27.3 C
București
vineri, 26 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 173

Marcel Boloș, promisiuni: „2024 este anul fără impozite și taxe”

Sursa: Facebook

Ministrul PNL al Finanțelor, Marcel Boloș, a făcut o promisiune „fermă” în ceea ce privește impozitele și taxele care vor fi aplicate, dincolo de speculațiile din spațiul public.

Aseară, la Digi24, ministrul a afirmat cu subiect și predicat că „2024 este anul fără impozite și taxe”. Este ceea ce a promis ministrul, însă ce urmează… rămâne de văzut.

Aceasta în condițiile în care Boloș a adus în discuție inclusiv recomandările Băncii Mondiale, care „se înscriu în linia aceasta a ceea ce a declarat FMI, atât în ceea ce privește taxarea verde, cât și celelalte elemente de reformă”.

E prematur de spus care va fi linia de urmat pentru noua politică fiscală a României, dar e o realitate că avem contribuțiile de muncă exagerat de mari și trebuie să facem și mai atractivă politica de resurse umane a României”, consideră însă Boloș.

Alte declarații au vizat cota unică, referitor la care Boloș a explicat că „am beneficiat și ne-o dorim cu toții”. Însă, potrivit acestuia, și aici… „e prematur de spus dacă va fi și în 2025”.

Vorbind realist, cred că în prima jumătate a anului 2025 se vor lua măsurile fiscale care, probabil, vor intra în vigoare începând cu 1 iulie 2025. Acest lucru rămâne de văzut, ce va stabili noul guvern, dar 2024 este anul fără impozite și taxe. (..)

E o luptă doctrinală în ceea ce privește impozitul progresiv. Face sens când populația are un anumit nivel de trai, care permite impozitarea progresivă. Înseamnă să iei mai mulți bani din buzunar”, a explicat Boloș pentru sursa citată.

Marele Maestru Internaţional la Şah FLORIN GHEORGHIU (79 de ani), invitat de onoare la a XVI-a ediție a Galei ”SENIORI de COLECȚIE”

Alături de Marele Maestru Internaţional la Şah se vor afla şi multipla campioană olimpică ELISABETA LIPĂ, Președintă a Agenției Naționale pentru Sport, invitata de onoare a primei ediţii a Galei SENIORI de COLECȚIE care a avut loc pe 14 februarie 2022 şi RAREŞ HOPINCĂ, Prefectul Municipiului Bucureşti.

Celebrul campion FLORIN GHEORGHIU, primul șahist inclus în HALL OF FAME-ul șahului românesc, a participat la 14 Olimpiade dedicate Șahului, în 4 dintre ele (Lugano 1968, Nisa 1974, Buenos Aires 1978 și Dubai 1986) fiind neînvins. Mare Maestru Internațional la Șah, multiplu campion, scriitor, jurnalist și editorialist cu realizări remarcabile, FLORIN GHEORGHIU este o personalitate ilustră, unanim recunoscută și apreciată a șahului mondial.

Este primul ţahist român care a avut un coeficient ELO mai mare de 2600 de puncte; a fost onorat cu 𝟐𝟔𝟎𝟓 𝐩𝐮𝐧𝐜𝐭𝐞 la 1 ianuarie 1980, situându-se pe locul al 10 în lume, performanță care nu a mai fost atinsă de vreun alt șahist român.

Iată doar câteva dintre performanţele acestui veritabil Senior de Colecţie al României care va dezvălui publicului spectator cele mai importante şi emoţionante momente din viaţa şi cariera de poveste a celui mai valoros şahist român al tuturor timpurilor :

  • La vârsta de 16 ani a devenit campion naţional de seniori şi Maestru al Sportului, performanţă remarcabilă pentru şahul românesc. Acest record se menține după mai bine de 7 decenii!
  • Are 9 titluri de Campion al Românieia fost vicecampion mondial de juniori în 1961, la Haga (Olanda), iar în 1963 a câștigat la Vrnjačka Banja (Serbia) primul titlu de campion mondial de juniori din istoria șahului românesc.
  • A jucat cu 9 Campioni Mondiali – Mihail Botvinnik, Vasili Smîslov, Mihail Tal, Tigran Petrosian, Boris Spasski, Bobby Fischer, Anatoli Karpov, Gari Kasparov şi Vladimir Kramnik.
  • Cu ocazia turneelor de şah la care a participat, a întâlnit mulţi şefi de stat şi de guverne, printre care și pe Fidel Castro, la Havana în 1966, atunci când a înregistrat o victorie de răsunet în faţa celebrului jucător de șah american, Bobby Fischer, noua stea a șahului mondial, cel care, în 1972 avea să devină campionul lumii.

Florin Gheorghiu este scriitor, jurnalist şi publicist

  • în 2022 a lansat trilogia “Artă în şah şi viaţă”; cele trei volume de tip album conţin povești, prezentări și fotografii inedite din cele aproape 400 de partide jucate de-a lungul carierei sale prestigioase;
  • este autorul cărții „Partide alese”, apărută în anul 1980 care cuprinde cele mai bune 103 partide ale sale, selectate dintre cele jucate în perioada 1960-1970;
  • a publicat mai multe volume sub titlul „Integrala de șah”;
  • a semnat zeci de articole pe teme șahiste și partide comentate în presa autohtonă: „Scînteia tineretului”, „Sportul” și „Revista Română de Șah” și revista „Șah”.

„SENIORI de COLECȚIE” este un proiect inițiat și organizat de Asociația Institutul Român pentru Îmbătrânire Activă, cu scopul de a aduce în centrul atenției pe marile personalități care au contribuit la promovarea și valorificarea imaginii României și care au influențat în bine zeci de generații.

Primele ediții le-au avut ca invitate de onoare pe multipla campioană olimpică ELISABETA LIPĂ şi pe marea Doamnă a Muzicii Ușoare românești, STELA ENACHE. A urmat, ca invitat la cea de-a III-a ediţie, Gen. Lt. (rtr) Dr.Ing. DUMITRU DORIN PRUNARIU, primul român și singurul care a zburat în spaţiul cosmic; apoi au fost invitați marea actriţă de teatru și film MAIA MORGENSTERN, Manager al Teatrului Evreiesc de Stat, Prof. Dr. DUMITRU CONSTANTIN DULCAN, celebrul artist GRIGORE LEȘE, marea interpretă de muzică ușoară CORINA CHIRIAC, îndrăgita interpretă de muzică populară MARIA DRAGOMIROIU, Prof. Univ. Dr. DAN MIRCEA ENESCU și celebrul prezentator OCTAVIAN URSULESCU, celcare a avut la rândul său alți patru invitați de onoare – Petre Geambașu, Doina Spătaru, Vasile Menzel și Natalia Guberna, Academician Profesor Doctor LEON DĂNĂILĂ, personalitate remarcabilă a Neurochirurgiei româneşti şi mondiale, pe celebrii actori ILEANA POPOVICI și ADRIAN TITIENI.

La cea de-a XIV-a ediţie invita de onoare a fost binecunoscutul şef de orchestră, solist şi instrumentist, PETRE GEAMBAŞU, la «ceas aniversar» – 80 de ani de viaţă şi 60 de ani de carieră artistică !

Ediţia a XV-a, aniversară, l-a avut ca invitat pe Generalul Maior Aviator (Rtr) RADU THEODORU,veteran de război, la vârsta de 100 ani.

Consider că, prin acest proiect atât de special, putem schimba împreună percepții și putem influența destinele generațiilor de azi și de mâine. Mii de tineri, dar și persoane vârstnice au avut ocazia să întâlnească și să asculte confesiunile unor oameni deosebiți care au contribuit prin munca lor, prin dăruire, pasiune, respect față de societate și de semeni, la promovarea imaginii României pretutindeni în lume. Fiecare ediție a Galelor Seniori de Colecție a contribuit la construirea unor punți între generații care au avut ocazia să îi cunoască și să dialogheze cu importanți oameni de cultură, artă și știință, cu mari artiști și mari campioni, cu medici, profesori și veterani de război, uriașe valori ale României, exemple demne de urmat pentru noi toți” – Alexandra Dobre, Președinta Asociației Institutul Național pentru Îmbătrânire Activă.

Vă așteptăm așadar marţi, 27 februarie 2024, ora 17:00, la Sala LUCEAFĂRUL (Str. Ion Ghica nr. 3) la ediția XVI a Galei ”SENIORI de COLECȚIE”, alături de invitatul special, Marele Maestru Internaţional la Şah FLORIN GHEORGHIU!

Cristian Popescu Piedone, despre Primăria Capitalei: „Finala se joacă între mine și Nicușor Dan”

Sursa: captură video

Cristian Popescu Piedone și-a anunțat oficial candidatura la Primăria Capitalei.

Duminică, invitat la B1 TV, primarul Sectorului 5 a declarat că va candida din partea Partidul Umanist Social Liberal, însă nu a exclus eventuale alianțe. Cu toate acestea, edilul a exclus din start să mai fie „vioara a doua”, în condițiile în care are o experiență de 30 de ani în administrație, iar bucureștenii îl vor la Primăria Capitalei.

Eu nu vreau să sting nimănui „lumina”. (…) Nu vreau să produc leziuni nimănui”, a spus Piedone, cu referire la Gabriela Firea, despre care a zis că o respectă și o apreciază „pentru toată activitatea și prezentă șii viitoare, acolo unde Dumnezeu o va călăuzi să intre”.

Eu sunt membru și sunt președintele Partidului Puterii Umaniste Social Liberal (…). Prin structură, sânge și educație sunt social mai mult. Avem nevoie de politici liberale, clar. În rest sunt social. Doresc o alianță eu, cu partidul meu, cu aceste partide, astăzi indecise. (…) Toți plecăm cu șanse egale (…) dar contabilitatea stă doar în ochii electoratului”, a explicat edilul din Sectorul 5.

Primarul Sectorului 5 a mai punctat că este sigur că va ajunge în turul final, alături de Nicușor Dan.

Voi candida la Primăria Capitalei din partea Partidului Puterii Umaniste! Iar cine vrea să se alinieze lângă noi, să aibă o alianță cu noi, sunt deschis. Sunt și social, și liberal! (…) Voi candida la Primăria Capitalei din partea PUSL.

Ce n-au ei eu am! Am suportul electoratului, a firului de iarbă. De acolo provin, dai în mine, dai în tine, dai în clasa socială.

Mi-a venit rândul biologic, datorită experientei mele. (…) Cei 30 de ani ai mei mă legiferează că am depus jurământ. (…) Finala se joacă între mine și Nicușor Dan”, a spus edilul.

200 de lei, „prețul” calculat de un șofer în Botoșani, pentru polițiștii care voiau să îl amendeze

Un bărbat de 29 de ani s-a ales cu acuzații de dare de mită, în încercarea sa de a scăpa de o amendă la regimul circulației.

Acesta fusese tras pe dreapta în weekend, pe raza localității Icușeni Vale, comuna Vorona, județul Botoșani, inițial polițiștii remarcând că nu purta centura de siguranță. Însă, în urma controlului documentelor, oamenii legii au constatat și că șoferul nu avea certificatul de înmatriculare al autovehiculului.

Și, pentru a îi „îmbuna” pe polițiști, după ce le-a dat documentele pe care le avea asupra sa, șoferul coborât din mașină, s-a îndreptat către autospeciala de poliție și a remis, cu titlu de mită, suma de 200 lei, disimulată într-un document, format A4.

În acest fel, spera ca polițiștii să nu dispună măsurile legale cu privire la abaterile constatate. „Ghinionul” acestuia a fost că agenții de poliție au înregistrat momentul remiterii sumei de bani cu aparatura tip bodycam. Și, nu doar că au refuzat propunerea conducătorului auto, ba chiar i-au sesizat pe colegii lor, ofițerii de poliție judiciară din cadrul Direcției Generale Anticorupție – Serviciul Județean Anticorupție Botoșani.

Ofițerii de poliție din cadrul Serviciului Județean Anticorupție Botoșani au procedat la constatarea infracțiunii flagrante, cercetările fiind continuate, în coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Botoșani, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de dare de mită”, precizează DGA.

Bittman, dorit de AUR primar la Sectorul 1: „Mă flatează să știu că n-am trăit de pomană până acum”

Sursa: captură video

AUR testează terenul înaintea alegerilor locale și, aparent, face sondaje privind nivelul de încredere pe care îl au anumite persoane în fața alegătorilor.

Una dintre aceste persoane este solistul trupei Holograf, Dan Bittman, pe care AUR și l-ar dori candidat și primar la Primăria Sectorului 1 al Capitalei.

Informația a fost confirmată de liderul AUR, George Simion, care a arătat că „e una din opţiunile” dintr-un sondaj.

O să pun candidaţi din toate zonele. (…) Trebuie să maximizez scorul naţional, aşa că invit toţi candidaţi de oriunde să vină la mine”, a declarat George Simion, citat de B1 TV.

Firește, nu contează doar voința AUR, ci și a potențialilor candidați. Iar Bittman a mărturisit că se simte „flatat”, însă nu a detaliat dacă ia în calcul la modul serios să și candideze, mai ales din partea AUR.

Nu e problema de a câștiga niște alegeri, ci ce faci dacă le câștigi. Mulți au câștigat candidaturi fără experiență în administrația publică sau fără să aibă legătură cu așa ceva. Ce te faci dacă câștigi? E nevoie de anumite calități pentru a face politică.

Mă flatează să știu că n-am trăit de pomană până acum, că lumea și-a dat seama că nu sunt hoț și că nu m-am îmbogățit peste noapte. Mă flatează că mă propun pentru candidatură, dar nu vreau sa le distrug încrederea în mine.

Eu nu mă bag, de obicei, în lucruri pe care nu le pot controla sau nu le cunosc. E ușor să câștig, dar e foarte greu să mă țin de promisiuni după aceea”, a declarat Dan Bittman, conform sursei citate.

Popescu Piedone explică la B1 TV, la ora 21.00 logica din spatele alianței PSD-PNL

Cristian Popescu Piedone

După zilele în care cu toții am privit stângăcia cu care președinții celor două partide au anunțat semi-alianțele cu care vor să ne convingă de faptul că ei sunt cei mai buni și cei mai nimeriți să ne conducă în continuare, astăzi, de la ora 21.00 Primarul Popescu Piedone va veni cu replica, invitat fiind de către jurnalistul Dan Bucura la emisiunea ”Selectiv”.

Pentru mine, Măria sa Cetățeanul este cel care contează! După acest principiu mi-am ghidat mereu acțiunile în administrarea sectoarelor pe care le-am condus iar asta s-a văzut imediat! E păcat să rămânem în continuare la coada Europei când potențialul de dezvoltare al orașului București este uriaș! E păcat să ne lăsăm din nou păcăliți de vorbe frumoase! Fiecare bucureștean cu drept de vot TREBUIE să VOTEZE! Blestemul trebuie rupt! Iar asta se poate dacă avem curajul și demnitatea de a recunoaște că până acum Bucureștiul a fost cea mai ghinionistă capitală europeană! Vremea vorbelor trebuie să lase loc faptelor și curajului!” a declarat Popescu Piedone pentru zin.ro.

Dorin Cioabă, avertisment: „Partidele extremiste ne-au dus în Transnistria, vor să distrugă comunitatea noastră de romi, tradiţia şi obiceiurile noastre”

Sursa: Facebook

Autointitulatul rege al romilor, Dorin Cioabă, a avut astăzi un mesaj pentru comunitatea sa, în perspectiva viitoarelor alegeri și al posibilelor alianțe.

Dat fiind că mai toată suflarea politică face în acest moment calcule și tatonează terenul pentru un cât mai mare impact în fața alegătorilor, nici Cioabă nu s-a lăsat mai prejos.

Într-un mesaj video, citat de Agepres, cel cunoscut ca regele internaţional al romilor i-a sfătuit pe liderii politici şi ai organizaţiilor acestei comunităţi să nu facă alianţe electorale cu partidele extremiste, care „și-au câștigat popularitatea tocmai pentru că sunt împotriva minorităților”:

Ei promovează o Românie fără minorități, naționalismul acesta ne scoate din peisajul lor. Tot ceea ce am construit până acum se va demola. Nu avem nimic împotriva alianțelor politice, dar cu partide care luptă pentru bunăstare și ajutor social, adică toate lucrurile care vin în ajutorul minorităților”, a explicat Dorin Cioabă, care a mai avut un sfat și vizavi de titulatura de „țigani”.

S-au auzit foarte multe lucruri care dăunează foarte grav comunităţii noastre de romi. (…) Din 1990 ne-am luptat împreună cu celelalte organizații la nivel internațional să nu ni se mai spună țigani, ci să se folosească termenul de romi.

Vedem, totuși, că unele organizații și unii lideri ai romilor folosesc acest termen. Noi suntem romi şi romi vrem să rămânem. (…) Organizaţiile noastre nu sunt organizaţii ale ţiganilor, ci organizaţii ale romilor. (…)

Un alt lucru foarte grav, ceea ce văd că se preconizează şi deja vedem că aţi ieşit pe spaţiu online şi spuneţi că veţi face alianţe cu partidele extremiste. Dragii mei, gândiţi-vă puţin pe ce teren vă aflaţi, că partidele extremiste ne-au dus în Transnistria, că partidele extremiste ne-au dus în robie, că partidele extremiste vor să distrugă comunitatea noastră de romi şi vor să ne distrugă tradiţia şi obiceiurile noastre.

Cum putem noi să facem alianţe cu astfel de partide pentru a primi un loc în Parlament? Păi chiar cu orice preţ? Adică vreţi să primiţi un măr otrăvit?”, a avertizat Dorin Cioabă.

Cocaină trimisă în România din Marea Britanie, prin poștă

Doi bărbați, unul român, iar celălalt cetățean străin, au fost reținuți în două dosare instrumentate de DIICOT – Serviciul Teritorial Constanța, fiind acuzați de trafic de droguri de risc, respectiv trafic de droguri de mare risc și introducere în țară de droguri de mare risc.

Cauzele sunt diferite, ca și soluțiile judecătorului de drepturi și libertăți privind arestarea preventivă a acesora. Pentru că, în urma analizării probelor, Tribunalul Constanța a decis arestarea cetățeanului străin, acuzat că a trimis cocaină prin poștă.

În ceea ce îl privește pe inculpatul român, acuzat că ar fi deținut și comercializat cantități de canabis pentru 1.000 de lei, instanța a decis să îl pună în libertate, „dacă nu este reţinut sau arestat în altă cauză”:

Dispune luarea măsurii controlului judiciar faţă de inculpatul POPESCU VLAD ADRIAN, pe o durată de 60 de zile, de la 22.02.2024 la 21.04.2024 inclusiv. Pe timpul cât se află sub control judiciar, inculpatul trebuie să respecte următoarele obligaţii: a) să se prezinte la organul de urmărire penală, la judecătorul de drepturi şi libertăţi, la judecătorul de cameră preliminară sau la instanţa de judecată ori de câte ori este chemat; b) să informeze de îndată organul judiciar care a dispus măsura sau în faţa căruia se află cauza cu privire la schimbarea locuinţei; c) să se prezinte la secţia de poliţie în raza căreia domiciliază, conform programului de supraveghere întocmit de organul de poliţie sau ori de câte ori este chemat”.

Acuzațiile însă sunt mult mai grave vizavi de „activitatea infracțională” pe teritoriul României a cetățeanului străin. Astfel, potrivit Poliției Române, „în luna februarie 2024, prin intermediul unui serviciu poștal al Marii Britanii, ar fi introdus în țară aproximativ 14 grame de cocaină (drog de mare risc). Acesta a fost prins în flagrant delict, la data de 21 februarie 2024, în timp ce ar fi ridicat pachetul conținând substanța interzisă”.

În cauză a urmat o percheziție domiciliară, când au fost descoperite și ridicate 10 telefoane mobile, mai multe mijloace de stocare a datelor, precum și alte mijloace de probă. Ulterior, a fost solicitată arestarea preventivă:

Dispune arestarea preventivă a inculpatului DMYTRO RYBNIKOV, cercetat pentru comiterea infracţiunilor de trafic de droguri de mare risc și introducere în țară de droguri de mare risc, pe o perioadă de 30 zile, cu începere de la data de 22.02.2024 şi până la data de 22.03.2024, inclusiv. Respinge cererea inculpatului de luare a măsurii preventive a arestului la domiciliu sau a controlului judiciar, ca nefondată”.

Guvernul a aprobat organizarea de concursuri în sectorul sănătate și asistență socială: peste 2.000 de posturi așteaptă să fie ocupate

Sursă foto: Pixabay
Sursă foto: Pixabay

Peste 2.000 de posturi din sectorul sănătate și asistență socială ar urma să fie scoase la concurs, în urma unor discuții de aseară, din cadrul ședinței de Guvern.

După cum și anunțase premierul PSD Marcel Ciolacu, este vorba despre o soluție „pentru a reduce deficitul de personal medical din spitalele din subordinea autorităților locale”.

La o primă „strigare”, pe baza datelor comunicate de Ministerul Sănătății și de sindicaliști, 2.010 posturi vacante sau temporar vacante în cursul anului trecut din cadrul instituțiilor publice locale vor putea fi ocupate prin concurs sau examen.

După decizia pe care am luat-o în luna ianuarie, când am deblocat 7.600 de posturi, putem spune că pentru anul acesta ne propunem să atragem aproape 10.000 de noi medici, asistente, infirmiere și personal sanitar în spitalele publice și asistență socială. Cu siguranță, acest lucru va însemna servicii mai bune pentru pacienți, dar și o presiune mai mică pentru personalul medical actual din spitale”, informa Ciolacu, înaintea ședinței.

Ulterior, purtătorul de cuvânt al Guvernului, Mihai Constantin, a detaliat după ședință și despre ce este vorba. Astfel, „a fost aprobată ocuparea tuturor posturilor de medici solicitate, respectiv 599. De asemenea, de la 1 ianuarie 2024 posturile care se vacantează în sistemul de sănătate pot fi scoase la concurs de către spitale fără întocmirea unui memorandum de aprobare”.

Potrivit informarii oficiale, memorandumul care „deschide calea” a avut drept temă aprobarea organizării de concursuri sau examene pentru ocuparea unor posturi vacante sau temporar vacante din sectorul sănătate și asistență socială din cadrul instituțiilor publice locale.

În cazul posturilor de asistent medical, a fost aprobată ocuparea prin concurs sau examen a jumătate din numărul celor solicitate, iar pentru personal de specialitate medico-sanitar cu studii superioare (de pildă asistent social, farmacist, biolog etc), pentru categoriile de personal cu studii medii (registrator medical, statistician medical) și pentru personalul sanitar auxiliar (îngrijitoare, brancandier) au fost aprobate 30% din numărul posturilor solicitate.

Informații suplimentare:
Este a doua decizie de deblocare a posturilor în sectorul sanitar și al asistenței social luate de Guvern de la începutul anului.
În ședința din 11 ianuarie, au fost adoptate de Guvern două memorandumuri, unul propus de Ministerul Sănătății pentru spitale din subordinea ministerului, respectiv, unul propus de Ministerul Dezvoltării pentru spitale aflate în subordinea autorităților locale.

În total, a fost aprobată scoaterea la concurs a peste 7.600 de posturi, cu următoarea precizare: toate posturile de medic solicitate atât de către Ministerul Sănătății, cât și de către Ministerul Dezvoltării, au fost și atunci aprobate, în total peste 2.500 de posturi de medic în spitalele din România”, se precizează pe site-ul Guvernului României.

Liderii PSD și PNL din Neamț exclud varianta unei colaborări strânse la alegeri

Nu totul este pace și înțelegere în teritoriu, indiferent de anunțurile de la centru.

Chiar dacă lideri PSD și PNL – Marcel Ciolacu și Nicolae Ciucă – au anunțat că, în spiritul unei bune relații politice, au căzut la un acord vizavi de alegerile din acest an, sunt organizații din țară continuă să fie în competiție și „dușmănie”.

La Neamț, spre exemplu, liderii filialelor PSD şi PNL au explicat că o colaborare nu poate merge foarte departe. Iar faptul că PSD și PNL nu sunt tocmai prietene pe plan local a fost confirmat atât de Daniel Vasilică Harpa – președintele PSD Neamț, cât și de George Lazăr – liderul PNL Neamț.

Am participat la ședința Consiliului Politic Național, acolo unde am decis, împreună, comasarea alegerilor europarlamentare și locale, precum și prezența pe o listă comună a candidaților PSD și PNL la europarlamentare.

Suntem de acord că o prezență masivă împreună în Parlamentul European înseamnă mai multe fonduri europene pentru români, înseamnă prezența în Schengen, înseamnă autostrăzi, spitale, o agricultură sustenabilă, înseamnă PROSPERITATE.

În ceea ce privește alegerile locale, organizația PSD Neamț – alături de majoritatea organizațiilor PSD din țară – și-a exprimat poziția: mergem singuri în alegerile locale!

Suntem partidul cel mai puternic din România și din Neamț. Avem cei mai mulți aleși locali și cei mai buni candidați!
Rămân consecvent în ceea ce am spus acum o săptămână, într-o conferință de presă: PSD exclude orice colaborare cu actualul președinte al PNL Neamț
”, a transmis pe Facebookcu încredere” Daniel Vasilică Harpa, cu o promisiune: „intrăm în formație de luptă, ne pregătim și câștigăm”.

Startul a fost „furat” însă de liderul PNL Neamț, care în urmă cu aproape o săptămână și-a expus părerea: fără prietenii cu PSD pe plan local. Tot pe Facebook, George Lazăr a subliniat că PNL Neamţ merge „prin noi înșine” la alegerile locale, convins la rândul său că „le va câştiga”:

Pentru noi, judeţul Neamţ şi nemţenii sunt pe primul loc şi vrem să fim în slujba oamenilor, iar PNL Neamţ va avea candidaţi proprii la alegerile locale, atât pentru funcţiile de primari, consilieri locali şi consilieri judeţeni cât şi pentru funcţia de preşedinte al Consiliului Judeţean Neamţ!

La Neamț NU putem și NU vom face alianţă cu PSD, un partid toxic, care în ultimii ani a distrus judeţul! Dezminţim categoric minciunile și manipulările PSD, care, prin intermediul unor persoane din conducerea partidului lor, răspândeşte zvonuri minicinoase în teritoriu, potrivit cărora PSD şi PNL ar urma să aibă candidaturi comune în Neamţ.

Pentru toate rele pe care le-a făcut, PSD Neamţ va sta în opoziţie mulţi ani de acum înainte, pentru că locul pesediştilor este la periferia istoriei!”.

CTP despre comasare: „Nu înseamnă și că vor vota la fel de mulți PSDNL”

Sursa: Fcebook

Cristian Tudor Popescu, pe scurt CTP, care de prezintă drept „Personalitate jurnalistică” pe Facebook, nu a lăsat să treacă momentul anunțării comasării alegerilor.

Ieri, oficial, liderii PSD și PNL, Marcel Ciolacu și Nicolae Ciucă, au explicat că cele două partide aflate la guvernare au ajuns la un acord în anul electoral 2024.

Nici nu era grabă, am zice noi. Și, dincolo de informațiile vehiculate în spațiul public, de când PSD și PNL tatonau „terenul”, acum știm clar că la alegerile europarlamentare cele două partide vor avea listă comună, iar localele vor fi comasate cu prezidențialele.

Și, chiar dacă atât Ciolacu cât și Ciucă au găsit explicații atunci când au anunțat deciziile, CTP a publicat în acest sens un articol pe Republica, în care expune, din punctul său de vedere, cum stăm:

Că pesedeii și peneleii s-au tocmit până au unit mesele ca la cârciumă, nu-i de mirare. Comasarea le dă speranțe că dacă alegătorul pune ștampila pe primar, pune și pe europarlamentar. Ceea ce e posibil să nu se întâmple: votul la locale e mai degrabă pe persoană fizică, nu se transferă automat la partid. Faptul că pe 9 iunie se vor duce mai mulți la vot nu înseamnă și că vor vota la fel de mulți PSDNL la „europene”. Dimpotrivă, discursul antieuropean, românos-agresiv, poate să le aducă voturi „naturale” celor de la AUR – „Îi trimitem la Bruxelles să le dea ălora peste nas”.

Însă faptul că 50% dintre românii întrebați dacă e bună comasarea au răspuns „foarte” și „da”, față de numai 31% care sunt de părere că e „proastă”, nici el nu-i de mirare, e de întristare. Motivele sunt lesne de ghicit: lenea. Facem economie de picioare mergând doar o dată la secția de votare. Oricum e pierdere de timp, dar măcar pierdem mai puțin. Și banii: se face economii mari, domne! Cum și cât, n-a spus nimeni, prim-ministrul Ciolacu a declarat că nu știe nici el.

Dar prostia c-o să ne ajungă și nouă ceva în buzunare este dată ca sigură. În întrebarea de sondaj n-a fost inclus cuvântul „democrație”, ceea ce mi se pare o decizie bună – nu vrem să știm ce mai înseamnă democrația pentru români, după 34 de ani de trăit în ea.

Liste comune PSD-PNL la europarlamentare nu este o manevră nedemocratică. La urma urmelor, votul rămâne liber și secret, nu intră nimeni în cabină să-l forțeze pe alegător. Problema e alta. Socoteala ca rezultatul să fie cel puțin cât suma cifrelor din sondaje ale celor două partide, 31% plus 20%, s-ar putea să nu iasă dacă destul de mulți refuznici PSD și PNL nu vor pune ștampila pe lista croșetată. Așa că, atât PNL, cât și PSD pot să piardă voturi, în loc să câștige.

În ce-i privește pe aceia care o vor vota pe Șoșoacă cu partidul și nevăstul mazilit de ea, nu pot decât să spun, în mod democratic și politic analitic, că sunt niște dobitoci incurabili. Șoșoacă are de gând să candideze și să câștige primăria Iași ca să poată ieși prima, cu pâine și sare, în întâmpinarea Armatei Roșii care trece Prutul”.

Diplome false de asistent, la Școala Postliceală „Eugen Nicoară” Reghin; trei persoane au fost plasate sub control judiciar

Sursa: Captura video ProTV

Nu mai puțin de 13 persoane au calitate de suspecți într-un dosar privind eliberarea de diplome false de către Școala Postliceală „Eugen Nicoară” din municipiul Reghin, în timp ce pentru 6 persoane a fost demarată urmărirea penală, iar trei au fost reținute.

Procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Mureș fac referire la „sistemul creat” încă din 2019, care a făcut ca „mai mulți cetățeni italieni, necunoscători și nevorbitori ai limbrii române, au obținut diplome false emise de Școala Postliceală „Eugen Nicoară” din municipiul Reghin, deși acestea nu au frecventat cursurile la zi ale școlii respective și nu au efectuat practica necesară obținerii diplomelor respective”.

Date din anchetă au fost făcute publice săptămâna aceasta, odată cu perchezițiile derulate în județele Ilfov și Mureș, într-un dosar în care se efectuează cercetări pentru constituirea unui grup infracțional organizat, fals intelectual, uz de fals și divulgarea informațiilor secrete de serviciu sau nepublice.

Acestea fiind spuse, trei persoane – printre care și un cetățean italian – au fost prezentate instanței cu propunere de arestare preventivă.

Însă Tribunalul Mureș a respins solicitarea, dispunând în schimb luare măsurii controlului judiciar faţă de cei trei inculpați, „pe câte o perioadă de 60 de zile, începând cu data de 20.02.2024 şi până la data de 19.04.2024. Impune inculpaților respectarea următoarelor obligaţii, pe durata măsurii: a) să se prezinte la organul de urmărire penală, la judecătorul de drepturi și libertăți, la judecătorul de cameră preliminară sau la instanţa de judecată ori de câte ori sunt chemați; b) să informeze de îndată organul de urmărire penală, judecătorul de drepturi și libertăți sau organul judiciar în faţa căruia se află cauza cu privire la schimbarea locuinţei;

c) să se prezinte la organul de poliţie desemnat cu supravegherea lor, conform programului de supraveghere întocmit sau ori de câte ori sunt chemați; d) să nu depăşească limita teritorială a României, decât cu încuviinţarea prealabilă a Parchetului de pe lângă Tribunalul Mureș; e) să nu se apropie unii de alții și de ceilalţi participanţi la comiterea infracţiunii… şi să nu comunice cu aceștia direct sau indirect, pe nicio cale”.

Nu mai puțin de 12 percheziții domiciliare au fost efectuate anterior de polițiștii Direcţiei de Investigare a Criminalităţii Economice, ocazie cu care au fost descoperite și ridicate sisteme informatice, medii digitale de stocare și înscrisuri, în vederea continuării cercetărilor.

Din cercetări a reieșit că (…) un bărbat și o femeie, ambii angajați ai unei instituții publice, ar fi divulgat reprezentanților școlii postliceale aspecte din ancheta penală, despre care ar fi avut cunoștință, în virtutea atribuțiilor de serviciu, în urma corespondenței purtate în cauză. (…)

Din cercetările efectuate până în prezent a reieșit că, începând cu anul 2019 și până în prezent, la nivelul unei școli postliceale, ar fi fost dezvoltat un mecanism ilegal, constând în școlarizarea fictivă a unor cetățeni italieni (care nu cunosc limba română și care nu s-au prezentat la cursuri și stagii de practică), urmată de eliberarea de diplome pentru exercitarea profesiei de asistent medical generalist pe teritoriul Uniunii Europene”, precizează polițiștii.

Rămâi conectat

6,124FaniÎmi place
București
cer fragmentat
27.3 ° C
27.3 °
27.3 °
46 %
0.6kmh
74 %
vin
29 °
S
28 °
D
33 °
lun
37 °
mar
36 °

Ultimul articol

Cristian Popescu Piedone, mesaj dur despre criza politică: „România a pierdut direcția, iar oamenii...

O radiografie critică a României după trei decenii de tranziție Într-un mesaj adresat publicului, Piedone conturează o imagine critică a evoluției României în ultimii 36...

Social democrații nu vor premierul propus de PNL-USR-UDMR

Social democrații par că vor doar guvernul lor și anunță că nu sunt de acord cu ultima decizie a PNL-USR-UDMR de a susține același...

Siegfried Mureșan, propus pentru funcția de premier

Siegfried Mureșan, o soluție „viabilă” de premier - anunță în tandem PNL, USR și UDMR. Ce a mai rămas din coaliția de guvernare pro-europeană a...