30.3 C
București
luni, 22 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 544

Controversatul Ordin al Ministrului Educației: Locuri bugetate pentru studenții din Ucraina vs studenți din România: „Ne-am angajat ca să nu murim de foame și să ne continuăm studiile”

sursă foto: pixabay.com

Mulți dintre studenții din România sunt revoltați. Sunt sărăci, fac eforturi să-și plătească studiile, chiria, să participe la activități specifice vârstei lor, dar care au rolul de a-i „forma” ca adulți în toată regula.

Recent, Liga Studenților Iași a anunțat că ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, a fost reclamat la DNA. Tinerii spun că a creat un haos în sistemul universitar, chemând studenții la cursurile cu prezență fizică în ultimele patru luni ale anului(n.r. an universitar).

Ce a însemnat acest lucru pentru studenții români(?): lipsa locurilor de cazare, lipsa banilor pentru chirie, cheltuieli inutile, schimbare bruscă a programului de lucru având în vedere că mulți dintre ei s-au angajat în orașele natale, pentru a supraviețui și pentru a face față cheltuielilor necesare facultăților.

Mulți studenți nu au încă cazare și riscă să acumuleze absențe și să rămână cu restanțe, fiind astfel în risc de abandon universitar. Cine poate scoate peste 300 de euro din buzunar peste noapte după doi ani cu economia închisă?”, au menționat studenții români, cu doar o zi înainte de a protesta față de decizia Ministerului Educației, de a reveni la cursuri fizice.

Ulterior, ministrul Educației a cedat. După protestele studenților din toată țara, a lăsat universitățile să decidă cum vor ține cursurile. De altfel, așa prevede și legea: universitățile au autonomie și pot decide asupra programului.

Demersul nostru nu este unul de susținere a școlii on-line și de combatere a întoarcerii la normalitate, ci de protejare a predictibilității, stabilității și securității raporturilor juridice în actul educațional, venind în ajutorul studenților care au într-adevăr nevoie de soluții, nu a celor care preferă învățământul on-line din comoditate”, a transmis Liga Studenților Iași.

Controversatul Ordin al Ministrului Educației: Locuri bugetate pentru studenții din Ucraina vs studenți din România: „Ne-am angajat ca să nu murim de foame și să ne continuăm studiile”

Chiar dacă a „cedat” în urma presiunii, iar rectorii mai multor universități i-a lăsat pe studenți să finalizeze cursurile online, ministrul Cîmpeanu tot a intrat în dizgrația studenților din România.

Imagine de la protestele studenților români. sursă foto: Facebook-Liga Studenților Iași

El a decis ca studenții refugiați din Ucraina să vină la univeristățile din România, pe locurile bugetate(n.r finanțate) de Ministerul Educației sau din alte surse. Decizia se aplică doar studenților ucrainieni, nu și în cazul altor refugiați. Este vorba despre Ordinul 3.325/2022 pentru completarea anexei PME 5.140/2019 pentru aprobarea metodologiei privind mobilitatea academică a studenților.

Potrivit acestuia, „în anul universitar 2021 – 2022 și 2022 – 2023, prin excepție de la prevederile alineatului 3, studenții, cetățeni ai Ucrainei, pot beneficia de finanțare de la bugetul de stat sau din alte surse, prin Ministerul Educației și respectiv instituțiile de învățământ superior, conform articolului 224 al Legii 1/2011 a educației naționale, cu modificările și completările ulterioare”.

Discriminare? Student român: „Ne-am angajat ca să nu murim de foame și să ne continuăm studiile”

Potrivit ministrului Educației, Sorin Cîmpeanu, doar refugiații din Ucraina beneficiază de acest „privilegiu”. În România, sunt refugiați și din alte țări, precum Agfanistan. În cazul acestora, statul român a transmis în vara anului 2021 că „nu are suficiente spații de cazare”.

Ceilalţi refugiaţi care nu sunt cetăţeni din Ucraina nu vor beneficia de finanţarea de la bugetul de stat, dar vor putea să urmeze în condiţiile pe care le-am precizat cursuri universitare în România”, a spus ministrul Cîmpeanu.

De ce doar pentru refugiații din Ucraina? 5000 de studenți refugiați vs 8000 de locuri bugetate

Nu suntem inumani, dar știe domnul Cîmpeanu câte sacrificii fac studenții români, chiar și cei emeriți?! Ne-am angajat ca să nu murim de foame și să ne continuăm studiile, a declarat Leonard Matei, student la Universitatea București, pentru Ziarul de Investigații.

Fără acte(…) să zicem, că e situația asta de criză. Dar, de ce nu scot locuri pentru ei sub forma de burse doar cât să nu piardă anul universitar. Cum să dai ordin până în 2023? Ce facem, ne mutăm noi în Ucraina sau cum?”, s-a arătat revoltată și Daniela Buzea, masterandă la Academia de Studii Economice, pe un grup de socializare destinat studenților.

Potrivit ultimelor date transmise de autoritățile din România, peste 5000 de studenți din Ucraina s-au refugiat în România.

În anul univeristar 2020-2021, au fost 8000 de locuri finanțate de la bugetul de stat pentru studenți.

Ziarul de Investigații va reveni cu un punct de vedere al Consiliului Național de Combatere a Discriminării, pe această temă.

O căprioară a fost surprinsă într-o pădure de stat, localizată în Caraș-Severin

Captură video: Facebook/Romsilva
Captură video: Facebook/Romsilva

Regia Națională a Pădurilor a publicat ieri, 25 martie, un videoclip în care o căprioară este surprinsă, preț de jumătate de minut, într-o pădure de stat.

Pădurea este administrată de Ocolul Silvic Teregova, iar imaginile cu căprioara au ajuns în spațiul media, printr-o filmare realizată de Petru Stoicănescu, din cadrul Romsilva.

Filmarea în care o căprioară este surprinsă în pădure a adunat peste 37.000 de vizualizări

Filmarea cu momentul inedit a fost publicată de Romsilva pe o rețea de socializare online, spre încântarea internauților.

Căpriorul și femela sa, căprioara, au habitatul în zonele de șes și de deal, preferând pădurile de foioase sau amestec de foioase și rășinoase. Au o lungime de peste un metru, o înălțime de circa 70 de centimetri, picioarele lungi și subțiri terminate în copite mici și alungite, iar culoarea blănii variază în funcție de anotimp”, au scris, pe contul de Facebook, reprezentanții de la Romsilva.

Căprioarele se hrănesc, în principal, cu frunze, dar mănâncă și muguri, ghindă, jir, lucernă, trifoi și rugi de mure, precizează publicația Descoperă.ro.

Pădurile administrate de Ocolul Silvic Teregova asigură faunei condiții bune de liniște, hrană și adăpost, necesare unui habitat sănătos, a mai transmis Romsilva.

Regia Națională a Pădurilor Romsilva administrează, prin Direcția Silvică Caraș – Severin, aproape 350.000 de hectare păduri, prin intermediul a 17 ocoale silvice. Din acestea, 24.685 de hectare sunt administrate de Ocolul Silvic Teregova.

Într-o postare publicată în data de 16 martie, reprezentanţii Parcului Natural Apuseni au încântat internauţii cu un videoclip în care a fost surprinsă o pisică sălbatică.

Pisica se afla la pândă şi s-a lăsat filmată de camerele de supraveghere amplasate în pădurile din Parcul Natural Apuseni.

Parte din hainele donate către refugiații ucraineni sunt rupte și murdare: ”Vă rugăm să nu mai trimiteți lenjerie intimă purtată!”

Sursă foto: Facebook/”Uniți pentru Ucraina”
Sursă foto: Facebook/”Uniți pentru Ucraina”

Voluntarii fac un nou apel către românii dornici să-i ajute cu haine sau diverse produse pe refugiații ucraineni.

Oamenii care sortează articolele vestimentare insistă ca aceste donații să fie lucruri de calitate și nu haine ce trebuie să ajungă la gunoi.

Îngreunați de o muncă suplimentară, voluntarii au scris, din nou, în grupul de Facebook ”Uniți pentru Ucraina”, implorându-i pe români să reconsidere și să doneze produse cu adevărat folositoare pentru refugiați.

Bătaie de joc: Refugiații ucraineni primesc lucruri de care unii români se descotorosesc și haine care trebuie să ajungă la gunoi. Printre aceste articole, se numără și piese murdare de lenjerie intimă

Într-o postare publicată pe grupul de Facebook, o voluntară a ținut să precizeze că unii români donează articole vestimentare ce trebuie, efectiv, aruncate.

Femeia face apel către solidaritate, precizând că este nevoie de un număr mai mare de voluntari.

Azi am fost la Romexpo să ajut la sortarea lucrurilor trimise deja. Printre voluntari am văzut și mulți ucraineni, foarte harnici. Din păcate, multe din lucrurile trimise nu pot fi oferite refugiaților, deoarece erau rupte, învechite, murdare. Fac un apel din inimă. Donați lucruri bune, nu lucruri pe care ați fi vrut sa le aruncați oricum! S-au strâns saci întregi de haine ce trebuie efectiv aruncate. Nu mai trimiteți lenjerie intimă purtată, vă rugăm!

E nevoie în continuare de voluntari și în zilele următoare”, se arată în postarea publicată pe contul de Facebook ”Uniți pentru Ucraina”.

Primăria Capitalei caută voluntari pentru centrul de refugiaţi de la Romexpo

Primăria Municipiului Bucureşti a anunţat, în data de 22 martie, că este de voluntari pentru centrul privind refugiaţii ucraineni amenajat în Romexpo.

În postarea publicată pe grup, voluntarii au menționat că refugiații din Ucraina pot veni la Romexpo pentru a alege haine, încălțăminte sau jucării. De asemenea, există și mâncare neperisabilă sau alte bunuri de igiena personală.

Unii ajută, în timp ce alţii fac curăţenie în dulap. Unii români vor doar să scape de articolele de vestimentaţie nefolositoare, mucegăite, uzate sau nespălate

Nu este pentru prima dată când voluntarii insistă asupra calității produselor donate.

La începutul lunii martie, mai multe persoane au precizat, tot prin intermediul Facebook, că în pachete găsesc şi lucruri inutile. Articolele erau uzate, nespălate sau mirosind a mucegai.

Angajarea refugiaților ucraineni nu îi va afecta pe românii care caută un loc de muncă

Foto: Pixabay
Foto: Pixabay

Angajarea cetăţenilor străini nu va crea probleme românilor aflaţi în căutarea unui loc de muncă, zeci de mii de posturi fiind libere la acest moment, a explicat secretarul de stat din cadrul Ministerului Muncii, Cristian Vasilcoiu. Peste 720 de cetăţeni ucraineni au înregistrat contracte de muncă în România în ultima lună de zile, a declarat secretarul de stat din cadrul Ministerului Muncii, Cristian Vasilcoiu. El a mai precizat că peste 350 de ucraineni s-au înregistrat la agenţiile județene pentru ocupare a forţei de muncă pentru a primi consiliere în vederea găsirii unui loc de muncă.

Refugiații se pot angaja mai repede

Guvernul a suplimentat, prin hotărâre de guvern, de la 50.000 la 100.000 contingentul de lucrători non-UE care pot fi angajaţi pe piaţa muncii din România.

Potrivit secretarului de stat, 143 de companii care activează în România şi-au exprimat disponibilitatea de angaja inclusiv cetăţeni veniţi din Ucraina. Angajatorii pun la dispoziţie un număr de 3135 de locuri de muncă, care nu sunt dedicate special cetățenilor ucraineni.

„În centrele noastre au beneficiat de îngrijiri şi servicii sociale 787 de vârstnici ucraineni şi însoţitorii acestora, iar 65 sunt încă în centre, cărora li se adaugă 46 de adulţi cu dizabilităţi, dintre care 16 cazaţi încă”, a adăugat el.

Vasilcoiu a menţionat că numărul cetăţenilor ucraineni care au intrat în România în ultima lună a ajuns la 563.610.

Formalităţile de angajare ale refugiaților au fost simplificate, ținând cont de faptul că ei nu au posibilitatea să aducă cazierul judiciar sau documente care să ateste vechimea în muncă. De asemenea, în unele cazuri, cei care se angajează nu au posibilitatea de a demonstra cu acte calificarea, dar pot face acest lucru susţinând o probă practică la angajare.

La nivel naţional, 4300 de firme oferă 33.800 de locuri de muncă. Rata șomajului este „la un minim istoric”, susține secretarul de stat. Astfel, rata şomajului este 2,67%, în timp ce media ratei şomajului a fost, anul trecut, de 2,69%.

Numărul cazurilor de infectare cu COVID este în creştere în România

Numărul cazurilor de infectare cu COVID este în creştere în România

Alexandru Rafila (captură video)

România se află „pe un trend crescător” privitor la cazurile COVID-19, a anunțat ministrul Sănătății, Alexandru Rafila. Ministrul a mai declarat că „e clar că există o transmitere susţinută în comunitate, în continuare”.

Testarea rămâne importantă, susține ministrul Sănătății, care a mai precizat că „dacă lăsăm garda jos pierdem controlul, nemaiştiind ce se întâmplă în realitate”. Ministrul afirmă că este mai puțin important numărul persoanelor spitalizate decât situația existentă în spitale.

„Ne găsim, la fel ca şi multe alte ţări din Uniunea Europeană, pe un trend crescător. Am crescut de la 0,72 la 1,13 rata de reproducere bazală. Ieri era 1,11, astăzi este 1,13. E clar că există o transmitere susţinută în comunitate, în continuare. Deocamdată nu observăm modificări la nivelul numărului de persoane spitalizate şi până la urmă asta ne interesează: ne interesează mai puţin numărul de cazuri înregistrat, cât situaţia spitalelor. Avem 2.775. cred că, de persoane care sunt internate în spital, iar numărul de cazuri în secţiile de terapie intensivă reprezintă 25% ,  în jur de 450 de persoane. Respectiv 25% din numărul de paturi care au fost alocate pentru pacienţii COVID”, a afirmat Alexandru Rafila.

 Alexandru Rafila susține că  există teoretic pericolul unui vou val al pandemiei, deoarece este vorba de un virus care este cunoscut insuficient încă şi care produce surprize. Potrivit ministrului Sănătății,  „nu discutăm în momentul de faţă despre un nou val, discutăm despre acelaşi val cinci”.

Situaţia trebuie monitorizată în continuare, susține ministrul Sănătății.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 3.100 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 625 mai puține față de ziua anterioară. 383 dintre cazurile noi sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 90 de zile după prima infectare.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 245 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.

În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 2.667, cu 104 mai puțin față de ziua anterioară. De asemenea, la ATI sunt internate 399 persoane, cu 16 mai puțin decât în ziua anterioară.

Dintre cei 399 pacienți internați la ATI, 351 sunt nevaccinați. Din totalul pacienților internați, 198 sunt minori.196 sunt internați în secții, cu 12 mai puțin decât în ziua anterioară și 2 la ATI, la fel ca în ziua anterioară.

Andrei Baciu: Milioane de doze de vaccin nu au fost nefolosite

Andrei Baciu: Milioane de doze de vaccin nu au fost nefolosite

Andrei Baciu (Curs de guvernare)

În România au rămas milioane de doze de vaccin nefolosite, a declarat secretarul de stat în Ministerul Sănătății, Andrei Baciu.

„Comisia Europeană a făcut acorduri cu cele șase companii. Norocul a făcut ca cinci din șase să facă vaccinuri eficiente. S-au luat 4 miliarde de doze la nivel european, astfel încât oricare ar fi scenariul, populația europeană să aibă acces prioritar la vaccin. (…) Noi am amânat livrarea dozelor atunci când am constatat că aveam stocuri suficiente. De asemenea, s-au făcut și diverse acte de vânzare sau de donație. Sunt multe exemple, iar cel mai important au fost distribuite doze de vaccin către Republica Moldova”, a mai spus secretarul de stat în Ministerul Sănătăţii.

Potrivit acestuia, Platforma RO Vaccinare va fi transferată către Ministerul Sănătăţii şi va continua să funcţioneze şi să furnizeze toate informaţiile legate de imunizarea anti-COVID.

Comitetul Naţional de Coordonare a Activităţilor privind Vaccinarea împotriva SARS-CoV-2 (CNCAV) va fi desfiinţat, a anunțat  secretarul de stat în Ministerul Sănătății, Andrei Baciu. El a precizat că românii se vor putea vaccina la medicul de familie. El a declarat că în prezent există 227 centre de vaccinare active.

„Desființarea CNCAV este un moment important. Vaccinarea va continua pentru cei care vor dori să se vaccineze, dar se va face transferul de la o campanie către o activitate clasică de vaccinare. Dar procesul în sine va continua. În momentul de față avem 227 de centre active și suplimentar avem posibilitatea să ne vaccinăm și la medicii de familie. Transferăm activitatea de vaccinare la medicii de familie. Noi o să pregătim o hartă unde să fie toate adresele și toate locațiile. Nu va fi nevoie să te vaccinezi la propriul  medic de familie, dacă medicul tău de familie nu vrea să facă vaccinul antiCovid”, a spus Andrei Baciu.

Secretarul de stat în Ministerul Sănătăţii a precizat că în prezent nu mai este nevoie de o campanie de vaccinare desfășurată la nivel național.

nImunizarea împotriva Covid-19 continuă. Andrei Baciu vine cu precizări

Klaus Iohannis: Sunt necesare soluții europene pentru reducerea efectelor negative ale prețurilor ridicate la energie

Klaus Iohannis (captură video)

Este nevoie de soluții europene care să atenueze efectele negative ale prețurilor ridicate la energie asupra consumatorilor, a declarat președintele Klaus Iohannis la reuniunea Consiliului European de la Bruxelles. Parteneriatul UE-SUA trebuie consolidat în continuare, nu numai în ceea ce privește reacția față de agresiunea Rusiei în Ucraina, ci și pe alte subiecte de interes comun, a mai declarat președintele Klaus Iohannis.

Președintele a apreciat prezența omologului său american, Joe Biden, la summit. „Ca o dovadă concretă a importanței strategice a parteneriatului UE-SUA, precum și a unității și a coordonării strânse, subliniind că această coordonare trebuie să continue și să fie consolidată, nu numai în ceea ce privește reacția față de Rusia, ci și pe alte subiecte de interes comun, pentru a proteja comunitatea de valori din care facem parte”,  se arată în comunicatul Administrației Prezidențiale.

În domeniul energiei, Consiliul European a reiterat decizia de a elimina cât mai curând posibil dependența UE de importurile de gaz, petrol și cărbune din Rusia, subliniind importanța planului pe care Comisia Europeană îl va propune, până la sfârșitul lunii mai 2022, în sprijinul îndeplinirii acestui obiectiv. Planul va trebui să țină cont de circumstanțele naționale ale statelor membre și dreptul acestora de a-și stabili mixul energetic.

Liderii europeni au discutat modalitățile prin care pot fi sprijiniți, pe termen scurt, consumatorii cei mai vulnerabili și întreprinderile europene, în contextul menținerii unor prețuri ridicate la energie, situație agravată şi de conflictul din Ucraina.

Șefii de stat și de guvern au solicitat Comisiei Europene și Consiliului să se consulte cu actorii din sectorul energetic pentru a evalua în ce măsură propunerile de opțiuni prezentate de Comisie, inclusiv cea vizând plafonarea prețului, ar putea contribui la reducerea prețului gazelor naturale.

Comisia Europeană a exprimat disponibilitatea de a evalua, în regim de urgență, compatibilitatea măsurilor temporare luate de statele membre pe piața de energie electrică.

Ce a solicitat Klaus Iohannis

Klaus Iohannis a evidențiat necesitatea reducerii dependențelor energetice față de Rusia, a diversificării surselor şi rutelor de aprovizionare cu energie, precum şi a finalizării interconectărilor energetice la nivelul statelor membre UE.  El a subliniat relevanța valorificării rezervelor de gaze naturale din Uniunea Europeană, a importurilor de gaz natural lichefiat și de hidrogen, precum şi importanța utilizării energiei provenite din surse regenerabile și a celei nucleare.

 Iohannis a evocat sprijinul pentru parteneriatul strategic dintre UE și Azerbaidjan, operaționalizarea rapidă a Coridorului sudic de gaze și includerea în acest coridor a proiectului BRUA (Bulgaria-România-Ungaria-Austria).

Cu privire la subiectul prețurilor ridicate la energie, șeful statului a cerut identificarea de soluții europene care să atenueze efectele negative ale prețurilor ridicate la energie asupra consumatorilor europeni şi asupra competitivității companiilor europene. Johannis a arătat în intervenția că soluțiile trebuie identificate și aplicate de acum.

Cu privire la funcționarea pieței, președintele României a susținut că soluțiile europene de optimizare ar trebui să vizeze decuplarea prețurilor energiei electrice de prețul gazului, pentru a evita efectul de contagiune și a invitat Comisia Europeană să prezinte propuneri în acest sens.

Traian Băsescu, internat la spital din cauza unor probleme de sănătate

Ora Pământului 2022, marcată sâmbătă în toată lumea

Ora Pamintului
Ora Pământului . sursa foto: wikipedia

Ora Pământului 2022, Earth Hour, este marcată anul acesta pe data de 26 martie, începând cu ora locală 20.30, diferenţele fiind date de fusul orar. Aceasta este cea mai mare manifestare voluntară de mediu din istorie, organizată la nivel mondial. Ora Pământului se desfăşoară anual, în ultima sâmbătă din luna martie, şi se adresează atât cetăţenilor cât şi instituţiilor publice din toate domeniile de activitate. Prima ediţie a evenimentului a avut loc în 2007, la Sydney, în Australia, înregistrându-se participarea a 2,2 milioane de oameni.

Pe site-ul evenimentului, organizatorii prezintă diverse idei pentru marcarea evenimentului, cum ar fi oprirea iluminatului casnic pentru o oră în intervalul stabilit, conectarea online la unul dintre fluxurile live din timpul nopţii ale www.earthhour.org, înregistrarea unui mesaj digital, împărtăşirea unei experienţe în timpul acordat evenimentului. De asemenea, este recomandată folosirea reţelelor sociale pentru a aduce informaţii despre Ora Pământului prietenilor, familiei şi comunităţii,  folosirea hashtag-ului #EarthHour (@EarthHour pe Facebook şi Twitter, @EarthHourOfficial pe Instagram) pentru împărtăşirea postărilor şi poveştilor de pe propriile reţele de socializare.

Lumini stinse în toată lumea

Prin organizarea acestui eveniment, numit Ora Pământului, se urmăreşte stimularea impulsului de a conecta oamenii cu Pământul pentru menţinerea climei în limitele normale. Energiile fosile, cărbune, gaz, petrol , utilizate în producerea electricităţii, produc trei sferturi din emisiile de gaze cu efect de seră, care conduc la încălzirea climatică.

Organizatorii au marcat acest eveniment de-a lungul anilor, prin stingerea luminilor pentru o oră în construcţii emblematice. Turnul Eiffel, Primăria, Catedrala Notre-Dame, Arcul de Triumf şi Piaţa Concordiei din Paris, Turnul Belem şi mănăstirea Jeronimos din Lisabona, Palatul Westminster, Palatul Buckingham, Turnul Londrei, din Londra. De asemenea, au fost stinse luminile la fântâna din Geneva, catedralele din Lausanne şi Fribourg, castelul din Chillon, clădirile din jurul Pieţei Roşii din Moscova şi o parte din incinta Kremlinului, turnurile gemene din Kuala Lumpur (Malayezia),  Burj Khalifa din Dubai (Emiratele Arabe Unite).

Biodiversitatea la nivel planetar este într-o situaţie de criză. Numeroase specii sălbatice sunt ameninţate cu dispariţia,  majoritatea ecosistemelor fiind degradate într-o asemenea măsură încât nu mai pot funcţiona la capacitate maximă. Biodiversitatea oferă o gamă largă de servicii ecosistemice de care depinde întreaga omenire, cum ar fi  hrana, apa dulce, polenizarea.  Natura stă la baza unei planete sănătoase. Numai prin conservarea şi protejarea biodiversităţii, prin politici şi o legislaţie bine stabilită se pot reduce schimbările climatice, potrivit earthhour.org.

Ministrul Mediului, Tanczos Barna: Anul acesta înregistrăm un număr record de incendii de pădure

Alexandru Rafila: Dorim să începem distribuirea comprimatelor de iodură de potasiu către populaţie

Iodura de potasiu
Iodura de potasiu. Sursa foto: observatornews.ro

Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rafila afirmă că se dorește distribuirea de pastile cu iodură de potasiu populaţiei în cel mai scurt timp. Românii vor putea astfel să le aibă la dispoziție dacă va fi nevoie. „Lucrul ăsta nu trebuie interpretat într-un registru al panicii”, ci ca pe un gest de precauţie, a declarat Alexandru Rafila.

„E foarte posibil să nu trebuiască să le utilizăm niciodată, e chiar probabil să nu trebuiască să le utilizăm, dar pe de altă parte nici nu are rost să excluzi total o astfel de eventualitate”, a declarat Alexandru Rafila. Ministrul a mai precizat că în apropierea României se desfăşoară un conflict sângeros, care are loc  pe teritoriul unei ţări care are mai multe centrale nucleare funcţionale. El a mai explicat că cea mai bună soluție este ca pastilele de iodură de potasiu să fie distribuite deja, încât oamenii să le poată păstra la domiciliu. El a spus că în decurs de două săptămâni activitatea de distribuire a pastilelor cu iod prin intermediul medicilor de familie ar putea fi terminată.

Potrivit ministrului Sănătății, Antibiotice Iaşi a produs, în 10 zile, 30 de milioane de comprimate, care au început să fie distribuite direcțiilor județene de sănătate publică.

Cum trebuie păstrate comprimatele de iodură de potasiu

„Pentru că un astfel de incident se poate petrece oricând – se poate petrece vinerea, sâmbăta, duminică, seară – iar perioada optimă de administrare este între două şi opt ore de la producerea incidentului respectiv, sau de la momentul contaminării, pentru că incidentul poate să fie la o anumită distanţă de ţara noastră, şi atunci există o perioadă-tampon, nu ştim cât de lungă sau cât de scurtă, cred că cea mai bună soluţie este că aceste pastile să fie distribuite deja, încât oamenii să le poată păstra la domiciliu şi în cazul în care va exista o comunicare publică, o alertă în acest sens, să poată să le administreze. Şi lucrul ăsta nu trebuie interpretat într-un registru al panicii, nu trebuie niciun fel de exagerare”, a declarat Alexandru Rafila.

 Alexandru Rafila a explicat că pastilele pe bază de iodură de potasiu trebuie păstrate în spaţii uscate, lipsite de lumină şi umiditate.

Alexandru Rafila a precizat că recomandările privind administrarea de pastile cu iodură de potasiu sunt pentru copii şi adulţi de până la 40 de ani, dozajul  fiind diferit în funcţie de grupa de vârstă. El a subliniat că pastilele recomandate în caz de accident nuclear conţin o cantitate de iod de câteva zeci sau chiar sute de ori mai mare decât comprimatele pe care populaţia le foloseşte în mod uzual.

Ministrul Mediului, Tanczos Barna: Anul acesta înregistrăm un număr record de incendii de pădure

Ministrul Mediului, Tanczos Barna: Anul acesta înregistrăm un număr record de incendii de pădure

Ministrul Mediului, Tanczos Barna a avertizat că anul acesta se înregistrează un record al numărului incendiilor de pădure. Este nevoie de mobilizarea personalului silvic pentru prevenirea acestora şi intervenţia rapidă, susține ministrul Mediului. Riscul producerii şi propagării incendiilor este uriaş, din cauza lipsei precipitaţiilor şi a intensificării vântului în această perioadă, a subliniat ministrul. El a mai declarat că este vorba de un fenomen de amploare şi este nevoie de o mobilizare exemplară, deoarece există riscul ca incendiile de vegetaţie să se extindă rapid.

„Toţi cei peste 7.000 de angajaţi ai Romsilva, cu atribuţii în prevenirea şi stingerea incendiilor de pădure, trebuie să patruleze pe teren în zilele următoare”, a transmis Tanczos Barna.

Ministrul Mediului, semnal de alarmă

Ministrul Mediului a solicitat intervenţia rapidă în cazul producerii acestora, în special în perioada weekendului.

„Anul acesta înregistrăm, din păcate, un record al numărului incendiilor de pădure. Toţi cei peste 7.000 de angajaţi ai Romsilva, cu atribuţii în prevenirea şi stingerea incendiilor de pădure, trebuie să patruleze pe teren în zilele următoare. Transmiteţi un mesaj de responsabilitate către toţi cetăţenii cu care sunteţi în contact.”, a transmis Tanczos Barna.

În primele trei luni ale anului, în fondul forestier de stat administrat de Romsilva s-au produs 240 de incendii, care au afectat circa 1.916 hectare. Anul trecut s-au înregistrat 56 de incendii în fondul forestier de stat, suprafaţa afectată în primele trei luni ale anului 2021 fiind de 273 de hectare.

Romsilva a luat mai multe măsuri pentru prevenirea incendiilor. Este vorba despre instituirea serviciului de permanenţă la nivelul fiecărui ocol silvic din cadrul Romsilva, actualizarea planurilor de alarmare şi mobilizare a forţelor de intervenţie în caz de incendiu, intensificarea acţiunilor de patrulare şi supraveghere a fondului forestier şi a lizierelor pădurilor, în special a zonelor cu risc de producere a incendiilor, precum şi a traseelor frecventate de turişti. Pentru prevenirea extinderii incendiilor limitrofe fondului forestier, au fost făcute lucrări de întreţinere a liniilor izolatoare, colnicele şi şanţurile de minim sanitar.

Cluj: 35 milioane euro vor fi investiți în campusul universitar

Ministrul rus Serghei Lavrov: Occidentul ne-a declarat un război total

Sursa foto: Captură Youtube

Ministrul rus de Externe, Serghei Lavrov, a criticat dur Occidentul deoarece a declanșat împotriva Rusiei un război hibrid total şi a renunţat astfel inclusiv la valorile sale, cum ar fi libertatea de exprimare sau economia de piaţă.

„Astăzi ne-au declarat un adevărat război hibrid, un război total”, a declarat Serghei Lavrov în timpul unei reuniuni a Fondului de sprijin pentru diplomaţie publică în Rusia. Ministrul rus de Externe a amintit că termenul de „război total” a fost utilizat de armata nazistă în timpul celui de al Doilea Război Mondial.

Serghei Lavrov a declarat că este convins de faptul că marea majoritate a țărilor nu s-a alăturat şi nu se va alătura politicilor de sancţiuni ale Occidentului, deși asupra multora dintre ele se fac „presiuni colosale”. Potrivit ministrului rus de Externe, Rusia nu va putea fi izolată.

Serghei Lavrov a mai declarat că războiul total este menţionat de mulţi politicieni europeni când explică ce vor să facă cu Rusia şi nu-şi ascund obiectivele. Serghei Lavrov a criticat astfel dur sancţiunile occidentale împotriva Rusiei după ce această a atacat Ucraina. În opinia ministrului rus de Externe, scopurile țărilor occidentale sunt la vedere și declarate în mod public: „să distrugă, să spargă, să divizeze economia Rusiei și Rusia în ansamblul ei”.

„Observ că dezlănţuirea sancţiunilor arată cu claritate că toate aceste valori pe care ni le-au tot propovăduit colegii noştri occidentali, mă refer la libertatea de exprimare a opiniilor, economia de piaţă, inviolabilitatea proprietăţii private, prezumţia de nevinovăţie nu valorează nimic pentru ei şi atunci când Occidentul are nevoie să facă ceva concret împotriva Rusiei a renunţat la aceste valori”, a precizat ministrul rus de externe.

Rusia a devenit țara vizată de cele mai multe și sancțiuni internaționale, după invadarea Ucrainei, pe 24 februarie. Sute de companii și mari corporații occidentale au anunțat că nu vor mai face afaceri cu Rusia ori au decis să-și înceteze producția în această țară.

Președintele rus Vladimir Putin a declarat vineri că Rusia a devenit o victimă a „culturii anulării” (cancel culture), „la modă în Occident”.
„Este suficient să menționăm un astfel de fenomen precum ‘cultura anulării’. Cu alte cuvinte, ostracizarea publică, boicotul și chiar tăcerea deplină, uitarea faptelor evidente, cărților, nume de personalități publice istorice și moderne, scriitori, oameni care nu se încadrează în tiparele moderne absurde, așa cum sunt ele cu adevărat”, a spus el vineri.
„Astăzi încearcă să anuleze o întreagă țară veche de o mie de ani, poporul nostru. Vorbesc despre discriminarea progresivă a tot ceea ce are legătură cu Rusia. Cu toată conviețuirea și uneori încurajarea elitelor conducătoare”, a continuat Putin.

Iohannis: „Războiul se poartă şi în continuare cu puşca şi cu tancul”

Cluj: 35 milioane euro vor fi investiți în campusul universitar

Sursî foto: Wikipedia/Universitatea Babeș-Bolyai

Universitatea Babeş-Bolyai din Cluj-Napoca (UBB) va beneficia de o investiţie de 35 milioane euro pentru campusul universitar.

Investiția va fi realizată printr-un credit pentru dezvoltare pe 25 de ani acordat de Banca Europeană de Investiţii (BEI), precizează comunicatul postat de G4 Media.

Acordul a fost încheiat la finalul săptămânii trecute

Universitatea Babeş-Bolyai din Cluj-Napoca (UBB) – cea mai mare, complexă şi una din cele mai reprezentative universităţi din România, membră a Alianţei Universităţilor Europene EUTOPIA – va beneficia de o investiţie de 35 milioane euro pentru campusul universitar, investiţie ce va fi realizată printr-un credit pentru dezvoltare pe 25 de ani acordat de Banca Europeană de Investiţii (BEI) printr-un acord încheiat la finalul săptămânii trecute”, anunţă banca.

Conform comunicatului, această finanţare reprezintă cea mai mare investiţie a BEI în învăţământul superior din România şi printre primele credite pentru dezvoltare acordate unei universităţi din ţară cu sprijinul Fondului European pentru Investiţii Strategice.

Pe parcursul acestui proces, UBB primeşte consultanţă tehnică şi financiară de la European Investment Advisory Hub al BEI şi al Comisiei Europene.

De investiţia în valoare de 35 milioane euro se vor bucura aproximativ 49.000 de studenţi şi 4.000 de angajaţi

Investiţia va viza transformarea unităţilor academice şi a celor dedicate studenţilor primei universităţi româneşti (conform metarankingurilor asupra clasamentelor internaţionale).

Prin urmare, aproximativ 49.000 de studenţi şi 4.000 de angajaţi vor beneficia de unităţi academice mai performante.

De asemenea, proiectul va investi în eficienţa energetică pentru reducerea facturilor la energie şi reducerea emisiilor de carbon, urmând programul „UBB Goes Green”, mai arată sursa ciată.

Rămâi conectat

6,124FaniÎmi place
București
câțiva nori
30.3 ° C
31.1 °
30 °
53 %
4kmh
13 %
lun
30 °
mar
29 °
mie
28 °
J
31 °
vin
29 °

Ultimul articol

Au început audierile miniștrilor propuși în Guvernul Veștea

Adrian Veștea nu pierde timpul și se pregătește de funcția de premier. După ce ieri a depus în Parlament lista cabinetului și programul de...

Marea Britanie, fără premier; Keir Starmer și-a anunțat demisia

Demisie anunțată de premierul britanic Keir Starmer, într-o declarație în fața clădirii de pe Downing Street nr. 10. Premierul demisionar a explicat că fiecare decizie...

Bolojan, reconfirmat președinte al PNL; repercusiuni pentru cei care susțin Guvernul Veștea

Liberalii s-au întâlnit ieri, într-un congres, pentru a decide atât numele viitorului președinte al PNL, cât și măsurile care vor fi luate împotriva membrilor...