29.5 C
București
luni, 22 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 665

Boc suplimentează bursele școlare cu 1,5 milioane de euro

Emil Boc (captură video)

Municipalitatea clujeană, condusă de Emil Boc, va suplimenta cuantumul burselor școlare cu 1,5 milioane de euro, a anunțat edilul în cadrul unei conferințe de presă susținută, marți, la Primăria Cluj-Napoca. De altfel, edilul a luat această decizie subliniind importanța pe care o reprezintă atât educația, cât și copiii din Cluj.

„Cuantumul minim al burselor școlare a fost majorat la finele anului trecut (…). Având în vedere importanța pe care educația și, în speță, copii o reprezintă pentru acest oraș, am luat decizia ca peste acest cuantum minim prevăzut de lege, primăria să suplimenteze cuantumul acestor burse după cum urmează: la performanță, pentru olimpici, vor fi de 500 de lei pe lună. Vom avea două categorii de burse de merit: elevii cu media 10,00 vor avea o bursă de 275 de lei, iar cei cu medii cuprinse între 9,50 și 9,99 vor primi 225 de lei, în fiecare lună. Bursa de studiu prevăzută de lege a fost majorată de la 150 de lei la 200 de lei. Bursele de ajutor social, prin care dorim să scoatem cât mai mulți copii din zona de sărăcie și să aibă acces la educație, vor fi majorate de la 200 la 250 de lei”, a anunțat primarul Emil Boc în cadrul unei conferințe de presă din 12 ianuarie.

Ca impact bugetar, aceste suplimentări vor costa municipalitatea 1,5 milioane de euro, edilul subliniind faptul că sumele minimale vor fi asigurate de către Ministerul Educației. „Noi bugetar ne bazăm pe 26 de milioane de lei, care să acopere sumele minimale, noi mai punem încă 7,5 milioane de lei și atunci avem un pachet educațional pentru bursele copiilor, care spunem noi că răspunde la susținerea climatului de învățare din perspectiva elevilor”, a mai spus Emil Boc. Totodată, acesta a precizat că proiectul se va găsi pe masa consilierilor în ședința în care se va aproba și bugetul, cel mai probabil la începutul lunii februarie.

Potrivit HG pentru aprobarea cuantumului minim al burselor școlare, în semestrul II al anului școlar 2021-2022, cuantumul minim al burselor de performanţă, de merit, de studiu şi de ajutor social, de care pot beneficia elevii din învăţământul preuniversitar de stat, cu frecvenţă, este de: 500 lei, pentru bursa de performanță, 200 lei, pentru bursa de merit, 150 lei, pentru bursa de studiu și 200 lei, pentru bursa de ajutor social.

Asociații ale elevilor, nemulțumite de „tăierile” lui Cîmpeanu

Ciolacu pune punctul pe „i”. „Prioritatea PSD este să ajutăm românii să-și poată plăti facturile la energie”

Marcel Ciolacu (captură video)

Președintele PSD, Marcel Ciolacu, susține că în acest moment prioritatea partidului său este aceea de a ajuta românii să treacă peste iarna grea, cu facturi uriașe la energie, electrică și gaze. Mai mult, punctează acesta, măsurile trebuie luate acum, nu în 2024, subliniind ironic, că „atunci este an electoral” și fiecare are lista sa de promisiuni electorale.

„Prioritatea PSD este să ajutăm românii să-și poată plăti facturile la energie, nu să ne temem dacă o asemenea măsură supără sau nu agențiile de rating. Eforturile noastre sunt de a avea suficienți medici pentru a face față noului val pandemic, nu să inventăm certificate prin care doctorii sunt amenințați – tocmai acum! – cu suspendarea din funcție”, a scris Marcel Ciolacu pe contul său de Facebook.

Totodată, acesta a subliniat faptul că eforturile pe care specialiștii social democrați le fac sunt îndreptate „pentru a avea spitale dotate și capabile să-și plătească facturile la utilități, nu spitale cu porți închise din cauza facturilor înzecite peste noapte”, precizând de asemenea, că prioritatea PSD este „acum”. De altfel, Ciolacu afirmă că trebuie „să luăm măsuri care să apere veniturile populației acum, în plină iarnă, nu la 1 aprilie sau eventual în 2024…  pentru că atunci este an electoral”.

Mai mult, Ciolacu pare că a găsit și vinovatul pentru tot acest haos al facturilor uriașe la energia electrică și la gazele naturale, în opinia sa, acesta este generată de „liberalizarea haotică a pieței energiei, făcută de partidele de dreapta”. Un motiv în plus pentru care a susține că „populația merită mai multe soluții decât cele deja anunțate. E nevoie de decizii mai curajoase, țintite către cei vulnerabili, către pensionari și familii monoparentale, dar și către firmele românești. Românii sunt sătui de scuze și motive care să mascheze luarea unor decizii. Și un lucru este cert: trebuie luate urgent măsuri pentru a-i ajuta pe români”, a concluzionat liderul social democrat.

În acest moment, Legea 259/2021 prevede plafonarea și compensarea facturilor la energie electrică și gaze naturale, dar în anumite condiții de consum, 330 kWh la electrictate, respectiv 200 metri cubi la gaze, cu un plafon de 1 leu/kWh (energie electrică) și 0,37 lei/kWh (la gaze). Legea se aplică pentru perioada de iarnă, până în 31 martie 2022. Mai mult, premierul Ciucă a anunțat o serie de măsuri care să vină în sprijinul populației și după această dată, concret este vorba de scăderea TVA-ul la 5%, precum și compensarea certificatului verde și a bonusului pentru co-generare pentru consum, cu aplicare de la 1 aprilie.

Totodată, ministru Virgil Popescu a declarat, miercuri, că există o modificare legislativă, intrată deja pe circuitul de avizare în Guvern, care prevede ca toți cei care au  întocmit facturi eronate să aibă obligația să le storneze și să nu emită penalități. Mai mult decât atât, consumatorii nu pot fi debranșați.

ANRE, controale la furnizorii de energie electrică și gaze naturale

Generatorul de căldură din cartierul Aviației (Sector 1), fără aviz de mediu

Generatoare cartierul aviatiei - Foto wall-street.ro-

Generatorul de căldură, instalat ilegal în cartierul Aviației din Sectorul 1, așa cum susține un fost consilier general USR, nu a primit aviz de mediu din partea Agenției pentru Protecția Mediului (APM) București, relatează București FM. În urmă cu câteva zile, publicația menționată a făcut o solicitare către APM București, iar în urma răspunsurilor primite din partea acesteia reiese că generatorul nu are aviz de mediu.

Astfel, la întrebarea „A solicitat Primăria Sectorului 1 un aviz de mediu pentru generatorul amplasat în cartierul Aviației în cadrul programului Căldură și apă caldă pentru cetățenii Sectorului 1, București”, cei de la APM București au afirmat că „nu s-au solicitat acte de reglementare din punct de vedere al protecției mediului”, subliniind că nici nu a fost obținut un astfel de aviz de către administrația condusă de Clotilde Armand.

Solicitare București FM către APM București

Totodată, la întrebarea privind nivelul de poluare a aerului pe care instalația pe combustibil diesel o generează, APM susține că nefiind autorizată o astfel de activitate, din punct de vedere al protecției mediului, nici nu se cunosc specificațiile tehnice ale respectivei instalații. De asemenea, APM afirmă pe același principiu, al neautorizării activității, că nu au fost solicitate măsurători ale nivelului de poluare pentru generatorul de încălzire.

Potrivit protocolului încheiat între Primăria Sectorului 1 și CM Termoenergetica, conform HCGMB 356/2021, și care este contestat de fostul consilier general Florin Ivan (USR), obiectul acestuia „îl constituie stabilirea unui cadru de cooperare și sprijin reciproc între Sectorul 1 al Municipiului București și Compania Municipală Termoenergetica București SA, în vederea realizării în comun a unor acțiuni, lucrări, servicii sau proiecte de interes public local având ca scop implementarea obiectivului Căldură și apă caldă pentru cetățenii Sectorului 1”, mai mult, acesta este un proiect-pilot, menit să vină în sprijinul cetățenilor ce locuiesc în imobilele aflate la capătul rețelei de termoficare. „Soluția urgentă care urmează să fie aplicată în urma prezentului protocol începând din sezonul de încălzire 2021-2002: conectarea unor echipamente specializate penru încălzit apa la punctele termine în asigurarea parametrilor necesari”, se mai arată în HCGMB 356/2021.

Conform capitolului „Drepturile și obligațiile părților”, „Sectorul 1 al Municipiului București are următoarele drepturi și obligații:

1) Finanțează, în conformitate cu atribuțiile ce îi revin, acțiunile, lucrările, serviciile necesare de instalare, operare și reparare a echipamentelor specializate, pentru a asigura agentul termic, conform diagramei de reglaj, la punctele termice cu probleme în asigurarea parametrilor necesari. Pentru menținerea integrității echipamentelor montate, se va asigura paza prin mijloace specifice;

2) Împreună cu Administrația Domeniului Public Sector 1, va face toate demersurile necesare în vederea realizării obiectivului: amenajare spații verzi, întreținere spații verzi, amenajare alei din proximitate PT, relocare spații parcare și alte lucrări de întreținere;

3) Întreprinde orice alt demers în vederea pregătirii și implementării obiectivului Căldură și apă caldă pentru cetățenii Sectorului 1, în limitele stabilite prin prezentul protocol, precum și a dispozițiilor legale în vigoare, inclusiv obținerea avizelor și autorizațiilor prevăzute de lege”, se spune în protocolul dintre Primăria Sectorului 1 și Compania Municipală Termoenergetica.

Generatorul din cartierul Aviației contestat de către un fost consilier general USR

Polițiști din Argeș, trimiși în judecată pentru luare de mită, după un flagrant

Sursa: Captura video DGA

Doi polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Argeș – Secția nr. 2 Poliție Pitești – Ordine Publică au fost trimiși în judecată, la începutul acestui an, sub acuzația de luare de mită.

Faptele de care sunt acuzați cei doi sunt recente, în decembrie 2021 fiind chiar prinși în flagrant pe când luau bani de la șoferi care greșeau în trafic, pentru a nu le fi suspendate permisele de conducere. În acest moment, agenții de poliție se află în arest la domiciliu, acuzațiile pe numele acestora fiind de luare de mită în formă continuată – 3 acte materiale.

Pe 17 decembrie, în ziua organizării flagrantului, cei doi poliţişti din Argeş au fost reţinuţi pentru 24 de ore, iar instanța a decis ulterior ca aceștia să fie plasaţi în arest la domiciliu pentru 30 de zile. Măsura a fost contestată de procurori, iar magistraţii Curţii de Apel Piteşti au decis ca cei doi poliţişti să fie arestaţi preventiv. După trimiterea în judecată, instanța a dispus însă din nou plasarea acestora în arest la domiciliu:

Înlocuieşte măsura arestării preventive dispuse faţă de inculpații CHILIMENT DRAGOŞ MARIAN și MATEI EUSEBIU ION, cu măsura preventivă a arestului la domiciliu, pe o perioadă de 30 de zile, de la data rămânerii definitive a prezentei. Impune inculpatului CHILIMENT DRAGOŞ MARIAN, pe durata măsurii preventive a arestului la domiciliu, obligaţia de a nu părăsi imobilul în care locuieşte, situat la adresa (…) fără permisiunea organului judiciar care a dispus măsura sau în faţa căruia se află cauza. Pe durata arestului la domiciliu inculpatul CHILIMENT DRAGOŞ MARIAN are următoarele obligaţii: a) să se prezinte în faţa instanţei de judecată ori de câte ori este chemat; b) să nu comunice cu coinculpatul Matei Eusebiu Ion, cu martorii (…).

Impune inculpatului MATEI EUSEBIU ION, pe durata măsurii preventive a arestului la domiciliu, obligaţia de a nu părăsi imobilul în care locuieşte, situat la adresa (…), fără permisiunea organului judiciar care a dispus măsura sau în faţa căruia se află cauza. Pe durata arestului la domiciliu inculpatul MATEI EUSEBIU ION are următoarele obligaţii: a) să se prezinte în faţa instanţei de judecată ori de câte ori este chemat; b) să nu comunice cu coinculpatul Chiliment Dragoş Marian, cu martorii (…). Stabileşte ca autoritate pentru supravegherea executării măsurii preventive a arestului la domiciliu IPJ Argeș – Serviciul de Investigaţii Criminale – de Supravegheri Judiciare”.

Din ce arată Direcția Generală Anticorupție într-un comunicat, cei doi inculpați erau desemnați ca polițiști rutieri și, în exercitarea atribuțiilor de serviciu, au primit la momentul flagrantului, de la doi conducători auto, suma de 1.800 lei – câte 900 de lei de la fiecare – pentru a nu le fi suspendate permisele de conducere ca urmare a săvârșirii unor contravenții la regimul rutier.

Însă lucrătorii Direcției Generale Anticorupție – Serviciul Județean Anticorupție Argeș erau delegați de ceva timp să efectueze activități de urmărire penală de către procurorul din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Argeș, dat fiind că existau informații legate de „obiceiurile” celor doi agenți.

Anterior, în baza aceleiaşi rezoluţii infracţionale, în data de 16.11.2021, în timp ce se aflau în exercitarea atribuţiilor de serviciu, cei doi agenți de poliție au primit de la un denunţător suma de 300 de lei, în legătură cu îndeplinirea atribuţiilor de serviciu, respectiv în scopul de a nu aplica acestuia sancţiuni contravenţionale corelative contravenţiilor constatate”, se arată în comunicatul de presă.

Aproape o mie de kituri de monitorizare electronică vor fi achiziționate în acest an

Ministrul de Interne, Lucian Bode, a anunțat, miercuri, aprobarea în Guvern a proiectului privind implementarea dispozitivelor de monitorizare electronică a agresorilor. Într-o primă fază, în acest an, se vor achiziționa 964 de kituri de supraveghere, în cadrul unui proiect pilot care se întinde pe o perioadă de patru ani. Pentru început, aceste dispozitive vor fi introduse în trei județe și municipiul București, iar din 2026, monitorizarea se va implementa la nivelul întregii țări, pentru toate cazurile prevăzute în Legea 146/2021.

Lucian Bode a anunțat aprobarea Hotărârii de Guvern pentru aprobarea notei de fundamentare privind necesitatea și oportunitatea efectuării chletuielilor aferente proiectului de investiții „Operaționalizarea sistemului informatic de monitorizare electronică”. Ministrul de Interne a precizat necesitatea acestei aprobări în cadrul guvernului „fiind vorba de un proiect cu finanțare din fonduri publice și care depășește valoarea de 40 de milioane de lei”.

Potrivit acestei legi, susține Bode, „Poliției Române îi revine o parte însemnată din atribuții, numărându-se printre cei trei actori publici responsabili cu dezvoltarea și administrarea acestui sistem informatic de monitorizare electronic, alături de Administrația Națională a Penitenciarelor și de Serviciul de Telecomunicații Speciale”. Totodată, „implementarea mecanismului de monitorizare electronică presupune, pe lângă existența cadrului normativ, crearea unei infrastructuri constând în sisteme informatice, aplicații și echipamente de comunicații”, a mai spus Bode, astfel încât sistemul electronic de monitorizare va permite atât asigurarea protecției victimelor violenței domestice, cât și tragerea la răspundere a agresorilor.

„Promovarea acestui act normativ subsecvent constituie baza pentru demararea procedurilor de achiziție în vederea dotării corespunzătoare a Poliției Române cu echipamente și infrastructură hardware și software, precum și cu dispozitive electronice de supraveghere. Valoarea aprobată prin hotărâre de guvern este de 241 de milioane de lei, TVA inclus. Proiectul propus spre finanțare urmează să asigure capabilitățile, precum și capacitatea de acțiune a Poliției Române. Pentru început, proiectul pilot, care se va întinde pe o perioadă de patru ani și va cuprinde în primă etapă verificarea modului de respectare a măsurilor dispuse în condițiile legii pentru ordinele de protecție provizorii, respectiv ordinele de protecție și ordinele europene de protecție, precizez faptul că, începând cu anul 2026, monitorizare electronică se va realiza pentru toate cazurile prevăzute de Legea 146/ 2021”, a mai declarat Lucian Bode, care a adăugat că pentru acest an, pentru început, vor fi achiziționate 964 de kituri de monitorizare, precum și a infrastructurii de hardware și software, urmând ca până în 2025, să mai fie achiziționate alte 15.000 de astfel de kituri.

Potrivit datelor oferite de ministrul de Interne, în primele 11 luni ale anului trecut, au fost înregistrate 44.522 de fapte, la nivelul acestui tip de infracționalitate, în timp ce nerespectarea ordinelor de protecție a crescut cu 503 cazuri.  „La aceasta se adaugă: în cele 11 luni am avut hotărâri judecătoreşti şi am supravegheat modul de respectare a hotărârilor judecătoreşti în 12.925 de cazuri – aici vorbim de ordinele de protecţie – şi am constatat, din nefericire, că 2.600 infracţiuni s-au săvârşit în aceste 11 luni”, a mai spus Bode.

În 2020, aproape 10.000 de femei au fost bătute de parteneri, iar unele au fost ucise, cu ordinul de protecție în buzunar. De altfel, în lipsa brățărilor electronice, hârtiile emise de polițiști sau de judecători au fost inutile. Totodată, creșterea violenței domestice, de la un an la altul, s-a văzut și în numărul ordinelor de restricție. Dacă în 2019 erau emise peste 7.900, în 2020 judecătorii și polițiștii au eliberat aproape 8.400.

Gabriela Firea: „Nu este o stare de normalitate să suporţi violenţe”

„Sectorul 0”, cel mai mare proiect imobiliar din România, votat în mod nelegal? Guvernul a răspuns „negru pe alb”. Document

sursă foto: 10tv.ro

La o „aruncătură de băț” de Capitală, se dorește construirea unui oraș. Este vorba despre „Sectorul 0”, cel mai mare proiect imobiliar din România, deocamdată pe hârtie.

Mai exact, este vorba despre transformarea a 1339 hectare din comuna Mogoșoaia într-un veritabil ansamblu rezidențial. Acest lucru presupune expropierea a peste 600 de hectare, proprietate privată. Cei mai mulți dintre cetățeni sunt foc și pară pe primarul Paul Precup. Ei spun că îi vor face plângeri penale și civile.

Edilul vrea ca terenul să fie folosit pentru construirea de locuințe, școală, locuri de joacă. Cei care dețin terenuri agricole în această zonă ar trebui să cedeze 39% din suprafață. În cazul celor care se opun, ar urma să primească doar 1,8 euro/mp. Primarul Precup, cel care deține și el teren în comuna Mogoșoaia, potrivit declarației de avere, susține că l-a cedat, gratis. „Trebuia să fiu exemplu!”, s-a exprimat el, potrivit observatornews.ro

„Sectorul 0”, cel mai mare proiect imobiliar din România, votat nelegal? Scandalul s-a mutat on-line

Proiectul a fost supus aprobării în luna decembrie 2021, iar consilierii USRPLUS s-au revoltat. Ei spun că nu s-a întrunit numărul necesar de voturi, chiar dacă a fost votat și de liberali, proprietari de teren în această zonă.

„Pe lângă incompatibilitate, vom sesiza ANI, proiectul ar fi trebuit să primească 11 voturi, nu 10”, au precizat surse autorizate, pentru Ziarul de Investigații.

Guvernul României,prin Ministerul Dezvoltării, a transmis la data de 23 decembrie 2021, că pentru a putea fi considerat „aprobat” acest proiect imobiliar ar fi trebuit să primească 11 voturi din 15 valabil exprimate, conform Codului Administrativ. În realitate, proiectul a fost votat de 10 consilieri, Consiliul Local Mogoșoaia fiind format din 15 aleși locali.

Răspunsul Ministerului Dezvoltării cu privire la legalitatea Hotărârilor Consiliului Local Mogoșoaia, transmis USR

„Majoritatea calificată se va putea realiza în cazul în care respectiva hotărâre va fi adoptată cu 11 voturi”, se arată în informarea Ministerului Dezvoltării din 23 decembrie.

Locuitorii direct afectați au protestat la începutul ședinței de Consiliu Local, iar acum scandalul s-a mutat on-line.

„Suntem expropiați cu forța. E șmecheria investitorilor. Sunt oameni care au făcut împrumut la bancă să cumpere teren aici”, au scris unii dintre ei pe rețelele de socializare.

În mod normal, Hotărârea de Consiliu Local prin care se aprobă expropierea terenurilor din Mogoșoia ar trebui verificată sub aspectul legalității de Prefectura Ilfov.

Până la postarea acestei informații, oficialii acestei instituții nu au putut fi contactați.

ANRE, controale la furnizorii de energie electrică și gaze naturale

Foto Cotidianul

Autoritatea națională pentru Reglementare în domeniul Energiei (ANRE) a anunțat, miercuri, că a declanțat acțiuni de control la principalii furnizori de energie electrică și gaze naturale, pentru verificarea modului în care sunt respectate prevederile Legii 259/2021 privind plafonarea și compensarea facturilor la energie, mai ales în contextul în care un număr ridicat de consumatori casnici au primit facturi eronate sau au fost emise în afara legii.

ANRE a demarat acţiuni de control la principalii furnizori de energie electrică şi gaze naturale pentru a verifica următoarele aspecte: respectarea obligaţiei privind emiterea de facturi care să cuprindă informaţii corecte, transparente, clare şi complete referitoare la plafonarea preţului final al energiei electrice şi al gazelor naturale precum şi consumul facturat aferent perioadei de acordare a compensaţiei; respectarea obligaţiei de transmitere, în termenul legal, a răspunsului la reclamaţiile consumatorilor referitoare la facturi şi plata compensaţiilor aferente în cazul depăşirii termenului; respectarea obligaţiei de emitere a facturii cu decontul final de lichidare în cazul schimbării furnizorului şi transmiterea acesteia clientului final în termenul legal.

au transmis reprezentanții ANRE

Furnizorii de energie electrică verificați sunt: Electrica Furnizare, EON Energie România, Hidroelectrica, ENEL Energie, ENEL Energie Muntenia, CEZ Vânzare, Tinmar Energy. Furnizorii de gaze naturale verificați sunt: ENGIE România, EON Energie România, ENEL Energie, ENEL Energie Muntenia, PREMIER Energy, Energia Gas & Power, Gaz Vest.

Sfaturi pentru consumatorii care au neclarități privind facturarea la energia electrică și/sau gaze naturale

În situația în care consumatorii au neclarități privind facturarea la energia electrică și a gazelor naturale, ANRE a venit cu o serie de sfaturi în acest sens.

Astfel, dacă există neclarități, clienții finali trebuie trebuie să se adreseze furnizorului care a emis factura în discuție pentru clarificări, acesta având obligația transmiterii unei explicaţii clare şi uşor de înţeles a modului în care este calculată valoarea facturii, în special în cazul în care aceasta nu este bazată pe consumul real. În măsura în care apreciază că prin răspunsul formulat nu au fost aduse clarificările necesare, clientul final are posibilitatea să se adreseze ANRE sau altor instituții care au atribuții în acest sens, chiar și instanței de judecată.

„Recomandăm clienților finali de energie electrică/gaze naturale următoarele: – să încheie o convenție de consum cu furnizorul de energie electrică/gaze naturale; – să verifice dacă facturarea s-a efectuat potrivit indexului transmis;  – să verifice în contract perioada în care trebuie transmis furnizorului indexul și să beneficieze de mecanismul autocitirii pentru a evita facturarea unui consum estimat şi ulterior regularizarea acestuia; – să nu ignore notificările transmise de furnizorul de energie privind modificarea condițiilor contractuale, în special modificarea prețurilor/tarifelor. Dacă aceste modificări nu respectă condițiile prevăzute în contract (preț fix pe o anumită perioada de timp), clientul final are dreptul să sesizeze ANRE sau alte instituții care au atribuții în acest sens, chiar și instanța de judecată”, se mai arată în comunicatul ANRE.

În ce condiții furnizorul restituie suma plătită pe o factură eronată

Totodată, ANRE precizează că în cazul clientului casnic, dacă în urma regularizării suma plătită de acesta în plus este mai mare de 100 lei, atunci furnizorul este obligat să restituie suma plătită de către client în termen de 5 zile de la data emiterii facturii de regularizare. Sumele sub această valoare vor fi compensate în contul facturilor următoare.

Potrivit comunicatului ANRE, acesta rămâne la dispoziția clienților finali cu informații privind liberalizarea piețelor de energie, procesul de schimbare a furnizorului de energie electrică şi gaze naturale, precum și facturarea energiei electrice și a gazelor naturale, acordate prin intermediul liniilor telefonice de tip ”„Call-center”, ce pot fi apelate la numărul 0374554265 (telefon cu tarif normal în rețeaua Orange, apelabil din toate rețelele) și la numărul 0219782 (telefon cu tarif normal în rețeaua Telekom, apelabil din toate rețelele).

Modificări legislative pentru refacerea facturilor la energie

Ministrul Energiei, Virgil Popescu, a declarat după ședința de guvern de astăzi că există o modificare legislativă, intrată deja pe circuitul de avizare în Guvern, care prevede ca toți cei care au  întocmit facturi eronate să aibă obligația să le storneze și să nu emită penalități. Mai mult decât atât, consumatorii nu pot fi debranșați.

„Pe toată perioada asta de aplicare a legii nu vor fi debranșări, nu numai pentru consumatorii vulnerabili care sunt protejați ci și pentru restul consumatorilor, lucrurile sunt simple”, a mai spus ministrul. „Sper să nu fi greșit (n.red. furnizorii) într-un mod intenționat”, a declarat Virgil Popescu.

Ciucă: „De la 1 aprilie, consumatorii casnici, cu un consum lunar de până la 330 kWh, vor beneficia de o nouă schemă de protecție”

George Simion face ”turneu prin țară” – la limita dintre întâlnire cu susținătorii și hărțuirea politicienilor

Sursă foto: captură youtube
Sursă foto: captură youtube

Turneu prin țară” este denumirea pe care George Simion a dat-o unei mutări de ”marketing politic asumat”.

Da, este normal să-ți faci cunoscută prezența în spațiul public. Să te întâlnești cu simpatizanți, votanți, posibil viitori votanți. Nimic greșit până aici.

Și, totuși, contează destul de mult și cum faci acest lucru. Bineînțeles că Simion își cunoaște posibilii votanți. Și se mulează direct pe ei. Pe nevoia acestora de o persoană ”care să le spună, dom`le!

Să ne aducem aminte că politicienii care au avut cel mai mult de pierdut au fost cei care au ales să nu se amestece în scandaluri? Care, pentru că n-au răspuns la înjurături cu înjurături, au fost penalizați la vot, pentru că ”n-au sânge/stofă”?

Pentru români, dacă vii cu argumente reale, fără să ridici vocea, nu îi reprezinți. Trebuie s-o dai puțin în ironie (nu fină, în niciun caz), puțin în extreme, puțin în strigături. Altfel nu ești valabil.

Și, în acest ”turneu”, Simion a servit exact ce i se cere.

Turneu” și pe la casele unor politicieni

Până în prezent, Simion a fost la Alexandru Rafila, în Râșnov, la una dintre casele lui Klaus Iohannis, în Sibiu și în Ocna Mureș, la Rareș Bogdan.

O să putem considera că cei care nu asigură antivirale în farmacii […] o să considerăm că toata gașca este formată din criminali”.

Pentru cele șase case pe care le-ai câștigat, chipurile, din meditații, o să plătești! Da` până atuncea, te dăm jos!”

”Am venit și pentru că m-ați invitat, dar am venit și mai mult să-l caut pe Rareș Bogdan. E pe-aicea? Unde s-a ascuns pensatul?”

Medic, judecător, critic de modă, de toate este George Simion.

Da, știu, discursurile de genul acesta prind destul de repede la unii oameni. Doar că e incorect, din multiple puncte de vedere.

De ce nu e corect genul acesta de discurs/acțiune?

Nu spune nimeni să nu-ți promovezi propriul turneu prin țară. Dar să te duci neinvitat acasă la om e total inacceptabil.

E o acțiune care seamănă puțin a intimidare. ”Știm unde stai”.

E neprofesional, indiferent de funcția pe care o are persoana cu pricina. Pornind de la premisa că politicienii sunt ”angajații poporului”, câți dintre voi, cei care lucrați, ați fi fericiți să vă treziți cu șeful la ușă, în timpul vostru liber? Gândiți-o așa, nu că ”le zice” și ”uite cum se implică el”.

Aia cu casele și-o să plătești, Iohannis, iar e greșită. Lasă justiția să-și facă treaba. Dacă cineva te pronunță vinovat înainte de proces, ai tot dreptul să ceri despăgubiri. De ce nu ar fi cu dusă și venită? Afirmații ca acestea intră (din nou) undeva în sfera semi-amenințărilor, semi-atac la persoană.

Cât despre partea cu ”pensatul” Rareș Bogdan… Când rămâi fără argumente, te iei de fizicul omului. Iar asta se cheamă bullying.

Noul mod de a face politică, nu e chiar atât de nou

Au mai fost trenduri din astea. Poate nu la fel de virulente și nu atât de nervoase în exprimare. Dar au existat. Și au avut și adepți.

Pandemia le-a dat, acum, un nou suflu.

Dar tare mi-aș dori chiar să văd un suflu nou în politică. Unul care să nu se bazeze pe denigrare. Dezbinare. Amenințări. Miștouri. Teamă.

Unul care să explice, cu argumente reale. Cu dovezi. Nu cu afirmații care nu fac decât să valideze alte convingeri bazate, și ele, doar pe bucățele de informații.

Iar un politician care face asta, nu poate să fie, pentru mine, ”singura forță a poporului român”, după cum se autointitulează.

Și nu, nu mi se pare normal să apari la ușa cuiva, doar pentru că nu te-a primit în audiență, la serviciu. E chestie de etichetă. Și de etică a muncii.

OMS: „Omicron reprezintă aproape 60% din totalul cazurilor la nivel mondial”

Sursa foto: US News

Organizația Mondială a Sănătății (OMS) a anunțat că varianta Omicron a depășit Delta și a devenit dominantă la nivel mondial, fiind detectată deja în 58,5% din totalul noilor cazuri de COVID-19.

În raportul epidemiologic publicat de OMS miercuri, 12 ianuarie, se arată că din cele 357.000 de teste realizate de reţeaua globală de laboratoare GISAID în ultima lună, peste 208.000 au detectat varianta sud-africană, relatează EFE.

Varianta Delta, tulpina dominantă în 2021

Oamenii de știință au precizat că noua variantă a coravirusului „evită imunitatea”, existând astfel cazuri de infectare la persoane care s-au imunizat complet împotriva virusului sau au trecut prin boală și au deja anticorpi.

Cu toate acestea, OMS a precizat că există dovezi care arată faptul că Omicron cauzează forme mai puțin grave de COVID-19 decât varianta Delta, ce a fost dominantă anul trecut.

Mai mult, specialiștii avertizează că Omicron duce la o creștere a numărului de spitalizări și de decese în rândul persoanelor vulnerabile. Reamintim că cel mai ridicat număr de infectări cu COVID-19, de la debutul pandemiei, s-a înregistrat pe 6 ianuarie 2022, cu peste 2,5 milioane de cazuri la nivel mondial, cele mai multe fiind în Statele Unite. În Europa, Franța a înregistrat 360.000 de noi cazuri de coronavirus, cel mai mare de până acum.

Peste 1 milion de noi cazuri de COVID-19 în SUA

Luni, 10 ianuarie SUA au raportat peste 1,35 de milioane de noi cazuri de coronavirus, acesta fiind cel mai mare de la debutul pandemiei de acum doi ani. Recordul anterior a fost de 1,03 milioane de cazuri.

Mai mult, în două săptămâni, media pe șapte zile a cazurilor noi s-a triplat, ajungând la 700.000 de infectări pe zi.

De la debutul pandemiei de COVID-19, în lume s-au infectat peste 314 milioane de oameni, dintre care aproape 262 de milioane s-au vindecat. Totodată, 5,5 milioane au murit din cauza infecției cu coronavirus.

În România, în ultimele 24 de ore s-au înregistrat aproape 9.000 de noi cazuri de COVID-19 și 44 de decese. Pe teritoriul țării noastre s-au înregistrat aproape 2 milioane de cazuri de infectare cu coronavirus de când a început pandemia.

Șeful OMS: ”Pandemia va fi învinsă în 2022, dar există o condiție”

Diana Șoșoacă, amendată pentru discriminarea lui Arafat

Sursa foto: Aktual24

Senatoarea independentă Diana Șoșoacă a fost amendată de Consiliul Național pentru Combatrea Discriminării (CNCD) cu 5.000 de lei pentru afirmațiile discriminatorii făcute la adresa lui Raed Arafat, șeful DSU. Șoacă l-a numit pe acesta „trădător”.

Conform comunicatului transmis, miercuri, de către CNCD, s-a decis că afirmațiile „de ce nu se duce domnul Raed Arafat în țara lui de baștină”, „vorbește despre dânsul la persoana a III-a, probabil că i se trage din limba țării sale natale”, „nu știu cum domnul Raed Arafat și-a luat examenul de cetățenie” și „trădătorii nu au ce căuta în România” constituie faptă de discriminare.

„Se sancționează autorul declarației doamna Iovanovici-Șoșoacă Diana cu amendă contravențională de 5.000 de lei”, potrivit CNCD. Hotărârea a fost adoptată cu majoritate de voturi, 8 la 1. „Votul împotrivă cu propunere de neincidenţă, faptele ar putea să intre sub incidenţa legii penale”, se precizează în comunicat.

În același comunicat, Mihail Neamțu a fost  sancționat cu avertisment contravențional, decis în unanimitate, pentru afirmații ce constituie fapte de discriminare potrivit art. 2 alin. (1) coroborat cu art. 15 din O.G. 137/2000.

Afirmațiile „taxate” de CNCD, și care fac referire tot la Raed Arafat, sunt: „vorbești română suficient de prost, încât să nu mă simt reprezentat de tine”, „mă simt reprezentat ca român, de cel care vorbește corect română”, „sper că știi limba română corect, este totuși o condiție pentru a fi român”.

De altfel, Diana Șoșoacă se află în atenția DIICOT, fiind cercetată penat pentru zădărnicirea combaterii pandemiei, după ce în luna septembrie 2021, a blocat activitatea unui centru de vaccinare din județul Iași. Totodată, aceasta a ținut prima pagină a ziarelor, atât din țară, cât și din Italia, în urma scandalului în care a fost implicată, alături de soțul său, în ziua în care o echipă de jurnaliști de la postul italian Rai Una a venit să îi ia acesteia un interviu, care nu a decurs așa cum și-au dorit părțile, încheindu-se cu audieri la secția de poliție.

Și cum fiecare incident are cel puțin două variante, Diana Șoșoacă și-a prezentat pe a sa. Mai exact, aceasta susține că se încearcă blocarea ascensiunii sale politice, iar sondajele de opnie consultate de ea ar arăta-o cu un scor electoral mai mare decât a lui Ion Iliescu. „Se pare că din sursele pe care le am eu, este un ordin dat de Raed Arafat”, spunea senatoarea, într-un live susținut dn fața Parchetului. Mai mult, aceasta acuză o înscenare făcută de „un grup infracțional organizat”, format din televiziunea de stat italiană, Poliția și Procuratura română.

CNCD obligat să se pronunțe în cazul lui ÎPS Teodosie

Un tată își lovește cu pumnii copilul cu dizabilităţi, în timp ce mama filmează și râde

Captură video
Captură video

O filmare publicată pe Youtube arată cum un bărbat din Iaşi îşi loveşte cu pumnii copilul, în mod repetat.

În tot acest timp mama filmează şi râde, refuzând să intervină.

Copilul de 12 ani este lovit de mai multe ori de tatăl său. Deşi filmarea începe ca o banală joacă între tată şi fiu, bărbatul îl loveşte pe copil cu brutalitate şi nu se opreşte nici în momentul în care cel mic încearcă să fugă.

Au fost demarate mai multe anchete. Mama și copilul se află, la acest moment, într-un centru pentru protecția victimelor violenței domestice

Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Iași și Direcția Generală de Asistență Socială și Protecție a Copilului (DGASPC) Iași au demarat anchete pentru a stabili ce s-a întâmplat de fapt.

Între timp, mama și copilul se află într-un centru pentru protecția victimelor violenței domestice, arată publicaţia Gândul.

Urmare a imaginilor apărute în mediul online cu privire la agresarea unui minor, polițiștii din cadrul secției 8 Poliție rurală Lețcani s-au sesizat din oficiu și efectuează cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de violență în familie și rele tratamente aplicate minorului în vederea stabilirii întregii situații de fapt și pentru luarea măsurilor care se impun”, a declarat Anca Vîjiac, purtător de cuvânt al IPJ Iași.

Mama a recunoscut că bărbatul din înregistrare este chiar tatăl copilului, iar părinții sunt în proces de divorț

Cei de la DGASPC spun că băiatul este încadrat în grad de handicap și învață la o școală specială. De asemenea, copilul a fost diagnosticat cu hiperkinezie. Este vorba despre o afecțiune caracterizată prin hiperactivitate.

Ne-am autosesizat ca urmare a apariției acestui filmuleț, în care o persoană adultă de sex masculin agresează fizic un copil. Am stat de vorbă și ne-am întâlnit cu mama și cu copilul. S-a început un program de consiliere. Am luat legătura și cu Direcția de Asistență Comunitară. Cei doi au fost îndrumați spre un centru pentru «mamă și copil aflați în dificultate»”, a precizat Tiberiu Bantaș, purtător de cuvânt al DGASPC Iași.

Iohannis: „Clasa politică a dovedit maturitate democratică”

Klaus Iohannis (captură video)

Președintele Klaus Iohannis a declarat, la întâlnirea anuală cu şefii misiunilor diplomatice acreditaţi la Bucureşti, că procesul de formare a unui nou guvern nu „a fost deloc ușor”, iar clasa politică din țara noastră a dat „dovadă de maturitate democratică.”

„Ca rezultat a fost instalat un Guvern care trebuie să asigure stabilitatea ţării şi să conducă societatea românească spre o nouă etapă de modernizare. Acest Guvern trebuie să îndeplinească aşteptările cetăţenilor care doresc soluţii concrete pentru a gestiona efectele produse de pandemie, de criza energetică, pentru implementarea deplină a PNRR”, a spus șeful statului, relatează news.ro.

Iohannis: „România va continua să se dezvolte ca stat membru al Uniunii Europene şi al NATO”

De asemenea, președintele României a mai precizat că țara noastră va continua să fie un stat „de încredere, implicat și respectat” pe plan internațional. Mai mult, Iohannis a mai spus că România își va consolida rolul și influența în UE și NATO și va aprofunda Parteneriatul Strategic cu Statele Unite ale Americii.

„Aceşti piloni sunt susţinuţi de promovarea valorilor democratice, a statului de drept şi a drepturilor fundamentale, precum şi de acţiune concretă pentru asigurarea stabilităţii şi securităţii în regiune şi la nivel global, în baza dreptului internaţional şi a multilateralismului eficient. În actualul context internaţional complicat, trebuie să oferim răspunsuri viabile şi sofisticate provocărilor şi transformărilor curente”, a adăugat Klaus Iohannis.

Totodată, el a mai menționat că e nevoie de o cooperare cu partenerii care împărtășesc aceleași valori și viziuni, eliminând „actorii” care ar afecta capacitatea de atingere a obiectivelor la nivel internațional.

„Trebuie să avem, totodată, capacitatea de a fructifica oportunitățile apărute și de a ne adapta la realități, astfel încât România să fie mai rezilientă în plan intern și în plan extern. Ne aflăm într-o zonă complexă, de instabilitate accentuată, iar obiectivul nostru este să acţionăm pe plan extern, prin pregătirea de răspunsuri şi iniţiative de politică externă adecvate, pentru găsirea celor mai bune soluţii pentru stabilitatea şi securitatea în regiune şi dincolo de aceasta. Contez, în acest scop, pe sprijinul şi cooperarea dumneavoastră”, a mai spus Klaus Iohannis ambasadorilor întruniți la Palatul Cotroceni.

Klaus Iohannis, despre protecția mediului și schimbările climatice: „Sunt domenii esențiale”

Rămâi conectat

6,124FaniÎmi place
București
cer fragmentat
29.5 ° C
30.1 °
29.4 °
39 %
2.7kmh
53 %
lun
30 °
mar
31 °
mie
28 °
J
30 °
vin
30 °

Ultimul articol

Au început audierile miniștrilor propuși în Guvernul Veștea

Adrian Veștea nu pierde timpul și se pregătește de funcția de premier. După ce ieri a depus în Parlament lista cabinetului și programul de...

Marea Britanie, fără premier; Keir Starmer și-a anunțat demisia

Demisie anunțată de premierul britanic Keir Starmer, într-o declarație în fața clădirii de pe Downing Street nr. 10. Premierul demisionar a explicat că fiecare decizie...

Bolojan, reconfirmat președinte al PNL; repercusiuni pentru cei care susțin Guvernul Veștea

Liberalii s-au întâlnit ieri, într-un congres, pentru a decide atât numele viitorului președinte al PNL, cât și măsurile care vor fi luate împotriva membrilor...