24 C
București
marți, 23 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 95

ANPC DECLANȘEAZĂ UN CONTROL DE AMPLOARE ÎN PORTUL CONSTANȚA: FRAUDE, PRODUSE CONTRAFĂCUTE ȘI IMPORTURI ILEGALE

Constanța, 6 martie 2025Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC), sub coordonarea președintelui Cristian Popescu Piedone, a demarat o acțiune de control de proporții în Portul Constanța, vizând verificarea importurilor și conformitatea produselor intrate pe teritoriul României.

Peste 50 de containere au fost sigilate, iar ancheta continuă pentru identificarea eventualelor fraude și a mărfurilor periculoase care ar putea ajunge pe piața românească și europeană.


VERIFICĂRI AMĂNUNȚITE ÎN PORT ȘI ÎN STRUCTURILE DE DEPOZITARE

Acțiunea s-a desfășurat în baza Regulamentului European 1020/2019 și a protocolului dintre ANPC și Direcția Generală a Vămilor, fiind efectuată în colaborare cu Poliția de Frontieră.

Controlul a avut loc simultan pe șapte rampe, unde containerele au fost deschise și verificate. De asemenea, au fost inspectate mai multe structuri de depozitare, unde au fost descoperite grave nereguli privind documentele de proveniență și conformitatea produselor.

În urma acestor verificări, peste 50 de containere au fost sigilate, fie pentru că nu respectau normele legale, fie pentru că deținătorii acestora nu au putut fi identificați.


FRAUDE ȘI SITUAȚII SUSPECTE ÎN PORTUL CONSTANȚA

O situație alarmantă a fost descoperită în cazul containerelor aparent abandonate, unele fiind blocate în port de peste 10 ani, însă pentru care chiriile continuau să fie achitate.

Mai mult, în timpul unui control detaliat, ANPC a descoperit o tentativă clară de fraudă: un container care, potrivit documentelor, ar fi trebuit să conțină lingouri de metal, însă în realitate era încărcat cu dale de piatră, având aceeași greutate. Această practică indică un posibil mecanism de evitare a taxelor și accizelor, care urmează să fie investigat de autorități.


PRODUSE CONTRAFĂCUTE ȘI IMPORTURI ILEGALE

ANPC subliniază riscul major reprezentat de pătrunderea pe piață a produselor contrafăcute și neconforme, multe dintre acestea având origine incertă și neîndeplinind standardele europene de siguranță.

Constatăm în mod repetat că se încearcă introducerea pe piața din România a unor mărfuri contrafăcute, neconforme sau chiar periculoase. În calitate de autoritate de protecție a consumatorilor, nu vom permite ca aceste produse să ajungă la oameni! Vom continua controalele până când aceste practici ilegale vor fi complet eradicate.” – Cristian Popescu Piedone, președintele ANPC.


ANPC CONTINUĂ OPERAȚIUNILE DE CONTROL ÎN PARTENERIAT CU VAMA ȘI POLIȚIA DE FRONTIERĂ

Pentru combaterea importurilor ilegale și a fraudelor, ANPC, Direcția Generală a Vămilor și Poliția de Frontieră vor intensifica controalele asupra containerelor care intră în România. Acțiunile au scopul de a proteja consumatorii de produse periculoase, falsificate sau fără certificări de calitate.

Trebuie să rămânem vigilenți! Produsele care nu respectă normele europene și care pun în pericol sănătatea și siguranța consumatorilor nu au ce căuta pe piață!” – ANPC.


ACȚIUNI SIMILARE ÎN ALTE JUDEȚE

Pe lângă verificările din Portul Constanța, ANPC desfășoară controale ample și în județul Hunedoara, unde sunt verificate importurile de deșeuri second-hand. În urma investigațiilor, nu au fost identificate astfel de operațiuni în Portul Constanța, însă monitorizarea continuă pentru a preveni eventuale abateri.

Târziu s-a supărat pe Georgescu și îi cere „precizări ferite de orice interpretare”

Se ceartă politicienii de top ai țării noastre, chiar înainte de mare confruntare electorală reprezentată de alegerile prezidențiale.

Claudiu Târziu, membru marcant al AUR, s-a arătat deranjat de una dintre ultimele afirmații făcute de Călin Georgescu, candidat pe care formațiunea sa îl sprijină în viitoarele alegeri, cerându-i acestuia „să revină cu precizări ferite de orice interpretare”.

Pentru Călin Georgescu, pare că fecare zi vine cu noi și noi afirmații controversate. De această dată, Georgescu a răspuns unor întrebări venite de la Natalia Morari, pe care Claudiu Târziu a catalogat-o drept „un personaj extrem de controversat din Republica Moldova”.

În interviu, Călin Georgescu a declarat că „națiunile în Europa” pot să se dezvolte separat mai bine decât în cadrul Uniunii Europene și a atacat-o pe preşedinta de la Chişinău, pe care a numit-o „Maia Soroș Sandu”, acuzând-o că s-a amestecat în alegerile din România.

Referitor la interferențe, dacă stau să mă gândesc: președintele statului Republicii Moldova Maia Soros Sandu, ca să spun așa, a intervenit, direct, pe față, în alegeri.

A venit aici (n.r.- România) și a susținut un contracandidat al meu, Elena Lasconi. Dacă tu asculți de Bruxelles pentru câțiva țechini și îți izolezi poporul, mă refer la Republica Moldova, de România și de Statele Unite…”, a spus Georgescu în interviu.

Și, întrebat dacă va colabora cu Maia Sandu în cazul în care va ajunge președinte al României, Călin Georgescu a opinat că „ea, în primul rând, trebuie să-și rezolva problema poporului moldovenesc”.

Or, după toate aceste afirmații – și multele altele, Târziu a atras atenția pe Facebook că Georgescu are de dat explicații:

Dl Călin Georgescu trebuie să clarifice neîntârziat declarațiile surprinzătoare pe care le-a făcut în cadrul interviului acordat jurnalistei Natalia Morari.

Dacă decizia candidatului la alegerile prezidențiale din România de a realiza o emisiune împreună cu un personaj extrem de controversat din Republica Moldova poate fi o opțiune personală, unele afirmații și viziuni politice susținute de dl Georgescu au darul de a deruta complet publicul.

Ceea ce dl Călin Georgescu definește ca fiind ”poporul moldovean” evocă mai degrabă un termen specific expansionismului sovietic și rusesc, nicidecum cetățenii Republicii Moldova.
Într-un discurs de un asemenea nivel și cu mize atât de înalte, semnificația mesajului trebuie să fie foarte exactă.

Dacă un moment de ezitare a generat o confuzie atât de gravă de termeni, este absolut necesar ca dl Georgescu să revină cu precizări ferite de orice interpretare.

A doua chestiune care impune lămuriri urgente este legată de idealul unității naționale.
Teza exprimată de dl Georgescu, potrivit căreia acum nu e momentul pentru o discuție despre unirea Republicii Moldova cu România, ne proiectează într-o perspectivă neclară și greu de estimat: dacă nu acum, atunci când ne vom putea gândi la reunirea cu frații de peste Prut?

Oricare ar fi rațiunile de natură electorală sau diplomatică, un astfel de mesaj, atât de tranșant, lansat de candidatul cu cele mai mari șanse în cursa pentru președinție, este de natură să dezamăgească exact electoratul cu cele mai puternice sentimente patriotice.
Suntem pe ultima sută de metri înaintea campaniei electorale, iar românii trebuie să înțeleagă exact ce planuri au candidații care le cer votul.

Având în vedere valul uriaș de simpatie de care se bucură dl Călin Georgescu, dar și mișcarea națională care s-a format în jurul candidaturii sale, acesta are datoria să își precizeze poziția față de subiectele mai sus menționate și să îndepărteze orice suspiciune care s-ar putea naște din afirmațiile pe care le-a făcut în emisiunea realizată împreună cu Natalia Morari”.

Președinta POT nu își aduce aminte cum dezinformează pe Facebook

Sursa: Captură reels

Anamaria Gavrilă, președinta Partidului Oamenilor Tineri (POT), intrat în Parlament în acest mandat, are pierderi de memorie în legătură cu propriile susțineri și afirmații.

Mai precis, lidera POT nu și-a mai adus aminte că a răspândit cu mânuța sa o serie de dezinformări pe Facebook, aspect relevat de un interviu acordat Hotnews.

În cadrul interviului oferit Hotnews, Anamaria Gavrilă a fost întrebată despre o postare de pe pagina ei de Facebook, vizavi de intrarea țării noastre în război:

E halucinant. Au profitat de faptul că românii au venit să-l susțină pe Călin Georgescu și încearcă pe furiș să treacă legea prin care se trimit trupe în Ucraina.

Românii nu vor să-și trimită copiii să moară în Ucraina sub pretextul păcii. Ce fac ei e lovitură de stat și călcarea în picioare a democrației. Românii trebuie să-și recupereze țara! POT intră la guvernare”.

Așa că acesteia i s-a atras atenția că „nu există nicio lege prin care se trimit trupe în Ucraina”, moment în care Anamaria Gavrilă a răspuns senin că o să revină… : „O să revin la acest… și o să explic… o să explic acest aspect”.

O altă întrebare pentru Gavrilă a fost legată de „sorosiști”: cine sunt ei, cu ce se ocupă? Iar lidera POT a mărturisit că nu știe, că nu folosește acest termen. Cu toate acestea, într-o postare din 27 februarie, aceasta scria: „România în ghearele Soroșiștilor”.

Cu toate aceste bâlbe, Anamaria promite că va învăța sistemul legislativ și în general cam ce are de făcut în Parlament pentru a ajuta românii care au crezut în POT. Aceasta în condițiile în care lidera POT este deja la al doilea mandat.

Aleasă deputat de Hunedoara pe listele AUR, Gavrilă a demisionat din partid după niciun an și s-a declarat parlamentar independent, pe considerentul că interesul său este să pună alegătorii pe primul loc. „Rămân dedicată obiectivului pe care mi l-am asumat în fața celor care m-au votat, acela de a face un alt fel de politică pentru deveni și pentru hunedoreni și de a da un exemplu prin acțiune și implicare”, scria aceasta în mesajul în care își anunță tranziția de la afiliată de partid, la independenta.

Bărbat din Iași, judecat pentru trafic de influență în legătură cu relații în sistemul medical

Sursa: Facebook

Procurorii din cadrul Direcției Naționale Anticorupție – Serviciul teritorial Iași au finalizat recent un rechizitoriu care vizează fapte de trafic de influență comise de un ieșean, care promitea că își va folosi anumite relații din sistemul medical, contra unor sume de bani.

Așa a reușit, spun procurorii, să adune zeci de mii de euro, în decurs de câteva luni.

Bărbatul trimis în judecată a fost arestat în decembrie anul trecut, la Tribunalul Iași, în urma unui denunț. Ulterior, măsura preventivă a fost prelungită succesiv, în condițiile în care inculpatul este acuzat de două infracțiuni de trafic de influență.

Bărbatul nu doar se lăuda că poate rezolva probleme legate de sistemul medical, ci condiționa presupul ajutor de primirea a importante sume de bani. Și, spun anchetatorii, acestuia chiar i-au fost remise zeci de mii de euro și sute de mii de lei, inclusiv prin tranfer bancar, la vedere.

Inculpatul M.C.V. ar fi pretins de la o persoană (martor), în mod direct, pentru sine, suma totală de 42.270 de euro și 277.149 lei, pe care ar fi primit-o în mai multe tranșe, atât în numerar, cât și prin transfer bancar, în perioada 14 decembrie 2023 – 13 iulie 2024, lăsând să creadă că are influență asupra funcționarilor publici din cadrul Primăriei Municipiului Iași cu atribuții în vânzarea spațiilor cu destinația de cabinete medicale și că îi va determina pe aceștia, în schimbul unor sume de bani, să îndeplinească acte ce intră în atribuțiile lor de serviciu, respectiv să îi vândă martorei două spații pentru amenajarea cabinetului medical, la prețuri subevaluate.

De asemenea, în perioada 26 aprilie – 13 iulie 2024, același inculpat ar fi pretins și primit de la aceeași persoană (martor), în mod direct, în mai multe tranșe, pentru sine, suma totală de 15.600 de euro, lăsând să creadă că, prin influența pe care o are pe lângă managerul unui spital din Municipiul Iași și a funcționarilor publici cu atribuții în organizarea unui concurs de ocupare de funcții de conducere, îi va determina pe aceștia să o numească pe un post de conducere la spitalul respectiv”, detaliază DNA.

ANPC lovește puternic: Controale de amploare în Bucur Obor și Hala Obor Veche – Amenzi și sancțiuni masive!

ANPC Bucur Obor

Controale stricte la comercianții de metale și pietre prețioase din Bucur Obor

În încercarea de a proteja consumatorii și de a impune respectarea reglementărilor în comerțul cu metale prețioase, ANPC a efectuat un control operativ în Centrul Comercial Bucur Obor. Verificările au vizat 28 de unități economice, iar rezultatele sunt îngrijorătoare:

Nereguli descoperite:

  • Lipsa informării corecte a consumatorilor privind compoziția metalelor din bijuterii;
  • Produse din metale prețioase fără etichetare clară (ex. brățări de aur vândute fără indicații precise despre compoziție și gramaj);
  • Lipsa documentelor de proveniență și a certificatelor de garanție;
  • Lipsa evidenței stricte a operațiunilor comerciale cu metale prețioase;
  • Produse fără marcaje clare privind țara de origine și certificarea metalului.

Măsuri aplicate:

  • 25 de operatori economici au fost invitați la sediile comisariatelor ANPC pentru clarificări;
  • 5 obiecte din metale prețioase au fost sigilate și trimise pentru expertizare;
  • 38,56 grame de metale prețioase au fost reținute pentru verificări suplimentare;
  • Au fost controlate balanțele de cântărire utilizate pentru determinarea gramajului produselor.

Scandal în Hala Obor Veche: Produse alterate, unități insalubre și sancțiuni de peste 310.000 lei!

O altă acțiune de amploare a avut loc tot pe 5 martie 2025, când comisarii ANPC au verificat 32 de unități economice din Hala Obor Veche. Rezultatele sunt de-a dreptul șocante!

Rezultatele controalelor:

  • 3 operatori economici au fost invitați la comisariatele ANPC pentru clarificări;
  • 29 de procese verbale de constatare au fost întocmite;
  • 45 de sancțiuni contravenționale aplicate, în valoare totală de 310.000 lei;
  • 5 avertismente pentru operatorii cu abateri minore;
  • 1.574 de produse (în valoare de 14.880 lei) au fost retrase temporar de la comercializare;
  • 1.171,85 kg de produse (în valoare de 43.628,4 lei) au fost retrase definitiv;
  • 13 operatori economici au fost sancționați cu oprirea temporară a activității;
  • 1 unitate economică (Brutăria La Meg) propusă pentru închidere pe o perioadă de până la 6 luni.

Deficiențele descoperite:

  • Produse din carne fără elemente de caracterizare (lipsa datei limită de consum);
  • Produse din carne și pește supuse congelării neautorizate;
  • Depozitarea produselor din carne la temperaturi necorespunzătoare;
  • Brânză și alte produse alimentare alterate;
  • Vitrine frigorifice murdare, cu zone de rugină și mucegai;
  • Pavimente deteriorate, ustensile de lucru necorespunzătoare;
  • Pește cu modificări organoleptice, depozitat incorect;
  • Recipiente de reziduuri fără capac și pedale;
  • Lipsa etichetelor în limba română pe produse alimentare și textile.

Operatori economici sancționați:

  • OVI VAI KI GROUP SRL
  • ALEX 1961 SRL (2 puncte de lucru)
  • DMI FRIGO INTERNATIONAL SRL
  • LA GURA SI VIO SRL
  • TUDORI GEORGE PFA
  • EMPROD SRL
  • MICUL OBOR SRL
  • BRUTARIA LA MEG
  • PERLA DELTEI FISH SRL
  • ROMICA FISH SRL
  • ENIN EVE SRL
  • BASESCU COM BUSSINES SRL

Sigilarea și măsuri drastice împotriva comercianților iresponsabili

În timpul controlului, 6 standuri mari din 3 zone ale halei au fost sigilate. Mai mulți comercianți au fugit din unități, încercând să evite sancțiunile. Totuși, autoritățile au anunțat Poliția Locală Sector 2 și Serviciul de Investigare a Criminalității Economice, pentru a lua măsuri împotriva acestora.

Comisarii ANPC avertizează că ruperea sigiliului constituie infracțiune și va atrage sancțiuni penale. Autoritățile sunt hotărâte să elimine din piață operatorii care nu respectă normele de siguranță alimentară și comercializare.

Siguranța consumatorilor trebuie să fie prioritară!

Aceste controale arată clar că există numeroși operatori economici care ignoră regulile și pun în pericol sănătatea publică. ANPC trage un semnal de alarmă și cere respectarea strictă a reglementărilor privind informarea consumatorilor, siguranța produselor și transparența operațiunilor comerciale.

Consumatorii sunt sfătuiți să fie vigilenți, să verifice etichetarea produselor și să raporteze orice nereguli la ANPC.

Crin Antonescu promite că va candida, indiferent de atacuri: „Plec ultimul!”

Deja candidat desemnat al coaliției PSD&PNL&UDMR și minorități, Crin Antonescu asigură că va „lupta” până la capăt.

Nu ca potențial președinte, ci în calitate de candidat la prezidențiale, în contextul în care există totuși voci care i-ar cere să se retragă.

Dispărut din lumina reflectoarelor timp de 10 ani, după o dragoste declarată către PSD, cu care PNL, partidul pe care îl conducea, a format USL, Crin Antonescu dă de înțeles că acum nimic nu îl dă înapoi.

Declarațiile au fost făcute ieri, la B1 TV, unde Antonescu a arătat că rămâne în cursa electorală, deoarece s-a retras niciodată din nicio bătălie, dând totodată asigurrări că va pleca „ultimul”.

Aș vrea să le intre foarte bine în… frumoasele capete tuturor că eu nu mă retrag, nu mă retrag niciodată de undeva, dintr-o bătălie. Eu m-am retras retras o singură dată din viața politică, în 2014, după ce îmi terminasem toate bătăliile, pierdute sau câștigate.

Eu nu m-am retras niciodată în cursul unei bătălii, plec ultimul! Am mai spus, deci să înceteze cu aceste lucruri dacă vor. Dacă nu, nu. Pe mine v-am spus c-au ajuns să mă distreze. Nu se pune această problemă”.

Însă, chiar cu toată această determinare, ar exista totuși un contracandidat din aceeași zonă – președintele interimar al țării, Ilie Bolojan, dat de mulți drept un candidat cu mult mai de succes decât ar fi Crin Antonescu. Bolojan însă pare că nu crede în această variantă și, de altfel, Antonescu a punctat că „Ilie Bolojan a fost destul de clar, dar se pare că nu suficient”.

O fanfară (încă) în crescendo
Aș vrea să fie foarte clar pentru toată lumea ceea ce am declarat (…): este exclus să mă retrag sau să fiu schimbat din postura de candidat.

Ilie Bolojan a spus-o răspicat, în repetate rânduri, că nu va candida; dar există o trupă de sufleuri care încearcă să îl împingă să facă un lucru pe care domnia sa nu și-l dorește.

De câte ori trebuie să repete Ilie Bolojan că nu candidează ca să se calmeze vocile neliniștite? Greu își vor găsi pacea pentru că agitatorii știu și ei adevărul: sunt pe locul 2 în sondaje, sunt susținut de o coaliție puternică iar în turul 2, nici Elena Lasconi și nici Nicușor Dan nu au nicio șansă în fața lui Călin Georgescu.

Doar eu îl pot învinge. Nu m-am retras niciodată dintr-o bătălie. Eu plec ultimul. De data asta, victorios, la Cotroceni”, a reiterat Antnescu ulterior, și pe pagina sa de Facebook.

Vameși din Constanța, trimiși în judecată pentru fapte de corupție

Sursa: www.portofconstantza.com

Anchetă finalizată în dosarul de corupție deschis de procurori în toamna anului trecut, și care are în prim plan mai mulți angajați din cadrul Biroului Vamal de frontieră Constanța Sud.

În total, procurorii din cadrul Direcției Naționale Anticorupție – Serviciul teritorial Constanța au dispus trimiterea în judecată a 8 inculpați, lucrători vamali sau inspectori, acuzațiile fiind de luare de mită sau complicitate la această infracțiune.

Inițial, date din anchetă au fost făcute publice în momentul în care erau cercetate două persoane, care își desfășurau activitatea la Biroul Vamal de frontieră Constanța Sud, precum și un comisionar vamal.

Între timp, procurorii arată că au fost încheiate acorduri de recunoaștere a vinovăției cu șase inspectori vamali, pentru luare de mită – Badea Aila, Mengazi Iener, Stan Florin, Piștereanu Stelian, Hahloschi Jean și Dinu Marian-Paul, opt comisionari vamali și intermediari – pentru dare de mită.

Conform acordului, cei 14 inculpați (inspectori vamali, comisionari vamali și intermediari) au primit pedepse cuprinse între un an și șase luni de închisoare cu suspendare și trei ani de închisoare cu suspendare.

Însă, la acest moment, au fost trimiși în judecată la Tribunalul Constanța: „OPREA MARIUS, în stare de arest la domiciliu, lucrător vamal în cadrul Biroului Vamal de frontieră Constanța Sud, pentru săvârșirea infracțiunilor de luare de mită, în formă continuată (35 acte materiale) și constituirea unui grup infracțional organizat și PETCU DOREL-EMANUEL, în stare de arest preventiv, fost lucrător vamal în cadrul Biroului Vamal de frontieră Constanța Sud, în prezent suspendat din funcție și angajat al unei societății ce oferă servicii portuare, pentru săvârșirea infracțiunilor de complicitate la luare de mită, în formă continuată (30 acte materiale), constituirea unui grup infracțional organizat și sustragerea sau distrugerea de probe ori înscrisuri.

De asemenea, s-a mai dispus trimiterea în judecată, în stare de libertate, a următorilor inculpați:

CADÎR SUNAI, șef al Biroului Vamal de Frontieră Constanța Sud, pentru săvârșirea infracțiunilor de instigare la luare de mită (35 acte materiale) și constituirea unui grup infracțional organizat, STOICA MIHAI, GHEORGHE EDUARD-CRISTINEL, OPREA BOGDAN-GEORGE, MILEA ADRIAN și CADÎR SUAT, inspectori vamali în cadrul Biroul Vamal de Frontieră Constanța Sud, fiecare pentru săvârșirea infracțiunii de luare de mită, în formă continuată”.

În cursul anului 2024, la nivelul Biroului Vamal de frontieră Constanța Sud, s-a constituit un grup infracțional organizat format din inculpații Cadîr Sunai, Oprea Marius, Petcu Dorel-Emanuel, având ca scop încasarea de sume de bani cu titlu de mită, de la importatori de mărfuri prin Portul Constanța Sud Agigea, prin intermediul unor comisionari vamali, în schimbul îndeplinirii atribuțiilor de serviciu, în sensul urgentării formalităților de vămuire a mărfurilor.

Sumele pretinse și remise cu titlu de mită ar fi variat în funcție de mărfuri și naționalitatea importatorilor, acestea fiind cuprinse între 100 și 700 dolari / container.

Inculpatul Cadîr Sunai, șeful al Biroului Vamal, l-ar fi desemnat pe inspectorul vamal Oprea Marius să colecteze mita de la importatori, iar pe Petcu Dorel-Emanuel să preia banii respectivi și să îi transporte în zone de siguranță.

Astfel, în perioada 13 iunie 2024 – 12 septembrie 2024, inspectorul vamal Oprea Marius, la instigarea șefului biroului vamal Cadîr Sunai, ar fi primit, în mod repetat, direct și indirect, în incinta Biroului Vamal de Frontieră Constanța Sud, situat în Portul Constanța, de la importatori, prin comisionari vamali, suma totală de 58.950 dolari, 2.300 euro și 22.600 lei, pentru a urgenta procesarea declarațiilor vamale depuse pentru importurile realizate de mai multe societăți comerciale.

Pentru a-i “motiva” să realizeze într-un timp cât mai scurt formalitățile vamale, inspectorul vamal Oprea Marius îi “recompensa” pe acei colegi care răspundeau solicitărilor sale punctuale, distribuindu-le o parte din sumele primite.

Astfel, în perioada menționată, inspectorii vamali, inculpații Stoica Mihai, Mengazi Iener, Oprea Bogdan-George, Gheorghe Eduard-Cristinel, Milea Adrian, Cadîr Suat, Badea Aila, Piștereanu Stelian, Stan Florin și Hahloschi Jean ar fi primit, fiecare, sume cuprinse între 800 și 4800 de dolari.

La data de 12 septembrie 2024, inculpatul Oprea Marius a fost surprins în flagrant de către procurori, după ce a primit de la inculpatul C.M. comisionar vamal al unei societăți comerciale, sumele de 5.000 de dolari și 8.100 lei.

La scurt timp după constatarea infracțiunii flagrante, inculpatul Petcu Dorel – Emanuel ar fi luat discret, de pe biroul din fața sa, un înscris olograf cu dimensiunile de 5 cm x 10 cm, ce se afla lângă sumele de bani date cu titlu de mită și care făcea referire la ce reprezintă sumele respective, înscris pe care l-ar fi distrus prin înghițire, cu scopul de a împiedica aflarea adevărului în cauza penală”, detaliază DNA.

Călin Georgescu vrea referendum pentru ieșirea României din UE și NATO

Sursa: Captură video

O nouă idee exprimată de Călin Georgescu, care încă face exerciții de imaginație referitor la deciziile pe care le-ar lua imediat după ce ar fi ales președinte al țării.

De această dată, Georgescu cere referendum pentru ieșirea din UE și NATO, considerând că ar avea o susținere largă a votanților.

Afirmația lui Călin Georgescu a fost făcută în cadrul unui interviu acordat lui James Freeman, acolo unde candidatul pro-rus a opinat că România este ținută „sclavă” de Bruxelles. Interviul a fost publicat pe Youtube în urmă cu o lună, pe 1 februarie, și a strâns până acum puțin peste 9.000 de vizualizări.

Influența Bruxelles-ului este uriașă, absolut uriașă. Nu există nicio îndoială. Puterea politică din România are o relație foarte puternică cu cu Bruxelles-ul.

Cu alte cuvinte, nu suntem liberi. Deoarece în momentul în care ai această influență înseamnă că nu ești nimic, ești doar un sclav al cuiva.

Asta este un fel de sclavie pe care statul român îl pune pe masa Bruxelles-ului. Și desigur, nu este este bine, dar este o situație dramatică pentru viitor”, a declarat Călin Georgescu în interviu.

Mai mult decât atât, Georgescu consideră că românii chiar își doresc cu ardoare să renunțe la „umbrela UE sau a NATO:

Nimeni nu susține asta. (…) De ce nu organizează un referendum, care este total normal. Să faci un referendum pentru oamenii tăi pentru că știu sigur că va fi negativ pentru ei”.

În același timp, deloc surprinzător, Călin Georgescu are o opinie și vizavi de extinderea bazei NATO care ar urma să se construiască la Kogălniceanu, acesta punctând că „nu este acum o prioritate să ne gândim (…) pentru că discutăm despre pace”:

NATO este o organizație de apărare, așa că ar trebui să rămână așa. De ce trebuie să fim alarmați, să discutăm despre atât de multe lucruri, dacă NATO este o organizație de apărare? De asemenea, în opinia mea, noi trebuie să discutăm despre pace și doar despre pace”.

VIDEO – Acțiune amplă de control la Dragonul Roșu: Amenzi de peste 500.000 de lei și produse periculoase retrase de pe piață

Captură video: Facebook/Cristian Popescu Piedone
Captură video: Facebook/Cristian Popescu Piedone

Astăzi, 4 martie 2025, echipele de control ale Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor (ANPC), în colaborare cu ofițeri ai Inspectoratului de Poliție Județean Ilfov (IPJ Ilfov), au efectuat o acțiune de verificare a activității comerciale, condițiilor și serviciilor oferite de operatorii economici din incinta Dragonul Roșu.

Cristian Popescu Piedone, președintele ANPC, a transmis că în cadrul acțiunii, au fost inspectați 48 de operatori economici care își desfășoară activitatea în zona destinată consumatorilor din Dragonul Roșu.

Scopul controalelor a fost protejarea drepturilor consumatorilor și asigurarea conformității cu reglementările legale în vigoare, în special în ceea ce privește comercializarea de produse sigure.

În urma acțiunii de control desfășurată de ANPC, au fost constatate mai multe abateri de la prevederile legale. Măsurile luate au inclus:

Aplicarea a 72 de amenzi contravenționale, în valoare totală de 545.000 lei;

Oprirea definitivă de la comercializare a 5.814 jucării și 48.5 kg produse alimentare, în valoare totală de 59.245 lei;

Oprirea temporară de la comercializare a 2.864 de produse, în valoare totală de 55.985 lei;

Oprirea temporară a prestării de servicii pentru două puncte de lucru ale operatorilor economici verificați, până la remedierea deficiențelor constatate.

Captură video: Facebook/Cristian Popescu Piedone
Captură video: Facebook/Cristian Popescu Piedone

Care au fost principalele abateri de la prevederile legale

  • Comercializarea de jucării care imită mâncarea;
  • Comercializarea de jucării fără etichete care să conțină traducerea în limba română a instrucțiunilor de utilizare;
  • Comercializarea de produse periculoase (slime) fără a avea menționată compoziția chimică;
  • Jucării periculoase (păpuși Baby) care prezentau riscuri de desprindere a podoabei capilare;
  • Comercializarea de jucării fără traducerea în limba română a instrucțiunilor și avertismentelor;
  • Comercializarea de jucării ce pot imita mărci consacrate;
  • Lipsa documentelor legale, inclusiv declarațiile de conformitate CE și marcaje CE neconforme.

De asemenea, au fost identificate produse susceptibile de a fi contrafăcute, iar în cazul unor operatori economici, au fost constatate deficiențe legate de autorizațiile pentru punctele de lucru.

ANPC reamintește consumatorilor să fie vigilenți și să semnaleze orice neregulă constatată în procesul de achiziționare a produselor sau serviciilor. Autoritatea va continua să monitorizeze piața și să aplice sancțiuni corespunzătoare pentru a asigura un mediu sigur pentru consumatori”, a transmis președintele ANPC pe contul de Facebook.

Ordonanța „trenuleț” a trecut de Senat

Senatul a adoptat, tacit, luni, în plen, Ordonanța „trenuleț”, nu fără „vociferări” ulterioare.

Ordonanța, care se referă „la unele măsuri fiscal-bugetare în domeniul cheltuielilor publice”, a fost adoptată de Guvern la finele acestui an, după care Senatul a fost prima cameră sesizată.

Potrivit fișei de la Senat, actul normativ a fost „adoptat în condiţiile art.115 alin.(5) teza a III-a din Constituţia României, republicată”, adică „dacă în termen de cel mult 30 de zile de la depunere, Camera sesizată nu se pronunță asupra ordonanței, aceasta este considerată adoptată și se trimite celeilalte Camere care decide de asemenea în procedură de urgență”.

Așa că ieri, nota de adoptare tacită a propunerii legislative, pentru care termenul de dezbatere și vot s-a împlinit pe 2 martie, a fost prezentată de președintele interimar al Senatului, Mircea Abrudean, cel care a condus ședința plenului.

Potrivit Agepres, senatorii din opoziție și-au exprimat nemulțumirea. Astfel, Violeta Alexandru (USR), a arătat că lipsa dezbaterii este motivată „de frică”, în vreme ce „tânărul” lider al senatorilor POT, Gheorghe Vela, a solicitat ca ordonanța să revină în comisii pentru a fi dezbătută.

Aceasta în condițiile în care ordonanța a fost discutată în comisii, fiind acordate atât avize pozitive, cât și negative. Potrivit expunerii de motive, este necesară „adoptarea de măsuri care să limiteze creșterea cheltuielilor permanente, până la un nivel care să permită respectarea condiționalităților asumate de Guvernul României, inclusiv în ceea ce privește nivelul deficitului bugetar și să evite crearea premiselor unui dezechilibru bugetar, cu consecințe negative asupra performanțelor fiscale și externe ale României”.

Lasconi afirmă că „e negociabil” să se retragă în favoarea lui Bolojan la prezidențiale

Elena Lasconi

Lidera USR pare că are încredere într-o singură persoană pentru a-i susține candidatura la alegerile prezideniale.

Ieri, Elena Lasconi a admis că „e negociabil” să renunțe la propria candidatură în favoarea lui Ilie Bolojan, în condițiile în care până acum aceasta a fost de neclintit în dorința sa de a participa la alegeri.

Dacă în ceea ce privește candidatura lui Nicușor Dan nu este impresionată atât ca să renunțe la planurile sale de a candida, Elena Lasconi ar putea fi convinsă să îl sprijine pe președintele interimar al României, Ilie Bolojan.

Totul e negociabil”, a răspuns Lasconi ieri, când a fost întrebată dacă ar renunța la candidatură în favoarea lui Ilie Bolojan.

Eu l-aș susține pe domnul Bolojan așa cum l-am susținut și ca premier. Consider că ar fi mai bun ca premier. Și rămâne de văzut. (…) Aș vrea doar să-i transmit domnului Ciolacu (…) să strângă semnături și pentru domnul Bolojan, pentru că Crin Antonescu o să se tot ducă în jos”, a spus Lasconi, citată de Agepres.

Referirea la Marcel Ciolacu vine în contextul în care Lasconi a fost sunată de acesta, stabilind împreună o întâlnire informală pentru ziua de joi. Unde lidera USR va fi prezentă, chiar dacă nu știe intențiile sau subiectul discuției propuse de președintele PSD:

Deocamdată mă duc să văd ce vrea. Nu mă duc oficial. Mă duc la o informală să văd ce își dorește Marcel (…). Dacă mă întrebați de domnul Bolojan, eu consider că ar fi o opțiune mai bună decât Crin Antonescu. Eu nu l-aș vota niciodată pe un om care în ultimii zece ani nu a făcut nimic și a trăit pe cârca nevestei. Nu aș vota niciodată un om care a fost cunoscut ca și chiulangiul din Parlament.

Și cred că acum mai mult ca oricând ar trebui ca românii să se uite la caracterul candidaților (…). Care sunt faptele care îi recomandă, cunoștințele pe politică externă, înțelegerea, curajul de a reacționa atunci când există momente din acestea cum au fost discuția Zelenski-Trump. Aș vrea să văd cum se poziționează față de Ucraina, dar pe bune, că eu am văzut numai că o dau la întors. (…)

Pe mine nu mă interesează ce am eu de câștigat, pe mine mă interesează să aibă de câștigat România și să fim siguri că țara asta nu o să fie condusă de descreierați sau de vreun reprezentant al izolaționiștilor, mai ales în contextul geopolitic în care ne aflăm, cu războiul din Ucraina, cu discuțiile care vin de la Casa Albă, cu tot ceea ce se întâmplă în Europa. (…)

Pentru Bolojan aș putea să iau în considerare, dar eu am declarat că mi-ar plăcea o persoană în care am încredere, pentru că știu ce poate, este Maia Sandu. Dacă coaliția de guvernare ar decide și ea ar fi de acord, ceea ce nu prea cred, pentru că probabil se gândește că ar vulnerabiliza Republica Moldova, dacă coaliția ar fi de acord să o susțină pe Maia Sandu, eu cu foarte mare drag aș face asta și aș încerca să-i conving și pe colegii mei”, a mai arătat Lasconi.

Medici din Giurgiu, judecați pentru mită primită în legătură cu efectuarea unei operații

Sursa: Facebook

Doi medici primari din cadrul Spitalul Județean de Urgență Giurgiu sunt inculpați în cadrul unui dosar instrumentat de de procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Giurgiu.

Pe scurt, medicii sunt acuzați de luare de mită și instigare la această infracțiune.

Ancheta în dosar a început de aproape un an, iar în aprilie anul trecut a fost organizat chiar un flagrant, existând informații că unul dintre inculpați, „medic primar obstetrică – ginecologie, a pretins și primit suma de 900 de lei, din care 700 de lei pentru sine și 200 de lei pentru asistentele medicale, de la aparținătorul unei paciente, pentru actele medicale efectuate la o intervenție chirurgicală de cezariană”.

Referitor la acesta, ofițerii de poliție judiciară ai Direcției Generale Anticorupție – Serviciul Județean Anticorupție Giurgiu spun că „l-a determinat pe aparținătorul pacientei să ofere suma de 300 de lei celuilalt inculpat, care a participat la intervenția chirurgicală în calitate de medic primar de anestezie și terapie intensivă, sumă primită ulterior de acesta”.

În sarcina primului inculpat s-a reținut săvârșirea infracțiunilor de luare de mită și instigare la infracțiunea de dare de mită, în concurs real, iar în sarcina celui de al doilea inculpat infracțiunea de luare de mită”, mai detaliază anchetatorii.

La momentul flagrantului, pe pagina de Facebook a SJU Giurgiu a fost postat un comunicat din partea conducerii, în cadrul căruia era condamnată „în termenii cei mai duri orice acțiune de condiționare a actului medical într-un serviciu de sănătate publică”.

Semnalarea conducerii asupra unor astfel de practici are drept consecință notificarea imediată a autorităților competente”, era asigurarea spitalului.

Rămâi conectat

6,124FaniÎmi place
București
cer fragmentat
24 ° C
26.6 °
22.8 °
68 %
4.5kmh
63 %
lun
26 °
mar
30 °
mie
28 °
J
30 °
vin
30 °

Ultimul articol

Au început audierile miniștrilor propuși în Guvernul Veștea

Adrian Veștea nu pierde timpul și se pregătește de funcția de premier. După ce ieri a depus în Parlament lista cabinetului și programul de...

Marea Britanie, fără premier; Keir Starmer și-a anunțat demisia

Demisie anunțată de premierul britanic Keir Starmer, într-o declarație în fața clădirii de pe Downing Street nr. 10. Premierul demisionar a explicat că fiecare decizie...

Bolojan, reconfirmat președinte al PNL; repercusiuni pentru cei care susțin Guvernul Veștea

Liberalii s-au întâlnit ieri, într-un congres, pentru a decide atât numele viitorului președinte al PNL, cât și măsurile care vor fi luate împotriva membrilor...