Războiul ruso-ucrainean are cu totul altă versiune în Rusia, unde oficialii de la Kremlin au decis izolarea totală a populației față de informațiile „manipulatoare” din Vest. Mai exact, Putin a promulgat vineri o lege prin care se introduc pedepse cu închisoarea pentru toți care publică „informații false” despre armată și acțiunile sale.
De asemenea, au fost prevăzute amenzi usturătoare pentru rușii care solicită sancțiuni împotriva Rusiei în urma atacării Ucrainei. Mai mult, pe lângă amenzi, „dușmanii poporului” pot primi până la 15 ani de închisoare dacă difuzează informații ce discreditează forțele armate. Aceste măsuri se aplică tuturor cetățenilor, nu doar celor din mass-media.
Totodată, Kremlinul a interzis presei să folosească alte informații decât declarațiile oficiale și a oprit folosirea cuvintelor „război” și „invazie.”
Facebook, Twitter și Youtube, interzise în Rusia
Pe lângă cenzura din presă, autoritățile rusești au decis să interzică și rețelele sociale Facebook, Youtube și Twitter, având ca plan blocarea oricărei surse de informare din exterior.
De asemenea, mai multe posturi de televiziune au decis să nu mai difuzeze în Rusia după adoptarea noilor sancțiuni împotriva mass-mediei. Printre cele mai cunoscute posturi TV se numără CNN.
„CNN își va opri difuzarea în Rusia timp în care vom continua să evaluăm situaţia şi următorii noştri paşi de parcurs mai departe”, a declarat un purtător de cuvânt al canalului american de televiziune, potrivit Digi24.
Propaganda rusească susține că Vestul este vinovat pentru război și răspândesc informații false cu scopul de a dezinforma poporul rus. În urmă cu trei zile, Rusia a închis biroul local al radiodifuzorului internaţional german Deutsche Welle și a restricționat accesul la site-ul în limba rusă a Radio Europa Liberă.
Reamintim că vineri, 4 martie, o echipă de jurnaliști de la postul britanic Sky News a fost atacată de forțele rusești. Doi dintre ei au fost împușcați: unul în spate, iar altul a primit mai multe gloanțe în armura pe care o purta. După acest incident, echipa a fost evacuată înapoi în Marea Britanie. Echipa de jurnaliști era formată din cinci persoane, iar forțele ucrainene au precizat că au fost atacați de ruși aflați în recunoaștere.
Vineri seară, președintele Volodimir Zelenski a transmis un alt mesaj lumii întregi prin care critică decizia Alianței Nord-Atlantice de a nu impune o zonă de excludre aeriană.
De asemenea, acesta a mai menționat că terorismul nuclear necesită acțiuni decisive ca răspuns, făcând referire la atacul rusesc asupra celei mai mari centrale nucleare din Europa.
„Astăzi, conducerea alianţei a dat undă verde bombardării în continuare a oraşelor şi satelor ucrainene, refuzând să stabilească o zonă de excludere aeriană. La şedinţa Consiliului de Securitate al ONU am cerut închiderea cerului deasupra Ucrainei şi lansarea unei operaţiuni pentru menţinerea păcii şi securităţii. Scopul este de a salva instalaţiile periculoase. Lumea nu trebuie să privească, ci să ajute”, a declarat șeful statului ucrainean, potrivit news.ro.
Sute de mii de oameni din toată lumea au ieșit în stradă pentru Ucraina. Zelenski, noul model pentru o generație
Totodată, Volodomir Zelenski a vorbit, prin Zoom, oamenilor ieșiți în stradă în mai multe orașe europene, care și-au arătat susținerea față de Ucraina, care de 10 zile este atacată de forțele rusești.
Liderul de la Kiev a făcut apel către cei prezenți să nu fie tăcuți, să iasă pe străzi și să susțină lupta pe care poporul ucrainean o duce împotriva Rusiei. Mai mult, acesta a mărturisit că dacă Ucraina nu va rezista, „Europa nu va rezista.”
„Dacă vom cădea noi, veţi cădea voi. Astfel că vă rog, nu fiţi tăcuţi, nu ignoraţi asta. Ieşiţi şi susţineţi Ucraina atât cât puteţi… Şi dacă noi câştigăm, şi sunt sigur că o să câştigăm, aceasta va fi victoria întregii lumi democratice. Va fi victoria libertăţii noastre. Va fi victoria luminii asupra întunericului, a libertăţii împotriva sclaviei. Dacă vom câştiga, vom deveni înfloritori ca Europa şi Europa va înflori mai mult ca niciodată după această victorie magnifică. Glorie Ucrainei!”, a concluzionat Volodimir Zelenski.
Reamintim că războiul dintre ruși și ucraineni continuă, forțele rusești fiind blocate de acțiunile ucrainenilor. Cu toate acestea, la periferia capitalei Kiev se află un convoi militar de zeci de kilometri, iar potrivit Pentagonului, în următoarele zile va ajunge în capitala Ucrainei.
Mircea Geoană a declarat, vineri seară, la B1 TV, că nu există niciun pericol după ce forțele rusești au bombardat cea mai mare centrală nucleară din Europa. Oficialul a precizat că reactoarele au fost închise în mod sigur și că nu există riscul unei explozii.
„Simpla bombardare și asaltul unei astfel de facilități este o acțiune nesăbuită pe care noi o condamnăm. Ea se coroborează cu o retorică agresivă pe care președintele Putin a adoptat-o care reprezintă o manieră neobișnuită de a exercita presiune”, a spus Geoană, potrivit stiripersurse.
Rusia a bombardat totul în Ucraina: de la spitale, la școli
Secretarul adjunct al NATO a mai precizat că Alianța nu a decretat o creștere a gradului de alertă a forțelor nucleare, după ce Putin a pus în alertă armele nucleare.
„Considerăm că fac parte din arsenalul de intimidare și de perversiune de comunicare strategică pe care Federația Rusă o exercită foarte agresiv împotriva poporului ucrainian și a opiniilor noastre publice”, e de părere Geoană.
De asemenea, acesta a spus că retorica publică a lui Putin este „nesăbuită și periculoasă”, precizând că există între puterile nucleare „punți de dialog, există linii de comunicare.”
„Din punctul de vedere al comunicării strategice, publice, președintele Putin face astfel de declarații, nu constatăm o activitate neobișnuită la nivelul forțelor strategice ale Federației Ruse. Nu sesizăm altceva decât o folosire nechibzuită și periculoasă a unei retorici. Este profund periculos, practic nu vedem lucruri care să ne îngrijoreze”, a concluzionat secretarul general adjunct al NATO.
Reamintim că cea mai mare centrală nucleară din Ucraina a fost bombardată azi –noapte de forțele rusești, un obuz lovind clădirea administrativă ce a declanșat un incendiu în incinta sitului centralei.
Chiar dacă incendiul a fost stins, iar nivelul de radiații se menține în prezent normal, Kievul i-a acuzat pe ruși pentru că recurg la „teroarea nucleară.”
De asemenea, vineri, un atac aerian rusesc asupra mai multor zone rezidențiale din regiunea Kiev a ucis cel puțin cinci persoane, dintre care trei erau copii.
Așa arată spațiul destinat parcului din zona Vitan. În loc de spații verzi, betoane
În Sectorul 3 București, numit generic „verde”, se construiește după cum dă dispoziție edilul Robert Negoiță. Este vorba despre un teren de aproape 5 ha din zona Vitan.
Peste 700 de cetățeni au semnat să se amenajeze pe această suprafață un parc, dar edilul Negoiță a dat dispoziție pentru lucrările unui ansamblu rezidențial.
Clubul Sportiv Olimpia este direct afectat, întrucât s-a intrat în mod abuziv pe terenul unei baze din Vitan. Directorul acestei instituții aflate în subordinea Ministerului Sportului, Traian Goga, a informat de urgență instituțiile statului cu privire la acțiunea ilegală, coordonată de Robert Negoiță.
„Primăria Sectorului 3 București a pătruns în mod abuziv pe terenul bazei din Vitan, care este în administrarea Clubului Sportiv Olimpia. Pentru amenajarea unor terenuri de sport s-a „luat” o fâșie de 80 de cm din terenul acestei baze sportive și 400 de mp pentru construcția unui drum de acces între Calea Drumețului și Calea Vitan.
Nu știu exact ce se construiește, nu sunt împotrivă, dar orice schimb de terenuri între Clubul Sportiv Olimpia și terțe persoane(n.rfizice sau juridice) se face prin Hotărâre de Guvern. M-am întâlnit cu domnul Robert Negoiță și am cerut să perfectăm actele, dar văd că nu a mai așteptat”, a explicat Traian Goga, reprezentantul legal al Clubului Sportiv Olimpia.
Primarul Robert Negoiță pune oamenii în pericol: „Construcția se face pe o țeavă de gaz. Muncitorii, locatarii sunt în pericol!”
Directorul Clubului Sportiv Olimpia le-a explicat consilierilor locali din Sectorul 3 că toate aceste construcții, „supervizate” de Robert Negoiță nu sunt doar ilegale, ci și periculoase.
„S-a pătruns abuziv pe terenul bazei sportive din Vitan și se fac amenajări pe o conductă de gaz. Se pune în pericol viața muncitorilor, dar și a oamenilor care locuiesc în zonă”, a menționat directorul Clubului Sportiv Olimpia, Traian Goga.
Cum s-a ajuns de la un proiect pentru parc la construcții ilegale
Edilul Negoiță, anchetat în prezent pentru fapte de corupție, nu a ținut cont de dorința oamenilor din cartierul Vitan, nici de Hotărârea Consiliului General al Capitalei, prin care această suprafața de teren, de aproape 5 ha, să se transforme în zonă verde, în parc, ci în construcții care, iată, pun în pericol viața oamenilor.
Cum se construiește ilegal în zona Vitan
În anul 2021, Consililul General al Municipiului Bucuresti a revocat dreptul de administrare pe care il avea Consiliul Local Sector 3 asupra acestui teren, dat in folosinta societății comerciale Admnistrarea Domeniului Public Bucuresti SA. (APDB SA). Inițiativa a avut-o Ana Ciceală, consilier general.
Astfel, terenul trebuia transmis către Administratia Lacuri si Parcuri Bucuresti, din subordinea PMB in termen de 60 zile, liber de sarcini.
Acest lucru nu s-a întâmplat, întrucât pe acel teren ADPB SA a început să construiască. Mai exact, este vorba despre o hală industrială, care a fost închiriată unui service auto.
Construcțiile, declarate ilegale
Construcția este ilegală, deoarece în Planul Urbanistic General(PUG) al Bucurestiului terenul figura ca spatiu verde, cu rol de parc. Prin urmare, nu se poate construi pe o astfel de suprafață. Primarul Negoiță a schimbat „din pix” încadrarea prin Plan Urbanistic Zonal(PUZ).
Ulterior, terenul a fost închiriat. Astfel, conducerea ADPB SA, la inițiativa primarului Robert Negoiță a contestat Hotărârea Consiliului General și a a cerut suspendarea acesteia. Tribunalul București, însă, a respins cererea, stipulând că nu se poate construi pe acest teren. Hotărârea instanței nu este definitivă.
ADPB SA „nu cunoaște” bine situația
Alin Panait, reprezentantul ADPB SA, a fost luat la întrebări cu privire la aceste construcții, chiar în cadrul ședinței de Consiliu Local, joi, 3 martie. Cel care a cerut explicații directe pe această temă a fost consilierul local USR, Eugen Matei.
Răspunsul a fost, mai mult, o bâlbă. S-a menționat că se va trimite un răspuns scris. Conducerea ADPB SA s-a limitat în a spune că lucrările sunt efectuate de mai multe persoane juridice, delimitându-se și de protecția muncitorilor.
„Eu sunt de câteva săptămâni aici(...)”, a spus actualul director al ADPB SA.
Consilierul local Eugen Matei a fost la fața locului
„Din vizita la fata locului, am constatat că pe acel teren pe lângă ADPB SA își mai desfășoară activități în spatiile închiriate și Direcția de Investiții și Achiziti a PS3, Direcția de Administrare a domeniului Public Sector 3 și alte firme care au spatii închiriate în imobilele de pe teren.
Din discuțiile avute cu diverși directori din cadrul Primăriei, nici unul nu își asumă lucrările de acolo, chiar dacă la fata locului au fost atât primarului în funcție, cât și city managerul, cel care este și președintele ADPB SA. Echipamentele care se afă acum pe teren sunt închiriate aparente de DADP sau de o firmă din zonă de la o societate a Primăriei Sector 3. Cu ajutorul lor vor să edifice un nou drum auto, parcări auto și 3 terenuri de sport”, a transmis consilierul local Eugen Matei.
Până la publicarea acestui articol, oficialii Primăriei Sector 3 nu au putut fi contactați, dar Ziarul de Investigații face demersuri pentru a obține explicații suplimentare.
Într-o declarație oficială, Tiraspol a cerut Republicii Moldova „rezolvarea definitivă” a conflictului transnistrean și semnarea unui acord-interstatal.
De asemenea, oficialii de la Tiraspol consideră că depunerea cererii de aderare a Moldovei la blocul comunitar european va duce la o schimbare radicală a relațiilor moldo-transnistrene, precizând că va avea ca și efect o schimbare a granițelor internaționale.
Totodată, Tiraspol acuză Chișinăul că o astfel de decizie vine în contextul unui conflict de lungă durată și nerezolvat între regiunea transnistreană și Moldova.
Moldova își dorește să facă parte din Uniunea Europeană
„Ignorarea completă a discuţiei acestei probleme în formatele de negociere existente, inclusiv platforma internaţională a „Conferinţei Permanente…”, pune capăt procesului de soluţionare, care necesită formalizare juridică internaţională urgentă”, se arată în declaraţie, potrivit stiripersurse.ro.
De asemenea, semnatarii declarației au cerut Republicii Moldova să demareze un dialog în scopul unei reglementări „civilizate” a relațiilor bazate pe existența pașnică, „de bună vecinătate a două state independente prin semnarea unui acord interstatal cuprinzător.”
Mai mult, regimul de la Tiraspol a făcut apel la ONU, OSCE, comunitatea internațională cu cererea de a recunoaște Transnistria „care există de mai bine de 30 de ani” și să „respecte dreptul poporului nistrean la autodeterminare şi să stabilească relaţii diplomatice cu Transnistria.”
Reamintim că în urmă cu o zi, Maia Sandu, alături de premierul Natalia Gavrilița și președintele Parlamentului, Igor Grosu au semnat cererea de aderare a Moldovei la Uniunea Europeană. Acesta a susținut că Moldova trebuie să își continue drumul european și să se rupă definitiv de Rusia.
„Suntem pregătiți să facem totul pentru realizarea acestui obiectiv național fundamental. Cetățenii au ales această opțiune. Ei văd viitorul țării noastre în Uniunea Europeană. Știm care sunt pașii pe care trebuie să-i urmăm și suntem pregătiți de lucru. Pas cu pas, hotărât, vom parcurge toate etapele pentru a construi viitorul prosper și pașnic al cetățenilor din Moldova”, a spus Maia Sandu.
De asemenea, și Ucraina a semnat cererea de aderare la Uniunea Europeană în timpul primelor negocieri dintre oficialii ruși și ucraineni privind încetarea focului. Oficialii europeni au anunțat că drumul Ucrainei va fi unul lung, dar nu imposibil.
Premierul Ungariei Viktor Orban a declarat că dacă un stat vrea pace, e nevoie de o putere ce vine din două surse: puterea proprie sau cea a aliaților săi.
De asemenea, oficialul a dat asigurări că securitatea Ungariei este „solidă ca betonul”, menționând că nu are nevoie de ajutorul aliaților pentru a se proteja în cazul unui conflict.
Totodată, Orban a menționat faptul că Europa se apropie de un dezastru dacă liderii „își pierd mințile” și se implică în război, afirmând că nici NATO „nu ne poate apăra de propria prostie.”
„A trimite trupe înseamnă a lua parte la război”
De asemenea, șeful Guvernului din Ungaria a mai punctat importanța neutralității, acuzând opoziția de stânga că este „pentru război”.
„A trimite arme înseamnă că toţi cei împotriva cărora vor fi folosite acele arme vor fi inamicii noştri Dumnezeu ştie câtă vreme. A oferi convoaie traversând Transcarpatia ca ţinte militare acolo unde războiul încă nu a început ar însemna a atrage războiul în zona respectivă”, e de părere Orban.
Totodată, premierul ungar a precizat că cele mai afectate țări în cazul unui război sunt cele mai apropiate de Rusia ( România, Polonia, Slovacia), afirmând că atâta timp cât conflictul se prelungește, problema devine mai mare. „De aceea susţinerea păcii este poziţia corectă pentru Ungaria”, a spus Orban.
Mai mult, șeful Guvernului de la Budapesta a criticat în termeni duri Uniunea Europeană, precizând că nu finanțează eforturile de asistență pentru fluxul de refugiați din Ucraina.
„La Bruxelles doar se vorbeşte, statele naţiune iau măsuri. (…) și Ungaria apără de ani frontiera de sud (a blocului) şi Bruxelles nu a dat niciun ban”, a declarat Viktor Orban.
Reamintim că de la începutul războiului din Ucraina, aproape 140.000 de refugiați au trecut granița în Ungaria, liderul guvernului ungar schimbându-și discursul privind această problemă.
Acesta a mai punctat că țările membre ale Grupului Visegrad, care duc „tot greul” în această perioadă pentru a primi refugiați, trebuie să își dezvolte o politică de azil comună.
Curtea de Conturi a României a anunțat că bugetul propus de primarul Sectorului 1 Clotilde Armand pentru 2022 este ilegal. Potrivit documentului, înregistrarea în contabilitate a tuturor operațiunilor derulate și achitarea prioritară a restanțelor sunt imperative.
„Art 14 (6): La elaborarea bugetelor, ordonatorii de credite și autoritățile deliberative au obligația să prevadă distinct credite bugetare pentru stingerea plăților restante la finalul anului anterior.”
De asemenea, Curtea de Conturi a mai precizat că potrivit măsurii nr 2 din decizia nr 66/25.11.2011, la întocmirea bugetului trebuie să fie prevăzute sumele pentru plata acestor facturi (restante), iar acestea nu se regăsesc în propunerea lui Clotilde pentru bugetul din acest an. Este vorba despre aproximativ 20 de milioane de euro.
Reprezentanții PNL Sector 1 susțin că au fost supuși unor presiuni politice să voteze proiecte de buget ilegale, doar pentru că la „primăria Sectorului 1 unii cred că legea este opțională.”
„PNL Sector 1 nu a cedat și nu va ceda vreodată acestui șantaj abuziv”
„Primarului Armand Clotilde are obligația de a include urgent toate datoriile primăriei în proiectul de buget și să înceteze folosirea temei refugiaților ca instrument de șantaj, precum și presiunile de orice natură, și să respecte legile acestei țări”, se arată în comunicat, potrivit ziuanews.ro.
De asemenea, Sebastian Burduja, președinte PNL Sector 1, a declarat că Armand refuză să înțeleagă faptul că „legile nu se negociază”, amintind că potrivit raportului Curții de Conturi, edilul trebuie să includă toate datoriile în buget.
„Șirul de acuzații și presiuni trebuie să înceteze imediat, iar bugetul trebuie rapid corectat. Ba mai mult, Clotilde Armand ar trebui să ne prezinte scuze public pentru circul pe care l-a făcut în ultimele săptămâni, politizând tema refugiaților. Nu există nicio șansă ca PNL Sector 1 să negocieze încălcarea legii. Sunt în joc statul de drept si democrația românească”, a declarat Burduja.
Totodată, președintele comisiei de buget din Consiliul Local al Sectorului 1 din partea PNL, Dinu Gheorghe i-a transmis un mesaj clar edilului, precizând că e timpul să lase deoparte „orgoliile” și să renunțe la încălcarea cu „bună-știință a legilor din România.”
„Nu mai există interpretări, nu mai e cazul de șantaj și presiuni. Sperăm că instituțiile abilitate se vor sesiza cu privire la aceste fapte de o maximă gravitate. Bugetul trebuie să fie legal ca să poată fi supus votului consilierilor, înainte de a vorbi despre adoptare”, a conchis Dinu Gheorghe.
Curtea de Conturi a României a confirmat ilegalitatea pe care edilul Sectorului 1 a făcut-o printr-un răspuns oficial la petiția depusă de consilierul liberal Dinu Gheorghe.
Compania Cris-Tim a sărit în ajutorul refugiaților ucraineni, donând din produsele sale oamenilor care au fugit din calea războiului.
Miercuri, 2 martie, compania a trimis un al doilea lot de produse refugiaților.
Cris-Tim a oferit mezeluri, lactate, ready-meal. În total, a fost trimisă o cantitate de peste 25.000 de kg, în valoare de aproape 260.000 de lei
Cele două transporturi de alimente au fost trimise în două direcții – unul către Ucraina, la Cernăuți (pe 28 februarie), unde a fost organizat ad-hoc un centru de colectare pe stadionul orășenesc.
Al doilea transport a ajuns în Republica Moldova, la Chișinău, unde a fost înființată o tabără de refugiați, precizează publicaţia Gândul.ro.
“Suntem mereu aproape de cei mai puțini norocoși. Îi vom așeza la masa noastră. Îi vom invita în casa noastră”
“Nu poți privi drama vecinilor noștri fără să faci ceva. Este cel mai mic gest pe care-l putem face pentru ei. Sunt femei și copii, bătrâni care s-au trezit într-o altă lume în dimineața zilei de 24 februarie. Au fost nevoiți să fugă din calea bombelor. Grupul nostru a fost mereu aproape de cei mai puțini norocoși, îi vom așeza la masa noastră, îi vom invita în casa noastră pe toți ucrainenii care au nevoie de ajutor acum”, a declarat Radu Timiș Jr., CEO al grupului Cris-Tim.
Primăria din Filipeștii de Pădure le oferă refugiaţilor cazare, pe termen nelimitat
De asemenea, în colaborare cu Primăria Comunei Filipeștii de Pădure, condusă de edilul Ciprian Morărescu, Cris-Tim va sigura masa tuturor refugiaților care vor ajunge aici, fie că sunt în tranzit, fie că vor să rămână pe o perioadă nelimitată, mai arată sursa citată.
De la începerea conflictului, în Filipeștii de Pădure au ajuns, deja, câțiva ucraneni, dar au fost doar în tranzit. Capacitatea de cazare oferită de comunitatea din Filipestii de Padure este de 50 de locuri.
“Am demarat campanii de informare, ne-am oferit sprijinul celor care centralizează locurile unde refugiații găsesc o casă și o masă. De asemenea, avem colegi care merg în vamă să vadă cine are nevoie de ajutor și să-l ofere”, au mai declarat autoritățile locale.
Președintele României Klaus Iohannis a anunțat, vineri, că starea de alertă nu va mai fi prelungită după data de 8 martie.
Acesta a amintit că odată cu ridicarea stării de alertă vor fi eliminate o serie de măsuri care au fost în vigoare până acum.
„Ultimii doi ani au adus multe provocări, care ne-au influențat în cele mai diferite moduri(…) O perioadă de mari sacrificii pentru români, dar, în același timp, o perioadă în care am descoperit noi valențe ale solidarității, ale spiritului civic, ale dedicării și implicării”, a spus Iohannis, potrivit Digi24.
„Astăzi putem vorbi de o nouă etapă”
De asemenea, șeful statului a mai precizat că finalul acestui val pandemic reprezintă o nouă etapă, iar fără intervenția autorităților, gestionarea acestei crize „istorice” ar fi fost imposibilă. Mai mult, Iohannis a avut cuvinte de laudă la adresa populației, precizând că majoritatea au înțeles și respectat regulile impuse.
„Doresc să mulțumesc încă o dată și medicilor, asistenților medicali, infirmierilor, farmaciștilor și tuturor celor care au fost permanent în prima linie în lupta cu virusul și au făcut dovada dedicării și a profesionalismului desăvârșit”, a declarat Iohannis.
Totodată, președintele României a adăugat că pandemia a reușit să ne aducă mai aproape, prin ajutorul pe care l-am oferit oamenilor din jurul nostru, iar colaborarea europeană și internațională a permis înțelegerea mai aprofundată a acestui virus nou.
De asemenea, Iohannis e de părere că pandemia de Covid-19 ne-a învățat să prețuim mai mult sănătatea, să luam decizii mai bune și să ne respectăm mai mult. Cu toate acestea, Iohannis a îndemnat populația să rămână vigilentă, menționând faptul că obiceiurile de prevenție trebuie menținute.
„Chiar dacă sunt semne îmbucurătoare că am intrat într-o fază descendentă, este la fel de important să continuăm să ne vaccinăm și să ne protejăm, fiindcă cel mai probabil va trebui să trăim cu acest virus”, a spus șeful statului.
În încheierea mesajului său, Iohannis a precizat că e nevoie de o investiție masivă în sistemul sanitar pentru a putea face față oricărei provocări.
„Pandemia ne-a arătat că sănătatea trebuie tratată întotdeauna ca o prioritate și din punctul de vedere al creșterii investițiilor, dar și al regândirii unor mecanisme, astfel încât sistemul sanitar să fie unul echitabil și capabil să răspundă eficient unor situații limită. Vă mulțumesc și vă doresc multă sănătate!”, a conchis șeful statului.
Întâmplarea face ca acesta să fie cunoscut pentru poziția fățiș anti-PSD.
La fel de întâmplător, dacă intrați pe site, veți vedea știri. Știri care vorbesc despre situația din Ucraina, despre război, despre victime. N-o să găsiți, în schimb, propagandă pro-rusă.
Cu toate acestea, site-ul a fost închis, aseară.
”Domeniulaktual24.ro a fost anulat brusc și absolut fără nicio explicație, în această seară. Ulterior, a apărut un comunicat al Directoratului Național de Securitate Cibernetica cu o listă de site-uri rusești de propagandă interzise pentru fake news în care a fost băgat și aktual24.ro.”, scria, aseară, pe Facebook, jurnalistul independent Ovidiu Albu.
De menționat e faptul că pe 28 februarie, când a fost făcută publică lista cu site-uri cu fake news-uri pro-Rusia, Aktual24 nu apărea acolo. A devenit, cumva, pro-rus în câteva zile.
Aktual24 – reactivat cu puțin timp în urmă
Aproape o zi mai târziu, după discuții cu ROTLD, cu purtătorul de cuvânt al Guvernului și ANCOM, site-ul a fost deblocat.
Între timp, a fost sărbătoare la România TV, site cunoscut, de altfel pentru simpatiile pesediste. Nu de alta, da` nu mai puteau de bucurie că pot trasa o legătură între ruși și Clotilde Armand. Mă-ntreb dacă vor reveni cu dezmințire la discuții. Să zică, măcar, că Aktual24 a fost închis pe nedrept, iar ”propaganda pro-rusă”, pentru care a fost închis, nu există.
”Guvernul să își facă datoria, după Aktual24 să închidă și G4Media.ro!”, a fost mesajul liderului AUR.
Să fie, oare, o coincidență faptul că cele două publicații nu-l ridică în slăvi? Sau că-i consideră partidul drept extremist? Nu, în niciun caz nu are cum să fie asta! Doar suntem obiectivi, nu-i așa?
Alte site-uri, pline de propagandă pro-rusă, rulează, în continuare, bine mersi
De exemplu, site-ul Incorect Politic.
Pro-rus, pro-AUR, naționalism extrem, dezinformare, toate într-un ghiveci frumos împachetat. În ciuda tuturor acestor evidențe, site-ul funcționează fără probleme. Pe el nu s-a găsit nimeni să-l bănuiască de propagandă sovietică.
Naționalisti.ro funcționează, la fel, fără probleme, în ciuda discursului cel puțin instigator. Vesti din Rusia, aidoma. Iurie Roșca punct md – nu e picat, nu pare să deranjeze pe nimeni ideile pe care le lansează acolo.
Multiple pagini de Facebook, a căror unică activitate e să dezinformeze și să vorbească despre glorioasa Rusie și salvatorul Putin sunt, în continuare, active.
Dar, da, Aktual24 era problema. Nu știu cum s-o fi strecurat printre site-urile de propagandă din listă. Nici măcar nu vreau să-mi fac scenarii. Important e că, până la urmă, l-au repus în funcțiune. Prevăd niște fețe lungi în seara asta, la auzul veștii.
În contextul evenimentelor recente din Ucraina, Astra Film Festival lansează programul special “Acțiune prin non-ficțiune pentru Ucraina”.
Conform anunţului publicat de reprezentanţi, publicul din toată țara va avea acces la filme documentare care prezintă povești reale din țara vecină, atât de greu încercată de război.
Astra Film Festival: “Să ajuți înseamnă și să arăți adevărul. Iar filmul documentar arată întotdeauna adevărul”
“Astra Film vă invită să intrați pe platforma www.astrafilm.ro și să vizionați filme care prezintă povești din viața ucrainenilor, așa cum sunt ei, cu aspirațiile, credințele și determinarea lor”, se arată în comunicatul publicat pe pagina de Facebook.
Un bilet costă 2 euro. Banii strânși în această campanie vor fi donați către cauze umanitare menite să vină în sprijinul poporului ucrainean.
Programul include trei filme:
🎥“The Distant Barking of Dogs”, de Simon Lereng Wilmont (2019).
Sumele adunate din vânzarea biletelor vor merge către UNICEF Romania.
Și două documentare ale regizoarei ucrainene Alina Gorlova, care a ales să rămână în aceste zile la Kiev ca să se implice în acțiuni umanitare, alături de organizații de voluntari. Sumele adunate din vânzarea biletelor pentru:
🎥 “The rain will never stop” (2022)
🎥“No obvious signs” (2018)
Sumele adunate din vânzarea biletelor vor fi trimise, integral, regizoarei din Ucraina
Astra Film Festival este festivalul internaţional de film documentar din Sibiu (România), cu o solidă reputaţie, dedicat în mare parte documentarului creativ din regiunea central şi est europeană, a fost înfiinţat în 1993, iar acum este cel mai longeviv festival internaţional care se desfăşoară în România.
Jens Stoltenberg, secretarul general al NATO, a declarat, după reuniunea extraordinară a miniștrilor de Externe din statele membre la Bruxelles, că Rusia a adus armament greu în Ucraina, precizând că zilele viitoare va fi și mai rău, armta rusească încercând să cucerească orașele-cheie din Ucraina.
De asemenea, oficialul a afirmat că „acesta este războiul lui Putin”, el fiind cel care l-a plănuit și executat.
„Îi cerem lui Putin să oprească războiul, să retragă trupele din Ucraina fără nici o condiție. Am întărit defensiva NATO pe uscat, în aer și pe mare. Vom continua să facem tot ce e nevoie pentru a apăra fiecare centimetru din teritoriul statelor NATO”, a spus Stoltenberg.
„Avem responsabilitatea ca războiul să nu se răspândească dincolo de granițele Ucrainei”
Șeful NATO a afirmat că pentru rezolvarea acestui conflict e nevoie de dialog diplomatic, precizând că Putin nu a reușit să dezbine statele aliate, din contră, au devenit mai unite „ca niciodată.”
„Am decis să creștem cooperarea cu Suedia și Finlanda. Luăm în calcul să ajutăm țări precum Georgia și Bosnia Herțegovina. Nu am luat o decizie finală, dar am discutat despre modul în care le putem ajuta să își întărească instituțiile.”, a mai spus șeful NATO.
De asemenea, acesta a mai spus că nu vor exista avioane și trupe NATO în Ucraina, iar liderul de la Kremlin a subestimat forța de răspuns a armatei ucrainene.
„Salut curajul poporului ucrainean care se împotrivește invaziei ruse. (…) Impunerea unei no-fly zone ar însemna trimiterea de avioane NATO și doborârea avioanelor ruse deasupra Ucrainei, ceaa ce ar duce la un război generalizat în Europa. De aceea am luat această decizie dureroasă”, a declarat Stoltenberg, potrivit Digi24.
În încheierea mesajului său, secretarul general al NATO a cerut Rusiei să se angajeze în negocieri diplomatice pentru a găsi soluții și a pune capăt războiului ce durează de nouă zile.
„NATO nu este parte în acest conflict. Dacă NATO s-ar implica în conflict, am vedea și mai mulți civili uciși”, a conchis Stoltenberg.
Alertă din nou astăzi, la primele ore ale dimineții, din cauza a noi atacuri cu drone rusești la granița țării noastre.
Conform Ministerului Apărării Naționale,...
Ambasadorul României la Moscova, Cristian Istrate, a fost chemat la Ministerul rus de Externe, în urma deciziei președintelui Nicușor Dan de a-l declara pe...
Utilizăm cookie-urile pentru a vă oferi cea mai bună experiență pe site-ul nostru. De asemenea, utilizăm cookie-uri pentru a optimiza funcţionalitatea site-ului web, pentru a îmbunătăţi experienţa de navigare si integrarile cu reţele de socializare.