31.1 C
București
miercuri, 24 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 642

Ciolacu: „Românii aşteaptă de la noi lucruri concrete şi serioase”

Marcel Ciolacu (captură video)

Președintele PSD Marcel Ciolacu a declarat, joi, că în momentul de față, atacurile în interioriul coaliției nu își au rostul deoarece țara noastră se confruntă cu probleme serioase, cum ar fi pandemia și criza energetică.

Liderul social democrat a precizat că trebuie depășită „zona de declarații politice și de fandoseli”, iar România are nevoie, în continuare, de un Guvern eficient pentru a trece cu bine peste această iarnă.

Totodată, Ciolacu speră ca de la 1 aprilie să se introducă preţ reglementat la energie, pe o perioadă de un an de zile, ca să acopere şi iarna viitoare.

Tensiuni în coaliția de guvernare din cauza crizei energetice

„Să venim cu un preţ reglementat, cel puţin la zona casnică, cu certitudine şi să vedem cât acoperim pentru IMM-uri, pentru că sunt mici, mijlocii şi mari, până într-un milion, 10 milioane şi 50 de milioane. Vedem cu Comisia Europeană”, a mai spus preşedintele PSD, potrivit news.ro.

Reamintim că Guvernul Ciucă a adoptat, marți, Ordonanța de Urgență privind noile măsuri pentru plafonarea și compensarea facturilor la energie electrică și gaze naturale.

Cu toate acestea, PSD a transmis într-un comunicat de presă că nu este mulțumit „pe deplin” cu Ordonanța de urgență, afirmând că liberalii sunt de vină pentru criza energetică.

Mai exact, PSD a susținut că afirmațiile „corifeilor de dreapta” potrivit cărora liberalizarea va scădea prețurile și facturile românilor s-au dovedit simple lozinci, „bune doar de postat pe Facebook.”  Social-democrații sunt de părere că liberalii au reușit să ducă România în cea mai mare criză energetică de după 1989, afirmând că ei sunt de vină pentru producerea acestor „situații aberante.”

Președintele PNL Florin Cîțu a reacționat la atacurile venite din partea social-democraților, fostul prim-ministru precizând că este „ciudat să fii într-o coaliție și cineva să te acuze de așa ceva.”

”Dacă ei cred că noi suntem partizanii, pot să stea în Opoziţie din nou”, a menţionat preşedintele PNL.

De asemenea, președintele PNL a spus că Ordonanța de Urgență poate fi modificată în Parlament, dar trebuie să se încadreze în limitele constituționale.

Guvernul Ciucă a adoptat noile măsuri pentru plafonarea și compensarea facturilor la energie

Ministrul Finanțelor, Adrian Câciu: „Nu știu de ce Cîțu este atât de îngrijorat”

Adrian Câciu (preluare DC News)

Adrian Câciu, ministrul Finanțelor, l-a asigurat pe Florin Cîțu că dobânzile sunt stabile acum și nu există motive de îngrijorare. Într-o declarație de presă, social-democratul a precizat că dobânzile au crescut în perioada 2020-2021.

„Nu știu de ce domnul președinte Cîțu este atât de îngrijorat. Dobânzile sunt stabile acum, dar ele au crescut între ianuarie 2020 și noiembrie 2021, sunt chiar mai mici decât în noiembrie. Am stabilizat dobânzile. Inflația cu care ne confruntăm, lăsată de cei dinaintea noastră și care sunt acum îngrijorați, e cea mai mare din ultimii ani”, a spus Adrian Câciu într-o declarație de presă, potrivit Digi24.

De asemenea, ministrul Finanțelor i-a răspuns fostului premier care a susținut că România plătește mai mult acum decât anul trecut pe dobânzi.

Florin Cîțu este îngrijorat de evoluţia inflației și a dobânzilor

„Plătim mai mult pe dobânzi pentru că dobânzile sunt aferente capitalului bugetat. Sunt 57 miliarde euro împrumutați în ultimii doi ani, de fostele guverne. La rectificarea bugetară a trebuit să punem bani de pensii și de salarii, bugetul nu avea acești bani. Asta e pentru cei îngrijorați”, a mai precizat Câciu cu referire la Cîțu.

Totodată, oficialul a declarat că încrederea investitorilor există, iar măsurile luate de PSD au stabilizat țara. De asemenea, riscul unui acord cu FMI sau al unei recesiuni nu există.

Reamintim că Florin Cîțu s-a arătat „îngrijorat” de faptul că Ministerul Finanțelor, condus de Adrian Câciu, se împrumută la dobânzi foarte mari, iar investitorii își pierd încrederea în Executiv. Fostul premier a susținut că „există riscul ca românii să-si piardă casele, după ce am reușit să ii salvăm în pandemie prin măsurile luate dar sunt loviți acum.”

Cîțu a mai precizat că va fi nevoie de o rectificare bugetară înainte de luna august pentru că ministerele nu vor avea suficienți bani. De asemenea, președintele PNL ar mai fi spus că este important ca investitorii să nu își piardă încrederea în Guvern.

În coaliția de guvernare există tensiuni politice din cauza crizei facturilor, unde social-democrații dau vina pe Virgil Popescu și îi cer demisia, iar liberalii dau vina pe conducerea PSD a ANRE, pe care ar vrea să o înlocuiască.

Câciu: „E un eşec al liberalizării pieţei de energie”

Sociologul Sebastian Lăzăroiu susține că AUR ar trebui să ajungă la putere în 2024

Captura video - Youtube. Kanal D România
Captura video - Youtube. Kanal D România

Fostul consilier prezidențial în mandatul lui Traian Băsescu, sociologul Sebastian Lăzăroiu, își dorește ca AUR să ajungă la putere în 2024, precizând că astfel societatea românească se va lecui de populism.

Într-un interviu pentru Profit TV, sociologul a declarat că AUR ar trebui să ia și președinția, și guvernul, iar „marii patrioți” să vadă cum partidul condus de George Simion va guverna.

„Eu aş vrea să ajungă AUR la guvernare în 2024, să ia şi preşedinţia, şi guvernul, pentru că altfel o să ne târâm aşa mulţi ani. (…) O să fie exact cum a fost cu Tsipras în Grecia. Când a ajuns la guvernare, Tsipras s-a conformat şi n-a făcut nimic din ce promisese”, a spus fostul consilier prezidențial, citat de news.ro.

Lăzăroiu: „Orice partid extremist când ajunge la guvernare ştie că trebuie să își modereze discursul”

De asemenea, acesta a mai spus că AUR, după ce va ajunge la putere, va încerca să capteze mai mult din electorat.

„Orice partid extremist când ajunge la guvernare ştie că trebuie să își modereze discursul, să se îndrepte mai mult spre centru ca să capteze mai mult din electorat.  Numai că ei n-au oameni competenţi acolo”, e de părere sociologul.

Totodată, Lăzăroiu a mai declarat că premierul propus de AUR, Călin Georgescu, a fost mereu promovat de niște „grupuri obscure”, iar ideile lui privind guvernarea României nu reprezintă altceva decât niște „basme.”

„Dar să vină Călin Georgescu premier cu basmele lui, măcar să se lecuiască românii şi să vadă că guvernarea înseamnă cu totul altceva decât tiribombele lui George Simion”, a spus Lăzăroiu.

Fostul consilier prezidențial a mai precizat că unii oameni din structurile statului „vor să se joace cu AUR” și să îl promoveze pe George Simion în turul doi la prezindențiale. Totodată, Lăzăroiu a precizat că astfel, PSD va câștiga alegerile cu „un candidat prizabil, un intelectual.”

„Dar ar trebui să câştige George Simion, ca să vadă românii majoritari, antivaccinişti, conspiraţionişti, patrioţi, naţionalişti să-şi pună ei oamenii să să vedem în ce direcţie o ia ţara. Să vadă cât de competenţi sunt oamenii care-i aburesc azi cu sloganuri de partid”, a concluzionat Sebastian Lăzăroiu.

Sebastian Lăzăroiu, despre Rafila. „El e specialist în sănătate, nu dresor de furii colective”

Noi criterii de calificare pentru taxiurile din București

Sursă foto: Adevărul
Sursă foto: Adevărul

Primăria  Capitalei a anunțat că pe 1 februarie urmează să fie dezbătut proiectul de modificare a Regulamentului-cadru pentru organizarea transportului local în regim de taxi, ce conține noi criterii de departajare conform gradelor de poluare a mașinilor.

Criteriile de departajare vor fi: vechimea autoturismului, volumul portbajarului, gradul de protecție al pasagerilor și clasa de poluare.

Altfel spus, dacă până acum, criteriile de calificare se raportau la autoturisme cu norma de poluare 2, 3, 4 și 5, acestea urmează să fie înlocuite cu Euro 6, hibrid, hibrid plug-in și electrice. Noul Regulament este în conformitate cu legile Uniunii Europene și susține Pactul Ecologic European promovat de Comisia Europeană.

Şedinţa de dezbatere publică se va desfăşura în format hibrid

„Având în vedere intenţia Primăriei Capitalei de realizare a unei noi proceduri de atribuire a 2.700 de licenţe de taxi şi pentru că regulamentul precedent conţine criterii de departajare vechi de 14 ani, este imperios necesară o actualizare a normelor, care să fie armonizate cu legislaţia europeană a anului 2022 şi care respectă cerinţele Planul Integrat de Calitate a Aerului, document programatic aparţinând PMB”, se arată în anunțul publicat pe Facebook de Primăria Municipiului București.

De asemenea, la ședința de dezbatere publică se poate participa atât prin mijloace electronice, prin intermediul platformei online WebEx, cât și prin prezență fizică la sediul Municipalității, unde vor fi acceptați 20 de participanți.

„Recomandările la acest proiect de act normativ pot fi trimise pe adresele de email liliana.miu@pmb.ro, relatiipublice@pmb.ro; prin poştă, pe adresa Municipalităţii ori pot fi depuse la Centrul de Informare.”, scrie în anunţul publicat.

De foarte mulți ani, legislația referitoare la taxiurile de la noi din țară este relaxată, motiv pentru care multe autoturisme care funcționează ca taxi sunt foarte vechi și se află într-o stare deplorabilă.

Bucureștiul are cele mai multe taxiuri pe cap de locuitori din Uniunea Europeană, circă 15.000 de mașini având dreptul de a circula, potrivit wall-street.ro. Persoanele care nu au autoturism și doresc să practice meseria de taximetrist în calitate de angajat, trebuie să devină posesorul unui Atestat Profesional.

Ministerul Dezvoltării a publicat proiectul de ordonanță anti Uber

Francisc Doboș, fost purtător de cuvânt al Arhiepiscopiei Romano-Catolice de Bucureşti, după factura emisă pentru Biserica Franceză: „Promit că o să vă încălzesc mai degrabă cu predici călduroase”

Sursa: Facebook

Părintele Francisc Doboș, cunoscut mai ales din perioada în care era purtătorul de cuvânt al Arhiepiscopiei Romano-Catolice București (ARCB), nu a fost ocolit de grijile privind plata facturilor în această perioadă.

Pe 25 ianuarie, Biserica franceză „Sacré Cœur” din Bucureşti, unde părintele slujește – a primit factura la gazele naturale, o sumă din patru cifre, iar aseară acesta a postat pe Facebook o fotografie a documentului, lăsând a se înțelege că veniturile lăcașului de cult nu sunt nici pe departe atât de „generoase”.

Preotul Francisc Doboş a devenit paroh al Parohiei Romano-Catolice „Preasfânta Inima a lui Isus” din septembrie 2021, primind în responsabilitate pastorală inclusiv comunitatea de limbă engleză şi filipineză. Acum, Biserica Franceză din Bucureşti a primit în cutia poștală o factură de 4.325,59 lei, care trebuie plătită până luna viitoare.

Biserică micuță dar factură mare.
Promit că o să vă încălzesc mai degrabă cu predici călduroase.
Aveți și alte sfaturi? Second job?
”, întreabă părintele Doboș în postare.

Ulterior, Francisc Doboș a revenit, cu un comentariu: „Am o idee: Milogul S.A.”. Nu au lipsit reacțiile la postarea acestuia, ba chiar au fost persoane care s-au oferit să ajute, așa că i-au solicitat informații despre modul în care pot trimite donații care să ajungă la biserică.

Secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg: „Cerem din nou Rusiei să detensioneze imediat situația”

Sursa foto: Youtube

Secretarul general al Alianței Nord-Atlantice, Jens Stoltenberg, a declarat miercuri seară că Alianța a trimis propunerile scrise pentru Rusia, în paralel cu SUA. Acesta a cerut din nou Moscovei să detensioneze situația din estul Europei.

De asemenea, Stoltenberg a mai precizat că NATO este pregătită să asculte îngrijorările Rusiei cu privire la securitatea europeană.

„Suntem pregătiți să ascultăm îngrijorările Rusiei și să ne angajăm într-o conversație reală despre cum să menținem și să întărim principiile fundamentale ale securității europene la care ne-am înscris cu toții, începând cu Acordurile de la Helsinki. Aceasta include dreptul ca fiecare națiune să aleagă propriile condiții de securitate”, a declarat secretarul general al NATO, relatează Digi24.

Jens Stoltenberg: „Toate părțile ar trebui să se angajeze constructiv în eforturile de a aplana conflictele”

Totodată, secretarul general al Alianței a cerut Kremlinului să își retragă forțele armate din Moldova, Georgia și Ucraina, iar activitățile maligne împotriva Aliaților și a altor națiuni să înceteze.

„NATO este o Alianță defensivă și nu căutăm o confruntare. Însă nu putem și nu vom face compromisuri de la principiile pe baza cărora se află securitatea Alianței noastre și securitatea din Europa și America de Nord. Vom lua toate măsurile necesare pentru a apăra și proteja toți Aliații”, a concluzionat Jens Stoltenberg.

Reamintim că Statele Unite au transmis răspunsurile scrise la cererile Rusiei privind garanțiile de securitate, ca parte a negocierilor pentru evitarea unei posibile invazii rusești în Ucraina. Secretarul de stat american Antony Blinken a declarat că nu va exista nicio schimbare în politica ușilor deschise a Washingtonului privind Alianța Nord-Atlantică.

Vladimir Putin a solicitat ca NATO să nu se extindă în Est, în special în Ucraina, și să renunțe la desfășurările de trupe în statele care au aderat la această alianță după 1997. În urma mai multor negocieri, oficialii occidentali au calificat drept inacceptabile cererile venite de la Moscova.

Statele Unite și NATO discută despre o desfășurare a 1.000 de militari în România, Bulgaria și Ungaria, înaintea unei eventuale invazii a Ucrainei de către Rusia.

Rusia, despre NATO: „Nu este un porumbel al păcii”. Promisiunea Statelor Unite și extinderea Alianței în Est

Ministrul Muncii: „Trebuie să spunem Uniunii Europene că nu vrem ca românii să fie săraci”

Marius Budăi (captură video)

Marius Budăi, ministrul Muncii și Solidarității Sociale, consideră că plafonarea cheltuielilor sociale la doar 9,4% din PIB, procent agreat cu Comisia Europeană, nu este o țintă care să aducă avantaje țării nostre, astfel că soluția o reprezintă renegocierile.

Mai întâi discuții la nivel de coaliție, apoi la nivelul Uniunii Europene.

Potrivit acestuia, Guvernul își dorește să rezolve inechitățile din sistem legate de pensii, însă ținta de 9,4% este una care nu are legătură cu realitatea, deoarece „sunt foarte multe elemente de context care nu au fost luate în calcul”.

Într-o intervenție la Realitatea TV, ministrul Budăi a subliniat că țara noastră are nevoie de o nouă lege, ceea ce înseamnă un impact bugetar care nu se poate încadra în procentul agreat. Însă, pentru aceasta, Uniunea Europeană trebuie să fie convinsă că Planul Național de Redresare și Reziliență are nevoie de ușoare modificări.

Până atunci însă, vor exista discuții în coaliție, deși, potrivit lui Marius Budăi, premierul Nicolae Ciucă ar fi agreat deja renegocierea plafonului de 9,4% din PIB pentru pensii.

Sunt elemente de context care nu au fost luate în calcul deloc la acest procent de 9,4%. Suntem într-un non-sens. Vorbim de reducerea sărăciei, dar ne punem noi singuri un prag 9,4% creștere maximă.

Vom începe discuția în coaliție pentru renegocierea PNRR. Premierul este de acord cu aceste negocieri. Trebuie menționat că respectăm jaloanele PNRR, nu vrem să pune în pericol programul, dar trebuie să spunem Uniunii Europene că nu vrem ca românii să fie săraci.

Până la mărirea de 40% a pensiilor trebuie să rezolvăm inechitățile din sistem, iar asta se face doar cu impact bugetar. Există un memorandum, aprobat în decembrie, s-a creat un comitet, iar reforma pensiilor speciale va fi pusă pe masa discuțiilor. Nu vreau să dau nimănui nicio speranță că de la anul vom majora pensii. Voi vorbi doar când vom avea date concrete”, a explicat ministrul Muncii pentru sursa citată.

Cristian Popescu Piedone, în inspecție la brutăriile și patiseriile din Sectorul 5

Sursa foto: Facebook

Cristian Popescu Piedone, primarul Sectorului 5, a ieșit din nou pe teren după ce a primit mai multe sesizări din partea cetățenilor cu privire la modul în care sunt pregătite produsele de panificație în mai multe brutării și patiserii.

Piedone a descoperit că în locațiile inspectate materiile prime sunt depozitate în condiții improprii, iar produsele sunt pregătite în instrumente insalubre.

Într-o postare pe pagina sa de Facebook, edilul a precizat că pâinea a ajuns să fie „batjocorită de golani”.

Privesc imaginile și îmi vine să mă las… Mi-e silă! Unde am ajuns?

„Pâinea noastră, batjocorită de golani! Cumperi… și habar n-ai lângă ce jeg a fost plămădită! Cumperi să le pui copiilor pe masă și… habar n-ai ce le dai să mănânce! Pleci grăbit, dimineața, la muncă și plătești un covrig, o merdenea, o turtă. Și mănânci amestec de rugină și mucegai!”, a scris Piedone.

Mai mult, Piedone a afirmat că mulți „investitori, patroni”, după ce primesc autorizația de funcționare, fură și batjocoresc omul pentru că „așa înțeleg avarii să facă afaceri.”

„Am avut o discuție cu inspectorii primăriei! Continuăm… Așa inteleg avarii să facă afaceri! Panificație printre gunoaie, fără minim respect pentru consumatori și meserie! Le mulțumesc celor care mi-au sesizat aspectele! Aștept ca instituțiile plătite de dumneavoastră să-și facă, la rându-le, treaba!”, a mai spus Cristian Popescu Piedone.

Totodată, unitățile inspectate de primarul Sectorului 5 au fost închise, fiind anunțate Direcția de Sănătate Publică și Protecția Cosumatorului. Piedone a îndemnat pe cetățenii care au cumpărat produse de panificație de la adresele menționate în comunicatul primăriei să facă reclamație la autoritățile competente.

În încheierea mesajului său, Cristian Popescu Piedone e sigur că va reuși, împreună cu cetățenii Sectorului 5, să „stârpească toți golanii care spurcă omul și alimentația publică.”

„Privesc imaginile și îmi vine să mă las… Mi-e silă! Unde am ajuns? De ce ne tot păcălim unii pe alții? Ce vrem să facem cu țara asta? De ce ne-am înrăit? Cei care au cumpărat produse de panificație de la adresele menționate în comunicatul primăriei pot reclama autorităților competente! Vă rog să mă scuzați că încă se intamplă așa ceva in Sectorul 5! Promit că voi stârpi toți golanii ăștia care spurcă omul și alimentatia publică! Cu respect, primarul Piedone”, a concluzionat edilul Sectorului 5.

Cristian Popescu Piedone este cunoscut în Sectorul 5 pentru sprijinul pe care îl oferă cetățenilor săi și intervine mereu când primește sesizări cu privire la neregulile ce au loc. În urmă cu câteva zile, edilul a reușit să ajute o familie cu șapte copii, oferindu-le o nouă casă.  

Cristian Popescu Piedone sprijină familiile nevoiașe

Dîncu, despre plasarea militarilor NATO și în România.  „Este o măsură pro-activă, dar nu este legată direct de acest moment”

Sursa foto: Antena 3

Ministrul Apărării Naționale, Vasile Dîncu, a afirmat că decizia de comasare a câte o mie de militari NATO în România, Bulgaria și Ungaria este una veche și nu are vreo legătură cu o eventuală invazie a Rusiei în Ucraina. De altfel, mai susține ministrul, comunicarea acestui fapt, abia acum,  face parte din strategia NATO de consolidare a Flancului Estic.

„Această decizie este o decizie care în cea mai mare măsură este una care acum se comunică, dar care există mai de mult. Sigur că este o măsură pro-activă, dar nu este legată direct de acest moment, să spunem, de aceea nici nu este condiţionată de o intervenţie posibilă a Rusiei în Ucraina. Este vorba de ceea ce noi am cerut, prin vocea preşedintelui, încă din 2014, când nu exista practic, în documentele oficiale ale NATO, ca poziţie strategică, ca postură strategică în acest sens, aceea de consolidare a prezenţei înaintate a NATO pe flancul estic. În cazul unei situaţii de conflict, evident că atunci se iau măsuri suplimentare în acest sens. Acest batalion care va veni aici, multinaţional probabil, încă nu ştim exact unde va fi plasat, este o situaţie în care în momentul ăsta discutăm”, a declarat ministrul Apărării, Vasile Dîncu, la Antena 3.

Acesta a precizat că se analizează situaţia strategică, „ştiţi că plasarea într-un sistem defensiv este importantă şi din perspectiva modului în care există scenarii că ar putea să vină ameninţările”, a mai spus Dîncu.

Totodată, Vasile Dîncu a explicat măsurile care s-au discutat, astăzi, în cadrul ședinței CSAT în contextul actual. „Planurile strategice, planurile defensive ale NATO sunt pregătite de foarte multă vreme şi se updatează continuu.  Deci nu este vorba că noi ne pregătim doar acuma pentru o posibilă situaţie de conflict undeva în apropierea granițelor noastre, ci este o acţiune care în momentul acesta a mers pe actualizare şi pe căutare de măsuri legate de posibilele consecințe ale unui atac armat al federației ruse asupra Ucrainei”, a mai spus Dîncu.

Dîncu îi liniștește pe români

De asemenea, aceasta a ținut să le transmită românilor că nu sunt motive să intre în panică, în ciuda situației incerte. Dar în același timp că trebuie să ne așteptăm și să ne pregătim pentru orice scenariu, așa cum a subliniat și șeful statului.

„Cetățenii români nu au motive să intre în panică, nu au motive  sa se îngrijoreze sau să se simtă amenințați. Sigur că este o situație care ar putea avea consecințe economice, strategice. În cazul unei intervenții a Federaţiei Ruse vom avea şi fluxuri migraţionale. Suntem pregătiţi pentru aceste situaţii”, a mai spus Dîncu. Mai mult, ministrul Apărării a sublinia că „încă mai există şanse că există resurse diplomatice ca să nu se ajungă la un conflict armat, la un «război cald», cum spunem noi”, a explicat Vasile Dîncu la Antena 3.

Iohannis: „Trebuie să ne asigurăm că suntem pregătiţi pentru orice scenariu”

Marcel Boloș, nominalizarea pentru Ministerul Digitalizării, este preot

Marcel Boloș, în haina preoțească (Cluj24)

Marcel Boloș, fost ministru al Fondurilor Europene și nominalizare pentru portofoliul Digitalizării, este preot misionar ortodox, relatează Cluj24. Studiile teologice ale lui Boloș nu se află, însă, în CV-ul acestuia, iar motivul este unul simplu, acela de a separa „Biserica de activitatea profesională”.   

Potrivit unui interviu acordat publicației menționate, aceste detalii privind studiile teologice sunt amănunte personale. „Am preferat să separ Biserica de activitatea profesională, nu vreau să implic Biserica în demnitățile publice. Eu, fiind tehnocrat, nu am treabă cu partea politică, motiv pentru care m-au și lăsat să slujesc în continuare. Biserica, credința, religia, sunt valori ale fiecărui om, te ajută să ai o judecată dreaptă, sunt niște valori corecte pentru deciziile pe care trebuie să le iei”, a spus Marcel Boloș.

De altfel, acesta a slujit la diverse biserici din județele Cluj și Bihor și în perioada în care era director în Primăria Oradea, în anul 2012, dar nu vede vreun impediment în acest sens, mai ales că acesta oficiază slujbe doar la marile sărbători de peste an, Paști, Rusalii sau Crăciun.

Potrivit CV-ului său, Boloș a urmat între 1982-1986 cursurile Liceului Industrial Huedin, profil electromecanică, unde de obținut diploma de Bacalaureat.  A venit o pauză de 6 ani, până în 1992 când a început cursurile la Facultatea de Electrotehnică si Informatică a Universității Oradea pe care le-a încheiat în 1997 cu diplomă de licenţă ca inginer cu specializarea în electromecanică.  În paralel, între 1993 – 1997, a urmat Facultatea de Ştiinţe Economice, tot la Universitatea din Oradea, și a obținut  diplomă de licenţă ca economist cu specializarea în finanţe-asigurări.

Pe filiera „cifrelor”, a urmat în perioada 1997-1999 masterul în specializarea Managementul Instituţiilor Financiar Bancare la Universitatea din Oradea și cu două titluri de doctor, primul în 1999-2007 în specializarea management obținut la Facultatea de Științe Economice și Gestiunea Afacerilor din cadrul UBB Cluj-Napoca, iar cel de-al doilea, în perioada 2000 -2005, în specializarea contabilitate, la Facultatea de Ştiinţe Economice a  Universității de Vest Timişoara.

„Și dacă mi-ar interzice cineva nu m-aș lăsa de Biserică. Din copilărie am aplecarea asta spre Biserică, eu am copilărit în curtea bisericii din Hodișu. Nici nu concepeam altfel viața decât să fiu preot. Am avut multe de pătimit, în 1986 mi-au făcut un dosar cu aviz negativ pentru Seminarul Teologic. Nici nu am fost lăsat să intru în examen, la proba scrisă. A fost atunci, pentru mine, o mare cumpănă a vieții, am trecut printr-o mare dramă. Nu concepeam să nu fiu preot, dar m-a ajutat Dumnezeu, astfel că la 40 de ani am devenit preot, după absolvirea Facultății de Teologie Ortodoxă a Universității Oradea”, a spus Boloș pentru Cluj24.

Marcel Boloș a acceptat nominalizarea la Ministerul Digitalizării

Cîțu, despre acuzațiile PSD. „Dacă ei cred că noi suntem partizanii, pot să stea în Opoziţie din nou”

Florin Cîțu (captură video)

Florin Cîțu a reacționat dur la acuzațiile primite din partea social democraților, pe tema „haosului din energie”, așa cum numesc cei de la PSD situația actuală. De altfel, liderul PNL susține că partidul său va „milita” pentru interesul românilor, dar mai ales pentru „stabilitate și soluții”,  lansând și un mesaj tăios pentru social democrați, chiar dacă se află împreună la guvernare.

„E ciudat să fii într-o coaliţie şi cineva să te acuze de aşa ceva. Dacă ei cred că noi suntem partizanii, pot să stea în Opoziţie din nou. Guvernarea este întotdeauna un lucru complicat, pe noi ne interesează ca orice soluţie să fie în interesul românilor. PNL este la guvernare şi va milita pentru interesul românilor şi pentru stabilitate şi soluţii”, a spus Florin Cîţu.

Întrebat dacă sunt tensiuni în coaliţie, așa cum par la prima vedere, Cîţu a răspuns: „Nu, nu, nu, nu sunt tensiuni, v-am spus îngrijorările mele despre ceea ce se întâmplă pe piaţa financiară, cu dobânzile, pentru că, dacă mă uit la costul pe care îl plătim la dobânzi, în fiecare lună mai mare, am fi avut bani acolo şi pentru compensări de facturi, şi pentru măriri de salarii şi pentru dublare de alocaţii. Acolo este o problemă, pentru că anul trecut ne împrumutam la 2 şi ceva, acum la 5”, a explicat liderul PNL.

PSD a transmis, miercuri, prin intermediul unui comunicat de presă, că este nemulțumit de forma finală pe care o are Ordonanța de Urgență privind plafonarea și compensare facturilor la energie, ce a fost adoptată în urmă cu o zi, mai mult, consideră că propunerile făcute de către social democrați, în legătură cu aplicarea acestei legi retroactiv, a fost respinsă „fără o justificare solidă”.

Potrivit reprezentanților PSD, această liberalizare la gaze, începută în iulie 2020, a adus prețuri aproape duble. „Tot ceea ce au reușit artizanii liberalizării total nepregătite a fost să ducă România în cea mai mare criză energetică de după 1989! Ei poartă răspunderea uriașă a exploziei facturilor în plină iarnă. Ei sunt cei vinovați de producerea unor situații aberante, deoarece au oferit unor companii posibilitatea de specula în voie, la prețuri care converg întotdeauna spre valoarea maximă a pieței. Adică exact invers decât au promis românilor”, au concluzionat cei din PSD.

PSD, nemulțumit de forma finală a Ordonanței „facturilor”

Nicușor Dan a anunțat lansarea licitației pentru modernizarea sistemului de termoficare

Preluare Digi 24

Nicușor Dan, primarul general al Capitalei, a anunțat lansarea licitației pentru proiectul de modernizare a sistemului de termoficare. Potrivit edilului, la finalizarea acestui proiect, „vom putea spune, în sfârșit, că problema termoficării e rezolvată în Capitală”, a scris acesta pe contul său de socializare. Lucrarea de modernizare va fi una amplă, fiind vorba de peste 200 de km de rețea, „împărțită” în 25 de tronsoane.

Reamintim că, săptămâna trecută, Gabriela Firea l-a criticat pe Dan din cauza acestei întârzieri, care în opinia sa, ar însemna pierderea a aproximativ 300 de milioane de euro, fonduri nerambursabile.

„Am lansat licitația pentru cel mai mare proiect cu finanțare europeană dedicat modernizării sistemului de termoficare din Capitală. Scopul proiectului e reabilitarea a 212 kilometri de conductă de termoficare, cu o valoare totală estimată de 281 de milioane de euro și un orizont de timp de 4 ani pentru proiectare și execuție, efort care va fi finanțat prin Programul Operațional Infrastructură Mare 2014-2020. (Da, e vorba despre banii europeni pe care Bucureștiul i-a avut la dispoziție prin precedentul cadru financiar multianual pe 7 ani al Uniunii Europene, dar n-a reușit să-i acceseze atunci. Am semnat contractul pentru acest proiect cu Ministerul Fondurilor Europene la scurt timp după ce am preluat mandatul de primar general)”, a scris Nicușor Dan pe Facebook.

Termenul limită pentru depunerea ofertelor este 9 martie, iar edilul își dorește să aibă un număr cât mai mare de ofertați, dat fiind faptul că este vorba de o lucrare amplă. „Cei 212 kilometri vor fi împărțiți în 25 de tronsoane și țintesc secțiunile cu cele mai mari pierderi de apă și căldură din întreaga rețea de termoficare a Bucureștiului”, a mai scris primarul general. De altfel, acesta susține că „la finalul proiectului vom putea spune, în sfârșit, că problema termoficării e rezolvată în Capitală”, o problemă ce s-a aflat pe „lista scurtă” a promisiunilor electorale din 2020.

Gabriela Firea, atac la Nicușor Dan. „Nu a mișcat un deget din ziua în care a ajuns primar, pentru a folosi banii pe care i-a moștenit”

Rămâi conectat

6,124FaniÎmi place
București
cer fragmentat
31.1 ° C
31.2 °
31.1 °
44 %
1.3kmh
82 %
mie
31 °
J
32 °
vin
32 °
S
33 °
D
33 °

Ultimul articol

Jurnalist trimis în judecată pentru propagandă legionară

Anchetă finalizată în dosarul unui jurnalist care gestionează un post de radio, prin intermediul căruia face propagandă legionară. Acesta a fost plasat sub control judiciar...

Grindeanu își face planuri de prim-ministru

Sorin Grindeanu pare dispus să se „sacrifice” pentru țară și să își aume mandatul de premier. După 2 încercări ratate ale lui Nicușor Dan cu...

Polițist din Olt, arestat pentru trafic de influență

Un ofițer de poliție, subcomisar în cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Olt – Serviciul de Investigare a Criminalității Economice, a ajuns la rândul său...