31.6 C
București
luni, 22 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 545

Traian Băsescu, internat la spital din cauza unor probleme de sănătate

Sursă foto: Facebook

Traian Băsescu a fost internat la un spital Bruxelles din cauza unor probleme de sănătate, au declarat surse apropiate fostului președinte.

Membrii familiei Băsescu susţin că preşedintele este bine și că se afla în acest moment tot la Bruxelles, în apartamentul său.

Colaboratorii lui l-ar fi condus la spital cu suspiciunea de AVC, doar că această suspiciune a fost infirmată, iar fostul preşedinte cel mai probabil ar fi suferit un atac de panică.

Fostul președinte a mai fost internat la spitalul de urgență din Paris, unde a fost supus unei operații pe aortă.

„Eu am făcut o operație în care m-a operat un chirurg foarte tânăr care a ajuns profesor șef de secție. Mi-a înlocuit aorta. O operație pe care nu o putea face nimeni. Nu era român, dar nici francez. Acest profesor, deși foarte tânăr nu a fost cenzurat de sistemul de profesori care este la noi și care nu lasă niciun tânăr să se ridice”, a declarat Traian Băsescu, după operație.

Săptămâna trecută, Traian Băsescu a fost la Spitalul Militar pentru niște investigații iar luni a plecat la Bruxelles. Problemele de sănătate ale președintelui Băsescu au survenit la scurt timp după verdictul definitiv de colaborator al fostei Securități ca poliție politică primit miercuri.

Înalta Curte de Casație și Justiție (ICCJ) a menținut decizia instanței de fond. Curtea Supremă a respins miercuri apelul depus de fostul președinte Traian Băsescu față de decizia Curții de Apel București.

La scurt timp după anunţarea sentinţei, Traian Băsescu a anunţat că va face apel la Curtea Europeană a Drepturilor Omului după ce Înalta Curte a menţinut decizia prin care a fost declarat colaborator al Securităţii.

„Am luat notă de decizia ICCJ pe care nu o voi comenta public, așa cum am procedat de-a lungul întregului proces.
Voi face demersurile legale la CEDO”, a scris  Traian Băsescu, pe Facebook.

Avocata lui Traian Băsescu a declarat, după sentinţa ÎCCJ, că acesta nu va pierde mandatul de europarlamentar.

Ministrul Finanțelor: România nu se va confrunta cu o criză alimentară

Ministrul Finanțelor: România nu se va confrunta cu o criză alimentară

Foto: playtech.ro
Foto: playtech.ro

România nu se va confrunta cu o criză alimentară, a declarat Adrian Câciu, ministrul Finanțelor. „Asta vă spun și ca economist, și ca finanțist și ca om care a lucrat în domeniul respectiv, dar vor fi pusee pe creștere de preț” , a spus Adrian Câciu, ministrul Finanțelor.

El a explicat că trebuie acordat un sprijin pentru populație, pentru gospodării și pentru companii, dar mai ales pentru combustibil, pentru susținerea costurilor. Ministrul Finanțelor a precizat că vor fi adoptate măsuri pentru susținerea creșterii costului la combustibili, dar nu a oferit mai multe informații pe acest subiect.

„Nu o să dau un răspuns în momentul ăsta. Se va vedea în planul de măsuri al Guvernului. Acolo se va vedea pentru care categorii”, a declarat ministrul Finanțelor.

România este în afara oricărui risc alimentar, a declarat recent ministrul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale, Adrian Chesnoiu, care a adăugat că reuşim să ne asigurăm din producţia internă consumul şi necesarul intern.

„Toată lumea vorbeşte de foamete, de criză alimentară globală. Oameni buni, România nu este la fel ca celelalte state. Producem grâu de trei ori mai mult decât consumăm, producem porumb de patru ori mai mult decât consumăm, la alimentele de bază suntem net producători şi reuşim să ne asigurăm din producţia internă consumul şi necesarul intern, iar lucrurile acestea nu trebuie să ducă într-o altă panică”, a susţinut ministrul Agriculturii.

Iohannis: România are o situaţie bună în privinţa agriculturii

El a menţionat că sunt anumite ţări dependente de cerealele din Ucraina şi Rusia, dar România nu se află într-o astfel de situaţie.

„Sunt anumite continente sau anumite ţări de pe continente – 50 de ţări – care într-adevăr se pot trezi cu probleme din cauza dependenţei faţa de cerealele din Ucraina şi Rusia, dar România nu este în această situaţie”, a adăugat acesta.

Preşedintele Klaus Iohannis a declarat, referitor la riscul apariţiei unei crize alimentare ca urmare a conflictului din Ucraina, că România are o situaţie bună în privinţa agriculturii. Klaus Iohannis nu crede că vor fi probleme, dar în plan mondial pot apare situaţii în care aprovizionarea nu va fi la nivelul obişnuit, fiind posibil ca sancţiunile impuse Rusiei să producă modificări ale preţurilor produselor alimentare. Preşedintele a adăugat că nu crede că România va avea probleme din acest punct de vedere.

„România are o situaţie bună în ce priveşte agricultura şi credem că nu vor fi probleme. Însă, da, este posibil ca sancţiunile pe care le-am hotărât şi de care intenţionăm să ne ţinem să producă mişcări şi la preţurile alimentelor”, a mai spus Iohannis.

Ministrul Adrian Chesnoiu: Fermierii care își incendiază terenurile vor pierde subvențiile

Sorin Grindeanu: România va cumpăra 20 de trenuri electrice

Trenuri
Sorin Grindeanu pagina de Facebook

Autoritatea pentru Reformă Feroviară (ARF) a semnat vineri un contract pentru achiziția a 20 de trenuri și mentenanța acestora pe o perioadă de 15 ani, a anunțat ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu. Potrivit declarației lui Sorin Grindeanu, primul tren va putea intra în circulație la sfârșitul anului 2023. Ministerul Transporturilor a cumpărat ultimele trenuri noi pentru CFR Călători în 2004-2005. Primul tren va putea intra în circulație la finalul anului 2023. Proiectul este finanțat din fonduri europene nerambursabile și din bugetul de stat.

Valoarea contractului de bază este de aproximativ 263 milioane de euro, fără TVA. Comanda inițială poate fi suplimentată cu alte 17 trenuri la care se adaugă o perioadă de mentenanță de 30 de ani, valoarea contractului putând ajunge în acest caz la aproximativ 748 milioane euro, fără TVA.

Contractul se va derula chiar dacă joi Curtea de Apel București a decis să sesizeze Curtea de Justiție a Uniunii Europene după contestația chinezilor de la CRRC. Ministerul Transporturilor are posibilitatea semnării contractului, conform legislației fiind chiar obligat să facă demersul după decizia CNSC. Nu este clar ce se întâmplă dacă instanța europeană admite contestația CRRC care ar putea cere și primi despăgubiri.

Ce dotări vor avea trenurile

Fiecare tren va avea în componență 6 vagoane care vor asigura 351 locuri pe scaune. Trenurile vor putea circula cu o viteză de 160 km/h. Ele vor fi dotate cu zone pentru călătorii cu dizabilități, zone destinate distribuirii automatelor de bilete, aparate de compostat, zone de bar sau bistro, sisteme de climatizare și conexiune wi-fi.

Noile trenuri vor asigura legătura dintre București și municipiile Arad, Timișoara, Cluj, Brașov, Iași, Suceava, Craiova, Târgu Jiu, Galați și Constanța.

Autoritatea pentru Reformă Feroviară mai are în derulare o achiziție de trenuri. Este vorba despre o licitație pentru achiziția a 62 de trenuri electrice pe rute metropolitane și regionale, tot cu fonduri europene nerambursabile.

ARF a lansat o consultare de piață pentru achiziția a 12 trenuri noi cu hidrogen, prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR).

Cartofii noi românești au ajuns pe piețele din țară

Au început, deja, dezinformările în legătură cu recensământul

Sursă foto: Facebook
Sursă foto: Facebook

Recensământul a început pe 14 martie, perioada de autorecenzare on-line.

Va urma partea de recenzare față în față, pentru cei care au ales să nu folosească internetul.

România a avut, de-a lungul timpului, 13 recensăminte naționale, ultimul fiind în 2011.

E momentul totuși, să știm câți mai suntem, efectiv, ca populație. Împărțirea pe sexe, nivel de educație, populație urbană/rurală, condiții de trai.

Nimic intruziv, nimic ieșit din comun. Recensăminte au fost și vor mai fi, și nu doar la noi. Peste tot în lume.

Dar, bineînțeles, dezinformările au început, deja, să apară.

Recensământul – această nouă Satana pentru dacii verzi și liberi

Acum ceva timp, era buletinul cu cip. Prin care vor să te urmărească și să te controleze.

A urmat vaccinul anti-covid, prin care tot așa, te ”băgau în sistem”, să te controleze.

Acum, au ajuns la recensământul cel rău.

A început să circule, pe Facebook, un text la fel de abramburist, ca și restul ipotezelor de mai sus.

Astfel, aflăm că ”Recensământ înseamnă inventarierea proprietății tale private! Este un contract unde tu iți manifești acordul pentru a fi taxat pentru oxigenul ce îl consumi! Se numește contract pentru „Amprenta de CO2”! Pentru că se pregătește: „CRIZA ECOLOGICĂ”!”

Pentru că nu era de ajuns, avem și continuarea explicației: ”Formularul ROZ este dovada că ești viu, în viață!

Formularul ALBASTRU înseamnă acordul tău (consimțământ) pentru a fi taxat!

Formularul VERDE înseamnă= joc-psihologic! Este dovada că ești „PROST”( vită) și meriți să fii taxat pentru oxigenul ce-l consumi! […]Oricine, răspunde, completează/ semnează „RECENSĂMÂNTUL” iși merită soarta de sclav! Totul este despre îmbogățirea lor și sărăcirea ta!”

Haotic. Ilogic. O înlănțuire de idei adunate din diverse locuri și diverse teorii ale conspirației, puse într-un text care, multora, li se pare inteligent. Și care, da, a început să prindă la destule persoane.

Fapte, nu abrambureală

Toate datele noastre se află, deja, în multiple baze de date.

Ai buletin? Ești într-o bază de date. Card? La fel. Credit la bancă. Contract de muncă. Primești pensie. Contract la lumină, apă, internet. Cont pe Facebook. Comandă on-line. Medic de familie. Card la nu știu ce farmacie. Mașină. Copil la școală. Studii terminate. Dacă-ți dai interesul, o să afli că ești inclusiv în baza de date a magazinului de unde-ți cumperi pâine.

Dar astea nu te deranjează. Te deranjează recensământul.

Că, dom`le, vor să ne fure datele pe care deja le au în sistem. În diverse sisteme, să fim mai exacți.

Nu te obosești să citești ce scrie, cu litere mici, când semnezi un contract la bancă. Îți umpli telefonul/calculatorul de viruși, pentru că nu citești cu atenție de unde vine link-ul ăla care-ți promite câștiguri fabuloase. Îți dai numele și vârsta ca să câștigi la nu știu ce concurs fabulos.

Dar ai probleme cu recensământul.

Cu centralizarea unor date. Cu organizarea lor, pe tipologii.

Pentru că se întâmplă cine știe ce catastrofă mondială când o să afle statul că tu ai buda în curte. Sau câte camere are apartamentul tău, deja înregistrat la cadastru.

Da` nu ești tu foarte important? Buricul pământului, mânca-l-ar mama de dăștept!

Ca ultimă idee: tare-s curioasă, la recensămintele din 1966 și 1977, le-o fi trecut prin cap că Ceaușescu vrea să-i recenzeze ca să-i sărăcească?

România deschide ”bursa lemnului”, începând de azi

Sursa foto: Pixabay
Sursa foto: Pixabay

Evenimentul în cadrul căruia va avea loc prima tranzacţie de lemn realizată prin sistemul bursier din România va avea loc astăzi, 25 martie.

Portivit Bursa.ro, acest eveniment este organizat de Asociaţia Forestierilor din România.

România lansează ”bursa lemnului”

În luna octombrie a anului trecut, ASFOR şi BRM anunţau că au încheiat un Memorandum de înţelegere pentru de realizarea unei platforme de piaţă bursieră pentru comercializarea lemnului şi materialului lemnos, bursa lemnului, care va fi operaţională în primul trimestru din 2022.

ASFOR şi Bursa Română de Mărfuri deschid Bursa Lemnului

Înfiinţarea Bursei Lemnului va duce comerţul cu lemn şi material lemnos la un alt nivel din toate perspectivele comerciale şi etice. Semnatarii acestui Memorandum şi-au asumat o construcţie care va simplifica şi clarifica, totodată, comerţul cu lemn şi material lemnos. Există burse ale lemnului în statele occidentale, sperăm să operaţionalizăm şi Bursa Lemnului din România în primul trimestru al anului 2022”, arătau reprezentanţii ASFOR, într-un comunicat de presă.

ASFOR reprezintă interesele de breaslă ale persoanelor juridice din domeniul exploatării şi prelucrării primare a lemnului

Conform sursei citate, asociaţia promovează comerţul liber, sigur şi transparent cu lemn şi material lemnos şi doreşte dezvoltarea pieţei dedicate vânzării şi achiziţiei de lemn şi material lemnos.

BRM este o instituţie cu experienţă şi expertiză în organizarea pieţelor de materiale. Are o structură deja constituită pentru vânzarea-cumpărarea de mărfuri şi poate construi şi opera o platformă de piaţă bursieră pentru comercializarea lemnului şi materialului lemnos.

Ministrul Adrian Chesnoiu: Fermierii care își incendiază terenurile vor pierde subvențiile

Sursa foto: Olt Alert

Fermierii care și-au incendiat miriștile în mod intenționat vor pierde subvenția pentru anul de cerere respectiv și vor fi sancționați. Este avertizarea ministrului Agriculturii, Adrian Chesnoiu.

El spune că fermierii nu fac altceva decât să distrugă solul dacă provoacă incendiile de vegetație.

„Se încalcă legea. Vreau să vă fac o mărturisire. Marți am revenit de la Bruxelles, de la Consiliul de miniștri, și când ne apropiam de București eram deasupra teritoriului național și vedeam foarte mult fum. Nu înțelegeam ce se întâmplă cu această situație. Am profitat de faptul că era cerul senin, am aterizat la București și chiar asta am discutat cu domnul ministru Tanczos Barna, ministrul Mediului, pentru că cei care au astfel de practici, practic atacă biodiversitatea și încalcă normele (făcând referire la condiționalitățile pe care trebuie să le îndeplinească fermierii pentru primirea fondurilor europene a plăților directe în agricultură).”, a declarat Adrian Chesnoiu.

Sancțiuni mai aspre pentru incendierea miriștilor

Ministrul Agriculturii a avertizat că persoanele care și-au incendiat miriștile în mod intenționat își vor pierde subvenția pentru anul de cerere respectiv. Adrian Chesnoiu a anunțat și sancțiuni mai aspre pentru cei care vor încălca legea.

„Acum lucrez împreună cu Tanczos Barna la modificarea legislației în sensul înăspririi sancțiunilor care se acordă pentru că până acum era de ajuns ca fermierul să dea o declarație că a găsit miriștea incendiată sau suprafața de teren declarată la APIA incendiată, și să facă dovada că a făcut o plângere către organele de poliție pentru a fi identificat făptuitorul”, a mai afirmat Chesnoiu. Ministrul Agriculturii a mai declarat că persoana care are în proprietate o suprafață de teren pe care vrea să o lucreze și să beneficieze de fonduri europene, trebuie să o păzească.

„Dați-mi voie să nu cred că există situația în care altcineva vine să incendieze în mod răuvoitor suprafața de teren a altei persoane. Deci măsurile le avem, știm situația, am dispus verificări în acest sens împreună cu colegii de la Ministerul Mediului și lucrăm foarte aproape în identificarea unor soluții care să-i descurajeze pe cei care adoptă astfel de practici”, a mai spus ministrul Agriculturii.

Potrivit ministrului Agriculturii, incendierea suprafeței secătuiește solul de elemente nutritive pentru viitoarele culturi. El susține că fermierii au impresia că au rezolvat problema pentru că nu folosesc produse de erbicidat, dar în același timp își fac singuri rău pentru că de deoparte pierd subvenția, iar pe cealaltă parte își creează probleme pentru viitoarele culturi.

Cartofii noi românești au ajuns pe piețele din țară

Maia Sandu, despre incendierile de vegetație: ”Moldova se sufocă în fum. Această practică este criminală”

Sursă foto: Facebook/Maia Sandu
Sursă foto: Facebook/Maia Sandu

Conform unui anunț făcut de Greenpeace România, Maia Sandu îi imploră pe moldoveni să nu mai dea foc la țară din lene și obiceiuri stupide.

În același timp, Ministerul Mediului din Ucraina îi invită pe cetățenii săi să dea foc la tancuri, nu la miriști.

Noi am spus-o de nenumărate ori: nu faceți decât să ucideți viața și să poluați atmosfera cu astfel de practici”, au scris, pe contul de Facebook reprezentanții Greenpeace România.

Maia Sandu: ”Astăzi, în drum spre Glodeni și înapoi, am văzut imagini devastatoare – zeci de miriști, pajiști și păduri în flăcări”

Într-o postare publicată pe contul de Facebook, președintele Republicii Moldova a precizat că Inspectoratul General pentru Situații de Urgență informează că, doar într-o singură zi, în toată țara au fost înregistrate în jur de 500 de incendii de vegetație.

Într-un sat a ars cimitirul. În alt sat, din cauza incendiului pe care l-a provocat, a murit o bătrână. Moldova se sufocă în fum, iar această practică de-a dreptul criminală poluează mediul, produce pagube materiale și face victime”, a declarat Maia Sandu.

Președintele Republicii Moldova a ținut să adauge că toate aceste incendii, care distrug sute de hectare de terenuri și de pădure, și care amenință mai multe localități, au fost provocate de oameni

Solicit Parlamentului să introducă în regim de urgență sancțiuni mult mai dure pentru acest gen de infracțiuni și privarea de ajutor de stat a agenților economici care se fac vinovați de provocarea incendiilor de vegetație”, a adăugat președintele Rapublicii Moldova.

Maia Sandu a adăugat că fotografia care însoțește textul a fost făcută ieri seară, la intrarea în Strășeni.

În urmă cu o săptămână, ministrul Mediului din România a făcut anunţul conform căruia vor fi majorate amenzile pentru persoanele care provoacă incendii sau dau foc miriştilor.

Astfel, sancţiunile vor fi mult mai aspre, ministrul Mediului semnând proiectul ordonanţei de urgenţă.

Cartofii noi românești au ajuns pe piețele din țară

Sursa foto: Pixabay
Sursa foto: Pixabay

Prima recoltă de cartofi noi românești a ajuns în piață.

Cu toate acestea, prețul este, pentru mulți românii, unul destul de exagerat.

Producătorii de cartofi din comuna Călărași, județul Dolj, au anunțat că prima recoltă este gata. Zona este una renumită  în ceea ce privește cultura cartofilor.

Prețul unui kilogram de cartofi noi este dublu față de anul trecut. Totuși, și cheltuielile de producție au fost costisitoare

Cartofii au fort transportați către mai multe piețe din România. Conform declarațiilor oferite de producători, prețul este unul mai mare față de cel de anul trecut.

Cu toate acestea, oamenii au ținut să explice faptul că există numeroase cheltuieli de producție, iar acestea au fost duble.

Conform publicației Gândul.ro, dacă românii preferă achiziționarea en-gros, vor plăti între 18 și 20 de lei pentru un kilogram de cartofi. Totuși, pe tarabe, prețul va putea ajunge chiar și la  25 lei/ per kilogram.

Producătorii au cheltuit foarte mult, mai ales pentru facturile la încălzire. Prețul a fost chiar și triplu

Mai exact, 500 de kilograme de cartofi noi au plecat vineri din solariile unuia dintre cei 150 de producători din Călărași, județul Dolj. Deși producția a fost una foarte bună, producătorul recunoaște că a fost nevoit să scoată din buzunar dublu de bani în ceea ce privește cheltuiala la încălzire, arată sursa citată.

După cum vedeți, am început cu 500 de kg din acest solar. Vor merge la București. Producția e bună. După cum se văd, sunt foarte buni. Au fost costuri foarte mari, anul acesta, duble. Chiar triple”, spune Gelu Firan, producător.

Conform precizărilor făcute de producători, producția de cartofi într-un solar care măsoară mai bine de o mie de metri pătrați este de 2 tone.

Ministrul Mediului anunță că s-a făcut încă un pas împotriva tăierilor ilegale de pădure

Foto: Greenpeace România
Foto: Greenpeace România

Guvernul a adoptat o hotărâre prin care se interzice expedierea lemnului din pădure pe timp de noapte, a anunțat vineri ministrul Mediului, Tánczos Barna.

Actul normativ adoptat vineri prevede interzicerea emiterii de avize de însoțire a materialelor lemnoase de la locul de recoltare în intervalul orar 20.00-7.00, pentru lunile octombrie-martie, și în intervalul orar 22.00-6.00, pentru lunile aprilie-septembrie.

 Ministrul Mediului a mai subliniat că sistemul de trasabilitate a lemnului SUMAL 2.0 a fost dezvoltat astfel încât să nu se mai permită emiterea avizelor de însoțire în aceste intervale orare. Autoritățile de control vor avea acces extins la datele din aplicație pentru a  lupta mai eficient împotriva activitățile ilegale din domeniul silvic.

„Marcăm Ziua națională a pădurilor cu încă un pas împotriva tăierilor ilegale”, a declarat ministrul Tánczos Barna.

România este țara cea mai afectată de tăieri ilegale din Europa. România are cea mai importantă suprafață împădurită din Europa în ceea ce privește biodiversitatea, dimensiunea și peisajele forestiere intacte. Potrivit autorităților române, aproximativ 80 de milioane de metri cubi (2,8 miliarde de picioare cubice) de lemn au fost tăiați ilegal în țară în ultimii 20 de ani, cauzând o pierdere de 5 miliarde EUR (5,4 miliarde USD).

Suprafața acoperită de pădure a scăzut în ultima sută de ani

România este unul dintre principalii producători de lemn din Europa. În România, în sectorul forestier și al prelucrării lemnului lucrează mai multe persoane decât în majoritatea celorlalte state membre. Regulamentul UE privind lemnul obligă întreprinderile din domeniul lemnului să se asigure că nu procură și nu introduc pe piața UE produse din lemn recoltat ilegal.

România a fost o țară acoperită în mare parte de păduri. Suprafața acoperită de pădure a scăzut dramatic în ultima sută de ani, ajungând azi la doar 29%, cu mult sub media europeană de 43%. În fiecare oră, mai dispar, conform ultimelor estimări, aproximativ 6 hectare de pădure din tăieri legale și ilegale.

Conform cifrelor din Inventarul Forestier Național (Ciclul II), jumătate din lemnul care dispare din pădure nu are acte. Asta înseamnă aproximativ 20 milioane de metri cubi anual, din care doar 200.000 de metri cubi furați sunt capturați, potrivit Greenpeace.

România va ajuta Republica Moldova cu 100 de milioane de lei

Primarul Sectorului 5 continuă lupta pentru PUZ

Sursa foto: Facebook/ Cristian Popescu Piedone

Primarul general al Capitalei Nicușor Dan acționează în mod deliberat împotriva instituției pe care o reprezintă, a Municipiului București și cetățenilor săi. Acesta încearcă să „salveze” Bucureștiul de la progres și dezvoltare, iar suspendarea PUZ-urilor împiedică investițiile, dezvoltarea infrastructurii, construirea de școli, mai exact, Bucureștiul este blestemat să rămână un simplu oraș de provincie, nicidecum o capitală europeană.

Cristian Popescu Piedone, edilul Sectorului 5, singurul primar care s-a alăturat bucureștenilor în stradă, a declarat în urmă cu câteva zile că face orice să ajute, în continuare, această comunitate.

„Autoritățile responsabile și, în speță Primăria Capitalei, trebuie să aibă o rezolvare și să-și asume un lucru extrem de simplu: este atât de greu să dai un aviz sau un certificat de urbanism?”, s-a întrebat primarul Sectorului 5.

De ce Nicușor Dan nu își dorește modernizarea Capitalei?

Potrivit scrisorii adresate Primăriei Generale a Municipiului București, Nicușor Dan acționează în contra intereselor instituției pentru a obține capital politic, nefiind interesat de dezvoltarea orașului, cu creșterea gradului de confort al cetățenilor.

( captură-foto)

Cristian Popescu Piedone militează pentru modernizarea sectorului pe care îl conduce, doar că prin suspendare PUZ-ului, acest lucru nu mai poate fi îndeplinit.

Mai mult, edilul Sectorului 5 a adăugat faptul că există străzi în sector care nu au apă și canal, în secolul 21, străzi ce sunt aproape de Centru. Dezvoltarea orașului ține cont de dorința primarului general, iar dorința lui Nicușor Dan de a anula PUZ-urile, ce sunt absolut necesare pentru dezvoltarea Bucureștiului, reprezină o lovitură pentru bucureștenii care i-au oferit votul.

( captură-foto)

Nepăsarea „ucide” dezvoltarea unei capitale „așa-zise” europene

Totodată, nu putem trece cu vederea pasivitatea de care a dat dovadă CGMB, care n-a depus niciun fel de înscrisuri, nu s-a apărat în niciun fel, deși au existat hotărâri judecătorești prin care au fost respinse cereri de suspendare ale acelorași PUZ-uri.

Atitudinea CGMB poate avea ca și cauză influența lui Nicușor Dan, ce a terminat astfel funcționarii instituției să își încalce atribuțiile care le reveneau sau pur și simplu nu au știut de existența dosarului, actele respective fiindu-le ascunse.  

( captură-foto)

Primarul Sectorului 5 a adresat o sesizare Curții de Conturi a României, pentru ca aceasta să verifice circumstanțele în care își desfășoară activitatea funcționării din cadrul celor două instituții preucm și acțiunile Primarului General și ale funcționarilor din cadrul celor două instituții și să ia măsurile care se impun.

Nicușor Dan și-a încheiat mandatul în ochii multor bucureșteni, iar toate acțiunile nelegale pe care le face vor afecta profund orașul București.

Curtea de Apel București a anulat o hotărâre de prima instanță prin care Nicușor Dan a obținut o victorie provizorie prin menținerea HCGMB nr. 68/2021 de suspendare a PUZ-urilor de sector, ceea ce înseamnă că instanțele au depășit momentul inițial de timiditate sau de simpatie fata de Nicușor și se apleacă deja cu atenție asupra chestiunilor de legalitate ale acestor acte.

Citește și: VIDEO: Bucureștenii continuă să îi ceară lui Nicușor Dan să semneze certificatul de urbanism. Piedone: ”Primarul dă dovadă de rea credință”

Pensionarii au protestat vineri în fața Guvernului, cerând creşterea pensiilor

Foto: Playtech
Foto: Playtech

Pensionarii au organizat vineri un miting de protest în fața Guvernului, solicitând majorarea cu 13% a pensiilor până în luna septembrie, din cauza creşterii preţurilor. Anunțul a fost făcut de către preşedintele Federaţiei Naţionale a Pensionarilor din România (FNPR), Preda Nedelcu.

Protestul a fost organizat de trei mari federaţii reprezentative ale pensionarilor, Federaţia Naţională a Pensionarilor din România, Uniunea Generală a Pensionarilor din România şi Federaţia Naţională „Unirea” a Pensionarilor din România.

„Suntem 3 federaţii naţionale care protestăm, iar noi avem în toată ţara câteva sute de organizaţii. Noi ne-am consultat şi cu pensionarii din ţară şi chiar ei ne-au cerut să facem o asemenea acţiune. Nemulţumirile noastre sunt constante, de mai mulţi ani. După cum se ştie, suntem o categorie marginalizată, mulţi îşi doresc că pensionarii să nu mai existe. Suntem nevoiţi să ieşim în stradă, pentru că alte metode pe care le-am folosit de a putea să stăm de vorbă cu prim-ministrul, cu ministrul Muncii, n-au avut rezultatul pe care ni-l doream, adică nu ne-a primit nimeni. Ce dorim noi: prima revendicare se referă la majorarea pensiilor cu 13% până în luna septembrie. Cerem această majorare având în vedere avalanşa fără precedent a creşterii preţurilor, în primul rând ale produselor alimentare de bază, fără de care oamenii nu pot să trăiască”, a afirmat Preda Nedelcu.

 O altă solicitare a federaţiilor de pensionari este legată de desfiinţarea Pilonului II de pensii. Ei cer să nu se reducă cu 5% contribuţia de asigurări sociale pe care o suportă angajaţii din venitul lor,  deoarece acest lucru ar avea consecințe dezastruoase asupra fondului național de pensii.



„A două chestiune: am fost nedumeriţi, protestăm şi solicităm să nu se reducă cu 5% contribuţia de asigurări sociale pe care o suportă angajaţii din venitul lor, după cum vrea fostul premier Cîţu, pentru că va avea un rezultat dezastruos pentru fondul naţional de pensii, din care se plătesc pensionarii actuali. Legăm de această măsură faptul că s-a majorat procentul care se virează, din contribuţia de asigurări sociale, pentru o parte din pensionari, la aşa-numitul Pilon II de pensie. Iar revendicarea noastră se referă la desfiinţarea acestui pilon de pensii.”, a precizat Preda Nedelcu.



 Pensionarii mai cer majorarea procentului din PIB care poate fi cheltuit cu pensiile. Practic, ei solicită creșterea procentului alocat din PIB pentru pensii de la 9, 4% la 11 %, care este cuantumul mediei europene. Arest lucru ar fi posibil dacă se modifică prevederile PNRR_ului, susțin liderii pensionarilor. Ei cer autorităţilor să îi respecte, să îi asculte, să discute cu ei.

” Iar noi susţinem solicitarea ministrului Muncii, este una din revendicările noastre, că procentul acela de 9,4% din PIB (alocaţi pensiilor, n.r.) să aibă cuantumul mediei europene, adică de 11%. Deci 11% să avem şi noi alocaţi pensiilor, ca toate celelalte ţări. Noi şi Bulgaria avem cel mai mic procent alocat pentru pensii. Deci cerem modificarea PNRR, eliminându-se aceste opţiuni ale domnului Cîţu. (…) Cerem autorităţilor să ne respecte, să ne asculte, să ne primească să stăm de vorbă. Nu vrem să auzim de la membrii Guvernului sfaturi. Ei zic: ‘sunt părinţii şi bunicii noştri, să nu-i nenorocim’. Dar nu fac nimic pentru noi, sunt numai declaraţii de conjunctură. Am făcut acest banner pe care am scris: ‘Guvernanţi, suntem părinţii şi bunicii voştri, aşa precum spuneţi. Nu ne exterminaţi!'”, a declarat Preda Nedelcu.

România va ajuta Republica Moldova cu 100 de milioane de lei

România va ajuta Republica Moldova cu 100 de milioane de lei

Captură video- Facebook/Guvernul României
Captură video- Facebook/Guvernul României

Nicolae Ciucă a precizat că vom aproba un ajutor financiar de 100 de milioane de lei pentru Republica Moldova.

Premierul a făcut anunțul înainte de şedinţa de guvern de vineri, precizând că acești bani sunt nerambursabili și  vor putea fi accesați de Guvernul de la Chișinău.

România sprijină Republica Moldova cu fonduri care vor duce la dezvoltarea durabilă a statului

Astăzi, în ședința de guvern, vom aproba acordul privind acordarea ajutorului financiar pe care țara noastră l-a stabilit în şedinţa comună, din luna februarie, pe care am avut-o la Chișinău, cu Guvernul Republicii Moldova. Astfel, acel ajutor nerambursabil de 100 de milioane va putea fi accesat de către Guvernul Republicii Moldova, acord care reprezintă principalul element de sprijinire a eforturilor Republicii Moldova de dezvoltare durabilă și de realizare a reformelor și sprijinul pe care noi îl acordăm pentru parcursul european al Republicii Moldova”, a spus Nicolae Ciucă, înaintea ședinței de guvern.

Patru grupuri de luptă vor fi înființate pe Flancul de est. Unul dintre ele va fi în România

Nicolae Ciucă a mai precizat astăzi, 25 martie, că deciziile luate la summitul NATO de joi – între care se numără înfiinţarea a patru grupuri de luptă pe Flancul de est, iar unul va fi în România, garantează măsurile pe care cetăţenii le aşteaptă în ceea ce priveşte siguranţa şi securitatea lor.

Am revenit aseară de la summitul excepţional la care am participat în cadrul delegaţiei conduse de domnul preşedinte. Sunt câteva aspecte pe care vreau să le duc la cunoştinţă. Primul este cel legat de decizia de înfiinţare a încă patru grupuri de luptă pe Flancul de est, unul dintre ele va fi în România. Practic, s-a luat decizia pentru un demers pe care ţara noastră l-a făcut cu mult timp în urmă, în sensul în care am dorit ca măsurile de descurajare şi apărare pe Flancul de est să fie cât mai echilibrate şi în măsură să asigure securitatea credibilă pentru întreg Flancul estic”, a precizat premierul.

A doua decizie luată la Bruxelles este de revedere a elementelor conceptuale, „astfel încât NATO să fie în măsură să pregătească descurajarea alianței pe termen lung, concept ce va fi discutat și aprobat la summit-ul de la Madrid”, arată publicația Gândul.ro.

Rămâi conectat

6,124FaniÎmi place
București
nori împrăștiați
31.6 ° C
32.2 °
31.1 °
40 %
0.9kmh
49 %
lun
32 °
mar
31 °
mie
28 °
J
30 °
vin
30 °

Ultimul articol

Au început audierile miniștrilor propuși în Guvernul Veștea

Adrian Veștea nu pierde timpul și se pregătește de funcția de premier. După ce ieri a depus în Parlament lista cabinetului și programul de...

Marea Britanie, fără premier; Keir Starmer și-a anunțat demisia

Demisie anunțată de premierul britanic Keir Starmer, într-o declarație în fața clădirii de pe Downing Street nr. 10. Premierul demisionar a explicat că fiecare decizie...

Bolojan, reconfirmat președinte al PNL; repercusiuni pentru cei care susțin Guvernul Veștea

Liberalii s-au întâlnit ieri, într-un congres, pentru a decide atât numele viitorului președinte al PNL, cât și măsurile care vor fi luate împotriva membrilor...