Autoritățile bulgare au demarat ieri lucrări pe Podul Prieteniei Giurgiu – Ruse, care vor duce la îngreunarea circulației.
Din acest motiv, Ministerul Afacerilor Externe a emis o atenționare de călătorie pentru cetățenii români care se află, tranzitează sau intenționează să călătorească în Republica Bulgaria.
Astfel, în perioada 3 – 5 octombrie 2023, în intervalul orar 22.00 – 01.00, dat fiind că sunt efectuate activități de reparare a rosturilor de dilatare, circulația rutieră pe pod va fi restricționată în totalitate. Totodată, transmite MAE, „în afara orelor de restricționare, în zona de reparație a podului, circulația rutieră se va desfășura pe o singură bandă, fiind dirijată de indicatoare și semnalizatoare rutiere. Astfel, pentru perioada menționată, se preconizează înregistrarea unor timpi de așteptare ridicați la trecerea frontierei prin punctul comun de control Giurgiu-Ruse”.
De aici, MAE are și recomandări, anume ca cetățenii români „să urmărească cu atenție situația din zona punctului comun de frontieră Giurgiu-Ruse, iar șoferilor să conducă preventiv, cu viteză adecvată și să respecte cu strictețe semnalizarea rutieră temporară montată pe pod și indicațiile/semnalele organelor de control aflate la fața locului”, mai ales că „în această perioadă este posibil să se formeze coloane de autovehicule, în special de automarfare”.
„Se recomandă turiștilor români să se asigure că dețin suficiente resurse de combustibil, apă și alimente și că mențin în stare de funcționare mijloacele mobile de comunicare. Firmelor românești de transport internațional de marfă sau pasageri li se recomandă să ia măsurile adecvate în vederea organizării temeinice a itinerariilor de deplasare, prin luarea în considerare a posibilității înregistrării unor timpi măriți de așteptare la trecerea frontierei bulgare și prin asigurarea resurselor necesare de apă și alimente persoanelor transportate.
Se recomandă folosirea tuturor punctelor de frontieră deschise traficului internațional, la frontiera româno-bulgară, după cum urmează: Calafat–Vidin, Negru Vodă–Kardam, Vama Veche–Durankulak, Lipnița–Kainardja și Dobromir–Krushari (ultimile două puncte cu orar de funcționare 08.00 – 20.00, pentru autovehicule cu masa totală admisă de până la 3,5t), Ostrov–Silitra, Călărași-Silistra (ferry), Turnu Măgurele-Nikopol (ferry, cu program de funcționare 08.30 – 19.30), Zimnicea-Svishtov (ferry, cu program de funcționare 08.30 – 19:00) și Bechet–Oryahovo (ferry, cu program de funcționare 05.00 – 24.00)”, transmite MAE.
Totodată, autoritățile române arată că „este importantă informarea corectă, achiziționarea din timp a vinietei electronice (…) înainte de intrarea pe segmentul de drum rutier din Republica Bulgaria supus taxării și achitarea conformă a taxelor de drum tip TOLL pentru folosirea infrastructurii rutiere publice din Republica Bulgaria, în conformitate cu legislația în vigoare. Autoritățile bulgare recomandă insistent ca vinieta electronică să fie achiziționată online (cu versiune și în limba română)”.
Un bărbat de 45 de ani este cercetat sub control judiciar pentru dare de mită, după ce a încercat să dea bani polițiștilor care îl depistaseră conducând o mașină fără permis, dar și sub influența alcoolului.
S-a întâmplat luna trecută, când inculpatul a fost depistat în trafic de un echipaj de poliție din cadrul Poliției Orașului Voluntari, iar în urma testării cu aparatul etilotest, s-a constatat că avea o alcoolemie de 1,4 mg/l/ alcool pur în aerul expirat.
Șoferul a refuzat însă recoltarea de probe biologice, în schimb s-a gândit să ofere o sumă de bani cu titlu de mită, pentru a-i determina pe agenții de poliție să nu-și îndeplinească atribuțiile de serviciu și, astfel, să nu dispună măsurile legale în consecință.
Numai că polițiștii au refuzat suma de bani și au sesizat DGA, apelând Call-center anticorupție 0800.806.606. În urma anchetei, ieri, polițiștii Direcției Generale Anticorupție – Direcția Anticorupție pentru Municipiul București și Ilfov au pus în executare un mandat de aducere la sediul Parchetului de pe lângă Tribunalul Ilfov a bărbatului în vârstă de 45 de ani.
Ulterior, precizează DGA, „în urma activităților procedurale desfășurate, procurorul de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Ilfov a dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de persoană în cauză, precum și măsura controlului judiciar pentru o perioadă de 60 de zile”.
Sindicatul Forum din Administraţia Publică Bucureşti, afiliat la Federaţia Naţională a Sindicatelor din Administraţie (FNSA), pichetează în această dimineață Primăria Municipiului Bucureşti (PMB).
Protestul a fost anunțat a demara la ora 10.00 și se va derula până la 12.00, motivele ținând de decizia Primăriei Capitalei de a desființa un serviciu.
Este vorba despre Centrul de Protecţie a Plantelor Bucureşti, serviciu public de interes local al municipiului, a cărui activitate ar putea înceta în urma unui proiect de hotărâre, ceea ce va duce automat la disponibilizarea tuturor angajaților. Angajați care sunt, majoritatea membri ai Sindicatului Forum din Administraţia Publică.
Sindicaliștii vorbesc despre „o adunare publică”, anunțând că protestele vin ca urmare a faptului că primăria a inițiat proiectul de hotărâre, dar și din „lipsa dialogului social din partea conducerii executive a Primăriei Municipiului București, prin care să se analizeze posibilitățile de salvare a locurilor de muncă”.
Totodată, se reclamă și „lipsa răspunsului” la o adresă transmisă de sindicaliști primăriei pe 12 septembrie și înregistrată trei zile mai târziu, în 15 septembrie.
Pe Facebook, Sindicatul Forum din Primaria Municipiului București, care face parte din Sindicatul Forum din Administraţia Publică Bucureşti, anunță că la pichetarea sediului primăriei vor participa aproximativ 20 de persoane, acţiunea de protest având loc pe trotuarul vis-a-vis de Primăria Municipiului Bucureşti.
Mai multe percheziții domiciliare sunt efectuate în această dimineață pe raza municipiului Ploiești, vizate fiind nu mai puțin de 13 persoane care ar fi comis fapte cu violență.
Polițiștii de investigații criminale, de ordine publică și rutieră din cadrul Poliției Municipiului Ploiești, împreună cu luptătorii din cadrul Serviciului pentru Acțiuni Speciale Prahova și jandarmi din cadrul Grupării de Jandarmi Mobile „Matei Basarab” Ploiești, plus polițiști ai Serviciului de Investigații Criminale, ai Serviciului de Investigare a Criminalității Economice, Serviciului Rutier, dar și polițiști din cadrul Serviciului Criminalistic desfășoară astfel o razie pentru menținerea unui climat de ordine și siguranță publică, precum și pentru combaterea faptelor ilegale, în mai multe cartiere din municipiu.
În total, din ce precizează Poliția Română, polițiștii Secției nr. 1 de Poliție Ploiești pun în executare 16 mandate de percheziție domiciliară, la persoane bănuite de săvârșirea mai multor fapte comise cu violență.
Sursa: Poliția Română
Concret, este documentată activitatea infracțională „a 13 persoane, cu vârste între 18 și 45 de ani, care, în cursul lunii septembrie a.c., ar fi săvârșit infracțiuni precum tulburarea ordinii și liniștii publice, nerespectarea regimului armelor și munițiilor, uzul de armă fără drept și distrugere”.
CFR anunță că mâine, 4 octombrie, călătorii nu vor putea să își cumpere bilete cu rezervare de loc.
Din ce se arată într-un comunicat, procedura va fi întreruptă în intervalul orar 00.00 și 12.00, deoarece se fac „lucrări complexe de mentenanță la echipamentele centrale ale Sistemului Naţional de Rezervare”.
Nu vă îngrijorați, însă. Există alternative, precizează compania. Astfel, biletele vor putea fi în continuare cumpărate în intervalul de „shut down” la casele de bilete, însă fără rezervarea loculu și doar pentru ziua curentă. Totodată, potrivit CFR Călători, biletele vor putea fi procurate miercuri prin sistemul online și la automatele amplasate în stații numai la trenurile fără regim de rezervare, urmând ca emiterea cardurilor „Tren Plus” în acest interval orar să fie suspendată.
„Având în vedere cele de mai sus reamintim pasagerilor CFR Călători că pot cumpăra bilete cu anticipaţie și au la dispoziţie următoarele canale de vânzare:
aplicația mobilă “CFR Călători mersul trenurilor și bilete online” (disponibilă în Google Play, App Store și Huawei AppGallery); automatele de vânzare bilete din gări; online de pe cfrcalatori.ro; casele de bilete din gări, agenții de voiaj CFR Călători și distribuitori autorizați (agenții de turism)”, mai transmite CFR Călători, mulțumind „pasagerilor pentru înțelegere”.
Primarii comunelor Brusturi și Spinuși, comune din județul Bihor, sunt cercetați într-un dosar instrumentat de procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Bihor.
Acuzația este de obţinere ilegală de fonduri, cu consecinţe deosebit de grave, în cauză fiind efectuate totodată cercetări și față de alte persoane. Oficial, unul dintre acestea – M. G. – este reprezentantul legal al unei societăţi comerciale, cercetat pentru complicitate la obţinere ilegală de fonduri cu consecinţe deosebit de grave.
Faptele imputate celor doi primari au legătură cu anumite lucrări de investiții din comunele pe care le conduc, ambii fiind acuzați că au înșelat Dezvoltării Regionale şi Administraţiei Publice pentru a primi pe nedrept fonduri.
Concret, primarul comunei Brusturi este cercetat în legătură cu realizarea/ executarea lucrării „Proiect de alimentare cu apă în comuna Brusturi”, ocazie cu care „a utilizat documente false în faţa finanţatorului, în sensul că a transmis la Ministerul Dezvoltării Regionale şi Administraţiei Publice o autorizație de construcţie contrafăcută, ce i-a fost pusă la dispoziţie de către inculpatul M.G., pentru a obține pe nedrept fonduri guvernamentale, iar în baza acelei autorizaţii de construcţie false, Ministerul a decontat către UAT Brusturi în cursul anului 2019, în trei tranşe, suma totală de 4.383.983 lei, care ulterior a fost virată în contul executantului lucrării”.
Fapta ar fi fost comisă pe 17 aprilie 2019, aceeași dată la care procurorii spun că și primarul comunei Spinuş „a utilizat documente false în faţa finanţatorului, în sensul că a transmis la Ministerul Dezvoltării Regionale şi Administraţiei Publice o autorizație de construcţie contrafăcută, ce i-a fost pusă la dispoziţie de către inculpatul M.G., pentru a obține pe nedrept fonduri guvernamentale” pentru investiția „Îmbunătăţirea infrastructurii rutiere in comuna Spinus, Judeţul Bihor”. În baza acelei autorizaţii de construcţie false, Ministerul a decontat către UAT Spinuş în cursul anului 2019, în două tranşe, suma totală de 3.104.479 lei, care ulterior a fost virată în contul executantului lucrării.
Clienții Hidroelectrica au aparent la dispoziție o nouă platformă pentru a menține un contact de calitate cu compania.
Chiar dacă unii clienți se plâng pe pagina de Facebook a aceleiași companii că nu răspunde nimeni „la întrebari sau comentarii. Niciodată n-au răspuns, nimănui”, reprezentanții Hidroelectrica spun că aplicația dezvoltată acum, iHidro, va avea un link către Q Desk – aplicaţia de gestionare a reclamaţiilor şi sesizărilor… la un moment dat.
iHidro a fost lansată astăzi și este disponibilă pentru sistemele Android şi iOS, aplicația dezvoltată de Hidroelectrica oferind inclusiv şi o versiune desktop pentru accesarea de pe calculator.
Potrivit unui comunicat al companiei, citat de Agepres, prin aplicație poate fi monitorizat consumul – pe pagina principală a aplicaţiei, se poate verifica soldul curent şi ultima factură emisă, istoricul de consum, se poate raporta indexul autocitit „pentru o mai bună gestionare a consumului de energie şi gestionarea locurilor de consum – clienţii pot gestiona toate locurile de consum pentru care au contract”.
Totodată, aplicaţia are și o secţiune dedicată facturării, cu informații despre facturile emise şi istoricul plăţilor, plus una dedicată utilizării, unde se poate introducere indexului autocitit şi consultarea istoricului de consum. În același timp, secţiunea Servicii are un link către portalul client.hidroelectrica.
La acest moment, când este accesată aplicația de pe desktop, este însă un singur mesaj disponibil: „We’re down for maintenance”.
Întâlnire astăzi între premierul Marcel Ciolacu și reprezentanții cultelor religioase din țară, mesajul oficial fiind acela că se dorește „continuarea dialogului și cooperării dintre stat și culte, în beneficiul credincioșilor și al societății românești”.
Sau cel puțin aceasta se arată într-un comunicat al Guvernului României, Ciolacu arătând că întâlnirea „a fost o bucurie și o mare onoare”, aceasta fiind „oglinda colaborării și bunei-înțelegeri între stat și toate cultele religioase din țara noastră”.
Iar dintre oficialii la întâlnirea de la Palatul Victoria nu a fost prezent doar premierul social democrat, ci și secretarul de stat pentru Culte, Ciprian Olinici, vicepremierul Marian Neacșu și președintele Senatului, Nicolae Ciucă.
„Pentru viitor, îmi doresc ca, împreună, să identificăm soluții pentru a valorifica potențialul pe care cultele religioase îl au din acest punct de vedere. Dețineți capacități absolut necesare. În primul rând, o raportare morală, responsabilă, la actul profund uman de întrajutorare a aproapelui.
Apoi, un personal dedicat care are acces nu doar în mediul instituțional, dar mai ales la domiciliul beneficiarilor – fie că vorbim de bătrâni, copii, mame vulnerabile, victime ale traficului de persoane ori persoane dependente de droguri. Împreună sper să construim nu doar cămine, ci mai ales să ajutăm aceste categorii de persoane vulnerabile prin programe și activități cu caracter social și medical, realizate de unitățile de cult, la nivel local”, a afirmat premierul Marcel Ciolacu, conform comunicatului.
Și, potrivit mesajului oficial, și reprezentanții cultelor religioase s-au simțit bine, salutând „deschiderea manifestată de Guvern în cadrul dialogului purtat până acum, precum și susținerea oferită pentru construirea și renovarea lăcașurilor de cult”.
Dincolo de cele de mai sus, aparent s-au discutat și lucruri concrete. Spre exemplu, inițiativa invitaților de a înființa o platformă permanentă de dialog între stat și culte, care să funcționeze la nivel tehnic, prin Secretariatul de Stat pentru Culte, dar și referitor la solicitarea venită din partea mai multor culte pentru creșterea sprijinului acordat de stat la salarizarea personalului neclerical, în raport cu nivelul salariului minim pe economie.
Ciprian Ciucu nu este, însă, genul tipic de politician local de București. El vine dinspre zona societății civile, a ONG-urilor, reproșându-i-se, de multe ori, chiar din rândurile propriului partid, că ar fi cel mai userist dintre liberali.
A fost consilier general PNL, în mandatul 2016-2020, remarcându-se ca unul dintre oponenții cei mai vocali ai primarului general Gabriela Firea și ai coaliției PSD-ALDE, care o susținea.
Candidatul PNL Ciprian Ciucu venea către bucureștenii din Sectorul 6 cu promisiunea unei noi paradigme administrative – politici publice fundamentate pe studii și date, nu pe păreri și interese de grup sau pe criterii de imagine.
Această promisiune a unui „altfel de politică” îl apropia de useriști. Ceea ce l-a diferențiat de ei a fost faptul că a încercat și, cel puțin parțial, a și reușit să pună în aplicare această promisiune.
Promițând o reformă a administrației publice locale a Sectorului 6, de exemplu, Ciprian Ciucu și-a și început mandatul cu reformarea Poliției Locale.
Noul primar s-a asigurat că polițiștii locali au pregătirea și condițiile necesare pentru a-și îndeplini atribuțiile profesionale.
O altă diferență este aceea că, odată ajuns primar, Ciucu a reușit să urnească proiecte în folosul cetățenilor, spre deosebire de primari de sector USR precum Clotilde Armand sau Radu Mihaiu, care au rămas angrenați în lupte sterile – de exemplu cu propriul Consiliu Local, ca in cazul Sectorului 1, nereușind să livreze nimic din ceea ce se angajaseră in campania electorală.
Promisiunile campaniei electorale
Revenind la promisiunile candidatului liberal la Primăria din Calea Plevnei, Ciucu le-a promis alegătorilor din Sectorul 6 că va construi 12 creșe noi, în Drumul Taberei, Militari, Crângași, Giulești, Cartier ANL și chiar în noul cartier rezidențial.
De asemenea, el propunea, mansardarea a cel puțin 60% dintre unitățile de învățământ, pentru a crea spațiu suplimentar.
În primii trei ani de mandat el a și reușit să și construiască, pe Strada Rușețu, o creșă nouă, cu 124 de locuri pentru copiii între 0 și 3 ani.
Urmează construcția altor două creșe, una în Militari, pe Iuliu Maniu nr. 11B, și cealaltă în Drumul Taberei, pe Bd. Timișoara nr. 89. Fiecare dintre cele două creșe va putea primi câte 70 de copii.
În prezent, capacitatea celor trei creșe aflate in administrarea Primăriei Sectorului 6 este de 980 de locuri, fiind total insuficientă.
O altă promisiune importantă a lui Ciprian Ciucu a fost aceea a creării unor zone verzi, de promenadă pe Lacul Morii și în zona căii ferate de pe Strada Liniei.
În zona Lacului Morii, într-o primă etapă, a fost amenajat digul, promenada Lacul Morii.
Într-o a doua etapă, urmează amenajarea Insulei Îngerilor de pe Lacul Morii – pentru care a fost organizat și câștigat un concurs internațional de soluții, astfel încât să poată fi practicate inclusiv sporturi nautice.
Cât despre Stada Liniei, în locul așa-zisului tren metropolitan, preconizat de Nicușor Dan, care nu ar fi avut nicio utilitate în opinia primarului liberal al Sectorului 6, Ciprian Ciucu a reușit să finalizeze, la 1 iunie anul acesta, etapa întâi a primului parc linear, de la Lujerului, până la Gara Cotroceni.
Până în iarnă, edilul din Calea Plevnei își propune să finalizeze cea de-a doua etapă, de la Gara Cotroceni, până la AFI Cotroceni.
O a treia etapă, de 2 kilometri, presupune închirierea unei linii de cale ferată de la CFR și cumpărarea unei a doua de la un proprietar privat, o firmă.
În cea ce privește oportunitatea unui parc față de inutilul, iluzoriul și megalomanicul proiect al „trenului metropolitan”, Ciucu o justifică prin aceea că cetățenii din zona Militari au cea mai mare nevoie de un parc.
Cartierul Militari beneficiază de un sistem de transport public relativ bun. Pe Bulevardul Iuliu Maniu, există acces la metrou, iar pe Bulevardul Timișoara, la tramvai. Fiecare dintre aceste bulevarde, cu mijloacele lor de transport, se află la circa 200 de metri de Strada Liniei.
În schimb, cetățenii din Militari aveau mare nevoie de un parc, pentru a putea petrece timp de calitate, cu familia, în apropiere de casă, argumenta Ciprian Ciucu.
În plus, Primăria lui Nicușor Dan nu a prezentat niciodată un studiu de fezabilitate pentru trenul metropolitan, care să fundamenteze investiția cu date, să justifice investiția din punctul de vedere al matricei origine – destinație. Adică, mai pe românește spus, nu se știe câți oameni și de unde până unde ar urma să transporte trenul lui Nicușor Dan.
Liberalul mai promitea și extinderea Parcului Drumul Taberei pe un teren din zonă al Armatei
Parcul Drumul Taberei
Din păcate, deși a cerut terenul aflat peste drum de parc, Armata are alte planuri… strategice, în zonă. Vrea să construiască nu vreo facilitate militară secretă, ci… un hotel.
În aceeași direcție de gândire, Ciucu promitea că va redeschide curțile și facilitățile sportive ale școlilor pentru comunitate. Ceea ce a și făcut, la scurtă vreme după preluarea mandatului.
Primarul liberal a încercat să-i implice pe cetățeni, asociațiile de proprietari în întreținerea spațiilor verzi. El i-a chemat pe locuitorii Sectorului 6 să își asume, fiecare, spațiul verde din fața sau spatele blocului.
După semnarea unui protocol cu Primăria, spațiul verde era amenajat de ADP, iar cetățenii, asociația de proprietari, urmau să îl întrețină.
În acest scop, beneficiau de vauchere pentru unelte în valoare de 1000 lei, iar Primăria deconta și apa pentru udat.
Din păcate, programul nu a funcționat. După amenajarea spațiilor verzi respective, oamenii le-au abandonat. Programul a fost oprit.
Candidatul PNL mai spunea că va aduce numărul locurilor de parcare – la 20 mii, până în 2024
Ciucu promitea că va amenaja parcări moderne pe terenuri virane, parcări subterane și supraetajate și va realiza sensuri unice și parcări paralele cu axul drumului.
În total, numărul de parcări din sector ar trebui să ajungă la 22.000.
Primăria Sectorului 6 a amenajat peste 4000 de noi locuri de parcare de reședință și a reabilitat alte peste 10 mii de asemenea locuri.
Totalul locurilor de parcare de reședință a ajuns la 46 de mii, în Sectorul 6.
Însă, în sector, sunt înmatriculate 150 de mii de mașini, dar sunt multe altele înmatriculate în toate județele țării și în străinătate. În aceste condiții locurile de parcare amenajate, practic, nu se simt.
Problema parcării nu poate fi soluționată, însă, numai la nivel de primărie de sector.
Mobilitatea, transportul public sunt atribuții ale Primăriei Municipiului București (PMB).
Pentru ca bucureștenii să își modifice comportamentul de mobilitate și să renunțe la transportul individual, cu mașina proprie, în favoarea transportului în comun sau a celui alternativ, trebuie luate măsuri la nivelul întregii Capitale.
Astfel, transportul public trebuie să devină o alternativă civilizată și predictibilă la cel individual. Pentru aceasta, este nevoie de mijloace de transport moderne și de culoare dedicate transportului public, pentru ca bucureștenii să știe exact când va veni următorul autobuz, troleibuz sau tramvai în stație și în cât timp vor ajunge la destinație.
Bulevardele largi urmau să fie sistematizate și optimizate pentru transportul cu biciclete, trotinete și alte echipamente de transport electrice
Pentru ca oamenii să folosească transportul alternativ, trebuie să existe un sistem de benzi pentru biciclete și trotinete, care să lege, în condiții de siguranță, cartierele de centrul orașului și de punctele de interes – zone comerciale, administrative, de business sau de agrement, explică primarul din Calea Plevnei.
Exasperat de tărăgănarea lărgirii Prelungirii Ghencea – în aproape trei ani de mandat Nicusor Dan reușind să realizeze doar 12% din întregul proiect, față de cele 10% moștenite de la Gabriela Firea, Ciprian Ciucu a inițiat lărgirea Drumului Valea Largă, care face legătura între Prelungirea Ghencea și Bulevardul Timișoara, pentru a încerca decongestionarea zonei.
Lucrarea era cu atât mai importantă cu cât lărgirea Prelungirii Ghencea bate pasul pe loc din 2020 încoace, fiind, practic, abandonată de către Compania Municipală Trustul de Clădiri Metropolitane, în favoarea Pasajului Doamna Ghica, din Sectorul 2 al useristului Radu Mihaiu.
„Da, va degreva Prelungirea Ghencea. Se va ieși mult mai ușor din acea zonă, direct către Autostrada A1 și va degreva, cu siguranță, traficul. Este un drum larg, este un drum care va avea două benzi pe sens, de tip drum expres, cu piste de biciclete largi, cu trotuare largi, cu spațiu verde – 3000 de copaci vor fi plantați.
Deci, aștept ca acest proiect să fie finalizat, până în vara anului viitor. Mai ales că Prelungirea Ghencea este un proiect al Primăriei Capitalei care, în acest moment, este abandonat„, explică Ciprian Ciucu, la începerea lucrărilor.
Cu toată importanța sa deosebită pentru locuitorii din Prelungirea Ghencea și pentru cei care tranzitează zona, lucrarea Primăriei Sectorului 6 s-a lovit de refuzul useristului Nicușor Dan de a elibera autorizația de defrișare pentru 400 de copaci.
După șapte-opt luni de promisiuni neurmate de eliberarea autorizației de către Nicușor Dan, Ciprian Ciucu a trecut la defrișarea copacilor.
Primăria Secorului 6 a lărgit în schimb, Drumul Osiei
„A fost o lucrare destul de complexă, pentru că a trebuit să tragem și noi utilități. Este o lucrare care era pe un drum extrem de rupt, extrem de de prost, fără trotuare, fără iluminat public, fără mai nimic, practic, cu multe gropi.
În momentul de față, avem ieșiri cu două benzi pe sens, avem piste de biciclete, avem trotuare și avem iluminat și toate utilitățile necesare.
Am executat aproximativ trei sferturi din tot drumul. L-am fi executat pe tot – are 800 de metri, dar am făcut doar 600, pentru că avem un litigiu in instanță cu una dintre firmele care urmau să fie expropriate. Dar, sunt convins că, până în vară, vom rezolva și aceste probleme și îl vom face cu totul.
Drumul a presupus inclusiv exproprieri. Deci, am făcut exproprierile de nu mai puțin de 15 mii de metri pătrați, cu o valoare de 7 milioane, doar exproprierile. Ne-a costat 7 milioane investiția ca atare, in utilități si in drum și 7 milioane ne-au costat, până acum, exproprierile” declara Ciprian Ciucu, la finalizarea lucrărilor.
Dar Ciprian Ciucu mai are și alte planuri de a lărgi si a extinde sistemul de apă și canalizare și pe alte artere din zonă – Drumul Roții și Drumul Belșugului
„Chiar în zonă, avem Drumul Roții, care este paralel cu Drumul Osiei, și acesta va degreva foarte mult traficul. În acest moment, se lucrează la proiectare, la Apa Nova.
Tot Apa Nova va executa partea de apă-canal, după care, noi, imediat ce ei termină, suntem pregătiți să executăm trama stradală, iluminat public și tot ce mai este nevoie.
Tot în zonă, am finalizat exproprierile pentru Drumul Belșugului. Și vom face un studiu de fezabilitate pentru extinderea rețelei de apă-canal. Așa facem peste tot. Nu există utilități.
Deci, mă aștept ca să începem, undeva prin primăvară (…2024 n.r.) și Drumul Belșugului, tot în zona aceea, în Militari, spre ieșirea din București.
Și mai avem, bineînțeles, Drumul Valea Largă, care conectează Bulevardul Prelungirea Ghencea cu Bulevardul Timișoara. Acum, Apa Nova lucrează acolo, tot la partea de apă-canal și vă aduc vestea că luni voi semna contractul pentru lucrările de execuție pe Drumul Valea Largă”, anunța Ciprian Ciucu, pe 10 septembrie.
Rasteluri de biciclete ar fi urmat să fie instalate, la parterul blocurilor. Un sistem de bike-shering, care să conecteze zonele de locuit cu zonele de afaceri și de agrement sau comerciale din sector, urma să fie pus în funcțiune
Rastel biciclete sector 6
Rastele de biciclete au fost instalate și ideea a fost un succes, acestea fiind foarte solicitate.
O altă promisiune care l-a ajutat mult în campania electorală din 2020 pe Ciprian Ciucu a fost aceea a construirii unui spital mediu cu 200 de paturi, între Drumul Taberei și Militari, și a cinci policlinici, câte una de cartier, prin parteneriat public-privat între Primăria Sectorului 6 și medicii de familie, până în 2024.
Cât despre spital, acesta s-a dovedit un proiect… „cu cântec”.
Edilul liberal a vrut să obțină finanțare de la Banca de Dezvoltare a Consiliului Europei. Însă, studiul de fezabilitate a fost refuzat de către instituția de la care se cerea finanțare.
Așa că Primăria Sectorului 6 a purces la realizarea unui al doilea studiu de fezabilitate. Dar, și aici, firma contractată de către primărie a subcontractat unei firme controversate, să-i spunem…
Un alt punct al platformei sale, care îl apropia de useriști viza întărirea politicilor de urbanism și disciplină în construcții pentru a nu mai fi eliberate autorizații de construire care nu respectă regulile minime.
Meritul lui Ciprian Ciucu este, însă, acela că, spre deosebire de useriști, odată ajuns primar, a înțeles că nu poate bloca, în mod arbitrar, orice documentație de urbanism, orice construcție.
În domeniul urbanismului, primarul Ciucu a realizat că nu poate face decât stricta aplicare a legislației în vigoare.
Chiar dacă, după propria părere, o anumită construcție sau alta ar fi fost inoportună, dacă criteriile cerute de lege sunt îndeplinite, primarul este obligat să o autorizeze, explica Ciprian Ciucu.
Curățenia străzilor cu care se lăuda în campania electorală
Alt punct ”fierbinte” pe care actualul primar l-a atacat în campania electorală a fost curățenia stradală. Aici Ciucu se poate lăuda poate cel mai tare dintre toți primarii de sector. Nu trebuie să parcurgi tot sectorul ca să realizezi că trotuarele sunt măturate și spălate (chiar și acei stâlpișori înjurați de toată lumea), străzile sunt și ele spălate, grămezile de gunoi de pe ”la colțuri” au dispărut, spațiile verzi sunt udate și întreținute. Sectorul are mai multe coșuri de gunoi, multe dintre ele ”branduite” cu numele firmei de salubrizare, dar acestea sunt golite zilnic, sunt noi, sunt civilizate și înlocuite rapid dacă sunt vandalizate ori deteriorate.
Pe străzi se văd ”sacii galbeni” care sunt colectați rapid de firma de salubrizare, iar locatarii sunt încurajați să colecteze separat și să anunțe firma de salubrizare când au de aruncat deșeuri voluminoase.
Pe străzile din sectorul 6 se văd utilaje se salubrizare noi, semn că, colaborarea dintre cele două entități funcționează corect. Se pare că primarul a înțeles că o stradă maturată, spalată, deszăpezită (nu prea a mai fost cazul) fără gunoaie, este o stradă în care gradul de mulțumire a locuitorilor crește, ceea ce presupune că și șansele pentru încă un mandat sunt direct proporționale. Iar curățenia pe străzi este prima care se vede. Ori în sectorul 6 se vede diferența.
Am fost curios să văd cum stă sectorul 6 la capitolul ”verde”. Văzut de sus sectorul 6 oferă imaginea unui ”orășel” care se diferențiază pe culori. Griul este cel care predomină, urmat de un verde intens în zonele cu blocuri ”comuniste”. Zonele nou construite se văd foarte clar – sunt mai colorate însă lipsește verdele. Încă, sectorul 6 are și zone verzi, însă dacă se va continua construcția de locuințe noi în același fel ca acum, galbenul, portocaliul și albastrul vor predomina și înlocui acel verde care ne oferă un aer respirabil.
Userist sau penelist?
Deși acuzat a fi cel mai userist dintre liberali, ca primar, Ciprian Ciucu s-a dovedit echilibrat și constructiv. Din păcate, deși a rămas credincios coaliției PNL – USR, pentru care a luptat in cadrul propriului partid și pe care a menținut-o, din poziția de lider al PNL București, Ciprian Ciucu s-a lovit de atitudinea inflexibilă și neconstructivă sau chiar distructivă a unor useriști, începând chiar cu primarul general al Capitalei – căruia s-a luptat să-i asigure majoritatea în Consiliul General al Municipiului București, chiar și atunci când voci din PNL cereau retragerea sprijinului politic pentru Nicușor Dan, și mergând până la consilierii locali USR de la Sectorul 6.
Notă – zin.ro a folosit fotografii de pe contul de Facebook al Domnului Ciprian Ciucu, dar și fotografii din arhiva ziarului.
Un fotomodel cu origini ruso-moldovenești a fost arestat preventiv astăzi, după ce a fost acuzat că a sechestrat, agresat și violat o femeie.
Pe numele său Vivien Adrian Bîrleanu, fotomodelul este cercetat de către Secţia 17 Poliţie pentru viol şi lipsire de libertate în mod ilegal, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 5, chiar victima solicitând sprijinul oamenilor legii.
Potrivit unui comunicat al Direcţiei Generale a Poliţiei Municipiului Bucureşti (DGPMB) citat de Agerpres, „la data de 27 septembrie, în jurul orei 14,00, Secţia 17 Poliţie a fost sesizată direct, de către o femeie, în vârstă de 22 de ani, cu privire la faptul că, la aceeaşi dată, în jurul orei 01,50, ar fi fost victima mai multor infracţiuni. Din probatoriul administrat în cauză, a reieşit faptul că femeia ar fi fost obligată să-l urmeze pe bănuit în interiorul unui imobil, iar, mai apoi, ar fi fost agresată fizic şi, prin constrângere, împotriva voinţei sale, bărbatul ar fi întreţinut relaţii sexuale cu aceasta, în mod repetat”.
Ulterior plângerii, a fost pus în executare un mandat de percheziţie domiciliară, ocazie cu care au fost identificate şi ridicate mai multe dispozitive electronice, precum şi alte bunuri de interes în cauză, iar suspectul a fost condus la audieri, la sediul secţiei de Poliţie. În urma primelor cercetări, a fost emis un ordin de protecție provizoriu, iar Bîrleanu a fost reținut pentru 24 de ore.
Astăzi, acesta a fost prezentat Judecătoriei Sectorului 5, care a admis „propunerea de arestare preventivă formulată de către Parchetul de pe lângă Judecătoria sectorului 5 Bucureşti şi, în consecinţă, dispune arestarea preventivă a inculpatului major BÎRLEANU VIVIEN ADRIAN, pentru o perioadă de 30 de zile (cu începere de la data de 28.09.2023, până la data de 27.10.2023, inclusiv). Emite mandatul de arestare preventivă nr. 113/UP/2023. Respinge, ca nefondată, cererea inculpatului de a se lua împotriva sa măsura preventivă a arestului la domiciliu sau control judiciar”.
Fiul unui diplomat rus și al unei avocate, la rândul său diplomat, Bîrleanu a mai fost acuzat și în trecut de comportament violent. În anul 2022, fosta sa iubită a solicitat un ordin de protecție, reclamând că, după 4 ani de relație, Bîrleanu exercitase mai multe acte de violență fizică și psihică, ultimul fiind în data de 20.07.2022 când acesta a agresat-o sexual, a îmbrâncit-o și a amenințat-o că o va da afară din casă.
Guvernul României a decis oficial să prelungească și în acest an școlar programul prin care copiilor le este asigurată zilnic o masă caldă.
Nu tuturor elevilor, ci doar celor care merg în 450 de școli și grădinițe din țară.
Anunțul a fost făcut ieri de purtătorul de cuvânt al Guvernului, care a asigurat că Programul-pilot de acordare a unui suport alimentar pentru preșcolari și elevi va fi continuat.
„În anul școlar 2023 – 2024, pe perioada desfășurării cursurilor, preșcolarii şi elevii din cele 450 de unități de învățământ preuniversitar de stat vor primi gratuit un suport alimentar constând într-un pachet alimentar sau într-o masă caldă pe zi.
Pentru finanțarea Programului-pilot în anul 2023 se alocă bugetelor locale suma de 195 milioane lei”, a precizat Mihai Constantin, la finalul ședinței de Guvern.
Actul normativ așa se și numește, PROIECT DE ORDONANȚĂ DE URGENȚĂ privind aprobarea continuării Programului-pilot de acordare a unui suport alimentar pentru preşcolarii şi elevii din 450 de unităţi de învăţământ preuniversitar de stat:
„În anul 2023, începând cu data intrării în vigoare a prezentei ordonanțe de urgență, pe perioada desfășurării cursurilor corespunzătoare anului școlar 2023 – 2024, preșcolarilor și elevilor din 450 de unități de învățământ preuniversitar de stat, denumite în continuare unități-pilot, li se acordă, zilnic, cu titlu gratuit, un suport alimentar constând într-o masă caldă sau într-un pachet alimentar, în cazul în care masa caldă nu poate fi asigurată, în limita unei valori zilnice de 15 lei/beneficiar, inclusiv taxa pe valoarea adăugată”.
Ar mai fi de spus că, în forma propusă, ordonanța prevede și că „limita valorică prevăzută (…) cuprinde prețul produselor, cheltuielile de transport, de distribuție și de depozitare a acestora, după caz”.
Finanțarea se va asigura de la bugetul de stat, „din sume defalcate din taxa pe valoarea adăugată pentru finanțarea cheltuielilor descentralizate la nivelul comunelor, orașelor, municipiilor, sectoarelor și municipiului București, aprobate într-o poziție distinctă în anexa la Legea bugetului de stat pe anul 2023 nr. 368/2022, în cuantum de 195.000 mii lei. Lista unităților/ subdiviziunilor administrativ-teritoriale ale municipiilor și a unităților-pilot în care se implementează Programul-pilot, numărul de beneficiari și sumele alocate pentru finanțarea programului în anul 2023 se aprobă prin hotărâre a Guvernului, inițiată de Ministerul Educației, în termen de 30 de zile de la data intrării în vigoare a prezentei ordonanțe de urgență”, se mai detaliază în actul normativ.
O femeie a fost reținută și arestată ieri într-un dosar intrumentat de procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism – Serviciul Teritorial Cluj, sub acuzația de trafic de droguri de mare risc.
Drogul la care se face referire este cunoscut sub denumirea de „cristal”, femeia fiind depistată având peste 1 kilogram ascuns în interiorul mașinii pe care o conducea.
Femeia fusese oprită miercuri de în trafic de polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Cluj Napoca – Biroul Rutier, iar în urma controlului autoturismului pe care îl conducea, în compartimentul roții de rezervă, s-a descoperit „cristalul”, care poartă denumirea oficială de 3-CMC, drog de mare risc.
Potrivit DIICOT, au urmat percheziții domiciliare pe raza județului Bistrița-Năsăud, când anchetatorii au identificat și ridicat un laptop, mai multe obiecte purtătoare de urme și alte mijloace de probă. Ulterior, a fost sesizat judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Tribunalului Cluj, cu propunerea de arestare preventivă a inculpatei, pentru o perioadă de 30 de zile.
Analizând probele existente la dosar, instanța a admis „propunerea Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie – D.I.I.C.O.T. – Serviciul Teritorial Cluj şi în consecinţă: Dispune arestarea preventivă a inculpatei S. M. A., cercetată pentru săvârșirea infracțiunii de trafic de droguri de mare risc, pe o perioadă de 30 de zile începând cu data de 28.09.2023 până la data de 27.10.2023, inclusiv”.
O radiografie critică a României după trei decenii de tranziție
Într-un mesaj adresat publicului, Piedone conturează o imagine critică a evoluției României în ultimii 36...
Siegfried Mureșan, o soluție „viabilă” de premier - anunță în tandem PNL, USR și UDMR.
Ce a mai rămas din coaliția de guvernare pro-europeană a...
Utilizăm cookie-urile pentru a vă oferi cea mai bună experiență pe site-ul nostru. De asemenea, utilizăm cookie-uri pentru a optimiza funcţionalitatea site-ului web, pentru a îmbunătăţi experienţa de navigare si integrarile cu reţele de socializare.