26.8 C
București
luni, 22 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 670

Militarii ruși urmează să se retragă din Kazahstan

Realitatea.Net

Vladimir Putin a anunțat că armata rusă se va retrage din Kazahstan după ce își încheie misiunea, relatează AFP. Președintele rus a declarat că Rusia nu tolerează „revoluțiile colorate”, iar ceea ce s-a întâmplat în țara asiatică reprezintă o agresiune a terorismului internațional.

Mai mult, liderul de la Moscova e de părere că cei care s-au ridicat împotriva puterii de la Kazahstan au avut experiență în luptă și au fost formați în centre din străinătate.  

„Noi înţelegem că nu este vorba nici despre ultima tentativă de amestec în afacerile ţării noastre. Nu vom lăsa situaţia să fie perturbată la noi şi nu vom lăsa să se dezvolte scenariile aşa-ziselor revoluţii colorate”, a declarat Putin.

Au început negocierile dintre SUA și Rusia la Geneva

Reamintim că la o săptămână de la revoltele din Kazahstan, peste 8.000 de persoane au fost arestate și zeci de oameni au fost uciși în conflictul cu forțele armate.

De asemenea, astăzi, 10 ianuarie, au loc negocierile oficiale între delegațiile din SUA și Rusia cu privire la situația tensionată de la frontiera cu Ucraina. Statele Unite au anunțat că nu sunt dispuse să discute despre limitarea desfășurării forțelor americane în țările NATO din regiune.

Discuțiile sunt conduse de secretarul de stat adjunct Wendy Sherman și ministrul de externe adjunct Serghei Riabkov. Cei doi oficiali s-au întâlnit pentru prima dată pe 28 iulie 2021 la reprezentanța permanentă a Statelor Unite, iar apoi la cea rusă, pe 30 septembrie.

Reamintim că Moscova continuă să trimită la granița cu Ucraina forțe și echipamente, amenințând că va interveni militar dacă NATO nu își va retrage forțele armate din estul Europei. De asemenea, miercuri, 12 ianuarie, va avea loc o reuniune specială a Consiliului NATO-Rusia la Bruxelles, iar joi, 13 ianuarie, o sesiune a Organizației pentru Securitate și Cooperare în Europa, la Viena.

Jens Stoltenberg, secretarul general al NATO, a declarat în urmă cu câteva zile că există un risc real de conflict în Ucraina din cauza militarilor ruși mobilizați la granița cu această țară.

Președintele american Joe Biden l-a avertizat pe liderul de la Kremlin că în cazul în care va decide să atace Ucraina, Rusia riscă sancțiuni „cum nu a mai văzut până acum.”

Secretarul general al NATO avertizează: „Riscul unui conflict Ucraina-Rusia este real”

Cristian Ghinea, fostul ministru al Fondurilor Europene, susține că România va bifa absorbţia a 3,9 miliarde de euro din PNRR

Sursă foto: CristianGhinea.ro

Cristian Ghinea, fostul ministru al Fondurilor Europene, a declarat  la conferinţa de lansare a platformei Monitor PNRR că Executivul a îndeplinit 13 reforme din cele 21 pe care trebuia să le atingă până în 31 decembrie 2021.

Totodată, Ghinea a spus că au mai rămas 4 jaloane întârziate, dar nu din vina Guvernului României.

„Guvernul are dreptate. Aceste patru jaloane sunt întârziate, dar nu din vina guvernului României. Aş atrage atenţia pe acele jaloane unde în mod evident sunt probleme: anume la sistemul de management şi control, cele două jaloane la Ministerul Transporturilor legate de operaţionalizarea CNIR şi strategia versus planul de investiţii în feroviar, acolo trebuie refăcute actele legislative, hotărârile de guvern, pentru că altfel nu văd cum ar putea vedea Comisia aceste jaloane îndeplinite”,  a spus Cristian Ghinea, relatează news.ro.

 Ghinea: „Sunt foarte mândru că avem alocări mari pentru alocație”

Totodată, fostul ministrul al Fondurilor Europene a mai precizat că a a susținut cât timp a fost în Guvern, ca educația și sănătatea să aibă alocări mai mari. Reamintim că țara noastră a primit o primă tranșă de bani din PNRR în valoare de 1,8 miliarde de euro, urmând ca Guvernul să activeze și banii din împrumuturi.

„Guvernul trebuie să facă cerere de plată şi pentru prefinanţarea din împrumuturi, deci în total vom avea în curând 3,9 miliarde de euro în ţară. Sunt foarte mândru că avem alocări mari pentru educaţie (3,6 miliarde). Am ţinut foarte mult, politic vorbind, ca educaţia şi sănătatea (2,4 miliarde) să aibă alocări foarte mari. De altfel, sănătatea mai are încă 400 de milioane de euro şi pentru digitalizare”, a mai precizat Cristian Ghinea.

Prim-ministrul României, Nicolae Ciucă, a precizat că țara noastră a îndeplinit aproapte toate obiectivele în 2021, mai puțin trei care sunt în dezbatere la Fondul European de Investiţii şi la Banca Europeană de Dezvoltare.

Reamintim că fostul ministru al Fondurilor Europene a demisionat din funcția de vicepreședinte al USR și mebru în Biroul Național al partidului pentru a se ocupa de două proiecte de asistență și monitorizare pentru PNRR.

Dan Vîlceanu, actualul ministru al Fondurilor Europene, a declarat că este de acord cu monitorizarea PNRR, atâta timp cât nu o să genereze un conflict de interese.

Ghinea: „Pentru Sănătate a fost pusă o sumă enormă, de 3 miliarde de euro”

Octavian Jurma: „Virusul și-a ținut promisiunea și a sosit în forță”

Sursa foto: Romania Tv

Într-o postare pe pagina sa de Facebook, cercetătorul Octavian Jurma a precizat că românii au decis să întâmpine valul cinci al pandemiei neprotejați. Mai mult, el a declarat că pandemia este „în continuare mult mai predictibilă decât clasa politică și autoritățile.”

„De data asta însă, virusul se mișcă atât de repede încât nu mai putem evalua la fel de corect consecințele impactului său, mai ales că populația nu mai este nici pe departe la fel de omogenă în privința imunității ca la debutul pandemiei”, a scris epidemiologul român.

Jurma: „Urmează să aflăm și care va fi prețul pentru indiferență”

Mai mult, Octavian Jurma susține că statul român nu s-a pregătit pentru valul cinci al coronavirusului, iar indiferența „față de viața semenilor” reprezintă un lucru „normal” pentru guvernanți.

„În curând însă urmează să aflăm și care va fi prețul pentru aceasta indiferență față de sănătatea și viața semenilor noștri mai vulnerabil decât noi, între care se numără nu doar cei bătrâni și vulnerabili, care „oricum mureau”, dar și cei mici, pe care îi obligăm cu cinism să pornească cu un handicap în viață”, a mai susținut Octavian Jurma.

El e de părere că în această săptămână, România va depăși 10.000 de cazuri pe zi, precizând că este greu de procesat „mental” această creștere șocantă a numărului de infectări. Mai mult, cu valul Omicron, numărul spitalizărilor în rândul minorilor este în creștere.

„De săptămâna viitoare vom vedea și impactul deschiderii școlilor în format fizic. Tot săptămâna viitoare vom depăși cu certitudine 25.000 de cazuri pe zi și e posibil să atingem și limita capacității de testare în jurul a 30-40.000 de cazuri pe zi”, a concluzionat Octavian Jurma.

În urmă cu o zi, ministrul Sănătății Alexandru Rafila a menționat faptul că țara noastră este pe un trend rapid de creștere a infecțiilor cu coronavirus din cauza variantei Omicron. Totodată, oficialul a declarat că se lucrează la o procedură eficientă de testare a populației.

Mai mult, ministrul Alexandru Rafila a precizat că nu va susține vaccinarea obligatorie în România, îndemnând totuși pupulația să se imunizeze împotriva COVID-19.

Alexandru Rafila: „Vaccinarea nu va fi obligatorie”

Cristian Dide a pierdut procesul cu Lumea Justiției și Antena 3

Sursa foto: Stirea de Iasi

Judecătoria Sectorului 1 a respins cererea de chemare în judecată formulată de Cristian Dide împotriva instituțiilor de presă Lumea Justiției și Antena 3, care în urmă cu trei ani au publicat un film video prin care un fost membru #rezist a vorbit despre ce se întâmplă cu adevărat în grupările de activiști de stradă.

Verdictul a fost dat de judecătoarea Cristina Nedea, la data de 3 ianuarie 2022, în dosarul nr. 1099/299/2021.

„Respinge cererea de chemare în judecată ca neîntemeiată. Obligă reclamantul (Dide Cristian Mihai) la plata către pârâta Jurindex Media SRL la plata sumei de 1500 lei, reprezentând onorariu avocaţial în cuantum redus. Ia act că pârâta Antena 3 SA va solicita cheltuieli de judecată pe cale separată. Cu drept de apel în termen de 30 de zile de la comunicare. Cererea de apel se va depune la Judecătoria Sectorului 1 Bucureşti. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin grefa instanţei, azi, 03.01.2022”.

Cristian Dide , sub control judiciar  

Protestatarul a acuzat cele două instituții de presă de „fake news”, afirmând că i-a fost încălcat dreptul la buna reputație, relatează Cotidianul.ro

Conform sursei citate, Lumea Justiției a depus la dosar mai multe documente, emise de Jandarmeria Română, prin care se dovedește faptul că Asociația Evoluție în Instituție, unde președinte este Cristian Dide, a organizat manifestații neautorizate.

Reamintim că magistrații Curții de Apel din Iași au decis ca Cristian Dide să fie eliberat din arest și pus sub control judiciar. El este acuzat că ar fi cumpărat canabis din ţară şi din străinătate, pe care l-ar fi trimis apoi la DIICOT.

Avocatul său a susținut în acea perioadă că este o formă de protest, nicidecum trafic de droguri.

Potrivit anchetatorilor, activistul #rezist a cumpărat din afara țării, dar și de pe teritoriul României, cantități de cannabis, pe care le-a deținut și distribuit cu ajutorul unor societăți de curierat.

O parte dintre aceste stupefiante au fost trimise, sub formă de colete către DIICOT – Structura Centrală și Serviciul Teritorial Iași.

Codrin Ștefănescu, „negru de supărare”, după ce a auzit că „reziștii” îl compară pe Cîțu cu Dragnea

Ministrul Cîmpeanu nu își dorește revenirea la școala online

Sorin Cîmpeanu (captură video)

Ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, a declarat că nu își dorește revenirea la școala online, precizând că au fost pierderi imense din perspectiva educației.

Cu toate acestea, oficialul a declarat că dacă va exista o informare de la Ministerul Sănătății cu privire la un potențial pericol, se va propune de urgență modificarea cadrului legal pentru a se trece, pentru o perioadă scurtă de timp, în online.

„Nu doresc trecerea în online, pentru că au fost pierderi imense din perspectiva educației. Au fost pierderi din toate perspectivele – abandon școlar, tulburări socio-emoționale și multe alte efecte grave. Nu voi propune, dacă Ministerul Sănătății nu ne va informa cu privire la un potențial pericol”, a declarat ministrul Educației, relatează Digi24.

Cîmpeanu: „Nu doresc să mai modificăm structura anului școlar”

Totodată, ministrul Educației a mai menționat că procedura de achiziție a testelor de salivă este blocată.

„Am fost informați însă de IGSU că din cauza unei contestații, procedura de achiziție a fost blocată. Noi cerem în continuare să fie teste în școli”, a spus oficialul.

De asemenea, ministrul a precizat că luni, 10 ianuarie, 1 milion de măști au fost distribuite în școlile din România.

Întrebat dacă structura anului școlar va fi modificată din cauza valului cinci al pandemiei, Cîmpeanu a declarat că o astfel de decizie ar crea multe probleme pentru sistemul de învățământ.

„Am făcut deja o modificare, am avut o vacanță forțată de evoluția epidemiologică. Ne-a creat foarte multe probleme, a trebuit să micșorăm cu o săptămână vacanța de iarnă, este problema vacanței intersemestriale care nu mai există. Deja avem suficient de multe probleme ca să mai modificăm încă o dată structura anului școlar”, a adăugat Cîmpeanu.

Mai mult, Cîmpeanu a anunțat că de când a început școala, după vacanța de iarnă, pentru elevii din ciclul gimnazial și liceal, s-au înregistrat doar 73 de cazuri de infecție cu COVID-19 confirmate prin teste PCR.

Totodată, oficialul a mai spus că rata de vaccinare în ceea ce privește personalul din învățământ a ajuns la 70%, iar în rândul elevilor de aproape 40%.

De asemenea, Sorin Cîmpeanu a mai precizat că există peste 2.000 de școli care au personal 100% vaccinat împotriva coronavirusului.

Cîmpeanu, despre lipsa testelor de salivă în şcoli: „Este trist”

Vasile Dîncu: „Militarii nu au pensii nesimțite și nici nu au pensii foarte mari”

Vasile Dîncu - foto: preluare Profit.ro

Vasile Dîncu, ministrul Apărării Naționale, ține să sară în apărarea categoriilor profesionale pe care le are în „subordine”, în ceea ce privește sistemul de pensii.

Potrivit social democratului, în ministerul său nu există „pensii nesimțite”, ba chiar sunt cazuri în care s-au produs nedreptăți, pe care va încerca să le corecteze.

Declarațiile au fost făcute aseară, la Digi 24, unde ministrul nu a vorbit totuși în cifre sau statistici, ci a povestit mai mult despre percepția pe care și-a format-o acum și care, conform acestuia, este cea corectă. Cu toate acestea, ministrul Apărării a arătat că există o categorie care s-ar încadra la „pensii nesimțite”, anume magistrații militari.

Și eu am crezut la început, ca și jurnaliștii, neocupându-mă de sistemul de apărare înainte, că militarii au pensii mai mari. Nu e adevărat! (…)

Militarii nu au pensii nesimțite și nici nu au pensii foarte mari. Nu am acum o statistică la mine, am văzut niște statistici, m-a preocupat. Se respectă, evident, o ierarhie a funcțiilor din armată, dar nu sunt pensii foarte mari.

Singurele pensii care sunt din zona militară și care ies din serie, care sunt pensii mari – sigur, date conform legii – sunt cele din zona justiției militare: judecători, procurori militari. Dar aici, ca și la cei civili, există o altă grilă”, a explicat ministrul Dîncu.

Ministrul a arătat, pentru sursa citată, că a descoperit „și pensii de 1.500 de lei, pensii chiar de 1.000 de lei, pentru oameni care au avut vechime mai puțină în armată sau care au ieșit la un moment dat, pentru că au fost scoși oarecum obligatoriu, pentru că s-a reformat armata după intrarea în NATO”.

Nu se știe dacă a descoperit pentru că a căutat sau s-a întâmplat fortuit, cert este că Dîncu a rămas pe ideea sa: „Nu cred că sunt pensii nesimțite sau pensii foarte mari și acestea sunt vârfurile”, a punctat ministrul, cu referire la sumele de 9.000 – 10.000 de lei – ale generalilor care au avut funcții foarte mari.

Însă, din ce a subliniat Vasile Dîncu, inclusiv în ministerul pe care îl conduce sunt discrepanțe și inechități, care trebuie rezolvate. „Sunt multe nedreptăți în sistemul acesta, s-au făcut legi peste legi și încercăm anul acesta să aducem un pic de coerență la sistemul de pensii. Nu este normal ca pe același grad, pe aceeași funcție, un om care a ieșit la pensie acum 10 ani să aibă o pensie de trei ori mai mică decât unul care iese la pensie acum.

Ideea pe care am avut-o noi și pe care o continui eu – și sper să o realizez în scurt timp, în anul acesta adică – este să facem un sistem unitar de salarizare și un sistem de pensii care să fie omogen și unitar pentru toți pensionarii. Olguța Vasilescu a făcut o lege, care nu a fost însă aplicată până acum. Văd că se reia această lege și se va aduce până la urmă la actualizare. (…)

Nu cunosc foarte bine, dar și cei care au făcut legea, care au lucrat la această lege au lucrat rațional, în funcție de posibilitățile PIB-ului și de prognoza PIB-ului. Eu cred că procentul acela de 40 la sută putea fi atins și poate fi atins în doi – trei ani, nu cred că se poate atinge direct în acest moment”, a mai declarat Vasile Dîncu, pentru sursa citată.

Codrin Ștefănescu îl consideră „vinovat” pe Liviu Dragnea”: „A ținut morțiș ca România să fie a românilor!”

Sursa: Facebook

Când nu povestește despre ce ar putea face Alianța Pentru Patrie într-un viitor incert sau nu pune la zid măsurile de combatere a pandemiei, Codrin Ștefănescu își mai aduce aminte, periodic, despre condamnarea ex-liderului PSD, Liviu Dragnea.

Au trecut ceva luni bune de când Dragnea este liber, însă Codrin Ștefănescu pare că nu uită și nu iartă anii pe care fostul său șef pe linie de partid, actualmente partener fără acte în APP, i-a petrecut în spatele gratiilor, dată fiind frecvența cu care scrie despre ceea ce numește „condamnare politică” a acestuia.

Chiar și cu toate explicațiile pe care le tot oferă din momentul în care Dragnea a fost încarcerat, fostul secretar general al PSD pare că trăiește cu impresia că oamenii nu au înțeles nici la ani distanță care este opinia sa legată de greșelile care l-au trimis la închisoare. Evident, „greșeala” supremă la care face referire Codrin Ștefănescu are legătură cu dragostea pe care o simte Liviu Dragnea față de țară și popor, pentru care, subliniază acesta, a fost pedepsit aspru.

Deși nu există un context recent, Codrin Ștefănescu ține să mai scrie o dată, inclusiv la început de an, ceea ce crede cu tărie că l-a dus pe Dragnea la închisoare: forțele străine, prin „mâna” celor pe care îi numește „reziști”.

Deși este greu de spus cine sunt acei „reziști”, care totuși au mai fost ajutați inclusiv din interiorul PSD. Cert este doar că Liviu Dragnea a pătimit, iar Codrin Ștefănescu refuză să treacă cu vederea anii de închisoare. Într-un fel, la rândul său, rezistă.

L-au trimis la închisoare pentru o faptă inexistentă! Pentru liniștea regimului Iohannis, a multinaționalelor și a unor ambasade, pentru ca reziștii să ajungă la putere și să facă pulbere țara! Pentru liniștea lui Ciolacu, a trădătorilor neamului românesc, a celor ce servesc intereselor străine!

L-au anchetat și pentru avere, l-au demonizat și au împroșcat cele mai mizerabile minciuni! Dar, stupoare pentru rezisti și securiști! ANI a clasat dosarul, nu există nimic din murdăria aruncată de dușmani în spațiul public! Nici lacuri, nici Belina, nici firme în străinătate, nici bani ascunși pe Marte, nimic, nimic! Doar manipulare, gunoi și minciuni!

Liviu Dragnea a fost pedepsit pentru o singură vină: că a ținut morțiș ca România să fie a românilor! Și că nu a dorit să fim slugi la străini! Ca să înțelegeți odată!”, atrage atenția Codrin Ștefănescu.

Alexandru Rafila: „Vaccinarea nu va fi obligatorie”

Alexandru Rafila (captură video)

Ministrul Sănătății, Alexandru Rafila, a declarat la Antena 3 că din punctul său de vedere, vaccinarea împotriva coronavirusului nu va fi obligatorie în țara noastră. Cu toate acestea, medicul recomandă imunizarea împotriva COVID-19.

„Din punctul meu de vedere, vaccinarea nu va fi obligatorie în România. Nu cred ca va fi un punct de vedere superior care să facă obligatorie vaccinarea în România, mai ales că oprirea transmiterii virusului este dificilă, dar această opţiune legată de vaccinare a fost discutată pentru a preveni sufocarea sistemului de sănătate şi multe decese. Vaccinarea o recomand cu tărie, însă, apropo de obligativitate, obligativitatea nu cred că este potrivită”, a declarat ministrul.

Rafila: „Prioritatea noastră e ca oamenii să fie testaţi din timp”

De asemenea, Alexandru Rafila a mai precizat că România este pe un trend rapid de creștere a infecțiilor cu coronavirus, iar Omicron se va transmite comunitar în următoarele 14 zile. Mai mult, demnitarul a menționat că se lucrează la o procedură eficientă de testare.

Medicul a vorbit și despre simptomele Omicron, precizând că sunt asemănătoare unei răceli.

„Durerea de gât, puţin intensă, ca un soi de mâncărime, transpiraţii abundente în timpul nopţii, astenie, dureri musculare, febră, mialgii, sindrom digestiv. Sunt semne care ar trebui să ne pună pe gânduri”, a menţionat oficialul.

Mai mult, Rafila a mai spus că certificatul verde/Covid era o soluție pentru o perioadă de timp, cât era valul pandemic, iar ulterior se putea renunța la el după scăderea cazurilor de infectare.

„N-a ajuns la dezbaterea Parlamentului pentru că exista deja un alt proiect pe aceeași temă, diferența fiind însă majoră, deoarece se referea la toate categoriile de personal. Între timp a venit valul 5. Dacă proiectul ar fi aprobat săptămâna viitoare și se dă un termen de introducere de 2-4 săptămâni, ne apropiem probabil de zona de descreștere (n.r. a actualului val)”, a concluzionat Alexandru Rafila.

Ministrul Sănătății a mai declarat că țara noastră a intrat în valul cinci al pandemiei de coronavirus, fiind pe locul 2 sau 3 în Europa în ceea ce privește ritmul de creștere a numărului de cazuri.

Alexandru Rafila: „Nu există niciun fel de impunere a utilizării unor măşti scumpe”

Cristian Diaconescu, președintele PMP, susține că zona euro este un vis „aproape imposibil” pentru România

Cristian Diaconescu

Într-o postare pe pagina de Facebook a PMP, Cristian Diaconescu, liderul partidului, atrage atenția Guvernului României că s-a îndepărtat de criteriile de aderare la zona euro.

Mai mult, politicianul a afirmat că țara vecină, Bulgaria, a fost admisă în anticamera euro și urmează să adere la moneda unică în doi ani.

„Îndeplinirea criteriilor de aderare la euro însemnă că ţara respectivă este consolidată economic şi financiar fără a fi nevoită să opereze ajustări semnificative ale cheltuielilor, veniturilor sau deficitului bugetar cu efecte destabilizatoare din punct de vedere economic sau social”, a scris Cristian Diaconescu.

Aderarea României la euro, un vis imposibil

Mai mult, președintele PMP e de părere că ultimele guverne au luat măsuri care au avut ca efect îndepărtarea României de la moneda unică europeană. Totodată, Diaconescu a amintit că în 2019, România a intrat în deficit excesiv, iar situația actuală în care se află țara face ca zona euro să devină „un vis aproape imposibil”.

„Dacă adăugăm la acest tablou criteriile referitoare la stabilitatea preţurilor, soliditatea finanţelor publice, stabilitatea cursului de schimb şi convergenţa ratelor dobânzilor pe termen lung devine şi mai clar că zona euro e pentru România un vis aproape imposibil de îndeplinit sub egida unor guvernanţi incapabili de politici economice viabile”, a afirmat Cristian Diaconescu, potrivit unei postări pe pagina de Facebook a PMP.

Totodată, Diaconescu a mai precizat că România este „ruda săracă” ce nu e capabilă să își stabilească niște ținte clare pe care să le urmeze și să le ducă la îndeplinire.

„În prezent ţara noastră nu are nici măcar un calendar clar de aderare la zona euro, chiar dacă de-a lungul timpului mai marii ţării au avansat mai multe date pentru trecerea la moneda euro. Rezultatul? Suntem din nou primii de la coadă, ruda săracă ce nu e capabilă sa îşi stabilească ţinte clare şi să le şi ducă la îndeplinire”, a conchis liderul PMP.

Reamintim că la începutul lunii octombrie a anului trecut, Cristian Diaconescu și-a exprimat îngrijorarea cu privire la faptul că guvernul interimar din acea perioadă putea pune în pericol viitorul PNRR.

Cristian Diaconescu (PMP) vrea monitorizarea implementării fondurilor ce vin prin PNRR

Directorul Institutului „Matei Balș”, Adrian Marinescu, despre Deltacron: „Nu o să aibă un impact important”

Adrian Marinescu, directorul medical al Institutului „Matei Balș”, a făcut primele declarații cu privire la noua variantă de coronavirus descoperită în Cipru. Conform medicului infecționist, „Deltacron” nu ar trebui să provoace îngrijorări, însă e nevoie ca tulpina să rămână sub observația specialiștilor.

Mai mult, Marinescu a explicat pentru Libertatea că poate să apară o variantă virală nouă într-o anumită regiune, dar care să nu aibă un impact puternic asupra populației.

Varianta „Deltacron” a fost descoperită în Cipru

 „Nu e ceva diferit pentru că întotdeauna o variantă virală nouă poate să vină cu niște modificări care să țină de o anumită populație, dintr-o anumită regiune. Din fericire, nu s-a întâmplat ca o variantă care a fost diferită, prin mutații care țineau de o anumită regiune – cum e acum cea legată de Cipru –, să aibă un impact important”, a precizat Adrian Marinescu.  

De asemenea, medicul infecționist a precizat că oamenii de știință vor urmări modul în care noua variantă se transmite în rândul populației.

„Până la urmă, nu contează dacă există cazuri izolate, ci e important dacă acea variantă se transmite foarte ușor și ajunge predominantă la nivelul unei regiuni extinse sau ajunge pe tot mapamondul, cum s-a întâmplat cu fiecare dintre variantele noi. Deocamdată e doar o ipoteză de lucru și o perioadă în care Cipru urmărește ce se întâmplă cu acele cazuri”, a conchis medicul Marinescu.

Directorul companiei Moderna, Paul Burton, a spus la sfârșitul anului trecut că existența simultană a tulpinei Delta și Omicron va crește riscul apariției unei noi variante prin combinarea celor două, un lucru comun în cazul coronavirusurilor.

Reamintim că un profesor de la Universitatea din Cipru a descoperit noua tulpină a coronavirusului care combina atât varianta Delta, cât și Omicron. Cercetătorul a numit tulpina „Deltacron”, din cauza semnăturilor genetice asemănătoare cu Omicron în cadrul genomului Delta. Până în momentul de față nu există suficiente date privind impactul pe care îl poate avea noua tulpină a coronavirusului descoperită în Cipru.

Noua descoperire vine în timp ce Omicron a devenit dominantă în majoritatea statelor din lume, provocând o creștere masivă a cazurilor de COVID-19.

A fost descoperită o nouă variantă a coronavirusului

SUA și UE avertizează Rusia înaintea negocierilor de la Geneva

Sursa foto: Austin County News Online

Cu doar o zi înaintea discuțiilor dintre Statele Unite și Rusia de la Geneva, reprezentantul UE pentru afaceri externe, Josep Borrell, împreună cu secretarul de stat al SUA, Antony Blinken, au transmis un mesaj clar președintelui Putin: orice încercare de a invada Ucraina „va avea consecințe uriașe și costuri severe.”

Moscova a dat de înțeles că nu va face niciun fel de concesii, iar discuțiile diplomatice cu SUA ar putea fi oprite în orice moment. Kremlinul susține că americanii continuă să insiste asupra concesiilor unilaterale din partea Moscovei.

Vladimir Putin a cerut retragerea NATO din estul Europei

Luni vor începe primele negocieri între diplomații ruși și americani privind detensionarea situației de la granița cu Ucraina, după săptămâni la rând în care Rusia a comasat mii de soldați în apropierea țării.

Fostul șef NATO, Anders Fogh Rasmussen, a declarat că NOTO nu trebuie „să-i facă jocul” președintelui rus.

„Alianța nu trebuie să negocieze cu pistolul la tâmplă și să-i facă jocul lui Vladimir Putin. E vremea să demaște cacealmaua Kremlinului”, a precizat fostul șef al Alianței, relatează hotnews.

Occidentul îl acuză pe Vladimir Putin că pregătește o nouă invazie militară în Ucraina, în vreme ce președintele rus susține că sunt exerciții militare. Mai mult, Rusia a precizat că nu este de acord cu aderarea Ucrainei la NATO și a extinderii alianței spre est. De asemenea, Putin a cerut stoparea exercițiilor militare din flancul estic. Alianța Nord-Atlantică a calificat drept „inacceptabile” pretențiile Kremlinului.

Cu toate acestea, surse din administrația americană susțin că Statele Unite sunt pregătite să discute cu Rusia despre o posibilă limitare a exercițiilor militare în ambele tabere, relatează Reuters.

Reamintim că negocierile dintre Consiliul NATO și Rusia vor avea loc pe 12 ianuarie. Secretarul general al Alianței Nord-Atlantice a declarat că se așteaptă ca negocierile să fie un eșec, iar Rusia să invadeze Ucraina.

Mai mult, Jens Stoltenberg, secretarul general al NATO, a precizat vineri, la finalul unei reuniuni cu miniștrii de externe ai țărilor membre ale Alianței că există un risc real de conflict în Ucraina din cauza soldaților ruși mobilizați la granița cu această țară.

NATO susține suveranitatea și integritatea teritorială a Ucrainei. Declarațiile lui Mircea Geoană „pun pe jar” oficialii Rusiei

Uniunea Europeană, investiții de 500 de miliarde de euro în centrale nucleare de ultimă generație

Sursa foto: ziare.com

Comisarul european pentru piața internă, Thierry Breton, a anunțat că Uniunea Europeană trebuie să investească 500 de miliarde de euro în centrale nucleare moderne până în 2050.

 Demnitarul european a precizat că este nevoie ca energia nucleară să primească eticheta verde în cadrul tranziției energetice.

„Numai centralele nucleare existente vor avea nevoie de investiţii de 50 de miliarde de euro până în 2030. Iar cele de noua generaţie vor avea nevoie de investiţii de 500 de miliarde de euro până în 2050”, a spus Breton, relatează Agerpres.

Franța susține etichetarea centralelor nucleare drept investiții „verzi”

De asemenea, Comisia Europeană are un proiect prin care unele centrale nucleare și o parte dintre centralele electrice ce utilizează gazele naturale drept combustibil ar putea fi incluse pe lista investițiilor „verzi.”

Executivul comunitar a anunțat că până în 12 ianuarie va strânge reacții cu privire la propunerile sale, iar după va prezenta în mod oficial textul final al propunerii. Textul propus va fi discutat de guvernele statelor membre ale Uniunii Europene și cu Parlamentul European.

Comisarul european pentru piața internă e de părere că tranziția ecologică va antrena o revoluție industrială de o amploare inedită.

„Precum şi o cursă pentru capital între diferite surse energetice, de exemplu numai energiile regenerabile vor mobiliza investiţii de 65 de miliarde de euro pe an. La aceasta va trebui să adăugăm investiţii de 45 de miliarde de euro pe an pentru a ne dota cu infrastructuri de reţea suplimentare”, a mai precizat Thierry Breton.

Mai mult, demnitarul european estimează că până în 2050, energia nucleară va reprezenta cel puțin 15 % din mixul energetic total. Franța, unde 70% din electricitate este produsă de centrale nucleare, este un susținător al proiectului CE. Germania în schimb nu este de acord cu tranziția energiei nucleare la energia verde.

Anul trecut, la mijlocul lunii octombrie, România și alte nouă state membre UE au cerut includerea energiei nucleare pe lista investițiilor „verzi.” Toate țările semnatare au precizat că energia nucleară este o sursă de energie accesibilă şi independentă.

„Pentru a câştiga bătălia climatică, avem nevoie de energie nucleară. Pentru noi toţi, energia nucleară este un activ crucial şi fiabil pentru un viitor cu emisii reduse de carbon”, se arată în declarația semnată de reprezentanții celor 10 state.

Comisia Europeană: Etichetarea centralelor nucleare și pe gaze naturale, drept „verzi”

Rămâi conectat

6,124FaniÎmi place
București
câțiva nori
26.8 ° C
27.3 °
26.1 °
51 %
3.1kmh
15 %
lun
30 °
mar
29 °
mie
28 °
J
31 °
vin
29 °

Ultimul articol

Fritz, declarat definitiv în conflict de interese, rămâne președinte al USR

Dominic Fritz, cu probleme definitive nu doar în ochii Agenției Naționale de Integritate, dar și fără dreptul de a mai fi primar, rămâne în...

Tabăra premierului PNL desemnat, în procese cu partidul

După o primă victorie repurtată înn instanță de tabăra premierului desemnat Adrian Veștea împotriva unor decizii luate de PNL, reclamanții continuă să conteste autoritatea...

Sorin Grindeanu: „Nu avem nimic împotriva persoanei Adrian Veștea”

Poate nimeni nu s-ar fi așteptat, dar liderul PSD, Sorin Grindeanu, îl apreciază pe premierul desemnat Adrian Veștea. Cu toate acestea, Grindeanu afirmă că susținerea...