32.8 C
București
vineri, 26 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 588

Viktor Orban: Condamnăm atacul rus

Sursa foto: Facebook/ Viktor Orban

Ungaria nu se va opune sancţiunilor aplicate de Uniunea Europeană împotriva Rusiei, a declarat premierul ungar Viktor Orban. Acesta a mai declarat că Budapesta condamnă fără echivoc invadarea Ucrainei. Unitatea blocului celor 27 este importantă în contextul războiului din Ucraina, a mai declarat Viktor Orban.

„Întreaga Europă trebuie să lucreze pentru pace”, a afirmat premierul ungar.

Viktor Orban a afirmat, în cadrul unui interviu acordat unui portal de știri din Ungaria, că relaţiile Ungariei cu Rusia au fost „echilibrate şi corecte” până recent. Potrivit lui Viktor Orban, conflictul dintre Rusia și Ucraina a condus la o situaţie nouă.

Apel la negocieri

„Condamnăm atacul rus, întrucât s-a pornit un război împotriva Ucrainei”, a declarat Viktor Orban. „Părţile trebuie să revină cât mai curând posibil la masa negocierilor”, a subliniat premierul ungar.

Viktor Orban a ținut însă să precizeze că nu trebuie tăiate relaţiile cu Rusia şi în plan energetic.

„Ungaria şi UE vor continua să aibă interese şi după război”, a mai spus premierul ungar. „Şi liderii UE au declarat că sancţiunile nu pot afecta livrările de energie din Rusia, pentru că acest lucru ar distruge economia europeană”, a mai subliniat Viktor Orban.

Potrivit lui Viktor Orban, Europa are nevoie de forţe şi de o industrie de apărare puternice. El a argumentat că Europa nu se mai poate baza doar pe SUA pentru securitatea sa, deşi trebuie menținută alianţa cu Statele Unite ale Americii.

„Această provocare presupune cheltuieli militare semnificativ mai mari, adică, reducând deficitul şi datoria publică, trebuie să facem o excepţie cu politica de apărare”, a mai declarat Viktor Orban.

Guvernul de la Budapesta a decis în cursul acestei săptămâni să nu permită transferul de armament din alte state membre ale Uniunii Europene spre Ucraina pe teritoriul Ungariei. „Nu vom autoriza transferul de armament letal pe teritoriul Ungariei. Aceste transporturi pot deveni cu uşurinţă ţinte ale atacurilor militare”, a declarat ministrul ungar de Externe, Peter Szijjarto,

Uniunea Europeană a decis să finanţeze şi să faciliteze transferul de echipamente militare spre Ucraina, în contextul conflictului militar cu Rusia.

Rusia primește noi lovituri economice si financiare

Primar USR: “Românii care condamnă Occidentul au buzunarele pline de euro, burțile pline de McDonalds şi iPhone de 1.000 de dolari”

Foto: Facebook - Silviu Zinica
Foto: Facebook - Silviu Zinica

Într-un text publicat pe pagina de Facebook, Silviu Zinica, primar al comunei Smârdan din județul Galați, condamnă agresiunea pe care unii români o au faţă de Ucraina şi de refugiaţii ucraineni.

Edilul precizează că multe persoane aleg să-şi motiveze antipatia, prin prisma naţionalismului extremist, afişând, pe Facebook, harta României Mari de la 1920.

De asemenea, Silviu Zinica a declarat că există multe voci care îi acuză pe românii ce ajută refugiaţii din Ucraina. Declaraţiile vin şi în condiţiile în care foarte mulţi gălăţeni sprijină şi ajută refugiaţii care ajung în România.

Oamenii s-au mobilizat într-un timp record, donând alimente, pături, produse de igienă, bani sau cazând familiile venite de peste graniţă.

Primar USR, despre românii care se implică în mod constant: “Majoritatea celor care ajută azi refugiați ucraineni sunt aceiași cu cei care sar întotdeauna în ajutorarea românilor aflați la nevoie”

Am văzut poze cu nu știu ce om despre care nu știm cine e și că de ce nu ajutăm românii.

În afară că e o comparație bazată pe un argument ilogic, aș spune că majoritatea celor care ajută azi refugiați ucraineni sunt aceiași cu cei care sar întotdeauna în ajutorarea românilor aflați la nevoie.

Am văzut îndemnuri la a nu ajuta Ucraina fiindcă nu știu ce ne-a făcut, nu mai discut argumentele. Însă, aceasta ar fi identic cu situația în care casa vecinului tău, cu cei 5 copii și soția acestuia în ea, ar lua foc iar tu nu ai ajuta fiindcă vecinul a uitat să-ți returneze polizorul pe care i l-ai împrumutat acum 3 zile”, arată edilul comunei Smârdan.

În ciuda eforturilor depuse de români, există persoane care sunţin că Ucraina merită invadată de „eliberatoarea armată roșie”.

Conform declaraţiilor făcute de primar, există mulți români, care lucrează de ani de zile în Occident, unii mutați acolo cu toată familia, români care condamnă UE și NATO.

Edilul din Smârdan: “În tramvai, dacă nu intervii atunci când cineva agresează pe cineva, următorul agresat este foarte probabil că vei fi tu”

Dacă Rusia ar invada mâine România cei care azi sunt de acord cu invadarea Ucrainei ar începe să plângă că suntem „invadați de odiosul inamic de la est” însă, ghici ce, Moscova nu crede în lacrimi.

Am văzut oameni care vorbesc de bombardarea Iugoslaviei fără să povestească nimic de genocidul, epurările etnice și violurile în masă care au avut loc atunci”, se precizează în textul publicat azi, pe contul de socializare.

“Avem însă acești români care cu buzunarele pline de euro, cu burțile pline de McDonalds și Coca Cola, tastând pe Facebook de pe iPhone-ul lor de 1.000 de dolari, spunându-ne ce rău e Occidentul”

Despre noi, ce să zic, oameni normali, plini de visuri, aspirații și defecte, greșim în fiecare zi și tot în fiecare zi încercăm să greșim mai puțin decât cu o zi în urmă.

Asta pentru că suntem oameni și asta fac oamenii, nu avem nicio certitudine că iubirea de aproape nu e o greșeală, până la urmă totuși este mai interesant să iubești și să greșești decât să nu iubești deloc”, conclude edilul comunei Smârdan din judeţul Galaţi.

Ceremonii de comemorare în toate unitățile militare din țară și străinătate pentru piloţii decedaţi în Dobrogea

Sursa foto: Facebook - Ministerul Apărării Naţionale
Sursa foto: Facebook - Ministerul Apărării Naţionale

Un MiG-21 și un elicopter militar s-au prăbușit, miercuri seară, în Dobrogea.

Atât pilotul avionului, cât și militarii din elicopter au murit.

Toate aeronavele de tipul celor implicate în catastrofele aviatice din seara zilei de 2 martie, MiG-21 LanceR, respectiv IAR 330 Puma, au fost consemnate la sol până la elucidarea cauzelor producerii prăbușirilor.

O comisie a Statului Major al Forţelor Aeriene și Parchetul Militar de pe lângă Tribunalul Militar Constanța continuă cercetarea împrejurărilor în care s-a produs accidentul

Ministerul Apărării Naţionale din România precizat, într-un anunţ publicat pe contul de Facebook, că vor fi organizate ceremonii militare în cinstea militarilor căzuți miercuri cu cele două aparate de zbor.

Toate unităţile militare din ţară şi în cele dislocate în afara teritoriului naţional vor organiza, joi, ceremonii militare şi religioase de comemorare pentru militarii căzuţi la datorie în tragedia din Dobrogea, unde un avion MiG-21 Lancer și un elicopter IAR-330 Puma s-au prăbușit miercuri seară, a anunţat Ministerul Apărării.

MapN, despre tragedia din Dobrogea: “Am pierdut 8 români curajoși, 8 militari dedicați țării lor, 8 camarazi”

Zbor lin către stele!

Am pierdut, aseară, 8 români curajoși, 8 militari dedicați țării lor și misiunilor care le-au fost încredințate, 8 camarazi.

În toate unităţile militare din ţară şi în cele dislocate în afara teritoriului naţional au fost organizate ceremonii militare şi religioase de comemorare pentru cei opt militari căzuți la datorie.

Dumnezeu să-i odihnească!”, se arată în textul publicat astăzi, 3 martie, de reprezentanţii Ministerului Apărării Naţionale din România.

Rusia primește noi lovituri economice si financiare

Ruble
ruble. Sursa foto: europalibera.org

Mărci și companii globale importante părăsesc piața rusă din cauza invadării Ucrainei de către Rusia. Anunțul a fost făcut de către portalul de informații ucrainean Hasdiy.org.

92 de companii și servicii occidentale au comunicat că părăsesc Rusia. Este vorba de mari companii din toate domeniile de activitate.

Astfel, au anunțat că vor părăsi piața din Rusia companii importante cum ar fi Apple, Audi, Bolt, Boeing, Chevrolet, Cadillac, Coca Cola, Dell, Danone, DHL, Ericsson, Jaguar, KUNA, Lenovo, Mercedes. Adidas refuză să mai onoreze contractul cu echipa națională de fotbal, Disney anulează toate filmele, BBC revocă licențele de difuzare, Amazon blochează complet comerțul cu amănuntul iar conducerea Festivalului de la Cannes a decis interzicerea prezenței delegației ruse. Unele companii, cum ar fi Metrou, Mitsubishi, Toyota, au comunicat ca vor face concedieri.

BMW a decis să închidă fabricile din Rusia și să sisteze livrările de autoturisme iar Nike închide toate magazinele.

Lista companiilor care iau măsuri împotriva Rusiei

AMD – o interdicție a furnizării de microcipuri și în curând o interdicție a furnizării de plăci video.

Amazon – blocarea completă a comerțului cu amănuntul.

Adobe – este un blocaj complet.

BBC – revocarea licențelor de difuzare.

BMW – închide fabrici, blochează livrările.

Festivalul de la Cannes – blocarea delegației ruse.

Carlsberg – restricții la export.

Cex Io – platforma cripto blochează utilizatorii ruși.

Cinema 4D – programul nu funcționează.

Disney – anulează toate filmele.

Dropbox – încetează să funcționeze în Rusia în câteva zile.

Eurovision – descalificare.

Exxon Mobil – revocați toți specialiștii de la companiile petroliere ruse.

Etsy – blocarea tuturor soldurilor din conturile rusești.

Facebook – blocarea conturilor media rusești.

FedEx – o interdicție completă de aprovizionare.

Formula 1 – anularea cursei de la Soci.

Ford – închide toate magazinele.

FIFA – descalificarea echipei naționale pentru Cupa Mondială și interdicția oricăror meciuri internaționale din Rusia.

Google Maps – blocarea informațiilor pentru Rusia.

General Motors – încetează exportul.

HP – interdicție de import.

Harley Davidson – rezilierea furnizării.

Instagram – blocarea propagandei.

Intel – interzicerea furnizării de microcipuri.

.Jooble – a eliminat serviciul.

LinkedIn – se pregătește să părăsească țara.

CIO – anularea tuturor competițiilor.

Mastercard – suspendarea producției de carduri.

Maersk – se opresc livrările către/din Rusia

Mercedes – părăsește țara.

Megogo – șterge toate filmele rusești.

Metrou – concediază 10 mii de angajați.

Mitsubishi – concedierea angajaților a 141 de centre de service.

Microsoft Office – se discută anularea unei game largi de activități.

Mobile World Congress – delegația din Rusia nu are acces.

NHL – blocarea jucătorilor din Rusia.

Netflix – se închid abonamentele rusești, se oprește difuzarea de seriale rusești.

Nike – închide toate magazinele.

Nintendo – interdicția achizițiilor în ruble.

Nestle – închide toate cele 6 fabrici din Rusia.

OnlyFans – blocarea accesului din Rusia.

Paysera – blocat.

PayPal – din Rusia nu se mai pot retrage bani.

Paramount – se închide accesul din Rusia.

Parimatch – s-a revoca franciza.

Play Station – a oprit accesul din Rusia.

Pornhub – s-a interzis accesul din Rusia.

Porsche – pleacă din Rusia.

Renault – ieșire de pe piață.

Samsung pay – blocare serviciu.

Snapchat – blocarea aplicației pentru Rusia și Belarus.

Scania – pleacă din Rusia.

SpaceX – livrarea Starlink în Ucraina.

Shell – rezilierea contractului cu Gazprom.

Spotify – nu se poate plăti abonamentul.

Sony – iese de pe piața rusă.

Twitter – cetățenii ruși nu pot înregistra conturi.

TikTok – blocarea în masă a utilizatorilor agresivi și a site-urilor de informații din Rusia.

Toyota – concedierea a 2.600 de angajați din Rusia.

UEFA – anularea finalei Ligii Campionilor de la Sankt Petersburg, interdicția tuturor cluburilor de a participa în Liga Campionilor și Liga Campionilor, rezilierea contractului cu sponsorul general „Gazprom”.

UPS – interdicție completă de alimentare.

Visa – blocarea băncilor aflate sub sancțiuni.

Volvo – pleacă din Rusia.

Yandex – excluderea acțiunilor companiei de la cotațiile de la Bursa de Valori din New York.

YouTube – blocarea a sute de canale rusești și generarea de bani pentru conturile din Rusia.

Warner Bros. – anularea tuturor distribuirilor de filme.

Webmoney – interdicția tranzacțiilor.

Wolkswagen – părăsesc țara.

Zoom – revocarea licențelor de dezvoltare software.

Nokia – a încetat să-și furnizeze echipamentele Rusiei și să coopereze cu partenerii ruși.

H&M – iese de pe piața rusească.

Banca Mondială nu va mai ajuta Rusia şi Belarus

Fake news despre un posibil război în România: Autorităţile au început să pregătească liste speciale

Ministerul Apărării combate un fake news care induce panică, transmite instituția: Primăria Generală nu face demersuri pentru a identifica bucureștenii cu obligații militare, anunță ministerul pe pagina de Facebook.

Medicii din Mureş vor evalua bărbaţi cu vârste cuprinse între 18 şi 35 de ani în vederea îndeplinirii serviciului militar.

Ziarul de Investigaţii face public un document care dovedeşte că autorităţile cer medicilor de familie din judeţul Mureş să facă evaluări medicale.

Autorităţile din Mureş întocmesc liste speciale: medicii de familie au termen, până în data de 11 martie, să evalueze bărbaţi tineri. Persoanele în cauză trebuie să fie apte pentru îndeplinirea serviciului militar

Documentul a fost transmis marți, 1 martie 2022, medicilor de familie din județul Mureș de către conducerea Direcției de Sănătate Publică a Județului Mureș, prin dr. Iuliu Moldovan, directorul executiv al instituţiei.

Potrivit documentului, medicilor de familie mureșeni li se solicită să întocmească, până în data de 11 martie 2022, liste cu cetățenii români bărbați care au vârsta cuprinsă între 18 și 35 de ani și care sunt înregistrați cu afecțiuni medicale incompatibile cu îndeplinirea serviciului militar.

Solicitarea conducerii Direcției de Sănătate Publică a Județului Mureș a fost făcută cu invocarea articolului 3 din Legea nr. 395/2005 unde se specifică faptul că ”pe durata stării de război, a stării de mobilizare, precum și a stării de asediu, executarea serviciului militar devine obligatorie.

MApN combate un fake news:“Pe durata stării de război, a stării de mobilizare, precum şi pe timpul stării de asediu, executarea serviciului militar devine obligatorie”

Atenție la informațiile false! Temele reintroducerii serviciului militar obligatoriu pentru cetățenii români și ale mobilizării rezerviștilor sunt false și circulă în spațiul public, în special în mediul online, de foarte multă vreme. În România, serviciul militar obligatoriu a fost suspendat prin legea nr. 395 din 16 decembrie 2005. Potrivit acestui act legislativ, începând cu data de 1 ianuarie 2007, executarea serviciului obligatoriu, în calitate de militar în termen şi militar cu termen redus, se suspendă (art. 2).

Pe durata stării de război, a stării de mobilizare, precum şi pe timpul stării de asediu, executarea serviciului militar devine obligatorie, în condiţiile legii (art. 3). Ca atare, reluarea încorporărilor se poate face DOAR în situația decretării uneia dintre cele trei stări menționate mai sus”, a transmis MApN.

Ursula von der Leyen, despre români: “Sunt aici să le mulțumesc”

Sursa foto: Digi24
Sursa foto: Digi24

Preşedintele Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a purtat discuţii cu primul ministru despre situația din Ucraina, accentul punându-se pe situaţia de securitate şi gestionarea fluxului de refugiaţi.

Anunţul a fost făcut de reprezentanții Guvernului României.

Ursula von der Leyen a vizitat Bucureştiul, confirmând solidaritatea şi dorinţa CE de a susţine eforturile Romaniei

Conform comunicatului, premierul a prezentat perspectiva asupra situaţiei din Ucraina şi impactul umanitar al acesteia.

De asemenea, Nicolae Ciucă a condamnat agresiunea militară neprovocată, nejustificata şi ilegală a Rusiei asupra statului suveran vecin.

Prim-ministrul a evidenţiat acţiunea Guvernului României alături de partenerii instituţionali şi non-guvernamentali în gestionarea refugiaţilor din Ucraina. Cu acest prilej, Nicolae Ciucă a marcat interesul pentru accesul la instrumentele europene destinate refugiaţilor”, se arată în comunicatul publicat de Digi24.

Şeful Guvernului a amintit şi necesitatea continuării sprijinului Comisiei Europene şi a partenerilor europeni pentru Republica Moldova

Mă bucur să-l văd pe Nicolae Ciucă în România pentru discuții despre situația din Ucraina. Românii îi întâmpină cu brațele deschise pe cei care fug din calea războiului. Sunt aici să le mulțumesc și să discut despre cum îi putem sprijini cel mai bine”, a declarat miercuri seară președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen.

În data de 28 februarie, Uniunea Europeană a anunţat că sprijină aderarea Ucrainei. “Ucraina este una dintre noi. Îi vrem (pe ucraineni) în Uniunea Europeană”, a declarat, la acel moment, președinta Comisiei Europene.

Banca Mondială nu va mai ajuta Rusia şi Belarus

Foto: HotNews
Foto: HotNews

Miercuri, 3 martie, Banca Mondială a anunţat suspendarea imediată a tuturor programelor sale de ajutor din Rusia şi Belarus.

Acţiunea vine ca măsură de retorsiune la invazia Ucrainei, transmite AFP.

Banca Mondială suspendă toate programele de ajutor din Rusia şi Belarus

În urma invaziei ruse a Ucrainei şi a ostilităţilor împotriva poporului ucrainean, grupul Băncii Mondiale şi-a încetat toate programele în Rusia şi Belarus cu efect imediat”, a anunţat instituţia de la Washington într-un comunicat.

În Belarus, Banca Mondială (BM) este angajată în 11 proiecte cu o valoare totală de 1,15 miliarde de dolari. În Rusia, conducea patru proiecte reprezentând 370 de milioane de dolari, potrivit site-ului instituţiei, arată Digi24.

De asemenea, BM pregăteşte un ajutor de urgenţă de trei miliarde de dolari pentru Ucraina. Din această sumă, cel puţin 350 de milioane de dolari ar putea fi deblocaţi în această săptămână

Pe de altă parte, Banca Mondială a subliniat miercuri în comunicatul său că nu a aprobat „niciun împrumut nou sau investiţie în Rusia din 2014”, adică de la anexarea Peninsulei Crimeea de către Moscova, conform Agerpres.

De asemenea, nu a fost aprobat niciun nou împrumut pentru Belarus de la jumătatea anului 2020”, a spus BM.

Iahtul de 600 milioane de dolari al unui celebru oligarh rus a fost confiscat

Iahtul Dibar
Iahtul Dibar. Sursa foto: a1

Un iaht în valoare de 600 de milioane de dolari, aparţinându-i oligarhului rus Alişer Usmanov a fost confiscat de autorităţile germane în portul Hamburg.

Miliardarul rus Alişer Usmanov a fost sancționat luni de Uniunea Europeană.

Iahtul Dilbar se afla, de la sfârșitul lunii octombrie, în şantierul companiei germane de construcţii navale Blohm+Voss din Hamburg pentru lucrări de modernizare. Iahtul Dilbar are o lungime de 156 de metri, fiind evaluat la aproape 600 de milioane de dolari.

Alişer Usmanov a cumpărat vasul de lux în 2016, cu 600 de milioane de dolari, de la constructorul german Lurssen, care l-a construit în mai mult de 52 de luni. Dilbar este cel mai mare iaht cu motor din lume, după tonaj brut, și are un echipaj de 96 de oameni. Iahtul de 15.917 tone are cea mai mare piscină instalată vreodată pe un vas, două locuri amenajate pentru aterizarea elicopterelor, o saună, un salon de înfrumuseţare şi o sală de sport. Poate găzdui până la 24 de persoane în 12 apartamente.

Iahtul face parte din averea estimată la miliarde de dolari a lui Usmanov. Oligarhul rus are acțiuni la gigantul de minereu de fier și oțel Metalloinvest și la firma de electronice de larg consum Xiaomi, dar și participații mai mici în telecomunicații, minerit și media. Alisher Usmanov deține și active imobiliare extinse în Occident.

El deține două proprietăți din Marea Britanie, Beechwood House din Londra și Sutton Place din Surrey, care sunt evaluate la suma totală de 280 de milioane de dolari. De asemenea el este proprietarul unor case de lux în orașele Munchen din Germania, Lausanne din Elveția.

Usmanov nu este singurul miliardar rus cu un mega-iaht. Marți, Usmanov a comentat despre sancțiunile UE impuse lui, într-o declarație adresată Federației Internaționale de Scrimă, unde a anunțat că se va retrage din funcția de președinte al organizației. „Cred că o astfel de decizie este nedreaptă, iar motivele folosite pentru a justifica sancțiunile sunt un set de acuzații false și defăimătoare care îmi afectează onoarea, demnitatea și reputația în afaceri”, a scris el. „Voi folosi toate mijloacele legale pentru a-mi proteja onoarea și reputația”, a mai declarat oligarhul rus.

Volodimir Zelenski, mesaj pentru soldaţii ruși: Mergeți acasă!

Volodimir Zelenski, mesaj pentru soldaţii ruși: Mergeți acasă!

Foto: Mediafax
Foto: Mediafax

Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a transmis un nou mesaj populaţiei. El a făcut referiri de această dată la armata rusă.

”Aceștia (n.r. rușii) nu sunt soldați cu superputeri. Sunt copii confuzi care au fost folosiți. Mergeți acasă!. Suntem un popor care într-o săptămână a distrus planurile inamicului. Ei nu vor avea pace aici. Nu vor avea hrană. Nu vor avea niciun moment de linişte”, a spus Volodimir Zelenski.

Președintele Ucrainei a mai precizat că bilanţul deceselor ruşilor a ajuns la aproximativ 9.000. Dacă armata rusă a reușit să câștige un oraș ucrainean, acest lucru va fi doar temporar, a mai spus Volodimir Zelenski.

“Dacă ei au ajuns undeva, este doar temporar. Îi vom da afară”, a subliniat Volodimir Zelenski.

Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a anunţat, miercuri seară, că a discutat cu premierul canadian Justin Trudeau, căruia i-a mulţumit pentru rolul important pe care l-a avut în impunerea sancţiunilor împotriva Rusiei.

“Am vorbit cu Justin Trudeau. I-am mulţumit pentru leadershipul în impunerea sancţiunilor împotriva Rusiei. Am subliniat nevoia extinderii măsurilor restrictive. Bombardarea civililor în Ucraina trebuie să fie oprită imediat”, a scris Volodimir Zelenski pe Twitter.

Volodimir Zelenski a discutat şi cu preşedintele Kazahstanului, Kasim-Jomart Tokaiev.

“Discuţia cu Kasim-Jomart Tokaiev tocmai ce s-a terminat. S-a discutat despre dificila situaţie de securitate din regiune. Am convenit să cooperăm pe problemele umanitare. Ţinem legătura”, a mai precizat Volodimir Zelenski.

Zelenski, atacuri dure la adresa soldaţilor ruşi

Preşedintele Ucrainei a declarat miercuri că aproape 6.000 de soldaţi ruşi au fost ucişi în primele şase zile ale invaziei ruse. Puterea de la Kremlin nu va putea să cucerească ţara cu ajutorul bombelor şi al atacurilor aeriene, a declarat liderul ucrainean.

Preşedintele Ucrainei s-a adresat, miercuri dimineaţă, poporului ucrainean, armatei ruse, poporului rus şi întregii lumi.Prin intermediul unui videoclip postat pe pagina sa oficială de Facebook, Volodimir Zelenski a anunțat că „aproximativ 6.000 de ruşi au fost ucişi în primele şase zile ale invaziei Rusiei”.

Volodimir Zelenski: Moscova ţinteşte să ne şteargă istoria

Cine sunt cei 8 militari morți în urma celor două tragedii aviatice din Constanța

Tragedie aviatica
Tragedie aviatica. Sursa foto: G4 media

Șapte militari şi-au pierdut viaţa în accidentul aviatic din judeţul Constanţa, a anunțat miercuri seară Ministerul Apărării Naționale. La bordul navei se aflau şi doi salvatori pe mare din cadrul Forţelor Navale Române. Joi, la ora 2:00, MApN a anunțat că şi pilotul avionului de vânătoare a fost găsit decedat.

”În accidentul aviatic în care a fost implicat elicopterul IAR 330-Puma, miercuri, 2 martie, şi-au pierdut viaţa 7 militari. Pe lângă cei cinci membri ai echipajului comunicaţi iniţial, urcaseră la bord şi doi salvatori pe mare din cadrul Forţelor Navale Române”, a transmis, miercuri seară, Ministerul Apărării.

Cine sunt militarii morți

Ministerul a anunțat cine sunt militarii morți în accidentul care a avut loc miercuri seară. Este vorba de locotenent-comandor Bogdan Florin, pilot, în vârstă de 41 de ani, angajat din anul 2003, care avea la activ peste 1500 de ore de zbor. Acesta era căsătorit şi avea trei copii. Al doilea militar mort este locotenent Pătraşcu Sorin, copilot, în vârstă de 27 de ani, angajat din anul 2016, care avea 500 de ore de zbor și era necăsătorit.

Maistrul militar Banu Gelu, în vârstă de 53 de ani, și-a pierdut și el viața în accident. Acesta era angajat din anul 1993, avea la activ peste 1700 de ore de zbor, era căsătorit şi avea doi copii.

Și-a mai pierdut viața caporal Lateş Cătălin, operator căutare salvare, 29 de ani, angajat din 2021, căsătorit, cu doi copii. Sergent Marinescu Ionuţ a murit de asemenea în urma tragicului accident. El era personal de însoţire medico-sanitar, avea 44 de ani, era angajat din 2021 și era căsătorit.

Unul din cei 7 militari morți este maistrul militar cls I Carp Vlad, 39 de ani, scafandru marin, salvator pe mare. Acesta era căsătorit și avea un copil. Maistrul militar cls II Bosoi Sergiu și-a pierdut și el viața. Acesta avea 37 de ani, era scafandru marin, salvator pe mare, fiind angajat din 2005.

Elicopterul militar, tip IAR 330-Puma al Bazei 57 Aeriană Mihail Kogălniceanu, decolase de urgenţă în misiune de căutare-salvare a pilotului aeronavei MiG 21 LanceR. Elicopterul a pierdut legătura radio cu baza în jurul orei 20.44. Nava s-a prăbuşit în zona localităţii Gura Dobrogei, judeţul Constanţa, la aproximativ 11 km de aerodrom.

”Operaţiunile de căutare –salvare a pilotului aeronavei MiG 21 LanceR sunt încă în desfăşurare. Ministrul Apărării Naţionale şi şeful Statului Major al Apărării îşi exprimă profundul regret pentru tragicul eveniment şi este alături de familiile celor militarilor”, a mai transmis miercuri seară ministerul.

Pilotul avionului MiG-21 LanceR prăbuşit miercuri, 2 martie, în judeţul Constanța, şi-a pierdut viaţa, anunță MapN într-un comunicat.

Pilotul avea 31 de ani, era căsătorit şi nu avea copii. Din anul 2014, îndeplinea funcţia de pilot în cadrul Escadrilei 861 Aviație Luptă în Baza 86 Aeriană de la Borcea. Acumulase peste 570 de ore de zbor, din care aproximativ 420 pe MiG-21 LanceR.

Un MiG 21 și un elicopter s-au prăbușit în Constanța

Directorul general al ANPC, după ce Raiffeisen Bank a fost învinsă definitiv în instanță: „Milioane de euro se vor întoarce în bugetul familiilor”

Sursa: wikipedia

Paul Anghel, directorul general al Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorului (ANPC), a anunțat că instituția a câștigat definitiv un proces cu Raiffeisen Bank, care avea ca obiect revizuirea dobânzilor unor contracte de credit.

Procesul la care face vorbire directorul general a fost soluționat la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Raiffeisen Bank solicitând instanței anularea unui ordin emis de către președintele ANPC în 2017, prin care se constatau practici comerciale incorecte ale instituției bancare. În schimb, Curtea Supremă a dat dreptate ANPC și, implicit, clienților băncii.

Din ce explică Paul Anghel, ANPC acționase în consecință, după ce se constatase că, în perioada 2006-2008, banca nu își informase clienții despre viitoarele costuri ale produsului financiar – credite în RON, EUR și CHF (franc elvețian). Urmarea acestei practici considerate incorecte a fost aceea că oamenii au luat decizia de a contracta creditele respective, pe care altfel nu ar fi luat-o dacă ar fi cunoscut nivelul la care dobânda avea să crească, respectiv costurile pe care nu le-au putut preconiza.

Acest lucru se întâmpla în contextul în care operatorul financiar-bancar cunoștea nivelul dobânzii pe care urma să-l aplice. Raiffeisen Bank a setat în sistem mărirea automată a dobânzilor, atunci când creditele împlineau un an de la acordare, justificând această practică printr-o clauză introdusă în contract, prin care să-şi justifice majorarea unilaterală a dobânzii”, scrie directorul general al ANPC pe Facebook.

Paul Anghel arată că instanța a făcut astfel dreptate și că această „victorie importantă a autorității” este nu doar o răsplată pentru munca comisarilor ANPC, ci și „o luptă importantă pentru consumatorul român” câștigată.

Mii de consumatori au șansa la un tratament corect! Milioane de euro se vor întoarce în bugetul familiilor acestora! Mulțumesc echipei și vouă tuturor pentru încredere! Suntem aici să nu dezamăgim!

În acest moment, după pronunțarea sentinței definitive și rămânerea în vigoare a Ordinului Președintelui ANPC, Raiffeisen Bank trebuie să modifice contractele afectate, emise în perioada menționată, și să le aducă la nivelul momentului anterior practicii, inclusiv prin emiterea unui nou grafic de rambursare, cu condițiile contractuale de la momentul semnării acestora.

Ordinul preşedintelui ANPC a fost emis ca urmare a unui control realizat în 2017, cauzat de reclamații sosite din partea Grupului clienţilor cu credite în CHF, moment în care s-a constatat existența acestor practici comerciale incorecte din partea băncii”, mai explică Paul Anghel.

Un MiG 21 și un elicopter s-au prăbușit în Constanța

Sursa foto: Facebook

Miercuri, 2 martie, o aeronavă MiG 21 LanceR din dotarea Bazei 86 Aeriene, care executa o misiune de patrulare aeriană deasupra Dobrogei, a pierdut legătura radio cu turnul de control, iar astăzi, la ora 20.03, a dispărut de pe radar, într-o zonă cuprinsă între localitățile Cogealac si Gura Dobrogei.

În misiune de căutare-salvare a aeronavei a decolat un elicopter în jurul orei 20.21, dar a pierdut legătura radio cu turnul de control și a dispărut de pe radar în jurul orei 20.44, informează MapN pe o rețea de socializare.

Pilotul a raportat condiții de vreme nefavorabilă și a primit ordin să se întoarcă la bază.Ultima poziție cunoscută a elicopterului, care avea la bord un echipaj format din cinci militari, este zona localității Gura Dobrogei, la aproximativ 11 km de aerodrom.

Revenim cu detalii.

Rămâi conectat

6,124FaniÎmi place
București
cer fragmentat
32.8 ° C
33.9 °
32.8 °
37 %
2.2kmh
51 %
vin
33 °
S
28 °
D
33 °
lun
37 °
mar
36 °

Ultimul articol

Cristian Popescu Piedone, mesaj dur despre criza politică: „România a pierdut direcția, iar oamenii...

O radiografie critică a României după trei decenii de tranziție Într-un mesaj adresat publicului, Piedone conturează o imagine critică a evoluției României în ultimii 36...

Social democrații nu vor premierul propus de PNL-USR-UDMR

Social democrații par că vor doar guvernul lor și anunță că nu sunt de acord cu ultima decizie a PNL-USR-UDMR de a susține același...

Siegfried Mureșan, propus pentru funcția de premier

Siegfried Mureșan, o soluție „viabilă” de premier - anunță în tandem PNL, USR și UDMR. Ce a mai rămas din coaliția de guvernare pro-europeană a...