30.1 C
București
vineri, 26 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 614

Şeful NATO: “Rusia a crescut numărul trupelor. Suntem pregătiți pentru ce e mai rău”

Credit foto: Politico Europe
Credit foto: Politico Europe

Secretarul general al NATO vine cu un mesaj controversat, afirmând că Putin aduce mai multe trupe la granița cu Ucraina.

Stoltenberg îl acuză pe preşedintele Rusiei, declarând că Moscova continuă consolidarea militară.

Ieri, 15 februarie, reprezentanții Ministerul rus al Apărării anunţau că Rusia își retrage trupele de la granița cu Ucraina

Conform anunţului făcut ieri, unitățile din districtele militare de Sud și Vest care și-au încheiat misiunile au început deja să se îmbarce în transportul feroviar și auto și vor începe să se mute în garnizoanele lor.

Deşi Rusia a anunţat, în cursul zilei de marţi, că a început să își retragă o parte din trupe, Putin ar fi crescut, în realitate, numărul soldaţilor.

Şeful NATO susține că, de fapt, Rusia își consolidează prezența militară la granița cu Ucraina, în ciuda afirmațiilor Moscovei că ar retrage soldații din zonă

În cadrul unei conferinţe de presă, Jens Stoltenberg a chemat Moscova la dialog, pe calea diplomației. Cu toate acestea, şeful NATO a insistat pe

Rusia continuă consolidarea militară. Noi nu am primit răspuns de la Rusia. Vom continua să trimitem un mesaj clar Rusiei, că suntem gata să stăm la masă și să negocierm. În același timp suntem pregătiți pentru ce e mai rău. Sperăm că Rusia se va implica într-un dialog și va alege diplomația în loc de confruntare.

Semenele pe care le-am primit de la Moscova asigură terenul pentru prudență. Suntem gata pentru discuțiile cu Rusia. Am trimis Moscovei răspunsurle în scris. Nu am văzut o retragere a trupelor rusești. Acest lucru contrazice mesajelor Moscovei. Ei au crescut numărul trupelor. Mai multe trupe sunt pe drum. Nu vedem dezscaladare”, a spus Stoltenberg.

Gabriela Firea, despre copiii şi familiile în situaţii de risc, din afara ţării: ”Număr unic pentru Diaspora!”

Foto: Facebook - Gabriela Firea
Foto: Facebook - Gabriela Firea

Gabriela Firea, ministrul Familiei, Tineretului și Egalității de Șanse, a anunțat că, împreună cu STS, lucrează la crearea unui număr unic pentru Diaspora.

La acest număr vor putea suna copiii și familiile aflate în situații de risc.

De asemenea, Gabriela Firea a declarat că s-a întâlnit cu directorul STS, general-locotenent ing. Ionel-Sorin Bălan, cu scopul de a evalua cum funcționează numărul unic pentru copii 119, la două luni de la lansare și pentru a vedea ce poate fi îmbunătățit.

Ministrul Familiei: “Numărul unic pentru copii 119 este extrem util!”

În anunţul postat azi, 16 februarie, pe contul de Facebook, Firea a precizat că specialiștii în domeniul protecției copilului au intervenit în cazuri foarte dificile care au fost raportate prin acest sistem.

În plus, ministrul Familiei a amintit de situația mamei din Constanța care s-a filmat în timp ce-și abuza copilul.

La numărul 119 răspund specialiști ai direcțiilor de asistență socială din fiecare județ, angajați ai primăriilor și consiliilor județene, care au fost pregătiți și coordonați de Ministerul Familiei, Tineretului și Egalității de Șanse, prin Autoritatea Națională pentru Protecția Drepturilor Copilului și Adopție.

Până astăzi, avem deja peste 19.000 de apeluri. Multe dintre ele i-au ajutat pe specialiști să intervină la timp. Există și persoane care sună pentru a testa sistemul. Evaluarea, la două luni de activitate, a fost necesară pentru a vedea ce putem îmbunătăți la nivelul direcțiilor județene de asistență socială și protecția copilului”, se arată în mesajul postat pe contul de socializare.

Gabriela Firea: ”Avem o avalanșă de cazuri semnalate din toată Europa”

Analizăm împreună cu specialiștii în domeniu realizarea unui sistem similar pentru cazurile din afara țării, un număr la care să poată suna copiii și familiile în situații de risc din Diaspora. Avem o avalanșă de cazuri semnalate din toată Europa, după apariția situației din Danemarca. Am constituit deja un grup de lucru comun pentru a pune bazele acestui număr unic pentru cazurile în care sunt implicați copii aflați în afara țării” , a adăugat Gabriela Firea.

Gabriela Firea a declarat că principalele aspecte sesizate, până acum, la numărul unic 119 au fost abuzuri, neglijare, exploatare sau alte forme de violență asupra copilului.

De asemenea, au fost sesizate și alte aspecte care pun în pericol viața copilului, cum ar fi consum de alcool în familie, cerșetorie, fuga de la domiciliu sau violență domestică.

La întâlnire au participat și președintele ANPDCA, dna. Florica Cherecheș, și dna. director general ANPDCA, Elena Tudor”, a anunțat Gabriela Firea în postarea publicată pe pagina de Facebook.

Accesul animalelor de companie va fi permis la plajă

Foto: Impact
Foto: Impact

Animalele de companie vor avea voie pe plajă, dar proprietarii acestora vor trebui să respecte anumite reguli.

Ieri, 15 februarie, deputaţii au adoptat proiectul prin care este permis accesul acestora pe plajă.

Persoanele care deţin animale de companie trebuie să respecte un set de norme care să asigure curăţenia mediului înconjurător. De asemenea, regulile vizează şi siguranţa tuturor persoanelor aflate pe plajă.

Iniţiatoarea proiectului: “În prezent, legea interzice accesul animalelor de companie pe plajele Mării Negre utilizate în scop turistic. În alte ţări europene, accesul animalelor este permis”

Modificarea adoptată astăzi elimină interdicţia, dar stabileşte şi nişte norme clare pentru a asigura atât siguranţa persoanelor aflate pe plajă, cât şi curăţenia mediului înconjurător. În afara sezonului estival, accesul cu animale de companie va fi neîngrădit. În timpul sezonului estival se va putea realiza cu acordul administratorului plajei”, a explicat Cristina Rizea, deputată USR şi iniţiatorul legii.

În plus, proiectul modifică Ordonanţa de Urgenţă a Guvernului nr. 19/2006 privind utilizarea plajei Mării Negre şi controlul activităţilor desfăşurate pe plajă, în sensul eliminării interdicţiei accesului persoanelor însoţite de animale, arată publicaţia Gândul.ro.

Una dintre obligaţiile posesorilor de animale de companie este să strângă după acestea

În afara sezonului estival, accesul pe plajele Mării Negre va fi permis oricând. Totuşi, pe durata sezonului estival, accesul va fi permis doar cu acordul operatorilor de plaje.

Indiferent de perioadă, animalele de companie vor trebui să fie ţinute în zgardă sau ham şi lesă, iar proprietarii vor avea obligaţia de a curăţa în urma acestora, mai arată sursa citată.

Câinii ghizi pentru nevăzători au acces pe plajă, indiferent de perioada din an

În ceea ce priveşte persoanele cu dizabiliăți, accesul cu animalele de companie este permis atât pe durata sezonului estival, cât şi în afara acestuia.

Mai mult, nu este nevoie de acordul operatorilor de plaje.

Avarie în București. 3000 de blocuri fără apă caldă și căldură

Peste 3.000 de blocuri din București nu au apă caldă și căldură. Situația este cauzată de o avarie majoră,produsă în seara zilei de marți. Unu din zece blocuri nu are căldură, iar un bloc din trei nu beneficiază de apă caldă.

Termoenergetica estimează că cele mai multe avarii vor fi remediate în cursul zilei de astăzi.

„Țeava se poate sparge oricând… vara, iarna, când e ger sau nu. O problemă este această variație mare de temperatură între noapte și zi. Dar cauza principală este vechimea rețelei”, a spus directorul Termoenergetica, Claudiu Crețu, la Digi24.

Locuitorii Capitalei care vor să obțină informații despre starea sistemului centralizat de termoficare din Municipiul București au la dispoziție aplicația de mobil TERMOALERT.

Utilizatorii primesc notificări cu privire la orice avarie sau întrerupere în furnizarea agentului termic.

Parlamentarii ucraineni nu recunosc independența regiunilor Donețk și Lugansk

Rada Supremă a Ucrainei a votat în favoarea unei moțiuni care afirmă că regiunile Lugansk și Donețk, susținute de ruși, din estul Ucrainei nu ar trebui să fie recunoscute ca state independente.

Votul a avut loc rapid după ce parlamentul Rusiei l-a îndemnat pe președintele rus să recunoască oficial „republicile” separatiste din regiunea Donbas din sud-estul Ucrainei.

Viaceslav Volodin, președintele Dumei de Stat, recunoașterea, de către Rusia, a republicilor separatiste „va crea temeiul pentru garantarea securității și protecției locuitorilor acestora în fața amenințărilor externe, precum și pentru întărirea păcii internaționale și stabilității regionale, în conformitate cu obiectivele și principiile Cartei ONU și va iniția procesul de recunoaștere internațională a ambelor ‘state'”.

Ambele sunt localizate în estul separatist, unde insurgenții pro-ruși luptă din 2014 împotriva trupelor Kievului.

Ministrul ucrainean de finanțe, Serhiy Marchenko, a declarat marți pentru BBC că, dacă Putin ar ratifica rezoluția Dumei, discuțiile de pace dintre țări se vor încheia brusc, potrivit Kyiv Post.

Droguri aduse din Spania, prin curier

Canabis, cocaină și pastile de ecstasy erau pregătite pentru a ajunge pe piața din Ploiești. Drogurile au fost descoperite de ofițerii antidrog în urmă mai multor percheziţii făcute în București, Ilfov și Prahova.

Substanțele interzise erau trimise din Spania, prin curier, iar afacerea funcționa încă din vara anului trecut. 30 de persoane au fost duse la audieri
În urma perchezițiilor, polițiștii au confiscat un kilogram de canabis, 100 de pastile de ecstasy și 5 grame de cocaină. Au fost găsite și semințe de canabis, bani, telefoane mobile, dar și o puşcă cu aer comprimat.

Trei indivizi au fost reţinuţi pentru trafic de droguri și alţi doi se află sub control judiciar.

Biden: „Dacă Rusia invadează Ucraina, statele responsabile ale lumii nu vor ezita să răspundă”

Sursă foto: Digi 24
Sursă foto: Digi 24

Președintele american Joe Biden a transmis Moscovei, într-un discurs ținut la Washington, că nici SUA, nici NATO nu sunt o amenințare pentru Rusia.

Biden a reluat ideea că, în caz de conflict, nu va trimite militari americani în Ucraina, dar a avertizat că o invazie ar aduce sancțiuni economice drastice Rusiei.

Ar trebui să dăm diplomației toate șansele să reușească. Cred că avem căi reale pentru a aborda grijile noastre legate de securitate. Statele Unite au pus pe masă idei concrete pentru a crea un mediu de securitate în Europa. Propunem noi măsuri de control al înarmării, noi măsuri legate de transparență, noi măsuri de stabilitate strategică. 

Statele Unite și NATO nu sunt o amenințare pentru Rusia. Ucraina nu este o amenințare pentru Rusia. Dar nu vă amăgiți: Statele Unite vor apăra fiecare centimetru de teritoriu NATO cu toată forța. Un atac împotriva unui stat NATO este un atac împotriva tuturor. Iar angajamentul SUA față de Articolul 5 (al Cartei NATO) este sfânt.

Dar să nu fie niciun pic de îndoială: dacă Rusia invadează Ucraina, statele responsabile ale lumii nu vor ezita să răspundă., a afirmat Joe Biden.



Orban, atac la Cîțu: „El a provocat criza economică”

Sursă foto: www.g4media.ro
Sursă foto: www.g4media.ro

De când nu mai este lider sau măcar simplu membru al PNL, Ludovic Orban are doar critici despre omul pe care el însuși l-a promovat și l-a pus nu doar ministru peste Finanțe, ci și premier.

Este vorba despre Florin Cîțu, evident, liderul din prezent al liberalilor, despre care Orban avertizează că este chiar cel care „a provocat criza economică”.

Declarațiile lui Orban au fost făcute aseară, acesta arătând că Florin Cîțu era în măsură să ia decizii coerente care să ferească România de criza economică. Ca punct de reper, Orban dă anul 2020, în condițiile în care la acel moment fostul președinte al PNL încă mai avea un cuvânt de spus în partid.

Însă la acel moment, doar lapte și miere curgea în interiorul Guvernului, deși Ludovic Orban acuză abia acum că cel care i-a luat locul nu a făcut demersurile necesare și evidente. Mai mult, cel care acum este tot lider, dar la Forța Dreptei, avertizează că vin vremuri și mai grele pentru români, în vreme ce PNL și PSD, actuali parteneri în coaliția de guvernare, se „bat” în declarații.

Mi se pare o obraznicie fără margini ce spune el, că prevestește o criză economică. El a provocat criza economică. Păi în 2020, când trebuia să bagi „combustibil”, să menții o creștere economică. (…)

A dus creșterea până nu mai avem creștere economică, e rezultatul că nu a aplicat. De ce a trebuit să aștepte atât timp pentru a pune în practică măsuri de sprijin pentru companii? Nici acum nu au dat bani pentru investiții. El vorbește?! Pentru că era ocupat cu campania. (…)

Situația e foarte proastă din punct de vedere economic (…) încă nu s-au consumat creșterile inflaționiste – la energie, gaz, bezină, fără nicio măsură din partea Guvernului. Toate se duc în creșterile prețurilor. Guvernul trebuia să ia măsuri. Să vedeți cu cât va crește costul. (…)

E un ping-pong de declarații, atât PSD si PNL, Cîțu și Ciolacu vor să fie și la Putere, și în Opoziție, îi zăpăcesc pe oameni. Rezultatul este un Guvern ineficient să facă o prognoză serioasă, nu numai să stingă niște incendii”, a arătat Ludovic Orban la Realitatea TV.

ANPC, amenzi de 144.000 de lei în magazinele Profi

Sursa: Facebook

Continuă verificările supermarketurilor din Capitală, ieri comisarii Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) făcând o vizită în mai multe magazine Profi Rom Food.

Controalele nu au avut însă un final fericit în niciunul dintre cele 7 magazine situate în sectoarele 2, 3, 4 și 6 din București, rezultatul fiind aplicarea de amenzi precum și dispunerea unor măsuri complementare, din cauza neregulilor găsite.

Potrivit ANPC, echipele de control ale Comisariatului Regional pentru Protecția Consumatorilor Regiunea (CRPCR) București-Ilfov au aplicat amenzi contravenționale în valoare de 144.000 lei, la care s-au adăugat măsuri de oprire definitivă de la comercializare și retragerea din circuitul consumului uman a produselor cu deficiențe, oprire temporară a prestării de servicii până la remedierea deficiențelor constatate – pentru 6 unități, fiind totodată propusă sancțiunea complementară de închidere temporară a unității, pe o durată de cel mult 6 luni, pentru 3 magazine.

Din ce detaliază ANPC, abaterile constatate se înscriu în aceleași descoperite și în cazul magazinelor altor mari retaileri. Cu toate acestea, se subliniază că sunt apreciate „investițiile făcute de ei, dar curățenia ține de bunul simț comercial al fiecărui operator economic din domeniu”.

Dintre cele mai importante abateri de la legislația în vigoare constatate de comisarii CRPCR București-Ilfov, menționăm: comercializarea unor legume și fructe cu modificări organoleptice și lovituri mecanice, comercializarea unor produse cu data durabilității minimale de consum depășită, utilizarea unor spații de depozitare igienizate necorespunzător, comercializarea, în zona Gastro/Grill, a unor produse fără elemente de identificare și caracterizare, precum și fără data limită de consum, utilizarea unor agregate frigorifice neigienizate corespunzător, cu chedere neigienizate și depreciate, identificarea unei temperaturi neconforme pentru produsele expuse spre vânzare în masa caldă și masa rece, fiind constatate temperaturi mai mici de + 60 grade C, la masa caldă și +10,8 grade C, la cea rece, utilizarea unor vitrine frigorifice neigienizate, cu insecte moarte, zone extinse de rugină, resturi alimentare și de ambalaje, cu vopsea exfoliată și cu scurgeri de lichide, lângă rafturile cu produse au fost găsite, pe pardoseală, gândaci morți, existența pavimentului depreciat si igienizat necorespunzător, în magazine, existența unor zone din tavan cu infiltrații și mucegai, utilizarea unor cuptoare electrice și friteuze neigienizate, comercializarea unor produse congelate cu acumulări de gheață în ambalaj și arsuri de congelare.

Pare că gradele de comparație în activitatea magazinelor aparținând unora dintre cele mai mari lanțuri comerciale sunt, în realitate, diametral opuse. Dacă mega se dovedea a fi de fapt mini, iată că a venit rândul lui Profi să pară nu profesor, ci repetent la purtare.

Noi îi lăsăm corijenți! Din păcate, nu-i putem bate cu rigla la palmă, aceeași palmă cu care aceștia încasează, dar nu reinvestesc atât cât ar trebui”, arată Horia Constantinescu, președintele ANPC.

Ungaria și Polonia, tot mai autoritare. Uniunea Europeană trage un semnal de alarmă

Sursa foto: Agerpres

Organizația civică europeană Uniunea Libertăților Civile pentru Europa a atras atenția asupra faptului că statul de drept din Ungaria și Polonia s-a deteriorat în timpul pandemiei de Covid-19.

Această organizație reunește asociații de apărare a drepturilor și libertăților din 17 țări din Uniunea Europeană, iar raportul privind Ungaria și Polonia vine cu o zi înainte ca instanța supremă a UE să decidă dacă vor fi tăiate fondurile țărilor unde drepturile și libertățile oamenilor sunt încălcate.

Potrivit raportului, Ungaria și Polonia „îşi înăspresc controlul asupra sistemului de justiţie, societăţii civile şi media şi, în paralel, diminuează drepturile de bază ale omului şi alimentează diviziunile prin scoaterea ca ţapi ispăşitori a migranţilor şi a altor grupuri minoritare”, informează g4media.ro.

Comisia Europeană ar putea propune înghețarea fondurilor structurale pentru Ungaria și Polonia

Cu toate acestea, guvernele din Polonia și Ungaria neagă faptul că ar încălca drepturile și libertățile cetățenilor, precizând că Uniunea Europeană vrea să impună valori care nu pot fi acceptate de către societățile lor.

De asemenea, 36 de miliarde de euro, fonduri de relansare pe care UE le are alocate pentru Polonia, și 7 miliarde de euro pentru Ungaria sunt înghețate din cauza problemelor privind drepturile democratice ale cetățenilor.

Cunoscut pentru conservatorismul său, premierul ungar Viktor Orban a acuzat UE că a început un „jihad” cultural împotriva Ungariei. Cu toate acestea, chiar dacă se va vota noul instrument de sancționare al UE, blocul comunitar va avea nevoie de timp până când va începe procesul de tăiere a fondurilor.

Un oficial european a precizat că acest lucru ar putea să aibă loc la sfârșitul acestui an sau la începutul anului 2023, evident, dacă se va ajunge acolo. Totodată, se așteaptă o sancțiune care va reduce fondurile din cauza încălcării statului de drept, dar ea va trebui aplicată cu atenție, motiv pentru care e nevoie de negocieri intense cu cele două state europene.

Reamintim că Comisia Europeană susține că justiția din Polonia nu este independentă, iar banii europeni pe care Ungaria îi folosește pentru achiziții publice au ajuns la furnizori ce au conexiuni cu partidul de guvernământ Fidesz.

Ungaria obligă hipermarketurile străine să doneze nevoiașilor alimentele care expiră în 48 de ore

Florin Cîțu și „microbul cititului”. Ce le recomandă profesorilor cu ocazia Zilei Naţionale a Lecturii

Sursa foto: Romania TV

Președintele PNL Florin Cîțu a declarat, cu prilejul Zilei Naționale a Lecturii, la dezbaterea „Tu ce (mai) citești?”, că cititul este „un microb” ce trebuie cultivat încă de mic, din plăcere, nu cu forța.

De asemenea, fostul premier a precizat că tehnologia trebuie văzută ca un plus pentru că permite tuturor să citească în format electronic, nu doar în cel clasic.

„Personal, vă spun că eu am făcut trecerea. Citesc atât în format electronic, cât şi în format clasic. Deci, se poate. Nu văd un risc. (…) Vă spun sincer, am început să citesc mai mult după ce am terminat şcoala, de plăcere, decât atunci când eram în şcoală”, a precizat Cîțu, potrivit Digi24.

Cîțu: „Cititul nu este doar despre a învăţa”

Totodată, președintele PNL a recomandat profesorilor să îi întrebe pe elevi de ce domeniu sunt pasionați și să le recomande cărți care nu sunt trecute în bibliografia școlară, precizând că cititul forțat va avea efecte negative asupra elevilor pe termen lung.

De asemenea, acesta a afirmat că cititul reprezintă o evadare din lumea reală, un loc unde grijile nu există.

„Acum nu vă daţi seama, dar veţi vedea în viitor că atunci când viaţa din jurul vostru este plină de tot felul de provocări, te ajută foarte mult să îţi iei câteva ore şi să intri într-o altă lume – o lume imaginată de cineva, o lume interesantă şi să vezi cum se derulează lucrurile acolo”, a spus Cîțu.

De altfel, fostul premier le-a spus elevilor prezenți la dezbatere că cititul te definește ca persoană, precizând că e important ca și după ce termină școala să nu renunțe la acest obicei benefic.

„Sper să ajungeţi să apreciaţi cititul, lectura pentru voi înşivă. În momentul acela veţi fi fericiţi şi veţi vedea că lucrurile se vor aşeza în jurul vostru”, a concluzionat Florin Cîţu.

Reamintim că pe 15 februarie, cu ocazia Zilei Naționale a Lecturii, Comisia de învățământ din Senat, în parteneriat cu Biblioteca Metropolitană Bucureşti şi Centrul Cultural UNESCO „Mihai Eminescu”, a organizat dezbaterea „Tu ce (mai) citeşti?”. La această dezbatere au participat scriitori, elevi de la Colegiul Național „Tudor Vianu” și mai muți parlamentari.

15 februarie devine Ziua Naţională a Lecturii

Românii își propun să călătorească mai mult în 2022

Sursa foto: Ro Health Review

Un studiu realizat de Szallas Group, din care face parte platforma de rezervări hoteliere online Travelminit.ro şi Nielsen IQ, arată că anul acesta, românii au în plan să organizeze între 2 și 4 vacanțe în țara noastră și 1-2 vacanțe în Europa.

Pandemia de Covid-19 a produs numeroase schimbări, iar turismul și comportamentul turiștilor a fost puternic afectat. Astfel, după numeroase restricții de călătorie și măsuri de stopare a răspândirii coronavirusului, românii își planifică mai multe excursii față de perioada pre-pandemică. Mai exact, peste 75% dintre români vreau să călătorească mai mult ca înainte de pandemie în următorii patru ani în destinații peste hotare, informează news.ro.

Totodată, peste jumătate dintre cei chestionați au precizat că au de gând să călătorească în cel puțin una dintre țările din Europa Centrală și Est, menționând cel mai adesea state precum Bulgaria, Croația sau Ungaria.

Proximitatea culturală şi geografică joacă un rol din ce în ce mai important în ultimii doi ani

Directorul general al Grupului Szallas, József Szigetvári, a anunțat că asistăm la o creștere a numărului de călătorii în regiune, motiv pentru care e nevoie de găsirea unor parteneri strategici și extinderea ofertelor de cazare în zone turistice cât mai ofertante pentru toate categoriile de turiști.

De asemenea, participanții la studiu au declarat că își doresc ca și după ce pandemia se va termina să aibă posibilitatea de a-și anula gratuit călătoria. Totodată, 97% au susținut că vor pune în continuare preț pe măsurile de igienă și distanțare ce se aplică în unităţile de cazare în care plănuiesc să îşi facă vacanţa.

Totodată, aspectele esențiale pe care turiștii le au în vedere când își rezervă cazările pentru vacanțe sunt: locul în care se află cazarea, prețul pe noapte și părerile altor turiști care au mai fost cazați în locație anterior. Aceste aspecte rămân neschimbate, în special în cazul turiștilor români.

Din cauza pandemiei, majoritatea furnizorilor de cazare au investit în platformele și aplicațiile digitale, dar cu toate acestea, potrivit studiului, doar 26% dintre rezervările efectuate de turiștii români se desfășoară în online, 40% preferând să facă rezervări de cazare la telefon.

Operatorii din turism salută relaxarea condițiilor de călătorie

Rămâi conectat

6,124FaniÎmi place
București
cer senin
30.1 ° C
31.1 °
28.9 °
38 %
2.2kmh
0 %
vin
30 °
S
28 °
D
33 °
lun
36 °
mar
36 °

Ultimul articol

Siegfried Mureșan, propus pentru funcția de premier

Siegfried Mureșan, o soluție „viabilă” de premier - anunță în tandem PNL, USR și UDMR. Ce a mai rămas din coaliția de guvernare pro-europeană a...
Credit foto: Observatorul Prahovean

Noi atacuri cu drone rusești la granița României

Alertă din nou astăzi, la primele ore ale dimineții, din cauza a noi atacuri cu drone rusești la granița țării noastre. Conform Ministerului Apărării Naționale,...

Ambasadorul român la Moscova, convocat de ministerul rus de Externe

Ambasadorul României la Moscova, Cristian Istrate, a fost chemat la Ministerul rus de Externe, în urma deciziei președintelui Nicușor Dan de a-l declara pe...