27.3 C
București
vineri, 26 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 172

Piedone, mesaj către primarul Capitalei: „Nicușoare, nu uita, pe 9 iunie, apa te va lua!”

Nicușoare, nu uita, pe 9 iunie, apa te va lua!”. Deloc întâmplător sunt scrise cele de mai sus, care îi aparțin lui Cristian Popescu Piedone.

Chiar dacă pare o glumă, ba chiar edilul Sectorului 5 a născocit un pamflet – intitulat „Scrisoarea Apei Calde către bosulică al ei”, dincolo de rândurile glumețe, vorbim despre o realitate din București.

Bucureștenii suferă mai mult decât oricând din cauza lipsei apei calde, iar în unele cartiere lipsește chiar și apa rece din robinete.

Apă caldă la borcan, de la Nicușor Dan. Expiră la 9 iunie 2024. (…) Ne aflăm în Cartierul Tineretului, peste 20 de blocuri nu au apă caldă și nici măcar apă rece. (…) 800 de blocuri astăzi nu au apă caldă!”, subliniază Cristian Popescu Piedone într-un video.

În material, Cristian Popescu Piedone arată că, timp de 4 ani, Nicușor Dan a stat doar cu spatele la oameni: „Gata! Ai până pe 9 iunie!”, e avertismentul celui care conduce Sectorul 5.


În încheiere, vă prezentăm și Scrisoarea Apei Calde către bosulică al ei:

Bosulică, sunt bocnă de amărâtă…
M-ai sedus cu acoladele tale crețe, mi-ai promis grade gârlă în țeavă și când te-ai văzut boier… m-ai dat pe gheață la deranjamente “9442”!

De când ești șef la robinet, minciunelule, umblu pe țeavă doar răcită… Sunt amărâtă… Zac zgribulită pe conductă ca vai de mine…
Apa din boiler, ibricul, ligheanul și fierbătorul… fac zilnic mișto de mine și-mi promit o plapumă cadou de ziua ta!
Așa mă amărăsc…

Știi tu că zăpada aia măruntă care a făcut nițică haltă prin oraș, acum ceva vreme, mi-a râs la obraz că stă mai bine-n grade ca mine? M-a făcut Agent Termic… eschimos! Din cauza ta, boierule, sunt mai populară în bancuri ca Bulă…
Copiii ăștia mici, de 3-4 ani, nici nu mă cunosc! Degeaba le spun ai lor povești cu mine… Ei știu una și bună: că baia caldă vine de la boiler, boiler, boiler!

Înjurături, boierule, vai de țevile mele! M-au scos până și din integrame! Că… cică dau erată pe verticală! Știi ce-am auzit șoptindu-se pe țeava călâie de la closet? Pfff… boierule, boierule… Zic oamenii că și tu și eu consumăm oxigen degeaba în oraș! Și că din 9 iunie… SCAPĂ DE TINE, iar cu mine or să se spele pe cap!

Oricum, răcită bocnă, astăzi am absentat din vreo 800 de blocuri, instituții, școli, grădinițe, cămine studențești… Am ghinion! Și primăvara asta mă prinde tot cu mucușor din cauza răcelii… Sunt atât de răcită încât cred că am deja COVID. Deh… vine el și soarele pe țeava mea! Pe 9 iunie când o să pleci tu pa pa, boierule, o să fie soare și-o să stau cu țeava în raze!

Să nu uit: vezi că Piedone, primarul ăla greu care-ți provoacă insomnie, Dragonul, cum îi zici când tremuri, m-a pus astăzi la borcan și m-a împărțit oamenilor!

Dar să știi că am fost tot rece sloi și… iar te-am făcut de râs! Ți-a lăsat și ție câteva recipiente la intrarea de la Cișmigiu! Și o ditamai dihanie de morcov de era să fac infarct! A zis că e al tău, că de câteva zile îl porți știe el unde! N-am cerut detalii, că eram răcită!

Ți-am scris, boierule, cu o mare rugăminte: NU mă mai promite oamenilor, NU mai vorbi despre mine la televizor! UITĂ CĂ EXIST, AȘA CUM ȘI BUCUREȘTENII AU UITAT DE EXISTENȚA TA!

Apropo: pentru toți anii în care ți-am suportat minciunile, nicușorule boierule… îmi faci cinste cu o votcă mare să mă încălzesc?”.

Primăria Capitalei, împrumut în valoare de până la 150 de milioane de lei

Consilierii generali ai Capitalei se întâlnesc astăzi pentru a discuta mai multe proiecte de hotărâre inițiate de primarul Nicușor Dan, inclusiv despre contractarea unui împrumut în valoare de până la 150 de milioane de lei.

Ieri a avut loc Ședința Comisiei economice, buget, finanțe și credite externe din cadrul CGMB, unde a fost discutat și acest proiect de hotărâre.

Din ce se explică în documentație, banii ar fi necesari „pentru realizarea unor investiții publice de interes local”. Mai pe scurt, o singură investiție apare în proiect – achiziționarea de mijloace de transport mai puțin poluante, necesare îmbunătățirii transportului public de călători din municipiul București.

În total, pe ordinea de zi a ședinței sunt peste 40 de proiecte, iar unele vizează de asemenea banii. Astfel, primarul general le cere aleșilor locali să aprobe depunerea unor cereri finanțare pentru obținerea de fonduri europene nerambursabile prin programul Fondul pentru modernizare a proiectului și a cheltuielilor aferente obiectivului de investiție „Modernizarea sistemelor de măsurare a energiei termice”, pentru obținerea de fonduri europene nerambursabile prin programul Fondul pentru modernizare a proiectului și a cheltuielilor aferente obiectivului de investiție „Implementarea unor noi sisteme de automatizare pentru punctele termice (urbane și dotații) și a unui nou sistem de supraveghere și conducere operativă (SCADA) pentru punctele termice (urbane, industriale și dotații) modulele, nodurile și centralele termice, precum și pentru dispeceratele zonale și dispeceratul general aflate în Administrația CMTEB S.A.”, cerând totodată și acceptul pentru aprobarea mai multor indicatori aferenți unor obiective de investiții.

Ciolacu, calendar pentru alegeri: europarlamentare şi locale pe 9 iunie, 15 şi 29 septembrie prezidenţiale, 8 decembrie – parlamentare. „Așa am stabilit!”

Premierul PSD Marcel Ciolacu a detaliat aseară care va fi exact calendarul alegerilor din acest an, după ce coaliția a anunțat în urmă cu mai bine de o săptămână că s-a ajuns la un acord.

Astfel, europarlamentarele şi localele au fost comasate pe 9 iunie, pe 15 şi 29 septembrie vor avea loc cele două tururi la prezidenţiale, iar ultima rundă de alegeri, pentru Parlamentul României, va avea loc pe 8 decembrie.

Explicațiile au fost oferite de premier la România TV, acolo unde Ciolacu a detaliat și de ce PNL și PSD merg „la comun” doar în ceea ce privește europarlamentarele. Iar în acest context, al alegerilor europarlamentare, Ciolacu a reiterat o „promisiune”, anume că va „lăsa” în urmă PSD dacă AUR va „rupe” la aceste rânduri de alegeri:

O spun de câte ori e nevoie, dacă mă bate AUR în orice alegeri plec acasă! Eu mă aşteptam să iasă şi George Simion să spună la fel, dacă nu sunt pe primul loc la europarlamentare plec acasă! Nu îmi este frică, iar promisiunea a fost făcută înainte de decizia legată de comasare”.

Și totuși… de ce liste comune PSD&PNL doar la europarlamentare? Aparent pentru a testa încrederea românilor în această coaliție, dar a lăsa „mână liberă” organizațiilor din teritoriu:

Avem stabilită o alianţă electorală şi liste comune pentru alegerile europarlamentare, pentru ca vom vedea dacă românii sunt de acord să avem această coaliţie transformată în alianţă electorală din 2025. Aceasta stabilitate politcă nu a făcut rău României, am plecat de la un deficit imens, de la o ţară blocată economic. Am decis să ne implicăm în actul de guvernare chiar dacă nu am avut în prima parte postul de prim-minustru. După votul românilor, pe 10 iunie, ne întâlnim în coaliţie şi decidem ce facem mai departe. Legat de alegerile locale, eu nu vreau să intervin ca în trecut peste deciziile colegilor mei din fiecare organizaţie judeţeană. Ei decid dacă vor liste comune, alianţe sau nu. Am lasat democraţia internă a partidului să funcţioneze. În schimb, vrem sa creionăm o alianţă pentru anul 2025”, a precizat Marcel Ciolacu pentru sursa citată.

O nouă zi de proteste; sindicaliștii din „Solidaritatea Sanitară” vor picheta spitalele

Sursa: Facebook

Protestele din sistemul sanitar par departe de a se fi încheiat.

Și, după cum anunțau reprezentanții Federației „Solidaritatea Sanitară” încă de la începutul acestei luni, până la un acord agreat de părți continuă acțiunile prealabile grevei „împotriva politicilor sociale și economice ale Guvernului”.

Astăzi, sindicaliștii vor picheta unitățile sanitare, timp de o jumătate de oră, în intervalul 12.00 – 12.30, nemulțumirile acestora având legătură cu o serie de revendicări.

Protestul este intitulat „repetiția pentru grevă”, însă sindicaliștii asigură că activitatea din sistemul sanitar nu va fi pertubată:

Întreaga acțiune trebuie desfășurată fără a perturba activitatea unității sanitare. Protestul trebuie desfășurat în curtea/în interiorul unităților sanitare sau în fața acestora, la el participând două categorii de angajați: cei aflați în timpul liber și angajații aflați în pauza de masă.

În unitățile sanitare în care există sindicate afiliate la Federația „Solidaritatea Sanitară” acestora le revine responsabilitatea organizării acestei acțiuni. Acolo unde încă nu există astfel de organizații sindicale vă invităm să luați inițiativa de a le organiza! Angajații care protestează în perioada pauzei de masă vor respecta regulile aplicabile acesteia.

Angajații care lucrează în ture și participă la protest în timpul pauzei de masă vor indica faptul că diferența de timp de muncă este asigurată prin intermediul schimbului de tură (prin faptul că angajații care lucrează în ture depășesc cele 8 ore de muncă prin faptul că vin mai devreme pentru a prelua tura și pleacă mai târziu deoarece predau tura).

Angajații din alte categorii decât cea amintită anterior vor rămâne peste programul de lucru cu o durată egală cu diferența dintre cele 30 minute (aferente protestului) și durata pauzei de masă.
Durata pauzei de masă inclusă în programul de muncă trebuie să o găsiți precizată în Contractul colectiv de muncă la nivel de unitate sau în Regulamentul intern
”.

Revendicările protestatarilor țin de creșterea salariilor de bază pentru toate categoriile de angajați din Sănătate cu cel puțin 25% pentru anul 2024; acordarea integrală a drepturilor salariale prevăzute de legea 153/2017, incluzând raportarea coeficienților de ierarhizare la salariul minim pe economie aflat în plată, raportarea sporurilor la salariul aflat în plată, plata gărzilor cu tariful orar al normei de bază, acordarea indemnizației de hrană prin raportarea la salariul minim pe economie aflat în plată; adoptarea proiectului de lege a salarizării (Anexa pentru sănătate) negociat cu Ministerul Sănătății în forma stabilită cu partenerii sociali și aplicarea grilelor de salarizare stabilite prin raportare la salariului minim pe economie aflat în plată.

Totodată, sindicaliștii solicită și finalizarea negocierii clauzelor, procedurilor și anexelor conform obligațiilor convenite în Contractul Colectiv de Muncă la nivel de sector Sănătate 2023 – 2025, incluzând transpunerea și aplicarea Anexei nr. 13, dar și adoptarea măsurilor de creștere a calității vieții profesionale a angajaților din sănătate și de creștere a calității actului medical, acestea incluzând măsuri precum recunoașterea îndeplinirii anticipate a stagiului de cotizare, introducerea conciliatorilor specializați în conflictele individuale de muncă din sectorul sănătate, echivalarea competențelor asistentelor medicale absolvente de postliceală.

Cristian Popescu Piedone: candidatură înconjurată de controverse și strategii politice

Sursa foto: Facebook/ Cristian Popescu Piedone

Cristian Popescu Piedone, liderul Partidului Umanist Social-Liberal (PUSL), a provocat valuri pe scena politică bucureșteană, anunțându-și candidatura pentru Primăria Capitalei. Acest anunț pare să fi tensionat relațiile dintre PSD și PNL, având în vedere profilul Primarului Sectorului 5.

În acest context agitat, o nouă provocare a apărut pentru Piedone, după ce Agenția Națională de Integritate (ANI) l-a declarat în conflict de interese, invocând o dispoziție emisă de primar pentru numirea ginerelui său într-o comisie de specialitate.

Contrar acuzațiilor ANI, procesul de numire în comisia respectivă este de fapt o prerogativă a Consiliului Local, care decide prin vot componența acesteia. Ginerele lui Piedone, Șerban Andrei Bogdan, a fost ales consilier local în urma votului din septembrie 2020, iar legea stipulează clar că desemnarea reprezentanților Consiliului în comisii se face prin votul consilierilor.

Acest fapt subliniază că Popescu Piedone a acționat în conformitate cu hotărârile autorității deliberative, fiind practic obligat să pună în aplicare deciziile Consiliului Local.

În fața acestor acuzații, Piedone și-a exprimat intenția de a acționa în judecată ANI, considerând că raportul instituției a fost finalizat într-un moment strategic, imediat după anunțarea candidaturii sale, sugerând o posibilă manipulare a intenției de vot.

Primarul Sectorului 5 a criticat procedurile ANI, subliniind dificultățile întâmpinate în exercitarea dreptului său la apărare și acuzând instituția de rea-credință.

În ciuda acestor încercări de a-i submina candidatura, Cristian Popescu Piedone rămâne ferm în decizia sa de a candida pentru Primăria Capitalei, subliniindu-și determinarea de a face față oricăror provocări.

Această situație reflectă tensiunile din cadrul scenei politice bucureștene și complexitatea relațiilor dintre partidele din coaliție, în contextul pregătirilor pentru alegerile locale. În toată această harababură, PSD București a confirmat sprijinul pentru Gabriela Firea, în timp ce discuțiile pentru un candidat comun capabil să-l înfrunte pe Nicușor Dan continuă.

Geoană și prezidențialele: „Oamenii vor să fie siguri că își dau viitorul pe mâna unui președinte pe care ei să-l aleagă, nu mașinăria de partid”

Sursa: Captură video

Actualul Secretar General Adjunct al NATO, Mircea Geoană, își pregătește în continuare re-apariția în spațiul public la o scară mai largă.

Aceasta înseamnă inclusiv o posibilă candidatură la prezidențiale, nu că ar fi vreo veste nouă. Însă până acum, Geoană a evitat un răspuns concret, iar astăzi, invitat fiind la Antena 3, a lăsat a se înțelege că, dacă va decide să candideze, nu va candida ca membru al vreunui partid: „De ce? Eu am fost la partid. Ce să mai caut la partid?”.

Însă, ca independent, ar fi altceva, a punctat Geoană. Aceasta în condițiile în care în urmă cu puțin timp, chiar Geoge Simion avansa ideea că AUR l-ar putea susține la prezidențiale pe Mircea Geoană.

Pe toate cifrele, pe toate sondajele, în clipa de față, un candidat independent, care poate să reprezinte întreaga națiune nu doar un partid, are o șansă mai mare să câștige prezidențiala decât un candidat de partid (…).

Lucrurile-s complicate. Pentru că e final de regim politic, pentru că se schimbă lumea, că avem război colo, avem război în sud, lucrurile sunt complicate. Oamenii vor să fie siguri că își dau viitorul – poporul, nu partidele – pe mâna unui președinte pe care ei să-l aleagă, nu mașinăria de partid”, a explicat Geoană pe ce se bazează opinia sa.

Totodată, cel care în urmă cu 15 ani pierdea la prezidențiale, unde candidase ca președinte al PSD, a mai arătat că principalele formațiuni politice nu au candidați deja anunțați pentru că „este evident că nu au candidați de calibrul pentru a putea fi aleși de către români într-un moment atât de complicat”.

Eu nu mă dezic de cine sunt și de cine am fost. Nu mă dezic nicio secundă. Eu nu spun că ei nu sunt buni sau n-ar fi buni pentru partid, pentru guvern, pentru acel tip de nivel. Nu e o problemă, n-avem nicio nicio dispută aici. Dar pentru președinte lumea așteaptă un profil, un calibru, un tip de experiență, un tip de soliditate pe care ei nu o văd astăzi în aceste partide.

Pentru asta amână și de-asta încearcă tot soiul de combinații politicianiste în speranța că poporul și oamenii vor putea să meargă pe o astfel de variantă. Nu vor merge acolo. Pentru că românii conștientizează de fiecare dată, mai ales acum, că alegerea președintelui este o problemă de importanță istorică pentru viitorul acestei țări”, a mai spus Geoană, pentru sursa citată.

O grupare de români a reușit să fure din Franța aparatură stomatologică de aproape 4,5 milioane de euro

Sursa: DIICOT

Percheziții ieri în mai mult județe din țară, într-un dosar instrumentat de autoritățile franceze, în legătură cu furtul de aparatură stomatologică din această țară.

Vizate sunt mai multe persoane, nu doar fizice, ci și juridice, în cauză penală aflată în instrumentarea Secțiunii de cercetări din Nancy a Jandarmeriei Naționale Franceze fiind cercetate fapte de furt în grup infracţional organizat, tăinuire de bunuri provenind din furt în grup infracţional organizat, participare la o asociație de răufăcători în vederea săvârșirii unei infracțiuni.

Ieri, procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism – Structura Centrală împreună cu polițiștii Direcției de Investigații Criminale din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române au pus în aplicare 22 de mandate de percheziție domiciliară în județele Tulcea, Maramureș, Iași, Suceava și Brașov, fiind astfel depistate opt persoane față de care autoritățile franceze au emis mandate de arestare europene.

Cei opt au fost reținuți de procurorii români, în condițiile în care în urma perchezițiilor au fost identificate și ridicate aparate și instrumente medicale stomatologice, despre care se crede că sunt echipamentele sustrase de pe teritoriul Franței (aparatură stomatologică și accesorii pentru aceasta – scanere intraorale, implantoare, sisteme de magnificație, seringi electronice).

Totodată, DIICOT arată că a fost ridicată și suma de 16.500 euro, precum și mai multe telefoane mobile, înscrisuri, 106 cartușe cu glonț de 9 mm, precum și alte mijloace de probă. „De asemenea, au fost ridicate o replică armă, un pistol neletal, o armă lungă letală (toate suspuse regimului autorizării) deținute ilegal”, au mai detaliat anchetatorii.

Cercetările, efectuate cu sprijinul Oficiului Central de Luptă împotriva Delincvenței Itinerante, vizează membrii unui grup organizat de criminalitate itinerantă, specializat în comiterea de furturi de aparatură stomatologică, pe teritoriul Franței.

Autoritățile franceze, în cadrul cooperării judiciare internaționale în materie penală prin Jurisdicţia Inter-Regională Specializată (JIRS) din Nancy – Franţa, au formulat 15 ordine europene de anchetă, din aceste activități de cooperare, rezultând faptul că membrii grupului (alcătuit din cetățeni români), în perioada aprilie 2022 – noiembrie 2023, au săvârșit 19 infracțiuni de furt, pe întreg teritoriul Franței, fiind sustrase peste 3.000 de bunuri din societăți care fabrică sau comercializează aparatură medicală stomatologică. Prejudiciul total cauzat este de aproximativ 4.500.000 de euro. (…)

Activitățile de cooperare internațională au fost realizate cu suportul EUROJUST și EUROPOL, la acțiune participând și anchetatori francezi și ofițeri de legătură ai Jandarmeriei Naționale Franceze din cadrul Ambasadei Franței la București.
Acțiunea a beneficiat de sprijinul polițiștilor de investigații criminale, criminaliști și cei ai serviciilor pentru acțiuni speciale din cadrul Inspectoratelor de Poliție Județene Tulcea, Iași, Suceava, Maramureș și Brașov
”, precizează DIICOT într-un comunicat de presă.

Popescu Piedone dă în judecată ANI pentru intenția de manipulare a voturilor

Cristian Popescu Piedone Foto zin.ro

După ce ANI l-a acuzat în presă pe Popescu Piedone de incompatibilitate, acesta a reacționat printr-un comunicat:

Este neprocedural, și aș îndrăzni să spun nelegal, să aflu despre existența concluziilor ANI din presă înainte să îmi fi fost MIE comunicat raportul final al instituției de integritate.

Precizez, în acest sens, faptul că mie încă nu mi-a fost comunicat vreun raport al Agenției de integritate, deși, atât eu personal, cât și avocații mei, în nenumărate rânduri am depus toate diligențele în vederea unei comunicări corecte și transparente cu reprezentanții instituției, dar inspectorii de caz, au fost, pe rând, refractari cu privire la garantarea dreptului meu de a fi informat și de a lua la cunoștință în mod corect de procedurile la care sunt supus.

Am fost informat despre existenta activității de evaluare abia în ultimele momente ale procedurii, fiindu-mi îngrădit în mod flagrant dreptul la apărare!

Avocații mei au depus numeroase cereri în vederea garantării unui drept la apărare efectiv, cereri la care inspectorii de integritate nu au dat curs, chiar cu încălcarea dispozițiilor legale, deci au dat dovadă de rea-credință.

În aceeași ordine de idei, avocații mei au identificat încălcări flagrante ale normelor legale care guvernează activitatea de evaluare pe parcursul desfășurării acestei proceduri, aspecte pe care le voi dezvolta în procedurile ulterioare, respectiv după ce îmi va fi comunicat în mod oficial raportul instituției de integritate.

Pot afirma că este extrem de suspect faptul că ANI face comunicate către presă de o asemenea manieră, fără ca mie să îmi fi fost comunicat în mod oficial raportul, iar asta se întâmplă la mai puțin de 48 de ore din momentul în care mi-am anunțat candidatura pentru funcția de Primar General al Capitalei.

Am mai trecut printr-o bătălie cu sistemul și nu îmi este teamă de astfel de încercări de descurajare, am încredere în Dumnezeu și în familia mea, ca și până acum, iar încrederea cu care oamenii m-au investit și o fac în continuare îmi dă curaj să lupt mai departe.

Voi reveni cu detalii suplimentare, ulterior momentului în care mi se va comunica și mie în mod legal mie raportul ANI.”

Accident ieri seară, la metrou. Grindeanu: „Managementul acestei companii să ia măsuri pentru ca astfel de evenimente să nu se mai repete”

Două trenuri de metrou s-au ciocnit uşor aseară, în staţia Timpuri Noi din Capitală, după ce o garnitură a intrat pe linia ocupată deja de cealaltă.

Din fericire, evenimentul nu a avut urmări nefericite, însă urmează o anchetă, iar ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu solicită luare de măsuri.

Potrivit Metrorex, accidentul s-a produs în jurul orei 19.15, când „s-a efectuat un parcurs eronat la o linie ocupată de un alt tren”, însă „evenimentul nu s-a soldat cu victime sau pagube materiale”.

Circulația de metrou a fost reorganizată între stațiile Mihai Bravu și Nicolae Grigorescu. Călătorii aflați în stații au fost informați prin sistemul de sonorizare.

În urma incidentului feroviar de la stația Timpuri Noi, compania Metrorex a avizat organele de investigare a evenimentelor feroviare- AGIFER, AFER, COSU. Acestea vor investiga evenimentul, vor stabili cauza acestuia și vor dispune măsurile care se impun”, a detaliat Metrorex.

Până la rezultatele anchetei, Grindeanu a transmis că se așteaptă ca astfel de evenimente „să nu se mai repete”.

După finalizarea anchetei AGIFER, îmi doresc ca managementul profesionist al acestei companii să ia măsuri pentru ca astfel de evenimente să nu se mai repete! Conducerea Metrorex este selectată în baza legislaţiei privind guvernanţa corporativă, ceea ce cu atât mai mult obligă compania să aibă ca principale preocupări siguranţa şi corecta informare a cetăţenilor”, a declarat Sorin Grindeanu, citat de B1 TV.

Candidatura lui Popescu Piedone destabilizează coaliția PSD-PNL?

Cristian Popescu Piedone - Foto Facebook

Anunțul candidaturii lui Cristian Popescu Piedone pentru Primăria Capitalei a generat agitație în rândul coaliției PSD-PNL, arătând primele semne de tensiune în funcționarea acesteia. Prezența lui Piedone în cursa electorală, datorită notorietății sale ca Primar al Sectorului 5, a perturbat planurile liderilor ambelor partide, evidențiind vulnerabilitățile în alianța lor.

În contextul unui climat deja tensionat, candidatura lui Piedone a catalizat apariția unor scenarii diverse în spațiul public. Printre acestea, discuțiile s-au concentrat pe o presupusă scrisoare adresată de Piedone președinților PSD și PNL, solicitându-le sprijinul. Răspunsul primarului la aceste speculații a fost prompt, eliberând un comunicat de presă prin care a clarificat situația, demontând astfel zvonurile bazate pe surse neconfirmate.

Scrisoare Popescu Piedone

Această evoluție subliniază dinamica complexă și imprevizibilă a scenei politice bucureștene, în care alianțele și strategiile partidelor sunt constant reevaluate în fața unor candidaturi surpriză cu potențial semnificativ de a schimba balanța puterii. Candidatura lui Popescu Piedone, astfel, nu numai că testează soliditatea coaliției PSD-PNL, dar și redefinește expectanțele electorale, stimulând un dialog activ atât în cadrul partidelor, cât și între acestea și electorat.

Sindicaliştii din aeroporturi protestează în faţa Ministerului Finanţelor

Sursa: Facebook

Sindicaliştii din aeroporturi protestează astăzi în faţa Ministerului Finanţelor, principala cerință fiind exceptarea Companiei Naţionale Aeroporturi Bucureşti (CNAB) de la aplicarea anumitor măsuri de disciplină fiscală impuse prin Legea 296/2023 şi Ordonanţa de Urgenţă 115/2023.

Protestul a fost anunțat a avea loc în intervalul orar 10.00 – 12.00, însă Comitetul Sindicatului Aeroportuar Henri Coandă avertizează că, în lipsa unei reacții, acțiunile sindicale ulterioare vor continua pe termen nedefinit.

Mai mult, la protestul de astăzi, sindicaliștii i-au solicitat ministrului Finanțelor să iasă în fața oamenilor pentru a-și explica deciziile. Cei mai afectați, angajații „care stau în platforma aeroportuară la temperaturi extreme, care deszăpezesc iarna pistele aeroportului în regim 24/24 și nu își pot lua concedii de odihnă, care asigură întreținerea infrastructurii aeroportuare, asigură intervențiile tehnico-operaționale, operațiunile speciale în platformă, asistența medicală a pasagerilor, care intervine în acțiuni de salvare și stingere a incendiilor, celor care asigură siguranța și securitatea aeroportuară, dirijarea aeronavelor la sol, care verifică și coordonează operațiunile de terminal, care cooperează direct cu instituțiile internaționale din domeniu,care asigură asistență și servicii de protocol pasagerilor, care asigură implementarea cerințelor din domeniul fiscal, juridic, managementul calității, managementul contractelor aeroautice și/ sau non-aeronautice (…) fără de care operațiunile de aviație civilă nu s-ar putea desfășura în condiții optime (…)”.

Salariații Companiei Naționale Aeroporturi București NU pot accepta tratamentul discriminatoriu la care sunt supuși prin efectele Legii 296/2023, ale Ordonanței de Urgentă 115/2023 și prin raportare la Memorandumurile aprobate unor companii de stat care, deși înregistrează pierderi financiare, sunt exceptate de la măsurile de disciplină fiscală – sunt exceptate de la măsurile cu impact social!

Legea 296/2023 și OUG 115/2023 trebuie să țină cont și de companiile profitabile din aviație, cum este și Compania Națională Aeroporturi București! Personalul specializat din aviație NU se găsește pe toate drumurile și NU poate fi format de la o zi la alta! În realitate, NU mai așteaptă nimeni cu expertiză la ușa Companiei să se angajeze, iar România se luptă cu deficit de forță de muncă specializată!

NU este justă politica Ministerului Finanțelor potrivit căreia indemnizatia integrală de hrană este dedicată exclusiv salariaților al căror nivel salarial este minimal!”, atrag atenția protestatarii.

Totodată, sindicaliștii explică faptul că Ministerul Finanțelor să țină cont de argumentele unui memorandum transmis și „să trateze companiile prin raportare la veniturile pe care le aduc la bugetul statului”: „Eliminați criteriile plafoanelor salariale întrucât crează inechități între salariați, sunt discriminatorii și fără niciun fundament!!! Descurajează profesionalismul, performanța și productivitatea”, subliniază sindicaliștii, care fac apel în același timp și la decidenții din Ministerul Transporturilor:

Apărați aviația civilă, domeniul pe care-l coordonați! Intrăm în Air Schengen cu infrastructura aeroportuară!”.

Florin Călinescu a decis din nou să se „implice”. Vrea să candideze inclusiv la prezidențiale

Actorul Florin Călinescu, acum în vârstă de aproape 68 de ani, a anunțat public că se „implică” din nou în viața politică. Inițial, acesta a scris pe Facebook că doar crede că se implică „politic”.

Și, pentru că celor câteva rânduri le-au urmat speculații referitor la formațiunea politică alături de care se va afișa, a revenit, explicând că „e un partid nou. NOUNOUȚ!”.

Postării de pe Facebook i-a urmat o invitație în direct, pe sticlă, la Antena 3. Și, potrivit propriilor declarații, Călinescu este decis să candideze, inclusiv la prezidențiale, dacă va avea „turnesolul” necesar:

„Nu mă văd inferior nici unuia dintre contracandidați. Adică am înțeles, uitându-mă la Constituție că nu scrie ce meserie trebuie să ai. Practic poți să fii fără servicii în momentul ăla. Deci condițiile pentru candidatură sunt foarte clare”, a explicat Florin Călinescu.

Foarte clară a fost situația și în 2020, la alegerile locale, când Partidul Verde a anunțat oficial că președintele Florin Călinescu s-a înscris în cursa pentru Primăria Capitalei. La acel moment, actorul obținea 2.08% din voturile bucureştenilor pentru funcţia de primar general al Capitalei. Nu mult, însă acesta a reușit să îi ia „fața” lui Călin Popescu Tăriceanu, candidatul ALDE, care a obținut un procent de numai 1,5%.

M-am hotărât să intru ca la orice competiție serioasă la încălzire. Am încercat să explic în propria mea ogradă, pe internet pe social media, foarte clar. Întâi accesăm europarlamentarele ca să vedem ce spune populația. Dacă populația emite un semnal puternic și partidul pe care îl voi accesa. În 8 – 9 martie fac anunțul, după mărțișor și după prăjiturele, intrăm la europarlamentare.

Dacă accesul la parlamentare este dorit de către votanți într-o cantitate consistentă, atunci mergem mai departe. Nu avem forță pentru locale, mii de localități nu avem încă formate organizații în zona asta, dar la europarlamentare eu cred că putem să vorbim de două sau trei poziții, ceea ce înseamnă peste sau în jur de 500.000.

Dacă sunt 500.000 de voturi, atunci parlamentarele sunt asigurate cu 500.000 de voturi. Dar cred că dacă la europarlamentare punctăm în felul acesta, populația are suficient timp până la parlamentare să zică hai să mai punem și aici. (…)

Problema este foarte simplă dacă, dar dacă există o balanță convenabilă foarte clar. Depinde de populație și numai de populație, pentru că avem exemplul Iohannis, care ne arată foarte clar că Partidul Național Liberal nu poate să producă mai mult de 1.000.000 jumătate de voturi ca funcție de partid 6,5 milioane, de patru ori, de cinci ori mai mult.

Deci e clar, energia populară a izbucnit și la al doilea mandat cam aceeași cantitate de voturi. Deci este limpede că pot să iau și eu la socoteală aceeași conduită. Dar îmi trebuie totuși acest turnesol de la europarlamentare.

De asta spun că europarlamentare sunt foarte importante. Și atunci sigur că pot să mă ocup 3 – 4 – 5 luni, chiar dacă ei aduc mai aproape, în septembrie, primul tur, cred că pot să mă gândesc serios, având în vedere restul echipei”, a declarat Florin Călinescu pentru sursa citată.

Rămâi conectat

6,124FaniÎmi place
București
cer fragmentat
27.3 ° C
27.3 °
27.3 °
46 %
0.6kmh
74 %
vin
29 °
S
28 °
D
33 °
lun
37 °
mar
36 °

Ultimul articol

Cristian Popescu Piedone, mesaj dur despre criza politică: „România a pierdut direcția, iar oamenii...

O radiografie critică a României după trei decenii de tranziție Într-un mesaj adresat publicului, Piedone conturează o imagine critică a evoluției României în ultimii 36...

Social democrații nu vor premierul propus de PNL-USR-UDMR

Social democrații par că vor doar guvernul lor și anunță că nu sunt de acord cu ultima decizie a PNL-USR-UDMR de a susține același...

Siegfried Mureșan, propus pentru funcția de premier

Siegfried Mureșan, o soluție „viabilă” de premier - anunță în tandem PNL, USR și UDMR. Ce a mai rămas din coaliția de guvernare pro-europeană a...