32.8 C
București
vineri, 26 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 170

Fost director din Primăria Capitalei, acuzat de abuz în serviciu și fals

Sursa: Google maps

Curtea de Apel București urmează a stabili cât de serioase sunt acuzațiile aduse de procurorii din cadrul Direcției Naționale Anticorupție – Secția de combatere a infracțiunilor asimilate infracțiunilor de corupție lui Emanuel Victor Picu.

Picu este cel care a condus, în calitate de director general, Direcția Generală de Arhitectură Peisagistică și Monumente de For Public din cadrul Primăriei municipiului București, poziție din care, arată procurorii anticorupție, ar fi comis două fapte de fals intelectual, precum și abuz în serviciu.

Fostul director general a fost trimis în judecată în stare de libertate alături de mai multe persoane, printre care și doi dintre subordonații săi, precum și de un primar și un funcționar public.

Potrivit DNA, este vorba despre Mariana Radu, care lucra în cadrul compartimentului de resurse umane al Direcției Generale de Arhitectură Peisagistică și Monumente de For Public, Cristina Luminița Cristea – fost șef al compartimentului de resurse umane din cadrul Direcției, Gheorghiță Matei, primarul comunei Șelaru, județul Dâmbovița, și Emilian Petre Dragne, secretarul general din această primărie.

În prezenta cauză s-au desfășurat cercetări în legătură cu modalitatea în care, la începutul anului 2021, inculpata Ț.V., soția inculpatului Ț.S.D., a ocupat funcția de șef al Biroului Strategie Programe și Proiecte de Arhitectură Peisagistică din cadrul instituției condusă de inculpatul Picu Emanuel Victor.

Concret, în perioada menționată, inculpații Matei Gheorghiță și Dragne Emilian Petre, în calitate de primar, respectiv secretar general al comunei Șelaru, județul Dâmbovița, beneficiind de ajutorul inculpatului Ț.S.D., ar fi angajat în mod nelegal, în cadrul instituției pe care o conduceau, pe inculpata Ț.V. (consilier personal).

Acest demers ar fi fost doar unul formal, ce ar fi avut un singur scop final acela de a crea inculpatei vocația pentru a îndeplini condițiile detașării la Direcția Generală de Arhitectură Peisagistică și Monumente de For Public din cadrul Primăriei municipiului București. Pe lângă caracterul formal, această angajare s-ar fi realizat în mod nelegal, cu încălcarea prevederilor legale în domeniu (prevăzute de Codul administrativ, Codul muncii, etc.) și cu falsificarea mai multor documente.

La doar 6 zile de la angajare, perioadă în care inculpata Ț.V. nu s-ar fi prezentat nicio zi la locul de muncă, respectiv la data de 15 martie 2021, inculpații Matei Gheorghiță și Dragne Emilian Petre ar fi aprobat detașarea acesteia la Direcția Generală de Arhitectură Peisagistică și Monumente de For Public din cadrul Primăriei municipiului București.

Cu această detașare ar fi fost de acord și directorul general al Direcției Generale de Arhitectură Peisagistică și Monumente de For Public, inculpatul Picu Emanuel Victor, care, beneficiind de ajutorul subordonatelor sale, Radu Mariana și Cristea Cristina-Luminița, ar fi creat aparențele unui cadru legal de numire a inculpatei Ț.V. în funcția de șef al Biroului Strategie Programe și Proiecte de Arhitectură Peisagistică, pe care ar fi ocupat-o în perioada 15.03.2021 – 14.03.2022, deși aceasta nu avea niciun fel de studii de specialitate în domeniul respectiv.

Prin aceste demersuri, inculpata Ț.V. ar fi obținut foloase necuvenite constând în drepturile salariale de care ar fi beneficiat în mod nelegal de la cele două instituții publice, în sumă totală de 125.424 lei (brut). În cauză au fost dispuse măsuri asigurătorii. Direcția Generală de Arhitectură Peisagistică și Monumente de For Public și primăria comunei Șelaru nu s-au constituit parte civilă în cauză. Dosarul a fost trimis spre judecare la Curtea de Apel București, cu propunere de a se menține măsurile asigurătorii dispuse în cauză”, precizează DNA.

FOTOREPORTAJ – Cu Primăria ”închisă”, Clotilde Armand speră că va fi din nou primar la sectorul 1

Într-o atmosfera mai degrabă anostă, fără presă invitată, sâmbătă, 9 martie, Clotilde Armand și-a lansat candidatura pentru un nou mandat de primar pentru sectorul 1. Prezenți au fost toți liderii de seamă ai USR plus câțiva susținători de la Forța Dreptei. Cum probabil se așteptau, sala nu a fost nici pe departe plină, dar susținătorii prezenți au bătut din palme, au aplaudat când trebuia, au socializat, au apreciat fiecare vorbitor în parte, la sfârșit unii au oferit flori, alții s-au omenit ce ceva preparate românești. Am fost atent la mai toți vorbitorii, dar cel mai mult am fost impresionat de-a dreptul de speech-ul doamnei Armand.

Limba română, în continuare o provocare! Dar ce ne-a transmis doamna primar?

Am aflat ca s-a bucurat că era alături de noi și că s-a reîntregit FSN-ul și blochează tot, dar mai cu seamă proiectele doamnei Armand. FSN-ul a lăsat gunoiul pe străzi pentru a le distruge lor imaginea, au blocat TREI ANI LA RÂND TOATE INVESTIȚIILE, au trimis în control la Primăria Sectorului 1 toate instituțiile statului. Și toate astea pentru ca ei NU AU FURAT, ei NU FURĂ ”cum fac ei”. Nu am înțeles exact ce a vrut sa spună doamna Armand, dar am ascultat în continuare. Doamna Armand spune cu subiect și predicat că se poate conduce, chiar și cu FSN-ul pe urme, corect o primărie. DA! Au rezistat la șantaj, da! Din nou n-am înțeles cum să reziști la ”șantaj pentru niște facturi inventate”, dar am preferat sa ascul în continuare!

”Am asfaltat STRĂZI! Acum sunt domeniu public, NU ERAU ÎNAINTE!”

”Avem 100 de echipe care fac achiziții publice la școli”

”Piața Amzei, acest HUB CULTURAL pe care l-am creat”

”Acum in sectorul 1 avem hârtie igienică la veceu”

”Am reabilitat blocurile care erau în curs de reabilitare”

”Noi creem o Hotărîre de Consiliu pentru BLOCUL TĂU!”

”3 milioane de lei pentru o comunitate pentru a-și reabilita blocul”

”Sistemul ripostează”

”Serviciile sociale și-au făcut datoria în mod IMPECABIL”

”Suntem BLOCAȚI ÎN PRESĂ!!!”

”Suntem mai deștepți decât ei”

Dar, mai bine, pentru că iar voi fi acuzat de toate relele pământului, urmăriți filmulețul și gândiți-vă la vot! După filmuleț sunt și câteva fotografii! Vizionare plăcută!

Lansarea cadidaturii lui Clotilde Armand la primăria sectorului 1

Ludovic Orban crede că ordonanța privind comasarea alegerilor a fost dată „noaptea ca hoții”: „Ciumații, tot ciumați. Și roșii și galbenii”

Foto: Facebook/Ludovic Orban
Foto: Facebook/Ludovic Orban

Liderul Forța Dreptei, Ludovic Orban, face o comparație între ordonanța privind comasarea alegerilor și celebra Ordonanță 13.

Potrivit acestuia, comasarea alegerilor europarlamentare cu cele locale s-a stabilitîn weekend, pe 8 martie, prin OUG… adică tot noaptea ca hoții. Ciumații, tot ciumați. Și roșii și galbenii. Să le aplicăm o pedeapsă exemplară pe 9 iunie!”.

Explicații ceva mai ample au fost date ulterior, într-un interviu la B1 TV, Orban lăsând a se înțelege că, dacă nu ar fi fost vineri, 8 martie, cel mai probabil lumea ar fi ieșit în stradă pentru a protesta împotriva acestei noi ordonanțe.

Numai că, față de Ordonanța 13, actul normativ privind comasarea alegerilor era ceva anunțat, dat fiind că declarații oficiale privind această măsură au fost date simultan de liderii PSD&PNL Marcel Ciolacu și Nicolae Ciucă luna trecută.

Această ordonanţă de urgenţă a fost adoptată aproape noaptea ca hoţii, aşa cum a fost o adoptată Ordonanţa 13. Vreau să readuc aminte telespectatorilor care ne urmăresc că această ordonanţă de urgenţă a fost aprobată vineri, 8 martie, la orele 18.00, când vineri se ştie foarte clar că oamenii, după o săptămână de muncă, foarte mulţi dintre ei au un program, se duc cu prietenii, petrec timpul într-un mod plăcut şi nu urmăresc fenomenul public.

Era şi 8 martie când, evident, toate doamnele şi domnişoarele, sau majoritatea lor, evident petreceau Ziua femeii. (…) Deci este ceva„, a afirmat Ludovic Orban duminică, la B1 TV.

Și, pentru că o ordonanţă de urgenţă nu poate fi atacată la Curtea Constituţională decât de o singură instituţie, respectiv Avocatul Poporului, evident, alianța din care face parte, Orban alături de USR și PMP, are o solicitare.

Dreapta Unită, prin liderii celor trei partide din alianță, Cătălin Drulă (USR), Eugen Tomac (PMP) și Ludovic Orban (Forța Dreptei), va depune astăzi la Avocatul Poporului o solicitare de sesizare a Curții Constituționale în privința ordonanței referitoare la comasarea alegerilor locale și europarlamentare.

Piedone, câștigător la Primăria Capitalei, conform unui sondaj comandat chiar de Nicușor Dan

Actualul primar general al Capitalei, Nicușor Dan, a dat bani ca să afle că, de fapt, Cristian Popescu Piedone, edilul Sectorului 5, stă mai bine în sondaje.

Concret, Nicușor Dan a comandat un sondaj care însă nu îi este tocmai favorabil, acesta fiind de altfel și cel care a lansat informația.

Astfel, primarul Capitalei arată pe Facebook care sunt „rezultatele unui sondaj pe București (…) efectuat în perioada 2 – 9 martie”, sondaj realizat pe firma Verifield, prin intermediul chestionarului telefonic.

Culmea, conform sondajului, dacă mâine bucureștenii și-ar alege primarul general, Piedone ar obține 40,4%, chiar dacă ar candida numai cu sprijinul PUSL, iar alianța PSD-PNL ar avea un alt candidat. Pe locul 2 s-ar clasa Nicușor Dan cu 39,3%, susținut de Alianța Dreapta Unită. Pe locul 3 s-ar clasa Sebastian Burduja cu 16%, chiar dacă ar fi susținut de alianța PSD-PNL.

Ordinea de altfel este aceeași cu cea a sondajului inițiat de Piedone, unde acesta are însă 70,1%, diferență fiind și în ceea ce privește al patrulea candidat. Astfel, dacă în sondajul lui Nicușor Dan pe locul IV s-ar clasa Diana Șoșoacă, cu 2,4%, în sondajul lui Piedone ultima intenție la vot este pentru Gabriela Firea – 3.9%.

În sondajul realizat de edilul Sectorului 5, Nicușor Dan are un procent de 13.4%, în timp ce Sebastian Burduja – 12.7%. Revenind la sondajul lui Nicușor Dan, la Consiliul General, PSD ar obține 30,7%, în timp ce Alianța Dreapta Unită ar obține 27,2%. Pe locul trei s-ar clasa cei de la PNL cu 17,5%.

Iar ieri, Piedone a avut și un mesaj pentru „saltimbancii politicii de circ și stăpânii lor trufași”:

Atenție, STĂPÂNII VOȘTRI dăunează grav populației! Stăpânii vieților VOASTRE sunt comedia bufă din viețile NOASTRE!

V-au pus fundiță, v-au întors la cheiță și-or să vă țină atârnați în sfoară… chiar și după ce unul dintre ei o să moară!
Pentru o himeră și-un pumn de mălai… sunteți ACTORI DE ÎMPRUMUT în pamfletul LOR despre oameni și țară!

Dansați mereu la ordin; Mințiți mereu la ordin; Râdeți mereu la ordin; Ca… saltimbancii! NOI, ăștia mulți fără stăpâni în viață, în casă și în trai, vă privim… cu milă și cu silă!

La final, saltimbancilor, NOI, CETĂȚENII, vă înșirăm o sinceră mare vorbă din popor: Stăpânii fac, deseori, din sfoară… funie!
PS:
Pentru un București demn, prosper și curat, saltimbancilor, tăiați-vă sforile, scuturați-vă de febra puterii, reintrați între oameni și… încercați să redeveniți OAMENI!
”.

30.000 de euro, suma cerută pentru o soluție favorabilă la Curtea de Apel București

sursă foto: DNA

Doi bărbați au fost reținuți ieri de procurorii din cadrul Direcției Naționale Anticorupție – Secția de combatere a corupției sub acuzația de trafic de influență și cumpărare de influență, în legătură cu unele promisiuni pe care le-au făcut privind soluții favorabile la Curtea de Apel București.

Măsurile au fost luate în urma unui flagrant organizat sâmbătă, în condițiile în care, arată procurorii, traficul de influență s-a derulat în perioada 09.02.2024 – 28.02.2024.

Mai mult decât atât, într-un comunicat al DNA se arată că în cauză este implicat chiar un avocat din cadrul Baroului Ialomița, care a fost prins în flagrant de către procurorii anticorupție când ar fi primit 17.000 euro, din care 7.000 euro pentru sine și 10.000 euro pentru alții, plata pentru ca avocatul să intervină asupra judecătorilor din cadrul Curții de Apel București.

La acel moment, avocatul a fost arestat la CA București pentru 30 de zile, instanță unde au fost prezentați și ceilalți doi inculpați cu propunere de luare a acestei măsuri preventive.

Unul dintre inculpați, beneficiind de ajutorul celuilalt, ar fi pretins de la o persoană (martor în cauză), cercetată pentru săvârșirea infracțiunii de tentativă la omor, sume de bani cuprinse între 7.000 – 30.000 euro, pentru a-și trafica presupusa influență pe care ar fi lăsat să se creadă că ar avea-o asupra unor judecători din cadrul Curții de Apel București și că-i va determina pe aceștia să dispună față de martor o pedeapsă neprivativă de libertate (condamnare cu suspendare).

După mai multe „negocieri”, s-ar fi stabilit ca martorul să-i dea inculpatului sumele de 7.000 euro pentru sine și 20.000 euro pentru alții, din care acesta ar fi și primit 1.000 euro de la rudă a martorului, restul banilor urmând a fi remiși la o dată ulterioară.

În contextul menționat mai sus, la data de 09.03.2024, inculpatul ar fi primit de la aceeași rudă a martorului suma totală de 26.000 euro, ocazie cu care s-a procedat la constatarea infracțiunii flagrante”, precizează DNA.

Ziarul de Investigații – 11 martie 2024

Având în vedere apariația în Ziarul de Investigații – zin.ro – a articolelor ”EXCLUSIV. Scandal cu conotații sexuale la Institutul Național de Cercetare -Dezvoltare Medico-Militară „Cantacuzino”. Instituției i se cer daune morale: 69 600 de lei pentru 69 600 de minute de suferințe la locul de muncă(I)” și ”Ministrul Apărării, Vasile Dîncu, a aflat despre scandalul cu conotații sexuale, de la Institutul Național de Cercetare -Dezvoltare Medico-Militară „Cantacuzino” semnate de Dragomir Georgiana, eu, Sorin PREDA -Senior Partner – cer scuze public domnului General Florin Oancea în numele meu și al Ziarului de Investigații pentru apariția acestora.

Așa cum până în acest moment s-a dovedit, informațiile au fost prezentate părtinitor de către sursă.

Ziarul de Investigații nu a abordat până la momentul apariției primului articol subiecte cu tentă sexuală considerând că pentru acest gen de subiecte sunt alte publicații și, după apariția lor am decis să exclud pentru viitor genul de articole cu conotații sexuale.

Ziarul de Investigații își reafirmă angajamentul față de transparență și corectitudine în toate activitățile sale și recunoaște importanța menținerii unei relații de încredere cu publicul său.

În acest sens, mă angajez să implementez măsuri corective adecvate pentru a preveni recurența unor astfel de incidente.

Acest incident a arătat și partea mai puțin plăcută a faptului că la Ziarul de Investigații articolele sunt publicate de către autor fără a fi nevoie de o altă autorizare.

Ziarul de Investigații își exprimă regretul pentru neplăcerile cauzate domnului General Florin Oancea de conținutul publicat și recunoaște că materialele respective nu au fost în deplină conformitate cu liniile noastre editoriale și standardele etice pe care le susținem.

Mihai Chirica, sfaturi pentru primarii „traseiști”: „Nu cred că aceste plimbări dintr-o parte în alta sunt potrivite pentru electorat”

Primarul Iașiului, Mihai Chirica, cel care are la activ două mandate – unul drept candidat PSD și al doilea din partea PNL – nu vede cu ochi buni „traseismul” politic, care se traduce prin migrația edililor de la un partid la altul și crede că, cei care o fac „nu au o doctrină” sau „mai bine spus, sunt convins că nu au o morală politică”.

După ce a trecut din PSD în PNL în urmă cu patru ani, acum Chirica atrage tenția că „plimbările dintr-o parte în alta” nu sunt „potrivite pentru electorat”. În ceea ce îl privește, are o scuză: pe când era social democrat, nu era în relații bune cu liderul PSD de atunci, Liviu Dragnea.

„Sunt sigur că sunt greşeli de ambele părţi. Cred că sunt greşeli şi în managementul politic al PNL şi sunt intervenţii nepotrivite în managementul politic al PSD. Ceea ce vreau să le transmit primarilor este că suntem locuitorii aceleiaşi ţări, împărţim acelaşi buget, aproape cu aceeaşi mână. Nu cred că aceste plimbări dintr-o parte în alta sunt potrivite pentru electorat”, a atras atenția Chirica într-o confetință de presă, citat de Agerpres.

Cu această ocazie, primarul Iașiului a subliniat că „am avut un conflict cu Dragnea, care m-a executat politic şi dat afară din PSD şi a trebuit să îmi aleg o altă cale. Am făcut-o în mod responsabil şi voi rămâne în continuare aici”.

Haideţi să facem politică pentru cetăţeni. Nu cred că pomana electorală înseamnă un plus în politica şi democraţia românească. Sper ca lucrurile acestea să înceteze. (…) Nu este potrivit pentru electorat.

Sper ca cele două mari partide, PSD şi PNL, să îşi continue parteneriatul, să dea o şansă României pentru dezvoltare şi în guvernarea care urmează, să câştigăm şi mai mult încrederea instituţiilor internaţionale, inclusiv a celor care ne asigură securitatea naţională la graniţele ţării şi, desigur, să creştem în spatele nostru o generaţie de oameni politici care ar trebui să fie altfel„, a mai pus Mihai Chirica.

În vârstă de 52 de ani, Mihai Chirica conduce Iașiul ca primar din anul 2016. Atunci câștiga din partea PSD, partid în care intrase în 2012, iar după ce între 2018 – 2020 s-a afișat independent, înaintea ultimelor alegeri locale a intrat în PNL, a candidat pe listele acestei formațiuni și a câștigat al doilea mandat.

Mai aplicat, Chirica a intrat în PSD în primăvara anului 2012, an în care a fost ales pe liste consilier local municipal, fiind votat viceprimar al municipiului Iași. La un an distanță, în 2013, devenea președinte al Organizației Municipale a PSD Iași, iar după ce primarul Gheorghe Nichita a fost suspendat pe fondul problemelor penale, din primăvara anului 2015 Chirica a asigurat interimatul funcției de primar. Din postura de primar interimar a fost ales apoi primar la alegerile din 2016.

Rareș Bogdan, după ultimul refuz al Cancelarului Nehammer privind Schengen, chiar la București: „Sunt convins că va ceda”

Sursa foto: Facebook/ captură video ( PNL)

Rareș Bogdan are propriile interpretări asupra evenimentelor care se desfășoară, cea mai recentă interpretare fiind legată de ultimul refuz al Cancelarului Karl Nehammer privind intrarea României cu drepturi depline în Schengen.

Cancelarul a fost prezent la Congresul PPE, desfășurat la București, ocazie cu care a reafirmat că „poziția Austriei rămâne clară și neschimbată: sistemul Schengen nu funcționează în prezent, prin urmare nu poate fi extins”.

Sunt convins că va ceda”, a spus însă ieri Rareș Bogdan, într-o intervenție la B1 TV, ocazie cu care s-a arătat dezamăgit că atenția opiniei publice s-a centrat pe poziția lui Nehammer, și nu pe importanța evenimentului organizat chiar de PNL – Congresul PPE, și asupra faptului că „Iohannis și Ciucă au avut două discursuri foarte consistente de care ar fi meritat să se discute mai mult”.

Noi nu am făcut un summit la București pentru Karl Nehammer și pentru a rezolva o chestiune care e negociată. După cum știți, Ministerul Afacerilor Interne, condus de Cătălin Predoiu, și Ministerul Afacerilor Externe, condus de Luminița Odobescu, împreună cu Administrația Prezidențială și Guvenrul României continuă negocierile.

Eu sunt absolut convins că în cele din urmă Nehammer va ceda. Acum, să ținem tot ce s-a întâmplat la București de trei zile – Bucureștiul a fost capitala europeană a politicii – doar cu ce a făcut Nehammer… Manifestul electoral, care e programul electoral al PPE și programul de guvernare al viitoarei Comisii, e unul care conține un paragraf în care România, PNL a insistat extrem de mult să fie cuprins, legat de prioritatea intrării în Schengen terestru și feroviar. (…)

E un strigăt al unei țări care e nedreptățită, e o încercare de a pune presiune pe Austria prin toate formele posibile și imposibile. În paralel, vă garantez că experții MAI și MAE continuă negocierile cu Austria. Eu sunt încrezător că lucrurile se vor regla până la finele anului”, s-a arătat încrezător Rareș Bogdan – nu pentru prima oară, de altfel.

În oglindă, după toate întrevederile avute, inclusiv cu președintele Klaus Iohannis, Cancelarul Nehammer a reiterat pe rețeaua X că Austria se opune în continuare extinderii spațiului Schengen:

România este un partener important al Austriei. Companiile noastre sunt puternic implicate în România și creează multe mii de locuri de muncă acolo. Mulți cetățeni români lucrează în profesii de asistent medical în Austria și sprijină persoanele care au nevoie de îngrijire. În același timp, am vorbit foarte deschis și despre obiecțiile austriece față de extinderea rapidă a spațiului Schengen.

Poziția Austriei rămâne clară și neschimbată: sistemul Schengen nu funcționează în prezent, prin urmare nu poate fi extins”.

Recalcitrant în trafic, un tânăr a amenințat polițiștii din Iași cu bătaia, după care le-a oferit 30.000 de euro

Sursa foto: Pixabay
Sursa foto: Pixabay

Un tânăr le-a oferit polițiștilor ieșeni pe care îi amenințase cu bătaia chiar în sediu 30.000 de euro pentru a-i trece cu vederea ieșirea.

A sfârșit însă arestat, după ce polițiștii și-au anunțat superiorii, iar conducerea Secției 4 Poliție Urbană Iași a formulat mai departe un denunț la Direcția Generală Anticorupție – Serviciul Județean Anticorupție Iași.

Ieri, Tribunalului Iași a decis să îl aresteze pentru o lună, pentru o serie de infracțiuni: dare de mită, ultraj și refuzul sau sustragerea de la prelevarea de mostre biologice. „Dispune emiterea mandatului de arestare preventivă pe numele inculpatului Rusu George-Constantin cu datele de stare civilă sus-menţionate. Cu drept de contestaţie în termen de 48 de ore de la pronunţare pentru inculpat şi de la comunicare pentru procuror”.

Însă tânărul, despre care presa locală arată că are 23 de ani, este originar din Botoșani și studiază la Universitatea de Științe ale Vieții „Ion Ionescu de la Brad” din Iași, ar putea fi cercetat și pentru alte infracțiuni, dat find că se afla în sediul poliției după un scandal provocat anterior în trafic.

Astfel, ancheta ofițerilor de poliție judiciară din cadrul Direcției Generale Anticorupție – Serviciul Județean Anticorupție Iași are în vedere, pe lângă darea de mită, două fapte de ultraj și refuzul sau sustragerea de la prelevarea de mostre biologice, inclusiv distrugere și amenințare.

Tânărul nici în sediul poliției nu s-a potolit, trecând la amenințări la adresa agenților, după care le-a promis oamenilor legii remiterea unor foloase necuvenite, constând în sume de bani cuprinse între 3.000 de lei și 30.000 de euro.

Sumele de bani erau oferite polițiștilor pentru ca aceștia să nu dispună față de persoana în cauză măsurile legale, în legătură cu mai multe infracțiuni săvârșite în urmă cu puțin timp (distrugeri provocate unui autoturism cu care s-ar fi șicanat în trafic, acroșarea unui alt autovehicul în parcarea unui mall și refuzul de a i se recolta probe biologice).

Concret, în data de 19 februarie 2024, în timp ce se afla în sediul unei secții de poliție din municipiul Iași unde urma să fie cercetat pentru aspectele menționate mai sus, inculpatul ar fi amenințat doi polițiști cu exercitarea unor violențe fizice, l-ar fi lovit pe unul dintre ei, după care, observând că această abordare nu va duce la nici un rezultat favorabil, acesta din urmă le-ar fi oferit agenților sumele de bani menționate mai sus pentru a nu fi tras la răspundere penală”, detaliază DGA.

Paul Anghel, mesaj către Cancelarul austriac Karl Nehammer: „România este Schengen! Sunt cetățean european și am drepturi!”

Paul Anghel, director ANPC. Foto: Facebook

Cancelarul austriac Karl Nehammer se află în România, la Congresul PPE, care are loc în aceste zile la Bucureşti, ocazie cu care Paul Anghel, cel care conduce Direcția generală control și supraveghere piață și armonizare europeană din cadrul ANPC a profitat de ocazie pentru a-i transmite un mesaj.

Nu față în față, dat fiind că Nehammer este, vorba aceea, la câțiva pași distanță, ci pe… Facebook. Adică în mediul virtual, cu tag cu tot, în condițiile în care acest gen de mesaj putea fi transmis de Anghel oricând, nu doar când cancelarul austriac se află în țara noastră.

Una peste alta, Paul Anghel solicită respect, în calitate de cetățean european, în contextul aderării României la Spațiul Schengen:

Stimate domnule Cancelar Karl Nehammer România este Schengen!
Este țara în care companii austriece realizeaza afaceri profitabile, este țara care în iarnă furnizează Austriei schiori pentru pârtiile minunate pe care le aveți, este țara care consumă produse austriece cu plăcere, este țara în care doamnele poartă cristalele de lângă Insbruck și cu toate astea o singură țară, respectiv a domniei voastre, refuză în mod sistematic aderarea României la spațiul Schengen.

Știti cine sunt eu? Sunt cetățean european și am drepturi!”.

După cum se știe, Austria a fost statul care s-a opus vehement intrării României în Schengen. Abia pe finalul anului a existat o concesie, ministrul austriac Gerhard Karner anunțând că țara sa este gata să relaxeze vetoul asupra extinderii Schengen la România și Bulgaria, permițând ridicarea controalelor în aeroporturi.

Între timp, continuă negocierile, după cum a anunțat la sfârșitul anului Klaus Iohannis. Și, de altfel, dacă tot se află în România, astăzi, Cancelarul Nehammer are o întrevedere cu șeful statului, față în față adică, la Palatul Cotroceni.

Piedone, sondaj: peste 70% dintre respondenți îl vor primar general

În urmă cu câteva zile, edilul Sectorului 5, Cristian Popescu Piedone, a anunțat că s-a dat… start vot.

Adică a fost lansat un sondaj în ceea ce privește o candidatură la Primăria Capitalei, respondenții putând să aleagă.

Cum s-ar zice, „cine trebuie să reprezinte nevoile și interesele bucureștenilor la PRIMĂRIA CAPITALEI?” – Gabriela FIREA, Sebastian BURDUJA, Nicușor Daniel DAN, Cristian Popescu PIEDONE…?

Și nu doar atât, explica primarul Sectorului 5: „Cine să fie primar general dintre Firea sau Piedone, Burduja sau Firea, Piedone sau Nicușor, fotbaliști sau independenți sau afaceriști sau… șamd…”.

De două săptămâni încoace, dinspre PSD & PNL nu se aude nici măcar o singură rețetă favorabilă bucureștenilor cumsecade! Aud doar atât: SONDAJE! FACEM SONDAJE!TESTĂM PE X, ÎL CÂNTĂRIM PE Y… șamd! CE SONDEZI MĂI NENE?

Vrei să afli dacă BURDUJA E MAI POPULAR ÎN BUCUREȘTI CA GABI FIREA? Cheltui bani și timp să afli rezultatul ăsta????? Vrei să afli DE CE VOTANȚII CUMSECADE FAC POZE PE STRADĂ CU PIEDONE? Cheltui bani și timp să afli asta????? Vrei să afli dacă DANIEL BALUȚĂ, PRIMARUL CELUI MAI MODERN SECTOR, ESTE MAI APRECIAT CA FOTBALISTUL ANGELO LUPESCU? SERIOS? Chiar cheltui timp și bani ca să afli asta?

Unde vă aflați măi oameni buni? Filmați vreun episod special în Las Fierbinți și nu ne-ați spus? Trebuie să ne așteptăm să-i testați/ sondați și pe Bobiță și pe Dorel și pe Firicel și pe Celentano cu soacră-sa???? Uitați, domnilor:

SCRIU PATRU NUME AICI, PE FACEBOOK! ȘI LAS CETĂȚEANUL SĂ VOTEZE TIMP DE DOUĂ ZILE! SONDAJ DE LA FIRUL IERBII, de la talpa țării! Și poate înțelegeți cumva pulsul vieții reale!!!!! Oameni cumsecade, VĂ ROG să răspundeți la următoarea întrebare:
Cine trebuie să reprezinte nevoile și interesele bucureștenilor la PRIMĂRIA CAPITALEI?
”, scria Piedone pe pagina sa.

Ei, nici măcar două zile n-au trecut de la invitația de mai sus, că unul dintre candidații menționați a luat un avans considerabil. Cine? Același Piedone.

70%. După o zi și jumătate de la deschiderea sondajului propriu, aici, pe pagina de Facebook, peste 13.500 de cetățeni și-au exprimat opinia! Rezultatul, după cum puteți verifica, ESTE ACESTA: abia, abia am strâns puțin peste 70% din opțiunile cetățenilor!

Vă mulțumesc pentru încredere, oameni cumsecade! Și vă iubesc pe toți așa cum știu!
PS: Dacă aveți drum ocazional prin Kiseleff sau Modrogan, anunțați rezultatul acesta la poartă, vă rog!
Cu respect, Piedone!
”, scrie primarul tot pe Facebook.

Grefier arestat și judecat pentru sustragerea sau distrugerea de înscrisuri, uzurparea de calități oficiale, favorizarea făptuitorului, fals material în înscrisuri oficiale și uz de fals

Un grefier din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Sighetu Marmației a fost trimis în judecată pentru comiterea a 5 infracțiuni.

Acum inculpat, grefierul a fost arestat preventiv și va răspunde în fața judecătorilor de la Judecătoria Baia Mare pentru acuzațiile de sustragerea sau distrugerea de înscrisuri, uzurparea de calități oficiale, favorizarea făptuitorului, fals material în înscrisuri oficiale și uz de fals.

Ancheta derulată de procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Maramureș împreună cu ofițerii Direcției Generale Anticorupție – Serviciul Județean Anticorupție Maramureș a demarat anul trecut, având legătură cu modul în care grefierul s-a dat drept procuror în fața unei persoane, ba chiar a întocmit în fals un referat de clasare.

Inculpatul, în calitate de grefier în cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Sighetu Marmației, în data de 11.11.2023, a sustras un număr de 323 dosare penale si alte înscrisuri oficiale, înregistrate sau aparținând Parchetului de pe lângă Judecătoria Sighetu Marmației și le-a depozitat într-un spațiu aflat în apropierea imobilului în care locuia.

La data de 02.11.2023, în timp ce a fost abordat de către o persoană, martor în cauză, și-a asumat, fără drept, calitatea de procuror în cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Sighetu Marmației și i-a dat de înțeles martorului că va întocmi o soluție de netrimitere in judecată în dosarul penal în care acesta era cercetat pentru săvârșirea unei infracțiuni la regimul rutier, comisă în stare de recidivă postexecutorie, întocmind ulterior, în fals, o ordonanță de clasare, prin contrafacerea semnăturii procurorului, pentru a împiedica tragerea la răspundere penală a acestuia. Totodată, inculpatul i-a înmânat ulterior celui din urmă un exemplar al ordonanței de clasare.

La data de 23.12.2023, polițiști anticorupție din cadrul Serviciului Judeţean Anticorupţie Maramureş, cu sprijinul unor echipe de luptători din cadrul Inspectoratului Județean de Jandarmi Maramureș, în baza ordonanţelor de delegare emise de procurorul competent din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Maramureș, au efectuat un număr de 3 percheziţii domiciliare în județul Maramureș.

În aceeași cauză, la data de 28.12.2023, polițiști anticorupție din cadrul Serviciului Judeţean Anticorupţie Bistrița-Năsăud, în baza ordonanţei de delegare emisă de procurorul competent din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Maramureș, au efectuat o percheziţie domiciliară, în județul Bistrița-Năsăud”, detaliază DGA.

Rămâi conectat

6,124FaniÎmi place
București
cer fragmentat
32.8 ° C
33.9 °
32.8 °
37 %
2.2kmh
51 %
vin
33 °
S
28 °
D
33 °
lun
37 °
mar
36 °

Ultimul articol

Cristian Popescu Piedone, mesaj dur despre criza politică: „România a pierdut direcția, iar oamenii...

O radiografie critică a României după trei decenii de tranziție Într-un mesaj adresat publicului, Piedone conturează o imagine critică a evoluției României în ultimii 36...

Social democrații nu vor premierul propus de PNL-USR-UDMR

Social democrații par că vor doar guvernul lor și anunță că nu sunt de acord cu ultima decizie a PNL-USR-UDMR de a susține același...

Siegfried Mureșan, propus pentru funcția de premier

Siegfried Mureșan, o soluție „viabilă” de premier - anunță în tandem PNL, USR și UDMR. Ce a mai rămas din coaliția de guvernare pro-europeană a...