29.5 C
București
luni, 22 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 1329

Expert judiciar contabil trimis în judecată în stare de arest pentru că a întocmit un raport fals

Procurorii anticorupție au finalizat ancheta în dosarulAntoanetei Mîra, expertului judiciar contabil arestat în lipsă în februarie în legătură cu prejudicierea Autorității pentru Administrarea Activelor Statului. Procurorii Direcției Naționale Anticorupție – Secția de combatere a infracțiunilor asimilate infracțiunilor de corupție au reținut că inculpata a încercat să tergiverseze cercetările și să își rezolve dosarul.

Azi, ea a fost trimisă în judecată pentru participație improprie la stabilirea, cu intenție, a unei valori diminuate, față de valoarea comercială reală, a bunurilor aparținând operatorilor economici la care statul sau o autoritate a administrației publice locale este acționar, comisă în cadrul acțiunii de privatizare ori de executare silită, de reorganizare sau lichidare judiciară ori cu ocazia unei operațiuni comerciale, ori a bunurilor aparținând autorității publice sau instituțiilor publice, în cadrul unei acțiuni de vânzare a acestora sau de executare silită, săvârșită de cei care au atribuții de conducere, de administrare, de gestionare, de executare silită, de reorganizare ori lichidare judiciară.

În rechizitoriul întocmit, procurorii au reținut următoarea stare de fapt:
În cursul anului 2015, în contextul derulării unei acțiuni de executare silită, inculpata Mîra Antoneta, în calitate de expert contabil judiciar, a întocmit un raport de expertiză contabilă judiciară, în cuprinsul căruia a stabilit o valoare diminuată față de valoarea comercială reală a unui pachet de 278.888 acțiuni aparținând S.C. Institutul de Cercetare și Proiectare Tehnologică pentru Construcții de Mașini S.A., deținute de Statul Român prin Autoritatea pentru Administrarea Activelor Statului. Prin aceste demersuri, inculpata a urmărit obținerea de către creditor (o societate de transport aerian) a pachetului de acțiuni la o valoare mult diminuată față de valoarea comercială reală a acestora.

Ulterior, acest raport de expertiză contabilă judiciară a fost înaintat executorului judecătoresc desemnat cu desfășurarea procedurii de executare silită care, la data de 01 octombrie 2015, fără vinovăție, a fost determinat să adjudece în favoarea creditorului, întregul pachet de acțiuni la prețul de 697.220 lei, adică exact la valoarea stabilită de expertul contabil prin raportul de expertiză tehnică și contabilă. Valoarea respectivă era una mult diminuată (de circa 28,45 ori) față de valoarea comercială reală, în condițiile în care, la data de 02.08.2015, valoarea comercială reală a pachetului de acțiuni era de 19.840.000 lei.

Autoritatea pentru Administrarea Activelor Statului s-a constituit parte civilă în procesul penal. În cauză s-a dispus instituirea sechestrului asigurător asupra a 278.888 acțiuni deținute de către societatea de transport aerian la S.C. Institutul de Cercetare și Proiectare Tehnologică pentru Construcții de Mașini S.A.”, se arată într-un comunicat DNA.

Radu Mazăre, de la Rahova la Înalta Curte

Dosarul de care a fugit fostul primar al Constanței îl aduce pe acesta din nou în instanță. Radu Mazăre este citat la Înalta Curte de Casație și Justiție, în dosarul „Polaris”. În primă instanță, Mazăre a fost condamnat la 9 ani și 10 ani închisoare, cauza fiind trimisă în instanță în anul 2015. În acest dosar fostul edil din Constanța a fost plasat sub control judiciar, pe care ulterior l-a încălcat, fugind în Madagascar. Faptele pentru care este judecat în cauza instrumentată de DNA datează din perioada 2006-2014.

În perioada 2006-2009, inculpatul Mazăre Radu Ștefan, beneficiind de ajutorul inculpatului Strutinsky Sorin Gabriel, a solicitat suma totală de peste 2.000.000 euro și primit circa 1.000.000 euro și 2.472.303,8 lei de la reprezentanții a două societăți comerciale, în scopul facilitării emiterii documentațiilor de urbanism necesare dezvoltării unor proiecte imobiliare de tip mall, pe care aceste firme intenționau să le dezvolte în Constanța. Sumele de bani au fost transferate sub forma unor contracte de publicitate fictive încheiate de reprezentanții societăților respective cu o firmă controlată de inculpatul Mazăre Radu Ștefan atât direct, cât și prin intermediul inculpatului Strutinsky Sorin Gabriel. Acesta din urmă a transmis solicitarea inculpatului Mazăre Radu Ștefan către reprezentanții societăților respective și a semnat contractele fictive de publicitate încheiate între acestea și firma pe care o administra, contracte în baza cărora au fost ulterior primite sumele de bani.

În perioada 2008-2014, inculpatul Mazăre Radu Ștefan, cu ajutorul inculpatului Strutinsky Sorin Gabriel, a primit de la S.C. POLARIS M HOLDING S.R.L., al cărei asociat și administrator în fapt era inculpatul Martin Eduard Stelian, peste 7 milioane de euro, pentru că a asigurat acesteia câștigarea unei licitații organizate de Primăria Constanța pentru delegarea gestiunii serviciului de salubrizare a orașului. În anul 2008, între S.C. POLARIS M HOLDING S.R.L și instituția publică condusă de inculpatul Mazăre Radu Ștefan a fost încheiat un contract având ca obiect delegarea serviciului de salubrizare pentru o perioadă de 25 de ani și un act adițional la acest contract prin care valoarea acestuia a fost majorată nejustificat cu 10 milioane de lei.

Și în acest caz, mita a fost primită într-o manieră identică, prin intermediul unor contracte de publicitate fictive încheiate între S.C. POLARIS M HOLDING S.R.L. și aceeași firmă controlată de inculpații Mazăre Radu Ștefan și Strutinsky Sorin Gabriel. Suma totală achitată în baza acestor contracte a fost, conform calculelor expertului desemnat, de 33.987.771,57 lei. Ca urmare a încheierii acestui contract a fost produs Primăriei Constanța un prejudiciu în sumă de 200.213.248,91 lei, din care TVA 36.811.616,60 lei, sumă care constituie în același timp un folos necuvenit obținut de societatea comercială beneficiară a contractului. Principalul răspunzător pentru nerespectarea prevederilor legale și crearea, în consecință, a acestui prejudiciu a fost primarul Mazăre Radu Ștefan. Alături de acesta, la comiterea faptei au mai participat inculpații Stan Gabriel Marius, Tolea Tudorița, Harpalete Doru Aurelian, Mutalâp Ghiulnihal, Pavel Alina, Oprea Sorina Laura, angajați ai Primăriei care, prin încălcarea mai multor dispoziții legale, au permis încheierea contractului de salubrizare la un preț supraevaluat.

În perioada noiembrie 2006 – 2013, inculpatul Mazăre Radu Ștefan, în calitate de primar al municipiului Constanța, a participat la încheierea a 12 contracte între Primărie și o societate controlată de el și de inculpatul Strutinsky Sorin Gabriel, în valoare totală de peste 6 milioane lei.
Aceste lucruri au fost posibile în condițiile în care inculpatul Mazăre Radu Ștefan a beneficiat de foloase de la această firmă constând în promovarea imaginii și a intereselor sale electorale
”, arătau procurorii anticorupție în rechizitoriu.

Ce se întâmplă cu soluția în dosarul lui Dragnea?

Astăzi s-a încheiat ultimul termen în dosarul angajărilor fictive de la DGASPC Teleorman, unde inculpat este și liderul PSD, Liviu Dragnea. Însă după pledoarii și audieri de peste șase ore, instanța a decis că încă nu este momentul să se pronunțe în cauză. Astfel că o soluție va fi dată cel devreme săptămâna viitoare, judecătorii amănând pronunțarea pe 27 mai.

Pe fond, Liviu Dragnea a fost condamnat la 3 și șase luni de închisoare. Avocatul acestuia a solicitat astăzi desființarea primei sentințe și pronunțarea unei soluții de achitare. În plus, avocatul a atras atenția că în cauză s-a împlinit termenul de prescripție specială. Pe de altă parte, procurorul anticorupție a cerut aplicarea unor pedepse cu închisoare, însă îndreptate spre limita medie.

Radu Mazăre ar putea ajunge în țară în câteva momente

Puțin timp mai lipsește până fostul primar al Constanței va călca din nou pe pământ românesc, după o absență de peste un an. Mazăre a fugit din țară la finalul anului 2017 – în timp ce se afla sub control judiciar – via Madagascar, unde a căutat alinare pentru toate dosarele în care era anchetat.

Luna aceasta, Radu Mazăre a fost însă arestat în Madagascar și, după câteva nopți petrecute în închisoare, astăzi a fost preluat de echipaje ale Poliției Române. Avionul Tarom RO384 în care se află Mazăre este aproape de aeroportul Otopeni, ora estimată pentru aterizare fiind 20:35. Zborul pe ruta Paris-Bucureşti nu este lipsit de emoții, dat fiind că este furtună.

Răsturnări în dosarul lui Dragnea. Procurorii renunță la excepțiile invocate, avocata liderului PSD pune încă două probleme în discuție

Se anunță o zi lungă în dosarul liderului PSD Liviu Dragnea, dosar aflat pe rolul Înaltei Curți. Încă de la începutul acestui termen de astăzi, procurorul de şedinţă a anunţat că renunţă la solicităririle de sesizare a Curţii Constituţionale, precum şi la cererea de schimbare a încadrării juridice pentru trei inculpaţi. Însă, pe de altă parte, avocata lui Dragnea a solicitat instanţei să trimită totuși cauza la CCR, cu alte excepții.

Potrivit Știri pe Surse, Flavia Teodosiu invocă restrângerea dreptului la apărare, atrăgând atenția asupra textului de lege „care prevede că în apel urmează a fi administrare doar anumite probe considerăm că încalcă mai multe articole din Constituție”.

A doua excepție are legătură cu cererea de schimbarea a încadrării juridice formulate de procurorii anticorupție. „O cerere de schimbarea a încadrării juridice în apel vine să încalce dreptul la apărare. Dacă au renunțat, nu înseamnă că textul de lege nu a ridicat probleme privind normele constituționale”, a spus avocata, citată de Știri pe Surse.

Bancomat distrus pe Bulevardul Theodor Pallady. Polițiștii fac cercetări

bancomat distrus
Foto: Facebook

Poliţiştii Secţiei 13 din Bucureşti au fost sesizaţi luni dimineaţă că dintr-o filială bancară de pe bulevardul Theodor Pallady, s-a auzit un zgomot foarte puternic, iar bancomatul este distrus.

A început ancheta şi urmează a se stabili, împreună cu reprezentanţii băncii, care este prejudiciul.

”În această dimineaţă, în jurul orei 04,20, prin apel la 112, Sectia 13 Poliţie a fost sesizată despre faptul că dintr-o filială bancară de pe bulevardul Theodor Pallady s-a auzit un zgomot foarte puternic, iar bancomatul este distrus”, a transmis luni dimineaţă Poliţia Capitalei. Sursa citată a precizat că poliţiştii au luat primele măsuri, au asigurat zona, fiind declanşată şi cercetarea locului. Urmează ca, împreună cu reprezentanţii unităţii bancare, să fie stabilit prejudiciul. ”Sunt efectuate Investigaţii şi urmează a fi analizate imaginile  surprinse de camerele de supraveghere din zonă. Cercetările sunt efectuate sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de distrugere şi furt calificat”, au mai transmis poliţiştii.

Florian Walter a murit la Spitalul Floreasca, după ce a suferit un atac cerebral

Florian Walter a murit

Fostul investitor la Dinamo, Petrolul și Universitatea Cluj Florian Walter a murit duminică, în jurul orei 22,00, la numai 56 de ani, după ce fusese internat în stare critică la Spitalul de Urgență Floreasca din București.

Omul de afaceri suferise joi un atac cerebral, iar vineri fusese operat de doctorul Șerban Brădișteanu. Walter s-a aflat în comă până duminică seara, când a decedat.

Florian Walter a fost acţionar majoritar al FC Petrolul, precum şi unul dintre acţionarii echipei Dinamo, club de la care s-a retras în 2009. El a preluat apoi clubul Universitatea Cluj, iar în vara anului 2012 a plecat la FC Petrolul. Din vara anului 2013, Walter a revenit la „U” Cluj.

Ulterior, a avut probleme cu legea, motiv pentru care în 2015 a fost dat în urmărire internațională, după ce a fugit în Emiratele Arabe Unite. Un an mai târziu a fost adus în țară din Emiratele Arabe Unite, sub escortă. Nu a făcut prea multe declarații, dar întrebat de ce a plecat din țară, a spus ceva despre o amenințare la adresa vieții sale. „Nu veneam, dacă-mi era frică de închisoare”, a declarat Florian Walter, răspunzând unei întrebări din partea presei. El a susținut că nu a fugit din țară și că afacerile sale au fost corecte întotdeauna.

Traian Băsescu l-ar putea susține pe Emil Boc la Primăria Cluj Napoca, alături de PNL

emil boc traian basescu
Emil Boc

Fostul preşedinte Traian Băsescu a declarat duminică, la Cluj că nu exclude posibilitatea ca Emil Boc, primarul din Cluj-Napoca, să fie candidat pentru PNL şi PMP la alegerile locale de anul viitor.

Întrebat dacă se va schimba ceva în municipiu din punct de vedere politic şi dacă îl susţine pe Emil Boc la Primărie, Traian Băsescu a spus că Emil Boc este o opţiune pentru clujeni şi pentru el. „Boc este o opţiune pentru clujeni. Poate fi şi pentru mine. Eu sunt unul dintre politicienii care spun că avem antidot la faptul că primarii sunt aleşi într-un singur tur şi anume să faci alianţe din primul tur cu cel mai bine plasat. E ca şi cum ar fi alegeri din două tururi. Ideea este că în primul tur defilează fiecare cu elefantul lui şi unele partide defilează cu nişte figuri de îşi vine rău, pe când aşa, din primul tur, partidele din opoziţie trebuie să stabilească cine este cel mai bine plasat dintre posibilii candidaţi şi pe ăla să îl susţină. Numai aşa poate fi dat jos PSD din hegemonia pe care o oare pe primării. Nu exclud posibilitatea ca Boc să fie candidat cel puţin pentru PNL şi PMP”, a spus Băsescu. Fostul șef al statului a precizat că este pentru prima oară când vine la Cluj-Napoca şi nu l-a sunat pe Emil Boc şi nici nu s-a întâlnit cu el, pentru a nu crea suspiciuni faţă de edilul oraşului.

ALDE câștigă un primar. Anunțul, făcut într-o conferință de presă: „Să fie într-un ceas bun!”

Liderul ALDE, Călin Popescu Tăriceanu, a anunțat astăzi public că primarul municipiului Târgu Mureș este cel mai recent membru al partidului pe care îl conduce. Cei doi au susținut o conferință de presă în cadrul căreia s-au discutat aceste ultime noutăți și Dorin Florea și-a semnat adeziunea.

Dorin Florea conduce municipiul Târgu Mureș din anul 2000, când a candidat pe listele PNȚCD, același partid care îl propulsase între 1996-2000 în funcția de prefect. În anul 2004 a candidat ca independent și a fost ales din primul tur de scrutin, iar în ulterior a intrat în PD. Acum, demisia și-a prezentat-o de la PNL.

Dorin Florea s-a înscris azi în Alianța Liberalilor și Democraților – ALDE. Dorin Florea a semnat cererea de adeziune în cadrul unei conferințe de presă organizată la sediul ALDE din Târgu Mureș. Dorin Florea s-a declarat atras de valorile de dreapta ale ALDE.

Rămân adeptul valorilor de dreapta, ALDE este cea mai bună opțiune, pentru că există oameni care doresc să facă politică în mod firesc, nu politica urii, a străzii, a bâtei. S-a coborât foarte mult nivelul, în loc să se facă ceva concret pentru cetățeni”, a explicat Dorin Florea, potrivit unui comunicat al ALDE.

La conferința de presă nu au fost emoții, președintele ALDE sperând „Să fie într-un ceas bun!”. „Săptămâna viitoare vom avea la București ședința Biroului Executiv, structura statutară abilitată să stabilească conducerile filialelor și cu acest prilej vă anunț că domnul Dorin Florea va deveni președintele organizației județene ALDE”, a declarat președintele ALDE, Călin Popescu Tăriceanu.


Doi viceprimari din țară, acuzați că derulau afaceri pe persoană fizică

Agenția Națională de Integritate a constatat starea de incompatibilitate și conflict de interese de natură administrativă în cazul a șase foști și actuali aleși locali, respectiv trei viceprimari și tot atâția consilieri locali. Astfel, s-a descoperit că, spre exemplu, doi viceprimari și-au păstrat și afacerile personale, chiar dacă legea interzice acest lucru.

Este vorba despre Vasile Chiriluță, viceprimar al comunei Vulturești, județul Vaslui, despre care ANI spune că a fost incompatibil întrucât „în perioada 25 iunie 2012 – 18 mai 2017 a exercitat simultan funcția de viceprimar și calitatea de comerciant persoană fizică”. În aceeași situație este și Grigore Gheonea, viceprimar al comunei Cudalbi, județul Galați, care „în perioada 23 iunie 2012 – 19 iulie 2017 a deținut și exercitat simultan funcția de viceprimar și calitatea de comerciant persoană fizică, încălcând astfel dispozițiile art. 87, alin. (1), lit. g) din Legea nr. 161/2003”.

Totodată, ANI spune că Mihaela Băghiceanu, viceprimar al comunei Blândești, județul Botoșani, a încălcat dispozițiile art. 87, alin. (1), lit. d) din Legea nr. 161/2003, întrucât „în perioada 08 august – 21 noiembrie 2016 a deținut simultan funcția de viceprimar și calitatea de membru în Consiliul de Administrație al Școlii Gimnaziale nr. 1 Blândești”.

Consilierii despre care ANI spune că s-au aflat în conflict de interese sunt din județele Argeș, Covasna și OLT:

Istvan Kanio, Consilier Local în cadrul Consiliului Local al comunei Ghidfalău, județul Covasna – în calitate de consilier local, a participat la deliberarea și adoptarea hotărârii Consiliului Local din data de 30 martie 2017, privind aprobarea inițierii procedurii de închiriere a pășunilor aflate în proprietatea privată a comunei Ghidfalău, disponibile în anul 2017, deși avea un interes personal cu caracter patrimonial în problema supusă dezbaterilor. În baza hotărârii sus-menționate, asociația unde persoana evaluată deține calitatea de membru și președinte a încheiat un contract de închiriere cu Primăria Ghidfalău în valoare de 49.901,93 lei.

Dumitru Biucan, Consilier Local în cadrul Consiliului Local al comunei Grădinari, județul Olt – în perioada 27 iunie 2012 – 30 noiembrie 2017 a exercitat simultan funcția de consilier local și calitatea de angajat cu contract individual de muncă în cadrul serviciului public de alimentare cu apă, serviciu care este parte din structura de specialitate a primarului, respectiv a Consiliului Local.

 Ilie Lucian Pondiche, fost Consilier Local în cadrul Consiliului Local al comunei Morărești, județul Argeș – în exercitarea mandatului consilier local (2012 – 2016), a luat parte la deliberarea și adoptarea Hotărârii din data de 13 mai 2016, deși avea un interes personal cu caracter patrimonial în problema supusă dezbaterilor, având posibilitatea să anticipeze că o decizie prin care s-ar aproba prelungirea perioadei de concesionare a pășunii proprietate publică a comunei Morărești prezintă un beneficiu pentru o asociație și implicit pentru sine (în calitate de membru și președinte al acestei asociații). În baza hotărârii sus-menționate, asociația a obținut subvenții în valoare de 38.665,97 lei”, se detaliază într-un comunicat ANI.

Aproape 3.000 magistrați urmăriți și puși sub filaj și interceptare din 2014 și până în 2018


Nu mai puțin de 2.807 magistrați au fost anchetați în 2.902 dosare penale în perioada ianuarie 2014 – iulie 2018, lună în care Inspecția Judiciară a început o acțiune de control la Direcția Națională Anticorupție și structurile din subordine. Lumea Justiției a intrat în posesia Raportului Inspecției Judiciare din data de 5 aprilie 2019, unde sunt consemnate concluziile verificărilor modului de respectare a principiilor generale care guvernează activitatea Autorității Judecătorești.

În sursa citată se arată că dosarele înregistrate între 2014 – 2015 au fost soluționate într-un termen rezonabil, însă „s-a stabilit existența unor situații în care cauze finalizate prin soluții de netrimitere în judecată au fost soluționate după perioade mari de timp de la data înregistrării sesizării la DNA, fără a fi identificate cauze obiective care să justifice aceste întârzieri, astfel cum rezultă din constatările faptice. … verificările efectuate au relevat au relevat în general lipsa de ritmicitate în efectuarea urmăririi penale, corelată cu perioade de inactivitate”, se arată în raportul IJ, publicat de Lumea Justiției.

Totodată, se arată că unele dosare penale au fost înregistrate după doi ani de la înregistrarea sesizărilor. De asemenea, IJ a reținut că ofițerii de poliție judiciară sau inspectorii antifraudă au efectuat activități fără să existe o ordonanță semnată de procurori. Inspectorii IJ au mai constatat că unele soluții de clasare au fost redactate defectuos, în timp ce soluțiile acestea fie nu se comunicau, fie se comunicau „după ureche”: magistrații vizați de anchete erau audiați, însă o parte nu aflau despre soluția de clasare sau magistrații habar nu aveau despre anchetarea lor, însă găseau în cutia poștală comunicarea soluției de clasare.

Probleme au fost constatate și în ceea ce privește mandatele emise de instanțele de judecată în aceste dosare, în care erau anchetați colegi magistrați. „în majoritate covârșitoare, instanța de judecată a soluționat favorabil toate solicitările de emitere și prelungire a măsurilor de supraveghere tehnică”, se mai arată în Raportul publicat de Lumea Justiției. Continuarea, aici.

Ludovic Orban: infractorii din fruntea PSD-ALDE fug de referendum ca dracul de tămâie

ludovic orban referendum
Foto: Facebook

Liderul PNL, Ludovic Orban, a declarat la Oradea, că ”infractorii din fruntea PSD-ALDE” fug de referendum ”ca dracul de tămâie” pentru că ştiu foarte bine că 90% dintre români vor să interzică amnistia şi graţierea pentru faptele de corupţie.

”Am să vă vorbesc despre referendumul convocat de preşedintele României, Klaus Iohannis. Fug infractorii din fruntea PSD-ALDE de acest referendum ca dracul de tămâie. Le este frică pentru că ştiu că românii nu sunt de acord cu corupţia, că românii consideră corupţia cel mai mare pericol la adresa dezvoltării României, la adresa bunei funcţionări a societăţii româneşti şi la adresa normalităţii şi dreptăţii care trebuie să guverneze o societate democratică”, a spus joi, la Oradea, Ludovic Orban.

Potrivit lui, nici până astăzi Consiliul Naţional al Audiovizualului nu a luat decizia prin care să dea drept de antenă la televiziuni şi posturi de radio pentru campania pe referendum. ”Este la cheremul fiecărei televiziuni să decidă dacă vor sau nu vor să dea mesaje despre referendum. Autoritatea Electorală Permanentă, care face de regulă clipuri de informare a cetăţenilor privitor la vot, a făcut clipul de informare pentru alegerile europene, în schimb, nici până astăzi, nu au făcut clipul de informare privind referendumul. La toată media care este controlată de PSD, aproape că nu se vorbeşte un cuvânt despre acest referendum. De ce fac lucrul asta? Pentru că ei ştiu foarte bine faptul că 90% dintre români vor să interzică amnistia şi graţierea pentru faptele de corupţie şi noi trebuie să-i determinăm să meargă la vot”, a mai spus Orban.

Liderul PNL afirmă că celor de la PSD şi ALDE ”le este frică pentru că ei ştiu foarte bine că românii s-au săturat să stea cu inima la gură în aşteptarea oricărei şedinţe de Guvern, că poate PSD-ul oricând, la orice şedinţă de Guvern să mai dea o Ordonanţă de Urgenţă în care să calce în picioare drepturile şi libertăţile fundamentale, independenţa justiţiei, liberul acces al cetăţeanului la justiţie şi să facă o vraişte generalizată din justiţia din România cu un singur scop, să nu fie pedepsiţi pentru furăciunile pe care le-au făcut”. El susţine că, dacă nu este asigurat cvorumul, ”PSD şi ALDE o să-şi permită să facă orice de acum înainte”. ”De acum înainte, oricine intră în politică va înţelege că poate să fure liniştit, că nu va fi pedepsit pentru că oricând, o majoritate poate să dea amnistie şi graţiere. Putem noi accepta aşa ceva, să acceptăm corupţia să guverneze ţara aceasta şi cei care fură din munca noastră, din taxele şi impozitele noastre să scape nepedepsiţi? Trebuie să dăm mesajul clar: Toleranţă zero faţă de corupţie, în România!”, a mai transmis Orban la Oradea.

Rămâi conectat

6,124FaniÎmi place
București
cer fragmentat
29.5 ° C
30.1 °
29.4 °
39 %
2.7kmh
53 %
lun
30 °
mar
31 °
mie
28 °
J
30 °
vin
30 °

Ultimul articol

Au început audierile miniștrilor propuși în Guvernul Veștea

Adrian Veștea nu pierde timpul și se pregătește de funcția de premier. După ce ieri a depus în Parlament lista cabinetului și programul de...

Marea Britanie, fără premier; Keir Starmer și-a anunțat demisia

Demisie anunțată de premierul britanic Keir Starmer, într-o declarație în fața clădirii de pe Downing Street nr. 10. Premierul demisionar a explicat că fiecare decizie...

Bolojan, reconfirmat președinte al PNL; repercusiuni pentru cei care susțin Guvernul Veștea

Liberalii s-au întâlnit ieri, într-un congres, pentru a decide atât numele viitorului președinte al PNL, cât și măsurile care vor fi luate împotriva membrilor...