23.8 C
București
vineri, 26 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 617

Ciolacu: „Este posibil să avem o majorare la toate veniturile”

Marcel Ciolacu / Foto: Facebook

Președintele PSD, Marcel Ciolacu, a declarat în Parlament că Executivul are de gând să majoreze toate veniturile, de la privați, la pensionari, „la toată lumea.” Demnitarul a anunțat că au început negocierile în coaliția de guvernare pentru a găsi cele mai bune soluții privind scăderea inflației.

„Să venim cu o decizie, în primul rând să vină prim-ministrul, în ceea ce priveşte cauza şi apoi sunt ferm convins că va fi un pachet întreg pentru a reglemneta efectele”, a declarat Ciolacu, potrivit news.ro.

Ciolacu:  „Nu susţin nicio majorare de taxe”

De asemenea, liderul social-democrat a vorbit și despre propunerea lui Cîțu privind reducerea CAS-ului pentru anul acesta, precizând că o astfel de măsură se poate lua doar pe o perioadă determinată și cu scopul de a combate inflația. Totodată, liderul PSD a mai declarat că există posibilitatea ca anul acesta să se reducă și TVA.

„Este posibil, este una dintre măsuri prin care te lupţi să menţii. Aţi văzut şi reducerea TVA-ului la gigacalorie”, a spus președintele PSD.

Totodată, oficialul a dat asigurări că partidul pe care îl conduce nu va fi de acord cu o majorare a taxelor și impozitelor.

„Nici anul viitor nu susţin vreo majorare de taxe. În schimb, şi în Programul de guvernare şi în Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă asumat de către domnul Ghinea şi foştii colegi de coaliţie de dreapta sunt trecute toate aceste măsuri”, a afirmat Marcel Ciolacu.

Și președintele PNL, Florin Cîțu, a declarat, luni, că Guvernul are de gând să crească veniturile tuturor românilor, nu doar din sectorul bugetar. Fostul premier a propus reducerea contribuției pentru asigurări sociale de la 25% la 20%, măsură prin care românii cu salariul mediu vor avea la sfârșit de lună cu 317 lei în plus.

Reamintim că de la 1 ianuarie 2022, salariul minim brut pe țară este de 2.550 de lei pe lună ( 1524 de lei net),  creșterea fiind de 10,9% față de nivelul din 2021, iar salariul mediu brut este de 6.095 de lei ( 3565 de lei net).

Cîțu vrea creșterea salariilor pentru toți românii. Ce soluții are șeful PNL

Seceta a dus la reapariţia unui sat. Acesta a fost acoperit de ape, timp de 30 de ani

Sursă foto: CNN
Sursă foto: CNN

Efecte neaşteptate ale secetei: un sat fantomă a ieşit de sub ape, după 3 decenii.

Satul Aceredo, din regiunea Galiţia, situată în nord-vestul a Spaniei, este locul unde gospodăriile oamenilor au rămas încremenite în timp, aşa cum le-au abandonat în urmă cu 30 de ani.

Satul se află în bazinul unui lac de acumulare. Oamenii au fost evacuaţi de aici în 1992, pentru a face loc construcţiei unui baraj hidroenergetic, aparţinând unei firme portugheze

Parcă mă uit la un film. Am un sentiment de tristețe. Este ceea ce se va întâmpla de-a lungul anilor, din cauza secetei, odată cu schimbările climatice”, a spus Maximino Perez Romero, un pensionar în vârstă de 65 de ani. Bărbatul este un fost locuitor al satului Aceredo.

Mergând pe pământul noroios şi crăpat de secetă, vizitatorii au găsit acoperișuri parțial prăbușite. De asemenea, se pot vedea cărămizi și resturi de lemn care formau, cândva, uși sau grinzi. Oamenii au văzut și chiar o fântână funcţională, apa curgând dintr-o țeavă ruginită.

Lăzi cu sticle de bere goale erau stivuite lângă ceea ce a fost o cafenea, iar o mașină veche, semi-distrusă, ruginise lângă un zid de piatră. Imaginile dronei au arătat clădirile abandonate, precizează CNN.

Maria del Carmen Yanez, primarul consiliului mai mare din Lobios, din care face parte Aceredo, a pus situația pe seama lipsei ploilor din ultimele luni, în special în ianuarie, precizând că o vină poartă şi exploatarea destul de agresivă de către compania de energie electrică din Portugalia.

Seceta puternică care a lovit Spania este cauzată de schimbările climatice. În viitorul apropiat, mai multe localităţi ar putea ieşi de sub ape

Seceta determinată de schimbările climatice va scoate şi alte localităţi la suprafaţă.

Lacul de acumulare Alto Lindoso este, în prezent, la 15% din capacitatea sa din cauza secetei, care s-ar putea agrava în săptămânile următoare”, a explicat ministerul Mediului din Spania.

Ministrul Familiei a anunțat înfiinţarea Observatorului Naţional al Copilului

Gabriela Firea (Facebook)

Ministrul Familiei, Tineretului şi Egalităţii de Şanse Gabriela Firea a anunţat, luni, 14 februarie, înființarea Observatorului Naţional al Copilului, o bază de date unică, unde vor exista informații la nivel național privind copiii aflați în situații de risc și familiile vulnerabile.

De asemenea, fostul edil al Capitalei a anunțat că Autoritatea Națională pentru Protecția Drepturilor Copilului și Adopție are la dispoziție aproape 9 milioane de euro fonduri nerambursabile pentru realizarea acestui sistem, ce va permite urmărirea copiilor aflați în situații de risc.

„Această bază de date va fi completată în timp real de lucrătorii sociali, cu ajutorul tabletelor din Sistemul Informatic Național pentru Adopție – SINA. (…) Observatorul Național al Copilului va fi operațional la începutul anului viitor!”, a scris Gabriela Firea pe o rețea de socializare.

Firea: „Avem grijă și de copiii ajunși deja în grija statului”

De asemenea, ministrul Familiei a mai precizat că Observatorul Național al Copilului va reduce numărul cazurilor de separare a copiilor de familie datorită măsurilor ce urmează să fie luate.

„Ca să putem reduce numărul cazurilor de separare a copiilor de familie, trebuie să fim pregătiți pentru orice situație poate apărea și să mergem cu măsurile țintit către aceste familii.De cealaltă parte, avem grijă și de copiii ajunși deja în grija statului, circa 46.000 sunt în acest moment. Planul este renunțarea la centrele de plasament”, a spus Firea.

Ministrul Familiei a vorbit și despre Legea privind protecția și promovarea drepturilor copilului.

„Pentru a evita orice altă interpretare, specialiștii din Autoritatea Națională pentru Protecția Drepturilor Copilului și Adopții au reformulat articolul. Este vorba de introducerea în școli a programelor de educație pentru sănătate care sunt activități extrașcolare asigurate de specialiști în sănătate, iar participarea copiilor este condiționată de acordul părinților”, a concluzionat Gabriela Firea.

Ministrul Familiei a revenit cu precizări, pe pagina sa de Facebook, în urmă cu o zi, cu privire la proiectul FIV „O șansă pentru cuplurile infertile”. Aceasta a amintit că se adresează femeilor cu vârsta între 20 și 45 de ani, iar suma decontată va fi de 4.500 de euro, echivalentul în lei. În program se pot înscrie cuplurile căsătorite, dar și femeile singure.

„Se va legaliza și în țara noastră transplantul de material genetic, acum multe cupluri fiind nevoite să meargă în străinătate”, a mai spus Gabriela Firea.

Totodată, fostul edil al Capitalei a vorbit și despre proiectul TESTARE GENETICĂ PENTRU CANCERUL DE SÂN, ce presupune decontarea testelor genetice pentru persoanele diagnosticate cu cancer mamar în stadii incipiente, sprijinul propus fiind de aproape 3.500 de euro și proiectul TESTARE BRCA, ce presupune evaluarea riscului de apariție a cancerului la sân și recomandarea unor strategii de prevenție personalizată prin decontarea unor teste genetice, în valoare de aproximativ 2.500 de lei.

Gabriela Firea revine cu precizări despre programul său „de suflet”, fertilizarea in vitro – 4.500 de euro pentru cuplurile care vor să aibă copii

Mai mulţi pacienţi și-au pierdut vederea după ce au fost operați la spitalul din Miercurea Ciuc

Foto: Gândul.ro
Foto: Gândul.ro

Mai mulți pacienți au fost operați de cataractă la Secţia de Oftalmologie a Spitalului Judeţean din Miercurea Ciuc.

După, s-au infectat cu o bacterie, iar trei dintre ei și-au pierdut vederea la ochiul operat.

Poliţiştii s-au sesizat din oficiu întrucât în acest caz nu este depusă nicio plângere, fiind deschis un dosar penal pentru vătămare corporală din culpă şi neglijenţă în serviciu”, a anunțat purtătorul de cuvânt al Poliției Harghita, Maria Plumbu, relatează Agerpres.

14 pacienți au dezvoltat o inflamaţie a globului ocular. La şase dintre ei a fost identificată bacteria Pseudomonas aeruginosă. În plus, 13 dintre ei au fost reoperaţi, arată publicaţia Gândul.ro.

Managerul Spitalului Judeţean din Miercurea Ciuc: “Ne exprimăm regretul. Această situație este una fără precedent”

De la ultima comunicare a spitalului, toate probele de suprafață, precum și probele de aeromicrofloră, tegumente și exsudate nazale recoltate de la personal, de pe instrumente chirurgicale, materiale și produse utilizate au ieșit negative, mai arată sursa citată.

Ne exprimăm regretul pentru situația ivită și compasiunea pentru pacienții afectați. Ceea ce s-a putut face din punct de vedere medical și omenește, s-a făcut pentru ei și ținem legătura în continuare cu pacienții și aparținătorii lor. Această situație este una fără precedent”, a declarat dr. Konrád Judit, managerul spitalului.

Blocul operator urmează a fi reorganizat

De asemenea, conducerea spitalului a precizat că, până în prezent, pe secția Oftalmologie s-au efectuat mai multe mii de operații de cataractă senilă. În ciuda numărului mare, toate intervenţiile s-au desfăşurat fără probleme.

Managerul a mai adăugat că majoritatea probelor biologice au ieșit negative. Acest lucru ar putea însemna o eroare produsă în procesul de pregătire a intervențiilor.

Am revizuit protocoalele de sterilizare, circuitele din sala de sterilizare. Vom continua acest proces cu reorganizarea blocului operator a secției pentru a crea condițiile optime pentru siguranța pacienților”, a mai adăugat conducerea spitalului.

Claudiu Năsui: „Să creşti taxele asupra românilor când lor le este deja foarte greu va adânci sărăcia în România”

Sursa foto: Guvernul României
Sursa foto: Guvernul României

Fostul ministru al Economiei Claudiu Năsui a declarat, luni, la finalul şedinţei Biroului Naţional al USR care a avut loc în Parlament, că bugetul pe anul 2022 este un buget cu cheltuieli „mult sporite”, motiv pentru care urmează ca Guvernul să mărească taxele și impozitele.

De asemenea, Năsui a mai precizat că puterea de cumpărare a românilor „este erodată”, iar Banca Națională se așteaptă ca inflația să treacă de 11% în perioada aprilie-iunie.

„Să creşti taxele asupra românilor când lor le este deja foarte greu este o acţiune complet distructivă şi care va adânci sărăcia în România”, a afirmat fostul ministru al Economiei, potrivit news.ro.

Năsui: „Soluţia nu este să creştem din nou taxele”

Claudiu Năsui a precizat că e nevoie de o reducere a pensiilor speciale care cresc cu 8% în bugetul pentru anul acesta. Totodată, acesta a vorbit și despre PNDL 3, „acest mamut de cheltuieli bugetare care este mai mare decât celelalte două PNDL-uri la un loc.”

De asemenea, fostul ministrul al Economiei a mai afirmat că USR își dorește o reducere a impozitării muncii, adică zero taxe pe salariul minim care să ridice puterea de cumpărare a „celor mai săraci români” și „să crească atractivitatea muncii în România.”

Totodată, Năsui a vorbit despre proiectul Open budget, prin care orice român are posibilitatea de a vedea unde merg banii din taxe și impozite.

„Practic să nu mai gonim românii din România aşa cum o facem acum. (…) Deci dacă aveţi curiozitatea să vedeţi cât va plăti statul român cu pensiile speciale în bugetul din 2022 e suficient să intraţi pe această platformă. Avem MAI, care plăteşte cele mai multe pensii speciale, MApN, Ministerul Muncii şi SRI. Fiecare are o Casă de Pensii prin care plăteşte lucrurile acestea. Putem opri acest lucru, dar trebuie să avem voinţă politică pe care USR o încurajează şi a încurajat-o întotdeauna”, a conchis fostul ministru al Economiei.

În urmă cu două zile, ministrul Finanțelor, Adrian Câciu, a anunțat că la începutul lunii martie, Executivul va pune la punct mai multe măsuri pentru reducerea inflației, astfel încât să nu ajungă la două cifre, cum a prognozat Banca Națională.

”Taxa pe lux” – sau cum să descurajăm oamenii să aibă succes

”Taxa pe lux” – sau cum să descurajăm oamenii să aibă succes

Sursă foto: www.digi24.ro
Sursă foto: www.digi24.ro

Deocamdată, ”taxa de lux” este doar o idee.

Care ar putea deveni realitate, din 2023.

Este ideea lansată de ministrul Finanțelor, Adrian Câciu. Acesta spune că se pregătește o reformă a sistemului fiscal, astfel încât cei care au mai mult de două locuințe sau mașini să fie supra-taxați.

Asta, în condițiile în care, oricum, pentru fiecare casă sau mașină pe care o ai, plătești impozit. De ce ar fi nevoie de o supra-taxare, doar pentru că-ți merge bine? Nu este un soi de discriminare pozitivă? De ce s-ar chinui cineva să câștige mai mult, în condițiile în care, cu această ocazie, va da mai mulți bani la Stat?

PNL-ul și USR-ul nu susțin taxa propusă de PSD

Eu îmi aduc aminte, din păcate, vremea comunismului, când cam asta era: o maşină, o familie – şi atunci greu, stăteai cinci ani de zile să-ţi iei o maşină. Cam aşa sună şi asta. Pentru Partidul Naţional Liberal – şi o spun asta ca o linie roşie – proprietatea privată e sfântă. Oamenii care muncesc, oamenii care au venituri, care au plătit impozite, au plătit taxe, nu trebuie penalizaţi pentru că au avut succes în viaţă, trebuie încurajaţi. Niciodată nu vom fi de acord cu astfel de măsuri”, a declarat Florin Cîțu, președintele PNL, la TVR1.

Pe aceeași linie se exprimă și cei de la USR.

”E o mare prostie! Luăm performanța, practic, și o mai taxăm încă o dată. De parcă românul care are două mașini nu a plătit deja o dată pentru ele! Pentru două mașini a plătit două taxe. Dacă are două case, plătește deja două taxe pe an”, spune Dragoș Tudorache, europarlamentar USR, la Digi24.

Cu alte cuvinte, deocamdată, propunerea nu are mari șanse de a trece.

Ce ar trebui să rezolve această taxă, totuși?

Teoretic, ar trebui să aducă mai mulți bani la bugetul de Stat.

Numai că problema cu banii la buget e alta, nu faptul că unii muncesc mai mult și câștigă mai bine.

Statul ar trebui să aibă grijă cum își drămuiește banii. Banii ăia, deja existenți. Să eficientizeze sistemul bugetar. Să se asigure că nu se duc bani pentru cinci posturi care fac munca unuia singur, doar pentru că la Buget e bine. Să verifice că banii de la administrațiile locale nu se duc în salarii umflate, ci în dezvoltarea comunității.

Să aibă grijă pe ce se cheltuiesc banii. Să nu se mai semneze contracte supraevaluate din banii publici. Să-și recupereze prejudiciile din fraudă fiscală. Și nu doar de la cei care vând pătrunjel în piață, ci și de la cei care fraudează cu milioane de euro.

Să facă curat în propria ogradă. Să rezolve ce e de rezolvat. Și de-abia dup-aia să se gândească să supraimpoziteze persoane care au mai mult decât media, dar au muncit cinstit pentru asta.

Altfel, tare mi-e că ajungem din nou la naționalizare.

Cîțu vrea creșterea salariilor pentru toți românii. Ce soluții are șeful PNL

Florin Cîțu / Foto: captură video
Florin Cîțu / Foto: captură video

Președintele PNL, Florin Cîțu, a declarat, luni, că nu va fi de acord cu măsuri care vor crește doar veniturile din sectorul bugetar. Fostul premier e de părere că e nevoie de o creștere a veniturilor tuturor românilor, precizând că în timpul guvernării liberare, economia românească a dat dovadă de o revenire rapidă.

„În coaliție vom vedea ce vom discuta, v-am dat soluția ca economist. Cine ignoră lecțiile crizei din 2008 o să fie responsabil pentru o criză majoră, în perioada următoare. Atunci, țineți minte că au fost luate alte măsuri și economia s-a recuperat foarte greu. Lecțiile pe care le-am aplicat în 2020 au dus la o revenire a economiei, cea mai rapidă revenire”, a spus Cîțu, potrivit Digi24.

Cîțu: „Creșterea salariilor este posibilă prin reducerea contribuțiilor”

De asemenea, președintele PNL a amintit de faptul că în 2016, reducerea TVA-ului de la 24% la 20% a avut ca și efect o scădere a inflației cu 4%.

„Deci, dacă vrem să ajutăm rata inflației, noi punem pe masă această soluție foarte bună și scade imediat rata inflației, prin reducerea de TVA”, a declarat Florin Cîțu.

Totodată, acesta a precizat că bani la buget există pentru reducerea contribuțiilor la stat, afirmând că o astfel de măsură se poate implementa. Cîțu a amintit că o astfel de decizie trebuie discutată în coaliția de guvernare, scopul fiind de a ajuta pe toți românii care lucrează, nu doar pe cei din sistemul bugetar.

„Vom discuta și în coaliție, vreau să văd ce propuneri vin de la Ministerul Finanțelor. Orice propunere vine pentru a crește veniturile doar în sectorul bugetar e aproape imposibil de acceptat de Partidul Național Liberal”, a declarat Florin Cîțu.

De asemenea, fostul premier că prin reducerea contribuției pentru asigurări sociale de la 25% la 20%, românii cu salariul mediu vor avea la sfârșit de lună cu 317 lei în plus.

Reamintim că de la 1 ianuarie 2022, salariul minim brut pe țară este de 2.550 de lei pe lună ( 1524 de lei net),  creșterea fiind de 10,9% față de nivelul din 2021. În anul 2022 tariful orar este de 15,239 lei/oră pentru un program complet de lucru de 167,333 ore/lună.

Cele mai mari șase salarii la stat din România

Inflaţia continuă să crească. Românii se confruntă cu cele mai mari scumpiri

Foto: Gândul
Foto: Gândul

Inflația a urcat, în luna ianuarie ajungând la 8,4%. BNR preconizează scumpiri în lanţ, iar Guvernul este somat să găsească soluţii rapide pentru criza din energie.

Potrivit datelor publicate, astăzi, 14 februarie, de Institutul Național de Statistică, trendul rămâne unul ascendent.

Dacă în ianuarie 2021, rata anuală a inflației era de 3%, în ianuarie 2022, aceasta a crescut de aproape trei ori și a ajuns la 8,4%, arată datele publicate.

În cursul zilei de vineri, Ministrul Finanțelor anunța o serie de măsuri, astfel încât inflaţia să nu ajungă la o valoare de două cifre, aşa cum prognozează BNR

Banca Națională a României (BNR) prognozează o inflație de 11,2% la finalul trimestrului al doilea din acest an.

Preţurile de consum în luna ianuarie 2022 au crescut cu 1,5% comparativ cu luna decembrie 2021.

De asemenea, rata anuală a inflaţiei în luna ianuarie 2022 comparativ cu luna ianuarie 2021 este 8,4%, a anunțat INS, rotunjind procentele. În luna decembrie, aceasta era de 8,2%, mai arată raportul publicat de Gândul.ro.

Conform datelor centralizate de INS, cea mai mare scumpire este la gaze, cu 60,99% față de ianuarie.

Cele mai mari scumpiri – ianuarie 2022 față de ianuarie 2021 (de peste 10%)

· Gaze – 60,99%

· Ulei comestibil – 25,76%

· Cartofi – 25,67%

· Combustibili – 24,45%

· Ulei, slănină, grăsimi – 23,87%

· Servicii poştale – 22,51%

· Energie termică – 21,58%

· Energie electrică, gaze şi încălzire centrală – 19,87%

· Mălai – 17,02%

· Produse de morărit – 14,56%

· Margarină – 13,05%

· Făină – 12,81%

· Apă, canal, salubritate – 12%

· Zahăr – 11,18%

· Pâine – 10,99%

· Legume şi conserve de legume – 10,52%

· Pâine, produse de franzelărie şi specialităţi – 10,48%

· Produse de franzelărie – 10,30%

· Produse de morărit şi panificaţie – 10,18%

Demiterea ministrului Energiei, o soluție? Ciolacu spune că decizia este a premierului

Marcel Ciolacu (captură video)

Liderul social democraților, Marcel Ciolacu, evită să spună direct dacă ministrul Energiei ar trebui să plece acasă – dată fiind criza din domeniul pe care Virgil Popescu îl conduce neîntrerupt din 2019.

Ba mai mult, deși nu de puține ori s-a arătat nemulțumit de modul în care s-au desfășurat evenimentele din acest sector, Ciolacu a afirmat, la Digi 24, că, deși are întâlniri dese cu premierul Nicolae Ciucă, nu a pus problema despre o eventuală remaniere a lui Virgil Popescu.

Și, în acest context, președintele PSD a subliniat că doar premierul este cel care poate iniția un astfel de demers, dat fiind că acesta este cel care, în mod normal, face evaluarea miniștrilor.

Discuția privind demiterea lui Popescu nu este nouă, dat fiind că, săptămâna trecută, premierul Ciucă i-ar fi dat un ultimatum lui Virgil Popescu, solicitându-i un set de măsuri valabile din luna aprilie pentru criza facturilor, în caz contrar urmând a fi remaniat.

Cel care face prima evaluare a miniştrilor este primul-ministru. Eu nu pot să îi cer evidenţe domnului prim-ministru Nicolae Ciucă. Este un om cât se poate de înţelept şi responsabil.

Nu am discutat cu domnul prim-ministru niciodată despre demiterea lui Virgil Popescu. Stau de vorbă de câte ori este nevoie, destul de des, cu domnul prim-ministru, ne sfătuim și vorbim care sunt prioritățile și-n zona executivă, și legislativă”, a declarat Marcel Ciolacu pentru sursa citată.

Liderul PSD a arătat totuși că ministrul Popescu „are de dat multe lămuriri și multe explicații de ce s-a ajuns în această situație”, însă consideră că „nu (…) suntem într-un moment în care să căutăm vinovați, ci trebuie să venim cu soluții”.

De altfel, la începutul anului, Ciolacu avertiza că Statul Român trebuie să intervină „curajos” pentru a rezolva „criza energetică majoră” cu care se confruntă întreaga industrie, arătând că „avem Guvern și legi să intervenim în situații de criză”.

Împăciuitor de fiecare dată, Marcel Ciolacu a arătat chiar că „este afectată toată Europa, și nu numai. Nu cred că cel mai important acum este să găsim cine este vinovat. Dacă doriți o părere personală, nu este admis să liberalizezi prețul în plină pandemie, fără să gândești efectele”.

Cătălin Predoiu crede că proiectul de desființare al SIIJ a trenat din vina exclusivă a lui Stelian Ion: „Nu e un joc de copii, cu jucăriile tale să te joci cum vrei tu”

Acum, că proiectul privind desființarea Secției pentru Investigarea Infracțiunilor din Justiție (SIIJ) a trecut cu bine de avizul favorabil pur consulativ al Consiliului Superior al Magistraturii (CSM) și poate fi înaintat Guvernului iar mai apoi Parlamentului spre aprobare, ministrul Justiției a făcut o retrospectivă asupra parcursului pe care l-a urmat.

Din ce a declarat aseară Cătălin Predoiu la B1 TV, SIIJ putea fi desființată lejer în timpul mandatului lui Stelian Ion, care avea proiectul gata lucrat, pe masă, însă acesta a dat greș. Ce a evitat totuși Predoiu să își amintească a fost faptul că, în mai 2020, în timpul mandatului său, CSM a avizat negativ un proiect pentru desființarea SIIJ, într-adevăr inițiat de USR.

Aseară, ministrul Justiției aproape că nici nu a vrut să critice activitatea lui Stelian Ion, subliniind că „în general evit să mă pronunț pe mandatele predecesorilor”, chiar dacă „împunsăturile” dintre cei doi nu au lipsit de-a lungul timpului. Spre exemplu, Predoiu atrăgea atenția în vară că „ministerul a „umblat” neinspirat pe proiect, a pierdut consensul în CSM și, pe cale de consecință, fără avizul CSM, s-a pierdut coeziunea majorității parlamentare în jurul subiectului”. De altfel, aceasta a și fost linia criticilor pe care le-a adus și de această dată Predoiu predecesorului său.

E și simplu, și complicat ce s-a întâmplat anul trecut. Premisele erau bune pentru că noi, în 2020, neavând majoritate, n-am trimis spre Parlament niciun instrument legislativ pregătit în minister, asta de comun acord cu membrii Guvernului, cu prim-ministrul, cu Președintele, cu partenerii europeni, chiar și cu liderii de grup parlamentar din toate partidele, adică toată lumea a fost de acord cumva că în 2020 trebuie să așteptăm alegerile, să vină un parlament care e proaspăt ales, legitimat prin vot și să își asume reforma justiției într-o configurație sau alta.

Noi am pregătit instrumentele, legile justiției, proiect desființare SIIJ, pus chiar în dezbatere publică și trimis CSM la vremea respectivă, exact acum doi ani, în februarie 2020, deci era tabla așezată ca la biliard, bilele erau așezate în fața fiecărei cupe, trebuiau doar împinse acolo și mers mai departe.

Nu avea nimeni pretenția și așteptarea ca instrumentele pregătite de noi să rămână în aceeași configurație complet, la virgulă, dar trendul era prestabilit și era discutat îndelung cu toată lumea despre care am menționat, inclusiv CSM. Ai tot dreptul ca ministru să resetezi dacă asta e viziunea, dacă ai în spate o coaliție care te susține, dacă ai vorbit cu toți partenerii, dacă nu ești de capul tău. Acesta nu e un joc de copii, cu jucăriile tale să te joci cum vrei tu. Este un joc cu o miză de țară, e adevărat. Chiar dacă n-am avea MCV, ar fi o miză de țară. Greșeala cred că a fost să reseteze jocul destul de radical pe proiectul respectiv, fără să discute în prealabil cu CSM, sau, dacă a discutat, n-a discutat destul, nu știu exact”, a declarat Predoiu pentru sursa citată.


Vineri, înainte de votul din CSM, fostul ministru avertiza însă că Predoiu „își ia aliat gruparea Savonea din CSM pentru a apăra interesele PSD-PNL-UDMR și ale lui Klaus Iohannis, amanetând astfel independența justiției”, anticipând că votul va fi unul favorabil, dat fiind că modificările deja fuseseră acceptate de ambele părți.

Cătălin Predoiu a anunțat că a acceptat deja amendamentele CSM, mai exact ale aripii Savonea din CSM. Aceste amendamente nu fac decât să sporească puterea acestei grupării antireformatoare din CSM în privința desemnării procurorilor care vor prelua activitatea SIIJ.
Cinismul cu care ministrul Predoiu ne-a transmis tuturor că are cunoștință despre sesizarea Comisiei de la Veneția cu privire la proiectul său, formulată de către USR, dar că nu va aștepta acest aviz, îl descalifică.

În plus, Cătălin Predoiu știe că încalcă flagrant avizul Comisiei de la Veneția din iulie 2021, dar o face deliberat, sperând că va putea induce în eroare opinia publică și oficialitățile Uniunii Europene”, scria Stelian Ion pe Facebook.

Gabriela Firea revine cu precizări despre programul său „de suflet”, fertilizarea in vitro – 4.500 de euro pentru cuplurile care vor să aibă copii

Gabriela Firea - Ministrul Familiei - Foto Gândul
Gabriela Firea - Ministrul Familiei - Foto Gândul

Ultima postare a Ministrului pe pagina sa de Facebook aduce lămuriri în ceea ce privește fertilizarea in vitro. Cuplurile care vor să participe la program trebuie să știe că veștile bune încep să apară.

„Extindem acest proiect și la nivel național. El se adresează femeilor cu vârsta între 20 și 45 de ani, o noutate, pentru că până acum erau doar incluse doar femeile până în 40 de ani. Un alt criteriu, valoarea AMH-ului, va fi eliminat pentru că am primit semnale că este prea restrictiv.”

Ministrul Familiei acceptă că, fiind primul program de acest gen din România, are nevoie și de sprijinul cetățenilor și pune la dispoziție tuturor o adresă de e-mail pentru ca orice vrea, și are ceva de spus să o poată face.

„Toate propunerile pe acest subiect le aștept la adresa: relatiipublice@mfamilie.gov.ro

Am aplicat acest program în București cât am fost primar general, însă, în ultimul an finanțarea sa a fost mult redusă. În Capitală, s-au născut 500 de copii și sunt peste 100 de sarcini în evoluție la acest moment. Extindem acest proiect și la nivel național. El se adresează femeilor cu vârsta între 20 și 45 de ani, o noutate, pentru că până acum erau doar incluse doar femeile până în 40 de ani. Un alt criteriu, valoarea AMH-ului, va fi eliminat pentru că am primit semnale că este prea restrictiv. Suma decontata este 4.500 de euro, echivalentul în lei, și se pot înscrie în program cupluri căsătorite sau nu, dar și femeile singure. Se va legaliza și în țara noastră transplantul de material genetic, acum multe cupluri fiind nevoite să meargă în străinătate.”

Ministrul Sănătății, Alexandru Rafila o sprijină necondiționat pe Gabrilea Firea

„Ministrul Sănătății, Alexandrul Rafila, încurajează total acest proiect și sper ca în două luni să putem aplica proiectul la nivel național. Am vorbit astăzi și despre alte două proiecte pentru sprijinirea familiei pe care le avem în lucru: – Proiectul TESTARE GENETICĂ PENTRU CANCERUL DE SÂN presupune decontarea testelor genetice specifice pentru persoanele diagnosticate cu cancer mamar în stadii incipiente, iar sprijinul propus se ridică la aproape 3.500 de euro. – Proiectul TESTARE BRCA presupune evaluarea riscului de apariție a cancerului la sân și recomandarea unor strategii de prevenție personalizată prin decontarea unor teste genetice, în valoare de aproximativ 2.500 de lei. În zilele următoare vin cu vești și despre celelalte proiecte din domeniul protecției drepturilor copilului, tineretului și egalității de șanse.”

Claudiu Târziu: “Simion este mai popular decât mine”

Sursă foto: HotNews
Sursă foto: HotNews

Invitat la Prima Tv, Claudiu Târziu a descris rolul pe care îl are, alături de George Simion, în partidul AUR.

Co-preşedintele Alianţei pentru Unirea Românilor a descris regulile după care funcționează formațiunea politică, dar a dat detalii şi despre eventualele conflicte interne.

Prin urmare, Târziu a ţinut să sublinieze, din nou, că se află pe o funcţie egală cu George Simion, fiind co-preşedinte al formaţiunii.

Târziu consideră că el se poate ocupa de doctrina AUR, în timp ce Simion reprezintă imaginea partidului: ”El este cu drapelul în mână, cu portavocea în mână”

Împărţim funcţia de preşedinte al partidului, dar ne-am împărţit foarte bine rolurile. El este cu organizarea în teritoriu, cu organizarea de manifestaţii, cu drapelul în mână, cu portavocea în mână. Eu mă ocup de doctrină, de formarea cadrelor, de formarea viitorilor membri ai Guvernului şi ai structurilor descentralizate ale Guvernului. Am alt rol. Rolurile acestea sunt complementare şi sunt absolut necesar de îndeplinit amândouă. O singură persoană le poate face mai greu. Poate că sunt partide care au reuşit să găsească omul care să le facă pe toate. Eu nu cred în asta. Eu cred în puterea echipei”, a afirmat Claudiu Târziu duminică, în emisiunea Insider Politic, la Prima Tv, citat de News.ro.

În ceea ce priveşte popularitatea şi imaginea, Târziu este de părere că lui George Simion i se potriveşte foarte bine această atitudine în politică. După părerea lui Târziu, o altă calitate ar fi că Simion ar da bine faţa camerelor de luat vederi.

Despre existenţa unor dispute în interiorul partidului la nivelul conducerii, Claudiu Târziu a spus că nu se pune problema să fie exclus preşedintele fondator şi principalul vector de imagine al partidului.

Claudiu Târziu, despre Simion: “Noi suntem fraţi prin ceea ce simţim unul faţă de celălalt”

Excluzând, din start, să renunţe la Simion, Târziu a ţinut să puncteze că nu au existat discuţii despre o posibilă destrămare a formaţiunii politice. Cu toate acestea, dacă anumite informaţii au ajuns în spaţiul public, este vorba doar de o “intoxicare de presă”.

Noi suntem fraţi, în primul rând. Suntem fraţi de crez politic şi cred eu că suntem fraţi şi prin ceea ce simţim unul faţă de celălalt. Nu o să vorbim niciodată în termenii pe care îi relatează anumite organe de presă. Am dezminţit asta imediat ce a apărut, dar nu am putut opri avalanşa de minciuni”, a conchis politicianul AUR.

Rămâi conectat

6,124FaniÎmi place
București
cer senin
23.8 ° C
24.4 °
22.8 °
68 %
1.3kmh
1 %
vin
29 °
S
31 °
D
33 °
lun
36 °
mar
36 °

Ultimul articol

Ambasadorul român la Moscova, convocat de ministerul rus de Externe

Ambasadorul României la Moscova, Cristian Istrate, a fost chemat la Ministerul rus de Externe, în urma deciziei președintelui Nicușor Dan de a-l declara pe...

Primarul Ciucu, în continuare sub control judiciar pentru luare de mită

Ciprian Ciucu nu a avut prea mult succes în instanță, ieri. Acesta a cerut anularea măsurii controlului judiciar în dosarul în care este acuzat de...

Nicușor Dan așteaptă o înțelegere între partide pentru un guvern și desemnarea premierului

Nicușor Dan pare că nu se mai grăbește să își desemneze un premier al său, ci așteaptă un semn de la partide. Ieri, șeful statului...