20.1 C
București
duminică, 28 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 1251

Primăria Sectorului 2 are o afinitate pentru Belmar Prod

Primăria Sectorului 2 sparge contracte pentru a evita licitațiile

O anchetă marca Hotnews.ro scoate la iveală un lucru interesant. Se pare că Primăria Sectorului 2 a înțeles în sfârșit cum trebuie să facă pentru e evita licitațiile. De altfel, practica nu e nouă absolut deloc, administrațiile fiind obișnuite să procedeze așa, tocmai pentru a nu fi nevoite să apeleze la licitații.

Însă de ce nu ar vrea adminstrația să apeleze la licitații, ați putea să vă întrebați! Ei, bine, atunci când organizezi o licitație, e un pic mai greu (dar a nu se înțelege că imposibil), de a favoriza pe x sau pe y. Astfel că, spărgând un contract mare în multe mai mici, nu te întreabă nimeni de sănătate.

Acestea fiind spuse, se pare că firma Belmar Prod se numără printre favoriții celor de la Primăria Sectorului 2. Altfel nu ne explicăm nici noi și nici cei de la Hotnews.ro, cum ar putea să negocieze în data de 16 aprilie un număr de 15 contracte cu aceștia, asta după ce negociase deja în data de 27 martie alte 50. Valoarea setului de pe 16 aprilie este de 1 milion de lei, în timp ce a celui de pe 27 martie de 3 milioane de lei. Scopul? Achiziționarea de leagăne și căsuțe, pentru dotarea parcurilor pentru copii cu mobilier urban „de joacă”.

De altfel, firma Bermar Prod nu ar fi la prima „afacere” cu Primăria Sectorului 2, relația fiind una veche și, din câte observăm, și trainică.

Valeria Tudora explică modalitatea în care se poate face o achiziție publică:

”Hotărârea nr. 395/2016 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor referitoare la atribuirea contractului de achiziție publică/acordului-cadru din Legea nr. 98/2016 privind achizițiile publice reglementează modalitatea de estimare a valorii achiziției publice și alegerea modalității de atribuire. Astfel, la Art. 17, se menționează:

(1) Autoritatea contractantă alege procedura de atribuire în funcție de următoarele aspecte:

  • a) valoarea estimată a achiziției;
  • b) complexitatea contractului/acordului-cadru ce urmează a fi atribuit;
  • c) îndeplinirea condițiilor specifice de aplicare a anumitor proceduri de atribuire.

(2) În aplicarea art. 11 alin. (2) din Lege, autoritatea contractantă are obligația că, la alegerea procedurii de atribuire, să se raporteze la valoarea estimată a produselor, serviciilor și lucrărilor care sunt considerate similare în condițiile de la alin. (1).

(3) În cazul în care autoritatea contractantă implementează proiecte finanțate din fonduri nerambursabile și/sau având că obiect cercetarea-dezvoltarea, prevederile prezentului articol se aplică prin raportare la durata contractului de finanțare/proiect.

Referitor la cele 51 de achiziții realizate de Administrația Domeniului Public sector 2 din data de 27.03.2020, de la furnizorul BELMAR PROD SRL, de ansambluri de joacă, fac precizarea că acestea nu au fost finanțate din fonduri comunitare (conform anunțurilor de atribuire), prin urmare prevederile alin (3) din Art 17 din HG 395/2016 nu sunt aplicabile în acest caz”, a explicat Valeria Tudora.

”Cum valoarea totală a achizițiilor a fost de peste 135.060 lei procedura de atribuire trebuia să fie Procedura simplificată și nu Achiziția directă. Prin atribuirea directă au fost încălcate prevederile Art 11 din Legea 98/2016 privind achizițiile publice:

(1) Autoritatea contractantă nu are dreptul de a utiliza metode de calcul al valorii estimate a achiziției cu scopul de a evita aplicarea procedurilor de atribuire prevăzute de prezența lege.
(2) Autoritatea contractantă nu are dreptul de a diviza contractul de achiziție publică în mai multe contracte distincte de valoare mai mică și nici de a utiliza metode de calcul care să conducă la o subevaluare a valorii estimate a contractului de achiziție publică, cu scopul de a evita aplicarea procedurilor de atribuire reglementate de prezența lege”, a adăugat Valeria Tudora.

Avocatul Poporului intră pe firul ordinului privind școala online

Ordinul care reglementează cursurile cu predare online, gândit de ministrul Monica Anisie, este pus sub lupă de Avocatul Poporului, care cere o serie de explicații pe această temă. De exemplu, Renate Weber vrea să știe dacă există o statistică a elevilor din mediul rural care nu dispun de infrastructura necesară sau dacă sunt soluții pentru dotarea cu dispozitive a elevilor și profesorilor.

În ultimele zile, Avocatul Poporului a primit mai multe petiţii în care au fost exprimate temeri referitoare la desfăşurarea actului de predare-învăţare-evaluare în mediul online, astfel cum este acesta reglementat prin Ordinul MEC nr. 4135/2020, dar şi aspecte care vizează lipsa infrastructurii necesare desfăşurării cursurilor, atât pentru elevi, cât şi pentru cadrele didactice. Printre sesizările primite de Avocatul Poporului se numără şi cea formulată de Consiliul Naţional al Elevilor, organizaţie împreună cu care instituţia noastră desfăşoară un proiect referitor la accesul efectiv la educaţie al tuturor copiilor.

Având în vedere rolul Avocatului Poporului de garant constituțional al drepturilor și libertăților, acesta solicită ministrului educației și cercetării lămurirea următoarelor aspecte

• Pornind de la dispoziţiile art. 10 lit. h) din Ordin, respectiv „cadrele didactice participă la activităţile de formare şi webinariile recomandate de către Ministerul Educaţiei şi Cercetării, ISJ/ISMB şi conducerea unităţii de învăţământ”, care este orizontul de timp în care se vor efectua aceste instruiri şi modalitatea concretă în care vor avea loc? Există în bugetul Ministerului Educaţiei şi Cercetării fonduri pentru astfel de cursuri de pregătire a tuturor cadrelor didactice din România?

• Având în vedere că învăţământul preuniversitar în România este obligatoriu şi gratuit, cum îşi propune Ministerul Educaţiei şi Cercetării să identifice şi să valorifice sursele de finanţare necesare achiziţionării terminalelor de tip desktop, laptop, tabletă sau telefon inteligent necesare desfăşurării actului de predare-învăţare-evaluare în mediul online?

• Ce soluţii urmează a fi identificate pentru familiile cu mai mulţi copii, cu un singur terminal de tip desktop, laptop, tabletă, telefon inteligent şi care sunt nevoiţi să-l utilizeze în acelaşi timp, având în vedere programul activităţilor didactice al acestora?

• Care este modalitatea prin care Ministerul Educaţiei şi Cercetării înţelege să gestioneze situaţia lipsei de acoperire a semnalului GSM pentru serviciile de voce şi date în anumite comunităţi rurale din România?

• Ce modalităţi de suportare a costurilor pentru serviciile de internet are în vedere Ministerul Educaţiei şi Cercetării?

• Deţine în prezent Ministerul Educaţiei şi Cercetării o situaţie statistică referitoare la numărul elevilor din mediul rural şi gradul de accesibilitate al acestora la terminalele de tip desktop, laptop, tabletă şi telefon inteligent şi la serviciile de voce şi date? Dacă nu, în cât timp consideră că va avea aceste date?

• Dat fiind ca Ordinul Ministrului nu precizează, solicităm Ministerului Educaţiei şi Cercetării să clarifice situaţiile în care actul de predare-învăţare-evaluare în mediul online devine obligatoriu”, se arată într-un comunicat al Avocatului Poporului.

Mii de teste pentru cadrele medicale au ajuns la Primăria București, grație unei donații

Nu mai puțin de 6.000 de teste rapide au fost donate Primăriei Capitalei, teste care vor fi folosite pentru cadrele medicale din spitalele bucureștene. Testele au venit din Belgia, binefăcătorul fiind Compania Chronolink, importator exclusiv al brandului Rolex în România. Sunt dintre cele mai sigure, garantează Gabriela Firea, care explică și că testele „determină prezența antigenului SARS-Cov- 2 prin exudat nazal și faringian”. Valoarea totală a donației este de 156.000 lei, fără TVA.

Acest tip de teste rapide este foarte util în această perioadă, pentru că poate determina, cu mare precizie, prezența unei infecții active în corp.

Este un gest extraordinar prin care oameni minunați, cărora le pasă și sunt la curent cu efortul extraordinar pe care personalul medical îl face în aceste vremuri marcate de pandemia COVID-19, doresc să ajute.

Astfel de inițiative lăudabile pot face diferența în lupta dură pe care eroii noștri din spitalele aflate în prima linie o duc zi de zi, oră de oră, împotriva noului coronavirus.

Dorim să mulțumim, în numele medicilor, al asistenților medicali și al tuturor celor aflați acum la datorie în spitale, companiei Chronolink și celorlalte sute de firme și persoane fizice care au ales să se implice și să ajute în această perioadă dificilă.

Această donație de teste se adaugă miilor de teste achiziționate, deja, de către Primăria Capitalei, prin ASSMB”, explică primarul general al Capitalei.

Ofițer de poliție din Ialomița, condamnat cu suspendare pentru luare de mită

Doi ani și jumătate de închisoare cu suspendare este pedeapsa pe care ar urma să o primească un ofițer de poliție din Ialomița, într-un dosar de dare de mită în formă continuată. Acesta a fost de acord să ajungă la o înțelegere cu procurorii, recunoscând că, în calitate de angajat în cadrul Serviciului Public Comunitar Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor Ialomița a primit bani pentru a efectua înmatriculări de mașini.

Procurorii din cadrul Direcției Naționale Anticorupție – Secția de combatere a corupției au dispus sesizarea instanței de judecată cu acordul de recunoaștere a vinovăției a lui Sandu Palatin, urmând ca instanța să decidă dacă pedeapsa este cea potrivită.

În acordul de recunoaștere a vinovăției, procurorii au reținut următoarea stare de fapt:
În perioada 15 septembrie 2017 – 12 octombrie 2017, inculpatul PALANTIN SANDU ar fi primit de la o persoană suma totală de 10.200 de lei, pentru a efectua în regim de urgență și fără programare 54 de operațiuni de înmatriculări de autovehicule (48 de înmatriculări definitive pentru care a primit câte 200 de lei și 6 înmatriculări provizorii pentru care a primit câte 100 de lei).

Totodată, procurorii au dispus instituirea măsurii asigurătorii a sechestrului asupra sumei de 10.200 lei dobândită de inculpat în urma comiterii infracțiunii și care a fost depusă de acesta la bancă.

În prezența avocatului, inculpatul a declarat expres că recunoaște comiterea faptei reținute în sarcina lui, acceptă încadrarea juridică pentru care a fost pusă în mișcare acțiunea penală și este de acord cu felul și cuantumul pedepsei aplicate, precum și cu forma de executare a acesteia, respectiv 2 ani și 6 luni închisoare cu suspendarea executării pedepsei sub supraveghere pe durata unui termen de supraveghere de 2 ani și interzicerea, pe o perioadă de un an, de la executarea pedepsei principale, a drepturilor de a fi ales în autoritățile publice sau în orice alte funcții publice, de a ocupa o funcție care implică exercițiul autorității de stat, de a alege și de a ocupa funcția, de a exercita profesia sau meseria ori de a desfășura activitatea de care s-a folosit pentru săvârșirea infracțiunii.

Pe parcursul termenului de supraveghere, inculpatul va presta o muncă neremunerată în folosul comunității pe o perioadă de 90 zile, în cadrul Direcției de Administrare a Domeniului Public și/sau în cadrul unităților de învățământ (întreținerea curățeniei în zonele verzi aferente unităților de învățământ de pe raza municipiului) cu sediul în Slobozia, jud. Ialomița”, au comunicat procurorii anticorupție.

Schema PONZI și ASF: ce legătură este între acestea

Schema PONZI a făcut o sumedie de victime la nivel mondial, din punct de vedere financiar. Oameni ce au crezut în alți oameni și au ajuns să fie păcăliți. Se vede treaba că deși cunoscută publicului larg, aceasta încă face victime. Mai exact este vorba despre o serie de nereguli din cadrul ASF, după cum relatează COTAR. În opinia acestora, sistemul de plată al daunelor auto din acest moment ar putea să primească îmbunățiri prin înlăturarea schemelor și înșelătoriilor.

Tocmai pentru a demasca aceste presupuse ilegalități, aceștia au trimis înștiințări către Guvern și Parlament

„ASF supraveghează o schemă Ponzi. Confederaţia Operatorilor şi Transportatorilor Autorizaţi din România (C.O.T.A.R.), aşteaptă explicaţii în legătură cu seria interminabilă  de nereguli de la ASF, dar mai ales în legătură cu protejarea unei structuri similare schemei Ponzi – ilegală! COTAR a transmis o scrisoare deschisă adresată întregului consiliu al ASF şi spre ştiinţa Guvernului şi a Parlamentului, prin care atrage atenţia asupra disfuncţionalităţilor existente în activitatea Autoritaţii de Supraveghere Financiară şi incapacitatea acesteia de a supraveghea piaţa de asigurări din România şi de a proteja consumatorii”, a comunicat COTAR.

Astfel, aceștia semnalează faptul că numărul reclamațiilor a crescut cu peste 300%, iar odată cu acestea și numărul litigiilor în instanțele judecătorești.

„Rezultatele vorbesc de la sine: numărul reclamaţiilor la adresa pieţei de asigurări a crescut cu peste 300%, numărul litigiilor în instanţă cauzate de abuzurile asigurătorilor a depăşit 100.000, peste 10.000 de litigii au fost înregistrate de la inceptul acestui an doar împotriva a două companii, respectiv City Insurance si Euroins”.

Schema Ponzi: o formă de fraudă care a adus prejudicii importante sistemelor financiare în întreaga lume

„Se va pune o presiune foarte mare pe asigurătorii monocromi, care au un portofoliu/încasări de peste 90% doar din RCA, nu şi din alte linii de business – mai ales cele 2 companii care deţin deja peste 70% din piaţa RCA (n.a City Insurance şi Euroins), ceea ce va genera un semnificativ risc sistemic.   În aceste condiţii, câteva mii de unităţi reparatoare nu vor mai putea primi bani pentru dosare, importatorii de piese nu vor primi sumele aferente comenzilor şi implicit distribuitorii şi transportatorii vor suferi datorită imposibilităţii de achitare a facturilor cu impact în blocarea procesului de distribuţie şi transport.   Pe cale de consecinţă, toţi păgubiţii vor avea maşinile blocate, iar în final, situaţia va conduce la o inechitate în piaţă între cei care nu plătesc prime şi păgubiţii afectaţi în dreptul lor la despăgubire. De asemenea, va exista o îngreunare în procesul de decontare între companii, iar piaţa se va bloca”, se declară.

Marcel Ciolacu, supărat: „Nu mai sacrificați cetățenii și mediul de afaceri pentru lupta voastră politică!”

Liderul intermar PSD, Marcel Ciolacu, se declară supărat pe cei de la PNL. În opinia acestuia, liberalii nu ar face altceva decât să se joace din punct de vedere politic, în loc să guverneze așa cum trebuie. Astfel, Marcel Ciolacu le cere acestora să-și bage mințile în cap și să renunțe la jocurile cu CCR de-a, uite amânarea, nu e amânarea plății ratelor la băncă.

Potrivit acestuia, singurii care au de pierdut aici și sunt chiar cetățenii, îndeosebi agricultorii, care sunt afectați de secetă în această perioadă, însă și de imposibilitatea plății ratelor.

De asemenea, acesta mai menționează faptul că până la urmă românii își vor da seama de adevăratele lor intenții și că aceste scheme nu le vor mai merge la nesfârșit PNL-iștilor.

Marcel Ciolacu: Se țin cu dinții de ”dobânda la dobândă”

„PNL își bate joc de români! Și blochează la CCR, DIN NOU, amânarea ratelor la bănci și ajutorul pentru producătorii agricoli afectați de secetă!

Se țin cu dinții de ”dobânda la dobândă” și pentru asta sunt în stare să își conteste propria ordonanță!

Indiferent de ce declară seara pe televizoare, acțiunile de a doua zi îi dau de gol și arată românilor adevăratele intenții: PNL nu vrea să-i ajute pe românii și firmele românești care suferă din cauza crizei! Nu îi interesează protejarea nivelului de trai al românilor! Și nici păstrarea locurilor de muncă!

Nu mai sacrificați cetățenii și mediul de afaceri pentru lupta voastră politică! Trebuie să guvernați pentru ei, nu împotriva lor!

#GuvernațiNuMaiMimați!”, se arată pe pagina de Facebook a lui Marcel Ciolacu.

Băsescu avertizează că relaxarea anunțată după 15 mai este pripită. „Habar nu aveţi despre imaginea reală a infecţiei în structura populaţiei”

Schimbările anunțate începând cu luna mai în ceea ce privește măsurile de prevenire a răspândirii coronavirusului nu sunt tocmai ideale, avertizează fostul președinte Traian Băsescu. Relaxarea anunțată odată cu 15 mai este catalogată de Băsescu ca fiind „o mare eroare”, în condițiile în care testările sunt puține și nu se cunoaște în acest moment adevărata amploarea pe care a căpătat-o infectarea cu COVID-19.

Vă reamintesc recomandarea OMS: „testaţi, testaţi, testaţi”., iar voi nu aţi făcut-o din motive greu de explicat.
Dacă în aceste condiţii veţi diminua restricţiile şi izolarea pe 15 Mai, valul doi al pandemiei ar putea fi foarte puternic.

Amânaţi pentru 15 Iunie ridicarea restricţiilor şi implicit a stării de urgenţă. Eventual modelaţi unele măsuri prin următorul decret ( Ex: măriţi la 3 ore timpul pensionarilor şi mutaţi intervalul mai devreme- este deja foarte cald la orele amiezii).

Lăsaţi timpul necesar pentru ca asimtomaticii să-şi consume singuri boala.
Creşteţi masiv numărul de testări zilnice pentru a le da o şansă celor netestaţi, dintre care unii mor sufocaţi în casele lor, fără nici un fel de asistenţă medicală.
Dispuneţi reluarea activităţilor economice, dar cu respectarea normelor de siguranţă sanitară. În acest sens Direcţiile Sanitare vor da un aviz pentru orice activitate economică ce urmează a se relua/desfăşura în spaţiu închis.
Nu este necesar aviz DSP pentru activităţile economice în aer liber, pe şantiere de construcţii.

Nu redeschideţi şcolile până pe 15 Iunie.
Nu reluaţi zborurile dinspre şi către destinaţii care au fost focare ale infecţiei cu SARS-COV-2.
Întăriţi măsurile de carantină.
Şi încă odată, măriţi numărul de testări la 10 – 15 mii pe zi”, sfătuiește Traian Băsescu.

Ponta: „Mascariciul Ludovic Orban si-a luat la Finante un Ministru dupa chipul si asemanarea sa!”

Victor Ponta

Victor Ponta atrage din nou atentia ca autoritatile nu fac nimic pentru a ajuta economia sa treaca cu bine peste aceasta perioada, iar sprijinul real oferit firmelor este inexistent. In stilul caracteristic, liderul Pro Romania arata ca pentru a depasi criza este nevoie de oameni pregatiti si implicati, nu de „mascarici” de genul Orban – Citu.

Guvernul Orban – Citu! Ce blestem pe Romania!

Guvernul Orban a ajutat doar firmele din afara Romaniei – pentru cele romanesti NU a facut nimic – pana vineri 17 Aprilie la ora 10 cand Florin Citu “El Fugitivo” a lansat programul pentru IMM uri aprobat de Uniunea Europeana (3 miliarde de euro pentru Romania – 24 miliarde Portugalia, 230 miliarde Spania samd)!

Programul a functionat de la ora 10 la ora 10.02/ dupa care s-a blocat! In loc sa vina in fata presei Florin Citu si sa spuna celebra fraza “onorata instanta – am fost un dobitoc” ; a venit si a spus ca niste hackers (dar cei care critica Guvernul – adica Ponta si Tariceanu) au atacat Platforma – si ca o se ne arate el vinovatii!!

A trecut o saptamana/ platforma pentru IMM urile romanesti nu functioneaza (desi fiecare zi inseamna enorm pentru salvarea acestora)/ nici nu ne-a prezentat Citu “dusmanii” care i-au atacat platforma ! Incompetenta se acopera cu Propaganda!!!

In 2012 nu reuseam sa ma lupt cu criza economica daca nu aveam langa mine un Ministru de Finante ca Florin Georgescu/ in 2020 mascariciul Ludovic Orban si-a luat la Finante un Ministru dupa chipul si asemanarea sa!

Ce blestem pe Romania!”, scrie Ponta.

Gabriela Firea despre redeschiderea scolilor: „Este, inca, foarte periculos! Virusul e printre noi!”

Planurile privind redeschiderea – chiar si treptata – a unitatilor de invatamant sunt taxate de Gabriela Firea, in conditiile in care raspandirea coronavirusului este una comunitara si este departe de a fi tinuta sub control. Primarul general al Capitalei arata ca ar fi periculos sa fie luata o asemenea decizie, nu doar pentru cei mici, ci si pentru adulti.

Copii cu masca de protectie la scoala mi se pare o imagine dureroasa. Sfasietoare. Iar pentru elevii din clasele mici, aproape imposibil. Sunt foarte activi, nerabdatori, alearga, se misca…e normal! De aceea sunt copii!

Am spus si ieri, si aseara, la TV, ca nu vad ca pe o solutie buna redeschiderea gradinitelor si a scolilor dupa 15 mai. Este, inca, foarte periculos! Virusul e printre noi! Din ce in ce mai agresiv!

Copiii, prin natura lor, nu vor putea respecta cu strictele masurile sanitare si de distantare sociala. Se vor contamina, vor face forme usoare (Slava Domnului!) dar vor transmite coronavirusul cadrelor didactice si parintilor, bunicilor. Va fi o nenorocire! Vor fi mii de imbolnaviri!

Una este ca un copil sa poarte o ora-doua masca de protectie, supravegheat de parinti, pentru a se putea deplasa in siguranta si este cu totul diferit sa fie nevoit sa o poarte 4-5 ore, chiar mai mult, la cursuri.

Statistica noastra relativ sub control, pentru ca se testeaza infim, va fi data peste cap. Atunci sa vedem cum va fi gestionata o criza majora!

Ne-a ferit Cerul pana acum! Si nu e vorba de statistici! Ci de viata oamenilor! Haideti sa nu stricam tot ce am obtinut cu eforturi imense pana acum.

Sa protejam in continuare copiii, seniorii, bolnavii cronici! Se pot gasi solutii pentru incheierea anului scolar, inclusiv pentru clasele terminale. Avem atatia profesori buni care pot contribui cu idei valoroase!

Concluzionand: sub nicio forma nu as fi de acord cu reinceperea cursurilor!

Am fost prima care a cerut inchiderea scolilor pentru protejarea copiilor, a cadrelor didactice, a familiilor! Si ce-am mai fost certata si pusa la zid in public! Sunt ultima care voi cere redeschiderea scolilor pe 15 mai.

Dar, cu toata taria, cred ca ne trebuie urgent un plan serios pentru relansarea treptata a economiei. Nu vom mai putea rezista mult timp cu motoarele economiei incetinite. Aici sa ne concentram mai bine si sa privim cu respect spre tarile civilizate, de unde putem prelua modele de bune practici”, e de părere Gabriela Firea.

Plățile online, pe val pe litoral

Plata online
Plata Online

În contextul suspendării activității cu publicul la majoritatea instituțiilor de stat, încasările cash au înregistrat un regres substanțial.

Operatorul regional de apă și canalizare RAJA SA este prima instituție publică care trage semnalul de alarmă în acest sens și de asemenea îndeamnă beneficiarii de servicii publice să utilizeze sistemul electronic de plată.

“ În ultimul timp, traficul pe platforma on-line Contul meu RAJA  a crescut. Abonații noștri sunt tot mai interesați de crearea unui cont de client, de achitarea facturilor prin acest sistem, dar și de activarea facturilor electronice (… ) Serviciului de alimentare cu apă și de canalizare depinde de plata la timp a facturilor.

Orice perturbare a activității economico-financiare a societății poate genera disfuncționalități  în furnizarea apei potabile și, implicit, asupra stării de sănătate publică. De aceea, facem apel către abonați să își achite la termen facturile curente, dar și debitele restante, prin modalitățile de plată puse la dispoziție de către societate, respectiv: casieriile și Contul de client RAJA, transfer bancar, direct debit, Pay-Point, Payzone, Westaco, în incinta magazinelor „La doi Pași” și la unitățile bancare”, au comunicat reprezentanții societății.

La nivel național de mai bine de o lună ghișeele instituțiilor publice au fost închise sau au program restricționat în urma măsurilor pentru limitarea răspândirii coronavirusului.

Eugen Teodorovici vrea să se întoarcă la serviciu. „Insistă” să fie redeschise lucrările Parlamentului

Fostul ministru de Finanțe Eugen Teodorovici nu mai rezistă mult cu restricțiile impuse de starea de urgență și ordonanțele militare. Simte nevoia să aibă un spațiu pentru a legifera, sens în care scrie pe Facebook că insistă „ca Parlamentul României să-şi reia imediat activitatea pentru a legifera în interesul românilor‼️

Nu e un mister că multe activități sunt puse pe pauză în această perioadă, iar unele afaceri sunt în pericol de a rămâne permanent închise. Însă economia poate fi salvată, în parlament!

Fiecare zi de „izolare” are costuri enorme pentru România, pentru fiecare dintre noi.

Nu putem să rămânem cu toții încremeniți în proiectul asta păgubos al lui Iohannis „Pas cu pas v-am dus de nas … “ pus în aplicare de guwerner-ul său incompetent‼️

Economia nu poate fi „criogenată”, cum nici noi nu putem respira într-un glob închis ermetic. Nici la nivelul Uniunii Europene nu va mai dura mult această fereastră deschisă oportunităților de dezvoltare a economiei și demarare a marilor investiții publice.

Realitatea ne obligă, stimați colegi parlamentari, să ne întoarcem URGENT la muncă‼️ Știți foarte bine de ce:

sunt deja peste un milion de contracte de muncă suspendate

pierderile din economie depășesc 500 milioane euro zilnic

nicio măsură aprobată de guvern NU produce efecte în economie (ratele la bănci NU sunt suspendate, ajutorul de somaj NU se plătește, certificatele de urgență se eliberează cu foarte mare greutate; IMM Invest tot NU funcționează)

guvernul lui Iohannis ÎNCĂ evaluează economia după mai bine de o lună de la declanşarea stării de urgență

mediul de afaceri este complet blocat din cauza lipsei măsurilor de re-lansare economică

Parlamentul TREBUIE să aprobe URGENT, până la sfârșitul acestei luni:

legea pentru aprobarea OUG 51/2020 privind rectificarea bugetară (prin care trebuie să ne asigurăm că de la 1 august 2020 se vor majora alocațiile pentru copii, că de la 1 septembrie 2020 se va majora punctul de pensie cu 40%, că suma de 3,3 miliarde euro acordată de Comisia Europeană pentru IMM-urile din România se regăsește în bugetul rectificat pentru 2020, că se decontează sumele utilizate de autoritățile locale pentru combaterea efectelor COVID-19, că sunt prevăzute toate sumele necesare asigurării derulării contractelor de investiții la nivel local și național, etc.);

Legea pentru aprobarea OUG 37/2020 privind acordarea unor facilități pentru creditele acordate de instituții de credit și instituții financiare nebancare anumitor categorii de debitori (pentru ca TOȚI debitorii să poată beneficia de suspendarea ratelor la credite până la sfârşitul anului 2020!)

Proiectul de lege privind taxarea pensiilor “nesimțite” (L489/2019);

Propunerea legislativă privind interdicția cu caracter temporar de scoatere din țară a unor produse provenite din activități agricole și de exploatare forestieră din România (B160/2020);

Sunt doar câteva exemple, dar putem face mult mai mult‼️ Este OBLIGAȚIA noastră de parlamentari să ajutăm România să iasă din starea de amorțeală generalizată indusă de strategia PNL-ului total imorală şi contrară intereselor românilor‼️

Nimeni nu are timp și nici nu-și permite să aștepte să se risipească starea de amețeală și confuzie generată de fumurile guvernanților”, e de părere parlamentarul social democrat.

Tăriceanu vrea ca Vela să îi spună cât grâu și porumb există în rezerva de stat

Călin Popescu Tăriceanu a făcut o adresă oficială către ministrul de Interne, în calitate de senator și de președinte al ALDE, pentru a afla răspunsul la o întrebare legată de rezervele de cereale pe care se bazează țara noastră. Aceasta în contextul în care, după cum se știe, prin ordonanță militară s-a interzis exportul de grâu și porumb și, la o săptămâna, tot prin ordonanță militară, s-a revenit asupra deciziei. Motivația autorităților a fost aceea că țara noastră și-a făcut rezerve, de aceea nu mai este necesară oprirea exporturilor.

Am adresat o întrebare ministrului de Interne Marcel Vela cu privire la decizia de a da liber exportului de cereale prin Ordonanța Militară 9, după ce prin Ordonanța Militară 8 Guvernul din care face parte a decis interzicerea exportului. Această interdicție a exportului de cereale a fost aplicabilă timp de 7 zile, iar în data de 15.04.2020, prin vocea premierului României, s-a arătat faptul că țara noastră avea nevoie de achiziția urgentă de grâu și porumb pentru refacerea rezervei de stat.

În aceste condiții, i-am solicitat ministrului de Interne să îmi comunice:

1) Care este cantitatea de produse ce au fost achiziționate pentru rezerva de stat până la emiterea ordonanței militare nr. 8, dar și în perioada cât aceasta s-a aflat în vigoare până la suspendarea prevederilor articolului 7 al acestui act normativ, cu menționarea datelor pentru fiecare produs din anexa nr. 2 din Ordonanța Militară?

2) Dacă au existat presiuni asupra Guvernului României ce au determinat modificarea ordonanței militare privind exportul de cereale și dacă da, cum au influențat acestea rezervele strategice ale țării noastre?

Sper ca la această întrebare adresată unui membru al Guvernului să primesc și un răspuns în perioada de 7 zile”, explică Tăriceanu.

Rămâi conectat

6,124FaniÎmi place
București
cer senin
20.1 ° C
21.1 °
18.9 °
79 %
0.9kmh
0 %
D
34 °
lun
36 °
mar
36 °
mie
34 °
J
29 °

Ultimul articol

Cristian Popescu Piedone, mesaj dur despre criza politică: „România a pierdut direcția, iar oamenii...

O radiografie critică a României după trei decenii de tranziție Într-un mesaj adresat publicului, Piedone conturează o imagine critică a evoluției României în ultimii 36...

Social democrații nu vor premierul propus de PNL-USR-UDMR

Social democrații par că vor doar guvernul lor și anunță că nu sunt de acord cu ultima decizie a PNL-USR-UDMR de a susține același...

Siegfried Mureșan, propus pentru funcția de premier

Siegfried Mureșan, o soluție „viabilă” de premier - anunță în tandem PNL, USR și UDMR. Ce a mai rămas din coaliția de guvernare pro-europeană a...