23.5 C
București
duminică, 28 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 198

Amenzi de 1,7 milioane de lei, în magazinele Kaufland

Autoritatea Națională pentru Protecția Concumatorilor a amendat cu peste 1,7 milioane de lei zeci de magazine Kaufland din toată țara.

Acțiunea în urma cărora nu mai puțin de 65 de magazine ale retailerului au primit sancțiuni a fost derulată de inspectori într-o singură zi, pe 13 octombrie.

Informația a fost făcută publică de Horia Constantinescu, președintele ANPC, acesta lăsând a se înțelege că nu se aștepta să găsească nereguli care să ducă la aplicarea de sancțiuni în fiecare dintre magazinele verificate:

Te aștepți ca cei ce se pretind ca fiind cei mai buni, să fie un adevărat exemplu. Trist este când afli că acest exemplu este unul negativ”, a scris Constantinescu pe Facebook.

În urma abaterilor constatate, comisarii ANPC au aplicat nu doar amenzi contravenționale în valoare de circa 1,7 milionae de lei, ci a dispus totodată oprirea definitivă de la comercializarea a peste o tonă de produse alimentare neconforme, dar și oprirea temporară a prestării de servicii, până la remedierea deficiențelor, pentru 49 de unități de alimentație publică.

Potrivit lui Horia Constantinescu, în magazinele Kaufland au fost găsite agregate frigorifice neigienizate, cu chedere rupte, cu prezență de resturi alimentare și ambalaje deteriorate, rafturi cu rugină, agregate de preparare (rotisor, subansamble ale acestora, masa caldă) neigienizate, cu prezență masivă de grăsime și arsuri, cu rugină, în timp ce în unele zone de depozitare condițiile igienico-sanitare erau precare: paviment murdar, cu rugină în spațiile frigorifice de depozitare, cu mucilagiu format pe podeaua de scândură, pereți cu igrasie și mucegai, folosirea unor paleți de lemn murdari, cu mizerie dedesubt.

Totodată, au fost găsite la raft legume și fructe depreciate, dar și produse alimentare neconforme: pește cu modificări organoleptice, produse devidate, cu ambalaj deteriorate etc. În zona de mâncare s-a descoperit că nu era respectată temperatura de păstrare a preparatelor calde, ustensilele de bucătărie folosite erau neprofesionale, iar în zona de grill lipseau informațiile privind eticheta nutrițională, a datei preparării produselor și a datei limita de consum.

S-au găsit și produse expirate, pe alocuri muște. în timp ce unele dintre produsele alimentare vândute nu aveau elemente de identificare. Alte probleme au constat în utilizarea unor cărucioare de mână neigienizate corespunzător sau nerespectarea regimului promoțiilor – neconcordanțe între prețul produselor expus la raft și cel de la casa de marcat.

Premierul Ciolacu: „Nu ai ce căuta cu păcănele în fiecare bar, în fiecare comună, în fiecare sat”

Sursa foto: Pixabay
Sursa foto: Pixabay

Premierul Marcel Ciolacu pare că le-a pus gând rău „păcănelelor” – jocurile de poker electronic – pe care le-ar vrea dispărute din unele zone ale țării.

Spre exemplu, acesta consideră că astfel de jocuri de noroc trebuie neapărat să dispară din mediul rural, Ciolacu explicând ieri seară și care îi sunt argumentele.

Ferm, Ciolacu a decretat că „păcănelele în zona rurală nu au ce căuta. Nu ai ce căuta cu păcănele în fiecare bar, în fiecare comună, în fiecare sat, de acolo trebuie să dispară primele”.

Cumva, credeţi, că banii, dacă oamenii nu-i cheltuie la păcănele, nu consumă alte lucruri care se întorc prin impozite şi taxe? Eu trebuie să încurajez oamenii să-i dea la păcănele?

Nu, oamenii au grijă de familiile lor, îşi cumpără alimente, ce le trebuie în casă. Ei, în loc să-şi schimbe televizorul, să-şi cumpere alimente, să-şi hrănească copiii, se îmbătau şi mergeau la păcănele în sat şi se duceau acasă şi spuneau că au pierdut toţi banii. (…)

Din comunităţile rurale trebuie scoase rapid şi, pe urmă, într-o perioadă de timp, organizate, ca în toate statele civilizate, în afara oraşelor, unde există fiscalitate, pot fi controlate şi cu asta s-a încheiat”, a spus Marcel Ciolacu, la Prima News, citat de Agerpres.

Totodată, premierul a mai explicat că, în opinia sa, până acum industria aceasta a fost protejată, ceea ce personal nu are de gând să facă:

Sunt companii foarte mari, nu poţi unii să ai sediul social şi sediul fiscal în România, alţii să îl ai în Transnistria sau în nu ştiu ce insule. Unul să plătească 15%, unul să plătească 1%. Cum să accepţi aşa ceva? Acest lucru a fost acceptat în România. (…)

Cât timp ei au fost la masa Guvernului, lângă primul-ministru al Guvernului. Vă mai amintiţi că noi nu aveam voie să ieşim pe stradă (în pandemie – n.r.), erau închise spitalele, bolnavii cronici nu aveau acces şi păcănele erau deschise? Au fost exceptate.

Nu vi se pare că este corupţie guvernamentală? Cum adică, închizi spitalele, păi atunci cu ce avem de-a face? Faptul că le-ai uitat să le treci este una, omisiunea, dar faptul că ai scris negru pe alb că sunt exceptate, iar unii dintre jucătorii, chibiţi, că el nu-i un jucător de pe lângă marii jucători în această zonă, era la masa Guvernului… şi tu dai ordonanţă, şi ca o excepţie, dar închizi spitalele.

Mama mea, Dumnezeu să o ierte, nu putea merge în spital să se trateze de cancer, dar la păcănele putea să meargă. Despre ce vorbim aici, domnule?”.

PSD Timiș se pregătește de alegeri și și-a desemnat candidații la competiţia internă pentru şefia CJ și a Primăriei Timișoara

În prespectiva alegerilor care urmează anul viitor, PSD Timiș și-a desemnat candidații la competiţia internă pentru şefia CJ și a Primăriei Timișoara.

Acest lucru a fost explicat într-o conferință de presă susținută de președintele PSD Timis și președinte interimar al Camerei Deputaților, Alfred Simonis, care va intra în competiţia internă a PSD pentru stabilirea candidaților la şefia Consiliului Judeţean (CJ) Timiș şi pentru funcţia de primar al municipiului Timişoara.

Totodată, în afară de acesta, în cursa internă pentru candidatura la această funcție s-au mai înscris actualul prefect de Timiş, Mihai Ritivoiu, senatorii Eugen Dogariu şi Sebastian Răducanu, Alexandru Iovescu, Mihai Ritivoiu şi Alfred Simonis.

Există posibilitatea ca din afara PSD, o personalitate din lumea medicală, din lumea academică, universitară, acceptată de timişoreni şi timişeni, să completeze această echipă prezentată. Obiectivul nostru nu este neapărat să punem un coleg de partid în funcţia de primar al municipiului Timişoara sau în cea de preşedinte al Consiliului Judeţean.

Important pentru noi este ca cel/ cei pe care îl vom/ îi vom susţine să câştige şi să ajute la deblocarea, derularea şi finanţarea proiectelor cu adevărat importante pe care Timişoara şi Timişul le au. De după Revoluţie am avut exclusiv primari de dreapta în Timişoara şi cred că lucrul acesta se vede, iar după patru ani de regres pentru judeţul Timiş, cu liberalul Alin Nica la conducere, cred că este nevoie de o schimbare şi acolo”, a explicat Alfred Simonis în conferinţa de presă.

În câteva zile ar trebui să fie definitivată lista candidaţilor interni ai PSD Timiş, aceasta însemnând inclusiv pentru la Primăria Timișoara, unde în acest moment primar este Dominic Fritz – USR.

La acest moment, pentru funcţia de primar s-a înscris subprefectul Sorin Ionescu, Adrian Cionca (fost director al Direcţiei de Sănătate Publică Timiş), Roxana Iliescu (consilier local Pro România), Mihai Ritivoiu şi Alfred Simonis.

„Cred că Nicolae Robu a fost un primar mult mai rău decât actualul, dar oricare dintre colegii pe care i-am prezentat astăzi poate fi un primar mai bun decât Dominic Fritz”, a mai spus Alfred Simonis.

Judecătoare de la Tribunalul Suceava, arestată pentru mai multe infracțiuni, inclusiv deținere de droguri pentru consum

O judecătoare de la Tribunalul Suceava a fost arestată ieri, la solicitarea Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție (PÎCCJ), pentru o serie de infracțiuni.

Judecătoarea, care soluționează dosare la secția penală a instanței, este acuzată de folosirea, în orice mod, direct sau indirect, de informații ce nu sunt destinate publicității ori permiterea accesului unor persoane neautorizate la aceste informații (2 fapte), favorizarea infractorului (2 fapte), luare de mită, complicitate la trafic de influență, deținere de droguri pentru consum în formă continuată (5 acte materiale) și punere la dispoziție, cu știință, cu orice titlu, a unei locuințe pentru consumul ilicit de droguri ori tolerarea consumului ilicit în asemenea locuri, în formă continuată (3 acte materiale).

Multe dintre infracțiunile care au dus la acuzarea judecătoarei au legătură cu activitatea acesteia, iar probele strânse până acum au fost considerate suficiente pentru ca cei care îi sunt colegi de breaslă – magistrații Curții de Apel București – să dispună arestarea:

Admite propunerea de arestare preventivă, formulată de de Ministerul Public – Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție – Secţia de Urmărire Penală, prin referatul nr. 3167/P/2022 în ceea ce îi privește pe inculpații CHIRILĂ ANA – MARIA şi PÎNZARI MIHAI.

Dispune arestarea preventivă a inculpaţilor CHIRILĂ ANA- MARIA şi PÎNZARI MIHAI, pe o durată de 30 de zile, de la 12.10.2023 până la data de 10.11.2023, inclusiv. Dispune emiterea mandatelor de arestare preventivă în ceea ce îi privește pe inculpații CHIRILĂ ANA- MARIA şi PÎNZARI MIHAI”, se arată în încheierea instanței, care a fost deja contestată de cei doi inculpați.

Iar cel de-al doilea inculpat este un sucevean care în 2020 a fost trimis în judecată pentru constituirea unui grup infracţional organizat și, pe surse, ar fi judecat chiar de magistrata arestată împreună cu el. Practic, dosarul acestuia așteaptă o soluție din aprilie, lună în care s-a dispus amânarea pronunțării de câteva ori. Ultima dată, completul de judecată a amânat „deliberarea, redactarea şi pronunţarea la data de 13.10.2023”. Adică azi.

Din ce detaliază procurorii, în perioada 11 – 14 noiembrie 2022, dat fiind că avea informații care țineau de funcția sa, adică despre actele de urmărire penală și măsurile dispuse într-un dosar DIICOT (dosar aflat în faza de urmărire penală), respectiv informații privind perchezițiile domiciliare ce urmau a fi efectuate, judecătoarea le-a pus la dispoziția „altor persoane prin intermediul cărora au ajuns și la alte persoane interesate”.

De asemenea, în perioada aprilie – septembrie 2023, inculpata, în virtutea prerogativelor pe care le implică funcția pe care o exercita, a luat cunoștință de informații nepublice privind actele de urmărire penală și măsurile dispuse într-o altă cauză DIICOT, informații pe care în mod direct și prin intermediul altor persoane le-a pus la dispoziția unor persoane interesate.

Referitor la infracțiunea de favorizarea infractorului, s-a reținut că divulgarea către persoanele cercetate a faptului că erau vizate de măsuri de supraveghere tehnică sau percheziții a fost de natură să pericliteze cercetările în cauzele respective.

Cu privire la infracțiunea reținută la punctul 2 (luare de mită), potrivit probatoriului administrat, s-a stabilit că, în perioada 2020 – 2023, în mod direct sau prin intermediul altor persoane, inculpata, în mod repetat, a primit/ acceptat primirea unor foloase necuvenite (bani, bijuterii, folosința gratuită a unor autoturisme, contravaloarea unor sejururi, servicii de pază și protecție, produse alimentare ș.a.) în legătură cu măsurile dispuse și hotărârile pronunțate într-o cauză instrumentată de DIICOT – Serviciul Teritorial Suceava.

Cu privire la infracțiunea reținută la punctul 3 (complicitate la trafic de influență), s-a reținut fapta inculpatei care, fără a promite că va influența în mod direct magistrații dintr-un complet învestit cu judecarea unei cauze, prin prezența sa la întâlnirea dintre martorul denunțător (cumpărător de influență) și o altă persoană, i-a creat martorului denunțător convingerea că respectiva persoană are influență asupra magistraților și îi poate influența pentru obținerea unei hotărâri de achitare. În acest mod, inculpata a facilitat obținerea de către persoana în cauză a sumei de 30.000 de euro.

Cu privire la infracțiunile reținute la punctele 4 și 5 (deținere de droguri pentru consum în formă continuată și punere la dispoziție, cu știință, cu orice titlu, a unei locuințe pentru consumul ilicit de droguri ori tolerarea consumului ilicit în asemenea locuri, în formă continuată), potrivit probatoriului administrat, s-a stabilit că, în perioada septembrie – octombrie 2023, inculpata a deținut în locuința sa droguri de mare risc în vederea consumului propriu, iar în anumite perioade a pus la dispoziția unor persoane locuința sa în vederea consumului de droguri”, arată procurorii.


În ceea ce îl privește pe inculpatul din dosar, acesta este acuzat de dare de mită şi complicitate la infracțiunea de folosirea, în orice mod, direct sau indirect, de informații ce nu sunt destinate publicității ori permiterea accesului unor persoane neautorizate la aceste informații:

Din cercetările efectuate până în prezent, a rezultat că inculpatul a promis, oferit și remis foloase necuvenite inculpatei menționată anterior, în scopul obținerii unor hotărâri favorabile într-un dosar în care a fost trimis în judecată pentru săvârșirea unor infracțiuni de constituire a unui grup infracțional organizat, camătă și lipsire de libertate.

Totodată, s-a reţinut că inculpatul, prin promisiunea implicită a remiterii unor sume de bani sau de alte foloase materiale, a încurajat-o pe inculpata mai sus menţionată să continue să divulge informaţii nedestinate publicităţii sau să permită accesul la astfel de informaţii privind anchetele aflate în desfăşurare în domeniul contrabandei cu ţigări sau a traficului de droguri.

În dosar au fost efectuate 12 percheziții domiciliare autorizate în cauză, fiind audiate mai multe persoane având calitatea de suspecți sau martori.
Măsura reținerii judecătorului a fost avizată de către Secția de judecători a Consiliului Superior al Magistraturii
”.

Fonduri europene pentru a ajuta copiii să meargă la grădiniță și la școală

Tichete educaționale pentru copiii care provin din medii devaforizate, pentru a-i ajuta să meargă la grădiniță și la școală.

Este vorba despre un program care se va implementa în următorii patru ani, după ce ieri, în ședința de Guvern a fost aprobată o hotărâre în acest sens.

Așa cum a explicat ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene, tichetele educaționale sunt susținute de „o finanțare sută la sută din fonduri europene” și au o valoare de 500 lei, sumă care se va acorda o dată pe an, pentru procurarea de materiale școlare și îmbrăcăminte.

Ministrul Adrian Câciu a precizat, la finalul ședinței de Guvern, că este „un program care vizează 410.000 de copii, circa 410.000 de copii anual, care provin din familii cu venituri reduse. Pentru preșcolari condiția este ca venitul mediu pe membru de familie să fie 633 lei, iar pentru elevii din ciclul primar și gimnazial, 50% din salariul minim brut”.

Totodată, acesta a mai arătat că totul va fi digitalizat, urmând ca părinții să depună o simplă cerere la școală, iar mai departe analizarea solicitărilor și transmiterea în teritoriu a cardurilor se va face prin intermediul Ministerului Educației, inspectoratelor școlare, Ministerului Investițiilor și Proiectelor Europene.

Ca termen, sperăm ca la jumătatea lunii noiembrie toate aceste carduri să fie încărcate. Actul normativ prevede 45 de zile depunerea cererii, 45 de zile de la începerea cursurilor, deci, undeva la finalul lunii octombrie să fie depuse aceste cereri”, a mai detaliat ministru Câciu.

Și pe pagina de Facebook a Ministerului Investițiilor și Proiectelor Europene s-a explicat că, în total, sunt alocate fonduri europene în valoare de 120 milioane euro, din Programul Incluziune și Demnitate Socială 2021-2027. S-a făcut și un calcul, anume că suma va fi împărțită la „aproximativ 410.000 copii dezavantajați din învățământul de stat preșcolar, primar și gimnazial”.

Fondurile alocate de Uniunea Europeană vor contribui la reducerea abandonului școlar și, implicit, la îmbunătățirea perspectivelor de dezvoltare pentru fiecare copil în parte”, a declarat ministrul Adrian Câciu.

Judecătoare de la Tribunalul București, avere nejustificată de peste 30 de milioane de lei

Sursa: Google maps

Agenția Națională de Integritate anunță că, în urma unor verificări, inspectorii instituției au constatat existența unor diferențe nejustificate între averea dobândită și veniturile realizate în cuantum total de 31.602.501 lei în cazul a două persoane.

Una dintre acestea, chiar o judecătoare care în prezent soluționează dosare la Tribunalul București, care acum, în urma raportului întocmit de ANI, ar trebui să de explicații în fața unei comisii.

Potrivit unui comunicat ANI, judecătoarea Gabriela Cristina Mazilu nu prea poate justifica suma totală de 30.388.515 lei, în perioada exercitării funcției publice de magistrat, în condițiile în care anterior a fost fost judecător în cadrul Judecătoriei Sector 4.

În același timp, ANI precizează că o diferență nejustificată de bani în perioada exercitării funcției publice a fost descoperită și în averea lui Ionuț Victor Nicoreșteanu, care este funcționar public cu statut special în cadrul Direcției Generale de Poliție a Municipiului București. În cazul acestuia, suma ar fi de 1.213.986 lei.

Din ce detaliază ANI, a fost sesizată Comisia de cercetare a averilor din cadrul Curții de Apel București, „în vederea începerii acțiunii de control cu privire la modificările patrimoniale intervenite și veniturile realizate” de către cei doi.

Persoanele evaluate au fost informate despre declanșarea procedurii de evaluare, drepturile de care beneficiază (de a fi asistate sau reprezentate de un avocat și de a prezenta date sau informații pe care le consideră necesare, personal ori prin transmiterea unui punct de vedere scris), precum și despre existența diferențelor semnificative. Persoanele evaluate au depus la dosarul de evaluare un punct de vedere, în exercitarea dreptului la apărare”, transmite ANI.

Consumul de substanțe interzise, subiect de dezbatere în CSAT

Membrii Consiliului Suprem de Apărare a Țării se întâlnesc astăzi la Palatul Cotroceni în cadrul unei ședințe.

Pe ordinea de zi – trei teme „mari și late”, printre care și un subiect de actualitate – consumul de substanțe interzise.

Conform Administraţiei Prezidenţiale, tema se referă la „consumul de droguri sau alte substanţe stupefiante de către tineri sau elevi – risc major la adresa siguranţei individuale şi naţionale”, în timp o altă discuție va fi făcută în ceea ce privește „evoluţiile privind situaţia de securitate în regiunea Mării Negre în contextul agresiunii Rusiei împotriva Ucrainei – implicaţii pentru România” și privind „planul de înzestrare a Armatei României 2024 – 2033”.

În cadrul ședinței CSAT vor fi analizate și alte tematici de actualitate din domeniul securității naționale”, mai anunță Administraţia Prezidenţială.

Întâlnirea va dura maxim trei ore, pentru că, potrivit agendei președintelui Klaus Iohannis, acesta trebuie ca de la ora 15.00 să-i primească, la Palatul Cotroceni, pe „ambasadorul agreat al Confederației Elvețiene, Massimo Baggi, al Republicii Franceze, Nicolas Warnery, al Irlandei, Brendan Ward, al Bosniei și Herţegovina, Milorad Živković, al Regatului Haşemit al Iordaniei, Mutaz Khasawneh, și al Republicii Argentina, Carlos Alejandro Poffo”.

Aceasta înseamnă cel mult o oră de discuții pe marginea fiecăruia dintre cele trei subiecte anunțate pe agenda ședinței CSAT, dacă nu cumva vor fi „atinse” și „alte tematici de actualitate din domeniul securității naționale”.

Un an și patru luni închisoare pentru o mită de 200 de euro, în Vâlcea

Sursa: 123rf.com

Un șofer din județul Vâlcea s-a ales cu o condamnare și pată în cazier, după ce a încercat să scape – cu bani – de o sancțiune contravențională.

Bărbatul chiar a semnat pentru pedeapsa penală, recunoscându-și „greșeala” în cadrul unui acord încheiat cu procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Vâlcea, care urmează a fi analizat la Tribunalul Vâlcea.

Cercetarea în dosarul inculpatului a durat aproximativ o lună, acesta fiind acuzat de dare de mită. Potrivit acordului de recunoaștere a vinovăției, acum are de executat o pedeapsă de 1 an și 4 luni închisoare cu suspendare, plus obligația de a presta o muncă neremunerată în folosul comunității pe o perioadă de 60 de zile.

De asemenea, prin acordul de recunoaștere a vinovăției s-a dispus și confiscarea sumei de 200 de euro de la inculpat. Din ce explică Direcția Generală Anticorupție, dosarul a fost constituit ca urmare a denunțului formulat la începutul lunii trecute de către un agent de poliție din cadrul Postului de Poliție Grădiștea.

Astfel, omul legii arăta că, pe 2 septembrie, în jurul orei 19.30, inculpatul în cauză condusese un autoturism pe raza localității Grădiștea, județul Vâlcea, fără a respecta semnificația indicatorului rutier obligatoriu dreapta, circulând pe contrasens, motiv pentru care urma a fi sancționat.

Însă șoferul a dorit să scape de sancțiune cu orice preț:

După ce a fost depistat în trafic și i-a fost adus la cunoștință faptul că va fi sancționat contravențional pentru fapta comisă și se va dispune măsura completară a suspendării dreptului de a conduce autovehicule pe drumurile publice pe o perioadă de 60 de zile, s-a deplasat la sediul Postului de Poliție Grădiștea unde, inițial, a oferit suma de 100 de euro agentului de poliție, care a constatat contravenția, sumă pe care, în urma refuzului acestuia, a majorat-o la 200 de euro, pentru ca, în schimb, acesta să nu îndeplinească un act care intră în atribuțiile sale de serviciu”.

Vîlceanu, exclus din grupul parlamentar PNL de la Camera Deputaţilor: „Decizia nu are nici o logică și e de noaptea minții”

Dan Vîlceanu (captură video)

De astăzi, oficial, PNL și-a exclus doi dintre membrii de la Camera Deputaților. Este vorba despre Gheorghe Pecingină și Dan Vîlceanu, motivele fiind explicate chiar de acesta din urmă.

De altfel, Vîlceanu, fost om de bază al ex-ministrului/ președinte PNL Florin Cîțu, a contestat nu de puține ori măsurile propuse sau luate de colegii săi cu „putere”. Acum, din perspectiva sa, Nicolae Ciucă și Lucian Bode au luat „încă o decizie de noaptea minții”.

Afirmația rămâne pentru posteritate, dat fiind că Vîlceanu a făcut o postare pe Facebook în acest sens, pe 9 octombrie. Cu toate acestea, liderul deputaţilor PNL de la Camera Deputaţilor, Gabriel Andronache, a informat abia astăzi printr-o notă scrisă transmisă Biroului permanent al Camerei despre această decizie.

Potrivit Agerpres, în notă se arată că cei doi parlamentari „nu mai sunt membri ai grupului parlamentar PNL începând cu data de 10 octombrie 2023 urmare a votului deputaţilor PNL, membri din grupul parlamentar PNL, prin care s-a validat procedura de excludere din grup, conform Regulamentului Camerei Deputaţilor”.

Tot conform aceleiași surse, abia din 10 octombrie, „Dan Vîlceanu şi Gheorghe Pecingină au calitatea de deputaţi neafiliaţi”. Însă, din ce explică Vîlceanu, el rămâne în continuare membru al partidului și „decizia nu are nici o logică și e de noaptea minții”:

Cele două motive pentru care au luat această decizie sunt o rușine pentru Partidul Național Liberal:

Am semnat constituirea comisiei de anchetă privind azilele groazei.

Am semnat sesizarea la CCR privind legea prin care Ciolacu cocoșează românii cu impozite și taxe.

Mi s-a mai reproșat că prin semnătura pe aceste două documente atac colegii din Guvern. Cei vizati de comisia de ancheta privind azilele groazei erau doamna Firea și domnul Budăi. Cât privește sesizarea la CCR, cel vizat este premierul PSD, Marcel Ciolacu. Eu nu sunt coleg nici cu Gabriela Firea, nici cu Marius Budăi, nici cu Marcel Ciolacu. Dacă Ciucă si Bode se simt colegi cu cei de la PSD, pot să meargă liniștiti la PSD.

În altă ordine de idei, cum pot să-mi reproșeze mie că atac colegii din Guvern când exact Ciucă și Bode au luat decizia ca parlamentarii liberali să semneze constituirea unei comisii de anchetă privind achizițiile din pandemie care atacă în mod direct membri ai guvernelor liberale?

Răspunsul la această întrebare este simplu: colegii lui Ciucă și Bode sunt cei de la PSD, nu membrii PNL. Prin intermediul acestei conduceri a PNL, PSD se răzbună pe toți liberalii care în ultimii ani s-au luptat cu partidul Dragnea-Ciolacu-Buzatu și nu vor să lase partidul să se dizolve în PSD.

Și ca să fie lucrurile clare: sunt membru PNL, deci deputat PNL, iar Ciucă și Bode nu pot să scape de mine decât dacă au curaj să convoace Consiliu Național, în care să se voteze excluderea mea din partid”.

De altfel, fostul ministru al Investiţiilor şi Proiectelor Europene, care pentru o perioadă a condus și Finanțele, explica pe 29 septembrie că rămâne liberal, postură din care a semnat „sesizarea la Curtea Constituțională împotriva legii privind creșterile de taxe, adoptată prin angajarea răspunderii guvernului Ciolacu.
PNL trece astăzi printr-o perioadă tristă în care actuala conducere sprijină toate aberațiile fiscale pe care partidul le-a criticat în perioada Dragnea. Conducerea partidului a renunțat la a reprezenta economia privată, profesiile liberale, antreprenorii și principiile economiei de piață. EU NU VOI FACE ASTA NICIODATĂ!”.

Iohannis îl asigură pe Zelenski de sprijinul constant al României

Sursa: presidency.ro

Volodîmîr Zelenski, președintele Ucrainei, a fost prezent ieri în România, unde s-a întâlnit cu mai mulți oficiali, s-au strâns mâini și s-au făcut promisiuni reciproce.

Inițial, Volodîmîr Zelenski, trebuia să țină un discurs în Parlamentul României, care a fost anulat, limitându-se totul la declarații ulterioare întâlnirilor avute.

Explicația oferită oficial de Iohannis a fost că „agenda Președintelui Zelenski a fost negociată de către cele două delegații și comunicată public”.

Surse parlamentare citate de Digi 24 au arătat că intervenția președintelui ucrainean a fost anulată din cauza „eventualelor perturbări ale discursului”. Aceasta după ce Senatoarea Diana Șoșoacă anunțase că va face „spectacol”.

Aceasta nu a împiedicat transmiterea unui mesaj comun de către președintele României, Klaus Iohannis, și președintele Ucrainei, Volodîmîr Zelenski, la Cotroceni. Pe de o parte, al nostru președinte a subliniat că „ne concentrăm pentru a ajuta Ucraina să câștige războiul”, însă a arătat că „în calitate de vecini și parteneri avem datoria și responsabilitatea de a ne proiecta relația pe termen lung”.

Ce sprijin? Tot ce se poate, adică inclusiv cel de tip militar, „atât timp cât va fi nevoie până la victoria împotriva agresiunii ruse, până la eliberarea întregului teritoriu, tragerea la răspundere a tuturor celor vinovați de crimele comise și, mai departe, în procesul de refacere și reconstrucție a țării”.

Însă, a precizat Iohannis în discursul comun, „susținerea Ucrainei reprezintă un interes strategic al României. Consolidarea securității Ucrainei înseamnă consolidarea securității României. Susținem astfel lupta pentru valorile fundamentale ale lumii în care trăim”.

Trei polițiști din Iași, auzați de luare de mită în formă continuată

Doi agenți de poliție din localitatea Lespezi și adjunctul șefului de post de la Cristești sunt cercetați de procurori pentru luare de mită în formă continuată, în legătură cu încălcarea legii și a atribuțiilor de serviciu.

Ieri, chiar colegii lor, ofițerii de poliție ai Direcției Generale Anticorupție – Serviciul Judeţean Anticorupţie Iaşi, sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Iași, au demarat o operațiune pentru probarea acuzațiilor, fiind efectuate trei perchesiții – la Posturile de Poliţie Cristeşti şi Lespezi din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Iaşi – Secţia de Poliţie Rurală 6 Paşcani.

Însă nu doar polițiștii sunt suspecți în cauză, precizează DGA, care arată că aseară, au fost puse în aplicare patru mandate de aducere pentru patru persoane. Momentan, polițiștii au fost reținuți, iar astăzi Tribunalul Iași ar trebui să decidă dacă vor fi emise mandate de arestare preventivă.

Faţă de cei trei agenţi de poliţie se efectuează cercetări pentru săvârşirea infracţiunilor de luare de mită în formă continuată, constând în aceea că, având atribuţii pe linia controlului rutier şi în baza aceloraşi rezoluţii infracţionale, au pretins şi primit diferite sume de bani de la conducătorii auto opriţi în trafic pentru a nu-i sancţiona contravenţional.

Documentarea activităţii infracţionale s-a realizat cu sprijinul structurilor de specialitate ale DGA şi cel al Direcției Operațiuni Speciale – BOS Iaşi din cadrul Poliției Române. De asemenea, s-a beneficiat de sprijinul Inspectoratului Județean de Jandarmi Iași”, arată DGA.

Prefectul Capitalei cere instanței anularea retrocedării Parcului IOR

Sursa: Facebook

Rareș Hopincă, prefectul Municipiului București, a anunțat astăzi, în cadrul unei conferințe de presă, că instituția pe care o conduce solicită în instanță cer anularea retrocedării Parcului IOR.

La conferința de presă organizată la „firul ierbii” – respectiv în parc, a fost prezent inclusiv primarul Sectorului 3, Robert Negoiță, care a subliniat că prefectul „răspunde apelului comunității Sectorului 3 pentru salvarea celor 12 ha ce au fost retrocedate în 2005 prin decizie de Primar General. Dreptatea este de partea noastră și am încredere că vom reuși să recuperăm acest teren, parte a Parcului IOR, ce nu trebuia niciodată retrocedat”.

Prefectul Municipiului București și primarul Negoiță au susținut conferința de presă comună chiar în zona retrocedată a Parcului IOR, explicând faptul că Dispozițiile de Primar General Nr. 4333/ 18.05.2005 și 4334/ 18.05.2005 au fost emise cu nerespectarea prevederilor legale aplicabile.

În anul în care au fost semnate dispozițiile la care se face referire, „pixul” de primar general era a lui Adriean Videanu. Membru PDL, inginerul/ om de afaceri a condus Primăria Capitalei din aprilie 2005 și până în iunie 2008.

În urma analizei celor două Dispoziții privind retrocedarea terenului din Parcul IOR, am decis să cer instanței anularea acestora și redarea terenului în domeniul public al Municipiului București. În opinia mea, există elemente vădite de nelegalitate în ceea ce privește întocmirea și aprobarea celor două Dispoziții.

Acest teren nu putea fi retrocedat niciodată și cer instanței să constate că retrocedarea a fost abuzivă. Terenul face parte dintr-o suprafață de 767 de hectare de teren arabil, rămase în proprietatea lui Ivan Grgueff după Reforma Agrară din 1921. Suprafața avea să fie expropriată în condițiile legii de Reformă Agrară Nr. 187 din 1945 – fiind teren arabil, de la cetățeanul menționat anterior și Elena Catacuzino, trecând astfel în proprietatea statului român. Fiind teren arabil, această parcelă nu putea fi retrocedată în baza Legii 10/2001, privind regimul juridic al unor imobile preluate abuziv în perioada 6 martie 1945 – 22 decembrie 1989, ci trebuia, eventual, să facă obiectul unei cereri pe Legea Fondului Funciar Nr. 18 din 1991.

Mai mult decât atât, după intrarea în proprietatea statului român, terenul a fost amenajat ca parc și a fost în permanență parte a domeniului public al Municipiului București. Este evident că acest teren nu putea fi retrocedat în forma și pe baza procedurii aplicate la emiterea Dispozitiilor 4333 si 4334 din 2005”, se explică într-o postare a prefecturii.

Totodată, conform aceleiași surse, Rareș Hopincă a invitat grupurile de initiativă civică și organizațiile neguvernamentale interesate să facă cerere de intervenție în dosar, „dacă există elemente suplimentare care pot fi evidențiate instanței și care să ducă la revenirea terenului în domeniul public al Municipiului București”.

Rămâi conectat

6,124FaniÎmi place
București
cer senin
23.5 ° C
23.8 °
22.8 °
60 %
1.2kmh
0 %
D
34 °
lun
36 °
mar
36 °
mie
34 °
J
32 °

Ultimul articol

Cristian Popescu Piedone, mesaj dur despre criza politică: „România a pierdut direcția, iar oamenii...

O radiografie critică a României după trei decenii de tranziție Într-un mesaj adresat publicului, Piedone conturează o imagine critică a evoluției României în ultimii 36...

Social democrații nu vor premierul propus de PNL-USR-UDMR

Social democrații par că vor doar guvernul lor și anunță că nu sunt de acord cu ultima decizie a PNL-USR-UDMR de a susține același...

Siegfried Mureșan, propus pentru funcția de premier

Siegfried Mureșan, o soluție „viabilă” de premier - anunță în tandem PNL, USR și UDMR. Ce a mai rămas din coaliția de guvernare pro-europeană a...