29.5 C
București
sâmbătă, 27 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 1258

Primăria Sector 1 ajută persoanele de peste 65 de ani. Tot ce trebuie să facă este să sune la 031.433.76.77

Seniorii din Sectorul 1 sunt permanent în atenția autorităților, mai ales acum, când pentru persoanele în vârstă de 65 de ani și peste este mai sigur să stea acasă. Și, dacă au nevoie de ajutor, primăria este gata să le aducă ce le trebuie. Este nevoie doar de un telefon.

Ai peste 65 de ani și nu ai susținători? Nu ești singur. Suntem alături de tine!

Sună la Primăria Sectorului 1, la numărul de telefon 031.433.76.77 (în fiecare zi, între 10:00 și 18:00) și te ajutăm cu un coș cu alimente de bază. Ți-l aducem acasă la tine.

Îți mulțumim că stai acasă și oprești răspândirea virusului. Autoizolarea salvează vieți: pe a ta și pe a celor dragi ție!”, scrie primarul Daniel Tudorache pe Facebook.

De altfel, primarul Tudorache și-a luat angajamentul de a-i sprijini pe toți bucureștenii care locuiesc în Sectorul 1, în condițiile în care mulți sunt în izolare la domiciliu, iar unii nu au posibilități materiale pentru a se întreține.

Ești în izolare la domiciliu. Ce ai de făcut?

În primul rând, ai grijă să fii luat în evidența Direcției de Sănătate Publică a Municipiului București. Insistă. Apoi:

Dacă ai posibilități materiale reduse, sună la 0734.45.45.43 sau 0742.924.924. Ți se va face o anchetă socială telefonică și îți vom trimite gratuit necesarul de alimente pentru o săptămână.

Dacă ai posibilități materiale, dar nu are cine să îți procure alimentele, sună la 021.9540, telefonul Poliției Locale a Sectorului 1. Îți vom livra tot ceea ce ai nevoie la adresa la care ești izolat, contra cost. Încearcă să acoperi necesarul pentru minimum 7 zile.

Rămâi acasă! În Sectorul 1, izolat nu înseamnă abandonat!

Dați vă rog share acestei postări, pentru a ajunge cât mai repede la toate persoanele aflate în izolare la domiciliu. Ajutați-ne să îi ajutăm!”, este apelul primarului din Sectorul 1.

Senatorul Tăriceanu (69 de ani), a respectat Ordonanța Militară și a mers la cumpărături între 11.00 și 13.00. Concluzii

Călin Popescu Tăriceanu, în vârstă de 69 de ani, este una dintre persoanele care au un interval de timp bine stabilit pentru biletul de voie de ieșise din casă. Sau cel puțin aveau, dat fiind că Ordonanța Militară 4 a mai modificat această reglementare și a dat liber pe toată perioada zilei, dar numai pentru motive bine întemeiate. Însă ieri, senatorul a vrut să vadă cu ochii săi cum este experiența cumpărăturilor la program, așa că a mers în supermarket. Liderul ALDE, care se autointitulează „liberal”, nu are de criticat decât prețurile, care au explodat.

Ieri am fost la supermarket! Da, între 11.00 și 13.00!

Am constatat lucruri bune și lucruri rele. Dintre cele bune mi-a atras atenția faptul că vânzătorii și personalul care lucrează în interior aveau echipamente de protecție. Apoi am remarcat că cele mai multe produse de bază erau pe rafturi în cantități suficiente. Apoi m-a impresionat că oamenii nu mai umpleau coșuri așa cum o făceau în urmă cu 2-3 săptămâni.

Pe partea cealaltă nu am putut să nu remarc că la unele produse prețurile au crescut simțitor fără un motiv vizibil. Am auzit unele explicații: că materia primă s-a scumpit, că transportul, că forța de muncă etc.

Sunt liberal și cred că într-o economie liberă legea cererii și ofertei trebuie să determine prețurile. Dar în aceste zile nu mai trăim într-o economie liberă pentru că și ea este prizonieră coronavirusului, deci trebuie luate măsuri.

Sunt mai multe posibile metode. Una ar fi să se fixeze prețul final printr-o decizie administrativă. Cam ce făceau comunișții pe vremuri! Posibilul efect este însă că multe produse vor dispărea și că va apărea iar piața neagră! Nu cred că vrem să ne reîntoarcem acolo.

O altă metodă este de a se plafona adaosurile comerciale/marja de profit, în special pe verigile din lanțul de transport și distribuție. Și nu la toate produsele, ci la cele de bază! Așa vom putea lăsa producătorul să-și continue producția, chiar dacă vor fi unele creșteri de prețuri datorate fluctuației prețurilor la materia primă. Până la urmă și aceste creșteri pot fi temperate de guvern prin scăderea, pe termen limitat, a taxelor pe muncă în asemenea fel încât producția să rămână competitivă.

Pe lanțul de desfacere se pot fixa adaosuri comerciale/marje de profit care să poată asigura desfășurarea activității, dar să nu permită ridicarea adaosului până la limita la care să devină speculă!

Cum controlăm că se respectă regula? Simplu! Convingem ANAF-ul, Consiliul Concurenței, Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor că ei nu sunt în vacanță, ci la muncă. Îi învățăm că se pot controla companiile și fără să le spargi ușile cu mascații și să le ridici 2 tone de documente pe care apoi le ții pe culoarele de la Finanțe! Ei trebuie să învețe că scopul controlului nu este norma de amenzi, ci pentru a le arăta cum se pot conforma legilor fiscale. Firmele pot fi controlate și civilizat nu doar cu măciuca. Inspectorii le pot cere și primi online toate documentele de care au nevoie ca să vadă dacă firmele se conformează noilor reguli!

Deci se poate dacă se vrea! Dar asta înseamnă ca guvernanții să se trezească si dacă nu știu ce să facă să întrebe și ajutorul va veni! Nu pentru că ei ar merita acest lucru, ci pentru că românii il merită!”, scrie Tăriceanu pe pagina sa.

Hotelierii, cu jalba -n proțap la Orban

Patronii din turism solicită executivului acordarea urgentă de facilități în condiții de criză

11 organizații patronale și asociații din turism de pe litoral și Delta Dunării au solicitat oficial executivului Orban adoptarea de măsuri ugente pentru evitarea falimentului în urma blocării activităților turistice din această vară. Sub demunirea “APEL PENTRU SALVAREA ECONOMICĂ A TURISMULUI DOBROGEAN”, scrisoarea comună a patronilor din turism face referire la adoptarea de urgență a unor măsuri fiscale și nu numai.

„Nașii” falimentării turismului românesc

Cum să fii premier și să te doară la bască

„Înțelegem situația excepțională prin care trece țara, asigurăm toate măsurile de izolare impuse de către Guvern și toate măsurile întreprinse de acesta pentru a reduce criza cauzată de pandemia de COVID-19. Cu toate acestea, nu putem amâna soluționarea urgentă a consecințelor economice și a lipsei de măsuri care trebuiesc implementate imediat de către Guvern pentru a diminua pierderile companiilor de turism, ba mai mult, pentru a salva companiile de turism și angajații acestora de la faliment. Rezultatele vor fi dezastruoase pentru întreaga economie locală și regională. Pentru a salva aceste companii și pentru a salva turismul din Dobrogea – Delta Dunării și de pe litoral, am înaintat Guvernului, în repetate rânduri, câteva măsuri urgente, aplicabile imediat, care nu impun un efort bugetar semnificativ din partea acestuia (… ) Firmele de turism din județele Tulcea și Constanța, multe dintre acestea cu datorii către furnizori, au rămas fără venituri. Lunile martie- mai sunt perioada când aceste companii încasau avansuri pentru sezonul anului 2020, lichidități prin care își asigurau cheltuielile pentru perioada curentă, plăteau furnizorii și finalizau investițiile. Subliniem că industria ospitalității de litoral (turism și servicii conexe) este cea mai afectată de o puternică sezonalitate (vorbim de numai 3 luni de sezon, cel mult) și de 9 luni de extrasezon! Astfel, ce se va întâmpla în situația în care aceștia nu operează în acest sezon și trebuie să returneze toți banii, sau o parte din bani clienților?”, au precizat hotelierii.

Fără turiști la vară

Ce vor hotelierii

Printre principalele măsuri pe care le solicită investitorii din turism sunt:

  1. Toate firmele din turism și activitățile conexe acestora din Delta Dunării și de pe litoral să fie declarate automat ca fiind în stare de urgență, fără necesitatea eliberării unui certificat.
  2. Suspendarea plăților pentru utilități (gaz, energie, telefon, internet, etc.) până la data de 31 martie 2021 sau până la data în care această situație se va stabiliza, iar companiile vor începe să obțină venituri. Reeșalonarea acestor datorii după data de 31 martie 2021, pe o perioada cuprinsă între 3 și 5 ani.
  3. Suspendarea plăților tuturor datoriilor către bugetul de stat și bugetele locale, atât pentru firme, cât si pentru angajații din domeniu, până la data de 31 martie 2021.
  4. Suspendarea Ordonanţei Nr. 2/2018 privind pachetele de servicii de călătorie şi serviciile de călătorie asociate, astfel încât să existe posibilitatea de a returna clienților contravaloarea pachetelor turistice prin vouchere pe care să le folosească în următorii doi ani, în caz contrar operatorii economici vor intra în insolvență.
  5. Acordarea urgentă de către băncile de stat (CEC și EximBank) sau băncile private, a creditelor garantate de stat sută la sută și în limita a 300% din cifra de afaceri/rulaj încasări (în cazul agențiilor de turism) pe anul 2019, pentru capital de lucru, cheltuieli necesare întreținerii, plata salariilor și furnizorilor, credite de investiții cu dobândă 0% si perioadă de grație de minim un an. Această masură ar putea salva societățile, le-ar putea permite să facă investiții, atât în modernizare, retehnologizare, extinderea capacităților, cât și investiții în alte domenii pentru a le asigura venituri până când turismul va putea fi relansat. Această masură le-ar permite să se salveze de la faliment, să-și păstreze angajații și să atragă o parte din forța de muncă disponibilizată in aceasta perioadă.
  6. Acordarea unei indemnizații sub formă de ajutor de stat pentru toate firmele din turism și domeniile conexe, inclusiv PFA-uri, de sută la sută din profitul declarat la sfârșitul anului 2019.
  7. Acordarea de indemnizații sub formă de ajutor de stat, la nivelul salariului minim pe economie, tuturor angajaților acestor fime, inclusiv PFA-uri.
  8. Eliberarea de urgență și prin procedură simplificată, în maxim 5 zile, a oricăror autorizații și avize, necesare pentru investiții noi, prin declarație pe poprie răspundere, de către un birou unic înființat
Delta, fără încasări

Amenințarea falimentului i- a unit

Asociației de Management al Destinației Turistice Delta Dunării i s-au alăturat în acest demers : Asociația Patronatului Turismului din Delta Dunării prin Președinte Daniel Ilușcă; Federația Organizațiilor Producătorilor de Pește din Delta Dunării prin Președinte Dan Verbina; Asociația de Pescari Golovița Jurilovca prin Președinte Cătălin Balaban; Asociația Club Bărci Motoare Delta Dunării prin Președinte Marian Filimon; Dragoș Simion – reprezentantul transportatorilor; Organizația Patronală Mamaia – Constanța prin Președinte Nicolae Bucovală; Organizația Patronală Eforie prin Președinte Georgeta Cozma; Patronatul Ion Movila Eforie – Techirghiol prin Președinte Iuliana Tasie; Organizația Patronală Mangalia prin Președinte Linica Stan; Organizația de Management al Destinației Turistice Mangalia și stațiuni prin Președinte Dumitru Filip.

Victor Costache, declarații „la cald”: „Nu am părăsit corabia în timpul furtunii și rămân alături de echipa Ministerului Sănătății”

Ministrul demisionar al Sănătății a răspuns la câteva întrebări adresate de jurnaliștii postului TV Digi24, vorbind despre decizia sa, despre ce va urma în continuare, dar și despre proiectul privind testarea tuturor bucureștenilor. Acesta ar fi fost și motivul pentru care premierul Ludovic Orban i-ar fi forțat demisia.

Reputația domnului Cercel nu poate fi pusă la îndoială, susțin în continuare proiectul dânsului de a testa un eșantion reprezentativ al populației. Nu știam inițial despre câte persoane este vorba, dar știam că este vorba de un eșantion foarte mare și am aprobat proiectul pentru că mi s-a părut reprezentativ pentru mărirea capacității de testare.

Este un proiect care fusese stabilit cu o zi înainte, totul se întâmpla foarte rapid și ttrebuia să luam măsuri rapide. Așa am reușit să fim cu un pas înainte. Cred în continuare în acest proiect.

Sunt în primul rând medic, am depus un jurământ și niciodată nu abandonez și nu am abandonat un proiect. Voi rămâne în linia întâi în această criză, o voi relua ca medic și voi consilia echipa Ministerului Sănătății de câte ori va fi nevoie și voi rămâne în București cât este nevoie.

Este important să ne concentrăm asupra crizei COVID-19. În niciun caz nu am părăsit corabia în timpul furtunii și rămân alături de echipa Ministerului Sănătății dacă va fi nevoie de expertiza mea”, a spus Victor Costache la Digi, citat de Știri pe Surse.

Operatorii serviciului telefonic TELVERDE Covid 19 va raspund de la Arena Nationala, unde Primaria Capitalei le-a alocat doua sali

S-a incins linia de TELVERDE Covid 19, bucurestenii solicitand permanent ajutor si informatii despre cel mai periculos virus care a lovit tara noastra in ultimii ani. Operatorii sunt pregatiti sa raspunda doleantelor cetatenilor 24 de ore din 24, iar acum au spatii adecvate, puse la dispozitie de Primaria Capitalei. Anuntul a fost facut de primarul general Gabriela Firea.

Arena Nationala, utila in timpul pandemiei! Venim din nou în sprijinul cetatenilor si prin suportul logistic oferit institutiilor din prima linie. Astfel, serviciul telefonic TELVERDE Covid 19 al Ministerului Sănătății funcționează în prezent într-un spațiu de peste 500 mp, pus la dispoziție de Primăria Capitalei.

Operatorii acestui serviciu au fost relocați în cadrul Arenei Naționale, Sălile Media Working 1 și Media Working 2.

Aici beneficiază de infrastructură tehnică, materiale necesare pentru buna desfășurare a activității, utilități, servicii de curățenie, parcare, dar și de un autobuz STB dedicat preluării angajaților Ministerului Sănătății, pe ruta Piața Unirii-Arena Națională.

Locația este utilizată de aproximativ 200 persoane, organizate pe 4 ture (24/7), coordonate de Institutul Național de Sănătate Publică.

Vom continua să răspundem rapid oricărei solicitări a autorităților publice centrale, colaborarea și promptitudinea sunt vitale în această perioadă”, asigura primarul Capitalei.

Noul ministru al Sănătății, declarație comună cu premierul: „Vor veni săptămâni și mai grele!”

Nelu Tătaru și Ludovic Orban s-au întâlnit astăzi pentru prima dată în această formulă – ministru al Sănătății, premier. Ludovic Orban a declarat în fața presei că are totală încredere (și) în acest nou ministru, în condițiile în care „domnul Tătaru este deja în dispozitivul de luptă contra acestui virus de ceva vreme și are capacitatea de a lua cele mai bune decizii”.

Aparent, situația este sub control, iar noul ministru a schițat câteva linii de acțiune. „Focarul Suceava nu schimbă cu nimic atitudinea pe care am avut-o, doar că la nivel local trebuie schimbate multe lucruri”, a promis Tătaru. Acesta s-a referit la procedurile din unitățile medicale, direcția urmărită fiind atât prevenția și tratarea pacienților confirmați cu coronavirus, dar și tratarea pacienților care nu au COVID-19.

Totodată, Nelu Tătaru a promis că va asigura necesarul de aparatură și echipamente de protecție, precum și numărul de teste necesar. „Personalul medical va avea prioritate, avem grijă de personalul nostru, vor veni săptămâni și mai grele. Vom trece peste această perioadă și vom ieși mai întăriți”, crede Tătaru.

Neu Tătaru, prezent la prima ședință de Guvern ca interimar la Sănătate

Guvernul se pregătește să dezbată în ședință mai multe proiecte legate de situația în care se află țara noastră, de la măsurile privind combaterea infecției cu coronavirus și până la măsuri privind sectorul economic. După ce în urmă cu câteva ore ministrul Sănătății, la ședința de Guvern locul lui Victor Costache nu a rămas gol, ci a fost ocupat de Nelu Tătaru, numit interimar.

Nelu Tătaru a spus că situația de la Suceava rămâne deosebită, iar premierul Ludovic Orban l-a asigurat că mâine îi va fi alături și îl va susține în demersuri. Azi, pe ordinea de zi, sunt mai multe proiecte care vizează domeniul sănătății.

Contez pe ajutorul dumneavoastră, al tuturor. Îi multumesc și domnului ministru Costache pentru ca am fost in echipa dumnealui. Am fost la Suceava, la Constanţa, la Arad. Suceava rămâne deosebită. Pentru a limita ce este acolo și pentru a nu avea un alt caz Suceava, contez pe ajutorul dumneavoastră”, a spus interimarul de la Sănătate.

Ministrul Sănătății și-a dat demisia. În locul său ar putea veni secretarul de stat Nelu Tătaru

Ministerul Sănătății a fost „decapitat” pentru o scurtă perioadă, ministrul Victor Costache, dându-și demisia. Informația privind plecarea ministrului Costache a fost confirmată de mai multe surse, însă unele voci din interiorul partidului spun că de fapt premierul Ludovic Orban i-ar fi cerut acestuia demisia, din cauza proastei gestionări a pandemiei de coronavirus în România.

În locul lui Costache ar urma să vină Nelu Tătaru, secretar de stat în MS, însă mai multe informații vor fi oferite în câteva ore de premierul Orban, care a promis că va explica situația.

Nelu Tătaru este medic chirurg, absolvent al UMF Iaşi, a fost manager al Spitalului Municipal Huşi, senator și președinte al Organizației Județene PNL Vaslui.

45 de tone de echipament medical au ajuns în București, de la Seul

Ministerul Apărării Naționale a anunțat că în această dimineață au fost aduse de la Seul 45 de tone de echipament medical. Transportul, realizat cu o aeronavă, a aterizat pe aeroportul Otopeni.

Zilele trecute, MApN făcea public că a solicitat Capabilității de Transport Aerian Strategic a NATO, care operează de pe Baza Aeriană Papa din Ungaria, desfășurarea unei misiuni aeriene de urgență, pentru transportul echipamentului medical. Este vorba despre 100.000 de combinezoane de protecție, achiziționate de statul român prin Oficiul Național de Achiziții Centralizate, în cadrul eforturilor de combatere a efectelor pandemiei de COVID-19

Transportul a fost asigurat cu o aeronavă C-17 Globemaster III, în cadrul cotei de ore de zbor alocate României, ca stat membru al Unității Multinaționale de Transport Strategic. Unul dintre comandanții echipajelor care operează aeronava pe timpul acestei misiuni este locotenent-comandorul George Crăciun, pilot din Forțele Aeriene Române, detașat în cadrul Unității Multinaționale de Transport Strategic”, se arată într-o postare pe Facebook.

Parlamentarii PSD promit că vor dona 50% din indemnizații

Preşedintele interimar al PSD Marcel Ciolacu a anunţat public că vin bani de la partid. Azi, liderii PSD din teritoriu s-au „văzut” în Comitetului Executiv Naţional, într-o videoconferință, și au stabilit împreună că pot renunța la jumătate din suma pe care o primesc ca indemnizație, pentru a o dona, în scopul cumpărării de echipamente medicale.

Astăzi am avut o şedinţă cu toţi colegii din teritoriu. Mă bucur că au înţeles că în această perioadă trebuie să fim solidari. Toţi parlamentarii PSD au decis că vor dona 50% din indemnizaţiile lor pentru a sprijini achiziţia urgentă de echipamente medicale de maximă necesitate.

Majoritatea spitalelor nu au teste pentru coronavirus. Sunt județe care ne-au spus că sunt mulți oameni care au ieșit din carantină și nu au fost testați! Este foarte grav! Medicii nu trebuie lăsați să lupte cu mâinile goale. Protecția lor este importantă pentru noi toți”, a spus, printre altele, Ciolacu.

Ipoteză șoc: guvernul a știut cu două luni înainte de pandemia Covid 19, dar nu a făcut nimic

OMS a solicitat încă din ianuarie României să adopte măsuri speciale pentru combaterea epidemiei de coronavirus

Ziarul de Investigații a intrat în posesia unui document care, dacă este autentic, pentru nu am reușit să obținem nicio reacție din partea unui oficial în acest sens, incriminează grav guvernul. Referatul Direcției Generale de Asistență Medicală și Sănătate Publică, datat 23 martie, prin care se solicită adoptarea măsurilor speciale în potriva epidemiei de coronavirus, măsuri care de altfel au și fost adoptate, dar mult mai târziu, face referire la faptul că Organizația Mondială a Sănătății a solicitat, atenție, încă din 22 ianuarie măsuri speciale. Statele din EU, inclusiv România, trebuiau să adopte măsuri urgente pentru limitarea efectelor SARS Cov- 2 (ulterior cunoscut ca pandemia Covid 19). Specialiștii internaționali au urmărit evoluția epidemiei de coronavirus din China și au aplicat matricea în Europa. Au concluzionat că riscul este la fel de mare, lucru de altfel demonstrat de situația din Italia și mai nou Spania. De ce nu s- a luat nicio măsură în România de către executivul Orban, asta vor trebui să răspundă guvernanții.

Guvernanții au dormit în papuci

“Ținând cont de caracterul înalt contagios al virusului (!!!, n.r.), care a provocat decesul unui mare număr de persoane de pe teritoriul Republicii Populare Chineze, dar și în alte state, precum și faptul că zilnic sunt raportate cazuri de infectare cu Coronavirus în statele din Uniunea Europeană și luând în considerare recomandările Organizației Mondiale a Sănătății, dispuse în cadrul reuniunii din data de 22- 23 ianuarie 2020, România trebuie să asigure gestionarea infecțiilor cu noul virus, inclusiv supravegherea activă, depistarea timpurie, izolarea și tratamentul cazurilor, urmărirea contactelor și prevenirea răspândirii a infecției”, se arată în referatul redactat două luni mai târziu și ajuns pe masa Ministrului Sănătății. Mai pe înțelesul tuturor, tot ceea ce vedeți acum, măsurile speciale, starea de urgență ar fi trebuit discutate și aplicate încă din ianuarie și nu acum, când virusul a scăpat deja de sub control.

Măsuri întârziate

O ordonanță… pierdută

Abia pe 21 martie executivul a emis mult- mediatizata ordonanță militatară nr. 2 care a instituit primele măsuri considerate cu adevărat eficiente pentru limitarea extinderii pandemiei de coronavirus. Și nu mă refer aici strict la interzicerea sau limitarea circulației populației, scoaterea armatei pe străzi sau ce- o mai fi, ci la achiziția de echipamente de protecție și suplimentarea cu aparatură și personal a sistemului medical, care acum nu sunt de găsit pe piață. Din păcate pentru români statul nu a făcut nimic în nicio direcție, astfel că numărurl cazurilor de infecție cu coronavirus crește exponențial pe zi ce trece.

Scările de bloc din Sectorul 1 sunt toate dezinfectate

Sectorul 1 vrea să spună adio virușilor, o amplă acțiune de dezinfecție fiind pornită în toate scările de bloc. Timp de câteva zile, angajații primăriei, echipați și înarmați cu dezinfectant, au luat la rând scările de bloc, azi urmând a fi finalizată această operațiune.

Anunțul a fost făcut în urmă cu puțin timp de primarul Daniel Tudorache.

Dezinfecția scărilor de bloc

Restanțele din prima rundă de dezinfecție se rezolvă azi. Așa cum am promis.

Îi rog din nou pe administratorii și președinții asociațiilor de proprietari să faciliteze accesul echipelor de dezinfecție, când sunt anunțați, aceasta fiind principala cauză pentru care nu am putut interveni în programul regulat.

Iar pe voi, vecinii mei de sector, vă rog să #statiacasa”, este mesajul primarului din Sectorul 1.

Rămâi conectat

6,124FaniÎmi place
București
nori împrăștiați
29.5 ° C
30.1 °
29.4 °
35 %
4.5kmh
34 %
S
30 °
D
34 °
lun
36 °
mar
36 °
mie
35 °

Ultimul articol

Cristian Popescu Piedone, mesaj dur despre criza politică: „România a pierdut direcția, iar oamenii...

O radiografie critică a României după trei decenii de tranziție Într-un mesaj adresat publicului, Piedone conturează o imagine critică a evoluției României în ultimii 36...

Social democrații nu vor premierul propus de PNL-USR-UDMR

Social democrații par că vor doar guvernul lor și anunță că nu sunt de acord cu ultima decizie a PNL-USR-UDMR de a susține același...

Siegfried Mureșan, propus pentru funcția de premier

Siegfried Mureșan, o soluție „viabilă” de premier - anunță în tandem PNL, USR și UDMR. Ce a mai rămas din coaliția de guvernare pro-europeană a...