26.9 C
București
luni, 29 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 590

Bolt susţine Ucraina, donând 5% din valoarea comenzilor

Sursa foto: Twitter - Markus Villig
Sursa foto: Twitter - Markus Villig

Românii au demonstrat, de la începutul invaziei trupelor ruse în Ucraina şi până în cea de-a şaptea zi de război, că sunt alături de refugiaţi, solidari cu aceştia.

Mai mult, campaniile de donaţii sunt mai active ca niciodată, în România donându-se inclusiv sânge pentru militarii și cetățenii răniți în urma atacurilor Federației Ruse asupra Ucrainei.

Pe lângă ajutorul venit din partea autorităţilor şi antreprenorilor, românii au donat produse alimentare, haine şi sume de bani pentru a sprijini refugiaţii ajunşi pe teritoriul ţării noastre.

Compania estoniană Bolt: “Vom dona 5% din valoarea comenzilor tale Bolt”

Pentru a susține Ucraina, Bolt va dona 5% din valoarea fiecărei comenzi din Europa către organizații non-profit ucrainene, inclusiv către Crucea Roșie.

Fondatorul și CEO-ul Bolt, Markus Villig, a scris, marți, pe rețelele sociale că Bolt intenționează să doneze peste 5 milioane de euro pentru a sprijini Ucraina.

Compania sa este unul dintre cei mai mari angajatori din Europa Centrală și de Est.

Suntem împotriva invaziei ruse a Ucrainei. Suntem alături de cei 112 angajați ai noștri din Ucraina. Suntem împotriva întunericului. Слава Україні! [Glorie Ucrainei]”, a adăugat Villig. Markus Villig a mai scris despre istoria Estoniei și de ce este important ca estonienii să sprijine Ucraina în acest timp.

Venind din Estonia, cunoaștem prea bine valoarea libertății. Părinții și bunicii noștri au așteptat ca ocupația să se termine, timp de 48 de ani. Au fost ani lungi. Europa nu poate face, din nou, aceeași greșeală”, a mai adăugat fondatorul și CEO-ul Bolt.

Compania din Estonia a ţinut să precizeze că s-a mobilizat, iar donaţiile vor ajunge la destinaţie în următoarele 2 săptămâni.

Toate aceste acțiuni arată solidaritatea noastră cu toți cei din Ucraina”

De asemenea, reprezentanţii Bolt au precizat, în cadrul unui comunicat, că au suspendat toate operațiunile de ride-hailing din Belarus.

Mai mult, aceştia au luat decizia de a elimina toate produsele și mărcile rusești din magazinele Bolt Market. În urma aceste acţiuni, respectivele produse au ajuns către organizații de caritate.⁣

Refugiaţii ucraineni care au ajuns în Banat aleg să părăsească România

Sursa foto: Gândul.ro
Sursa foto: Gândul.ro

În a șaptea zi de război în Ucraina, mai mulţi refugiaţi au trecut graniţa, ajungând în Banat.

Oamenii care au ajuns aici au declarat că se tem că și România va fi atacată.

Prin urmare, aleg alte destinaţii, dincolo de graniţele ţării noastre.

Refugiații ucraineni care au ajuns în vestul țării, în Banat, au ales să părăsească România

Conform reprezentanților Uniunii Ucrainenilor, aceștia se tem că și țara noastră va fi atacată de trupele rusești.

Două autocare cu refugiați ucraineni, care ar fi trebuit să ajungă marți, la Surduc, lângă Lugoj, unde era pregătit un motel pentru cazarea lor, au părăsit România, precizează publicaţia Gândul.ro.

Oamenii sunt panicaţi şi refuză să rămână pe teritoriul României. Președintele Uniunii Ucrainenilor ia în calcul ştirile false citite de refugiaţi

Au ajuns, dar ce credeți, nu doreau să rămână! I-am dus direct la vamă, la Nădlac. Ei zic că în două-trei zile și la noi vor fi probleme. Au refuzat să rămână. Că nu e garanție, nu au au siguranță. Nu știu ce știu ei, ce știri au aflat. Toți gândesc că, în câteva zile, și noi suntem atacați. I-am dus la vamă, de acolo, pleacă fiecare spre alte țări din Europa”, a declarat pentru Gândul Ioan Covaci, președintele Uniunii Ucrainenilor din România, filiala Lugoj.

Conform acestuia, o mare parte din cei circa 100 de refugiați care au ajuns săptămâna trecută, în localitatea Știuca, lângă Lugoj, au plecat deja spre alte țări din Occident, mai arată sursa citată.

Papa Francisc le mulțumește polonezilor pentru sprijinul acordat refugiaților din Ucraina

Papa Francisc (Vatican News)

De la începutul invaziei rusești asupra Ucrainei, sute de mii de cetățeni ucraineni au fugit din calea războiului spre țările vecine, iar mobilizarea oamenilor pentru a oferi sprijin a fost uimitoare.

Polonia, România, Slovacia, Ungaria sunt doar câteva dintre țările care au decis să le ofere refugiaților o mână de ajutor într-o perioadă dificilă. Bunăvoința oamenilor nu a fost trecută cu vederea de Papa Francisc, care a lăudat Polonia pentru că a acceptat să primească cea mai mare parte a refugiaților de război.

La audiența generală săptămânală din Miercurea Cenușii, după ce s-a adresat polonezilor, Suveranul Pontif s-a abătut de la discursul său pentru a anunța că translatorul în poloneză este ucrainean, informează Agerpres.

„Vă sunt profund recunoscător şi vă binecuvântez din suflet”

Șeful Bisericii Catolice a declarat că părinții acestuia sunt în Kiev, în adăposturile subterane.

„Acompaniindu-l, îi acompaniem pe toţi oamenii care suferă din cauza bombardamentelor, inclusiv pe părinţii săi vârstnici şi pe atât de mulţi alţi bătrâni care se află în adăposturi subterane, apărându-se. Să ne amintim de aceşti oameni în inimile noastre”, a îndemnat Papa Francisc.

De asemenea, acesta a amintit faptul că poporul polonez a fost primul care și-a deschis brațele pentru a primi pe cetățenii ucraineni care fug din calea războiului.

„Aţi fost primii care aţi susţinut Ucraina, deschizându-vă graniţele, inimile şi uşile caselor către ucrainenii care fug de război. Le oferiţi cu generozitate tot ce au nevoie pentru a trăi în demnitate, în pofida dramei momentului. Vă sunt profund recunoscător şi vă binecuvântez din suflet!” a conchis Suveranul Pontif.

Reamintim că în urmă cu două zile, liderul de la Vatican a făcut apel pentru înființarea de coridoare umanitare care să ajute oamenii să părăsească Ucraina. Mai mult, acesta a mai precizat că liderii lumii ar trebui să își facă un examen „de conștiință serios”, precizând că Dumnezeu înseamnă pace și nu război.

Totodată, Vaticanul a anunțat că vrea să „înlesnească dialogul” între Rusia și Ucraina pentru a aduce pacea în Europa.

Aproape 900.000 de ucraineni și-au părăsit casele din cauza războiului ce a izbucnit în urmă cu șapte zile. În România, peste 1.000 de persoane au cerut azil.

Vaticanul vrea pace în Europa: „Nu este niciodată prea târziu”

Refugiaţii din Ucraina vor fi testaţi pentru tuberculoză

Foto: Digi24
Foto: Digi24

Medicul Beatrice Mahler a vorbit despre necesitatea testării pentru tuberculoză a refugiaților ucraineni.

Medicul a precizat că reactivarea bolii este mai frecventă în condiții de stres. La aceste condiţii se adaugă hrana inadecvată, dar și condițiile dificile de trai.

Există temeri privind o posibila criză de sănătate. Refugiaţii trebuie testaţi pentru tuberculoză

Beatrice Mahler, managerul Institutului „Marius Nasta” din București, a declarat, pentru publicaţia Gândul, că refugiații care vin din Ucraina au nevoie de un screening pentru această boală.

Astfel, aceasta a precizat că, la fel ca România, Ucraina are un număr mare de cazuri noi de tuberculoză, în fiecare an.

Cu toate acestea, există o diferența, dată de un număr mai mare de cazuri de tuberculoză multi drog rezistentă. Aceasta este o formă severă, care necesită medicamente foarte scumpe, administrate o lungă perioadă de timp.

În plus, există riscul decesului, acesta fiind mult mai crescut față de cazurile de tuberculoză sensibilă la medicamente.

Potrivit medicului pneumolog, reactivarea acestei boli este mai frecventă în condiții de stres și de trai dificil

Așa cum știm, este o boală contagioasă. Are transmitere aeriană, şi necesită supraveghere epidemiologică. Apare mai ales la populațiile defavorizate, reactivarea bolii fiind mai frecventă în condiții de stres, hrană inadecvată, condiții dificile de trai. În acest context extrem de delicat, pentru cetățenii Ucrainei care se refugiază în țara noastră, screening tuberculozei trebuie luat în calcul, fiind populația cu risc crescut de a dezvolta tuberculoza”, a declarat Beatrice Mahler pentru sursa citată.

Alexandru Stănescu și-a dat demisia din ANRE

Alexandru Stănescu

Alexandru Stănescu a anunțat, miercuri dimineață, că și-a dat demisia din funcția de membru în comitetul de reglementare al ANRE.

Acesta și-a motivat decizia, precizând că are mai multe proiecte care îi solicită „întreaga implicare”.

„Am înaintat în această dimineață Parlamentului demisia din funcția de membru în comitetul de reglementare al ANRE. Am luat această decizie pentru a mă putea dedica în continuare unor proiecte care îmi solicită întreaga implicare. Mulțumesc colegilor pentru încrederea acordată”, a spus Alexandru Stănescu, potrivit Digi24.

USR a atacat la Curtea Constituțională hotărârea de numire a lui Alexandru Stănescu la ANRE

Reamintim că pe 14 decembrie 2021, Parlamentul a votat numirea lui Alexandru Stănescu, fratele secretarului general al PSD, Paul Stănescu, în funcția de membru în Comitetul de Reglementare al ANRE. Pentru locul de membru ANRE a candidat și Sorinel-Marian Vrăjitoru, fost deputat PSD de Călărași în perioada 2016-2020.

Alexandru Stănescu nu a participat la dezbaterile din plen și nici la ședința comisiilor care au dat un raport favorabil. Întrebat în acea perioadă ce l-a recomandat pentru această funcție, Marcel Ciolacu, liderul PSD, a declarat că „a contat foarte mult că este unul dintre foștii parlamentari care nu a mai avut loc pe listele parlamentare.”

„Domnule, un om care a avut două mandate, lăsaţi-l să vedem. Am înţeles că trebuie să judecăm şi să condamnăm oamenii, eu nu am adus un om de pe stradă, am adus un fost parlamentar şi l-am propus şi vom vedea activitatea”, a afirmat Marcel Ciolacu în acea perioadă.

Totodată, și ministrul Apărării Vasile Dîncu a precizat că Alexandru Stănescu are experiență în zona managementului, iar numirea sa la ANRE a fost o decizie asumată.

Decizia luată de Parlament a fost aspru criticată de reprezentanții USR, care au atacat la CCR hotărârea de numire  a lui Alexandru Stănescu la ANRE. Aceștia au precizat că social-democratul nu are nicio legătură cu domeniul energiei și nici nu îndeplinește condițiile prevăzute de lege.

Potrivit unui comunicat emis de PSD, Alexandru Stănescu a fost timp de opt ani deputat PSD, vicepreședinte apoi președinte al Comisiei de Agricultură din Camera Deputaților.

Vasile Dîncu, despre numirea lui Alexandru Stănescu la ANRE: „Este o decizie asumată”

România donează sânge pentru Ucraina

Foto: Realitatea.net
Foto: Realitatea.net

Ministerul Sănătății din România a prelungit programul centrelor de transfuzii unde poate fi donat sânge pentru militarii și cetățenii răniți în urma atacurilor Federației Ruse asupra Ucrainei.

Prin urmare, oricine poate dona sânge, în fiecare zi, până la ora 17.30.

În România, există cel puţin 42 de locaţii în care se poate dona sânge pentru Ucraina

Ieri, 1 martie, Alexandru Rafila a declarat că, în continuarea campaniei desfăşurate de Ministerul Apărării Naţionale, Ministerul Sănătăţii sprijină campania de donare de sânge.

Am avut încă de la sfârşitul acestei săptămâni o şedinţă online cu directorul Institutului de Hematologie şi Transfuziologie şi cu directorii Centrelor de transfuzii din fiecare judeţ şi din municipiul Bucureşti. Avem cel puţin 42 de locaţii în care se poate dona sânge pentru Ucraina”, a declarat Rafila, într-o conferinţă de presă, la sediul Ministerului Sănătăţii.

Informații suplimentare despre donarea de sânge pot fi găsite aici

El a precizat că în toate centrele a fost suplimentat materialul sanitar specific necesar – reactivi, pungi de recoltare de sânge.

Există foarte multe entităţi publice şi private care doresc să ajute la prelevarea de sânge. Stabilim un procedeu foarte simplu de realizare de protocoale, astfel încât fiecare entitate care doreşte să ajute să-şi poată direcţiona angajaţii sau colaboratorii la centrele de recoltare cele mai apropiate. Institutul Naţional de Hematologie centralizează aceste parteneriate şi fiecare centru judeţean, în funcţie de locaţia operatorului respectiv, va ajuta la prelevarea de sânge”, a explicat ministrul.

Volodimir Zelenski: Moscova ţinteşte să ne şteargă istoria

Volodimir Zelenski
Volodimir Zelenski. sursa foto: observatornews.ro

Preşedintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, continuă atacurile dure împotriva lui Vladimir Putin. El a declarat miercuri că aproape 6.000 de soldaţi ruşi au fost ucişi în primele şase zile ale invaziei ruse. Puterea de la Kremlin nu va putea să cucerească ţara cu ajutorul bombelor şi al atacurilor aeriene, a declarat liderul ucrainean.

Preşedintele Ucrainei s-a adresat, miercuri dimineaţă, poporului ucrainean, armatei ruse, poporului rus şi întregii lumi.Prin intermediul unui videoclip postat pe pagina sa oficială de Facebook, Volodimir Zelenski a anunțat că „aproximativ 6.000 de ruşi au fost ucişi în primele şase zile ale invaziei Rusiei”.

„Moscova ţinteşte să ne şteargă istoria. Ei nu ştiu nimic despre Kiev, despre istoria noastră. Însă toţi au primit ordin să ne şteargă istoria, să ne şteargă ţara, să ne şteargă pe toţi”, a mai declarat liderul ucrainean în discursul video difuzat miercuri dimineaţă.

Lupte grele au avut loc marţi noaptea în estul şi sudul Ucrainei, în a şaptea zi de la începerea invaziei militare ruse în ţara vecinã. Rusia a lansat paraşutişti la Harkov, al doilea oraş important din Ucraina.

Parașutiști ruși au atacat unul dintre spitalele militare ale orașului, potrivit Agenției Independente de Informații din Ucraina și oficialilor militari ucraineni. Martorii spun că bombardamentele au fost intensificate în oraș marți. Cel puțin 21 persoane au fost ucise marți la Harkov și peste 100 au fost rănite, potrivit autorităților.

Miercuri este programată o a doua rundă de negocieri între oficialii ruși și ucraineni, după ce primele discuții dintre cele două părți, care au avut loc luni, s-au încheiat fără o concluzie concretă.

În capitala Kiev locuitorii se aşteaptã la o posibilã ofensivã.

Copiii ruşi care au protestat împotriva războiului au fost duşi cu forţa la secţie

Reprezentant Declic: “Nu mă pot gândi la altceva decât la invazia fără sens din Ucraina”

Credit foto: Declic
Credit foto: Declic

Un membru al Asociaţiei Declic a anunţat că, în cursul acestei săptămâni, a ajuns în apropierea orașului natal, situat lângă graniță.

Scopul a fost de a întâmpina o colegă activistă din Ucraina, care fugise din Kiev, împreună cu familia.

Am văzut la graniță familii sfâșiate de durere. Am văzut copii în brațele mamelor care purtau cu ele doar un mic bagaj și documente. La graniță, lucrurile au funcționat mizerabil la început, greoi, dar pentru vecinii noștri ucraineni nu mai conta decât că au ajuns cu bine în România. Mulți dintre ei au mers zeci de kilometri pe jos, ca să treacă granița. Li se citea frica pe chipuri”, se arată în comunicatul trimis de Declic.

Declic: “Împreună pentru Ucraina!

De asemenea, conform textului, amploarea efortului umanitar va fi uriașă. Vor fi impactaţi atât pentru refugiații care caută siguranță în România, Polonia sau Ungaria, cât și pentru oamenii rămași în Ucraina.

Oamenii au nevoie de hrană, de căldură, apă și locuri sigure unde să fie cazați, probabil chiar pentru luni de zile. De asemenea, ar putea avea nevoie de asistență juridică sau de îngrijire medicală.

Fond de ajutor rapid, pentru a facilita strângerea de bani pentru efortul umanitar

Mulți dintre noi deja facem fiecare ce putem. Participăm la acțiuni de solidaritate. Oferim sprijin individual pentru transport și cazare, contactăm politicienii – dar mulți dintre noi ne dorim să facem și mai mult. Cred că doar uniți putem face tot ce ne propunem”.

Declic se va asigura că donațiile strânse sunt direcționate către organizații de încredere, incoruptibile

Comunicatul mai precizează că banii vor fi direcționaţi banii din fondul de ajutor rapid către organizațiile mici din teren, care duc în Ucraina medicamente și provizii.

Reprezentanţii se vor consulta cu colegii activiști pentru a se asigura că fondurile ajung la organizațiile care îi ajută pe refugiații ucraineni cu locuri de ședere ori cu sprijin juridic sau alte lucruri esențiale.

Banii vor fi folosiți pentru medicamente, hrană și bunuri de primă necesitate. Donaţiile pot fi făcute aici

Cu toții ne simțim atât de neputincioși și ne uităm îngroziți la imaginile cu ce se întâmplă în Ucraina. Dar, dacă ne unim forțele, putem face cât mai mult cu putință pentru a ne asigura că ucrainenii nu vor fi flămânzi și nu vor sta în frig și în întuneric”, a concluzionat reprezentantul Declic.

Actori celebri, prieteni ai lui Vladimir Putin, îi cer acestuia oprirea războiului

Vladimir Putin
Vladimir Putin. Sursa foto: G4media.ro

Unii dintre cei mai cunoscuți susținători ai lui Vladimir Putin i-au cerut acestuia să oprească luptele din Ucraina. Este vorba de celebrii actori Gerard Depardieu și Steven Seagal, în timp ce regizorul Emir Kusturica a renunțat la noua funcție de șef al teatrului militar rus.

„Sunt împotriva acestui război fratricid. Eu spun ‘opriți armele și negociați”, a spus Gerard Depardieu.

Starul francez, în vârstă de 73 de ani, a mai adăugat că Rusia și Ucraina au fost întotdeauna țări surori.

Gerard Depardieu a criticat războiul „fratricid”. El i-a cerut prietenului său Putin să înceapă negocierile.

Prietenia dintre Depardieu și Putin a fost pe prima pagină a ziarelor în 2013. Actorul francez a anunțat că solicită cetățenia rusă după ce a fost criticat pentru decizia sa de a se muta în străinătate ca să nu mai plătească impozite mari.

Săptămâna trecută Gerard Depardieu lua apărarea președintelui rus, el schimbându-și radical poziția în cursul acestei săptămâni, când a criticat invazia Rusiei.

Potrivit publicației France 24, actorul a apărut la televiziunea franceză și a declarat: „Lăsați-l pe Vladimir în pace”.

Steven Seagal se roagă pentru Rusia și Ucraina

Actorul și regizorul american Steven Seagal, un alt prieten al lui Vladimir Putin, a făcut un apel la pace. El a declarat că vede Rusia și Ucraina „ca o singură familie”.

„Majoritatea dintre noi avem prieteni și familie în Rusia și Ucraina”, a spus el. „Le privesc pe ambele ca pe o singură familie și cred cu adevărat că este o entitate externă care cheltuiește sume uriașe de bani pentru propagandă pentru a provoca cele două țări să fie în dezacord una cu cealaltă”, a mai spus Steven Seagal.

Seagal a spus că se roagă ca ambele țări să ajungă la o soluție pozitivă, pașnică, pentru ca toată lumea să poată trăi în pace.

Steven Seagal este prieten cu Putin. Actorului i s-a interzis să călătorească în Ucraina din 2017.

El este trimis special în SUA al Ministerul ui Afacerilor Externe al Rusiei.

Regizorul și dramaturgul sârb Emir Kusturica, originar din Bosnia, a dat o declarație prin care dezminte numirea în funcția de șef al teatrului militar rus. El a confirmat că intenționează să regizeze doar trei piese pentru Teatrul Armatei.

Cel mai bogat rus a fost pus pe lista neagră a Uniunii Europene

Copiii ruşi care au protestat împotriva războiului au fost duşi cu forţa la secţie

Sursa foto: Twitter
Sursa foto: Twitter

Copiii din Rusia, care, alături de părinţii lor, au protestat pentru pacea din Ucraina, au ajuns în secţii de poliţie.

De asemenea, conform comunicatului făcut public de un deputat din opoziţie, cei mai mulţi copii nu au împlinit, încă, vârsta de 10 ani. Deputatul a publicat mai multe imagini pe contul de Twitter.

Copiii protestatarilor, cu vârste de sub 10 ani, au fost arestați

Deputatul de opoziție din Rusia, Ilia Iașin, a publicat imagini în care apar copii în secția de poliție și chiar în spatele gratiilor din duba poliției.

Protestele împotriva războiului s-au înmulţit în Rusia. Au avut loc multiple demonstrații de stradă, scrisori deschise, demisii, dar şi postări pe rețelele sociale.

Toți fac asta fără să-și facă griji pentru propriul viitor și amenințări”, a declarat Dmitri Muratov, editor la Novaya Gazeta, laureat al premiului Nobel pentru Pace.

Sursa foto: Twitter

În semn de protest, cei mici au ţinut în mână flori, desene şi pancarte pe care au scris “Fără război”, în rusă

Copiii au avut flori în mâini, iar o una dintre fete a ţinut un banner pe care scrie “Fără război”, în rusă.

De asemenea, protestarii au pictat, în jurul cuvintelor, mici steaguri rusești și ucrainene.
În dreapta, pe pancartă, e o mică inimă roz, cu sensul „Rusia plus Ucraina egal dragoste”. Într-o altă fotografie, copii se văd printre barele metalice din interiorul dubei. O altă poză sugerează că micuții au fost duși la o secție de poliție, informează Libertatea.

Nimic ieșit din comun: doar copii în dube cu pancarte anti-război. Asta este Rusia lui Putin, oameni buni. Trăiți aici”, a spus Ilia Iașin.

Cel mai bogat rus a fost pus pe lista neagră a Uniunii Europene

Alexei Mordașov
Alexei Mordașov. Sursa foto: Digi24

Cel mai bogat om din Rusia, Alexei Mordașov, a fost pus pe lista sancțiunilor UE. Mai mulți oligarhi ruși au fost sancționați de Bruxelles, după ce Rusia a invadat Ucraina.

Alexei Mordașov deține o treime din cel mai mare operator de turism din Europa, Tui, fiind cel mai mare acționar unic al acestuia. Oligarhul rus poate cauza probleme operatorului de turism Tui, ale cărui acțiuni sunt listate la Londra, după ce UE l-a adăugat pe lista de sancțiuni. Afacerile sale în regiune vor fi reduse drastic, deși Alexei Mordașov nu a fost sancționat în Marea Britanie.

UE și-a exprimat diverse îngrijorări în legatură cu Mordașov. Oficialii UE spun că Rossia Bank, în care oligarhul rus are un interes financiar, este „banca personală” a înalților oficiali ruși care au beneficiat de anexarea Crimeei. UE consideră că afacerile media în care a investit oligarhul rus au contribuit la destabilizarea Ucrainei prin intermediul posturilor de televiziune proruse.

Alexei Mordașov este oligarhul rus care a făcut demersuri pentru menținerea agenției de turism Tui pe linia de plutire. El a investit sume importante atunci când turismul internațional s-a blocat, în timpul pandemiei.

Uniunea Europeană i-a adăugat luni pe purtătorul de cuvânt al preşedintelui rus Vladimir Putin şi pe mai mulţi oligarhi pe lista neagră a personalităţilor sancţionate.

Cine se află pe lista neagră a UE

Pe listă se află oligarhi şi oameni de afaceri din domeniile petrolier, bancar şi financiar. De asemenea, figurează şi membri ai guvernului, militari de rang înalt şi „propagandişti care au contribuit la răspândirea propagandei antiucrainene”, a precizat UE într-un comunicat.

Igor Sechin, patronul companiei petroliere de stat ruseşti Rosneft, şi directorul general al gigantului energetic Transneft, Nikolai Tokarev, se află pe lista neagră a UE.
De asemenea, pe lista de sancţiuni se mai numără oligarhii Alişer Usmanov, Petr Aven şi Alexander Ponomarenko şi bancherul Mihail Fridman.

Măsurile restrictive luate de UE includ interdicţii de călătorie, îngheţarea activelor şi interdicţia de a pune fonduri la dispoziţia persoanelor incluse pe listă.

Universitate din Ucraina, bombardată de forţele ruse

Universitate din Ucraina, bombardată de forţele ruse

Sursa foto: Antena 3
Sursa foto: Antena 3

O universitate din Harkov a fost ţinta bombardamentelor, în noaptea de marți spre miercuri. Anunţul a fost făcut de presa ucraineană.

Conform acestui anunţ, lansat de către jurnaliştii de la Ukrinform, este vorba despre o universitate militară.

Armata rusă a bombardat Universitatea Forțelor Aeriene Ivan Kozhedub din Harkov

Reamintim că Harkov este orașul ucrainean care, de la începutul săptămânii, este ținta unor lovituri constante, potrivit platformei ucrainene Ukrinform, care citează Armata ucraineană.

Mai multe imagini făcute la sediul universităţii bombardate au ajuns în spaţiul media, iar utilizatori site-urilor de socializare au confirmat, pe platforma Twitter, că imaginile sunt reale.

Tot la Harkov, potrivit unor relatări din cursul dimineții de miercuri, citate de G4Media.ro, oficiali ucraineni au publicat filmări ce indică bombardarea clădirii departamentului regional de poliție. Aceeași sursă menționează și un anunț al armatei din Ucraina, potrivit căreia trupe aeriene ruse au aterizat la Harkov.

Alături de universitate, mai multe clădiri sunt, în momentul de faţă, în flăcări

Serviciul de Stat de Urgență a anunţat că incendiul s-a extins la clădirile de locuințe.

La fața locului au ajuns salvatorii. Încă nu se știe câte victime sunt. Informațiile sunt în curs de actualizare”, a transmis Serviciul de Stat de Urgență.

Zeci de civili au murit la Harkov. Președintele Ucrainei: “Este o crimă de război”

În cursul zilei de ieri, 1 martie, președintele Ucrainei a descris bombardamentul de la Harkov, care a ucis zeci de civili, drept o crimă de război. Nouă persoane, inclusiv trei copii, au murit luni, după ce bombe cu dispersie rusești au vizat clădiri rezidențiale.

A fost, în mod clar, o crimă de război. Oraș pașnic. Zone rezidențiale pașnice. Fără facilități militare. Zeci de înregistrări ale martorilor oculari demonstrează că nu a fost o singură salvă falsă, ci distrugerea deliberată a oamenilor. Rușii știau unde trag”, a declarat Volodymyr Zelensky.

Rămâi conectat

6,124FaniÎmi place
București
cer senin
26.9 ° C
27.8 °
26.1 °
52 %
1.8kmh
0 %
D
27 °
lun
36 °
mar
36 °
mie
32 °
J
31 °

Ultimul articol

Exclusiv Ziarul de Investigații zin.ro – ANAF a controlat în patru luni două treimi...

Două treimi dintr-un an, în patru luni Datele transmise Ziarului de Investigații de către ANAF arată că presiunea de control asupra transportului alternativ a crescut...

Sondaj CURS București: competiție strânsă. PNRR Piedone, în creștere peste scorul oficial

Competiție strânsă în Capitală, fără un lider clar Potrivit sondajului CURS București, PNL și PSD sunt cotate la egalitate, cu câte 22%, urmate îndeaproape de...

Social democrații nu vor premierul propus de PNL-USR-UDMR

Social democrații par că vor doar guvernul lor și anunță că nu sunt de acord cu ultima decizie a PNL-USR-UDMR de a susține același...