22.2 C
București
marți, 23 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 552

Secretarul general al ONU: “Omenirea se îndreaptă, cu ochii închişi, spre o catastrofă climatică”

Sursă foto: Pixabay
Sursă foto: Pixabay

Afirmaţiile făcute de Antonio Guterres, secretarul general al ONU, vin în condiţiile în care situaţia climatologică s-a agravat pe Terra.

În plus, marile economii ale lumii continuă să permită o creştere a emisiilor lor de gaze cu efect de seră.

Secretarul Organizației Națiunilor Unite a deplâns situaţia actuală cu care planeta se confruntă, precizând că obiectivul de a limita creşterea temperaturii globale cu cel mult 1,5 grade Celsius în raport cu era preindustrială, cel mai ambiţios dintre obiectivele prevăzute în Acordul de la Paris, se află “la terapie intensivă”.

Declaraţiile oferite de Antonio Guterres au fost făcute într-o conferinţă dedicată dezvoltării durabile şi organizată de publicaţia The Economist la Londra.

Potrivit ONU, omenirea va trebui să îşi scadă cu 45% emisiile până în 2030 pentru a spera să limiteze creşterea temperaturii globale cu cel mult 1,5 grade Celsius

Emisiile sunt în continuare în creştere şi planeta noastră s-a încălzit deja, în medie, cu circa 1,1 grade Celsius după era preindustrială, contribuind la înmulţirea caniculelor, secetelor, furtunilor şi inundaţiilor catastrofale, notează Agerpres.

Problema se agravează”, a declarat Antonio Guterres într-un mesaj video preînregistrat. Oficialul a mai amintit că, în anul 2020, catastrofele climatice au alungat din casele lor 30 de milioane de persoane, de trei ori mai mult decât numărul persoanelor strămutate din cauza conflictelor armate.

“Mergem, cu ochii închişi, spre o catastrofă climatică”

Dacă vom continua astfel, putem să spunem adio obiectivului de +1,5 grade Celsius. Cel de +2 grade Celsius ar putea deveni, şi el, imposibil de atins”, a mai adăugat secretarul general al ONU.

De asemenea, raportul precizeza că, deşi ţările îşi vor onora angajamentele luate la Paris, emisiile ar urma să crească în continuare cu 14% până la sfârşitul acestui deceniu.

Prin urmare, planeta va cunoaşte o încălzire catastrofală cu 2,7 grade Celsius, a anunţat Grupul interguvernamental de experţi ai ONU în evoluţia climei (IPPC).

Dragoş Anastasiu, vicepreşedintele Alianţei pentru Turism: Vacanța de Paște va fi mai scumpă

Sursa foto: Ro Health Review

Preţurile la cazare pentru vacanţa de Paşte vor fi cu 10-20% mai mari comparativ cu anul trecut, din cauza scumpirii energiei şi a produselor alimentare, a afirmat Dragoş Anastasiu, vicepreşedintele Alianţei pentru Turism (APT).

„La începutul anului, interesul (n.r. pentru vacanţa de Paşte) a fost peste anul trecut şi peste 2019, pentru că lumea vrea să se mişte. A apărut conflictul din Ucraina şi a venit o reacţie emoţională de aşteptare, ca să spun aşa, dar vedem că lucrurile încep să se încălzească şi suntem cumva la 40-50% faţă de aşteptările noastre şi faţă de ce ar fi fost înainte de declanşarea războiului. Dar eu cred că pe ultima sută de metri românii vor veni, vor înţelege că suntem o ţară sigură, că nu se întâmplă nimic, că viaţa e bine să meargă înainte şi din acest punct de vedere sunt optimist”, a declarat reprezentantul APT.

Conflictul din Ucraina nu va afecta turismul românesc pe termen lung, crede Dragoş Anastasiu, vicepreşedintele Alianţei pentru Turism (APT).

„Am văzut această reacţie emoţională şi în alte ţări. În Germania, reacţia a fost de minus 50%, la noi a fost minus 90%, că suntem mai aproape, dar lumea pe de o parte se obişnuieşte cu ştirile, pe de altă parte înţelege că suntem o ţară sigură şi că nu se va întâmpla nimic aici la noi, suntem NATO şi asta trebuie să fie clar pentru toată lumea”, a precizat acesta.

Dragoş Anastasiu: Trebuie să fim sinceri, vor fi creşteri de preţuri

Facturile la energie, care au dus la scumpiri în lanţ pentru alte produse, au un impact asupra tarifelor din domeniul turismului. Potrivit lui Dragoş Anastasiu, creșterea ar urma să fie în jur de 10-20%, dar rămâne de văzut cum vor evolua lucrurile în sectorul energiei.

„Va trebui să vedem ce se întâmplă pe zona alimentară şi ne aşteptăm să fie un impact destul de mare pe preţul de achiziţie pentru ce avem noi nevoie că să facem turism. Deci ne aşteptăm că preţurile să crească. Eu sper să nu crească exagerat, sper să rămână undeva la 10-20% creştere de preţuri şi să nu fie peste, dar va trebui să vedem ce se întâmplă cu fluxurile alimentare şi tot ce se întâmplă pe zona de energie. Cu siguranţă aceste scumpiri se vor vedea, nu trebuie să ne ascundem, ci trebuie să fim sinceri, vor fi creşteri de preţuri”, a precizat Anastasiu.

Războiul dus la graniţa cu România ridică problema poluării

Războiul dus la graniţa cu România ridică problema poluării

Sursă foto: Pixabay
Sursă foto: Pixabay

Au fost purtate discuţii despre un posibil nou val de poluare în România, în condiţiile în care bombardamentele nu se opresc în mai multe oraşe ucrainene.

În contextul războiului dus de Rusia, Tanczos Barna a afirmat că nu există niciun pericol dinspre Ucraina în ceea ce priveşte calitatea aerului.

Ministrul Mediului din România a precizat că poluarea de pe teritoriul ţării noastre se datorează, cu precădere, traficului intens

Din păcate, riscul poluării atmosferei şi aerului, mai ales pe teritoriul Ucrainei, este unul iminent, este foarte mare, datorită bombardamentelor care au loc acolo. A existat o evaluare a Poloniei, evaluarea noastră, făcută împreună cu specialiştii Comisiei Europene şi cu colegii specialiştii din Ucraina, astăzi arată că nu există niciun pericol care să se îndrepte spre România”, a explicat ministrul.

În cadrul declaraţiilor, acesta a adăugat că România dispune de staţii de monitorizare 24 de ore din 24. Prin urmare, valorile sunt normale, iar aceste valori care cresc în anumite perioade. Creşterea se datorează, în primul rând traficului şi condiţiilor meteo de imersiune termică.

Tanczos Barna: “În momentul de faţă nu există nicio influenţă din direcţia Ucrainei spre zona de nord a ţării în ceea ce priveşte calitatea aerului”

El a adăugat că Ministerul Mediului analizează şi face prognoze, împreună cu Agenţia Naţională de Meteorologie (ANM). Prin urmare, situaţia este evaluată în fiecare dimineaţă.

Întrebat în legătură cu faptul că Bulgaria ar fi avertizat că în Marea Neagră sunt mai multe mine ucrainene care plutesc, respectiv dacă există măsuri pentru poluarea mediului, ministrul a arătat că, deocamdată, nu sunt informaţii oficiale în acest sens.

Din punctul nostru de vedere, în momentul de faţă nu există informaţii certe că pe litoralul românesc ar exista aşa ceva. În primul rând este pericol din punct de vedere al siguranţei navigaţiei şi doar în cazul în care Ministerul Apărării nu găseşte soluţia de îndepărtate, de dezamorsare a acestor eventual mine, atunci putem să discutăm despre pericolul asupra mediului”, a conchis Tanczos Barna, citat de Agerpres.

Spitale din Ucraina, distruse complet în urma bombardamentelor

Bombardament la Ohtîrka Captură YouTube
Bombardament la Ohtîrka Captură YouTube

Ministrul ucrainean al Sănătății, Viktor Liașko, a declarat marți că zece spitale au fost complet distruse din momentul în care Rusia a invadat Ucraina pe data de 24 februarie.

Oficialul ucrainean a mai declarat că alte spitale nu au putut fi reaprovizionate cu medicamente și provizii din cauza luptelor care au loc în apropierea lor.

Organizația Mondială a Sănătății (OMS) a declarat că a confirmat 62 de atacuri separate asupra unor unități sanitare din Ucraina de la începutul conflictului. Acestea au fost soldate cu 15 morți și cel puțin 37 de răniți.

Şeful diplomaţiei UE, Josep Borrell, a calificat recent drept „crimă de război odioasă” bombardarea de către armata rusă a unei clădiri în care se aflau o maternitate şi un spital pediatric la Mariupol, în Ucraina, care s-a soldat cu trei morţi, între care o fetiţă.

„Mariupol este sub asediu. Bombardarea de către Rusia a unui spital care includea o maternitate este o crimă odioasă”, a postat el pe Twitter.

„Atacurile aeriene asupra cartierelor rezidenţiale şi blocarea convoaielor de ajutor (spre oraş) de către forţele ruse trebuie să înceteze imediat”, a adăugat Borrell.
Bombardamentul de miercuri asupra clădirii în care se aflau un spital pediatric şi o maternitate la Mariupol, în sud-estul Ucrainei, s-a soldat de asemenea cu 17 răniţi, potrivit Primăriei acestui oraş portuar.

Şeful diplomaţiei ruse, Serghei Lavrov, a justificat acest bombardament afirmând că clădirea servea drept bază de operaţiuni pentru un batalion naţionalist ucrainean.

925 de civili au fost ucişi în Ucraina de la începutul războiului

Biroul ONU pentru drepturile omului (OHCHR) a anunțat că aproximativ 925 de civili au fost ucişi şi 1.496 au fost răniţi în Ucraina de când ţara a fost invadată de Rusia.

Printre persoanele decedate sunt 11 fete, 25 de băieţi şi încă 39 copii despre care nu se ştie dacă erau fete sau băieţi.

Majoritatea victimelor au fost în regiunile Doneţk şi Luhansk, respectiv 256 de persoane decedate și 761 de persoane rănite.

Kiev, Cerkasî, Cernihiv, Harkiv, Herson, Mikolaiv, Odesa, Sumî, Zaporojie, Dnipropetrovsk şi Jîtomîr au înregistrat 1.404 victime.

România și Ucraina, unite printr-un Parc Național al Păcii

România și Ucraina, unite printr-un Parc Național al Păcii

Foto: Facebook- Agent Green
Foto: Facebook- Agent Green

Inițiativă inedită în domeniul mediului. România și Ucraina ar putea fi unite printr-un Parc Național al Păcii, ideea venind din partea partea societății civile și a oamenilor de știință din zona Sucevei. Parcul ar urma să cuprindă păduri din cele două țări. Astfel, solidaritatea față de Ucraina va continua și după terminarea războiului.

Marcel Mîndrescu, geograf la Universitatea din Suceava, a declarat că există o similitudine între între cele două granițe, amenajarea parcului fiind un prim pas de colaborare cu Ucraina în domeniul mediului.

Gabriel Păun: Cred că un parc național între Ucraina și România va fi o poveste ce va face înconjurul lumii

„Avem cea mai bună legătură carpatică cu Ucraina, și cu Serbia, dar aici și că mod de locuire se continuă. E similitudine între cele două granițe. Ar fi un prim pas de colaborare cu Ucraina în domeniul mediului, adică mi se pare o chestie foarte bună.Populația este asemănătoare, dacă vrem să discutăm cu cei de peste graniță se vor înțelege foarte bine, pentru că aici este o populație huțulă vorbitoare de ucraineană, un mixt cu Slovacă și așa mai departe. Practic, noi cu Ucraina împărțim cel mai bine mediul carpatic, ca relief, dacă trecem granița, relieful e la fel, pădurea e la fel, oamenii sunt aceiași, au aceleași tradiții, au aceleași îndeletniciri”, a mai precizat Marcel Mîndrescu, geograf la Universitatea din Suceava.

Gabriel Păun, președinte Agent Green, a explicat că un parc parc național înseamnă oportunități, înseamnă că oamenii locului vor avea șansa de a pune în valoare tradiția și natura într-un fel în care vor prospera. „Cred că un parc național între Ucraina și România va fi o poveste ce va face înconjurul lumii. Pentru ca Parcul Național al Păcii să devină realitate, este nevoie de voință din partea oamenilor de știință, dar și de voință politică. Autoritățile județene spun că agreează acest proiect. Ar putea ajuta și comunitatea locală prin dezvoltarea turismului”, a precizat Gabriel Păun, președinte Agent Green.

Gabriel Păun, președinte Agent Green, a mai precizat că se va realiza și un traseu al păcii, care va urma întreg lanțul carpatic din Cehia, Polonia, Ucraina, va trece prin România și se va termina în Serbia.

Tanczos Barna: „Suntem obligați să protejăm apa”

Ciucă îi liniștește pe cei din HoReCa: România este o țară sigură

Premierul Nicolae Ciucă (captură video)

Premierul Nicolae Ciucă a declarat, marți, la „Turism cu optimism”, organizată de Alianța Pentru Turism, că țara noastră este sigură și e nevoie de măsuri care să dezvolte toate elementele de potențial, astfel încât turismul românesc să își revină, după doi ani de pandemie.

Șeful Executivului a mai precizat că prin turism, prin HoReCa, se poate ajunge la o contribuție de aproximativ 10% din PIB.

„Nu suntem acolo, dar faptul că împreună căutăm măsuri, faptul că împreună lucrăm la cadrul legal şi la măsurile de protecţie şi de sprijin a activităţii din turism ne dă încredere şi speranţă că putem să atingem acest nivel de ambiţie”, a spus Nicolae Ciucă.

„România are toate garanţiile de siguranţă şi securitate astfel încât să poată să desfăşoare o activitate de turism care să fie în beneficiul tuturor”

De asemenea, prim-ministrul României a adăugat că după doi ani de pandemie, unde turismul a avut de suferit de pe urma restricțiilor impuse de către autorități, a sosit momentul ca țara noastră să ajungă din nou printre țările căutate de turiști, „să ne folosim de infrastructura şi de frumuseţile pe care România le oferă.”

Totodată, Ciucă a amintit că prin fondurile de coeziune, din PNRR și din cadrul financiar 2021-2027 se pot face investiții importante pentru exploatarea în întregime a potențialului pe care țara noastră îl are. Acesta a precizat că ar fi „păcat” să nu fie folosite fondurile puse la dispoziție de Uniunea Europeană pentru acest lucru.  

„Vă încurajez să continuaţi să analizaţi care sunt cu adevărat elementele de efort, elementele de linie pe care putem merge împreună cu dumneavoastră şi să reuşim să eficientizăm tot ceea ce înseamnă partea aceasta de sprijin a domeniului HoReCa, a turismului în general, în condiţiile în care, iată, vorbeam de agresiunea care se petrece la graniţa noastră şi există această tendinţă ca oamenii să creadă că se pot confrunta cu o anumită stare de nesiguranţă”, a concluzionat premierul Nicolae Ciucă.

Ciucă avertizează: Vor fi controale la toate companiile petroliere care funcţionează în România

Lege: Amenzi uriașe și suspendarea activității barurilor care vând țigări minorilor

Sursă foto: Pixabay
Sursă foto: Pixabay

Legea care interzice vânzarea de ţigări minorilor în baruri a intrat în vigoare.

Prin urmare, barurile care nu respectă prevederile riscă amenzi uriașe și chiar suspendarea activității.

Iohannis a promulgat legea prin care se vor impune sancțiuni de până la 20.000 de lei unităților care vând țigări minorilor. De asemenea, dacă se constată noi abateri, se poate merge până la suspendarea activității

Potrivit legii, persoanele juridice care vând ţigări şi produse din tutun tinerilor cu vârsta sub 18 ani vor fi sancționate cu amenda contravențională de 10.000 lei și cu sancțiunea complementară de suspendare a activității pe o perioadă de 30 de zile la prima abatere.

Totodată, săvârșirea unei noi contravenții se va sancționa cu amenda contravențională de 20.000 lei și cu sancțiunea complementară de închidere a unității, precizează Ştiri pe Surse.

În acelaşi timp, se poate dispune măsura suspendării activității localului public pe o perioadă cuprinsă între 10 și 30 de zile pentru servirea cu băuturi alcoolice, în localurile publice, a consumatorilor aflați în vădită stare de ebrietate, precum și a minorilor.

Președintele României a semnat următoarele decrete:

  • Decret privind promulgarea Legii pentru modificarea şi completarea Legii nr. 349/2002 pentru prevenirea şi combaterea efectelor consumului produselor din tutun, precum şi a Legii nr. 61/1991 pentru sancționarea faptelor de încălcare a unor norme de conviețuire socială (PL-x 237/02.06.2021);
  • Decret privind promulgarea Legii pentru completarea Legii nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sănătății (PL-x 493/18.10.2021);
  • Decret privind eliberarea din funcția de procuror la Parchetul de pe lângă Tribunalul Arad a doamnei Sorinca Ronela – pensionare, la data de 25 martie 2022;
  • Decret privind eliberarea din funcția de procuror a domnului Sabău Ioan Gligor, prim procuror adjunct la Parchetul de pe lângă Tribunalul Bihor, la data de 25 martie 2022.

Tanczos Barna: „Suntem obligați să protejăm apa”

Tanczos Barna (captură video)

Ministrul Mediului Tanczos Barna a declarat, marți, că tema pentru celebrarea Zilei Mondiale a Apei din 2022 este „apa subterană.” Acesta a amintit că între apele de suprafață și cele subterane există o legătură „indisolubilă.”

De asemenea, ministrul a mai spus că resursele de apă dulce pe care le avem sunt alimentate, în mare parte, de resursele pe care nu le vedem, mai exact apele subterane.

„Astăzi vorbim din ce în ce mai mult despre dezvoltarea durabilă, de exploatarea durabilă a resurselor. Este adevărat că la nivel de public larg tema apelor subterane nu este prea des abordată. Două pericole majore pot atenta la calitatea sau chiar la existenţa apelor subterane. Unul este pericolul poluării , celălalt –  schimbările climatice”, a declarat Tánczos Barna, potrivit News.ro.

Apele contaminate pot distruge ecosisteme întregi”

Totodată, Tánczos Barna a avertizat că apele contaminate duc la îmbolnăvire, dispariția plantelor și a animalelor.

„Aceste ape subterane contaminate rămân aşa pentru multă vreme şi ajung în apele de suprafaţă, în râuri în lacuri, foarte târziu după contaminare. Apele contaminate pot duce la îmbolnăvire, chiar la dispariţia plantelor, a animalelor sau pot distruge ecosisteme întregi”, a mai declarat ministrul Mediului.

Oficialul a precizat că în ultimii ani, schimbările climatice au afectat profund calitatea apelor, prin perioade lungi de secetă sau inundații devastatoare.

Tánczos Barna a atras atenția că „apa este o resursă limitată”, motiv pentru care fiecare dintre noi este obligat să depună efortul necesar pentru a o proteja și să învețe să o utilizeze într-un mod durabil.

Acesta a amintit de cei 1,4 miliarde de euro, bani din PNRR, ce vor fi folosiți pentru implementarea multor reforme în ceea ce privește managementul apei din România.

Mai exact, mii de gospodării vor fi racordate la rețelele existente, se vor realiza kilometri de rețele de apă și canalizare și vor fi reabilitate peste 500 de kilometri de linii de apărare împotriva inundațiilor.

În țara noastră, Ziua Mondială a Apei se sărbătorește, în fiecare an, în data de 22 martie, din 1993.

Sanctuarul de urşi din Zărneşti funcţionează din donaţii. Tanczos Barna ar colecţiona trofee, dar nu ar dona un cent

Viktor Orban: „Pe masa NATO se află propuneri periculoase”

Sursa foto: Facebook/ Viktor Orban

Prim-ministrul ungar Viktor Orban a declarat că Alianța Nord-Atlantică se confruntă cu mari probleme, precizând că pe masa NATO se află „propuneri periculoase.” Oficialul maghiar a făcut referire la impunerea unei zone de interdicție aseriană deasupra Ucrainei.

Orban a precizat că săptămâna aceasta va fi „și mai dificilă” decât cea anterioară. Mai mult, acesta e de părere că fiecare stat trebuie să se apere reciproc, nu să aștepte mereu ajutorul NATO.

Viktor Orban își dorește un nou mandat de prim-ministru

„NATO este o alianţă de apărare. Suntem capabili să ne protejăm reciproc – de fapt, este datoria noastră să o facem – , dar nu este misiunea NATO să se implice într-o operaţiune militară în afara teritoriului său’, a a spus prim-ministrul Ungariei, potrivit stiripesurse.

Acesta a reamintit că Ungaria nu va trimite soldați sau arme dincolo de teritoriul Alianței Nord-Atlantice. De asemenea, Orban a precizat că nu își dorește ca sancțiunile împotriva Federației Ruse să fie extinse la importurile de petrol și gaze.

Premierul susține că o astfel de măsură ar reprezenta „o povară disproporţionată şi aproape insuportabilă asupra Ungariei şi a altor ţări din UE.”

„Ne-ar afecta pe noi mai mult decât ar afecta Rusia, ţinta sancţiunilor”, a spus Viktor Orban. Totodată, liderul de la Budapesta este de părere că și alte state europene nu vor fi de acord cu sancțiunile împotriva importurilor energetice din Rusia.

Viktor Orban a vorbit despre acest lucru și în urmă cu două săptămâni, când a precizat că deși condamnă ofensiva militară a Rusiei în Ucraina, acesta nu va permite ca „familiile ungare” să fie puse să suporte costurile războiului.

„Sancţiunile nu trebuie să fie extinse la domeniile petrolului şi gazelor”, a spus premierul maghiar.

Reamintim că Statel Unite au interzis deja importurile de petrol, gaze și cărbune din Rusia. Statele Uniunii Europene analizează un posibil embargo asupra petrolului rusesc, în contextul vizitei pe care Joe Biden o va face în această săptămână la Bruxelles.

Kremlinul a amenințat că o astfel de decizie ar duce la o închidere definitivă a marilor conducte de gaze ce alimentează Europa.

Ungaria și Polonia, tot mai autoritare. Uniunea Europeană trage un semnal de alarmă

Florin Cîțu pleacă în Statele Unite pentru a negocia aderarea României la Programul Visa Waiver

Sursa foto: Facebook/ Florin Cîțu

Liderul PNL Florin Cîțu va efectua o vizită de lucru în Washington D.C. în perioada 24-30 martie, însoțit de o delegație reprezentativă a Senatului.

În perioada stabilită, parlamentarii români se vor întâlni cu reprezentanții Senatului american și ai Camerei Reprezentanților SUA, precum și ai Departamentului de Stat.

Această vizită este prima efectuată în ultimii 10 ani de un președinte al Senatului României. Pe agenda discuțiilor se află, cu predilecție, aderarea României la programul Visa Waiver, dar și dialogul parlamentarul activ între Parlamentul României și Congresul SUA.

Românii ar putea călători în Statele Unite fără viză

Vizita delegației românești are ca și scop îmbunătățirea relațiilor bilaterale cu SUA, bazată pe Parteneriatul Strategic şi apartenenţa la NATO.

De asemenea, vor avea loc întâlniri și cu mai mulți reprezentanți ai mediului de afaceri din Statele Unite și ai comunității române din capitala americană.

Vor fi dezbătute teme privind relaţia bilaterală româno-americană, cooperarea în plan politic şi parlamentar, economic şi de securitate, precum şi proiecte internaţionale.

Printre cele mai importante discuții pe care oficialii români le vor purta cu americanii se referă la includrea țării noastre la programul Visa Waiver.

Reamintim că la începutul lunii februarie, ambasadorul României în SUA, Andrei Muraru, a declarat că țara noastră ar putea intra în program în 2025. Acesta a susținut în acea perioadă că e nevoie de un efort din partea autorităților române pentru a face toate demersurile necesare pentru ca românii să nu mai aibă nevoie de viză pentru a intra pe teritoriu american.

„Nu există niciun stat care să fi fost inclus în programul Visa Waiver de la o rată de respingere a vizelor de 10 %, așa cum suntem noi acum, la sub 3 % într-un an fiscal, așa cum cere legislația americană”, a declarat Andrei Muraru atunci.

Programul Visa Waiver permite cetățenilor din peste 40 de țări să călătorească în Statele Unite fără viză, pentru afaceri sau turism timp de 90 de zile.

Pentru a putea participa la programul american, o țară trebuie să respecte mai multe cerințe, cum ar fi: securitatea documentelor, gestionarea frontierelor și reglementările în domeniul imigrației.

În cazul României, principala piedică de a participa la program este reprezentantă de rata mare de respingere a vizelor ( peste 10% în 2020).

Cîțu: „Fac o evaluare a miniştrilor pentru a vedea performanţa Guvernului”

Un artist din Praga protestează prin artă: “Poporul ucrainean trebuie să fie văzut”

Sursă foto: Facebook - Jewish Projects
Sursă foto: Facebook - Jewish Projects

Un bărbat din Praga protestează împotriva invaziei ruse din Ucraina şi afirmă că impactul artei sale a fost unul “uriaș”.

Dmitri Proskin, care locuiește în capitala cehă împreună cu familia sa, a declarat pentru RFE/RL că fotografiile picturii sale au fost distribuite în întreaga lume, de când a finalizat lucrarea, pe 18 martie.

Artistul s-a născut în Kazahstan şi spune că despre poporul ucrainean că “trebuie să fie văzut”

Oamenii îmi trimit mesaje de mulțumire. Totuşi, scopul meu principal este de a le arăta ucrainenilor sprijinul nostru, implicarea noastră”, spune artistul.

Pictura murală prezintă o fată care se adăpostește, alături de personaje emblematice şi de jucării: Mickey Mouse, din Statele Unite sau Obelix din Franței. Deasupra fetiţei este steagul ucrainean.

Sub steagul fetiţei sunt adunate personaje din toate colţurile lumii. Conform artistului din Praga, mesajul este că Ucraina protejează, în prezent, toate ţările din lume

Proskin, care pictează sub numele de „Chemis”, s-a implicat activ și în ajutorul refugiaților ucraineni.

Artistul stradal a ajutat o mamă refugiată care era însoţită de cei doi copii ai săi. Proskin i-a ofetit un apartament, pe care îl deține și pe care plănuia să îl renoveze.

Bărbatul locuiește lângă Centrul de Congrese din Praga, unde mii de refugiați ucraineni sunt întâmpinaţi de autoritățile cehe, în fiecare zi.

De la începutul războiului, în Republica Cehă au ajuns peste 270.000 de refugiați.

Am văzut pictura murală peste tot, pe aproape orice rețea de socializare”, a spus un localnic din Praga. “Această imagine este atât de puternică pentru că avem nevoie de oameni să se gândească la copii. Războiul din Ucraina este teribil. Vrem doar să ajutăm”, a adăugat bărbatul.

Ciolacu: “Niciun leu, niciun euro nu trebuie să finanțeze războiul lui Putin!”

Sursă foto: Facebook - Marcel Ciolacu
Sursă foto: Facebook - Marcel Ciolacu

Marcel Ciolacu a făcut un apel către Guvern, cerând o Ordonanță de Urgență prin care să se clarifice situația angajaților români de la companii cu acționariat rusesc.

Președintele PSD și al Camerei Deputaților a făcut o serie de declaraţii în care precizezază că există angajați români care suferă din cauza sancțiunilor la adresa Rusiei.

Marcel Ciolacu: ”Sancțiunile internaționale la adresa Rusiei sunt absolut necesare. Tăierea surselor de bani pentru oligarhii lui Putin este obligatorie. Niciun leu, niciun euro nu trebuie să finanțeze războiul lui Putin!”

Cu toate acestea, Preşedintele PSD a ţinut să precizeze că nicio țară europeană nu a sancționat angajații companiilor producătoare care au reprezentare în mai multe state, cum sunt, de exemplu, cei 2.500 de angajați români ai TMK Artrom din Slatina.

În cazul acestor angajaţi, de mai bine de două săptămâni, nu s-a găsit nicio soluție! Oamenii nu sunt plătiți, producția stagnează și toate contractele de care depind companii importante din industria românească au ajuns sub un mare semn de întrebare.

Solicit Guvernului să clarifice legal și rapid situația firmei TMK Artrom din județul Olt. Repet! NU muncitorii români sunt cei care trebuie pedepsiți, ci trebuie stopat eventualul flux de bani către apropiații lui Putin. Pentru România sunt importanți românii și locurile de muncă, precum și funcționarea în continuare a economiei românești!”, a scris Marcel Ciolacu, pe contul de Facebook.

Mai mult, aprobarea unei Ordonanțe de urgență din partea Executivului pentru rezolvarea situației de la TMK ar clarifica și alte cazuri similare”, a adăugat Președintele PSD.

Efectele sancţiunilor împotriva Rusiei: Blocarea activităţii TMK Artrom Slatina are efecte directe în economia românească

În urmă cu o zi, şi Senatoarea PSD Siminica Mirea solicita Guvernului măsuri pentru doblocarea conturilor TMK-Artrom, pe motiv că, legal, nu mai aparține vreunui oligarh rus vizat de sancțiunile UE.

Senatoarea a precizat că susţine categoric sancţiunile decise de Uniunea Europeană împotriva Federaţiei Ruse. Totuşi, există repercusiuni îndreptate asupra angajaţilor români, a locurilor de muncă ale acestora şi a economiei României.

Cerem Guvernului evaluarea situaţiei cu luciditate, luând măsurile necesare pentru deblocarea conturilor TMK Artrom şi continuarea activităţii. Este total greşit ca mii de salariaţi români să nu îşi ia remuneraţia meritată”, se arăta în mesajul parlamentarului social-democrat.

Rămâi conectat

6,124FaniÎmi place
București
ploaie puternică
22.2 ° C
23.3 °
21.7 °
76 %
4kmh
71 %
mar
30 °
mie
30 °
J
31 °
vin
31 °
S
29 °

Ultimul articol

Au început audierile miniștrilor propuși în Guvernul Veștea

Adrian Veștea nu pierde timpul și se pregătește de funcția de premier. După ce ieri a depus în Parlament lista cabinetului și programul de...

Marea Britanie, fără premier; Keir Starmer și-a anunțat demisia

Demisie anunțată de premierul britanic Keir Starmer, într-o declarație în fața clădirii de pe Downing Street nr. 10. Premierul demisionar a explicat că fiecare decizie...

Bolojan, reconfirmat președinte al PNL; repercusiuni pentru cei care susțin Guvernul Veștea

Liberalii s-au întâlnit ieri, într-un congres, pentru a decide atât numele viitorului președinte al PNL, cât și măsurile care vor fi luate împotriva membrilor...