29.1 C
București
duminică, 28 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 598

Cîțu, despre sancțiunile anunțate împotriva Rusiei: „Nu vor avea efectul aștept de noi toți”

Florin Cîțu (captură video)

Președintele PNL Florin Cîțu a declarat, vineri, că sancțiunile pe care liderii europeni le-au anunțat nu vor afecta Rusia, precizând că țara condusă de Putin are rezerve de 650 de miliarde de dolari, jumătate din PIB-ul țării.

„Așa cum sunt sancțiunile, nu cred că Rusia are nevoie să folosească rezervele. (…) Sper să vedem și alte sancțiuni”, a spus Cîțu.

Totodată, fostul premier a vorbit că va urma să se facă o analiză a companiilor care au acționariat rusesc, pentru a vedea unde au mers banii primiți de la stat.

„Nu știm unde s-au dus acești bani. Trebuie o analiză a tot ceea ce înseamnă investiții care vin din Rusia în România. E nevoie ca toate instituțiile statului să-și facă treaba”, a mai declarat liberalul.

Cîțu vrea sancțiuni mai dure pentru Rusia

De asemenea, președintele PNL e de părere că atât Uniunea Europeană, cât și Statele Unite trebuie să impună sancțiuni „puțin mai dure”, după ce Putin a decis invadarea Ucrainei în urmă cu o zi.

 „E important ca Guvernul să facă o analiză de beneficii și costuri pentru noi pe termen lung, cum vrem să ne poziționăm față de Rusia”, a conchis Florin Cîțu.

Și președintele României, Klaus Iohannis, a anunțat, vineri, că la reuniunea extraordinară a Consiliului European au fost agreate noi sancțiuni pentru Rusia, cu costuri „masive și severe.”

Totodată, șeful statului susține că e nevoie de sancțiuni individuale și economice suplimentare și pentru Belarus.

„Am pledat, la Bruxelles, pentru atenuarea impactului negativ al acțiunilor Rusiei asupra Republicii Moldova și Georgiei, state partenere care resimt deja presiunea din partea Moscovei, accentuând importanța oferirii sprijinului financiar necesar pentru consolidarea rezilienței partenerilor”, a mai declarata Iohannis.

În mesajul postat pe o rețea de socializare, Iohannis a precizat că Europa se confruntă cu cea mai mare provocare din istoria recentă, precizând că e nevoie în continuare de o coordonare strânsă „a reacțiilor și a abordărilor cu aliații euroatlantici, în special SUA și NATO.”

Reamintim că peste 15.000 de ucraineni au intrat începând de joi în Republica Moldova, dintre care circa 3.000 au ajuns să intre în țara noastră.

Un român a fost ucis în Odesa în urma bombardamentelor rusești

Un român a fost ucis în Odesa în urma bombardamentelor rusești

Sursa foto: Adevarul

În urma unui atac asupra unității militare din orașul Podolsk, regiunea Odesa, ce a avut loc joi, 18 persoane au fost ucise, iar printre aceștia s-a aflat și un tânăr român în vârstă de doar 32 de ani.

În urma intervențiilor, șase persoane au fost scoase de sub dărâmături și au fost internate de urgență în spitalul orașului Podolsk.

Mătușa tânărului român a postat un mesaj emoționat pe o rețea de socializare prin care a anunțat că nepotul ei a fost ucis în bombardamentul unității de radiotehnică militară 0173 din Podolsk.

Războiul dintre Ucraina și Rusia continuă. Mii de persoane au ales să fugă din calea conflictului

„Nepotul nostru Andrei a murit în bombardamentul absurd al unității de radiotehnică militară 0173 din Podolsk, regiunea Odesa. Ar mai fi dorit să trăiască… A lăsat în urmă o fetiță de numai 4 ani și o soție însărcinată în 7 luni… Avea doar 32 de ani…“, a scris Liliana, mătușa tânărului, potrivit stiridiaspora.ro.

De asemenea, o româncă a trimis un mesaj pe rețelele de socializare prin care a cerut ajutor să plece din Odesa, unde se afla alături de bebelușul ei de numai 11 luni. Femeia a explicat faptul că soțul ei a obligat-o să vină în această zonă, altfel i-ar fi luat copilul. Aceasta a încercat să îl convingă să părăsească Odesa, dar soțul a ignorat spusele româncei.

Răspunsul la mesajul femeii a venit urgent, unde un tânăr a postat o imagine cu ea și fiul ei într-o mașină, pe un drum din apropiere de granița Ucrainei cu România de lsaceea.

Reamintim că după prima zi de război dintre Ucraina și Rusia și-au pierdut viața 137 de ucraineni și 400 de ruși. Armata rusă a reușit să intre în capitala Ucrainei, iar mii de ucraineni s-au alăturat Forțelor de Apărare Teritorială, hotărâți să respingă atacul trupelor trimise de Putin să cucerească Kievul. Ministrul Apărării al Ucrainei a anunțat că au fost distribuite 18.000 de pistoale-mitralieră către populație, iar muniția continuă să fie furnizată.

Citește și: Momente de groază în Ucraina: „Ne-am dat seama că va începe războiul după ce băncile au sistat plata cu cardul. Ne rugăm să scăpăm!”. Mărturii ale românilor din Ucraina

Preşedintele Ucrainei face un apel disperat către Formatul București 9

Foto: Mediafax
Foto: Mediafax

Volodimir Zelenski, preşedintele Ucrainei, a lansat un apel disperat către Formatul București 9, precizând că Ucraina are nevoie de o asistenţă internaţională eficientă.

Apelul a fost făcut în cursul zilei de azi, 25 februarie, solicitându-se asistență în apărarea împotriva forțelor ruse.

Volodimir Zelenski rămâne în Capitală, în ciuda invaziilor trupelor ruseşti din Kiev

În plus, preşedintele Ucrainei, care a ales să rămână în Kiev, a adăugat că se impun sancțiuni și presiuni asupra Moscovei, pentru a pune capăt ostilităților.

Apelul a fost făcut către statele din Formatul B9, adică România, Ungaria, Bulgaria, Polonia, Cehia, Slovacia, Estonia, Letonia și Lituania, informează Adevărul.

Preşedintele Ucrainei: “Avem nevoie de o asistenţă internaţională eficientă”

Noi ne apărăm libertatea şi pământul. Dar avem nevoie de o asistenţă internaţională eficientă. Am discutat despre asta cu preşedintele Poloniei, Andrzej Duda. M-am adresat către B9 în legătură cu asistenţa în apărare, sancţiuni şi presiuni asupra agresorului. Împreună trebuie să aşezăm Rusia la masa negocierilor”, a scris Zelenski într-un mesaj publicat pe contul de Twitter.

În plus, preşedintele Volodimir Zelenski a ţinut să precizeze că Ucraina are nevoie de o coaliţie antirăzboi, mai arată sursa citată.

Preşedinţii ţărilor participante la „Formatul Bucureşti 9” se întâlnesc, în cursul zilei de azi, într-un summit extraordinar la Varşovia.

Întrunirea are ca scop abordarea situaţiiei cu care Ucraina se confruntă, după invazia trupelor din Rusia.

Brașov se mobilizează pentru a întinde o mână de ajutor refugiaților ucraineni  

Sursa foto: BBC

Tot mai multe orașe din România se pregătesc să primească refugiați din Ucraina din cauza războiului ce a izbucnit. Încă de la primele ore ale dimineții, Sighetu Marmației a fost luat cu asalt de sute de persoane care au venit pe jos sau cu mașina din Ucraina pentru a scăpa de conflictul izbucnit.

Și în Brașov, la Centrul de Integrare pentru Migranți, au început pregătirile pentru a-i întâmpina pe eventualii refugiați. Zeci de cetățeni s-au oferit să ajute comunitatea de ucraineni, donând obiecte de primă necesitate.

Voluntarii îi așteaptă pe cei ce fug din calea războiului cu mâncare, apă și cafea

Astrid Hamberger, coordonatorul Centrului, a precizat că de-a lungul timpului au fost înregistrați 25 de migranți din Ucraina.

„Împreună cu aceștia și cu alți străini din Brașov, încercăm să strângem diferite ajutoare și bunuri necesare pentru un posibil val de migranți din Ucraina”, a declarat Hamberger, potrivit g4media.

De asemenea, rezidenții ucraineni din Brașov, căsătoriți cu români, au cerut ajutor Centrului pentru a intra în contact cu cei dragi din țara lor natală. Mai mult, de la invadarea Ucrainei de către Rusia, zeci de oameni au sunat și și-au oferit sprijinul pentru persoanele refugiate.

 „Ne-au contactat chiar plângând, îngrijorați de faptul că au rude care au plecat de acasă spre graniță și nu mai reușesc să dea de ei, nu mai răspund la telefon. Așteptăm să primim și noi vești mai bune cum că au reușit să treacă granița. Sunt chiar în zona Odessa. Ne-au mai contactat și alte persoane din Ucraina care au oferit cazare, persoane private, iar alte persoane care au dorit să fie parte din comunitatea noastră chiar din Ucraina”, a spus coordonatorul Centrului.

Sute de persoane au început să treacă granița României încă de joi, de la primele ore ale dimineții, de teama războiului ruso-ucrainean. Majoritatea refugiaților sunt femei, copii și bătrâni. De asemenea, aceștia vin pe jos, iar la vămile românești, voluntarii îi așteaptă pe oameni cu sandvișuri, apă, cafea, iar pe unii îi ajută cu transportul la graniță. Autoritățile române se pregătesc ca în următoarele zile, numărul refugiaților să crească.

Ultimul videoclip cu soldații ucraineni care apărau Insula Şerpilor. Toţi au fost uciși

Ultimul videoclip cu soldații ucraineni care apărau Insula Şerpilor. Toţi au fost uciși

Cei 13 soldaţi, alături de preşedintele Volodymyr Zelenski - Sursa foto: CNN
Cei 13 soldaţi, alături de preşedintele Volodymyr Zelenski - Sursa foto: CNN

Insula Șerpilor a fost capturată de ruși, unde toți soldații ucraineni au fost uciși.

Potrivit BBC, 13 soldați ucraineni erau pe Insula Șerpilor, în momentul atacului armatei ruse.

Insula se află la doar câteva zeci de kilometri de teritoriul României, Rusia atacând cu nava de război Moskva, un crucișător aflat în serviciul Flotei Mării Negre.

Aceștia au refuzat să se predea unei nave de război a Moscovei și, în cele din urmă, au fost uciși în urma unui bombardament

Conform declaraţiilor oferite astăzi, 25 februarie, de către președintele Ucrainei, soldaţii vor fi decorați post-mortem și numiți eroi.

De asemenea, Volodymyr Zelenski, a lăudat curajul soldaților care şi-au piedrdut viaţa.

Pe insula noastră, apărând-o până la ultima suflare, polițiștii de frontieră au murit eroic, dar nu au renunțat. Toți vor primi post-mortem titlul de Erou al Ucrainei. Memorie eternă pentru cei care și-au dat viața pentru Ucraina”, a mai spus președintele țării vecine, în cadrul unui discurs susținut vineri dimineață, în a doua zi de atac din partea Rusiei.

Zelenski: “În această dimineață ne apărăm singuri țara”

La fel ca ieri, cele mai mari puteri ale lumii privesc de la distanță. A fost convinsă Rusia de sancțiunile de ieri? Auzim în ceruri și vedem pe pământ că nu a fost suficient”, a mai adăugat preşedintele Ucrainei.

Este a doua zi de război în Ucraina. Forțele ruse au intrat în districtul Obolon din Kiev, unde armata ucraineană se luptă, în prezent, cu ele, relatează presă ucraineană.

Ministerul Apărării al Ucrainei le cere locuitorilor să nu părăsească casa. Districtul este la aproximativ 10 km de centrul Kievului.

Ludovic Orban susține că Putin vrea să distrugă unitatea europeană

Ludovic Orban (captură video)

Președintele Forța Dreptei a declarat că dacă armata rusă va cuceri Ucraina, Putin își va continua atacurile, precizând că Georgia, Azerbaidjan și Republica Moldova vor fi sub o amenințare extrem de puternică.

Acesta a mai precizat că țara noastră va fi vecină cu Rusia dacă Ucraina o să cedeze în fața lui Putin.

Totodată, fostul premier a precizat că se așteaptă din partea președintelui rus să își continue „planul său amplu” de a trimite Europa în epoca URSS.

„Că tot vorbim de refacerea URSS-ului, să nu uităm că statele baltice au făcut parte din URSS. Acolo sunt minorităţi ruse foarte importante, cu puternică capacitate de a realiza provocări care să creeze contexte tulburi. Părerea mea este că Putin, în mintea lui, nu cred că îi ajunge să cucerească Ucraina. Părerea mea e că are un plan mai amplu”, a declarat Orban, potrivit stiripersurse.ro.

De asemenea, președintele Forța Dreptei e de părere că rușii, fiind cunoscuți pentru modul lor strategic de a aborda lucrurile, sunt „șahiști”, gândind mai multe mutări înainte de a lua o decizie. Mai mult, acesta a spus că Rusia vrea să distrugă coeziunea euro-atlantică, între SUA și statele membre Uniunii Europene.

Zelenski cere sprijinul României și al celorlalte opt state din formatul București 9

„Europa, fără SUA, fără Canada şi Marea Britanie, din punct de vedere militar este extrem de vulnerabilă. Nu mai zic de ‘intelligence’, nu mai zic de o mulţime de alte chestiuni care implică posibilitatea de a riposta la atacuri, să le zicem, hibride”, a declarat fostul liberal, joi, la Realitatea TV.

Totodată,  fostul președinte PNL a spus că Putin „nu este atât de nebun încât să comită o agresiune împotriva unei ţări NATO” deoarece ar da naștere unei conflagrații mondiale în care Rusia va fi puternic afectată. Acesta e de părere că dacă, într-o prima fază, armata rusă va reuși să facă față, pe termen lung „este condamnată.”

Orban a vorbit și despre relația României cu Moldova, precizând că există riscuri serioase din partea Rusiei.

„Pe de altă parte, sunt riscuri de care trebuie să ţinem cont şi aici am să mă refer în primul rând la Republica Moldova. Noi avem sute de mii de cetăţeni români care trăiesc în Republica Moldova sau sunt cetăţeni şi ai Republicii Moldova şi ai României”, a concluzionat Orban.

Dragostea învinge orice. Doi tineri ucraineni s-au căsătorit în timp ce în oraș se auzeau sirenele de alarmă

Bărbații între 18 și 60 de ani nu mai pot părăsi Ucraina

Sursă foto: Reuters
Sursă foto: Reuters

Începând cu seara de ieri, 24 februarie, bărbaţii cu vârste cuprinse între 18 și 60 de ani nu mai pot părăsi țara vecină.

De ieri şi până în momentul de faţă, aproximativ 4.000 de refugiaţi au intrat în Romania, din Ucraina .

Refugiaţii au intrat în ţară prin punctul de trecere a frontierei Siret. Oamenii vin atât din regiunea Cernăuți, cât și din alte zone ale Ucrainei, inclusiv capitala Kiev.

Bărbații ucraineni cu vârste între 18 și 60 de ani nu au voie să părăsească țara. Această interdicție este valabilă în perioada de aplicare a legii marțiale

Conform informaţiilor transmise de corespondentul Europa FM Sandrinio Neagu, bărbații cu vârste între 18 și 60 de ani nu mai pot părăsi Ucraina. Astfel, Romania primeşte majoritar femei și copii.

Serviciul de Frontieră al Ucrainei informează că, din cauza intrării legii marțiale în Ucraina, plecarea din Ucraina este temporar restricționată pentru o categorie de cetățeni. În special, este interzisă părăsirea Ucrainei de către cețățenii ucraineni de sex masculin, cu vârstă între 18 și 60 de ani. Această normă se va aplica pentru perioada regimului juridic al legii marțiale”, se arată într-un comunicat oficial al Ministerului de Interne ucrainean.

Joi, peste 250 de cetățeni ucrainieni au ajuns în România și pe la punctul de trecere a frontierei de la Isaccea. Oamenii trec pe Dunăre, cu bacul

Autoritățile din Tulcea au luat măsuri pentru primirea refugiaților.

În aceste condiţii Ministerul Sănătății a stabilit condiții speciale de intrare în țară pentru cetățenii ucrainieni.

Refugiaţii vor fi testați prioritar împotriva COVID-19. De asemenea, nu vor mai fi obligați să completeze formularul de intrare în țară. În plus, carantina sau izolarea nu vor fi obligatorii.

Trebuie să găsim o soluție. Trebuie să-i testăm. Să-i vaccinăm, dacă este cazul. Vom iniţia demersurile legislative care să-i excepteze această categorie de persoane de la măsurile legate de carantină și de completarea acelui formular electronic. Zilele următoare, trebuie să putem să operaționalizăm complet acest sistem. Există suficiente teste rapide. Testarea acestor persoane va fi prioritară. Nu favorizăm, în niciun fel, transmiterea infecției cu noul coronavirus”, a declarat Alexandru Rafila.

Dragostea învinge orice. Doi tineri ucraineni s-au căsătorit în timp ce în oraș se auzeau sirenele de alarmă

Sursa foto: CNN

În timp ce Ucraina este invadată de forțele armate rusești, doi tineri din Kiev, Iarina Arieva și Sviatoslav Fursin, au decis să se căsătorească, în ciuda războiului ce a început, informează CNN.

Cununia religioasă a avut loc la mănăstirea Sf. Mihail din Kiev, iar Arieva a declarat că a fost un moment foarte emoționant, dar și înfricoșător.

Cuplul a precizat că ar fi trebuit să se căsătorească pe 6 mai și să sărbătorească alături de cei dragi la un restaurant foarte cunoscut, cu vedere la râul Nipru, dar din cauza războiului izbucnit, cei doi au decis să nu mai amâne cununia religioasă.

Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a făcut din nou apel la încetarea focului

Cei doi tineri s-au cunoscut în urmă cu trei ani la un protest în centrul Kievului și au decis să se căsătorească acum deoarece nu știu ce le rezervă viitorul.

„Situația este grea. Vom lupta pentru pământul nostru. Putem muri și am vrut doar să fim împreună înainte de toate astea”, a spus Iarina Arieva.

După ceremonie, cei doi au precizat că se vor oferi să ajute forțele ucrainene în lupta împotriva invaziei rusești.

„Trebuie să ne apărăm țara. Trebuie să protejăm oamenii pe care îi iubim și pământul pe care trăim. Poate că vom merge să luptăm. Poate că vom ajuta cu altceva. Ei vor decide”, a mai spus ea.

Aceasta l-a descris pe soțul ei ca fiind „cel mai apropiat prieten al ei de pe Pământ” și speră ca va veni și ziua când vor avea ocazia să se bucure cu adevărat de căsătoria lor.

„Sper doar că totul va merge normal și vom avea pământul nostru, ne vom păstra țara în siguranță și fericită fără ruși în ea”, a concluzionat tânăra.

Reamintim că mii de oameni din Rusia au ieșit în stradă pentru a protesta împotriva deciziei lui Putin de a invada Ucraina. De asemenea, la nivel mondial, în zeci de state, oamenii au ieșit în stradă, precizând că sunt alături de ucraineni. Totodată, preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a cerut sprijin urgent din partea statelor UE.

Ucraina, abandonată de Europa. Președintele ucrainean: „Am fost lăsaţi singuri să ne apărăm ţara”

Sean Penn se află în Ucraina, unde filmează un documentar

Sursa: theguardian.com

Sean Penn, actorul și regizorul american, se află zilele acestea la Kiev, unde filmează un documentar despre invazia lansată de Rusia asupra Ucrainei.

Președinția ucraineană a fost cea care a anunțat acest lucru, după ce actorul cu două premii Oscar și cunoscut activist umanitar a participat la un briefing de presă a Guvernului la Kiev, ieri, ascultând oficialii guvernamentali vorbind despre criza pe care mulți lideri mondiali o numesc cel mai grav conflict din Europa de după 1945.

Sean Penn este printre cei care susțin Ucraina fiind în Ucraina astăzi. Țara noastră îi este recunoscătoare pentru o asemenea demonstrație de curaj și onestitate”, se arată în declarația tradusă.

Sean Penn a fost fotografiat printre participanții la conferința de presă guvernamentală și apoi a fost văzut întâlnindu-se cu președintele Volodimir Zelenski într-un videoclip postat pe contul de Instagram al acestuia din urmă. Actorul în vârstă de 61 de ani pregătise însă momentul filmării unui documentar cu ceva timp înainte, potrivit The Guardian, dat fiind că a vizitat Ucraina în noiembrie 2021, când se întâlnise cu armata ucraineană.

Biroul președintelui ucrainean Zelenski a emis o declarație prin intermediul ambasadei Ucrainei în semn de apreciere pentru Sean Penn, care „a venit special la Kiev pentru a înregistra toate evenimentele care se petrec în prezent în Ucraina și pentru a spune lumii adevărul despre invazia Rusiei în țara noastră”.

Totodată, se subliniază că actorul „demonstrează un curaj care le lipsește multor altora, în special unor politicieni occidentali. Cu cât vor fi mai mulți astfel de oameni – prieteni adevărați ai Ucrainei, care susțin lupta pentru libertate – cu atât mai repede putem opri această invazie odioasă a Rusiei”.

Premierul Ciucă promite noi măsuri de sprijin la energie și gaze naturale

Sursă foto: stirileprotv.ro
Sursă foto: stirileprotv.ro

Premierul Nicolae Ciucă nu este focusat doar pe situația din Ucraina, ci și pe modul în care vor fi protejați în continuare românii de efectele creșterii prețurilor la energie și gaze naturale, a asigurat acesta.

Ieri, în urma reuniunii Comitetului interministerial pentru energie, Ciucă a explicat care vor fi noile măsuri, care ar urma să fie aplicate timp de un an de zile, pentru a „garanta predictibilitatea și stabilitatea de care cetățenii și mediul de afaceri au atâta nevoie”.

Premierul a detaliat astfel cum vor fi protejați consumatorii casnici atât în ceea ce privește explozia prețului la energie electrică, cât și la gazele naturale. Potrivit acestuia, la electricitate există un pachet de sprijin estimat la 3,62 miliarde lei, urmând a fi introdus un tarif social de 0,68 lei/kw cu TVA inclus – pentru gospodăriile cu un consum lunar până în 100 kw, în condițiile în care sunt 4 milioane de gospodării care se încadrează la acest tip de consum, în timp ce alte 4 milioane de gospodării, care au un consum lunar de energie electrică între 100 – 300 kw vor beneficia de tariful de 0,8/kw lei cu TVA inclus. Însă, din ce a explicat premierul, vor fi sprijiniți și consumatorii non casnici.

Pentru clienții non casnici (IMM-uri – micro, mici și mijlocii, instituții publice, spitale, școli, grădinițe, lăcașuri de cult, primării, universități, ONG-uri etc, precum și alte instituții, va fi un tarif unic de 1 leu/kw, cu TVA inclus. Impactul estimat pentru măsurile de sprijin al acestor categorii de beneficiari este de 5,54 miliarde lei.

Pentru marii consumatori de energie, se vor aplica scheme de ajutor de stat care vor asigura reducerea costului cu până la 20%. În total, impactul estimat al măsurilor de sprijin pentru consumatorii casnici și non-casnici este pentru electricitate în valoare de 9,16 miliarde lei, până la sfârșitul acestui an”, a detaliat premierul.

În ceea ce privește gazele naturale, pachetul de sprijin îi are în vedere pe clienții casnici cu un consum anual de până la 1.200 mc, care vor beneficia de un tarif de 0,31 lei /kw. Aici, din ce s-a calculat, impactul estimat este de 2,8 miliarde lei. Legat de consumatorii non casnici, costul gazului natural va fi de 0,37 lei/kw. Din acest punct de vedere, a detaliat Nicolae Ciucă, nu sunt luați însă în calcul marii consumatori, aceștia urmând a beneficia de scheme separate.

Împreună, aplicarea măsurilor pentru energie electrică, dar și pentru gazele naturale vor avea un impact total estimat de 14,5 miliarde lei, până la finalul anului 2022. În plus, am decis o serie de măsuri suplimentare pentru piață, pentru a tempera volatilitatea prețurilor, fără a încălca regulile europene, care ar expune România unor proceduri de infringement și ar putea crea dificultăți majore în funcționarea pieței de energie.

Implementarea acestor măsuri, după 1 aprilie, va permite continuarea sustenabilă a eforturilor statului român de a oferi protecție populației și mediului de afaceri, care, timp de un an, vor avea o stabilitate a prețurilor, cu respectarea pieței libere. În acest fel, vom fi pregătiți, când situația va reveni la normal, cu o piață funcțională și, extrem de important, investiții semnificative în capacitatea noastră de a crește producția energetică. (…)

Lansăm, în cursul lunii martie, apel de proiecte în valoare de 460 de milioane de euro, pentru o capacitate instalată de 950 MW, din finanțările PNRR destinate consumatorilor industriali energointensivi, IMM-urilor și operatorilor economici din sectorul agricol. De asemenea, avem la dispoziție fondul de modernizare în valoare totală de 16 miliarde de euro din care am lansat deja, la începutul acestui an, proiecte în valoare de peste 2 miliarde de euro.

Vom continua, în toamna acestui an, cu alte proiecte în valoare totală de 2,8 miliarde euro care vor merge către producătorii de energie, consumatorii industriali, agricultură, HORECA, prosumatori, autorități publice și persoane fizice”, a mai punctat premierul.

Ucraina, abandonată de Europa. Președintele ucrainean: „Am fost lăsaţi singuri să ne apărăm ţara”

Sursa foto: NDTV

Președintele Ucrainei Volodimir Zelenski a declarat în noaptea de joi spre vineri că Rusia are de gând să distrugă politic țara, precizând că grupurile de sabotaj inamice au ajuns deja în Kiev.

De asemenea, șeful statului ucrainean a precizat că Putin l-a transfmorat în „ținta numărul unu”, iar familia sa a devenit „ținta numărul doi.” Potrivit lui Zelenski, în prima zi de confruntări între armata rusă și cea ucraineană și-au pierdut viața 137 de ucraineni și 316 au fost răniți.

Într-un mesaj video pe o rețea de socializare, președintele Ucrainei a spus că NATO nu are curaj să intervină pentru a ajuta țara în fața Rusiei.

Autoritățile din Ucraina susțin că forțele de la Kiev au făcut 800 de victime în rândul rușilor

„Cine este dispus să garanteze aderarea Ucrainei la NATO? Sincer, tuturor le este teamă. I-am întrebat pe toţi partenerii dacă sunt alături de noi. Sunt alături de noi dar nu sunt pregătiţi să ne ia într-o alianţă alături de ei”, a afirmat Zelenski, potrivit news.ro.

Totodată, acesta a precizat că în urma discuțiilor pe care le-a avut cu liderii europeni, a „auzit puține lucruri”, precizând că Ucraina a fost lăsată singură să se descurce în fața atacurilor rusești.

„Indiferent câte conversaţii am avut cu liderii străini, am auzit puţine lucruri. Primul este că suntem sprijiniţi. Sunt recunoscător fiecărui stat care ne ajută concret, nu numai cu vorbe. Dar este şi un al doilea lucru – am fost lăsaţi singuri să ne apărăm ţara. Cine este pregătit să lupte alături de noi? Sincer, nu văd”, spus Zelenski.

De asemenea, șeful statului ucrainean a mai declarat că i-a întrebat pe liderii Uniunii Europene când Ucraina va face parte din Alianța Nord-Atlantică, dar aceștia au evitat să ofere un răspuns concret.

„Astăzi i-am întrebat pe cei 27 de lideri ai Europei, dacă Ucraina va fi în NATO, am întrebat direct. Toţi se tem. Nu răspund. Iar noi nu ne temem, nu ne temem de nimic”, a concluzionat Zelenski.

Reamintim că vineri, 25 februarie, miniștrii de Externe din statele membre UE se vor întâlni într-o reuniune extraordinară privind criza din Ucraina.

NATO va spori prezența militară în Europa de Est, după ce Rusia a atacat Ucraina

ÎPS Teodosie, despre conflictul dintre Rusia și Ucraina: „Este un război între două ţări surori”

ÎPS Teodosie (Facebook Arhiepiscopia Tomisului)

ÎPS Teodosie a declarat că războiul care a izbucnit între Rusia și Ucraina nu este un război de apărare a „credinței și a gliei”, ci unul în care nu a fost „destulă diplomație, nu a fost destul dialog.”

Arhiepiscopul Tomisului a precizat că războiul se va putea opri, precizând că idealul creștinului este pacea, ce aduce armonie și bucurie.

„Trebuia să se continue dialogul, să fie nişte negocieri mai pacifiste. Când începe războiul deja este mult mai greu să mai negociezi pacea, dar nu ne putem opri din nădejdea noastră că avem dârzenie, credinţă și rugăciune stăruitoare”, a spus ÎPS Teodosie, potrivit G4media.

„Niciodată un război nu aduce bine”

Totodată, prelatul a mai afirmat că se va ruga pentru luminarea celor care au pornit acest război ce nu aduce niciun beneficiu, ci doar pierderi de vieți omenești. Arhiepiscopul Tomisului e de părere că orice violență „nu este după voia lui Dumnezeu” ci după firea lucrurilor.

„Noi am sperat să nu înceapă acest război, cum mulţi analişti auzindu-i sperau să nu înceapă acest război. Acum suntem în faţa unei realităţi, războiul a început. Să ne rugăm lui Dumnezeu ca Domn al păcii să asculte şi umilele noastre rugăciuni să deschidă minţile şi inimile celor ce au provocat acest război, celor ce au început acest război”, a precizat ÎPS Teodosie, joi seară, la o emisiune la Radio Dobrogea.

De asemenea, acesta a caracterizat conflictul ruso-ucrainean ca fiind un război „între semeni ai noștri”, precizând că speră ca prin rugăciune să se ajungă, din nou, la masa negocierilor și la un dialog real. Prelatul a anunțat „rugăciuni stăruitoare”, afirmând că nu există armă mai puternică decât rugăciunea.

„La război noi răspundem cu rugăciune, cu dragoste, cu cererea ca Dumnezeu să se milostivească, să-I lumineze pe cei ce se războiesc să nu se mai războiască. (…)Este un război între două ţări surori, cu o limbă înrudită, aşa cum se spune, au fost capitalele când la Moscova, când la Kiev”, a declarat ÎPS Teodosie.

Arhiepiscopul Tomisului a mai susținut că niciun război nu este justificat, iar uciderea semenilor „în numele unor ambiții nu este o dreptate”, precizând că dacă exista mai multă răbdare și mai multă înțelepciune nu se ajungea la un război.

„Nu s-ar fi ajuns aici dacă nu s-ar fi produs tensiuni între cele două părţi înainte de război. Oricine ar fi. Mânia şi iuţimea sunt păcate”, a conchis ÎPS Teodosie.

ÎPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, a sfințit sediul AUR Constanța

Rămâi conectat

6,124FaniÎmi place
București
cer senin
29.1 ° C
30 °
27.8 °
43 %
2.2kmh
0 %
D
34 °
lun
37 °
mar
36 °
mie
32 °
J
31 °

Ultimul articol

Cristian Popescu Piedone, mesaj dur despre criza politică: „România a pierdut direcția, iar oamenii...

O radiografie critică a României după trei decenii de tranziție Într-un mesaj adresat publicului, Piedone conturează o imagine critică a evoluției României în ultimii 36...

Social democrații nu vor premierul propus de PNL-USR-UDMR

Social democrații par că vor doar guvernul lor și anunță că nu sunt de acord cu ultima decizie a PNL-USR-UDMR de a susține același...

Siegfried Mureșan, propus pentru funcția de premier

Siegfried Mureșan, o soluție „viabilă” de premier - anunță în tandem PNL, USR și UDMR. Ce a mai rămas din coaliția de guvernare pro-europeană a...