30.1 C
București
vineri, 26 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 615

Procurorii solicită arestarea a 2 medici și 5 asistenți medicali în dosarul vaccinărilor fictive din Bocșa

Foto: Ro Vaccinare

Procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Caraș-Severin solicită instanței de judecată arestarea a 7 persoane în dosarul vaccinărilor fictive din centrul de vaccinare din orașul Bocșa.

Astrăzi, dosarul privind propunerea de arestare preventivă a celor doi medici și cinci asistenți a ajuns în instanță, ieri fiind făcute percheziții în centrul de vaccinare, iar ulterior mai multe persoane au fost reținute pentru 24 de ore.

Potrivit informațiilor oficiale, este vorba despre medici R.A. și T.A.A., precum și asistenții medicali G.D.G., V.M.T., V.I., P.-S. A.F.G. și G.-H. S.G., în timp ce alte două persoane – P.D. şi M. A.-A., de asemenea asistenți medicali la centrul de vaccinare, au fost puse sub control judiciar.

Procurorii arată că arestarea celor 7 se impune, dată fiind „gravitatea faptei și a probelor administrate”. De altfel, indiferent de măsuri, toți sunt inculpați în dosar, primii 7 fiind acuzați de luare de mită şi fals informatic, în timp ce ultimii doi doar de fals informatic.

În fapt, mai multe cadre medicale din cadrul Centrului de Vaccinare COVID-19 din orașul Bocșa, jud. Caraş-Severin, respectiv medicii R. A. și T. A.-A. şi asistenții medicali G. D.-G., V. M.-T., V. I., P.-S. A.-F., P. D., M. A.-A. și G.-H. S.-G., în cursul campaniei de vaccinare COVID-19, în mod repetat, au simulat actul de vaccinare şi au implementat personal sau au determinat registratorii să introducă fără vinovăție într-un sistem informatic, respectiv în platforma electronică de vaccinare ROVACCINARE, fără drept și contrar realității, datele mai multor persoane, atestând în mod nereal că acestea au fost vaccinate împotriva virusului Sars-Cov 2 cu serul Johnson & Johnson sau chiar Pfizer BioNTech, introducând în acest sens, fără drept, date necorespunzătoare adevărului, în scopul producerii de consecințe juridice, respectiv obținerea de către persoanele interesate a Adeverințelor de Vaccinare şi pe cale de consecință, libera circulație, accesul în societăți comerciale, altele decât cele alimentare, sustragerea obligării instituirii carantinei sau izolării la momentul revenirii în țară din zonele de risc epidemiologic.

Cetățeni interesați de obținerea Certificatului de Vaccinare au plătit cadrelor medicale sume de bani cuprinse între 100-250 euro, pentru a nu-şi îndeplini atribuțiile de serviciu, respectiv pentru a nu le administra efectiv vaccinul anti-COVID-19, eliberându-le însă în schimb Adeverință de Vaccinare, document necesar eliberării Certificatului de Vaccinare (Certificatul Verde)”, au detaliat procurorii.

Amenzile date pentru nepurtarea măștii ar putea fi anulate

Sursa foto: Monitorul de Cluj
Sursa foto: Monitorul de Cluj

Amenzile date din octombrie 2020 și până în prezent pentru nepurtarea măștii de protecție în spațiile publice ar putea fi anulate deoarece guvernul nu a parcus toate procedurile legale pentru a impune purtarea măștii de protecție, informează Digi24.

Judecătorii Curții Constituționale au luat această decizie cu unanimitate de voturi, fiind vorba despre un articol din legea care reglementează impunerea restricțiilor pe timpul pandemiei de Covid-19, în baza căreia se reglementează și purtarea măștii de protecție.

Valul cinci al pandemiei și măsurile de relaxare propuse de Guvern

Potrivit articolului, pe starea de alertă se poate institui obligativitatea purtării măștii prin ordinu al Ministerului Sănătății și Ministerului de Interne. Cu toate acestea, CCR a declarat articolul neconstituțional pentru că Executivul nu a primit aviz de la Consiliul Legislativ.

Altfel spus, Guvernul poate da o nouă ordonanță pentru a reimpune obligativitatea măștii doar după ce decizia Curții Constituționale va fi publicată în Monitorul Oficial.

În urma deciziei, toate amenzile date pentru nepurtarea măștii ar putea fi anulate prin decizii judecătorești, dacă acestea nu au fost plătite. Decizia CCR va avea efecte după ce va fi motivată de judecători și publicată în Monitorul Oficial.

Avocatul Poporului, Renata Weber, a anunțat că rămâne valabilă obligativitatea purtării măștii în spații închise, spații comerciale și la locul de muncă.

„Deci singurul lucru care se schimbă este purtarea măștii în aer liber, afară”, a declarat Renate Weber.

Reamintim că pentru a limita valul cinci al pandemiei de Covid-19, la începutul lunii ianuarie, Comitetul Național pentru Situații de Urgență (CNSU) a decis ca în spațiile publice pot fi purtate doar măști chirugicale și FFP2, cele textile fiind interzise.

De asemenea, persoanele care poartă mască textilă în spațiile publice riscă să fie amendate cu până la 2500 de lei.

Ministrul Sănătății Alexandru Rafila a declarat în urmă cu câteva zile că este posibil ca din martie să se renunțe la certificatul digital și la purtatul măștii în aer liber. Cu toate acestea, ministrul a spus că astfel de măsuri sunt condiționate de numărul de persoane de la secțiile de terapie intensivă.

 „Restricțiile trebuie ridicate gradual. Oamenii trebuie să înțeleagă că au în continuare responsabilitate pentru semenii lor”, a spus Rafila în acea perioadă.

Și premierul Ciucă a anunțat că din 15 februarie, Guvernul va analiza mai multe măsuri de relaxare pentru luna martie.

Masca de protecţie redevine obligatorie în spațiile publice deschise

Bode, la bilanţul Jandarmeriei Române: „O mie de fapte bune pot fi anulate printr-o singură eroare”

Sursa foto: Facebook

Într-o postare pe pagina sa de Facebook, Lucian Bode a declarat că bilanțul activității Jandarmeriei Române pe anul trecut a fost o „bună ocazie” pentru a transmite un mesaj acestei structuri.

Ministrul de Interne a precizat că prezența jandarmilor în cadrul misiunilor de asigurare a ordinii publice trebuie să fie ireproșabilă, precizând că orice greșeală „este speculată și transformată în Breaking News.” De asemenea, ministrul a mai adăugat că imaginea instituției are mult de suferit din cauza erorilor.

 „Munca de reconstrucţie a prestigiului instituţional este anevoioasă (…) Vă solicit să fiţi atenţi la acest aspect şi să luaţi toate măsurile pentru a preveni producerea de incidente care să afecteze pe mai departe imaginea Jandarmeriei Române”, a spus Bode, potrivit news.ro.

Bode: „Încrederea oamenilor este un aliat puternic”

De asemenea, ministrul de Interne a afirmat că obiectivul central al activității Jandarmeriei este creșterea gradului de siguranță a cetățenilor, afirmând că este „absolut vital” să există o asumare puternică a rolului social „pe care îl joacă această instituție în societate.”

Totodată, Bode a amintit că Jandarmeria trebuie să fie alături de cetățeni, iar încrederea se câștigă greu și se pierde foarte rapid, precizând că instituția este fundamentală pentru MAI.

„Jandarmeria Română este o instituţie fundamentală în arhitectura instituţională a Ministerului Afacerilor Interne. Cei care încearcă să discrediteze această instituţie, punând semnul egal între evenimene mai puţin fericite şi instituţia în sine, între derapajele unuia sau altuia şi instituţia Jandarmeriei în ansamblul ei nu fac decât să lovească în instituţia în rândul căreia unii s-au format şi au crescut profesional. Este complet greşită o astfel de abordare”, a spus Bode.

În încheierea mesajului său, ministrul de Interne a precizat că modernizarea Jandarmeriei se poate face doar prin „multă muncă și implicare”, dar și prin  menţinerea unui standard înalt de integritate şi profesionalism.

„Doar prin dovezi de profesionalism şi eficienţă, doar printr-o conduită exemplară şi fiind mereu de partea legii, demonstrând, totodată, deschidere spre dialog, structurile MAI vor beneficia de susţinere din partea oamenilor”, a concluzionat Lucian Bode.

Lucian Bode: „Ce am văzut în aceste zile în Parlament este dincolo de orice limită a bunului simţ”

Rafila susține că infecţiile asociate asistenţei medicale sunt încă subraportate în România

Ministrul Sănătății Alexandru Rafila a declarat, marți, la o conferință organizată de Institutul Naţional de Boli Infecţioase „Prof. Dr. Matei Balş” că infecțiile asociate asistenței medicale sunt subraportate în țara noastră.

„Ne apropiem de 1% din proporţia de pacienţi externaţi, dar suntem încă departe de media Uniunii Europene, nu pentru că ne-am dori să avem mai multe infecţii, dar ne dorim să ştim realitatea şi să încercăm infecţiile măcar invazive, bolile invazive cu bacterii multirezistente să apară cât mai rar în spitalele româneşti şi lucrul acesta are influenţă foarte bună şi asupra mortalităţii”, a spus Rafila, potrivit g4media.ro.

Rafila: „Există şi în România specialitatea de microbiologie medicală”

Totodată, ministrul Sănătății a mai precizat că unul dintre obiectivele sale este cel legat de reducerea consumului de antibiotice și schimbarea structurii consumului. Acesta e de părere că se utilizează medicamente care nu ar trebui, „antibiotice de primă intenție.” De asemenea, acesta a vorbit și despre aducerea spitalelor în rând cu cele din UE.

„Să ajungem cu spitalele din România să putem să facem un diagnostic microbiologic de bună calitate care ar putea să fie favorizat şi de faptul că există, în sfârşit, după 30 de ani şi în România specialitatea de microbiologie medicală aşa cum a existat înainte şi cum există în toate ţările din Uniunea Europenă”, a mai declarat Ministrul Sănătății.

Ministrul Sănătății a precizat că au fost elaborate mai multe documente care erau necesare sistemului de sănătate din țara noastră pentru integrarea activităților. Mai mult, acesta a vorbit și despre rezistența la antimicrobiene, precizând că este un fenomen care a generat o abordare multisectorială.

„Până în momentul de faţă, au fost dezvoltate două instrumente care trebuie aprobate în cadrul unei structuri care există teoretic de mai mulţi ani, dar care nu este funcţională – un comitet intersectorial reprezentat de oameni din zona de decizie de la nivelul mai multor ministere. Este vorba despre strategia naţională, cadrul strategic naţional, şi de planul naţional de acţiune”, a concluzionat ministrul Sănătății.

Rafila a vorbit la conferința organizată de de Institutul Naţional de Boli Infecţioase „Prof. Dr. Matei Balş”, în cadrul proiectului „Întărirea capacităţii instituţionale pentru controlul infecţiilor spitaliceşti şi gestionarea consumului de antibiotice în România”.

Citește și: EXCLUSIV. Malpraxis în România: Ecografe „defecte”, „ghinion”, luptă cu Justiția. Cum au ajuns pacienții din România să ceară daune morale pentru culpa medicală

Peste 61.000 de morți i se par lui George Simion excepții

Sursă foto: www.g4media.ro
Sursă foto: www.g4media.ro

România a întregistrat, în pandemie, peste 61.000 de morți.

Numai din cauză de Covid.

Nu, nu veniți cu argumente din alea că ”din alte cauze se moare mai mult”, pentru că nu au nicio relevanță. Da, se moare și de bătrânețe. Și de accidente de mașină. Și că te-a lovit meteoritul.

Sau, mai interesant, ”și de gripă se moare”. De acord.

În ianuarie 2021, România avea deja 17.000 de decese Covid. De gripă au murit, în sezonul 2018-2019, 199 de persoane. Iar în sezonul 2017-2018 – 187 de decese. Matematica mea îmi spune că e o mică mare diferență.

Revenind la persoanele care au murit din cauză de Covid. Raportat la populație, rata de mortalitate a fost uriașă. Raportat la fiecare familie care a pierdut pe cineva drag, nici nu se poate măsura.

Dar 61.000 de morți nu-l impresionează pe Simion

Pentru el e mai importantă libertatea de a nu purta mască. Sau, cel puțin, așa dă de înțeles.

Se termină plandemia, adică era organizată de cine a inventat virusul. S-a terminat plandemia și măsurile care aveau ca scop control asupra populației nu au avut efect. Noi am trăit liberi în România și nu am pățit nimic, cu unele excepții, pentru că morți au fost peste tot și din cauza deciziilor guvernanților”, a declarat Simion, la Antena 3.

Sunt curioasă cum a ajuns Simion la concluzia că 61.000 de oameni morți sunt o excepție. Câți ar fi trebuir să moară, pentru a-l impresiona pe Simion? Câți alții, pentru a-l convinge să poarte mască?

Pot înțelege dorința de a fi liber. Dar, am mai spus-o, libertatea fiecăruia dintre noi se oprește acolo unde începe să facă rău altuia.

Și, să fim serioși, România nici măcar n-a avut cele mari restricții. Wow, nu s-a mai putut merge la mall fără vaccin. Ghici ce? Alții n-o să mai meargă niciodată, nicăieri.

Așa că discursul ăsta, despre libertate și drepturi, e doar un text care prinde bine la cei care au impresia că libertatea înseamnă să nu porți mască. În ciuda faptului că te protejezi pe tine, și pe alții. Nu doar de coronavirus. Ci de multe altele, inclusiv de poluare, dacă ai impresia că e o conspirație mondială menită să te ucidă pe tine, Gigel de la etajul 2.

Teoria conspirației nu întârzie, nici ea, să apară

Pentru că Simion o lansează, în direct: ”plandemia, adică era organizată de cine a inventat virusul”.

O fi. Or fi fost masonii. Reptilienii. Globaliștii. Neo-marxiștii. Oricine vrea Simion să creadă. Asta nu diminuează impactul pe care l-a avut în societate. Nu încălzește cu nimic nici morții, nici familiile lor. Puțină empatie, totuși, ar putea fi benefică, măcar pentru cei vii.

E războiul între patrioți și globaliști, cei care au început plandemia”, plusează Simion.

Inutil să spun că, dacă nu eram în UE, ciu-ciu vaccinuri. Nema asistență medicală pentru cazurile grave, în alte țări. Medici străini care să vină să ne ajute? Ca ce chestie? Doar suntem patrioți!

Dar lui Simion nu pare să-i pese de ajutor sau de sprijin între națiuni. Mai degrabă patriot mort, decât globalist viu!

Și nu știu ce e mai trist: că ia în derâdere suferința unora sau că ar fi în stare (cel puțin la nivel declarativ), pentru patriotism și libertate, să riște viitorul altora.

Victor Negrescu (PSD) susține că România trebuie să intre în Schengen anul acesta

Foto: Clubul Feroviar

Eurodeputatul PSD Victor Negrescu a declarat, în plenul Parlamentului European, că România este pregătită să intre în Schengen anul acesta, afirmând că țara noastră respectă toate criteriile de aderare.

„Suntem de facto parte din toate mecanismele specifice spațiului Schengen, dar nu beneficiem de un tratament egal, fie că vorbim de cetățenii români sau de accesul mărfurilor din România pe piața europeană”, a declarat europarlamentarul.

De asemenea, Negrescu a amintit că e nevoie de un vot pentru ca țara noastră să facă parte din această zonă de liberă circulație, înaintea reformei propuse de Franța a spațiului Schengen.

Conflictul din Est și intrarea României în Schengen

Totodată, europarlamentarul a cerut ca drepturile românilor să fie respectate, motiv pentru care a lansat campania europeană Românii Merită în Schengen, prin care a solicitat liderilor europeni și guvernelor țărilor membre UE să voteze în 2022 primirea României în zona de liberă circulație.

 „Tensiunile de la frontiera de Est a Europei întăresc nevoia de a suda coeziunea Uniunii, iar aderarea României la spațiul Schengen devine esențială pentru protecția frontierelor comune și siguranța cetățenilor”, a mai precizat Victor Negrescu.

Reamintim că în urmă cu două săptămâni, președintele Franței a cerut formarea unui consiliu de conducere al spațiului Schengen, dotat cu un mecanism de intervenție rapidă, în cazul unei crize la frontierele externe ale Uniunii Europene.

De asemenea, la începutul lunii februarie, ministrul francez de Externe, Jean-Yves Le Drian, a precizat că va susține România pentru aderarea sa la spațiul Schengen.

„Ştim că România este interesată de această extindere. Suntem într-o dispoziţie foarte favorabilă în această privinţă atât pentru România, cât şi pentru Bulgaria şi Croaţia”, a declarat Jean-Yves Le Drian în acea perioadă.

Și președintele PNL Florin Cîțu a anunțat că România îndeplineşte criteriile de apartenenţă la Spaţiul Schengen, iar aderarea reprezintă o prioritate.

Astăzi, spațiul Schengen înseamnă peste 420 de milioane de persoane și 26 de țări, eliminarea controalelor la frontierele interne reprezentând un mod de viață european. Cetățenii au reușit să își organizeze viața în funcție de libertățile oferite de acest spațiu, 3,5 milioane de persoane tranzitând zilnic dintr-un stat Schengen în altul, informează europa.eu.

Nicolae Ciucă: „Nu garantez că intrăm în Schengen în 2022”

Firmele se închid din cauza tarifelor la energie electrică și gaze naturale

Sursa foto: Europa FM
Sursa foto: Europa FM

Conform rezultatelor unui sondaj, un antreprenor din 3 se pregătește să facă disponibilizări din cauza facturilor mult prea mari.

De asemenea, una din 10 firme se va închide, tot din cauza acestor majorări.

Sondajul a fost realizat de Consiliul Național al Întreprinderilor Private Mici și Mijlocii, desfăşurându-se în perioada 2-14 februarie.

La studiu au participat 2260 de antreprenori din sectorul producției, comerțului și serviciilor.

Una din 10 firme se va închide în perioada următoare din cauza creșterii tarifelor la energie electrică și gaze naturale

Mai multe firme au trecut deja la scumpirea produselor și a serviciilor pe care le oferă, încercând să facă față costurilor ridicate.

Sondajul a fost prezentat de președintele Consiliului Național al IMM-urilor, Florin Jianu. Acesta a declarat că, odată cu liberalizarea pieței energiei, întreprinderile mici și mijlocii au primit facturi la curent electric și gaze naturale cu până la 200% mai mari sau chiar mai mult.

Sunt scumpiri care variază minim de la 50% creșterea facturilor până peste 200%, atât pentru energia electrică cât și pentru gazul natural. Primim facturi de la colegii noștri din țară care aveau un preț până la 31 decembrie 2021 și de 5 ori mai mult începând cu 1 ianuarie”, a explicat Jianu, citat de Europa FM.

Facturile uriaşe duc la închiderea afacerilor: 1 din 3 întreprinzători va reduce numărul de angajați

Florin Jianu a precizat că, începând cu 1 ianuarie, scumpirea gazelor și a curentului electric i-a determinat pe cei mai mulți antreprenori să-și reducă investițiile.

Astfel, peste 80 la sută au spus că vor scumpi produsele și serviciile cu 10-30 la sută sau mai mult. Pentru unii dintre ei, facturile uriașe înseamnă închiderea afacerilor.

1 din 3 întreprinzători în această perioadă va avea de bifat reducerea numărului de angajați, iar pentru 8% va însemna chiar închiderea firmei. Deci una din 10 firme se va închide în perioada următoare ca urmare a impactului generat de creșterile costurilor cu energie electrică și gaz”, a conchis președintele Consiliului Național al IMM-urilor.

Cîțu, despre reducerea TVA la 5% în energie: „Fake news total, nu s-a discutat așa ceva”

Florin Cîțu (captură video)

Președintele PNL Florin Cîțu a declarat, marți, că în coaliția de guvernare nu s-a discutat despre reducerea TVA-ului la 5% în energie, precizând că astfel de informații „pe surse” sunt un fake news total.

Fostul premier a mai precizat că singurul lucru ce s-a discutat a fost despre un TVA generalizat.

„Dacă vreţi să facem ceva, să ajutăm, este vorba despre TVA-ul generalizat, acolo putem să reducem ceva. Dacă mergem aşa punctual, nu ajutăm şi nu are sens să intrăm în discuţii, mai bine nu facem nimic şi la revedere”, a spus Cîțu, potrivit news.ro.

Cîțu: „Am luat măsuri bune, s-a văzut foarte clar”

De asemenea, liderul liberalilor a afirmat că pentru a evita o criză majoră e nevoie de o reducere a TVA, pentru a lupta cu inflația, și o reducere a contribuțiilor.

„Aceasta, bineînţeles că deja o pregătisem la Ministerul Finanţelor, de a avea o reducere graduală, până în 2024, a acestor contribuţii”, a susținut președintele PNL.  

Totodată, Cîțu a declarat că reglementarea și plafonarea nu rezolvă problema prețurilor, precizând că singura soluție pe termen lung este reprezentată de investiții.

„Ascund, îţi bagi gunoiul sub preş, asta faci, dar asta nu înseamnă că gunoiul a dispărut. Îţi apare în altă parte. Singura soluţie pe termen lung o reprezintă investiţiile, extinderea pieţei, o ofertă mai mare”, a mai precizat Cîţu.

De asemenea, acesta a propus ca pe viitor, Guvernul să investească un anumit procent din PIB în energie, renunțând astfel la soluții pe termen scurt ce „îi dezamăgesc pe oameni”. Întrebat de ce ministrul Energiei nu a venit deja cu propunerile cerute de către Nicolae Ciucă, liderul PNL a informat că nu a avut un termen stabilit, iar guvernul trebuie să vină cu soluțiiile pregătite.

Totodată, Cîțu a anunțat că România riscă să intre în recesiune, dacă nu se iau măsuri urgente, după ce INS a anunțat că economia țării a crescut sub așteptări în 2021.

„Dacă nu se iau măsuri acum de a stimula economia, există un risc. Eu vorbesc de măsuri în general, pentru toată economia, pentru toți românii, măsuri pentru a salva economia în perioada următoare”, a adăugat Florin Cîțu.

Cîțu vrea creșterea salariilor pentru toți românii. Ce soluții are șeful PNL

Lege: asiguratul care îngrijeşte un pacient bolnav de cancer beneficiază de indemnizaţie şi concediu

Foto: G4 Media
Foto: G4 Media

Klaus Iohannis a promulgat legea prin care asiguratul care îngrijeşte un pacient bolnav de cancer va beneficia atât de indemnizaţie, cât şi de concediu.

În cursul zilei de marţi, 15 februarie, a fost promulgată legea pentru modificarea şi completarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate, informează Administraţia Prezidenţială, relatează News.ro, citat de G4 Media.

Actul normativ are ca obiect de reglementare modificarea şi completarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.158/2005, în scopul extinderii categoriilor de riscuri asigurate, prin stabilirea unor drepturi pentru asiguraţii care îngrijesc un pacient cu afecţiuni oncologice, în mod similar cazului în care îngrijesc un copil bolnav.

Cu acordul pacientului, asiguratul va beneficia de concediu şi indemnizaţie pentru îngrijire, dacă îl însoţeşte pe acesta la intervenţii chirurgicale şi tratamente prescrise de medicul specialist

Pacientul cu afecţiuni oncologice îşi poate exprima acordul numai pentru o singură persoană la fiecare intervenţie chirurgicală, respectiv tratament. Durata de acordare a concediului şi a indemnizaţiei este de cel mult 45 de zile calendaristice la interval de un an pentru un pacient”, arată legea promulgată de către şeful statului.

Potrivit legii, costurile serviciilor furnizate de psiholog sunt suportate din bugetul Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate în condiţiile prevăzute de Contractul-cadru privind condiţiile acordării asistenţei medicale în cadrul sistemului de asigurări sociale de sănătate şi de normele metodologice de aplicare a acestuia.

Beneficiarul are dreptul la minimum o şedinţă de evaluare psihologică clinică şi minimum cinci şedinţe de consiliere psihologică clinică

Totodată, în fiecare an în care primeşte concedii pentru îngrijirea pacientului cu afecţiuni oncologice, beneficiarul are dreptul la minimum o şedinţă de evaluare psihologică clinică şi minimum cinci şedinţe de consiliere psihologică clinică.

De aceleaşi drepturi beneficiază şi pacientul cu afecţiuni oncologice. În situaţia pacientului cu afecţiuni oncologice care are handicap auditiv ori surdocecitate, acesta are dreptul inclusiv la un interpret autorizat al limbajului mimico-gestual, respectiv al limbajului specific al persoanei cu surdocecitate, după caz, mai arată sursa citată.

 Rusia își retrage trupele de la granița cu Ucraina

Rusia a început să își retragă o parte din trupele masate la granița cu Ucraina. Anunțul a fost făcut marți de către reprezentanții Ministerul rus al Apărării.

”Unitățile din districtele militare de Sud și Vest care și-au încheiat misiunile au început deja să se îmbarce în transportul feroviar și auto și vor începe să se mute astăzi în garnizoanele lor. Unități separate vor defila pe jos ca parte a convoaielor militare”, a precizat Igor Konașenkov, purtătorul de cuvânt al ministerului rus al Apărării pentru Interfax, potrivit BBC.

”Exercițiile de antrenament de luptă au fost efectuate conform planificării. Cu toate acestea, unele exerciții sunt încă în desfășurare”, a anunțat Konașenkov.

Forțele armate ruse continuă o serie de exerciții la scară largă pentru pregătirea operațională a trupelor și forțelor. Conform informațiilor, la acțiuni participă toate districtele militare, flotele și trupele aeropurtate.

Un alt exercițiu la scară largă în regiune, la care participă trupe comune din Rusia și Belarus se va încheia pe 20 februarie.

130.000 de militari ruși au fost poziționați aproape de granița cu Ucraina. La acțiune au fost aduși și aproximativ 30.000 de soldați care participau la exercițiile militare din Belarus.

15 februarie devine Ziua Naţională a Lecturii

Sursă foto: Pixabay
Sursă foto: Pixabay

Începând cu acest an, România va celebra lectura, la data de 15 februarie.

Elevii sunt încurajaţi să redescopere plăcerea cititului, iar programul şcolilor va fi modificat.

De asemenea, bibliotecile locale, județene și/sau metropolitane vor desfăşura o serie de activităţi pentru a susţine lectura.

Data de 15 februarie modifică programul şcolar: profesorii vor organiza activități de citit, pentru cel puțin 15 minute

Prin urmare, indiferent de disciplina prevăzută în orar, între orele 11:00 şi 14:00, vor fi organizate activităţi de lectură la care să participe toţi preşcolarii şi elevii.

Personalul didactic va recomanda tuturor să aducă o carte preferată sau să împrumute de la biblioteca şcolară o carte şi, timp de 15 minute, să citească fie individual, fie în grupuri mici de lucru

Anunţul a fost făcut încă din data de 10 februarie, de către ministrul Educației.

Sorin Cîmpeanu: “În România, doar 10% dintre cetăţeni cumpără o carte pe an”

Ministrul Educației a mai transmis că rolul şcolii devine esenţial în încurajarea lecturii, precizând că “aceasta trebuie să ne salveze dintr-un univers superficial, un univers în care dăm click fără a decide”.

Cîmpeanu a invitat şi bibliotecile locale, județene și/sau metropolitane să deruleze activități de prezentare a propriilor servicii, de obținere a unui permis de bibliotecă, de colectare și donație de carte, inclusiv prin amenajarea de standuri în incinta unităților de învățământ.

În plus, recomandă asociațiilor, fundațiilor nonprofit, societăților de gestiune a drepturilor de autor, cu experiență în derularea de activități educaționale, să susțină cluburi de lectură, ateliere de scriere creativă și/sau ilustrare de carte, discuții și dezbateri pe teme literare sau alte programe similare.

Cîmpeanu mai încurajează școlile să ofere editurilor și librăriilor, la cerere și în măsura disponibilității, spații cu titlu gratuit pentru a prezenta, eventual a vinde, carte cu teme educative și/sau recreative, adecvate vârstei elevilor.

Televizoarele, eliminate din programul Rabla pentru Electrocasnice

Televizoarele au fost eliminate din categoria echipamentelor eligibile din Programul Rabla pentru Electrocasnice pentru anul 2022.

În plus, perioada maximă pentru utilizarea voucherelor a fost redusă de la 14 la şapte zile. Informațiile sunt cuprinse în Ghidul de finanţare al programului – ediţia 2022, aflat în consultare publică pe site-ul Ministerului Mediului, Apelor şi Pădurilor (MMAP).

Potrivit unui anunţ făcut de Minister pe pagina oficială de Facebook, o prioritate a ediţiei din 2022 este direcţionarea bugetului de 100 milioane lei către înlocuirea aparatelor electrocasnice cu consum ridicat de energie. Din acest motiv, începând cu acest an, televizoarele ies din categoria echipamentelor eligibile.

O altă modificare adusă ediţiei din 2022 prevede că beneficiarilor care rezervă un voucher şi nu îl utilizează li se va restricţiona pentru acel an posibilitatea de a solicita un alt voucher pentru acelaşi tip de echipament.

Astfel, noile reguli vor reduce numărul voucherelor rezervate, dar neutilizate.

Rămâi conectat

6,124FaniÎmi place
București
cer senin
30.1 ° C
31.1 °
28.9 °
38 %
2.2kmh
0 %
vin
30 °
S
28 °
D
33 °
lun
36 °
mar
36 °

Ultimul articol

Credit foto: Observatorul Prahovean

Noi atacuri cu drone rusești la granița României

Alertă din nou astăzi, la primele ore ale dimineții, din cauza a noi atacuri cu drone rusești la granița țării noastre. Conform Ministerului Apărării Naționale,...

Ambasadorul român la Moscova, convocat de ministerul rus de Externe

Ambasadorul României la Moscova, Cristian Istrate, a fost chemat la Ministerul rus de Externe, în urma deciziei președintelui Nicușor Dan de a-l declara pe...

Primarul Ciucu, în continuare sub control judiciar pentru luare de mită

Ciprian Ciucu nu a avut prea mult succes în instanță, ieri. Acesta a cerut anularea măsurii controlului judiciar în dosarul în care este acuzat de...