30.3 C
București
miercuri, 24 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 644

NATO susține că încă există o cale de „ieșire diplomatică” din criza Rusia-Ucraina

Sursa foto: Youtube

Secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg, a declarat la CNN că Alianța e de acord să discute cu Kremlinul despre controlul armelor, dezarmare, transparența activităților militare și „alte probleme care sunt relevante pentru securitatea europeană.”

Astfel, șeful NATO a precizat că alianța militară va trimite propunerile sale scrise Rusiei, ca răspuns la cererile de securitate ale Moscovei.

Aceste declarații vin la doar o zi după ce mai multe țări membre au început să își mobilizeze forțele armate și să trimită nave și avioane de luptă în Europa de Est.

Rusia așteaptă un răspuns ferm din partea NATO

Stoltenberg a mai declarat că pentru detensionarea situației din est, Rusia trebuie să se angajeze „cu bună-credință” în discuțiile politice cu NATO și aliații săi, aceasta fiind „calea de ieșire diplomatică”.

Moscova a mobilizat 126.000 de soldați în apropierea granițelor cu Ucraina, iar Kievul se teme de o invazie sau lovitură de stat. Mai mult, Rusia a cerut garanții că NATO nu își va continua extinderea în est și își va retrage trupele și echipamentele militare inclusiv din România și Bulgaria.

Totodată, și Statele Unite urmează să trimită răspunsuri scrise Moscovei privind garanțiile de securitate. Reamintim că Kremlinul a considerat o „nouă exarcebare a tensiunilor” măsura președintelui Joe Biden prin care mii de militari americani au fost puși în alertă pentru o posibilă detașare în estul Europei.

Luni, 24 ianuarie, liderul de la Casa Albă a avut o întâlnire prin videoconferință cu liderii europeni și NATO, Biden precizând că a reușit să formeze o „unitate” a statelor europene împotriva Rusiei.

Mai mult, Marea Britanie a declarat că dacă Moscova decide să atace Ucraina, vor exista „sancțiuni fără precedent.” În același timp, Statele Unite și Marea Britanie au început retragerea personalului de la ambasadele din Ucraina. Și guvernul canadian a anunțat retragerea familiilor diplomaților săi, pe fondul temerilor cu privire la o posibilă invazie rusească.

Jesep Borell, șeful diplomației UE, a declarat că situația nu trebuie „dramatizată” și până nu primește mai multe informații din partea partenerilor americani nu va lua nicio decizie privind evacuarea diplomaților europeni din Ucraina.

Statele Unite se pregătesc să trimită militari în Europa de Est. Mai multe țări au început retragerea personalului din ambasadele din Ucraina

AUR cere Guvernului Ciucă să renunțe la starea de alertă

Stare de alertă (preluare Playtech)

În plin val pandemic, cu un record al numărului de cazuri, Partidul Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) cere Guvernului Ciucă să se renunțe la starea de alertă, în care România se află din mai 2020. Reprezentanții AUR își justifică această solicitare, date fiind „gradul incontrolabil de răspândire”, dar mai ales pentru că, susțin aceștia, efectele sunt cu „mult mai ușoare ale variantei Omicron”, fapt pentru care menținerea restricțiilor „este complet inutilă și extrem de contraproductivă pentru întreaga societate românească”, se arată într-un comunicat al AUR.

Totodată, aceștia dau ca exemplu în privința renunțării la restricții Marea Britanie, dar omițând să precizeze care este rata de vaccinare în rândul britanicilor, de altfel, una dintre cele mai mari de la niveul Europei.

„Unele țări europene – Marea Britanie și Irlanda, de exemplu – au ridicat deja restricțiile. Pandemia intră în stadiul endemic. Toți ne vom infecta în cele din urmă, însă varianta virală dominantă acum, Omicron, deși se transmite comunitar foarte repede, se manifestă, de regulă, fără simptome sau cel mult cu forme mai ușoare decât ale unei gripe banale. Dovadă stau scăderea semnificativă atât a cazurilor grave și foarte grave din spitale, cât și a numărului deceselor. Prim-ministrul Ciucă are șansa acum să pună capăt mult prea îndelungatei perioade în care drepturile și libertățile românilor au fost călcate în picioare sub pretextul combaterii unei boli care ne-a costat enorm, iar acum se stinge văzând cu ochii”, a declarat deputatul George Simion, co-președinte AUR.

În aceeași ordine de idei, senatorul Claudiu Târziu consideră că este momentul ca „regimul Iohannis să investească încredere în discernământul românilor. Românii sunt singurii care, în cunoștință de cauză, trebuie să hotărască de-acum încolo pentru sănătatea lor, a copiilor și părinților lor, necondiționați și neforțați de nimeni altcineva decât de propria lor conștiință. Renunțați la starea de alertă, domnule prim-ministru Ciucă”, se mai arată în comunicatul AUR.

În context, AUR salută faptul că până și Organizația Mondială a Sănătății a ajuns la concluzia că așa-zisul certificat verde de călătorie trebuie eliminat atât timp cât interdicțiile respective „nu adaugă valoare și continuă să contribuie la stresul economic și social” în țările care l-au impus.

Pe de altă parte, Tedros Adhanom Ghebreyesus, președintele OMS, citat de Digi24, susține că „ne aflăm într-un moment critic”, după ce am intrat în al treilea an al pandemiei. Mai mult, Tedros a declarat, în cadrul unei conferințe de presă, că „trebuie să lucrăm împreună pentru a pune capăt fazei acute a acestei pandemii. Nu putem s-o lăsăm să treneze, oscilând între panică şi neglijenţă”.

Potrivit CNSU, în raportarea făcută marți, în ultimele 24 de ore au fost confirmate 19.685 de cazuri de infectare Covid (20.524 de teste RT-PCR și 41.539 de teste rapide antigenice). De altfel, acesta este un record al pandemiei în România, nu doar al valului 5. Active sunt 161.940 de cazuri, din care 650 sunt în stare critică.

Rafila vede vârful valului 5 la jumătatea lui februarie

Canada retrage familiile diplomaților din Ucraina

Justin Trudeau, premierul Canadei

Guvernul canadian a anunțat retragerea familiilor diplomaților săi din Ucraina, pe fondul temerilor cu privire la o posibilă invazie a Rusiei, transmite CBC.

„Siguranța și securitatea canadienilor, a personalului nostru și a familiilor acestora în misiunile noastre din străinătate sunt prioritatea noastră de vârf”, a spus Ministerul Afacerilor Externe al Canadei, într-un comunicat.

„Din cauza activităților de destabilizare în Ucraina și în jurul acesteia, am decis să retragem temporar copiii sub 18 ani ai personalului ambasadei canadiane și membrii familiei care îi însoțesc”, a mai spus declarat ministerul canadian de Externe, Melanie Joli.Anunțul Canadei vine la scurt timp după altele similare, ale SUA, Marii Britanii și Australiei.

Rusia neagă că plănuiește un atac asuprea Ucrainei, însă în ultimele săptămâni a masat 120.000 de militari la frontiera cu Ucraina.

„Extremi de îngrijorați de agresiunea rusă”

Premierul Canadei, Justin Trudeau, s-a arătat îngrijorat de situația de pe Ucraina, dar a precizat că există planuri de urgență. „Suntem extrem de îngrijorați de agresiunea rusă și de amenințarea continuă cu o nouă invazie în Ucraina. Siguranța diplomaților canadieni, precum și a familiilor acestora este, desigur, esențială, și vom contina să fim acolo, pentru a le asigura siguranță canadienilor și ucrainienilor.

De altfel, liderii ucrainieni au încercat să transmită mesaje de calm, subliniind că situația este „sub control”. Luni, președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a declarat că situația este „sub control”, în timp ce ministrul Apărării a spus că forțele armate ale Rusiei nu au format „grupuri de luptă”, care să necesite lansarea unei ofensive din partea Ucrainei. De altfel, autoritățile de la Kiev au anunțat, marți, destructurarea unui grup care ar fi acționat la ordinele Rusiei pentru comiterea unor atacuri ce aveau ca scop „destabilizarea” țării.

Din 2014, în estul Ucrainei are loc un război între forţele Kievului şi separatiştii pro-ruşi al căror sprijin militar şi financiar este considerat a fi venit direct de la Kremlin.

Mircea Geoană: „Aceasta este linia cu adevărat roșie, nu cea pe care o spune șeful diplomației de la Moscova”

Guvernul Ciucă a adoptat noile măsuri pentru plafonarea și compensarea facturilor la energie

Guvernul Ciucă (captură ședință)

Guvernul Ciucă a adoptat, marți, Ordonanța de Urgență privind noile măsuri pentru plafonarea și compensarea facturilor la energie electrică și gaze naturale. Astfel, începând de pe 1 februarie, când OUG va intra în vigoare, nimeni nu va plăti mai mult de 0,80 lei/kWh la electricitate, respectiv 0,31 lei/kWh la gaze, pentru consumatorii casnici fiind eliminat plafonul de consum.

„Pentru populație (n.r. clienți casnici) nimeni nu va plăti mai mult de 80 bani pe kwh pentru energie electrică și 31 bani pentru kWh pentru gaze naturale indiferent de consum”, a spus Ciucă, înaintea ședinței de guvern, citat de Hotnews.

Totodată, a mai precizat premierul, s-a decis ridicarea nivelului de compensație „pentru a prelua cât mai mult din presiunea crizei energetice astfel încât efectele crizei să fie cât mai puțin resimțite, având nevoie acum mai mult decât oricând de susținere pentru redresarea post-pandemie”.

Concret, pentru consumatori non-casnici și industria alimentară se vor plafona prețurile la 1 leu/kWh pentru energia electrică și 0,37 lei/kWh la gaze naturale. În privința CET-uri, Ciucă a menționat că este deja activă o schemă dedicată de ajutor de stat.

Pe de altă parte, ministrul Energie, Virgil Popescu a subliniat că va exista și o formă de compensare suplimentară, astfel încât populația să nu plătească mai mult de 68 de bani/kWh la electricitate, respectiv, 22 de bani/kWh la gaze naturale.  

„Începând cu 1 februarie se fac anumite modificări în ajutorul oamenilor. Practic pentru toți consumatorii casnici, pentru toți românii care dețin o locuință scade plafonul de la 1 leu pe kWh la 80 de bani pe kWh la energia electrică și de la 37 de bani pe kWh la 31 de bani pe kWh (n.r.- gaze naturale), indiferent cât consumă. Dacă în plus, față de acest lucru, consumă 500 de kilowați lunar și 300 de metri cubi lunar atunci beneficiază de o compensare suplimentară și practic vor plăti 68 de bani pentru energia electrică și circa 22 de bani pentru gaze naturale, cu toate taxele incluse”, a declarat marți Virgil Popescu, la finalul ședinței de Guvern.

De asemenea, a mai spus ministrul Popescu, întrebat fiind de posibilitatea aplicării acestei Ordonanțe de Guvern retroactiv, nici măcar pentru luna ianuarie. „Am întrebat în ședința de Guvern de ianuarie, nu am mai intrebat și de noiembrie și decembrie, pentru că dacă se putea, extindeam mai departe. Și răspunsul a fost nu, pentru că suntem deja în data de 25 ianuarie și nu putem aplica pentru ce este în spate”, a explicat ministrul.

OUG privind noua schemă de compesare și plafonare a facturilor la energie a fost publicată

Marcel Boloș a acceptat nominalizarea la Ministerul Digitalizării

Marcel Boloș (sursa: Facebook)

Fostul ministrul al Fondurilor Europene, Marcel Boloș, a acceptat nominalizarea pentru preluarea portofoliului de la Digitalizare. Potrivit Actual de Cluj, Boloș a ținut să precizeze că decizia numirii sale va aparține Guvernului și premierului Nicolae Ciucă, mai mult, că în acest moment acceptul său înseamnă doar un răspuns la o propunere de principiu venită din partea PNL.

„Am acceptat această propunere  după multe discuții și sub rezerva acestei componente tehnice care ține de digitalizare. Eu vreau ca toate proiectele de digitalizare să fie duse la bun sfârșit, ca atare va fi nevoie și de expertiza secretarului de stat pentru acest domeniu”, a spus Boloș, care în acest moment este șeful Agenției Regionale de Dezvoltare Nord-Vest.

Și tocmai pentru că deține această funcție, Boloș susține că nu are nicio emoție în privința gestionării eficiente a banilor care vor veni în cadrul acestui minister.

„Doar pentru deciziile de natură tehnică pe partea de digitalizare mi-am dorit să am certitudinea că voi avea sprijn și expertiza necesară din acest domeniu că să putem implementa toate proiectele începute. Pentru mine este o onoare, dar și o imensă responsabilitate, iar dacă nu am rezultate, mă retrag”, a spus Marcel Boloș.

Autoritățile române au alocat puțin peste 20% din valoarea totală a fondurilor din PNRR, adică 5,97 miliarde de euro, pentru proiectele de digitalizare. Astfel, cea mai mare parte din aceste fonduri destinate digitalizării sunt pentru componenta „transformare digitală”, privind reforma sectorului public, a conectivității și securității cibernetice, astfel încât să fie redusă, pe cât se poate, birocrația.

„Eu am încredere în colegii mei, că o propunere pe care o vor face, va fi bună şi va vota partidul, nu doar eu. (..) Daţi-le şansa colegilor mei să îşi susţină candidaţii”, a declarat liderul PNL, marți, în Senat.

De altfel, acesta a precizat că cel mai probabil propunerea în privința lui Marcel Boloș va fi oficializată în ședința BPN de joi, 27 ianuarie.

Florin Roman și-a dat demisia,la jumătatea lunii decembrie, în urma dezvăluirilor făcute de jurnaliștii de la Libertatea, potrivit cărora liberalul și-a trecut în CV o diplomă inexistentă: licența în economie la Universitatea „Babeș-Bolyai” Cluj. Chiar rectorul UBB, Daniel David, a precizat faptul că i-a cerut fostului mnistru să clarifice situația. 

De la acel moment, interimatul este asigurat de ministrul Energiei, Virgil Popescu. Pe „lista scurtă” s-au aflat doi secretari de stat, Ioan Sabin-Sărmaș și Iulian Popescu, Marcel Boloș (Fonduri Europene), precum și Monica Anisie (Educație).  

Marcel Boloș, propunerea PNL pentru Ministerul Cercetării și Digitalizării

Peste 8.000 de agenţi economici din industria hotelieră primesc a doua tranşă din ajutorul de stat

Foto: Digi 24
Foto: Digi 24

Săptămâna viitoare, 8.294 de agenţi economici din industria hotelieră ar urma să primească a doua tranşă din ajutorul de stat, după ce în luna decembrie a fost virată prima tranșă.

Față de fondurile în valoare de 999.926.000 lei – adică 46,87% din întreaga sumă pentru fiecare beneficiar al schemei de ajutor de stat, această tranșă a doua înseamnă 1.133.477.030 de lei.

Anunțul a fost făcut de un deputat PSD, Gheorghe Șoldan, care este membru în Comisia pentru buget, finanţe şi bănci și secretar al Comisiei pentru politică economică, reformă şi privatizare.

În iunie, Ministerul Economiei, Antreprenoriatului și Turismului a lansat o nouă schemă de ajutorare a sectorului HoReCa, la acel moment promisiunea fiind că sumele ar urma să fie trimise către maxim de 74.000 beneficiari cel târziu până la 31 decembrie 2022, bugetul total estimat fiind de 500 milioane de euro.

Șoldan, deputat de Suceava la primul mandat, a transmis un comunicat în care amestecă ajutorul de stat cu fondurile europene pe care le-ar putea atrage cei care asigură servicii în turism.

Sunt sume care vin sub forma de despăgubire pentru activitatea afectată de restricţiile impuse de pandemie. Am susţinut această schema de ajutor de stat în Parlament, iar acum banii au fost deblocaţi de Guvernul PSD şi vor sprijini acest domeniu afectat atât de mult de pandemia Covid.

În acelaşi timp, Guvernul se preocupă ca turismul local să fie ajutat prin atragerea de fonduri europene consistent. Operatorii din turism au o şansă în plus să-şi dezvolte afacerile prin accesarea de fonduri nerambursabile. România trebuie să prezinte la nivel regional şi european o ofertă turistică durabilă şi de calitate, mizând pe avantajele ei competitive, iar Bucovina poate deveni prima opţiune ca destinaţie turistică în 2022, atât pentru români, cât şi pentru străini.

În calitate de deputat de Suceava, secretar al Comisiei pentru politică economică, reformă şi privatizare şi membru în Comisia pentru buget, finanţe şi bănci, am încredere că România va atrage fonduri pentru a-şi îmbunătăţi inclusiv serviciile din turism.

Să nu uităm că în ultimii 15 ani, de când facem parte din UE, am primit de trei ori mai multe fonduri decât am contribuit. România a contribuit la bugetul comunitar cu 21 mld. euro, dar a primit înapoi 62 mld. euro. În următorii ani avem şansa să atragem bani din (…) fonduri din exerciţiul financiar care tocmai s-a încheiat şi pentru care mai putem face deconturi; fondurile din noul exerciţiu; fondurile oferite prin PNRR”, se arată în comunicat.

Cîțu a propus extinderea plafonării și compensării cel puțin până în vară

Florin Cîțu (captură video)

Președintele PNL, Florin Cîțu, a declarat faptul că a propus extinderea perioadei pentru care să se aplice prevederile din Legea compensării și plafonării la energie, cel puțin până în vară. Discuția pe această temă a avut-o, astăzi, cu liderul social democraților. Mai mult, Cîțu a fost de acord și cu aplicarea retroactivă, având în vedere că în luna ianuarie consumul de energie este de obicei mai mare decât în celelalte luni, însă a precizat că este nevoie de avizul din partea Ministerului Justiției, în privința constituționalității acestui aspect.   

De altfel, Cîțu a afirmat că a discutat cu Marcel Ciolacu despre ceea ce se întâmplă după ce expiră această Ordonanţă, care ar viza doar perioada de iarnă, potrivit Legii 259/2021 (1 noiembrie 2021- 31 martie 2022, cu punere în aplicare prin OUG de la 1 februarie 2022) dacă se merge cu reglementare pentru şase luni de zile sau un an de zile, iar variantele trebuie discutate cu Comisia Europeană.

„Atunci am propus că poate extindem această plafonare de preţuri şi compendare, deci Ordonanţa pe care o va da azi Guvernul, să fie extinsă până în vară. Binenţeles că este o decizie pe care trebuie să o ia Guvernul dar îi voi propune, dacă nu avem timp, sau nu avem o decizie de la Comisie (…) să se prelungească până în vară. Depinde de ce se întâmplă şi de la 1 aprilie, deci sunt discuţii”, a spus Cîţu, într-o nouă declaraţie de presă susţinută la Senat.

Liderul PNL a precizat că, din câte ştie, OUG privind noua schemă pe energie va fi dată azi, cu ceva întârziere față de programul inițial, şi că înainte de şedinţa de Guvern se va convoca şi Consiliul Economic şi Social (CES). Cât privește punerea în aplicare a prevederilor acestei Ordonanțe de Urgență, acesta a afirmat că susţine aplicarea retroactiv, încă din noiembrie, dar că nu depinde de el acest lucru. „Eu susțin şi pentru ianuarie, şi pentru decembrie, şi pentru noiembrie, problema este dacă susţine legislaţia din România, dacă poţi să faci ceva retroactiv”, Cîțu precizând că depinde de avizul ministerului Justiţiei. „Să lăsăm Ministerul Justiţiei să se pronunţe pe acest proiect de Ordonanţă, nu are rost să discutăm noi, din partea noastră suntem de acord să se ducă şi pe ianuarie, nu e niciun fel de problemă din partea noastră, Ministerul să îşi facă treabă şi dacă e constituţională, cu siguranţă va fi adoptată astăzi în Guvern”, a mai afirmat Florin Cîțu.

OUG privind noua schemă de compesare și plafonare a facturilor la energie, amânată pe „ultima sută de metri”

OUG privind noua schemă de compesare și plafonare a facturilor la energie, amânată pe „ultima sută de metri”

Guvernul României

Tensiune în cadrul coaliției de guvernare pe tema compensării și plafonării facturilor la energie, după ce OUG privind noua schema a fost amânată pe „ultima sută de metri”, ordonanța era anunțată pe ordinea de zi a ședinței de guvern de astăzi.

Anunțul neintrării OUG în ședință a fost făcut de Marcel Ciolacu, liderul PSD, care a previzat că nu vrea să dea vreo declarație în acest sens, mai mult, acesta i-a trimis pe jurnaliști să discute cu premierul Ciucă. „Nu vreau să dau nicio declaraţie pentru că nu am vorbit nimic”, a spus Ciolacu, după ce a mers la biroul lui Florin Cîţu de la Senat. De altfel, președintele PNL a criticat prevederile din OUG, inclusiv cele privind amenzile incluse în urma unei ședințe online a coaliției, ce a avut loc luni seară. Potrivit lui Ciolacu, este posibil ca aceasta să fie pusă în discuția Executivului miercuri. „Vă rog eu frumos, întrebaţi pe prim-ministru”, a mai afirmat preşedintele PSD.  

În cursul acestei dimineți, preşedintele PNL Florin Cîţu declara, la Parlament, legat de anunţul liderului PSD Marcel Ciolacu, privind reglementarea pieţei energiei şi a gazelor naturale, de la 1 aprilie, că nu prea vede sensul de a reglementa după 1 aprilie, când vine vara şi consumul este mult mai mic. „Cineva nu s-a gândit foarte bine când a venit cu această soluţie”, a spus Cîţu. De asemenea, Cîțu a mai afirmat nu e de acord nici cu amenzile care vor fi introduse în Ordonanţă, el precizând că nu amenzile rezolvă problema, ci deschiderea pieţei, liberalizarea ei.

Și ca să fie și mai multă tensiune pe tema plafonării și a compensării, ministrul Energiei, Virgil Popescu, a declarat că noua schemă de compensare a facturilor la energie şi gaze se va aplica începând cu 1 februarie, nu retroactiv, asta deşi PSD ceruse ca prevederile din OUG să se aplice şi celor care au primit facturi majorate în luna ianuarie.

Potrivit noii scheme, pentru consumatorii casnici, plafoanele de preț vor scădea, la 0,8 lei/kWh (energie) și 0,31 lei/kWh (gaz), în timp ce va crelte plafonulde consum, la 500 kWh/lună (energie) și 1.500 kWh/limita pentru cele cinci luni de iarmă în care se aplică prevederile Legii 259/2021. De asemenea, va crește și gradul de compensare al facturii la gaze, la 40%. Impactul pe care îl va avea această ordonanță, Popescu a transmis că acesta este de 3 miliarde de lei.

Ministrul Energiei: „Nimeni nu-şi doreşte să blocheze sistemul energetic naţional şi partea de furnizare”

Europarlamentarul Eugen Tomac avertizează: “Urmează un război psihologic”

Foto: Digi 24
Foto: Digi 24

Tensiunile dintre Rusia şi estul Europei sunt în creştere, dar este exclusă posibilitatea unui război.

Sunt afirmaţiile făcute de Eugen Tomac care susţine că Rusia nu va ataca Ucraina în următoarea perioadă.

Cu toate acestea, europarlamentarul este de părere că urmează o lună de război psihologic.

Argumentând, Tomac susţine că motivul pentru care Rusia nu va ataca Ucraina este pentru că nu dorește să umbrească Jocurile Olimpice din China.

Eugen Tomac: “Urmează o lună război psihologic, cel puțin până pe 20 februarie”

Într-un anunţ publicat pe contul de Facebook, europarlamentarul a declarat că nu ar trebui, totuşi, să excludem posibilitatea unui conflict militar. Paradoxal, în vreme ce întreaga lume face eforturi pentru a ieși din pandemie, în toate cancelariile lumii se discută despre agenda militară a lui Putin.

Când va începe invazia Rusiei în Ucraina? De ce a mobilizat Kremlinul aproape 200 000 de militari din totalul de peste 700 000 la frontiera cu Ucraina?”, scrie Eugen Tomac, pe contul de socializare.

Eurodeputatul afirmă că, de câteva luni, Rusia a început o ofensivă diplomatică și mediatică majoră. Prin această modalitate încearcă să justifice, în mod total neconvingător și cu non argumente, o eventuală invazie.

Foarte mulţi români simpatizează politica Rusiei şi nu îşi doresc trupe NATO pe teritoriul României

Este lesne de înțeles că Rusia nu va ataca Ucraina în următoarea perioadă pentru că nu dorește să umbrească Jocurile Olimpice din China. În consecință, urmează o lună război psihologic, cel puțin până pe 20 februarie. Ținta nu este doar statul vecin, ci, în mod evident, țările occidentale. De aceea, trebuie să fim pregătiți să facem față oricăror provocări. Moscova va încerca, prin oameni și instituții, să manipuleze cetățenii statelor UE”, arată europarlamentarul.

De asemenea, acesta a ţinut să precizeze că, în România, există exemple concrete de fani ai lui Putin care insistă pe faptul că ţara nu are nevoie de trupe NATO.

Când auziți politicieni, jurnaliști sau diverși oameni pe rețelele de socializare că ne îndeamnă să nu mai avem încredere în Uniunea Europeană, Statele Unite ale Americii sau NATO, fiți convinși că fac, în mod asumat, jocul Rusiei”, conchide Tomac.

Subprefectul de Timiș cere mutarea cursurilor în formatul online, din cauza frigului

Temperatura din școlile timișorene

Subprefectul de Timiș, Ovidiu Drăgănescu, a solicitat ca fiecare unitate de învățământ din Timișoară să decidă, de urgență, în cadrul Consiliului de Administrație, necesitatea trecerii cursurilor în formatul online, în contextul în care în sălile de clasă sunt temperaturi foarte scăzute, improprii pentru un act educațional în parametri.

„La 16°C în locuințe, în spitale sau școli e clar că suntem în fața unui eșec de proporții a administrației orașului.  Se impune ca în fiecare unitate de învățământ să aibă loc o ședință de urgență a Consiliului de administrație pentru a analiza oportunitatea trecerii cursurilor în on-line. Atrag atenția că temperatura scăzută trebuie raportată la regula aerisirii claselor în fiecare pauză”, a scris subprefectul de Timiș, Ovidiu Drăgănescu, pe contul său de Facebook.

De asemenea, mai subliniază acesta, cei care trebuie să răspundă public pentru modul în care a fost pregătit sezonul rece sunt decidenții din Primăria Timișoara. Iar prin „pregătirea” sezonului, Drăgănescu face referire la „neglijarea asigurării unui serviciu public de primă necesitate, de starea deplorabilă în care se află cetățenii și instituțiile abonate la Colterm”.

Potrivit presei locale, două dintre liceele din Timișoara, Colegiul „Henri Coandă” și Liceul de Arte Plastice, aproximativ 1.200 de elevi, au trecut deja la cursuri în formatul online.

De o săptămână, Colterm furnizează agentul termic la temperaturi scăzute, din cauza datoriilor pe care le are către furnizori, mai mult, reprezentanții Inspectoratului Școlar al Județului Timiș au transmis că sunt semnale că și alte școli din Timișoara au probleme cu încălzirea.

Chiar dacă se va trece la formatul online, în privința elevilor, situația din Timișoara este dramatică. Zeci de pilote au fost donate, luni, pentru Clinica de Oncologie a Spitalului Municipal Timișoara, unde pacienții ce deja au povara bolii, stăteau la temperaturi de 13-16 grade. „Doar împreună putem să facem diferența într-o lume în care uneori pare că am uitat unii de ceilalți. Astăzi, ne-am dovedit unii altora că împreună putem face atât de mult bine cât este nevoie și mai mult de-atât”, transmit reprezentanții Ligii Vest, cei care au lansat apelul pentru bolnavii de la Oncologie, potrivit TION.

În primele două săptămâni ale anului, facturile de gaz la Colterm au fost de 30 milioane de lei, „aproape jumătate din toată suma prevăzută de lege cu care noi din bugetul local putem subvenționa sistemul de termoficare”, spune Dominic Fritz. Primarul face un apel către Guvernul României să „urgenteze găsirea unor soluții viabile”.

Societatea de termoficare Colterm din Timișoara a intrat în insolvență

Rusia, „profund îngrijorată” de plasarea în alertă a mii de militari americani

Sursa foto: Vanguard News

Oficialii de la Moscova consideră o nouă „exarcebare a tensiunilor” măsura președintelui Joe Biden prin care 8.500 de militari americani au fost puși în alertă pentru o posibilă detașare în estul Europei. Purtătorul de cuvânt al Kremlinului a constatat „cu mare îngrijorare” ultimele decizii pe care liderul de la Casa Alba le-a luat.

John Kirby, purtătorul de cuvânt al Pentagonului, a declarat că trupele vor fi gata în funcție de felul cum evoluează situația din estul Europei.

„Orice desfășurare în Europa reprezintă eforturile noastre de asigurare a flancului estic al NATO și demonstrarea pregătirii noastre pentru a veni în sprijinul aliaților”, a precizat Kirby, relatează Digi24.

Joe Biden spune că există „unitate totală”a statelor occidentale

În urma întâlnirii prin videoconferință cu liderii europeni și NATO, președintele Biden a declarat că a reușit să formeze o „unitate” a statelor europene împotriva Rusiei. Mai mult, și Marea Britanie a declarat că dacă armata rusă va invada Ucraina, vor exista „sancțiuni fără precedent.”

De asemenea, guvernul britanic a accentuat faptul că negocierile cu oficialii ruși trebuie să rămână prima prioritate, înainte de a impune sancțiuni. Și cancelarul german Olaf Scholz a declarat că va continua discuțiile cu Rusia pentru a dezescalada conflictul de la granițele Ucrainei, iar Jens Stoltenberg, secretarul general al NATO a avertizat că orice agresiunea împotriva Ucrainei va aduce „costuri grave” Moscovei.

La întâlnirea ce a avut loc luni, 24 ianuarie, și a durat 1 oră și 20 de minute au participat și lideri ai Franței, Italiei, Poloniei și Uniunii Europene.

Ursula von der Leyen, președinta Comisiei Europene, a anunțat după discuția avută cu președintele Biden că Uniunea Europeană este pregătită să adopte „o gamă largă de sancțiuni sectoriale și individuale” împotriva Rusiei în cazul unui atac asupra Ucrainei. De asemenea, von der Leyen a mai spus că UE va sprijini financiar administrația de la Kiev. Mai exact, Uniunea Europeană va acorda Ucrainei 1,2 miliarde de euro pentru a se pregăti în cazul unui conflict cu Rusia.

„Ucraina este o țară liberă și suverană. Își face propriile alegeri. UE va continua să-i fie alături”, a mai transmis Ursula von der Leyen.

Biden l-a avertizat pe Putin că orice mișcare a Rusiei în Ucraina va fi considerată o invazie

Ministrul Energiei: „Nimeni nu-şi doreşte să blocheze sistemul energetic naţional şi partea de furnizare”

Virgil Popescu (Foto: Calea Europeană)

Ministrul Energiei, Virgil Popescu, a afirmat că noua schemă de compensare a facturilor la energie și gaze va fi aplicată din 1 februarie, iar Executivul analizează ce măsuri va lua din 1 aprilie. Noua ordonanță va fi adoptată în ședința de Guvern de marți după-masă, a mai spus ministrul.

De asemenea, ministrul Energiei a amintit că impactul bugetar al acestei scheme este de 3 miliarde de lei, bani care vor veni de la bugetul de stat. Mai mult, oficialul a mai declarat că după ce facturile greșite trimise de furnizori vor fi întocmite conform legii, statul va începe decontarea banilor.

Virgil Popescu: „Avem bani la buget”

„Nimeni nu-şi doreşte să blocheze sistemul energetic naţional şi partea de furnizare, dar ne dorim de partea cealaltă a mesei, a furnizorilor, să întocmească facturile corespunzător, în aşa fel încât să existe şi confortul din partea salariaţilor Ministerului Energiei că certifică nişte plăţi în baza unor facturi emise corect. Îi asigur pe toţi furnizorii că nu vor avea restanţe la plată când situaţiile de plată sunt întocmite conform legii”, a subliniat ministrul Energiei Virgil Popescu, relatează Agerpres.

De asemenea, ministrul Energiei a mai precizat că furnizorii care nu aplică prevederile legale privind compensarea ar putea fi pasibil de amenzi. Astfel, coaliția de guvernare a convenit că amenzile să fie între 20.000 de lei și 200.000 de lei pentru neaplicarea legii. ANPC putea da până acum sancțiunea maximă de 50.000 de lei.

Inspectorii ANPC au constatat la mai mulți operatori că au emis facturi fără compensarea prețurilor și nici nu au răspuns la timp solicitărilor primite.

Conform Mediafax, la Electrica Furnizare, prin procesul verbal de constatare a contravenției, s-au stornat 2.232.224 de facturi. Comandamentul pentru Energie își continuă verificările până pe data de 31 martie 2022.

Reamintim că preţul final facturat al energiei electrice se plafonează la cel mult 0,8 lei/kWh, în scădere de la plafonul actual de 1 leu/kWh. Totodată, preţul final facturat al gazelor naturale se plafonează la cel mult 0,31 lei/kWh, de la nivelul de 0,37 lei/kWh.

Ce amenzi riscă furnizorii care nu recalculează facturile eronate sau care nu aplică prevederile legale

Rămâi conectat

6,124FaniÎmi place
București
cer acoperit de nori
30.3 ° C
32.7 °
27.8 °
60 %
4kmh
99 %
mie
30 °
J
27 °
vin
32 °
S
32 °
D
32 °

Ultimul articol

Nicușor Dan reia consultările pentru un viitor premier

După eșecul răsunător înregistrat de ultimul premier desemnat de Nicușor Dan, șeful statului a decis să reia consultările cu partidele politice. Adrian Veștea a fost...

Fosta contabilă a MAE a recunoscut că și-a dat salarii ilegale timp de 15...

Lavinia Daniela Păune, fostă angajată a Ministerului Afacerilor Externe (MAE) în calitate de contabilă, a recunoscut că a dat salarii ilegale timp de 15...

Veștea, după ce guvernul său a picat în Parlament: „Votul nu a fost cel...

Adrian Veștea s-a „veștejit”. După tot hei-rup-ul din ultimele zile, toate jocurile și aparent înțelegerile politice, guvernul propus de liberal a picat. Aseară, Guvernul Veștea...