30.1 C
București
vineri, 26 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 583

Rusia cere oprirea furnizării de armament Ucrainei. Mesajul administrației Putin către UE și NATO

marea britanie razboi talibani
Foto: Pixabay.com

Purtătoarea de cuvânt a Ministerului de Externe de la Moscova, Maria Zaharova, a declarat sâmbătă seară că e nevoie ca Uniunea Europeană și Alianța Nord-Atlantică să nu mai furnizeze armament Ucrainei, informează Reuters.

Oficialii de la Kremlin susțin că există pericolul ca anumite grupuri teroriste să intre în posesia sistemelor de rachete portabile Stinger, ceea ce ar genera amenințări pentru avioanele comerciale.

 „Cerem încă o dată ţărilor din Uniunea Europeană şi NATO să nu aprovizioneze regimul de la Kiev cu cele mai noi sisteme de rachete, pentru a evita riscurile imense pentru aviaţia civilă şi alte mijloace de transport, nu doar în Europa, ci peste tot”, a declarat Maria Zaharova.

Aproximativ 3.000 de americani s-au oferit voluntari să lupte pentru Ucraina

Atât NATO, cât și UE, au anunțat că nu vor finanța arme Ucrainei, iar guvernul de la Budapesta a precizat, în urmă cu câteva zile, că nu va permite transferul de armament pe teritoriul Ungariei de teama riscurilor unor atacuri venite din partea Rusiei.

Cu toate acestea, vineri, administrația Joe Biden a declarat că va trimite Ucrainei arme antitanc, armament de infanterie și diverse tipuri de muniție, în valoare de 350 de milioane de lei, în ciuda cerințelor de la Kremlin. Oficialul administrației americane a precizat că armele sunt destinate soldaților ruși din prima linie care încearecă să oprească armata rusă.

„Statele Unite și aliații săi acționează împreună pentru a oferi ajutor Ucrainei. Punem în aplicare toate instrumentele de care dispunem pentru a sprijini poporul ucrainean în aceste momente dificile în care se apără împotriva agresiunii rusești”, a declarat oficialul american.

Președintele Zelenski a precizat că a vorbit cu omologul său american, Joe Biden, despre noile sancțiuni împotriva Rusiei și sprijinul financiar de care are nevoie Ucraina pentru a continua contraofensiva împotriva Rusiei.

„În cadrul unui dialog permanent, am avut o nouă conversaţie cu @POTUS (preşedintele Statelor Unite). Ordinea de zi a inclus probleme de securitate, sprijinul financiar pentru Ucraina şi continuarea sancţiunilor împotriva Rusiei”, a scris Zelenski pe Twitter.

Și Casa Albă a anunțat discuția cu președintele ucrainean, arătând că următoarea sancțiune împotriva Rusiei va fi suspendarea serviciilor Visa și Mastercard.

Zelenski: „Nu mai avem frontieră cu Polonia”

Foto: Mediafax
Foto: Mediafax

Volodimir Zelenski a transmis un nou mesaj lumii întregi, sâmbătă, după ce zeci de mii de oameni au ieșit, pentru a doua oară, în stradă, pentru a protesta împotriva invaziei rusești.

Liderul de la Kiev a precizat că în curând va veni acel moment când toți cei care au fugit din Ucraina de teama războiului  vor putea să se întoarcă acasă.

 „Sunt sigur că în curând vom putea spune oamenilor noştri: Întoarceţi-vă! Veniţi înapoi din Polonia, România, Slovacia şi din toate celelalte ţări. Întoarceţi-vă pentru că nu mai există nicio ameninţare!”, a afirmat Zelenski, potrivit news.ro.

„Deja ne gândim la viitor”

De asemenea, Zelenski a dat asigurări că toate distrugerile pe care Rusia le-a făcut în Ucraina vor fi reconstruite, afirmând că o să rămână alături de popor și va lupta până la „victorie.”

 „Noi încă protejăm statul. Încă salvăm oameni.(…) Nu contează cât e ceasul, nu contează ce dată e. Şi aşa va fi până la victorie”, a mai spus Zelenski.

Acesta a menționat faptul că a avut o discuție cu președintele Franței și al Poloniei, elogiind modul în care poporul polonez a reușit să se mobilizeze și să primească numărul masiv de cetățeni ucraineni ce au fugit din cauza războiului. „Practic, nu mai avem frontieră cu Polonia”, a declarat liderul de la Kiev.

Totodată, președintele ucrainean a amintit că de la începutul războiului, peste 10 mii de soldați ruși au fost uciși, afirmând că mulți au fost tineri care nu au știut de ce luptă și împotriva cui.

În încheierea mesajului său, Zelenski a dat asigurări că poporul ucrainean va lupta în continuare și va rezista presiunii rusești.

 „Poporul ucrainean continuă să reziste chiar şi acolo unde invadatorii au reuşit să treacă. Din nefericire. Dar nu pentru mult timp. Admir fiecare ucrainean care nu tace, care protestează, care ia drapelul naţional şi arată armatei ruse că va pierde”, a concluzionat Zelenski.  

Reamintim că în marele orașe din Europa, mii de oameni au ieșit pe străzi în semn de solidaritate față de Ucraina.

Iohannis a vizitat tabăra de refugiați din vama Siret. Ce mesaj a transmis șeful statului cetățenilor ucraineni

Iohannis a vizitat tabăra de refugiați din vama Siret. Ce mesaj a transmis șeful statului cetățenilor ucraineni

Sursa foto: Facebook

Președintele Klaus Iohannis a declarat, sâmbătă, după vizita în tabăra refugiaților din vama Siret, că toți cei care au fugit din calea gloanțelor și au ajuns în România au fost bine primiți, afirmând că războiul a provocat o „catastrofă umanitară.”

De asemenea, șeful statului a menționat cât de importantă a fost intervenția autorităților, „care într-un timp record au organizat taberele și fluxurile din vămi.” Iohannis nu a uitat nici de românii care au venit din toată țara pentru a le oferi refugiaților ucraineni sprijinul necesar.

”Este o situaţie pe care nu şi-a dorit-o niciun ucrainean şi niciun român dar noi suntem hotărâţi să facem faţă situaţiei”, a spus Klaus Iohannis, potrivit News.ro.

„Această catastrofă se va extinde”

Totodată, Iohannis e de părere că războiul nu se va termina curând, iar numărul refugiaților va crește de la o zi la alta, motiv pentru care, la Suceava se va înființa un hub, ce va colecta ajutoare din toată Europa.

„Atât cât va fi nevoie, atât vom face pentru a ameliora din suferinţa refugiaţilor şi a celor care rămân în Ucraina, în situaţii complicate”, a mai spus președintele.

De asemenea, Iohannis a reamintit faptul că autoritățile române nu pot interveni în Ucraina, precizând că statul român ajută oamenii care intră pe teritoriul țării noastre.

  „Administrativ, noi nu putem să intervenim în Ucraina, noi preluăm oamenii care vin la noi şi ne ocupăm de ei, dar să ştiţi că există comunicare şi au fost situaţii în care, dacă au fost persoane care au avut nevoie de o intervenţie urgentă, au fost ajutate să treacă mai repede”, a mai spus preşedintele.

Reamintim că duminică, 6 martie, Iohannis va merge la baza militară NATO de la Kogălniceanu, unde vor ajunge alți soldați, pe lângă militarii care sunt deja în România.

„Noi ne pregătim ca să ne apărăm, nu intenţionăm să trecem în altă parte”, a conchis președintele României.

Iohannis: „Poporul ucrainean a devenit simbolul luptei pentru libertate”

Refugiaţii ucraineni din Cluj, şocaţi de preţurile la alimente. “Cum rezistaţi? Cum pot trăi oamenii aici?”

Sursa foto: Adevărul.ro
Sursa foto: Adevărul.ro

După invazia Rusiei, un bărbat ucrainean a ajuns la Cluj Napoca.

Refugiatul a povestit că a mâncat o banală cină, împreună cu soţia, într-un restaurant din Cluj. În momentul în care a primit nota de plată, familia a suferit un real şoc.

Aproape 70 de euro, pentru o banală cină, în Cluj

Bărbatul din Ucraina se numeşte Oleg şi se arată revoltat nu doar de suma pe care i-a cerut-o restaurantul, ci şi de preţurile din supermarketurile din Cluj-Napoca.

Mai mult, ucraineanul susține că ar fi mâncat aproape o lună, în ţara natală, din banii pe care i-a plătit în România doar pentru o cină, a precizat Adevărul, citat de publicaţia Gândul.ro.

Aveţi preţuri ca în Elveţia, mai mari şi ca în Franţa. Nu aş putea trăi aici. N-am înţeles cum o pot face românii care sunt plătiţi cu 300 de euro. Noi avem salarii şi mai mici, dar nu avem preţurile din România. La Kiev, ar fi fost revoltă dacă se întâmpla asta”, a spus ucraineanul.

“Am calculat vreo 70 de euro, echivalentul în lei. De banii ăştia mâncam aproape o lună, acasă, în Ucraina”

Dacă mergeam într-un restaurant acasă, am fi plătit poate şi de 10 ori mai puţin. E scumpă, tare scumpă România şi nu înţeleg cum pot trăi oamenii săraci de aici cu aşa preţuri”, a mai spus bărbatul citat de Adevărul.

Clujul, mai scump decât multe alte oraşe din Europa

Bărbatul a venit şi cu exemple din alte ţări europene, precizând că a vizitat atât Franţa, cât şi Italia. Oleg a explicat cum, pe durata unui concediu, s-a aflat la Paris.

Acum câţiva ani am mâncat în Paris cu soţia şi a fost mai ieftin, la fel cum a fost mai ieftin şi la Nisa. Nu mai spun că Italia parcă a fost şi mai ieftin. În România, clar, preţurile sunt de Elveţia”, a spus acesta.

Cristian Diaconescu: „Poporul ucrainean are nevoie de noi”

Cristian Diaconescu (PMP, Facebook)

Cristian Diaconescu, fostul ministru de Externe, a declarat, sâmbătă, că cetățenii ucraineni au nevoie de tot sprijinul pe care îl putem oferi, precizând că „vremea selfiurilor a trecut” de mult.

De asemenea, acesta a afirmat că Putin vrea să taie drumul european și euroatlantic al Ucrainei, afirmând că „ne așteaptă un război rece.”

„Din această perspectivă România are nevoie de partenerii săi europeni şi euroatlantici. Garanţiile de securitate din partea aliaţilor noştri se află la cel mai înalt nivel”, a declarat Diaconescu, la Timișoara.

„Românii nu au de ce să se teamă”

Totodată, fostul lider PMP a mai declarat că în ciuda războiului din apropierea noastră, românii nu au de ce să teamă.

„Ne aflăm într-un moment complicat, există probleme, primele pe care le constatăm sunt cele legate de migraţie. Precizez că e exceptională reacţia poporului român în sprijinul celor care au avut nevoie”, a spus fostul ministru de Externe.

Întrebat dacă există discuții despre o viitoare fuziune cu AUR, politicianul a spus ferm că nu au existat și nu vor exista astfel de discuții în viitorul apropiat. Mai mult, acesta a precizat că reprezentanții AUR au lansat această idee și că a existat un grup de parlamentari care au avut intenția de a trece la PMP deoarece erau nemulțumiți de conducerea lui Simion.

De asemenea, Diaconescu a vorbit și despre așa-zisul congres în care președinte a fost ales Eugen Tomac. Acesta a spus că instanța nu l-a recunoscut.

„Sunt câţiva colegi care s-au aflat în moţiunea votată la congresul din martie anul trecut şi se află şi acum pe o altă moţiune votată la o întâlnire nerecuoscută juridic. 41 de colegi sunt incompatibili, ocupând funcţii pe 2 moţiuni. Neexistând o decizie în instanţa, orice decizie este contestabilă, inclusiv penal. În instanţa au fost contestate actele premergătoare, deciziile lor, procesele sunt în derulare, vor dura aproximativ 2 ani. Deciziile lor vor fi contestate în continuare. Dacă se doreşte că acest partid să existe, trebuie găsită o formulă pentru că actuală conducere să fie recunoscută. Cei 41 de colegi vor fi înlocuiţi şi sper că în 10 zile să revenim la treaba pentru că din punct de vedere politic comunităţile aşteaptă nu conflicte interne, ci mesaje pe care să le susţină”, a concluzionat Diaconescu, potrivit news.ro.

Eugen Tomac, mesaj tranșant pentru Cristian Diaconescu: „Crede în AUR? Să-şi ia lucrurile şi să se ducă în AUR, nu este nici o tragedie”

Judeţele din România care oferă sprijin pentru animalele de companie ale refugiaţilor ucraineni

Sursa Foto: Red Panda România
Sursa Foto: Red Panda România

Asociaţia Red Panda din România vine în sprijinul refugiaţilor ucraineni care au ajuns în ţara noastră.

Mulţi dintre aceştia au reuşit să fugă din calea războiului, fără a abandona animalul de companie.

Dacă vii din Ucraina în România și ai nevoie de un loc pentru ca animalul tău să stea în plasament pentru o perioadă de timp, în oricare dintre orașele cartografiate mai jos, ne poți contacta și încercăm să te ajutăm”, au scris membrii asociaţiei pentru protecţia animalelor, pe contul de Facebook.

“Vă ajutăm să vă păstraţi animalul de companie, fie că este vorba de o pisică, un câine, o rozătoare, o pasăre, sau chiar şi un cal”

Asociaţia non-guvernamentală a precizat că a fost formată o adevărată reţea de oameni. Scopul comun al acestora este ca refugiaţii ucraineni să îşi păstreze animalul de comapanie.

Prin urmare, voluntarii vor lucra, în mod constant, şi îi vor informa pe ucraineni despre mijloacele prin care patrupedul poate fi acomodat în România, indiferent de durata de timp.

Vă putem ajunta cu adăpost pentru câteva zile, săptămâni sau luni. Este important ca animalul să fie compatibil cu condițiile de plasament. Prin urmare, vă rugăm să ne contactați prin mesaj privat, la Red Panda România. Vom verifica toate detaliile şi, împreună, ne vom organiza”, se arată în mesajul distribuit pe pagina de Facebook.

Mobilizare pe Facebook: există mai multe grupuri care oferă informaţii despre adăposturi sau foster

Cu siguranță veți găsi multe mai multe soluții în toate orașele din România, pentru că o mulțime de organizații și persoane și-au deschis casele, așa că vă rugăm să întrebați!”, se mai arată în mesajul postat de Asociaţia Red Panda.

Pe Facebook, există mai multe pagini care oferă ajutor pentru proprietarii ucraineni care s-au refugiat împreună cu nevuvântătoarele. De asemenea, reprezentanţii oferă foster și îngrijire, la următoarele adrese:

Help to Ukrainian dog owners/breeders – temporary home and care for pets;

Ukraine Animal Rescue Information;

Ukraine Refugees & Animal Transport/Housing/fostering RefugeBooking.com

România oferă bani refugiaților ucraineni care fug din calea războiului

Sursă foto: stirileprotv.ro
Sursă foto: stirileprotv.ro

Nicolae Ciucă a declarat, sâmbătă, după ședința task-force și a ședinței de guvern, că țara noastră a cheltuit de la începutul războiului dintre Rusia și Ucraina  51 de milioane de lei pentru sprijinul refugiaților.

De asemenea, acesta a mai anunțat formarea unui culoar verde în Moldova pentru tranzitul cetățenilor ucraineni care își părăsesc țara, transportul de care vor beneficia și hubul umanitar amenajat în Suceava.

„Am discutat cu toate ministerele de linie, ca săptămâna viitoare să înaintăm documentele la Bruxelles, pentru decontări”, a precizat Ciucă.

Mii de refugiați ajung în țara noastră din cauza conflictului ruso-ucrainean

Totodată, acesta a mai precizat că cei care vor fi cazați în spațiile instituțiilor statului vor primi câte 50 de lei/persoană, iar cei din alte spații, costul va fi de 100 de lei/persoană. Mai exact, suma pe care Guvernul a evaluat-o în prima fază pentru sprijinirea refugiaților este de 208 milioane de lei.

„Aseară am abilitat prin CNSU ca DSU să înceapă de îndată pregătirile pentru un hub umanitar în România. Va fi organizat la Suceava. Pentru acest demers am discutat cu domnul președintele Klaus Iohannis, cu doamna Ursula von der Leyen și cu doamna comisar european pentru Afaceri Interne”, a mai informat premierul.

De asemenea, Nicolae Ciucă le-a mulțumit tuturor celor care au intervenit și și-au făcut datoria „față de cetățenii îngroziți și năpăstuiți de consecințele războiului generat de invazia armatei ruse în Ucraina.”

Astăzi, 5 martie, Iohannis va vizita tabăra mobilă pentru refugiați de la Siret, județul Suceava, la ora 16.00. Tabăra mobilă are o capacitate de 402 locuri, iar până în momentul de față au intrat peste 2.000 de refugiați și au plecat spre alte locuri de cazare și destinații 1.782 de persoane. Potrivit Prefecturii Suceava, sâmbătă erau în tabără 268 de persoane, fiind disponibile 134 de locuri.

Reamintim că de la începutul conflictului dintre Rusia și Ucraina, peste 1,2 milione de oameni au fugit din calea gloanțelor și bombardamentelor. Mai mult, jumătate de milion dintre cei care au fugit sunt copii.

Peste 100.000 de refugiați au intrat în România de la debutul războiului, mulți alegând să își continue drumul spre Vest.

Citește și: Confuzie, lângă Kiev: militarii ruşi s-au împuşcat între ei

Confuzie, lângă Kiev: militarii ruşi s-au împuşcat între ei

Sursa foto: Twitter
Sursa foto: Twitter

ArmyInform, o agenţie de ştiri ucraineană, a precizat că mai mulţi soldaţi ruşi care continuă să invadeze Ucraina şi-au confundat propria tehnică militară cu cea a ucrainenilor, asupra căreia au deschis focul.

Mai mult, agenţia a ironizat nivelul de pregătire al militarilor, precizând că aceştia au reuşit performanţa de ”a salva de la utilizare” 13 lansatoare de rachete antitanc ale Forţelor Militare Ucrainene.

Soldaţii Moscovei au distrus 9 tancuri și 4 transportoare bilindate. Toate le aparţineau

Forţele ruse de ocupaţie au distrus 9 tancuri și 4 transportoare bilindate, agenţia de ştiri catalogând bilanţul ca fiind unul “impresionant”.

De asemenea, informaţia a fost confirmată, în cursul zilei de vineri, şi de către Forțele Terestre ale Armatei Ucrainei.

În după-amiaza zilei de vineri, în satul Severînivka, din regiunea Kiev, trupele ruseşti s-au împuşcat între ele

Chiar acum, în regiunea Kiev, lângă Severinovka, trupele ruse de ocupație au intrat în luptă cu…trupele ruse de ocupație. Drept urmare, datorită ’’focului prietenos”, 9 tancuri și 4 transportoare blindate au fost distruse. În consecință, ne-a salvat (n.a. de la utilizare) 13 rachete antitanc Javelin”, au precizat militarii Forțelor Terestre Ucrainene.

“Vă cerem să continuaţi în acelaşi spirit, cu tendinţele sinucigaşe”

Conform anunţului publicat ieri, pe pagina de Facebook a agenţiei, forțele armate ale Ucrainei înțeleg manifestarea unor astfel de tendințe sinucigașe în rândul ocupanților. Mai mult, le cer să continue în acest spirit.

Le recomandăm mamelor din Federația Rusă să afle unde le sunt feciorii lor acum: în listele ocupanților eliminați sau printre cei vii. E doar voință. S-ar putea să nu inventăm nimic. Oricum, toți vor fi pe aceeași listă, dar în pungi diferite de celofan”, susțin ucrainenii.

Începe campania de împădurire de primăvară. Vor fi plantaţi 19 milioane de puieţi forestieri

Foto: Radio Eco Natura
Foto: Radio Eco Natura

Aproximativ 19 milioane de puieţi forestieri produşi în pepiniere silvice proprii vor fi plantaţi în campania de împădurire de primăvară.

Anunţul a fost făcut de Regia Naţională a Pădurilor Romsilva.

Programul campaniei de împăduriri de primăvară prevede regenerarea a 10.244 de hectare fond forestier de stat

Dintre acestea, 7.127 de hectare vor fi regenerate pe cale naturală, iar 3.117 prin regenerare artificială (lucrări de împăduriri).

În plus, vor fi efectuate lucrări de completări pe 1.391 de hectare şi de refacere a plantaţiilor afectate de calamităţi pe alte 179 de hectare.

Majoritatea suprafeţelor regenerate natural este administrată de direcţiile silvice Suceava – cu 819 hectare, Bacău (741 hectare) şi Neamţ (453 hectare).

De asemenea, la lucrările de împăduriri, Direcţia Silvică Suceava va regenera, artificial, cele mai mari suprafeţe, respectiv 915 hectare, urmată de direcţiile silvice Mureş, cu 258 hectare, Neamţ (217 hectare) şi Maramureş (208 hectare).

Programul de regenerare a pădurilor de stat administrate de Romsilva din anul 2022, în cele două campanii de împăduriri, de primăvară şi de toamnă, prevede lucrări de regenerare pe 14.057 de hectare”, se anunţă în comunicatul publicat de Radio Eco Natura.

RNP – Romsilva administrează 3.13 milioane hectare păduri proprietatea publică a statului (circa 48% din pădurile României) şi asigură servicii silvice pentru circa un milion hectare de păduri aflate în alte forme de proprietate, mai arată sursa citată.

Din totalul pădurilor proprietatea publică a statului, 80% deţin certificarea managementului forestier în standard internaţional.

Boris Johnson, îngrijorat de siguranța europenilor. Ce mesaj are pentru Putin

Foto: preluare Digi24

Premierul britanic Boris Johnson a susținut că Putin nu se va opri până ce nu va cuceri Ucraina, precizând că armata rusa va ajunge în Kiev în următoarele zile.

De asemenea, acesta a mai spus că decizia președintelui rus de a trimite Europa „în întuneric” reprezintă o amenințare serioasă la adresa siguranței cetățenilor europeni.

”Este, în mod cert, o chestiune care ține de sănătatea și siguranța noastră, a tuturor europenilor”, a spus Boris Johnson, informează Hotnews.ro.

Trupele ruse se îndreaptă spre a doua cea mai mare centrală nucleară a Ucrainei

Totodată, premierul britanic e de părere că atacul asupra celei mai mari centrale nucleare din Europa reprezintă un semnal puternic venit din partea lui Putin, afirmând că liderul de la Kremlin ar fi în stare de orice pentru a-și duce planul la bun sfârșit.

„Securitatea noastră este în mod egal implicată, periclitată de un astfel de atac. Ne amintim cu toții ce s-a întâmplat la Cernobîl, norii radioactivi care s-au răspândit pe întregul continent, chiar până în America de Nord, din câte îmi aduc aminte”, a declarat șeful Executivului.

De asemenea, Boris Johnson a mai precizat că statele europene trebuie să se gândească la o soluție pentru a opri un posibil dezastru nuclear.

„Sunt preocupat de modul în care putem opri un dezastru. Mai sunt și alte centrale ucrainene și cu siguranță mai sunt alte situri ucrainene radicoactive abandonate. Trebuie să transmitem clar Kremlinului că un dezastru civil nuclear în Ucraina, un nou Cernobîl, este un dezastru pentru toată lumea, inclusiv pentru Rusia”, a declarat premierul britanic.

Acesta a mai punctat importanța autorităților internaționale, cum ar fi Națiunile Unite sau Agenția Internațională pentru Energie Atomică, în monitorizarea nivelurilor de radiații la centralele nucleare din Ucraina.

„Cred că anumite sisteme de protejare a acestor centrale, anumite sisteme care asigură monitorizarea nivelurilor de radiații de către autoritățile internaționale cum ar fi Națiunile Unite sau Agenția Internațională pentru Energie Atomică, la fața locului vor fi de o importanță maximă”, a concluzionat Boris Johnson.

Reamintim că personalul de la centrala atomică Cernobîl este în continuare ținut prizonier de armata rusă. Primarul orașului Slavutych a declarat că oamenii care lucrează acolo sunt obosiți fizic, mental și emoțional.

Boris Johnson, îngrijorat de soarta Europei. Avertismentul premierului britanic

Europa revine la producerea energiei electrice pe bază de cărbune din cauza războiului ruso-ucrainean

Sursa foto: natgeo.ro

Frans Timmermans, șeful politicii de mediu Green Deal, a anunțat că Europa va reveni la producerea energiei electrice pe bază de cărbune din cauza războiului izbucnit dintre Rusia și Ucraina. Acesta a precizat că „trebuie să ne adaptăm”, după ce istoria a luat o altă direcție în urmă cu o săptămână.

„Nu există tabu-uri în această situație. Istoria a luat o altă turnură săptămâna trecută și trebuie să ne adaptăm la această schimbare istorică”, a spus Timmermans, potrivit Politico.

Decizia vine în contextul în care statele membre Uniunii Europene au încercat, de-a lungul anilor, să renunțe la cărbune în sistemul energetic. Cu toate acestea, prețurile la energie au cunoscut o creștere substanțială din cauza politicii agresive de decarbonizare.

Europa va renunța definitiv la gazul rusesc

De asemenea, Timmermans a precizat că în următoarele zile, UE va adopta o legislație prin care statele membre vor putea utiliza în continuare cărbunele, în contextul în care Rusia folosește gazele naturale ca o armă politică în războiul pe care l-a declarat întregii lumi. Federația Rusă e responsabilă pentru o treime din gazele utilizate în Europa.

Primele țări care au anunțat deja o revenire la cărbune sunt Italia și Polonia, precizând că se vor redeschide mai multe centrale electrice pe cărbune.

Purtătorul de cuvânt al Asociației Internaționale a Producătorilor de Petrol și Gaze, Nareg Terzian, a declarat că atacul asupra Ucrainei „nu ajută cazul gazului”, acesta precizând că e nevoie ca Europa să își caute noi surse de import pentru a renunța la dependența față de gazul rusesc.

Cu toate acestea, Timmermans a atras atenția că readucerea în prima linie a cărbunulei nu ar trebui să încetinească „tranziția noastră către surse regenerabile, pentru că de asta avem nevoie pentru a preveni celălalt pericol mortal cu care ne confruntăm, și anume criza climatică.”

Totodată, acesta a mai spus că majoritatea consumatorilor europeni vor simți o scumpire continuă a prețurilor la energie și gaze din cauza conflictului ruso-ucrainean.

„Nu voi fi sfiit să spun cetățenilor noștri, din moment ce suntem amenințați într-un mod atât de fundamental, există un preț. Și este responsabilitatea noastră să ne asigurăm că acel preț este plătit într-un mod echitabil, astfel încât să ne protejăm cetățenii împotriva creșterilor uriașe ale prețurilor pe piața energiei”, a conchis Timmermans.

Portugalia devine a patra țară din UE care renunță la energia electrică pe bază de cărbune

Putin a transformat Rusia în Coreea de Nord a Europei

Foto: Impact.ro
Foto: Impact.ro

Războiul ruso-ucrainean are cu totul altă versiune în Rusia, unde oficialii de la Kremlin au decis izolarea totală a populației față de informațiile „manipulatoare” din Vest. Mai exact, Putin a promulgat vineri o lege prin care se introduc pedepse cu închisoarea pentru toți care publică „informații false” despre armată și acțiunile sale.  

De asemenea, au fost prevăzute amenzi usturătoare pentru rușii care solicită sancțiuni împotriva Rusiei în urma atacării Ucrainei. Mai mult, pe lângă amenzi, „dușmanii poporului” pot primi până la 15 ani de închisoare dacă difuzează informații ce discreditează forțele armate. Aceste măsuri se aplică tuturor cetățenilor, nu doar celor din mass-media.

Totodată, Kremlinul a interzis presei să folosească alte informații decât declarațiile oficiale și a oprit folosirea cuvintelor „război” și „invazie.”

Facebook, Twitter și Youtube, interzise în Rusia

Pe lângă cenzura din presă, autoritățile rusești au decis să interzică și rețelele sociale Facebook, Youtube și Twitter, având ca plan blocarea oricărei surse de informare din exterior.

De asemenea, mai multe posturi de televiziune au decis să nu mai difuzeze în Rusia după adoptarea noilor sancțiuni împotriva mass-mediei. Printre cele mai cunoscute posturi TV se numără CNN.

„CNN își va opri difuzarea în Rusia timp în care vom continua să evaluăm situaţia şi următorii noştri paşi de parcurs mai departe”, a declarat un purtător de cuvânt al canalului american de televiziune, potrivit Digi24.

Propaganda rusească susține că Vestul este vinovat pentru război și răspândesc informații false cu scopul de a dezinforma poporul rus. În urmă cu trei zile, Rusia a închis biroul local al radiodifuzorului internaţional german Deutsche Welle și a restricționat accesul la site-ul în limba rusă a Radio Europa Liberă.

Reamintim că vineri, 4 martie, o echipă de jurnaliști de la postul britanic Sky News a fost atacată de forțele rusești. Doi dintre ei au fost împușcați: unul în spate, iar altul a primit mai multe gloanțe în armura pe care o purta. După acest incident, echipa a fost evacuată înapoi în Marea Britanie. Echipa de jurnaliști era formată din cinci persoane, iar forțele ucrainene au precizat că au fost atacați de ruși aflați în recunoaștere.

Ucraina nu cedează. Zelenski: „Vom continua să luptăm”

Rămâi conectat

6,124FaniÎmi place
București
cer senin
30.1 ° C
31.1 °
28.9 °
38 %
2.2kmh
0 %
vin
30 °
S
28 °
D
33 °
lun
36 °
mar
36 °

Ultimul articol

Credit foto: Observatorul Prahovean

Noi atacuri cu drone rusești la granița României

Alertă din nou astăzi, la primele ore ale dimineții, din cauza a noi atacuri cu drone rusești la granița țării noastre. Conform Ministerului Apărării Naționale,...

Ambasadorul român la Moscova, convocat de ministerul rus de Externe

Ambasadorul României la Moscova, Cristian Istrate, a fost chemat la Ministerul rus de Externe, în urma deciziei președintelui Nicușor Dan de a-l declara pe...

Primarul Ciucu, în continuare sub control judiciar pentru luare de mită

Ciprian Ciucu nu a avut prea mult succes în instanță, ieri. Acesta a cerut anularea măsurii controlului judiciar în dosarul în care este acuzat de...