31.1 C
București
sâmbătă, 27 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 1259

A treia Ordonanță militară a fost publicată azi noapte în Monitorul Oficial. De la ora 12.00 se aplică măsuri restrictive drastice

De astăzi se vor aplica restricții în privința liberei circulații și nimeni nu își mai poate părăsi domiciliul fără o justificare scrisă, fie că vorbim de o adeverință de la angajator, fie o declarație pe propria răspundere. Ordonanța militară care le modifică și completează pe primele două emise în această perioadă a stării de urgență a fost publicată azi noapte în Monitorul Oficial.

Ordonanță militară

Art. 1. – Se interzice circulația tuturor persoanelor în afara locuinței/gospodăriei, cu următoarele excepții:

  1. a) deplasarea în interes profesional, inclusiv între locuință/gospodărie și locul/locurile de desfășurare a activității profesionale și înapoi;
  2. b) deplasarea pentru asigurarea de bunuri care acoperă necesitățile de bază ale persoanelor și animalelor de companie/domestice, precum și bunuri necesare desfășurării activității profesionale;
  3. c) deplasarea pentru asistență medicală care nu poate fi amânată și nici realizată de la distanță;
  4. d) deplasarea din motive justificate, precum îngrijirea/ însoțirea copilului, asistența persoanelor vârstnice, bolnave sau cu dizabilități ori deces al unui membru de familie;
  5. e) deplasările scurte, în apropierea locuinței/gospodăriei, legate de activitatea fizică individuală a persoanelor (cu excluderea oricăror activități sportive de echipă), cât și pentru nevoile animalelor de companie/domestice;
  6. f) deplasarea în scopul donării de sânge, la centrele de transfuzie sanguină;
  7. g) deplasarea în scop umanitar sau de voluntariat;
  8. h) deplasarea pentru realizarea de activități agricole;
  9. i) deplasarea producătorilor agricoli pentru comercializarea de produse agroalimentare.

Art. 2. – Circulația persoanelor care au împlinit vârsta de 65 de ani, în afara locuinței/gospodăriei, este permisă numai în intervalul orar 11.00 – 13.00, strict pentru următoarele motive:

  1. a) deplasarea pentru asigurarea de bunuri care acoperă necesitățile de bază ale persoanelor și animalelor de companie/domestice;
  2. b) deplasarea pentru asistență medicală care nu poate fi amânată și nici realizată de la distanță;
  3. c) deplasarea din motive justificate, precum îngrijirea/ însoțirea unui minor, asistența altor persoane vârstnice, bolnave sau cu dizabilități, ori în cazul decesului unui membru de familie;
  4. d) deplasări scurte, în apropierea locuinței/gospodăriei, legate de activitatea fizică individuală a persoanelor (cu excluderea oricăror activități fizice colective), cât și pentru nevoile animalelor de companie/domestice.

Art. 3. – Circulația persoanelor prevăzute la art. 2, în exteriorul locuinței/ gospodăriei, este permisă și în afara intervalului orar 11.00 – 13.00, dacă aceasta se face în interes profesional ori pentru realizarea de activități agricole.

Art. 4. – (1) Pentru verificarea motivului deplasării:

  1. a) angajații prezintă legitimația de serviciu sau adeverința eliberată de angajator;
  2. b) persoanele fizice autorizate, titularii întreprinderilor individuale, membrii întreprinderilor familiale, liber profesioniștii și persoanele care practică activități agricole prezintă o declarație pe propria răspundere, completată în prealabil.

(2) Pentru verificarea motivului deplasării în alte situații decât cele prevăzute la alin.(1), se prezintă o declarație pe propria răspundere, completată în prealabil.

(3) Declarația pe propria răspundere trebuie să cuprindă numele și prenumele, data nașterii, adresa locuinței, motivul și locul deplasării, data și semnătura. 

(4) Adeverința eliberată de angajator sau declarația pe propria răspundere pot fi prezentate personalului autorităților abilitate și prin intermediul telefonului, tabletei sau unui dispozitiv electronic similar. 

(5) Măsura se aplică începând cu data de 25 martie 2020, ora 12.00.

Art. 5. – (1) Se instituie măsura izolării la domiciliu sau, după caz, carantinării pentru toate persoanele care intră în România.

(2) Măsura se aplică începând cu data de 25 martie 2020, ora 12.00.

Art. 6. – (1) Autoritățile administrației publice locale au obligația să identifice și să țină evidența persoanelor fără adăpost, precum și să asigure adăpostirea și îngrijirea acestora. 

(2) Evidența persoanelor fără adăpost se actualizează și se raportează săptămânal la Centrul județean/al Municipiului București de coordonare și conducere a intervenției. 

(3) Măsura se aplică începând cu data publicării prezentei ordonanțe militare în Monitorul oficial al României, Partea I.

Art. 7. – (1) Instituțiile publice și operatorii economici au obligația de a marca zona destinată accesului cetățenilor/clienților și suprafața de relații cu publicul/vânzare cu semne vizibile care să orienteze persoanele în respectarea unei distanțe de siguranță de minimum 1,5 metri.

(2) Administratorii piețelor agroalimentare au obligația de a organiza activitatea de vânzare astfel încât să se păstreze o distanță socială între producătorii agricoli, comercianți și cumpărători. Comercianții și producătorii agricoli aflați în piețele agroalimentare sunt obligați să adopte măsuri de protecție împotriva răspândirii COVID-19, respectiv să poarte mănuși și măști.

(3) Măsura se aplică începând cu data publicării prezentei ordonanțe militare în Monitorul oficial al României, Partea I.

Art. 8. – Se suspendă toate zborurile efectuate de operatori economici aerieni spre Franța și Germania și din Franța și Germania către România, pentru toate aeroporturile din România, pentru o perioadă de 14 zile.

(2) Măsura nu se aplică zborurilor efectuate cu aeronave de stat, zborurilor de transport marfă și corespondență, umanitare sau care asigură servicii medicale de urgență, precum și autorizărilor tehnice necomerciale.

(3) Măsura se aplică începând cu data de 25 martie 2020, ora 23.00, ora României.

Art. 9. – (1) Se interzice accesul piloților la bordul navelor, sosite din zonele de risc roșii/galbene în porturile maritime române, dacă nu dispun de echipament de protecție stabilit de Direcția de sănătate publică Constanța sau dacă navele nu au efectuat perioada de carantinare de 14 zile de la ultimul port de escală situat într-o zonă de risc roșie/galbenă.

(2) Se interzice accesul navelor maritime și fluvio-maritime în porturile situate pe Dunărea maritimă, până la efectuarea perioadei de carantinare de 14 zile de la ultimul port de escală situat într-o zonă roșie/galbenă, în următoarele două zone de staționare în ancoră:

  1. a) rada portului Sulina, pentru navele care vin dinspre Marea Neagră;
  2. b) Dunărea, mila marină 44, pentru navele care vin dinspre canalul Bâstroe.

(3) Măsura se aplică începând cu data publicării prezentei ordonanțe militare în Monitorul oficial al României, Partea I.

Art. 10. – Ministerul Apărării Naționale asigură, la solicitarea ministrului afacerilor interne:

  1. a) preluarea în pază a unor obiective a căror protecție este asigurată în prezent de către Jandarmeria Română;
  2. b) personal și mijloace logistice pentru sprijinirea activităților de ordine publică;
  3. c) personal și mijloace logistice pentru sprijinirea activităților Poliției de Frontieră Române, în punctele de trecere a frontierei de stat.

Art. 11. – Pentru verificarea respectării condițiilor de carantinare sau izolare la domiciliu, instituțiile de securitate națională vor proiecta sisteme de comunicații și aplicații informatice, necesare Ministerului Afacerilor Interne, Ministerului Sănătății și autorităților locale, pentru a comunica în timp real și permanent cu persoanele carantinate sau izolate la domiciliu.

Art. 12. – (1) Documentele care expiră pe perioada stării de urgență, eliberate de autoritățile publice, pot fi preschimbate într-un termen de 90 de zile de la data încetării stării de urgență.

Art. 13. – (1) După alineatul (2) al articolului 2 din Ordonanța militară nr.2/2020 privind măsuri de prevenire a răspândirii COVID -19, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr.232 din 21 martie 2020, se introduce un nou alineat, alin.(21), cu referire la activități permise în centrele comerciale, cu următorul cuprins:

„(21) Suspendarea temporară a activității comerciale potrivit alin.(1) nu se aplică:

  1. a) vânzării produselor electronice și electrocasnice de către operatorii economici care asigură livrarea la domiciliul/sediul cumpărătorului;
  2. b) vânzării produselor și serviciilor de optică medicală.”

(2) Măsurile prevăzute la alin.(1) se aplică începând cu data publicării prezentei ordonanțe militare în Monitorul oficial al României, Partea I.

Art.14. – (1) Sunt abilitate să asigure aplicarea și respectarea prevederilor prezentei ordonanțe militare:

  1. a) Poliția Română, Jandarmeria Română și poliția locală pentru măsurile prevăzute la art.1 – 4;
  2. b) Poliția Română, Jandarmeria Română, poliția locală, Inspectoratul General pentru Situații de Urgență și structurile subordonate, direcțiile de sănătate publică și conducătorii autorităților administrației publice locale, pentru măsura prevăzută la art.5;
  3. c) Poliția Română, Jandarmeria Română, Poliția locală, Agenția Națională de Administrare Fiscală, Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorului și conducătorii autorităților administrației publice locale, pentru măsura prevăzută la art.7;
  4. d) Ministerul Transporturilor, Infrastructurii și Comunicațiilor, pentru măsura prevăzută la art.8; 
  5. e) Autoritatea Navală Română și direcțiile de sănătate publică, pentru măsura prevăzută la art.9.

(2) Nerespectarea măsurilor prevăzute la art.1 – 5, art. 7 – 9 atrage răspunderea disciplinară, civilă, contravențională sau penală, în conformitate cu prevederile art.27 din Ordonanța de urgență a Guvernului nr.1/1999, cu modificările și completările ulterioare.

(3) Personalul instituțiilor prevăzute la alin.(1) este împuternicit să constate contravenții și să aplice sancțiuni, în conformitate cu prevederile art.29 din Ordonanța de urgență a Guvernului nr.1/1999, cu modificările și completările ulterioare.

Art. 15. – (1) Prezenta ordonanță militară se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I.

(2) Prevederile art.4 și 5 din Ordonanța militară nr.2/2020 își încetează aplicabilitatea.

(3) Furnizorii de servicii media audiovizuale au obligația de a informa publicul, prin mesaje difuzate regulat, pentru cel puțin 2 zile de la data publicării, despre conținutul prezentei ordonanțe militare. 

Ministrul Afacerilor Interne

Ion Marcel Vela

Covid- 19: Constănțenii scapă basma curată de la executare silită

Serviciul de impozite și taxe a suspendat executarea datornicilor

Serviciul Public de Impozite, Taxe și alte Venituri ale Bugetului Local Constanța a luat măsuri extreme în combaterea răspândirii coronavirusului. “Se suspendă și nu încep măsurile de executare silită prin poprire a creanțelor bugetare, cu excepția executărilor silite care se aplică pentru recuperarea creanțelor bugetare stabilite prin hotărâri judecătorești pronunțate în materie penală. Măsurile de suspendare a executării silite prin poprire asupra veniturilor și disponibilităților bănești se aplică de către instituțiile de credit sau terții popriți, fără alte formalități efectuate de către Serviciul Public de Impozite, Taxe și alte Venituri ale Bugetului Local. Precizăm că măsurile respectă prevederile art. VII, alin (3) și (4) din Ordonanţa de Urgență a Guvernului nr. 29/18.03.2020 privind unele măsuri economice și fiscal- bugetare și încetează în termen de 30 de zile de la încetarea stării de urgență”, a precizat conducerea SPIT.

Măsuri extreme

Termenele- limită, prelungite

De asemenea SPIT Constanța a anunțat că termenul pentru plata impozitului pe clădiri, a impozitului pe teren și a impozitului pe mijloace de transport se amână de la data de 31 martie 2020, inclusiv, la data de 30 iunie 2020, inclusiv, dată până la care, dacă se achită integral obligațiile fiscale datorate bugetului local, persoanele fizice beneficiază de 10% bonificație, respectiv 5% în cazul persoanelor juridice. Toate rapoartele de evaluare pentru stabilirea valorii impozabile a clădirilor vor putea fi depuse până la data de 30 iunie 2020, inclusiv. “Pentru toate celelalte obligații fiscale datorate bugetului local, scadente începând cu data de 21 martie 2020 nu se datorează majorări de întârziere pe o perioadă de 30 de zile de la încetarea stării de urgență și nu sunt considerate obligații fiscale restante”, a mai comunicat instituția. Aceasta a mai precizat că măsurile respectă prevederile art. V, alin. (1) și (2), respectiv ale art. VII, alin (1) (2), (3) și (4) din Ordonanţa de Urgență a Guvernului nr. 29/18.03.2020 privind unele măsuri economice și fiscal- bugetare.

Lacăt pe România din cauza coronavirusului. Ce trebuie să știți despre restricțiile care vor fi aplicate de mâine

Președintele țării a anunțat în urmă cu câteva momente că se vor înăspri măsurile legate de prevenirea infecției cu coronavirus. Pe scurt, ceea ce era până acum o recomandare, de mâine va fi o obligație. Se restrânge cirulația pe străzi și va fi scoasă armata de la naftalină. Măsurile au fost comunicate după o ședință de lucru pe care Klaus Iohannis a avut-o cu prim-ministrul Ludovic Orban, ministrul de Interne, ministrul Sănătății și ministrul Apărării.

Am convenit că este nevoie de măsuri suplimentare pentru a fi în situația să îngrădim, să încetinim răspândirea infecției.

Astfel, se vor introduce noi restricții de circulație și noi restricții pentru români, în sensul că ce a fost până acum o recomandare devine obligație, după principiul „stăm acasă”.

Evident că oamenii pot ieși ca să meargă la serviciu și să se întoarcă de la serviciu, să iasă să își facă cumpărăturile absolut necesare de alimente de pe-o zi pe alta.

Însă aceste restricții devin obligații!

Am convenit totodată ca în această perioadă să pregătim pentru persoanele care sunt în carantină sau în izolare măsuri de supraveghere electronică, fiindcă este absolută nevoie ca aceste măsuri să fie respectate integral.

În afară de aceste chestiuni, am convenit să folosim și Armata, pentru a gestiona mai bine situațiile create în teren. În acest fel, Armata va pune la dispoziție personal care va veni să suplimenteze forțele de ordine publică, Jandarmerie și Poliție.

Un punct foarte special, țin neapărat să-l mai menționez – persoanele cele mai vulnerabile sunt persoanele peste 65 de ani. Este evident că avem nevoie de măsuri speciale, dar și de restricții speciale. Și, astfel, pentru a proteja persoanele peste 65, pentru aceste persoane se vor introduce restricții speciale, în sensul că vor trebui, în interesul lor propriu, să stea practic tot timpul acasă.

Am discutat și alte măsuri care se cer luate, fie prin Ordonanțe de urgență ale Guvernului, fie prin Hotărâri ale Guvernului, fie prin ordine militare. Aceste restricții, pe care tocmai le-am menționat, vor fi prelucrate în cursul zilei de astăzi într-o ordonanță militară, ordonanță militară care se va finaliza până la sfârșitul acestei zile.

Și restricțiile, dragi români, vor intra în vigoare începând de mâine”, a fost anunțul președintelui Iohannis.

Nu e de joacă! Primăria Sectorului 1 ia noi măsuri drastice pentru limitarea răspândirii coronavirusului

Locuitorii Sectorului 1 trebuie să știe că de azi se aplică în plus alte măsuri pentru a preveni infectarea cu COVID-19. Ieri, la Primăria Sectorului 1 a avut loc o ședință de lucru, decizii fiind luate atât pentru persoanele aflate în nevoie, cât și pentru sporirea siguranței.

Furnizarea de alimente și alte lucruri de strictă necesitate cetățenilor cu vulnerabilitate ridicată la expunerea la infectarea cu coronavirus (vârsta 65+), fără susținători sau altă formă de ajutor, conform art. 8 din ordonanța militară.

Închiderea, începând de mâine (n.r. – azi), a tuturor parcurilor și locurilor de joacă aflate în administrarea Primăriei Sectorului 1 și monitorizarea acestora prin Poliția Locală a Sectorului 1 și sistemul video al ADP Sector 1.

Intensificarea monitorizării de la distanță, prin montarea de holtere, a persoanelor aflate în carantină sau izolare la domiciliu, prioritate având categoria de cetățeni cu vulnerabilitate ridicată la expunerea la coronavirus (vârsta 65+). Atragerea de voluntari din sistemul medical, care să sprijine personalul CM Caraiman în această acțiune”, a detaliat primarul Daniel Tudorache.

Holterele sunt de regulă pentru persoanele cu probleme cardiace, dar la acest moment îi pot ajuta și pe cei suspecți de COVID-19, fiind folosite inclusiv la persoanele suspecte din carantină. Aparatele redau temperatura, pulsul și emit alerte dacă persoanele monitorizate părăsesc locația.

Verificări stricte la persoanele autoizolate din Sectorul 1. Primarul Tudorache avertizează că amenzile sunt drastice!

Primarul Sectorului 1 asigură că nu se glumește atunci când este vorba despre sănătatea cetățenilor, în contextul pandemiei de coronavirus. Ieri, Daniel Tudorache a anunțat în cadrul unui interviu acordat Gândul Live, că Poliția Locală îi verifică de două ori pe zi pe bucureștenii aflați în izolare în Sectorul 1. Cei care nu sunt găsiți la domicilii sunt amendați, fiindu-le întocmit totodată și dosar penal.

Poliția Locală are adresele celor din izolare și îi verifică de 2 ori pe zi. Le amendează când nu le găsește, poliția națională le face dosar penal. În prezent am primit ordonanța sâmbătă eu trebuie să identific toate persoanele peste 65 de ani, urmează să-mi dea această situație, am 52.000 persoane în Sectorul 1, să-i întreb de aparținător, pentru hrană, dacă nu trebuie să le asigur eu hrana prin cei din primărie.

Noi le dăm de mâncare și celor din carantină și celor din izolare. Acum ne mai vin 52.000 persoane peste 65 de ani pe care trebuie să le sprijinim să NU părăsească domiciliul”, a subliniat primarul Tudorache.

Important pentru marinari: brevetele, prelungite cu trei luni

Autoritatea Navală Română a decis prelungirea din oficiu a actelor pentru personalul navigant român

Vești bune pentru marinarii români. După ce și- a suspedat activitatea cu publicul și sesiunile de brevetare a navigatorilor Autoritatea Navală Română a decis să prelungească, pe perioada stării de urgență, valabilitatea actelor personalului navigant. “În contextul intrării în vigoare, în data de 16.03.2020, a stării de urgență pe teritoriul României, prin decret prezidențial, instituită pentru a limita la maxim răspândirea coronavirusului SARS-CoV-2 și având în vedere emiterea de către Organizația Internațională Maritimă a Circularei nr. 4204/Add.5 din 17.03.2020, prin care se solicită Statelor Membre adoptarea de măsuri urgente cu caracter excepțional cu privire la prelungirea certificatelor personalului navigant, Autoritatea Navală Română a realizat demersurile legale către Ministerul Transporturilor, Infrastructurii și Comunicațiilor, necesare pentru asigurarea prelungirii valabilității documentelor deținute de către personalul navigant român a căror valabilitate expiră pe perioada în care acționează starea de urgență”, a comunicat ANR.

Coronavirusul a închis ANR- ul

Examenele, amânate până la toamnă

Prelungirea valabilității documentelor deținute de personalul navigant se va realiza după cum urmează: brevetele și certificatele de capacitate care expiră anterior datei de 1 iulie 2020 se prelungesc pentru o perioadă de 3 luni, dar nu mai târziu de 1 octombrie 2020; certificatele medicale și carnetele de marinar care expiră anterior datei de 1 iulie 2020 se prelungesc pentru o perioadă de 3 luni, dar nu mai târziu de 1 octombrie 2020; atestatele emise prin care se confirmă sau se recunoaște un brevet, certificat de capacitate, certificat de absolvire și certificat de radio-operator GMDSS care expiră anterior datei de 1 iulie 2020 se prelungesc pentru o perioadă de 3 luni dar nu mai târziu de 1 octombrie 2020; documentele de atestare (brevetele și certificatele de capacitate) pentru personalul navigant la bordul navelor de căi navigabile interioare care expiră anterior datei de 1 iulie 2020 se prelungesc pentru o perioadă de 3 luni, dar nu mai târziu de 1 octombrie 2020; certificatele medicale și carnetele de serviciu care expiră anterior datei de 1 iulie 2020 se prelungesc pentru o perioadă de 3 luni, dar nu mai târziu de 1 octombrie 2020; certificatele speciale emise personalului navigant la bordul navelor de căi navigabile interioare care expiră anterior datei de 1 iulie 2020 se prelungesc pentru o perioadă de 3 luni, dar nu mai târziu de 1 octombrie 2020.

Aparat de dializa pentru Spitalul Victor Babes. Primarul Gabriela Firea anunta ce alte echipamente medicale au mai fost achizitionate

Gabriela Firea a anuntat ca, in perioada imediat urmatoare, la Spitalul Victor Babes va ajunge un aparat de dializa, dat fiind că pacientii bolnavi sunt cei mai expusi de coronavirus. Aceasta nu este singura aparatura medicala cumparata, a detaliat primarul general al Capitalei.

Achizitionam de urgenta un aparat de dializa pentru Spitalul Victor Babes, care va fi utilizat in tratamentul pacientilor bolnavi de Covid-19 care dezvolta complicatii renale. Le multumesc consilierilor generali care au participat la aceasta sedinta organizata in plina pandemie, mai ales celor care sunt seniori dar si colegei noastre care este insarcinata.

In aceasta perioada, am mai achizitionat, tot pentru Spitalul Clinic de Boli Infectioase si Tropicale Dr. Victor Babes , un aparat care permite o viteza mai mare de efectuare a analizelor de testare (un sistem de extractie automata de acizi nucleici).

Totodata, a fost finalizata achizitia pentru 2 aparate PCR de diagnosticare moleculara a infectiei COVID 19 iar Primaria Capitalei, prin ASSMB, deruleaza in regim de urgenta achizitii pentru materiale sanitare, echipamente de protectie si dezinfectanti, la solicitarea spitalelor aflate in administrare”, scrie primarul Gabriela Firea.

Tăriceanu crede că gravitatea situației coronavirusului a fost ascunsă intenționat: „Domnii Iohannis și Orban i-au sacrificat pe români pentru ambițiile lor electorale”

Călin Popescu Tăriceanu scrie astăzi că autoritățile au știut despre coronavirus și că ar fi încercat să țină sub preș adevărul.

Nu-mi dă pace un gând! Oare conducătorii noștri au știut din timp de acest virus, dar nu au făcut nimic pentru a nu speria poporul și a câștiga niște alegeri anticipate pe care și le-au dorit cu atâta ardoare?

Să avem neșansa unor conducători atât de ticăloși încât să treacă sub tăcere acest pericol doar pentru a câștiga câteva locuri suplimentare în Parlament?

Să fie diplomații noștri atât de slab pregătiți încât, cei din zonele unde a început criza coronavirus, nu au informat Ministrul de Externe, Prim-Ministrul și Președintele României despre dezastrul din zonele în care ei erau?

Să fie atât de diletante serviciile noastre de informații încât să nu tragă în timp util semnale de alarmă către Președinte și Guvern?

Să nu mai aibă România nici un prieten care să-i tragă de mânecă și să le spună că situația e gravă și că e mai bine să se pregătească pentru vremuri grele decât să se joace de-a politica?

Dacă nici una dintre instituțiile mai sus menționate nu le-a spus nimic Președintelui și Guvernului României, înseamnă că îi plătim degeaba. Dar am mari semne de întrebare că ei nu au făcut-o.

Și dacă ei au făcut-o, înseamnă că în mod deliberat conducătorii noștri au ales să ignore pericolul, să ne împingă într-o criză politică majoră peste care a venit cu o viteză nemaiîntâlnită o criză medicală.

Pe scurt, domnii Iohannis și Orban i-au sacrificat pe români pentru ambițiile lor electorale. Acțiunea lor îmi amintește de comportamentul lui Băsescu din 2009 când ne-a spus tot timpul că nu e nici o criză, că ni se pare. Și după ce a fost reales ne-a dat lovitura de grație. Cam așa pare că se întâmplă și acum!

Dacă ei nu ar fi ascuns gravitatea crizei, probabil am fi putut să ne aprovizionăm din timp cu teste și am fi putut testa masiv pe toți cei veniți în țară, să-i vedem pe cei infectați, să-i izolăm, iar ceilalți oameni să-și vadă de treabă.

La aceste semne de întrebare trebuie ca Parlamentul să primească răspunsuri atunci când lucrurile se vor liniști: dacă domnii Iohannis și Orban au fost informați de către serviciile de informații și MAE despre acest pericol, și când s-au trimis aceste informări.

Cer public tuturor serviciilor de informații să pregătească și să pună la dispoziția comisiilor de control toate informările pe care le-au dat Președintelui și Guvernului.

În privința Ministerului de Externe, voi cere în comisia de politică externă a Senatului, din care fac parte, ca ministrul de Externe să ne prezinte informările pe care le-a făcut Guvernului și Președintelui.

Dacă domnii Iohannis și Orban au știut din timp de aceste lucruri, dar au minimalizat pericolul pentru a face alegeri anticipate, ei sunt principalii vinovați de faptul că doctorii și personalul medical, precum și ceilalți din linia întâi, au fost trimiși la luptă fără arme (măști, halate, mănuși, dezinfectant, etc). Și dacă așa au făcut, ei trebuie să fie primii care să fie anchetați de către procurori”, explică liderul ALDE.

Medic ginecolog cercetat penal pentru zădărnicirea combaterii bolilor. Trei secții ale spitalului unde profesează au fost închise de frica coronavirusului

Un medic ginecolog din cadrul Spitalului Judeţean de Urgenţă Dr. Fogolyan Kristoff din Sfîntul Gheorghe trebuie să dea explicații procurorilor în legătură cu iresponsabilitatea de care a dat dovadă în această perioadă de pandemie. Doctorul a fost plecat luna aceasta în Austria iar la întoarcere a mers la serviciu ca și cum nimic nu s-ar fi întâmplat, în ciuda faptului că trebuia să se autoizoleze.

În data de 22.03.2020 s-a înregistrat la Parchetul de pe lângă Judecătoria Sf. Gheorghe un dosar penal în care s-a dispus, în aceeaşi dată, începerea urmăririi penale sub aspectul săvârşirii infracţiunii de zădărnicirea combaterii bolilor.

Organele de cercetare au reţinut că un medic ginecolog din cadrul Spitalului Judeţean de Urgenţă Dr. Fogolyan Kristoff din mun. Sf. Gheorghe s-a aflat în cursul lunii martie 2020 în Austria şi, în data de 21.03.2020, a fost testat pozitiv cu virusul COVID-19.

În urma verificărilor, s-a stabilt că Austria este inclusă în zonele de risc pentru care există obligaţia izolării la domiciliu la revenirea în ţară. În cauză, cercetările se efectuează de I.P.J. Covasna, Poliţia mun. Sf. Gheorghe sub supravegherea procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Sf. Gheorghe”, au comunicat procurorii.

Acțiunea iresponsabilă a medicului a dus la închiderea a trei secții ale spitalului Județean de Urgență din Sfântu Gheorghe – ginecologie, neonatologie și nașteri, în timp ce 60 de persoane, pacienți și angajați ai unității medicale, au fost plasate în carantină. Conducerea spitalului a informat că rezultatele testelor efectuate pentru depistarea prezenței virusului COVID-19 în cazul celor 21 de medici aflați în carantină au ieșit negative.

„Pușcăria” de trei stele din Mamaia

Românii repatriați pe chetuiala statului: piscină, wireless și bar în carantină

Ultima tranșă de români repatriați din Italia se pot considera cei mai norocoși din diaspora. În timp ce majoritatea concetățenilor care muncesc afară au venit acasă și au suportat carantina pe cheltuiala lor, cei 1.500 de români care fac obiectul transporturilor umanitare cu destinația aeroportul Kogălniceanu beneficiază de confort maxim plătit de stat în perioada de carantină.

Guvernul nu are bani de măști pentru doctori, dar pentru pomeni electorale da

Viață de refugiat

Deși în stațiunea Mamaia funcționează o mulțime de unități de cazare de două și o stea, care ar fi fost mult mai potrivite pentru transformarea în spații de carantină, în primul rând pentru pentru că ar fi fost mult mai ieftin pentru statul român și implicit contribuabilul care suportă totul din buzunarul propriu, s- a ales soluția unui hotel de trei stele, modern și scump. Pe timp de vară un sejur de cinci zile aici costă aproape 3.000 de lei. Cu tot confortul asigurat:piscină (probabil acum închisă), internet, aer condiționat, în fine vă enumăr mai jos toate dotările chiar din oferta unității hoteliere pentru vara lui 2020. Acum așa- zișii săraci ai diasporei din Italia, care nu achitat niciun leuț la sistemul de asigurări sociale din România beneficiază de toate acestea gratis. Peste 300 de refugiați au fost cazați acum în Mamaia, păziți de jandarmi și alte servicii. Dacă ar fi să ne raportăm la un tarif mediu în extrasezon de de 2.000 de lei camera pentru cinci zile, rezultă că pentru fiecare familie de doi membri de regufiați statul achită doar pentru cazare 6.000 de lei. Fără mâncare restul cheltuielilor cu paza. Și chiar dacă acum nu sunt disponibile toate aceste facilități, oricum statul român s- a întrecut pe sine în asigurarea confortului maxim zilierilor repatriați la urgență din Italia. Și asta în condițiile în care personalul medical din toată România suferă de lipsa dotărilor minime pentru protecție.

Condiții de trei stele

Trai pe vătrai

“Hotel a fost renovat integral în anul 2011 și tot atunci a fost reclasificat la 3***. În prezent, spațiile din interiorul hotelului sunt amenajate modern, în culori calde și odihnitoare. Camerele sunt dotate cu instalație de climatizare, acces la internet wireless, mini- bar, televizor LCD, telefon. (…) Servciile de masa sunt asigurate în cele doua restaurante ale hotelului, cu o capacitate de 100 de locuri și o terasă cu vedere spre piscină și restaurant, cu o capacitate de 300 de locuri și deservit de o terasă spațioasă cu vedere spre mare. Hotelul este deschis tot timpul anului și asigură, pe lângă facilitatile de cazare și masă, dotări pentru organizarea diferitelor evenimente: săli de conferințe cu o capacitate de până la 200 de locuri dotate modern (video- proiector, flip- chart, sistem de sonorizare, ecrane de proiecție, aer conditionat și internet wireless). Dotări generale: 280 de camere duble, 26 apartamente”, se arată în prezentarea hotelului.

Prefectul de Constanța, susținătorul diasporei

Prefectul, frate cu repatriatul…

Autoritățile locale și județene nu au fost consultate în niciun fel la luarea deciziei de a umple litoralul cu refugiați suspecti de Covid- 19, însă acest lucru nu pare să fi deranjat deloc guvernarea liberală. Ba chiar Prefectul Constanței i- a dojenit pe cetățenii și politicienii care au protestat. “Este o obligație față de români, este obligația funcției, a ordinelor primite în starea de urgență, este obligația noastră, a tuturor, de a fi solidari pentru că doar împreună putem să ieșim din aceastăsituație. Politicieni iresponsabili au început să se lamenteze că românii, frații noștri, prietenii noștri, rudele noastre, nu ar trebui să beneficieze de asistența statului român, pentru că pun binele lor mai presus de binele tuturor. Același comportament de a cumpăra tot orezul, de a cumpăra tot spirtul al unor partide politice demonstrează încă o dată iresponsabilitate, lașitate, mojicie și instigă la învrăjbirea românilor împotriva românilor. Cetățenii români (repratriați, n.r.) vor intra automat în carantină instituționalizată, în teste, pentru a depista persoanele care suferă de coronavirus. Cei depistați pozitiv vor merge automat în facilitățile sanitare special pregătite pentru acest scenariu, ceilalți vor fi cazați timp de 14 zile așa cum prevede legea în izolare. Transportul fraților noștri se va face în condiții de izolare, iar mașinile cu care vor fi transportați vor intra într-un amplu proces de dezinfecție”, a declarat George-Sergiu Niculescu, prefect de Constanța.

Constănțenii trebuie să se descurce singuri

… dar repetent la sănătate

Probabil că reprezentantul guvernului în teritoriu habar nu are că unica facilitatea de primiri urgențe din Dobrogea, spitalul județean, dispune de puțin peste 40 de paturi la UPU, și alea pline la refuz. Locurile suplimentare create la județean pentru tratarea cazurilor grave de Covid- 19 nu au personal dedicat, lucru care va afecta restul activităților din spital. Bașca faptul că nu există aparatură suplimentară pentru asistența unui număr mare de cazuri grave. Dar poate acest domn prefect o să- i ia la el acasă pe “frații” care vor fi despistați pozitiv și să degreveze astfel activitatea medicilor de la județean.

Finalizarea proiectului „Dezvoltarea capacității de producție în vederea realizării de noi produse în firma MESTA MARMURA ȘI TRAVERTIN S.R.L.”

Anunţ de presă
23 Martie 2020

S.C. MESTA MARMURĂ ȘI TRAVERTIN S.R.L., în calitate de beneficiar, anunță finalizarea proiectului „Dezvoltarea capacității de producție în vederea realizării de noi produse în firma MESTA MARMURA ȘI TRAVERTIN S.R.L.”, cod MySMIS 110778, finanțat prin Programul Operaţional Regional 2014-2020, Axa prioritară 2: ”Îmbunătăţirea competitivităţii întreprinderilor mici și mijlocii”, Prioritatea de investiţii 2.2.A. „Sprijinirea creării și extinderea capacitătilor avansate de producție și dezvoltarea serviciilor”. Valoarea totală a proiectului este de 5.312.545,43 lei, din care 2.394.388,78 lei reprezintă valoarea eligibilă nerambursabilă acordată din Fondul European de Dezvoltare Regională, 422.539,20 lei este valoarea eligibilă nerambursabilă din bugetul național, iar 2.495.617,45 lei este contribuția beneficiarului. Obiectivul general al proiectului este creșterea productivitătii firmei MESTA MARMURĂ ȘI TRAVERTIN S.R.L. prin achiziția de echipamente și utilaje moderne, care să conducă la diversificarea produselor deja existențe și intrarea pe piață produselor ceramice.
Durata de implementare a proiectului este de 41 luni: respectiv de la data 29.11.2016 până la data de 31.03.2020. Rezultatele obținute în perioada de implementare a proiectului: s-au achiziționat 8 echipamente de producție produse din ceramică, s-a obținut 1 certificat ISO 9001 și 1 certificare a procesului de producție, am participat la un târg internațional, s-a realizat o platformă de comerț electronic. Valoarea adaugată a proiectului constă astfel în impactul pe care firma îl va avea asupra sectorului de producție produse din ceramică, care nu este suficient dezvoltat și necesită investiții importante pentru a fi la nivelul standardelor europene. Informaţii suplimentare se pot obţine la: sediul social al firmei, Municipiul Constanța, Str. Aurel Vlaicu nr. 125, județul Constanța, sau la numărul de telefon 0737474747.

Contracte de muncă suspendate pentru sute de mii de români. Ministrul Muncii: „Este o situaţie gravă”

Violeta Alexandru

Nici bine nu s-a instaurat starea de urgență și au fost puse în aplicare măsurile prin decret prezidențial, că angajatorii au ridicat neputincioși din umeri și au pus pe liber sute de oameni. Chiar ministrul Muncii recunoaște că situația este gravă.

Din datele pe care le avem la dispoziţie în Registrul electronic al evidenţei salariaţilor, REVISAL-ul aşa cum este cunoscut, evidenţa pe care o avem la nivelul acestei săptămâni ne arată un număr de 200.000 de contracte de muncă suspendate. Sigur este o situaţie gravă.

Ne-am pregătit cu o estimare undeva la 300.000 – 400.000 pentru această perioadă acoperită de decretul preşedintelui. Urmărim permanent evoluţia lucrurilor şi în mod evident vor urma noi decizii în funcţie de evoluţia lucrurilor”, a precizat ministrul Violeta Alexandru într-o intervenție la Digi24.

Rămâi conectat

6,124FaniÎmi place
București
cer fragmentat
31.1 ° C
31.2 °
31.1 °
37 %
4.9kmh
60 %
S
31 °
D
34 °
lun
35 °
mar
36 °
mie
35 °

Ultimul articol

Cristian Popescu Piedone, mesaj dur despre criza politică: „România a pierdut direcția, iar oamenii...

O radiografie critică a României după trei decenii de tranziție Într-un mesaj adresat publicului, Piedone conturează o imagine critică a evoluției României în ultimii 36...

Social democrații nu vor premierul propus de PNL-USR-UDMR

Social democrații par că vor doar guvernul lor și anunță că nu sunt de acord cu ultima decizie a PNL-USR-UDMR de a susține același...

Siegfried Mureșan, propus pentru funcția de premier

Siegfried Mureșan, o soluție „viabilă” de premier - anunță în tandem PNL, USR și UDMR. Ce a mai rămas din coaliția de guvernare pro-europeană a...