20.1 C
București
duminică, 28 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 196

Curtea de Apel București a decis: Ion Iliescu poate fi judecat în Dosarul Revoluției

Ion Iliescu
Ion Iliescu. Sursa foto: Antena3

Primă decizie în noul Dosar al Revoluției, trimis spre judecare la Curtea de Apel București.

Pe scurt, instanța a decis că inculpații pot fi judecați în baza probelor strânse de procurori în rechizitoriu, inculpați printre care se află și fostul președinte Ion Iliescu.

Soluția dată ieri de CAB în cameră preliminară vine la câteva luni după ce procurorii au întocmit un alt dosar și nu este definitivă:

Respinge cererile şi excepţiile invocate de către inculpatul Iliescu Ion, inculpatul gl.(rtr.) Rus Iosif, Asociaţia 21 Decembrie 1989, Apărător ales, avocat Briciu Vasile pentru părţile civile reprezentate, Apărător ales, avocat Sârbu Alina Cristina, pentru partea civilă Boieşan Radu succesor al persoanei vătămate Boieşan Petru Mircea, Apărători aleşi, avocaţi Popescu Traian şi Ghioca Gheorghe, pentru părţile civile/ vătămate Vinersar Mihai Sebastian, Vinersar Elena Georgeta şi Vinersar Silviu Alexandru, Avocat Sârbu Alina Cristina, apărătorul desemnat din oficiu, pentru părţile civile/persoane vătămate asistate şi părţile civile/ persoane vătămate Vlase Elena şi Vlase Hortensia, ca neîntemeiate.

Ia act că avocat Ştefan Popescu, pentru partea civilă Olteanu Eduard Spinel, a renunţat la excepţia necompetenţei Curţii de Apel Bucureşti după persoană. Constată legalitatea sesizării instanței cu rechizitoriul nr.11/P/2014 din data de 29 iulie 2022 al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie – Secţia Parchetelor Militare, privind pe inculpaţii: Iliescu Ion, fost preşedinte al României, pentru săvârşirea infracţiunilor contra umanităţii, prev. de art. 439 lit. a, g, i, k din Cod penal; – Voiculescu Voican Gelu, fost viceprim-ministru al Guvernului României, pentru săvârşirea infracţiunilor contra umanităţii, prev. de art. 439 lit. a, g, i, k din Cod penal; – gl. (rtr.) Rus Iosif, fost comandant al Aviaţiei Militare, pentru săvârşirea infracţiunilor contra umanităţii, prev. de art. 439 lit. a, g, i, k din Cod penal.

Constată legalitatea administrării probelor şi a efectuării actelor de urmărire penală. Dispune începerea judecăţii în cauza privind pe inculpaţii Iliescu Ion, Voiculescu Voican Gelu şi gl. (rtr.) Rus Iosif. Admite cererile de continuare a acţiunii civile introduse de numitul Mihalache Gheorghe, formulate de către numitele Mihalache Elena Ionela şi Duţă Alina şi dispune introducerea în cauză a numitelor Mihalache Elena Ionela şi Duţă Alina în calitate de părţi civile.

Admite cererile de constituire ca părţi civile formulate de persoanele vătămate Dibluş Petruţa, Guramba Ioan, Ion Florin Ştefan şi Bîrligă Alexandra după reţinerea cauzei în pronunţare şi dispune introducerea în cauză a numiţilor Dibluş Petruţa, Ion Florin Ştefan şi Bîrligă Alexandra în calitate de părţi civile. Cu drept de contestaţie în termen de 3 zile de la comunicare”.

În cele 7 volume ale rechizitoriului se arată că „inculpatul civil Iliescu Ion a avut reprezentarea faptului că acţiunile sale, care au generat şi amplificat psihoza securist-teroristă, erau apte să aibă drept rezultat uciderea unor persoane, vătămarea integrităţii fizice sau psihice, lipsirea de libertate, în mod nelegal, sau alte asemenea fapte inumane care cauzează suferinţe mari sau vătămări unor persoane, consecinţe care se circumscriu variantelor normative ale infracţiunii contra umanităţii”. Totul a fost posibil pentru că, spun procurorii, Iliescu „nu a fost doar liderul politic al României din decembrie 1989, ci și liderul militar al tuturor forțelor militare din statul român, preluând toate atribuţiile fostului președinte Ceaușescu Nicolae”.

Cât despre Voiculescu, în rechizitoriu se arată că, „în calitate de veritabil factor de decizie politico-militară al CFSN, în intervalul 22 decembrie, orele 16.00-30 decembrie 1989, a săvârșit în mod direct fapte prin care a generat și amplificat psihoza securist-teroristă
existentă în acest interval de timp. Inculpatul a acceptat totodată conduita infracțională a cadrelor militare din Consiliul Militar Superior aflate și sub autoritatea sa, cunoscând caracterul infracțional al acestor conduite”. Voiculescu răspundea strict în fața lui Iliescu și „s-a
implicat direct și autoritar în toate deciziile importante, astfel încât a fost recunoscut, atât de către structurile militare şi civile interne
dar şi de către mass-media din România, ca veritabil factor decizional în grupul care preluase puterea politico-militară în stat. (…) Din această poziție, cu intenție, a participat la luarea deciziilor cu caracter politicomilitar, a deziformat grav opinia publică secondându-l pe Iliescu Ion, exercitându-și totodată autoritatea și asupra cadrelor militare din componența Consiliului Militar Superior, structură militară subordonată conducerii CFSN
”.

Ambii, spun procurorii, au generat psihoza securist-teroristă la nivel național care, a dus la numeroasele situații de foc fratricid și astfel la numeroase decese, răniri, traume psihice grave și lipsiri de libertate.

În document se precizează că Iosif Rus, „începând cu după-amiaza zilei de 22.12.1989 (orele 16.00), în mod sistematic și în deplină cunoștință de cauză, în calitate de șef al Aviației Militare (împreună cu ceilalți factori decidenți ai Consiliului Militar Superior, subordonat CFSN) a săvârșit fapte infracțional-diversioniste, cu consecințe foarte grave. Faptele inculpatului au amplificat până la cote paroxistice psihoza securistteroristă, la nivel național. Inducerea în eroare exercitată de inculpatul Rus Iosif, încă din după-amiaza zilei de 22 decembrie 1989, a indus la nivelul întregii opinii publice convingerea existenței unui război total (terestru și aerian), purtat de forțele securistteroriste loiale vechiului regim”.

UDMR, soluții prin vocea ex-ministrului Cseke Attila, pentru dezvoltarea țării

Sursa: Facebook

UDMR, rămas pe dinafară în actualul Guvern Ciolacu, critică și, totodată, propune soluții vizavi de măsurile care urmează a fi implementate la scară largă pentru reducerea deficitului bugetar.

Specialistul care „atacă” această temă este fostul ministru al Dezvoltării în Guvernul Ciucă, Cseke Attila, care avertizează că „măsurile prevăzute de Guvern vor avea consecințe mult mai grave despre care nu se vorbește deloc”.

Analiza în urma căreia UDMR a ajuns la aceste concluzii sunt parte a unui comunicat de presă, în care, de la început, se arată că „tema concertelor și a festivalurilor interzise, a pixurilor și a mobilierului de birou este o temă falsă”.

Mai mult, Cseke Attila, în prezent doar senator din partea UDMR, avertizează că „cetățenii vor simți consecințele acestor măsuri care vor încetini funcționarea primăriilor, și vor conduce la blocarea investițiilor publice și la blocarea dezvoltării României”.

Măsurile Guvernului vor îngreuna funcționarea instituțiilor publice și ale administrațiilor publice locale, ceea ce se va resimți atunci când cetățenii vor apela la aceste autorități pentru rezolvarea unor probleme. Ministerul de Finanțe ar centraliza, într-o manieră ce amintește de regimul comunist, și își extinde prerogativele peste autoritățile locale și peste celelalte ministere, în mod contrar principiilor democratice.(…)

UDMR propune Guvernului reducerea măsurilor la această prevedere unică, benefică, și sistarea încercărilor de a bloca autoritățile publice locale și dezvoltarea României”, arată Cseke Attila în comunicatul de presă.

Soț și soție, arestați și judecați pentru viol, corupere sexuală a minorilor şi agresiune sexuală

Violență minori (HotNews)

Un cuplu din București, soț și soție, au fost arestați și vor fi judecați pentru mai multe infracțiuni sexuale comise împotriva nepoatelor minore pe care le aveau în grijă.

Acuzațiile aduse de procurorii Judecătoriei de pe lângă Sectorul 4 București sunt de viol, corupere sexuală a minorilor şi agresiune sexuală, fapte comise în decursul anului trecut.

Cele două victime, arată procurorii, locuiau la acel moment în același imobil cu cuplul în cauză și, încă de la demararea urmăririi penale, date fiind gravitatea acuzațiilor, inculpaţii au fost arestați preventiv.

Ultima oară, măsura preventivă a fost analizată în urmă cu câteva zile, când Judecătoria Sectorului 4, acolo unde se judecă dosarul, a constatat „legalitatea şi temeinicia măsurii preventive a arestării preventive dispusă față de inculpații Dumitrache Pompiliu Alexandru și Dumitrache Lucreția Elisa. Menține arestarea preventivă a inculpatului Dumitrache Pompiliu Alexandru (…), menține arestarea preventivă a inculpatului Dumitrache Lucreția Elisa. Cu drept de contestație în termen de 48 de ore de la comunicare”.

Pe lângă măsura preventivă, cei doi au și sechestru pe un imobil pe care îl dețin, până la concurența sumei de 60.000 lei, dat fiind că cele două nepoate s-au constituit părţi civile, explicația fiind aceea că „măsura sechestrului fiind necesară și proporțională în vederea reparării pagubei produse prin infracțiune şi pentru garantarea executării cheltuielilor judiciare”.

În cursul anului 2022, în contextul convieţuirii persoanelor vătămate minore, în vârstă de 12, respectiv 13 ani la acel moment, în calitate de nepoate, cu cei doi inculpaţi, soţ – soţie, prin constrângere fizică și morală, pe fondul unui comportament violent fizic şi verbal constant, atât faţă de persoanele vătămate, cât şi faţă de ceilalţi membri ai familiei şi în condiţiile consumului de băuturi alcoolice, inculpaţii au întreţinut raporturi sexuale neconsimţite atât cu minorele, cât şi
în prezenţa acestora
”, se arată în rechizitoriu.

Ciolacu și-a propus ca viitorii europarlamentari PSD să provină din fiecare regiune a țării, „altfel pierde partidul”

Sursa: Facebook

Decizii democratice în interiorul PSD, promite liderul formațiunii, Marcel Ciolacu.

Discuția, vizavi de lista candidaţilor PSD la europarlamentarele de anul viitor, listă despre care Ciolacu a promis că va fi lansată cu ocazia Congresului PES de la Bucureşti.

Aflat într-o vizită de lucru în Craiova, premierul a făcut o serie de declarații în timp ce vizita câteva obiective de investiții. Conform agendei oficiale de premier, Ciolacu a fost ieri la fabrica Ford Otosan Craiova, a participat la un Test drive cu noul Ford Courier Tourneo și la evenimentul de lansare a noilor modele Ford Transit Courier și Ford Tourneo Courier, ocazie cu care a susținut o „alocuțiune”.

Totodată, Marcel Ciolacu a susținut declarații pe măsură ce a vizitat șantierul Parc Fantasy și șantierul Aeroportului Craiova. Bineînțeles, a lăudat primarul din Craiova, în persoana social democratei Lia Olguța Vasilescu, însă s-a referit și la alte aspecte. Cât despre lista de candidați în alegeri, premierul a subliniat că însă se „cerne”, dar că „orice coleg poate să deschidă această listă, mai ales dintre cei care în acest moment sunt europarlamentari”.

Nu văd o soluţie rea ca Mihai Tudose să deschidă lista, dar Partidul Social Democrat, cu toate relele lui pe care le găsim mereu, după 7 ianuarie, împreună cu secretarul general şi prim-vicepreşedinţii, vom avea întâlniri în fiecare regiune. Nu este o listă a lui Marcel Ciolacu, este lista Partidului Social Democrat.

Fiecare regiune trebuie să se regăsească cu cel puţin o persoană propusă în zona eligibilă, fiindcă altfel pierde partidul, de ce să lupte, ceea ce mi se pare corect.

Vor porni aceste discuţii, vom creiona o listă, o vom propune Consiliului Politic Naţional şi, cu certitudine, lista va fi lansată odată cu Congresul PES, când vor fi toţi prim-miniştrii şi toţi preşedinţii social-democraţi din Europa la Bucureşti”, a declarat Ciolacu, citat de Agepres.

Fostul director al Companiei Naționale Aeroporturi București, trimis în judecată pentru mai multe fapte de corupție

Sursa: Facebook

Fostul director al Companiei Naționale Aeroporturi București (CNAB) a fost trimis în judecată pentru mai multe fapte de corupție, comise începând cu anul trecut.

Procurorii au făcut publice date din anchetă în primăvara acestui an, iar ieri au dezvăluit că acuzațiile oficiale aduse fostului director general și comercial George Alexandru Ivan sunt de complicitate la trafic de influență, trafic de influență și folosirea, în orice mod, direct sau indirect, de informații ce nu sunt destinate publicității ori permiterea accesului unor persoane neautorizate la aceste informații dacă este săvârșită în scopul obținerii pentru sine sau pentru altul de bani, bunuri ori alte foloase necuvenite.

Ieri, după trimiterea dosarului în instanță, s-a constatatlegalitatea şi temeinicia măsurii preventive a controlului judiciar luat faţă de inculpatul IVAN GEORGE-ALEXANDRU., menţine măsura preventivă a controlului judiciar faţă de inculpatul IVAN GEORGE-ALEXANDRU, până la o nouă verificare conform legii. Menţine obligaţiile stabilite în sarcina inculpatului prin încheierea din data de 17.05.2023 emisă de Tribunalul București-Secșia I Penală în dosar nr. 14956/3/2023/a1”.

Deși inițial fusese arestat, fostul director Ivan a fost pus în libertate în luna mai, instanța dispunând ca, pe timpul controlului judiciar, acesta să se prezinte de câte ori este nevoie la sediul Poliţiei Sectorului 1, al DNA, la judecătorul de drepturi și libertăți, la judecătorul de cameră preliminară sau la instanța de judecată, să informeze de îndată organul judiciar care a dispus măsura sau în faţa căruia se află cauza cu privire la schimbarea locuinţei, să se prezinte la secţia de poliţie în a cărei circumscripţie îşi are domiciliul, conform programului de supraveghere întocmit de organul de poliţie sau ori de câte ori este chemat.

Totodată, acesta nu are voie să depăşească raza teritorială a României decât cu încuviinţarea prealabilă a instanţei de judecată, să se apropie de martorii din dosar sau de alți inculpați, şi să nu comunice cu aceştia, direct sau indirect, pe nicio cale, dar și „să nu exercite vreo funcție/activitate în cadrul Companiei Naționale Aeroporturi București în exercitarea căreia a săvârșit faptele”.

În dosarul trimis spre judecare la Tribunalului București se precizează că cercetările au legătură cu o altă cauză, în care o persoană a fost trimisă în judecată. De altfel, inițial procurorii au încheiat un acordul de recunoaștere a vinovăției cu Ivan, însă judecătorii din cadrul Curții de Apel București au dispus restituirea la DNA a dosarului.

În intervalul 11 – 14 ianuarie 2022, o persoană trimisă în judecată anterior, prin intermediul inculpatului Ivan George-Alexandru, ar fi pretins de la angajatul unei societăți comerciale (martor în cauză) o sumă de 10.000.000 euro, lăsând să se creadă că ar avea influență asupra ministrului transporturilor și promițând că îl va determina pe acesta să îndeplinească acte ce intră în îndatoririle lui de serviciu, în legătură cu prelungirea pe o perioadă de cinci ani de zile a contractului de asociere în participațiune pentru exploatarea unor spații comerciale, încheiat între CNAB și societatea unde lucra martorul.

În data de 03 octombrie 2022, același inculpat trimis în judecată anterior, împreună cu Ivan George-Alexandru, ar fi pretins de la aceeași persoană, o sumă necuantificată inițial, lăsând să se creadă că ar avea influență asupra directorului general al CNAB și asupra ministrului transporturilor și promițând că îi vor determina pe aceștia să îndeplinească acte ce intră în îndatoririle lor de serviciu, în legătură cu prelungirea pe o perioadă de 1 an de zile a contractului de asociere în participațiune pentru exploatarea spațiilor comerciale încheiat între CNAB și societatea unde lucra martorul. Cuantumul pretinderii a fost individualizat în data de 05 octombrie 2022 la suma de 1.200.000 de euro și adus la cunoștința martorului de către inculpatul Ivan George-Alexandru.

În datele de 14.02.2022 și 15.02.2023, inculpatul Ivan George-Alexandru, în contextul etapei nepublice interne, reprezentată de redactarea în cadrul CNAB a unui caiet de sarcini pentru o achiziție având ca obiect servicii de consultanță, ar fi permis în mod direct accesul unui martor la informații din cadrul CNAB ce nu erau destinate publicității, prin indicarea către acesta de date din conținutul caietului de sarcini (prima zi) și prin predarea acestui caiet de sarcini (a doua zi), anterior publicării acestuia, în data de 18 mai 2022, în scopul obținerii pentru altul a unui folos necuvenit”, detaliază DNA.

USR, invitație în Senat pentru Marcel Ciolacu: „Parlamentul controlează Guvernul și miniștrii, nu invers”

Sursa foto: Facebook/ Marcel Ciolacu ( captură video)

Premierul Marcel Ciolacu a primit o invitație din partea parlamentarilor USR de a se prezenta în fața lor, la Senat.

Invitația ar urma să fie onorată luna viitoare, conform unui comunicat al USR. De fapt, ceea ce comunică formațiunea politică este că „senatorii USR l-au chemat pe premierul PSD Marcel Ciolacu la Ora Prim-ministrului pe data de 6 noiembrie 2023”.

Tot în comunicat se arată că Ciolacu trebuie să dea „explicații cu privire la măsurile de reformă fiscală propuse de Guvern și impactul real pe care acestea le vor avea asupra economiei României și asupra vieții românilor”.

Însă nu doar premierul are „aranjată” o întâlnire cu USR, ci și Simona Bucura-Oprescu, ministrul Muncii și Solidarității Sociale, pe care grupul USR din Senat a invitat-o la Ora Guvernului, în data de 1 noiembrie 2023, „pentru prezentarea și discutarea stadiului de îndeplinire a măsurilor de reformă în domeniul pensiilor de serviciu, al sistemului general de pensii și al salarizării unitare în sectorul public”.

Însă cea mai interesantă dezbatere se anunță a fi cea cu Ciolacu, dat fiind că USR consideră că acesta trebuie să dea socoteală în privința faptului că, înainte de a îndeplini jaloanele din PNRR și de a face reforme în domeniul pensiilor și al salarizării, au fost crescute taxele.

Nu poți să stai și să te uiți cum PSD și PNL golesc Parlamentul de orice relevanță în conducerea treburilor acestei țări.

Guvernul dictează, Parlamentul votează, pare a fi principiul pe care actuala coaliție de guvernare vrea s-o împământenească, iar noi vrem să le aducem aminte lui Ciucă, Ciolacu și Iohannis că Parlamentul controlează Guvernul și miniștrii, nu invers. În lipsa dezbaterilor parlamentare nu există politică reală, nu există democrație”, explică demersul senatorul Radu Mihail, liderul grupului USR din Senat.

Două valize suspecte în fața Sinagogii din Târgu Mureș și o alertă cu bombă

Sursa: Facebook

Alertă cu bombă astăzi la Sinagoga din Târgu Mureș, după ce a existat o sesizare potrivit căreia în curte s-ar afla două colete suspecte.

După alerta la 112, la faţa locului s-au deplasat mai multe echipaje de ordine publică, iar poliţiştii au dispus ca circulaţia auto şi pietonală în zonă fiind restricţionată.

Au fost angrenate efective de poliţişti, jandarmi, pompieri şi reprezentanţi SRI, pentru ceea ce s-a dovedit în final a fi doar o aleră falsă. Potrivit Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă „Horea” al judeţului Mureş, citat de Agepres , echipajul de pompieri s-a retras după aproximativ o oră din dispozitivul de la Sinagoga Târgu Mureş.

A fost semnalat printr-un apel la 112 cu un colet suspect pe strada Aurel Filimon, din municipiul Târgu Mureş. P

ompierii Detaşamentului de Pompieri Târgu Mureş s-au deplasat pentru a asigura zona, iar în momentul de faţă s-a constatat că geanta nu prezintă un pericol, iar echipajul se retragere din dispozitiv. Este vorba despre două geamantane”, a precizat locotenent Alexandra Căluşeri, purtătorul de cuvânt al ISR Mureș, conform sursei citate.

Potrivit aceleiași surse, liderul comunităţii evreieşti din Târgu Mureş, Vasile Dub, explica după ce fuseseră alertate autoritățile că „sunt două cutii pe care le-am considerat dubioase. Am anunţat la 112 şi acum se fac cercetări. Nu vrem să alertăm lumea, sunt aici toate instituţiile cu atribuţii în domeniu, deci să nu ne grăbim”.

Membru AUR, sub control judiciar pentru trafic de influență

Un membru al AUR Ilfov este acuzat de trafic de influență de procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Bucureşti.

Ar fi vorba chiar despre candidatul la funcția de primar la Primăria Bragadiru la alegerile din 2020, respectiv Bogdan Crefelean.

Informația privind identitatea inculpatului fost făcută publică de un alt membru AUR, senatoarea Rodica Boancă. Pe pagina sa de Facebook, senatoarea spune însă că Crefelean acționa cu știința conducerii AUR: „După plângerea mea depusă la DNA în urma înregistrării deputatului AUR de Suceava care cerea mită pentru protecție și poziție pe liste, azi a mai căzut o unealtă folosită de Simion și Lulea la strângerea banilor pentru funcții! DGA l-a prins în flagrant pe Bogdan Crefelean, șeful de cabinet al doamnei deputat Geanina Șerban, nașa lui Simion, în timp ce lua mită de la un alt membru AUR pentru poziția pe liste! Corupția din AUR a atins cote alarmante! Nu uitați să donați, măi!”.

Oficial, procurorii spun că duminică, inculpatul „i-a pretins suma de 1.500 de lei unui martor, membru al unui partid politic, pentru a-l trece pe lista de participanți la un congres ce urma să aibă loc la Bruxelles și pentru a interveni la membri din structura centrală a partidului în scopul asigurării participării acestuia la congresul respectiv, iar la data de 23.10.2023, în jurul orei 18.20, în timp ce se afla în fața locuinței sale din Bragadiru, inculpatul a fost prins în flagrant în timp ce primea suma de bani pretinsă”, arată procurorii.

Membrul AUR a fost plasat sub control judiciar pentru o periodă de 60 de zile, între timp cercetările fiind continuate de Parchetul de pe lângă Tribunalul București și Direcția Generală Anticorupție.

De altfel, DGA a precizat că sesizarea asupra a ceea ce se întâmplase a fost făcută tot duminică, în jurul orei 21.00, când martorul denunțător a sunat la Call-center anticorupție 0800.806.806, povestind că i se solicitaseră de bani și explicând contextul.

PMP s-a decis: merge pe mâna unei alianțe politice cu USR şi Forţa Dreptei

Sursă foto: Facebook/Eugen Tomac
Sursă foto: Facebook/Eugen Tomac

Partidul Mișcarea Populară crede într-o relație politică de succes cu USR şi Forţa Dreptei, în perspectiva alegerilor de anul viitor.

Concluzia, însă în alte cuvinte, a fost făcută publică pe pagina de Facebook a formațiunii ieri, după un vot Colegiul Naţional al Partidului Mişcarea Populară.

Pe scurt, PMP anunță că „polul de dreapta” este „singura soluție pentru România”, motiv pentru care s-a și dat un vot pozitiv „pentru crearea unei alianțe politice cu USR și Forța Dreptei”.

Rămâne de văzut dacă cele trei „forțe” politice și reușesc să se înțeleagă, în condițiile în care nu ar fi pentru prima dată când PMP se arată încrezător în ceea ce privește viitorul politic al unei astfel de alianțe.

După cum se arată pe Facebook, inițial, membrii Consiliului Executiv Naţional au propus discutarea posibilității creării unei alianțe, iar ieri structura naţională din Colegiul Naţional al PMP a votat cu unanimitate pentru crearea respectivei alianţe politice cu USR şi Forţa Dreptei. Mai departe, preşedintele PMP Eugen Tomac a fost mandatat să reprezinte formațiunea în relaţia cu cele două partide.

În ciuda încercărilor de a destructura acest partid, PMP nu a dispărut şi nu va dispărea. Am trecut printr-o perioadă plină de atacuri fără precedent, din foarte multe direcţii, dintr-un raţionament simplu – PMP există, într-o scenă politică în continuă schimbare. Nici PSD şi nici PNL nu mai sunt ce au fost, dar noi am rămas o constantă.

O alianţă de dreapta este singura soluţie pentru România. Este un proiect curat, un proiect corect, un proiect care oferă românilor o variantă echilibrată la ceea ce ne oferă alianţa neputinţei, formată din cele două partide de la guvernare”, consideră eurodeputatul Eugen Tomac.

Ministrul Energiei, despre listele comune cu PSD în alegeri: „PNL are cei mai performanți primari din țară”

Sursa: Facebook

Sebastian Burduja, ministrul Energiei, dar și președintele filialei PNL Sector 1, a comentat aseară pe marginea variantei de a propune alegătorilor candidați comuni PSD/ PNL la localele de anul viitor.

Optimist, Burduja a punctat că, din ce vede în teritoriu, PNL are „cei mai perfomanți primari”, astfel că ar fi logic ca formațiunea din care face parte să vină cu candidații săi.

Declarațiile au fost făcute pentru B1 TV, unde Burduja a adus în discuție inclusiv situația din Sectorul 1 al Capitalei, unde Clotilde Armand (USR) a fost susținută și de PNL în alegeri, iar ulterior „dragostea” s-a transformat în …situația de azi. Pe scurt, permanent sunt contre între primarul USR și liberalii din sector și nu de puțin ori s-a ajuns la cuvinte grele, acuzații, ba chiar și cereri de demisii.

Mereu perspectiva mea a fost că PNL e principalul partid de dreapta și sunt convins că va rămâne principalul partid de dreapta în România. Trebuie să ne prezentăm cu candidați proprii, inclusiv la București. Avem cei mai performanți primari din țară. Cred că inclsuiv alte partide vor fi de acord cu noi, că vorbim de Cluj, Oradea, Reșița, Piatra Neamț sau alte orașe.

În plus ne-am mai fript o dată și vă spun pe propria piele. Noi, la Sectorul 1, am susținut un alt candidat care, din momentul în care s-a văzut în scaunul de primar, a spus ”mulțumesc, mai vorbim noi”.

Cred că trebuie să oferim bucureștenilor o variantă liberală de administrație, așa consider eu. Vom vedea ce discuții vor fi, dar ca partid mare, ca partid de dreapta, ca partid cu rezultate în administrație, PNL trebuie să meargă înainte”, a declarat Sebastian Burduja pentru sursa citată.

Pe de altă parte, ministrul a răspuns și la întrebarea legată de o posibilă candidatură a sa la Primăria Capitalei, ipoteză în care ar cam trebuie să renunțe la funcția din prezent:

Nu mi-am pus această problemă și nu-mi fac planuri, în general. Mă duc acolo unde e nevoie de mine. Acum șase luni eram la Ministerul Digitalizării și cred că am făcut câteva lucuri bune acolo.

Acum sunt la Ministerul Energiei, îmi văd de treaba mea de dimineața până noaptea târziu să știți. Și-n weekend-uri”.

400 de lire, mită pentru soluționarea favorabilă a unui dosar penal

Sursa: pixabay.com

Flagrant în județul Neamț zilele trecute, pentru a prinde un șofer care oferise mită unor polițiști.

Bărbatul oferise nu orice fel de bani, ci lire sterline, pentru ca agentul de poliție care îi întocmise dosar penal să îi de o soluție favorabilă.

Potrivit Direcției Generale Anticorupție, persoana în cauză era cercetată de polițiști din cadrul IPJ Neamț pentru conducerea pe drumurile publice a unui vehicul fără permis de conducere și pentru refuzul de a se supune prelevării de mostre biologice necesare în vederea stabilirii alcoolemiei ori a prezenței unor substanțe psihoactive, numai că a vrut să scape ușor.

Acum, pe lângă dosarul penal privind infracțiunile la regimul rutier, s-a ales și cu noua acuzație, de dare de mită.

Flagrantul a fost reușit la finele săptămânii, când ofițeri de poliție judiciară din cadrul Direcției Generale Anticorupție – Serviciul Județean Anticorupție Neamț, în coordonarea procurorul de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Neamț, l-au prins în fapt pe bărbatul în vârstă de 54 de ani, în timp ce oferea suma de 400 de lire sterline unui agent de poliție din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 3 Săbăoan.

Ce nu știa bărbatul era că, după ce agentul de poliție a refuzat suma de 400 lire sterline cu titlu de mită, a și sesizat SJA Neamț, astfel că, după flagrant, a fost condus la sediul unității de parchet pentru continuarea cercetărilor sub aspectul săvârșirii infracțiunii de dare de mită.

Menționăm faptul că, în cursul anului 2023, până în prezent, au fost înregistrate 15 situații în care angajați ai structurilor Ministerului Afacerilor Interne din județul Neamț au refuzat sume de bani cu titlu de mită și au sesizat faptele de natură penală la Serviciul Județean Anticorupție Neamț”, transmite DGA.

Sancțiuni dispuse de primarul Piedone la doi agenți economici: „Nu vă jucați cu sănătatea oamenilor!”

Doi agenți economici care derulau activități de catering în Sectorul 5 al Capitalei au fost sancționați de primarul Cristian Popescu Piedone.

Mai mult, edilul a sesizat și instituțiile cu atribuții de control mai amănunțite, în condițiile în care, din cele constatate la fața locului, agenții economici nu respectau cele mai elementare reguli de igienă.

Verificările pe care Piedone le-a întreprins zilele trecute au venit după ce a existat o sesizare. Așa se face că edilul Sectorului 5 a mers în teren, acolo unde se bănuia că sunt nereguli, descoperind că cele sesizate se confirmă.

Astfel, din ce detaliază primarul Piedone pe Facebook, sesizarea consta în aceea că, în zona Mărgeanului, un agent economic are un spațiu – bucătărie, în care se gătește mâncare pentru grădinițe și centre de bătrâni, deși modul de lucru nu ar fi igienic.

Iar ceea ce s-a găsit l-a făcut pe Piedone să admită că sesizările erau întemeiate: „praful intra prin ușa deschisă (…), pâinea era depozitată laolaltă cu anvelopele de mașină (…) în mașinile insalubre și neconforme care transportau mâncarea la copiii și bătrânii din grădinițe și azile am găsit antigel, truse de scule folosite, ambalaje mizerabile”.

Și nu doar atât: „Spre dezamăgirea mea, în zona Mărgeanului, corpul de control al Poliției Locale Sector 5 a constatat nereguli la încă o societate comercială care gătește mâncare și o livrează la domiciliu! Nici măcar nu era autorizată de primărie, așa că inspectorii poliției au închis-o”.

Sunt dezamăgit și furios pe cei care se joacă de-a alimentația publică! Uneori am impresia că anumiți agenți comerciali sfidează legile și oamenii de bună credință! (…)

Am dispus sancțiuni în ambele situații și am sesizat instituțiile abilitate!
Am o rugăminte pentru toți agenții economici din Sectorul 5 care prepară mâncare și-o livrează populației:
NU VĂ JUCAȚI CU SĂNĂTATEA OAMENILOR!

Cu respect pentru comunitate, primarul Piedone”, transmite edilul.

Rămâi conectat

6,124FaniÎmi place
București
cer senin
20.1 ° C
21.1 °
18.9 °
79 %
0.9kmh
0 %
D
34 °
lun
36 °
mar
36 °
mie
34 °
J
29 °

Ultimul articol

Cristian Popescu Piedone, mesaj dur despre criza politică: „România a pierdut direcția, iar oamenii...

O radiografie critică a României după trei decenii de tranziție Într-un mesaj adresat publicului, Piedone conturează o imagine critică a evoluției României în ultimii 36...

Social democrații nu vor premierul propus de PNL-USR-UDMR

Social democrații par că vor doar guvernul lor și anunță că nu sunt de acord cu ultima decizie a PNL-USR-UDMR de a susține același...

Siegfried Mureșan, propus pentru funcția de premier

Siegfried Mureșan, o soluție „viabilă” de premier - anunță în tandem PNL, USR și UDMR. Ce a mai rămas din coaliția de guvernare pro-europeană a...