24 C
București
luni, 22 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 1327

PNȚCD-ul lui Pavelescu vrea ca Guvernul să blocheze Facebook

Ziua alegerilor a fost grea pentru toți, iar scorul slab obținut de PNȚCD are efecte adverse neașteptate. Târziu în noapte, Partidul Național Țărănesc Creștin Democrat a declarat fățiș că a găsit vinovatul: Facebook! Iar în acest context, a folosit aceleași canal pentru a transmite public și oficial că Facebook trebuie interzis în România. Nu doar închis, ci și anchetat!

Protest împotriva Facebook. Aceste alegeri au fost prejudiciate de rețeaua de socializare Facebook. Așa cum Paul Hitter a declarat în urmă cu câteva minute pe Antena 3, că este blocat de Facebook înainte de evenimente importante, tot așa mai mulți țărăniști au fost blocați pentru că au dat share unor mesaje politice ale lui Aurelian Pavelescu.

În tot acest timp Facebook tolerează limbajul vulgar și îndemnurile la violență ale reprezentanților altor partide.

Solicităm guvernului Dancilă să ia măsuri pentru blocarea accesului la Facebook în România iar parlamentului să facă o comisie de anchetă. Zuckerberg să vină în România să dea explicații. Facebook câștigă mulți bani de pe urma utilizatorilor români, dar nu acordă nici o atenție pieței din România. Considerăm acest comportament al companiei în cauză că fiind inacceptabil”, se arată în postare.

Vicepreședintele Oprișan îi cere capul lui Dragnea

Marian Oprișan, liderul PSD Vrancea și vicepreședinte al partidului, a ieșit cu declarații aseară înainte de închiderea urnelor, solicitând demisia lui Liviu Dragnea. Oprișan îl consideră vinovat pe Dragnea de scorul slab obținut de PSD la nivel național, în ciuda faptului că astăzi s-a dovedit oficial că și în Vrancea sa înfrângerea formațiunii politice este una rușinoasă.

Liviu Dragnea sa demisioneze! Prieteni,

Noi, cei din PSD, am înțeles că încrederea covârșitoare cu care am fost investiți în 2016 este o responsabilitate imensă. Am pus suflet, am muncit ca nouă, tuturor românilor să ne fie mai bine! Ca om politic, care am fondat PSD, nu am putut însă să ignor faptul că niște calcule meschine și o politică de resurse umane complet neinspirată și total autistă la vocea societății civile și a membrilor PSD au făcut ca munca și performanțele din ultimii doi ani de zile să compromită încrederea covârșitoare care ne-a fost acordată de poporul român.

Cifrele de la ieșirea din secțiile de vot, dar și sentimentul general al electoratului ne dau măsura eșecului conducerii Partidului Social Democrat în frunte cu Liviu Dragnea. Trebuie să ne asumăm realitatea: în numele interesului personal și a unor calcule meschine, Dragnea a reușit să compromită încrederea covârșitoare care ne-a fost acordată de poporul român în 2016. De la 45% dintre voturi am ajuns, din cauza egoismului și incompetenței servile, pe poziția a doua sau chiar a treia în unele orașe. Concluzia este una singură, în inima oricărui PSD-ist adevărat, precum și în majoritatea secțiilor de votare: Dragnea trebuie să plece! Nu mâine, nu după vreo negociere de culise, ci acum!

Cu toată campania mediocră a opoziției, cu toată creșterea economică de partea noastră, Dragnea a trădat așteptările alegătorilor noștri. Social democrația are nevoie de suflet, de conectare la nevoile oamenilor, dar și de curajul de a spune lucrurilor pe nume și de mintea de a face ce trebuie.

În acest moment trebuie să începem reforma PSD. Cu limpezime și curaj. Avem nevoie urgentă să ne reapropiem de alegătorii noștri, de România adevărată care ne susține și pe care o susținem. Pe lângă despărțirea de Dragnea și echipa sa, propun trei direcții de acțiune imediată: promovarea liderilor care au demonstrat cu rezultate, un dialog constructiv cu familia social democraților europeni din care Dragnea ne-a exclus, revalidarea programului de guvernare după consultări deschise cu autoritățile locale și cu populația.

Trebuie să ne asigurăm că Partidul Social Democrat pe care românii și-l doresc se va consolida, de acum înainte, pe meritocrație și nu pe slugărnicie. Trebuie să ne dovedim a fi aceeași forță care a dus România în NATO și în Uniunea Europeană, cu toată încrederea partenerilor internaționali de partea noastră. Avem obligația să fim principalul sprijin și apărător al românilor de peste granițe, să lucrăm alături de și pentru diaspora. Doar așa vom putea fi mișcarea politică pe care România o cere.

Este momentul zero pentru PSD! Lansez invitatia tuturor celor care credem în social-democrație, inclusiv cei care au părăsit partidul din cauza lui Liviu Dragnea, să punem umărul la recâștigarea respectului și a demnității! Al dumneavoastra Marian Oprisan, Vicepresedinte PSD”, se arată într-o postare pe Facebook.

Liviu Dragnea i-a batjocorit pe românii din diaspora, la fel ca Victor Ponta în 2014

alegeri europarlamentare 2019

Șeful PSD, Liviu Dragnea, i-a batjocorit duminică pe românii din diaspora, așa cum a făcut-o și fostul prezidențiabil Victor Ponta la alegerile din 2014, când visa să ajungă la Palatul Cotroceni.

Mii de români din străinătate nu au apucat să voteze la alegerile de duminică, în ciuda faptului că autorităţile din statele în care se aflau le-au creat condiţii pentru a fi consideraţi în interiorul consulatelor sau ambasadelor.

La orele locale 21,00, sistemele electronice care permiteau votul au fost oprite automat. Pe reţelele de socializare, oamenii se îndeamnă unii pe alţii, pe bună dreptate, să depună plângeri penale. La Munchen, unde Poliţia a creat un spaţiu din garduri în jurul consulatului, oamenii fiind consideraţi în interior şi li s-a promis că pot vota, sistemul electromic s-a închis la ora locală 21,00.

”Poliţia a primit asigurări că toţi cei din perimetrul consulatului vor vota, dar Consulatul s-a închis… au minţit şi Poliţia din Munich…Aici am ajuns dupa 10 ore în picioare la coadă. Nu am votat, dar am stat cu oameni frumoşi la coadă”, a scris o româncă pe Facebook.

Aceeaşi situaţie s-a produs şi în Danemarca. Deşi oamenii au fost primiţi în grădina ambasadei, fiind consideraţi pe teritoriul acesteia, la ora locală 21,00 sistemul care permitea votarea s-a oprit. ”Respect imens Ambasadei din Danemarca! Toţi care am fost lăsaţi pe din afară din cauza închiderii urnelor la ora 21,00 am fost lăsaţi în grădina ambasadei. Toti oamenii aflaţi pe teritoriul ambasadei au dreptul sa voteze, chiar dacă ora de închidere a urnelor a trecut. Respect ambasadorului! LATER EDIT: Din cauza faptului că sistemul electronic a fost închis automat la orele 21.00, nimeni nu a mai putut vota. Asta nu schimbă cu nimic respectul pentru gestul ambasadorului”, a scris o româncă pe contul de socializare.

Alte mii de români din multe ţări nu au reuşit să voteze, cum a fost cazul Londrei. În unele locuri, oamenii care au stat la cozi uriaşe pentru a vota au fost îndepărtaţi de către poliţişti de sediile secţiilor de votare. Pe reţelele de socializare, cei care nu au putut vota se îndemană unii pe alţii să depună plângeri penale, organizaţiile Expert Forum şi Funky Citizens anunţând că vor oferi consiliere. Preşedintele Partidului Naţional Liberal (PNL), Ludovic Orban, a anunţat că va formula plângere penală împotriva ministrului de Externe, Teodor Meleşcanu, şi a celor care au organizat votul în diaspora, spunând că autorităţile au premeditat să împiedice exercitarea dreptului de vot al românilor din străinătate.

Referendumul pentru justiție a trecut răsunător, cu peste 80% din voturi

rezultate referendum justitie sondaj INSCOP

Peste 80% din alegători au răspuns „Da” la ambele întrebări de la referendumul pe justiţie de duminică, inițiat de președintele Klaus Iohannis.

La prima întrebare de la referendum – „„Sunteţi de acord cu interzicerea amnistiei şi graţierii pentru infracţiuni de corupţie?” – după numărarea voturilor din 18.653 secţii din ţară, din cele 7.493.362 de voturi numărate, 80,9% dintre alegători au răspuns „Da”, 13.8% au răspuns „Nu”, iar 5,3% eu reprezentat voturi nevalide.

Cea de a doua întrebare la referendum a fost:  „Sunteţi de acord cu interzicerea adoptării de către Guvern a ordonanţelor de urgenţă în domeniul infracţiunilor, pedepselor şi al organizării judiciare şi cu extinderea dreptului de a ataca ordonanţele direct la Curtea Constituţională?”. În acest caz, din cele 7.502.228 voturi numărate, 81,1% au fost „Da”, 13,5% au fost „Nu”, iar 5,3% nu au fost valide.

Pentru DA au fost exprimate peste 6 milioane de voturi, pentru NU puţin peste un milion, iar voturi anulate sunt aproximativ 400.000.La secţiile din străinătate, după numărarea a 154.000 de voturi, reiese că 92% au votat „Da” la intrebarile de la referendum, iar 6% „Nu”. Pentru ca referendumul să fie validat este necesară îndeplinirea a două condiţii: să voteze cel puţin 30% din românii cu drept de vot (condiție îndeplinită), iar opţiunile valabil exprimate să reprezinte cel puţin 25% din numărul celor înscrişi pe listele electorale permanente.

Rezultate alegeri parlamentare 2019. Înfrângere usturătoare pentru PSD, ALDE nu trece pragul

rezultate alegeri parlamentare 2019

Rezultate alegeri parlamentare 2019. PNL se situează pe primul loc la alegerile europarlamentare, după numărarea voturilpr exprimate în 18.612 sectii de votare din ţară, reprezentând 99,31% din total.

Rezultatele provizorii după numărarea voturilor din 18.612 secţii din ţară, reprezentând 99,31% din totalul de 18.740 sectii deschise sunt: PNL – 26,83% (2,3 milioane de voturi), PSD – 23,42% (2,01 milioane de voturi), Alianţa 2020 USR – Plus – 21,29% (1,83 milioane de voturii), Pro România – 6,61%, PMP – 5,65%, UDMR – 5,47, ALDE – 4,24%. Asta înseamnă că partidul lui Călin Popescu Tăriceanu ratează intrarea în Parlamentul European, iar PMP obține un loc, pentru Traian Băsescu.

În cazul votului din străinătate, s-au numărat voturile din 236 de secţii din cele 441, reprezentând 53,5%, rezultatele provizorii indicând un scor de 37,4% pentru Alianţa 2020 USR-Plus, urmată de PNL – 31,9%, PMP – 11,9%, PSD – 4,1%, Pro Romania – 3,2%. Votul din străinătate se încheie astăzi, la ora 7:00.

Potrivit rezultatelor finale ale exit poll-ului CURS-Avangarde prezentat de Antena 3, PSD şi PNL au obţinut 25,7% dintre voturile exprimate, în timp ce Alianţa 2020 USR PLUS a obţinut 23,9%. Pragul de 5% a mai fost trecut de Pro România – 5,7%, UDMR – 5,4%, PMP – 5,2%, în timp ce ALDE a obţinut 4,7%.

Exit poll-ul prezentat a centralizat datele până la ora 21.00, când s-au închis urnele în ţară. Eşantionul a cuprins 400 de secţii de votare atât din mediul urban, cât şi din mediul rural, din toate zonele ţării. Nu au fost cuprinse secţii de votare din străinătate. La aceste alegeri europarlamentare au candidat 13 partide şi alianţe şi trei candidaţi independenţi, urmând să fie desemnaţi 33 de europarlamentari. Cel de-al 33-lea îşi va prelua mandatul după ce Brexitul va produce efecte juridice.

Timpul petrecut în închisoarea din Madagascar i-a făcut bine lui Mazăre: acesta apreciază condițiile de la Rahova

Radu Mazăre e împăcat cu situația sa și, în comparație cu închisoarea din Madagascar, Rahova i se pare acceptabilă. Sau cel puțin așa reiese dintr-o serie de afirmații făcute de fratele fostului primar al Constanței, care l-a vizitat pe acesta în închisoarea din România. Mihai Mazăre a relatat jurnaliștilor că fratele său a trecut prin clipe groaznice în Madagascar.

Personalul din penitenciar îl tratează corect şi foarte amabil, bănuiesc că se întâmplă lucrul acesta cu toată lumea. Acum nu se mai raportează la nivelul Beciului domnesc, ci se raportează la nivelul puşcăriei de acolo. Când a ajuns aici i s-a părut că sunt condiţii foarte bune: duş, lucruri pe care nici nu le visa. Sunt multe lucruri de care mi-a povestit şi care sunt groaznice”, a precizat Mihai Mazăre, după vizita făcută fratelui său.

Acesta a mai adăugat că, după ce va trece perioada celor 21 de zile de carantină, Radu Mazăre are gânduri mari: vrea să iasă la muncă pentru a câștiga zile și chiar și-a exprimat dorința de a scrie la revista închisorii. După cum se știe, fostul primar al Constanței a fost în trecut jurnalist, iar mai apoi a controlat ziare și posturi TV.

Parchetul de pe lângă Tribunalul Iași, prima reacție după ce o grefieră s-a sinucis

În această dimineață, o grefieră angajată a Parchetului de pe lângă Tribunalul Iași a recurs la un gest greu de înțeles. Aceasta s-a aruncat în gol de la etajul instituției, lăsând ca explicație un bilet de adio. Cadrele medicale au încercat să îi salveze viața, însă nu a mai fost nimic de făcut. Acum, mai multe instituții au demarat propriile anchete.

În jurul orei 7:10, serviciile medicale şi poliţieneşti au fost alertate prin apel la 112 cu privire la împrejurările în care colega noastră, grefier A.J., s-a prăbuşit de la unul din etajele superioare ale clădirii în care funcţionează Parchetul de pe lângă Tribunalul Iaşi. După manevrele de resuscitare echipajul SMURD a transportat victima la Spitalul „Sf. Spiridon”, unde s-a declarat decesul. Evenimentul este investigat de autorităţile judiciare şi de ITM Iaşi. În aceste momente tragice gândurile noastre se îndreaptă în primul rând către familia colegei noastre”, se arată într-un comunicat al unității de parchet.

Anchetă în Maramureș, după apariția cântecului „Hai Români ieşiţi la vot”. DGASPC s-a autosesizat

Contextul apariției cântecului „Hai Români ieşiţi la vot”, interpretat de doi minori, este analizat de Direcția Generală de Asistență Socială și pentru Protecția Copilului Maramureș. Potrivit Mediafax, instituția verifică dacă celor doi minori le-au fost încălcate drepturile.

Cântecul cu specific maramureșean a fost postat pentru prima dată de social democratul Codrin Ștefănescu pe pagina sa de Facebook, însă acesta a precizat că nu PSD a comandat această piesă. Videoclipul ar fi fost filmat în incinta Muzeului Satului din Baia Mare.

DGASPC Maramureş s-a autosesizat în urma apariţiei în spaţiul public a unui videoclip în care apar doi copii, minori, ca interpreţi. Aceştia au fost identificaţi, fiind vorba despre doi fraţi din Baia Mare. Încercăm să luăm legătura cu părinţii pentru a vedea dacă au acordul lor pentru a filma videoclipul. Se va evalua situaţia şi se va stabili dacă au fost încălcate drepturile copiilor”, a declarat pentru Mediafax Adrian Mândru, purtătorul de cuvânt al DGASPC Maramureş.

Traian Băsescu: UDMR se subordonează Budapestei și nu face politică pentru România

Basescu candideaza la europarlamentare Traian Băsescu despre Rareș Bogdan

Fostul președinte Traian Băsescu spune că UDMR se folosește de incidentul de la Cimitirul Internațional Valea Uzului pentru a renunța la colaborarea cu PSD și ALDE înaintea alegerilor europarlamentare.

Într-o emisiune la Realitatea TV, Băsescu a mai acuzat UDMR de faptul că, sub comanda lui Kelemen Hunor, a ajuns un instrument al premierului Ungariei, Viktor Orban. UDMR nu mai face politică pentru România și pentru comunitatea maghiară din România, a punctat Traian Băsescu.

”Ei au avut nevoie în preajma alegerilor să arate electoratului maghiar că se retrag din alianța cu PSD și ALDE constatând ceea ce trebuia să știe demult, că electoratul maghiar este de dreapta, nu de stânga; că este un electorat foate principial și niciodată nu o să accepte mizeriile făcute de UDMR”, a spus fostul șef al statului.

El a adăugat că scandalul legat de profanarea crucilor eroilor români din Cimitirul Internațional Valea Uzului a fost independent de voința UDMR, dar a fost o oportunitate pentru ei să anunțe separarea de PSD-ALDE, pentru că nu fac pragul electoral. ”UDMR se subordonează Budapestei și nu face politică pentru România sau pentru minoritatea maghiară. Lucrează la crearea de tensiuni interetnice, ăsta e obiectivul lor de doi ani de zile, sub conducerea lui Kelemen Hunor. Pe Facebook-ul meu sunt maghiari care spun că de multă vreme nu-i înțeleg pe cei de la UDMR cum fac politică între Budapesta și București. Sunt intervenții de la cetățeni maghiari care în viața lor de zi cu zi sunt loali statului român. Detașarea asta pe ultima sută de metri este o reacție disperată a UDMR”, a mai spus Traian Băsescu.

Liviu Dragnea: dacă judecătorii rezistă presiunilor inimaginabile, voi fi achitat

dragnea la spital liviu dragnea aprozare
Foto: Facebook

Liderul PSD, Liviu Dragnea, spune că judecătorii care urmează să se pronunţe în dosarul său sunt supuşi unor presiuni inimaginabile, iar dacă aceştia rezistă presiunilor, cu siguranţă va fi achitat.

„Presiunile sunt inimaginabile pe marginea acestui proces. (…) Dacă judecătorii din complet vor rezista la presiuni, nu poate să fie decât achitare, pentru că sunt complet nevinovat. Nu există absolut nicio probă care să mă incrimineze”, a afirmat Dragnea joi seara la Antena 3.

Liderul PSD a mai spus că primul complet, care l-a condamnat în prima instanţă, „nu există oficial”. „Am vorbit cu avocaţii: primul complet care m-a condamnat nu există oficial. Orice complet trebuie să aibă în spate o hotărâre a Colegiului de conducere, care se publică în Monitorul Oficial. Aia nu există, adică a plecat o doamnă judecătoare din complet, a venit un domn judecător care, sigur, a şi susţinut condamnarea, nu a fost numit aleatoriu, nici nu există o hotărâre în care să apară acest nume”, a afirmat Dragnea.

„Sunt complet nevinovat, nu mai vorbesc că e o speţă ruşinoasă. Dacă judecătorii sunt lăsaţi liberi, o să fiu achitat, dacă nu rezistă la presiuni, Dumnezeu cu mila”, a declarat de asemenea liderul PSD. ÎCCJ a amânat pentru 27 mai pronunţarea în dosarul angajărilor fictive de la Protecţia Copilului Teleorman, în care Liviu Dragnea este acuzat de instigare la abuz în serviciu, fiind condamnat în primă instanţă la trei ani şi şase luni de închisoare. DNA a cerut, însă o pedeapsă mai mare, orientată spre medie, în Dosarul Bombonica.

Rectorul și prorectorul Academiei de Poliție, sub control judiciar în dosarul privind amenințarea Emiliei Șercan

emilia sercan amenintare
DNA

Procurorii DNA i-au plasat sub control judiciar pentru 60 de zile pe rectorul şi prorectorul Academiei de Poliţie Alexandru Ioan Cuza sub acuzaţia de instigare la şantaj, în dosarul privind ameninţarea jurnalistei Emilia Şercan.

Procurorii DNA au dispus punerea în mişcare a acţiunii penale şi măsura controlului judiciar pe o perioadă de 60 de zile faţă de Iacob Adrian, rectorul Academiei de Poliţie „Alexandru Ioan Cuza” şi Petrică-Mihail Marcoci, prorectorul Academiei, sub aspectul săvârşirii infracţiunii de instigare la şantaj.

„La sfârşitul lunii martie – începutul lunii aprilie 2019, inculpaţii Iacob Adrian şi Marcoci Petrică-Mihail, rector, respectiv prorector al Academiei de Poliţie Alexandru Ioan Cuza, l-au determinat pe inculpatul Bărbulescu Gheorghe Adrian să transmită unei persoane, jurnalist de investigaţie – persoană vătămată, mesaje de ameninţare (un mesaj tip text şi cinci mesaje folosind aplicaţia Facebook Messenger) pentru a o constrânge să înceteze investigaţiile jurnalistice care îl vizau pe rectorul Academiei de Poliţie, urmărind astfel eliminarea riscurilor pentru cariera lor profesională. Concomitent, cei doi instigatori i-au promis poliţistului care a trimis efectiv mesajele de ameninţare că îi vor asigura protecţia pentru a nu fi tras la răspundere penală şi, pe parcursul săvârşirii faptelor, chiar i-au adresat încurajări”, se arată într-un comunicat al Direcţiei Naţionale Anticorupţie.

Potrivit procurorilor, la sfârşitul lunii martie – începutul lunii aprilie 2019, rectorul şi prorectorul Academiei i-au cerut lui Bărbulescu Gheorghe Adrian, „profitând de ascendentul pe care li-l dădeau relaţia de subordonare funcţională, diferenţa de vârstă şi de grad profesional, relaţia personală care se dezvoltase între ei şi recunoştinţa acestuia din urmă pentru oportunitatea de a continua să activeze în mediul universitar”, să trimită mesaje de ameninţare jurnalistei Emilia Şercan pentru a o determina să oprească investigaţiile jurnalistice care îl vizau pe rectorul Iacob Adrian. „Solicitările au fost transmise în cadrul mai multor discuţii pe care Bărbulescu Gheorghe Adrian le-a purtat atât separat cu cei doi, cât şi împreună, în sediul Academiei de Poliţie. Aceste demersuri au fost determinate de faptul că, în perioada martie – aprilie 2019, persoana vătămată a publicat mai multe articole care vizau în mod direct activitatea rectorului Academiei de Poliţie, Iacob Adrian, care ar fi putut avea consecinţe semnificative asupra carierelor celor doi ofiţeri superiori, astfel încât pentru aceştia era esenţial ca anchetele jurnalistice să înceteze”, mai arată sursa citată.

Sorina Pintea, vizită fulger la un spital privat

Ministrul Sănătății ar fi la această oră în vizită la un spital privat din Capitală. Jurnaliștii de la Știri pe Surse scriu că Sorina Pintea a „picat” pe nepusă masă la spitalul Sanador din București.

Până acum, ministrul a mers în controale fulger în mai multe unități spitalicești din țară, însă este primul control într-un spital privat.

Rămâi conectat

6,124FaniÎmi place
București
cer fragmentat
24 ° C
26.6 °
22.8 °
68 %
4.5kmh
63 %
lun
26 °
mar
30 °
mie
28 °
J
30 °
vin
30 °

Ultimul articol

Au început audierile miniștrilor propuși în Guvernul Veștea

Adrian Veștea nu pierde timpul și se pregătește de funcția de premier. După ce ieri a depus în Parlament lista cabinetului și programul de...

Marea Britanie, fără premier; Keir Starmer și-a anunțat demisia

Demisie anunțată de premierul britanic Keir Starmer, într-o declarație în fața clădirii de pe Downing Street nr. 10. Premierul demisionar a explicat că fiecare decizie...

Bolojan, reconfirmat președinte al PNL; repercusiuni pentru cei care susțin Guvernul Veștea

Liberalii s-au întâlnit ieri, într-un congres, pentru a decide atât numele viitorului președinte al PNL, cât și măsurile care vor fi luate împotriva membrilor...