29.5 C
București
luni, 22 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 547

ANAF a blocat conturile TMK Artrom, dar îi permite să plătească salariile angajaților

ANAF

Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) a blocat joi conturile producătorului de țevi de oțel TMK Artrom, dar a acordat companiei o derogare, pentru a putea fi făcută plata salariilor angajaților. Conturile companiei a fost blocate anterior de către băncile europene după ce oligarhul rus Dimitri Pumpianski, care controla grupul TMK, a fost inclus pe lista de sancțiuni occidentale. Din acest motiv, câteva mii de angajații nu și-au putut primi salariile.

ANAF susține că a pus în aplicare prevederile din Regulamentul UE privind măsuri restrictive în raport cu acţiunile care subminează sau ameninţă integritatea teritorială, suveranitatea şi independenţa Ucrainei pentru entităţile TMK Artrom, TMK Assets SRL şi TMK Europe GMBH.

Măsurile luate vizează disponibilităţile aflate în conturile bancare precum şi orice alte fonduri sau resurse economice, ordinele preşedintelui ANAF care vizează sancţionarea celor 3 entităţi fiind transmise spre publicare în Monitorul Oficial al României.

„La solicitarea SC TMK ARTROM SĂ a fost acordată derogarea prevăzută la art. 6 alin. (1) lit. a și b din Regulamentul (UE) nr. 269/2014 privind măsuri restrictive în raport cu acțiunile care subminează sau amenință integritatea teritorială, suveranitatea și independența Ucrainei pentru efectuarea de plăți esențiale pentru continuarea activității comerciale a societății, respectiv plata drepturilor salariale ale angajaților, plăți către furnizori și instituții de credit. Plățile sunt autorizate cu condiția ca destinatarii acestora să nu figureze în lista din Anexa I la Regulamentul (UE) nr. 269/2014, cu modificările și completările ulterioare. Măsuri similare de derogare au fost adoptate și în alte state membre UE”, a comunicat ANAF.

TMK Artrom a reclamat că angajații nu au primit salarii și compania nu poate plăti furnizorii, deoarece conturile i-au fost blocate, potrivit liderilor sindicali locali și politicienilor.

În România, TMK controlează TMK Artrom Slatina, specializată în producția de țevi din oțel fără sudură, şi producătorul de oțel TMK Reșița. TMK avea în 2020 peste 2 miliarde de lei cifră de afaceri și peste 2.300 de angajați în România. Consiliul Uniunii Europene a introdus pe lista de sancțiuni mai mulți oligarhi ruși, printre care și miliardarul rus Dimitri Pumpianski.

Marcel Ciolacu a cerut Guvernului să clarifice legal şi rapid situaţia firmei TMK Artrom din Olt, unde angajaţii sunt afectaţi de sancţiunile impuse Rusiei de statul român.

„Tăierea surselor de bani pentru oligarhii lui Putin este obligatorie. Dar nicio țară europeană nu a sancționat angajații companiilor producătoare care au reprezentare în mai multe state”, susține Marcel Ciolacu.

hCum vor parlamentarii PNL să încurajeze natalitatea în România

Transportatorii riscă să își oprească activitatea dacă nu vor fi ajutați de către Guvernul României

Sursa foto: Pixibay

Transportatorii români amenință că își vor înceta activitatea din cauza creșterii prețurilor combustibililor. Ei susțin că acest lucru se va întâmpla în mai puţin de două săptămâni dacă nu vor primi sprijin din partea guvernului.

În Capitală, mai bine de jumătate dintre staţiile Petrom vând litrul de diesel standard cu 8,08 lei, la stațiile Rompetrol, preţul este de 8,31 lei pentru litru de motorină standard iar în staţiile MOL litrul de motorină depăşeşte 8,30 lei. O explicaţie ar fi legată de preţul barilului, care a crescut la 120 de dolari.

Cei mai afectaţi sunt transportatorii, pentru care scumpirea motorinei înseamnă costuri mai mari între 1.300 şi 2.500 de euro pe lună, pentru un singur camion.
„30-40% din total costuri reprezintă costul cu motorina”, a declarat Radu Dinescu, secretar general UNTRR.

Transportatorii vor facilităţi din partea statului

Ei cer autorităţilor reducerea preţurilor prin subvenționare sau reducere de taxe şi TVA, indexarea costului carburantului în timp real, precum şi suspendarea ratelor şi a impozitelor pentru trei luni. Transportatorii spun că lanţurile de aprovizionare vor fi blocate dacă guvernul nu va lua urgent măsuri.

„La 31 martie, nu vor avea din ce să îşi plătească motorina şi pe 1 aprilie o să parcheze camioanele că nu pot să le opereze”, a declarat Radu Dinescu, secretar general UNTRR.

„Noi, la urma urmei, dacă tragem o linie, noi mergem pe pierdere. Şi pierderea asta nu putem să o ducem la nesfârşit. O parte din investitorii din România vor pleca pentru că nu vor mai fi competitivi din cauza transportului pe piaţa europeană „, a spus Constantin Dogărescu, FORT Brașov.

Autorităţile spaniole vor acorda transportatorilor un pachet de sprijin de 500 de milioane de euro, dar sindicatele sunt nemulţumite. O măsură similară a luat şi Franţa, care a alocat 400 de milioane de euro, în timp ce Italia şi Portugalia au decis reducerea preţurilor la pompă şi acordarea de bonificaţii pentru transportatori.

Jumătate din motorina care ajunge în Europa, sub formă de petrol sau produse finite, vine din Rusia. Din cele 9,6 milioane de autoturisme.

Cum vor parlamentarii PNL să încurajeze natalitatea în România

Cum vor parlamentarii PNL să încurajeze natalitatea în România

foto: PresaSm

Familiile cu copii sau persoanele care au în întreținere una sau mai multe persoane ar putea beneficia de deduceri fiscale. Acest lucru este prevăzut într-un proiect de lege depus în Parlament de deputații PNL Mara Calista și Robert Sighiartău. Cei doi parlamentari doresc astfel să fie încurajată natalitatea.

Mara Calista a precizat că este nevoie de măsuri reale pentru încurajarea natalității în România, tinerele familii având nevoie de ajutor. Proiectul de act normativ prevede acordarea de stimulente financiare prin reducerea taxelor pentru fiecare copil. Prevederile ar urma să se aplice și celor care au în întreținere una sau mai multe persoane. Mara Calista a atras atenția asupra faptului că România se confruntă cu o scădere a natalității. Conform Institutului Național de Statistică, în anul 2021 s-au născut 180.000 de copii, față de anul 2020 când se născuseră 200.000 de copii, un record negativ al ultimilor ani din România. Anul 2021 este similar cu anul 2011, an marcat de criză economică, când s-au născut tot 180.000 de copii.

Mara Calista: Este nevoie de măsuri reale pentru încurajarea natalității în România

”Am încredere că în cel mai scurt timp acest proiect va deveni lege, iar toți colegii din Parlament vor susține această propunere”, a scris aceasta pe Facebook.

”Alături de colegul meu Robert Sighiartău am depus un proiect de lege care prevede deduceri fiscale atât pentru familiile cu copii, cât și pentru cei care au persoane aflate în întreținere. Ne dorim ca părinții să beneficieze de o reducere de taxe pentru fiecare copil având ca scop încurajarea natalității. Totodată, vrem ca aceste prevederi să se aplice și pentru cei care au în întreținere una sau mai multe persoane. Este nevoie de măsuri reale pentru încurajarea natalității în România. Tinerele familii au nevoie de ajutor și actuala propunere legislativă tocmai asta își propune. Să ofere stimulente financiare prin reducerea taxelor pentru a-i încuraja să își mărească familia. De ce este nevoie de această lege? Pentru că în România situația nu este deloc excepțională atunci când vorbim despre subiectul scăderii natalității. În strânsă legătură cu modelele de încurajare a natalității de la nivelul statelor membre ale UE, dar și alături de pachetul de măsuri aferent stimulării creșterii natalității din România, mai ales în rândul familiilor active, sunt convinsă că prezentul proiect de act normativ este extrem de necesar și așteptat în rândul populației, proiect ce va avea un impact pozitiv asupra tinerelor familii” a declarat Mara Calista.

Marcel Ciolacu: ”Evaluarea miniștrilor se face de către premier”

Ani grei de închisoare pentru fostul ministru de Finanțe, Sebastian Vlădescu, fostul deputat PDL Cristian Boureanu și cumnatul lui Mircea Geoană, Ionuț Costea

.

Fostul ministru al Finanțelor, Sebastian Vlădescu, fostul deputat PDL Cristian Boureanu și fostul șef al Eximbank, Ionuț Costea, cumnatul lui Mircea Geoană, au fost condamnați joi în dosarul reabilitării căii ferate București-Constanța.

Sebastian Vlădescu a fost condamnat la 8 ani și 6 luni cu executare, Mircea Costea, cumnatul lui Mircea Geoană, a fost condamnat la 7 ani de închisoare, iar fostul deputat PDL Cristian Boureanu a fost condamnat la 4 ani și 3 luni cu executare. Decizia magistraților nu este definitivă.

Fostul ministru al Finanțelor, Sebastian Vlădescu, fostul deputat PDL Cristian Boureanu și fostul șef al Eximbank, Ionuț Costea, cumnatul lui Mircea Geoană, fostul secretar de stat în Ministerul Transporturilor, Cristian Dascălu și administratorul unei societăți comerciale au fost trimiși în judecată, în noiembrie 2019, de DNA, într-un dosar privind reabilitarea căii ferate București-Constanța.

Procurorii DNA susțin că, în perioada 2005-2017, o companie străină a plătit aproximativ 20 de milioane de euro, cu titlu de comisioane, către oficiali români sau persoane cu influență asupra acestora, pentru a facilita încheierea și executarea unor contracte de reabilitare a liniei ferate.

Ani grei de închisoare pentru trafic de influență

Contractul de reabilitare a fost câştigat în 2005 de asocierea de firme austriece Swietelsky – Wiebe – Takenaka.

În 15 martie 2019, DNA l-a trimis în judecată pe Josef Hornegger, reprezentantul consorțiului de firme austriece Swietelsky – Wiebe – Takenaka, acuzate că l-au mituit pe fostul ministru al Finanțelor Sebastian Vlădescu, în dosarul reabilitării căii ferate Bucureşti – Constanţa. Josef Hornegger și-a recunoscut faptele și a semnat un acord de recunoaștere a vinovăției, potrivit comunicatului DNA.

Cumnatul lui Mircea Geoană, Ionuț Costea, a fost condamnat la 7 ani de închisoare cu executare pentru trafic de influență. Ionuț Costea a fost vicepreședinte al Băncii Europene pentru Reconstrucție și Dezvoltare, dar și președinte al EximBank. Instanța Supremă a mai decis confiscarea de la Ionuț Costea a sumelor de 3.121.328,41 de lei și 1.919.900 de euro. Cristian Boureanu a fost deputat PDL în două legislaturi, 2004-2008 și 2008-2012. Instanța Supremă a mai decis confiscarea de la Cristian Boureanu a sumei de 2.111.799,71 euro.

.Marcel Ciolacu: ”Evaluarea miniștrilor se face de către premier”

Jens Stoltenberg, la finalul summitului extraordinar al NATO: Trebuie să continuăm să asigurăm sprijin pentru Ucraina

Credit foto: Politico Europe
Credit foto: Politico Europe

Secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg a anunţat la finalul summitului extraordinar al alianţei consacrat conflictului din Ucraina, că liderii NATO au convenit să acorde un sprijin suplimentar Ucrainei, fiind aprobate patru noi grupuri de luptă inclusiv în România. Stoltenberg a numit războiul din Ucraina drept „cea mai mare ameninţare asupra securităţii din generaţia noastră”. El a vorbit despre conflictul din Ucraina ca drept „războiul preşedintelui Puțîn împotriva Ucrainei”.

„Astăzi, liderii NATO au căzut de acord asupra faptului că trebuie să continuăm să asigurăm sprijin pentru Ucraina. (…) Vom întări apărarea aliată, liderii au aprobat detaşarea celor patru noi batalioane în Bulgaria, Ungaria, România şi, Slovacia. Acestea se adaugă celor care existau deja, aşa că avem opt batalioane multinaţionale acum de la Marea Baltică la Marea Neagră. În întreaga Europă sunt 100.000 de militari americani care sprijină eforturile NATO”, a declarat Jens Stoltenberg.

40.000 de soldați vor ajunge pe flancul estic

Acesta a explicat că liderii statelor membre ale NATO au căzut de acord asupra faptului că este nevoie de o „resetare” privind termenii apărării, în faţa unei noi realităţi.

Liderii NATO au decis joi, la Bruxelles, să trimită 40.000 de soldați pe flancul estic, împreună cu mijloace aeriene și navale, precum și înființarea a patru grupuri de luptă multinaționale suplimentare în Bulgaria, Ungaria, România și Slovacia. NATO condamnă invazia Ucrainei de către Rusia „în cei mai fermi termeni posibil”.

„Vom continua să luăm toate măsurile necesare pentru a proteja și pentru a apăra securitatea populațiilor noastre și fiecare centimetru din teritoriul aliat. Angajamentul nostru față de articolul 5 din Tratatul de la Washington este de fier. Ca răspuns la acțiunile Rusiei, am activat planurile de apărare ale NATO, am desfășurat elemente ale Forței de Răspuns NATO și am plasat 40.000 de soldați pe flancul nostru estic, împreună cu mijloace aeriene și navale importante, sub comanda directă a NATO, susținută de dislocarea națională a Aliaților. De asemenea, înființăm patru grupuri de luptă multinaționale suplimentare în Bulgaria, Ungaria, România și Slovacia”, se arată în declarația adoptată la finalul summitului NATO.

Aliați îi cer lui Putin „să oprească imediat acest război și să retragă forțele militare din Ucraina și facem apel la Belarus să pună capăt complicității sale”.

NATO condamnă atacurile Rusiei „asupra civililor, inclusiv femeilor, copiilor și persoanelor aflate în situații vulnerabile.”

Mircea Geoană: Nu există riscuri militare la adresa României

Marcel Ciolacu, despre comasarea alegerilor locale şi parlamentare în 2024: Este o abordare cât se poate de corectă

Sursa foto: Facebook/Ciolacu Marcel

Liderul PSD, Marcel Ciolacu, a discutat cu liderul PNL, Florin Cîţu și cu liderul UDMR subiectul privitor la comasarea alegerilor locale şi parlamentare. Marcel Ciolacu a explicat că a fost vorba doar o discuţie informală pe care ar dori să rămână între lideri.

”Mi-aş dori mult că, cel puţin la nivel de preşedinţi, discuţiile informale dintre noi să încercăm să le ţinem informale până luăm o decizie. A existat această discuţie, avută şi de către mine cu domnul Florin Cîţu şi cu domnul Kelemen Hunor. Cred că învăţăm fiecare”, a spus liderul PSD.

Liderul PSD a precizat motivul comasării celor două alegeri este legat de faptul că astfel se încearcă să se facă un efort bugetar cât mai mic, ţinând cont de faptul că au loc patru rânduri de alegeri în 2024. Dacă alegerile locale și cele parlamentare vor fi comasate, efortul bugetar ar fi mai redus.

”Sunt, totuşi, patru rânduri de alegeri în 2024, ştim foarte bine că România nu poate interveni pe data alegerilor europarlamentare, pentru că se ţin în aceeaşi dată, la nivel european, şi atunci încercăm să fie un efort bugetar cât mai mic pentru organizarea acestor alegeri”, a explicat Marcel Ciolacu.

Ciolacu: Se doreşte să vină cât mai mulţi oameni la vot

Liderul PSD a mai arătat că fiecare persoană va decide la ce alegeri doreşte să candideze, deoarece în cazul unei comasări, o persoană nu poate candida şi la alegerile locale şi la cele parlamentare. Marcel Ciolacu a comentat şi decizia CCR care interzice acest lucru.

”Venind cu alegerile locale lângă alegerile parlamentare, ştim foarte bine că participarea românilor la vot este cea mai consistentă în turul doi la prezidenţiale şi la alegerile locale. Venind şi cu alegerile generale, de fapt alegi un Parlament mai legitim, pentru că va fi o prezenţă mai mare la vot”, a spus Marcel Ciolacu.

”Este o abordare cât se poate de corectă, pentru că ceea ce se doreşte este ca să vină cât mai mulţi oameni la vot şi Parlamentul să aibă o reprezentare cât mai consistentă din votul românilor”, a explicat liderul PSD.

Reacţia liderului PSD vine după ce Florin Cîîţu a declarat miercuri că îşi doreşte comasarea alegerilor locale şi parlamentare din 2024, cu toate că există o decizie a CCR care interzice acest lucru. Preşedintele PNL a afirmat că avantajul este că ar fi mai puţine costuri pentru România, ţinând cont că în acel an sunt patru tipuri de alegeri.

Marcel Ciolacu: ”Evaluarea miniștrilor se face de către premier”

Romania 2022: pentru titlul de ”Școală Europeană” documentele trebuie trimise prin poștă

Sursă foto: Radio Romania Regional
Sursă foto: Radio Romania Regional

2022.

Există roboți care pot îndeplini sarcini umane. Ne putem vedea și auzi de la un capăt la celălalt al planetei. Oameni stau pe stații spațiale. Orice informație ajunge, aproape instant, grație Internetului.

În România se cer, încă, documente tromise prin poștă. Și nu pentru orice soi de activitate, ci chiar pentru competiția ”Școli Europene”.

Competiția, în sine, își dorește să crească nivelul educației la standarde europene. Să se asigure că școlile din România cooperează cu școli din UE, pentru îmbunătățire. Să crească mobilitatea profesională și schimbul intercultural. Să promoveze rezultatele, experiențele și bunele practici, prin cooperare europeană. Să dezvolte atât profesorii, cât și elevii. Să aducă învățământul românesc la standarde europene.

Foarte frumos. Mai ales că, în anii trecuți, școlile câștigătoare primeau câte 5.000 de lei. Plus că te stimulează, competiția în sine. Dacă n-am fi, totuți, în România.

Repet: România – 2022 – documente trimise prin poștă

Ca în orice concurs, trebuie completate niște formulare, pe lângă portofoliul, efectiv, de concurs.

Majoritatea acestora pot fi semnate electronic. Toate, în afară de avizul inspectoratului, care trebuie obținut olograf.

Hai să spunem că, într-un fel sau altul, se poate rezolva și acest lucru.

Parte dintre documente pot fi trimise și în format PDF.

Ce bine!”, am fi tentați să spunem. ”Scăpăm, finalmente, de hârțogăraie!

Și ar putea fi real. Ar putea fi, dar nu în România lui 2022.

Pentru că, da, poți trimite documentele în format PDF, doar că trebuie să fie puse pe un stick de memorie care, la rândul lui, să fie băgat în plic și expediat prin poștă către Inspectoratul Școlar Județean Dolj.

Dilema e foarte simplă:

De ce nu pot fi trimise absolut toate documentele, inclusiv portofoliul de participare, în format electronic? Și nu prin poștă, ci pe mail, ca-n orice altă țară din UE, în 2022? Mai ales ținând cont de faptul că vorbim de titlul de ”Școală Europeană”.

Rămasă în epoca dosarului cu șină, România e nostalgică

Bine, nu știu dacă e vorba doar de nostalgie. Sau de ancorarea în trecut.

De ce nu se poate, și la noi, să scăpăm de hârtie, hârtiuțe, dovadă de plată cu timbru fiscal și dosar cu șină? De ce nu ne axăm mai mult pe digitalizare? De ce refuzăm să simplificăm lucrurile?

Poate pentru că, așa, foarte multe posturi plătite degeaba ar trebui desființate. Poate de frica de a învăța ceva nou. Poate de lene.

Oricare ar fi motivul, mi se pare cel puțin penibil să aspiri la învățământ la standarde europene și să organizezi concursuri axate, încă, pe plicuri.

Rețea de vaccinări fictive, în Neamț: printre persoanele vizate se află și un preot

Sursa foto: Pixabay
Sursa foto: Pixabay

Bani din vaccinări fictive: o nouă rețea a fost depisată în județul Neamț, printre suspecți aflându-se un preot, un medic și o asistentă.

Anunțul a fost făcut de purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Județean de Poliție (IPJ) Neamţ, subinspectorul Ramona Ciofu.

Fiind parte din rețea, un preot a fost arestat pentru multiple infracțiuni

Membrii rețelei ar fi eliberat certificate false de vaccinare în perioada iunie 2021 – martie 2022. Potrivit unor surse neoficiale, una dintre persoanele arestate este preot. Printre persoanele arestate s-ar mai afla un medic și o asistentă medicală.

Cei patru au fost arestați în urma unor percheziţii efectuate în județele Neamţ, Iaşi şi Bacău, arată România Liberă.

Suspecții se află în arest preventiv, pentru o perioadă de 30 de zile

Patru persoane cu vârste cuprinse între 38 şi 55 de ani, din judeţele Neamţ şi Bacău, bănuite de comiterea infracţiunilor de luare şi dare de mită, trafic de influenţă şi fals informatic au fost prezentate Tribunalului Neamţ. Tribunalul a dispus măsura arestării preventive pentru 30 zile”, a precizat reprezentanta IPJ Neamț

Purtătoarea de cuvânt a IPJ Neamț a mai declarat că, în urma percheziţiilor efectuate, au fost descoperite şi ridicate mai multe mijloace de probă. Acestea privesc posibila activitate infracţională a persoanelor vizate de anchetă, obiecte, înscrisuri şi date informatice.

În plus, au fost descoperite sume consistente de bani: aproximativ 57.000 euro şi 22.000 lei.

Vaccinare la chiuvetă și în Galați: cadrele medicale și pacienții sunt cercetați pentru dare și luate de mită

În cursul săptămânii trecute, mai multe percheziţii au fost desfășurate în Galaţi. S-a constatat că mai mulți medici au falsificat certificate de vaccinare anti-Covid.

Cadrele medicale din județul Galați, precum și intermediari care racolau clienți, sunt acuzate de procurori că au falsificat certificatele de vaccinare anti-Covid, potrivit unui comunicat al Direcției Generale Anti-Corupție din MAI.

Director ANPC, recomandare pentru români: Cumpăraţi pește şi produse din peşte doar din locuri autorizate. Verificaţi data limită de consum

Directorul general în cadrul Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor (ANPC), Paul Anghel, îi avertizează pe românii care vor cumpăra peşte şi produse din peşte în această perioadă. El recomandă ca aceste produse să fie cumpărate doar din locuri autorizate. Cumpărătorii sunt sfătuiți să refuze să le cumpere dacă au îndoieli privind gradul de prospeţime şi calitatea lor. Directorul general al ANPC a reamintit că anii trecuți, comisarii instituţiei au găsit mai multe produse neconforme în urma verificărilor efectuate.

Ce recomandări face Paul Anghel

Paul Anghel a postat, joi, pe pagina sa de Facebook, un mesaj adresat românilor care în perioada premergătoare Sărbătorii Bunei Vestiri şi Floriilor cumpără peşte şi produse din peşte. El a făcut mai multe recomandări pentru alegerea potrivită a peştelui şi produselor din peşte.

„Refuzaţi să cumpăraţi peşte şi produse din peşte preambalate pe ale căror etichete nu este înscrisă data durabilităţii minimale/data limită de consum sau dacă aceasta este modificată sau depăşită. Urmăriţi modul de etichetare a peştelui şi produselor din peşte şi nu cumpăraţi produse preambalate neetichetate. Refuzaţi să cumpăraţi peşte şi produse din peşte pentru care aveţi îndoieli privind gradul de prospeţime, calitatea şi modul de informare prin etichetare. Nu achiziţionaţi produse cu suprafaţa măzguită, lipicioasă, deshidratată, cu pete de mucegai, produse cu miros şi culoare modificate, aspect de vechi.”, a explicat Paul Anghel.
El a recomandat consumatorilor să acorde o atenţie deosebită aspectului exterior al produsului pentru a -și forma o primă apreciere asupra gradului de prospeţime. La cumpărarea peştelui şi produselor din peşte, consumatorii trebuie să solicite și să păstreze bonul de casă pentru a putea proba în cazul în care, în mod justificat, doresc să reclame calitatea produsului.

În urma controalelor efectuate în anii trecuți, comisarii instituţiei au găsit mai multe produse neconforme. Astfel, chefalul proaspăt expus la comercializare pe pat de gheaţă prezenta muşchiul cu o consistenţă flască, burtă moale umflată, crapul proaspăt prezenta semne vizibil de alterare (ochii retractaţi în orbite şi burtă moale), produsul fiind în afara datei limită de consum, scrumbie sărată, în vid, cu lichid în ambalaj, din cauza devidării, produsul având consistenţa moale şi miros nespecific, macrou congelat cu arsuri de congelare, din cauza depozitării incorecte.

Marcel Ciolacu: ”Evaluarea miniștrilor se face de către premier”

Marcel Ciolacu: ”Evaluarea miniștrilor se face de către premier”

Sursă foto: Facebook - Marcel Ciolacu
Sursă foto: Facebook - Marcel Ciolacu

Marcel Ciolacu a ținut să îl contrazică pe Florin Cîțu, precizând că evaluarea miniștrilor se face de către premier, iar coaliția politică are alte atribuții.

Declarațiile au fost făcute astăzi, 24 martie, în condițiile în care liderul PNL a afirmat că membrii PNL din Executiv sunt evaluați la partid.

Marcel Ciolacu a ținut să intervină după ce Cîțu a admis că remanierea este atributul constituțional al premierului

Evaluarea miniștrilor se face de către prim-ministru. Dacă vrem să nu confundăm iarăși cum au făcut cu USR-ul, când au confundat Guvernul României cu un guvern de coaliție. Coaliția politică este un lucru, Guvernul României este alt lucru. În momentul în care intri în Guvernul României, nu, în primul rând, ești membru al Guvernului României și pe urmă, în al doilea rând un reprezentant al unui partid politic”, spune Marcel Ciolacu, scrie Mediafax, citat de Știri pe Surse.

Declarația liderului social-democrat vine în contextul în care președintele PNL, Florin Cîțu, afirma că evaluarea miniștrilor PNL se face la partid, mai arată sursa citată.

Florin Cîțu: ”De ce să ne fie frică de evaluări?”

Liderul PNL a precizat că miniștrii și premierul sunt susținuți de Partidul Național Liberal. Prin urmare, Partidul Național Liberal a trimis anumite persoane în guvern, de la secretari de stat la miniștri.

Îi susținem. Îi susțin pe toți, atât timp cât Partidul Național Liberal are de câștigat. De ce să ne fie frică de evaluări? Eu v-am spus că în acest moment sunt îngrijorat de situația economică din România. Nu este nicio ruptură (în relația cu premierul Nicolae Ciucă – n.r.). Are susținerea Partidului Național Liberal”, declarat Cîțu.

Mircea Geoană: Nu există riscuri militare la adresa României

Sursa foto: Facebook

Rusia este deja prinsă în războiul pe care l-a declanșat în Ucraina, a declarat secretarul general adjunct al NATO, Mircea Geoană. Mircea Geoană a mai precizat că Rusia nu mai dispune de resurse pentru a acționa împotriva unor țări membre ale NATO.

Nu există nici intenții militare ale Rusiei împotriva Republicii Moldova ori a Georgiei, dar aceste țări se confruntă cu alte presiuni „considerabile” din partea Moscovei, motiv pentru care trebuie ajutate de Occident, a mai declarat Mircea Geoană.

„Sunt țări care, chiar dacă nu sunt în risc iminent intervenției militare rusească, suferă din punct de vedere politic, economic și umanitar”, a explicat Mircea Geoană.

Conflictul din Ucraina creează multă dramă umană, dar riscuri militare la adresa României nu există, a mai precizat secretarul general adjunct al NATO. Mircea Geoană a mai declarat că nu sunt motive de panică.

Iohannis a transmis că NATO a aprobat grupul de luptă în România, dar că va insista pentru o consolidare și mai puternică a flancului estic.

„Noi trebuie să construim o apărare foarte solidă pe flancul estic”, a declarat președintele. Acesta a salutat anunțul făcut de secretarul general al NATO, privind aprobarea grupului de luptă. Iohannis a precizat că acest grup de luptă a fost solicitat de România iar Franța va fi națiunea cadru, urmând să aibă loc negocieri pentru a vedea cine mai trimite trupe.

El a mai spus că detalii legate de locul unde va fi poziționat grupul de luptă vor fi făcute publice la momentul oportun.

Șeful statului a insistat însă că este nevoie de măsuri suplimentare de consolidare a prezenței permanente a NATO în zonă.

Președintele a dat asigurări că românii nu au motive de îngrijorare pentru că țara este apărată și în siguranță.

Președintele SUA Joe Biden le-a spus liderilor de la summitul NATO că sprijină sporirea trupelor de pe flancul estic al alianței, potrivit unui oficial al administrației.

Un profesor de sport este cercetat pentru hărțuire sexuală

Cristian Diaconescu își continuă proiectul politic. Ce planuri are fostul președinte al PMP după excluderea din partid

Sursa foto: Facebook/Cristian Diaconescu

După ce a fost exclus din PMP, Cristian Diaconescu a transmis un mesaj, joi, lui Eugen Tomac și echipei sale. Acesta a precizat că europarlamentarul a reușit să „nenorocească” singura variantă viabilă pentru alegerile din 2024.

„Cine a dat comanda?! Foarte curând opinia publică din România va afla. Azi, când vedeţi că legea este doar de partea noastră, singura atitudine şi unicul argument pe care le aveţi în vedere sunt acelea care ţin de intimidare, a mea, a colegilor, a şefilor de organizaţii care nu s-au asociat proiectului prin care aţi dorit distrugerea acestui partid”, a scris fostul președinte al PMP pe o rețea de socializare.

Fostul lider PMP: „Aleșii locali sunt amenințați zilnic cu pierderea funcțiilor”

Totodată, Diaconescu a mai spus că din cauza modalității de adresare a lui Eugen Tomac și „acoliților” acestuia, PMP va rămâne „premeditat” în afara Parlamentului.  Mai mult, fostul ministru de Externe susține că partidul condus de Eugen Tomac nu are nicio șansă de a convinge românii să îi ofere votul pentru alegerile din 2024.

Acesta a dat asigurări că va continua proiectul politic care va da viitorul președinte al României în anul 2024, precizând că acest mesaj este adresat „impostorilor politici ajunsi vremelnic în poziții” din care negociază distrugerea PMP.

De asemenea, Diaconescu a precizat că Tomac a reușit să arunce partidul și munca a mii de oameni „la coșul de gunoi al istoriei.”

„Ai ales varianta să rostogolești cuvinte la adresa mea inacceptabile din punctul de vedere al moralei politice și a decenței interumane! Nu ai făcut decât să-ți arăți neputința!”, a mai scris Cristian Diaconescu.

În încheierea mesajului său, Diaconescu a anunțat că PMP are suficienți oameni cu abilități care vor putea duce „proiectul de țară mai departe”, afirmând că va accepta demisia lui Tomac „în orice moment s-ar produce.”

Reamintim că ieri, președintele PMP Eugen Tomac a anunțat excluderea din partid a fostului lider Cristian Diaconescu. Acesta a spus că experiența pe care a avut-o alături de acesta a fost „una regretabilă”, dar ea s-a încheiat.

Citește și articolul: Cristian Diaconescu: „Autointitulata grupare condusă de Eugen Tomac duce totul la extrem”

Rămâi conectat

6,124FaniÎmi place
București
cer fragmentat
29.5 ° C
30.1 °
29.4 °
39 %
2.7kmh
53 %
lun
30 °
mar
31 °
mie
28 °
J
30 °
vin
30 °

Ultimul articol

Au început audierile miniștrilor propuși în Guvernul Veștea

Adrian Veștea nu pierde timpul și se pregătește de funcția de premier. După ce ieri a depus în Parlament lista cabinetului și programul de...

Marea Britanie, fără premier; Keir Starmer și-a anunțat demisia

Demisie anunțată de premierul britanic Keir Starmer, într-o declarație în fața clădirii de pe Downing Street nr. 10. Premierul demisionar a explicat că fiecare decizie...

Bolojan, reconfirmat președinte al PNL; repercusiuni pentru cei care susțin Guvernul Veștea

Liberalii s-au întâlnit ieri, într-un congres, pentru a decide atât numele viitorului președinte al PNL, cât și măsurile care vor fi luate împotriva membrilor...