24.5 C
București
sâmbătă, 27 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 603

Florin Cîţu: PNL este de acord, în principiu, cu propunerea PSD de reducere a accizei la carburanţi

Florin Cîțu (captură video)

Florin Cîţu a declarat că PNL este, în principiu, de acord cu reducerea de taxe. Liderul PNL a precizat că în cazul în care nu scade preţul carburanţilor la pompă, cineva trebuie să își asume responsabilitatea.

PSD, a propus reducerea accizei la carburanţi, în timp ce preşedintele PNL a solicitat scăderea TVA şi a CAS.

„PNL, de principiu, este de acord cu reducerea de taxe, accize, impozite, contribuţii orice înseamnă reducerea poverii fiscale. Deci oricare ar fi, vom fi de acord. Acum să vedem analizele Ministerului Finanţelor. Scenariile pe care le prezintă, din punctul meu de vedere, sunt optimiste. Eu sper că nu sunt prezentate doar aşa, să mai împuşcăm un iepure să spunem ‘facem această măsură pentru că ea costă 3 – 4 miliarde de lei’. Nu aş vrea doar să luăm banii din buzunarul nostru să-i transmitem în buzunarele companiilor. Dacă nu avem garanţia că preţul scade la pompă eu nu aş face măsura, dar o susţinem”, a afirmat Cîţu, la Parlament.

Florin Cîţu a precizat că Ministerul Finanţelor şi Guvernul vor decide când ar urma să aplice reducerea accizei la carburanți.

Potrivit liderului PNL, impactul măsurii este estimat la trei miliarde lei pe trei luni.

„Este estimarea mea, poate Finanţele spun că e mai puţin”, a mai declarat Florin Cîţu.

Liderul PNL a mai cerut să fie luate măsuri dacă scăderea accizei nu are efectele anunțate. Mai exact, cineva ar trebui să răspundă pentru acest lucru. Florin Cîţu i-a cerut ministrului Finanţelor să garanteze cu funcția dacă prețul la pompă al carburanților nu va scădea.

„Eu am spus mereu să-şi asume cineva această măsură şi consecinţele. Nu ştiu cine va propune, astăzi a propus ministrul Finanţelor”, a mai declarat liderul PNL.

„Problema este că dacă nu scade preţul la pompă, cineva trebuie să răspundă pentru asta. Trei miliarde să-i luăm de la buget şi să-i dăm companiilor şi să nu răspundă nimeni, ar fi greşit”, a precizat liderul liberal.

Coaliţia a aprobat marţi, reducerea temporară, cu 50%, a accizei la carburanţi. Măsura va conduce la scăderea preţului la pompă imediat cu peste un leu, a anunţat, marţi, pe Facebook, ministrul Finanţelor, Adrian Câciu.

Cât mai rezistă Florin Cîțu în fruntea PNL-ului?

Ministrul Vasile Dîncu: Nu există la ora actuală pericolul ca un eventual conflict în Ucraina să ajungă în România

Sursa foto: financialintelligence.ro
Sursa foto: financialintelligence.ro

Ministrul Apărării Naţionale, Vasile Dîncu îi îndeamnă pe români să fie calmi, în condițiile escaladării tensiunilor de la graniţa dintre Rusia şi Ucraina.

Ministrul Vasile Dîncu a precizat că sunt semnale care arată o posibilitate mare ca Rusia să invadeze Ucraina. Ministrul a ținut să precizeze că sunt menţinute şi contactele diplomatice între Kremlin şi NATO şi SUA, lucru care ar putea duce la o dezamorsare a tensiunilor din estul Europei.

Potrivit ministrul Apărării Naţionale, România poate primi peste 500.000 de refugiaţi, dacă are loc un conflict în Ucraina.

„Există mai multe estimări dar am putea să primim peste 500.000 de refugiaţi. Aceasta este cifra pentru care ne-am pregătit noi împreună cu Ministerul de Interne şi cu celelalte instituţii care au în subordine acest lucru. Sunt multe puncte. Există un plan în acest sens care este pregătit în toate marile oraşe. Există zone pentru asta în vecinătatea graniţelor”, a declarat Vasile Dîncu.

El a explicat că România nu se aşteaptă la un număr important de refugiaţi din Ucraina.

Care ar putea fi cel mai negru pentru România

Vasile Dîncu a dat detalii și despre scenariul care ar putea fi cel mai negru pentru România.

„În momentul în care ar fi un conflict armat generalizat în estul graniţei noastre şi ar fi alte efecte de factură economică, de factură socială, cele legate de război electronic, care nu are graniţe şi se poate extinde, deci tot ceea ce ar însemna o situaţie de urgenţă am simulat interarme, interinstituţional. Există un comitet care funcţionează, tot timpul se întâlnesc, în fiecare zi, pe această temă cu nivelul pregătirii. Acest lucru a fost pentru prima dată când a fost un fel de cronică a unei morţi anunţate, ca să folosesc o sintagmă literară, şi atunci de săptămâni întregi ne pregătim”.

România este pregătită să-i scoată pe românii aflaţi în Ucraina, dacă va fi cazul.

„Suntem pregătiţi ca, în cazul în care este nevoie, să fie extraşi din teritoriu”, a spus Vasile Dîncu. Ministrul a mai precizat că nu ştie de existența unor astfel de solicitări.

Vasile Dîncu îndeamnă la calm

Ministrul Apărării Naţionale a mai precizat că sunt condiţii pentru un conflict armat, dar există și posibilitatea unei dezescaladări în regiune.

 „Populaţia poate să stea liniştită”, a transmis Vasile Dîncu, legat de posibilitatea ca un eventual conflict să ajungă și în România.

„În acest moment nu există nicio prognoză în acest sens. Eu cred că populaţia poate să stea liniştită. Sigur că, în condiţiile unui conflict în Ucraina, toată zona este afectată. Asta nu înseamnă că va fi un război pe teritoriul nostru”, a mai precizat Vasile Dîncu.

Vasile Dîncu, în conflict cu limba engleză. Ce mesaj a transmis oficialilor de la Bruxelles

Politist de frontieră, implicat în trafic de migranți: a primit mii de euro pentru a asigura trecerea frauduloasă a frontierei

Procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism – Structura Centrală au identificat și reținut 5 persoane implicate într-o rețea de trafic de migranți care opera pe teritoriul țării. Printre aceștia, inclusiv un fost polițist de frontieră, care este acuzat că i-a ajutat pe ceilalți patru să transporte migranți fraudulos, contra unor sume de bani.

Pentru identificarea acestora au fost desfășurate activități concentrate de către ofițerii de poliție din cadrul B.C.C.C.O. Alba Iulia, Direcției de Combatere a Criminalității Organizate – Biroul Trafic de Migranți și Direcției Generale Anticorupție, în condițiile în care erau informații legate de activitatea grupului. În cauză, suportul de specialitate a fost asigurat de către B.O.S. Alba Iulia și S.O.S. Hunedoara.

Potrivit DIICOT, în 2018 a fost soluționat un dosar aflat în strânsă legătură cu prezentele activități investigative, prin trimiterea în judecată a altor 14 persoane, condamnate definitiv la acest moment.

Punctul fierbinte – Vama Nădlac II, unde 4 dintre inculpați au ajutat la realizarea a două transporturi având drept scop trecerea frauduloasă a frontierei de stat a României a unui număr total de 141 de migranți (adulți și copii de diverse naţionalităţi, printre care irakieni, sirieni, afgani şi pakistanezi).

DIICOT arată că aceștia au avut rolul de asigurare a protecției transporturilor și asigurarea din punct de vedere logistic a activității (identificarea și închirierea de locații pentru transferarea și gruparea migranților aflați pe teritoriul României, racolarea șoferilor dispuși să efectueze transportul, obținerea de autovehicule de mari dimensiuni și a documentației necesare).

În ceea ce îl privește pe cel de-al cincilea inculpat, fost polițist de frontieră, s-a reținut că, în calitate de lucrător de poliție în cadrul ITPF Oradea – STPF Nădlac – PCTF Nădlac II, a sprijinit acest grup infracțional organizat, asigurând protecția transporturilor prin comunicarea consemnelor dispuse de către organele judiciare asupra ansamblurilor de transport tir și asupra membrilor grupului infracțional organizat în vederea minimalizării riscurilor de depistare, respectiv a îngreunării tragerii la răspundere penale a persoanelor implicate. De asemenea, acesta a transmis turele de serviciu și intervalul aferent când transporturile frauduloase puteau trece prin punctul de frontieră Nădlac II fără a fi controlate corespunzător.

De asemenea, în intervalul martie – aprilie 2017, inculpatul, cu atribuții de control pe linia traficului de migranți, a acceptat promisiunea primirii unor sume de bani (10.000 euro aferent fiecărui astfel de transport fraudulos), respectiv a primit suma de 8.500 euro de la membrii grupului infracțional organizat, pentru a asigura trecerea transporturilor frauduloase de grupuri de migranți în punctul de frontieră Nădlac II cu direcția ieșire din România, prin neefectuarea controlului corespunzător atribuțiilor de serviciu.

În urma propunerilor formulate, față de unul dintre inculpați s-a dispus arestarea preventivă, 3 dintre inculpați fiind cercetați în stare de arest la domiciliu și un inculpat sub control judiciar”, a transmis DIICOT.

Scandal sexual: Un profesor este acuzat că ar fi sărutat un elev de clasa a IX-a

Foto: Ziarul de Iaşi

Un nou scandal sexual a izbucnit într-o școală din România, în Botoşani.

Un profesor este acuzat că l-ar fi chemat în biroul său pe un băiat în vârstă de 15 ani. Aici, l-ar fi îmbrățișat și sărutat pe elevul de clasa a IX-a.

Inspectoratul Școlar spune că nu a fost depusă nicio plângere în acest caz. Cu toate acestea, Poliția a deschis o anchetă

Cadrul didactic predă agricultura la Liceul ”Ştefan D. Luchian” din Ștefănești, județul Botoșani, și a fost suspendat din funcție, în urma acuzațiilor de agresiune sexuală, scrie Botoșăneanul, citat de Gândul.ro.

Copilul le-a povestit părinților că a fost sărutat pe obraz de către profesor. Valentin Alexandru Colbu, directorul adjunct al DGASPC Botoșani, a declarat că elevul se află într-o stare bună.

În urma gestului, considerat a fi unul sexual, elevul primește consiliere psihologică

Copilul este într-o stare bună din câte am înțeles. Îl consiliem, de așa natură încât, dacă copilul a fost abuzat, să poată fi consiliat și să poată să-și revină din această traumă”, a declarat directorul adjunct.

Delia Nenișcu, purtător de cuvânt al Poliției Botoșani, a explicat că, în momentul de faţă, poliția anchetează întreaga situație. Aceasta a mai adăugat că polițiștii continuă cercetările sub aspectul comiterii infracțiunii de agresiune sexuală.

Urmează să stabilim cu exactitate împrejurările în care s-a produs fapta”, a declarat Delia Nenișcu.

Conducerea liceului spune că, până acum, profesorul a dat dovadă de profesionalism. În plus, nu au mai existat astfel de plângeri din partea elevilor

Suntem în stare de șoc atât cadrele, cât și elevii. Nu putem realiza… nu putem concepe acest lucru. Mai apropiat de elevi. Probabil aveau o relație profesor – elev un pic mai deschisă, ca și diriginte”, a declarat Veronica Chiaburu, directoarea Liceului „Ştefan D. Luchian”.

Profesorul va fi suspendat din funcție, până când ancheta va fi finalizată.

Așteptăm rezultatele investigației desfășurate de organele competente. Colegii și elevii trec prin momente dificile, iar cadrul didactic vizat a solicitat concediu fără plată – suspendarea contractului de muncă, începând de astăzi, până la definitivarea cercetărilor, fiind aprobat în Consiliul de administrație al unității și luat la cunoștință, tot astăzi, de Consiliul de administrație al Inspectoratul Școlar Județean Botoșani”, a afirmat Ada Macovei, inspector școlar general.

Scad prețurile la benzină și motorină!

Foto: Promotor
Foto: Promotor

Ministrul de Finanțe, Adrian Câciu a anunțat că membrii Coaliției au aprobat scăderea temporară cu 50% a accizei la combustibil.

Ministrul de Finanțe a comunicat marți că partidele din coaliția de guvernare au aprobat această măsură, ceea ce ar urma să conducă la o scădere a prețului combustibilului la pompă cu peste un leu.

Valoarea accizelor reprezintă aproximativ 40% din prețul final al carburanților la pompă.

”Am propus liderilor coaliției soluția scăderii temporare cu 50% a accizei la combustibil, măsură care ar reduce prețul la pompă imediat cu peste 1 leu. Propunerea a fost validată în ședința de azi. Astfel că, în perioada imediat următoare, vom avea discuții cu Comisia Europeană și marile companii distribuitoare de carburanți pentru ca prețurile la combustibil să fie reduse la un nivel suportabil pentru toți consumatorii. Fie ei persoane fizice sau companii”, a scris Adrian Câciu pe Facebook.


Măsura ar urma să intre în vigoare după 1 aprilie, potrivit unor surse guvernamentale. În cadrul ședinței coaliției s-a mai discutat, de asemenea, şi despre posibilitatea introducerii unui plafon al adaosului comercial, pe tot lanţul de producţie, precum şi despre prelungirea actualei scheme de plafonare şi compensare a preţurilor la energie electrică şi gaze naturale după 1 aprilie.

Măsurile vor fi analizate şi la nivelul ministerelor de resort, pentru a se calcula impactul acestora asupra bugetului statului.

Ce masură a propus PSD

PSD a propus ca acciza să fie redusă la jumătate, ceea ce ar însemna o reducere de 1.2 lei a prețului litrului de combustibil la pompă.

„Am cerut ministrului de Finanţe o simulare despre ce înseamnă acciza la carburant şi cât este componenta din preţ. A ajuns la 7 lei la motorină, mi se pare un preţ deja ca efect la scumpirea energiei. Cred că o intervenţie, pe o perioadă limitată, a înjumătăţirii accizei, ar avea şi un efect benefic asupra inflaţiei”, a declarat recent Marcel Ciolacu.

Liderul PNL, Florin Cîțu a afirmat că este de acord cu o reducere a accizei pentru carburanți, numai dacă estimările pozitive ale ministrului de Finanţe sunt reale. În caz contrar, liberalii consideră că Adrian Câciu ar trebui să demisioneze.

Scăderea la jumătate a accizei la carburanți va face ca România să încalce prevederile unei directive europene care stabileşte limite minime pentru accize, ceea ce înseamnă o posibilă confruntare cu Comisia Europeană sub forma unei proceduri de infringement.

Marcel Ciolacu: PSD va propune înjumătățirea accizei la carburanți pe o perioadă determinată

Nicolae Ciucă vrea investiții masive în domeniul energiei regenerabile

Sursă foto: stirileprotv.ro
Sursă foto: stirileprotv.ro

Premierul Nicolae Ciucă a anunțat că investițiile în energia regenerabilă reprezintă un obiectiv important, în contextul actualei crize energetice. Nicolae Ciucă a avut marți o întâlnire cu directorul Agenţiei Europene pentru Cooperarea Reglementatorilor din domeniul Energiei, Christian Zinglersen. Principalele subiecte discutate au fost legate de investiţiile în energia regenerabilă şi dezvoltarea sectorului energetic.

Cu această ocazie a fost analizată actuala criză în domeniul energiei, care este semnificativă la nivel naţional dar şi la nivelul Uniunii Europene.

Investiţiile în domeniul energiei, extrem de importante

„Cei doi oficiali au subliniat nevoia de a gestiona impactul crizei atât la nivelul sectoarelor economice, cât şi la nivelul cetăţenilor, evaluând factorii principali care influenţează creşterea preţurilor pe piaţa energiei şi a gazelor naturale din UE. Investiţiile în energia regenerabilă şi dezvoltarea sectorului energetic au fost principalele teme de discuţie. Participanţii au arătat că statele membre ale UE au nevoie de solidaritate în această perioadă, pentru a-şi acorda sprijin în procesul de aprovizionare cu gaze naturale sau energie electrică”, se precizează într-un comunicat al Guvernului.

Nicolae Ciucă a precizat că Executivul înțelege importanţa deosebită pe care o reprezintă investiţiile în domeniul energiei. Premierul a mai apreciat anunţul Comisiei Europene privind includerea gazului natural şi a energiei nucleare în categoria resurselor care pot fi utilizate în perioada de tranziţie.

Nicolae Ciucă a mai declarat că este nevoie de o abordare echilibrată care să asigure atât protejarea populaţiei, cât şi a economiei, dar şi de luarea unor măsuri care să reducă presiunea preţurilor într-un mod sustenabil.

Pentru realizarea acestor obiective se vor realiza investiții majore, fiind folosite resurse din bugetul naţional şi din cel alocat prin fondurile UE. Astfel, se vor diversifica resursele de energie, se vor dezvolta capacităţi de producţie a energiei regenerabile şi vor fi sprijiniţi oamenii de afaceri autohtoni în vederea realizării unor astfel de proiecte.

„Pentru Guvern, este prioritară intervenţia pentru a sprijini atât consumatorii casnici, precum şi mediul de afaceri, respectând regulile pieţei, conform cadrului normativ european”, a precizat Nicolae Ciucă, citat în comunicat.

La întâlnirea cu oficialul european au mai fost prezenți secretarul general al Guvernului, Marian Neacşu, purtătorul de cuvânt al Guvernului, Dan Cărbunaru, consilierul de stat în Cancelaria prim-ministrului, George Agafiţei, vicepreşedintele ANRE, Mircea Man, şi preşedintele Consiliului Concurenţei, Bodgan Marius Chiriţoiu.

Premierul Nicolae Ciucă, ultimatum pentru ministrul Energiei. Ce se va întâmpla cu facturile românilor din aprilie

Numire scandaloasă la Ministerul Culturii. O liberală a ajuns secretar de stat fără nicio tangență cu activitatea culturală

Diana Baciuna, numită secretar de stat la Ministerul Culturii, fără nicio tangență cu activitatea culturală

Este vorba despre Diana Baciuna, consilier local la Primăria Sectorului 4. Ea a fost numită secretar de stat, dar are un CV îndoielnic, așa cum relatează și site-ul culturaladuba.ro

Despre Diana Baciuna nu sunt multe de spus: are 32 de ani, este de profesie jurist, originară din Roman. Nu a reușit să intre în avocatură. Potrivit mențiunilor din CV, a făcut mai multe stagii de practică la cabinete de avocatură. A fost, de asemenea, asistenta europarlamentarului Daniel Buda.

Concret, Diana Baciuna are doar conexuni politice, nu și activități sau hobby-uri care să ne ducă cu gândul la Cultură.

„Cine vă recomandă? Vocea și talentul meu”. Numire scandaloasă la Ministerul Culturii

Așa cum au remarcat și jurnaliștii de la site-ul mai sus citat, Diana Baciuna a trecut în CV media de la bacalaureat: 9,95. Asta, pentru a evita dictonul: „cine vă recomandă? Vocea și talentul meu!”

Ministrul Culturii, Lucian Romașcanu(PSD), a făcut și o destituire controversată, zilele acestea. Este vorba despre Ștefan Bâlici, cel care a ocupat funcția de director al  Institutului Național al Patrimoniului(INP)

Bâlici a fost luat prin surprindere.

Nu am alte detalii, nu cunosc nici motivele și nici analizele pe baza cărora este luată această decizie. Raportul meu de activitate a fost evaluat cu o notă sub 9, ceea ce a permis ministerului să nu inițieze negocierea unui nou mandat. Am contestat evaluarea, ca fiind incorectă și neprocedurală, iar contestația a fost respinsă fără argumente. În aceste condiții ministrul este liber să numească un conducător interimar, până la organizarea unui concurs pentru ocuparea postului de director general”, a motivat Bâlici. Există o petiție în mediul virtual, pentru repunerea lui în funcție.

În fapt, fostului director al INP i se reproșează lipsa de implicare.

Limbaj de ministru al Culturii: „O să primească o p..în c…toți!”

Lucian Romașcanu, actualul ministru al Culturii. Foto-Facebook

Din păcate în ultimii ani s-a vorbit enorm și s-a făcut infim pentru acest domeniu de importanță majoră pentru România. Este timpul să îmbinăm dezvoltarea României cu protejarea și restaurarea patrimoniului iar pentru aceasta voi propune o reformare profundă a INP în particular și a modului cum se implică Ministerul Culturii, în general”, a transmis ministrul Culturii, Lucian Romașcanu.

Actualul oficial de la Ministerul Culturii este de profesie economist. S-a făcut remarcat în spațiul public prin limbajul suburban, chiar la adresa jurnaliștilor, pe vremea când era purtător de cuvânt al PSD: „O să primească o p… în c.. toți”(august 2020)

Citește și: Ipocrizia noastră, cea de toată „cultura”. Discurs sec al Ministerului Culturii. Amintește de „criticii” lui Mihai Eminescu

Ce credibilitate mai au amenzile pentru nerespectarea regulilor anti-covid?

Sursă foto: https://www.impact.ro/
Sursă foto: https://www.impact.ro/

Amenzile date pentru nerespectarea prevederilor referitoare la prevenirea şi combaterea efectelor pandemiei de COVID-19 au fost în număr de 1.112.

Asta, conform informării din 20 februarie a Grupului de Comunicare Strategică. Acesta mai menționa că e vorba de amenzi date în ultimele 24 de ore.

1.112 amenzi, în valoare de 287.652 de lei.

Amenda, în sine, e o măsură punitivă. Greșești, plătești. Încalci regulile, plătești. Nu respecți legea, plătești. Cam așa am învățat, încă de pe la grădiniță.

Și, totuși, amenzile astea cel mai probabil vor fi contestate

Iar instanțele vor da câștig de cauză celor care nu au respectat regulile. Nu e prima dată.

Banii din amenzi ar trebui să intre în bugetul de Stat. Dacă contravenienții au câștig de cauză, nu mai intră bani în buget. Ba chiar s-ar putea să și ieșim în pierdere, mai ales dacă se mai cer și daune morale.

Și atunci, dacă tot lumea nu respectă regulile, dar nu poate fi pedepsită, la ce să mai dăm amenzi?

Vorbesc serios. Hai să nu mai dăm nicio amendă, pentru nimic. Că oricum unele reguli sunt urmate doar pentru a nu te arde la buzunar. Hai să nu mai dăm nici amenzi, nu mai facem nici arestări, nu mai pedepsim nimic.

Desființăm și Poliția, și Jandarmeria, că rămân fără obiectul muncii și aruncăm cu banii în dreapta și-n stânga, că oricum nu mai are cine să ne controleze. Scoatem și ideea de tribunal, că dacă nu sunt infracțiuni, nu avem ce judeca, și facem fiecare după cum ne taie capul. Liberi și fără botniță!

Primul pas spre anarhie

E atât de simplu. Nici măcar nu mă miră. Cetățeanul de rând s-a săturat să vadă cum peștii mari fac diverse și scapă nepedepsiți. Ba un dosar pierdut, ba niște prejudicii imense, neplătite încă. Accidente, fraudă, lista e deschisă.

Îi vede și pe peștii puțin mai mici, dar nu la fel de mici ca el, cetățeanul de rând, nerespectând legea, în varii ocazii. Ba chiar incitând la nerespectarea ei.

Așa că se decide că ce? El e mai prost? Hai să facă la fel. Dacă-i mai dai și apă la moară cu anulând amenzile pe care și le-a câștigat pe drept, ghici ce se întâmplă?

Scade credibilitatea Justiției. Oricum nu era văzută cu cei mai buni ochi. Dar mai scade încă puțin. Și încă puțin. Până când, din nefericire, ajungem la scenariul de mai sus. Nu într-o lună. Nu într-un an. Dar nici prea târziu.

Cum se poate evita asta?

Simplu: prin conștientizare. Că sunt anumite lucruri pe care nu le faci din bun-simț, din moralitate, din dorința unei lumi mai bune. Nu pentru că ești amenințat cu amenda sau închisoarea.

Nu arunci chestii pe jos, doar pentru că nu e niciun polițist prin preajmă. Nu depășești viteza, doar pentru că nu e radar. Nu te urci la volan băut, doar pentru că știi tu mai bine. Nu faci petrecere în pandemie, doar pentru că ai impresia că nu există virus. Nu furi, doar pentru că poți. Nu dai în cap, doar pentru că vrei.

În momentul de față, nu știu exact, însă, care dintre cele două scenarii e mai fantezist.

Municipiul Ploiești, în pericol să rămână fără apă caldă de la 1 aprilie!

Robinet
Robinet. Sursa foto: digi24

Municipiul Ploieşti ”riscă să rămână fără apă caldă pe perioada verii”, a anunțat Primăria Ploieşti.

Contractul de furnizare a agentului termic în sistem centralizat va expira pe 15 mai, a anunțat Primăria Ploiești. Data avansată de reprezentanții Primăriei nu este însă cea reală, municipiul urmând să rămână fără apă caldă mult mai devreme, mai exact de la 1 aprilie.

În timp ce Primăria Ploiești a anunțat că locuitorii municipiului nu vor mai avea apă caldă începând cu data de 15 mai, societatea care furnizează agent termic a denunțat contractul în toamnă și a transmis că pe data de 31 martie oprește alimentarea cu apă caldă.

”Contractul cu operatorul Veolia Energie Prahova privind serviciul de producere, transport, distribuţie şi furnizare a energiei termice, în municipiul Ploieşti, expiră în data de 15 mai 2022. Timpul rămas pentru finalizarea licitaţiei este foarte scurt. Iar Ploieştiul riscă să rămână fără apă caldă pe perioada verii. În calitatea de lider, Consiliul Judeţean Prahova a fost singurul în măsură să demareze aceste proceduri. Din punctul de vedere al municipalităţii lucrurile merg destul de greu. De aceea, conducerea Primăriei a convocat, conform statutului, AGA ADI Termie Prahova luni, 21 februarie 2022 la ora 16.00. Din păcate, şedinţa nu s-a putut ţine, singurii prezenţi fiind reprezentanţii primăriei Municipiului Ploieşti – primarul Andrei Volosevici, alături de viceprimarii Magdalena Trofin şi Daniel Nicodim”, a transmis Primăria Ploieşti.

Primarul Andrei Volosevici încearcă de jumătate de an să rezolve problema

Pentru rezolvarea situației, oficialii Primăriei au convocat Adunarea Generală a Acţionarilor a Asociaţiei de Dezvoltare Intracomunitară Termie (ADI) Prahova. La şedinţă au venit doar reprezentanții Primăriei Ploieşti, în timp ce reprezentanții Consiliului Judeţean Prahova au lipsit.

Primarul Ploieştiului, Andrei Volosevici, care este membru PNL la fel ca şi preşedintele Consiliului Judeţean, a afirmat că face demersuri de jumătate de an pe lângă autorităţile judeţene şi centrale pentru ca problema furnizării apei calde să fie rezolvată.

”Nu se pune problema ca alimentarea cu căldură în acest sezon să fie în pericol, dar se pare că lucrurile nu se mişcă în ritmul în care ar trebui. De mai bine de 8 luni de zile am transmis îngrijorarea mea atât la Consiliul Judeţean Prahova, cât şi la Guvernul României şi Ministerul Energiei ”, a declarat Andrei Volosevici.

Asociaţia de Dezvoltare Intracomunitară Termie Prahova este condusă de liberalul Horia Tiseanu, fostul primar al municipiului Câmpina. Acesta este judecat de mai mulţi ani pentru corupţie.

Directorul ADI Termie Prahova, Horia Tiseanu, a confirmat că cei patru reprezentanţi ai Consiliului Judeţean Prahova nu au fost prezenţi la şedinţa convocată de reprezentanții Primăriei Ploieşti.

„Nu se cade ca eu să-i întreb acuma de ce nu au fost prezenţi. Pentru că ei fac parte din altă instituţie. (…) Nu sunt şeful dumnealor”, a declarat Horia Tiseanu.

La ora actuală există două firme interesate de preluarea contractului pentru furnizarea căldurii şi apei calde în municipiul Ploieşti. Valoarea contractului este în valoare de aproximativ 400 de milioane de euro.

„Posibilii ofertanţi au solicitat prelungirea perioadei pentru depunerea ofertelor. În loc de 28 februarie care era termenul iniţial de depunere a ofertelor, s-a prelungit până pe 14 martie”, a declarat Horia Tiseanu.

Demersurile privind procedura de achiziţie publică pentru finalizarea unui nou contract au început la sfârșitul anului trecut. Documentele au fost depuse pe SICAP la jumătatea lunii decembrie 2021. Horea Tiseanu afirmă că este puţin probabil ca un nou contract să fie semnat înainte de 31 martie.

„Mie îmi pare foarte rău că există acest spectru de a rămâne fără apă caldă. Dar vă asigur că noi am făcut tot ce am putut ca să mergem conform legii cu această achiziţie publică. (…)”, a mai declarat Horea Tiseanu.

Operatorul Compania Veolia Energie Prahova a anunţat, pe data de 27 octombrie anul trecut, că reziliază înainte de termen contractul în baza căruia furnizează agent termic în sistem centralizat în municipiul Ploieşti. Oficialii companiei au invocat existența unor „pierderi financiare importante înregistrate lunar”. Ei sunt nemulțumiți de „dezechilibrul financiar” cauzat de „neîndeplinirea obligaţiilor contractuale de către autorităţile locale”.

Al doilea dosar penal pentru spargerea unui termometru cu mercur, la Ploiești

Marcel Ciolacu: PSD va propune înjumătățirea accizei la carburanți pe o perioadă determinată

Marcel Ciolacu (captură video)

PSD ar putea propune în cadrul ședinței coaliției de guvernare ca acciza la carburanți să fie înjumătățită pe o perioadă determinată. Anunțul a fost făcut de președintele PSD, Marcel Ciolacu. Liderul PSD a precizat că această măsură ar putea conduce la controlarea creșterii inflației.

Preşedintele PSD, Marcel Ciolacu a declarat că i-a solicitat ministrului Finanţelor să realizeze o simulare privitoare la componența accizei în prețul carburanților.

„Am cerut ministrului de Finanţe o simulare despre ce înseamnă acciza la carburant şi cât este componenta din preţ. A ajuns la 7 lei la motorina. Mi se pare un preţ deja ca efect la scumpirea energiei. Cred că o intervenţie, pe o perioadă limitată, a înjumătăţirii accizei, ar avea şi un efect benefic asupra inflaţiei”, a declarat Marcel Ciolacu.

Liderul PSD a explicat că reducerea la jumătate a accizei la carburanți ar conduce la scăderea prețului carburantului. Potrivit lui Marcel Ciolacu, ”din calcule, preţul ar scădea cu 1,2 lei/litru”.

Marcel Ciolacu a precizat că măsura s-ar putea aplica pe o perioada limitată, în funcţie de efectele resimțite de bugetul de stat. Preşedintele PSD a declarat că va prezenta propunerea în cadrul coaliției.

Ciolacu crede ca liberalizarea preţurilor la energie electrică s-a făcut haotic

Preşedintele PSD a mai spus că nu este de acord ca furnizorii de energie electrică să nu mai aibă un profit mai mare de 5%, propunere venită din partea PNL.

”Părerea mea este că trebuie să plecăm de la producători şi să vedem de ce au crescut atât de mult preţurile”, a precizat Marcel Ciolacu.

”Cred că este evident pentru toată lumea că s-a făcut o liberalizare a preţurilor haotică, neluând în calcul o eventuală criză energetică şi consider că prioritatea unu a coaliţiei şi a guvernului este de a ajunge cu anumite măsuri de impozitare şi supraimpozitare a veniturilor excepţionale, aşa cum se întâmplă la gaze, să fie introduse şi la energie electrică”, a spus Marcel Ciolacu.

Liderul PSD a explicat că impozitarea ar trebui să se facă pe tot lanţul, și nu doar în cazul producătorilor.

”Nu poţi să ajungi de la un preţ de 115 lei, în primul pas, la 700 şi apoi să ajungi la 2.000 de lei”, a mai precizat Marcel Ciolacu.

Marcel Ciolacu a spus că PSD a propus, încă din cursul lunii ianuarie, și acordarea de vouchere persoanelor cu venituri mici. ”Se calculează şi vom veni cu toate aceste detalii”, a spus el.

Potrivit preşedintelui PSD, cel mai important lucru este ca preţul la energie să fie ”predictibil”.

”Nu a cerut nimeni piaţă reglementată sau nereglementată. Trebuie să stopăm, în acest moment, această escaladare a preţurilor, nesustenabilă economic. Este evident că cineva a beneficiat de aceste scumpiri şi nu putem îngropa o ţară întreagă, şi aici nu vorbim doar de consumatorii casnici. Este evident că statul, în astfel de cazuri, trebuie să intervină cu reguli foarte clare, cu amenzi foarte clare, astfel încât aceste lucruri să nu se mai întâmple”.

Marcel Ciolacu își laudă miniștrii: „Să mă ierte Dumnezeu, sunt mai performanţi miniştrii PSD, asta este! Nu trebuie să ne supărăm!”

Scandal în Parlament. George Simion: „Scoateţi profesioniştii din comisia de apărare şi lăsaţi caricaturile”

George Simion (captură video)

George Simion este din nou în centrul atenției după ce l-a criticat pe liberalul Pavel Popescu, președintele comisiei de Apărare. Liderul AUR a declarat că este „inadmisibil ca un om valoros ca domnul Coarnă să fie scos din comisia de apărare”, iar acesta să fie înlocuit cu o „caricatură”.

„Scoateţi profesioniştii din comisia de apărare, mai ales în momente ca acestea”, a spus Simion, în plenul Camerei Deputaţilor. Reamintim că deputatul PSD Dumitru Coarnă a fost schimbat din comisie din cauza că a votat pentru demiterea ministrului Energiei Virgil Popescu la moțiunea de cenzură.

George Simion, în conflict permanent cu regulile și bunul simț

Totodată, liderul AUR l-a criticat pe Iohannis pentru faptul că în toți acești ani de mandat nu a făcut nicio vizită oficială la Cernăuți, precizând că partidul pe care îl conduce condamnă ferm agresivitatea Rusiei și politica de „a crea insule de instabilitate.”

Replica la acuzațiile lui Simion nu a întârziat să apară, iar Pavel Popescu, președintele comisiei de Apărare, a declarat că este „inacceptabil ca un preşedinte de partid să se comporte ca un separatist din regiunile Donetsk şi Lugansk.”

„Este inacceptabil ca un coleg să vină în fiecare zi, de 20, 30 de ori la acest microfon, să îşi jignească şi să îmbrâncească colegii, indiferent din ce partid fac parte”, a spus Popescu, potrivit News.ro.

Acesta a făcut apel la colegii parlamentari să ia atitudine față de „acest separatist”, afirmând că are încredere în poporul român că nu îl vor mai vota la următoarele alegeri parlamentare. Mai mult, președintele comisiei de Apărare a anunțat că PNL va face o nouă seziare către Biroul Permanent, cu privire la comportamentul lui George Simion.

Deputatul PSD Dumitru Coarnă a precizat, cu tristețe, că atunci când „ai capacitatea și curajul să gândești singur, ești sancționat.”

”Nu am nimic cu nimeni, personal, vreau doar să vorbesc despre principii. (…) PSD a înţeles să mă sancţioneze”, a mai declarat Coarnă.

Citește și : Planul lui George Simion pentru alegerile din 2024. Liderul AUR și constituirea Polului Conservator

Şoferul care a tăiat cu flexul bariera din Sinaia: “Am avut o urgență!”

Foto: stiri247.ro
Foto: stiri247.ro

În cursul serii de duminică, un șofer a tăiat cu flexul bariera drumului care unește orașul prahovean Sinaia de Cota 1.400.

Polițiștii au fost sesizați de către reprezentanții Primăriei Sinaia, cu privire la faptul că sistemul de închidere al unei bariere montate la intrarea pe DC 134 – Drumul Cotei 1.400 ar fi fost distrus.

Bărbatul care a tăiat bariera cu flexul susține că a intervenit o urgență. Totuşi, își asumă în totalitate răspunderea pentru ce s-a întâmplat

Acesta a povestit, în exclusivitate pentru Gândul, care a fost motivul pentru care a recurs la acest gest.

Potrivit unor surse apropiate anchetei, este vorba despre Sorin Aldescu. Acesta este un om de afaceri care are un restaurant la Cota 1.400 și unul în București, în Parcul Herăstrău.

Contactat telefonic de sursa citată, Sorin Aldescu a explicat ce s-a întâmplat în cursul zilei de duminică și cum a ajuns să deschidă bariera cu un un flex.

“Am primit vești de acasă și a fost nevoie să plec urgent”

De regulă, toți cei care au afaceri la Cota 1400 au o înțelegere cu Poliția Locală, care ridică bariera, la anumite ore, pentru ca personalul să poată să ajungă și să plece de la serviciu. Duminică, s-a întâmplat ceva grav. Am primit vești de acasă. A fost nevoie să plec urgent. Nu aveam numărul de la Poliția Locală, așa că mi l-a dat cineva. L-am notat la repezeală și am greșit o cifră. Ca urmare, nu a răspuns nimeni. Măcar dacă ar fi răspuns, pentru că așa aș fi aflat că am format un număr greșit. Atunci, am decis să deschid singur bariera. Am scos din portbagaj un flex, pe care îl aveam la mine alături de alte unelte necesare unui om care trăiește la munte și am tăiat un șurub. Atâta tot”, a declarat, pentru Gândul, Sorin Aldescu.

Deşi a remarcat că este filmat, şoferul nu a vrut să renunțe

Acesta a declarat că a fost identificat după numărul de la mașină. După, a fost chemat la Poliție, unde a fost acuzat de distrugere.

Îmi asum tot ce s-a întâmplat. Cel mai rău îmi pare că s-a suparat domnul primar, pentru că am avut o relație bună”, a mai spus Sorin Aldescu.

Bariera este coborâtă pentru a bloca accesul șoferilor la Cota 1.400, atunci când condițiile meteo – vânt puternic sau ninsoare abundentă – pun în pericol participanții la trafic.

Rămâi conectat

6,124FaniÎmi place
București
ploaie moderată
24.5 ° C
25.5 °
23.3 °
59 %
1.3kmh
40 %
S
29 °
D
33 °
lun
36 °
mar
36 °
mie
29 °

Ultimul articol

Cristian Popescu Piedone, mesaj dur despre criza politică: „România a pierdut direcția, iar oamenii...

O radiografie critică a României după trei decenii de tranziție Într-un mesaj adresat publicului, Piedone conturează o imagine critică a evoluției României în ultimii 36...

Social democrații nu vor premierul propus de PNL-USR-UDMR

Social democrații par că vor doar guvernul lor și anunță că nu sunt de acord cu ultima decizie a PNL-USR-UDMR de a susține același...

Siegfried Mureșan, propus pentru funcția de premier

Siegfried Mureșan, o soluție „viabilă” de premier - anunță în tandem PNL, USR și UDMR. Ce a mai rămas din coaliția de guvernare pro-europeană a...