25.2 C
București
sâmbătă, 27 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 600

România se pregătește să primească refugiați. Zeci de ucraineni au ajuns în Sighetu Marmației

Sursa foto: Adevarul

Zeci de cetățeni din Ucraina au părăsit țara din cauza invaziei rusești și s-au îndreptat, pe jos, spre punctul de trecere a frontierei din Sighetu Marmației.

Autoritățile române au anunțat că în următoarele zile urmează să ajungă în țara noastră mii de cetățeni ucraineni, iar oficialii de la București au precizat că România este pregătită să primească 500.000 de refugiați.

Potrivit Digi24, cei care au ajuns la frontiera din Sighetu Marmației sunt turiști din toată Europa, pe care atacurile militare rusești i-au găsit în Bukovel, Ucraina.

Populația din Ucraina fuge din calea războiului. Serviciul Vamal al Ucrainei au anunțat că soldații ruși au intrat oficial în regiunea Kiev

Acești au declarat că zborurile au fost anulate după ce Ucraina a declarat stare de război. Mai mult, zeci de familii de ucraineni au venit și cu mașinile la rudele de la Sighetu Marmației și au anunțat că vor rămâne pe un termen limitat din cauza conflictului armat ce are loc în Ucraina.

Autoritățile române au pregătit mai multe tabere de refugiați și se așteaptă ca în următoarele zile, România să primească mii de ucraineni ce fug din calea războiului.

Reamintim că joi dimineață, în județul Suceava au ajuns sute de persoane care au fugit din Ucraina. Prefectul județului a anunțat că numărul nu reprezintă o creștere semnificativă, dar se așteaptă ca acesta să crească de la o zi la alta.

„Avem un comitet județean de urgență în cursul dimineții. Primele date de la Poliția de Frontieră arată o creștere de câteva sute de persoane, dar multe dintre ele au și cetățenie română, fie rude ori prieteni sau chiar locuințe proprii în Suceava”, a declarat prefectul Moldovan.

De asemenea, acesta a mai amintit că la nivel de minister există un plan pentru astfel de situații, afirmând că sistemul medical județean e integrat în acest plan.

„Avem inclusiv asistență de nivel psihologic, dar și translatori, plus asistență de ordin religios, avem 4 preoți militari și 2 civili de limba ucraineană”, a mai spus prefectul județului Suceava.

Citește și: Sute de cetățeni ucraineni au intrat în județul Suceava

Angajații administrațiilor bazinale, nevoiţi să devină gunoierii apelor

Sursa foto: Radio Eco Natura
Sursa foto: Radio Eco Natura

Directorul Administraţiei Bazinale de Apă (ABA) Crişuri, Pásztor Sándor, s-a aratat revoltat din cauza pet-urilor şi altor materiale plutitoare pe care angajaţii trebuie să le colecteze, în mod regulat.

Oamenii au ajuns în situaţia în care să devină gunoierii apelor, pentru ca gunoiul românesc să nu fie dus de ape peste graniţă.

Pásztor Sándor a menţionat că, în prezent, se construiesc în Bazinul Someş şi Bazinul Crişuri opt echipamente de înlăturare a plutitorilor de pe suprafaţa apelor.

Mai mult, trei dintre acestea vor fi finalizate în cursul acestui an.

De asemenea, două astfel de echipamente vor fi montate în următoarele două săptămâni la Oradea şi Satu Mare, precizează Radio Eco Natura.

Angajații administrațiilor bazinale: “De câţiva ani, suntem, cu cuvinte destul de drastice, gunoierii apelor”

Din păcate, dezvoltăm o nouă activitate care înseamnă 30-50 de oameni din efectivul nostru care strâng gunoaie. Problema se amplifică în ultimii ani şi având în vedere poziţia noastră geografică, este una transfrontalieră”, a declarat directorul ABA Crişuri, Pasztor Sandor, în acelaşi timp şi consilier al ministrului Mediului.

Şi angajaţii din Ungaria sunt nevoiţi să culeagă materiale plutitoare

El a precizat că există probleme, atât pe plan naţional, cu acei plutitori care poluează râurile din România, cât şi pe plan transfrontalier.

Pet-urile sunt rezultate din activitatea umană, în principiu, deoarece, până în ziua de azi, oamenii sunt obişnuiţi să arunce gunoaiele într-o vale. Nici nouă nu ne place să avem ape murdare, dar avem şi componenta transfrontalieră, în vestul ţării, începând din nord, cu Tisa, Someş, Crasna, Tur, Ier, Barcău, Crişul Negru, Crişul Repede, Crişul Alb. Toate acestea merg către Ungaria. Colegii din Ungaria culeg aceste materiale plutitoare şi ne prezintă rezultatul acestor activităţi, de multe sute de saci strânşi la câte o viitură”, a declarat Pasztor.

Această problemă a fost discutată, anul trecut, în mai multe întâlniri cu partenerii din ţara vecină, atât la Bucureşti, cât şi în Ungaria.

În urma discuţiilor, au fost demarate investiţii în anumite puncte unde se vor strânge aceste materiale plutitoare.

Iohannis: „E o situație de criză majoră”

Klaus Iohannis (captură video)

Președintele Klaus Iohannis a declarat, după ședința CSAT pe tema situației din Ucraina, că Moscova a ales calea complet ilegală a violenței armate masive împotriva unui stat independent.

De asemenea, șeful statului a precizat că Rusia a ales forța tancurilor în detrimentul vieților cetățenilor.

„Rusia e agresorul, nu victima, cum încearcă să acrediteze Kremlinul. Întreaga planetă vede azi acest adevăr. România condamnă ferm agresiunea complet nejustificată, ilegală și neprovocată a armatei ruse împotriva Ucrainei”, a spus șeful statului.

Iohannis: „Nici un român nu trebuie să se teamă pentru siguranța sa și a familiei sale”

Totodată, președintele României a menționat că țara noastră a fost implicată și a pledat pentru continuarea dialogului pentru detensionarea situației din Ucraina.

„Niciodată nu este prea târziu ca vocea rațiunii să învingă. Singura soluție de a depăși grava criză e cea diplomatică. Dragi români, știu că sunteți îngrijorați de conflict. (…) România beneficiază de cele mai ample garanții de securitate posibile: intrarea în NATO și UE, parteneriatul strategic cu SUA reprezintă o umbrelă extrem de solidă”, a afirmat președintele României.

De asemenea, Iohannis a declarat că țara noastră nu va fi trasă în conflictul militar din Ucraina, precizând că Guvernul României va lua toate măsurile pentru ca securitatea românilor să nu fie afectată.

„Am discutat și azi la CSAT despre evoluțiile și măsurile ce trebuie luate urgent. România e pregătită să facă față oricăror consecințe economice și umanitare ale unui eventual conflict de durată. (…) În acest context tensionat se impune consolidarea consistentă a flancului estic al NATO. Forța noastră este asta: suntem uniți, neclintiți, în fața unui agresor care amenință pacea întregii lumi”, a mai precizat Klaus Iohannis.

În încheierea mesajului său, președintele României a afirmat că „oricât de mult rău ar încerca să facă ultimii revizioniști ai istoriei, lumea lor a apus demult.”

„Gândurile noastre se îndreaptă către poporul ucrainean, prins într-un război pe care nu și l-au dorit. Noi, națiunile democratice suntem aici și nu facem nici un pas înapoi pentru a ne proteja valorile”, a concluzionat președintele României Klaus Iohannis.

Citește și: Sute de cetățeni ucraineni au intrat în județul Suceava din cauza conflictului din Ucraina

Ministerul Dezvoltării investește sute de milioane de euro pentru construcția de creșe moderne în România

Sursa foto: Tele M

Ministrul Dezvoltării Cseke Attila a declarat, joi, că există finanțare pentru construcția a 280 de creșe moderne, precizând că 142 de creșe noi au primit aprobare. De asemenea, oficialul a mai anunțat că există 230 de milioane de euro pentru construcția acestora.

„142 de creşe noi au primit aprobare astăzi, pentru 52 de oraşe şi 90 de comune, iar cu cele 138 care au primit aprobare în august 2021, pentru a fi construite în municipiile din România, totalul creşelor noi aprobate pentru finanţare de către Ministerul Dezvoltării se ridică la 280”, a spus Cseke Attila, potrivit news.ro.

Totodată, în cele 280 de creșe aprobate până acum vor putea primi peste 15.000 de copii. În momentul de față, la nivel național, în creșele de stat au loc aproape 23.000 de copii.

În România funcţionează 395 de creşe de stat

De asemenea, ministrul Dezvoltării a precizat că noile creșe vor fi construite „acolo unde este nevoie de ele”, în special în comunele adiacente unde locuiesc familii tinere și care își doresc să își înscrie copiii în creșele mai apropiate de casă.

Banii necesari pentru construirea celor 280 de creșe moderne vin din bugetul național, dar și din fonduri europene, prin Programul Naţional de Redresare şi Rezilienţă (PNRR).

„Vom cere supracontractare pentru acest capitol de buget din PNRR, la fel am cerut şi pentru Fondul Local şi Valul Renovării. Prin această măsură, ne asigurăm că va fi cheltuit fiecare euro şi nu vom trimite bani înapoi la Bruxelles”, a arătat Cseke Attila.

 Ministrul a a mai subliniat faptul că 60 dintre creșele ce urmează să fie construite în municipii urmează să intre în procedură de achiziție publică, iar la 4 se analizează mai multe oferte primite de la potențialii constructori.

„Se apropie momentul pentru care lucrez de mai bine de un an: punerea pietrei de temelie pentru prima creşă nouă. În curând vom avea creşe noi nu numai pe hârtie, ci le vom şi construi”, a precizat Cseke Attila.

Reamintim că beneficiarii pentru care a fost aprobată finanțarea au la dispoziție două luni pentru depunerea documentației necesare realizării obiectivelor de investiții.

Ministrul Dezvoltării, Cseke Attila, despre coaliția de guvernare: „Nu există altă soluţie politică”

Crește bilanțul victimelor în Ucraina: Un copil a murit în urma bombardamentelor

Captură video Digi 24
Captură video Digi 24

Un copil a murit în urma bombardamentelor, după ce o rachetă a lovit o casă în orașul Chihuiiv, în apropiere de Harkov, în estul Ucrainei.

Este zona în care populația civilă a fost puternic afectată de bombardamentele rusești.

În cursul dimineţii de 24 februarie, autorităţile din Ucraina au anunţat că au murit cel puţin opt persoane. De asemenea, au fost raportate explozii în şapte oraşe mari, inclusiv în capitala Kiev.

O rachetă a lovit și un bloc de locuințe, provocând moartea unei persoane

Au fost raportate atacuri care au generat explozii în Kiev, Mariupol, Harkiv, Odesa, Dnipro, Kramatorsk şi Ivano Frankivsk, au declarat surse locale, citate de BBC News.

Coloane de tancuri au pătruns în regiunile separatiste Lugansk şi Doneţk. De asemenea, forţe militare sunt prezente şi în sudul Ucrainei, dinspre Crimeea, dar şi în nord, dinspre Belarus, mai arată sursa citată.

Bilanţul preliminar al victimelor este de cel puţin nouă morţi, printre care şi un copil. Totuşi, oficialii vorbesc de sute de victime. Zeci de mii de oameni încearcă să fugă din capitala Ucrainei

Inamicul a lansat atacuri intense de artilerie asupra unităţilor noastre din estul ţării, precum şi asupra centrelor de comandă şi control şi a aeroporturilor militare din alte regiuni ale ţării”, a declarat Oleksiy Reznikov, ministrul ucrainean al Apărării, citat de agenţia Ukrinform, arată Ştiri pe Surse.

Ministrul Apărării, Vasile Dîncu, susține că România s-ar fi pregătit să primească peste 500.000 de refugiați din Ucraina. În plus, Dîncu a precizat că ar exista un plan în toate marile orașe aflate în vecinătatea granițelor.

Republica Moldova intră în stare de urgenţă

Foto: Digi 24
Foto: Digi 24

Republica Moldova va intra în stare de urgență.

Este anunţul făcut, în urmă cu o oră, de președintele Maia Sandu.

Preşedintele a ţinut să precizeze că a cerut Parlamentului să valideze această decizie.

Președintele Republicii Moldova a declarat, joi, că a decis să ceară aprobarea Parlamentului pentru declararea stării de urgență

Decizia a venit după ședința Consiliului Suprem de Securitate, în legătură cu situația din Ucraina.

Am stabilit că guvernul va cere Parlamentului să declare stare de urgență”, a anunțat Maia Sandu.

Toate instituțiile statului moldovean sunt în stare de alertă, iar graniţele sunt deschise pentru a sprijini refugiaţii

Preşedintele Republicii Moldova face apel către cetățenii moldoveni din Ucraina să se întoarcă în țară.

De asemenea, Maia Sandu a anunţat că graniţele sunt, în momentul de faţă, deschise.

Solicit cetățenilor Republicii Moldova care se află în vizită sau ședere în Ucraina să se întoarcă acasă. Toate punctele de trecere a frontierei sunt deschise și funcționează în regim extins, cu echipe suplimentate. Mai multe curse cu destinația Ucraina au aterizat azi la Chișinău. Vom avea grijă de acești oameni. La punctele de trecere a frontierei cu Ucraina se atestă o creștere a fluxului de trafic. Vom ajuta oamenii care au nevoie de sprijinul nostru. În acest moment suntem pregătiți să acomodăm câteva zeci de mii de oameni”, a adăugat preşedintele.

Sute de cetățeni ucraineni au intrat în județul Suceava

Sursa foto: Facebook

Încă de la primele ore ale zilei de joi, în județul Suceava au intrat câteva sute de cetățeni ucraineni din cauza atacului rusesc asupra Ucrainei. Prefectul județului Suceava, Gheorghe-Alexandru Moldovan, a anunțat că nu reprezintă o creștere semnificativă față de perioadele obișnuite, dar se așteaptă ca numărul să crească considerabil de la o zi la alta.

„Avem un comitet județean de urgență în cursul dimineții. Primele date de la Poliția de Frontieră arată o creștere de câteva sute de persoane, dar multe dintre ele au și cetățenie română, fie rude ori prieteni sau chiar locuințe proprii în Suceava”, a declarat prefectul Moldovan, potrivit G4media.

Nicolae Ciucă a convocat task-force-ul pentru gestionarea crizei din Ucraina

De asemenea, prefectul Sucevei a mai precizat că în cazul în care numărul refugiaților o să crească, există înțelegeri făcute „între familii ca să poată fi găzduiți.”

Mai mult, acesta va solicita DSU alocarea de tabere militare ce vor fi amplasate în zonele-tampon, apoi eventualii refugiați vor fi cazați în cămine sau în sistem hotelier. „Așteptăm și un act normativ care să reglementeze cheltuielile, alocarea de fonduri, pe modelul carantinei”, a spus prefectul.

Politicianul a informat că va sprijini eventualii refugiați, precizând că există un plan făcut la nivel de minister ce a fost integrat. „Sistemul medical județean e integrat în acest plan. Avem inclusiv asistență de nivel psihologic, dar și translatori, plus asistență de ordin religios, avem 4 preoți militari și 2 civili de limba ucraineană”, a concluzionat prefectul Sucevei.

De asemenea, în comuna Vârfu Câmpului din județul Botoșani, numărul cetățenilor ucraineni a crescut considerabil, pe fondul invaziei rusești asupra Ucrainei.

Primarul din Vârfu Câmpului, Maria Huțu, a precizat că numărul locuitorilor a crescut cu aproape 300 de cetățeni, de la 9.136 la 31 ianuarie 2022 la 9.412 pe 22 februarie.

„Sunt mulţi în ultima vreme. Nu ştiu câţi sunt exact, dar oricum sunt cu zecile şi cu sutele într-o săptămână. Vin şi îşi fac documentele şi se mută pe Vârfu Câmpului. Este legat de situaţia conflictuală ruso-ucraineană. Probabil îi sperie şi ei caută să plece cât mai mulţi”, a mai spusMaria Huţu.

Reamintim că Vârfu Câmpului este o comună ce se află la aproximativ 30 de kilometri de Vama Siret de la frontierea româno-ucraineană.

UNICEF: „Copiii din Ucraina au nevoie cu disperare de pace”

UNICEF: „Copiii din Ucraina au nevoie cu disperare de pace”

Sursa foto: Agora MD

UNICEF a avertizat că războiul din Est reprezintă o amenințare serioasă pentru viețile a 7,5 milioane de copii din Ucraina. Directorul executiv al UNICEF, Catherine M. Russell a solicitat tuturor părților să nu atace infrastructura esențială de care depind copiii.

De asemenea, UNICEF a precizat că folosirea armelor grele a deteriorat infrastructura esențială de apă și unitățile de învățământ în ultimele zile.

„Dacă luptele nu încetează, zeci de mii de familii ar putea fi strămutate forţat, crescând dramatic nevoile umanitare”, a transmis Russell.

Putin a decis invadarea Ucrainei

Totodată, UNICEF a anunțat că va asigura transportul de apă și provizii medicale în zonele afectate de conflict. Mai mult, reprezentanții UNICEF vor colabora cu autoritățile locale pentru a oferi ajutor imediat copiilor și familiilor afectate de conflict.

„Echipele mobile susţinute oferă, de asemenea, îngrijire psihosocială copiilor traumatizaţi de insecuritatea cronică”, a mai precizat oficialul UNICEF, potrivit news.ro.

Reamintim că secretarul general al ONU a cerut o încetare imediată a focului și a solicitat tuturor părților să își respecte obligațiile internaționale de a proteja viețile copiilor și să asigure că actorii umanitari vor putea interveni în zonele de conflict.

Invazia Rusiei asupra Ucrainei a provocat teamă în rândul ucrainenilor care au început să părăsească zonele de conflict. Mai exact, în Kiev au apărut imagini cu coloane uriașe de mașini care încearcă să părăsească orașul. De asemenea, alții au optat să se adăpostească în stațiile de metrou sau să se roage, în genunchi pe străzi.

În capitala Ucrainei s-au auzit sirenele, iar oamenii încearcă să se salveze din calea forțelor rusești ce au început atacul de la primele ore ale dimineții. Pe rețelele sociale au apărut zeci de imagini în care oamenii stau la coadă în fața bancomatelor și încearcă să ajungă cât mai repede la adăposturile anti-aeriene și în subsoluri.

„Oamenii au ieșit pe străzi noaptea trecută în acest oraș – fluturau steagul ucrainean. Au spus că acesta este țara lor și că nu pleacă nicăieri…. Nimeni nu poate să creadă că se întâmplă așa ceva cu adevărat”, a declarat un jurnalist de la BBC pentru Europa de Est.

Război în Europa. Rusia a atacat Ucraina

Robert Sighiartău îndeamnă la responsabilitate în declarații, dar nu se poate abține: „Domnul Ciolacu face un fel de vedetism”

Sursa: Facebook

Vicepreședintele PNL, Robert Sighiartău, pare că a observat la rândul său ceva ce este clar ca lumina zilei, anume că atacurile dintre partenerii coaliției de guvernare nu aduc mari servicii partidelor, ci chiar dimpotrivă.

Într-o intervenție la B1 TV, europarlamentarul a explicat că, din perspectiva sa, ar trebui ca atât PNL cât și PSD, de fapt membrii acestor partide, să dea dovadă de o mai mare „responsabilitate” în declarații.

Cu toate acestea, vicepreședintele PNL nu a fost tocmai reținut până la final, apreciind că „domnul Ciolacu (…) face un fel de vedetism”. Sighiartău explicat și de ce consideră aceasta, însă a punctat că „luptele” între liberali și social democrați ar trebui lăsate la o parte, iar prioritățile în acest moment să fie altele.

Încearcă să vină el cu cele mai bune soluții și apoi normal că sunt reacții și din partea altora. Cred că trebuie să dăm dovadă de mai multă responsabilitate. În acest moment, trebuie să găsim soluții, atât cât putem să lucrăm la cauzele care duc și generează mari probleme. (…)

Din punctul meu de vedere comunicarea trebuie îmbunătățită, a celor două partide care se află în coaliție, că ne place, că nu ne place, pentru că în acest moment de criză singurul cuvânt care trebuie să ne reprezinte – și mai ales pe cei care sunt în poziții executive – este cuvântul «responsabilitate».

În mod normal, soluțiile trebuie dezbătute în interior, cu ușile închise, iar apoi factorii executivi trebuie să comunice aceste măsuri. Cred că este cazul să terminăm cu discuțiile acestea în exteriorul și în spațiul public pentru că nu fac bine nici României și nu fac bine nici clasei politice, mai ales noi care conducem și suntem la guvernare”, e de părere Sighiartău.

Din ce spune acesta, discuții a avut tot timpul pe marginea acestui subiect, și nu doar la TV, ci față în față, atât cu colegii săi, cât și „colegii din coaliție”: „Este un moment în care nu câștigă nimeni politic pentru că este o situație de criză. Oamenii sunt exasperați, situația la nivel global, european este complicată și din punct de vedere geopolitic, și din alte motive, și acum nimeni nu câștigă politic, este un joc cu sumă nulă. În aceste momente, trebuie solidaritate și trebuie luate cele mai bune măsuri”.

Ciolacu, despre continuarea unei alianțe cu PNL: „Haideţi să lăsam lucrurile în normalitate”

Marcel Ciolacu (captură video)

Dacă în urmă cu câteva zile părea optimist privind continuarea unei relații politice între PNL și PSD, aseară, Marcel Ciolacu a explicat că au totuși de trecut împreună anumite praguri, de care depinde viitorul alianței de după 2024.

Din ce a detaliat liderul PSD la România TV, este vorba despre lucruri previzibile, care țin de încrederea pe care o vor avea românii în actuala coaliție, strâns legată de nivelul de trai și măsurile care vor fi luate.

E adevărat, ca de fiecare dată, Ciolacu a punctat asupra crizelor suprapuse din sănătate, energie şi economie, arătând că multe depind de modul în care va fi încheiată prima „rotativă”, în condițiile în care în vara anului următor ar trebui ca această coaliție să schimbe premierul cu un social democrat, urmând totodată să fie modificat și formatul portofoliilor pe care atât PSD cât și PNL îl vor avea.

Această coaliţie și acest guvern, dacă nu va livra pe așteptările românilor, în acel moment categoric că nu are rost să perpetuezi această coaliție. Mai avem un hop, prima rotație, haideţi să lăsam lucrurile în normalitate, să facem toţi paşii aşa cum am spus înainte. Lumea cred că are cu ce compara în acest moment”, a punctat Marcel Ciolacu, pentru sursa citată.

Și, dacă tot a venit vorba despre viitor, liderul PSD a explicat și care va fi strategia partidului pentru viitoarele alegeri, în așa fel încât social democrații să se poată mândri din nou cu un președinte de țară. Totul ține de consultări și decizii de partid, a spus acesta, asigurând că toți social democrații vor avea un cuvânt de spus.

Sper ca atât eu, cât si colegii mei să luam decizia de a propune cea mai bună personalitate pentru această funcţie de preşedinte al României, sunt mai mulţi colegi care îşi doresc. Am terminat cutuma din partid în care preşedintele era automat și candidat.

Pot susține un alt candidat, categoric! Vom face alegeri în fiecare filială din PSD, astfel încât pentru alegerea candidaturii să fie implicat fiecare factor de decizie din judeţ. În fiecare judeţ, vom face alegerile pentru a avea cel mai bun candidat.

Eu nu voi accepta ca o asemenea decizie să fie luată de o mână restrânsă de oameni. Nu. Această decizie este cea mai importantă pe care o ia un partid și ea va fi luată de către baza partidului. Vreau să dam un mesaj clar de deschidere în partid”, a spus Marcel Ciolacu.

În contextul cutumelor de partid legate de strategia pentru alegeri, Ciolacu a detaliat și câte ceva despre relația pe care o are cu foștii lideri ai PSD. Astfel, președintele PSD a dezvăluit că singurul cu care nu ține legătura este Liviu Dragnea. Din discuție totuși a lipsit un nume, cel al Vioricăi Dăncilă, cea care a condus PSD timp de câteva luni, după încarcerarea lui Liviu Dragnea.

Eu comunic cu Ponta, comunic și cu Geoană pe zona pe care o reprezintă în acest moment, cu domnul Năstase. Am spus eu cuiva să nu vină Dragnea la TV? Depinde si de președinte cum ia decizia să plece din această funcție. Eu mi-aş dori să fiu norocosul care pleacă din funcţia de președinte al PSD şi să nu am această problemă”, a mai spus Marcel Ciolacu.

Război în Europa. Rusia a atacat Ucraina

Sursă foto: Adevarul

Vladimir Putin a declarat că un conflict cu Ucraina este de neevitat, cerând armatei ucrainene „să depună armele.” De asemenea, liderul de la Kremlin a promis să contracareze orice intervenție străină în operațiunea rusă în Ucraina.

După ce Moscova a început ofensiva în Ucraina, în capitala Kiev s-au auzit mai multe explozii puternice, iar potrivit forțelor ucrainene de la frontiere, pe întreaga linie a frontului din est au loc atacuri de artilerie.

Președintele Joe Biden a precizat că invazia Rusiei asupra Ucrainei reprezintă „un război care va aduce o pierdere catastrofală de vieți omenești și suferință umană.”

Trupele rusești au intrat și dinspre Crimeea și Belarus

„Doar Rusia este responsabilă pentru moartea și distrugerea pe care le va aduce atacul”, a mai spus Biden.

Președintele american a anunțat că nu va trimite, pentru moment, trupe americane în Ucraina, dar va colabora cu aliații din NATO pentru a coordona un răspuns comun.

Totodată, secretarul general al Alianței Nord-Atlantice a condamnat ferm atacul Rusiei, precizând că pune în pericol nenumărate vieți de civili. „Suntem alături de poporul ucrainean în aceste momente teribile şi NATO va face tot ce este necesar pentru a-i proteja şi apăra pe toţi aliaţii”, a spus Stoltenberg, potrivit Digi24.

Potrivit Ministerului Apărării din Ucraina, operațiunea militară a Rusiei pare completă, cu debarcarea forțelor ruse în Odessa și Mariupol, atacuri aeriene și atacuri de artilerie. Din postările de pe rețelele sociale, Rusia atacă Ucraina din nord, sud și est.

Președintele ucrainean Vladimir Zelenski a transmis un mesaj populației după atacul Rusiei. Șeful statului a îndemnat cetățenilor să își păstreze calmul și să rămână în case, precizând că va fi introdusă legea marțială.

„Dragi cetățeni ucraineni, în această dimineață, președintele Putin a anunțat o operațiune militară specială în Donbas. Rusia a efectuat lovituri asupra infrastructurii noastre militare și a polițiștilor noștri de frontieră. S-au auzit explozii în multe orașe din Ucraina. Introducem legea marțială pe întreg teritoriul țării noastre.

Acum un minut am avut o conversație cu președintele Biden. SUA au început deja efortul internațional. (…) Fără panică. Suntem puternici. Suntem pregătiți pentru tot. Vom câștiga pentru că suntem Ucraina”, a afirmat Zelensky.

Macron și ultima încercare de a evita o invazie rusească. Discuții cu Putin și Zelenski

Premierul Nicolae Ciucă condamnă cu hotărâre invadarea de către Federația Rusă a teritoriului Ucrainei

Foto: alephnews.ro
Foto: alephnews.ro

Premierul Nicolae Ciucă a afirmat că invadarea Ucrainei de căre Rusia este un act ilegal de agresiune, contrar principiilor dreptului internațional. Oficialul și-a exprimat solidaritatea și a reiterat susținerea pentru suveranitatea și integritatea teritorială a Ucrainei.

„Acțiunea Federației Rusiei nu este doar o încălcare gravă a principiilor dreptului internațional, ci reprezintă și o încălcare flagrantă a rolului său de membru permanent al Consiliului de Securitate, forul ONU ce acționează ca garant al păcii și securității în lume, precum și a angajamentelor asumate ca membru al comunității internaționale”, a declarat Ciucă, potrivit Digi24.

Șeful Executivului a mai precizat că România este pregătită să ia toate măsurile care se impun ca reacție la atacul rusesc, pentru protejarea securității întregii regiuni.

Ciucă: „Recurgerea la forță nu poate fi justificată”

De asemenea, premierul a mai declarat că prioritar este protejarea cetățenilor români aflați în Ucraina și asigurarea intereselor membrilor comunității române. Totodată, Ciucă a amintit că țara noastră, ca stat membru NATO, se bucură de toate garanțiile de securitate și de întreaga solidaritate aliată care decurg din acest statut.

„Guvernul României și instituțiile cu atribuții în domeniu vor aplica, la nivel interinstituțional, toate măsurile pentru a gestiona în mod adecvat implicațiile acestei situații, pe toate palierele – inclusiv din punctul de vedere al eventualelor efecte economice, energetice sau din perspectiva migrației necontrolate”, a declarat premierul.

Și președintele Klaus Iohannis a reacționat la atacul Rusiei asupra Ucrainei, precizând că este o încălcare foarte gravă a legilor internaționale, suveranității și integrității Ucrainei.

„Această agresiune va atrage o reacție puternică din partea comunității internaționale, cu consecințe majore și costuri mari”, a transmis președintele Klaus Iohannis joi dimineață pe Twitter.

De asemenea, Iohannis a mai declarat că respinge „hotărât un astfel de comportament iresponsabil care subminează fundamentul relațiilor internaționale și însăși ordinea actuală de drept internațional.”

„În mod regretabil, în ciuda eforturilor intense la nivel european și euroatlantic de dezescaladare a situației, Federația Rusă, membru permanent al Consiliului de Securitate al ONU, forul-garant al păcii și securității mondiale, a ales calea folosirii forței armate, în contradicție manifestă cu dispozițiile Cartei ONU”, a prezicat Iohannis.

Reamintim că Putin a decis, joi, în jurul orei 6, ora Moscovei, începerea unei acțiuni militare în Ucraina. Cu puțin timp înainte, Rusia a închis spațiul aerian din estul Ucrainei. De asemenea, au fost raportate explozii în Harkov, Donbas și lângă Kiev.

Rămâi conectat

6,124FaniÎmi place
București
cer fragmentat
25.2 ° C
25.5 °
23.9 °
56 %
4.9kmh
52 %
S
32 °
D
34 °
lun
36 °
mar
36 °
mie
35 °

Ultimul articol

Cristian Popescu Piedone, mesaj dur despre criza politică: „România a pierdut direcția, iar oamenii...

O radiografie critică a României după trei decenii de tranziție Într-un mesaj adresat publicului, Piedone conturează o imagine critică a evoluției României în ultimii 36...

Social democrații nu vor premierul propus de PNL-USR-UDMR

Social democrații par că vor doar guvernul lor și anunță că nu sunt de acord cu ultima decizie a PNL-USR-UDMR de a susține același...

Siegfried Mureșan, propus pentru funcția de premier

Siegfried Mureșan, o soluție „viabilă” de premier - anunță în tandem PNL, USR și UDMR. Ce a mai rămas din coaliția de guvernare pro-europeană a...