34.1 C
București
duminică, 28 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 1254

Nelu Tătaru discută despre posibilitatea testării periodice a cadrelor medicale

Ministrul Sănătății, Nelu Tătaru, a făcut o serie de declarații cu privire la modul în care se transmite noul coronavirus. Din păcate, încă avem parte de creșteri ale numărului de îmbolnăviri, cât și de creșteri în rândul celor decedați din această pricină. În opinia lui Nelu Tătaru, Diaspora a jucat un rol decisiv în răspândirea bolii, dând naștere transmiterilor locale, cât și focarelor în anumite zone ale țării.

„Fiindcă avem o diasporă destul de importantă, pentru că am avut o transmitere locală accentuată în anumite focare, pentru că avem de gestionat un sistem sanitar care are mult în spate de peste 30 de ani, şi când mă refer mult înseamnă deficite, pentru că avem o populaţie care trebuie să respecte anumite condiţii şi eu sper să le respecte”, a declarat Nelu Tătaru.

Nelu Tătaru: O să avem o discuție în Comisia Ştiinţifică, inclusiv despre testarea periodică a personalului medical

Nelu Tătaru a declarat că testarea personalului medical, fie el și asimptomatic, este un lucru necesar în această perioadă în care toată țara are nevoie de medici, mai mult decât de orice. În acest context, ia în calcul punerea în aplicare al unui astfel de plan.

„În toate protocoalele în care am spus cine poate fi testat, am inclus tot ce înseamnă infecţii respiratorii, fără o legătură cu coronavirus, tot ce înseamnă persoane instituţionalizate, tot ce înseamnă simptomatologie la persoanele care acordă asistenţă medicală, la corpul medical. O discuţie avem mâine în Comisia Ştiinţifică, inclusiv despre testarea periodică a personalului medical asimptomatic, cel puţin la şapte zile, pentru a putea proteja corpul medical”, a spus ministrul Sănătăţii.

Pandemia omoară economia: AGA de acasă și pregătiri de faliment

Patronii din toate domeniile anunță măsuri drastice în contextul extinderii Covid 19

În curând, “lumea selectă” a economiei românești, respectiv piața de capital, nu va mai avea ce să publice. Nu există zi la categoria „știri de pe piață” în care agenții economici listați să nu anunțe măsuri aplicate în contextul pandemiei de coronavirus. Astăzi, ședința de raportare a Bursei de Valori București fost deschisă la 7:48 și până la ora 17 au fost publicate 67 de decizii oficiale ale firmelor listate. Dintre acestea 25 făceau referire la Covid 19, mai exact acționarii erau înștiințați oficial că ședințele AGA, de orice natură ar fi ele, se vor desfășura la distanță. Prin metoda votului prin corespondență, respectiv poștă sau email cu semnătură electronică. Unii chiar folosesc un ton dur în speranța că acționarii vor sta acasă. “Scietatea SINTEROM SA informează acționarii că, Adunarea Generală Ordinară a Acționarilor convocată pentru data de 28/29 Aprilie 2020 ora 10.00 se va desfășura evitând pe cât posibil prezența fizică a acționarilor. În acest sens, se recomandă acționarilor să își exercite dreptul de vot asupra punctelor de pe ordinea de zi prin utilizarea votului prin corespondență, conform instrucțiunilor din convocator. Societatea SINTEROM SA atenționează acționarii că participarea la evenimente/întruniri publice desfăşurate în spaţii închise, în condiţiile impuse de autorităţi, expune participanţii la o posibilă contaminare cu coronavirusul SAR-CoV-2, iar societatea şi/sau conducerea societatii nu vor putea fi ţinute răspunzătoare pentru un astfel de risc”, a precizat conducerea uneia dintre cele mai cunoscute companii din industria auto autohtonă.

Știri despre faliment

Falimentul vine cu mască. Încet dar sigur

Primele care au anunțat suspendarea activității pe perioada ordonanțelor militare au fost companiile din turism. Conștienți că au mari șanse să încheie acest an cu camerele goale, tot mai mulți patroni preferă să facă încă de acum economii la plata utilităților și fondul de salarii. Și-au suspendat pur și simplu activitatea până la noi ordine. De altfel, în contextul în care executivul se gândește să trimită în șomaj tehnic angajații din administrație din cauza iminentei lipse de lichidități, și tot în contextul în care, cel puțin până acum, statul nu a luat nicio măsură pentru protejarea mediului de afaceri privat, este normal ca privații să ia din capul locului măsuri drastice și să se pregătească de faliment.

Băsescu, neschimbat: „Marş afară din guvern nenorocitule!”

Traian Băsescu se arată total indignat de ceea ce se întâmplă în guvern în aceste ultime două zile, cu referire directă la activitatea lui Marcel Vela. Fostul președinte e același pe care îl știm. Îl compară pe Vela cu Victor Ponta, ca „panaramă publică” și îi analizează pe cei doi în oglindă.

Încet, dar sigur, ministrul de interne reușeşte să devină panarama publică numărul 1, depășindu-l pe “curajosul” Ponta, cel care cu deplină lașitate a abondonat lupta cu efectele unui incendiu grav, dar local. Panarama de procuror ratat s-a speriat de moarte și s-a refugiat în Turcia, abandonând şi guvern şi partid şi…

Acum, Ponta este pe toate televiziunile dând sfaturi cum să rezolvăm problemele. Uitând că a abandonat din prima clipă și oamenii afectați de incendiul de la Colectiv și familiile acestora și sistemul medical prins pe picior greșit.

O altă stea a demagogiei de ultimă speță domină la concurență cu Ponta dezbaterea publică, “ministrul cu elice”. De dimineață până seară, cu geci asortate la ochelarii top gun, cu freza bine apretată cu fixativ să nu îi ia vântul părul, precum mie suvița, Vela, nu mai predidește dând interviuri din elicoptere, creând emoţii şi îngrijorare bravelor reporteriţe precum că elicopterul nu are vizibilitate bună sau că bate vântul în parbrizul elicopterului.

Pas cu pas, demagogul cu elice a reuşit să-l ajungă pe Ponta şi în demagogie şi în ticăloşie.

Fără scrupule, Vela secondat de Arafat, au stabilit efectuarea unui număr cât mai mic de teste, lăsând ca mulţi oameni, în primul rând vârstnici, să moară în casele lor, fără să ştie că sunt infectaţi, fără să ştie de ce se sufocă, fără să primească nicio şansă la viaţă în lipsa asistenţei medicale.
Între timp, propaganda iohanisto – liberală, declară triumfalist că cele câteva sute de morţi sunt un mare succes. Cei care au murit fără asistenţă medicală în casele lor din mediul rural, din oraşele mici, nu sunt în statisticile lor.

Canaliile dorm liniştite şi îşi savurează succesul de a-i ne fi păcălit şi pe români şi pe străini, la adăpostul recomandărilor Profesorului în microbiologie Alexandru Rafila.

Dar licheaua vrea mai multă glorie şi atunci merge până acolo încât de la tribuna Ministerului de Interne începe să coordoneze activităţile BOR mergând până la a face pulbere toată acţiunea de protejare a populaţiei prin izolare.

Şi pentru că licheaua este deja la stadiul la care picioarele şi capul nu-i mai sunt pe pământ, crezându-se cel puţin un substitute pământean al celui care va învia în noaptea de Sâmbătă spre Duminică, s-a gândit să facă din poliţişti un soi de cântăreţi în corul bisericii.
Noul trimis al lui Dumnezeu pe Pământ pune toate maşinile Poliţiei Române şi toţi poliţiştii să purceadă la împărţit lumină în Noaptea Sfântă a Învierii. Mă mir că nu trebuie să citească şi ceva din Biblie la scara fiecărui bloc.

Vela, pe ce punem pariu că n-ai curaj să distribui poliţiştilor haine preoţeşti că uniforme tot nu au primit de câţiva ani.
BOR notează faptele tale bune Vela, iar credincioşii îţi vor rămâne recunoscători până în ziua votului.
Marş afară din guvern nenorocitule!
PS – Vitejii lideri sindicali din poliţie stau pitiţi să vadă cum se sfârşeşte şi să ştie de partea cui să fie”, scrie Băsescu pe Facebook.

Capul lui Vela vrem! UDMR cere demisia ministrului de Interne

Marcel Vela

Ministrul de Interne și a sa înțelegere cu Biserica Ortodoxă Română privind Paștele este criticată dur de UDMR, care vrea – nici mai mult nici mai puțin – ca Marcel Vela să plece din funcție. Formațiunea politică consideră că Vela a pus în pericol cetățenii.

UDMR cere demisia ministrului de Interne, Marcel Vela, deoarece, prin decizia lui, a pus pericol toată ţara şi siguranţa populaţiei, a anulat toate rezultatele obţinute până acum prin introducerea măsurilor de prevenire şi combatere a epidemiei, a ignorat starea de urgenţă declarată de preşedinte şi măsurile de sănătate publică impuse de propriul Guvern”, a precizat pentru Mediafax purtătorul de cuvânt a UDMR, Hegedus Csilla.

Echipamente de protecție pentru medicii de familie, de la Primăria Capitalei

Peste un milion de lei pleacă din bugetul Capitalei pentru o achiziție de echipamente de protecție, comandate pentru o altă categorie de oameni care sunt în prima linie, expuși cornavirusului: medicii de familie. Primarul Gabriela Firea detaliază că, urmare a votului favorabil în consiliul general, proiectul pe care l-a propus face posibilă donarea către medicii de familie a zeci de halate de protecție și mănuși.

120.000 de halate de protecție și 200.000 de mănuși de unică folosință achiziționăm pentru medicii de familie. Mii de măști și dezinfectanți am donat deja, în aceste zile.

Răspundem prompt medicilor de familie care au nevoie de sprijinul nostru și ne-au rugat să le asiguram un număr foarte mare de echipamente de protecție.

Pacienții cu afecțiuni cronice sau acute se prezintă în primul rând la medicii de familie, prin urmare este necesar ca aceștia să fie protejați la fel ca personalul medical din spitale.

Valoarea achiziției pentru echipamente de protecție pentru prevenirea răspândirii coronavirusului destinate medicilor de familie este de 1.300.000 lei iar finanțarea proiectului va fi asigurată de Primăria Capitalei, din bugetul Administrației Spitalelor și Serviciilor Medicale București (ASSMB), prin virare de credite bugetare.

Mulțumesc consilierilor generali care au votat acest proiect pe care l-am propus săptămâna trecută”, a precizat primarul general al Capitalei.

Marcel Ciolacu și „Alegerea Sofiei”: să respingem sau să nu respingem?

După cum chiar acesta a declarat, Marcel Ciolacu este acum pus într-o situație dificilă. Mai exact, nu știe cum e mai bine să facă: să voteze prelungirea stării de urgență, ori să nu o voteze? Analizând posibilitățile, acesta a ajuns la concluzia că orice ar alege este deopotrivă și bine și rău. În cazul în care se alege respingerea prelungirii stării de urgență, există posibilitatea ca noi focare de infecție să prindă contur. În contrapartidă, caz în care se votează pentru prelungirea stării de urgență, se crează frustrare și confuzie în rândul cetățenilor sătui să stea în case.

”Este evident că decretul privind prelungirea stării de urgenţă, emis de preşedintele Iohannis, nu ţine cont de niciuna dintre solicitările formulate de PSD. Guvernul nu a venit cu soluţii concrete pentru testarea populaţiei şi nu a prezentat un plan de acţiune concret pentru repornirea economiei şi pentru agricultură. Este evident că acest guvern nu este interesat de transparenţă şi vrea să se folosească de această stare de urgenţă pentru a continua să se comorte autocratic. Nu este deloc o decizie uşoară, suntem în faţa unei dileme în care trebuie să cântărim cu mare atenţie toate consecinţele care se pot produce la nvelul cetăţeanului”, a declarat, marţi, Marcel Ciolacu.

Marcel Ciolacu: Există un risc real ca ridicarea restricţiilor, mai ales în preajma Sărbătorilor Pascale, să accelereze răspândirea coronavirusului

”Avem un guvern care a abuzat şi şi-a bătut joc de prerogativele suplimentare pe care le-a avut în straea de urgenţă, i-a forţat pe cetăţeni să se închidă în case, fără a face nimic clar pentru sprijinirea economiei şi pentru limitarea transmiterii virusului. Pe de altă parte avem siguranţa cetăţenilor. A vota împotriva prelungirii stării de urgenţă înseamnă practic ridicarea restricţiilor impuse prin Ordonanţele Militare. Există un risc real ca ridicarea restricţiilor, mai ales în preajma Sărbătorilor Pascale, să accelereze răspândirea coronavirusului in populaţie, iar asta poate duce la mai multe cazuri severe şi din păcate la mai multe decese. Este un risc enorm pe care nu îl putem ignora”, a mai zis Ciolacu.

De asemenea, Marcel Ciolacu a ținut să menționeze faptul că PSD își dorește ca oamenii să fie în siguranță și sănătoși, însă că nu se poate baza pe programele de testare ale Guvernului Orban.

”PSD susţine în continuare că sănătatea şi sguranţa oamenilor sunt importante, dar nu avem nici măcar o minimă garanţie din partea Guvernului că vor testa masiv şi că au lucrurile sub control. Vom fi puşi în situaţia de a alege între cele două varinate posibile, ambele la fel de rele: să ţinem lumea în casă pentru că guvernul nu testează şi să continue declinul economic, sau să respingem decretul şi să ne confruntăm cu o altă problemă reală. PSD va alege, ca întotdeuna, o soluţie responsabilă. Pe de altă parte, Parlamentul nu mai poate aştepta după Guvern. De săptămâna viitoare ne vom întoarce şi fizic la treabă. Este clar că nu se mai doreşte o olaborare din partea Guvernului. Cele cinci solicitări transmise Guvernuluirămân extrem de actuale şi cerem ferm implementarea lor în zilele imediat următoare. Transparenţă totală în privinţa informării deciziilor şi achiziţiilor, declanşarea testării pe scară largă, măsuri concrete pentru susţinerea economiei şi populaţiei, proiectele de investiţii publice ce vor fi demarate pentru sprijinirea economiei şi măsuri urgente pentru sprijinirea agriculturii româneşti”, a mai spus președintele interimar al PSD.

Măsuri economice pentru firmele românești

”Avem pregătit un plan de măsuri economice pentru firme şi români, care să protejeze locurile de muncă şi nivelul de trai. La aceste măsuri vom adăuga o serie de măsuri pentru agricultură. PSD va introduce în Parlament toate aceste lucruri şi sperăm în responsabilitatea partidelor parlamentare pentru ca ele să treacă în parlament. Rămâne de văzut dacă PNL va continua să le blocheze prin contestarea la CCR, cntinuând să îşi justifice incompetenţa prin jocuri politice. În final, atragem atenţia preşedintelui Iohannis să nu mai susţină prin demersurile sale un guvern incompetent şi iresponsabil pentru că nu merită”, a încheiat Marcel Ciolacu.

Victor Ciutacu, supărat pe CNA, după ce aceștia au sancționat Digi24 cu un avertisment

Victor Ciutacu

Victor Ciutacu nu mai are nevoie de nicio prezentare, fiind unul dintre acele personaje vocale ale presei din România. Și ca să nu-și iasă din mână, aflând de isprava celor de la CNA, instituție ce a decis sancționarea postului de televiziune Digi24 cu un avertisment în loc de amendă, a comentat așa cum știe el mai bine situația.

„Digi24 a scăpat, pentru moment, fără sancțiune în cazul știrii false, dar rectificate la scurt timp după difuzarea pe post, despre decesul șefei de la Terapie Intensivă de la Spitalul Gerota.

Membrii forului nu s-au hotărât cu privire la sancțiunea pe care să o dea, din motive de procedură. De ce?

Toți membrii CNA au fost de acord că postul ar merita doar un avertisment, adică o somație„, se arată pe Pagina de Media.

În opinia lui Victor Ciutacu, pedeapsa dată celor de la Digi24 este mult prea mică față de gravitatea faptei, fapta constând în publicarea unei știri despre presupusul deces al șefei de la Terapie Intensivă de la Spitalul Dimitrie Gerota. Ulterior, cei de la Digi24 au retras informațiile.

„Bai, nesimtitilor, noi n-am omorat pe nimeni cu zile! Cum va permiteti mizeria asta? Inteleg ca va aparati cururile si functiile, iar imunitatea si supravietuirea postului securitatii sunt obligatorii prin ordin de zi, da’ nu va crapa obrazu’ de rusine? Sunteti vomitivi, da icteru-n mine cand ma uit la voi”, scrie Victor Ciutacu pe Facebook.

USR își anunță sprijinul pentru prelungirea stării de urgență

Președintele Klaus Iohannis a declarat în urmă cu ceva timp că starea de urgență se va prelungi cu încă 30 de zile, un decret prezidențial fiind deja transmis Parlamentului. Iohannis a avertizat opoziția să nu mai ceară relaxarea măsurilor, întrucât în joc este siguranța tuturor, însă deja sunt lideri politici care anunță că nu vor vota acest de-al doilea decret. Uniunea Salvați România, în schimb, și-a anunțat deja votul „pentru”.

USR va vota pentru decretul de prelungire cu 30 de zile a stării de urgență în România.

Este evident că nu am trecut de faza cea mai grea a pandemiei și e nevoie în continuare de măsuri speciale. Noi, USR, am spus mereu că vom contribui cu toate puterile noastre la depășirea momentului dificil prin care trecem.

În același timp cerem guvernului să fie transparent, să comunice mai coerent, și să ia doar măsuri care sunt discutate cu toți actorii politici, economici și sociali. Vom trece de această criză dar contează enorm felul în care o vom face.

Cu cât există mai multă încredere în societate, cu atât sunt mai mari șansele ca pagubele de pe urma situației curente să fie limitate”, au transmis reprezentanții USR.

Atac la ministrul de Finanțe: „Florin Cîțu este, probabil, cea mai proastă glumă de ministru și de politician”

Florin Cîțu

Nicio zi fără luări de poziții sau fără critici și atacuri la adresa membrilor din Guvernul României, mai ales în această perioadă de restricții și măsuri controversate, în contextul pandemiei de coronavirus. În funcție de cum se pricepe fiecare și unde găsește un teren mai slab, apar peste noapte fel de fel de formatori de opinie.

Că e criticat guvernul în integralitatea sa sau miniștrii pe rând, nici nu mai contează, critică să fie. Cei mai înfierați sunt, firește, premierul, ministrul de Interne, al Sănătății, al Muncii și al Finanțelor. Acesta din urmă este de altfel și ținta unui politician din Alba, membru ALDE. Ioan Lazăr îl cataloghează pe Florin Cîțu drept o glumă proastă, un ministru laș și incapabil.

Guvernul care a jucat alba-neagra cu sănătatea românilor cum poate fi denumit? Ticălos sau tot criminal?
Un habarnist de profesie, care nu înțelege care îi e rolul său în Guvern, s-a trezit să folosească tot felul de cuvinte grele la adresa celor care nu sunt de acord cu ce dictează șeful lui suprem, Klaus Werner Iohannis. Dle Cîțu, nu toți sunt niște lingăi ca dumneata!

Revenind la cîțismele dlui de la finanțe. Un om care fuge de propria sa umbră atunci când trebuie să ocupe funcții cu o mare responsabilitate, dă lecții de moralitate. Am văzut-o și pe asta. Un șoarece speriat ca de moarte sare la gâtul celor care nu fac precum profețește unicul și inegalabilul Klaus Iohannis, stăpânul și binefăcătorul lui Cîțu și al PNL.

Florin Cîțu este, probabil, cea mai proastă glumă de ministru și de politician care a putut exista în România ultimilor 30 de ani, o persoană care fuge de responsabilitate mai ceva ca dracu de tămâie.

Pentru că tot vă plac cuvintele tari , gen ”crimă”, spune tu, dle Cîțu, cum se numesc cei care, știind că vine pandemia de coronavirus, au refuzat să asigure stocurile necesare de echipamente medicale pentru populație și pentru medici?
Cum se numesc cei din cauza cărora sunt infectați medicii din țară pentru că au fost trimiși să lupte cu coronavirus fără niciun fel de echipament de protecție?
Cum se numesc cei care jucau în ianuarie – februarie alba-neagra cu sănătatea românilor doar pentru a organiza alegeri anticipate?
Cum se numesc cei care, dle Cîțu, de o lună de zile ar fi trebuit să ia măsuri economice pentru repornirea activităților economice pentru ca România să nu intre într-o gravă criză economică?
Cum se numesc cei care în miez de noapte, neținând cont de propriile lor ordonanțe militare și legislația în vigoare, făceau transferul românilor spre aeroporturile țării pentru a-i trimite, în plină pandemie, în Germania?

Nu dle Cîțu, ei nu se numesc guvernanți! Abia asta, dle CÎțu, se poate numi crimă împotriva poporului român!
Și, poate, atunci când restricțiile se vor termina, toți cei de care v-ați bătut joc vor cere socoteală, măcar electoral, ”Guvernului meu”, care a încălcat, cu bună știință, obligația constituțională de a asigura sănătatea publică”, scrie politicianul din Alba.

Marcel Ciolacu, la adresa PNL: „ASTA E CRIMĂ!”

Marcel Ciolacu

Președintele interimar PSD, Marcel Ciolacu acuză conducerea administrativă a PNL de gestionare necorespunzătoare a problemelor actuale prin care trece România. Printre altele, Ciolacu declară că guvernul condus de Ludovic Orban ar comite „crimă” morală, deoarece de la începutul crizei până în prezent, acesta ar fi lăsat oameni pe drumuri, ar fi risipit 35 miliarde de lei dintre care 0 lei destinați județelor afectate de criză, și-ar fi îngăduit firmelor să intre în colaps financiar.

Mesajul integral al lui Marcel Ciolacu:

„Pentru vremelnicii care conduc astăzi #România, luați o foaie de hârtie și notați. Iată ce reprezintă o crimă asupra poporului român:

– crimă este să lași pe drumuri peste 1 milion de români și să-i pui apoi să plătească dobândă la dobândă, dacă vor să își amâne ratele. Să lucrezi pentru profitul prietenilor și nu pentru INTERESUL SUPREM al cetățeanului, așa cum ai jurat – tu, SLUJBAJ AL STATULUI. ASTA E CRIMĂ!

– crimă este să știi că în fiecare oră se închid 90 de firme în România și tu să blochezi la Curtea Constituțională tocmai legile care ar fi salvat IMM-urile, dar și locurile de muncă. ASTA E CRIMĂ!

– crimă este să risipești 35 de miliarde din ianuarie până acum, să toci aproape toată rezerva din buffer, să împrumuți miliarde de euro și ACUM să nu acorzi nici cel mai mic ajutor firmelor și populației afectate de criză. ASTA E CRIMĂ!

– crimă este să dai ZERO LEI în majoritatea județelor administrate de PSD pentru achiziția de echipamente de protecție, teste și aparate medicale. Asta e politică meschină, nu este grijă pentru oameni. Pe oameni te răzbuni, nu pe PSD! Iar ASTA E CRIMĂ!

– crimă este să lași medicii să devină carne de tun in fața virusului, în timp ce tu și sleahta faceți achiziții de milioane și milioane de euro cu tot felul de buticuri obscure. ASTA E CRIMĂ!

– crimă este să te folosești de necazul unor oameni pe care îi scoți din carantină să-i plimbi prin toată țara și apoi să-i trimiți la muncă peste hotare. ASTA E CRIMĂ!

– crimă este să-ți bagi joc de pensionari și să le spui că pentru ei nu sunt bani. Să te joci cu viața unor oameni în etate care ți-ar putea fi părinți… ASTA E CRIMĂ!

Și da, cel care fuge ca un laș din Parlament, atunci când virusul era deja în România, pentru că prioritatea sa și a partidului său erau anticipatele, da, ACELA ESTE UN CRIMINAL!

Iar cea mai mare CRIMĂ pe care o comiteți zi de zi este să nu #testați populația! Să vă bateți joc de români, mintindu-i și ascunzându-le adevărul! Da, voi sunteți CRIMINALI! Și, da, veți plăti pentru toate acestea!”, scrie Marcel Ciolacu pe Facebook.

În aceeași postare, Marcel Ciolacu acuză, de asemenea, lipsa testărilor pe care acesta le consideră obligatorii. În opinia sa, testarea populației pentru noul coronavirus este necesară, întrucât numai dacă se ține o evidență clară a infectărilor se poate lupta concret împotriva amenințării COVID-19.

Robot pentru dezinfectarea spațiilor la Spitalul Floreasca

În Sectorul 1 este testată în acest moment cea mai nouă tehnologie în materie de dezinfecție a suprafețelor. Cu o eficiența de eradicare a bacteriilor și virușilor de aproape 100%, un robot UVD autonom și-a început treaba azi la Spitalul Floreasca. În funcție de rezultate, este posibil ca roboți similari să facă treaba oamenilor și în alte unități de pe raza Sectorului 1.

În contextul actual, de pandemie, căutăm mijloace suplimentare pentru a proteja sănătatea cadrelor medicale și a pacienților.

Testăm în prezent, în Spitalul Clinic de Urgență București (Floreasca), un robot UVD autonom, care efectuează dezinfectarea spațiilor fără intervenție umană.

Suprafețele sunt dezinfectate prin distrugerea agenților patogeni cu lumini puternice ultraviolete, de lungime de undă C. Eficiența dată de producător la eradicarea bacteriilor și virușilor este de 99,99%”, explică primarul Daniel Tudorache.

Continuă lucrările în Sectorul 1. Extinderea Școlii 179 va fi gata în câteva luni

Pandemia de coronavirus nu ține lucrările pe loc. Chiar dacă acum sunt alte priorități, legate de sănătate cetățenilor și sprijinirea cadrelor din linia I sau a categoriilor vulnerabile, autoritățile din Sectorul 1 continuă investițiile începute. Școala 179 va fi mai încăpătoare, urmând ca aici să se extindă spațiile pentru grupele pregătitoare și clasele I.

La Școala 179 am început lucrările pentru extinderea cu construcții modulare.

Conform planurilor, vom crea spații noi pentru 6 clase pregătitoare și 2 clase I. Sunt prevăzute grupuri sanitare pentru elevi, grup sanitar pentru profesori și o cancelarie.

La exterior amenajăm alei pentru accesul pietonal și două spații de joacă. Termenul de finalizare a lucrărilor este 30 iunie”, a anunțat primarul Daniel Tudorache.

Rămâi conectat

6,124FaniÎmi place
București
cer senin
34.1 ° C
35 °
32.8 °
33 %
1.3kmh
0 %
D
34 °
lun
36 °
mar
36 °
mie
33 °
J
31 °

Ultimul articol

Cristian Popescu Piedone, mesaj dur despre criza politică: „România a pierdut direcția, iar oamenii...

O radiografie critică a României după trei decenii de tranziție Într-un mesaj adresat publicului, Piedone conturează o imagine critică a evoluției României în ultimii 36...

Social democrații nu vor premierul propus de PNL-USR-UDMR

Social democrații par că vor doar guvernul lor și anunță că nu sunt de acord cu ultima decizie a PNL-USR-UDMR de a susține același...

Siegfried Mureșan, propus pentru funcția de premier

Siegfried Mureșan, o soluție „viabilă” de premier - anunță în tandem PNL, USR și UDMR. Ce a mai rămas din coaliția de guvernare pro-europeană a...