23.6 C
București
sâmbătă, 27 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 179

Eduard Hellvig, despre Claudiu Târziu: „În politică, domnul cu vorbele avântate ar purta în general numele de «idiot util»”

Fostul director al Serviciului Român de Informații, Eduard Hellvig, e tot mai activ pe rețelele de socializare.

Sau cel puțin pe fostul Twitter, acum „rețeaua x”, recent Hellvig postând câteva rânduri-acuze la adresa lui Claudiu Târziu, președintele Consiliului Naţional de Conducere al AUR.

Analiza din postarea lui Hellvig are legătură cu discursul lui Târziu de la Iași, de pe 24 ianuarie, acesta din urmă declarând că România trebuie să recupereze teritorii aflate acum în Ucraina și să se unească cu Republica Moldova, adică „nu vom fi suverani cu adevărat decât după ce vom reîntregi statul român în granițele lui firești”.

Și, potrivit postării lui Hellvig, discursul lui Târziu „îi convine cel mai mult lui Vladimir Putin”, subliniind despre liderul AUR că „în politică, domnul cu vorbele avântate ar purta în general numele de «idiot util»”.

Zilele trecute, un domn a cuvântat despre nevoia de a avea bune relații de cooperare cu Rusia și despre cum ar trebui ca noi, România, să mergem să recuperăm teritorii de la Ucraina aflată în corzi. Bineînțeles, discursul îi convine cel mai mult lui Vladimir Putin: Uite, lume, o grămadă de țări sunt nemulțumite, ca atare războiul nostru este justificat.

În politică, domnul cu vorbele avântate ar purta în general numele de «idiot util». Adică cel care, fără să analizeze prea mult, lansează mesaje care convin de minune adversarului. Problema este că dl Claudiu Târziu nu este idiot. Unii ar spune că nici util. Adică nu face aceste declarații din prea multă viteză. Nu îl putem bănui că l-a luat valul și că i-a ieșit porumbelul.

Domnul Târziu se joacă cinic cu o temă fierbinte, despre care știe foarte bine că este o fantezie. Din agitarea făcliei naționaliste, pe el îl avantajează de minune agitația, nicidecum idea națională. Pentru că din agitație își extrage știri, expunere și bazin electoral. Știe, la fel de cinic, că vorbele lui sunt o declarație politică și, ca atare, nu poate fi tras la răspundere pentru vreo coliziune cu poziția oficială a statului român.

Domnul Târziu bate fals într-o tobă de bâlci, iar cei fără ureche muzicală se adună de pe margine crezând că e concert. Există însă o trompetă improbabilă care este totuși în armonie cu dl Târziu. László Torocskai, omologul său de la Budapesta, care, coincidență, la 24 de ore după, declară că Ungaria trebuie să recupereze teritorii de la Ucraina.

Cum nu cred în coincidențe, trei întrebări îmi stăruie în gând. Când vorbește de normalizarea relațiilor cu Rusia, la care perioadă „normală” se referă? Ca să știm cum să ne pregătim… Când și-a lansat lista pentru euro-parlamentare, de ce a ales Italia și nu ținuturile pe care le revendică? Doar n-o fi pentru voturi… Când s-a regăsit în cuget, simțiri și punctaj cu politicianul maghiar, dl Târziu era în Cc sau în Bcc?”, se arată în postarea lui Eduard Hellvig.

Sondaj CURS: Ciolacu are principalul merit în victoria Schengen; PSD rămâne prima opțiune la vot

Un nou sondaj CURS, realizat în perioada 15 – 27 ianuarie, arată încrederea pe care o are populația în partide, politicieni și așa mai departe.

Sau cel puțin o parte din populație, dat fiind că sondajul, realizat față în față, are ca volum al eşantionului 1.082 respondenţi, votanţi în
vârstă de 18 ani şi peste.

Parte din întrebări au vizat problema Schengen, în condițiile în care subiectul este unul de actualitate, România pregătindu-se să aibă liber pe parte maritimă și aeriană.

Astfel, „mai degrabă o victorie” cred 52% dintre respondenți că reprezintă faptul că din martie vor fi anulate controalele la frontierele maritimă și aeriană între România și țările din spațiul Schengen, în timp ce 38% au răspuns cu „mai degrabă NU” când li s-a cerut părerea vizavi de faptul că România va fi admisă în totalitate în Spațiul Schengen în 2024, inclusiv cu granița terestră.

Însă, atunci când vorbim de capitalizarea reușitei, cei mai mulți dintre respondenți, 21%, cred că meritul principal „pentru intrarea parțială în Schengen” îl are Marcel Ciolacu. În condițiile în care 10% cred că PSD, iar alți 7% – PNL. Guvernul e văzut ceva mai bine, 13% considerând că are un merit.

În fine, la întrebarea „dacă duminica viitoare ar avea loc alegerile europarlamentare, dumneavoastră cu ce partid ați vota?”, 30% ar face-o cu PSD, 21% cu AUR, 19% cu PNL și 14% cu Alianța Dreapta Unită.

Întregul sondaj, aici.

PUSL Prahova Primește Sprijinul fără rezerve al lui Cristian Popescu Piedone pentru Candidatura lui Virgiliu Nanu

PUSL Prahova și-a desemnat recent noua conducere în cadrul unui Congres Județean, iar Marius Constantin a fost ales în funcția de președinte. Într-o mișcare surprinzătoare, Cristian Popescu Piedone a anunțat sprijinul necondiționat al PUSL pentru prefectul în funcție, Virgiliu Nanu, candidatul PSD pentru Consiliul Județean Prahova.

La conferința de alegeri desfășurată la Ploiești, președintele PSD Prahova, Virgiliu Nanu, și ministrul Economiei, Radu Oprea, au fost prezenți alături de alți parlamentari, marcând importanța evenimentului.

Marius Constantin, noul președinte al PUSL Prahova, a preluat mandatul într-un context politic dificil, subliniind relevanța a patru tipuri de alegeri care vor influența direcția României.

„Preiau funcția de președinte PUSL Prahova într-un an greu, cu 4 tipuri de alegeri care vor da importanță a ce urmează a se întâmpla în România”, a declarat Marius Constantin.

„Ați ales o echipă în frunte cu domnul primar Marius Constantin, o echipă puternică, una care în mod cert la Prahova va fi câștigătoare”, a declarat deputatul Steluța Cătăniciu.

Grațiela Gavrilescu a subliniat caracterul tânăr al noii conduceri, evidențiind vârsta primarului Băicoiului, Marius Constantin, și a altor primari implicați. Deputatul Steluța Cătăniciu a felicitat alegerea unei echipe puternice, prezicând succesul acesteia în Prahova.

Cristian Popescu Piedone, alături de Grațiela Gavrilescu și noul președinte al filialei PUSL Prahova, au anunțat susținerea candidaturii lui Virgiliu Nanu pentru funcția de președinte al Consiliului Județean. Motivul invocat a fost dorința de continuitate și colaborare între organizația PUSL Prahova și PSD.

„Domnul prefect al județului Prahova, nu că suntem în imposibilitatea noi, umaniștii, să avem un candiat, vrem să existe o continuitate, o bună colaborare pe care a avut-o organizația PUSL Prahova cu PSD și, prin această susținere, cu siguranță viitorul președinte, actualul prefect, viitorul președinte al CJ Prahova cu sprijinul nostru va ocupa această funcție”, a spus Cristian Popescu Piedone.

În încheierea conferinței, membrii PUSL Prahova au subliniat unitatea lor în fața forțelor populist-extremiste printr-un apel către clasa politică, arătând determinarea lor de a acționa împreună.

200 de euro, mită oferită unui polițist din Poiana Brașov de un șofer băut

Sursa: 123rf.com

Un tânăr de 28 de ani și-a îngreunat situația când, depistat băut la volan în Poiana Brașov, a încercat să îi convingă pe oamenii legii să nu îl testeze pentru alcool, oferind mită.

200 de euro a fost „prețul” avansat de șoferul de 28 de ani, numai că discuția a fost înregistrată cu aparatura tip body-cam din dotarea polițistului, acesta din urmă anunțând tentativa de mită.

S-a întâmplat chiar astăzi, când ofițeri de poliție din cadrul Direcției Generale Anticorupție – Serviciul Județean Anticorupție Brașov au fost sesizați de agentul de poliție din cadrul IPJ Brașov – Poliția Stațiunii Poiana Brașov, omul legii detaliind că martor fusese și colegul său jandarm, cu care se afla în patrulare.

Astfel, după ce agentul de poliție împreună cu un subofițerul IJJ Brașov l-au oprit în trafic, pe raza Stațiunii Poiana Brașov, pe șoferul în cauză, a încercat să îl testeze cu aparatul alcooltest, dat fiind că acesta mirosea puternic a alcool.

În această împrejurare, conducătorul auto a oferit celor doi lucrători MAI suma de 200 de euro pentru a nu fi testat cu aparatul etilotest.

Întrucât conducătorul auto a refuzat atât testarea cu aparatul alcooltest, cât și recoltarea de probe biologice, i s-a întocmit dosar penal privind săvârșirea infracțiunii de ”refuzul sau sustragerea de la prelevarea de mostre biologice”.

Ofițerii de poliție din cadrul Serviciului Județean Anticorupție Brașov, în coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Brașov, au procedat la constatarea infracțiunii flagrante, cercetările fiind continuate și sub aspectul săvârșirii infracțiunii de dare de mită”, a comunicat DGA.

Discuții între Sanitas și premier. Sindicaliștii continuă protestele, până când „punctele negociate vor fi puse în practică în totalitate”

Sursa: Facebook

Întâlnire ieri între reprezentanții Federației SANITAS și premierul Marcel Ciolacu, la discuțiile prin care s-a încercat ajungerea la un acord participând și reprezentanți din Ministerul Sănătății și Ministerul Finanțelor.

După întâlnire, Sanitas a comunicat că s-a convenit asupra unor puncte comune, însă protestele vor continua până când „vor fi puse în practică în totalitate”.

Problemele semnalate de sindicaliști vizează salarizarea personalului din Sănătate și Asistență socială și deficitul de personal și, potrivit Sanitas, momentan li s-au promis rezolvări.

Părțile au convenit asupra următoarelor puncte: O creștere cu 20% a fondului de salarii astfel încât toți salariații din SĂNĂTATE să beneficieze în anul 2024 de o creștere salarială medie de 20%. Cele 20 de procente acceptate pentru sistemul sanitar se vor acorda în două tranșe în prima jumătate a anului 2024.

O creștere de 20% a salariilor personalului de specialitate și a celui de îngrijire din Asistența socială.

O evaluare a necesarului de personal în sistemul public de sănătate, urmată de ajustarea schemelor de personal și deblocarea posturilor, cu prioritate în instituțiile spitalicești cu adresabilitate foarte mare.

Demararea negocierii Contractului Colectiv de Muncă la nivelul sectorului de negociere colectivă Asistență socială.

Toate aceste oferte agreate vor fi definitivate în grupuri de lucru care vor avea loc săptămâna viitoare. Oferta guvernamentală a fost examinată în cadrul unei reuniuni de urgență a Consiliului Național Sanitas.

Membrii Consiliului au apreciat propunerile Guvernului ca un răspuns pozitiv la revendicările federației; în consecință au convenit continuarea dialogului pentru a da posibilitatea guvernanților să transpună într-un act reglementativ toate înțelegerile convenite.

Până la apariția actului normativ, programul protestelor SANITAS rămâne valabil, pentru a ne asigura că punctele negociate vor fi puse în practică în totalitate.

Apreciem deschiderea Premierului Marcel Ciolacu către dialog și identificarea de soluții concrete pentru problemele sistemului public de sănătate și a celui de asistență socială.

Mulțumim liderilor și membrilor SANITAS pentru eforturile depuse în această perioadă, eforturi care au făcut posibil SUCCESUL FEDERAȚIEI SANITAS în tot procesul de negociere! Rămânem în continuare împreună pentru că ÎMPREUNĂ SUNTEM MAI PUTERNICI!”, a transmis Sanitas într-un comunicat de presă.


De cealaltă parte, și pe pagina Guvernului au fost date câteva detalii legate de întâlnire, respectiv că „s-a convenit asupra ajustării schemelor de personal și deblocării de posturi în urma unei evaluări a necesarului de personal, cu prioritate în spitalele universitare și în centrele spitalicești județene cele mai aglomerate”.

Această evaluare va figura, de altfel, pe agenda unei noi întâlniri ce va avea loc săptămâna viitoare și la care vor fi invitați manageri de spitale și ai centrelor spitalicești județene, conducerea Casei Naționale de Asigurări de Sănătate și reprezentanți al ministerelor cu atribuții în această direcție.

În ceea ce privește revendicările salariale, s-a căzut de acord asupra unei creșteri a fondului de salarii cu 15% pentru sectorul sanitar, majorare care ar urma să fie implementată în prima jumătate a acestui an”, precizează Guvernul într-un comunicat.

Rafila, despre Cîțu: „Lipsa de responsabilitate și de asumare la dânsul este mai mult o chestie medicală decât politică”

Sursa: Facebook

Contre între ex-premierul PNL Florin Cîțu și ministrul Sănătății Alexandru Rafila, pe tema procesului intentat de compania Pfizer țării noastre.

Cîțu a declarat în „prime time”, la Digi 24, că nu a avut nicio legătură – sau aproape nicio legătură cu excesul de doze de vaccin anti-covid comandate și neachitate, pe care acum Pfizer vrea banii.

Ieri, Cîțu a făcut un calcul din memorie și i-a rezultat că „40 de milioane au fost comandate de PSD. (…) 37 au fost comandate înaintea venirii mele, după aceea au fost 20 și 40 au fost comandate de PSD. Puteau să fie folosite toate. Nu am toate datele acum, dar erau toate rezervate”.

Și, la scurt timp, Rafila a venit cu explicații, la România TV, contracarând afirmațiile lui Cîțu: „Omul nu are niciun fel de responsabilitate, așa cum a demonstrat și când a fost premier. Lipsa de responsabilitate și de asumare la dânsul este mai mult o chestie medicală decât politică”, a spus Alexandru Rafila.

După cum se știe, la ora actuală într-adevăr Cîțu este cel cercetat în dosarul vaccinurilor, pentru că, potrivit DNA, „în datele de 19 aprilie 2021 respectiv 13 mai 2021, suspectul Cîțu Florin Vasile, în calitate de prim – ministru al Guvernului României, cu încălcarea dispozițiilor legale și în lipsa oricăror documente/ analize care să ateste necesitatea achiziției, ar fi aprobat două memorandumuri emise de Ministerul Sănătății, în baza cărora s-ar fi contractat un număr mult mai mare de doze de vaccin (Pfizer și Moderna), în condițiile în care ar fi cunoscut faptul că numărul persoanelor eligibile pentru vaccinare comunicat de statul român Comisiei Europene era de 10,7 milioane”.

Ceea ce a reluat și ministrul Sănătății: „Noi am primit în luna decembrie ce comandase și plătise domnul Cîțu, am încheiat cu Moderna. La Pfizer au fost cumparate tranșe de vaccin, dar 39 de milioane de doze, am vândut vreo 7 milioane către Germania și Ungaria, iar ulterior am luat și noi 3 milioane, dar restul nu mai putem să le luăm, că nu mai exista consum. Și atunci nu am mai făcut comandă pentru restul de 28 de milioane, am încercat să discutăm, am avut zeci de întâlniri cu reprezentanții companiei și ai Comisiei Europene, trebuia să semnăm un amendament, dar nu puteam semna.

Deocamdată nu au cerut penalități, ci valoarea contractului, 550 de milioane de euro. Nu cunosc detaliile de contract, eu personal nu l-am văzut.

Am încercat să negociem, dar discuțiile nu au fost niciodată doar cu Pfizer, ci în trei, și cu Comisia Europeană. Până în luna decembrie am negociat, iar în ianuarie ne-au dat în judecată. Eu cred că la un moment dat vom găsi o cale de negociere, dar suma este una foarte mare, aproape de trei ori mai mare decât cifra de afaceri a lor anuală în România. (…)

Probabil dacă adunăm tot ce s-a cumpărat, plus ce mai trebuia să plătim, se depășește un miliard de euro. Polonia și Ungaria mai sunt în aceeași situație. Polonia are o sumă mai mare de dat. Implicat este statul român, noi abia am primit notificarea prin poștă pe 8 ianuarie. Polonia a fost notificată din niembrie, au avut deja primul termen, acu, merg la al doilea”, a declarat ministrul Sănătății.

Directorul Societății pentru Lucrări de Drumuri și Poduri REISER Bârlad, reținut pentru luare de mită în legătură cu mai multe contracte

Sursa: reiser.ro

Probleme de natură penală în interiorul Societății pentru Lucrări de Drumuri și Poduri (SLDP) REISER SA Bârlad, unde procurorii din cadrul Direcției Naționale Anticorupție – Serviciul teritorial Iași spun că au descoperit că modul de încredințare al contractelor era în afara legii.

Mai mult, astăzi directorul SLDP a fost reținut, iar procurorii anticorupție sunt deciși să meargă și mai departe, solicitând Tribunalului Iași arestarea preventivă a acestuia.

Cert este că, pentru următoarele 24 de ore, directorul Daniel Buzamăt va sta în arest, împreună cu un om de afaceri, acesta din urmă fiind acuzat pentru dare de mită, în formă continuată.

În perioada 01.03.2022 – 12.05.2022, inculpatul Buzamăt Daniel în mod indirect cât și direct, ar fi pretins și primit, printr-un intermediar (martor în cauză), de la omul de afaceri cercetat în prezenta cauză, suma totală de 100.000 lei (două tranșe a câte 50.000 lei), în legătură cu îndeplinirea unor acte ce intrau în îndatoririle sale de serviciu.

Concret, inculpatul ar fi primit suma de bani menționată mai sus în contextul încheierii între S.L.D.P. REISER SA Bârlad și societatea celuilalt inculpat, a două contracte de prestări servicii, ce vizau asfaltarea unei suprafețe de 1.600 mp de teren, ce aparținea acestuia din urmă.

În realitate, ar fi fost asfaltată o suprafață de 4.725 mp fiind folosită o cantitate de 454 tone asfalt față de 218 tone asfalt, menționată în documentele contabile ale celor două societăți.

De precizat este faptul că cele două sume de bani (a câte 50.000 lei fiecare), la sugestia inculpatului Buzamăt Daniel, ar fi fost depuse una într-un frigider aflat din biroul său iar cealaltă în autoturismul personal”, detaliază DNA.

Radu Mihaiu mai vrea un mandat de primar la Sectorul 2, sprijinit nu doar de USR, ci și de PMP și Forța Dreptei

Sursa: Facebook

Primarul Sectorului 2 al Capitalei, Radu Mihaiu (USR), mai vrea un mandat și a anunțat că în dorința sa va avea sprijinul noii coaliții de dreapta – USR, PMP și Forța Dreptei.

Candidat al USR în 2020, Mihaiu câștiga primăria cu o serie de promisiuni. Iar acum, în viziunea sa, este „cel mai bine poziţionat”.

Vreau să candidez din partea USR şi din partea alianţei de dreapta unită. (…) Va exista un formalism şi pentru acest lucru, dar aş spune că în acest moment sunt cel mai bine poziţionat să candidez din partea alianţei dreapta unită. (…)

Sondajele arată bine, dar suntem totuşi destul de departe de alegeri. Nu aş vrea să ne bazăm exclusiv pe sondaje. Mai este încă de făcut, cu siguranţă.

La cum am văzut eu evoluţia acestor sondaje şi în acest moment arată că suntem foarte bine”, a explicat primarul de sector, potrivit Agerpres.

Și, în aceeași notă, primarul Mihaiu a opinat că pe această cale trebuie să „meargă” și Nicușor Dan. Aceasta în condițiile în care Sebastian Burduja anunță din ce în ce mai vocal că domnia sa este „alesul”.

Varianta cea mai bună este clar Nicuşor Dan. Din punctul meu de vedere, nu am văzut un alt candidat care să fie mai bun decât actualul primar general.

Este un primar care se străduieşte să facă lucrurile care contează mai degrabă decât lucrurile de faţadă. Am văzut mai mulţi primari care fac lucruri de faţadă şi care nu fac munca de jos, aia care contează, aia care investeşte, care face oraşul să crească”, e de părere Radu Mihaiu.

Definitiv: comisar de poliție din Bacău, arestat după ce s-a descoperit că lucra în folosul unui interlop

Sursa: Google maps

Un comisar de poliție din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Bacău a fost trimis în arest alături de mai multe persoane, după ce s-a descoperit că acesta ajuta un interlop.

Dosarul este instrumentat de procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Bacău și, dată fiind complexitatea cazului, acțiunile care în final au dus la arestarea inculpaților au fost derulate cu sprijinul lucrătorilor de poliţie judiciară din cadrul Direcţiei Generale Anticorupţie – Serviciul Judeţean Anticorupţie Bacău, Direcţiei Operaţiuni Speciale din cadrul IGPR – Brigada Operaţiuni Speciale Bacău, Direcţiei de Combatere a Criminalităţii Organizate din cadrul IGPR – Brigada de Combatere a Criminalităţii Organizate Bacău, Direcţiei de Prevenire și Combatere a Terorismului din cadrul Administraţiei Naţionale a Penitenciarelor și a Inspectoratului de Poliţie Judeţean Bacău – Serviciul de Investigaţii Criminale.

Omul legii este inculpat alături de mai mulți membrii ai grupării conduse tocmai de interlopul din Onești pe care îl proteja, acesta din urmă fiind de asemenea arestat în dosar.

Și, din ce detaliază procurorii, faptele cercetate se întind pe parcursul mai multor ani, începând cu 2019, și are ca obiect numeroase infracţiuni de loviri și alte violenţe, influențarea declarațiilor, amenințare, tulburarea ordinii și liniștii publice şi răzbunarea pentru ajutorul dat justiției.

Membrii grupării au fost sprijiniţi de comisarul de poliţie C.V., în sarcina căruia s-au reţinut infracţiunile de favorizarea făptuitorului și fals intelectual, constând în aceea că, în calitate de lucrător de poliţie judiciară în cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Bacău, în exercitarea atribuțiilor de serviciu referitoare la instrumentarea mai multor dosare înregistrate la Parchetul de pe lângă Judecătoria Onești, în scopul împiedicării tragerii la răspundere penală a membrilor grupării Mîrza și în vederea îngreunării cercetărilor penale, a falsificat probe rezultate din anchetă și a omis, cu intenție, să administreze probele necesare justei soluționări a cauzelor, omisiune care a avut drept consecință, în unele cazuri, împlinirea termenului de prescripție a răspunderii penale”, arată procurorii.

Acuzațiile de mai sus ar fi susținute inclusiv de probele ridicate în urma unor percheziții, au urmat audieri, iar ulterior procurorii au dispus reținerea celor patru inculpați. Pasul următor a fost ca aceștia să fie prezentați Judecătoriei Bacău cu propunere de arestare preventivă:

Admite propunerea procurorului de la Parchetul de pe lângă Curtea de apel Bacău. I. Dispune arestarea preventivă a inculpatului C.V., urmărit penal pentru săvârşirea infracţiunilor de: 1. favorizarea făptuitorului (în legătură cu ds. penal nr. 2017/P/2019 al Parchetului de pe lângă Judecătoria Onești, faptă din 27.08.2019 – 30.10.2023); 2. fals intelectual (în dosar penal nr. 2017/P/2019 al Parchetului de pe lângă Judecătoria Onești, faptă din 10.09.2019); 3. favorizarea făptuitorului în formă continuată (în legătură cu dosarul penal nr. 2813/P/2021 al Parchetului de pe lângă Judecătoria Onești, acte materiale din 12.11.2021 – 13.11.2023, respectiv 22.11.2023; 4. fals intelectual (în legătură cu dosarul penal nr. 2813/P/2021 al Parchetului de pe lângă Judecătoria Onești, faptă din 22.11.2023);

5. favorizarea făptuitorului (în legătură cu dosarul penal nr. 1810/P/2022 al Parchetului de pe lângă Judecătoria Onești, faptă din perioada 22.07.2022 – în prezent); 6. favorizarea făptuitorului (în legătură cu dosarul penal nr. 828/P/2020 al Parchetului de pe lângă Judecătoria Onești, faptă din perioada 08.05.2020 – 13.11.2023); 7. favorizarea făptuitorului (în legătură cu dosarul penal nr. 1332/P/2020 al Parchetului de pe lângă Judecătoria Onești, fapte din perioada 30.06.2020 – 13.11.2023) și 8. fals intelectual (faptă din luna ianuarie 2022), pe o perioadă de 30 de zile începând cu data de 17.01.2024 şi până la data de 15.02.2024 inclusiv.

II. Dispune arestarea preventivă a inculpatului M.V., urmărit penal sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de: 1. lovire sau alte violențe (faptă din 05.05.2020, persoana vătămată Oprea Mihai); 2, 3. influențarea declarațiilor și amenințare (fapte din 11.11.2021, persoane vătămate Boboc Constantin); 4, 5. tulburarea ordinii și liniștii publice și răzbunarea pentru ajutorul dat justiției (fapte din 19.11.2021, persoană vătămată B C); 6. influențarea declarațiilor (faptă din 15.11.2023, (persoană vătămată P A), pe o perioadă de 30 de zile începând cu data de 17.01.2024 şi până la data de 15.02.2024 inclusiv.

III. Dispune arestarea preventivă a inculpatului R.G.M., urmărit penal sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de: 1, 2, 3. tulburarea ordinii și liniștii publice, tulburarea ordinii și liniștii publice și răzbunarea pentru ajutorul dat justiției (fapte din 19.11.2021, persoană vătămată B C); 4. instigare la influențarea declarațiilor (faptă din perioada 19-29.10.2023, persoană vătămată S N C); 5. instigare la lovire sau alte violențe (faptă din perioada 19-29.10.2023, persoană vătămată S N C) 6. influențarea declarațiilor (faptă din 13.11.2023, persoană vătămată S N C); 7. amenințare (faptă din 13.11.2023, persoană vătămată S N C), pe o perioadă de 30 de zile începând cu data de 17.01.2024 şi până la data de 15.02.2024 inclusiv.

IV. Dispune arestarea preventivă a inculpatului N.D.G., urmărit penal pentru săvârşirea infracţiunilor de: 1. influențarea declarațiilor (faptă din 29.10.2023, persoană vătămată S N C) și 2. lovire sau alte violențe (faptă din 29.10.2023, persoană vătămată S N C), pe o perioadă de 30 de zile începând cu data de 17.01.2024 şi până la data de 15.02.2024 inclusiv. Respinge cererile incidentale de aplicare a unor măsuri preventive mai blânde formulată de fiecare dintre inculpați, prin av. oficiu. ”, era decizia judecătoriei.

Măsura a fost contestată, însă Tribunalul Bacău a respins „ca nefondate contestaţiile formulate de contestatorii-inculpaţi Călin Vasile, Mîrza Vitalie, Radu Gheorghe Mădălin şi Neculai Daniel Gabriel împotriva Încheierii pronunţată de judecătorul de drepturi şi libertăţi din cadrul Judecătoriei Bacău în dosar nr. 655/180/2024. Definitivă”. Aceasta a însemnat că polițistul va petrece următoarele 30 de zile în arest.

Ciolacu, de Ziua Unirii Principatelor Române: „Am decis să reduc la maximum timpul alocat festivităților oficiale”

Premierul Marcel Ciolacu a anunțat că a decis să renunțe la „băile de mulțime”, inevitabile cu anumite ocazii, mai ales astăzi, când se sărbătorește Ziua Unirii Principatelor Române.

Dacă cutuma este ca oficialitățile să meargă în orașele unirii sau să bifeze discursuri în fața oamenilor măcar în câteva dintre ele, Ciolacu nu a făcut prea multe deplasări.

Potrivit agendei oficiale, de la ora 12.00 a participat la ceremonia de decorare a Drapelelor de Luptă ale Statului Major al Forțelor Terestre și Diviziei 2 Infanterie „Getica”, prilejuită de împlinirea a 165 de ani de la Unirea Principatelor Române și… cam atât.

În schimb, arată premierul, a avut întâlniri cu reprezentanții categoriilor profesionale care, pe fondul nemulțumirilor, amenință cu proteste. Și, mai mult decât atât, scrie Ciolacu pe Facebook, s-a „asigurat că la Guvern se lucrează la finalizarea actelor agreate cu fermierii și transportatorii

Prioritatea mea din aceste zile este să găsesc soluții pentru a corecta inechitățile sociale adunate într-un deceniu. De aceea, am decis să reduc la maximum timpul alocat festivităților oficiale și să mi-l dedic întâlnirilor cu reprezentanții tuturor categoriilor sociale care reclamă asemenea nedreptăți.

Ieri, am discutat cu sindicaliștii din domeniul ordinii publice, din poliție și sistemul penitenciar. Astăzi, cu oamenii din sistemul apărării naționale. Iar, înainte de întâlnirea de mâine cu liderii Sanitas, am vrut să-i ascult pe cei de la baza sistemului sanitar – medici, asistente, infirmiere, brancardieri, personal TESA și să aflu cum văd ei rezolvarea situației din acest domeniu. Pentru asta am fost la Spitalul Universitar din București.

În același timp, m-am asigurat că la Guvern se lucrează la finalizarea actelor agreate cu fermierii și transportatorii.
Indiferent cât de complicat va fi, sunt convins că vom găsi, împreună cu liderii responsabili din toate domeniile prioritare ale societății, rezolvări echilibrate la problemele cu care se confruntă.

Cred că românii nu mai așteaptă de la liderii lor tăieri de panglici și hore, ci soluții concrete și oneste care să genereze echitate socială!”, este mesajul de pe Facebook.

Primarul Sectorului 5 arată cum fiecare dintre noi este furat la cântar

Cristian Popescu Piedone

Bani cheltuiți în zadar, fără a menționa sentimentul de amărăciune resimțit pentru că am căzut pradă unei înșelăciuni fără scrupule. Furtul la cântar nu doar că reprezintă o încălcare a legii, dar este sancționat în mod corespunzător!

Atât Codul Penal, la articolul 296 (referitor la înșelăciunea prin măsurare), cât și Legea nr. 12/1990 privind protejarea populației împotriva unor activități comerciale ilicite, cu modificările și completările ulterioare (articolul 1, litera o), incriminează acest comportament.

Conform legii, înșelarea prin folosirea unui instrument de măsurare inexact sau prin utilizarea frauduloasă a unui instrument de măsurare exact atrage după sine pedeapsa cu închisoarea, cuprinsă între 3 luni și 5 ani.

Cu ocazia Zilei Unirii, primarul Popescu Piedone a vrut să evalueze nivelul de cinste al comercianților din Sectorul 5. Și, din păcate, conform așteptărilor, furtul la cântar este încă o practică răspândită, indiferent că e vorba de un mic magazin sau un supermarket cu pretenții.

Furtul se desfășura fără nicio jenă prin cântărirea produsului împreună cu hârtia de ambalare. La o primă vedere, hârtia de ambalare poate cântări între 4 și 6 grame, dar dacă facem un calcul, la finalul zilei, cantitatea totală de hârtie vândută la preț de produs către clienți poate ajunge și la 3,5 kilograme.

Primarul Popescu Piedone

”În Ziua asta MARE… despre țară, despre NOI, despre cei care se cred mai presus ca NOI, despre… OCAUA LUI CUZA

Cuza a vrut o țară mândră, suverană și… nefurată! Vă amintiți de ocaua sa? Desigur! Ocaua lui Cuza a rămas în istorie și-n povești și-n zicale despre… necinste!

Până la urmă, tot negustorul știe ce reprezintă ocaua lui Cuza, nu?

Dincolo de palavre, oameni buni, în cinstea marelui Alexandru Ioan Cuza, am vrut să văd cum mai stă treaba cu ocaua mică… aici, la noi, în Sectorul 5!

Spre dezamăgirea mea…

AM GĂSIT NEGUSTORI CU OCAUA MICĂ ÎN TOATE CARMANGERIILE UNDE AM INTRAT!!!

Hârtia de ambalat este ocaua lor cea mică! Da, da!!!

Știți dumneavoastră, oameni buni, că de multe ori când cumpărați mezeluri, de exemplu, plătiți hârtia la preț de salam, de parizer, de pastramă și așa mai departe… ?

Ei bine, urmăriți imaginile atașate acestui text!

Cu respect pentru cetățean, pentru țară și pentru bravul Cuza, primarul Piedone

P S: De data aceasta, negustorii prinși cu ocaua mică au primit AVERTISMENT! La următoarea abatere similară…

DE ASTĂZI, în cinstea bravului Cuza, monitorizăm Sectorul 5 ca să ferim portmoneele cetățenilor de contactul cu ocaua mică!”

Liderul USR Cătălin Drulă: „Comasarea alegerilor e contra firii”

Sursa: Facebook

Anul 2024 este an plin electoral, cu mai multe rânduri de alegeri – românii fiind așteptați la urne pentru a vota cam tot ceea ce se poate vota: președinte de țară, parlamentari, europarlamentari, primari, președinți de consilii județene și așa mai departe.

Și, chiar dacă până în acest moment nu s-au luat decizii oficiale privind o posibilă comasare a alegerilor, discuții tot sunt, încă de anul trecut, acum acesta fiind tot mai aproape de pus în practică, motiv pentru care o opinie a venit de la președintele USR Cătălin Drulă.

Concret, în opinia acestuia, „comasarea alegerilor e contra firii”, Drulă subliniind că de această idee se agață PNL: „Stau strategii PNL şi se gândesc: ”cum să facem? Avem și noi nişte primari şi dacă omul dă un vot la PNL la primar, să-i scape un vot şi la Parlament”. Asta e o mânărie, ca să folosesc un cuvânt neacademic”.

Avem europarlamentarele pe 9 iunie, că sunt stabilite la nivel european. Localele au fost în 27 septembrie 2020, deci vor fi la sfârşit de septembrie. La parlamentare v-aţi dus vreodată să votaţi în iunie? Nu.

Alegerile pentru Parlament sunt în noiembrie – decembrie, prezidenţialele cam în aceeaşi perioadă. Lucrurile sunt destul de clare, sunt şi decizii ale CCR. (…)

Ce treabă are problema unei comune cu o candidatură la președinție? E de nesusţinut poziţia pe care PNL o are privind comasarea alegerilor, e pur tactică mişcarea pe care vor să o facă”, a punctat Cătălin Drulă.

Rămâi conectat

6,124FaniÎmi place
București
cer senin
23.6 ° C
23.9 °
22.3 °
75 %
0.9kmh
0 %
S
32 °
D
34 °
lun
36 °
mar
36 °
mie
32 °

Ultimul articol

Cristian Popescu Piedone, mesaj dur despre criza politică: „România a pierdut direcția, iar oamenii...

O radiografie critică a României după trei decenii de tranziție Într-un mesaj adresat publicului, Piedone conturează o imagine critică a evoluției României în ultimii 36...

Social democrații nu vor premierul propus de PNL-USR-UDMR

Social democrații par că vor doar guvernul lor și anunță că nu sunt de acord cu ultima decizie a PNL-USR-UDMR de a susține același...

Siegfried Mureșan, propus pentru funcția de premier

Siegfried Mureșan, o soluție „viabilă” de premier - anunță în tandem PNL, USR și UDMR. Ce a mai rămas din coaliția de guvernare pro-europeană a...