27.8 C
București
joi, 25 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 739

Dan Barna, către Ciolacu: „Ați scos PNL din istorie”

Sursa foto: USR PLUS

De la tribuna Parlamentului, vicepreședintele USR Dan Barna a precizat că Partidul Național Liberal (PNL) s-a „încolonat” în spatele social-democraților. Mai mult, el a avut cuvinte de „laudă” la adresa lui Ciolacu pentru faptul că a reușit să facă „ceea ce nici Ion Iliescu nu a reușit”.

„Ați scos PNL din istorie și l-ați pus în buzunarul de la piept al PSD”, a spus Dan Barna în Parlament. De asemenea, vicepreședintele îi acuză pe liberali că au renunțat la guvernare și au acceptat să facă o alianță cu Partidul Social Democrat (PSD).

„Din echipa câştigătoare, au aruncat senin pe geam rezultatul alegerilor de anul trecut. S-au încolonat cuminţi în spatele partidului dumneavoastră. (…) Este prima oară când PNL de bună voie şi nesilit de nimeni, predă guvernarea. Și odată cu ea urma de demnitate pe care o mai aveau”, a mai precizat Dan Barna, vicepreședintele USR.

Dan Barna: „De ce nu l-ați chemat direct pe Liviu Dragnea?”

Vicepreședintele USR e de părere că Guvernul Ciucă va fi un „guvern al stagnării.” „Dar aproape sigur va fi un guvern al regresului. Al pașilor în spate, pas cu pas”, a mai spus din Plenul Parlamentului la votul de încredere pentru Guvernul Ciucă.

De asemenea, Barna nu a ezitat să-l critice pe șeful statului, „nașul colaborării de astăzi”, ce nu a participat la „botezul noului FSN”. „E a patra oară când Klaus Iohannis dă o șansă PSD. Și o va da și a cincea, și a șasea oară. Pentru Iohannis, țara e un material didactic”, a mai adăugat Dan Barna.

Mai mult, vicepreședintele USR a mai menționat că „penelismul a mers în buzunarul dlui Ciolacu”, dar liberalismul trebuie să continue.

„Au mai fost coaliții absurde care s-au spart. Cineva a trebuit să vină să repare și când va veni acest moment USR va face acest lucru”, a concluzionat Dan Barna.

După două luni de criză politică, Guvernul lui Nicolae Ciucă a trecut de votul Parlamentului. Executivul a fost votat cu 318 de parlamentari, în condițiile în care erau necesare 234 de voturi.

Noul Guvern de Coaliție condus de Nicolae Ciucă a fost învestit de Parlament

Noul Guvern de Coaliție condus de Nicolae Ciucă a fost învestit de Parlament

Nicolae Ciucă (captură video)

Guvernul Nicolae Ciucă a trecut de votul Parlamentului, fiind votat cu 318 de parlamentari, în condițiile în care erau necesare 234 de voturi.  Noii membrii ai Guvernului Ciucă vor depune jurământului, astăzi, de la ora 15.00, apoi vor avea prima ședință de Guvern, o seșință informală, urmând ca mâine să mai aibă loc una, în care pe ordinea de zi se va afla și rectificarea bugetară.

„În nume personal şi în numele membrilor Guvernului, mulţumesc celor care ne-au acordat votul de încredere. De asemenea, mulţumesc celor care nu ni l-au acordat (…) Am înţeles că ne-am asumat o răspundere foarte mare, am înţeles recomandărle făcute de cei din opoziţie (…) Vă rog sa ne daţi voie să mergem şi să ne apucăm de treabă”, a declarat premierul după anunţarea rezultatului votului.

„Astăzi, România se află într-un punct critic. E unul din momentele în care deciziile pe care le luăm pot schimba vieți. Au fost doi ani de decizii eșuate, în care cetățenii au fost abandonați. PSD este cel mai responsabil și mai stabil partid din România, de aceea PSD trebuie să facă o alegere în acest moment: Vom continua să criticăm o guvernare ineficientă sau ne vom folosi priceperea pentru a fi alături de cetățeni? Am ales să intrăm cu prima linie a partidului, cu profesioniști din mediul privat, cu medici de excepție”, declara Ciolacu, în plenul Parlamentului, în ședința de învestire a Cabinetului Ciucă.

Revenim cu amănunte

Ciolacu: „PSD este cel mai responsabil și mai stabil partid din România”

Diana Șoșoacă anunță „cea mai mare nesupunere civică”

Diana Șoșoacă (captură video)

Senatorul independent Diana Soșoacă a vorbit în plenul Parlamentului despre dictatura sanitară impusă în România, prin prezentarea obligatorie a certificatului verde, documentul care atestă vaccinarea, testul negativ Covid sau trecerea prin boală, dublată, în opinia sa, de dictatura militară pe care o vede ca urmare a faptului că Guvernul României va fi condus de generalul, în rezervă, Nicolae Ciucă. Mai mult, aceasta a amenințat că dacă guvernul, pe care nu îl va vota, va impune obligativitatea certificatului verde la locul de muncă sau a vaccinării, este dispusă să organizeze cel mai mare protest pe care l-a avut România, catalogându-l „cea mai mare nesupunere civică”.

Pentru a-și exemplifica discursul, aceasta nu a mai recurs la trimiterile deja cunoscute către Eminescu, ci a mers mai departe, la Euclid, Bezout sau Kafka.

„Suntem în geometria neeuclidiană, două paralele se întâlnesc la un punct infinit. Dacă vă spun și de Teorema lui Bezout, v-am băgat în ceață total. Pentru că suntem în geometria hiperbolică în care literatura lui Kafka poate fi transpusă în planul realității”, și-a început Diana Șoșoacă discursul. „Domnule general Ciucă, într-o cu totul altă situaţie sanitară poate ar fi fost bine un pic de dictatură militară, aici prin Parlament. Dar în condiţiile unei dictaturi sanitare, să avem şi dictatură militară, nu mai gândesc decât la proiectul domnului Raed Arafat, cu armata lui de cei 90.000 de afgani şi tot felul  de imigranţi, care va intra peste noi în case şi ne vaccina obligatoriu”, a declarat, joi, Diana Şoşoacă, în plenul Parlamentului. 

Șoșoacă ne scoate în stradă

Totodată, aceasta a remarcat faptul că în structura Guvernului Ciucă există un singur ministru „de sex feminin”, în persoana Gabrielei Firea, propunerea pentru portofoliul Familiei, Tineretului și Egalității de Sanșe, întrebându-se retoric dacă nu există și alte doamne capabile să ocupe o funcție în acest guvern, ori poate este vorba despre armată și dictarură militară, mai mult, sanitaro-militară.

„Nu știu cum e armata, că e cu ordin, cu ascultare și cu supunere, dar vă spun în calitate de jurist că există principiul lui Thoreau – dreptul la nesupunere civică”, a mai spus Șoșoacă.

De altfel, aceasta a anunțat „pericolul” celui mai mare protest, unul de nesupunere civică. „În momentul în care veți avea pașaportul verde sau poate instituți pașaportul kaki aprobat în Parlament și veți impune vaccinarea obligatorie, vă spun, eu voi scoate cât de mulți români pot în stradă şi cred că şi George Simion la fel şi aveţi cuvântul meu că veţi avea parte de cea mai mare nesupunere civică prin care poporul român îşi va redobândi libertatea, că tot vine 1 Decembrie”, a răbufnit Diana Șoșoacă.

George Simion, limbaj suburban în plenul Parlamentului

George Simion, limbaj suburban în plenul Parlamentului

George Simion (captură video)

George Simion, co-președintele AUR, dă dovadă, încă o dată de un limbaj suburban, în plină ședință a plenului Parlamentului. Pe „procedură”, acesta l-a întrebat pe Ciolacu, șeful Camerei, unde este este al doilea om în stat, liderul PNL.  

„Nu l-am văzut pe domnul Florin Cîțu. Unde se ascunde? Îi este frică? Este jenat? Poate intră în depresie! Unde este micuțu? Unde a plecat Florin Cîțu? Probabil este cu domnul Klaus Iohannis, e trimis la produs? L-a trimis la câștigat președinția  PNL. Ce s-a întâmplat? Domnii de la PNL: dacă aveți demnitate, bila albă în urna neagră și invers”, și-a început George Simion, discursul ironic la adresa liderului liberal.

Mai mult, acesta le-a cerut liberalilor să i se alăture formațiunii sale, căci va urma o opoziție la dictatura lui Iohannis. „O dictatură care nu vă place nici dvs, Daniel Fenechiu, fost la Partidul lui Dan Diaconescu. Și mulți dintre voi nu îl mai suportați pe Klaus Iohannis. Și sper cu acest Guvern să nu tolerăm o dictatură în care să fie numiți, de la Apărare și Servicii, până și șefii de la Federațiile de Fotbal. Am văzut cum se împart portofelele și inelele. I-au dat și lui Flutur, portofelul lui la turism… Să ajungă la toată lumea. S-au inventat ministere noi”, a mai spus Simion. De altfel, acesta nu a ratat ocazia să reamintească proiectul de lege privind introducerea obligatorie a certificatelor verzi la locul de muncă. Mai mult, a reiterat ideea alegerilor anticipate, precum și suspendarea președintelui.

„Votați împotriva Guvernului Ciucă. Votați alegeri anticipate. Dacă vă pasă semnați pentru suspendarea lui Klaus Iohannis”, a mai cerut Simion, care a făcut o referire la afirmația unui social democrat. „Am înțeles că ați luat până și banii de pe pieptul mortului. Mortul adus în groapă de voi este țara. Nu vă văd la o căsnicie prea trainică, de care sunteți jenați și unii și alții. Vă așteptăm până în februarie să facem suspendarea lui Klaus Iohannis și alegeri anticipate. Așa să ne ajute Dumnezeu!”, a concluzionat Simion.

Ciolacu: „PSD este cel mai responsabil și mai stabil partid din România”

Ciolacu: „PSD este cel mai responsabil și mai stabil partid din România”

Marcel Ciolacu (captură video)

Liderul PSD, Marcel Ciolacu, a avut un discurs foarte acid la adresa fostei guvernări, pe care o consideră că a luat decizii eșuate în ultimii doi ani, în care România a fost de efectele pandemiei, ce a adus cu sine criză economică, dar și sanitară, fără precedent.

„Astăzi, România se află într-un punct critic. E unul din momentele în care deciziile pe care le luăm pot schimba vieți. Au fost doi ani de decizii eșuate, în care cetățenii au fost abandonați. PSD este cel mai responsabil și mai stabil partid din România, de aceea PSD trebuie să facă o alegere în acest moment: Vom continua să criticăm o guvernare ineficientă sau ne vom folosi priceperea pentru a fi alături de cetățeni? Am ales să intrăm cu prima linie a partidului, cu profesioniști din mediul privat, cu medici de excepție”, a declarat Ciolacu, în plenul Parlamentului, în ședința de învestire a Cabinetului Ciucă.

Totodată, șeful Camerei, crede că România are nevoie de un nou drum, în care statul are grijă de cetățenii săi, în care munca e răsplătită, în care statul să aibă grijă de cetățeni. „Așa ceva nu s-a mai întâmplat de doi ani. Bogații s-au îmbogățit și românii au fost abandonați. S-a scumpit tot ce se putea scumpi, avem o inflație record și venituri înghețate. Avem datoria să stopăm prăbușirea nivelului de trai. PSD va pune în aplicare pachetul social, vom crește pensiile, alocațiile și veniturile celor săraci”, a mai spus Ciolacu.

De altfel, acesta a subliniat că social democrații au susținut mereu creșterea veniturilor românilor, în fiecare dintre guvernările în care au fost prezenți, lucru care se va întâmpla și de această dată. Mai mult, PSD va fi cel, care prin specialiștii în domeniul sănătății, va pune capăt acestui haos sanitar. „A fost prea multă suferință în România”, a concluzionat Marcel Ciolacu.

LIVE.Cabinetul Ciucă, primul test important. Votul de învestitură din Parlament

Asistentă medicală din cadrul DSP Satu Mare, reținută în dosarul vaccinărilor fictive anchetate de DNA Oradea

Foto: Digi24

Continuă să cadă „capete” în dosarul vaccinărilor fictive anchetate de Direcția Națională Anticorupție (DNA) Oradea, după primele rețineri făcute în urmă cu două săptămâni.

Ieri, procurorii au dispus reținerea unei asistente din cadrul Direcției de Sănătate Satu Mare, precum și a altor două persoane, acuzațiile fiind de complicitate la luare de mită, complicitate la fals intelectual și complicitate la fals informatic, toate în formă continuată.

Infracțiuni similare cu cele puse în sarcina suspecților de până acum, de altfel. Pe 17 noiembrie, DNA comunica oficial că Daniela Ioana Hoblea, asistentă medicală în cadrul Centrului de vaccinare Petea, județul Satu Mare, Marc Ilieș și Horea Buriceanu, ambii registratori în cadrul Centrului de vaccinare Petea, județul Satu Mare, sunt cercetați pentru luare de mită, fals intelectual și fals informatic, toate în formă continuată, în timp ce Voichița Camelia Sim, asistent medical în cadrul Direcției de Sănătate Bihor, dar și o persoană fără calitate specială sunt anchetați complicitate la luare de mită, complicitate la fals intelectual și complicitate la fals informatic, toate în formă continuată.

Acum, procurorii anticorupție anunță că în continuare se desfășoară acte de urmărire penală și față de alte persoane, detaliind care a fost implicarea ultimilor suspecți reținuți. Și, din ce se știe până acum, peste 3.500 de persoane ar fi fost ajutate, contra cost, să capete certificate de vaccinare anti-Covid la Centrul de vaccinare Petea, fără să fie în realitate imunizate:

Cei trei suspecți figurează între persoanele care ar fi intermediat legătura dintre asistentele medicale și registratorii din centrul de vaccinare Petea implicați în eliberarea certificatelor false de vaccinare și cei interesați de obținerea acelor certificate false.

Concret, cei trei ar fi procedat la identificarea unor persoane care doreau să obțină adeverințe de vaccinare fără a le fi administrată doza de vaccin, cerând și primind în schimb sume de bani (250 -300 euro). Banii le erau transmiși asistenților medicali din cadrul Centrului de vaccinare Petea implicați în activitățile infracționale descrise în comunicatul anterior, iar o parte li se „întorceau” drept recompensă pentru „serviciile” prestate.

Din probele administrate a reieșit că, în perioada 08 septembrie – 02 noiembrie 2021 (supusă analizei până în acest moment) la Centrul de vaccinare Petea figurează în Registrul Electronic Național de Vaccinare (RENV) un număr de 5.495 de persoane ca fiind vaccinate. Din analiza datelor au rezultat suspiciuni că peste 3.500 de persoane fie nu ar fi fost fizic în centrul de vaccinare, ori au fost, dar nu ar fi primit efectiv doza de vaccin”.

Lege susţinută de Ciucă: Armata va putea să recruteze tineri

Foto: Armata Română
Foto: Armata Română

Nicolae Ciucă are în vedere o schimbare a legii privind serviciul militar, schimbare prin care Armata va putea să recruteze tineri.

Modificarea ar putea intra în programul de guvernare al Executivului care va fi condus de general.

Paradoxul din intenţia lui Ciucă: serviciu militar voluntar, dar plătit

Serviciul militar va fi efectuat pe bază de voluntariat. Cu toate acestea, tinerii care aleg o activitate militară ar putea să fie recompensaţi financiar pentru serviciile lor.

Dezvoltarea rezervei operaţionale a Armatei Române, cu accent pe rezerva voluntară şi serviciul militar în termen voluntar, precum şi a unui sistem naţional de pregătire şi instruire, elaborarea unei noi strategii, care să conecteze sistemul de forţe active cu grupul de rezervişti şi să asigure mobilizarea şi regenerarea forţelor în parametri optimi de cantitate, calitate şi viteză, o condiţie esenţială pentru realizarea acestui obiectiv reprezentând-o revizuirea cadrului legislativ.”, se arată în programul de guvernare.

Armata ar putea urma modelul german

Bundeswehr a suspendat serviciul militar obligatoriu în 2011. De atunci, în paralel cu personalul profesionist, se recurge la soluţia de voluntariat, perioada minimă a serviciului fiind de 7 luni.
În total, în prezent, Bundeswehr are 8.000 de astfel de militari în serviciu care primesc solde. Din ianuarie 2020 acestea au fost majorate de la 840 de euro plus unele beneficii în natură, la 1.500 de euro. Pentru misiuni în străinătate, un soldat voluntar german mai primeşte, lunar, un supliment de 305 euro, notează Adevărul.

Un alt model este Danemarca. Statul danez recrutează, anual, 10.000 de tineri, serviciul militar durând 12 luni.

LIVE.Cabinetul Ciucă, primul test important. Votul de învestitură din Parlament

Foto: PS News

Nicolae Ciucă urmează să fie votat, joi, în funcția de premier,  cu o largă majoritate PNL-PSD-UDMR și minorițile naționale, iar momentul va pune punct crizei politice declanșate la 1 septembrie, prin demiterea lui Stelian Ion de la Justiție.

România are nevoie de stabilitate, mai ales în contextul în care pe la Palatul Victoria, în ultimii 6 ani, au fost  10 premieri „plini” sau interimari: Victor Ponta (demisionat după „Colectiv”, Sorin Cîmpeanu, Dacian Cioloș, Sorin Grindeanu, Mihai Tudose, Mihai Fifor, Viorica Dăncilă, Ludovic Orban (2019-2020), Florin Cîțu și Nicolae Ciucă (de două ori chiar, fiind interimar după depunerea mandatului de către Orban, în urma pierderii alegerilor din decembrie 2020).

În ședința din plenul reunit al Parlamentului, premierul desemnat Nicolae Ciucă își va prezenta programul de guvernare și lista de miniștri cu care va începe, în premieră, „rotativa” guvernamentală.

Conform programului afișat pe site-ul Camerei Deputaților, după cele două prezentări vor avea loc dezbaterile asupra acestora, apoi va avea loc votul asupra cererii de acordare a încredereii Parlamentului asupra programului și întregii liste a Guvernului.

Potrivit Constituţiei şi Regulamentului, Parlamentul acordă încredere Guvernului cu votul majorităţii deputaţilor şi senatorilor. Votul este secret, cu bile și trebuie să fie prezenţi cel puţin jumătate plus unu dintre membrii celor două Camere ale Parlamentului, iar pentru a trece este nevoie de 234 de voturi.

Lista miniștrilor din Guvernul Ciucă

Prim-ministru: Nicolae Ciucă

Vicepremier: Kelemen Hunor

Vicepremier: Sorin Grindeanu

Miniștrii PSD

Ministerul Finanțelor: Adrian Câciu

Ministerul Apărării: Vasile Dîncu

Ministerul Transporturilor: Sorin Grindeanu

Ministerul Muncii: Marius Budăi

Ministerul Tineretului și Familiei: Gabriela Firea

Ministerul Culturii: Lucian Romașcanu

Ministerul Economiei: Florin Spătaru

Ministerul Sănătății: Alexandru Rafila

Ministerul Agriculturii: Adrian Chesnoiu

Miniștrii PNL

Ministerul Justiției – Cătălin Predoiu

Ministerul Fondurilor Europene – Dan Vîlceanu

Ministerul Energiei- Virgil Popescu

Ministerul de Interne- Lucian Bode

Ministerul de Externe- Bogdan Aurescu

Ministerul Educației – Sorin Cîmpeanu

Ministerul Digitalizării – Florin Roman

Ministerul IMM-urilor și Turismului – Constantin Cadariu

Miniștrii UDMR

Ministerul Dezvoltării: Cseke Attila

Ministerul Mediului: Tanczos Barna

Ministerul Sportului: Eduard Novak

Toți miniștrii Guvernului Ciucă au primit aviz pozitiv în Parlament

FICE România: organizaţia care activează pentru drepturile copiilor

Foto: Facebook, FICE România
Foto: Facebook, FICE România

Federaţia Internaţională a Comunităţilor Educative Secţiunea România – FICE România este o organizaţie neguvernamentală, nonprofit a profesioniştilor în educaţie şi protecţie socială.

Organizaţia pune un deosebit accent pe cazurile copiilor care cresc în afara familiei, la distanţă de părinţi, în condiţii sociale dificile.

FICE România a împlinit 31 de ani de activitate

FICE a fost înfiinţată în 1990. Din organizaţie fac parte cadre didactice, psihologi, sociologi, profesionişti în domeniul social, medici, ziarişti. De asemenea, studenţii, elevii şi părinţii activează ca voluntari.

Organizația neguvernamentală acționează pentru respectarea drepturilor copilului și dezvoltarea profesională a domeniului de educație.

Organizaţia a fost fondată în 1990 şi este membră cu drepturi depline a Federației Internaționale a Comunităților Educative. FICE – România are 18 filiale județene și numără peste 7000 de membrii și simpatizanți, persoane fizice (educatori, profesori, pshihologi, sociologi, juriști, ziariști, s.a.) și instituții (colegii și facultăți de asistență / pedagogie socială, instituții și servicii specializate de stat și private de protecție socială, ONG-uri).

“Copiii au cele mai sincere răspunsuri și cele mai bune idei”

Într-o postare publicată pe contul de socializare, reprezentanţii organizaţiei au publicat răspunsurile elevilor de clasa a VI-a, în momentul în care au fost întrebaţi cum ar trebui să prevenim existența copiilor străzii.

Să le construim case mici. Să aibă căldură și mâncare gratis. Dar să le cumpărăm și câte o jucărie”.

Să deschidem o campanie pentru a câștiga banii necesari construirii unui adăpost pentru copii”.

Organizaţia este iniţiatoarea mai multor programe care s-au impus în mediul educaţional şi în cel social, derulându-se consecvent de mai mulţi ani, definind personalitatea organizaţiei

Programul prelungit în şcoală – asigurarea condiţiilor pentru activităţi de tip Şcoala după şcoală, atât prin amenajări, dotări, aprovizionare, cât şi prin demersuri la nivel administrativ, concretizate în participare la elaborarea legislaţiei în domeniu (partea aferentă din Legea Educaţiei Naţionale), precum şi în colaborare cu autorităţile locale;

Solidaritatea colegială – gesturi de susţinere din partea copiilor către copii. Colectare şi dăruire de obiecte, ajutor la lecţii, în organizarea unor activităţi extracurriculare etc;

Bucuria lecturii – festival anual dedicat cărţii pentru copii. Evenimentul este întregit cu donaţii pentru biblioteci şcolare, contact cu autori, editori, promotori în domeniu;

Cunoaşte şi decide – programe complexe de formare şi de informare asupra modului de viaţă sănătos, a nocivităţii consumului de substanţe interzise şi abuzurilor de orice fel.

FICE România activează în direcţia formării continue a membrilor săi, prin stagii, schimburi de experienţă, cursuri, dezbateri, proiecte la nivel local, regional şi naţional, precum şi prin colaborări cu organizaţii similare şi cu instituţii din alte ţări”, arată reprezentanţii.

Campania “19 zile de activism”, încurajată de un reprezentant ONU

În perioada 1-19 noiembrie, organizaţia a desfăşurat o campanie pentru prevenirea violenței și abuzului împotriva copiilor și tinerilor.
Ca răspuns, Elly Pradervand, reprezentant al ONU, a transmis un mesaj, precizând că agresiunea împotriva copiilor și tinerilor include multe forme de violență și abuz. Din acest motiv, a selectat 19 teme pentru a introduce, pe scurt, principalele probleme, câteva statistici și multe idei de acțiune.

Această listă nu este exhaustivă și știm că există multe alte practici dăunătoare care merită să fie denunțate și eliminate. Cu toate acestea, există astăzi mulți actori din întreaga lume care își unesc forțele pentru a ajuta la încetarea unor astfel de tendințe sociale abuzive”, a declarat reprezentantul ONU.

Din 1990, FICE – România desfășoară:

  • activități de formare și perfecționare a personalului din instituțiile de protecție socială;
  • activități de sprijinire a copiilor/tinerilor, famililor aflate în dificultate;
  • organizează schimburi de experiență și stagii de practică în domeniul psiho-socio-pedagogic în țară și în străinătate;
  • publică materiale de specialitate;
  • organizează anual simpozioane și conferințe naționale și internaționale;
  • propune instituțiilor guvernamentale măsuri de perfecționare a legislației în domeniul protecției sociale;
  • intervine în cazurile de nerespectare a drepturilor copilului.

Oricine poate ajuta, susţine sau deveni membru al organizaţiei

Conform statutului FICE – România, formă aprobată de Adunarea Generală din 7 iunie 1997, Oradea, membru FICE – România poate fi orice cetățean român sau străin, instituție, comunitatea educativă, societate, asociație privată sau ONG care este de acord cu statutul FICE -România.

Cioloş: “Membrii AUR, responsabili pentru oamenii care au murit din cauza minciunilor propagate”

Sursă Foto: Mediafax
Sursă Foto: Mediafax

Dacian Cioloș a precizat, pentru Digi 24, că AUR trebuie să dea explicații pentru oamenii care au murit din cauza minciunilor propagate.

Deşi s-a aliat cu AUR pentru demiterea Guvernului Cîțu, liderul USR a afirmat, în cursul zilei de marți, 23 noiembrie, că exclude o colaborare cu Alianța pentru Unirea Românilor în viitor.

AUR: o alianţă extremistă, care trebuie să îşi definească direcţia

Mai mult, politicianul spune despre cei din AUR că rămân responsabili pentru oamenii care au murit din cauza minciunilor promovate de liderii acestui partid.
Nu avem nimic de a face cu AUR care e un partid extremist”, a spus, la Digi 24, Dacian Cioloș.

Președintele USR a mai declarat că din cauza minciunilor propagate în pandemie, au murit oameni, arată publicaţia Gândul.

E treaba lor să își definească direcția în care să meargă. Până acum am văzut că și-au asumat minciuni legate de pandemie și au murit oameni din cauza acestor minciuni propagate, formal, de AUR. AUR trebuie să dea explicații românilor pentru asta, nu mie”, a declarat Dacian Cioloș.

Săptămâna trecută, Diana Şoşoacă a continuat să sfideze regulile privitoare la purtatul măștii în Parlament

Deşi este cercetată pentru zădărnicirea combaterii pandemiei Covid şi transmiterea de informații false, Şoşoacă a insistat să rămână vocală, refuzând portul măştii sanitare.

În acel context, Nicoleta Pauliuc, senator PNL și președintele Comisie de Apărare, a apelat numărul de urgenţă 112, chemând şi informând Poliţia.

Gestul senatoarei PNL a fost aplaudat de mai mulţi politicieni.

Înțeleg că sunt colegi deasupra legii. Parlamentul adoptă legi care sunt respectate de cetățeni, asta este democrația. Cum putem să le cerem cetățenilor să respecte legea, când colegii nu o fac? Medicii poartă mască 12 ore pe zi și nu au făcut apel la drepturi constituționale. Stimată colegă, dacă nu vă conformați legii pe care noi o aprobăm, dați-mi voie să apelez la instituțiile statului pentru că instigați la nerespectarea legii”, a spus Nicoleta Pauliuc, după care a sunat la 112 chiar de la pupitrul Senatului.

Trafic și cumpărare de influență în Maramureș: 3.000 de euro pentru un buletin de analiză toxicologică

Sursa foto: Pixabay
Sursa foto: Pixabay

Două persoane au fost reținute ieri în Maramureș, iar astăzi vor fi duse în instanță cu propunere de arestare preventivă, pentru trafic de influență și cumpărare de influență.

Ancheta este coordonată de Parchetul de pe lângă Tribunalul Maramureș, în urma unei sesizări din oficiu a polițiștilor anticorupție ai Direcției Generale Anticorupție – Serviciul Județean Anticorupție Maramureș, faptele datând din septembrie și având legătură cu eliberarea unui buletin de analiză toxicologică curat ca lacrima.

Suma vehiculată a fi fost folosită pentru cumpărarea influenței este de 3.000 de euro, pe care un bărbat i-a remis pentru ca fiului său să își rezolve problema dosarului penal pe alcoolemie.

După sesizarea din oficiu, anchetatorii au desfășurat patru percheziții domiciliare, ocazie cu care au fost identificate și ridicate bunuri și înscrisuri despre care există suspiciunea că au legătură cu săvârșirea infracțiunilor de corupție.

Au rezultat probe care fundamentează presupunea rezonabilă că, în cursul lunii septembrie 2021, unul dintre inculpați ar fi primit de la al doilea suma de 3.000 de euro, în schimbul facilitării obținerii și înscrierii în buletinul de analiză toxicologică, vizând pe fiul celui din urmă (depistat anterior de către un echipaj de poliție în timp ce conducea un autoturism pe un drum public, sub influența băuturilor alcoolice), eliberat de Serviciul Județean de Medicină Legală Maramureș, a unei valori inferioare a concentrației de alcool în sânge, astfel încât acesta să evite tragerea la răspundere penală pentru fapta comisă”, au transmis cei de la DGA.

La rectificarea bugetară vin bani mai mulți la Sănătate, Muncă și Finanțe

Foto: Știri din Bucovina

Ministerul de Finanțe a publicat, miercuri, proiectul de ordonanță privind rectificarea bugetară. Trei ministere importante se află printre cele care vor primi cei mai mulți bani la cea de-a doua rectificare: Ministerul Sănătății, Ministerul Muncii și Protecției Sociale și Ministerul Finanțelor, în timp ce la Agricultură, Transporturi, Energie și Economie vor fi scăderi semnificative.

„Deficitul bugetului general consolidat, în sumă absolută, calculat potrivit metodologiei naționale (cash) crește la 84.905,1 milioane lei acesta menținându-se la 7,13% din PIB”, se arată în nota de fundamentare a actului normativ.

Conform proiectului, primesc mai mulţi bani Ministerul Finanţelor – Acţiuni Generale, cu 3,409 mld. lei, Ministerul Sănătăţii, cu 2,451 mld. lei, Ministerul Muncii şi Protecţiei Sociale, cu 2,195 mld. Lei (în special pentru asigurarea drepturilor de natura asistenței sociale în vederea compensării aferente consumului de energie electrică și gaze, plății indemnizațiilor acordate la întreruperea activității în condițiile pandemiei, a alocațiilor de stat pentru copii, a drepturilor persoanelor cu handicap, a indemnizaţiei de creştere a copilului şi plăţii integrale a pensiilor şi indemnizaţiilor şi a ajutorului de încălzire), Ministerul Justiţiei cu 823,9 mil. lei, Ministerul Public cu 346,5 mil. lei, Ministerul Finanţelor cu 164,7 mil. lei, Autoritatea Naţională Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor cu 129,3 milioane lei, Ministerul Afacerilor Interne: cu 44,9 milioane lei.

S-au diminuat creditele bugetare acordate Ministerului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale – cu 2,314 mld. lei, Ministerul Transporturilor cu 757,3 milioane lei, Ministerul Energiei cu 172,8 milioane lei, Ministerul Economiei, Antreprenoriatului şi Turismului cu 156,4 milioane lei, Secretariatul General al Guvernului cu 59,9 milioane lei, Curtea de Conturi cu 48,5 milioane lei, Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice şi Administraţiei cu 42,7 milioane lei, Ministerul Culturii: – 45,1 milioane lei. Sumele defalcate din taxa pe valoarea adăugată pe anul 2021 pentru finanţarea cheltuielilor bugetelor locale se majorează cu suma de 138,7 milioane lei.

Potrivit proiectului, Ministerul Educației nu va primi niciun leu la această rectificare, deși interimarul și viitorul nou ministru, Sorin Cîmpeanu, ceruse prin declarațiile publice 160 de milioane de lei spunând că nu există bani suficienți pentru plata salariilor profesorilor.Mai mult decât atât, la audierile din comisiile Parlamentului Sorin Cîmpeanu a declarat că va „pleda pentru o alocare bugetară de cel puțin 4% încă din anul 2022”.

Raluca Turcan, despre rectificarea bugetară. „Confirmă tot ceea ce am spus”

Rămâi conectat

6,124FaniÎmi place
București
cer acoperit de nori
27.8 ° C
27.8 °
27.8 °
45 %
3.4kmh
100 %
J
28 °
vin
30 °
S
31 °
D
33 °
lun
37 °

Ultimul articol

Ambasadorul român la Moscova, convocat de ministerul rus de Externe

Ambasadorul României la Moscova, Cristian Istrate, a fost chemat la Ministerul rus de Externe, în urma deciziei președintelui Nicușor Dan de a-l declara pe...

Primarul Ciucu, în continuare sub control judiciar pentru luare de mită

Ciprian Ciucu nu a avut prea mult succes în instanță, ieri. Acesta a cerut anularea măsurii controlului judiciar în dosarul în care este acuzat de...

Nicușor Dan așteaptă o înțelegere între partide pentru un guvern și desemnarea premierului

Nicușor Dan pare că nu se mai grăbește să își desemneze un premier al său, ci așteaptă un semn de la partide. Ieri, șeful statului...