30.3 C
București
luni, 22 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 543

Mircea Geoană, avertisment după ce Rusia a amenințat din nou cu armele nucleare

Sursa foto: Facebook

Alianța va riposta proporțional la orice tip de atac neconvențional al Rusiei în Ucraina, a declarat Mircea Geoană, secretarul general adjunct al NATO.

Rusia a amenințat din nou cu armele nucleare, secretarul general adjunct al NATO, Mircea Geoană, reacționând imediat. Mircea Geoană a precizat că NATO este o alianță defensivă, dar este și o alianță nucleară. Potrivit secretarului general al NATO,  alianța va fi forțată să ia măsuri adecvate dacă Rusia va folosi arme chimice sau alt tip de sisteme sofisticate asupra Ucrainei. NATO este pregătită să răspundă proporțional situației care ar putea apărea, a mai declarat Mircea Geoană.

„NATO este o alianță defensivă, dar este și o alianță nucleară. Facem o distincție clară între obligația noastră sacrosanctă de a ne apăra aliații, un miliard de oameni din 30 de țări, de orice amenințare care vine din orice direcție și orice domeniu și, în același timp, NATO este o alianță majoră de descurajare.

Deci, considerăm și vedem că Rusia nu are nicio intenție să provoace sau să ducă un război împotriva NATO, dar bineînțeles că dacă vor folosi arme chimice sau alt tip de sisteme sofisticate asupra Ucrainei, vom fi forțați să luăm măsuri adecvate.

Nu mă aflu în poziția în care să spun exact ce vom face, dar pot garanta că NATO este pregătită să răspundă proporțional situației care ar putea apărea. Sperăm să nu se întâmple și sperăm că domnul Putin nu va continua să meargă pe calea crimelor de război și să producă și mai multă devastare împotriva unei națiuni suverane”, a declarat Mircea Geoană.

Rusia a amenințat din nou cu armele nucleare

Serghei Șoigu, ministrul rus al Apărării, a declarat că „prioritățile sunt armele precise cu rază lungă de acțiune”. Menținerea în alertă a arsenalului rusesc este o prioritate pentru Rusia, a declarat ministrul rus al Apărării, Serghei Șoigu.

Ministrul rus al Apărării spune că instituția pe care o reprezintă face planuri de urgență și pentru un război digital.

„În lumina operațiunii militare speciale, în acest an este important să menținem rata de livrare a armamentului avansat, inclusiv sisteme robotice și mijloace de obținere a informațiilor și război electronic”, a mai spus Șoigu.

Congresul AUR și-o Românie ”creștină și democrată”

Congresul AUR și-o Românie ”creștină și democrată”

Sursă foto: Facebook
Sursă foto: Facebook

Astăzi are loc congresul AUR.

Momentul în care partidul își va alege noua conducere.

Concurenții? Simion (secondat de Târziu și Lavric) versus Dănuț Aelenei.

Ați auzit de Dănuț până acum? Nici noi. Pe ceilalți trei, în schimb, îi cunoaștem foarte bine. Discurs radical, extremist, ultra-creștin, discriminatoriu.

N-am nicio emoție în legătură cu cine va câștiga. Cum să nu-l alegi pe mult prea vocalul Simion, în detrimentul unuia despre care nici nu știi foarte bine cum arată?

Dar nu despre cine va câștiga șefia AUR e vorba, ci despre următorul text.

MOȚIUNEA ROMÂNIA BOGATĂ: Creștină și Democrată din cadrul Congresului Alianței pentru Unirea Românilor din 27 martie 2022

Un text nici prea lung, nici prea scurt, care, ca de obicei, spune multe, fără să spună, de fapt, mare lucru. Sau care se fofilează de la partea cea mai importantă: cum se vor realiza mărețele obiective AUR?

Și eu pot să spun: vreau să redresez economia României. Să crească nivelul de trai și speranța de viață. Da, sună bine. Dar, fără soluții, sunt doar două propoziții frumoase și total inutile.

Cu toate acestea, sunt câteva puncte care mi-au atras atenția, și nu într-un mod plăcut.

”Cum lupta planetară se desfășoară astăzi între patrioți și globaliști, între popoare și cei fără Dumnezeu, AUR se așază hotărât în rândul apărătorilor popoarelor lor.”, zice textul moțiunii.

Asta după ce, acum câteva zile, Lavric declara: ”Acum totul e într-o sincopă din cauza războiului din Ucraina, totul depinde de cine va câștiga, Putin sau globaliștii.”

Mie această poziționare a AUR mi se pare direct rusofilă. Iar împărțirea societății, foarte evidentă: pro-Europa și liber la exprimare religioasă contra pro-Putin și religie cu de-a sila. Ce se va întâmpla cu prima categorie, dacă AUR își mărește armata? Mi-e frică să mă gândesc.

Următoarea idee cel puțin înfricoșătoare

”Partid eminamente conservator, AUR nu-și poate separa doctrina de valorile esențiale ale învățăturii CREȘTINE. Suntem creștini și avem credința că Dumnezeu e cu noi. Și cum în preceptele creștine viața este un dar al lui Dumnezeu, AUR susține natalitatea într-o țară în care deficitul demografic a atins cote apocaliptice.”

Deci susțin natalitatea, conform preceptelor creștine. Creștin-ortodoxe, bineînțeles, pentru că AUR nu prea înțelege că există foarte multe ramuri ale creștinismului.

De ce e înfricoșător? Pentru că ideile creștin-ortodoxe interzic contracepția și avortul. Despre alte orientări sexuale, nici măcar nu mai vorbim. Subtil, subliminal, AUR transmite că va face orice creștinește posibil pentru a crește natalitatea. Era un serial, Povestea slujitoarei, care arăta cam tot așa.

Ca să-mi întărească spusele, vine și următorul paragraf:

”A doua urgență națională este sănătatea. Națiunea este un organism a cărui sănătate depinde nu doar de o asistență medicală de vârf, de alimentație sănătoasă și de practicarea în masă a sportului, dar deopotrivă de o igienă morală făcută pe baza credinței creștine. Sănătatea trupului izvorăște din cea a sufletului și spiritului.”

Deci toată lumea trebuie să facă sport și să se roage. Ce viitor luminos!

Și nu, nu e tot

AUR vrea parteneriat cu Polonia. Polonia care a ars cărțile cu Harry Potter, pentru că erau sataniste. Aceeași Polonie în care femeile mor pe capete, pentru că avortul e interzis. Frumoasă perspectivă.

Mai vrea și unirea cu Republica Moldova. Ce vrea Republica Moldova, nu prea contează, pentru că dorințele de aur primează.

”Trăiască România Mare, creștină și democrată! Așa să ne ajute Dumnezeu!”

Nu, nu e slogan pașoptist, e finalul moțiunii AUR.

Pot înțelege și patriotismul, și dorința de a îmbunătăți lucrurile. Ce nu pot înțelege e ”binele” vârât pe gât, cu de-a sila. Și întoarcerea la niște idei vechi de cel puțin 100 de ani. Sincer, nu te oprește nimeni să-ți manifești credința. Să spui că vremurile în care femeile erau supuse bărbatului și nășteau la umbra căruței sunt vremurile de adevărată iubire de popor.

Dar lasă-i și pe ceilalți să respire. Că tot românesc e și proverbul ăla cu ”ce ție nu-ți place, altuia nu-i face”. Din păcate, AUR ia din înțelepciunea și tradiția românească doar ce-i convine. Restul e can-can.

Aeronave Spartan C-27 ale Forţelor Aeriene Române intervin pentru stingerea incendiului uriaș din județul Buzău

incendiu Buzau
Incendiu Buzau,. sursa foto: news.ro

Două aeronave Spartan C-27 ale Forţelor Aeriene Române acționează duminică la Buzău pentru stingerea  incendiului produs pe raza comunelor Pietroasele şi Breaza.

Un incendiu de proporţii a izbucnit, sâmbătă pe raza comunei Breaza din judeţul Buzău. Fumul putea fi văzut din municipul Buzău, situat la aproximativ 30 de kilometri distanţă. ISU Buzău a solicitat sprijin de la ISU Prahova. 

Incendiul s-a extins extrem de mult pe dealurile din împrejurimi, cuprinzând circa 500 de hectare de vegetaţie uscată și circa 50 de hectare de pădure de pin, în zona dealului Istriţa. Pentru stingerea focului, au fost mobilizaţi toţi angajaţii ISU Buzău, dar a fost solicitat și sprijinul pompierilor din Vrancea și Prahova. Flăcările au ajuns şi la parcul de antene şi relee de pe Vârful Istriţa. Incendiul a afectat doar vegetaţia şi a fost stins, nefiind afectate comunicaţiile.

”Peisajul seamănă incredibil de mult cu Grecia, tot ce vezi în jur e ars”, a transmis prefectul de Buzău. El a anunţat că va convoca CJSU şi va propune să se instituie zone speciale de siguranţă publică.

Cele două avioane au ajuns deasupra dealului Istriţa duminică dimineață, fiind  efectuată o primă degajare a unui transport cu apă, după care urmează  o nouă trecere a aeronavelor.

Pompierii din mai multe judeţe au fost solicitaţi să intervină pentru stingerea incendiului, dar şi mijloace aeriene din dotarea MApN.

” Sunt condiţii foarte dificile, o intervenţie deosebită prin condiţiile foarte dificile de altitudine, imposibilitatea căilor de acces pentru autospeciale, dar şi pentru faptul că pădurea de pin e foarte deasă şi e vorba de un material combuatibil foarte dificil”, a declarat şeful ISÙ Buzău. 

110 pompieri şi 17 jandarmi, plus voluntari și angajaţi de la ocolul silvic, ajutați de alte zeci de pompieri din Vrancea şi Prahova şi voluntari din comune sunt mobilizaţi pentru stingerea focului.

Alexandru Rafila: Nu este nimic neobişnuit să ai un număr ceva mai mare de viroze respiratorii

Joe Biden, atac virulent la adresa lui Vladimir Putin. Reacția Kremlinului

Sursa foto: Facebook - Joe Biden
Sursa foto: Facebook - Joe Biden

Preşedintele american Joe Biden l-a criticat extrem de dur pe Vladimir Putin, despre care a spus că „nu poate rămâne la putere”. Liderul de la Casa Albă l-a făcut tupeist, nerușinat și mincinos pe președintele Rusiei. Kremlinul a reacționat la declarațiile lui Joe Biden.

„Pentru Dumnezeu, omul ăsta nu poate rămâne la putere”, a declarat Joe Biden în fața mulțimii strânse să-i asculte discursul la Palatul Regal din Varşovia.

Președintele american l-a făcut tupeist și mincinos pe Vladimir Putin, care, după ce a spus că nu va invada Ucraina, a invadat-o sub pretextul „denazificării” țării.

„Astăzi, Rusia a strangulat democrația și vrea să o facă și în alte părți, nu numai la ea acasă. Sub pretextul fals al solidarității etnice, (Putin – n.r.) a negat națiunile vecine. Putin are tupeul să spună că denazifică Ucraina. E o minciună, e cinic – și el știe asta. Și este și nerușinare, pe deasupra. Președintele Zelenski a fost ales democratic, este evreu, familia tatălui său a fost exterminată în holocaustul nazist, iar Putin are îndrăzneala – că toți autocrații dinaintea lui – să creadă că poate face ce vrea”, a mai spus Joe Biden.

Purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a reacționat imediat.

„Nu domnul Biden decide asta (dacă Vladimir Putin rămâne sau nu la putere – n.r.). Aceasta este doar alegerea poporului Federațiai Ruse”, a declarat Dmitri Peskov.

Biden: Vladimir Putin este un „măcelar”

Casă Albă a remis ulterior o precizare în care arată că Joe Biden nu a recomandat schimbarea regimului de la Moscova în declarația sa.

„Ce a vrut președintele să spună este că Putin nu poate fi lăsat să-și exercite puterea asupra vecinilor săi sau a regiunii. (Joe Biden) nu a vorbit despre puterea lui Putin în Rusia sau despre o schimbare de regim”, a declarat un oficial de la Casa Albă.

Preşedintele american Joe Biden l-a numit „măcelar” pe omologul său rus Vladimir Putin, în cursul unei întâlniri, la Varşovia, cu refugiaţii ucraineni. Biden a răspuns cu o singură propoziţie: „Este un măcelar”, în timp ce întrevederea era transmisă în direct de mai multe canale de televiziune de pe stadionul naţional din Varşovia. Preşedintele polonez Andrzej Duda l-a primit sâmbătă pe omologul său american Joe Biden la palatul prezidenţial din Varşovia, pentru convorbiri consacrate invaziei ruse din Ucraina.

iFlorin Cîţu, discuţii la Washington despre includerea României în Programul Visa Waiver

Alexandru Rafila: Nu este nimic neobişnuit să ai un număr ceva mai mare de viroze respiratorii

Evoluţia infecţiilor respiratorii în această perioadă nu este „o situaţie neaşteptată”, a declarat ministrul Sănătății, Alexandru Rafila. Potrivit ministrului Alexandru Rafila, „la sfârşitul iernii nu este nimic neobişnuit să ai un număr ceva mai mare de viroze respiratorii”. Alexandru Rafila a recomandat în continuare purtarea măştii sanitare de protecţie în spaţii interioare aglomerate şi în mijloacele de transport în comun, deoarece astfel poate fi împiedicată transmiterea „oricărei viroze respiratorii”.

„Nu cred că este o situaţie neaşteptată în ceea ce priveşte numărul de infecţii respiratorii. Pot să vă spun, în ceea ce priveşte infecţia cu noul coronavirus, că avem un trend uşor crescător, încă nu pot să afirm în vreun fel că este o creştere îngrijorătoare. Am rămas cantonaţi în zona aceasta, a 3-4000 de cazuri pe zi şi o proporţie de 12% dintre teste pozitive. Sper lucrurile să între în normal peste câteva săptămâni, dar monitorizăm cu atenţie şi ne păstrăm întreaga capacitate de a evalua, diagnostica şi trata pacienţii infectaţi cu noul coronavirus”, a declarat ministrul.

Acesta a subliniat că „la sfârşitul iernii nu este nimic neobişnuit să ai un număr ceva mai mare de viroze respiratorii”.

Crește numărul cazurilor de gripă

Institutul Naţional de Sănătate Publică informează că, în săptămâna 14 – 20 martie, au fost raportate la nivel naţional 557 cazuri de gripă clinică.

În săptămâna similară a anului trecut se înregistrau 12 astfel de cazuri.

Potrivit INSP, în aceeaşi perioadă, la nivel naţional, numărul total de cazuri de infecţii respiratorii acute (gripă clinică, IACRS şi pneumonii) a fost de 64.058, cu 36,6% mai mare comparativ cu cel înregistrat în săptămâna similară din sezonul precedent (46.882) şi cu 19,9% mai mare faţă de săptămâna anterioară (53.402).

Nu a fost comunicat niciun deces confirmat cu virus gripal, precizează INSP.

De la începutul sezonului au fost confirmate cu laboratorul 228 cazuri de gripă.

Florin Cîţu, discuţii la Washington despre includerea României în Programul Visa Waiver

Avalanșa de scumpiri continuă. Românii vor plăti mai mult pentru ouă

Oua
Oua. Sursa foto: capital

După ulei, carne şi pâine, se vor scumpi și ouălele. Deoarece se apropie Paștele, oferta va fi direct proporțională cu cererea. Marii producători au majorat deja prețurile, fiind obligați să facă acest lucru din cauza prețurilor energiei electrice și al furajelor. Ei spun că vor mai fi operate majorări de prețuri următoarele săptămâni.

De la producător ouălele pleacă cu aproximativ 40 de bani şi sunt comercializate în supermarketuri cu 85 de bani sau 97 de bani bucata, dacă este vorba de un cofraj de 10 ouă.

Un preț mai mic pe bucată este doar la cofrajele de 30 de ouă. Costurile mai mari cu energia electrică şi cu furajele îi obligă pe producătorii să majoreze preţul ouălelor chiar de la poarta fermei.

Prețul va crește de Paște

„Să ajungă la peste 45 de bani. Norocul nostru mare la ora actuală e că mai avem cereale pentru două luni în stoc. Dar după două luni vă dați seama ce ne așteaptă. S-au scumpit toate, furaje în special, porumb, floare, grâu, toate s-au dus. Lotul de soia care vine din import e numai în euro, floare în dolar”, a declarat Ion Gavrilă, proprietar fermă Avicola.

Indiferent că iau ouăle din supermarket sau de la micii producători, scumpirea e foarte mare.

  • „Astăzi cu 1 leu. La Paște, automat, după cerere și ofertă. Atunci o să fie cererea mai mare, automat prețul o să crească.”, a declarat un client.

„Undeva la 50% creșterea. La furajele pe care le cumpărăm, că suntem dependenți de ele. Mai facem și noi, dar o parte le cumpărăm”, a declarat Cristina Crihană, producător.

Producătorii spun că dacă preţul furajelor nu scade şi fermierii îşi epuizează stocurile, preţurile vor fi şi mai mari.

Bucureștenii, în pericol să rămână fără apă caldă din cauza datoriilor înregistrate de Primăria Capitalei

Florin Cîţu, discuţii la Washington despre includerea României în Programul Visa Waiver

Florin Cîțu / Foto: captură video
Florin Cîțu / Foto: captură video

Preşedintele Senatului, Florin Cîţu, a discutat, în timpul vizitei la Washington, despre necesitatea consolidării Flancului Estic al NATO, inclusiv prin întărirea prezenţei forţelor militare americane. Președintele Senatului s-a întâlnit cu Derek Chollet, consilier politic al Departamentului de Stat. Potrivit lui Florin Cîţu, pe agenda discuțiilor s-au mai aflat situația din Ucraina, modalităţile de sprijinire a Ucrainei dar și importanţa includerii cât mai rapide a României în Programul Visa Waiver.

Anul acesta se împlinesc 25 de ani de la lansarea Parteneriatului Strategic România – SUA. Cei doi au mai discutat despre importanţa asigurării securităţii energetice europene şi rolul României în acest proces.

„În acest context, am discutat cu Derek Chollet, consilier politic al Departamentului de Stat, despre identificarea unor noi domenii şi oportunităţi de cooperare cu SUA. Am reiterat necesitatea consolidării Flancului Estic al NATO, inclusiv prin întărirea prezenţei forţelor militare americane. Am transmis angajamentul României pentru creşterea la 2,5% din PIB a cheltuielilor de apărare şi intensificarea cooperării cu SUA pentru dezvoltarea capabilităţilor forţelor armate române”, a scris Florin Cîţu, pe Facebook.

Preşedintele Senatului efectuează o vizită de lucru în Statele Unite ale Americii, la Washington, în perioada 24-30 martie, fiind programate întâlniri cu reprezentanţi ai Legislativului SUA, ai mediului de afaceri, precum şi cu comunitatea românească din zonă.

Potrivit unui memorandum intern prezentat săptămâna trecută în Biroul permanent al Senatului, Florin Cîţu este însoţit de senatorii Robert Cazanciuc şi Radu Oprea (PSD), Alina Gorghiu şi Roberta Anastase (PNL).

iKlaus Iohannis: Sunt necesare soluții europene pentru reducerea efectelor negative ale prețurilor ridicate la energie

Primele mărturisiri ale antrenoarei de fitness Yulia Chernitskaya, refugiată în România: „Psihic, mi-e greu! Plâng aproape zilnic!”/ Autoritățile române să dea un premiu bărbatului care a donat banii”

Antrenoarea Yulia Chernitskaya, în lacrimi, în timpul interviului pentru Ziarul de Investigații-captură video

Războiul dintre Rusia și Ucraina este în plină desfășurare. Peste 500 000 de ucrainieni s-au refugiat pe teritoriul nostru, iar teroarea este prezentă în mințile lor. Yulia Chernitskaya, antrenoare de fitness la Kiev, a vorbit, în exclusivitate, pentru Ziarul de Investigații, cum a ajuns în România și cum se desfășoară viața ei de refugiat. Menționăm că Yulia este mamă a patru copii. Este divorțată și se ocupă integral de creșterea lor.

Într-un scurt interviu în limba engleză, Yulia a făcut noi precizări cu privire la modul în care a primit 200 de lei, de la un român, la Moeciu, în timp ce alimenta mașina.

Ziarul de Investigații– Yulia, spune-mi, te rog, cum ai ajuns în România? În a câta zi de război te-ai hotărât să pleci?

Yulia Chernitskaya– Inițial, nu am vrut să plec din Ucraina. În primele 10 zile am stat acasă, dar când am văzut că atacurile se intensifică, te trezești în sunetul sirenelor, mi-a fost tot mai frică pentru copii și siguranța lor.

Am luat o decizie îndrăzneață pentru mine, de a pleca în România, o țară în care nu am fost niciodată, dar știam că oamenii de aici sunt amabili, ospitalieri. Da, mi-a fost frică, nu știam ce îmi rezervă ziua „de mâine”, pentru că nu cunosc pe nimeni aici și nici măcar nu știu limba. Dar din prima zi a vieții mele în România, pot spune cu siguranță: sunt în siguranță.

Ziarul de Investigații– Unde ești cazată acum? Din ce te întreții la acest moment?

Yulia Chernitskaya– Am fost la Moeciu, apoi la un hotel din București(n.r. Marriott. Apoi, am întâlnit oameni grijulii. M-au ajutat cu cazarea într-o casă, pentru mine și copiii mei, cu un loc de muncă. Sunt antrenor de fitness la Belaqva(n.r centru spa și fitness)

Ziarul de Investigații -Te-ai integrat? Cum ți se pare până acum?

Yulia Chernitskaya-Mi-e foarte greu psihic, plâng aproape zilnic.

Îmi doresc foarte mult să merg acasă, dar va fi foarte înfricoșător pentru copii să meargă acolo.

Ziarul de Investigații– Tu ai apărut în presa românească după ce ai postat pe conturile tale de pe rețelele de socializare, o imagine dicutabilă: ai primit 200 de lei de la un bărbat într-o benzinărie din Brașov.

Ai specificat că avea o mașină mai veche ca a ta. Am făcut și eu un scurt reserach(n.r documentare) înainte de a discuta cu tine și am văzut așa: ai poze publice provocatoare, esti influencer. Ai probleme financiare? Sau viața ta e cea de pe rețelele de socializare, unde nu pari a avea dificultăți financiare?

„Visul meu este ca autoritățile române să dea acestui om un premiu”

Yulia Chernitskaya-Eu nu am vrut deloc să iau banii acelui om! Nu am vrut să iau banii, dar a insistat și mi-a băgat în buzunar. Acum, sper că a văzut la televizor sau în mass-media recunoștința mea. Visul meu este acum următorul: ca autoritățile române să dea acestui om un premiu sau un ordin al eroului țării! el a meritat-o!

Ziarul de Investigații– I-ai luat ca pe un răspuns al generozității. Revenind la poze, acum, dacă tot le expui public, oamenii sunt curioși. Ești influencer și activezi și pe alte platforme destinate adulților?

Yulia Chernitskaya– Sunt antrenor de fitness, nu fac nimic rușinos.

Ziarul de Investigații– Urmărești evoluția războiului? Ai cunoștinte/rude care au rămas în Ucraina sau(…) mai rău, care și-au pierdut viața?

Yulia, în vremuri mai bune-sursă foto: arhivă personală Yulia Chertnitskaya

Yulia Chernitskaya– Urmăresc, da. Nu am rude victime ale războiului. Cred și mă rog să ne întoarcem acasă până la vară. Nu există iertare pentru cei care au început-o și care ne ucid civilii. dar mă voi întoarce în Ucraina și voi ajuta la construirea unui nou Kiev, a unei noi țări europene, unde toți vor fi onorați să vină în vizită.

Reprezentanții Ministerului Muncii susțin că ucrainenii care vor să muncească în România nu ocupă locurile de muncă ale românilor. Este un număr foarte mare de locuri de muncă declarate vacante, precizează autoritățile. În prezent, 3.286 de cetățeni Ucraineni au contracte de muncă în România, creșterea de la începutul crizei refugiaților fiind de câteva sute, informează Mediafax.

Zelenski: Rusia a pierdut până acum peste 16.000 de militari

Sursa foto: Gândul.ro
Sursa foto: Gândul.ro

Rusia a pierdut până acum peste 16.000 de militari, a anunțat Volodimir Zelenski. Autorităţile au putut asigura 18 coridoare umanitare în ultima săptămână şi au reuşit să salveze 37.606 de persoane, dintre care 26.477 din oraşul asediat Mariupol, a mai transmis președintele ucrainean într-un mesaj video.

”Printre ei se numără şi comandanţii de rang înalt. Până acum nu s-a raportat că ar fi fost ucişi generali sau amirali ruşi. Totuşi, în acest număr avem un comandant al uneia dintre armatele ocupanţilor şi un secund la comanda Marinei Mării Negre”,  a declarat  preşedintele Zelenski.

”Numărul pierderilor ruşilor a depăşit 16.000 de victime”, a spus Volodimir Zelenski.

 El a declarat că  va continua să informeze națiunile lumii în legătură cu toate crimele de război împotriva civililor din Mariupol şi din alte oraşe ale Ucrainei.

Doi înalţi oficiali militari ai NATO au estimat că numărul soldaţilor ruşi ucişi în acţiune în Ucraina este între 7.000 şi 15.000, iar alți oficiali americani au estimat pierderile ruseşti între 7.000 şi 14.000 de soldaţi ruşi.

Ministerul rus al Apărării a declarat vineri că 1.351 de militari au fost ucişi în Ucraina şi 3.825 au fost răniţi, în timpul primei actualizări majore privind victimele din 2 martie.

Zelenski li s-a adresat liderilor europeni la summitul UE de la Bruxelles, prin videoconferință. În discursul său adresat Consiliului European, președintele ucrainean le-a mulţumit membrilor Consiliului European pentru impunerea de sancţiuni împotriva Rusiei, dar a spus că “a fost puţin cam târziu”. Zelenski le-a cerut liderilor europeni să accelereze aderarea Ucrainei la Uniunea Europeană. “Ucraina ar trebui să fie în UE în viitorul apropiat. Cel puțin aveți totul pentru asta”, a spus el.

Ministrul rus Serghei Lavrov: Occidentul ne-a declarat un război total

Declic: ”E timpul să arătăm liderilor politici ai României că ne pasă ce lume lăsăm copiilor noștri”

Sursă foto: Declic
Sursă foto: Declic

Petiție Declic: schimbările climatice reprezintă un proces complex de modificare pe termen lung a elementelor climatice (temperatură, precipitaţii, creşterea frecvenţei şi intensităţii unor fenomene meteo extreme etc).

Acestea sunt cauzate de emisiile de gaze cu efect de seră generate de activitatea umană.

Efectele gazelor cu efect de seră au determinat dezechilibre în atmosferă

Scenariile sunt alarmante, mai ales că aceste proiecții sunt susținute de date științifice, asumate de toate națiunile prin intermediul Grupului interguvernamental de experți în evoluția climei (IPCC).

Schimbări permanente și fără precedent, în toate aspectele societății, vor defini lumea noastră și a copiilor noștri. Este motivul pentru care membrii Declic au inițiat o nouă petiție.

Expunere de argumente

• temperatura medie anuală în România va crește cu până la 5 grade până la finalul secolului;

• orașele devin insule de căldură urbană, cel mai afectat fiind Bucureștiul;

• impactul produs de schimbările climatice influențează în mod negativ bunăstarea românilor și PIB-ul;

• Aproximativ 7 milioane de hectare, adică 40% din suprafața agricolă a României se află în zone cu risc de deșertificare;

• starea de urgență a contribuit, istoric, la restructurarea mult mai rapidă și eficientă a economiei pentru a face față la amenințările extreme apărute;

• Schimbările climatice au loc chiar acum. „Progresează chiar mai repede decât au prevăzut oamenii de ştiinţă din întreaga lume” şi „devansează eforturile noastre de a lupta împotriva lor„. Declarațiile au fost făcute de Secretarul general ONU, Antonio Guterres, iulie 2019.

Petiția poate fi semnată aici

România este codașă în ceea ce privește punerea în aplicare a măsurilor necesare pentru prevenirea și adaptarea la schimbările climatice.

Doar dacă vom fi într-un număr suficient de mare vom putea convinge autoritățile să declare urgență climatică se arată în textul petiției.

Declararea urgenței climatice presupune asumarea de măsuri (la scară și viteză maximă). Acestea trebuie să asigure, cu prioritate, protejarea vieții pe pământ și stabilizarea climei.

Bucureștenii, în pericol să rămână fără apă caldă din cauza datoriilor înregistrate de Primăria Capitalei

bucuresti
Bucuresti. Sursafoto: adevarul.ro

Bucureștenii ar putea fi nevoiți să plătească facturi duble pentru apa caldă și căldură, asta dacă furnizarea agentului termic primar nu va fi sistată din cauza datoriilor înregistrate de Primăria București către compania care furnizează agent termic în Capitală.
Termoenergetica ar fi la un pas de insolvenţă din cauza faptului că Primăria Capitalei nu a achitat restanţele de anul trecut, datoria depăşind jumătate de miliard de lei. Municipalitatea susține că se caută soluții pentru rezolvarea problemei. Una dintre variantele luate în calcul ar fi dublarea preţului gigacaloriei, ceea ce înseamnă facturi mai mari pentru bucureşteni.

Primăria Capitalei n-a mai virat niciun leu către Termoenergetica, iar compania care furnizează agent termic în Capitală nu şi-a plătit furnizorii. Primăria se angajase să suporte subvenţia, dar nu a mai plătit niciun leu din luna decembrie.

„Undeva la aproape 400 de milioane de lei datorie ieşită din perioada de scadenţă. Evident, în perioada următoare vor urma şi alte sume pentru că vor ieşi din scadenţă şi alte luni”, a declarat Claudiu Creţu, director Termoenergetica.

Termoenergetica, la un pas de insolvenţă

Dacă va continua să adune restanţe, Primăria Capitalei va avea la finalul lunii aprilie o datorie de un miliard de lei.

Pentru Termoenergetica, faptul că nu primește banii de la Primăria Capitalei poate însemna insolvenţa. Poprire pe conturi, fără salarii pentru angajaţi şi chiar oprirea distribuirii agentului termic, se arată în scrisoarea trimisă către Primăria Generală.

„Nu ne-ar mira să vedem un Bucureşti fără apă şi căldură”, a declarat Marius Pavel, consilier general.

„Soluţia e ca Primăria Municipiului Bucureşti să poată face un împrumut pentru a achita aceste sume”, a declarat Claudiu Creţu, director Termoenergetica.

Ar mai fi o variantă, dar îi va costa scump pe bucureşteni, și anume dublarea prețului gigacaloriei.

„La momentul de faţă singurul lucru pe care-l poate face această administraţie şi cred că aşa va proceda este să dubleze gigacaloria, cel puţin”, a precizat Marius Pavel, consilier general.

Traian Băsescu, internat la spital din cauza unor probleme de sănătate

Iacării Acrobați au rămas fără aripa dreaptă! Dan Ștefănescu, mort în accidentul aviatic de la Strejnicu

Aviața românească este în doliu. Dan Ștefănescu, unul dintre cei mai experimentați piloți de acrobație din România, fost pilot de linie la Tarom, un pilot cu peste 20.000 de ore de zbor, a murit după ce s-a prăbușit cu avionul personal în apropiere de Aerodromul Strejnicu.

Pe o vreme superbă pentru zbor, cu soare, fără vânt, Ștefănescu a plecat de pe Aerodromul Bănești spre București, la bordul unui avion Suhoi 31, proprietatea sa. Din cauze necunoscute, aeronava de mici dimensiuni s-a prăbușit, sâmbătă după amiază, în apropierea Aerodromului Strejnicu, de lângă Ploiești.

Reprezentanții ISU Prahova au anunțat că un avion de acrobație privat s-a prăbușit în apropierea localității prahovene Strejnicu. Imediat salvatorii s-au mobilizat și au plecat în căutarea pilotului, aflat singur în aeronavă, despre care nu se știa nimic. Din nefericire, ajunși la locul accidentului, salvatorii au constatat decesul pilotului, care s-a dovedit a fi Dan Ștefănescu, membru al Iacărilor Acrobați. Avea 55 de ani.

IJP Prahova a anunțat că:

Avionul de mici dimensiuni, de acrobație, marca Suhoi 31 s-a prăbușit în zona aerodromului Strejnicu, județul Prahova.

Avionul era pilotat de un bărbat în vârstă de 55 de ani, domiciliat în municipiul  București.

Cercetările se efectuează si sunt continuate de către un  procuror din cadrul Parchetului de pe Lângă Curtea de Apel Ploiesti, împreună cu polițiștii Serviciului Județean de Poliție Transporturi Prahova, pentru stabilirea cauzelor și condițiilor producerii incidentului aviatic.”.

Ipotezele luate în calcul de anchetatori sunt fie o eroare tehnică, deși puțin probabil având în vederea experiența pilotului, fie o problemă medicală.

Din păcate, elicopterul SMURD ajuns imediat la locul tragediei a venit degeaba…Eforturile medicilor de a-l resuscita pe Ștefănescu au fost zadarnice.

La locul tragediei a ajuns și fiul lui Ștefănescu, și el pilot de acrobație. Din nefericire, Iacării Acrobați, formația de zbor care era capul de afiș al oricărei demonstrații aviatice, au rămas fără aripa dreaptă…

FOTO ISU Prahova și Facebook

VIDEO ISU Prahova



Rămâi conectat

6,124FaniÎmi place
București
câțiva nori
30.3 ° C
31.1 °
30 °
53 %
4kmh
13 %
lun
30 °
mar
29 °
mie
28 °
J
31 °
vin
29 °

Ultimul articol

Au început audierile miniștrilor propuși în Guvernul Veștea

Adrian Veștea nu pierde timpul și se pregătește de funcția de premier. După ce ieri a depus în Parlament lista cabinetului și programul de...

Marea Britanie, fără premier; Keir Starmer și-a anunțat demisia

Demisie anunțată de premierul britanic Keir Starmer, într-o declarație în fața clădirii de pe Downing Street nr. 10. Premierul demisionar a explicat că fiecare decizie...

Bolojan, reconfirmat președinte al PNL; repercusiuni pentru cei care susțin Guvernul Veștea

Liberalii s-au întâlnit ieri, într-un congres, pentru a decide atât numele viitorului președinte al PNL, cât și măsurile care vor fi luate împotriva membrilor...