32.6 C
București
joi, 25 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 570

Vladimir Putin, îndemnat să facă armistițiu

Sursă foto: Gândul.ro
Sursă foto: Gândul.ro

Cancelarul german și președintele francez l-au îndemnat pe Vladimir Putin, sâmbătă, într-un nouă conversație telefonică, să anunțe un armistițiu imediat și să „găsească o soluție diplomatică la conflict”, potrivit purtătorului de cuvânt al guvernului german, Steffen Hebestreit. El a spus că discuția între cei trei lideri a fost parte a eforturilor internaționale de a încheia războiul din Ucraina.

Aviația rusă a lovit ținte din vestul Ucrainei. Separatiștii din est, susținuți de trupele lui Putin, continuă să câștige teren în orașul Mariupol, potrivit autorităților ucrainene. Cel puţin şase bombardiere Tupolev Tu-95 au folosit rachete aer-sol împotriva unor ţinte din Luţk şi Ivano-Frankivsk, a anuntat Ucraina. O fabrică care repara motoare de avioane de luptă a fost lovită la Luţk, la fel ca şi centrul oraşului Dnipro, a relatat presa.

Forţele armate ucrainene au declarat că au avut zece misiuni cu avioane de luptă MiG-29 şi Su-27.

Potrivit autorităţilor ucrainene, un depozit de muniţie şi unul de combustibil au fost lovite în urma unui atac rus asupra unui aerodrom militar din oraşul Vasilkov, în cursul nopţii. Aerodromul, aflat la sud de Kiev, a fost complet distrus.

Potrivit autorităţilor ucrainene, oraşul Cernihiv, care a fost sub atac mai multe zile, a rămas în mare parte fără electricitate, apă, încălzire şi gaz.

Armata ucraineană a anunţat că invadatorii au cucerit suburbia din est a oraşului Mariupol, oraş port la Marea Azov cu 400.000 de locuitori, a fost asediat timp de mai multe zile, iar situaţia umanitară se deteriorează.

Potrivit Kievului, trupele ruse au încercat să lanseze o ofensivă în jurul oraşului Volnovaha din Donbas. De asemenea, au avut loc lupte dure în jurul satului Rubijne, din regiunea Luhansk.

OMS: Va exista o creștere a cazurilor de Covid-19

Șeful ANPC: “Am în casă o singură sticlă de ulei. Când se va termina, voi cumpăra alta”

Sursă foto: Facebook - Paul Anghel
Sursă foto: Facebook - Paul Anghel

După ce au stat la cozi interminabile la benzinării, românii au luat cu asalt magazinele pentru a-și face stocuri de ulei.

Achiziţionaţi şi consumaţi responsabil”, a insistat şeful ANCP, într-o postare publicată astăzi, 12 martie, pe contul de Facebook.

Directorul general al ANPC, Paul Anghel, a venit cu o serie de sfaturi pentru români.

Sfaturile vin în condiţiile în care există o reală isterie creată în ceea ce priveşte cozile pentru achiziţionarea uleiului.

Șeful ANPC face un apel la români, apel în care le cere să facă achiziții în mod responsabil.

Mai mult, Paul Anghel a insistat pe exemplul personal, afirmând că are o singură sticlă de ulei în casă. Prin urmare, va cumpăra alta, abia după ce aceasta se va termina.

Unii români cumpără sute de litri de ulei, în timp ce alţii nu reuşesc achiziţia unei singure sticle

Asistăm, în aceste zile, la acțiuni sau atitudini menite să iasă din sfera umanului. Mă refer la umplerea cărucioarelor cu ulei sau alt produs sau la comenzi fie și online de 1.000 litri făcând astfel imposibilă achiziționarea unei unități de către OMUL de lângă noi”, a scris Directorul general al ANPC, pe contul de Facebook.

În textul postat pe reţeaua de socializare, Paul Anghel i-a sfătuit pe oameni să limiteze achiziția doar la strictul necesar

Nu goliți rafturile magazinelor dacă produsul nu va este absolut necesar. Hârtia igienică din perioada pandemiei, benzină din pungi, tomberoane sau cărucioarele de ulei nu îndreaptă lucrurile spre achiziții echilibrate și consum responsabil”, se mai arată în textul postării.

Prin urmare, şeful ANPC a îndemnat la solidaritate, umanitate și, nu în ultimul rând, la responsabilitate.

Am în casă o singură sticlă de ulei desfăcută și îmi ajunge, atunci când se va termină voi cumpără o altă. Atât!”, a scris șeful Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor (ANPC).

Depozitele sunt pline și românii nu trebuie să se îngrijoreze”, a ţinut să explice şi ministrul Familiei

În acelaşi context, Gabriela Firea a precizat că “Nu trebuie să ne panicăm și să golim rafturile magazinelor”.

Ministrul Familiei a venit cu un mesaj pentru românii îngrijoraţi, explicând că panica este nejustificată, iar cozile care se formează la anumite alimente sunt cauzate şi de ştirile alarmiste.

Gabriela Firea: “Nu trebuie să ne panicăm și să golim rafturile magazinelor”

Foto: Facebook - Gabriela Firea
Foto: Facebook - Gabriela Firea

Familiile din România nu trebuie să se teamă că vor rămâne fără pâine și alte alimente pe masă din cauza conflictului militar din Ucraina, spune ministrul Familiei, Gabriela Firea.

De asemenea, ministrul a insistat pe faptul că multe persoane tind să se panicheze, înainte de a verifica veridicitatea unor ştiri alarmiste.

În anunţul publicat pe pagina de Facebook, oficialul a venit cu asigurări, precizând că România are suficient de mult grâu în depozite pentru a susține consumul intern în următoarea perioadă.

Gabriela Firea: “Românii nu trebuie să se teamă. Din fericire, nu suntem în situația vecinilor noștri din Ungaria, Bulgaria și Serbia care au fost nevoiți, în aceste zile, să limiteze exporturile de cereale”

Ministrul Familiei a mai scris, în postarea publicată pe contul de socializare, că România poate produce aproape dublu față de cât consumă. În plus, ministrul Agriculturii, Adrian Ionut Chesnoiu, a luat o decizie excelentă chiar înainte să înceapă războiul la granița României, completând rezervele de stat.

Depozitele sunt pline și românii nu trebuie să se îngrijoreze”, a ţinut să explice ministrul Familiei.

Guvernul va găsi soluții și pentru limitarea efectelor crizei de pe piața energiei

Din păcate, da, majoritatea alimentelor s-au scumpit. Dar nu trebuie să ne panicăm la prima veste neverificată și să golim rafturile magazinelor. Măsurile de sprijin pentru populație, dar și pentru companii, vor aduce o perioadă de liniște. Dacă facturile la gaze și energie vor fi ușor de suportat, toate prețurile vor scădea”, a adăugat oficialul.

Românii au golit rafturile cu ulei de floarea soarelui din magazine. Reacția Guvernului României

Cozi la ulei
Cozi la ulei. Sursa foto: kanald

După ce au format miercuri seara cozi uriașe la stațiile PECO, speriați că prețul carburanților va exploda, românii au luat cu asalt magazinele pentru a goli rafturile cu ulei.

Mai multe imagini au fost surprinse, în diverse magazine din România, în seara zilei de vineri. Oamenii cumpărau baxuri cu ulei alimentar, după zvonurile privitoare la o presupusă criză de ulei alimentar și scumpirea drastică a acestui produs.

ANPC le recomandă românilor să nu se lase manipulații de zvonuri, afirmând că stocurile inutile făcute în case cresc cantitatea produselor care se vor strica și arunca. Oficialii ANPC nu au precizat nimic legat de prețuri, mai exact despre temerea românilor că uleiul de floarea soarelui se va scumpi foarte tare.

„Ca urmare a unei discuții purtate, în cursul acestei dimineți, de către președintele Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor (ANPC), Horia Constantinescu, cu reprezentanții la vârf ai Asociației Marilor Rețele Comerciale din România (AMRCR), în contextul aglomerărilor de cumpărători, înregistrate, recent, în magazine, în urma unei FALSE alarme propagate online, suntem în măsură să vă comunicăm cele mai recente date, care nu justifică realizarea de stocuri de alimente, de către consumatori”, informează ANPC.

„De altfel, simpla mutare a unor cantități mari de alimente de pe raftul magazinelor în balcon sau cămară, realizează, în mod nejustificat, premisele risipei alimentare care se va crea, astfel, în următoarea perioadă. Am întâlnit asemenea situații, chiar la începutul pandemiei, consumatorii români convingându-se atunci că astfel de stocări de cumpărături sunt inutile, neexistând posibilitatea diminuării stocurilor sau a creșterii accelerate a prețurilor, în perioada următoare. Și atunci, și cu alte prilejuri, s-a demonstrat faptul că stocurile nu fac altceva decât să mărească numărul de alimente care se vor altera și vor fi aruncate ulterior, generând doar o cheltuială inutilă pentru consumator”, spune Horia Constantinescu.

Și Guvernul României a reacționat. Purtătorul de cuvânt al Executivului, Dan Cărbunaru, a precizat că România are suficiente stocuri de alimente și produse neperisabile.

„România are suficiente stocuri de alimente și produse neperisabile. Autoritățile sunt în contact permanent cu retailerii”, a spus, sâmbătă, Cărbunaru.

Avertismentul FEDIOL

Asociația producătorilor de ulei vegetal avertizează că rezervele de ulei din Europa mai ajung doar pentru șase săptămâni. Este vorba despre o criză declanșată pe fondul războiului din Ucraina.

Asociația producătorilor de ulei din UE au explicat că de vină pentru această criză ar fi lipsa materiei prime, floarea soarelui, ca urmare a războiului declanșat de Rusia în Ucraina.

Fediol nu vede însă o rezolvare a acestei probleme legate de lipsa materiei prime și nu se știe cum se va desfășura în continuare comerțul cu această materie primă. Una din cele mai afectate țări este Spania, care importă peste jumătate din acest produs de la ucrainieni. Guvernul spaniol a decis raționalizarea uleiului de floarea soarelui, din cauza războiului din Ucraina.

La nivel european există îngrijorări legate de faptul că războiul ar putea afecta producția de ulei, din lipsa materiei prime. Patruzeci la sută din cantitatea de ulei de floarea soarelui este importată de țările Uniunii Europene din Ucraina.

Cum sunt umiliți producătorii agroalimentari. Coaliția de guvernare „i-a luat în brațe” pe reprezentanții hypermarketurilor

Joe Biden: ”O confruntare între Rusia și SUA înseamnă Al Treilea Război Mondial”

Sursa foto: Facebook - Joe Biden
Sursa foto: Facebook - Joe Biden

În cursul zilei de vineri, 11 martie, președintele Statelor Unite a declarat că o confruntare între SUA și Rusia ar putea duce la izbucnirea unui Al Treilea Război Mondial.

Prin urmare, liderul de la Casa Albă exclude un conflict cu Vladimir Putin.

În cadrul declarațiilor făcute, Joe Biden a venit cu asigurări, precizând că toate statele membre NATO vor fi apărate.

”O confruntare directă între forţele americane şi ruse pe teritoriul Ucrainei ar conduce la un Al Treilea Război Mondial”

Vreau să fiu clar. Vom apăra fiecare centimetru din teritoriul NATO cu toată puterea unui NATO unit şi galvanizat”, a precizat Joe Biden, vineri, potrivit Agerpres, citat de Gândul.ro.

Președintele american a subliniat faptul că Statele Unite nu vor duce un război împotriva Rusiei în Ucraina.

O confruntare directă între NATO şi Rusia este Al Treilea Război Mondial. Şi este ceva ce trebuie să ne străduim să prevenim”, a explicat preşedintele SUA.

Vicepreşedintele SUA: ”Un atac împotriva unei ţări NATO este un atac împotriva tuturor”

În același context, Kamala Harris a declarat, pe durata vizitei din Bucureşti, că un atac împotriva unei ţări NATO ar fi egal cu un atac împotriva tuturor ţărilor aflate în Alianţa Nord-Atlantică. Klaus Iohannis a subliniat că nu există date care să indice faptul că România ar fi ţintită de o agresiune.

Trebuie să repet că SUA sunt angajate în prietenia şi dedicarea pentru România şi acest angajament cu trupe pentru România, cel mai recent forţele batalionului Striker. Aşa cum ştie poporul român, aşa cum ştim cu toţii, este o situaţie dinamică. Tot timpul evaluăm situaţia. În ceea ce priveşte cu ce s-ar putea întâmpla cu comportamentul lui Putin, nu pot să speculez. Noi suntem foarte fermi şi este clar ca membri NATO, că un atac împotriva unei ţări este un atac împotriva tututor”, a transmis vicepreşedintele SUA.

OMS: Va exista o creștere a cazurilor de Covid-19

Sursa foto: ePitesti.ro

Oficialii din domeniul sănătății avertizează că va exista „cu siguranță” o creștere a cazurilor de Covid-19 în regiune, după atacul Rusiei și creșterea numărului de refugiați ucraineni.

„Cu siguranță va exista o creștere a cazurilor de Covid-19 în cadrul populației din Ucraina. Nu mă îndoiesc că fără testare, fără acces la tratament, cu vaccinarea oprită, în condițiile în care rata de vaccinare era oricum scăzută și înainte de conflict, se va întâmpla acest lucru” a declarat Mike Ryan, director executiv al programului pentru urgențe sanitare al OMS.

„Din păcate, acest virus va profită de ocazie pentru a continua să se răspândească. Noi, ca organizație, recunoaștem că țările sunt în situații foarte diferite și se confruntă cu provocări diferite. Există deplasări de populație și valuri de refugiați asociate cu această criză din Ucraina”, a declarat Maria Van Kerkhove, responsabilul tehnic al OMS pentru Covid-19.

OMS va colabora cu țările care primesc refugiați pentru a se asigura că testele Covid-19 și vaccinările continuă, a mai declarat Maria Van Kerkhove.

Cea mai rapidă creștere a unui val de refugiați în Europa din ultimii 75 de ani

Peste 2 milioane de persoane au fugit din Ucraina, majoritatea îndreptându-se către Polonia.

Mike Ryan a avertizat că sunt multe persoane care rămân în continuare vulnerabile la infecție. Oficialul a mai spus că lumea ar trebui să fie atentă și la prejudecățile și stereotipurile care se creează în jurul refugiaților și Covid-19.

„Să fim foarte atenți cu retorica noastră, pentru că întotdeauna apare această idee: că, într-un fel, oamenii care fug de ororile războiului vor aduce cu ei anumite lucruri”, a spus Ryan.

„Europa are destul Covid, așa cum este ea, și trebuie să se ocupe de asta, iar refugiații ucraineni nu vor schimba în niciun caz această stare de fapt”, a declarat oficialul OMS.

OMS a spus că este vorba despre cea mai rapidă creștere a unui val de refugiați în Europa din ultimii 75 de ani. OMS a mai precizat că lucrează cu autoritățile sanitare pentru a răspunde nevoilor refugiaților și pentru a veni în sprijinul sistemului de sănătate din Ucraina.

OMS avertizează: Atacurile asupra spitalelor, ambulanțelor din Ucraina sunt din ce în ce mai frecvente

Florin Cîţu, avertisment legat de reformele prevăzute în PNRR

Florin Cîțu (captură video)

Există „24 de borne” care trebuie îndeplinite până la data de 31 martie, pentru ca România să poată beneficia de suma de 30 miliarde de euro alocate din fondurile PNRR. Anunțul a fost făcut de către președintele PNL, Florin Cîţu, care a explicat că este vorba despre adoptarea unor legi şi măsuri administrative.

„PNRR înseamnă 30 miliarde de euro pentru economia României. Nu există nicio scuză pentru nimeni. Acești bani trebuie să ajungă la români. Cine nu poate să facă reformele prevăzute în PNRR să spună acum. Și găsim oameni capabili”, a precizat preşedintele PNL, într-o postare publicată pe Facebook.

Florin Cîţu a afirmat că un număr de 12 măsuri trebuie adoptate ori realizate până la sfârşitul acestei luni.

Astfel, este vorba de intrarea în vigoare a legii de aprobare a programului național „Prima conectare la apă și canalizare, care trebuie realizată de Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor, intrarea în vigoare a legislației și a normelor de aplicare privind sistemul de tichete pentru lucrătorii casnici, care este în sarcina Ministerului Muncii și Solidarității Sociale, lansarea de către Ministerul Energiei a unei proceduri de ofertare pentru proiecte de producție de energie din surse regenerabile (energie eoliană și solară), finalizarea de către Ministerul Cercetării, Inovării şi Digitalizării a analizei opțiunilor privind arhitectura cloud-ului guvernamental. De asemenea, Ministerul Finanțelor ar trebui să operaționalizeze și să aprobe planul comun de acțiune al Agenției Naționale de Administrare Fiscală și al Inspecției Muncii pentru prevenirea și limitarea fenomenului de evaziune a muncii la gri sau la negru, Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene ar trebui să Instituie instrumentul financiar („fondul”) și adoptarea politicii de investiții a fondului iar Ministerul Muncii și Solidarității Sociale ar trebui să pună în aplicare modificările aduse cadrului de reglementare pentru a se asigura sustenabilitatea pensiilor din cadrul pilonului 2.

O sumă totală de 3,79 miliarde euro a fost acordată până la ora actuală României, de la data aprobării și demarării implementării PNRR, respectiv de la 3 noiembrie 2021. Prima tranşă, în valoare de 1,8 miliarde de euro, a fost acordată în luna decembrie 2021. O a două tranşă, de peste 1,9 miliarde, a fost acordată în luna ianuarie.

Guvernul va aproba miercuri modul de organizare și funcționare a Comitetului de monitorizare a PNRR

Brazii din jurul Bisericii Sfântul Mihail din Cluj au fost tăiați. Arborii aveau 120 de ani

Sursa foto: Ziua de Cluj
Sursa foto: Ziua de Cluj

Au fost tăiați toți brazii din jurul Bisericii Sfântul Mihail, un edificiu situat în Piața Centrală din Cluj-Napoca.

Acțiunea a lăsat centrul orașului fără verdeață, scandalizând mai mulți clujeni, dar și reprezentanți ai grupului Clujul Civic.

Decizia aparține parohului László Attila care, deși rugat, nu a vrut să renunțe la tăieri. De asemenea, preotul are în vedere și tăierea arborilor Tisa, copaci care înconjoară biserica

În grădina din jurul bisericii Sfântul Mihail tăierile continuă cu arborii Tisa. Am întrebat serviciul de spații verzi din cadrul Primăriei, dacă aceste tăieri se fac legal și răspunsul a fost că da, au primit autorizațiile pentru că au investit milioane de euro în clădire. Am sunat la parohie, unde persoană cu care am vorbit a spus că și ea deplânge arborii, dar nu poate da detalii, dar Tisa rămân”, a spus Csorba Béla, membru al grupului Clujul Civic, citat de Ziua de Cluj.

Csorba Béla a precizat că a luat legătura cu cei de pe șantier. Aceștia au afirmat că decizia de tăiere aparține preotului paroh László Attila.

În plus, oamenii au încercat să îl convingă pe preot să renunțe la tăieri, însă fără rezultat.

După geniul din Carpați și vizionarul din Răchițele ne-am pricopsit și cu o față bisericească, ajuns la Cluj în 2020,  care să ne remodeleze orașul.Biserica Sfântul Mihail s-a aflat în lucrări de modernizare în ultimii ani. Echipa de proiectanți, consultanți și restauratori lucrează în prezent la reabilitarea turnului bisericii, cel mai înalt din România timp de mai multe secole”, a mai declarat reprezentantul grupului Clujul Civic.

Cum arăta, în trecut, zona verde din jurul bisericii. (Sursa foto: Wikipedia)

Ce spune Primăria din Cluj despre brazii tăiați: Lucrările au loc în zonă privată, zonă care aparține parohiei

Poziția Primăriei Cluj-Napoca: ”Parohia Româno-Catolică ”Sfântul Mihail” a demarat un proiect de reamenajare al zonei aferente (Piața Unirii nr. 16). Lucrările au loc în zonă privată, aparțînând acestei parohii, nu pe domeniul public. În acest sens, parohia a obținut acordul Direcției Silvice Cluj pentru tăierea copacilor aflați în declin fiziologic (tuia și molizi). În locul fiecărui arbore degradat, parohia s-a angajat să planteze câte 2 copaci”, mai arată sursa citată.

Zelenski, atac dur la adresa armatei ruse: Ucraina nu şi-a dorit niciodată acest război teribil

Volodimir Zelenski
Volodimir Zelenski. sursa foto: observatornews.ro

Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a criticat dur, într-o declarație video, capturarea și răpirea de către militarii ruși a primarului din Melitopol. Zelenski a caracterizat acțiunea drept ”o crimă împotriva democrației”. Preşedintele ucrainean le-a transmis un mesaj, sâmbătă, mamelor soldaților ruși, prin care le- a cerut să împiedice trimiterea fiilor lor la război în Ucraina.

„Vreau să mă adresez din nou mamelor ruse. În special mamelor recruţilor. Nu vă trimiteţi copiii la război într-o ţară străină. Verificaţi unde este fiul dumneavoastră. Şi dacă aveţi cea mai mică bănuială că fiul dumneavoastră ar putea fi trimis la război împotriva Ucrainei, acţionaţi imediat pentru a împiedica uciderea sau capturarea lui”, a spus preşedintele Zelenski.

Volodimir Zelenski a mai declarat că Ucraina nu şi-a dorit niciodată acest război teribil și nu îl vrea. Dar Ucraina se va apăra atât cât va fi necesar, a adăugat preşedintele ucrainean.

Rusia a recunoscut pentru prima dată miercuri prezenţa recruţilor în Ucraina, precizând că unii dintre ei au fost luaţi prizonieri.

Anunţul a fost făcut după ce apelurile din partea mamelor care nu mai aveau ştiri de la fiii trimişi în Ucraina s-au înmulţit pe reţelele de socializare.

Capturarea primarului din Melitopol, criticată dur de Zelenski

”Aici e Ucraina. Suntem în Europa, suntem într-o lume democratică. De aceea, capturarea primarului nu este doar o crimă împotriva unei persoane, împotriva unei comunități sau împotriva Ucrainei. Este o crimă împotriva democrației că atare”, a spus președintele ucrainean.

”Vă asigur să toți oamenii din țările democratice vor află adevărul despre răpirea primarului. Acțiunile invadatorilor ruși vor fi puse pe același palier cu acțiunile teroriștilor ISIS”, a mai spus președintele Zelenski.

El a prcizat că, în ciuda capturării primarului, orașul Melitopol nu s-a predat.

Primarul din Melitopol, Ivan Fedorov, apare într-o înregistrare video de pe o cameră de supraveghere în timp ce este scos dintr-o clădire guvernamentală flancat de bărbați înarmați. Biroul procurorului din regiunea separatistă Lugansk, controlată de Rusia, a anunțat că anchetează acuzații de terorism formulate împotriva edilului.

Este primul caz cunoscut de reținere și investigare a unui oficial politic ucrainean de către forțele rusești sau proruse de la începutul invaziei, menționează CNN.

Potrivit unui mesaj postat pe site-ul procurorului din Lugansk, Fedorov este acuzat de asistență și finanțare a activităților teroriste și de apartenență la un grup criminal.

Într-o declarație postată pe Facebook, Ministerul ucrainean de Externe a calificat vineri seara detenția lui Fedorov drept „răpire”, afirmând că aceasta este una dintre numeroasele „încălcări grave ale normelor și principiilor dreptului internațional” și o „crimă de război”.

Zelenski, un nou mesaj: Ucrainenii sunt oameni mândri care își apără întotdeauna pământul

Prețurile alimentelor și îngrășămintelor chimice vor crește semnificativ!

FAO
FAO. sursa foto: FAO.org

Organizația pentru Alimente și Agricultură (FAO) din cadrul ONU avertizează că prețurile internaționale la alimente și îngrășăminte ar putea să crească cu până la 20% din cauza războiului din Ucraina.

„Îngrijorător este că rezultatul va fi o creștere a prețului la alimente între 8% și 22% peste nivelul lor deja crescut”, mai spune FAO. Organizația estimează că între 20% și 30% dintre câmpurile folosite pentru a crește cereale de iarnă, porumb și floarea soarelui nu vor mai putea fi plantate sau recoltate în sezonul 2022/2023.

Potrivit FAO , nu este clar dacă Ucraina va mai putea să aibă recolte în acest an, dacă războiul va dura o perioadă mai lungă, fiind incertitudini mari privitoare la exporturile rusești.

Rusia este cel mai mare exportator mondial de grâu, în timp ce Ucraina este al cincilea cel mai mare, a precizat FAO. Cele două țări asigură 19% din producția mondială de orz, 14% din cea de grâu și 4% din cea de porumb. Este vorba practic de mai mult de o treime din exporturile globale de cereale. Rusia este, de asemenea, un lider mondial în ce privește exporturile de fertilizatori.

„Probabilele perturbări ale activităților agricole la acești doi exportatori importanți ar putea escalada puternic lipsa de securitate alimentară de la nivel global”, a declarat directorul general al FAO, Qu Dongyu.

Indicele de preț la alimente al FAO a ajuns la un vârf în luna februarie, fiind foarte probabil să crească și mai mult în lunile următoare, în condițiile în care consecințele conflictul din Ucraina vor afecta lumea.

Doar o parte din scăderile de exporturi din Rusia și Ucraina vor putea fi acoperite din exporturile altor țări, a declarat FAO.

50 de țări, inclusiv unele puțin dezvoltate, depind de Rusia și Ucraina pentru 30% sau mai mult din rezervele lor de grâu. Acest lucru le va face și mai vulnerabile. Astfel, numărul de oameni malnutriți ar putea crește cu încă 8-13 milioane până în 2023.

Comisarul european pentru agricultură, Janusz Wojciechowski, a atras atenţia că pentru Uniunea Europeană va fi dificil să găsească surse alternative pentru aprovizionarea cu cereale şi oleaginoase pe care le importa până în prezent din Ucraina şi care sunt folosite în UE în mai multe sectoare agroalimentare, inclusiv pentru creşterea porcilor.

„Sectorul european al creşterii porcilor este puternic dependent de importurile din Ucraina pentru o varietate de cereale şi oleaginoase. Va fi dificil de găsit surse alternative de aprovizionare pe o piaţă deja strânsă şi scumpă”, a subliniat comisarul european într-o postare pe Twitter.

Mesajul său este legat de prima reuniune, desfăşurată în aceeaşi zi, a grupului european de reflecţie asupra cărnii de porc, la care au participat reprezentanţi ai statelor membre şi ai lanţului de distribuţie din această industrie.

Invazia rusă în Ucraina, faţă de care UE a reacţionat prin impunerea de sancţiuni Rusiei, la care se adaugă dificultăţi deja existente în sectorul creşterii porcilor, precum pesta porcină, creşterea costurilor energiei şi ale furajelor, vor crea în lunile următoare „noi provocări pentru propriul nostru sistem agroalimentar”, a mai precizat comisarul european.

Consumul de alcool în Europa a scăzut din cauza pandemiei

Europa vrea să scape de dependența energetică față de Rusia

Foto: Profimedia Images

Liderii UE au convenit ca în următoarele două luni să facă propuneri pentru eliminarea dependenței blocului comunitar de importurile de petrol și gaze din Rusia până în anul 2027. Anunțul a fost făcut de președintele Comisiei Europene, Ursula von der Leyen.

„Aceasta va fi polița noastră de asigurare față de întreruperile de furnizare”, a spus șefa Comisiei Europene.

„Până la mijlocul lunii mai vom face propuneri pentru a elimina treptat dependența noastră de gazul, petrolul și cărbunele din Rusia până în 2027, susținuți de resursele naționale și europene necesare”, a declarat Ursula Von der Leyen.

Cancelarul german Olaf Scholz a oprit gazoductul Nord Stream 2, din cauza invadării Ucrainei de către Rusia. Proiectul era co-finanțat de companii germane și ar fi mărit capacitatea Rusiei de a trimite gaz direct către Europa, ocolind Ucraina.

Uniunea Europeană a mai promis și în 2014, când Rusia a anexat Crimeea de la Ucraina, că va diversifica sursele de aprovizionare cu gaze naturale. Progresele făcute atunci au fost limitate, parțial din cauza Germaniei, cel mai mare consumator european de energie din Rusia, care nu a vrut să dea naștere unor tensiuni cu Rusia.

Europa vrea eliminarea dependenței de importurile de petrol și gaze din Rusia

Ursula von der Leyen și oficialii de la Bruxelles au prezentat săptămâna trecută planurile de a reduce în 2022 importurile de gaze rusești în UE prin găsirea unor furnizori alternativi, accelerând tranziția către energie regenerabilă. UE vrea să reducă consumul de gaze rusești prin îmbunătățirea eficienței energetice dar și prin prelungirea vieții centralelor pe cărbune și nucleare care altfel ar fi fost închise.

Potrivit lui Frans Timmermans, prim-vicepreședintele executivului european responsabil de politici climatice, Europa ar putea înlocui 100 de miliarde de metri cubi de importuri de gaz rusesc până la sfârșitul anului.

„Aceasta reprezintă două treimi din ce importăm de la ei”, a declarat Frans Timmermans. „Două treimi până la sfârșitul acestui an. Este greu, al naibii de greu, dar este posibil dacă suntem dispuși să mergem mai departe și mai repede decât am făcut-o înainte”, a adăugat liderul european.

Aproape 40% din necesarul de gaze naturale al UE depinde de importurile din Rusia. Federația Rusă mai furnizează și aproximativ 27% din importurile de petrol ale Europei și 46% din cele de cărbune.

Liderii europeni au declarat că blocul comunitar încă nu se poate alătura SUA ca să interzică petrolul rusesc, din cauza impactului asupra gospodăriilor și a firmelor care deja se confruntă cu prețuri uriașe.

Vicepremierul rus Alexander Novak a declarat luni că Rusia ar putea opri furnizarea de gaz către Germania prin Nord Stream 1. Măsura ar veni ca un răspuns la blocarea de către Berlin a noului proiect Nord Stream 2.

Ursula von der Leyen a declarat că executivul de la Bruxelles va înainta o propunere pentru ca facilitățile de stocare a gazului natural să fie 90% pline până la începutul lunii octombrie în fiecare an.

Clotilde Armand a primit o lovitură grea din partea justiției din România!

Clotilde Armand Foto: Facebook

Clotilde Armand a pierdut o luptă cu justiția. Este vorba de procesul prin care aceasta solicita daune morale de 500.000 de lei din partea postului de televiziune Antena 3 și a jurnaliștilor Mihai Gâdea, Mirel Curea și Mugur Ciuvică. Magistrații au considerat că acțiunea introdusă de Clotilde Armand este nefondată.

Curtea de Apel București a respins apelul în dosarul în care primarul Sectorului 1, Clotilde Armand solicita să i se achite daune morale de 500.000 de lei din partea postului de televiziune Antena3 și a jurnaliștilor Mihai Gâdea, Mirel Curea și Mugur Ciuvică. Magistrații au menținut sentința Tribunalului București, care judecase pe fond această cauză.

În decizia Curții de Apel București se arată că: „Soluția pe scurt: Respinge apelul ca nefondat. Cu drept de recurs în termen de 30 de zile de la comunicare. Cererea de recurs se depune la Curtea de Apel Bucureşti – secţia a III a civilă şi pentru cauze cu minori şi de familie. Pronunţată azi, 04.03.2022, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin intermediul grefei instanţei.MAB/MC“.

Ce a solicitat Clotilde Armand

Clotilde Armand a reclamat faptul că i-a fost încălcat dreptul la imagine, solicitând să dispună obligarea pârâților la plata unor daune morale în valoare de 500.000 lei.

Primarul sectorului 1 a mai cerut și obligarea pârâților să publice în presă dispozitivul hotărârii, să îl difuzeze pe post și să prezinte scuze publice. Ea a mai cerut obligarea lui Mihai Gâdea să formuleze scuze publice în cadrul emisiunii ”Sinteza Zilei”, obligarea lui Mugur Ciuvică să formuleze scuze publice pe pagina web a Grupului de Investigații Politice, obligarea lui Mirel Curea să formuleze scuze publice în cotidianul ”Evenimentul Zilei” și obligarea pârâților la plata cheltuielilor de judecată“.

Instanța a considerat că plângerea penală nu este fondată

Primarul Sectorului 1 a precizat în plângerea depusă la instanță că în emisiunea „Sinteza Zilei“, difuzată în 7 septembrie 2020, în timpul campaniei electorale, a fost prezentat și analizat un accident în care un angajat al unei firme a murit în timpul executării unor lucrări la o avarie produsă la rețeaua Distrigaz. În momentul producerii tragediei, Clotide Armand era director la firma respectivă. Ea a susținut că în emisiune au fost făcute acuzații de natură penală la adresa ei, fără să i se ceară un punct de vedere pe marginea subiectului respectiv.

Instanța a considerat că plângerea penală este nefondată. „Nu a fost îndeplinită cerința faptei ilicite a lui Mihai Gâdea, Mirel Curea și Mugur Ciuvică, privită din perspectiva specială a depășirii limitelor libertății de exprimare jurnalistice și din perspectiva obligației moderatorului de a cenzura afirmații ale invitaților care să depășească această limită”, au considerat magistrații.

Consiliul Național al Audiovizualului a sancționat SC Antena3 SA, prin Decizia nr. 554 din 24.09.2020, cu suma de 7.500 lei, deoarece s-au făcut afirmații acuzatoare la la adresa unui candidat la Primăria sectorului 1, fără a i se solicite un punct de vedere.

Ipocrizie în administrația din Sectorul 1. Clotilde Armand se laudă cu stații de încărcare pentru mașini electrice. În realitate, amenajarea acestora e obligatorie

Rămâi conectat

6,124FaniÎmi place
București
cer acoperit de nori
32.6 ° C
32.8 °
32.2 °
37 %
2.7kmh
100 %
J
33 °
vin
30 °
S
31 °
D
33 °
lun
36 °

Ultimul articol

Ambasadorul român la Moscova, convocat de ministerul rus de Externe

Ambasadorul României la Moscova, Cristian Istrate, a fost chemat la Ministerul rus de Externe, în urma deciziei președintelui Nicușor Dan de a-l declara pe...

Primarul Ciucu, în continuare sub control judiciar pentru luare de mită

Ciprian Ciucu nu a avut prea mult succes în instanță, ieri. Acesta a cerut anularea măsurii controlului judiciar în dosarul în care este acuzat de...

Nicușor Dan așteaptă o înțelegere între partide pentru un guvern și desemnarea premierului

Nicușor Dan pare că nu se mai grăbește să își desemneze un premier al său, ci așteaptă un semn de la partide. Ieri, șeful statului...