, Adrian Cuculis.

În acelaşi timp, rudele fetei rănite vor 1 milion. Punem o simplă întrebare: câte victime ale accidentelor rutiere din România au pretenţii de milioane de euro?

Pe şoselele din România se moare. Se moare şi pe trecerea de pietoni. Şi pe trotuar. Se moare la metrou şi se moare şi anonim, numele neajungând nici măcar într-un banal anunţ din ziarul local.

Şi Alexandru Cumpănaşu a avut pretenţii pentru că era vag înrudit cu o fetiţă ucisă

Există un precedent, iar părintele român demonstrează că uită mai uşor de dramă dacă este recompensat financiar. De data aceasta, nu a fost vorba de un poliţist, ci de multă mediatizare: cazul Caracal.

Spuneam că moartea, în România, înseamnă publicitate.

Şi argumentăm: Cumpănaşu a făcut, pentru ani buni, titlurile ştirilor. Tot Alexandru Cumpănaşu şi-a clădit un renume şi o întreagă campanie la alegerile prezidenţiale.

Adică, ar fi putut ajunge şef de stat. Competenţe: zero. Motivul? O vagă legătură de rudenie cu Alexandra Cumpănaşu, una dintre victimele de la Caracal, fată pe care abia o cunoştea.

Să ne amintim de cazul Caracal, alt caz în care părinţii au cerut “modesta” sumă de 300.000 de euro

Spuneam şi că moartea, în România, înseamnă bani.

Argumentăm: în 2019, familia Luizei Melencu, tânăra de 18 ani care a dispărut în luna aprilie și pe care Gheorghe Dincă a recunoscut că a ucis-o, a pretins daune morale de 300.000 de euro. În plus, părinţii au depus, la DIICOT, o solicitare în acest sens.

Cer despăgubiri morale de 300.000 de euro de la inculpat. Cererea este depusă de aproximativ o săptămână de către mama și bunicul tinerei, care s-au constituit părți civile. Ei au această calitate în dosar, nu pe cea de martor”, au declarat, la acel moment, sursele citate.

Cât costă o moarte din punct de vedere psihic? Sau: putem pune eticheta de 6 milioane de euro pe moartea unui copil?

Interesant este faptul că familia victimei lui Dincă a pretins compensaţii financiare la o lună după tragedie. În cazul accidentului din Sectorul 1 al Capitalei, părinţii au fost ceva mai rapizi. Sau mai inspiraţi. Cer bani, după câteva zile.

Din nou, nu judecăm. Nu minimizăm drama. Nu luăm apărarea niciunei părţi.

Dar anumite antecedente arată că, atunci când există mediatizare extremă sau uniforme, victimele pot fi răzbunate şi cu bani.

Şi nu putem să nu ne punem întrebarea: ajută sau nu ajută alimentarea contului bancar când copilul îţi moare pe trecerea de pietoni?

Tind să cred că, dacă nu te ajută şi dacă nu te face să uiţi de pierdere, abia atunci te poţi numi părinte.

Guvernul a introdus obligativitatea recalculării facturilor emise greșit de către furnizorii de energie

Virgil Popescu (Foto: Calea Europeană)

După ședința de Guvern ce a avut loc miercuri, 19 ianuarie, ministrul Energiei Virgil Popescu a anunțat că furnizorii care au emis eronat facturi, prin neaplicarea mecanismelor de plafonare și compensare, sunt obligați să le recalculeze în termen de 15 zile, iar în această perioadă se suspendă și o eventuală plată a acestora.

„Pentru a întâmpina eventuale abuzuri, pe perioada ordonanţei de plafonare şi compensare sunt interzise practic debranşările, de la data publicării în Monitorul Oficial”, a spus ministrul Virgil Popescu, relatează news.ro.

De asemenea, ministrul a mai declarat că așteaptă un raport din partea ANRE și ANPC, cu privire la numărul de facturi emise eronat, precizând că „toată lumea vorbește de un milion, două milioane.”

Virgil Popescu: „O factură care nu are elemente că este plafonată şi compensată, evident că nu are aplicate mecanismele de compensare”

Mai mult, ministrul Energiei a precizat că pe perioada aplicării acestei legi, toți consumatorii casnici, nu doar cei vulnerabili, vor beneficia de interzicerea debranșării.

”Eu sper ca toată lumea să fie de bună credinţă şi să nu abuzeze de acest lucru”, a mai precizat Virgil Popescu.

Totodată, oficialul a precizat că perioada de aplicare a legii este până în 30 iunie, anunțând, de asemenea, procedura prin care clienții își pot recupera banii în cazul facturilor calculatate greșit de furnizorii de energie.

„Există o procedură specială pentru aceste diferențe între client și furnizor, procedură stabilită de ANRE. Dacă diferența de sumă este mai mare de 100 de lei, atunci la cererea clientului, în termen de 5 zile, furnizorul are obligația de a efectua plata. Dacă diferența e mai mică de 100 de lei atunci se recuperează din factura următoare”, a explicat ministrul Virgil Popescu.

Reamintim că după cele 94 de controale ale ANPC la companii furnizoare de energie electrică și gaze, comisarii au aplicat amenzi de 645.000 de lei și măsuri de recalculare a tuturor facturilor care nu respectă prevederile legii. Comandamentul pentru Energie (structură special creată de Autoritatea Naţională pentru Protecţia Consumatorilor (ANPC), îşi va continua verificările până pe data de 31 martie 2022.

Virgil Popescu (Energie), avertisment pentru furnizorii de gaze și energie electrică

AUR critică măsurile anunţate de premierul Ciucă în domeniul energiei

George Simion și Claudiu Târziu (copreședinții AUR); preluare Digi 24.

Într-un comunicat de presă, AUR a anunțat că soluția pe termen scurt pentru scăderea facturilor plătite de români este revenirea la piața reglementată, iar pe termen mediu și lung, creșterea concurenței pe piața energiei și înmulțirea capacității de producție.

De asemenea, potrivit comunicatului de presă al partidului, creșterea prețului la energie este rezultat deciziilor luate de cei de la Ministerul Energiei şi Autoritatea Naţională pentru Reglementare în Energie (ANRE) și a oamenilor politici ce au guvernat țara în ultimii ani.

George Simion: „Orice schemă de compensare reprezintă o mutare a banilor dintr-un buzunar în altul”

Liderul AUR, George Simion, a precizat că statul și companiile realizează profituri uriașe pe seama populației și a firmelor private prin schema de compensare. Mai mult decât atât, aproape 70% dintre profiturile realizate pe piața energiei ajung la stat.

„Prin compensare se mută bani de la bugetul de stat către companiile energetice cu capital de stat, dar care plătesc consilii de administraţie ticsite cu politicieni de la PSD şi PNL”, a declarat deputatul George Simion.

De asemenea, Claudiu Târziu a reacționat cu privire la măsurile luate de Guvernul Ciucă, precizând că liberalizarea are sens doar atunci când există concurență reală în piață, iar pentru a avea așa ceva e nevoie ca România să investească în exploatarea gazului din Marea Neagră, să finalizeze reactoarele 3 și 4 ale centralei nucleare de la Cernavodă.

„Acest lucru va dura ani sau zeci de ani, dar trebuie început cât mai repede. Când oferta va depăşi cererea internă, abia atunci se va putea relansa discuţia despre oportunitatea liberalizării. Până atunci, soluţia corectă faţă de populaţia şi economia României este revenirea la preţuri reglementate”, a concluzionat Claudiu Târziu, relatează news.ro.

Reamintim că Guvernul României a anunțat că noul plan de plafonare a prețului la energie și gaze se va aplica între 1 februarie și 31 martie, iar impactul bugetar va fi de 3 miliarde de lei.

De asemenea, prim-ministrul României a mai precizat că facturile emise greșit vor fi stornate și refăcute, iar consumatorii nu vor plăti penalități. Conform datelor ANPC, peste 2 milioane de facturi au fost deja recalculate.

Ciucă a anunțat plafonarea prețului la energie și gaz, începând cu 1 februarie

Rafila consideră că numărul copiilor internaţi nu reprezintă un motiv de îngrijorare

Foto: Digi 24
Foto: Digi 24

Alexandru Rafila a contestat anumite afirmaţii apărute în spaţiul media cu privire numărul mare de copii bolnavi infectaţi cu coronavirus.

Alexandru Rafila a infirmat aceste zvonuri, definindu-le ca neadevărate.

Ministrul a ţinut să explice că, în ciuda numărului mare de cazuri, proporţia de persoane internate într-o zi anume este în continuare redusă.

Astfel, creşterea zilnică a internărilor e de 2–3%, iar aceste cifre nu sunt problematice sistemul de sănătate.

Alexandru Rafila: “Am văzut în spaţiul public diverse afirmaţii legate de creşterea geometrică a numărului de copii infectaţi. Sunt informaţii neadevărate”

La nivelul zilei de ieri, erau 11 copii internaţi la secţia de terapie intensivă. Sunt cu 10% mai puţini faţă de ziua precedentă, reprezentând circa 2% din totalul copiilor internaţi. Iar numărul de copii afectaţi şi care erau internaţi în spital era de 338. În mod evident ne preocupă funcţionarea sistemului de sănătate”, a declarat ministrul Sănătăţii.

Potrivit acestuia, abordarea legată de facilitarea testării va duce la controlul pandemiei pentru că un caz diagnosticat şi izolat automat nu va mai transmite boala, arată publicaţia Gândul.

Cred că este un mare câştig. Pe de altă parte, o persoană care este diagnosticată de la începutul bolii poate să beneficieze aşa cum trebuie de asistenţă de sănătate din timp. Astfel, nu ajunge în stadiul greu controlabil, stadiu care a dus la mortalitatea foarte mare, anterior”, a conclus ministrul Sănătăţii.

Situaţia epidemică din România

Astăzi, rata de pozitivare a crescut la 21,2%. România a înregistrat un număr de 16.610, cazuri din 78.122 de teste. La ATI sunt 530 de pacienți, cu 43 mai mulți față de ieri.

La momentul de faţă, 4.534 de persoane cu Covid sunt internate în spitalele din România.

Marcel Ciolacu: „Suntem într-o criză energetică majoră”

Marcel Ciolacu (captură video)

Președintele PSD, Marcel Ciolacu, a afirmat că statul român trebuie să intervină „curajos” pentru a rezolva „criza energetică majoră” cu care se confruntă întreaga industrie. Totodată, social-democratul a mai precizat că în această situație se află majoritatea statelor din Europa.

De asemenea, Ciolacu e de părere că prețul trebuie reglementat din nou de la 1 aprilie, pe o perioadă de 6 luni.

„Legea ne lasă să facem acest lucru (…) Avem Guvern și legi să intervenim în situații de criză (…)”, a spus Marcel Ciolacu, relatează g4media.ro.

Premierul a anunțat o serie de măsuri pentru scăderea facturilor la gaze și curent

De asemenea, liderul PSD a mai vorbit și despre facturile greșite pe care românii le-au primit, el precizând că vor fi refăcute, iar clienții nu vor plăti penalități.

„În opinia mea cred că avem o mare problemă cu cei care au emis două luni la rând 2,2 milioane de facturi greșite, voit sau din greșeală. În total, 4,4 milioane de facturi greșite”, a mai precizat Marcel Ciolacu.

În urmă cu o zi, pe contul său de socializare, liderul PSD a anunțat că facturile românilor vor scădea imediat, după ce propunerile social-democraților au fost acceptate de coaliția de guvernare. Altfel spus, Ciolacu a subliniat faptul că 90% dintre cetățeni vor beneficia de prețuri scăzute, spre deosebire de doar 20% cât era până acum.

Reamintim că noul plan de plafonare a prețului la energie electrică și gaze va fi aplicat între 1 februarie și 31 martie, impactul bugetar fiind de 3 miliarde de lei.

Astfel, la energie, plafonul va fi de 0,8 lei pe kWh, iar consumul crește de la 300 la 500 de kWh. La gaz, plafonul va fi de 0,31 lei pe kWh, iar limita de consum pentru cinci luni de zile va crește de la 1.000 la 1.500 de kWh. De asemenea, pentru IMM-uri, şcoli, spitale, biserici, industria alimentară se va asigura un preţ de 0,37 lei per kWh.

Noile măsuri anunțate de Guvern au fost agreate de furnizorii de energie electrică și gaze, asumându-și responsabilitatea de a reface facturile emise eronat. Conform datelor ANPC, peste 2 milioane de facturi au fost deja recalculate și s-au dat amenzi de 600.000 de lei.

Ciolacu: „Facturile românilor vor scădea imediat, ca urmare a propunerilor PSD”

Certificatul verde nu mai este obligatoriu în Marea Britanie

Marea Britanie

Dr. Tudor Toma, medic pneumolog în Marea Britanie, a declarat pentru News.ro, că începând de săptămâna viitoare, din 26 ianuarie, certificatul verde nu va mai fi obligatoriu în Regatul Unit. Mai mult, că epidemiologii au anunțat deja că valul 5 al pandemiei aproape a trecut, asta deși, potrivit ultimelor raportări sunt active peste 3,6 milioane de cazuri, însă doar 713 sunt în stare critică.

De asemenea, a mai precizat medicul, rămâne în continuare valabilă obligativitatea purtării măștii în spațiile închise. Cât privește certificatul verde, care în România a dus la o serie nesfârșită de discuții șii încă nu s-a luat o decizie concretă în acest sens, Toma susține că acesta „niciodată nu a fost promovat în Marea Britanie”.

Mai mult, medicul afirmă că în spitale sunt mai puțini pacienți decât în primele valuri, dar că „cei care sunt internați, din păcate, rămân în continuare din categoria celor nevaccinați. (…)Toţi cei vaccinaţi dintre colegi au făcut forme foarte uşoare de boală, probabil vom ajunge la situaţia în care vom testa şi vom avea mai multă atenţie faţă de persoanele care fac formele semnificative, grave de boală. Vom ajunge să tratăm pneumonia COVID aşa cum tratăm alte pneumonii sau alte infecţii”, a mai spus medicul.

De la începutul pandemiei, în Marea Britanie au fost confirmate 15.399.300 de cazuri (locul 1 în Europa), din 435.557.723 de teste realizate, iar 152.513 pacienți diagnosticați cu Covid au decedat.  

„Ping-pong-ul” certificatului verde în România

Dacă ministrul Sănătății, Alexandru Rafila, consideră că certificatul verde nu mai este o urgență în acest moment, subliniind că până la implementarea acestuia numărul de cazuri de infectare ar putea să cadă, nu de aceeași părere este și Florin Cîțu, care spune că ar vrea să vadă „cum este fundamentată decizia că un certificat verde nu duce la creșterea numărului de vaccinări”.

De altfel, Cîțu afirmă că ministrul Sănătății este cel care a luat decizia renunțării la certificatul verde, în varianta care exista deja în Parlament.

„În momentul în care proiectul de lege pe care l-am introdus în Parlamentul României, semnat alături de câțiva colegi din PNL și UDMR, a fost doar depus, numărul persoane vaccinate a crescut la peste 100.000 de persoane. Este în continuare în Parlament, înțeleg că nu mai este nevoie. Decizia la Ministerul Sănătății și Guvern este că nu mai e nevoie de un certificat verde. Ca să fiu de acord cu ceva (n.r. – că nu mai trebuie certificat verde) trebuie să fie prezentate argumentele unei decizii. Deocamdată noi vorbim pe declarații. Aș vrea să văd cum a fost fundamentată decizia că un certificat verde nu ar duce la creșterea numărului de vaccinări”, a declarat Florin Cîțu, la Digi 24.

Rafila, despre numărul mare de cazuri Covid. „Am ajuns la 90.000 teste într-o zi”

Plagiatul influenţează şi salariul: “Când titlul vine în urma unei hoții, scuzele publice nu sunt de ajuns”

Foto: Facebook, Mihai Şora
Foto: Facebook, Mihai Şora

Plagiatul lui Nicolae Ciucă a fost demonstrat la nici două luni de când a devenit premierul României.

Jurnalista Emilia Șercan a precizat că șeful guvernului ar fi copiat peste 40 de pagini, fără a cita sursele, în lucrarea sa de doctorat.

Mai mult, jurnalista susţine că unele paragrafe ar fi copiate cuvânt cu cuvânt. Acestora li se adaugă inclusiv notele de subsol.

Titlul de doctor a fost obţinut prin metoda copy paste. În anumite situaţii, a fost schimbată topica, însă conținutul a rămas același. De asemenea, sursele nu au fost citate

Nicolae Ciucă se apără, explicând că teza de doctorat a respectat cerințele legale de la vremea respectivă. Mai mult, premierul a cerut ca lucrarea să-i fie verificată, de comisia de etică a universității Carol Intâi, unde și-a făcut doctoratul.

Emilia Șercan, jurnalistă de investigatii: “Porțiuni foarte mari din teza de doctorat pe care eu le-am descoperit ca fiind plagiate sunt prin metoda copy paste. S-a încercat o ușoară cosmetizare a faptului că s-a preluat ad literam din alte surse. De exemplu, începutul sau sfârșitul unor fraze a fost reformulat, a fost schimbat, astfel încât conținutul copiat a fost îngropat. În alte situații a fost schimbată topica, însă conținutul a rămas același”.

Alt premier, alt plagiat. Cum poate plagiatul să influenţeze salariul lunar

Printre multiplele reacţii apărute în spaţiul media, apare şi discuţia referitoare la salariul obţinut în urma titlului de doctor.

Filosoful Mihai Şora a explicat faptul că un doctorat reprezintă încununarea unei munci de cercetare. Aceasta trebuie răsplătită pe măsură. Totuşi, în cazul fraudei, plagiatorul trebuie să răspundă în faţa legii.

Când titlul de doctor vine în urma unei hoții, scuzele publice (dacă apar) nu sunt de ajuns. Nu este de ajuns nici retragerea propriu-zisă a titlului. Efectul juridic imediat ar trebui să fie tocmai restituirea indemnizațiilor primite de-a lungul anilor și declasarea din funcția obținută prin fraudarea doctoratului”, a scris Şora, astăzi, pe contul de Facebook.

Ancheta a fost făcută publică: peste 40 de pagini au fost copiate

Premierul Nicolae Ciucă a plagiat în teza de doctorat, scrie jurnalista Emilia Șercan pe site-ul pressone.ro.

  1. Teza lui Nicolae Ciucă, în baza căreia a devenit doctor în Științe militare în 2003, include conținut plagiat în cel puțin 42 de pagini din totalul de 138, conform sursei citate.
  2. Conținutul din cel puțin 19 pagini a fost plagiat din alte două teze de doctorat susținute anterior la Universitatea Națională de Apărare „Carol I” (UNAP), una dintre ele coordonată chiar de îndrumătorul premierului.
  3. Cu câteva excepții, porțiunile plagiate depistate au fost copiate din surse tipărite, care nu ar putea fi detectate cu un soft anti-plagiat.

Rafila, despre numărul mare de cazuri Covid. „Am ajuns la 90.000 teste într-o zi”

Foto Gral Medical

Ministrul Sănătății, Alexandru Rafila, a precizat că numărul mare de cazuri confirmate în ultimele două zile se datorează și creșterii capacității de testare, nu doar gradului de contagiozitate a variantei Omicron. De asemenea, a mai spus ministrul, este foarte posibil ca în următoarele zile România să atingă alte „vârfuri”, dat fiind creșterea numărului de teste.  Rata de pozitivare din 18 ianuarie a fost de 19,04% (16.760 de teste pozitive din 88.019 teste efectuate).

Potrivit Grupului de Comunicare Strategică, în ultimele 24 de ore au fost confirmate 16.610 cazuri, iar 58 de pacienți diagnosticați cu Covid au decedat.

„Nu așteptăm pasivi că oamenii să se îmbolnăvească și să se interneze, ci am adoptat această strategie de facilitare a testării aproape de domiciliul populației, organizarea centrelor ambulatorii de evaluare a pacienților și trimiterea pentru asistență medicală spitalicească doar a celor care au nevoie. Peste 3.200 de cabinete de medicină de familie au semnat contracte cu casele județene și au început să testeze.

Ieri (n.r. – marți) a fost cel mai mare număr de teste de la începutul acestei pandemii, am ajuns la 90.000 teste într-o zi. Creșterea testării va continua, vom ajunge săptămâna viitoare la peste 100.000 de teste și implicit va crește și numărul de persoane detectate”, a declarat Alexandru Rafila, la începutul ședinței de guvern de miercuri.

Cât privește evoluția epidemiologică, ministrul Rafila susține că în ciuda numărului mare de cazuri confirmate, proporția celor care au nevoie de spitalizare este în continuare redusă.

„Vorbim de 2-3% creștere zilnică, fără probleme poate fi preluată de sistemul de sănătate”, a mai spus ministrul, care consideră că această abordare legată de facilitatea testării va duce la controlul pandemiei. „Un caz depistat nu va mai duce la transmitere, o persoană diagnosticată de la început poate beneficia de asistență de sănătate din timp și nu ajunge la stadii greu controlabile. Față de octombrie, când aveam aceleași cifre, din punct de vedere al mortalității, este de 8 – 10 ori mai mică”, a mai adăugat Rafila.

De altfel, legătura dintre numărul de cazuri confirmate și cel al testelor efectuate a fost adus în discuție, chiar și săptămâna trecută, de edilul municipiului Cluj-Napoca, rata de pozitivare la care făcuse referire Emil Boc era de 20%. De luni, 17 ianuarie, incidența cazurile Covid din ultimele 14 zile a depășit „vârful” din timpul valului 4 (11,6 la mie în 24 octombrie), astăzi, DSP anunțând o rată de infectare de 13,79 de cazuri la mia de locuitori.  

OMS: „Omicron provoacă spitalizări și decese”

Ministrul Familiei: „Copiii aflaţi în grija statului trebuie ascultaţi, ajutaţi şi protejaţi”

Gabriela Firea (Facebook)

Ministrul Familiei, Tineretului și Egalității de Șanse (MFTES), Gabriela Firea, a transmis că este nevoie de un parteneriat solid între instituțiile statului și diversele ONG-uri care țin legătura cu tinerii și copiii aflați în grija statului, pentru ca aceștia să nu mai fie supuși abuzurilor chiar de cei care, în teorie, ar trebui să îi protejeze și să îi educe.

„Copiii aflaţi în grija statului trebuie ascultaţi, ajutaţi şi protejaţi. Putem face asta doar printr-un parteneriat solid între instituţiile statului şi organizaţiile care ţin legătura cu aceşti copii. Am făcut zilele trecute un apel către profesioniştii şi specialiştii cu experienţă în sistem. Nu trebuie să se mai repete cazurile de abuz, violenţe sau adolescente care devin mame prea devreme”, a scris ministrul Familiei, finalul săptămânii trecute, două cadre didactice, un profesor și o educatoare, ambii din județul Suceava, au fost arestați pentru 30 de zile, ca urmare a unor agresiuni sexuale în care au fost implicați minori.

Dacă profesorul (59 de ani), care predă biologia, potrivit presei locale, i-a făcut avansuri sexuale unei elevei de 14 ani, în cazul educatoarei (51 de ani) situația este revoltătoare, căci aceasta ar fi fi violat trei fetițe, dintre care două sunt surori. Fapta acesteia a ajuns la cunoștința poliției după ce tatăl celor două surori a vrut să se răzbune, incendiindu-i educatoarei autoturismul.

Citește și D.G.A.S.P.C. Sector 1 înghețat în timp, părăsit, prăfuit, parcă intenționat lăsat în paragină

Rămâi conectat

6,124FaniÎmi place
București
câțiva nori
26.9 ° C
27.7 °
25.1 °
50 %
1.3kmh
14 %
vin
28 °
S
29 °
D
33 °
lun
36 °
mar
36 °

Ultimul articol

Cristian Popescu Piedone, mesaj dur despre criza politică: „România a pierdut direcția, iar oamenii...

O radiografie critică a României după trei decenii de tranziție Într-un mesaj adresat publicului, Piedone conturează o imagine critică a evoluției României în ultimii 36...

Social democrații nu vor premierul propus de PNL-USR-UDMR

Social democrații par că vor doar guvernul lor și anunță că nu sunt de acord cu ultima decizie a PNL-USR-UDMR de a susține același...

Siegfried Mureșan, propus pentru funcția de premier

Siegfried Mureșan, o soluție „viabilă” de premier - anunță în tandem PNL, USR și UDMR. Ce a mai rămas din coaliția de guvernare pro-europeană a...